Odkud pochází úzkost PMS?

Předmenstruační syndrom je oficiálně zahrnut do Mezinárodní klasifikace nemocí, to znamená, že vědecká komunita nepochybuje o tom, že v zásadě existuje. Ale o tom, jak se to projevuje, co to způsobilo a kolik žen udivuje, stále probíhají vášnivé diskuse.

Kdo má štěstí?

Spektrum možných příznaků spojených s před menstruací je ohromující. Kůže je pokryta černými tečkami, mléčné žlázy bolí a bobtnají, žena trpí různými poruchami trávení a chuti k jídlu, cítí bolesti hlavy a svalů, nemůže spát, nedokáže se soustředit, cítí se unavená, je v depresi a trpí velmi silnou úzkostí.

Podle amerického ministerstva zdravotnictví se u 85% žen každý měsíc vyskytne alespoň jeden příznak PMS. Asi 5% trpí premenstruační dysforickou poruchou - nejtěžší formou PMS, při které je žena nucena užívat antidepresiva - jinak její špatný zdravotní stav v kombinaci s záchvaty paniky a výkyvy nálady znemožňuje normální práci a obecně udržuje sociální interakce.

Fyziologické mechanismy nástupu všech různých symptomů PMS dosud nebyly plně prozkoumány, protože zde je důležitý celý komplex faktorů: kromě skutečné změny v hormonálním pozadí před menstruací, genetických charakteristik ženy, její stravy, úrovně stresu v každodenním životě, množství konzumovaného alkoholu a kávy a mnohem víc. Více či méně jsou dnes studovány mechanismy, které vedou k prudkému nárůstu úzkosti..

Progesteron a úzkost

Ihned po uvolnění vajíčka se ve vaječníku tvoří corpus luteum, dočasná endokrinní žláza, která produkuje progesteron. Fyziologickou úlohou tohoto hormonu je zabránit kontrakcím dělohy. Pokud nedojde k oplodnění, přestane být žluté tělo aktivní, hladina progesteronu klesá a začíná menstruace. Pokud přišlo těhotenství, pak žluté tělo zůstane aktivní ještě několik týdnů, dokud placenta nepřevezme funkci syntézy progesteronu. Nedávné studie však ukázaly, že progesteron má další funkci - má silný anxiolytický účinek..

Samotný progesteron neovlivňuje práci mozku. Ale jeho metabolity se vážou na receptory GABA-A v mozku a zvyšují jejich citlivost na kyselinu gama-aminomáselnou, nejdůležitější inhibiční mediátor nervového systému. Výsledkem je, že metabolity progesteronu mají anxiolytické, sedativní, svalové relaxační a antikonvulzivní účinky. Z hlediska farmakologického účinku jsou podobné benzodiazepinovým trankvilizérům, které se také vážou na receptory GABA-A.

To znamená, že zatímco si tělo udržuje vysokou hladinu progesteronu a jeho metabolitů, zdá se, že žena žije sedativy. Pokud by se jejich koncentrace změnila hladce, psychika by měla čas se přizpůsobit změnám a na náladu by to nemělo žádný významný vliv. Ale když hladina progesteronu prudce poklesne, může se ženě dobře zdát, že absolutně všechno v jejím životě je špatné: zaměstnavatelé se jí smějí, její manžel ji nemiluje, děti se rodí hloupé a zlé a sama si nezaslouží právo být nazývána člověkem. Je to tak strašný pocit, že podle amerických statistik každý desátý pacient s premenstruační dysforickou poruchou pravidelně přemýšlí o sebevraždě..

Proč je to potřeba?

Zdá se, že účinek progesteronu proti úzkosti je pozorován u všech savců. Pokusy na potkanech potvrzují, že v behaviorálních testech, které měří hladinu stresu, se těhotná zvířata se svými zvýšenými hladinami progesteronu chovají stejně klidně jako hlodavci, kterým byla podána dávka syntetického progesteronu nebo dávka standardních léků proti úzkosti - a mnohem vyváženější než negravidní a nedostali léky.

Psychotropní účinky hormonů lze vysvětlit také pouhou náhodou, ale protože se zakořenily v průběhu přirozeného výběru, mohou mít evoluční význam. V tomto případě leží na povrchu: anxiolytická aktivita metabolitů progesteronu může snížit hladinu stresu u těhotných žen. To je velmi důležité, protože stresové hormony mohou procházet placentou a narušovat normální vývoj plodu. Je zřejmé, že zvýšená úzkost před menstruací nebo porodem je velmi malá cena za možnost chránit psychiku těhotných žen.

U relativně mírných forem PMS, které nevyžadují lékařskou pomoc, mohou mít změny životního stylu příznivý vliv na stav ženy..

- Začněte sportovat. Trvání mírné fyzické aktivity by mělo být nejméně 2,5 hodiny týdně, intenzivní - nejméně 1 ¼ hodiny.
- Změňte svůj jídelníček, jezte více zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků.
- Vyvarujte se potravin s vysokým obsahem soli, cukru, kofeinu a alkoholu, zvláště pokud trpíte PMS.
- Dobře se vyspi. Spěte alespoň 8 hodin denně.
- Přestaňte kouřit.
- Naučte se vypořádat se se stresem bez poškození zdraví. S tím vám pomůže komunikace s přáteli, sportování, vedení deníku. Pro mnoho žen jsou také užitečné kurzy jógy, masáže a různé relaxační techniky..

Zdroj: časopis „Russian Pharmacies“ č. 1–2 (2013)

"Ohodnoťte prosím publikaci."
načítání.

Jak zmírnit váš stav VSD a menstruací

Hlavní charakteristiky

Během VSD jsou „kritické dny“ mnohem bolestivější. Změna fází cyklu vede ke zvýšení nerovnováhy autonomního systému:

 • Žena je velmi slabá, je atakována bolestmi hlavy.
 • Stěžuje si, že se cítí „ohromená“.
 • Žena je na tom tak špatně, že je pro ni často těžké vstát z postele.
 • Podrážděnost PMS ustupuje panice nebo subdepresi.

Pokud má žena bohatá a bolestivá období, pak na jejich pozadí dochází ke zhoršení pohody v přítomnosti VSD.

Provokující faktory

Gynekologové nazývají tento stav vegetativní krizí. Jaký je účinek hormonů na tělo:

 1. Estrogeny jsou odpovědné za vyjádření emocí a duševního stavu ženy. Ovlivňují zrychlení procesů učení, memorování.
 2. Sedaci produkuje progesteron.
 3. Estrogeny - estradiol jsou odpovědné za aktivitu a energii libida.

Riziková skupina zahrnuje adolescenty a dívky s astenickou postavou, protože mohou mít nedostatek estrogenu nebo dokonce hyperandrogenismus se známkami virilizace.

Jaké příznaky se objevují

Klinický obraz před menstruací závisí na individuálních charakteristikách organismu:

 • U některých žen se srdeční frekvence zpomaluje, u jiných je častější.
 • Dospívající si stěžují na naléhavé nebo bolavé pocity.
 • Krevní tlak může jak prudce klesat, tak i skákat.

Je zaznamenána inhibice produkce hormonů radosti - endorfinů.

3-4 dny před příchodem „kritických dnů“ u ženy trpící VSD nálada klesá. Rychle se unaví i po několika hodinách práce, koncentrace pozornosti se prudce zhoršuje. Někteří lidé s PMS vykazují známky nespavosti.

Čekáním na příchod menstruace člověk nevědomky aktivuje příznaky VSD. Z tohoto důvodu se zdraví ženy zažívající PMS zhoršuje. Myšlenky jsou znepokojivé. Na pozadí dystonie a menstruace dochází k záchvatům paniky. Projevují se takto:

 • najednou se žena cítí špatně;
 • bolest se vyskytuje za hrudní kostí nebo v oblasti srdce;
 • BP stoupá nebo klesá;
 • žena má pocit, že jí chybí vzduch.

Útok zmizí sám. Jeho doba se pohybuje od 5 do 30 minut. U závažného klinického obrazu se záchvaty paniky objevují několikrát denně.

U žen se postupně vyvine syndrom očekávání panického záchvatu:

 • Lidé s VSD obvykle vědí, kdy a v jakých situacích mají záchvat silné úzkosti..
 • Žena si je jistá, že jakmile zahájí to či ono podnikání nebo se ocitne v traumatické situaci, dojde k útoku.
 • Úzkost PMS je neustále přítomna na pozadí, spánek je narušen.

Jak můžeš pomoci?

Pokud má žena specifické příznaky s PMS, je lepší kontaktovat gynekologa-endokrinologa, který doporučí provést testy na hormony. Pokud studie nevykazuje žádné abnormality, musíte se domluvit na schůzce s neurologem nebo psychoterapeutem.

Během menstruace s VSD se doporučuje užívat regenerační léky, které pomohou zlepšit stav. Četnost útoků je snížena. Lékaři předepisují vitamíny skupiny B, C. Vitamin-minerální komplexy přinášejí tělu výhody, zejména při sezónním nedostatku vitamínů.

