28 dní: mýty a realita menstruačního cyklu

Příspěvek zveřejnil zzelenaya 7. srpna 2013

121832 zobrazení

Dobré odpoledne, je mi 37 let, aktivně plánuji své první těhotenství. Cyklus se zkracuje přímo před našimi očima. dříve byla stabilní po dobu 28 dnů, poté se po stimulaci klostilbegitem začal cyklus postupně snižovat. Nyní se už půl roku snažím otěhotnět bez zásahu lékařských přípravků, ale místo těhotenství dostávám krátké cykly.

CUTE GIRLS, plánuje někdo ve stejném věku těhotenství jako vy s cykly??

Krátký menstruační cyklus. Jaký je důvod?

Není zvykem mluvit o menstruaci otevřeně, s výjimkou přátel nebo lékaře. Mnoho lidí ale zároveň sleduje svůj menstruační cyklus, například pomocí kalendáře „kritických dnů“ nebo dokonce ve své mysli. Ženy to obvykle dělají buď pro plánování těhotenství, nebo pro zjištění přibližného data dalšího období. Ale ne každý chápe, zda je nutné něco udělat, když se náhle cyklus zkrátí. Pokud se načasování zkrátilo než obvykle nebo samotná menstruace trvá méně dní, měli byste tomu věnovat pozornost. Nepropadejte však panice hned..

Proč je menstruační cyklus kratší??

Pojďme na začátek zjistit, jaký je menstruační cyklus. Jeho základem je pravidelnost: měla by trvat přibližně stejný počet dní a skutečná menstruace by měla běžně probíhat ve stejném čase. Začátek se považuje za první den menstruace (výtok).

Existují průměrné sazby za menstruační cyklus, ale každá žena je jiná. Jeho průměrná délka je 28 dní (norma zůstává v rozmezí od 21 do 35) a samotná doba menstruace je asi 4 dny.

V jednom cyklu se v těle ženy objeví jakási demo verze těhotenství. Téměř každý měsíc dozrává folikul ve vaječnících, ze kterého se objevuje vajíčko. Tento proces uvolňování vajíčka z vaječníku a čekání na oplodnění se nazývá ovulace. Pokud vejce zůstane neoplodněné, pak tělo odmítne endometrium - vrstvu dělohy, ke které by se mělo embryo připojit. Právě tomuto procesu oddělení endometria a vylučování z těla se říká menstruace. Všechny tyto procesy řídí různé hormony a jejich poměr v těle..

Někdy si žena myslí, že časné „kritické dny“ jsou známkou těhotenství, ale není tomu tak. Připevnění embrya k děloze je ve skutečnosti někdy doprovázeno uvolňováním malého množství krve (maximálně - několik kapek), ale tento jev má malou podobnost s menstruací, ani v pocitu (žádná bolest, nepohodlí, PMS), ani v trvání.

Důvody pro krátký menstruační cyklus jsou obvykle spojeny se změnou hormonálních hladin nebo se stavem vedoucím ke změně:

 • hormonální nerovnováha;
 • nemoc štítné žlázy;
 • zánět nebo tvorba cyst ve vaječnících;
 • cukrovka;
 • problémy s oběhovým systémem (poruchy srážení krve, vaskulární onemocnění);
 • nemoc ledvin;
 • děložní myomy;
 • novotvary v hypofýze.

Vnější faktory také způsobují zkrácení cyklu, které však ovlivňují hormonální pozadí:

 • prudká změna hmotnosti (úbytek hmotnosti nebo přírůstek hmotnosti),
 • stres,
 • fyzický a emoční stres,
 • minulé nemoci, léky,
 • změna klimatu, cestování, lety.

Je však třeba si uvědomit, že existuje výjimka z pravidla, když dojde k selhání a intervaly mezi menstruací se sníží:

 • prvních několik let po nástupu menstruace;
 • několik posledních let před menopauzou;
 • po ukončení užívání perorálních kontraceptiv, odstranění spirály;
 • po porodu, potratu, potratu.

V každém z těchto případů příliš dlouhý nebo příliš krátký cyklus, stejně jako krátká období - varianta normy.

Kdy je potřeba léčba?

Proč by měl být krátký menstruační cyklus alarmující? Kdy stojí za to navštívit lékaře a kdy ne?

Pokud je krátký menstruační cyklus kratší než normální období u ženy, ale stále je v normálních mezích, neměli byste se obávat. Někdy se to změní nebo znovu sestaví, to je norma.

Pokud se častá menstruace vyskytuje třikrát až čtyřikrát za sebou, pak je to již nebezpečné, bez ohledu na důvod. Ve skutečnosti se během nich ztratí hodně krve, což vede k anémii, slabosti, poklesu imunity.

Je také důležité nezaměňovat krátké období s krvácením nebo krvácením uprostřed cyklu. Samotná žena však často nedokáže určit, co se stalo - menstruační cyklus se zkrátil nebo začalo krvácení. V tomto případě je lepší jít k lékaři zjistit příčinu a podstoupit léčbu..

Přísně vzato by měl být gynekolog navštíven v následujících situacích:

 • Krátký cyklus (méně než 17 dní).
 • Náhlá změna doby cyklu.
 • Výdatnější než obvykle předčasné vypouštění.
 • Snížení krvácení, až 1-3 dny špinění.

Další situací, kdy žena nebo dívka s krátkým cyklem musí navštívit lékaře, je touha otěhotnět. Jak již bylo zmíněno, hormony jsou zodpovědné za cyklus. Porušený nebo příliš krátký cyklus může naznačovat problémy s hormonálními hladinami. To znamená, že pravděpodobnost těhotenství klesá..

Nepředpokládejte, že k obnovení cyklu budou předepsány hormonální látky. Jak bylo uvedeno výše, narušení může nastat v důsledku stresu, životního stylu atd. V těchto případech lze předepsat vitamín-minerální komplexy s vitexem k normalizaci menstruace. Mohou být také zahrnuty do komplexní terapie pro normalizaci cyklu a pro další problémy..

A i když se spojení vitamínových komplexů s cyklem na první pohled nezdá zjevné, je. Extrakt Vitex jemně normalizuje hladinu prolaktinu a obnovuje normální poměr hormonů štítné žlázy. Jód je nutný pro normální hladinu hormonů štítné žlázy. Vitamíny E, B2 a B9 jsou nezbytné pro funkci vaječníků a ovulaci.

Komplex Pregnoton je určen zejména ke stabilizaci menstruačního cyklu, který obsahuje extrakt vitextu, arginin a sadu vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro fungování ženského reprodukčního systému. Užívání přípravku Pregnoton s kurzem vám umožní vrátit se k normální frekvenci cyklu a zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

NENÍ REKLAMA. MATERIÁL PŘIPRAVENÝ S ÚČASTÍ ODBORNÍKŮ.

