Důvody vzniku hnědého výtoku po menstruaci - jak odlišit normu od patologie

Každá druhá dívka se obává hnědého výtoku po menstruaci, který se z různých důvodů začne rozmazávat a může mít nepříjemný zápach. Pokud se vyskytnou bezprostředně po menstruaci, neznamená to poruchy zdraví, a pokud se objeví již na konci kritických dnů, je třeba myslet na patologické procesy v reprodukčním systému ženy.

Co je hnědý výtok po menstruaci

Reprodukční systém je plný mnoha záhad, které někdy děsí ženu. Tmavý výtok po menstruaci je problém, s nímž hledají pomoc na gynekologických klinikách, ale často jsou marné obavy, protože výskyt takového příznaku bezprostředně po skončení menstruace je normou, nikoli patologií. Pokud se spojí specifický zápach, bolest břicha, svědění a pálení - to je důvod, proč si domluvit schůzku s lékařem.

 • Listy jsou na jabloni zvlněné, co mají dělat
 • Suchý kašel u dítěte: domácí léčba
 • Jak nabít telefon, pokud je poškozená zásuvka. Jak opravit nabíjecí konektor doma s videem

Proč je po menstruaci hnědý výtok

Hnědý výtok na konci menstruace nastává v důsledku skutečnosti, že krev je vylučována a srážena, má tmavé odstíny a doba menstruace se prodlužuje. Pokud k tomuto jevu dojde po dlouhé době po skončení kritických dnů, je to důvod k obavám. Tento příznak doprovází závažná onemocnění děložní dutiny, jako je endometritida nebo endometrióza..

Tmavý výtok po menstruaci o týden později

Hnědý výtok týden po menstruaci naznačuje vývoj infekčního procesu v děložní dutině nebo v pochvě, hormonální nerovnováhu nebo poruchy v těle jako celku. Pokud se objeví dva týdny po menstruaci, znamená to možnou implantaci oplodněného vajíčka do stěny dělohy (na konci je doprovázeno mikrobiologickým krvácením).

Po menstruaci hnědý výtok s nepříjemným zápachem

Hnědý výtok, ke kterému dochází bezprostředně po menstruaci, je bez zápachu a během menstruace se objeví specifický zápach kvůli krvi. Indikuje připojení patogenů. Patogenní flóru lze nalézt v děložní dutině (s hnisavou metroendometritidou), ve vagině (doprovázené svěděním). Infekce může změnit strukturu a funkci tkání, epitel se ztrácí a cévy se stávají křehkými a propustnými, proto výtok zhnědne..

Hnědý výtok před a po menstruaci

Hnědý výtok je způsoben různými faktory, ale téměř ve všech případech je to známka patologie. Důvody vzniku tmavého obsahu před a na konci menstruace:

 • Antikoncepční použití. Výtok se objevuje v počátečním období užívání antikoncepčních hormonálních léků. Je možné, že se tento příznak může objevit při dlouhodobém užívání a při nouzovém ukončení těhotenství..
 • Přítomnost eroze. Často začíná rozmazávat hnědým výtokem v přítomnosti erozivní léze děložního čípku.
 • Zánět endometria (sliznice) dělohy. Přítomnost endometritidy je doprovázena bolestí v břiše a bederní oblasti, přítomností řídkých krevních sraženin. Pokud není zahájena správná protizánětlivá léčba včas, mohou nastat závažné komplikace..
 • Myom dělohy. Jedná se o benigní nádor, který se tvoří v kterékoli z děložních vrstev. Po dlouhou dobu se to nemusí projevit, proto je nutné podstoupit pravidelná vyšetření (jednou ročně) a sledovat své pocity.
 • Přítomnost polypu. Jedná se o útvar (růst) na sliznici, který se objevuje s hormonální nerovnováhou a je doprovázen nepříjemným hnědým výtokem po menstruaci.
 • U genitálních infekcí mohou patologické příznaky vést ke vzniku krevních sraženin.
 • Onkologie. Výtok po menstruaci hnědý se často vyskytuje v přítomnosti maligních novotvarů dělohy, děložního čípku nebo pochvy.
 • Jaké pilulky na hubnutí opravdu pomáhají
 • Co dělat, když vás kousne vosa. Jak poskytnout první pomoc vosím bodnutí doma
 • Jak klíčit pšenici

Když lze nahnědlý výtok považovat za normální

Normálně u zdravých žen končí menstruace hnědým výtokem, ale mohou se objevit den před menstruací. Pokud uprostřed cyklu (menstruace trvá 3-5 dní) dojde k bolestivé ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníků), je doprovázeno špinavými hnědými skvrnami na spodním prádle (těhotenství lze určit po zpoždění menstruace). Při použití nitroděložního tělíska Mirena může „rozmazávat“ tmavě hnědými sekrety po dobu jednoho nebo dvou dnů - to je norma.

Jaká je diagnóza

Normu nebo patologii může určit pouze gynekolog, který provede řadu diagnostických vyšetření. Před testováním se nedoporučuje mít sex. Diagnostické kroky:

 1. Externí vyšetření genitálií a pochvy.
 2. Kolposkopické vyšetření děložního čípku (k detekci místa, kde proudí krev, k vyloučení zánětu sliznice).
 3. Pokud jsou děložní čípek a pochva normální, je předepsáno ultrazvukové vyšetření dutiny a vejcovodů (k detekci novotvarů nebo hyperplazie, vyšetření sliznice dělohy, vyloučení mimoděložního těhotenství).
 4. U anatomicky normálních orgánů jsou předepsány testy krve a moči (na přítomnost hormonálních poruch a infekčních agens).

Co lze udělat s výtokem po menstruaci

Nedoporučuje se hledat chronickou příčinu vaginálního výtoku samostatně. Přítomnost tohoto příznaku je důvodem pro radu u gynekologa. Lékař vám předepíše všechny potřebné testy a diagnostické manipulace, protože díky nim můžete určit etiologii patologického procesu. Na základě vyšetření lékař předepíše správnou konzervativní nebo chirurgickou léčbu.

Proč se po menstruaci může objevit hnědý výtok

Menstruace je hlavním ukazatelem zdraví ženského reprodukčního systému. Cyklická povaha, barva, objem a konzistence výtoku mohou gynekologovi hodně říci o problémech, které dívku trápí. Na základě statistických údajů můžeme dojít k závěru, že alespoň jednou každý zástupce krásné poloviny lidstva diagnostikoval hnědý výtok po menstruaci..

Příběhy, které na tematických fórech oplývají, jsou plné otázek, zda jsou takové rozmazané sraženiny s různou barevnou pigmentací fyziologickou normou. Odkazuje tato symptomatologie na známku patologie v práci orgánů reprodukčního systému? Pojďme na to přijít společně.

Proč je po menstruaci hnědý výtok? Lékaři-gynekologové identifikují několik faktorů, které vyvolávají výskyt takového výtoku. Obvykle lze symptom přičíst jak projevu fyziologické normy, tak důkazům o patologii, která vznikla v práci reprodukčních orgánů. Na základě komentářů odborníků je problematické samostatně identifikovat příčinu výskytu špinění. Podívejme se na nejčastější příčiny hnědého výtoku na konci menstruace..

