Folikuly a procesy jejich zrání

Evgrafova Olga Nikolaevna

Aby se vejce dostalo do stavu připraveného k oplodnění, má několik fází zrání, které probíhá ve folikulích - zaoblené útvary se skořápkou skládající se ze dvou vrstev epitelu a vrstvy pojivové tkáně. V době puberty dosahuje počet folikulů ve vaječnících žen pět set. To je asi tisíckrát méně než v těle dívky, dokonce i v embryonálním stadiu. V procesu zrání folikulu se uvnitř tvoří vajíčko. Dokonce i dnes není tento proces plně pochopen a je plný mnoha temných míst..

Fáze zrání folikulů

Proces zrání je řízen hormony, jako je progesteron a lutein. Pokud je rovnováha těchto hormonů narušena, vede to především k porušení menstruačního cyklu. V první fázi, s normálním hormonálním pozadím, začíná proces zrání folikulů. Může se vyvinout až deset folikulů současně, ale pouze ten dominantní má šanci dosáhnout požadované velikosti. Zbývající formace by se měly degradovat, pokud není narušena hormonální rovnováha. V opačném případě pokračují ve vývoji a inhibují růst dominantního folikulu..

Normální menstruační cyklus je známkou bez problémů s folikulárním zráním. Před ovulací mohou ženy pociťovat bolesti v podbřišku, nadměrné vzrušení nebo podrážděnost, změny nálady; vaginální výtok může být hojnější a silnější. Jedním ze znaků zrání folikulů je také mírné snížení teploty denně nebo 12 hodin před ovulací. Potom teplota v konečníku stoupne o několik desetin stupně Celsia. Můžete také sledovat uvolnění vajíčka z folikulu pomocí hormonálních testů: před ovulací stoupá hladina progesteronu.

Obvykle je menstruační cyklus doprovázen zráním jednoho jediného folikulu, ale existují případy, kdy dozrávají dva nebo více současně. Nejedná se o patologii, ale výsledkem zrání několika folikulů je mnohonásobné těhotenství..

Dozrávající problémy

Porušení může být vyvoláno mnoha faktory:

 • patologie vaječníků různého původu, vedoucí k jejich dysfunkci;
 • endokrinní onemocnění vedoucí k nedostatku ženských pohlavních hormonů;
 • maligní nebo benigní nádor v oblasti hypofýzy nebo hypotalamu;
 • zánět nebo infekce břišních orgánů;
 • stres, deprese;
 • nedostatek nebo nadváha;
 • nástup časné menopauzy.

Pokud kvůli zhoršené reprodukční funkci folikul nedospěje, je nutné se poradit s lékařem, který stanoví příčiny a předepíše účinnou léčbu.

Předčasné nebo pozdní zrání folikulu je také abnormální. Pokud ultrazvuk detekuje mnoho bublin, pak tato situace vede k obtížím při zrání dominantního folikulu, což může být příčinou neplodnosti.

Diagnostika a léčba

Ovulace úzce souvisí s menstruačními cykly. I malá zpoždění mohou signalizovat problémy, což znamená, že folikul nedozrává v době k tomu určené. Absence těhotenství s normálním sexuálním životem bez antikoncepce po celý rok naznačuje, že pravděpodobnost neplodnosti na straně ženy je v tomto případě vysoká. Vyšetření však musí být předáno oběma partnerům, takže mužský faktor může také sloužit jako důvod..

Existuje mnoho metod pro diagnostiku neplodnosti. Strategii vyšetření zvolí ošetřující lékař. Může předepsat hormonální testy, ultrazvuk a také různé studie, jejichž výsledky mohou nepřímo naznačovat důvody nesprávného fungování ženského reprodukčního systému.

Zpoždění nebo nepřítomnost procesu zrání folikulů je nejčastěji vysvětlena hormonálními poruchami. Nedostatečná hladina ženských hormonů vede k tomu, že komunikace mezi folikuly a tělem prakticky zmizí. Nezdá se, že by dostali příkaz jednat. Proto lze tento problém vyřešit zejména zavedením chybějících hormonů.

Ale těhotenství může nastat při stimulaci zrání folikulů. U budoucích porodních žen, které podstoupily hormonální terapii, provádějí lékaři celou dobu těhotenství i po porodu.

Podívejte se na video o zrání a ovulaci folikulů

Manželské páry, které se včas obrátily na odborníky z důvodu nemožnosti početí dítěte s pravidelným sexuálním životem po dobu jednoho roku, jsou odeslány k vyšetření. Lékaři předepisují standardní testy ke zjištění skutečné příčiny neplodnosti. Folikulometrie je jednou z povinných studií. Během tohoto postupu je možné pozorovat folikulealogenezi a sledovat okamžik ovulace, pokud existuje. V případě ovulace vám folikulometrie umožňuje identifikovat menstruační cyklus a určit nejpříznivější dny pro početí.

Pozorování folikulogeneze jako součást diagnózy neplodnosti umožňuje sledovat chování dominantního folikulu a poskytnout celkové hodnocení reprodukčních schopností ženy.

Při absenci ovulace, stanovené během folikulometrie, je předepsána řada testů, včetně hormonálních. Pokud není ovulace, nezoufejte. Hormonální terapie velmi často napomáhá zrání folikulu a uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění. Důvodem však nemusí být jen nedostatek hormonů. Řada různých onemocnění, a mnoho z nich není gynekologických, je schopno bránit zrání folikulů. I běžné nachlazení velmi často vede k narušení normálního menstruačního cyklu. Ošetřující lékař bere v úvahu všechny faktory související s folikulogenezí.

Psychologický stav, zejména nervozita a strach z otěhotnění, téměř vždy negativně ovlivňují zrání folikulů. Drtivá většina žen, které hledají pomoc na Klinice pro reprodukční medicínu, přichází se svými obavami. A v tom není nic zavrženíhodného, ​​protože pro ženu není nic důležitějšího, než být realizován jako matka. Selhání z hlediska porodu je pro ně nejsilnějším psychologickým problémem..

Úkolem lékaře, který je již ve fázi vyšetření, je co nejvíce odstranit ze žen strach z otěhotnění. K tomu přispívá přátelská atmosféra na klinice i komunikace s vděčnými klienty, kteří díky kvalifikovaným lékařům kliniky udělali vše..

Je třeba poznamenat, že moderní věda o reprodukci učinila za poslední desetiletí obrovský pokrok. Pokud dnes lékař věří, že existuje šance na mateřství, znamená to opravdu vysokou pravděpodobnost úspěchu..

Velké množství testů předepsaných k diagnostice neplodnosti není v žádném případě lékařským rozmarem, ale profesionálním jednáním. Pro zjištění skutečných příčin nezralého folikulu je nezbytný celý předepsaný rozsah vyšetření. To poskytne úplný obraz o stavu reprodukčních funkcí ženy a pomůže určit možnost konkrétní léčby..

Jedním z nejběžnějších typů vyšetření folikulů je ultrazvuk. Ultrazvukové senzory mohou detekovat dominantní folikul. Pokud je trvale fixována (bez ohledu na fázi menstruačního cyklu), je diagnostikována perzistence. Toto onemocnění je ve většině případů léčitelné. Současně však existuje značná pravděpodobnost transformace graafové bubliny na cystickou formaci..

