Cyklus menstruace: norma, důvody nepravidelného cyklu, jak s nimi zacházet

Každá dívka by měla být vedena v otázkách souvisejících s menstruačním cyklem, pokud má zájem na zachování svého zdraví a zdraví svých budoucích dětí. Co jsou to období? Od kterého dne byste měli počítat menstruaci? Jak by měli postupovat normálně? Které změny jsou jen odchylkou od normy a které vyžadují léčbu? Existují způsoby, jak regulovat cyklus bez hormonů? Pojďme společně hledat odpovědi na tyto otázky..

Určitě jste opakovaně slyšeli, že výpočet vlastního měsíčního cyklu je užitečný pro sledování vašeho zdraví. Je to proto, že mnoho gynekologických problémů se signalizuje primárně selháním cyklu. Jedna z prvních otázek, které je žena položena při schůzce s gynekologem, se týká přesně délky a frekvence menstruačního cyklu. Je také třeba provést mnoho laboratorních testů zaměřených na menstruační cyklus..

Jak počítat menstruační cyklus?

Menstruace se nazývá stabilně se opakující děložní krvácení, běžně se nazývá menstruační cyklus [1]. Tento cyklus je doprovázen rytmickými změnami nejen v reprodukčním (hormonálním) systému, ale také v celém těle ženy, účelem těchto změn je příprava na těhotenství.

Stabilní menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví ženy. Začátek cyklu je 1 den menstruace (nástup silného krvácení) a jeho konec je poslední den před novým obdobím.

Moderní medicína považuje následující parametry za normu měsíčního cyklu [2]:

 • Doba trvání - od 20 do 36 dnů.
 • Samotná doba menstruace (špinění) je 2-7 dní.
 • Ztráta krve - od 50 do 150 ml.
 • Nedostatečné zhoršení zdraví (podle subjektivních pocitů).

Za ideální je považován cyklus s obdobím 28 dnů (jak se říkalo ve starověku - lunární cyklus), doba menstruace je 3–5 dní a ztráta krve od 50 do 100 ml. Podle výsledků výzkumu jde o cyklus, který má většina žen [3].

Chcete-li správně vypočítat dobu trvání menstruačního cyklu, budete potřebovat buď kalendář a pero, nebo speciální aplikaci ve smartphonu, ve které musíte označit první a poslední den cyklu. Chcete-li získat úplný obraz, budete si muset dělat známky alespoň 3 měsíce po sobě, ale je lepší brát to zpravidla a neustále si označovat menstruaci. Tímto způsobem zaručeně nezmeškáte žádné nepříznivé změny..

Kvůli tomu se cyklus menstruace ztratí?

Cyklus může zabloudit z různých důvodů. Existuje značné množství gynekologických onemocnění, která jsou klasifikována jako menstruační nepravidelnosti a mají následující příznaky:

 • Snížení frekvence menstruace až 4-7krát ročně.
 • Zkrácení doby krvácení na 1–2 dny nebo prodloužení o více než 7 dní.
 • Zkrácená doba cyklu: méně než 20 dní.
 • Vzhled nepravidelného krvácení.
 • Výrazné snížení nebo zvýšení ztráty menstruační krve.
 • Bolestivost menstruace způsobující značné nepohodlí.
 • Nedostatek menstruace po dobu několika měsíců (6 a více) [4].

Tato symptomatologie vyžaduje návštěvu lékaře, protože s vysokou pravděpodobností naznačuje výskyt gynekologických onemocnění.

Hormony štítné žlázy mají také významný vliv na stav menstruačních funkcí a selhání cyklu [5]. Menší změny v menstruačním cyklu lékaři zároveň nepovažují za abnormality. Důvody těchto selhání:

 • Stres v práci, zejména u mladých dívek. Za stresových podmínek jsou všechny systémy těla nuceny pracovat se zvýšeným stresem, což vyžaduje další nutriční podporu. Osobní životní problémy velmi často také negativně přispívají k frekvenci cyklu a způsobují stres..
 • Nedostatek spánku: Spánek méně než 8 hodin denně obvykle vede k únavě a nakonec přetíží biologické systémy těla.
 • Expozice vzduchu po dobu kratší než 2 hodiny denně, která vede k nedostatečnému přívodu kyslíku, který je odpovědný za regulaci intracelulárních procesů [6].
 • Nesprávná výživa (zejména nepravidelná), která mimo jiné vede k nedostatku vitamínů a stopových prvků nezbytných pro ženské tělo. Zde jsou nějaké příklady:
  • Chronický nedostatek tokoferolu (vitaminu E) může vyvolat atrofii pohlavních žláz.
  • Nedostatek kyseliny askorbové (vitamin C) způsobuje zvýšenou křehkost kapilár, zvýšené krvácení.
  • Nedostatek kyseliny pantothenové (vitamin B5) je doprovázen snížením funkcí pohlavních žláz.
  • Nedostatek zinku je nebezpečný zpomalením sexuálního vývoje, neplodnosti [7].
 • Aklimatizace může také ovlivnit frekvenci menstruačního cyklu, zejména v případech, kdy dochází ke změně klimatických pásem rychle (cestování letadlem na velké vzdálenosti).
 • Cyklus skoků je možný v dospívání, kdy biologický věk mnoha dívek zaostává za kalendářem a menstruační cyklus se stabilizuje o 2-3 roky později, než je obecně přijímáno.

Ve většině případů byste měli mít normální menstruační cyklus, měli byste změnit svůj postoj k životnímu stylu a zejména zajistit odpovídající výživu a dodatečný příjem vitamínů a minerálů.

Změny v těle během PMS a menstruace

Hlavní funkcí těla ženy v reprodukčním věku je, bez ohledu na to, jak banálně to zní, plodení. S tím je spojena přítomnost menstruace. Jednoduše řečeno, každý měsíc je děloha zpočátku připravena na oplodnění a poté je očištěna v případě zmeškaného těhotenství [8].