Sedativa jsou předepsána, například Motherwort Forte, Persen. Jejich použití je doprovázeno zvýšením odolnosti proti stresu.

Pro uklidnění nervového systému se doporučuje pít bylinné infuze:

 • tymián;
 • citronový balzám;
 • oregano;
 • pivoňka;
 • Třezalka tečkovaná;
 • hloh;
 • kozlík lékařský.

Příznaky PMS a VSD zastavují antispazmodika. Aby se normalizoval stav průtoku krve a krevních cév, je ženě předepsán No-shpy..

K udržení nervového systému je předepsán příjem:

 • Piracetam;
 • Afobazol;
 • Glycin.

Preventivní doporučení

Prevence pomáhá snižovat projevy vegetativně-vaskulární dystonie u PMS. Před menstruací zkuste provést následující:

 • normalizovat spánek;
 • chránit se před psycho-emocionálním přetížením;
 • naučit se ovládat chuť k jídlu a sytost, v noci se nepřejídat;
 • včas léčit nemoci endokrinního a nervového systému.

Žena by měla jít spát a vstávat současně, jinak se často vyskytují poruchy spánku.

Pokud nemůžete zcela zastavit stresovou situaci, musíte se častěji uchýlit k automatickému tréninku a provádět dechová cvičení. Když dojde k PMS, mnoho žen má „brutální“ chuť k jídlu. Pokud si chcete dát svačinu před spaním, je lepší nahradit sendvič sklenicí kefíru.

Příznaky premenstruačního syndromu na pozadí VSD ustupují při relaxaci při poslechu hudby. Zobrazeno k poslechu zvuku vody, ptačího zpěvu, hudby barokní éry.

Ženám, které často mají záchvaty paniky před menstruací, se doporučuje věnovat pozornost těmto pracím:

 • Mozart,
 • Vivaldi,
 • Paganini,
 • Beethoven.

Klasiku lze nejlépe kombinovat s hudbou ze sovětských filmů a karikatur.

Několik dní před PMS by žena měla navštívit svého terapeuta, který pomůže předem vypracovat soubor opatření ke zmírnění bolestivých příznaků. Někdy existuje úplné vydání z VSD.

Záchvaty paniky a období

Menstruace u žen je často doprovázena řadou nepříjemných vedlejších účinků: bolest v podbřišku, zimnice, změny tělesné teploty (teplo střídané s chladem), migrény. Je mimořádně nepříjemné, když se záchvaty paniky objeví ve stejné řadě nežádoucích společníků menstruačního cyklu..

Periodické záchvaty úzkosti jsou spojeny s hormonálním nárůstem, který aktivuje a spustí „chybný alarm“. To, co tělo potřebuje pro extrémní situaci, je jen normální cyklický proces. Zdravotní stav však v tomto případě může být takový, že se žena začne vážně starat o své zdraví: existují nějaké zánětlivé procesy nebo jiné nemoci, lze takový stav považovat za normu?

V některých případech si ženy nespojují své nepohodlí s menstruací, i když právě v těchto dnech slyší tinnitus, pociťují rostoucí úzkost, trpí tachykardií a zvýšeným pocením a pociťují naléhavou bolest na hrudi. Úzkost často dosahuje úrovně paniky. Žena může mít pocit, že má hypertenzní krizi nebo infarkt. Zavolá lékaře, ale i povrchní vyšetření ukáže, že je zdravá. V téměř sto procentech se lékař zeptá na menstruační cyklus a poté, co se o období dozvěděl od pacientky, vysloví verzi o souvislosti s bolestivým stavem. Pokud k tomu dojde, žena dospěje k závěru: má gynekologické onemocnění nebo patologii. Konec konců takový nepříjemný stav nemohl vzniknout sám od sebe, bez důvodu...

Takto vstupuje do hry samo-spouštěcí panický mechanismus. Opakovaný záchvat paniky je nyní téměř zaručen - a s největší pravděpodobností se během vašeho období stane znovu..

Aby se ženy nestaly oběťmi chronické paniky, je třeba si uvědomit, že během menstruace se citlivost nervového systému maximálně zhoršuje a že tento stav, který je normální a přirozený, je spojen s určitými zdravotními riziky. Koneckonců, nikdo nebude sedět na chladných kamenech během menstruace nebo jakýmkoli jiným způsobem vyvolávat zánět přídavků - tak proč zhoršovat váš neuropsychický stav během citlivých období?

Nakonec je důležité zvážit, které ženy jsou během menstruace nejvíce náchylné k záchvatům paniky..

Komu nejvíce hrozí, že se během menstruace stane obětí paniky??

 1. Nestabilní nebo citlivé dámy nebo hystericko-demonstrativní typ s akcentací charakteru.
 2. Ženy, u nichž byla někdy diagnostikována maniodepresivní psychóza, rekurentní deprese, generalizovaná úzkostná porucha a další typy neuróz (psychóz).
 3. Mladé i velké matky.
 4. Osoby v premenopauzálním věku.
 5. Podnikání žen, podnikatelů, policistů, středoškolských učitelů a profesorů a dalších odpovědných workoholiků (tj. Všech, jejichž životy jsou plné stresových situací).
 6. Ti, kteří z různých důvodů nevěnují náležitou pozornost zdraví: nešportují, trochu chodí, omezují se na užívání vitamínů a potravin bohatých na vápník, draslík, zinek, fosfor, železo a další látky užitečné pro ženské tělo.
 7. Nositelé špatných návyků: kuřáci, dámy, kterým není lhostejný alkohol, milovníci černé silné kávy ve velkém množství.
 8. Ženy, které měly nebo mají různá gynekologická onemocnění, nebo ženy, jejichž příbuzní podobnými chorobami trpěli (vždy mají podezření, že se u nich tyto poruchy zhoršují nebo projevují - a určitě si je „najdou“).
 9. Brzy, ale velmi mladé dívky (11-13 let), které vzhledem ke svému dětskému věku ještě nebyly spolehlivě informovány (nikoli z internetu nebo přítelkyň z dvora) informace o svých obdobích.
 10. Ženy, které se opravdu nemilují a (nebo) samy v sobě odmítají ženský princip (tj. Ty, pro které je menstruace kletbou, nikoli darem Božím).
 11. Všechny ostatní ženy - alespoň jednou nebo dvakrát v životě.

Jak pomoci ženě s záchvaty paniky během jejího období?

Pomoc psychoterapeuta je v tomto případě naprosto nenahraditelná. Kompetentní odborník bude nejen schopen detekovat souvislost mezi panikou a menstruací, ale také zjistit, proč je toto spojení přítomno. Ukáže vám také řadu metod pro sebeřízení a překonávání záchvatů paniky. Abyste mohli vyskočit z paniky, musíte mít ze svého těla dobrý pocit, rozumět jeho potřebám a být si vědom příčin nepohodlí. Jako léčba záchvatů paniky během menstruace je existenciálně-humanistická terapie dokonalá. Je možné s ním kombinovat relaxační techniky a samoregulační techniky a aplikovat je doma - každý den, pro prevenci i na místech, kde bude útok zachycen.

Pokud potřebujete pracovat na svém stavu ve skupině (to může být nutné, pokud se záchvaty již vlekly a jsou chronické), účinnou pomoc poskytne terapie gestaltem, terapie zaměřená na tělo.

Obrátit se na psychoterapeuta při tak delikátní příležitosti není pro každého snadné. Je důležité si uvědomit, že duševní zdraví stojí za to, dočasně i duševně, a starat se o něj tak, aby záchvaty paniky z vašeho života navždy zmizely..

Záchvaty paniky během menstruace

Záchvat paniky je náhlý a nevysvětlitelný záchvat intenzivního všeobjímajícího strachu nebo úzkosti s charakteristickými vegetativními a duševními příznaky. Tato patologie je předmětem studia psychologie, neurologie a psychiatrie, stejně jako endokrinologie, kardiologie, pulmonologie a gastroenterologie. Ženy jsou nejvíce náchylné na záchvaty paniky, zejména u PMS.

Když dojde k záchvatu paniky

Mechanismus panického záchvatu je založen především na psychologickém faktoru a vegetativní je považován za sekundární. S útokem dochází k nárůstu negativního emočního pozadí po dobu 10-15 minut, poté k postupnému poklesu. Jako provokující spouštěč slouží tři faktory společně nebo jeden po druhém:

 • psychogenní - konflikty a osobní tragédie, stejně jako abstraktní informační faktory;
 • fyziogenní - užívání určitých farmakologických léků, steroidů, alkoholu, drog, změn počasí, přepětí, dlouhodobého pobytu na slunci, aklimatizace);
 • biologické - výkyvy hormonů v souvislosti s těhotenstvím, menstruací, potratem, porodem, menopauzou, nástupem sexuální aktivity, užíváním antikoncepce.

Diagnóza se stanoví, pokud se útok opakuje alespoň dvakrát za přítomnosti několika známek.

