Co dělat, když vás během menstruace bolí žaludek

Ahoj milí čtenáři. Pojďme zjistit, co dělat doma, pokud vás během menstruace bolí žaludek. Není žádným tajemstvím, že menstruace přináší ženám několik dní nepříjemné pocity. Někteří se v prvních dnech cítí nepříjemně, ale jsou takoví, kterým „tato nevyhnutelnost“ způsobí skutečnou bolest a na nějakou dobu vyřadí z obvyklého rytmu. Tento stav může být doprovázen pocitem nevolnosti, nadýmání nebo průjmu, bolesti hlavy, migrény, akutního čichu nebo dokonce bolesti při dotyku těla..

Proč bolí břicho během menstruace

Podle výzkumu lékaři zjistili, že v této době trpí více než 80% žen silnými bolestmi v podbřišku. To je způsobeno skutečností, že během takového období se v těle hromadí látky odpovědné za zánět a bolest ve velkém množství..

Zvyšují schopnost dělohy stahovat se a tvoří se křeče, které narušují krevní oběh, což vede k lokálnímu podráždění nervových zakončení. Objeví se tedy bolest, která trvá pouze první dny nebo po celou dobu..

Existují další důvody, proč se bolest objeví:

 1. Zvláštnost umístění dělohy a tlaku na nervové receptory.
 2. Nízká citlivost na bolest.
 3. Hormonální pozadí.
 4. Zvýšená bolest po 30 letech.
 5. Vysoká hladina hormonu estrogenu.
 6. Zánětlivé procesy.
 7. Důsledky zranění nebo chirurgického zákroku.
 8. Nainstalovaná těhotenská cívka může způsobit bolest během menstruace.

Z lékařského hlediska lze bolest vysvětlit hormonem prostaglandin způsobujícím kontrakce dělohy.

Čím více je jeho koncentrace, tím více se smršťuje a působí nepohodlí. K tomu se přidává pocit nevolnosti, bolesti hlavy nebo dokonce zvracení.

Porušení cyklu také vede k bolesti, ke které dochází před a během menstruace. V mladém věku, kdy se cyklus teprve začíná formovat, mnoho lidí trpí bolestivými pocity. Při řešení stížností může lékař předepsat průběh vyšetření.

Poté se nejčastěji stanoví diagnóza, která se nazývá algodismenorea. Jsou to jeho příznaky, jako je bolest břicha, přechod do horních končetin, poruchy spánku nebo pocení. Někteří lidé přestanou mít menstruační bolesti po prvním narození.

Pokud je menstruační bolest jednoduše nesnesitelná, její příčiny mohou být:

 • ovariální cysta;
 • endometrióza;
 • nedostatek vápníku v krvi;
 • ohyb dělohy;
 • zánět v pánevních orgánech;
 • potrat.

Není možné samostatně určit, co je příčinou. Chcete-li zjistit příčinu bolestivých období, měli byste se poradit s lékařem..

Jak snížit bolest během menstruace

Neexistuje jediný univerzální způsob, který by ulevil všem ženám od pravidelné bolesti..

To prostě nemůže být, protože každý to má jinak. Bolest může být předzvěstí nástupu menstruace a přetrvávat první dny, nebo způsobit nepohodlí, dokud neskončí.

Každý si musí výběrem najít svou vlastní cestu, pokud není úplné vysvobození, pak alespoň tyto pocity sníží.

Chcete-li snížit bolestivost, můžete dodržovat následující body:

 • Najděte si čas na odpočinek. V práci je nutné dělat přestávky a víkendy, dávat pozor, aby tělo nebylo přetížené.
 • Udělejte si čas na spánek, je lepší jít spát současně.
 • Vytvořte si denní rutinu a postupujte podle ní. V tomto případě začne nervový systém odpočívat..
 • Neochlazujte tělo. Průvan nebo nesprávně vybrané oblečení povede k zánětu, který naruší cyklus.
 • Sledujte výživu, měla by být nejen správná, ale také vyvážená (snížit množství moučných výrobků, smažených potravin, vyloučit alkohol).
 • Pijte čistou vodu bez plynu.
 • Přestat kouřit.
 • Zaregistrujte se a navštěvujte kurzy tělocvičny nebo jógy.
 • Jděte do sauny (snižte stres).
 • Věnujte více času chůzi.
 • Procvičujte kalení.

Intimní gymnastika pomůže snížit pocit bolesti. Při provádění Kegelových cvičení dochází k posilování, zvyšuje se pružnost a tón svalů perinea. Zlepšuje se tak krevní oběh v reprodukčních orgánech a klesá pravděpodobnost zánětlivých procesů..

Předpokladem před použitím této techniky je lékařská konzultace, která určí možné kontraindikace.

Žaludek bolí během menstruace - co dělat

Proč žaludek bolí během menstruace, zjistili jsme. Pamatujte, že v případě velmi silné bolesti byste se měli poradit s gynekologem. Nyní pojďme zjistit, co můžete dělat doma, pokud vás během menstruace bolí žaludek. Můžete si vzít prášky, lidové léky, dodržovat denní režim, cvičit, ale nejdříve.

1. Lidové prostředky

Ne všechny ženy chtějí užívat léky z různých důvodů (vedlejší účinky, řada kontraindikací, strach ze závislosti, alergie), aby zvládly měsíční bolest. V takových případech budou stačit některé lidové prostředky.

Suché teplo (topná podložka nebo láhev naplněná vodou)

Je nutné ležet na zádech a aplikovat teplo na žaludek. Poté se zvýší průtok krve v děloze a sníží se pocit bolesti. Je důležité nedržet déle než 5-7 minut, aby nedošlo k silnému krvácení..

Teplý bylinkový čaj

Můžete použít poplatky nebo určité druhy bylin. Následující opatření pomohou snížit bolest:

 • meduňka nebo máta (hlavní byliny pro zdraví žen, mají uklidňující účinek, normalizují cyklus, zmírňují poruchy spánku);
 • heřmánek (oleje, které obsahuje, uklidňují bolest, posilují imunitní a nervový systém);
 • malinové listy (má schopnost zmírnit menstruační bolesti a regulovat cyklus);
 • drcený kořen elecampanu (schopný normalizovat hormony v ženském těle, snižuje pocit bolesti v kritických dnech, je také užitečný pro neplodnost);
 • přeslička (během bolestivých období má protizánětlivý a analgetický účinek, používá se jako posilující nápoj).

Recepty na pití od bolesti

Nalijte 3 čajové lžičky suchých listů malin se sklenicí vroucí vody, nechte je vařit. Pijte během dne po částech, 50 ml.