Cyklus 27-28 (vymazat celý můj život), se stal 24-25 (také jasný)

Komentáře uživatelů

Sám jsem to zkontroloval a řekl, všechno je v pořádku, proč hledáte problémy na hlavě.

Rád to dělám.

No, stejně jsem nebyl nadšený. Ale doktor řekl, že nejste naprogramovaný robot. No, bylo mi 28, nyní 24, zapadám do normy, chodím po všem.

Líbí se mi názor lékaře ?? Doufám, že se moje tělo právě znovu postavilo a to je vše)

2 roky, pokles po 1 těhotenství.

No, alespoň jste měli důvod, protože B se možná snížil, jen tělo bylo přestavěno. A nerozumím, jen z čista jasna :(

Ano, od 2 měsíců neaktivního pohybu těla ?

Super :)) zatím jsme vyzkoušeli 2 cykly - a nic :( a pak tento zkrácený cyklus obecně pobouří ((a máte 24-25 dní, jak dlouho?

Mám úplně stejné. To je v pořádku. Neboj se. Samozřejmě se mi nelíbí, že se to zkrátilo, ale co můžete dělat ?

Mountain vaše ramena po vašem komentáři)) a pak Google říká, že vyvrcholení bude brzy? ale podle ultrazvuku je ve vaječnících mnoho folikulů, každý měsíc. Fig ví proč. Otehotněla jste s tak krátkým cyklem bez problémů?))

Babická panika? Je normální, pokud se délka cyklu mění po celý život)

Babina panika - tak mi ještě nikdo nevolal? přátelé z Univer zavolat ředitele zmatku.

No, snížil jsem se o 2-3. Prostě vždycky byl tak dokonalý. 28.

Proč se mi zdá, že v životě hodně trpíš kvůli svému perfekcionismu? Je snadnější být štěňátkem? ♀️V životě se to neděje dokonale a opravdu je to promarněný čas) Říkám, jako jsem sám byl takový. Obecně platí, že pokud jste nevěděli, zda se jedná o onemocnění dívek s vynikajícím syndromem žáků ?? лава Díky bohu, nepřičítám se k jejich počtu, jen sdílím... zkušenost s hořkým podílem námořníka ?? ?? Takže výdech, je vše v pořádku? ♀️

Ahhhhah, ahahahahah, to je velmi vtipné. Právě mě tak volali, když jsem byl mladý ?

Vidíte, jak jsme si podobní. ale obecně ano, syndrom vynikajícího studenta - no, opravdu o mně))) Také jsem nějak diagnostikoval polycystickou nemoc, pak mfya. No, je to všechno ?? ♀️ přijdete tam, zkuste to dnes a zítra pro jistotu))! Čekám na příspěvek za 2 týdny s //)))

Důvody pro krátký menstruační cyklus: proč byl interval mezi menstruačním krvácením snížen na 15-18 dnů?

U zdravé ženy má menstruační cyklus určité trvání. Jeho zkrácení může být dočasné a nesmí představovat hrozbu pro zdraví žen. V některých případech však snížení intervalu mezi prvním dnem předchozí menstruace a nástupem následující menstruace může naznačovat přítomnost závažného patologického procesu v těle ženy, který vyžaduje okamžitou léčbu.

Jaké jsou důvody vyvolávající pokles menstruačního cyklu o 3 a více dní? Co když se toto období sníží na 14, 15, 16, 17, 18 nebo 19 dní? Je možné zabránit zkrácení intervalu mezi nástupem předchozí a následující menstruace?

Proč se menstruační cyklus zkracuje na 15-18 dní?

Menstruační cyklus začíná prvním dnem nástupu menstruačního krvácení. Jeho trvání je individuální, ale normálně by nemělo být kratší než 21 dní a více než 35 dnů. V průměru u většiny žen toto období trvá 28 dní..

Krátký menstruační cyklus může být způsoben patologickými a přírodními faktory. Informace o možných příčinách tohoto jevu jsou uvedeny v tabulce.

Příčiny zkrácení doby cyklu
Ženy závislé na akciFyziologickýPatologické
Příliš dlouhé užívání hormonální antikoncepceTěhotenství, včetně stavů spojených s hrozícím potratem a mimoděložním těhotenstvímEndokrinní systémová onemocnění (narušení štítné žlázy a slinivky břišní)
Používání nouzové antikoncepce (Postinor, Escapel)Selhání ve fungování koagulačního systému
Těžká omezení potravin (pro hubnutí)Období zotavení po poroduGenitální patologie (zánět, cystóza, novotvary)
Umělé ukončení těhotenstvíMenopauzaInfekční a zánětlivé jevy v mozkové kůře
Nadměrný fyzický, duševní a psycho-emoční stresChronická onemocnění ledvin, jater, srdce

Diagnostické metody

Pokud se vaše doba příliš zkracuje, musíte zjistit, proč se to stalo. Tento jev se často vyskytuje u žen po porodu. V tomto případě je tento stav dočasný a zpravidla nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. V některých situacích může být takový problém způsoben nebezpečnými nemocemi, které vyžadují okamžitou léčbu. Informace o tom, které diagnostické metody se používají pro krátký cyklus, jsou uvedeny v tabulce.

Diagnostické metodyDruhy diagnostických manipulacíÚčel
Užívání anamnézyAnalýza stížností pacientů, studium anamnézyStanovení předběžné diagnózy, vypracování plánu dalších kroků
Laboratorní výzkumKlinický krevní testStanovení hladiny hemoglobinu, detekce zánětlivých procesů, známky chronických onemocnění ledvin a jater
Chemie krve
Vaginální výtěrPotvrzení nebo vyloučení genitálních infekcí
Související imunosorbentní testStudium hormonálního stavu, vyšetření na nádorové markery a přítomnost autoimunitních onemocnění
Polymerázová řetězová reakceStanovení příznaků infekčních patologií
Krevní test na hormonyStanovení hladiny stimulujících folikulů, luteinizace, hormonů stimulujících štítnou žlázu, prolaktinu, estrogenu, tyroxinu
Instrumentální vyšetřeníUltrazvukové vyšetření dělohy a děložních přídavkůVyloučení známek fibroidů, cyst, chronické adnexitidy
Počítačová tomografie nebo magnetická rezonance zobrazující mozekPotvrzení nebo vyvrácení podezření na adenom hypofýzy

Léčba s krátkým menstruačním cyklem

Léčba v tomto případě závisí na důvodu, pro který se menstruace vyskytuje příliš často. Lékař vypracuje léčebný plán až po stanovení přesné diagnózy. V tomto případě je terapie přísně individuální. V tabulce najdete informace o tom, jaké kroky jsou podniknuty k vyřešení tohoto problému..