Když je symptom odkazován na fyziologickou normu

Menstruace

Cyklický výtok trvající tři až deset dní je normální a naznačuje „správnou“ práci reprodukčních orgánů. Hlen s příměsí krve, která je v daném časovém období odmítnuta, se nazývá menstruace. První dva až tři dny jsou charakterizovány nejintenzivnějšími a nejhojnějšími sekrety; ke konci je uvolňovaná látka vzácná a vizuálně připomíná červenou mazaninu.

Ženy si často všimnou přítomnosti odmítnuté látky na konci „oficiálních“ kritických dnů. Tento jev podle lékařů není příznakem onemocnění. Důvodem hnědého výtoku po menstruaci bez nepříjemného zápachu a bolesti je v tomto případě očištění děložní dutiny od sražené menstruační krve. Látka na podložce během této doby může být tmavě hnědá nebo černá..

Hnědé zvýraznění Zvýrazněte skvrnu

Odborníci tvrdí, že takové mazání by mělo skončit do jednoho až tří dnů po menstruaci. Na základě obdržených informací lze vyvodit závěr, že tento případ by neměl vyvolávat vážné obavy a nevyžaduje lékařský zásah s následnou léčbou. Koneckonců to, co se děje, je způsobeno pouze odmítnutím krevních sraženin, které se podařilo srážet před opuštěním děložní dutiny.

Užívání hormonální antikoncepce

Začátek užívání hormonální antikoncepce provádí vlastní, přípustné úpravy práce reprodukčního systému ženy. Odborníci tvrdí, že přítomnost hojného hnědého výtoku po menstruaci během jednoho až tří měsíců po zavedení nového léku je fyziologickou normou, která může naznačovat pouze účinnost antikoncepce.

Vezměte prosím na vědomí, že prodloužené vylučování na konci menstruace spojené s příjmem těchto léků znamená odmítnutí léku tělem..

V takovém případě musíte okamžitě kontaktovat odborníka, který vám zvolí jinou hormonální antikoncepci, nebo ji přestat používat sami.

Ovulace

V době zrání vajíčka, zcela připraveného k oplodnění, se mohou uprostřed cyklu objevit tmavé sekrece. Tento proces není porušením reprodukčních orgánů, naopak naznačuje jejich úplné zdraví..

Vezměte prosím na vědomí, že pokud žena nebo několik dní před ovulací měla pohlavní styk bez užívání antikoncepce, může být prvním důkazem těhotenství tmavě hnědá sekrece, která není spojena s menstruací..

Ale přítomnost slizničních sraženin takové pigmentace po dlouhou dobu může hovořit o nemoci, která ovlivnila pohlavní orgány. V takovém případě musíte okamžitě kontaktovat odborníka.

Příznak jako známka patologie

Existuje řada příznaků, které nás nutí uvažovat o tmavém špinění po menstruaci v souvislosti s příznaky patologických procesů vyskytujících se v reprodukčních orgánech ženy. Podle gynekologů je třeba mít na pozoru, pokud je odmítnutí hnědých sliznic doprovázeno:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • nepříjemný zatuchlý zápach.

Za těchto podmínek byste také měli věnovat zvýšenou pozornost příznaku:

 1. Sexuální styk je doprovázen nepříjemnými, bolestivými pocity.
 2. Pacientka neužívá hormonální antikoncepci, ale po menstruaci tmavě hnědý výtok pokračuje.
 3. Od nástupu menopauzy před objevením sraženin s krevním pigmentem uplynul více než rok.
 4. Popsaný příznak je doprovázen ostrou bolestí v dolní části břicha nebo v oblasti rozkroku.
 5. V menstruačním cyklu dochází k náhlým poruchám.

Hnědý výtok po menstruaci může naznačovat možnou přítomnost zánětlivých procesů v děloze, mimoděložního těhotenství nebo pohlavně přenosných chorob.

Diagnostiku skutečné příčiny toho, co se děje, provádí odborník po vyšetření na gynekologickém křesle a dešifrování výsledků testů získaných v důsledku studia fyziologických tekutin v laboratoři. Níže jsou uvedeny nemoci, které nejčastěji vyvolávají popsaný příznak.

Endometrióza

Vynecháním lékařské terminologie je endometrióza prudkým nárůstem buněk endometria mimo děložní dutinu. Statistiky ukazují, že toto onemocnění nejčastěji postihuje ženy mladší 30 let. Endometrióza může začít nejen bohatým hnědým výtokem, který pokračuje po skončení menstruace, ale také náhlou bolestí v oblasti třísla. Menstruy s endometriózou procházejí změnami: nebo se stávají hojnými; nebo vzácné; nebo vůbec žádný. Gynekologové tvrdí, že tato patologie nemůže sama zmizet, ale nedostatek včasné léčby může vést k neplodnosti.

Endometritida

Druhé nejčastější onemocnění, které týden po menstruaci vyvolává hnědé výtoky. Toto onemocnění je akutní zánětlivý proces na sliznici dělohy. Endometritida, v rané fázi, může také odhalit chronickou únavu spojenou s bolestivou, „tupou“ bolestí v podbřišku. Akutní forma onemocnění však může projít, aniž by se objevily příznaky, které ji charakterizují. Příčinou výtoku s nepříjemným zápachem po menstruaci je chronický průběh onemocnění..

Pohlavně přenosné nemoci

Připojené patogenní mikroorganismy: chlamydie, herpes virus, ureaplasma a mykoplazma, mění složení normálního hlenu a post-menstruačního toku. Proto po vaší menstruaci přichází hnědý výtok s nepříjemným zápachem. Další informace o vylučování chlamydií se dozvíte v článku na odkazu.

Kromě odmítnutých slizničních sraženin, které mají tmavý odstín a hustou konzistenci, se pohlavně přenosné choroby projevují silným svěděním a pálením v perineu během močení. Mnoho pacientů, kteří čelili tomuto problému, si všimlo, že odmítnutý výtok voní jako shnilá ryba.

Po zjištění tohoto příznaku v sobě byste měli okamžitě vyhledat pomoc od odborníka a nečekat, až se nemoc změní na chronickou, někdy nevyléčitelnou fázi.

Mimoděložní těhotenství

Nefyziologické umístění plodu je plné vzhledu rozmazaných hnědých sraženin. Gynekologové poznamenávají, že pozdní diagnóza umístění embrya ve vejcovodu nebo břišní dutině je pro ženu extrémně nebezpečná. Tato patologie je plná hojného krvácení, které může začít kdykoli. Pokud máte podezření, že dochází k mimoděložnímu těhotenství, musíte neprodleně vyhledat lékaře.

Hypotyreóza

Tato anomálie je charakterizována nesprávnou funkcí štítné žlázy, což vede k nerovnováze v produkci hormonů. Jedním z hlavních příznaků hypotyreózy je hnědý výtok, který ženu obtěžuje 7 dní po skončení kritických dnů..