Nalijte 1 čajovou lžičku suchého kořene elecampanu se sklenicí vroucí vody, nechte hodinu. Pijte lžíci třikrát denně.

2. Masáž

Působí relaxačně, snižuje bolest a posiluje tělo. Pravidelné sezení bude mít pozitivní vliv na vnitřní orgány.

3. Léky

Nejjednodušší a první věc, která vám přijde na mysl, jak se zbavit menstruační bolesti, je vzít si pilulku. Lékaři také předepisují léky různých akcí, aby se zbavili nepříjemných pocitů. Někteří z nich:

 • Sedativa
 • Používají se také během PMS ke zlepšení nálady, odstranění slzavosti a podrážděnosti. Mají dobrý účinek: tinktura nebo tablety kozlíku lékařského, matka. K obnovení spánku může lékař předepsat kurs prášků na spaní nebo „večerních“ bylinných pilulek.
 • Léky proti bolesti
 • Mezi nejúčinnější léky, které v dnešní době rychle zmírňují bolest, patří: Ketanov, Pentalgin, Ibuprofen, Analgin, Ketorol.
 • Antispazmodika
 • Mnoho žen pomáhá No-shpa, často se nahrazuje analogem zvaným Drotaverin nebo Papaverin.

Komplex Supradin, který užívá vitamíny B, E, vápník nebo Magne B6, pomůže předcházet bolesti. Pokud je zjištěna primární algomenorea, jsou předepsány antikoncepční pilulky nebo progestin.

4. Cvičení

Je možné snížit menstruační bolest použitím správného dýchacího systému. K tomu budete muset ležet na zádech, položit lehký předmět na břicho (můžete použít knihu).

Dýchejte pouze nosem a současně provádějte pohyby s břišní stěnou, abyste se ujistili, že předmět stoupá včas. Po dobu 5-7 sekund budete muset udržovat břišní svaly v napjatém stavu. Toto cvičení by mělo být provedeno po dobu dvou minut. Bolesti v podbřišku postupně ustupují.

Akupresura se používá k cílení oblastí bolesti prostřednictvím aktivních bodů. Když si klečíte na kolena, musíte sevřít boky. Poté stiskněte loket, nejprve z vnějšku stehna směrem ke kolenu.

Nakonec jděte po vnitřní straně směrem k pánvi. Další možností je stisknout na místě o 4 prsty výše na vnitřní straně kotníku. Dobrý efekt nastane po kliknutí na umístěné body:

 • pod pupkem a v oblasti třísla;
 • ve středu zad, na ocasní kosti;
 • uprostřed dolní části nohy, uvnitř.

Efektivní cvičení pro bolestivá období

 • Ležíte na zádech, ohýbejte nohy, chodidla by měla spočívat na podlaze a paže držte rovnoběžně s podlahou podél těla. Po dobu dvou minut proveďte hladké ohyby břicha s uvolněnými svaly. Opakujte - 5krát.
 • Ležíte na zádech a přitlačte na něj hýždě. S ohnutými koleny položte chodidla na zeď. Opravte svou pozici po dobu 5 minut.
 • Odcházejte od zdi a ohýbejte jednu nohu co nejblíže bradě. Druhý nechte na podlaze.
 • Nejjednodušší je pokleknout, dát ruce na podlahu, sklonit hlavu mezi nimi, být v této poloze jen 2 minuty.
 • Cvičenci jógy mohou Cobra Pose používat při menstruačních bolestech. Ležet na břiše, napínat kolena, dát nohy dohromady a vydechnout. Poté zvedněte tělo nahoru, vrhněte hlavu dozadu, dvakrát se nadechněte a vydechněte. Udržujte hýždě v napjatém stavu a fixujte 2 minuty.

Užíváním vitamínů, úpravou denního režimu a používáním bylinných infuzí můžete snížit menstruační bolesti, které nejsou způsobeny předchozím traumatem nebo rysem těla..

Ve skutečnosti je to přirozený proces, s nímž se po určité době sám vyrovná. Pomocí navrhovaných tipů a jednoduchých cvičení zmizely bolesti, které každý měsíc trápí mnoho žen. A život se v takové dny nezastaví kvůli nepohodlí.

Žaludek bolí během menstruace: co dělat?

Bolest břicha během menstruace je problém, kterému čelí téměř 60% žen na planetě. Intenzita bolesti je různá: od mírného nepohodlí po silnou bolest, která ženu doslova nýtuje do postele. V druhém případě je vhodné okamžitě zkontrolovat gynekologa, protože silná bolest břicha během menstruace může být důsledkem vážného onemocnění.

Příčiny menstruační bolesti

Menstruační bolest obvykle není spojena s žádným onemocněním nebo patologií ženských pohlavních orgánů. Je to normální fyziologický proces způsobený produkcí hormonů (prostaglandinů), které způsobují kontrakci dělohy.

Když se krev a části exfoliovaného endometria hromadí v děloze, její stěny se začnou rytmicky stahovat, aby uvolnily děložní dutinu. Právě tyto kontrakce způsobují bolest. Čím častěji se děloha stahuje, tím intenzivnější je bolestivý syndrom..

Je to však všechno kvůli fyziologii? Proč žaludek během menstruačního cyklu silně bolí? Nebezpečí, která může bolest představovat, jsou různá a existuje mnoho možných příčin nepohodlí. Někdy se stávají:

 • infekční onemocnění v děložní dutině;
 • hormonální poruchy, vyjádřené nedostatkem estrogenu nebo nadbytkem prostaglandinu, ovlivňující sílu kontrakcí dělohy;
 • dědičnost;
 • nedostatek vápníku v krvi, který ovlivňuje kvalitu svalových kontrakcí;
 • nedostatek hořčíku v těle, který přispívá k normální funkci svalů;
 • nezdravá strava (konzumace mastných jídel, masa, kávy v hojném množství);
 • nedostatek fyzické aktivity způsobující slabost, nepružnost a v důsledku toho neschopnost svalů kontrakce.

Co se považuje za odchylku od normy?

Bolestné pocity během menstruace se považují za normu, pokud nezpůsobují ženě těžké nepohodlí a nezasahují do jejích obvyklých činností. Normální bolest (mírná, střední nebo silná) postihuje dolní část břicha, pánve a dolní část zad. V pánvi jsou pocity tlaku a tíhy, které jsou konstantní nebo pulzující.

Bolest v podbřišku během menstruace se objevuje několik hodin před menstruací a měla by končit krvácením.