Faktor, který spustil zkrácený cyklusMetody léčbyPoužité drogy / manipulace
Hormonální nerovnováhaKonzervativní
 • hormony estrogeny, progesteron;
 • hemostatická (dicinon, kyselina aminokapronová, Tranexam);
 • vitamíny (C, E, K).
HypertyreózaKonzervativníTyrostatika
ProvozníVyříznutí části štítné žlázy
Myom dělohyKonzervativníHormony
ProvozníEmbolizace děložní tepny
Myomektomie
Hysterektomie
Infekční patologieKonzervativníAntibiotika, antiseptické vaginální čípky
Maligní novotvaryProvozníAmputace nebo exstirpace dělohy s přídavky

Kromě toho se jako další terapeutické metody používají následující:

 • fyzioterapie (elektroforéza a fonoforéza, magnetoterapie);
 • obecná lékařská masáž;
 • Cvičební terapie;
 • homeopatie a bylinná medicína (šťáva z kaliny, odvar z kořene elecampanu a cibulovitých slupek, infuze květů měsíčku a listů tansy);
 • Lázeňská léčba.

Preventivní opatření

Kratším časovým intervalům mezi obdobími je snazší zabránit než dlouhé a bolestivé ošetření. Chcete-li tomuto problému zabránit, musíte dodržovat řadu pravidel:

 • vyhnout se nadměrnému fyzickému, duševnímu a psycho-emocionálnímu stresu;
 • dobře jíst;
 • zabránit podchlazení těla, zejména pánevních orgánů;
 • včas odstranit zjištěné patologie;
 • užívejte hormonální antikoncepci v přísném souladu s doporučeními lékaře;
 • pravidelně vyšetřovat tělo se zvláštním důrazem na genitálie;
 • vyhnout se příležitostnému pohlavnímu styku;
 • používat kondomy během sexu s novým partnerem;
 • noste spodní prádlo striktně své vlastní velikosti a pouze z přírodních tkanin;
 • pečlivě sledujte hygienu intimních orgánů, umyjte se nejméně dvakrát denně;
 • měnit vložky každé 3 hodiny během menstruace;
 • zabránit prudkému zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti;
 • používat spolehlivé antikoncepční prostředky, které eliminují potřebu uchýlit se k nouzové antikoncepci a umělému ukončení těhotenství;
 • vzdát se závislostí.

Období 20, 30, 40 let... Co se stane s věkem?

Menstruace je to, co spojuje dívku, která právě vstupuje do dospělosti, a velmi zralou ženu. A jak se věk odráží na menstruačním cyklu a co by mělo být považováno za normu v určitých obdobích života?

Menstruace je hlavním indikátorem ženského reprodukčního systému; společníky jakékoli zdravé ženy, svědčí o možnosti početí a porodu dítěte. Normální menstruační cyklus je 21-35 dní, v průměru 28 dní ± týden. Délka skutečné menstruace se může pohybovat od 2 do 6 dnů..

Není však tak důležité, jaká je délka cyklu, mnohem důležitější je jeho pravidelnost. 35denní cyklus je považován za normální, ale pokud v jednom měsíci je to 21 dní, v jiném - 28, pak to nelze nazvat normou. Za odchylku se tedy považuje nepravidelnost a doba trvání delší než 36 dnů nebo kratší než 21 dnů..

Jak se menstruace mění s věkem

Ukazuje se však, že pravidelnost menstruace závisí na věku. V prvních několika letech po nástupu menstruace je cyklus nejnepravidelnější, protože zrání tak složitého reprodukčního systému vyžaduje „vyladění“: začátek menstruace u dívek neznamená, že reprodukční systém funguje plně. I když není neobvyklé, že mladé dívky mají cyklus téměř okamžitě..

V každém cyklu existují folikulární a luteální fáze. Při 28denním cyklu průměrně 14. den od začátku menstruace vaječníky vykazují nárůst folikulů, které produkují ženské pohlavní hormony - estrogeny, které ovlivňují endometrium. Na konci první fáze praskne vyrostlý folikul - tento proces se nazývá „ovulace“, vajíčko z něj uvolněné se přesune do vejcovodu. Místo praskajícího folikulu se objeví žluté tělísko, které produkuje progesteron - další hormon; jeho činnost je zaměřena na přípravu děložní sliznice pro implantaci vajíčka v případě početí. Pokud nedojde k těhotenství, obdrží žluté tělo corpus signál k dokončení práce. Produkce progesteronu se zastaví, začíná odmítnutí zbytečné vrstvy endometria - začíná menstruace.

Co způsobilo nesrovnalost?

Pokud během první fáze není možné vypěstovat plnohodnotný folikul, pak druhá fáze nemůže začít, kvůli nepřítomnosti ovulace se žluté tělísko netvoří. V tomto případě bude první fáze trvat, dokud endometrium nezačne odmítat samo; v takové situaci může cyklus trvat několik měsíců. Je možné, že další cyklus bude mít normální trvání; v tomto případě mluvíme o nepravidelném cyklu.

Zpoždění může být navíc způsobeno skutečností, že žluté tělo nadále produkuje hormony, v tomto případě nemůže začít menstruace. Pokud corpus luteum z nějakého důvodu přestane fungovat příliš brzy, menstruace začne předčasně. Jakmile jsou všichni účastníci reprodukčního systému schopni „souhlasit“: 14 dní na zrání folikulu, zahájení procesu ovulace a práce žlutého tělíska po dobu 10 dnů se menstruace stává pravidelnou. Pro některé však - ne na dlouho.

20 let - změny každý den

Pravidelnost cyklu může ovlivnit řada dalších faktorů, ale první místo patří stresu. Konec konců 17-20letá děvčata jsou na každém kroku uvězněna faktory, které je mohou znepokojit: zkoušky, neopětované pocity, změna místa pobytu atd. U některých však i menší problém končí se zpožděním, u jiných - silný stres zůstává bez zvláštních následků. Mimochodem, bylo si všimnuto, že v tomto věku, když žijete společně dlouho (například v hostelu, na soutěžích), se cyklus jedné ženy může přizpůsobit cyklu druhé. Ačkoli pro tento jev zatím neexistuje žádné vysvětlení.

Navíc v tomto věku jsou dívky často příliš závislé na stravě, extrémní úbytek hmotnosti jistě ovlivní hormonální pozadí, což okamžitě způsobí porušení cyklu. Pravidelnost menstruace mohou ovlivnit také špatné návyky, zvýšené sportovní tréninky, nekontrolované užívání antikoncepce atd. Často menstruace úplně zmizí; je tu další fenomén - deaktivace reprodukční funkce, když žena není schopná snést zdravé potomky v extrémních podmínkách.