Protože chování folikulů je tvořeno hormony, nedostatek ovulace je nejčastěji způsoben endokrinními poruchami v těle ženy. Druhou nejčastější příčinou je cysta, do které se transformoval folikul, ze kterého se nevynořilo vajíčko. Pokud počet bublin přesáhne průměr 25 mm, má lékař všechny důvody k podezření na cystickou formaci. Pokud je průměr menší než výše, pak mluvíme o perzistenci nebo takzvané luteinizaci. Takové cysty s průměrem až 50 mm odezní bez léčby od jednoho do čtyř měsíců. Větší cysty vyžadují hormonální terapii nebo chirurgický zákrok.

Odpovědi na populární otázky

Proč folikul nepraskne?
Z různých dočasných fyziologických a patologických důvodů.

Jaké hormony je třeba zkontrolovat, pokud folikul nedospěje dobře?
Seznam hormonů potřebných k porodu stanoví lékař po provedení anamnézy. Pokud existuje podezření na porušení folikulogeneze, musí se na začátku menstruačního cyklu podat FSH, LH, volný testosteron, estradiol, hormony štítné žlázy, prolaktin a kortizol..

Zrání folikulů ve vaječníku

Folikuly jsou speciální formace kulatého tvaru, uvnitř kterých vajíčka dozrávají. Jejich počet je stanoven u dívky i během nitroděložního vývoje. Pokud je zpočátku asi půl milionu z nich, pak u dospělé ženy je jich v průměru jen 500. Zrání folikulu je předpokladem pro vytvoření plnohodnotného vajíčka. Bez tohoto procesu není žena schopná otěhotnět..

Vlastnosti procesu zrání

Je to docela složité a vícestupňové. Proces zrání začíná ve vaječníku v první fázi menstruačního cyklu. To usnadňují hormony lutein a progesteron. Jejich nedostatečný počet může narušit rovnováhu funkčnosti reprodukčního systému..

V ženském těle se každý měsíc vyvine několik (až 10) folikulů. Pouze jeden z nich však dosáhne požadované velikosti. Je považován za dominantního. Zbytek bublin začne ustupovat. Pokud dojde k selhání v hormonálním systému, pak tyto malé formace neodumírají a zabraňují růstu dominantního folikulu na požadovanou velikost.

Skutečnost, že folikul dospěl a žena brzy zahájí ovulaci, je indikována následujícími příznaky:

 • tahání bolesti, lokalizované v dolní části břicha;
 • zvýšení množství bílého sliznice z pochvy (někteří pacienti si je mýlí s afty);
 • pokles rektální teploty, ke kterému dochází 12-24 hodin před dnem ovulace, a poté její zvýšení o 0,2-0,5 stupně;
 • zvýšení hladiny progesteronu v krvi (lze zjistit pomocí speciálních testů);
 • změny nálady: žena se stává citlivější a podrážděnější.

V jednom menstruačním cyklu obvykle v těle ženy dozrává jeden folikul. V některých případech jich však může být několik. Není v tom žádná patologie, je to jen to, že pacient má zvýšenou šanci na oplodnění vajíčka nebo nástup vícečetných těhotenství.

Proč k dozrávání nedochází

Diagnóza „neplodnosti“ již dlouho není neobvyklá. Hlavním důvodem je navíc často to, že folikuly prostě nedozrávají. V tomto případě musíte provést důkladné vyšetření, určit příčinu patologie a zahájit léčbu. Porušení procesu zrání může být vyvoláno:

 1. Dysfunkce vaječníků. Je to způsobeno různými zánětlivými patologiemi, traumatem, chirurgickým zákrokem..
 2. Různé poruchy funkčnosti endokrinního systému, ve kterém je nízká produkce estrogenu, stejně jako progesteronu. Druhý hormon pomáhá dominantnímu folikulu růst a vyvíjet se a první pomáhá potlačovat malé folikulární vezikuly.
 3. Dysfunkce mozku. Může to být vyvoláno traumatem nebo zánětlivým poškozením membrán orgánu..
 4. Zvýšený nitrolební tlak.
 5. Benigní nebo maligní nádor v hypotalamu a hypofýze.
 6. Zánětlivá nebo infekční léze vnitřních orgánů umístěných v břišní dutině.
 7. Častý stres, deprese.
 8. Časná menopauza.
 9. Držíte přísnou dietu nebo máte nadváhu.

Výše uvedené faktory jsou schopné narušit proces formování prezentované formace nebo způsobit její regresi. Folikul nemůže růst na správnou velikost nebo nepraskne. K ovulaci, a tedy k těhotenství, nedochází. Ale i když je vajíčko připraveno k oplodnění a endometrium (endometrium) nemá požadovanou tloušťku, pak to prostě nebude fixováno v děloze..

Pokud folikul dozrává příliš brzy nebo velmi pozdě, lze to také považovat za odchylku. Zvláštní pozornost musíte věnovat také tomu, když žena na ultrazvukovém vyšetření v oblasti vaječníků vykazuje četné bubliny. Zde je pacientovi diagnostikováno multifolikulární vaječníky. Na monitoru je vidět velké množství bublin. Jsou umístěny na okraji vaječníku. Tyto bubliny narušují vývoj dominantní formace, protože nemůže normálně dospět. Pokud je endicum tenké, nemusí dojít k těhotenství, a to navzdory úspěšnému oplodnění vajíčka.

Zrání folikulů v den cyklu

Folikuly ve vaječníku. Zrání dominanty

Folikul dozrává postupně. Na ultrazvuku to lze vidět následovně:

 • 7. den ve vaječníku jsou viditelné malé bublinky o velikosti 5-6 mm, ve kterých je tekutina;
 • od 8. dne začíná intenzivní růst vzdělání;
 • 11. den má velikost dominantního folikulu průměr 1 - 1,2 cm, zatímco zbytek začíná ustupovat a zmenšovat se;
 • od 11. do 14. dne menstruačního cyklu se velikost vzdělání již blíží 1,8 cm;
 • 15. den se folikul stane velmi velkým (2 cm) a praskne - vyjde z něj vajíčko připravené k oplodnění, tj. dojde k ovulaci;

Pokud je folikulární formace větší než 2,5 cm, pak již můžeme hovořit o přítomnosti cysty. V tomto případě je bezpodmínečně nutné provést ošetření..

Mnoho žen se obává, že po hysteroskopii dojde k narušení jejich menstruačního cyklu. Tento postup se provádí k prozkoumání vnitřku dělohy. Nejčastěji je to nutné pro diagnostiku endometriózy. Mělo by to být provedeno 6-10. Den menstruačního cyklu, zatímco zrání folikulu 7. den. To znamená, že hysteroskopie nemá významný negativní vliv na reprodukční funkci ženy..

Fáze zrání folikulů

Prezentovaný proces začíná v dospívání. Jakmile tělo dívky dospívá a její reprodukční systém je připraven na produkci plnohodnotných vajíček, má příležitost otěhotnět..