Stav silné bolesti během menstruace se nazývá dysmenorea. Pokud je dysmenorea doprovázena následujícími příznaky, musíte neprodleně konzultovat s lékařem:

 • menstruace a bolest trvají déle než 10 dní;
 • bolesti jsou doprovázeny silným krvácením;
 • bolesti se staly nesnesitelnými;
 • dříve nebyla pozorována bolest;
 • objevuje se nevolnost a zvracení, stejně jako závratě;
 • bolestivé bolesti se vyskytují v oblasti křížové kosti a stydké kosti;
 • objeví se průjem.

Takové stavy těla se považují za odchylku od normy a vyžadují okamžitou diagnostiku a chirurgickou léčbu..

Ženy, které jsou sexuálně aktivní, by měly vědět, že menstruace ještě není známkou zmeškaného těhotenství. Přečtěte si zde důvody pro pokračování menstruace po početí. Odpovědi na nejčastější otázky, které ženy kladou gynekologům, naleznete zde.

Prostředky, které mohou zmírnit období

„Bolest během menstruace, co dělat?“ - otázka je docela běžná. A má řešení. Nejdůležitější je dodržovat určitá pravidla. Pokud neexistují žádné patologie reprodukčního aparátu, pak pomocí různých prostředků a léků můžete svůj stav zmírnit sami.

 1. Léky proti bolesti. Když začne menstruace, bolí vás žaludek, co pít? Mnoho lidí se ptá na tuto otázku. Jedním z nejúčinnějších a nejbezpečnějších léků proti bolesti je ibuprofen. Musíte ji užívat v dávkách předepsaných v pokynech. Bolest by měla zmizet během 15-20 minut. Pokud tento lék není doma, můžete také vypít Aspirin, No-shpu nebo Tylenol;
 2. Teplo. Ke snížení bolesti můžete umístit vyhřívací podložku na spodní část břicha. Pod vlivem jeho tepla se děloha uvolňuje a intenzita jejích kontrakcí klesá;
 3. Zvýšené hladiny endorfinů. Je nutné vyživovat tělo hormony radosti, pro které bude stačit jíst čokoládovou tyčinku, banán nebo pít kakao;
 4. Perorální antikoncepční léky. Antikoncepční pilulky mohou také pomoci zmírnit menstruační bolesti. Než je však začnete užívat, musíte se poradit s odborníkem, protože může dojít k opačnému účinku;
 5. Tradiční metody. V případě, že žaludek bolí během menstruace, mohou pomoci odvar z léčivých bylin. Několik dní před nástupem menstruace a během nich byste měli vypít odvar z heřmánku, bodláku, třezalky;
 6. Odpočívej a spi. Pokud je to možné, je vhodné trávit těžké dny doma. Pokud vás začne bolet žaludek, musíte zkusit spát. Uvolněním celého těla a zejména dělohy může bolest projít;
 7. Tělesné cvičení. Existují jednoduchá cvičení, která vám mohou zmírnit bolesti menstruace. Jsou docela lehké, prováděné hlavně v poloze na zádech. Můžete je opakovat několikrát denně, dokud se nebudete cítit unaveni nebo nepohodlně..

Pokud vás žaludek bolí po všechny dny menstruace a jakékoli pokusy o zlepšení situace nepřinášejí požadovaný výsledek, musíte urgentně vyhledat lékařskou pomoc, abyste předešli vážným následkům.

Prevence menstruačních bolestí břicha

Ženy, které mají během menstruace silné bolesti břicha, mohou na tento problém zapomenout, pokud dodržují jednoduchá pravidla. Musí být provedeny před nástupem menstruace. Doporučeno:

 1. Jezte správně 5-6krát denně v malých porcích a aktivně konzumujte čerstvou zeleninu a ovoce. Týden před nástupem menstruace byste si neměli dopřát maso, slaná a velmi sladká jídla, kávu;
 2. Pijte hodně tekutiny ve formě čisté vody (od 2 litrů denně). Čerstvé jablko, mrkev, řepné džusy jsou také velmi užitečné;
 3. Jezte potraviny obsahující vápník a hořčík (bylinky, tvaroh, tvrdý sýr, mák), nezapomeňte pomoci tělu vitamíny a minerály;
 4. Najděte příležitost cvičit. Může to být návštěva fitness centra, procházky, plavání, tj. co se vám blíže líbí. Cvičení posílí svaly a zlepší pohyb krve v pánevních orgánech;
 5. Nepřevařujte;
 6. Koupejte se s mořskou solí;
 7. Dýchejte, používejte cvičení jógy.

Každá žena, která má během menstruace bolesti žaludku, si může vybrat několik dobrých návyků a postupně každý měsíc je zavádět do svého denního rozvrhu..

Je třeba si uvědomit, že byste nikdy neměli snášet silné menstruační bolesti. V těchto případech by mělo být povinné kontaktovat lékaře, který zvolí správnou možnost léčby podle individuálních charakteristik vašeho těla.

Jak se vypořádat s bolestí během období?

Ne vždy bolest břicha během menstruace naznačuje patologické poruchy v těle. U mnoha žen je tento příznak normou. Bolestivé pocity jsou v přírodě nejčastěji bolestivé a přitahující, ale někdy jsou docela akutní. Lokalizačním místem je spodní část břicha, nejvyšší intenzita je v prvních 2 dnech.

Musím navštívit lékaře?

Bolestivý syndrom během menstruace se nazývá dysmenorea, doprovázená dalšími příznaky. Například bolest hlavy, únava, slabost, nevolnost. Příčinou bolesti je zvýšená kontrakce dělohy. Velké množství cév je umístěno na endometriu. Tato slizniční vrstva podporuje syntézu hormonů odpovědných za proces oplodnění. Pokud nedojde k těhotenství, je endometrium odmítnuto, proto dochází k menstruaci a syndrom bolesti se objevuje na pozadí děložních křečí.

Jedná se o přirozený proces, takže návštěva gynekologa není nutná. Existují však případy, kdy je mimořádně nutné navštívit lékaře:

 • pokud předtím nebyla žádná silná bolest;
 • když je výkon výrazně snížen;
 • pokud bolest nepřestane po třetím dni menstruace;
 • nadměrné krvácení;
 • přítomnost velkých sraženin v krvi;
 • další příznaky zesílit;
 • objeví se další průjem;
 • po požití drog nemá žádný analgetický účinek;
 • zlomený cyklus;
 • bolest je přítomna, pokud žena užívá hormonální antikoncepční pilulky.

Kterýkoli z těchto příznaků může naznačovat vážný zdravotní stav. Proto musíte okamžitě kontaktovat lékaře.