Toto je děsivé slovo PMS

A kdo dnes neslyšel o PMS - premenstruační syndrom, který se často vysvětluje osobním rysem ženy, jakousi malou slabostí ženy, které by se nemělo věnovat pozornost. Někdy jsou navíc ženy vystavovány ve formě hypochondrů, které vyžadují zvýšenou pozornost. Mezitím mluvíme o patologickém stavu, při kterém je nutná pomoc lékaře..

Náhlé změny nálady, podrážděnost až agresivita, slzavost, bolesti hlavy, otoky, průjem, úzkost - příčinou těchto projevů jsou hormonální změny. U 10–12% žen se zhoršení blahobytu odráží v jejich výkonu a kolik jich statistika nezohledňuje, ti, kteří si berou den volna a trpí za zavřenými dveřmi?

Navzdory skutečnosti, že tento stav není zcela pochopen, předpokládá se, že účinky způsobené PMS jsou spojeny s působením hormonů: pokles progesteronu před menstruací a zvýšení prostaglandinu, jehož účinky na tělo jsou neuvěřitelně rozmanité. Ale dnes existuje řada léků, které mohou zmírnit projevy PMS..

A co čeká třicetileté?

Do této doby mají ženy ve většině rozvinutých zemí děti. Ve skutečnosti je kvůli těhotenství zajištěna reprodukční funkce. Po úspěšném porodu a krmení dítěte začne ženský reprodukční systém fungovat v plné síle. Ale i zde existuje mnoho nástrah, které mohou narušit tuto jemnou rovnováhu..

V tomto věku se žena snaží o úspěch, je plná energie, někdo se vrhá bezstarostně do péče o rodinu, někdo úplně absorbuje kariéru. Život je v plném proudu, v tak bohatém rytmu je velmi snadné nevšimnout si problému. Bolest v břiše nebo vyzařující do jiných částí těla, nevolnost, migréna, akné - je obecně přijímáno, že tyto příznaky jsou nevyhnutelné při menstruaci.

Pokud je však dysmenorea u mladých dívek vysvětlena nedostatečným vývojem reprodukčního systému, pak u starších žen to obvykle naznačuje gynekologické patologie. Bohužel kvůli nedostatku času je zhoršení blahobytu jednoduše ignorováno a návštěva lékaře je odložena na neurčito; žena se obrátí na specialistu, pokud dojde k závažné poruše reprodukčního systému.

Změny v povaze cyklu

U těch, kteří překročili hranici 30-35 let, se charakter cyklu zpravidla mění, zkracuje se, což je spojeno se snížením produkce progesteronu žlutým tělem. Nevýhoda vede ke zkrácení druhé fáze. Sekrece estrogenu také postupně klesá, počet folikulů klesá a ovulace je nemožná. Přenesené intervence navíc zanechávají své stopy: potraty (plánované nebo nedobrovolné), gynekologické manipulace. Ukončení menstruace ve věku 35-37 let s normální poslední menstruací může naznačovat syndrom plýtvání vaječníky.

Navíc v tomto věku je v anamnéze zpravidla přítomnost zánětlivých procesů, chronických onemocnění, včetně endokrinních, nadváhy nebo podváhy. K porušení cyklu však může dojít na pozadí absence závažných onemocnění. Důvodem může být stejný stres, často spojený s profesionálními činnostmi nebo osobními problémy. Zpoždění menstruace je často spojeno se změnou klimatu.

Žena po 40 letech - co očekávat?

Zkrácení druhé fáze v důsledku nižší produkce hormonů žlutým tělem po dosažení věku 40 let vede ke zkrácení doby trvání cyklu, i když může být stále pravidelné. Žena by však měla věnovat pozornost zvýšené bolesti a křečím během menstruace, protože v tomto věku existuje riziko vzniku endometriózy, fibroidů, polypů v děloze a dalších gynekologických patologií.

K zániku reprodukční funkce dochází postupně, stejně jako k jejímu formování. Kvůli nedostatku ženských hormonů dochází k premenopauze - oslabení funkce vaječníků. U 2/3 žen se intervaly mezi menstruací prodlužují a výtok je vzácný. Postupně vaječníky stále méně reagují na signály z nervového systému, folikuly nemohou růst, nedochází k ovulaci, cyklus se zpožďuje. Pokud dochází k ovulaci pravidelně, žluté tělo nefunguje dostatečně, což ovlivňuje menstruaci. Nástup menopauzy lze určit pomocí testů nebo ultrazvuku. Na pozadí nedostatku hormonů se vyvíjí klimakterický syndrom, jehož projevy jsou pocení, přibývání na váze, otoky, vypadávání vlasů, bušení srdce, výkyvy nálady atd..

Časná menopauza

Ukončení menstruace ve věku 40-45 let je považováno za časnou menopauzu. Tento stav, který se dříve vyskytoval u pacientů po 50 letech, je nyní výrazně „mladší“. Zároveň jsou projevy, které žena zažívá, mnohem těžší a delší. Důvodem nástupu časné menopauzy však nejsou příliš časté patologie nebo důsledky komplexní léčby: operace s odstraněním ovariální tkáně, chemoterapie atd..

A co můžete poradit ženám bez ohledu na věk?

 • Vzdejte se hubnutí jakýmkoli způsobem, přísné diety s vyloučením tuků povedou k narušení cyklu. Pamatujte: 15% estrogenu se tvoří v podkožní tukové tkáni a nedostatek určitých potravin ve stravě povede k nedostatku pohlavních hormonů, které regulují cyklus, protože pro jejich produkci je vyžadován komplex živin.
 • Některé léky mohou vést k narušení cyklu, to zahrnuje některá antidepresiva, pilulky na hubnutí, hormonální léky atd. Proto je lepší poradit se s lékařem, než začnete užívat jakýkoli lék.
 • Neutralizujte účinky stresu - jednoho z hlavních viníků mnoha poruch, včetně cyklu. Spánek po dobu nejméně 7 hodin, přestávky v práci, fyzická aktivita, procházky na čerstvém vzduchu - v případě selhání mohou tyto jednoduché metody upravit stav.

Život je krásný ve všech jeho obdobích! Pokud ve věku 20 let hrají hormony, čeká vás mnoho událostí, včetně očekávaného mateřství, pak ve věku 35 let nejsou o nic menší důvody k optimismu, protože máte oblíbené zaměstnání, děti, časem prověřené přátele. A i když jsou vaše období v minulosti, není důvod k zoufalství. Za strachem z neplánovaného těhotenství, PMS, rizikem pohlavně přenosných chorob atd. Pamatujte - kvalita života v každém období závisí pouze na vás.!

