10 faktů, které jste o ovulaci nevěděli

Je pravda, že ženy jsou během ovulace atraktivnější? A že se jim muži zdají hezčí? Pojďme si promluvit o nejzajímavějších věcech v životě vajec!

Ovulace je vlastnost ženského těla, která nám umožňuje vytvářet nové malé lidi. Bez tohoto mechanismu by bylo těhotenství nemožné..

Ze školního kurzu biologie (a těch odstavců, které učitelé ostýchavě nechali „k samostatnému studiu“) jsme se dozvěděli, že pro nástup těhotenství je nutné úspěšné setkání spermií a vajíčka.

Za jejich produkci jsou odpovědné vaječníky a proces slavnostního uvolnění největší buňky v našem těle se nazývá ovulace..

K tomu obvykle dochází 14. den menstruačního cyklu, pokud trvá 28 dní. Někdy jsou cykly kratší, někdy delší, u některých žen jsou obecně nepředvídatelné a v tomto případě není snadné sledovat ovulaci.

Během ovulace se vejce pohybuje dolů vejcovodem a je připraveno k oplodnění.

To se děje v průměru jednou měsíčně u každé ženy, která má menstruaci. Nic nového, že? Ale tady je to, co jste pravděpodobně nevěděli o ovulaci.

1. Narodili jsme se s miliony nezralých vajec

Každá žena se narodí s celou sadou nezralých vajíček, ale do puberty jich zbývá jen 400 000. Chodí s námi do školy, sledují filmy a chodí na rande.

V každém menstruačním cyklu opouští vaječník několik desítek folikulů, ale pouze jeden, nejúčinnější vajíčko je schopné z vaječníku odejít.

V případech, kdy se uvolní více vajíček, může žena počat dvojčata nebo trojčata.

Je pravda, že vítězná vejce nežije dlouho, od 12 do 24 hodin, poté se rozpustí.

Příroda zvýšila trpělivost spermatu, aby zvýšila šance na početí - na šampióna může čekat až 6 dní.

2. Vejce jsou docela agresivní

Mysleli jsme na vejce jako na líné královny, které se impozantně vznášely v útrobách našeho těla. Podle stejných myšlenek spermatické buňky energicky krouží ocasy, plavou v závodě a pronikají dovnitř - kdokoli uspěl jako první, on a táta.

Ukázalo se, že to je vaječná buňka, která určuje vítěze - fixuje spermie na svém povrchu a "absorbuje" ji a extrahuje genetickou informaci.

3. Ovulace nás činí hezčími a muži vypadají hezčí

Jedna studie zjistila, že tváře žen jsou během ovulace přitažlivější - takto příroda zvyšuje šance na početí v období maximální plodnosti..

Ale nejde jen o naši přitažlivost, muži se nám během ovulace také zdají mnohem zajímavější - s atraktivnější vůní a hlasem.

Ovulace obecně nás nutí více přemýšlet o sexu, více flirtovat a více se vzrušovat..

To však neplatí pro ženy užívající hormonální antikoncepci, protože nemají ovulaci..

4. Ovulace činí naše jižní regiony přívětivějšími

Podšívka dělohy se zahušťuje a připravuje na příjem oplodněného vajíčka. Cervix trochu změkne, zvedne se a mírně se otevře.

A co je nejzajímavější, mění se struktura hlenu děložního hrdla - hustá kapalina, která usnadňuje průchod spermií, stává se více kluzká.

Mimochodem, podle stavu cervikálního hlenu, je možné určit dobu nástupu ovulace u žen s nestabilním cyklem..

Když jsme nejúrodnější, hlen připomíná vaječnou bílou texturu..

5. Během ovulace se naše smysly zvyšují.

Zrání vajíčka výrazně zvyšuje čich ženy - a mnozí z nás chápou, že právě pro toto znamení přišla ovulace..

Ostatní smysly jsou vylepšeny, včetně zraku a vkusu.

Možná je to kvůli bodu 3 - musíme hodnotit příjemného muže ze všech stran.

Pokud vám otázka výběru partnera nestojí za to, je ovulace skvělým důvodem, proč jít na své oblíbené místo a vydělat z dobrot maximum..

6. Kojení může potlačit ovulaci

Jedná se o přirozený antikoncepční mechanismus stanovený samotnou přírodou, takže matka se musí starat pouze o jedno dítě najednou..

Během kojení tělo neprodukuje hormon nezbytný pro ovulaci, který brání dozrávání vajíček - a podle toho počneme dítě.

Pokud by to ale vždy fungovalo, počasí by se rodilo extrémně zřídka (což tomu tak není).

U kojící ženy se může menstruační cyklus nepozorovaně zotavit, ale kvůli dalšímu těhotenství si to nemusí ani všimnout..

Odborníci nedoporučují spoléhat se pouze na „přirozenou“ antikoncepci, koneckonců plánování rodiny je vážná věc.

7. Moderní žena ovuluje přibližně 400krát

Starověké ženy to dělaly asi o polovinu častěji..

Počet ovulací je ovlivněn užíváním hormonální antikoncepce (z nichž mnohé blokují ovulaci), těhotenstvím a, jak jsme již zjistili, obdobím kojení.

Některé stavy - například poruchy příjmu potravy a syndrom polycystických vaječníků - mohou také ovlivnit reprodukční zdraví a změnit frekvenci ovulace..

Ačkoli ovulace obvykle nastává 13-15 dní před začátkem menstruace, přesný den se může u jednotlivých cyklů lišit..

Čas od času máme menstruační cykly, kdy vůbec nemáme ovulaci.

8. Ovulace je citlivá na vnější podmínky

Zrání vajíčka je složitý a mnohostranný proces, vyžaduje dodržování mnoha podmínek.

Pokud se něco pokazí, tělo se může rozhodnout, že nemá smysl mít děti v tak nestabilních podmínkách..

Vývoj a uvolňování vajíčka je způsobeno kolísáním pohlavních hormonů.

Tento cyklus může být ovlivněn tím, co jíme, jak ustaraně, unaveně a nervózně..

Ovulace mohou ovlivňovat i krátkodobé faktory - například změna časových pásem nebo ročních období, stres, nemoc nebo kouření.

Jak snížit hladinu stresu ve vašem životě?

Cítíte úzkost, melancholii, strach? Tyto jednoduché tipy vám pomohou neprorazit do karantény, být klidnější a šťastnější..

Stres, který lidstvo zažívalo v prvních měsících pandemie, váží každého. Naším úkolem je dostat se z temné zóny úzkosti a melancholie. Kniha dalajlámy The Art of Being Happy, kterou napsal společně s psychoterapeutem Howardem Cutlerem, říká: štěstí je především práce na sobě. Tyto jednoduché triky určitě pomohou.

Změňte svůj přístup Zkuste si na chvíli představit, že nejste vy, ale váš nejpozitivnější známý. Co by řekl, kdyby se doslechl o vašich problémech? Pokud situaci nelze změnit, můžete změnit svůj postoj k ní..

Cvičení Nejjednodušší způsob, jak relaxovat, je unavit se. Čím více se pohybujete, tím lepší je vaše nálada. 40 minut běhání po okolí - a v noci budete spát se šťastným úsměvem na tváři. Pokud neběží, pak jsou dřepy, nejsou o nic méně efektivní. Hlavní věc je dělat je po dobu 20 minut každý den..

Udělejte si čas na odpočinek. Strávte alespoň půl hodiny klidnými meditačními aktivitami: čtení knihy, ležení v koupelně, pletení nebo sledování televizního seriálu.

Milujte se - navzdory všemu I když jste udělali chybu, udělali špatné rozhodnutí, selhali, ochabli. Stejně se milujte! Máte spoustu důvodů, abyste na sebe byli hrdí, pamatujte.

Odpočiňte si od sebe, zapojte se do druhých Jak řekl dalajláma: „Pokud chcete, aby byli ostatní šťastní, praktikujte soucit; a pokud vy sami chcete najít štěstí, pak praktikujte soucit. “ Zvažte, jak můžete pomoci těm, kteří jsou ještě horší. A vy sami uvidíte světlo.

9. Příkaz k zahájení ovulace dává mozek

Mozek a ovulace spolu úzce souvisí, protože zrání vajíčka nemůže začít bez konkrétního příkazu z našich šedých buněk.

Během menstruačního cyklu produkuje hypofýza folikuly stimulující hormon (FSH), který stimuluje zrání folikulů.

FSH spolu s luteinizačním hormonem (LH) také pomáhá převádět testosteron na estradiol.

Jak hladiny LH a FSH stoupají, dominantní folikul roste - přibližně o velikosti hroznů - a na vrcholu prasknutí koncentrace hormonů uvolňuje vajíčko.

To spouští ovulaci..

10. Ovulace může způsobit křeče

Častěji než ne, pokud jde o křeče, myslíme na menstruační křeče. Ovulace však může mít také podobné účinky..

Asi jedna z pěti žen během ovulace cítí bolest a křeče v dolní části břicha (pravé nebo levé, v závislosti na tom, který z vaječníků folikul dospěl).

Křeč může nastat náhle, trvat několik hodin nebo dokonce dní.

Dalšími příznaky ovulace mohou být citlivost prsou nebo zvýšený vaginální výtok. Příznaky, jako jsou tyto, jsou nepříjemné, ale pomohou vám rozpoznat načasování ovulace - to je důležité, pokud plánujete těhotenství..