Užívání léků

Při silné bolesti se doporučuje užívat určité skupiny léků. Přicházejí ve formě tablet a čípků. Z čípků by měl být upřednostňován Paracetamol a Cefekon D. Mezi tabletami si můžete vybrat jeden z následujících léků:

 1. Antispazmodika jsou zaměřena na odstranění děložních křečí, snížení tónu a urychlení procesu odstraňování sliznic a krevních sekrecí. Nejčastěji používaná antispazmodika: Spazmalgon, No-shpa, Buscopan, Papaverin.
 2. K úlevě od bolesti a odstranění horečnatého stavu se používají analgetika: Analgin, Novalgin, Menalgin, Baralgin.
 3. Protizánětlivé léky, často nesteroidní, mají silné analgetické vlastnosti. Navíc snižují zánět. Přípravky: Ketonal, Diclofenac, Paracetamol, Aspirin, Ibuprofen.

Můžete si vzít pouze jednu tabletu samostatně. Chcete-li užívat léky po dobu 2 nebo více dnů, musíte se poradit s gynekologem.

Fytoterapie

Ne všechny případy se uchylují k farmakoterapii. Poměrně často se používá bylinná medicína založená na přípravě čajových nápojů z léčivých bylin. Kromě odstranění bolesti je tělo nasyceno užitečnými látkami, díky nimž se posiluje imunita, zrychlují se metabolické procesy a obnovuje se endometrium.

Čaj ze zázvoru:

 • vařit běžný čaj;
 • přidejte 1-2 lžičky. krystalový cukr;
 • přidejte čerstvý nasekaný kořen zázvoru (1 lžičku) nebo sušený prášek (půl čajové lžičky).

Můžete vypít až 3 šálky denně. Je přísně zakázáno pít čaj se zázvorem při onemocněních oběhového a trávicího systému.

Mátový čaj s meduňkou:

 • vařte 250 ml vody;
 • přidejte špetku meduňky a máty;
 • kapat 3-4 kapky oleje z citronové trávy;
 • zakrýt víkem;
 • trvat 5-6 minut.

Místo oleje z citronové trávy můžete použít i další složky - citrusovou kůru (grapefruit, citron, pomeranč).

Heřmánkový čaj s malinami:

 • nalijte 1 polévkovou lžíci do sklenice vroucí vody. l. heřmánek;
 • přidejte malinové bobule (čerstvé, sušené), asi 15-20 gramů;
 • zakrýt víkem;
 • nechte vařit 10 minut;
 • před použitím přidejte trochu skořicového prášku, přidejte 1 lžičku. přírodní med.

Je přísně zakázáno používat malinové listy, protože naopak přispívají ke kontrakci dělohy, proti které se bolestivý syndrom pouze zesílí.

Masáž

Masáž oblasti břicha zespodu pomáhá snížit bolest, ale k tomu je nutné používat masážní olej hlavně v teplé formě. Pro zlepšení zahřívacího účinku se doporučuje používat oleje s přídavkem feferonky.

Je nutné produkt zahřát v parní lázni. Teplota oleje by neměla překročit 36 ​​stupňů. Jinak se zvyšuje riziko popálení kůže..

 • šafrán;
 • bergamot;
 • grapefruit;
 • máta;
 • Melissa;
 • citronová tráva.

Masáž se provádí v jednom směru - ve směru hodinových ručiček. Zóna - dolní část břicha a dolní část zad.

Směs olejů má nejsilnější analgetické vlastnosti. Majoránka, šalvěj Clary a řebříček jsou kombinovány ve stejném poměru. Těchto složek by mělo být 4-5 kapek. Po promíchání přidejte 40-50 ml třezalkového oleje.

Tepelné ošetření

Křeče jsou zmírněny tepelným ošetřením. V tomto případě je však třeba vzít v úvahu kontraindikace. Nemůžete se zahřát, pokud máte následující:

 • zánětlivé procesy;
 • hnisavá léze;
 • bolavé slepé střevo.

Co můžeš udělat:

 1. Teplejší na břiše. Na oblast břicha se aplikuje teplá vyhřívací podložka (ujistěte se, že není horká, jinak popálíte pokožku). Pokud je topná podložka gumová, pod ni položte měkký hadřík. Můžete také použít plenu na kolo, která je zahřátá žehličkou. Procedura trvá 10-15 minut. Je přípustné zahřát žaludek maximálně dvakrát denně..
 2. Teplá sprcha. Je to sprcha, ne koupelna, protože je přísně zakázáno být ve vodě během menstruace. Teplota vody by neměla být horká, pouze teplá. Pro urychlení dosažení pozitivního účinku se doporučuje provádět lehké masážní pohyby žínkou..

Cvičení a jóga

Léky mohou způsobit nežádoucí účinky. Mnoho žen je proto raději odmítne. V tomto případě můžete cvičit speciální gymnastiku nebo se učit techniky jógy. Stačí provádět jednoduchá cvičení dvakrát denně. Co můžeš udělat:

 1. Lehněte si na záda s ohnutými koleny. Udržujte nohy dokonale rovnoběžné s povrchem podlahy a položte ruce podél těla, dlaněmi dolů. Jemně se ohněte v břiše a krátce se nadechněte. Uzamkněte na několik sekund. Cvičení se provádí ve 4 sadách.
 2. Lehněte si na záda se zdviženými nohami tak, aby váš hýždě přiléhal ke zdi. Ohněte kolena, dotkněte se nohou nohou. Takto ležte po dobu 3–5 minut v uvolněném stavu, poté nohy odtlačte od stěny a jednu nohu přesuňte na hruď, druhou na podlahu. Ležte několik minut, změňte polohu nohou, to znamená, vyměňte je.
 3. Postavte se na všechny čtyři s hlavou skloněnou mezi horními končetinami. Opravte 3 minuty. Opakujte 4-5krát.
 4. Cvičení jógy:
  • ležet na rovině se žaludkem dolů;
  • spojte nohy;
  • napněte kolenní klouby;
  • při výdechu zvedněte tělo nahoru;
  • vrhni hlavu zpět;
  • při výdechu zaujměte výchozí polohu;
  • opakujte 4-5krát;
  • znovu zvedněte tělo, ale tentokrát co nejvíce napněte gluteální svaly;
  • polohu pokaždé zafixujte na půl minuty.

Doporučuje se věnovat se terapeutické gymnastice ještě před nástupem menstruace, aby se nemusel objevit bolestivý syndrom. Ale je ještě lepší trénovat svaly dělohy neustále..