Oksana Matiash, praktická lékařka

Co dělat, když se vaše menstruace prodlouží a proč se to stalo

Selhání menstruačního cyklu je nejčastějším důvodem, proč žena navštíví gynekologa. To je způsobeno skutečností, že hormonální systém u žen je poměrně křehká věc, náchylná k vnějším nepříznivým faktorům, která na ně reaguje změnou koncentrace pohlavních hormonů v krvi. Mnoho žen si položí otázku, stojí za to okamžitě běžet k lékaři, pokud se cyklus menstruace prodloužil, nebo si můžete problém vyřešit sami?

Přečtěte si v tomto článku

Co může způsobit poruchu v hormonálním systému

Menstruace je přirozený cyklus změn v koncentraci pohlavních hormonů v ženském těle pro úplné zrání vajíčka ve folikulu za účelem následného početí. Trvá v průměru 21 - 22 dní od prvního dne menstruace do prvního dne následujícího cyklu. Ale v závislosti na individuálních charakteristikách organismu může trvat až 28 - 31 dní, což je také považováno za limit normy.

Hlavní důvody jsou:

 • Jedním z nejčastějších důvodů, proč jít k lékaři se stížností, že se prodloužil měsíční cyklus, je užívání kombinované perorální antikoncepce podle předpisu lékaře. Je důležité si uvědomit, že to nemusí být nutně začátek užívání, často je důvodem buď změna jedné drogy na jinou, nebo odmítnutí užívání. Jakákoli změna je téměř 100% pravděpodobná, že povede k poruše menstruačního cyklu. Je také třeba mít na paměti, že perorální antikoncepce se bere nejen za účelem ochrany, ale také jako terapeutická technika pro léčbu mnoha nemocí..
 • Změny související s věkem v premenopauzálním období. U žen po 50 - 55 letech začíná období tzv. Premenopauzy, kdy se tělo začíná připravovat na vývoj reprodukčního systému, klesá koncentrace progesteronu v krvi a v důsledku toho dochází k posunu menstruačního cyklu poměrně často.
 • Infekční procesy v urogenitálním systému ve formě uretritidy, cystitidy, adnexitidy a dalších nemocí. Většinou způsobeny intracelulárními patogeny (chlamydie, ureaplasma, mykoplazma) nebo prvoky (Trichomonas, améba).
 • Kromě hormonálních léků může být menstruace ovlivněna také užíváním jiných farmaceutických léků, jako jsou antihypertenziva, antikoagulancia nebo antibakteriální léky..
 • Prudká změna klimatických podmínek v důsledku letu do jiné zóny.
 • Špatné návyky (kouření tabáku, alkohol), přírůstek hmotnosti.
 • Prodloužené nervové napětí nebo emoční stres také velmi často vedou k menstruačním nepravidelnostem. Nervový systém je tak úzce spjat s endokrinním systémem, že je mnoho vědců v posledních letech považuje za neoddělitelný komplex neuro-humorálních interakcí. I malý stres proto může způsobit změnu hormonálních hladin v těle..
 • Nadměrná fyzická aktivita může často způsobit hormonální poruchy, protože aktivita ve svalech stimuluje produkci růstového hormonu, testosteronu a řady biologicky aktivních látek.
 • Změna stravy, zejména nízkokalorických diet nebo omezení příjmu určitých druhů potravin, může vést k hormonální nerovnováze.

Skutečnost, že se cyklus menstruace prodloužil, může mít různé důvody, které mohou být velmi rozmanité a závisí na mnoha parametrech. Není však nutné budit poplach, protože ve většině případů je zdroj problému zcela běžný a snadno opravitelný. Ve složitějších případech (pokud se cyklus nezotaví sám za 1 - 2 měsíce), měli byste se poradit s gynekologem a podstoupit vyšetření.

Diagnostické metody vyšetření

Pokud narušení hormonálního systému přetrvává, žena se začne zajímat, proč se měsíční cyklus prodlužuje, protože to způsobuje určité nepohodlí. Proto je nezbytné konzultovat gynekologa, a je-li to nutné, také lékaře související specializace (protože důvod nemusí nutně souviset s reprodukčním systémem). Zkoušky, které bude třeba složit nejdříve:

 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů (děloha, vaječníky, přívěsky, močové cesty).
 • Krevní test na koncentraci hormonů. Nejprve se vezme plot pro estrogen a progesteron (lékař vám musí nejprve podrobně sdělit, ve který den cyklu potřebujete darovat krev). Pak, pokud důvod pro selhání menstruace zůstane nejasný, je předepsána studie pro další hormony - hlavně tyroxin, T4 a další hormony štítné žlázy, uvolňující faktory, laktotropní hormon, luteinizační hormon.
 • Vyšetření odborníkem na gynekologickém křesle s možností odběru materiálu pro výsev patogenu.
 • Doporučení ke konzultaci se souvisejícím odborníkem (pokud není zjištěn žádný důvod): kardiolog, praktický lékař, neurolog nebo endokrinolog.

Ve většině případů užívání anamnézy s podrobným dotazováním na anamnézu a výše uvedené diagnostické metody umožňuje lékaři získat odpověď na otázku, proč se cyklus menstruace prodloužil, a zjistit příčinu hormonálního narušení. Ve výjimečných případech může být další vyšetření prokázáno pomocí vysoce specializovaných diagnostických metod, jako je cytologické vyšetření, imunohistochemie, počítačová tomografie atd..

Doporučujeme přečíst si článek o častých obdobích. Z něj se dozvíte o příčinách časté menstruace - hormonální nerovnováze, nádorech, gynekologických onemocněních, možném těhotenství a také o vlivu stresu.

Obecná doporučení gynekologů pro hormonální selhání

Pokud je zjištěn posun v menstruačním cyklu, žena nemusí okamžitě běžet k lékaři. Prodloužení je často způsobeno běžnými příčinami, které lze snadno napravit samy. Nejprve musíte myslet a zkusit si vzpomenout, co se v poslední době změnilo ve způsobu života. Analyzujte a pokuste se eliminovat faktor, který narušuje rovnováhu hormonálního systému.

Kromě toho musíte dodržovat obecná doporučení pro úpravu svého životního stylu a každodenního života:

 • Nejdůležitějším faktorem je co nejvíce omezit neuro-emoční stres v každodenním životě a pokud možno se stresu vyhnout.
 • Stabilizujte svou stravu, konzumujte více přírodních potravin s vysokým obsahem stopových prvků, vitamínů a antioxidantů. Vyvarujte se kořeněných, uzených a slaných potravin a vyvarujte se pití kávy a alkoholu.
 • Dopřejte si dostatek odpočinku a spěte alespoň 8 - 9 hodin denně.
 • Pokud se žena věnuje sportu nebo jinému druhu fyzické aktivity, je třeba dočasně přepnout trénink na lehký režim nebo si dokonce dát pauzu, aby tělo získalo sílu.
 • Omezte vlastní podávání léků, s výjimkou případů, kdy jsou užívány podle pokynů lékaře. Pokud existuje podezření, že hormonální nerovnováha je způsobena léčbou jiného zdravotního stavu, poraďte se s odborníkem.