Ve svém vývoji prochází folikul několika fázemi:

 1. Prvotní. V této fázi je ženská reprodukční buňka nezralá a je pokryta folikulárními buňkami. Před pubertou je v těle dívky spousta noocytů. Dále se stávají mnohem méně..
 2. Hlavní. Zde se prezentované buňky začínají rychle dělit a tvoří folikulární epitel. Dále se objevuje membrána tvorby pojivové tkáně. Vajíčko je umístěno blíže k němu. V této fázi začnou granulární buňky folikulu produkovat transparentní proteinovou kapalinu. Je to ona, kdo krmí rostoucí vejce.
 3. Sekundární folikul. Epitel formace se diferencuje, stává se silnějším. Začíná se tvořit folikulární dutina. Množství živiny se zvyšuje s rostoucí potřebou. Membrána je vytvořena samostatně kolem vajíčka. Dále přebírá výživové funkce.
 4. Terciární folikul. V této fázi je prezentované vzdělání plně zralé a připravené na ovulaci. Jeho velikost je asi 1,5 cm. Když dosáhne své maximální velikosti (2,1 cm), rozbije se a uvolní plnohodnotné vejce.

Po dokončení ovulace se folikul transformuje do žlutého tělíska. Právě to má velký význam pro normální vývoj těhotenství u ženy v raných fázích. Pokud je proces zrání narušen, žena nemůže otěhotnět..

Někdy může být nutná stimulace zrání folikulů. Zrání je obecně složitý biologický proces, který může být narušen různými vnitřními nebo vnějšími faktory. Žena je proto povinna řádně se starat o své zdraví. Pokud jste stále museli dělat stimulaci, musíte přísně dodržovat všechna doporučení lékařů.

Folikuly ve vaječnících. Normou je množství 30-40-50 let, během těhotenství, menopauzy, velikosti

Schopnost ženy otěhotnět je určena folikuly ve vaječnících, jejich počtem a stupněm zralosti. Znalosti o normách fyziologických procesů probíhajících ve vnitřních orgánech ženského reprodukčního systému vám umožňují včas opravit možné odchylky a získat včasnou lékařskou péči.

Co jsou folikuly, jejich role v těle

Folliculus jsou vícevrstvé duté útvary, kolem kterých jsou umístěny epitel a pojivové tkáně. Chrání místo, kde oocyt dozrává před ovulací, a také ovlivňují syntézu estrogenu.

Folikuly ve vaječnících, jejichž norma je asi 500 tisíc, jsou položeny při narození. Začínají růst během puberty dívky a procházejí určitými vývojovými cykly. Jedná se o probíhající proces, který končí během menopauzy. Většina vzorků zemře v určitém cyklu v důsledku atrézie. Zbytek prochází všemi fázemi evoluce.

Existují 3 fáze růstu:

 • malý;
 • velký;
 • aktivní zrání.

Každý prvek má jednu ženskou reprodukční buňku a folikulární buňky.

Typy folikulů

V souladu s fází vývoje jsou prvky rozděleny do určitých typů:

PrvotníTento typ zahrnuje nezralé prvky, které jsou umístěny v povrchových částech vaječníku. Jsou ploché.

Jsou umístěny ve velkém počtu, ale velikosti jsou nejmenší.

Primární nebo předběžnéTento typ zahrnuje probuzené prvky, které vstoupily do fáze zrání. Jsou větší než předchozí folikuly, mají kubický tvar.
Sekundární nebo antrálníFolliculus je v této fázi zralejší. Jsou vícevrstvé a mezi vrstvami se vytvářejí dutiny naplněné kapalinou. Existuje další tecal shell, který se objeví před dutinami a je rozhodující pro identifikaci tohoto prvku.
Terciární nebo preovulační nebo dospělýPrvky tohoto typu dosahují svého maximálního vývoje, proto mají největší velikost. Jejich dutiny jsou naplněny tekutinou a obklopeny skořápkou.

Fáze vývoje podle dnů cyklu

K zrání prvků dochází nepřetržitě. Ve fázích růstu dochází k jejich aktivní tvorbě..

Folikuly ve vaječnících, jejichž norma u dívek dosahuje přibližně 6 milionů, přímo závisí na zralosti a zdraví rodičovského organismu. K reprodukci prvků dochází během období nitroděložního vývoje. V procesu života jsou utráceny ve stejném množství, v jakém byly vytvořeny dříve..

Existují 3 fáze vývoje. V prvním preeantrálním stadiu se folikuly skládají z jádra a epiteliálních buněk. Před tím jsou v klidu. Během puberty u dívek se prvky přesouvají do fáze malého vzrůstu.

Prvky jsou postupně pokryty novými vrstvami a mikroskopickým chmýřím. Stávají se vícevrstvými a začínají vylučovat ženský hormon estrogen. V této fázi se tvoří kapiláry a pojivová tkáň. Množství tekutiny v dutinách se začíná zvyšovat.

Během tohoto období mohou různé nemoci v dětství, stres, vzrušení nepříznivě ovlivnit množství folikulu.

Některé prvky umírají a některé přecházejí do další fáze velkého růstu. V této době vejce hromadí živiny a vytvoří se také dutina s folikulární tekutinou. Buňky začnou produkovat velké množství estrogenu.

Třetí fáze je nejkratší. Folikul začíná zrát 12 hodin před ovulací a mizí 2 dny po oplodnění. S úspěšným procesem buněčné dělení pokračuje a fáze zrání končí tvorbou haploidní sady chromozomů.

Úloha dominantního folikulu

K výběru dominantního folikulu dochází ve třetím vývojovém cyklu. Velikost prvku je přibližně 20 mm. Vyvíjí se normálně, pokud je tělo zdravé, neexistují žádné patologie.

V tekutině, která vyplňuje folikulární antrum, se obsah estrogenu prudce zvyšuje. Zvýšení jeho hladiny způsobí uvolnění luteinizačního hormonu a ovulaci. Když se zeď dominantního folikulu roztrhne a vajíčko se uvolní, proces redukčního dělení se obnoví.

Norma počtu folikulů v nadvarlete podle věku

Folikuly ve vaječnících, jejichž počet norem slouží k určení morfologických kritérií věku, závisí na hormonální aktivitě těla. Věk je důležitým argumentem pro hodnocení reprodukčního systému. Hlavní vzorce vývoje folikulů závisí na hormonální regulaci tělesných funkcí.

Od dospívání pod vlivem hormonů přední hypofýzy dochází u dívek ve vaječnících k cyklickým změnám. Endokrinní systém řídí každý folikulus.

Geneticky vytvořená zásoba folikulu podle věku je:

 • v době narození existují 2 miliony nezralých prvků;
 • 11 tisíc kusů je ztraceno měsíčně;
 • v době puberty je to 300 - 400 tisíc kusů;
 • před nástupem menopauzy související s věkem je ztraceno 1 000 kusů. měsíční;
 • ve věku 47-50 let je ovariální rezerva vyčerpána.