Lidové léky

Poměrně často se používají recepty tradiční medicíny, které k nám přišly od našich předků. Moderní věda také prokázala pozitivní účinek složek přírodního původu na tělo ženy během menstruace. Používají se však nejen léčivé byliny, ale také další metody:

 1. Uvařte kořen elecampanu: 1 lžičku na sklenici vroucí vody. byliny, které se nalijí do termosky a napustí se 60 minut. Pijte třikrát denně na 1 polévkovou lžíci. l.
 2. Nalijte jednu polévkovou lžíci oregana (200 ml) vroucí vodou. Po ochlazení pod víkem užívejte perorálně 3krát denně (výsledný vývar rovnoměrně rozložte).
 3. Pro tento recept potřebujete kůru z kaliny. Je to za 250 ml 2 lžíce. l. Hořte, vařte 20-30 minut. Vezměte 1 polévkovou lžíci před jídlem. l.
 4. Pro 500 ml vroucí vody vezměte 1,5 lžíce. l. (se skluzavkou) přesličky. Smíchejte komponenty v termosce a nechejte 1 hodinu vařit. Pijte 50 ml 3-5krát denně.
 5. Zahřejte mořskou sůl a naneste na oblast břicha zespodu.
 6. Pokud dojde k silnému krvácení spolu s bolestí, použijte ledový obklad. Nalijte led do sáčku, zabalte jej měkkým hadříkem a připevněte na bolavé místo. Pamatujte, že tepelné procedury nelze použít v těžkých obdobích, protože to přispívá k ještě většímu uvolňování krevní tekutiny..
 7. Jděte do bazénu těsně před menstruací, protože plavání posiluje svalový systém dělohy.

Napájecí funkce

Mnoho žen nevidí vztah bolesti během menstruace s dietou. Ve skutečnosti hodně záleží na tom, co a jak žena jí. Zvláštní pozornost je třeba věnovat pitnému režimu. To je způsobeno skutečností, že spolu s krevními sekrety je z těla vyplavováno velké množství tekutin, minerálů a dalších užitečných látek. Je to nedostatek stopových prvků a vlhkosti, který nejčastěji vede k bolesti..

Dehydrataci poznáte podle povahy bolesti. V tomto případě jsou mírně ostré nebo nudné, v intenzitě se neliší na vysoké úrovni.

Co pít a jíst pro bolest během menstruace:

 • čištěná voda;
 • přírodní kompoty, nejlépe na bázi sušeného ovoce;
 • bylinné čajové nápoje;
 • nápoje z bobulového ovoce;
 • čerstvě vyrobené džusy z ovoce a zeleniny;
 • neperlivá minerální voda;
 • zelenina, ovoce, syrové a pečené;
 • zelenina;
 • dietní maso;
 • sýry;
 • fermentované mléčné výrobky.

Někteří odborníci doporučují během vašeho období dodržovat vegetariánskou stravu. Musíte však postupně přejít na jinou stravu. Za tímto účelem se týden před menstruací nejprve vzdejte masa, poté vajec a poté fermentovaných mléčných výrobků. Když bolest skončí, můžete bezpečně konzumovat potraviny živočišného původu..

Obecné užitečné tipy

Pokud nemáte závažné patologické poruchy v těle, stačí dodržovat doporučení odborníků, aby bylo možné zabránit výskytu bolesti:

 • Vzdejte se sedavého životního stylu, protože to vede ke stagnaci, proti které dochází k zánětu. Pohybujte se více, sportujte, každé ráno cvičte. Fyzická aktivita by však měla být mírná. Není třeba se vzdávat cvičení kvůli menstruaci, jen snižte intenzitu tréninku.
 • Asi 7-8 dní před nástupem kritických dnů přidejte do stravy více čerstvé zeleniny, ovoce, bylin a salátu.
 • Pokud užíváte antikoagulační léky, nezapomeňte informovat svého lékaře, pokud máte bolesti. Lékař musí upravit dávkování pilulek po dobu krvácení.
 • Snažte se nepracovat. Pokud se cítíte unavení, lehněte si na pohovku a odpočiňte si..
 • Pijte více tekutin - nejméně 2 litry denně, abyste zabránili dehydrataci těla.
 • Snažte se během menstruace více odpočívat, přemýšlejte o příjemných věcech, dělejte, co máte rádi. To znamená, že musíte mít dobrou náladu..
 • Někdy póra embrya pomáhá zmírnit bolest.
 • Vezměte si koupel s éterickým olejem 3-4 dny před menstruací.
 • Na bolest nepoužívejte hygienické tampony. Upřednostňujte běžná těsnění.
 • Některé ženy mají z akupunktury prospěch. Postup by však měl provádět výhradně kvalifikovaný odborník..
 • Každá žena by měla dvakrát ročně navštěvovat gynekologa na rutinní prohlídku. Toto pravidlo neignorujte, protože příčinou bolesti může být onemocnění urogenitálního systému..
 • Pokud dívka ještě nerodila, je zakázáno instalovat nitroděložní antikoncepční prostředky.
 • Než použijete jakoukoli metodu nebo recept na zbavení se bolesti, nezapomeňte se poradit se svým lékařem. Zvláště pokud máte nějaké nemoci (chronické, systémové, alergické atd.).

Co nedělat?

Existují faktory, které negativně ovlivňují stav děložních svalů, a proto se během menstruace objevují bolestivé syndromy. Co je zakázáno:

 • kouření;
 • užívání alkoholických nápojů;
 • brát drogy;
 • zneužívání silné kávy a čaje;
 • odmítnutí pravidelné sexuální aktivity (sex se svým sexuálním partnerem je nutný alespoň třikrát týdně, což posiluje svaly, urychluje metabolické procesy, regeneruje tkáně a buňky a vede k produkci potřebných hormonů);
 • stresové situace situaci zhoršují;
 • nemůžete jíst příliš slaná, kořeněná, mastná jídla;
 • nakládané, konzervované a smažené potraviny jsou nežádoucí;
 • podchlazení způsobuje zánět;
 • je zakázáno jíst potraviny, které obsahují koncentráty, barviva, příchutě a jiné škodlivé látky;
 • nesnesitelná fyzická aktivita (během menstruace je obecně zakázáno zvedat závaží nad 5 kg).

Abyste se vyhnuli bolestem břicha během menstruace, dodržujte zdravý životní styl, věnujte se mírným sportům a buďte v příjemné náladě. Pokud máte neustálé bolesti, nezapomeňte podstoupit komplexní vyšetření u gynekologa. Možná vážný zdravotní stav.

Co dělat s bolestivými obdobími? Účinná nápravná opatření

Průtok menstruace je často doprovázen nepříjemnými příznaky. Ženy si často stěžují na slabost, nevolnost a závratě. Bolestivé pocity v dolní části břicha během menstruační fáze cyklu jsou považovány za nejčastější. Tento jev se nazývá algomenorea..