Z vegetativních příznaků jsou zaznamenány:

 • pocení;
 • pocit hrudky v krku;
 • prudký nárůst krevního tlaku;
 • bušení srdce;
 • suchá ústa;
 • teplo;
 • zimnice;
 • nevolnost;
 • průjem.
 • myšlenky na přístup smrti, strach ze smrti;
 • derealizace;
 • pocit ztráty vlastního já;
 • závratě atd..

PA s menstruací: příčiny výskytu

U žen v plodném věku úzce souvisí menstruace a záchvaty paniky a záchvaty paniky jsou považovány za typický, běžný, i když ne nezbytný projev PMS. Zvažte hlavní projevy této nemoci.

Záchvaty paniky před menstruací

Porušení je rozšířeno hlavně mezi obyvateli megacities ve věku 25 až 45 let. Záchvaty paniky před menstruací jsou výraznější a vyskytují se častěji. Během tohoto období žena prožívá silný emoční stres, je náchylná k impulzivním činům. Medicína zvažuje výskyt záchvatů na tomto pozadí v důsledku hormonálních výkyvů..

Pacient může dlouhodobě hledat příčinu opakování záchvatů. Současně jsou analýzy normální, nedochází k žádným závažným patologiím, ale pokaždé, když se přistupuje k „červeným dnům kalendáře“, útoky se opakují. A pokud je panika obvykle výsledkem stresových situací, pak před menstruací k ní dojde bez zjevného důvodu. Žena může být přemožena vlnou neopodstatněného strachu, i když je v práci, mezi známými lidmi a plní své obvyklé povinnosti. A v mladém věku je obzvláště obtížné se s tímto stavem vyrovnat, protože dívky si dosud nevyvinuli plnohodnotnou adaptaci v obytném prostoru.

Důležité! Zákernost panické poruchy, když se blíží menstruace, je také obavou z opakování. Na pozadí PMS se tvoří syndrom očekávání panického záchvatu. Rušivá paměť emočního stavu se s přiblížením nástupu menstruace zesiluje a přirozeně způsobuje opakování záchvatu strachu. Souvislost mezi záchvatem a menstruací se stává neoddělitelnou a zvyšuje se strach ženy o její zdraví.

Záchvaty paniky během menstruace

V první polovině cyklu ženy zvyšují hladinu estrogenu, ve druhé - progesteron. Tyto výkyvy jsou fyziologické a jejich cílem je očistit dělohu, aby se připravila na možné těhotenství. Žena zažívá záchvaty paniky během menstruace mnohem akutněji, protože nerovnováha autonomního systému se zvyšuje v důsledku změny ve fázích cyklu a produkce hormonu radosti, endorfinu, klesá.

Příznaky záchvatu paniky během menstruace mohou zahrnovat výkyvy nálady, pocity zoufalství, zvýšenou bolest v podbřišku, silné bolesti hlavy.

Někdy se v důsledku pravidelných záchvatů paniky vyvíjí agorafobie před menstruací - strach z toho, že budete na veřejnosti. To se pravděpodobněji stane, pokud se útoky opakují na přeplněných místech, protože mezi panikou a velkými davy existuje podvědomé spojení..

PA před menstruací: co dělat

Tento stav neohrožuje život, ale silně otravuje existenci. Vyrovnat se s prvními známkami rostoucí paniky mohou být logické způsoby.

Prvním krokem je převzít kontrolu nad svým dechem a uklidnit tep, když máte pocit, že panika zastíní vaši mysl. Po zhluboka se nadechněte, zadržte dech a pomalu vydechujte. Můžete také dýchat ve složených dlaních nebo vaku, zatímco dýcháte žaludkem. Tato technika si klade za cíl nasytit krev oxidem uhličitým, který inhibuje uvolňování hormonu kortizolu, který je zodpovědný za náhlý stres. Někdy tyto akce stačí k zachycení nástupu útoku, blokování paniky a zabránění jejímu rozvoji..

Záchvaty paniky během PMS se vyvíjejí na pozadí emoční nestability způsobené změnami hormonálních hladin. Tuto podmínku lze vyřešit změnou mozku, aby jednal. Zamyslete se například nad tabulkou násobení, přečtěte slova obráceně a ve své mysli proveďte další akce. Za pár minut budete přesvědčeni, že svět kolem se nezhroutí a neděje se nic hrozného..

Kupte si gumový náramek nebo si jej utkejte z barevných gumiček a přiložte si jej na zápěstí. Při prvním náznaku paniky stáhněte gumičku a uvolněte ji. Kliknutí na zápěstí vám pomůže přijít k rozumu a trochu se zotavit..

Týden před začátkem menstruace vynechejte masitá jídla a do svého jídelníčku zahrňte uklidňující bylinné čaje. To sníží produkci kortizolu endokrinním systémem..

Vezměte si jógu. Tato starodávná technika je zaměřena nejen na dosažení krásy těla, ale také na duševní jasnost. Kombinujte jógu s meditací. Brzy si všimnete, že záchvaty paniky PMS jsou méně časté a méně časté..

Ve videu níže můžete vidět další způsoby, jak se zbavit záchvatů:

Záchvaty paniky s menopauzou: příznaky a léčba

Charakteristické příznaky nedostatku hormonů v menopauze mohou připomínat projevy panického záchvatu: ženu pociťuje horečka, pak zimnice, zvyšuje se srdeční frekvence, objevují se podrážděnosti a bolesti hlavy. Jedno od druhého můžete odlišit pouze pociťováním silného všeobjímajícího strachu nebo bezpříčinné úzkosti..

Každá šestá žena obecně trpí záchvaty paniky během menopauzy. Útok mohou vyvolat následující faktory:

 • kouření a alkohol;
 • neustálý stres a emoční přetížení;
 • nedostatek spánku;
 • tělesné cvičení;
 • neschopnost vyjádřit emoce.

Počet a intenzita záchvatů paniky s menopauzou se může zhoršit za přítomnosti takových poruch, jako jsou:

 • obsedantně kompulzivní porucha;
 • posttraumatické poruchy;
 • kardiovaskulární patologie;
 • emfyzém;
 • migréna;
 • nemoc štítné žlázy;
 • narušení činnosti nadledvin;
 • alergie jakéhokoli původu.

Léčba záchvatů paniky na pozadí menopauzy zahrnuje hormonální terapii pod dohledem lékaře, výše uvedená doporučení pro blokování prvních příznaků paniky budou také užitečná.

Důležité! Nemůžete sami předepisovat hormonální léky - důsledky mohou být nepředvídatelné.

Pomoc psychologa

Nervový systém můžete dát do pořádku hledáním psychologické pomoci. Poté, co jste společně s odborníkem zjistili, který mechanismus spouštění záchvatů paniky během PMS je ve vašem případě hlavní, naučíte se zvládat svůj emoční stav a navždy porazit paniku. Můžete kontaktovat psychologa Nikitu Valerievich Baturina prostřednictvím sociální sítě Vkontakte.

Nervozita před menstruací. Hormonální deprese nebo ženská deprese. PMS: příčiny, příznaky, pomoc

Členové mé rodiny velmi dobře vědí, že jednou za měsíc přijde období zvané „je lepší mě nezlobit“. Ze sladké a starostlivé manželky a matky jsem se změnil na podrážděné, mrzuté a kňouravé stvoření. Můj manžel, děti a dokonce i naše kočka se snaží, aby se znovu nedostaly do problémů, obcházely mě a ve všem souhlasily. Jak se říká, pokud má vaše žena PMS, běžte od ní v bezpečné vzdálenosti a hodte čokoládovou tyčinku. Opravdu se mi nelíbí být rozmarná mladá dáma, ale nemohu si pomoci. Proč chcete plakat před menstruací??

Všichni, ženy, jsme lehce zraněni, navzdory vnější vyrovnanosti a celkem slušné odolnosti proti stresu. A pokud v obyčejný den není těžké skrýt zášť nebo zklamání, pak před měsíční misí „žádné slzy“ je prakticky nemožné. Smutný okamžik ve filmu, zlomil se hřebík, v domě došly sušenky - co pro vás není důvodem, proč jste chtěli plakat před menstruací? Ve skutečnosti lze dokonce slzavost v premenstruačním období logicky vysvětlit..

Proč chcete plakat před menstruací? Hormonální rázy. V našem těle jsou orgány a systémy úzce propojeny, jako hodinky. Soudržnost práce ostatních přímo závisí na funkci některých orgánů. Například s hormonální nerovnováhou ve druhé fázi cyklu se tedy mění poměr estrogenu a gestagenů. To je hlavní a nejčastější důvod, proč chcete plakat před menstruací..

Je známo, že se zvýšením hladiny pohlavního hormonu estrogenu se žena stává emočně zranitelnou: podrážděnost a slzavost se objevují před menstruací, nálada je depresivní. Na druhé straně mohou hladiny progesteronu před menstruací vzrůst až 25krát, což ovlivní celé tělo. Proto se dnes mnozí z nás cítí unavení, ohromení a ospalí. PMS je obzvláště obtížné pro ženy starší 35 let, což je spojeno se změnami souvisejícími s věkem.

Čím vyšší je hladina progesteronu v krvi ve druhé fázi MC, tím závažnější je předmenstruační syndrom..