Známky a příznaky ovulace, pocity ženy

Ovulace je proces uvolňování zralého a plodného vajíčka z vaječníku. Menstruační cyklus ženy je uspořádán takovým způsobem, že v jeho první fázi dozrávají folikuly a vajíčka (obvykle je to jedno nebo dvě vajíčka), která v době ovulace vycházejí a jsou připravena k oplodnění. Pomocí vejcovodu vstupují do děložní dutiny, kde splývají se spermatem. Pokud se tak nestane, pak vajíčko zemře a druhá fáze cyklu jej pomůže odstranit a připravit děložní dutinu a endometrium pro další pokus.

Pro časný nástup těhotenství je důležité vědět a být schopen určit dny, kdy dojde k ovulaci, protože početí dítěte nastává přesně v takové dny.

Výpočet ovulace - kalkulačka

 • První den vaší poslední menstruace
 • Menstruační fáze
 • Ovulační fáze (plodná pro dívky)
 • Odhadovaný den ovulace
 • Ovulační fáze (příznivá pro koncepci chlapce)

Vejce dozrává během menstruačního cyklu, který je nutný k přípravě dělohy a zrání vajíčka, což vede k ovulaci. Chcete-li určit ovulaci metodou kalendáře, musíte znát svůj menstruační cyklus za posledních několik měsíců. Znáte-li cyklus, můžete vypočítat jeho délku, tj. interval od začátku jedné periody do začátku další.

Odečtěte 14 dní od celkové doby cyklu. Pokud je tedy cyklus 28 dní, odečtením 14 dnů získáme 14. den cyklu, ve kterém je možné uvolnění vajíčka z vaječníku. Při početí během týdne před a po ovulaci se páru doporučuje aktivní sexuální život, nejlépe s přestávkami v délce 1–2 dnů, aby sperma dozrála. Jak již bylo vypočítáno výše, k uvolnění zralého vajíčka dochází někde uprostřed menstruačního cyklu..

Ovulace je jediný den, kdy můžete otěhotnět, bez ní je těhotenství nemožné. Jedná se o velmi rychlou fázi, která končí okamžitě po uvolnění zralého vajíčka z folikulu..

Ovulační cyklus je obvykle rozdělen do několika období: preovulace, přímá ovulace a postovulace. Příroda stvořila člověka takovým způsobem, že mu umožňovala mít alespoň jeden den rezervy na početí před nebo po ovulaci. Proč? Je to proto, že pokud by nástup těhotenství byl možný pouze během období ovulace, pak by došlo k mnohem více problémům s neplodností a díky určitému životu vajíčka po ovulaci se toto období zvyšuje, což umožňuje párům oplodnění a reprodukci. Všechny ženy v reprodukčním věku mají plodné období, což znamená dobu těhotenství. Tato doba připadá na samotnou ovulaci a 3 dny před a 2 dny po ní. Toto období je spojeno se životem spermií, které žijí v těle ženy až pět dní..

K ovulaci u žen v plodném věku dochází pravidelně (každých 21-35 dní). Četnost ovulace je regulována neurohumorálními mechanismy, zejména gonadotropními hormony přední hypofýzy a folikulárním hormonem vaječníku. Ovulace je podporována akumulací folikulární tekutiny a ztenčením ovariální tkáně umístěné nad vyčnívajícím pólem folikulu. Ovulační rytmus, konstantní pro každou ženu, prochází změnami do 3 měsíců po potratu, do roku po porodu a také po 40 letech, kdy se tělo připravuje na období před menopauzou. Ovulace se zastaví s nástupem těhotenství a po vymizení menstruační funkce. Stanovení načasování ovulace je důležité při výběru nejúčinnějšího času pro oplodnění, umělou inseminaci a oplodnění in vitro.

Známky ovulace

Znalost jejích znaků pomůže určit den ovulace, pro který je nutné věnovat svému tělu velkou pozornost. Samozřejmě není vždy možné podezření na ovulaci, protože její projevy jsou velmi subjektivní a žena si jich někdy nevšimne. Ale změny v hormonálním pozadí, ke kterým dochází každý měsíc, umožňují „vypočítat“ a zapamatovat si pocity během ovulace a porovnat je s nově příchozím.

Subjektivní příznaky

Subjektivní příznaky ovulace zahrnují ty, které žena sama cítí a o kterých může říct jen ona. Jiný název subjektivních znaků jsou pocity:

Bolení břicha

Jedním z prvních příznaků ovulace je bolest v podbřišku. V předvečer prasknutí folikulu může žena cítit, ale ne nutně, mírné brnění v dolní části břicha, často vpravo nebo vlevo. To naznačuje maximálně zvětšený a napjatý dominantní folikul, který se chystá prasknout. Po jeho prasknutí zůstává na ovariální membráně malé několik milimetrové rány, což ženu také znepokojuje. To se projevuje drobnými bolestmi nebo tažením nebo nepohodlí v dolní části břicha. Takové pocity zmizí po několika dnech, ale pokud bolest neprošla nebo je tak akutní, že narušuje obvyklý způsob života, měli byste se poradit s lékařem (je možná ovariální mrtvice).

Mléčné žlázy

Možná výskyt bolestivosti nebo zvýšené citlivosti v mléčných žlázách, která je spojena s hormonálními změnami. Produkce FSH se zastaví a začne syntéza LH, která ovlivňuje hrudník. Je oteklá a hrubá a je velmi citlivá na dotek..

Libido

Dalším charakteristickým subjektivním znakem blížícího se a nástupu ovulace je zvýšené libido (libido), které je také důsledkem hormonálních změn. Je předurčen přírodou, která zajišťuje pokračování rodu - protože vejce je připraveno k oplodnění, znamená to, že musíte zvýšit libido, abyste zvýšili pravděpodobnost pohlavního styku a následného těhotenství.

Zhoršení pocitů

V předvečer a během ovulace zaznamenává žena zhoršení všech pocitů (zvýšená citlivost na pachy, změny vnímání barev a chuti), což lze vysvětlit také hormonálními změnami. Emoční labilita a náhlá změna nálady (od podrážděnosti k zábavě, od slz k smíchu) nejsou vyloučeny.

Objektivní znaky

Čípek

Během gynekologického vyšetření v ovulační fázi může lékař zaznamenat, že děložní čípek trochu změkl, cervikální kanál se mírně otevřel a samotný děložní čípek se zvýšil.

Otok

Otok končetin, častěji nohou, naznačuje změnu ve výrobě FSH pro výrobu LH a je viditelný nejen pro samotnou ženu, ale také pro její příbuzné a lékaře.

Přidělení

S ovulací mění vaginální výtok také svůj charakter. Pokud si žena v první fázi cyklu nevšimne na spodním prádle skvrn, které jsou spojeny se silnou zátkou, která ucpává cervikální kanál a zabraňuje vstupu infekčních agens do děložní dutiny, pak se sekrece v ovulačním stadiu změní. Hlen v cervikálním kanálu zkapalňuje a stává se viskózním a vláknitým, což je nezbytné pro usnadnění průniku spermií do děložní dutiny. Vzhledově se cervikální hlen podobá vaječnému bílku, táhne se až 7–10 cm a zanechává na prádle znatelné skvrny.

Směs krve ve výtoku

Další z charakteristických cílů, ale nepovinné známky ovulace. Krev ve výtoku se objevuje ve velmi malém množství, takže si žena nemusí tento příznak všimnout. Jedna nebo dvě kapky krve vstupují do vejcovodu, poté po prasknutí dominantního folikulu do dělohy a do cervikálního kanálu. Ruptura folikulu je vždy doprovázena poškozením tunica albuginea a uvolněním malého množství krve do břišní dutiny.

Bazální teplota

Tento příznak může detekovat pouze žena, která pravidelně vede graf bazální teploty. V předvečer ovulace dochází k mírnému (0,1 - 0,2 stupně) poklesu teploty a během prasknutí folikulu a poté teplota stoupá a zůstává na úrovních nad 37 stupňů.

Ultrazvuková data

Zvětšení dominantního folikulu a jeho následné prasknutí je spolehlivě stanoveno pomocí ultrazvuku.

Jaké jsou pocity během ovulace

Jaké pocity pociťuje žena během ovulace? Každá žena, která pečlivě sleduje své ženské zdraví, může jasně určit, kdy se ovulace blíží a kdy k ní dochází. Mezi znaky, které hovoří o přístupu ovulace, se rozlišuje povaha výtoku - stávají se tlustými, bohatými a průhlednými. Mezi další příznaky patří:

 • nepohodlí v dolní části břicha
 • překrvení mléčných žláz, jejich mírná bolestivost
 • zvýšení bazální teploty, pokud si žena určí svůj rozvrh
 • zvýšený hormon LH (luteinizace)
 • vrcholy sexuální touhy
 • při pohledu do zrcadel se děložní čípek pootevře, změkne a bude pozitivním příznakem zornice.

Naštěstí je závažnost klinických příznaků ovulace u většiny žen tak minimální, že jim nepřikládají význam. Jiní si v tomto období všimnou bolesti v dolní části břicha na jedné straně, což naznačuje, který vaječník ovuluje, tíhu v dolní části zad, která po krátké době sama zmizí. A jen malé procento žen zaznamenává výrazný příznak bolesti, který je nutí vyhledat lékařskou pomoc..