Stručně řečeno, můžeme říci, že prodloužení menstruačního cyklu není stav, který vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Musíte však být ve střehu a pokud příznaky přetrvávají nebo se objeví nové, neměli byste odkládat návštěvu kliniky. Koneckonců, je lepší nežertovat se zdravím, ale musíte se starat o své tělo.

Cyklus menstruace: norma, důvody nepravidelného cyklu, jak s nimi zacházet

Každá dívka by měla být vedena v otázkách souvisejících s menstruačním cyklem, pokud má zájem na zachování svého zdraví a zdraví svých budoucích dětí. Co jsou to období? Od kterého dne byste měli počítat menstruaci? Jak by měli postupovat normálně? Které změny jsou jen odchylkou od normy a které vyžadují léčbu? Existují způsoby, jak regulovat cyklus bez hormonů? Pojďme společně hledat odpovědi na tyto otázky..

Určitě jste opakovaně slyšeli, že výpočet vlastního měsíčního cyklu je užitečný pro sledování vašeho zdraví. Je to proto, že mnoho gynekologických problémů se signalizuje primárně selháním cyklu. Jedna z prvních otázek, které je žena položena při schůzce s gynekologem, se týká přesně délky a frekvence menstruačního cyklu. Je také třeba provést mnoho laboratorních testů zaměřených na menstruační cyklus..

Jak počítat menstruační cyklus?

Menstruace se nazývá stabilně se opakující děložní krvácení, běžně se nazývá menstruační cyklus [1]. Tento cyklus je doprovázen rytmickými změnami nejen v reprodukčním (hormonálním) systému, ale také v celém těle ženy, účelem těchto změn je příprava na těhotenství.

Stabilní menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví ženy. Začátek cyklu je 1 den menstruace (nástup silného krvácení) a jeho konec je poslední den před novým obdobím.

Moderní medicína považuje následující parametry za normu měsíčního cyklu [2]:

 • Doba trvání - od 20 do 36 dnů.
 • Samotná doba menstruace (špinění) je 2-7 dní.
 • Ztráta krve - od 50 do 150 ml.
 • Nedostatečné zhoršení zdraví (podle subjektivních pocitů).

Za ideální je považován cyklus s obdobím 28 dnů (jak se říkalo ve starověku - lunární cyklus), doba menstruace je 3–5 dní a ztráta krve od 50 do 100 ml. Podle výsledků výzkumu jde o cyklus, který má většina žen [3].

Chcete-li správně vypočítat dobu trvání menstruačního cyklu, budete potřebovat buď kalendář a pero, nebo speciální aplikaci ve smartphonu, ve které musíte označit první a poslední den cyklu. Chcete-li získat úplný obraz, budete si muset dělat známky alespoň 3 měsíce po sobě, ale je lepší brát to zpravidla a neustále si označovat menstruaci. Tímto způsobem zaručeně nezmeškáte žádné nepříznivé změny..

Kvůli tomu se cyklus menstruace ztratí?

Cyklus může zabloudit z různých důvodů. Existuje značné množství gynekologických onemocnění, která jsou klasifikována jako menstruační nepravidelnosti a mají následující příznaky:

 • Snížení frekvence menstruace až 4-7krát ročně.
 • Zkrácení doby krvácení na 1–2 dny nebo prodloužení o více než 7 dní.
 • Zkrácená doba cyklu: méně než 20 dní.
 • Vzhled nepravidelného krvácení.
 • Výrazné snížení nebo zvýšení ztráty menstruační krve.
 • Bolestivost menstruace způsobující značné nepohodlí.
 • Nedostatek menstruace po dobu několika měsíců (6 a více) [4].

Tato symptomatologie vyžaduje návštěvu lékaře, protože s vysokou pravděpodobností naznačuje výskyt gynekologických onemocnění.

Hormony štítné žlázy mají také významný vliv na stav menstruačních funkcí a selhání cyklu [5]. Menší změny v menstruačním cyklu lékaři zároveň nepovažují za abnormality. Důvody těchto selhání:

 • Stres v práci, zejména u mladých dívek. Za stresových podmínek jsou všechny systémy těla nuceny pracovat se zvýšeným stresem, což vyžaduje další nutriční podporu. Osobní životní problémy velmi často také negativně přispívají k frekvenci cyklu a způsobují stres..
 • Nedostatek spánku: Spánek méně než 8 hodin denně obvykle vede k únavě a nakonec přetíží biologické systémy těla.
 • Expozice vzduchu po dobu kratší než 2 hodiny denně, která vede k nedostatečnému přívodu kyslíku, který je odpovědný za regulaci intracelulárních procesů [6].
 • Nesprávná výživa (zejména nepravidelná), která mimo jiné vede k nedostatku vitamínů a stopových prvků nezbytných pro ženské tělo. Zde jsou nějaké příklady:
  • Chronický nedostatek tokoferolu (vitaminu E) může vyvolat atrofii pohlavních žláz.
  • Nedostatek kyseliny askorbové (vitamin C) způsobuje zvýšenou křehkost kapilár, zvýšené krvácení.
  • Nedostatek kyseliny pantothenové (vitamin B5) je doprovázen snížením funkcí pohlavních žláz.
  • Nedostatek zinku je nebezpečný zpomalením sexuálního vývoje, neplodnosti [7].
 • Aklimatizace může také ovlivnit frekvenci menstruačního cyklu, zejména v případech, kdy dochází ke změně klimatických pásem rychle (cestování letadlem na velké vzdálenosti).
 • Cyklus skoků je možný v dospívání, kdy biologický věk mnoha dívek zaostává za kalendářem a menstruační cyklus se stabilizuje o 2-3 roky později, než je obecně přijímáno.

Ve většině případů byste měli mít normální menstruační cyklus, měli byste změnit svůj postoj k životnímu stylu a zejména zajistit odpovídající výživu a dodatečný příjem vitamínů a minerálů.

Změny v těle během PMS a menstruace

Hlavní funkcí těla ženy v reprodukčním věku je, bez ohledu na to, jak banálně to zní, plodení. S tím je spojena přítomnost menstruace. Jednoduše řečeno, každý měsíc je děloha zpočátku připravena na oplodnění a poté je očištěna v případě zmeškaného těhotenství [8].

Na přelomu menstruačního cyklu žluté tělísko odumírá a během prvních tří až pěti dnů se sliznice přesycená krví a sekrety odtrhne od stěn dělohy a vyjde ven. Následně se regeneruje povrchový epitel pokrývající povrch rány dělohy, obnovuje se jeho sliznice a proces zrání nových vajíček ve folikulích končí opět ovulací - nejpříznivější období pro početí. Po ovulaci se opakuje růstová fáze žlutého tělíska a zesílení endometria, které, pokud nedojde k oplodnění vajíčka, končí opět menstruací.