Myoma

Děložní myomy jsou benigní výrůstky. Symptomaticky se nádor projevuje krvácením nebo tmavě hnědým výtokem po menstruaci nebo po celou dobu mezi menstruací. Někdy myom vyvolává anamnézu pacienta způsobenou významnou ztrátou krve. Není nutné říkat, že při prvních známkách naznačujících přítomnost nádoru byste měli okamžitě kontaktovat odborníka.

Anovulace

Patologický stav opačný k procesu ovulace. Je to spíše důsledek jiných nemocí, které vyvolávají nepřítomnost menstruace. Anovulace je charakterizována neschopností těla vytvářet příznivé podmínky pro tvorbu vajíčka. Symptomy tohoto onemocnění jsou hnědé rozmazané sraženiny, které byly vyloučeny jeden týden po očekávaných kritických dnech. Taková patologie může projít pouze dlouhou a komplexní léčbou zaměřenou na obnovení všech příslušných funkcí reprodukčního systému..

Cystické útvary

Cysty ovlivňující povrch vaječníků se cítí sekretem, který má jasný „černý“ pigment a projevuje se dva až tři dny po menstruaci. Taková symptomatologie se nemůže objevit „náhodou“ a vyžaduje okamžitou konzultaci s odborníkem s následnou léčbou..

Polypy

Přerůstání žlázové části endometria je plné uvolnění hojných černých sraženin jak po skončení kritických dnů, tak během intermenstruačního období. Polypy v děloze jsou často výsledkem akutních zánětlivých procesů, které ovlivnily orgány reprodukčního systému ženy. Eliminovat příčinu výtoku spojeného s růstem části endometria je možné pouze pomocí komplexní terapie.

Lehký postmenstruační výboj

Ponoříme-li se do úvah o kauzálních vztazích v souvislosti s odmítáním hnědých sliznic v pochvě, nelze nezmínit výtok světle hnědé barvy u žen po menstruaci, alarmující pro mnoho žen. Podobné tajemství, zatížené dalšími příznaky, lze přidělit níže uvedeným onemocněním.

Salpingitida

Toto onemocnění je charakterizováno silným zánětlivým procesem ve vejcovodech. Vzdělávací materiály o gynekologii uvádějí, že kromě aktivního vylučování světelného tajemství je onemocnění charakterizováno štiplavým zápachem. Také v historii pacientů existují odkazy na řezání bolesti v oblasti třísel, slabost a vysokou teplotu..

Vulvovaginitida

Nemoc, která může ve stejné míře způsobit nedostatek a nadměrné množství hygienických postupů. Jedním z nejúčinnějších prostředků k prevenci a léčbě tohoto onemocnění je odmítnutí produktů osobní hygieny obsahujících umělé vonné látky a každodenní mytí intimní oblasti bylinnými infuzí..

Cervikální eroze

Patologický stav charakterizovaný poškozením epiteliální výstelky pochvy. „Vizuální“ eroze se projevuje výskytem tmavě červených útvarů na vnějším povrchu děložního čípku. Je nemožné samostatně určit takovou odchylku, protože diagnóza následovaná potvrzením diagnózy se provádí pomocí speciálních gynekologických zrcadel použitých při vyšetřovacím procesu. Na základě symptomatologie se eroze děložního čípku týká řady onemocnění „latentního“ typu, probíhajících bez rušivých projevů. Mnoho žen se o přítomnosti tohoto onemocnění dozví během rutinního vyšetření odborníkem. Bez ohledu na nepřítomnost výrazného příznaku je třeba si uvědomit, že krvavý výtok, který se obtěžuje po skončení menstruace, může naznačovat výskyt novotvarů charakteristických pro tento patologický proces.

Stručně o hlavní

Odmítnutí sraženin podobných hlenu, které mají jak hnědou, tak bílou pigmentaci, lze stejně připsat fyziologické normě i symptomatologii patologických procesů. Není možné samostatně identifikovat hlavní příčinu. Úplný obraz odrážející procesy probíhající u ženy je možné sestavit pouze na základě výsledků analýz, ultrazvukových dat a gynekologického vyšetření.

Pacient, který si všiml hnědého výtoku po menstruaci, doplněného bolestí nebo ostrým nepříjemným zápachem, by měl okamžitě konzultovat s odborníkem. Je možné, že v této situaci mluvíme o akutním zánětlivém procesu nebo sexuálně přenosné infekci. Přítomnost takových odchylek vyžaduje okamžité zahájení léčby antibiotiky ve spojení s podpůrnou a posilovací terapií.

Proč je po menstruaci hnědý výtok

Hnědý výtok po menstruaci (jednoduše - namazat) není patologie, pokud byly jen pár dní. Tmavý hlen je zbytky sražené krve, která pomalu opouští tělo na konci menstruace.

Další kritické dny by měly začít přibližně za 4 týdny. Pokud však mazanina zbarví prádlo 7 dní po hlavním krvácení, situace signalizuje fyziologické problémy v těle.

Přirozené příčiny hnědého výboje

Ženy si mohou všimnout řídkého hnědého výtoku bez zápachu první a poslední den menstruace. Obvykle by jejich trvání nemělo přesáhnout 3 dny. Dospívající dívky pociťují podobný příznak po celou dobu formování cyklu..

Bláznovství může naznačovat nástup ovulace a výkyvy hormonálních hladin. Z pohlavního ústrojí vychází viskózní hlen s částicemi srážené krve. K ovulaci dochází o 13 až 15 dní dříve, než jste očekávali. Příznak hovoří o zralosti vajíčka.

Další příčiny hnědého výtoku po menstruaci, které se objevily po týdnu:

 • Začátek sexuální aktivity. První pohlavní styk může přispět k zabarvení výtoku neobvyklou barvou..
 • Mikrotrauma stěn pochvy. Intenzivní styk, slabé vzrušení ženy a nedostatečné mazání poškozují vagínu. Následně se na kalhotkách objeví tmavé kapičky krve..
 • Používání antikoncepce. Hormonální náplasti, prsteny a pilulky mohou způsobit hnědý výtok ve vašem menstruačním období. To je však přípustné pouze v prvních měsících užívání jakékoli antikoncepce..
 • Užívání léků. Estrogenové léky a nouzová antikoncepce interferují s cyklem.
 • Provoz nitroděložního tělíska. Pokud je v děložní dutině antikoncepční prostředek, může se kdykoli během cyklu uvolnit temný sekret.

U dospělých žen v menopauze způsobují hormonální změny dlouhá menstruace. Výtok má rozmazaný charakter, vypadá tmavě hnědý nebo černý. Jejich vzhled je vysvětlen zánikem kapacity vaječníků..

Zralé dámy si takové změny mohou všimnout několik let před nástupem menopauzy. Pokud se však celá období náhle zastaví po celý rok, hnědý vaginální výtok bude signalizovat vývoj onemocnění, možná onkologického.