Na přelomu menstruačního cyklu žluté tělísko odumírá a během prvních tří až pěti dnů se sliznice přesycená krví a sekrety odtrhne od stěn dělohy a vyjde ven. Následně se regeneruje povrchový epitel pokrývající povrch rány dělohy, obnovuje se jeho sliznice a proces zrání nových vajíček ve folikulích končí opět ovulací - nejpříznivější období pro početí. Po ovulaci se opakuje růstová fáze žlutého tělíska a zesílení endometria, které, pokud nedojde k oplodnění vajíčka, končí opět menstruací.

Rozdělení menstruačního cyklu na fáze se liší v závislosti na tom, jaké fyziologické změny v reprodukčním systému se berou jako základ - v endometriu nebo vaječnících (viz tabulka 1).

Tabulka 1. Fáze menstruačního cyklu, jejich trvání a vlastnosti hormonálního pozadí

Poloviční cyklus

Fáze zohledňující fyziologické změny:

Hormonální charakteristiky

v endometriu

ve vaječnících

1-14 dní

1.1. Menstruace - obvykle trvá do prvních 3–5 dnů cyklu.

1. Fáze folikulů nebo zrání folikulů. Končí ovulací.

FSH dominuje - folikuly stimulující (gonadotropní) hormon, stimulující produkci estradiolu folikuly.

1.2. Proliferativní nebo aktivní růstová fáze endometria.

Produkce FSH klesá, ale místo vůdce hormonů zaujímají estrogeny, především estradiol, a méně aktivní hormony - estron a estriol.

2.3. Ovulace - normálně spadá na 12. - 15. den cyklu, trvá 1-2 dny. Dominantní folikul praskne a uvolněné vajíčko se začne pohybovat podél vejcovodu.

Na pozadí stále vysokých hladin estrogenu a FSH vybuchne LH, luteinizační hormon, kousek dopředu, jehož prudký nárůst vyvolává ovulaci.

15-28 dní

2.4. Sekreční nebo fáze zesílení endometria v důsledku sekrece děložních žláz.

2. Luteální neboli růstová fáze žlutého tělíska v místě prasklého folikulu.

Všechny estrogeny, stejně jako LH a FSH, začínají rychle klesat na minimum a v této době vyhrává hlavní roli progesteron, jehož vrchol spadá přibližně na 22 dní cyklu. V tomto okamžiku se u řady žen vyvine PMS - premenstruační syndrom.

V první polovině menstruačního cyklu je tělo ženy pod převážným vlivem estrogenů (od 1 do 14 dnů) a ve druhé (od 15 do 28 dnů) - pod vlivem progesteronu. Právě ten druhý je často spouštěčem, který spouští vývoj premenstruačního syndromu - jedné z diagnóz, které tak často komplikují život moderních žen..

Medicína klasifikuje PMS jako gynekologické onemocnění s jasně definovanými příznaky [9]. Současně, ačkoli moderní věda nenaznačuje jednoznačnou příčinu této patologie, mnoho vědců ji vysvětluje v důsledku reakce centrálního nervového systému ženského těla na hormonální nerovnováhu [10].

Diagnostická kritéria pro PMS zahrnují 11 příznaků (10 z nich se označuje jako významné psychoemočné a behaviorální poruchy), které se vyznačují jasně identifikovaným cyklickým průběhem [11]:

 1. Depresivní nálada.
 2. Úzkost a napětí.
 3. Schopnost nálady.
 4. Zvýšená podrážděnost.
 5. Snížený zájem o každodenní činnosti, apatie.
 6. Volná koncentrace pozornosti.
 7. Zvýšená únava.
 8. Poruchy chuti k jídlu.
 9. Nespavost nebo patologická ospalost.
 10. Porušení sebeovládání.
 11. Fyzické příznaky:
  • mastalgie, projevující se tupými, praskajícími bolestmi v mléčných žlázách, stejně jako jejich překrvení;
  • cefalalgie (bolest hlavy);
  • bolest kloubů;
  • otok;
  • zvýšená mastná pleť (akné na obličeji, mastné vlasy atd.).

Aby bylo možné diagnostikovat PMS a určit konkrétní typ poruchy, musí být přítomno alespoň 5 z výše uvedených příznaků. Moderní medicína rozlišuje hlavní PMS a fyziologické (mírné) PMS, ve kterých žena zaznamenává přítomnost výše uvedených příznaků, ale nemají významný vliv na kvalitu jejího života.

Jak zmírnit bolestivé příznaky

V závislosti na typu PMS nebo abnormalitách v průběhu menstruace se přístupy k léčbě také liší. V případech, kdy lékař diagnostikuje jednu z forem primárního PMS nebo endokrinní gynekologické onemocnění, je nutná systémová léčba..

V případě fyziologického (mírného) PMS nebo menšího nepohodlí během menstruace není nutná specifická léčba, symptomatická korekce se provádí s léky, jako jsou:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) s výrazným analgetickým účinkem;
 • Spazmolytika, která potlačují svalové křeče hladkých svalů;
 • Hormonální antikoncepce snižující menstruační krvácení a projevy bolesti (předepsané lékařem) [12].

Můžete však začít s užíváním vitamínů a minerálů (cyklická vitaminová terapie) [13]:

 • Vitamíny skupiny B se účastní všech typů metabolismu [14]. Mají také gonadotropní účinek, podílejí se na hormonálním metabolismu a mají pozitivní vliv na nervový systém [15].
 • Retinol (vitamin A) má příznivý účinek na růst buněk epitelu a také na proces inaktivace estrogenu (v kombinaci s vitamíny B6 a B9) [16].
 • Tokoferol (vitamin E) je základní součástí metabolismu a regenerace bílkovin, jeho nedostatek negativně ovlivňuje funkci hypotalamu [17].
 • Soli hořčíku zvyšují výdej moči, snižují otoky a zmírňují úzkost.