Výsledkem je, že ve věku 45 let má žena nízkou pravděpodobnost početí, a to navzdory skutečnosti, že zůstávají menstruační cykly a hormonální aktivita vaječníků.

Norma počtu folikulů během těhotenství

Folikuly ve vaječnících mají svou vlastní míru, což je odhad nadcházející superovulace během oplodnění.

Jejich počet je interpretován následovně:

 • méně než 5 - neplodnost;
 • 5-7 - malá šance na plodnost;
 • 8-15 - těhotenství je možné;
 • 16-30 je norma;
 • více než 30 - polyendokrinní syndrom doprovázený poruchou funkce vaječníků.

Během těhotenství není ženské tělo zcela bez folikulu. Pouze ty, které se probudily s dominantním folikulem, jsou zničeny. Zbytek je v klidu a probouzí se po narození dítěte..

Norma počtu folikulů v menopauze, menopauze

S nástupem menopauzy dochází ke změnám ve fungování pohlavních orgánů, hormonálnímu narušení. Folikuly ve vaječnících, jejichž norma je omezená, se během menopauzy mění a prudce klesá. Je to jejich absence, která určuje pokles hladiny estrogenu. Jak počet period klesá, folikulus klesá..

Rychlost folikulů ve vaječnících během menopauzy se mění s hladinou hormonů

Při menopauze prvky výrazně komplikují průběh poslední nezávislé menstruace. Během tohoto období se vaječníky zmenšují a podléhají různým chorobám. Pokud se začaly zvyšovat, pak je to pravděpodobně způsobeno vývojem cysty, polycystických onemocnění, maligního nádoru.

Během tohoto období je důležité navštívit gynekologa jednou za šest měsíců, aby bylo možné diagnostikovat onemocnění včas.

Jak se obvykle mění velikost folikulů během cyklu?

Na začátku každého menstruačního cyklu se pod vlivem hormonu stimulujícího folikuly začíná ve vaječnících vyvíjet nový folikulus.

Proces folikulogeneze se standardním cyklem 28 dnů je následující:

 • ve věku 5 dnů je velikost antrálních folikulů až 5 mm;
 • v den 7 se zvyšují rychlostí 1 mm za den;
 • 8. den je vybrána dominantní položka. Stále roste rychlostí 2 mm za den a dosahuje velikostí až 15 mm. Zbytek folikulu ustupuje a mizí;
 • 14. den je ovulační fáze. Dominantní folikul dosahuje velikosti 24 mm, pak praskne a vychází z něj vajíčko.

Průměrná délka života oocytů je 12 až 24 hodin.

Co je to folikulometrie, k čemu je

Tato technika sleduje růst a vývoj folikulu ve vaječnících a pomáhá určit možnost početí. Ultrazvukové vyšetření se doporučuje od osmého do desátého dne menstruačního cyklu. Osmý den bude viditelný dominantní folikul.

Ultrazvukové vyšetření se provádí za účelem získání následujících informací:

 • hodnocení stavu dělohy a vaječníků, jejich souladu s fází cyklu;
 • studium fungování vaječníků;
 • obdržení potvrzení, že došlo k ovulaci;
 • stanovení času, kdy oocyt opouští folikul;
 • identifikace příčin menstruačních nepravidelností a dysfunkce vaječníků;
 • zjištění faktorů ovlivňujících nepřítomnost ovulace během menstruace;
 • hodnocení cyklických změn v endometriu a identifikace možných patologií;
 • stanovení užitečnosti luteální fáze menstruačního cyklu na základě obdržených informací o žlutém těle;
 • kontrola nad procesem zrání oocytů během hormonální terapie.

Opakovaná folikulometrie se provádí za přítomnosti ultrazvuku pánevních orgánů, dokončeného nejpozději před 6 měsíci.

Provádí se opakovaná řada ultrazvukových vyšetření za účelem:

 • zjistit skutečnost ovulace;
 • určit fáze menstruačního cyklu;
 • zjistit den uvolnění vajíčka;
 • provádět mimotělní oplodnění;
 • diagnostikovat neplodnost;
 • kontrolovat účinky hormonálních léků na vaječníky.

Při provádění folikulometrie je věnována pozornost zrání folikulů a endometria.

Poruchy s abnormálním vývojem dominantního folikulu

Pokud je vývoj dominantního folikulu narušen, nedojde k ovulaci, protože oocyt nemůže vyjít. V takových případech se provádí pozorování a ultrazvuk. Počínaje 10. dnem cyklu se sleduje růst dominantního folikulu. Pokud pomalu dospívá, nemůže vajíčko opustit vaječník. V tomto případě je předepsána léčba. Během dalšího cyklu sledujte výsledek.

Poruchy ve vývoji dominantního prvku mohou nastat z různých důvodů:

 • časná menopauza, která vznikla v souvislosti s chirurgickým zákrokem nebo přirozeně;
 • patologie funkce vaječníků;
 • problémy s ovulací;
 • nedostatek estrogenu;
 • poruchy žláz s vnitřní sekrecí;
 • infekce ženských pohlavních orgánů;
 • adenom hypofýzy.

Patologie při zrání dominantní je způsobena depresí, stresem, nervovým přepětím.

Možné odchylky

Folikuly ve vaječnících, které mohou být překročeny nebo podceňovány, mohou přestat růst nebo se vyvíjet na požadovanou velikost. V tomto případě žena nemá ovulaci. Příčina odchylek je detekována pomocí ultrazvuku a stanovení hladiny pohlavních hormonů u ženy.

Vytrvalost

Patologie je způsobena nerovnováhou hormonů, která je nezbytná pro regulaci menstruačního cyklu.

Perzistenci lze rozpoznat podle následujících příznaků:

 • podhodnocené hladiny progesteronu v krvi;
 • zvýšené hladiny estrogenu;
 • dominantní folikul existuje již dlouhou dobu;
 • neexistuje luteální fáze menstruačního cyklu;
 • v zadním prostoru není corpus luteum a tekutina.

Terapie je zaměřena na normalizaci hormonálních hladin. Lékaři předepisují léky, které snižují hladinu estrogenu ve folikulární fázi a zvyšují hladinu progesteronu v luteální fázi menstruačního cyklu.

Překročení normy velikosti

Nadměrně nadměrné folikuly mohou naznačovat cysty. Hmota je dutina naplněná tekutinou, někdy krví nebo hnisem. V tomto případě průměr folikulu přesahuje normu a stává se více než 30 mm. V tomto případě je nutné provést punkci a odsátí folikulů..

Patologie způsobuje narušení menstruačního cyklu a bolestivé příznaky v dolní části břicha.

Nedostatek

Dočasná nepřítomnost folikulu souvisí hlavně s psychickým stavem ženy. Jakmile se tělo zotaví, prvky se znovu vytvoří.

Selhání mohou být způsobeny následujícími faktory:

 • nesprávně vybrané antikoncepční prostředky;
 • endokrinní onemocnění;
 • prudká změna hmotnosti nahoru nebo dolů.

Zmizení folikulu ve věku nad 45 let je přirozeným procesem, protože dochází k menopauze.