MC - menstruační cyklus.

Proč chcete plakat před menstruací? Důvodem je nedostatek vitamínů. Všechny ženy znají ten pocit, když chtějí něco chutného, ​​ale nevědí, co přesně. S kombinací „Jsem ošklivý, všechno je špatné, nikdo mě nemiluje“ a „Chci chutné pochoutky,“ přibývání kilogramů není vůbec obtížné. Proč tedy chcete plakat před menstruací a jíst nejrůznější škody? Ukázalo se, že je to všechno o nedostatku vitamínů.

Naše chuťové preference se málokdy shodují s potřebami těla. Například většina žen „užívá“ PMS čokoládou, což je pochopitelné nedostatkem hořčíku - důležitého stopového prvku.

Nízká hladina hořčíku je často příčinou podrážděnosti a úzkosti. Kromě toho jeho pokles vede k akumulaci tekutiny v mozkových tkáních, stlačení krevních cév, což vede k bolesti hlavy a jejímu důsledku - slzavosti před menstruací..

Vitamíny skupiny "B" jsou nezbytná spojení v řetězci, při nichž nedochází k narušení poměru estrogenů a gestagenů v těle, s výraznou převahou těchto látek. Jak již bylo zmíněno výše, čím vyšší je hladina estrogenu v krvi, tím více má žena šanci bez slzného důvodu začít slzit před menstruací..

Nedostatek vitamínů B přispívá k únavě, ztrátě koncentrace, podrážděnosti a slzavosti. Vitamíny „B1“, „B2“, „B6“, „B12“ jsou odpovědné nejen za dobrou náladu, ale také poskytují ženské polovině lidstva zdravé nehty a vlasy, skvělé zdraví a dobrou náladu. Regulují produkci monoaminů - látek odpovědných za snižování závažnosti PMS, včetně slzavosti. Vitamin "B6" (pyridoxin) se podílí na syntéze serotoninu, "hormonu radosti", který je zodpovědný za dobrou náladu. Špatná výživa, stres, silná fyzická námaha a v důsledku toho nedostatek vitamínů - proto chcete plakat před menstruací.

Potraviny v den před menstruací by měly být co nejvíce vyvážené, pokud jde o obsah vitamínů a stopových prvků v potravinách. Nevzdávejte se pokušení a opírejte se o sladkosti a tučné pokrmy, pouze zdravé potraviny, jako je ovoce, zelenina a obiloviny, pomohou vyplnit chybějící vitamíny v těle a zlepšit pohodu.

Proč chcete plakat před menstruací? Bojkot okurky! Každá sebeúcta se stará nejen o své zdraví, ale také o svou vlastní postavu. A věřte mi, nic není tak frustrující jako další získaný kilogram. Jak víte, ve druhé fázi menstruačního cyklu se zvyšuje hladina progesteronu, což přispívá k zadržování tekutin v těle. Pokud se během tohoto období života silně opíráte o slanou, za pár dní můžete přidat až 2,5 kg váhy. Pokud jde o mě, přírůstek hmotnosti je velmi skutečným důvodem, proč chcete plakat před menstruací, zvláště když si uvědomíte, že tekutina se hromadí nejen v těle, ale také v mozkových tkáních, což vyvolává bolesti hlavy a slzavost.

Proč chcete plakat před menstruací? Bohužel, ale na tuto otázku lze odpovědět až po prostudování každého případu PMS zvlášť. Možná je to ve fyziologických charakteristikách těla, nebo možná během tohoto období potřebuje žena zvláštní péči a porozumění od příbuzných a přátel. V jednom či druhém případě, při zachování zdravého a aktivního životního stylu, můžete výrazně snížit projevy PMS tak, aby vám neházely slzy..

Téměř každá žena před menstruací trpí, neví, jak se vypořádat se svými emocemi, nechápe, co se s ní děje. Žena nad sebou často úplně ztrácí kontrolu, stává se podezřelou, podrážděnou, neustále pláče nebo se hystericky směje. Vědci si všimli, že právě v těchto dnech může žena začít brát drogy a zneužívat alkoholické nápoje. V kritických dnech se také nedoporučuje řídit auto, hrozí nebezpečí nehody kvůli vašemu rozptýlení, zvýšené nervozitě. Co dělat? Je možné předcházet depresi nebo ji překonat?

Hlavní důvody

Odborníci již dlouho našli vysvětlení pro depresivní stav ženy - změnu hormonů. Před nástupem menstruace (21-28 dní) se množství prudce snižuje, zatímco pokud užíváte hormon perorálně, stále to nepomůže.

Někteří vědci se domnívají, že deprese je způsobena:

 • Emoční poruchy.
 • Sezónní poruchy.
 • Odložený stres.

Deprese je nejčastěji charakteristická pro neuropatické, hysterické ženy s nestabilní psychikou. Někdy může být příčinou deprese podvýživa. Pokud jej změníte, můžete se zbavit některých nepříjemných příznaků..

Jeden velmi dobrý psychoterapeut byl naštvaný svým vlastním chováním. Přišla k němu dáma a začala mu říkat, že před menstruací měla deprese. A on to vezme a řekne pravdu přímo do očí... Řekl tedy, že to není deprese, ale přirozené změny před menstruací, a ona si potřebuje v takových dnech vytvořit správný vzor chování. A pravda je v tomto případě drahá. Žena se urazila a nechala zabouchnout dveře. Tak co tedy? A ve staré ženě je díra. Jindy bude chytřejší a neurazí pacienty takovými činy. Pokud někdo opravdu chce být nazýván slovem „deprese“, tak proč popírat toto potěšení?

Pravdou je, že pokud je diagnostikován lékařsky a ne hovorově, je předmenstruační syndrom vyloučen, není zahrnut. Je pravda, že příznaky podobné těm, které se vyskytují při depresi, nejsou u žen tak časté. Není ani jasné, proč a kdo se to začal pokoušet spojovat s depresí..

Deprese před menstruací je u žen zcela běžná

Obvykle „deprese“ během menstruace a před nimi u žen vypadá velmi odlišně. Je to jako definovat lásku s parní lokomotivou.

 • Vasya, co je láska?
 • Jak ti mohu říct, Katyo... Víš, jak vypadá parní lokomotiva?
 • Samozřejmě, že vím…
 • Tak to je ono. To vůbec nezní jako láska.

Před menstruací jsou ženy rozrušené, někdy agresivní, náchylné k prudkým emocionálním změnám, někdy je slzavost, ale ne stejná jako během deprese. Podle statistik se v této době zvyšuje meteorologická závislost, mohou se vyskytnout bolesti hlavy a bolesti břicha. Spánek je narušen, ale nikdy nevíte, kdy je narušen. Rovněž je narušen bolestmi zubů. Pokud má žena sklon k alkoholismu, může pít více než obvykle nebo kouřit častěji než obvykle. Postoj k jídlu se mění. Oblíbená jídla přestanou potěšit, chcete něco jiného.

Není žádným tajemstvím, že ženy před menstruací nabývají energie a jsou agresivnější.

V období od 21. do 28. dne menstruačního cyklu hladina estrogenových hormonů prudce klesá. Pokusy kompenzovat to umělým zvyšováním množství hormonů jsou marné. Odborníci na výživu dokonce doporučují opačnou strategii - musíte jíst více potravin, které zabraňují jejich hromadění a aktivují metabolismus. Je to jídlo bohaté na vápník a hořčík. Někdy jsou předepsány vitamíny A, E, B6. Některé léky z kategorie těch, které se používají v rámci psychoterapie, se však nepředepisují na poslední. Je velmi nedoporučuje se léčit a pít sedativa nebo antidepresiva jen proto, že věříte, že máte během menstruace depresi. To není nic jiného než deprese a není třeba nic léčit. U depresivní poruchy můžete mít několik podobných příznaků. Ale nejde o nic. Lidé s těžkou bolestí zubů mohou mít ještě více příznaků deprese. Ale pak zubaři pomohou... Je však zbytečné bojovat s přirozenou strukturou ženského těla.

Psychoterapie je další věc, zejména ve formě svépomoc. Zde je arzenál dostatečně široký...

Ve všech případech, pokud jde o duševní poruchy, důrazně nedoporučujeme zasvěcovat do toho cizince. To vše lze říci odborníkům nebo členům psychologických skupin. Jako poslední možnost ti, kteří kdysi něco takového utrpěli. Zbytek to prostě nepochopí. V případě PMS deprese není skutečná, takže se můžete o své zkušenosti podělit se svými přáteli..

K depresi dochází v důsledku bolesti břicha, zvýšené únavy, neustálého nervového napětí

Jak si v tomto obtížném období pomoci?

Jak se tedy vypořádat s depresí PMS, tedy se skutečností, že duševní porucha není?