Bolest během menstruace se vědecky nazývá algomenorea.

Intenzita nepohodlí během menstruace má často hormonální povahu, ale může také záviset na jiných důvodech. Patří mezi ně nedostatek vitamínů a minerálů v těle, zánětlivé procesy v malé pánvi a také dědičný faktor.

V případě silné bolesti byste se měli poradit s odborníkem. Patologické procesy v reprodukčních orgánech, které vyžadují léčbu, nejsou vyloučeny. Gynekolog vám řekne, co dělat, abyste snížili bolest.

Dysmenorea způsobuje

Bolesti v podbřišku během menstruace mohou mít přirozené i patologické příčiny. Ve většině případů je nepohodlí způsobeno zvýšenou hladinou prostagladinu. Tento hormon je produkován tkáněmi dělohy a způsobuje její kontrakci..

Primární dysmenorea je pozorována v dospívání během období hormonálních změn v těle a může trvat až 35 let. Spolu s intenzivní bolestí v dolní části břicha jsou s ní spojeny následující příznaky:

 • tahání bolesti v bederní oblasti;
 • nevolnost, zvracení;
 • bolesti hlavy;
 • zažívací potíže (průjem, méně často zácpa);
 • závratě, mdloby.

Kromě toho je během menstruace pozorována zvýšená podrážděnost a nervozita. Pomocí léků a tradiční medicíny můžete zmírnit křeče a snížit závažnost příznaků během menstruace..

S věkem intenzita bolestivých pocitů během menstruace významně klesá a ve většině případů úplně zmizí po prvním narození. Pokud se tak nestane, měli byste navštívit lékaře. Možná, že bolest během menstruace je spojena s patologickými procesy v těle (fibroidy, endometrióza, pánevní neuritida, fibromatózní uzliny, polypy).

Příčinou nepohodlí je často nitroděložní tělísko. V tomto případě dochází kromě bolesti k významné ztrátě krve během menstruace (krvácení). U žen, které podstoupily operaci břicha, může být nepříjemnost způsobena přítomností adhezí.

Někdy je menstruační bolest důsledkem nesprávného umístění dělohy, nedostatku draslíku a hořčíku v těle, poruch štítné žlázy.

Ženy s nízkým prahem citlivosti a nestabilním nervovým systémem si často stěžují na závažné příznaky dysmenorey. Mají sexuální nespokojenost a snížené libido..

Přesnou příčinu bolestivé menstruace je možné určit po komplexním vyšetření, které by měl předepsat gynekolog. Neměli byste odkládat návštěvu lékaře a pokusit se zmírnit bolest sami, nevíte, co přesně je to způsobeno.

Je důležité si uvědomit, že primární dysmenorea je často kontraindikací pro umělé ukončení těhotenství. Pravděpodobnost neplodnosti a zvýšených příznaků po prvním potratu v případě bolestivých období je mnohem vyšší.

Neléková terapie

Je docela těžké snášet nepohodlí. Existuje několik účinných technik ke zmírnění stavu ženy:

 • Menstruace bude méně bolestivá, pokud žena upraví stravu. Stojí za to snížit spotřebu tučných a kořeněných jídel. Je rozumné vzdát se alkoholu.
 • Mnoho lidí věří, že abyste zmírnili menstruační bolesti, musíte jíst potraviny, které stimulují produkci endorfinů. Tyto hormony jsou schopny tento stav ulevit. Patří mezi ně čokoláda a banány..
 • Bolestivá období jsou často pozorována u žen, které si nedovolí přiměřený odpočinek. Měli byste si stanovit svůj denní režim.
 • Stres často vyvolává vývoj algomenorey. Léčba tohoto stavu je nemožná za přítomnosti neustálého nervového přepětí. Najděte si vlastní relaxační metodu.
 • Pokud dojde k bolesti, můžete provést lehkou relaxační masáž.
 • Menstruace bude méně bolestivá, pokud budete pravidelně cvičit břicho.
 • Teplá vyhřívací podložka aplikovaná na břicho může zmírnit stav silnou bolestí. Toto doporučení je třeba pečlivě dodržovat. Doporučuje se předem konzultovat s lékařem. Tato technika je zakázána v přítomnosti zánětu..

Všechna doporučení jsou velmi jednoduchá. Na rozdíl od léčby léky nemá tato terapie žádné vedlejší účinky..

Kvalitní čokoláda stimuluje produkci endorfinů

Jak zmírnit menstruační bolest

Pokud má menstruační bolest přirozené příčiny, můžete zkusit snížit její intenzitu, aniž byste se uchýlili k užívání tablet. Tradiční medicína doporučuje ženám, které mají během menstruace nepohodlí, užívat odvar a infuze z následujících rostlin:

 • malinové listy;
 • bílé akátové květiny;
 • Melissa;
 • kopřiva;
 • třešňové listy.

Odvar by měl být připraven bezprostředně před použitím a měl by být horký. Podle potřeby můžete do nápoje přidat trochu medu. K přípravě jedné dávky léčivého nápoje stačí vzít 1 polévkovou lžíci. l. suché suroviny kterékoli z uvedených rostlin nebo podobné množství jejich směsi a nalijte sklenici vroucí vody.

 1. Infuze kořene elecampanu (1 lžička na sklenici vroucí vody) se užívá 3krát denně na lžíci.
 2. Přeslička polní (1 polévková lžíce. L. Na sklenici vroucí vody) trvejte na tom a pijte několik doušků každou hodinu. Když bolest začne klesat, intervaly mezi recepcemi infuze se zvyšují.
 3. Doporučuje se pít trávu horské dělohy pro bolestivá období v množství 200-300 ml denně od prvního do posledního dne menstruace. V lékárně si můžete koupit sáčky naplněné suchými surovinami léčivé rostliny. Bylina se vaří ráno a pije se během dne několik doušků v intervalech 2-3 hodin.

Teplo

Nejúčinnější metoda, která rychle

zmírnit nepohodlí, je teplo. Vyhřívací podložka umístěná v dolní části břicha nebo v bederní oblasti může zmírnit bolest o nic horší než léky.

Trik dokáže také teplá koupel nebo sprcha. Hlavní věcí je nevystavovat tělo teplu po dobu delší než 10-15 minut a sledovat teplotu vody. Nemělo by to být příliš horké, může to zvýšit krvácení..