Menstruační nepravidelnosti s hnědými skvrnami trápí ženy kvůli přepracování, stresu, změně klimatu, fyzickému a emočnímu přetížení. Menstruace začíná opožděně, 1 až 2 týdny po předchozím krvácení.

Hnědý výtok po menstruaci jako známka patologie

Pokud hnědý výtok u konkrétní ženy není spojen s výše uvedenými důvody, měla by kontaktovat gynekologa a sdělit jí, co se stane po menstruaci.

Zápach páchnoucí výtok naznačuje aktivitu patogenní flóry, která je lokalizována v děloze nebo pochvě. Infekční proces uvolňuje epitel, ředí krevní cévy a mění strukturu tkání. Hnědý výtok s nepříjemným zápachem a vnitřním svěděním je známkou infekčního onemocnění reprodukčního systému..

Vnímat tmavý odstín vaginální sekrece jako známku patologie je také nutné, pokud:

 1. Špinavý trik vždy vynikne po sexu.
 2. Bolest břicha po pohlavním styku.
 3. Žádná menstruace kvůli menopauze.
 4. Dolní břicho bolí, pochva cítí pálení, svědění, sucho.

Pokud žena sama neví, že se jedná o hnědý výtok, tj. O příznak jaké choroby jsou, když se objeví po menstruaci, musí být vyšetřena na polypy, mimoděložní těhotenství, pohlavní choroby, děložní myomy, endometritidu a endometriózu.

Polypy

Novotvary se tvoří na základě růstu endometria. Velké polypy mohou stoupat nad sliznici dělohy. Polypóza je způsobena hormonální nerovnováhou nebo problémy s oběhem.

Mimoděložní těhotenství

Pokud oplodněné vajíčko nedosáhne do děložní dutiny a je fixováno ve vejcovodu, vaječníku nebo pobřišnici, mírný, zpočátku světle hnědý výtok 1 až 2 týdny po menstruaci je rychle nahrazen skutečným krvácením. Žena cítí ostrou bolest v břiše.

Bez lékařského zásahu může být mimoděložní těhotenství smrtelné.

Pohlavní choroby

Po menstruaci se po infekci pohlavně přenosnými chorobami uvolňuje hnědý slizovitý výtok s velmi nepříjemným zápachem z ženských pohlavních orgánů. Problém nastává v důsledku aktivity patogenů herpes, mykoplazmózy, chlamydií a ureaplasmózy.

Myom dělohy

Patologie ovlivňuje svalovou vrstvu dělohy - myometrium. Děložní myomy jsou běžným gynekologickým onemocněním. Pokud nevíte, proč hnědý výtok přichází po menstruaci, zeptejte se na to svého lékaře. Specialista odpoví, že tmavý maz ve středu cyklu je charakteristický pro děložní myomy..

Endometritida

Stejně časté onemocnění se vyvíjí v endometriu - sliznici dělohy (uvnitř). Endometritida je způsobena stafylokoky, gonokoky, streptokoky, Escherichia coli a dalšími mikroby. Známky akutní endometritidy se projevují mírným zvýšením tělesné teploty, celkovou slabostí a bolestí v podbřišku.

V chronické formě je onemocnění prakticky asymptomatické. Je to hnědý výtok, který umožňuje lékaři podezření na vývoj endometritidy. Pokud se onemocnění neléčí, může vést k polypům..

Endometrióza

V tomto případě endometriální buňky rostou tak, že přesahují dělohu. Endometrióza se vyskytuje u žen ve věku 25-40 let. Pokud se neléčí, vede k neplodnosti. Jasný znak vývoje endometriózy u žen v plodném věku - hnědý výtok po menstruaci za týden.

Když se po menstruaci objeví hnědý výtok v genitálním traktu, může to znamenat hormonální poruchu. Podvod je spojen s nedostatkem progesteronu nebo s hyperprolaktinemií.

Co dělat, když hnědý výtok přijde po menstruaci

Žena nebude schopna samostatně zjistit příčiny hnědého výtoku. Pokud se po menstruaci objevují pravidelně, musíte navštívit lékaře, nechat se otestovat a podstoupit komplexní vyšetření.

Etiologie patologického procesu pomůže specialistovi vyvinout správnou taktiku léčby. Před návštěvou kliniky je zakázáno mít sex.

 • Vyšetření na gynekologickém křesle pomocí zrcadla.
 • Krevní a močové testy. U správně vyvinutých orgánů pomohou indikátory sledovat hormonální poruchy a infekční procesy.
 • Kolposkopie děložního čípku (metoda pomáhá najít místo krvácení a vyloučit zánětlivé onemocnění sliznice).
 • Ultrazvuk břicha (indikováno, pokud jsou pochva a děložní čípek zdravé). Pomocí ultrazvuku se vyšetřuje sliznice dělohy, detekuje se hyperplazie a onkologické změny a je vyloučeno mimoděložní těhotenství.
 • Kyretáž děložní dutiny následovaná histologickým vyšetřením endometria.
 • Biopsie - vyšetření odříznutého kousku dělohy pod mikroskopem.

Pokud se na pozadí zánětlivého onemocnění objeví neobvyklý výtok, pacientovi jsou předepsána antibiotika, imunomodulátory a vitamíny. Léčebnou terapii lze doplnit fyzioterapií. Hormonální poruchy jsou korigovány gestageny nebo estrogeny. V závislosti na fázi cyklu se tyto léky užívají společně nebo samostatně..

Pamatujte, že existuje mnoho důvodů pro hnědé výtoky po skončení menstruace. Někdy jsou vnímáni jako normální, ale častěji mazání naznačuje přítomnost vážné nemoci. Pokud jedna epizoda mazání není nepříjemná nebo dráždivá pro pokožku, není důvod k obavám..

Pokud je však tmavě hnědý výtok po menstruaci doprovázen bolestí v dolní části břicha, nepříjemným zápachem a zhoršením celkové pohody, měli byste kontaktovat kliniku a být vyšetřeni. Na základě diagnostických údajů lékař předepíše racionální léčbu.

Co znamená hnědý výtok po menstruaci?

Průměrná doba menstruace je asi 5 - 7 dní, v závislosti na individuálních vlastnostech reprodukčního systému těla. Proto je objevený hnědý výtok bez zápachu na konci hlavní menstruace důvodem k obavám a okamžité návštěvě gynekologa. Teprve po vyšetření a studiu výsledků testu bude odborník schopen vysvětlit, proč po menstruaci dochází k hnědému výtoku a co to může být z patologií.

Netypický hnědý výtok u žen nebo dívek lze považovat za normální pro fungování reprodukčního systému, pokud není doprovázen pocitem pálení při močení, svěděním v genitální oblasti nebo bolestí v podbřišku. Pokud existuje alespoň jeden příznak, je nutná konzultace s lékařem.

O menstruaci

Zjištěný hnědý výtok po menstruaci v prvních třech dnech je normou, protože v posledních dnech menstruace se krev uvolňuje pomaleji a má čas na srážení, zatímco získává hnědou barvu, ještě před opuštěním pochvy. Za přijatelnou normu se považuje i výskyt charakteristického výboje před zahájením nového cyklu kritických dnů..