Trochu jsme vyřešili, jak určit ovulaci podle pocitů, ale je důležité si uvědomit, že ne všechny ženy pozorují takové příznaky samy o sobě, což znemožňuje mluvit o absenci ovulace u nich, protože jejich práh bolesti je jen tak vysoký, že se vyrovnávají tyto pocity. Je možné spolehlivě potvrdit přítomnost ovulace pouze měřením bazální teploty, provedením ovulačních testů nebo použitím ultrazvuku, který určuje pozorování růstu folikulů a uvolňování dominantního vajíčka, stejně jako prudká změna vaginálního výtoku nám umožňuje posoudit nástup nebo přístup ovulace.

Doba ovulace

Každá žena, která plánuje mít dítě, by měla vědět, kolik dní ovulace u žen trvá a podle jakých metod ji lze vypočítat. Samotná ovulace znamená uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění z dominantního folikulu, který je rozrušen hormony a na jeho místě se tvoří žluté tělísko.

Kolik dní ženy ovulují a jak to zjistit? Všechny ženy se o tuto problematiku zajímají ve fázi plánování těhotenství, zejména pokud k procesu oplodnění nedojde po dlouhou dobu. Každý ví, že ovulace je pro těhotenství nezbytná a čas jejího nástupu spadá do středu menstruačního cyklu. Bohužel však ne každá žena má pravidelný menstruační cyklus, což umožňuje určit její čas nástupu. Téměř každá žena v reprodukčním věku může několik dní otěhotnět uprostřed menstruačního cyklu. Chcete-li vypočítat čas ovulace, musíte použít několik metod:

 • Standardní metoda spočívá v tom, že po dvou týdnech od prvního dne menstruace se pravděpodobnost ovulace zvyšuje, ale to není pro každého. Tato metoda funguje, pokud je menstruační cyklus dlouhý 28 dní. Pokud je cyklus delší, nástup ovulace nastane později..
 • měření bazální teploty od prvního dne cyklu při splnění všech požadavků, protože během ovulace dochází v těle k hormonálním změnám, které se vyznačují zvýšením teploty na grafu a nepřímo indikují ovulaci. Tuto metodu lze posoudit po několika měsících pozorování. Nástup nadcházející ovulace lze posoudit podle prudkého poklesu teploty v důsledku hormonální nerovnováhy a jejího následného zvýšení nad 37 stupňů.
 • ovulační testy umožňují zkoumat ovulaci po několik dní, což je při plánování těhotenství velmi důležité
 • ultrazvukové vyšetření folikulárního aparátu a možnost provedení folikulometrie jsou spolehlivější než měření bazální teploty, ale také nákladnější.

Ovulace trvá v průměru od 16 do 32 hodin, ale toto je doba plodného okna, tedy doba, kdy je možné oplodnění vajíčka a nástup těhotenství. Samotné uvolňování zralého vajíčka trvá několik minut až deset minut, což bylo zaznamenáno během IVF.

Chcete-li zjistit, jak dlouho ovulace u žen trvá, můžete použít její charakteristické znaky: intenzivní libido, otoky a překrvení mléčných žláz, nepohodlí v dolní části břicha a dolní části zad, více na jedné straně, bohatý slizniční výtok, někdy pruhovaný krví.

Jak dlouho ovulace probíhá, závisí na životě zárodečných buněk. Zralé vejce, které opustilo folikul, lze oplodnit během jednoho nebo dvou dnů, což je vždy individuální. Pokud tedy žena zažije příznaky ovulace jeden den, pak další dva dny, je také možná ovulace, stejně jako pohlavní styk tři dny před tím, než často dojde k těhotenství, protože spermie žije asi tři dny.

Kolik dní dochází k ovulaci - každá žena může určit podle klinických příznaků, a pokud zmizí vaginální výtok nebo se stane příliš silným, bolest a otok mléčných žláz zmizí, pak můžeme říci, že prošla a není pravděpodobnost těhotenství.

Ovulace: kolik dní trvá a jaké faktory ji ovlivňují?

Téměř každý ví a chápe, že doba ovulace a doba jejího nástupu přímo závisí na hormonálním pozadí ženského těla, na užívání hormonální antikoncepce, na užívání antibiotik, stejně jako na přítomnosti špatných návyků a životního stylu. Normálně může jednou ročně v těle ženy v reprodukčním věku dojít k anovulačnímu cyklu. Pokud mluvíme o nástupu ovulace po potratu, po porodu nebo po nástupu menopauzy, nemůžeme mluvit, protože všechny tyto procesy pro tělo jsou doprovázeny silnými hormonálními výkyvy, takže v dnešní době je nejlepší používat další prostředky hormonální antikoncepce.

Období ovulace u žen může kolísat se zánětlivými procesy v reprodukčním systému, s podvýživou, významným fyzickým a psychickým stresem, se silným stresem a nervovými šoky, s prudkými změnami klimatických životních podmínek, stejně jako s aktivním sexuálním životem.

Ovulace - jak dlouho trvá, dosud nebyla stanovena, ale bylo jasně prokázáno, že její trvání přímo závisí na hormonálním pozadí, počtu pohlavních styků, na užívání hormonálních léků a na věku ženy. Pokud má žena mírné výkyvy v menstruačním cyklu a jeho trvání, jedná se o variantu normy, ale pokud jsou výkyvy ostré a prodloužené, je nutné se poradit s odborníkem, zejména pokud žena plánuje těhotenství.

Nezapomeňte, že tělo může mít časnou i pozdní ovulaci. Časná ovulace je charakterizována jejím dřívějším nástupem a je spojena s častým pohlavním stykem, s výraznou fyzickou námahou, přísnou dietou a přítomností onemocnění, která mohou ovlivnit hormonální pozadí ženy. Ovulace někdy přichází pozdě, což lze také určit pomocí testů a metod, o kterých jsme mluvili trochu výše. Vzhledem k přítomnosti ovulace a pravidelnosti menstruačního cyklu lze nepřímo posoudit reprodukční věk ženy, její pravděpodobnost těhotenství a těhotenství. Mnoho žen ví, kdy mají ovulaci, plánují těhotenství nebo jsou před ním pečlivě chráněny. Nedostatek ovulace po dobu 2 nebo 3 cyklů naznačuje narušení reprodukčního zdraví a ke správné hormonální hladině vyžaduje lékařskou péči.

Pocity po ovulaci

Některé ženy, zejména ty, které používají kalendářní metodu antikoncepce, se zajímají o příznaky po ovulaci. Ženy tedy počítají „bezpečné“ dny pro nechtěné těhotenství. Tyto příznaky jsou velmi neobvyklé a mohou se shodovat s příznaky časného těhotenství:

Vaginální výtok

Jakmile se vaječná buňka uvolní z hlavního folikulu a zemře (její životnost je 24, maximálně 48 hodin), změní se také výtok z genitálního traktu. Vaginální leucorrhoea ztrácí svou průhlednost, stává se mléčnou, případně proloženou malými hrudkami, lepkavou a dobře se neroztahuje

Bolest

Během jednoho nebo dvou dnů po ukončení ovulace zmizí nepohodlí a drobné bolesti v podbřišku.

Libido

Sexuální touha se postupně vytrácí, protože nyní nemá smysl, aby se spermie setkaly s vejcem, už zemřelo.

Bazální teplota

Pokud je v době prasknutí Graafovy bubliny bazální teplota výrazně vyšší než 37 stupňů, pak po ovulaci klesá o několik desetin stupně, i když zůstává nad 37 stupňů. Toto znamení je nespolehlivé, protože i když dojde k početí, bazální teplota bude nad značkou 37 stupňů. Jediným rozdílem je, že na konci druhé fáze (před nástupem menstruace) teplota klesne na 37 stupňů a pod.

Akné

V předvečer a v době ovulace dochází v těle k hormonálním změnám, které se odrážejí ve stavu pokožky obličeje - objevuje se akné. Jakmile ovulace skončí, vyrážka postupně zmizí.

Ultrazvuková data

Ultrazvukové vyšetření vám umožní identifikovat dominantní folikul, který usnul ve formě prasknutí, malého množství tekutiny v zadním prostoru a později se tvořícího žlutého tělíska. Ultrazvuková data jsou nejvíce indikativní v případě dynamické studie (zrání folikulů, stanovení dominantního folikulu a jeho následné prasknutí).

Metoda kalendáře pro stanovení ovulace

Ovulace je uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Vejce dozrává během menstruačního cyklu, který je nutný k přípravě dělohy a zrání vajíčka, což vede k ovulaci. Chcete-li určit ovulaci metodou kalendáře, musíte znát svůj menstruační cyklus za posledních několik měsíců. Znáte-li cyklus, můžete vypočítat jeho délku, tj. interval od začátku jedné periody do začátku další. Odečtěte 14 dní od celkové doby cyklu. Pokud je tedy cyklus 28 dní, odečtením 14 dnů získáme 14. den cyklu, ve kterém je možné uvolnění vajíčka z vaječníku. Při početí během týdne před a po ovulaci se páru doporučuje aktivní sexuální život, nejlépe s přestávkami v délce 1–2 dnů, aby sperma dozrála. Jak již bylo vypočítáno výše, k uvolnění zralého vajíčka dochází někde uprostřed menstruačního cyklu..