Masáž

Masáž pomůže mírně snížit bolest během menstruace. Chcete-li to provést, musíte zaujmout vodorovnou polohu a co nejvíce relaxovat. Kuzněcovův aplikátor můžete umístit pod dolní část zad a pod nohy váleček nebo polštář.

Masírujte dolní část břicha hladkými pohyby ve směru hodinových ručiček. Tlak se střídavě zvyšuje a snižuje. Po masáži byste se měli přikrýt teplou přikrývkou a zaujmout polohu embrya, nebo si jen lehnout na záda v uvolněném stavu.

Dech

Některé ženy zmírňují nebo snižují bolest během menstruace pomáhají při dýchání v žaludku. Funguje následovně.

 1. Zhluboka se nadechujeme pomalu. V tomto případě by měl být žaludek co nejvíce vyčnívající..
 2. Poté je dech zadržen na několik sekund..
 3. Pomalý výdech je doprovázen zatažením břicha.

Tímto způsobem je nutné dýchat po dobu 5 minut. Je pohodlnější to dělat vleže s knihou na břiše. Cvičení opakujte po několika minutách..

Intenzivní fyzická aktivita během menstruace je kontraindikována. Chůze venku vám pomůže cítit se lépe a uklidnit nervy. Mírná fyzická aktivita podporuje produkci endorfinů zmírňujících bolest.

Možné komplikace

Nejnebezpečnější jsou silná a bolestivá menstruace. V tomto stavu existuje riziko následujících komplikací:

 • anémie, ke které dochází v důsledku velké ztráty krve;
 • zánět dělohy;
 • špatné trávení;
 • potrat, který může vyžadovat škrábání děložní sliznice;
 • dysfunkce reprodukčního systému.

Důležité! Silná bolest před menstruací se často objevuje v důsledku vlivu hormonů, které mohou zesílit nervové vjemy a kontrakce dělohy.

Co nabízí tradiční medicína pro úlevu od bolesti

Pokud je u mladých dívek menstruace doprovázena nejen křečemi a bolestmi, ale také depresemi, podrážděností, změnami chuti a vůně, slabostí nebo dokonce hysterií, je nutné užívat sedativa (sedativa) předepsaná lékařem. Může to být kozlík lékařský, matka a pivoňka (tinktury).Můžete vařit mátu a heřmánek. V tabletách se používá relanium, trioxazin a stejný kozlík.

Pokud jste vyzkoušeli všechno, ale neexistují žádné efektivní výsledky, měli byste se uchýlit k analgetikům a antispazmodikům. Nejbezpečnější z nich jsou no-shpa (drotaverin) a papaverin. Okamžitě zmírňují křeče, čímž výrazně snižují intenzitu bolesti. Musíte užít dvě tablety najednou až třikrát denně. Nebojte se velkých dávek, tyto prostředky mohou využívat i těhotné ženy.

Dobré jsou také nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je Ibuprofen, Butadion, Nise, Ketanov a Ketarol. Mají výraznější analgetický účinek, ale existuje také dostatek vedlejších účinků. Ovlivňují zejména stav gastrointestinálního traktu a nervového systému. Používejte je opatrně a pouze po jídle..

Někdy gynekologové předepisují hormonální antikoncepci pro primární algomenoreu. Jedná se o Triziston, Ovidon, Antiovin, Diane-35 a další. Používají se perorálně.

Pro zvýšení účinku léků proti bolesti a jejich lepší asimilaci jsou předepsány vitamíny skupiny B, vitamin E a vápník D3-nycomed. Je však mnohem zdravější získávat vitamíny a minerály z přírodních potravin..

Pomoc se sekundární algomenoreou

Následující okolnosti mohou u starších žen způsobit silnou bolest, nevolnost a zvracení, mdloby a tachykardii, svědění kůže a kloubů:

 • nemoci vegetativně-vaskulárního a nervového systému;
 • nemoci endokrinního systému;
 • infekce a zánět pohlavních orgánů;
 • adhezní procesy;
 • rakovina dělohy nebo vaječníků;
 • phlebeurysm;
 • chirurgické zákroky;
 • nesprávně zavedené nitroděložní antikoncepce

Žena se souborem příznaků naznačujících přítomnost patologií potřebuje úplné vyšetření, aby zjistila důvody. Poté je předepsána vhodná terapie, která může vyžadovat zásah chirurgů nebo léčbu v sanatoriu. Ale to vše nevylučuje ty jednoduché metody, které jsme doporučili pro mladé dívky s algomenoreou. Nezapomeňte, že na první pohled jsou neškodné byliny také léčivem, které může způsobit alergickou reakci..

Proč to bolí během menstruace?

Nejčastěji jsou bolestivá období primární dysmenoreou, to znamená, že nepříjemné pocity nevznikají kvůli nemocem, ale samy o sobě. Pokud jste zdraví, ale máte bolesti, pak za malátnost mohou vinu prostaglandiny - to jsou mediátory, které zvyšují citlivost receptorů bolesti. Produkují se ve sliznici dělohy během menstruace. Kvůli nim se děloha stahuje, aby rychle odstranila krev a endometrium..

Když je mnoho prostaglandinů a děloha se silně stahuje, objeví se bolest v podbřišku, která připomíná křeče.

Někdy se k těmto pocitům přidává bolest zad. Prostaglandiny také ovlivňují kontrakci hladkého svalstva v orgánech gastrointestinálního traktu, takže tyto látky jsou odpovědné za nevolnost a průjem během menstruace..

Jak zacházet s bolestivými obdobími

Doporučuje se léčit bolestivou menstruaci komplexním způsobem. Pokud je příčinou nepohodlí konkrétní onemocnění, měli byste užívat léky předepsané lékařem..

S fyziologickými příčinami algomenorey můžete svůj stav zmírnit pomocí:

 • korekce výživy;
 • odstranění špatných návyků;
 • bederní masáž.

Také v kritických dnech je vhodné provádět speciální cvičení, která zlepší pružnost a tonus pánevních svalů..

Preventivní opatření

Bolest během menstruace není tak neškodným jevem, zejména u primární algodismenorey, kdy je velmi obtížné odstranit příčinu.

Je na samotné ženě, aby zabránila bolesti a náležitě se připravila na nadcházející „kritické“ dny. To vyžaduje prevenci, která zahrnuje jednoduchá opatření:

 • regulovat režim práce a odpočinku a zajistit plný zdravý spánek;
 • vyhnout se stresovým a konfliktním situacím, zapojit se do auto-tréninku a se psychologem;
 • vymýtit špatné návyky (kouření);
 • milujte kávu jen s mírou, během dne a vylučujte ji během menstruace;
 • vyvážené jídlo, upřednostňovat jogurt, mořské plody, zeleninu a ovoce bohaté na vitamíny A, B, E;
 • neignorujte gymnastiku a vodní procedury, zejména kurzy v bazénu;
 • v případě potřeby užijte mírné sedativa a sedativa;
 • dodržujte doporučení lékaře pro úpravu hormonálních hladin (užívání perorální antikoncepce, progestogeny).