Regulace procesu zrání folikulů

Hlavním cílem terapie je obnovit normální menstruační cyklus a zbavit ženu neplodnosti. Výsledek lze dosáhnout stimulací ovulace, snížením nebo zvýšením počtu antrálních folikulů.

Stimulace ovulace

Stimulace ovulace se provádí po absolvování komplexní diagnostiky zaměřené na detekci příčin patologií v menstruačním cyklu. Antestrogenové léky jsou předepsány ke stimulaci produkce estradiolu a růstu folikulů.

Prevence cyst se provádí injekcemi hormonálních léků Praegninum nebo Gonacor. Nestimulujte, když je ovariální rezerva vyčerpána během menopauzy a když jsou vajíčkovody ucpané.

Snížený počet antrálních folikulů

Se zvýšeným obsahem folikulu je terapie zaměřena na normalizaci hormonálního fondu. Kombinovaná perorální antikoncepce může regulovat produkci folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu, estrogenu, prolaktinu a progesteronu..

V závislosti na patologii jsou léky předepsány:

 • Duphaston;
 • Estradiol E2;
 • Angelique®;
 • Klomifen;
 • Klimonorm®.

Kombinované hormonální léky se používají k léčbě menstruačních nepravidelností, ke snížení nebo eliminaci ovulačního syndromu.

Je to možné a jak zvýšit počet antrálních folikulů

Produkce anti-Müllerianského hormonu ovlivňuje množství folikulu. Pomocí komplexu vitamínů a přípravků obsahujících biologicky aktivní látky můžete zvýšit stimulaci funkcí vaječníků, zvýšit šance na úspěšné zrání oocytů.

Není však možné zvýšit produkci hormonu léky, protože množství folikulu závisí na genetických vlastnostech těla a věku ženy.

Oocyt se vyvíjí uvnitř folikulů ve vaječnících. Změny hormonálních hladin, možnost početí závisí na normě jejich počtu. V případě odchylek od normy je možné riziko různých patologií. Důvodů porušení může být několik, proto je důležité podstoupit kvalifikované vyšetření, aby nedošlo k neplodnosti.

Design článku: Mila Fridan

Zrání folikulů ve vaječníku

Etiologie jevu

Za prvé, zdravé ženy nemají ovulaci každý měsíc, existují období, kdy to není vůbec pozorováno. Po 30 letech se počet začíná snižovat, například po 35 letech je anovulační cyklus pozorován každý druhý měsíc a ve věku 45 let jsou již pozorována téměř všechna období - bez zrání folikulu. S věkem je proto pro ženu stále obtížnější otěhotnět. Kojící matky mají také několik měsíců anovulační cyklus, stává se, že první dva měsíce po porodu nemá žena vůbec menstruaci.

Příčinou menstruace bez ovulace může být stres nebo silný emoční šok, nedochází také k silné fyzické námaze, změně klimatu, chronickému přepracování, to vše je způsobeno obrannou reakcí těla na těžká břemena.

Některé ženy, které váží méně než 45 kg nebo které dramaticky ztratily 5-10% hmotnosti, nemají ovulaci. Vědci zjistili, že pro zrání folikulu je nutné, aby 18% tělesné hmotnosti ženy tvořila tuková tkáň. To je způsobeno skutečností, že právě v tukové tkáni se hromadí estrogen, který je nezbytný pro ovulaci. S nadbytečnou hmotou tukové tkáně se však také nemusí objevit, protože vysoký obsah estrogenu má negativní účinek. Po dlouhodobém užívání perorálních kontraceptiv může také chybět ovulace, někdy je koncepce po dobu šesti měsíců nemožná.

Co se může pokazit

Proces vývoje vajec nemusí vždy probíhat normálně. Může nastat situace, kdy ve samostatném menstruačním cyklu nejsou ve vaječnících žádné folikuly. Co to znamená? V tomto případě nedojde k zrání vajíčka, což znamená, že početí je přirozeně nemožné. Kromě toho menstruační cyklus selhává, v pravý čas chybí menstruace.

Absence folikulů může být dočasná i známkou neplodnosti. Je to také jeden z příznaků nástupu menopauzy, kdy se ukáže, že zdroj zárodečných buněk stanovený v prenatálním období je vyčerpán, nebo selže jejich zrání..

Rovněž jsou často pozorována porušení spojená se zráním prázdného folikulu. V tomto případě je také nemožné těhotenství..

Trochu jiná situace - rostoucí folikul ve vaječníku nepraskne nebo se neotevře úplně, to znamená, že se stává přetrvávajícím. Takové porušení také vyvolává poruchy cyklu a nahromaděná tekutina v vaku se může transformovat do folikulární cysty. V průběhu času, s normalizací procesu, cysta vyřeší sama o sobě, avšak s častými poruchami tohoto druhu se vyvíjí polycystický vaječník.

Folikulogeneze a ovulace

Ovulace je mechanismus pro uvolnění vajíčka z vaječníku. Aby byl folikul zdravý, musí dosáhnout určité velikosti..

Proces zrání probíhá během první poloviny cyklu, ve folikulární fázi. Kolem vajíčka - folikulu je vytvořeno několik vrstev epitelu a pojivové tkáně.

V době ovulace musí velikost vajíčka dosáhnout určitých ukazatelů, bude připravena k oplodnění. Na začátku menstruačního cyklu se ve vaječnících ženy začíná vyvíjet několik folikulů současně. Počáteční velikost formace je velmi malá - průměr jen několik milimetrů.

Během folikulární fáze se vylučuje jeden folikul, který dozrává rychleji než ostatní. Říká se tomu dominantní, zbytek prochází atrézií - tedy obráceným vývojem.

Ve vzácných případech se mohou vyvinout 2 nebo více, pak se v případě úspěšné komunikace s mužem po 9 měsících mohou objevit dvojčata.

Proč to nepraskne

Stává se také, že si ženy musí klást otázku, proč folikul nepraskne. Má to několik důvodů. Odpovědí na tuto otázku mohou být příliš silné stěny tobolky nebo určité hormonální problémy.

Pokud se žluté tělísko popsané výše tvoří dříve než praskne folikul, pak se to nazývá neovulační. V tomto případě se dominantní folikul může vyvíjet normálně. Ale později je to již neovulační folikul, tvoří se žluté tělísko, ale k prasknutí nedochází. Pokud se tedy vytvoří neovulační zralý folikul, pak vajíčko nemůže vstoupit do břišní dutiny, což znamená, že těhotenství je nemožné..

Další fází vývoje je vytrvalost. S perzistencí je také určen dominantní folikul, který se pak normálně vyvine do požadované velikosti, ale nedojde k jeho prasknutí. Navíc takový perzistentní folikul nadále existuje během celého cyklu. Stojí za zmínku některé z jeho zvláštností, a to: perzistentní neovulační folikul může přetrvávat i po menstruaci.

Perzistence nepřerušeného folikulu má charakteristické rysy, včetně nepřítomnosti žlutého tělíska, zvýšené hladiny estrogenu, nízké hladiny progesteronu (jako v první fázi) a nedostatku volné tekutiny v zadním prostoru.