Každá žena však může mít ovulační směny o několik dní později, může to být způsobeno oběma infekčními patologiemi reprodukčního systému; nadměrná fyzická námaha; stres a hormonální poruchy

Mezi důvody časné ovulace patří: nerovnováha estrogenového a progesteronového hormonu; poruchy v práci nadledvin; nachlazení a chřipkové nemoci atd. Tyto faktory mohou dobře vyvolat nástup časné ovulace. Každý důvod může navíc ovlivnit další systémy ženského těla. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se vyhnout se takovým faktorům, které mohou ovlivnit ovulaci a v důsledku toho i dítě v budoucnu. Předčasná ovulace je nebezpečná, pokud se opakovaně vyskytuje v ženském těle, v tomto případě důvody spočívají v hormonálních poruchách a dalších různých abnormalitách, žena může potřebovat gynekologický zásah. Navíc těhotenství nemusí nastat po dlouhou dobu, pokud je pouze pár veden uprostřed cyklu. Nebo naopak nástup nechtěného těhotenství, pokud se žena nechrání na začátku cyklu, opět pomocí kalendářní metody. Po celý život ženy jsou pravidelně pozorovány ovulační posuny v různých směrech, takže může dojít k pozdnímu uvolnění vajíčka..

Důvody pozdní ovulace jsou následující: hormonální poruchy v těle; nedostatek hmotnosti, protože nedostatek tukové tkáně negativně ovlivňuje produkci estrogenu, což vyvolává zpoždění zrání a uvolňování ženské buňky; užívání nouzové antikoncepce v minulosti; gynekologické patologie, infekce a absence menstruace jsou také charakteristickými společníky opožděného uvolňování vajíčka. K obnovení cyklu musí žena podstoupit úplné vyšetření, po kterém je předepsána vhodná léčba..

Po přísném dodržování všech lékařských doporučení se ovulační procesy normalizují, cyklus se obnoví a začne dlouho očekávané těhotenství.

Stanovení ovulace bazální tělesnou teplotou

Měření bazální teploty se provádí ráno, zatímco před měřením není vhodné vstát z postele, proto si večer připravte teploměr. K měření teploty můžete použít jak jednoduchý rtuťový teploměr, tak elektronický teploměr. Jemně vložte teploměr do konečníku a držte ho tam pět až sedm minut. Naměřenou teplotu si zapište každý den do tabulky, kromě dnů, kdy má žena menstruaci. Po provedení měření v průběhu celého cyklu musíte vytvořit graf. Chcete-li vytvořit tabulku, můžete v horní části označit dny měření teploty, vlevo můžete označit možnou BTT v těchto dnech. Na křižovatce čar dáme body, které spojíme přímkou.

Ve dnech, kdy dochází k prudkému zvýšení tělesné teploty, po jejím rychlém poklesu dojde k ovulaci. Tento skok je vysvětlen skutečností, že během ovulace dochází k aktivní produkci hormonu progesteronu, který ovlivňuje centrum termoregulace v mozku. Je to jeho nárůst, který vede k výkyvům BTT, které prudce stoupají po uvolnění zralého vajíčka. Pokud zaznamenáte silné neobvyklé změny teploty nebo se vůbec nezmění, musíte navštívit lékaře, aby zjistil příčinu, kterou může být nedostatek estrogenu nebo jiné faktory. Je snadné sestavit graf bazální teploty pomocí speciálních aplikací, které jsou zveřejněny na stránkách nebo aplikacích některých žen.

Tato metoda je cenově dostupná, ale není stoprocentně spolehlivá, protože na měření teploty není vždy čas, můžete také na měření zapomenout, zmeškané dny mohou výrazně změnit obraz a harmonogram stavby BBT

Kromě toho faktory, jako je užívání léků, pohlavní styk, změna klimatu, stres atd. může ovlivnit obvyklý a normální průběh BBT.
Pro větší jistotu při určování dne X proto může pomoci ovulační test, který se prodává v jakékoli lékárně..

Ovulační testy

Ovulační testy jsou určeny k měření hladiny luteinizačního hormonu (LH) v moči. Pro nástup ovulace zvyšuje množství LH signál pro vaječníky k uvolnění vajíčka, po kterém přibližně za jeden až dva dny folikul praskne nebo jednoduše dojde k ovulaci. To se děje asi 11-12 dnů cyklu. Pokud je cyklus vždy pravidelný, stejného trvání, měly by být ovulační testy zahájeny sedmnáct dní před začátkem další menstruace, protože po ovulaci trvá fáze žlutého tělíska 12-16 dní. Například pokud je délka menstruačního cyklu 28 dní, pak by testování mělo začít přibližně od 11. dne, a pokud je 32 - pak od 15. dne. Pokud testovací proužek detekuje zvýšenou hladinu LH, znamená to, že k ovulaci dojde do 48 hodin..

Stojí za zmínku, že test neindikuje uvolnění vajíčka ze samotného vaječníku, ale pouze ukazuje zvýšenou hladinu LH, tj. s pozitivním ovulačním testem je zaznamenán hormonální nárůst, který indikuje uvolnění zralého vajíčka v nadcházejících hodinách. Nejvyšší hladina LH se udržuje méně než jeden den, proto se doporučuje provádět diagnostiku dvakrát denně (ráno a večer), aby bylo pravděpodobnější určit tento okamžik. Kromě toho byste 3-4 hodiny před testováním neměli pít hodně tekutin, abyste nezředili moč. Pro přesné určení úrovně LH je nutné zkontrolovat výsledek získaný s kontrolním obrázkem, stejně jako s předchozím testem. Negativní test bude znamenat nízké hladiny LH a nezralé vejce a test bude také negativní po ovulaci, protože poté, co vejce opustí vaječník, hladina LH poklesne. Pozitivní test nám říká, že v příštích několika hodinách bude vajíčko uvolněno z vaječníku, zralé a připravené k oplodnění. Proto je nutné do 24 hodin po uvolnění vajíčka začít s plánováním, protože v tomto množství žije vajíčko v ženském těle.

Po pozitivním testu byste neměli začít otěhotnět hned, protože je třeba několik hodin pauza, aby vajíčko opustilo vaječník

Stanovení ovulace pomocí ultrazvuku

Dalším způsobem, jak vypočítat příznivé dny pro početí dítěte, je ultrazvuková diagnostika vnitřních orgánů. Folikulometrie nebo stanovení ovulace ultrazvukem je studie, kterou nelze provést doma, je však nejspolehlivější, protože spočívá ve sledování růstu dominantního folikulu ve vaječníku, ultrazvuk jasně ukazuje růst folikulů a nástup ovulace. Tato metoda diagnostiky nástupu ovulace se nejčastěji používá u těch párů, které mají potíže s počátkem a které dlouho neotěhotní. Studie se provádí uprostřed cyklu, před očekávaným datem ovulace. Poté se postup opakuje po 1-2 dnech. V tomto období se vytvoří dominantní folikul asi 20 mm a vaječník obsahuje žluté tělo. Takové echografické znaky naznačují přístup ovulace. O několik dní později se provede další ultrazvuk. Pokud folikul již neexistuje a v malé pánvi je vizualizováno malé množství tekutiny, lze tvrdit, že došlo k ovulaci..

Stanovení ovulace vaginálním výtokem

Cervix každé ženy produkuje cervikální hlen nezbytný pro pohyb spermií a udržení jejich života v genitálním traktu, jehož množství a stav závisí na množství estrogenu v krvi. Ženy, které brání těhotenství, mohou nezávisle určit nástup ovulace změnou vaginálních sekretů. Výtok se stává hojným a viskózním, je to způsobeno zvýšením hladiny estrogenu, který ovlivňuje cervikální hlen, který se postupně začíná ztenčovat, stává se lepkavým a lepkavým. Současně by ženu normálně nemělo obtěžovat: svědění; podráždění; příliš hojný výtok, neměl by být cítit žádný zápach, teplota ani bolest. Jak vejce dozrává, sekrece se stává hojnější a tenčí. V předvečer dne uvolnění reprodukční buňky, okamžitě v době prasknutí folikulu a 1-2 dny po tomto procesu, výtok připomíná konzistenci a zbarví protein kuřecího vejce. Jsou lehké, průsvitné, vláknité a mohou být hojné. V hlenu je někdy vidět nahnědlý nebo mírný krvavý výtok, který je způsoben drobným traumatem vaječníku při uvolnění vajíčka. Pokud budete během celého cyklu sledovat typ a množství výtoku z genitálního traktu, může si žena sama stanovit požadované datum početí.

Tahající nebo bolestivá bolest ve vaječníku nebo dolní části břicha

Někdy může žena předjet nepříjemné pocity v podobě tažné bolesti na pravé nebo levé straně, na straně, kde bylo vajíčko uvolněno. Bolest je nejčastěji menší a způsobuje menší bolest. Některé ženy popisují bolest během ovulace jako bodání, řezání nebo křeče. Bolest trvá zpravidla krátkou dobu od hodiny do dne nebo dvou. Intenzita bolestivých pocitů závisí na přítomnosti gynekologických onemocnění a také na prahu bolesti - čím vyšší je, tím méně bolesti žena během ovulace zažívá. Existuje několik hlavních příčin bolesti při ovulaci. Před zahájením výstupu z folikulu musí zrát a výrazně se zvětšit. Velké „rozměry“ folikulu protahují ovariální pouzdro, což vysvětluje výskyt bolesti před ovulací.