V zásadě se tyto aktivity týkají primární dysmenorey. Pro sekundární - nejlepší prevencí menstruačních bolestí je léčba základního onemocnění.

O takovém jevu, jako je bolest během menstruace, můžete mluvit hodně a dlouho, kde v každém případě existují nuance. Je však zřejmé, že je nutné bojovat s algodismenoreou, protože pokračující roky může ženu „vyčerpat“, zbavit radostí života a negativně ovlivnit duševní stav.

Existují nástroje pro diagnostiku a léčbu, takže není nutné se pokoušet zvládnout tuto chorobu sami. Bude racionálnější navštívit lékaře, mluvit o problému a vyřešit ho společným úsilím..

Video: „Hlavní příčiny a metody léčby dysmenorey“

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Proč se během menstruace u porodních dětí silně bolí záda??

Nejčastěji jsou nepohodlí v bederní oblasti během menstruace způsobeny otoky a nadměrným nadměrným namáháním a také vyzařující (vyzařující) bolestí.

Proč dolní část zad během menstruace silně bolí?

Existující onemocnění mohou také přispět k tomuto nepříjemnému jevu:

 • fibrom
 • dysplázie děložního čípku
 • endometrióza
 • polycystický vaječník

I když se děloha ženy, která dítě nosí, vrátí do normálu, stále získává mírně odlišné velikosti. Během menstruace je tento „extra“ objem dostatečný k tomu, aby sevřely nervové zakončení malé pánve, vytlačily cévy a zhoršily mikrocirkulaci krve v dolní části zad.

Proč se během menstruace u porodních dětí silně bolí záda? Děloha ženy se může zvětšovat nejen během těhotenství, ale také pod vlivem progrese nespecifických poporodních onemocnění:

 • myomy
 • hyperplazie endometria
 • výhřez pánevních orgánů

Bolest se po porodu sníží?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Neexistuje žádná záruka, že po porodu uběhnou bolestivá období, a to navzdory skutečnosti, že mnoho lékařů z nějakého důvodu doporučuje porod jako lék na mnoho gynekologických problémů.

Některé ženy zjistí, že bolest klesá s věkem a po porodu, ale ne každý s ní může počítat. Vaše bolest může zůstat u vás až do menopauzy..

Prevence

Následující doporučení pomohou snížit riziko vzniku bolestivých období:

 1. Dobrá výživa. Strava by měla být dobře vyvážená a výživná.
 2. Užívání vitamínů každou sezónu. Lékař by je měl vybrat v závislosti na individuálních potřebách těla..
 3. Sportovní aktivity. Může to být jak profesionální trénink, tak jednoduchá fyzická cvičení prováděná doma. Pravidelný běh a cvičení také pomohou posílit vazivový aparát..
 4. Dodržování optimálního režimu odpočinku a práce.
 5. Vyhýbejte se stresu a nervové zátěži.
 6. Ochrana podchlazení.
 7. Vhodná perorální antikoncepce.
 8. Včasnost léčby jakýchkoli gynekologických onemocnění, zánětlivých procesů, infekce.
 9. Pravidelné (jednou za šest měsíců) preventivní prohlídky u gynekologa a testy.

Rada! Abyste nezhoršili svůj stav, neměli byste během bolesti během menstruace užívat aspirin a silné narkotické léky..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Kdy navštívit lékaře

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Podobný obraz příznaků naznačuje závažná onemocnění v genitourinární a reprodukční sféře, mezi něž patří: nádory, polypy, infekční a patologický vývoj i děložní onkologie.

Postupem času mohou začít vážnější nepohodlí. V takovém případě musíte určitě kontaktovat svého gynekologa. Zvláště pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • bolest začíná před menstruací;
 • doba trvání nepohodlí se zvyšuje;
 • bolest má křečovitou povahu;
 • nepohodlí se šíří do dalších orgánů (vaječníky, močový měchýř);
 • příznaky jsou zaznamenány v každém cyklu;
 • tělesná teplota stoupá.

Po užití pilulek proti bolesti by se mělo cítit lépe, ale pouze dočasně. Menstruační bolest bude i nadále zasahovat do normálního života a práce. Je proto v zájmu samotné ženy, aby vyhledala lékařskou pomoc, aby se situace nezhoršovala..

Diagnostika

Je obtížné stanovit diagnózu sami pouze bolestí, povahou výtoku a doprovodnými příznaky. Žena proto musí jít do nemocnice, říct lékaři, co vypila, a popsat své problémy..

Po gynekologickém vyšetření odborník předepíše:

 • obecný krevní test a hormony;
 • Analýza moči;
 • Ultrazvuk;
 • šmouhy;
 • vaskulární dopplerografie.

Obvykle je stále nutná návštěva:

 • neuropatolog;
 • endokrinolog;
 • cévní chirurg.

Nemocné ženy se takové diagnózy bojí. Ale čím úplnější je obraz analýz a vyšetření, tím větší je šance na přesné vysvětlení probíhajících procesů..

Závažnost bolesti

Bolestivý syndrom během menstruace se nazývá dysmenorea (zastaralé názvy jsou algomenorea a algomenorea). Podle statistik asi 80% žen trpí menstruačními bolestmi jednoho nebo druhého stupně..

Obvykle se nepohodlí vyvíjí během prvních 4 hodin po nástupu menstruace a trvá 1-2 dny. V závažných případech však může dojít k bolesti několik dní před nástupem menstruace a může trvat několik dní nebo až do samého konce menstruace..

Dysmenorea má 3 stupně:

 1. Mírné - takové bolesti jsou nevýznamné, jsou pozorovány pouze první den menstruace, nejsou doprovázeny jinými příznaky a nezasahují do obvyklého způsobu života.
 2. Střední - bolest může trvat až 2–3 dny menstruace, existují i ​​další příznaky nevolnosti (nevolnost, slabost, bolest hlavy), a přestože nepříjemné pocity narušují obvyklý rytmus života, pacient neztrácí schopnost pracovat a může chodit do práce nebo do školy.
 3. Těžká - bolest se vyvíjí ještě před nástupem menstruace a může pokračovat až do jejího konce, schopnost pracovat je výrazně snížena nebo úplně ztracena, doprovodné znaky jsou také silně vyjádřeny.