Anovulace menstruace bez ovulace

Menstruace bez ovulace je cyklus, kdy se corpus luteum netvoří a vajíčko neopouští vaječník, tento cyklus se nazývá anovulační. K tomu dochází, když se dominantní folikul přestane vyvíjet, hormonální pozadí poklesne a v důsledku toho žena začne menstruovat..

Menstruace bez ovulace je cyklus, kdy se corpus luteum netvoří a vajíčko neopouští vaječník, tento cyklus se nazývá anovulační. K tomu dochází, když se dominantní folikul přestane vyvíjet, hormonální pozadí poklesne a v důsledku toho žena začne menstruovat..

Typy folikulů

Existují následující typy folikulů:

 • dominantní;
 • vytrvalý;
 • antral.

Dominantní
Je hlavní ovariální folikul, který dosahuje dospělosti a praskl ovulací. Nejčastěji je to jediný. Mnohem méně často se objevují na obou stranách současně. K tomu dochází například při léčbě neplodnosti stimulací ovulace. V tomto případě je možné narození dvojčat..

Trvalý.
Říkají o jejím vzhledu, pokud kapsle nepraskne, vaječná buňka v ní zemře. Tento cyklus se nazývá anovulační cyklus. Koncepce je neproveditelná..

Antral.
Toto je název pro několik folikulů, které začnou růst na začátku každého cyklu pod vlivem FSH. Poté, co se jeden z nich stane dominantním, ostatní přestanou růst a poté zemřou.

Jaký je význam počtu antrálních folikulů

Zda je možné, aby žena otěhotněla, závisí na počtu antrálních folikulů ve vaječnících..

Normálně by to mělo být od 11 do 26. V tomto případě je pravděpodobnost ovulace 100%. Šance na početí jsou maximální.

Pokud je jejich počet 6-10, pak je pravděpodobnost ovulace 50%. V případě, že jich je méně než 6, je koncepce pro ženu přirozeně nemožná. V tomto případě může pomoci pouze umělá inseminace (IVF)..

Pokud ve vaječnících nejsou vůbec žádné folikuly, hovoří se o nástupu časné menopauzy a konečné neplodnosti. Žena však bude schopna porodit, pokud jí bude do dělohy transplantováno oplodněné vajíčko dárce..

Počet se počítá pomocí transvaginální ultrazvukové sondy. Studie se provádí 2-3 dny cyklu. Tento indikátor může být ovlivněn změnami hormonálních hladin, přítomností onemocnění dělohy a vaječníků (polycystická, endometrióza).

Pokud má žena odchylku, která naznačuje nemožnost početí, nejde o větu. Situace se může v příštím měsíci změnit, a to i bez jakékoli léčby, pokud by například stres byl příčinou hormonálního selhání. V případě přetrvávající neplodnosti potřebuje žena vyšetření a případně stimulaci ovulace pomocí speciálních léků.

Co s tím dělat

Pokud máte problémy s ovulací, měli byste kontaktovat gynekologa, endokrinologa nebo reprodukčního lékaře. Po provedení vyšetření a zjištění důvodů, které blokují ovulaci, odborník předepíše léčbu zaměřenou na odstranění těchto důvodů. Často stačí zhubnout nebo přibrat na váze, přestat být nervózní nebo omezovat fyzickou aktivitu - a ovulační cyklus se zotaví..

Pokud dojde k zánětlivému procesu, pak se zánět léčí, ale pokud lékař zjistí jakékoli anatomické změny ve vaječnících, bude s největší pravděpodobností nutný chirurgický zákrok. V případě hormonálních poruch je také předepsána speciální terapie..

Někdy se ženám doporučuje určitou dobu užívat perorální antikoncepci. To dočasně zastaví fungování vaječníků a dá jim příležitost k odpočinku. Jakmile je lék zrušen, vaječníky začnou tvrdě pracovat..

Stimulace ovulace

Ovulaci lze stimulovat lidovými léky, terapeutickým bahnem a léky. Mezi léky je obzvláště populární Klostilbegit. Tento lék umožňuje ženě otěhotnět poměrně rychle. Je to relativně levné a snadno použitelné. Klostilbegit byl původně vyvinut jako antikoncepce, ale jeho účinek se ukázal být opačný. Váš lékař může kromě přípravku Clastilbegit doporučit Puregon.

Důležité: nemůžete si léky předepisovat sami, lékař musí předepsat hormonální režim užívání léků, který se může u jednotlivých žen lišit. Je třeba si uvědomit, že je možné stimulovat ovulaci léky pouze 5-6krát za život, jinak může dojít k vyčerpání vaječníků a těhotenství nikdy nenastane.

Dalším lékem, který stimuluje ovulaci, je Gonal. Toto je prášková injekční ampule. Nevýhodou léku je vysoká cena a mnoho vedlejších účinků. Důstojnost je velmi účinný prostředek nápravy.

Ovulaci můžete stimulovat také vitamíny.

Nejdůležitějším vitaminem, který žena potřebuje, je kyselina listová, navíc k tomu budou užitečné vitamíny C, E, A a B, ale samotné užívání vitamínů nebude stačit, je důležitý integrovaný přístup a vitamíny jsou důležitým a užitečným doplňkem. Bahenní terapie a akupunktura jsou také skvělými způsoby, jak stimulovat ovulaci.

Hlavní věcí je najít dobré odborníky v této oblasti..

Užívání léčivých bylin

Šalvěj obsahuje mnoho estrogenů, ale aby nedošlo k poškození těla, šalvěj by měla být užívána přísně podle pravidel. Nalijte lžíci šalvěje lékárny 250 g vroucí vody, nechte půl hodiny pod víkem. Poté napusťte infuzi a pijte 10 dní, čtvrt sklenice jednou denně. Je nutné začít užívat infuzi 5-7 den cyklu. Průběh léčby je 3 měsíce. Pokud do šalvěje přidáte lipu, účinek šalvěje se zvýší

Důležité! Sage je kontraindikován u polycystických onemocnění

Ve druhé polovině cyklu můžete vypít dělohu borax. Tato bylina obsahuje hodně progesteronu, nálev se připravuje stejným způsobem jako nálev šalvěje, musíte jej vypít lžíci denně..

Existují recenze, že čaj z okvětních lístků růží také stimuluje ovulaci, v okvětních lístcích růží je hodně vitaminu E, což je užitečné pro ženské tělo, některé stimulují proces zrání folikulů pomocí kdoule, aloe šťávy, mumie atd.

Je důležité, aby bylinné ošetření nebylo prováděno nezávisle a nekontrolovatelně, před jakýmkoli příjmem léčivých bylin byste se měli poradit s lékařem

Prevence

Aby se zachovalo normální zrání folikulů ve vaječnících a obecně se zabránilo rozvoji problémů se zdravím žen, doporučuje se dodržovat řadu preventivních opatření. Jejich podstata je následující:

 • udržování aktivního životního stylu;
 • odmítnutí špatných návyků;
 • správná vyvážená výživa;
 • vyhýbání se nadměrnému emočnímu a fyzickému stresu;
 • udržování naplňujícího sexuálního života;
 • ochrana před genitálními infekcemi;
 • předcházení potratům;
 • kontrola hladin hormonů;
 • výběr perorálních kontraceptiv ve spojení s kvalifikovaným lékařem;
 • včasná léčba nemocí jakéhokoli druhu;
 • pravidelné lékařské vyšetření u gynekologa.