 1. Nenechávej si nic pro sebe. Pokud jste naštvaní, můžete porazit polštář, rozbít zbytečný talíř nebo jít do lesa a křičet. Neberte ostatním zlo. Odtrhněte se od něčeho, co vám neublíží.
 2. Nebojujte s nutkáním plakat nebo si jen stěžujte na život. Prostě to udělejte úplně. Pokud pláčete, pak tak, abyste plakali všechny slzy, a pokud si na něco stěžujete, přiveďte to až k absurditě, dokud to nebude vtipné.
 3. Cvičení hodně pomáhá. Není třeba je opouštět, ale zatížení by mělo být sníženo.
 4. Více chodit.
 5. V takové dny mnoho lidí ztrácí schopnost soustředit se na něco. S tím není třeba bojovat. S vědomím této funkce se však snažte neřídit vozidla ani neprovádět žádnou nebezpečnou práci..
 6. Následující rada nepomůže každému, někteří to jednoduše neudělají. Poskytnuto pouze těm, kterým se tento nápad líbí. Druh meditace. Musíte si odpočinout, posadit se do jakékoli pohodlné polohy a začít dělat pohyby rukama, které vaše ruce „chtějí“ dělat samy. Nejprve si můžete pomoci a trochu mentálně šťouchnout do pravé ruky. Potom jemně uvolněte ruce od ovládání mysli. Nechte je pohybovat se, jak chtějí. Pohyby mohou být plynulé nebo náhlé. Nezasahujte do tohoto procesu. Asi 20 minut této meditace uvolní nahromaděné emoce..
 7. Od nevrlosti a touhy po skandálech tato metoda pomáhá dobře. Jakmile cítíte, že se nemůžete ovládat, zkuste odejít do důchodu. Posaďte se nebo lehněte na záda a začněte kroutit očima ve směru hodinových ručiček. Pohyby by měly být co nejúplnější. Pokud na to nejste zvyklí, unavíte se dostatečně rychle. Jakmile se objeví známky únavy, zastavte, odpočiňte si a znovu pokračujte v cvičení. Je to také užitečné pro vidění, ale hlavním úkolem je vytvořit podmínky, které umožní hlavě co nejvíce se uvolnit. Na konci cvičení zůstaňte v klidu po dobu alespoň 10 minut.

Jak by vypadalo rozrušení

A na závěr něco o tom, jak odlišit obvyklý stav před menstruací od afektivní duševní poruchy. Deprese v lékařském smyslu je detekována podle řady kritérií. Jedním z nich je nedostatek identity ve slovech a výrazu na tváři. Nemocný člověk může být melancholický a uslzený, ale obličej zůstává kamenný jako maska. Může se u něj objevit divoká a nevysvětlitelná úzkost, kterou pociťuje jako bouli v oblasti před srdcem. Myslí negativně a nevidí v životě žádné vyhlídky. Ztrácí nejen schopnost soustředit se na něco, ale spadá do oblasti psychologické absence věcí..

Jako by v mé mysli byla bílá mlha nebo zeď. Jeho spánek je nejen narušen, ale mění se i povaha spánkových fází. Někde propadne a nespí. Nemůže odpočívat a nemůže to nazvat bdělostí. Pacient má sklon řešit všechny problémy nevhodným způsobem. V mnoha ohledech duševní porucha způsobuje závislost na sobě samotných pacientů. Během depresivní epizody může být člověk v zásadě z něčeho šťastný. Ale právě tam, jako by byla z povinnosti, se znovu vrátí ke své melancholii. Radost způsobuje abstinenční příznaky. Jak je to? Já a najednou bez touhy?

Souhlasím, to vše není vůbec jako ty. Nenazývejte to depresí. Nikoho by nikdy nenapadlo říkat o schizofrenii před menstruací. Proč máte všichni tak rádi toto slovo „deprese“? Na tom není nic dobrého. Nehledejte to v sobě jen proto, že jste žena a ženy mají PMS..

Někdy lze depresi vyřešit dostatečně rychle tím, že nebudete věnovat pozornost příznakům poruchy.

Nyní chápete, proč psychoterapeut na začátku tohoto příběhu začal popírat přítomnost deprese u té dámy. Nelíbilo se jí to... Doufáme, že budete inteligentnější a nebudete hledat známky psychické chiméry.

Většina žen trpí depresí v očekávání nástupu menstruace..

To je vyjádřeno emočními poruchami, ztrátou vnitřní kontroly, nepředvídatelnými záchvaty vzteku bez zjevného důvodu, zvýšenou podezřelostí.

Žena je snadno podrážděná, pro tyto dny jsou typické slzy nebo hysterický smích.

Řízení automobilu může vést k nouzovým situacím na silnicích kvůli zvýšené vzrušivosti a ztrátě pozornosti.

Jak zastavit negativní příznaky způsobené depresí před menstruací? Existují účinné metody?

Fyziologie

V závislosti na fázi, ve které se nachází menstruační cyklus, jsou stavy ženy, psychologicky i fyzicky, odlišné.

Obecně se v první polovině cyklu cítíte lépe. Před menstruací, a to od 2 do 14 dnů, se objeví PMS (premenstruační syndrom), žena se cítí špatně.

V těle je pozorována řada poruch: vegetativní-vaskulární, endokrinní, mentální abnormality.

Ženy s duševními problémy jsou nejvíce náchylné k negativním účinkům PMS. Pokud je diagnostikována maniodepresivní psychóza, má 86% žen příznaky PMS.


Projev PMS je charakterizován následujícími znaky:

Jsou také pozorovány další bolestivé pocity. Bezprostředně před menstruací mohou ženy zaznamenat změny v chování a náladě: nepřiměřená agresivita, zvýšená zášť, podrážděnost a zloba.

Jedná se o příznaky takzvaných dysforických poruch. Spolu s tím dochází k poruchám spánku, chuť k jídlu je pomalá, sexuální aktivita je narušena..

Může také existovat stav strachu a úzkosti.

Na pozadí PMS se může zvýšit deprese a úzkost. Během tohoto období existuje zvýšené riziko sebevražd..

Během PMS dochází u žen s duševními poruchami endogenní povahy ke zhoršení jejich duševního stavu. Projevy onemocnění lze detekovat i v mladém věku u dospívajících dívek. To vám umožní přijmout preventivní opatření a diagnostikovat depresi v raných fázích. Menstruace je druh indikátoru pro identifikaci abnormalit v duševním zdraví..

Během menstruace tělo oslabuje schopnost odolávat stresu, nervový systém je zranitelný. Variabilita nálady je zjevně zvýšena v počáteční a poslední fázi deprese s cyklotymií..

Ženy se obvykle neuchýlí k pomoci lékařů s PMS, ale zvládají to pomocí lidových prostředků. V přítomnosti výrazných duševních poruch se člověk neobejde bez kvalifikované lékařské pomoci a léčby psychotropními léky.

Provádí se také psychoterapeutická korekce. Deprese před menstruací vyžaduje léčbu. I když pacientka přešla ze stavu deprese, ale současně jsou před menstruací pozorovány negativní podmínky, mělo by se v antidepresivech pokračovat, dokud příznaky nebudou odstraněny a nemoc se opakuje. Antidepresiva by podle svých parametrů měla mít minimální vedlejší účinky a měla by být snadno tolerována.

Příčiny

Vědci poskytují takové vysvětlení stavu deprese u žen - hormonálních změn v těle. 21-28 dní před nástupem menstruace množství produkovaného estrogenu prudce klesá. Užívání hormonů nedává požadovaný účinek. Podle některých odborníků takové faktory vyvolávají depresi:

 • sezónní exacerbace;
 • přenesené stresové situace;
 • emoční přetížení;
 • poruchy štítné žlázy.

Ženy s nestabilní psychikou, náchylné k hysterii a neuropatii, jsou náchylné k depresi. Oslabená a nedostatečná strava může také vyvolat depresi. Přechod na správnou výživu vám umožní zbavit se nepříjemných příznaků, i když ne úplně.

Příznaky

Uveďme nejtypičtější příznaky:

 • náhlé změny nálady;
 • zvýšené rozptýlení a slabost;
 • pocit neustálé nepřiměřené úzkosti;
 • snadná emoční zranitelnost, slzavost;
 • nepřiměřená agresivita a výbuchy hněvu;
 • bolesti hlavy;
 • poruchy spánku, nespavost;
 • ostrý přechod na slaná nebo sladká jídla.

U ženy mohou být takové příznaky bez povšimnutí, ale u lidí kolem nich - ne. Lidé si všimnou změn, poruch, zejména při normálním spánku. Během dne ženy vypadnou z ruky, objeví se letargie, zmizí chuť k jídlu. Celé tělo bolí, kroutí klouby, stav úplné slabosti. Jaké je východisko z tohoto stavu? Pokud nevyhledáte včas kvalifikovanou pomoc, pak může žena v nejtěžších případech položit ruce na sebe. Naléhavě je nutná psychoterapeutická korekce.

Léčba

Závažnost depresivního stavu určují lékaři. Na tom závisí průběh předepsané léčby..

Při překonávání depresí mohou odborníci předepisovat následující léky:

 • sedativa a antidepresiva;
 • antikoncepční hormonální léky (umožňují zastavit nejnepříjemnější příznaky);
 • léky na stimulaci krevního oběhu v mozku;
 • užívání vitamínových a minerálních komplexů (minerály - vápník, zinek, železo, magne B6; vitamíny - A, B, C).