Jakmile dominantní folikul dosáhne „požadovaného stavu“, praskne a z břišní dutiny z něj vyjde hotové vajíčko. V okamžiku prasknutí folikulu se kromě vajíčka nalije určité množství tekutiny do břišní dutiny, což dráždí parietální pobřišnici. Kromě toho je také poškozena tobolka vaječníku, ve které praskají malé krevní cévy, v důsledku čehož malé množství krve vstupuje do břišní dutiny, což také dráždí pobřišnici. Takové bolesti po ovulaci mohou ženu obtěžovat po dobu 12 až 48 hodin. Poté se však absorbuje krev a folikulární tekutina v břiše a bolestivý syndrom zmizí. A protože v okamžiku, kdy se vajíčko objeví v břišní dutině, se vejcovody začnou silněji stahovat, aby měli čas zachytit životaschopné vajíčko a zajistit, aby se setkalo se spermatem, lze tímto procesem zachovat i bolest. Nepřímým znamením možného budoucího těhotenství je bolest uprostřed cyklu..

Je třeba si uvědomit, že výskyt velmi intenzivní bolesti v levém nebo pravém vaječníku nebo bolesti v dolní části břicha může být známkou stavu nouze; ke zjištění příčin bolesti může být zapotřebí lékařská péče.

Zvýšená sexuální touha

V následujících dnech ovulace dojde k hormonálnímu skoku, který je zodpovědný za zvýšení libida, takže žena může pociťovat zvýšený sexuální apetit. Je to tak zajištěno přírodou, že sexuální touha se zvyšuje v plodném okně v době, kdy můžete otěhotnět, tj. asi 7 dní v měsíci. Jedna studie zjistila, že „fáze sexuální touhy“ trvá pouze šest dní.

Podle studie tato fáze začala asi tři dny před vrcholem luteinizačního hormonu. To znamená, že pokud jste během těchto šesti dnů sledovali své touhy a měli sex, jste s největší pravděpodobností těhotná. Další studie zjistila, že sexuální touha dosáhla vrcholu, když byly hladiny estradiolu vyšší. Špičkový estrogen - před ovulací.

Bolest na hrudi

Mnoho žen má během ovulace bolesti na hrudi. Jeho citlivost se zvyšuje v důsledku hormonálních změn, ke kterým dochází v těle během ovulace. Tato citlivost prsu je způsobena vysokým hormonálním nárůstem, který připravuje tělo na možné těhotenství. Prsní žlázy bobtnají a stávají se velmi citlivými, jejich dotek může způsobit bolest. Prsa začnou bolestně reagovat na všechno asi 15-16 dní cyklu 28 dnů. Gynekologové považují nepohodlí v hrudníku nejen za jeden ze známek nástupu ovulace, ale také za takzvaný premenstruační syndrom..

Další známkou ovulace je duševní stav ženy. V této nadcházející ovulaci je velmi emotivní a podrážděná, často se jí chce plakat. V předvečer ovulace se může zhoršit chuť a vůně. Je to způsobeno hormonálními změnami v těle při přípravě na možné mateřství.

Nedostatek ovulace v menstruačním cyklu

Každá žena nemá během menstruačního cyklu ovulaci 2–3krát ročně. Pokud se však ovulace neobjevuje mnohem častěji, měla by žena podstoupit úplné lékařské vyšetření, aby se vyloučila nebo potvrdila přítomnost vnitřních gynekologických nebo endokrinních patologií. Nejběžnější příčiny ne ovulace jsou:

 1. Premenopauza;
 2. Těhotenství a kojení;
 3. Náhlé vysazení hormonálních léků;
 4. Náhlá změna klimatu;
 5. Stres;
 6. Prudké kolísání hmotnosti;
 7. Těžká fyzická aktivita.

Nepřítomnost ovulace může být indikována nepřítomností výše uvedených příznaků ovulace, avšak nejnápadnějším příznakem cyklu bez ovulace je zpoždění menstruace o 3-4 dny nebo několik měsíců. Menstruace, ke které dochází během tohoto období, se vyznačuje trváním, bolestivostí a množstvím výtoku. Fyziologickému důvodu cyklu bez ovulace se říká nedostatečná aktivita hormonů hypotalamu, které jsou odpovědné za stimulaci vaječníků, a velké množství hormonů hypofýzy. Nejčastěji se anovulační měsíční cyklus vyskytuje u zralých žen, u nichž byla diagnostikována neplodnost kvůli hormonální nerovnováze.

Někdy je anovulace výsledkem dlouhodobého stresu. Překvapivě existují chvíle, kdy je to neuvěřitelná touha otěhotnět a obsedantní obavy z toho, že nedojde k ovulaci

Pokud nedochází k ovulaci, nazývá se to anovulace. Je jasné, že při absenci ovulace je těhotenství nemožné. Je třeba poznamenat, že zdravá žena v plodném věku má až dva až tři anovulační cykly ročně, což se považuje za normální. Pokud však po celou dobu nedochází k ovulaci, hovoří se o chronické anovulaci a měli byste hledat příčiny tohoto stavu, protože u ženy je diagnostikována „neplodnost“. Mezi příčiny chronické anovulace patří:

 • nemoc štítné žlázy;
 • nadváha nebo obezita;
 • onemocnění polycystických vaječníků;
 • cukrovka;
 • nedostatek hmotnosti;
 • hyperprolaktinemie;
 • dysfunkce vaječníků;
 • chronický zánět vaječníků;
 • endometrióza vaječníků a dělohy (hormonální poruchy obecně);
 • neustálý stres;
 • nadměrná fyzická aktivita (sport, domácnost);
 • škodlivé pracovní podmínky;
 • patologie nadledvin;
 • nádory hypofýzy nebo hypotalamu a jiné patologické stavy.

Následující faktory mohou vést k dočasné (přechodné) anovulaci:

 • těhotenství, které je přirozené, bez menstruačního cyklu, bez ovulace;
 • kojení (častěji na pozadí laktace chybí menstruace, ale může to být, ale cyklus je obvykle anovulační);
 • premenopauza (funkce vaječníků se vytrácí, takže cykly budou více anovulační než ovulační);
 • užívání antikoncepčních pilulek;
 • stres;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • dodržování určité stravy pro hubnutí;
 • zvýšení tělesné hmotnosti nebo její prudký pokles;
 • změna obvyklého prostředí;
 • klimatická změna;
 • změna obvyklých pracovních podmínek.

Pokud nedojde k ovulaci - co dělat? Nejprve byste se měli poradit s lékařem, který zjistí, co způsobilo tento stav a jak závažné je (chronická anovulace nebo dočasná).

Pokud je anovulace dočasná, lékař doporučí upravit stravu, přestat se bát a vyhnout se stresu, změnit práci (například v souvislosti s nočními směnami na denní), užívat vitamíny.

V případě chronické anovulace gynekolog rozhodně předepíše další vyšetření:

 • pohlavní hormony (estrogeny, progesteron, prolaktin, testosteron, FSH a LH) a hormony nadledvin a štítné žlázy;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • kolposkopie (podle indikací);
 • hysteroskopie (podle indikací);
 • diagnostická laparoskopie.

V závislosti na zjištěné příčině je předepsána vhodná léčba, jejíž poslední fází je stimulace ovulace. K stimulaci ovulace se v zásadě používá clostilbegit nebo klomifen v kombinaci s gonadotropními hormony (Menopur, Gonal-F). Stimulace ovulace se provádí během tří menstruačních cyklů a při absenci účinku se stimulační cyklus opakuje po třech cyklech.

Známky úspěšného početí

Než začnete hovořit o známkách těhotenství po ovulaci, stojí za to pochopit pojmy „oplodnění“ a „početí“. K oplodnění, tj. Setkání vajíčka se spermatem, dochází ve vejcovodu, odkud je oplodněné vajíčko odesláno do dělohy. V děložní dutině si oplodněné vajíčko vybírá nejvhodnější místo a je připevněno ke stěně dělohy, tj. Implantováno. Poté, co došlo k implantaci, je navázáno úzké spojení mezi tělem matky a zygotou (budoucí embryo), které je podporováno změnou hormonálních hladin. Proces bezpečné fixace zygoty v děložní dutině se nazývá koncepce. To znamená, že pokud došlo k oplodnění, ale dosud nedošlo k implantaci, nenazývá se to těhotenství a některé zdroje označují termín jako „biologické těhotenství“. Dokud není zygota bezpečně ukotvena v tloušťce endometria, může být vyloučena z dělohy současně s menstruačním tokem, který se nazývá velmi brzký potrat nebo ukončení biologického těhotenství..

Je velmi obtížné určit příznaky početí, zejména u nezkušené ženy, a objeví se asi 10 až 14 dní po ovulaci:

Bazální teplota

S možným těhotenstvím zůstává bazální teplota na vysoké úrovni, přibližně 37,5 stupňů, a před očekávaným obdobím neklesá.