Preventivní a mírná symptomatická opatření zahrnují také používání rostlinných produktů, které mohou zahrnovat:

 • Vitex agnus-castus nebo posvátný vitex, je to také obyčejná větvička, divoký (nebo klášterní) pepř, cudný, Abrahamův strom. Výtažky z různých částí této rostliny obsahují éterické oleje, třísloviny, flavonoidy, iridoidy, alkaloidy, vitamíny a stopové prvky. Hlavní však je, že posvátný vitex je přirozeným zdrojem fytohormonů, které mají pozitivní účinek na mírné příznaky PMS [18].
 • Hypericum perforatum neboli třezalka tečkovaná, je to také třezalka tečkovaná, žlutá třezalka tečkovaná, třezalka tečkovaná, onemocnění, krev zajíce, krev, červená tráva. V gynekologické praxi se používá extrakt z květů této rostliny, který pomáhá normalizovat psycho-emoční pozadí [19].

U žen s predispozicí k onemocněním, jako jsou žaludeční nebo duodenální vředy, stejně jako selhání ledvin nebo jater, musí léky zvolit lékař.

Když si moderní dívka stanoví jednu ze životních priorit, aby si zachovala zdraví a touhu porodit zdravé dítě, může díky pozorování cyklu menstruace včas věnovat pozornost vznikajícím odchylkám od normy. V případě závažných změn byste měli navštívit gynekologickou konzultaci. A v případě, že odchylky jsou nevýznamné, můžete zlepšit svou pohodu pomocí symptomatické léčby, stejně jako vitamín-minerální komplexy opravující cyklus, aby se zabránilo nepříjemným podmínkám.

Dvoufázový vitaminový a minerální komplex pro normalizaci menstruačního cyklu

Když jste se rozhodli napravit nepříjemné příznaky PMS nebo odstranit nepohodlí během menstruace pomocí vitamínů a minerálů, měli byste věnovat pozornost komplexu CIKLOVITA ®, který nemá na ruském trhu obdoby..

Nejprve si uvědomte, že jedinečnost přípravku CIKLOVITA ® je potvrzena patentem na vynález č. 2443422 [20]. Tento přípravek pro ženy, který obsahuje komplex vitamínů, stopových prvků a mikroživin rostlinného původu, je formulován tak, aby maximálně zohledňoval zvláštnosti průběhu první a druhé poloviny menstruačního cyklu z hlediska hormonálních hladin..

CIKLOVITA ® má výrazný účinek na pozměněný hormonální stav ženy a díky tomu je schopna udržovat a upravovat reprodukční zdraví ženy. Jak se to zobrazuje? Složky IUD CIKLOVITA ® přispívají [21]:

 • snížení bolesti během menstruace;
 • tvorba pravidelného menstruačního cyklu;
 • úleva od projevů PMS;
 • normalizace reprodukčního systému [22].

Takže ženy ve věkové skupině 18–35 let, které trpí menstruačními poruchami, mají často nedostatek určitých živin:

  1. v první polovině měsíčního cyklu - téměř všechny vitamíny skupiny B, stejně jako zinek a selen;
  2. ve druhé polovině měsíčního cyklu - vitamíny A, C, E, měď a ve větší míře než v první polovině MC selen a zinek.

Tyto potřeby ženského těla CYCLOVITA ® dobře splňuje, protože se jedná o dvoufázový vitaminový a minerální komplex, vytvořený s ohledem na cyklické změny v těle ženy. Na základě výzkumu o potřebě vitaminů a mikroelementů v různých fázích měsíčního cyklu byly vyvinuty dvě formulace - CYCLOVITA ® 1 a CIKLOVITA ® 2, které celkem obsahují:

 1. 12 vitamínů: A, E, B1, V2, VZ, VPět, Vdevět, V12, PP, D, E, P;
 2. 5 stopových prvků: měď, zinek, jód, selen, mangan;
 3. rutin a lutein.

Dávka je zvolena optimálně pro estrogenové a progesteronové hormonální fáze menstruačního cyklu a je určena k užívání v příslušné dny.

Podle výsledků studií [23] došlo u pacientů, kteří užívali doplňky stravy CYCLOVITA ® po dobu 3 cyklů, k výraznému snížení stížností na příznaky bolestivých období a PMS; u většiny žen byl obnoven pravidelný menstruační cyklus; snížená potřeba úlevy od bolesti během menstruace; příznaky jako bolesti hlavy, podrážděnost a nervozita se staly méně výraznými; snížený otok obličeje a končetin; stejně jako překrvení mléčných žláz a bolestivé pocity v nich. Došlo také k normalizaci obsahu vitamínů a mikroelementů v krevní plazmě, zlepšení stavu pokožky (snížení mastnoty a akné), vlasů (snížení příznaků vypadávání vlasů a seborey) a nehtů (snížení křehkosti).

Kontraindikace pro použití jsou individuální nesnášenlivost složek, těhotenství a kojení. Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem..

P. S. Podrobnější informace a doporučení k užívání nehormonálního komplexu CYCLOVITA ® lze získat na webových stránkách společnosti.

* Číslo biologicky aktivního doplňku stravy „Vitamin-minerální komplex CIKLOVITA®“ v Registru státních registračních certifikátů Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.003222.07.17, datum registrace - 24. července 2017.

Užívání vitamínů a minerálů ve speciálně vybraných dávkách podle fází přispívá k vytvoření pravidelného menstruačního cyklu.

Nepravidelná menstruace, výkyvy nálady, přírůstek hmotnosti, únava, snížený sexuální apetit - tyto příznaky mohou naznačovat hormonální nerovnováhu v těle.

Vitamíny a minerály hrají důležitou roli při udržování stabilního fungování orgánů ženského reprodukčního systému.

Nerovnováha hormonů může během období způsobit bolestivost.