Obecná terapie

Průběh léčby zahrnuje následující metody:

 • terapeutický;
 • fyzioterapie;
 • masáž klasická i akupresura;
 • reflexologie;
 • akupunkturní sezení;

Fytoterapie

Pro prevenci depresivních stavů odborníci doporučují užívat fytohormony s estrogeny. Takový kurz vám umožní uvést hladinu hormonů v krvi do optimálního stavu. Jako bylinné léky se doporučují následující rostliny:

 • obyčejný pelyněk (zmírňuje svalové a cévní křeče);
 • racemose černá cohosh (oddenky cimicifugi);
 • bearberry (antiseptikum, zmírňuje otoky).

Kolekce čajů z oregana, mateřského mléka, chmelových hlávek, meduňky, pivoňky a kořenů máty pomůže zmírnit zvýšenou vzrušivost, normalizovat spánek a snížit nervový stres.

Uklidňující koupele

Užívání relaxačních koupelí s přídavkem různých složek přírodního původu podle odborníků pomůže snížit pravděpodobnost deprese. Jako přísady se používají éterické oleje z levandule a pelyňku citrónového.
Účinné jsou také koupele na nohy s meduňkou, sušenými bylinami a okvětními lístky růží. Po koupeli si promasírujte chodidla jedlovým olejem. Použijte polštáře s různými výplněmi, které vám pomohou spát:

 • barva levandule;
 • rybízový list;
 • listy máty;
 • bylina oregano.

Prevence

Z preventivních důvodů by měla být podle doporučení odborníků upravena strava. Potraviny se konzumují ve velkém množství bez soli. Mělo by se zvýšit používání infuzí s diuretickým účinkem. Výživa by měla být zdravá a vyvážená. Zvláštní pozornost je třeba věnovat přítomnosti vitaminu B6 a draslíku v potravinách..

Za tímto účelem byste měli do své stravy zahrnout následující potraviny:

čokoláda, hrozny, rozinky, kakao, ryby, banány, vejce, jablka, brokolice.

V případě depresivních exacerbací se užívá léčba. Injekce roztoků s vitamíny A, B6, E, hořčíkem a vápníkem. Tím se normalizují metabolické procesy v těle a hormonální hladiny. Sport, tělesná výchova a fitness mohou zastavit nepříjemné příznaky.

Proč je před menstruací špatná nálada? Předmenstruační syndrom. Psychózy.

Žena závisí na menstruační fázi, ve které se nachází. Před menstruací může být depresivní, agresivní, podrážděná a může mít jiné projevy. Příznaky závisí na chování, kterému je žena vystavena. Důvodem je předmenstruační fáze, kdy v ženském těle probíhají různé procesy. Jak se vyhnout před menstruací?

Nejen muž, ale také žena sama může trpět projevy, které se v ní objevují. Během PMS je obtížné se ovládat. Hodně záleží na duševním stavu ženy. Ne každý má vážné odchylky ve stavu a chování, což závisí na struktuře centrálního nervového systému.

S maniodepresivní psychózou je tedy PMS pozorována v 86% případů. U každé ženy je období před menstruací doprovázeno různými příznaky. Některé mohou být jen podrážděné a kňouravé, jiné se stávají šílenými. Muži nerozumí změnám v chování ženy, protože sami nepodléhají změnám, které se vyskytují v ženském těle.

Fyziologie

V závislosti na fázi, ve které se nachází menstruační cyklus, jsou stavy ženy, psychologicky i fyzicky, odlišné.

Obecně se v první polovině cyklu cítíte lépe. Před menstruací, a to od 2 do 14 dnů, se objeví PMS (premenstruační syndrom), žena se cítí špatně.

V těle je pozorována řada poruch: vegetativní-vaskulární, endokrinní, mentální abnormality.

Ženy s duševními problémy jsou nejvíce náchylné k negativním účinkům PMS. Pokud je diagnostikována maniodepresivní psychóza, má 86% žen příznaky PMS.

Projev PMS je charakterizován následujícími znaky:

Jsou také pozorovány další bolestivé pocity. Bezprostředně před menstruací mohou ženy zaznamenat změny v chování a náladě: nepřiměřená agresivita, zvýšená zášť, podrážděnost a zloba.

Jedná se o příznaky takzvaných dysforických poruch. Spolu s tím dochází k poruchám spánku, chuť k jídlu je pomalá, sexuální aktivita je narušena..

Může také existovat stav strachu a úzkosti.

Na pozadí PMS se může zvýšit deprese a úzkost. Během tohoto období existuje zvýšené riziko sebevražd..

Během PMS dochází u žen s duševními poruchami endogenní povahy ke zhoršení jejich duševního stavu. Projevy onemocnění lze detekovat i v mladém věku u dospívajících dívek. To vám umožní přijmout preventivní opatření a diagnostikovat depresi v raných fázích. Menstruace je druh indikátoru pro identifikaci abnormalit v duševním zdraví..

Během menstruace tělo oslabuje schopnost odolávat stresu, nervový systém je zranitelný. Variabilita nálady je zjevně zvýšena v počáteční a poslední fázi deprese s cyklotymií..

Ženy se obvykle neuchýlí k pomoci lékařů s PMS, ale zvládají to pomocí lidových prostředků. V přítomnosti výrazných duševních poruch se člověk neobejde bez kvalifikované lékařské pomoci a léčby psychotropními léky.

Provádí se také psychoterapeutická korekce. Deprese před menstruací vyžaduje léčbu. I když pacientka přešla ze stavu deprese, ale současně jsou před menstruací pozorovány negativní podmínky, mělo by se v antidepresivech pokračovat, dokud příznaky nebudou odstraněny a nemoc se opakuje. Antidepresiva by podle svých parametrů měla mít minimální vedlejší účinky a měla by být snadno tolerována.

Proč neustále brečím?

Plačlivost před menstruací je pravděpodobně spojena s hormonálními výkyvy, ke kterým dochází ve druhé polovině menstruačního cyklu. Ovulace nastává přibližně uprostřed cyklu. Během této doby vaše tělo uvolní vajíčko, což způsobí pokles hladiny estrogenu a progesteronu. Změny hladin hormonů ovlivňují množství serotoninu. Je to neurotransmiter, který pomáhá regulovat náladu, spánkový cyklus a chuť k jídlu.
Deprese PMS by měla sama odeznívat, protože hladiny estrogenu a progesteronu opět stoupají. K tomu obvykle dochází několik dní po skončení menstruace..

Příčiny

Vědci poskytují takové vysvětlení stavu deprese u žen - hormonálních změn v těle. 21-28 dní před nástupem menstruace množství produkovaného estrogenu prudce klesá. Užívání hormonů nedává požadovaný účinek. Podle některých odborníků takové faktory vyvolávají depresi:

 • sezónní exacerbace;
 • přenesené stresové situace;
 • emoční přetížení;
 • poruchy štítné žlázy.

Ženy s nestabilní psychikou, náchylné k hysterii a neuropatii, jsou náchylné k depresi. Oslabená a nedostatečná strava může také vyvolat depresi. Přechod na správnou výživu vám umožní zbavit se nepříjemných příznaků, i když ne úplně.

Příznaky

Uveďme nejtypičtější příznaky:

 • náhlé změny nálady;
 • zvýšené rozptýlení a slabost;
 • pocit neustálé nepřiměřené úzkosti;
 • snadná emoční zranitelnost, slzavost;
 • nepřiměřená agresivita a výbuchy hněvu;
 • bolesti hlavy;
 • poruchy spánku, nespavost;
 • ostrý přechod na slaná nebo sladká jídla.

U ženy mohou být takové příznaky bez povšimnutí, ale u lidí kolem nich - ne. Lidé si všimnou změn, poruch, zejména při normálním spánku. Během dne ženy vypadnou z ruky, objeví se letargie, zmizí chuť k jídlu. Celé tělo bolí, kroutí klouby, stav úplné slabosti. Jaké je východisko z tohoto stavu? Pokud nevyhledáte včas kvalifikovanou pomoc, pak může žena v nejtěžších případech položit ruce na sebe. Naléhavě je nutná psychoterapeutická korekce.

Léčba

Závažnost depresivního stavu určují lékaři. Na tom závisí průběh předepsané léčby..

Při překonávání depresí mohou odborníci předepisovat následující léky:

 • sedativa a antidepresiva;
 • antikoncepční hormonální léky (umožňují zastavit nejnepříjemnější příznaky);
 • léky na stimulaci krevního oběhu v mozku;
 • užívání vitamínových a minerálních komplexů (minerály - vápník, zinek, železo, magne B6; vitamíny - A, B, C).