Pokud se u vás vyskytnou menstruační nepravidelnosti, bolesti dolní části břicha nebo jiné podezřelé změny, měli byste okamžitě vyhledat radu u lékaře. Je nutné pravidelně vyšetřovat gynekologa, aby se zabránilo rozvoji těchto zdravotních problémů.

V ženském těle se neustále opakují složité procesy, které napomáhají zrodu nového života v ní. Vaječná buňka roste uvnitř speciální kapsle, která chrání orgán před negativními vnějšími vlivy. Vývoj folikulu pomáhá pochopit, zda může dojít k úspěšnému oplodnění, jaké změny čekají na hormonální pozadí a zabraňují vzniku možných onemocnění.

Folikuly jsou malé váčky, které obsahují nezralá vejce. Každá žena má své vlastní zásoby toho druhého, které se ukládají ve stadiu narození embrya. To se děje kolem šestého týdne. Vývoj folikulů ve vaječnících končí v době narození člověka. Podle vědeckých studií počet takových tašek někdy dosahuje 500 tisíc. Všichni budou hrát svoji roli do 35 let, protože takto obvykle trvá reprodukční období. Pokud neměli čas dozrát, později zemřou.

Tzv. Vaky jsou v těle přítomny za účelem provádění dvou funkcí:

 • produkce estrogenů;
 • ochrana proti poškození.

Znamení

Při absenci ovulace jsou pozorovány následující příznaky:

 • v hodnotách bazální teploty nedochází k žádným změnám - během ovulačního cyklu by se měla zvýšit o 1 ° C;
 • ve vaginálním výtoku nejsou žádné změny - během ovulace je výtok tlustý a bílý;
 • nedochází k žádným změnám v hustotě mléčných žláz - během ovulace je prsa hrubá a mírně se zvětšuje;
 • menstruace jsou opožděné, mohou být příliš bolestivé, hojné, vzácné nebo se neobjevují vůbec.

Pokud k anovulačním cyklům dochází neustále, je pozorováno následující:

 • selhání cyklu menstruace;
 • kožní vyrážky;
 • změna hmotnosti;
 • růst chloupků na obličeji a na těle.

Známky anovulačních období

Než začnete panikařit, musíte zjistit, zda vůbec existuje důvod k panice. Za předpokladu, že ženský menstruační cyklus je 24-30 dní a pokaždé, když se menstruace objeví ve správný čas, můžeme s vysokou pravděpodobností říci, že s ovulací nejsou žádné problémy. Pokud však dojde k selhání cyklu - zkracuje se nebo se prodlužuje, množství menstruační krve se snižuje - pak v tomto případě lze předpokládat problémy s prací vaječníků..

Je však obtížné určit, zda existuje ovulace nebo ne, bez speciálního vybavení a výzkumu. Anovulační období se nemusí vůbec lišit od menstruace s ovulací. Chcete-li stanovit diagnózu, musíte kontaktovat gynekologa, darovat krev na hormony - 2. - 5. den, provést analýzu FSH, LH, prolaktinu, estradiolu, hormonů štítné žlázy, 10. - 14. den, provést ultrazvuk folikulu a 18. - 23. den den na testování na progesteron.

Doma lze ovulaci zkontrolovat pomocí testů na hladinu LH, ale u polycystických vaječníků bude luteinizační hormon neustále zvyšován, takže v tomto případě bude test neinformativní.

Co dělat

Ultrazvukové vyšetření se provádí jako profylaxe pro onemocnění reprodukčního systému. Dokáže posoudit nejen stav vaječníků, ale i dělohy. Takže v břišní dutině je přítomnost volné tekutiny. Podle ultrazvukového obrazu se lékař rozhodne, co má dělat:

 • při rutinním vyšetření by měla být detekce dominantního folikulu normou, záleží na čase ultrazvukového vyšetření. Pokud existují stížnosti na neschopnost otěhotnět, musíte to opakovat již uprostřed menstruačního cyklu;
 • pokud neexistuje dominantní folikul, je to nutné. Pomůže vám zjistit, co se děje, zejména proto, že k jeho nepřítomnosti dochází také během normálního vývoje po ovulaci. Je také nutné vyšetřit hladinu krevních hormonů v různých fázích menstruačního cyklu, v různých fázích se bude lišit;
 • pokud existují dva nebo více dominantních folikulů, příčinou může být stimulace vaječníků léky, dědičnost (dvojčata se často rodí v rodu) nebo onemocnění, s nimiž musí být provedena diferenciální diagnostika (polycystická);
 • pokud jsou nalezeny vývojové patologie (luteinizace, perzistence), mělo by se v vyšetření pokračovat, aby se zjistila příčina. Tyto patologie lze pozorovat současně s normálním vývojem dominantního folikulu. Například v jednom vaječníku se nachází vyvíjející se folikul a ve druhém perzistentní.

Zrušení užívání perorální antikoncepce může také vést k vícečetnému těhotenství. Je to způsobeno náhlými změnami v hormonální rovnováze u ženy, ke kterým dojde po vysazení léku..

Pokud má žena na ultrazvuku 2–3 dominantní folikuly, což se často pozoruje během stimulace vaječníků, při přípravě na oplodnění in vitro (IVF), je to dědičné, pak za příznivých podmínek mohou být oba oplodněny a vést k vícečetnému těhotenství. V takových případech se rodí bratrská dvojčata nebo dvojčata..

Pokud ultrazvukové vyšetření odhalí dominantní folikul v první fázi cyklu, nemusí to nutně být patologie, ale jeho absence během tohoto období může naznačovat nemožnost otěhotnění. V tomto případě musíte provést folikulometrii a další doplňující vyšetření..

Co dělat, pokud došlo k dozrávání, ale nedochází k ovulaci

Abyste pochopili, jak folikul praskne, musíte sledovat, co se stane dříve. Stává se, že z tobolky nic nevychází. Pak existuje možnost existence folikulární cysty. Důvody jeho vzniku jsou následující:

 • přesycení těla estrogenem;
 • gynekologická onemocnění;
 • neustálá změna sexuálních partnerů;
 • nadměrná konzumace alkoholu;
 • nevyvážená výživa, včetně vyčerpávající stravy;
 • potrat;
 • stres.

Někdy, aby se vejce uvolnilo, stačí odpočívat a zahrnout do svého jídelníčku zdravé jídlo. Léky jsou předepsány k udržení vyváženého množství hormonů. Zejména ve druhé polovině cyklu lékaři předepisují progesteron. Mimochodem, není zrušen v případě úspěšného oplodnění..

Podle lékařů lze růst folikulu považovat za dobrou zprávu. Pro začátek uvolňování vajíčka je však třeba pomoci otevřít prostor. Existují pro to zvláštní mechanismy. Někdy se musíte uchýlit k užívání léků.