Komponenty CYCLOVITA ® pomáhají snižovat závažnost bolestivých pocitů během menstruace, předmenstruační napětí a udržovat pravidelný cyklus. *

* „Studie účinnosti a bezpečnosti doplňků stravy„ CYCLOVITA “při léčbě menstruačních nepravidelností a syndromu předmenstruačního napětí.“ Gromova O.A. 08/22/2011
** Účinnost cyklické korekce mikroživin pro regulaci menstruačních funkcí v případě narušení tvorby menarché. Z. Limanova a kol., Gynecology No. 2, svazek 14/2012

 • 1,2,3,4 https://clck.ru/EdXdD
 • 5 https://clck.ru/EhYJ8
 • 6 https://clck.ru/EhYJ8
 • 7 http://www.pseudology.org/health/KukesVG_KlinicheskayaFarmakologiya2.pdf
 • 8 https://meduniver.com/Medical/Akusherstvo/813.html
 • 9,10,11,12,18 https://clck.ru/EhYJW
 • 13 http://kingmed.info/media/book/1/484.pdf
 • 14 http://www.pseudology.org/health/KukesVG_KlinicheskayaFarmakologiya2.pdf
 • 15,16,17,23 https://clck.ru/EdXcG
 • 19 http://kingmed.info/media/book/1/484.pdf
 • 20 http://www.freepatent.ru/patents/2443422
 • 21 https://clck.ru/EhYJj
 • 22 https://medi.ru/info/12408

Přestože nedostatek vitamínů a minerálů je běžným problémem pro zdraví ženy, je třeba si uvědomit, že takový nedostatek může být selektivní, to znamená, že ovlivňuje pouze určité živiny a projevuje se jako nerovnováha. Proto by nitroděložní tělísko pro dlouhodobé užívání mělo být voleno tak, aby nečelilo opačnému problému - hypervitaminóze a hyperhismikroelementóze - přesycení těla jednotlivými živinami. Ujistěte se, že komplexní přípravky, které užíváte, nepřekračují denní dávky přísad doporučených Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace.

Krátký menstruační cyklus - příčiny a řešení problému

Mnoho žen čelí krátkému cyklu menstruace, který může být způsoben fyziologickým jevem nebo vážnými patologiemi, které vyžadují léčbu. Porucha se může objevit v mladém nebo dospělém věku a často svědčí o snížené schopnosti otěhotnět.

Krátký cyklus období - dobrý nebo špatný

Nástup menstruace po krátké době je považován za normu ve dvou případech:

 1. Nástup menstruace v dospívání. U dívek jsou obvykle krátkodobé a přicházejí každých dvacet jedna dní nebo méně. Všechno by se mělo vrátit do normálu do tří let..
 2. Menopauza - během tohoto období reprodukční funkce postupně mizí, zvyšuje se množství progesteronu a vajíčko nemůže zrát. Tento proces se táhne několik let: nejdříve se cyklus prodlužuje, pak začínají zpoždění, která mohou být doprovázena nedostatečnými sekrecemi..

Během těhotenství nedochází k menstruaci a po porodu lze pozorovat krátký menstruační cyklus 21 dnů, ale v průběhu času se vrátí do normálu. Kojení také přispívá k narušení cyklistiky. Po ukončení kojení by se situace měla vrátit do normálu..

Proč se cyklus zkracuje

Důvody, proč se menstruace snížila, se mohou lišit. Ženy se nejčastěji obracejí na gynekologa se stížnostmi, jako jsou bolesti břicha, těžké menstruace, nevolnost, závratě atd. Dříve nástup menstruace nevyvolává obavy. Mnoho dívek věří, že pravidelný a krátký cyklus je důkazem normálního fungování těla..

Pokud je zkrácení způsobeno přirozenými fyziologickými příčinami, léčba obvykle není nutná.

Dojde-li k selhání v důsledku hormonálních změn nebo různých onemocnění, je nutná lékařská péče.

Mezi hlavní důvody pro zkrácení menstruačního cyklu patří:

 • endokrinní poruchy;
 • infekční choroby;
 • nedostatek vitamínů;
 • abnormální vývoj genitálií;
 • užívání léků;
 • užívání antikoncepce;
 • gynekologická onemocnění;
 • těhotenství;
 • tvorba cyklu;
 • blížící se menopauza;
 • chirurgické zákroky;
 • potrat a potrat.

Kterýkoli z těchto faktorů může vést k nepravidelnostem v menstruačním cyklu..

 • Endokrinní poruchy

Pro normální fungování ženského těla jsou zapotřebí hormony. Produkují je nadledviny, hypofýza, štítná žláza a vaječníky. Jakékoli selhání v jejich práci vede k výskytu problémů, které se stávají důvodem pro zkrácení menstruačního cyklu..

Pokud hormonální změny neovlivňují proces ovulace a početí, ve většině případů není léčba nutná. Pokud však takové poruchy způsobují poruchy reprodukce, je nutná terapie ke změně hladiny hormonů..

 • Drastické hubnutí

Přísná strava může negativně ovlivnit tělo a způsobit rozvoj závažných onemocnění. Jedním z hlavních důvodů pro krátké nebo dlouhé období je půst a nevyvážená výživa. Nedostatek vitamínů a stopových prvků vyvolává nepřítomnost menstruace, zvyšuje jejich frekvenci, vede k řídkému a častému výtoku.

 • Infekční choroby

Jakékoli zánětlivé procesy způsobují poruchy, kvůli nimž se mění doba nástupu menstruace. Infekce ovlivňuje práci vnitřních orgánů a všechny zdroje těla jsou zaměřeny na boj proti ní. Po zničení patogenu je cyklus obnoven na dlouhou dobu, ale k porušení dochází okamžitě.

Náhlá změna obvyklé menstruace může naznačovat časné těhotenství - normální i mimoděložní. Pokud má žena pravidelný pohlavní styk, je vhodné provést test a pokud je výsledek pozitivní, přejděte ke gynekologovi, abyste vyloučili porušení a patologie. Pokud se ve vejcovodech objeví těhotenství, mělo by být okamžitě ukončeno, protože je zdraví škodlivé a může být smrtelné.

 • Porod a potrat

V některých situacích je u žen po porodu pozorováno zkrácení. Tento stav je považován za přirozený, protože tělo se přizpůsobuje pouze probíhajícím změnám. Trvá několik týdnů, poté se vše zlepšuje. Pokud dojde k opožděnému porušování, mohou se objevit poporodní komplikace - infekční zánětlivý proces nebo hormonální změny. V takovém případě byste měli jít ke gynekologovi.