Zatažení implantátu

Pokud ve druhé fázi cyklu po ovulaci zůstane bazální teplota zvýšená (více než 37) téměř do nástupu menstruace, pak v době zavedení zygoty do sliznice dělohy mírně klesá, což se nazývá implantační deprese. Podobná deprese je charakterizována značkou pod 37 stupňů a následující den prudkým skokem teploty (více než 37 a vyšší než po ovulaci).

Krvácení z implantátu

Když se oplodněné vajíčko pokusí usadit v tloušťce děložní výstelky, poněkud ji zničí a poškodí blízké malé cévy. Proto je proces implantace, ale ne nutně, doprovázen malým krvácením, které lze vidět ve formě růžových skvrn na spodním prádle nebo jedné nebo dvou kapek krve.

Změna pohody

Od okamžiku implantace dochází k posunu v hormonálním pozadí, což se projevuje letargií, apatií, možná podrážděností a slzavostí, zvýšenou chutí k jídlu, změnou chuti a čichovými vjemy. Také v raných fázích těhotenství lze zaznamenat mírně zvýšenou tělesnou teplotu, která je spojena s vlivem hormonů (progesteronu) na centrum termoregulace. Tento jev je pro těhotenství naprosto normální a je zaměřen na potlačení imunity mateřského těla a prevenci potratů. U prvních příznaků ARVI mnoho žen zaznamenává zvýšení teploty a zhoršení blahobytu..

Dolní břišní nepohodlí

Několik nepříjemných pocitů nebo dokonce křečí v podbřišku po dobu jednoho, maximálně dvou dnů, je také spojeno s implantací zygoty a je naprosto fyziologické.

Mléčné žlázy

Přecitlivělost, otok a bolest v mléčných žlázách přetrvávají i po dokončení ovulace. Určitý nárůst těchto příznaků naznačuje možnost početí..

Zpožděná menstruace

Pokud menstruace nezačala, je čas udělat si těhotenský test a ujistit se, že máte pravdu..

Známky ovulace. Jak vypočítat ovulaci? Jak dlouho trvá ovulace? Co se stane v den ovulace? Co je to okno plodnosti? V který den cyklu dochází k ovulaci??

FAQ

Co je ovulace?

Ovulace je proces prasknutí vaku, který obsahuje vajíčko ve vaječníku, v důsledku čehož je zralé vajíčko „vyřazeno“ a uvolněno z vaječníku do vejcovodu. Slovo „ovulace“ doslovně znamená „proces spojený s vajíčkem (z latinského slova„ ovulum “- vajíčko). Ovulace je mechanismus, který umožňuje dospělému vejci cestovat z místa, kde dospívá (vaječník), do místa, kde dochází k početí (děloha).

Ovulace je důležitým znakem plodnosti ženy (schopnosti otěhotnět). Ovulace nastává každých 21 až 36 dní, v závislosti na délce menstruačního cyklu. K jejímu nástupu dochází uprostřed menstruačního cyklu, takže ovulace je považována za jakýsi výchozí bod nebo okamžik, který odděluje dvě fáze menstruačního cyklu. Všechny změny před ovulací se vztahují k první fázi cyklu a všechny změny po - k druhé. Menstruační cyklus, ve kterém žena ovuluje, se nazývá ovulační..

Normální ovulace

Ovulace je konečná fáze první fáze menstruačního cyklu, během níž ve vaječnících vyrůstá a zrání několik folikulů. Folikul je vaječná buňka, druh vaku nebo váčku, který se skládá z buněk granulózy (granulární buňky), buněk theca (buňky pojivové tkáně) a bazální membrány (dělící membrána mezi těmito dvěma vrstvami buněk).

Ovulaci předchází změna folikulu. Z nezralých folikulů pod vlivem hormonů hypofýzy vajíčko dozrává a zvyšuje se velikost několika folikulů. Celý tento proces trvá 10 až 18 dní, v závislosti na délce menstruačního cyklu. V každém případě ovulace vždy není uprostřed cyklu..

Na začátku cyklu (když má žena menstruaci) mají folikuly malý průměr, pouze 2 mm. Nazývají se prvotní (prvotní, primární). Tekutina uvnitř folikulu se nazývá folikulární. Folikul (nebo spíše granulózní buňky a buňky theca) aktivně vylučuje biologicky aktivní látky, jako jsou pohlavní hormony (hlavně estrogen) a enzymy. Růst folikulů je charakterizován akumulací folikulární tekutiny s tvorbou dutiny a růstem buněk granulózy a buněk theca. Největší z dozrávajících folikulů se stává hlavním uchazečem o ovulaci. Říká se tomu vezikul Graaf nebo dominantní folikul. Je stokrát větší než primární folikul. Zbytek folikulů přestane růst a podstoupí opačný vývoj.

Graafova bublina se tvoří asi 10 dní po nástupu menstruace. V příštích několika dnech se tato vaječná bublina začne dramaticky zvětšovat. Hromadí se v něm tekutina a stěny se stenčují. Jak folikul roste, v jeho tekutině se hromadí mnoho estrogenů a enzymů, které začínají ničit bazální membránu a způsobovat kontrakci vnitřní výstelky folikulu. 14. den menstruačního cyklu bublina praskne a tento okamžik je označen jako ovulace. Folikulární tekutina (5 - 10 ml) unikající pod tlakem během prasknutí nese vajíčko a hodí jej do vejcovodu. Ovulace je vždy doprovázena krvácením ze zničených malých cév folikulu. Částečně krev a tekutina z bubliny vstupují do břišní dutiny, odkud jsou poté absorbovány.

Ovulace a všechny procesy v genitáliích před a po ní jsou řízeny nervovým a endokrinním systémem, to znamená hormony a nervovými regulačními centry v mozku. Stimulace růstu a vývoje folikulů v první fázi je regulována hormonem stimulujícím folikuly (FSH), který se produkuje v hypofýze. Těsně před ovulací je v důsledku prudkého zvýšení hladiny estrogenu ve folikulu stimulováno uvolňování dalšího hormonu hypofýzy, luteinizačního hormonu (LH). Uvolňování tohoto hormonu znamená přechod do druhé fáze cyklu..

K růstu a vývoji folikulů dochází v obou vaječnících, ale tvorba dominantního folikulu a ovulace se vyskytuje pouze v jednom.

Ovulace je pozorována 1krát za cyklus. Ve vzácných případech folikuly dozrávají v obou vaječnících a ne 1 folikul ovuluje, ale 2. Tento jev se často nazývá dvojitá ovulace, ale tento termín není zcela úspěšný. V tomto případě je správnější hovořit o dvou ovulujících folikulech během jedné ovulace. Faktem je, že ovulace není jen prasknutím folikulu, ale také hormonálními změnami, které tento proces způsobují. Hormonální změny jsou vrcholem ženských pohlavních hormonů a hormonů hypofýzy, ke kterému dochází jednou během cyklu.

Existují ještě vzácnější případy, kdy k prasknutí dvou zralých folikulů nedojde současně, ale s odstupem několika dnů (obvykle ne více než 7). V tomto případě existují dva vrcholy v uvolňování hormonů, a proto můžeme říci, že během jednoho cyklu došlo ke dvěma ovulacím..

Příznaky ovulace

Příznaky ovulace jsou příznaky, které žena během ovulace cítí nebo pozoruje. Protože přesný den ovulace nelze vždy určit, je obvyklé používat výraz „období ovulace“ nebo „okno plodnosti“. Ovulační období zahrnuje den samotné ovulace a několik dní před a po ní. Toto jsou dny nejpříznivější pro početí. Pojem „okno plodnosti“ doslova znamená období příznivé pro oplodnění. Bylo pojmenováno okno kvůli tomu, že netrvá dlouho, to znamená, že žena může otěhotnět ne v kterýkoli den menstruačního cyklu, ale pouze ve dnech, které vstupují do období ovulace. Ovulační období nebo období plodnosti obvykle trvá 7 dní.

Ovulace může nastat o něco dříve, například pokud došlo k intenzivnímu pohlavnímu styku a prudkému orgasmu, pak může folikul prasknout o 3-4 dny dříve, to znamená ne 13-14 dní, ale 9-11 dní. Ovulace může být také odložena přepracováním, podvýživa nebo pokud má žena depresi.

Stížnosti, které žena zažívá, a jevy s tělem, které pozoruje během ovulace, jsou spojeny do takzvaného ovulačního syndromu.

Známky ovulačního syndromu

Podepsat

Popis

Ovulační bolest

U některých žen po ovulaci dochází k bolestivé bolesti v dolní části břicha. Mnoho odborníků spojuje jeho původ nikoli s prasknutím folikulu, ale s podrážděním citlivých nervových buněk pobřišnice (membrána pokrývající orgány břišní dutiny) tekutinou vylitou z folikulu.

Pocit vlhkosti v pochvě

Během ovulace mění hlen v pochvě své vlastnosti pod vlivem estrogenu (ženského pohlavního hormonu první fáze cyklu). Hlen se stává vodnatějším a vláknitějším, takže žena může pociťovat hromadění mastného hlenu u vchodu do pochvy. Tyto pocity nejsou spojeny s pocitem vlhkosti během pohlavního styku, jsou uvolňovány bez ohledu na sexuální vzrušení ženy. Cílem těchto změn v hlenu je zachování životaschopnosti spermií (hlen během ovulace má alkalickou reakci a spermie mohou být skladovány v alkalickém prostředí po dobu až 5 dnů).