Celková doba trvání propuštění by neměla přesáhnout tři dny. Dlouhodobější poruchy jsou důvodem pro konzultaci s lékařem, aby zkontroloval zejména zdraví a fungování reprodukčního systému. Dlouhodobý hnědý výtok je často příznakem endometritidy nebo endometriózy, což jsou záněty sliznice dělohy a vyžadují správnou léčbu. V tomto případě může mít samotný výběr tmavý i světlejší odstín..

Kdy je to norma

Hnědý výtok z pochvy je normální, pokud je bez zápachu a pokračuje ihned po menstruaci. Jsou také povoleny během ovulace a lze je pozorovat u dospívající dívky, protože cyklus se teprve začíná vytvářet. Důvodem vzniku hnědého výtoku po skončení menstruace může být začátek těhotenství. V tomto případě by měl existovat obecný normální stav: bez bolestivých pocitů v dolní části břicha, rušivých pocitů svědění a pálení.

Porušení je považováno za normální rozmezí také v případě silných emocí, ve stresových situacích, po nadměrné fyzické námaze a při změně klimatu.

Období

Hnedý výtok se může objevit ihned po skončení menstruace. Menstruační krev zhnědne, protože má čas na srážení. Tento stav se považuje za normální, pokud se samotný výtok zastaví desátý den cyklu. Pokud výtok trvá déle a je dostatečně hojný s výskytem jasně červené barvy, je to příznak patologie a vyžaduje konzultaci lékaře s následnou léčbou..

Hormonální léky

Důvod vzniku charakteristického výtoku několik dní po ukončení menstruace může souviset s užíváním léků. Právě užívání hormonální antikoncepce může vyvolat výskyt tmavých skvrn, které nemají nic společného s hlavní menstruací. Při užívání hormonálních léků je charakteristický výtok považován za normu pouze první tři měsíce od začátku užívání léků. Pokud je výtok pozorován také ve čtvrtém měsíci užívání antikoncepce, znamená to, že lék není vhodný a vyžaduje výměnu nebo úplné ukončení užívání..

Ovulace a implantace

Ovulace je proces uvolňování vajíčka připraveného k dalšímu oplodnění. V tomto případě může mít hlen z vaginální oblasti malé množství krve, která, když vyjde, má již hnědou barvu. Je extrémně obtížné nezávisle určit, že výtok je důsledkem ovulačních změn v hormonální rovnováze, proto je nutná konzultace s lékařem.

Pokud je během ovulace pozorován výtok, ale během tohoto nebo v předvečer nechráněného pohlavního styku, pravděpodobně to znamená začátek těhotenství. Dlouhodobé pokračování výtoku již naznačuje patologii.

Příznaky patologie

Menstruace je často bolestivá, takže hnědý výtok může být také normální, pokud máte tyto příznaky. Detekce výtoku po skončení menstruace s hnědým odstínem by měla upozornit a je nepopiratelným důvodem pro návštěvu lékaře, pokud kromě sebe:

 • je nepříjemný zápach samotného výboje;
 • existuje zvýšená tělesná teplota;
 • po pohlavním styku se pravidelně objevuje béžový a krvavý výtok;
 • proces pohlavního styku je velmi bolestivý;
 • hnědý výtok se objeví několik dní po menstruaci, ale antikoncepce se nepoužívá;
 • prodloužená doba menstruace a neobvyklé pocity.

Takové výtoky jsou známkou vážného onemocnění, pokud jsou pozorovány v počátečním stadiu menopauzy, konkrétně jeden rok po skončení poslední menstruace. Pokud máte alespoň jeden příznak, měli byste se poradit se svým lékařem, protože včasná léčba zabrání komplikacím a zhoršení celkového stavu. To platí zejména v případě, že výtok má nepříjemný zápach. Jako preventivní opatření by měla být návštěva gynekologa prováděna každých šest měsíců..

Patologické příčiny

Patologické příčiny hnědého výtoku po menstruaci se mohou týkat různých poruch v reprodukčním systému těla a také naznačovat přítomnost zánětlivých procesů, infekčních lézí a houbových onemocnění. V každém případě musíte okamžitě konzultovat lékaře a podstoupit úplné vyšetření s úplným provedením všech předepsaných doporučení pro léčbu. Čím dříve a správněji se zjistí skutečná příčina výtoku, tím účinnější bude léčba genitální patologie..

Endometrióza

Endometrióza se obvykle nazývá patologie spojená s necharakteristickým množením sliznice dělohy. Kromě výskytu hnědé menstruace, která může být jak několik dní před menstruací, tak i více než 10 dní po jejich okamžitém nástupu, příznaky onemocnění zahrnují:

 • zvýšené množství hlavního krvácení;
 • prodloužení doby menstruace;
 • výskyt dříve neobvyklé bolesti v dolní části břicha a v bederní oblasti.

Porušení obecného menstruačního cyklu se může také stát příznakem endometriózy..

Nejnebezpečnější komplikací endometriózy je vývoj neplodnosti. Správnou diagnózu samotné patologie a její fázi může provést pouze kvalifikovaný gynekolog. K objasnění diagnózy může být pacientovi předepsána laparoskopie a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Dále lze provést krevní test na markery rakoviny.

Pokud byla během vyšetření zjištěna hyperplazie sliznice dělohy, pak může nedostatek včasné a účinné léčby způsobit rozvoj rakoviny dělohy.

Endometritida

Toto onemocnění patří do kategorie zánětlivých patologií spojených s penetrací patogenů do děložní dutiny. Nejprve se jedná o streptokoky, pneumokoky a stafylokoky. Infekce nimi může být důsledkem nedodržování podmínek sterility během kyretáže v děloze nebo chirurgického potratu. Akutní forma onemocnění je charakterizována nejen neustálým hnědým výtokem po skončení menstruace, ale také:

 • bolestivé křeče v dolní části břicha;
 • rychle rostoucí obecná slabost;
 • zvýšená tělesná teplota.

Chronická forma má méně výraznou závažnost příznaků a zpravidla se vyskytuje, když se pacientka obrátí na lékaře kvůli příliš silnému a prodlouženému menstruačnímu krvácení nebo neschopnosti otěhotnět..

Pokud se hnědý výtok objeví týden po menstruaci, může to znamenat infekci pohlavních orgánů sexuálně přenosnými infekcemi. Tento důvod je obzvláště relevantní, pokud došlo k nechráněnému pohlavnímu styku. V důsledku poškození genitálií dochází k nerovnoměrnému zrání endometria a samotná sliznice se stává heterogenní. To způsobuje nepravidelné oddělení endometria a jeho krvácení..

Sexuálně přenosné infekce se mohou šířit nejen v děloze, ale také trubkami a infikovat ovariální tkáň. Vzhledem k existujícím zánětlivým procesům nelze vyzrálé vajíčko úplně oddělit, což vyvolává tvorbu cysty.