Po potratu mohou také nastat krátká období. Zpravidla jsou doprovázeny bolestivými pocity a výtokem s nepříjemným zápachem. Možná se v těle vyvíjí zánětlivý proces. V takové situaci je nutná okamžitá lékařská pomoc..

Jak vypadá krátký cyklus?

Odpověď na otázku, proč je měsíční cyklus zkrácen, nelze říci o projevech této patologie. Hlavním z nich je řídký výboj ve formě hnědých kapiček, jejichž doba trvání může zůstat normální nebo se může zkrátit. Kromě toho mohou existovat příznaky, jako například:

 • nevolnost;
 • bolesti hlavy;
 • žaludeční nevolnost.

Krátký cyklus je obvykle asymptomatický, ale někdy je doprovázen krvácením z nosu. Navíc s takovým selháním dochází ke snížení množství estrogenu, v důsledku čehož klesá práce reprodukčních orgánů a klesá libido..

Metody léčby

Terapie závisí na důvodech, proč se menstruační cyklus snížil, takže musíte navštívit lékaře a nechat se otestovat. Pokud je krátký cyklus způsoben endokrinními poruchami, je nejprve nutné upravit hormonální pozadí. Existují dvě metody léčby:

 1. Hormonální antikoncepce je předepsána ženám, které nechtějí mít děti. Antikoncepční pilulky umožňují vaječníkům odpočívat a správně fungovat. Po jejich zrušení se obnoví hormonální pozadí a menstruační cyklus se vrátí k normálu..
 2. Při plánování těhotenství je hlavním cílem terapie normalizace obou fází cyklu, zvětšení cyklu a jeho náprava. Je také důležité zajistit nástup ovulace..

U infekcí a jiných nemocí vedoucích k 21dennímu období bude vyžadována specializovaná léčba. Po zotavení se situace nevrátí do normálu okamžitě. V některých případech je nutná další hormonální léčba ke zlepšení reprodukčních funkcí.

Důležitá je také výživa a životní styl - jsou velmi důležité pro obnovení menstruačního cyklu. Doporučuje se také omezit zátěž a vzdát se špatných návyků, které mohou způsobit vážné narušení těla..

Prevence

Aby vaše menstruace přicházely podle plánu, musíte postupovat podle jednoduchých pokynů:

 • vyhněte se přepracování, stresu a zvýšenému stresu;
 • brát vitamíny při změně podnebí;
 • vyhnout se podchlazení;
 • opustit neformální vztahy - často vedou k infekcím, které mění cyklus;
 • navštěvujte dvakrát ročně gynekologa a sledujte své zdraví;
 • užívejte antikoncepci pouze podle pokynů lékaře;
 • nosit bavlněné spodní prádlo;
 • dodržovat hygienu.

Menstruační cyklus se bezdůvodně nikdy nezkrátí. Je důležité ji včas identifikovat a eliminovat..

Cyklus 21 dní je normální

Jaký je normální cyklus mezi obdobími??

Menstruace je cyklický jev, a proto by intervaly mezi jednotlivými obdobími měly být přibližně stejný počet dní. Cyklus je u různých žen odlišný, protože je určen individuálními vlastnostmi těla, dědičností, přítomností nebo nepřítomností nemocí a dokonce i způsobem života, který žena vede. Existuje však určitá norma, v níž musí být cyklus. Lze jej použít k určení, zda došlo k porušení, a pokud se objeví, okamžitě vyhledat lékařskou pomoc pro diagnostiku a léčbu..

Metriky cyklu: co je normální a co ne

Lékařské ukazatele délky cyklu a každé z jeho složek jsou stanoveny jako norma:

 • 21-35 dnů intervalu mezi menstruací, přičemž se berou v úvahu dny od začátku menstruace do prvního dne následujícího výtoku;
 • 2-5 dní - obvyklá doba menstruace, která obvykle zmizí v posledních dnech;
 • 20-60 ml výtoku - obvyklý denní objem ztráty krve, který vyžaduje 3-4 vložky s maximálním počtem „kapiček“ označujících jeho kapacitu.

Porušení menstruačního cyklu je následující:

 • Mezi obdobími přechází období 30-35 dní, rozdíl má tendenci se pravidelně měnit.
 • Rozdíl je snížen na 19-21 dní.
 • Výtok trvá 6. - 7. den, přičemž je mezi nimi také porušena propast.
 • Ztráta krve přes 80-100 ml denně.

Pokud takové odchylky zjistíte, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Možná, pokud je odchylka malá, je to jen rys ženského těla, nezdravá dědičnost. Někdy však zpoždění menstruace, prodloužený nebo zvýšený interval mezi obdobími, dlouhá pauza je prvním syndromem vážného onemocnění, které představuje nebezpečí pro zdraví žen..

Kolik dní zpoždění musí uplynout, aby to byl vážný důvod k návštěvě lékaře? Přestože je 5denní zpoždění normální, je třeba vzít v úvahu doprovodné faktory. Hnědé skvrny s pronikavým zápachem, které se objevují ve dnech menstruace, nejsou normou. Také bolestivé pocity v dolní části břicha nejsou normou, bez ohledu na to, kolik dní zpoždění uplynulo.

Pokud je cyklus přerušený

K nepravidelnostem cyklu dochází během puberty a během menopauzy, kdy tělo ženy získává a ztrácí schopnost otěhotnět a mít dítě. V ostatních případech mohou být odchylky od normy příznaky následujících gynekologických onemocnění:

 • Zánět příloh;
 • Polypy v děloze;
 • Endometrióza;
 • Vývoj cysty na vaječnících;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Rakovina děložního čípku nebo těla dělohy;
 • Rakovina vaječníků;
 • Onkologická onemocnění orgánů sousedících s dělohou a vaječníky;
 • Myom děložního čípku.

Jakékoli z těchto onemocnění představuje vážnou hrozbu pro zdraví a život ženy, a proto je jejich včasné odhalení velmi důležité..

Když jsou nepravidelnosti cyklu normou

Interval mezi obdobími se může libovolně prodlužovat nebo (méně často) snižovat ve věku 11–16 a 40–60 let.