Obecná terapie

Průběh léčby zahrnuje následující metody:

 • terapeutický;
 • fyzioterapie;
 • masáž klasická i akupresura;
 • reflexologie;
 • akupunkturní sezení;

Fytoterapie

Pro prevenci depresivních stavů odborníci doporučují užívat fytohormony s estrogeny. Takový kurz vám umožní uvést hladinu hormonů v krvi do optimálního stavu. Jako bylinné léky se doporučují následující rostliny:

 • obyčejný pelyněk (zmírňuje svalové a cévní křeče);
 • racemose černá cohosh (oddenky cimicifugi);
 • bearberry (antiseptikum, zmírňuje otoky).

Kolekce čajů z oregana, mateřského mléka, chmelových hlávek, meduňky, pivoňky a kořenů máty pomůže zmírnit zvýšenou vzrušivost, normalizovat spánek a snížit nervový stres.

Uklidňující koupele

Užívání relaxačních koupelí s přídavkem různých složek přírodního původu podle odborníků pomůže snížit pravděpodobnost deprese. Jako přísady se používají éterické oleje z levandule a citronu. Účinné jsou také koupele na nohy s meduňkou, sušenými bylinami a okvětními lístky růží. Po koupeli si promasírujte chodidla jedlovým olejem. Použijte polštáře s různými výplněmi, které vám pomohou spát:

 • barva levandule;
 • rybízový list;
 • listy máty;
 • bylina oregano.

Prevence

Z preventivních důvodů by měla být podle doporučení odborníků upravena strava. Potraviny se konzumují ve velkém množství bez soli. Mělo by se zvýšit používání infuzí s diuretickým účinkem. Výživa by měla být zdravá a vyvážená. Zvláštní pozornost je třeba věnovat přítomnosti vitaminu B6 a draslíku v potravinách..

Za tímto účelem byste měli do své stravy zahrnout následující potraviny:

čokoláda, hrozny, rozinky, kakao, ryby, banány, vejce, jablka, brokolice.

V případě depresivních exacerbací se užívá léčba. Injekce roztoků s vitamíny A, B6, E, hořčíkem a vápníkem. Tím se normalizují metabolické procesy v těle a hormonální hladiny. Sport, tělesná výchova a fitness mohou zastavit nepříjemné příznaky.

Jeden velmi dobrý psychoterapeut byl naštvaný svým vlastním chováním. Přišla k němu dáma a začala mu říkat, že před menstruací měla deprese. A on to vezme a řekne pravdu přímo do očí... Řekl tedy, že to není deprese, ale přirozené změny před menstruací, a ona si potřebuje v takových dnech vytvořit správný vzor chování. A pravda je v tomto případě drahá. Žena se urazila a nechala zabouchnout dveře. Tak co tedy? A ve staré ženě je díra. Jindy bude chytřejší a neurazí pacienty takovými činy. Pokud někdo opravdu chce být nazýván slovem „deprese“, tak proč popírat toto potěšení?

Pravdou je, že pokud je diagnostikován lékařsky a ne hovorově, je předmenstruační syndrom vyloučen, není zahrnut. Je pravda, že příznaky podobné těm, které se vyskytují při depresi, nejsou u žen tak časté. Není ani jasné, proč a kdo se to začal pokoušet spojovat s depresí..

Deprese před menstruací je u žen zcela běžná

Obvykle „deprese“ během menstruace a před nimi u žen vypadá velmi odlišně. Je to jako definovat lásku s parní lokomotivou.

 • Vasya, co je láska?
 • Jak ti mohu říct, Katyo... Víš, jak vypadá parní lokomotiva?
 • Samozřejmě, že vím…
 • Tak to je ono. To vůbec nezní jako láska.

Před menstruací jsou ženy rozrušené, někdy agresivní, náchylné k prudkým emocionálním změnám, někdy je slzavost, ale ne stejná jako během deprese. Podle statistik se v této době zvyšuje meteorologická závislost, mohou se vyskytnout bolesti hlavy a bolesti břicha. Spánek je narušen, ale nikdy nevíte, kdy je narušen. Rovněž je narušen bolestmi zubů. Pokud má žena sklon k alkoholismu, může pít více než obvykle nebo kouřit častěji než obvykle. Postoj k jídlu se mění. Oblíbená jídla přestanou potěšit, chcete něco jiného.

Není žádným tajemstvím, že ženy před menstruací nabývají energie a jsou agresivnější.

V období od 21. do 28. dne menstruačního cyklu hladina estrogenových hormonů prudce klesá. Pokusy kompenzovat to umělým zvyšováním množství hormonů jsou marné. Odborníci na výživu dokonce doporučují opačnou strategii - musíte jíst více potravin, které zabraňují jejich hromadění a aktivují metabolismus. Je to jídlo bohaté na vápník a hořčík. Někdy jsou předepsány vitamíny A, E, B6. Některé léky z kategorie těch, které se používají v rámci psychoterapie, se však nepředepisují na poslední. Je velmi nedoporučuje se léčit a pít sedativa nebo antidepresiva jen proto, že věříte, že máte během menstruace depresi. To není nic jiného než deprese a není třeba nic léčit. U depresivní poruchy můžete mít několik podobných příznaků. Ale nejde o nic. Lidé s těžkou bolestí zubů mohou mít ještě více příznaků deprese. Ale pak zubaři pomohou... Je však zbytečné bojovat s přirozenou strukturou ženského těla.

Další věcí je psychoterapie, zejména formou svépomoci. Zde je arzenál dostatečně široký...

Ve všech případech, pokud jde o duševní poruchy, důrazně nedoporučujeme zasvěcovat do toho cizince. To vše lze říci odborníkům nebo členům psychologických skupin. Jako poslední možnost ti, kteří kdysi něco takového utrpěli. Zbytek to prostě nepochopí. V případě PMS deprese není skutečná, takže se můžete o své zkušenosti podělit se svými přáteli..

K depresi dochází v důsledku bolesti břicha, zvýšené únavy, neustálého nervového napětí

Příznaky deprese před menstruací

Lidé obvykle snadno zjistí příznaky deprese před menstruací. obtíž však spočívá ve skutečnosti, že žena může neustále vykazovat určité znaky, což je rysem její postavy, nebo může být jednoduše náchylná k depresím, které nelze vždy spojovat s PMS.

Příznaky PMS jsou:

 1. Blesk a.
 2. Pocit, že všechno padá z rukou.
 3. Ospalost nebo.
 4. Bolesti hlavy.
 5. Změny nálady a melancholie.
 6. Úzkost, zášť, slzavost.
 7. Nerozhodnost, únava.
 8. Zvýšené vnímání hluku.
 9. Náchylnost ke zranění.
 10. Konflikt, podrážděnost.
 11. Slabost, roztržitost, nervové napětí.
 12. Nepozornost, špatná reakce.
 13. Zmatek myšlenek, zapomnění.
 14. Zvýšená chuť k jídlu, touha konzumovat více sladkých, slaných a škrobových jídel.
 15. Pocit ohromen.

Zvenku si ostatní mohou všimnout změn, které se u ženy objeví, ale samotná dáma si toho nemusí všimnout. Všechno to začíná podrážděností a poruchami spánku. Chuť k jídlu se často zvyšuje. Brzy nastane mentální a motorická retardace. Deprese může být poznamenána tím, že žena je oplocena od svých obvyklých kontaktů, izoluje se a ignoruje emočně pozitivní zájmy..

To může být doprovázeno různými poruchami ve formě bolesti v mléčných žlázách, svalech, kloubech. V dolní části břicha mohou být také různé bolesti. To vše negativně ovlivňuje její náladu..

Jak si v tomto obtížném období pomoci?

Jak se tedy vypořádat s depresí PMS, tedy se skutečností, že duševní porucha není?

 1. Nenechávej si nic pro sebe. Pokud jste naštvaní, můžete porazit polštář, rozbít zbytečný talíř nebo jít do lesa a křičet. Neberte ostatním zlo. Odtrhněte se od něčeho, co vám neublíží.
 2. Nebojujte s nutkáním plakat nebo si jen stěžujte na život. Prostě to udělejte úplně. Pokud pláčete, pak tak, abyste plakali všechny slzy, a pokud si na něco stěžujete, přiveďte to až k absurditě, dokud to nebude vtipné.
 3. Cvičení hodně pomáhá. Není třeba je opouštět, ale zatížení by mělo být sníženo.
 4. Více chodit.
 5. V takové dny mnoho lidí ztrácí schopnost soustředit se na něco. S tím není třeba bojovat. S vědomím této funkce se však snažte neřídit vozidla ani neprovádět žádnou nebezpečnou práci..
 6. Následující rada nepomůže každému, někteří to jednoduše neudělají. Poskytnuto pouze těm, kterým se tento nápad líbí. Druh meditace. Musíte si odpočinout, posadit se do jakékoli pohodlné polohy a začít dělat pohyby rukama, které vaše ruce „chtějí“ dělat samy. Nejprve si můžete pomoci a trochu mentálně šťouchnout do pravé ruky. Potom jemně uvolněte ruce od ovládání mysli. Nechte je pohybovat se, jak chtějí. Pohyby mohou být plynulé nebo náhlé. Nezasahujte do tohoto procesu. Asi 20 minut této meditace uvolní nahromaděné emoce..
 7. Od nevrlosti a touhy po skandálech tato metoda pomáhá dobře. Jakmile cítíte, že se nemůžete ovládat, zkuste odejít do důchodu. Posaďte se nebo lehněte na záda a začněte kroutit očima ve směru hodinových ručiček. Pohyby by měly být co nejúplnější. Pokud na to nejste zvyklí, unavíte se dostatečně rychle. Jakmile se objeví známky únavy, zastavte, odpočiňte si a znovu pokračujte v cvičení. Je to také užitečné pro vidění, ale hlavním úkolem je vytvořit podmínky, které umožní hlavě co nejvíce se uvolnit. Na konci cvičení zůstaňte v klidu po dobu alespoň 10 minut.