Hnědá barva samotných sekretů je způsobena skutečností, že v krvi vylučované zaníceným endometriem je zvýšený obsah železa. To oxiduje krev a zhnědne. Výtok může být obvykle hnědé barvy týden po menstruaci a je zpravidla doprovázen nepříjemnými pachy a bolestivými vnitřními pocity. V tomto případě je odvolání ke gynekologovi povinným požadavkem..

Mimoděložní těhotenství

Ektopické těhotenství, kdy vajíčko není implantováno do výstelky dělohy, ale do vejcovodu, vaječníku nebo břicha, může také způsobit hnědý výtok. Diagnóza onemocnění vyžaduje ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

Pokud byla návštěva lékaře včasná, je povoleno chirurgické odstranění vajíčka při zachování vejcovodů. Pouze v tomto případě je možné úspěšně nést plod a porodit dítě s dalším správným těhotenstvím..

Myoma

Obvykle se myom nazývá nádor benigní povahy, který se tvoří ze svalových vrstev dělohy. Charakteristický tmavě hnědý výtok po menstruaci se objeví přímo uprostřed cyklu, během ovulace. Vyznačují se zvýšenou hustotou a bolestivostí samotné ovulace. Nebezpečí onemocnění spočívá v riziku degenerace benigního nádoru ve formaci s rakovinovými buňkami. Včasná léčba a pečlivé plnění předpisů gynekologa zabrání nebezpečným komplikacím.

Hypotyreóza

Hypotyreóza je onemocnění štítné žlázy, které je spojeno s nedostatečnou produkcí hormonů, jako je trijodtyronin a tyroxin, což zase zpomaluje metabolický proces v těle a také provokuje problematickou syntézu a transport pohlavních hormonů.

Nemoc je možné určit až po důkladném vyšetření, proto včasná konzultace s lékařem zabrání nežádoucím komplikacím.

Anovulace

Anovulace je porušení menstruačního cyklu, které se vyznačuje absencí normálního zrání vajíčka a jeho oddělením od folikulu. Patologie je fyziologická a patologická. Pokud se v prvním případě očekává nezávislé obnovení reprodukčního systému, pak je patologický typ porušení nebezpečný pro jeho příčiny a komplikace, mezi nimiž stojí za zmínku předčasné vyčerpání vaječníků, neuropsychické poruchy, stejně jako intoxikace těla a opožděný sexuální vývoj. Proto by detekovaný hnědý výtok měl způsobit neplánovanou návštěvu lékaře a podstoupit vyšetření..

Cysty

Cysty se obvykle nazývají duté nádory s vnitřní tekutinou. Jejich přítomnost může vyvolat nejen vzhled hnědého výtoku, ale také zvýšené nutkání na močení, stejně jako bolestivé pocity při pohlavním styku a neschopnost otěhotnět. Pokud je po menstruaci pozorováno několik příznaků současně, měli byste se poradit s lékařem a určit další léčbu.

Polypy

Polypy se obvykle nazývají abnormální proliferace tkání přes sliznice. Pokud jsou přítomny v děloze a jiných pohlavních orgánech, dochází k narušení fungování celého reprodukčního systému obecně. Všechny zjištěné útvary musí být odstraněny chirurgicky, protože mají tendenci růst a vyvolávat projev hnisavých a zánětlivých lézí.

Příčiny vylučování světla

Objevený světle hnědý výtok po menstruaci může naznačovat přítomnost onemocnění, jako jsou děložní myomy nebo adenomyóza (patologie ve formě proliferace děložní sliznice s následnou tvorbou nádorů a vyvolávání neplodnosti). V takových případech by měla být návštěva lékaře okamžitá. V lékařské praxi existuje řada dalších gynekologických onemocnění, o kterých odborníci hovoří, když si stěžují na neobvyklý světle hnědý vaginální výtok.

Salpingitida

Mluvíme o zánětlivých procesech lokalizovaných v děložních (vejcovodech). Kromě výtoku mohou pacienti zaznamenat prudké zhoršení pohody, zvýšení tělesné teploty a projev ostrých řezných bolestí v podbřišku, které také rychle zmizí. V průběhu léčby lékař předepisuje protizánětlivé a antibakteriální látky. Při absenci včasné léčby se zánět může rozšířit do dalších orgánů, což vyvolává mimoděložní těhotenství a neplodnost.

Vulvovaginitida

Toto onemocnění je charakterizováno zánětlivými procesy ve vulvě a pochvě. Příznaky vulvovaginitidy by měly zahrnovat nejen hnědý výtok s převážně hnisavým charakterem, ale také rušivé svědění a pálení v oblasti genitálií a jejich otoky.

Eroze

Eroze děložního čípku je úplné nebo částečné zničení sliznice ve vaginální části reprodukčního systému těla. Toto onemocnění je charakterizováno tvorbou defektů a narušením integrity tkání, jakož i tvorbou ulcerativních lézí. Nebezpečnou komplikací eroze je neplodnost, stejně jako degenerace nemoci do maligní formace.

Jaká opatření je třeba přijmout

Vzhledem k tomu, že existuje mnoho důvodů pro výskyt hnědého výtoku, mohou být buď normou pro tělo, nebo naznačovat přítomnost závažných patologií, které vyžadují okamžité vyšetření, správnou diagnózu a účinnou včasnou léčbu. Obvykle není nutné navštívit lékaře, pokud zjištěný výtok není doprovázen žádnými dalšími rušivými příznaky nebo extrémně bolestivými pocity. V ostatních případech musí pacient navštívit lékaře.

Je povoleno přijmout veškerá opatření bez konzultace s lékařem, pokud:

 • menstruace proběhla bez charakteristických rozdílů a poprvé se objevila hnědá mazanice;
 • stupeň hojnosti krvavého výtoku byl pro tělo v normálním rozmezí;
 • nástup a průběh menstruace nebyl doprovázen bolestivými pocity, zejména v dolní části břicha;
 • tělesná teplota neustále zůstávala normální;
 • detekovaný výboj je bez zápachu;
 • v oblasti genitálií není žádný pocit pálení;
 • neexistuje žádné rušivé svědění;
 • pacientka začala užívat novou hormonální antikoncepci (první tři měsíce užívání);
 • pokud v každodenním životě došlo k vážnému stresu nebo těžké fyzické námaze;
 • tělesná hmotnost byla snížena nebo zvýšena příliš rychle.

V každém jiném případě je hnědý výtok, který není spojen s menstruací, patologický a vyžaduje konzultaci s lékařem. V tomto případě je povinné vaginální vyšetření pacienta na gynekologickém křesle, jsou také odebrány nátěry k provedení onkocytologického vyšetření vaginální mikroflóry, stejně jako vyšetření krve a moči. Jak a co dělat dále, může určit pouze ošetřující lékař, zejména to platí také pro ultrazvukové vyšetření dělohy a přívěsků. Teprve po úplném vyšetření lze zjistit skutečnou příčinu výtoku, což znamená, že lze předepsat správnou léčbu a zachovat celkový zdravotní stav pacienta..