V prvním případě je porušení cyklu spojeno s pubertou a nevyžaduje žádnou léčbu..

Puberta pro každou dívku se děje různými způsoby, pro většinu dospívajících jejich první období přechází ve věku 12-14 let, ale rozdíly jsou možné. Do 2 let dojde k vytvoření cyklu - v této době může být menstruace nepravidelná a interval mezi nimi někdy dosahuje dokonce šesti měsíců.

Podobné procesy jsou pozorovány téměř u třetiny dívek a jsou normou. Po období formování se cyklus zlepšuje a pokud dojde k pozdějšímu porušení, nelze je již přičíst problémům dospívajících: musíte jít k lékaři.

Konzultace s pediatrem, gynekologem, endokrinologem a dalšími odborníky může být také nutná, pokud dospívající dívka během puberty zjistí vývojové abnormality. Oni mohou být:

 • Abnormální hubenost (anorexie);
 • Obezita, rychlé přibývání na váze;
 • Vzhled vlasů na tvářích, bradě, hrudníku, bocích; Antény nad horním retem.

Jakýkoli z těchto příznaků naznačuje hormonální nerovnováhu v těle a vyžaduje lékařský dohled..

Menopauzální změny v těle, když žena ztrácí plodnost, jsou také doprovázeny menstruačními nepravidelnostmi. Menopauza se vyskytuje u žen starších 40 let, doba jejího nástupu je individuální, zejména mezi 45 a 55 lety. Někdy je možný projev časné menopauzy (40-42 let) nebo jeho pozdního příchodu (po 60 letech).

Během určitého období (obvykle od 2 do 5 let) je tělo zcela přestavěno, přestává produkovat vajíčka, ovulace postupně mizí. Počet dnů mezi obdobími se postupně zvyšuje, na konci menopauzy úplně zmizí. V tomto případě pouze vzácný a řídký výtok není patologie, ale poruchy cyklu s bohatým výtokem, hnědými krevními sraženinami a jinými abnormalitami by měly způsobovat obavy.

Poruchy cyklu

Lékaři-gynekologové rozlišují několik typů menstruačních nepravidelností, které se navzájem liší a vyžadují zvláštní léčbu pro každý konkrétní případ..

 • Amenorea je absence menstruace u sexuálně zralé ženy, která by ji měla mít.
 • Opsomenorea a bradymenorea jsou vzácná období, která se vyznačují prodloužením intervalu mezi cykly na 40-60 dní.
 • Spaniomenorea je nestandardní cyklus, který zahrnuje menstruaci pouze 1 až 3krát ročně.
 • Tachymenorea je zkrácený cyklus, kdy je období mezi obdobími pouze 10 až 15 dnů.

Závažnost těchto porušení, jejich příčiny, důsledky a co je nejdůležitější, léčba je předepsána gynekologem. Někdy může být také nutné vyšetření endokrinologem..

Zdraví žen je velmi křehký mechanismus, při kterém lze snadno vyvolat poruchu, a proto byste se svým zdravím měli zacházet se zvláštní pozorností.

Proč je cyklus menstruace zkrácen?

Normální menstruační cyklus je pravidelný, trvá 21 až 30 dní a trvá 3 až 5 dní. Rychlost krvavého výtoku je v tomto případě od 50 do 80 ml bez ohledu na jednotlivé charakteristiky. Pravidelný 28denní cyklus je považován za ideální. Zkrácený cyklus je abnormalita, která vyžaduje monitorování a léčbu..

Patologický stav, při kterém se intervaly mezi obdobími zkracují, se považuje za proyomenorea. U tohoto onemocnění dochází ke krvácení často, řídce a trvá až 2–3 dny. Časté je hojné krvácení.

Důvody krátkého cyklu

Hlavním důvodem je ovariální dysfunkce, porušení produkce ženských pohlavních hormonů, jejich restrukturalizace v souvislosti s novými podmínkami pro pacientku. Jednotlivé faktory jsou důležité. Pokud je krátký cyklus variantou normy pro ženu, bylo by užitečné navštívit lékaře a zjistit, zda je vše v pořádku. Prudké, netypické snížení menstruačního cyklu je vážnou příčinou poplachu a okamžité návštěvy gynekologa.

Faktory vedoucí k proyomenorei:

 • Dědičnost
 • Hormonální nerovnováha
 • Menopauza, časná menopauza, období po porodu
 • Vznik cyklu (nejedná se o patologii)
 • Zánětlivé procesy v malé pánvi s bolestí, pocity pálení, změnou výtoku
 • Infekční choroby
 • Nádorové patologie ženského reprodukčního systému - cysty, fibroidy, polypy
 • Umělé, spontánní potraty
 • Onemocnění endokrinního systému
 • Nemoci chronického průběhu
 • Poruchy srážení krve
 • Silný emoční stres
 • Užívání antikoncepce
 • Období se mohou z důvodu úrazu snížit
 • Abnormální vývoj pohlavních orgánů, jako je ohýbání dělohy
 • Ztráta hmotnosti v těsném rozvrhu
 • Souběžná gynekologická onemocnění (endometrióza)
 • Půst, nutriční zaujatost vůči špatným vitamínům
 • Klimatická změna
 • Problémy s imunitou
 • Škodlivé faktory prostředí
 • Těhotenství

Příznaky v kontextu

Samotný stav, kdy je menstruační cyklus zkrácen, není onemocněním. Porušení cyklu dvakrát ročně může nastat bez patologie. Tento stav by měl být analyzován ve spojení s dalšími projevy. Proyomenorea má tři typy.

 • Cyklus je správný - dvoufázový. Tím se zkrátí folikulární fáze. Ovulace nastává dříve. Bazální teplota se zaznamenává v normálních mezích. Žluté tělo vykonává svou práci normálně.
 • Cyklus je dvoufázový. Luteální fáze je snížena. Ovulace nastává včas. Bazální teplota krátkodobě stoupá. Dominantní folikul dozrává. Žluté tělo přestává fungovat dříve, než se očekávalo.
 • Cyklus je jednofázový. K ovulaci nedochází. Folikul vydrží déle. Tento jeho stav se nazývá vytrvalost, má krátkodobou povahu. Žluté tělo chybí. Bazální teplota je proměnlivá. Existují změny v endometriu až po žlázovou hyperplazii.