Může dojít k menstruaci bez uvolnění vajíčka z folikulu

Menstruační cyklus bez ovulace je častou příčinou obav u dívek, kterým se dlouho nedařilo otěhotnět. Zásoba vajec po celou reprodukční dobu ženy je uložena ve vaječnících, s nástupem puberty, jednou a někdy i 2-3, vajíčka začínají zrát každý měsíc. Pokud se zralé vejce setká se spermatem, dojde k těhotenství.

K zrání a uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění dochází uprostřed menstruačního cyklu, to znamená, že v tuto dobu je možné početí. Životaschopnost oocytu trvá jeden den. Ženy, které chtějí otěhotnět, proto počítají toto datum velmi pečlivě..

S anovulačními cykly vajíčko nedozrává, ale menstruace stále přichází včas a jejich hojnost zůstává nezměněna.

V některých případech jsou anovulační cykly doprovázeny amenoreou - menstruace zcela chybí nebo oligomenoreou - slabou nebo krátkou menstruací. Zpoždění jsou možná. Je ale možné, že menstruace přijde včas a žena nebude mít žádný důvod k poplachu.

Menstruace přímo souvisí s tloušťkou vrstvy endometria - tkáně, která pokrývá vnitřek dělohy. Pokud dojde k početí, vajíčko se připojí k endometriu a pokračuje ve svém vývoji. Pokud nedojde k těhotenství, je endometrium odmítnuto a vylučováno. Růst endometria je ovlivňován estradiolem, při nedostatku tohoto hormonu neroste vnitřní vrstva dělohy nebo roste nedostatečně, v důsledku čehož zcela chybí menstruace nebo slabý menstruační tok.

Odborníci věří, že pomocí léků lze obnovit ovulaci. Tato terapie se nazývá ovulační stimulace. Nejčastěji předepisovanými léky jsou estrogen a progesteron. Na začátku cyklu se vajíčko pěstuje pomocí léků na požadovanou velikost, poté se pacientovi vstřikuje hCG, což mu pomůže prasknout folikul.

Po potvrzení ovulace výsledky ultrazvuku jsou předepsány progesteronové přípravky. Podle statistik přibližně 30% žen s anovulačními cykly otěhotní právě touto léčbou..

Diagnostika

Diagnostika anovulačních cyklů spočívá v následujících činnostech:

 1. Krevní test na hormony. Protože porušení ovulace je spojeno právě s hormonálním pozadím, je nutné zkontrolovat koncentraci hormonů.
 2. Ultrazvuk. Jedná se o přesnou a účinnou metodu pro stanovení nepřítomnosti ovulace, avšak z jakýchkoli důvodů k ní nedojde, tato studie nemůže odhalit.
 3. Diagnóza infekcí. U sexuálně přenosných nemocí jsou anovulační cykly pozorovány poměrně často.
 4. Měření bazální teploty.

V některých případech je předepsána biopsie, ale používá se ve vzácných případech, například při podezření na onkologické procesy.

Důležité! Neustálé anovulační cykly by neměly být ignorovány, protože nedostatečná léčba může vést k trvalé neplodnosti.

Diagnostika a léčba

K diagnostice v takových případech je nutné podstoupit komplex laboratorních a hardwarových studií. S jejich pomocí je možné identifikovat folikuly ve vaječnících vhodné pro vývoj nebo důvody odchylek těchto procesů. Diagnostika zahrnuje:

 • krevní testy (obecné a biochemické);
 • testy na hormony štítné žlázy;
 • testy na pohlavní hormony;
 • gynekologické vyšetření;
 • Ultrazvuk vaječníků.

Velikost folikulů ve vaječnících je obvykle na začátku cyklu přibližně 6-8 mm. Postupně se jejich počet snižuje a jejich velikost se zvětšuje a lze uvažovat o velké dominantní formaci.

Pouze lékař může vysvětlit situaci, proč ve vaječnících nejsou žádné folikuly, a poskytnout doporučení k odstranění tohoto problému. Léčba je vybírána individuálně a je obecně zaměřena na dosažení následujících cílů:

 • normalizace hladin hormonů;
 • eliminace cystických útvarů;
 • stimulace ovulace;
 • obnovení menstruačního cyklu;
 • eliminace onemocnění endokrinního systému;
 • zlepšení metabolických procesů.

Léčba se nejčastěji omezuje na užívání hormonálních léků. V závažných případech může být nutný chirurgický zákrok, například punkce, pokud se vytvoří cysty, které ohrožují schopnost ženy otěhotnět a porodit dítě. S akumulací nezralých folikulů se vaječník kauterizuje.

Vlastnosti cyklu zrání

Počet ženských zárodečných buněk se tvoří ve stadiu embryonálního vývoje. Jsou rovnoměrně rozloženy po celém těle vaječníku a s nástupem puberty začíná dívka dozrávat.

K tvorbě folikulů ve vaječnících dochází během každého menstruačního cyklu. Postupně se tento vak zvětšuje a do poloviny cyklu praskne, což je doprovázeno uvolněním zralého vajíčka a případně jeho následným oplodněním. Pokud nedošlo k početí, je pozorováno menstruační krvácení. Tento proces se obvykle opakuje každý cyklus..

Když folikuly ve vaječníku dozrají, může žena pociťovat menší nepohodlí. Je to způsobeno zvětšením velikosti orgánu a následným prasknutím vaku. Zpočátku se ve vaječnících tvoří několik folikulů. Množství - až 10 jednotek za cyklus.

Uprostřed cyklu zůstávají jednotlivé folikuly ve vaječníku. Na konci maturačního cyklu obvykle dosáhne pouze 1 folikul. Říká se tomu dominantní. Zbytek formací se postupně rozpouští. Pokud 2 folikuly v jednom nebo v každém vaječníku dozrávají současně, zvyšuje se šance na početí dvojčat..

Důvody porušení

Abychom vyloučili odchylky, je důležité zjistit, co přesně spustilo jejich výskyt. Důvodem, proč folikuly ve vaječnících nedozrávají, mohou být následující faktory:

 • Nemoci gynekologické sféry. Nejčastěji mluvíme o ovariálních patologiích, například polycystických. Účinek mohou mít také různé zánětlivé procesy a onkologie..
 • Hormonální výkyvy. Může být ovlivněna selháním ve vztahu k jakémukoli hormonu. Ale největší vliv má prolaktin, který se podílí na procesu stimulace laktace..
 • Užívání hormonální antikoncepce. Zvláště pokud byly prostředky vybrány nesprávně nebo bylo porušeno pořadí užívání antikoncepčních pilulek.
 • Nemoci štítné žlázy. Takové patologie endokrinního systému negativně ovlivňují činnost celého organismu..

Známkou nepravidelností může být nejen zvýšený menstruační cyklus, ale také jeho zkrácení. V různých obdobích cyklu mohou být bolestivé pocity a výtoky.

Vítáme všechny pravidelné čtenáře a nové hosty našich stránek na těchto stránkách. Nejčastěji se ženy snaží dosáhnout zvětšení poprsí, chodí na nejrůznější triky a podstupují operaci.