Výtok po menstruaci

Na recepci u gynekologa si ženy často stěžují na hnědý výtok po menstruaci. Tento příznak může naznačovat přítomnost patologických procesů v těle. K určení příčiny odchylky je nutné podstoupit řadu diagnostických postupů. Mezi ně patří dodávka testů, ultrazvuk a vyšetření gynekologem.

Může dojít k hnědému výtoku po menstruaci?

Vylučovací systém v ženském těle funguje pod vlivem hormonů. Po celý cyklus mění vaginální sekrece svůj odstín a konzistenci. Krvavý výtok je považován za charakteristický znak menstruace. Jsou výsledkem snížené hladiny progesteronu v těle. Normálně by takový výboj měl mít šarlatový, růžový nebo tmavě červený odstín. V posledních dnech menstruace mohou zhnědnout. Je možné určit, zda je nahnědlý výtok po menstruaci patologií až po gynekologickém vyšetření.

Proč je po menstruaci hnědý výtok

Práce vylučovacího systému je vždy spojena s vnitřními procesy. Důvody rozmazání po menstruaci mohou být jak fyziologické, tak patologické. V prvním případě je změna barvy výtoku způsobena oxidací menstruační krve pod vlivem kyslíku. Z tohoto důvodu má výboj hnědý odstín. Pokud je příznak doprovázen nepříjemným zápachem, svěděním a bolestmi v břiše, může být příčina výtoku patologická. Faktory vyvolávající vzhled hnědých mazanic zahrnují:

 • endometrióza;
 • mimoděložní těhotenství;
 • poškození vaginální sliznice;
 • přítomnost polypů v děloze;
 • infekční choroby;
 • hyperplazie dělohy;
 • myom;
 • ohyb děložního čípku.

Hnědý výtok po menstruaci několik dní

Lékaři ne vždy považují hnědý výtok na konci menstruace za odchylku. Pokud trvají jen několik dní a nezpůsobují nepohodlí, není třeba se obávat. Takové vypouštění obvykle označuje konec kritických dnů. Malé množství krve může stagnovat v malé pánvi v důsledku patologie struktury dělohy, například při ohýbání. Krev má čas se srážet. Z tohoto důvodu má tmavý odstín..

Hnědý výtok 5 dní po menstruaci

Vzhled krve 4-5 dní po skončení menstruace je vážným důvodem k návštěvě lékaře. Takový výtok není spojen s menstruací. Odchylka může být doprovázena následujícími příznaky:

 • nepříjemný zápach;
 • bolest břicha;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • přítomnost sraženin;
 • pálení a svědění v pochvě.

Za určitých okolností dochází k hnědému výtoku v důsledku prasknutí folikulu. Pokud se krev objeví 5 dní po menstruaci, mluvíme o časné ovulaci. V důsledku prasknutí stěn folikulu jsou poškozeny krevní cévy. To má za následek uvolnění několika kapek krve. V okamžiku, kdy ovulační tekutina proudí do břišní dutiny, si žena všimne bolesti břicha.

Špinění po menstruaci po dobu jednoho týdne

Postmenstruační skvrna trvající jeden týden je nejčastěji pozorována u endometriózy. Onemocnění je doprovázeno abnormálním růstem endometria mimo dělohu - na konečníku, vejcovodech a močovém měchýři. Mezi důvody jeho vzhledu patří:

 • chirurgický zákrok;
 • porušení produkce hormonů;
 • tvorba ohniska zánětu v pánevních orgánech;
 • dědičná predispozice.

Faul týden po menstruaci

Tvorba patologického procesu může být indikována tmavým výtokem po menstruaci, který se objevil o týden později, což naznačuje vznik patologického procesu. Mohou se objevit v důsledku nedostatku hormonů nebo v důsledku zánětlivého procesu. Takové vypouštění není normou. K identifikaci příčiny jejich vzniku se provádí gynekologické vyšetření. V boji proti zánětu jsou ženě předepsána antibiotika a v případě hormonální nerovnováhy perorální antikoncepce.

Hnědý výtok 10 dní po menstruaci

Výtok po menstruaci je hnědý a objevuje se po 10 dnech. K určení důvodu jejich vzhledu by žena měla věnovat pozornost následujícím parametrům:

 • objem vypouštění;
 • čich;
 • Barva;
 • doprovodné příznaky.

Hnědé sraženiny po menstruaci jsou známkou zánětu nebo ohýbání dělohy. V tomto případě nemůže menstruační krev během kritických dnů úplně vyjít. Kroutí se a ztmavne a poté vynikne po celý cyklus. Pokud se po pohlavním styku objeví krev, příčinou je eroze nebo jiné útvary na stěnách pochvy.

Hnědý výtok po menstruaci po 2 týdnech

Pokud je žena zcela zdravá, může to znamenat připojení embrya k děložní dutině. Tento jev se nazývá implantační krvácení. Obvykle se objevuje 7-12 dní po ovulaci. Implantace nepředstavuje žádné nebezpečí pro budoucí těhotenství.

Kolik se může po menstruaci rozmazat

Pokud se po menstruaci rozmazává po dobu 1-2 dnů, není nutné navštívit lékaře. Delší průtok krve není považován za normu. Okamžitě byste měli navštívit lékaře, abyste zjistili příčinu odmítnutí.

Druhy špinění po menstruaci

Povaha vaginálních sekrecí je považována za odraz práce ženských reprodukčních orgánů. Chcete-li včas odhalit problémy, musíte věnovat pozornost barvě, konzistenci a vůni menstruačního toku. Výsledky pozorování se doporučuje zapsat do samostatného poznámkového bloku. Tyto informace pomohou lékaři stanovit správnou diagnózu..

Existuje několik typů špinění. Podle stínu jsou rozděleny do následujících typů:

 • temný;
 • světle hnědá;
 • žluto-hnědá;
 • Černá;
 • hnědý.

Pozornost se také věnuje konzistenci vaginálních sekretů. Může být vodnatý, slizký, pěnivý nebo sražený. Za normálních okolností by jakékoli inkluze v menstruační krvi neměly úplně chybět..

Tmavý výtok po menstruaci

Hnědý výtok po menstruaci je často způsoben závažným zánětem dělohy. Jeho výskyt je vyvolán stagnujícími procesy nebo infekčními chorobami. Léčba se provádí v nemocničním prostředí. Zahrnuje následující:

 • užívání antibakteriálních látek;
 • návštěva fyzioterapeutických postupů;
 • sanitace genitálního traktu;
 • užívání antispazmodik;
 • užívání imunomodulátorů a vitamínových doplňků.

Světle hnědý výtok po menstruaci

Light daub je v normálním rozsahu, pokud netrvá déle než 2 dny. Představuje zbytky endometria vytvořeného v předchozím cyklu. U některých žen dochází k výtoku před další menstruací. To se nepovažuje za patologii. Světlá barva kvůli nízké koncentraci krve ve vaginálním mazivu.