Luteální fáze se zkracuje častěji. Navzdory krátkému cyklu může žena mít těžké i dlouhé menstruace. Druhý a třetí poddruh poruch cyklu vede k neplodnosti. Zkrácení doby trvání cyklu je jedním z příznaků dysfunkce ženského reprodukčního systému jako celku.

Běžné příznaky s krátkým cyklem:

 • Bolesti beder
 • Bolesti hlavy
 • Nevolnost a zvracení
 • Zácpa
 • Zvýšená produkce plynu
 • Emoční nepohodlí
 • Únava
 • Snížený výkon
 • Snížené libido
 • Krvácení z nosu
 • Doba menstruace nepřesahuje 3 dny
 • Cyklus trvá méně než 21 dní
 • Menstruace jednou za 14 dní nebo více
 • Šmouhy, slabé výboje

Diagnostika

Je důležité izolovat subjektivní a individuální faktory od příznaků onemocnění. S menopauzou, po porodu, traumatu, potratu a se skutečným onemocněním se taktika vyšetření gynekologem liší. V prvních dvou letech po prvním krvácení je zaveden měsíční cyklus dívky a jeho odchylka směrem ke krátkému je variantou fyziologické normy. V některých případech lékař nařídí těhotenské testy.

Kromě gynekologického vyšetření, analýzy vaginálního výtoku a ultrazvukového vyšetření u proiomenorey pacient podstoupí krevní testy, aby zjistil hladinu pohlavních hormonů podle schématu stanoveného lékařem. Je sestaven graf pro měření rektální teploty pro celý menstruační cyklus. Gynekolog vyšetřuje množství a kvalitu hlenu v cervikálním kanálu a může předepsat další vyšetření - kolposkopii, rentgenové metody, cytogram, biopsii, analýzy. Pokud je pro ženu důležité těhotenství, měli byste ji informovat, že plodnost je obnovena před první menstruací..

Léčba krátkým cyklem

Nemoc se nebude léčit „sama od sebe“ bez vnější pomoci. Včasné odvolání ženy k lékaři povede pravděpodobně ke jmenování konzervativní terapie a úspěšného uzdravení. Léčba se vybírá v závislosti na příčinách a výsledcích diagnózy. Cílem je obnovit normální cyklus pro konkrétní ženu..

 • Hormonální terapie. Cílem je obnovit luteální fázi. Účinné jsou hormony žlutého tělíska ve formě injekcí. Váš lékař předepíše antikoncepční pilulky obsahující estrogen. Pokud je požadováno těhotenství, jsou předepsány léky obsahující progesteron, například duphaston
 • Lékařské ošetření. Často jsou předepsány hemostatické látky, jako je kadicinon, kyselina aminokapronová, tranexam. Při doprovodných zánětlivých onemocněních lékař doporučuje antibiotickou terapii, vaginální čípky s antiseptickými, protiplísňovými účinky
 • Je důležité užívat vitamíny C, E, K. Vitaminová terapie se kombinuje s hormonální léčbou
 • Dietní terapie
 • Mírná fyzická aktivita
 • Fyzioterapie - elektroforéza, magnetoterapie, fonoforéza
 • Fytoterapie
 • Homeopatie
 • Lázeňská léčba
 • Není vyloučena léčba chirurgickým zákrokem na nádory. Metody - laparoskopická, hysteroskopická, otevřená chirurgie.

Důležité! Samoléčba je zakázána!

Cyklus se zkrátil: životní styl

Během léčby si žena může navíc pomoci sama. Chcete-li to provést, měli byste snížit příjem kořeněného jídla, alkoholických nápojů. Nadměrná fyzická aktivita je kontraindikována. Užitečné jsou terapeutické chůze (zdravotní stezka), plavání, dechová cvičení. Lepší je vyhnout se intimitě. Menstruační cyklus se zkrátil - musíte být schopni se uklidnit. Psychologická korekce stavu pacienta, relaxační trénink je také efektivní. Pro prevenci a včasnou reakci na alarmující příznaky si žena vede „menstruační deník“.

Tipy pro prevenci

 • Být v klidu. Reprodukční zdraví žen závisí na náladě, reakcích na události.
 • Buď proaktivní. Vyčerpávající cvičení zhorší situaci se zkráceným menstruačním cyklem, mírné cvičení v proveditelných sportech pomůže vyrovnat se s problémem a vyhnout se opakování.
 • Ovládejte svou váhu. Tam, kde je nadbytek tukové tkáně, je nadbytek pohlavních hormonů. Závislost cyklu na nadbytku nebo nedostatku hormonů je přímá.
 • Jíst jídlo bohaté na cenné přísady v kombinaci s bylinnými přípravky. Když se cyklus zkrátí, recepty tradiční medicíny jsou účinné. K odvarům a nálevům se používají cibulovité slupky, peckovité listy, kořen elecampanu, lesní jahody, námel, tansy a květy měsíčku. Čerstvá použitá šťáva z kaliny. Jakýkoli předpis vyžaduje dohodu s ošetřujícím gynekologem.

Pokud se vaše menstruace zkracuje, pak je něco v těle špatně. Klíč k úspěšné terapii je do značné míry určen včasným doporučením ženy specialistovi. Stabilní menstruační cyklus vám umožní cítit se zcela zdravě a mít své dítě.

Sdílejte se svým přítelem!

Důvody pro zkrácení menstruačního cyklu: nebezpečné příznaky

Menstruační cyklus začíná počítat od prvního dne nástupu menstruace - krvácení doprovázející odmítnutí funkční vrstvy sliznice dělohy. Délka menstruačního cyklu je vždy individuální, ale do normálních fyziologických parametrů je zahrnut cyklus 21 - 35 dnů. Zlatou střední cestou je cyklus 28 dnů, ale tento jev pozoruje pouze 13% žen. Pokud se menstruační cyklus snížil, důvody mohou být velmi rozmanité. Takový jev nemusí vždy znamenat patologii, je však vzrušující a vyžaduje konzultaci s gynekologem, aby se zjistila příčina.