Rozdělení menstruačního cyklu na fáze se liší v závislosti na tom, jaké fyziologické změny v reprodukčním systému se berou jako základ - v endometriu nebo vaječnících (viz tabulka 1).

Tabulka 1. Fáze menstruačního cyklu, jejich trvání a vlastnosti hormonálního pozadí

Poloviční cyklus

Fáze zohledňující fyziologické změny:

Hormonální charakteristiky

v endometriu

ve vaječnících

1-14 dní

1.1. Menstruace - obvykle trvá do prvních 3–5 dnů cyklu.

1. Fáze folikulů nebo zrání folikulů. Končí ovulací.

FSH dominuje - folikuly stimulující (gonadotropní) hormon, stimulující produkci estradiolu folikuly.

1.2. Proliferativní nebo aktivní růstová fáze endometria.

Produkce FSH klesá, ale místo vůdce hormonů zaujímají estrogeny, především estradiol, a méně aktivní hormony - estron a estriol.

2.3. Ovulace - normálně spadá na 12. - 15. den cyklu, trvá 1-2 dny. Dominantní folikul praskne a uvolněné vajíčko se začne pohybovat podél vejcovodu.

Na pozadí stále vysokých hladin estrogenu a FSH vybuchne LH, luteinizační hormon, kousek dopředu, jehož prudký nárůst vyvolává ovulaci.

15-28 dní

2.4. Sekreční nebo fáze zesílení endometria v důsledku sekrece děložních žláz.

2. Luteální neboli růstová fáze žlutého tělíska v místě prasklého folikulu.

Všechny estrogeny, stejně jako LH a FSH, začínají rychle klesat na minimum a v této době vyhrává hlavní roli progesteron, jehož vrchol spadá přibližně na 22 dní cyklu. V tomto okamžiku se u řady žen vyvine PMS - premenstruační syndrom.

V první polovině menstruačního cyklu je tělo ženy pod převážným vlivem estrogenů (od 1 do 14 dnů) a ve druhé (od 15 do 28 dnů) - pod vlivem progesteronu. Právě ten druhý je často spouštěčem, který spouští vývoj premenstruačního syndromu - jedné z diagnóz, které tak často komplikují život moderních žen..

Medicína klasifikuje PMS jako gynekologické onemocnění s jasně definovanými příznaky [9]. Současně, ačkoli moderní věda nenaznačuje jednoznačnou příčinu této patologie, mnoho vědců ji vysvětluje v důsledku reakce centrálního nervového systému ženského těla na hormonální nerovnováhu [10].

Diagnostická kritéria pro PMS zahrnují 11 příznaků (10 z nich se označuje jako významné psychoemočné a behaviorální poruchy), které se vyznačují jasně identifikovaným cyklickým průběhem [11]:

 1. Depresivní nálada.
 2. Úzkost a napětí.
 3. Schopnost nálady.
 4. Zvýšená podrážděnost.
 5. Snížený zájem o každodenní činnosti, apatie.
 6. Volná koncentrace pozornosti.
 7. Zvýšená únava.
 8. Poruchy chuti k jídlu.
 9. Nespavost nebo patologická ospalost.
 10. Porušení sebeovládání.
 11. Fyzické příznaky:
  • mastalgie, projevující se tupými, praskajícími bolestmi v mléčných žlázách, stejně jako jejich překrvení;
  • cefalalgie (bolest hlavy);
  • bolest kloubů;
  • otok;
  • zvýšená mastná pleť (akné na obličeji, mastné vlasy atd.).

Aby bylo možné diagnostikovat PMS a určit konkrétní typ poruchy, musí být přítomno alespoň 5 z výše uvedených příznaků. Moderní medicína rozlišuje hlavní PMS a fyziologické (mírné) PMS, ve kterých žena zaznamenává přítomnost výše uvedených příznaků, ale nemají významný vliv na kvalitu jejího života.

Jak zmírnit bolestivé příznaky

V závislosti na typu PMS nebo abnormalitách v průběhu menstruace se přístupy k léčbě také liší. V případech, kdy lékař diagnostikuje jednu z forem primárního PMS nebo endokrinní gynekologické onemocnění, je nutná systémová léčba..

V případě fyziologického (mírného) PMS nebo menšího nepohodlí během menstruace není nutná specifická léčba, symptomatická korekce se provádí s léky, jako jsou:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) s výrazným analgetickým účinkem;
 • Spazmolytika, která potlačují svalové křeče hladkých svalů;
 • Hormonální antikoncepce snižující menstruační krvácení a projevy bolesti (předepsané lékařem) [12].

Můžete však začít s užíváním vitamínů a minerálů (cyklická vitaminová terapie) [13]:

 • Vitamíny skupiny B se účastní všech typů metabolismu [14]. Mají také gonadotropní účinek, podílejí se na hormonálním metabolismu a mají pozitivní vliv na nervový systém [15].
 • Retinol (vitamin A) má příznivý účinek na růst buněk epitelu a také na proces inaktivace estrogenu (v kombinaci s vitamíny B6 a B9) [16].
 • Tokoferol (vitamin E) je základní součástí metabolismu a regenerace bílkovin, jeho nedostatek negativně ovlivňuje funkci hypotalamu [17].
 • Soli hořčíku zvyšují výdej moči, snižují otoky a zmírňují úzkost.

Preventivní a mírná symptomatická opatření zahrnují také používání rostlinných produktů, které mohou zahrnovat:

 • Vitex agnus-castus nebo posvátný vitex, je to také obyčejná větvička, divoký (nebo klášterní) pepř, cudný, Abrahamův strom. Výtažky z různých částí této rostliny obsahují éterické oleje, třísloviny, flavonoidy, iridoidy, alkaloidy, vitamíny a stopové prvky. Hlavní však je, že posvátný vitex je přirozeným zdrojem fytohormonů, které mají pozitivní účinek na mírné příznaky PMS [18].
 • Hypericum perforatum neboli třezalka tečkovaná, je to také třezalka tečkovaná, žlutá třezalka tečkovaná, třezalka tečkovaná, onemocnění, krev zajíce, krev, červená tráva. V gynekologické praxi se používá extrakt z květů této rostliny, který pomáhá normalizovat psycho-emoční pozadí [19].

U žen s predispozicí k onemocněním, jako jsou žaludeční nebo duodenální vředy, stejně jako selhání ledvin nebo jater, musí léky zvolit lékař.