Žluto-hnědý výtok po menstruaci

Nažloutlý odstín vaginální sekrece se objevuje s vývojem infekčních onemocnění, která mohou být infikována intimní komunikací. Mezi jejich původce patří:

 • chlamydie;
 • houby candida;
 • trichomonas;
 • gardnerella;
 • papilomavirus;
 • gonokoky.

Za účelem identifikace patogenních mikroorganismů se provádí stěr a krevní test. Současně s patologickým mazáním se může objevit silné svědění, nepohodlí v břiše a nepříjemný zápach. U infekčních onemocnění je léčba zvolena v závislosti na patogenu. Proto je přísně zakázáno užívat léky bez konzultace s gynekologem..

Černý výboj

Černá látka je jedním z mnoha příznaků gynekologických onemocnění. Pokud se objeví v poslední den menstruace a netrvá déle než 24 hodin, nemusíte budit. Krev ztmavne v důsledku srážení během průchodu genitálním traktem. V ostatních případech černý výboj naznačuje přítomnost následujících patologií:

 • eroze;
 • mykoplazmóza;
 • zánět;
 • endometritida;
 • polypy;
 • poškození sliznice po operaci.

Hnědý výtok po menstruaci, bez zápachu

Výsledkem rozpadu bakterií je nepříjemný zápach. Indikuje vývoj infekce. Hnědá vaginální sekrece bez zápachu se vyskytuje u hormonálních poruch, zánětů neinfekční povahy, nádorových útvarů a různých poškození reprodukčních orgánů. Příležitostný výskyt hnědého mazanice bez zápachu je přijatelný.

Hnědý výtok po menstruaci s nepříjemným zápachem

Pokud vaše menstruace končí hnědým výtokem doprovázeným odpudivým zápachem, musíte zaznít poplach. Tyto příznaky jsou charakteristické pro genitální infekce. Vůně může být kyselá, hnilobná nebo rybí. Kyselý zápach naznačuje vývoj kandidózy. V tomto případě je výtok hustý, jako tvaroh. Vůně shnilých ryb se projevuje bakteriální vaginózou nebo trichomoniázou. Pro gardnerelózu je charakteristická hnilobná vůně.

Příčiny hnědého výtoku po menstruaci

Povaha a objem vylučované krve mohou naznačovat příčinu patologického procesu. Může to být fyziologické nebo patologické. Z fyziologických důvodů pro změny v práci vylučovacího systému není léčba nutná. Patologické příčiny identifikuje a eliminuje gynekolog.

Fyziologický

Pokud se rozmazává po dlouhou dobu po menstruaci, není vůbec nutné, aby záležitost byla vážně nemocná. Mezi fyziologické důvody tohoto jevu patří:

 • vedlejší účinek při OK nebo nošení cívky;
 • těhotenství;
 • ovulační syndrom;
 • důsledek chirurgického zákroku;
 • implantační krvácení;
 • vystavení stresovým situacím.

V poporodním období je prodloužené vypouštění krve z genitálií považováno za naprosto normální. Takový výtok se nazývá lochia. Trvají 5-8 týdnů. Pokud krev nepřestane proudit 2 měsíce po porodu, měla by žena navštívit lékaře. V tomto případě existuje vysoké riziko vstupu infekce do dělohy..

Patologické

Atypický výtok je charakteristickým příznakem gynekologických onemocnění. Nejčastěji mazání po menstruaci naznačuje přítomnost endometriózy. Hřeben se objeví nejen po skončení kritických dnů, ale také uprostřed cyklu. Je schopen zintenzivnit se během pohlavního styku. Mezi další patologické příčiny krvavého nátěru patří:

 • myom;
 • polypy;
 • pohlavní choroby;
 • mimoděložní těhotenství;
 • zánětlivý proces;
 • mechanické poškození;
 • erozivní formace.

Příčiny rozmazání po menstruaci po 40 letech

Hnědá látka uvolněná po menstruaci u žen v dospělém věku naznačuje nástup menopauzy. Tento proces je doprovázen poklesem hladiny estrogenu. Proto se menstruační cyklus stává nepravidelným. Kromě krvavého výtoku jsou pozorovány následující příznaky:

 • návaly horka;
 • zvýšená nervozita;
 • snížená sexuální touha;
 • ztráta výkonu;
 • přibývání na váze;
 • vaginální suchost.

Během menopauzy je předepsán příjem biologických doplňků na bázi přírodních estrogenů. Patří mezi ně léky "Klimadinon", "Estrovel", "Remens" a "Climaxan". Svíčky jsou také předepsány, aby pomohly obnovit strukturu vaginální sliznice - "Vagikal", "Tsikatridina", "Klimaktol-Antican".

Jak přestat rozmazávat po menstruaci

Hnědý hlen nebo šmouhy po menstruaci vyžadují okamžitou léčbu. Provádí se předběžná diagnostika. Zahrnuje návštěvu ultrazvukového vyšetření, odebrání nátěru a krevní test na infekce. Podle výsledku je vybrána nejvhodnější terapie.

Zánětlivé procesy jsou léčeny antibiotiky. U gynekologických onemocnění se nejčastěji předepisuje metronidazol, doxycyklin nebo ofloxacin.

V případě kandidózy je indikováno použití antifungálních léků. Nejoblíbenější svíčky jsou „Terzhinan“, „Clotrimazole“, „Hexicon“ nebo „Polygynax“.

Hormonální nerovnováha se koriguje perorálními kontraceptivy. Pokud má žena pokles progesteronu, je jí předepsán přípravek „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“. S rozvojem menopauzy jsou předepsány doplňky stravy a hormonální látky, které eliminují projevy krizového období.

Ložiska endometriózy jsou diagnostikována a odstraněna během operace. Nejčastěji se provádí laparoskopie, během níž se neprovádějí žádné řezy v břišní dutině. Je obvyklé kauterizovat erozi až po porodu. Mladé dívky nemusí léčit novotvar.

Kdy navštívit lékaře

Vzhled hnědého výtoku týden po menstruaci je důvodem pro návštěvu gynekologa. Ale v některých případech je to nepraktické. Další příznaky vám pomohou rozhodnout, zda musíte navštívit lékaře. Bez konzultace s gynekologem se neobejdete v následujících případech:

 • výskyt nepříjemného zápachu z pochvy;
 • silná bolest v dolní části břicha nebo v močové trubici;
 • celkové zhoršení zdraví;
 • přítomnost sraženin, pěny, hnisu nebo vloček ve výtoku;
 • velká ztráta krve.

Závěr

Hnědý výtok po menstruaci je považován za alarmující příznak, který naznačuje potřebu navštívit gynekologa. Ale někdy nejsou nebezpečné. Přesto odborníci důrazně doporučují upustit od samodiagnostiky a samoléčby.

Menopauza je přirozený proces, který se vyskytuje v těle ženy v určitém věku. Během tohoto období dochází u žen k poklesu sexuálních funkcí, což má za následek ukončení menstruačního cyklu..