Známky hlenu

(vaginální výtok)

Během ovulace se uvolňuje takzvaný cervikální nebo cervikální hlen, který se tvoří v děložním čípku (cervix - cervix). Tento hlen během ovulace částečně proniká do vaginální dutiny vnějším kanálem děložního čípku. Během pohlavního styku to podporuje vstřebávání spermií a jejich házení do děložní dutiny. Takový hlen je podobný vaječnému bílku, to znamená, že je viskózní průhledný, může obsahovat nečistoty bílé, hnědé nebo růžové barvy. Tento hlen se nazývá „plodný“, protože naznačuje vysokou připravenost ženského těla k početí. Růžová barva nebo krvavé nečistoty různých odstínů v cervikálním hlenu jsou způsobeny částečným odmítnutím děložní výstelky pod vlivem estrogenů (to je obvykle pozorováno u velmi vysokých hladin estrogenu). Někdy je hlen velmi vodnatý a teče jen z pochvy. Toto znamení také naznačuje nadbytek estrogenu..

Zvýšené libido

Zvýšené libido (sexuální apetit) je vysvětleno zvýšenou produkcí androgenů (mužských pohlavních hormonů) v ženském těle během ovulace. Zdrojem androgenů jsou thekové buňky folikulu, proto se během ovulace tyto hormony aktivně vylučují. To má samozřejmě za cíl usnadnit proces početí. Po ovulaci začne žena produkovat hormon progesteron, který potlačuje sexuální pocity.

Překrvení prsou

Estrogeny přispívají k expanzi mléčných kanálků prsu. Kromě toho jsou schopny zadržovat ionty sodíku v těle as nimi vodu, což přispívá k otokům mléčné žlázy. Může to způsobit bolestivé překrvení.

Žádný z výše uvedených příznaků není nutný, to znamená, že může dojít k ovulaci, ale není doprovázen žádnými příznaky (dokonce ani výtokem).

Výpočet ovulace (jak zjistit ovulaci?)

Je nutné vypočítat ovulaci, aby bylo možné určit okno plodnosti, tj. Období příznivé pro početí. Den ovulace můžete určit dnem nástupu menstruace, známkami ovulace a také pomocí testů a metod instrumentálního výzkumu. Gynekolog může ženu zavolat na schůzku a identifikovat známky ovulace pomocí gynekologického vyšetření. Vzhledem k tomu, že změny by měly být hodnoceny v průběhu času (po určitou dobu neustále porovnáváním výsledků), byly vytvořeny pohodlnější metody jak pro pacienta, tak pro lékaře..

U pravidelných období se ukázalo, že výpočet je přesnější. Výpočet ovulace s nepravidelnými obdobími je obtížnější. To vyžaduje použití celého arzenálu dostupných metod, protože nepravidelné období může být výsledkem nedostatečné ovulace. Cykly bez ovulace se nazývají anovulační cykly..

Je důležité vědět, že do 12 měsíců může mít zdravá žena asi 3 cykly, během nichž nedojde k ovulaci. Lékaři to považují za normální, pokud nebyla zjištěna žádná patologie..

Existují následující způsoby výpočtu a určení ovulace:

 • metoda kalendáře;
 • měření bazální teploty;
 • metoda cervikálního hlenu;
 • Retzerova symptomotermální metoda (plán ovulace);
 • rychlý ovulační test;
 • folikulometrie.

Všechny metody používané k určení ovulace jsou hodnoceny podle následujících tří parametrů:

 • přístupnost (snadná implementace);
 • cena;
 • důvěryhodnost.

Metoda kalendáře

Snadný způsob, jak určit den ovulace, je snížit počet dní v menstruačním cyklu na polovinu (interval mezi dvěma obdobími) za předpokladu, že ovulujete uprostřed cyklu. Musíte však vědět, že je to nespolehlivé, protože v některých případech pravidelné období vůbec není menstruace, ale krvácení z dělohy způsobené porušením menstruačního cyklu.

Metoda kalendáře pro výpočet ovulace vyžaduje přesnou znalost délky menstruačního cyklu. K tomu by žena měla pozorovat nástup menstruace po dobu 3 až 4 měsíců. Protože délka cyklu může mírně kolísat (dříve nebo později o den nebo dva), doporučuje se vypočítat průměrnou délku. K tomu se sečte počet dnů tří cyklů a vydělí 3.

Jinak lze první plodný den (první den ovulačního období) vypočítat následovně. Sledujte dobu cyklu po dobu 6 cyklů. Vezměte počet dní v nejkratším cyklu a odečtěte 18. Někteří autoři navrhují odečíst 20 dní. Vzhledem k nedostatku konsensu a dalším faktorům, které mohou ovlivnit délku cyklu (stres, špatný spánek, strava, infekce), není tato metoda spolehlivá. Mohou jej používat pouze ženy, jejichž menstruační cyklus je pravidelný (funguje „jako hodiny“).

Hodnocení cervikální tekutiny

Cervikální tekutina je stejný cervikální výtok (výtok z děložního čípku), který "dosáhl" vstupu do pochvy a byl nalezen ženou na spodním prádle nebo na ubrousku nebo během vodních procedur. Cervikální hlen lze také izolovat během vyšetření pánve nebo samostatně (žena vloží prst do pochvy a odtud odsaje hlen). Výpočet ovulace pozorováním sekrecí nebo známek hlenu se nazývá Billingsova metoda..

V závislosti na typu vaginálního výtoku se rozlišují následující období menstruačního cyklu:

 • plodné dny - hojné vylučování cervikálního hlenu;
 • neplodné dny jsou „suché“ dny, kdy nedochází k vylučování hlenu z pochvy nebo ke srážení hlenu a bílé barvy (prvních 6 dnů menstruačního cyklu a dny po ukončení ovulace se považují za neplodné).

Den, kdy žena naposledy sleduje uvolnění cervikálního hlenu, se nazývá vrchol znaménka hlenu a na jeho množství nezáleží. Tento den můžete určit porovnáním výtoku během ovulace a postovulačního výtoku (výtok po období ovulace), který označuje konec ovulace. Ovulace je považována za úplnou, pokud po vrcholu příznaku hlenu nemá žena výtok po dobu tří dnů (tzv. „Suché“ dny). 4. „suchého“ dne se hlen považuje za „sterilní“. Tento znak se nazývá pravidlo vrcholů vlastností hlenu..

Je důležité znát den vrcholu znaménka hlenu, protože obvykle odpovídá dni ovulace a všechny výrazné vaginální výtoky se pozorují před ovulací na vrcholu uvolňování estrogenu. To znamená, že jakmile folikul praskne, hladina estrogenu prudce poklesne a sekrece hlenu „plodného typu“ se zastaví.

V obou případech období ovulace nebo období plodnosti zahrnuje den vrcholového znaku hlenu a tři dny před a tři dny po. Pomocí tohoto znaménka není možné přesně určit den ovulace..

Příležitostně, po dni vrcholu příznaku hlenu, může být plodný hlen vylučován po dobu tří suchých dnů (4. den). V tomto případě se často věří, že došlo k další nebo dvojité ovulaci. Sekrece hlenu je spojena s opakovaným vrcholem estrogenu, a proto se mu říká nový vrchol. V tomto případě je třeba k poslednímu dni opakovaného vrcholu známky hlenu přidat další 3 „plodné“ dny, tj. Zahrnout do období ovulace.

Rozdíl mezi „plodným“ hlenem a „sterilním“

Vlastnosti

„Plodný“ sliz

"Sterilní" hlen

Průhlednost

Průhledné jako sklo

Konzistence

Tlustý, s prsy

Viskozita

Kluzkost

Bílá nebo žlutá

Vlhkost vzduchu

Způsobuje pocit vlhkosti v pochvě

Nezpůsobuje pocit vlhkosti v pochvě

Rozšiřitelnost

Až 8 cm mezi dvěma prsty (mezi palcem a ukazováčkem, roztažené bez napětí)

Při pokusu o roztažení neroztažitelné, slzy

Krevní nečistoty

Lze také otestovat „plodný“ hlen od „sterilního“. K tomu potřebujete sklenici vody, kde musíte upustit vylučovaný hlen. Pokud se hlen nerozpustí ve vodě a „plave“ ve formě hrudky, je plodný a pokud se rozpustí, znamená to sterilní.

Vzhledem k tomu, že mnoho párů plánujících těhotenství má pohlavní styk během ovulace, může si žena mýlit sperma unikající z pochvy s ovulačním výtokem. Je charakteristické, že semenná tekutina nemá viskozitu, nelze ji natahovat.

Ovulační plán

Rozvrh ovulace sestavuje žena nezávisle na základě bazální teploty a povahy vaginálního výtoku. Bazální teplota je skutečným ukazatelem teploty vnitřních orgánů. Měří se na sliznicích, obvykle je pohodlnější to udělat přes konečník, ale lze to udělat také v ústní dutině nebo v pochvě. Za tímto účelem žena, hned po probuzení, aniž by vstala z postele, žena umístí teploměr do sliznice uvedených dutin po dobu 5 až 7 minut. To musí být provedeno každý den po dobu jednoho cyklu, aby bylo možné přesně sledovat změnu v plánu. Je důležité měřit teplotu vždy na stejném místě a nejlépe stejným teploměrem.