Když si moderní dívka stanoví jednu ze životních priorit, aby si zachovala zdraví a touhu porodit zdravé dítě, může díky pozorování cyklu menstruace včas věnovat pozornost vznikajícím odchylkám od normy. V případě závažných změn byste měli navštívit gynekologickou konzultaci. A v případě, že odchylky jsou nevýznamné, můžete zlepšit svou pohodu pomocí symptomatické léčby, stejně jako vitamín-minerální komplexy opravující cyklus, aby se zabránilo nepříjemným podmínkám.

Dvoufázový vitaminový a minerální komplex pro normalizaci menstruačního cyklu

Když jste se rozhodli napravit nepříjemné příznaky PMS nebo odstranit nepohodlí během menstruace pomocí vitamínů a minerálů, měli byste věnovat pozornost komplexu CIKLOVITA ®, který nemá na ruském trhu obdoby..

Nejprve si uvědomte, že jedinečnost přípravku CIKLOVITA ® je potvrzena patentem na vynález č. 2443422 [20]. Tento přípravek pro ženy, který obsahuje komplex vitamínů, stopových prvků a mikroživin rostlinného původu, je formulován tak, aby maximálně zohledňoval zvláštnosti průběhu první a druhé poloviny menstruačního cyklu z hlediska hormonálních hladin..

CIKLOVITA ® má výrazný účinek na pozměněný hormonální stav ženy a díky tomu je schopna udržovat a upravovat reprodukční zdraví ženy. Jak se to zobrazuje? Složky IUD CIKLOVITA ® přispívají [21]:

 • snížení bolesti během menstruace;
 • tvorba pravidelného menstruačního cyklu;
 • úleva od projevů PMS;
 • normalizace reprodukčního systému [22].

Takže ženy ve věkové skupině 18–35 let, které trpí menstruačními poruchami, mají často nedostatek určitých živin:

  1. v první polovině měsíčního cyklu - téměř všechny vitamíny skupiny B, stejně jako zinek a selen;
  2. ve druhé polovině měsíčního cyklu - vitamíny A, C, E, měď a ve větší míře než v první polovině MC selen a zinek.

Tyto potřeby ženského těla CYCLOVITA ® dobře splňuje, protože se jedná o dvoufázový vitaminový a minerální komplex, vytvořený s ohledem na cyklické změny v těle ženy. Na základě výzkumu o potřebě vitaminů a mikroelementů v různých fázích měsíčního cyklu byly vyvinuty dvě formulace - CYCLOVITA ® 1 a CIKLOVITA ® 2, které celkem obsahují:

 1. 12 vitamínů: A, E, B1, V2, VZ, VPět, Vdevět, V12, PP, D, E, P;
 2. 5 stopových prvků: měď, zinek, jód, selen, mangan;
 3. rutin a lutein.

Dávka je zvolena optimálně pro estrogenové a progesteronové hormonální fáze menstruačního cyklu a je určena k užívání v příslušné dny.

Podle výsledků studií [23] došlo u pacientů, kteří užívali doplňky stravy CYCLOVITA ® po dobu 3 cyklů, k výraznému snížení stížností na příznaky bolestivých období a PMS; u většiny žen byl obnoven pravidelný menstruační cyklus; snížená potřeba úlevy od bolesti během menstruace; příznaky jako bolesti hlavy, podrážděnost a nervozita se staly méně výraznými; snížený otok obličeje a končetin; stejně jako překrvení mléčných žláz a bolestivé pocity v nich. Došlo také k normalizaci obsahu vitamínů a mikroelementů v krevní plazmě, zlepšení stavu pokožky (snížení mastnoty a akné), vlasů (snížení příznaků vypadávání vlasů a seborey) a nehtů (snížení křehkosti).

Kontraindikace pro použití jsou individuální nesnášenlivost složek, těhotenství a kojení. Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem..

P. S. Podrobnější informace a doporučení k užívání nehormonálního komplexu CYCLOVITA ® lze získat na webových stránkách společnosti.

* Číslo biologicky aktivního doplňku stravy „Vitamin-minerální komplex CIKLOVITA®“ v Registru státních registračních certifikátů Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.003222.07.17, datum registrace - 24. července 2017.

Užívání vitamínů a minerálů ve speciálně vybraných dávkách podle fází přispívá k vytvoření pravidelného menstruačního cyklu.

Nepravidelná menstruace, výkyvy nálady, přírůstek hmotnosti, únava, snížený sexuální apetit - tyto příznaky mohou naznačovat hormonální nerovnováhu v těle.

Vitamíny a minerály hrají důležitou roli při udržování stabilního fungování orgánů ženského reprodukčního systému.

Nerovnováha hormonů může během období způsobit bolestivost.

Komponenty CYCLOVITA ® pomáhají snižovat závažnost bolestivých pocitů během menstruace, předmenstruační napětí a udržovat pravidelný cyklus. *

* „Studie účinnosti a bezpečnosti doplňků stravy„ CYCLOVITA “při léčbě menstruačních nepravidelností a syndromu předmenstruačního napětí.“ Gromova O.A. 08/22/2011
** Účinnost cyklické korekce mikroživin pro regulaci menstruačních funkcí v případě narušení tvorby menarché. Z. Limanova a kol., Gynecology No. 2, svazek 14/2012

 • 1,2,3,4 https://clck.ru/EdXdD
 • 5 https://clck.ru/EhYJ8
 • 6 https://clck.ru/EhYJ8
 • 7 http://www.pseudology.org/health/KukesVG_KlinicheskayaFarmakologiya2.pdf
 • 8 https://meduniver.com/Medical/Akusherstvo/813.html
 • 9,10,11,12,18 https://clck.ru/EhYJW
 • 13 http://kingmed.info/media/book/1/484.pdf
 • 14 http://www.pseudology.org/health/KukesVG_KlinicheskayaFarmakologiya2.pdf
 • 15,16,17,23 https://clck.ru/EdXcG
 • 19 http://kingmed.info/media/book/1/484.pdf
 • 20 http://www.freepatent.ru/patents/2443422
 • 21 https://clck.ru/EhYJj
 • 22 https://medi.ru/info/12408

Přestože nedostatek vitamínů a minerálů je běžným problémem pro zdraví ženy, je třeba si uvědomit, že takový nedostatek může být selektivní, to znamená, že ovlivňuje pouze určité živiny a projevuje se jako nerovnováha. Proto by nitroděložní tělísko pro dlouhodobé užívání mělo být voleno tak, aby nečelilo opačnému problému - hypervitaminóze a hyperhismikroelementóze - přesycení těla jednotlivými živinami. Ujistěte se, že komplexní přípravky, které užíváte, nepřekračují denní dávky přísad doporučených Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace.

Konzultace10. dne měla začít menstruace, ale večer toho dne jsem dostal jen bodavou bolest v levé dolní části. Při stisknutí se bolest zesiluje, při chůzi téměř nepociťuji žádné nepohodlí.