Jak léčit depresi?


Psychoterapeut vybere optimální léčebný režim pro každou ženu individuálně po stanovení přesné diagnózy

Tváří v tvář sklíčenosti a depresi v posledních dnech menstruačního cyklu by žena měla přemýšlet o tom, jak zvládat depresi před menstruací. Včasná přijatá opatření pomohou zabránit progresi této poruchy do těžké formy depresivní poruchy..

Doporučuje se neléčit se, ale konzultovat s odborníkem. V tomto případě je nutné navštívit tři lékaře najednou - psychiatra (psychoterapeuta), gynekologa a endokrinologa. Gynekologické vyšetření vyloučí nemoci reprodukčního systému, které mohou vést k příznakům deprese.

Vzhledem k tomu, že předmenstruační deprese úzce souvisí s premenstruačním syndromem, měli byste podstoupit komplexní vyšetření, abyste zjistili příčinu jejího vývoje. Po odstranění organických patologií vedoucích k PMS deprese poměrně často zmizí beze stopy.

Co dělat, aby se zbavili deprese před menstruací, závisí na zvláštnostech projevu poruchy u pacienta. Pokud se porucha projeví výlučně několik dní před menstruací, doba trvání epizod nepřesáhne pět dní a příznaky jsou mírné, není předepsána specifická antidepresivní léčba..

To je způsobeno skutečností, že léky v této skupině mají mnoho vedlejších účinků. Specifičnost jejich působení je taková, že terapeutický účinek nenastane dříve než 2-3 týdny po zahájení pravidelného užívání pilulek. Pokud je depresivní porucha mírná, takováto farmakoterapie poškodí pouze zdraví..

U závažných forem poruchy může lékař předepsat stimulační nebo sedativní antidepresiva. Léky, které zvyšují obecný tón, jsou předepsány pro apatický stav a zoufalství, antidepresiva se sedativním účinkem jsou předepisována ženám, které čelí silné úzkosti s premenstruační depresí.

Lékaři obecně upřednostňují symptomatickou terapii. Žena má předepsané denní sedativa ke snížení úzkosti, sedativa, léky s tonizujícím účinkem. Sedativa se tedy používají několik dní s exacerbací příznaků. Tyto léky neléčí depresi, ale pouze zmírňují emoční vzrušení, paniku a úzkost..

Dále byste měli konzultovat s gynekologem předepisování léků s rostlinnými složkami ve složení používaném ke korekci stavu ženy pomocí PMS.

Lidové léky


Heřmánkový čaj je velmi dobrý při depresích a nespavosti.
Tradiční medicína může zmírnit příznaky, ale neléčit depresivní poruchu. Při léčbě se používají následující prostředky:

 • tinktura z eleuterokoka, ženšenu nebo citronové trávy - jako tonikum pro apatii, nedostatek energie a chronickou únavu;
 • Odvar z třezalky nebo tinktury pivoňky - ke snížení celkového napětí nervového systému a zlepšení kvality spánku;
 • odvary z kozlíku lékařského, heřmánku, meduňky - jako sedativum při depresích a nespavosti.

Je třeba poznamenat, že lidové léky jsou kumulativní, proto by měly být užívány dlouhodobě. Doporučuje se konzultovat s lékařem, aby odborník vybral bezpečné léky, které působí mnohem rychleji než lidové léky.

Jak by vypadalo rozrušení

A na závěr něco o tom, jak odlišit obvyklý stav před menstruací od afektivní duševní poruchy. Deprese v lékařském smyslu je detekována podle řady kritérií. Jedním z nich je nedostatek identity ve slovech a výrazu na tváři. Nemocný člověk může být melancholický a uslzený, ale obličej zůstává kamenný jako maska. Může se u něj objevit divoká a nevysvětlitelná úzkost, kterou pociťuje jako bouli v oblasti před srdcem. Myslí negativně a nevidí v životě žádné vyhlídky. Ztrácí nejen schopnost soustředit se na něco, ale spadá do oblasti psychologické absence věcí..

Jako by v mé mysli byla bílá mlha nebo zeď. Jeho spánek je nejen narušen, ale mění se i povaha spánkových fází. Někde propadne a nespí. Nemůže odpočívat a nemůže to nazvat bdělostí. Pacient má sklon řešit všechny problémy nevhodným způsobem. Duševní porucha je u samotných pacientů do značné míry závislá na sobě.

Během depresivní epizody může být člověk v zásadě z něčeho šťastný. Ale právě tam, jako by byla z povinnosti, se znovu vrátí ke své melancholii. Radost způsobuje abstinenční příznaky. Jak je to? Já a najednou bez touhy?

Souhlasím, to vše není vůbec jako ty. Nenazývejte to depresí. Nikoho by nikdy nenapadlo říkat o schizofrenii před menstruací. Proč máte všichni tak rádi toto slovo „deprese“? Na tom není nic dobrého. Nehledejte to v sobě jen proto, že jste žena a ženy mají PMS..

Někdy lze depresi vyřešit dostatečně rychle tím, že nebudete věnovat pozornost příznakům poruchy.

Nyní chápete, proč psychoterapeut na začátku tohoto příběhu začal popírat přítomnost deprese u té dámy. Nelíbilo se jí to... Doufáme, že budete inteligentnější a nebudete hledat známky psychické chiméry.

Téměř každá žena před menstruací trpí, neví, jak se vypořádat se svými emocemi, nechápe, co se s ní děje. Žena nad sebou často úplně ztrácí kontrolu, stává se podezřelou, podrážděnou, neustále pláče nebo se hystericky směje. Vědci si všimli, že právě v těchto dnech může žena začít brát drogy a zneužívat alkoholické nápoje. V kritických dnech se také nedoporučuje řídit auto, hrozí nebezpečí nehody kvůli vašemu rozptýlení, zvýšené nervozitě. Co dělat? Je možné předcházet depresi nebo ji překonat?

Proč se nálada často mění během menstruace?

Nálada žen se může měnit, a to nejen během menstruace, ale během menstruačního období je tento jev pozorován častěji. Proč menstruace tak ovlivňuje náladu ženy? Tato otázka byla studována po nějakou dobu a vědci o ní předložili několik teorií..

Téměř každá žena zná stav deprese a dokonce i depresi v předvečer svého období. U každého postupuje různými způsoby: u některých dva nebo tři dny před menstruací s minimálními příznaky a u jiných dva týdny a ve výrazné formě. V medicíně je tento stav jasně vymezen a nazývá se premenstruační syndrom (PMS). Jedním z jejích projevů je slzavost během menstruace, v předvečer a někdy i po jejich začátku. Jaké jsou důvody tohoto stavu? Jak snížit tok slz?

Mnoho lidí na vlastní kůži ví, jak obtížné může být zadržet se: nekřičet, neplakat, nezlobit se. A pokud to analyzujete, pak u většiny žen k takovým změnám dochází až ve druhé fázi cyklu, někdy je to blíže menstruaci nebo během nich. Tearfulness je jedním z běžných projevů premenstruačního syndromu a může se projevovat různými způsoby..

Některé ženy se cítí utlačované, opuštěné. Jejich vzhled se blíží k zrcadlu a způsobuje pouze zmatek. Je vám to líto, vaše nálada klesá a slzy začínají padat do krupobití. Pokusy o utěšení dívky mohou skončit ještě větším nárůstem pláče, což je nepříjemné jak pro „volající“, tak pro ni samotnou.

Poté, co předmenstruační syndrom projde, a nejčastěji se to stane na konci kritických dnů, tj. Na začátku dalšího cyklu, se žena může dokonce smát tomu, co způsobilo takovou reakci. Někteří věří, že „se na svět dívali novými očima“, ale zde jde ve většině případů o změnu hormonálních hladin a práci odpovídajících struktur mozku.

Existuje také další možnost. Některé dívky v předvečer menstruace začnou být agresivní, ostře reagují na jakoukoli kritiku, jsou připraveny kdykoli bojovat a hájit svůj názor. Jakmile se však události začnou odvíjet, nahradí tuto „urážlivou“ náladu prudký přechod k hlasitému, někdy až demonstrativnímu výkřiku. Všechny tyto okamžiky chování jsou také více spojeny se změnou hormonálních hladin..

Každá žena po celý život prožívá menstruační nepravidelnosti. S někým Bohem se slitoval, nad jinými příznaky, s výjimkou popudivosti a podrážděnosti, se během menstruace neobjevují.