Fyziologické rysy

Menstruace je reakcí reprodukčního systému, že nebyl dokončen její hlavní úkol - nedošlo k těhotenství. Normálně se menstruace dostavuje v pubertě ve věku 11 - 17 let během roku. V hlavní menarche u dívek evropské rasy se pozoruje od 13 do 14 let. Někdy jsou hraniční normy rozšířeny, první menstruace může nastat ve věku 10 let a ve věku 21 let. Tento jev je často dědičný..

Odchylka od normálních fyziologických parametrů je ve většině případů známkou hormonální nerovnováhy pozorované v důsledku anamnézy onemocnění endokrinního a centrálního nervového systému, předchozích infekčních a zánětlivých procesů a poranění mozku..

V životě ženy existují 4 období, kdy menstruace chybí:

 • do puberty;
 • těhotenství;
 • kojení;
 • menopauza.

V ostatních případech je menstruační krvácení pozorováno každý měsíc. 1 rok po objevení se první menstruace se menstruační cyklus považuje za ustálený. Dívky v pubertě mohou nezávisle určit datum nástupu další menstruace podle harmonogramu menstruačního cyklu.

Snižování počtu dnů menstruačního cyklu během jeho vzniku je normální. Po této době je však jakákoli odchylka od normy ve formě snížení obvyklé doby menstruace vzrušující a vyžaduje konzultaci s gynekologem.

Pokud byl takový jev pozorován jednou, není důvod se obávat. Redukce cyklu pozorovaná několik měsíců je jasným znamením patologie. Neměli byste samostatně určovat důvod, proč se to děje. Všechny důležité problémy vyřeší odborná konzultace.

Důvody pro zkrácení přirozeného menstruačního cyklu

Snížení menstruačního cyklu znamená nejen zmenšení jeho délky, ale také změnu povahy, objemu menstruačního toku. Stávají se hojnými a bolestivými, což je jeden ze znaků reprodukční dysfunkce. Cyklus 21 dnů nebo méně je považován za krátký..

Charakteristickým rysem krátkého cyklu menstruace je redukce folikulární fáze, méně než 14 dnů (předčasné zrání vajíčka na pozadí nezměněné funkce žlutého tělíska).

Pokud se přirozený menstruační cyklus snížil, předpokládají se následující důvody tohoto jevu:

 1. Systémová onemocnění endokrinního systému (dysfunkce štítné žlázy, slinivky břišní). V tomto případě je změna považována za vedlejší účinek hormonální dysfunkce..
 2. Systémová onemocnění oběhového systému (poruchy srážení krve). Jejich charakteristickým rysem je prodloužená bohatá menstruace. V tomto případě je možné zvýšení doby krvácení s celkovou nezměněnou délkou cyklu..
 3. Nemoci orgánů reprodukčního systému (chronické zánětlivé procesy, cysty, nádory) vyvolávají porušení hormonálních funkcí, změnu přirozeného cyklu menstruace. Výskyt abnormálního vaginálního výtoku je signálem pro okamžité vyhledání kvalifikované lékařské pomoci.
 4. Infekční a zánětlivé procesy v mozkové kůře (meningitida, myelitida, encefalitida). Neuroinfekce vedou k hypothalamo-hypofyzární dysfunkci, jejíž projevem je snížení množství hormonů, které regulují reprodukční funkci. Nádory a cysty mozku, které jsou důsledkem infekce nebo poranění, často vedou k tomu, že lze cyklus zkrátit.
 5. Dlouhodobé (iracionální) užívání hormonálních léků k léčbě doprovodných onemocnění vyvolává narušení přirozeného menstruačního cyklu. Užívání perorálních kontraceptiv přispívá k tomu, že může být sníženo v důsledku výskytu intermenstruačního krvácení. Adaptační období pro každou novou antikoncepci trvá první tři měsíce. Pokud po této době intermenstruační výtok nezmizí, je bezpodmínečně nutné konzultovat s gynekologem.
 6. Nouzová antikoncepce ve formě užívání přípravku Escapel, Postinor a dalších analogů vždy vyvolává narušení přirozeného cyklu (lze jej snížit).
  Období zotavení po použití těchto léků trvá 2 až 3 měsíce až několik let.
 7. Těhotenství. A nejen plnohodnotný. Málo špinění je pozorováno s hrozbou potratu as mimoděložním těhotenstvím. Žena bere tento výtok na menstruaci, když ve skutečnosti krvácí. Tento stav vyžaduje urgentní hospitalizaci, aby se předešlo život ohrožujícím následkům..
 8. Během menopauzy se v důsledku nedostatečné produkce progesteronu v důsledku přirozeného zániku reprodukční funkce začíná cyklus zkracovat. S časnou menopauzou (po 35 letech) se množství vylučované krve prudce snižuje.
 9. Častým důvodem, proč se menstruační cyklus začíná snižovat, menstruace mizí, jsou těžké diety. Nevyvážená výživa, nedostatek vitamínů a minerálů nezbytných pro normální fungování hormonálního systému a těla jako celku zvyšuje riziko endokrinní neplodnosti.
 10. Potraty jsou stejně častou příčinou narušení přirozeného cyklu. Bez ohledu na typ prováděného potratu (chirurgický, vakuový nebo lékařský) je stresující jak pro hormonální systém, tak pro tělo jako celek..
 11. Přenesené stresy jsou spouštěcím mechanismem pro snížení, částečné nebo úplné narušení přirozeného cyklu menstruace. Psychické napětí a zvýšená fyzická aktivita také vyvolávají snížení cyklu, změnu povahy menstruačního toku.

Menstruační cyklusŽenské tělo v reprodukčním věku funguje cyklicky. Konečnou fází tohoto cyklu je měsíční krvácení. Naznačují, že vajíčko není oplodněno a nedošlo k těhotenství.