Můžete si vzít speciální listy nebo si nakreslit stůl sami. Musíte začít měřit bazální teplotu od prvního dne menstruačního cyklu, to znamená s nástupem menstruace. Měření teploty každý den žena vloží do buňky tečku, která odpovídá stupni na teploměru (teplota je uvedena v grafu na pravé straně). Propojením bodů získáte křivku.

Pokud žena ovuluje, je plán ovulace následující:

 • S nástupem menstruace se teplota začíná snižovat, takže křivka grafu obvykle klesá.
 • Od 5. dne menstruačního cyklu může docházet k mírným výkyvům teploty, ale obecně je křivka plochá (výkyvy do 0,4 ° C). Pokles teploty po menstruaci je spojen se snížením progesteronu a zvýšením estrogenu. S převahou estrogenů nemůže progesteron působit na centrum termoregulace (progesteron obvykle přispívá ke zvýšení tělesné teploty).
 • Před ovulací žena registruje minimální hladinu bazální teploty, zatímco teplota je ještě nižší než během menstruace. To je způsobeno vrcholem estrogenu před ovulací a během ní.
 • Ihned po ovulaci začne tělesná teplota stoupat, což je způsobeno transformací folikulu bez vaječné buňky na takzvané žluté tělo. Toto žluté tělo začne produkovat velké množství progesteronu. Zaznamená se teplota nad 37 ° C, která trvá několik dní po ovulaci.
 • 4 dny po ovulaci se teplota vrátí k normálu a zůstane na 36,6 ° C, klesne před menstruací. Pokud dojde k těhotenství, pak není pozorováno snížení bazální teploty před menstruací, protože v tomto případě žluté tělo nadále vylučuje progesteron (také se mu říká těhotenský hormon).

Mnoho lékařů srovnává takový plán s ptákem ve tvaru, zatímco vrcholem nárůstu teploty je jeho zobák a stádia zvyšování a snižování před a po ovulaci jsou jeho křídly. Pokud žena nemá ovulaci, pak k těmto výkyvům nedochází. Graf je téměř plochý. Je důležité vědět, že rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší teplotou musí být větší než 0,4 ° C.

Časový plán musí být vypracován na 3–4 měsíce, aby bylo možné sledovat pravidelnost cyklu a případná porušení pravidel, která nelze vždy zachytit během jednoho cyklu.

Rozvrh ovulace musí být sestaven v následujících případech:

 • Touha počat dítě - den před ovulací a den samotné ovulace nebo první den vysoké teploty a poslední dny produkce hlenu jsou považovány za nejpříznivější dny pro početí. Faktem je, že vajíčko může být oplodněno do 12 hodin po ovulaci, což znamená, že spermie se musí dostat do děložní dutiny, než dojde k ovulaci. Spermie při pohlavním styku pronikají z pochvy do cervikálního kanálu a poté do děložní dutiny. Tuto vzdálenost překonají za několik hodin, dokud se vajíčko nedostane do děložní dutiny vejcovody. Spermatozoa si zachovávají svoji životaschopnost - až 5 dní, ale schopnost počat je zůstává první den (v přítomnosti „plodného“ hlenu až 5 dní).
 • Touha vyhnout se nechtěnému těhotenství - ve stejné dny, které jsou pro těhotenství žádoucí, je třeba se vyhnout pohlavnímu styku, pokud žena neplánuje těhotenství.
 • Identifikace menstruačních nepravidelností - plánování menstruačního cyklu vám umožňuje identifikovat cykly bez ovulace, protože i při silné touze po početí dítěte a pohlavním styku v nejpříznivějších dnech nemusí dojít k požadovanému těhotenství. Současně si to žena nemusí všimnout, protože krvácení z dělohy nebo menstruační reakci lze zaměnit za menstruační krev. Menstruační reakce nastává v důsledku patologických změn sliznice dělohy a nerovnováhy ženských pohlavních hormonů. Při menstruační reakci k ovulaci obvykle nedochází.

Metoda plánování těhotenství a stanovení dne ovulace měřením bazální teploty a sledováním produkce hlenu se nazývá Retzerova symptotermální metoda. „Symptotermální“ doslovně znamená „na základě příznaku (tvorba hlenu) a změn tepelné odezvy (tělesná teplota)“.

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření se provádí pomocí speciálních nástrojů. Říká se jim zrcadla. Gynekolog vloží do pochvy zrcátko, které vám umožní vyšetřit děložní čípek, odebrat nátěr k vyšetření a odebrat z děložního čípku hlen.

Gynekologické vyšetření odhalí následující příznaky ovulace:

 • Příznak žáka. Tento příznak lze pozorovat při zkoumání vnějšího otevření cervikálního kanálu. Blíže v ovulaci se rozšiřuje, mírně se otevírá. Prostřednictvím pootevřeného otvoru kanálu je viditelný cervikální hlen, který poněkud vyčnívá z kanálu, proto při vyšetření samotný kanál a lesklý hlen připomínají zornici. Gynekolog hodnotí tento příznak podle průměru viditelného hlenu v děložním čípku. Pokud je průměr 1 mm, je vloženo znaménko +, 2 mm - ++, 3 mm - +++. Maximální počet plusů označuje období ovulace. Snížení závažnosti příznaku naznačuje, že ovulace již prošla.
 • Příznak kapradinového listu. Pokud se cervikální hlen aplikuje na skleněné sklíčko, vysuší se při pokojové teplotě a vyšetří se pod mikroskopem, zjistíte, že se v něm vytvořily krystaly (příznak krystalizace hlenu). Krystaly jsou uspořádány tak, aby vytvářely obraz, který připomíná list kapradiny. K tomuto příznaku dochází pod vlivem estrogenu, který mění fyzikálně-chemické vlastnosti hlenu. Maximální závažnost krystalizace hlenu nastává přesně v období ovulace (o 12-14 dnů). Do 9. dne cyklu je tento příznak negativní (hlen netvoří krystaly). A po 17 dnech (po ukončení ovulace) se závažnost tohoto příznaku postupně snižuje, což se opět stává negativním od 20 do 22 dnů až do menstruace.
 • Karyopyknotický index je poměr povrchových buněk pochvy k celkovému počtu všech typů buněk (ve vagině je přítomno 5 typů buněk). Tento příznak lze posoudit vyšetřením nátěru odebraného během gynekologického vyšetření. Nátěr se nanese na skleněné sklíčko a obarví se zvláštním způsobem, poté se vyšetří pod světelným mikroskopem. Během ovulace je tento index 60 - 80% a před a po ovulaci - 25 - 30%. Změny poměru vaginálních buněk jsou také způsobeny účinkem estrogenu.

Zjištění těchto příznaků ovulace vyžaduje opakované návštěvy gynekologa, přičemž jejich spolehlivost je obvykle 50%. Faktem je, že všechny výše uvedené příznaky vznikají pod vlivem estrogenů, zatímco samotný proces ovulace je částečně řízen estrogeny. Na roztržení folikulu se podílí hormon hypofýzy (luteinizační hormon) a enzymy produkované samotným folikulem. To znamená, že mohou existovat příznaky ovulace, zatímco samotná ovulace, tj. Uvolnění vajíčka, se nemusí objevit.

Rychlý ovulační test

Ovulační test umožňuje určit známku bezprostřední ovulace dříve, než k ní dojde. Je to podobné jako s těhotenským testem. Provádí se také pomocí moči. Rozdíl je v tom, že ovulační test je určen k detekci luteinizačního hormonu (LH) v moči, uvolňuje se před ovulací a stimuluje jej. Test lze použít doma. Zkouška by měla být provedena několikrát. První ovulační test by měl být proveden tři dny před očekávanou ovulací. Jakmile je test pozitivní, můžete další testování zastavit. Lékaři stále doporučují provést kontrolní test bezprostředně po prvním pozitivním výsledku. Pozitivní výsledek testu znamená, že k ovulaci dojde po 16 až 28 hodinách, protože test reaguje na maximální uvolňování luteinizačního hormonu - jednoho z faktorů, které stimulují ovulaci.

Tento test může být falešně pozitivní na menstruační nepravidelnosti, chronický stres, syndrom polycystických vaječníků, když má žena neustále vysokou hladinu luteinizačního hormonu. Test však poskytuje slabě pozitivní diagnostický proužek (je fuzzy). Takový výsledek nelze považovat za známku hrozící ovulace. Falešně pozitivní reakce může být také s jasným diagnostickým proužkem, pokud existují výrazné hormonální poruchy.

Ovulační test se provádí pomocí speciálních souprav, které obsahují požadovaný počet expresních proužků pro testování do 5 dnů.

Ovulační test by měl být proveden s přihlédnutím k délce menstruačního cyklu (kalendářní výpočet průměrné délky cyklu). Pokyny k ovulačnímu testu zahrnují tabulku, kde je uvedeno, ke kterému dni by mělo být podle délky cyklu zahájeno testování.

Pokud je například délka cyklu 21–22 dní, je třeba začít test používat od 9. dne cyklu, pokud je to 23–24 dní - od 7. dne. Při délce cyklu 25 až 38 dnů se den zahájení testu počítá jako „plus jeden den“, tj. Při délce cyklu 25 dnů odpovídá den měření 8 dnům, 26 dnům až 9 atd..

Existují dva typy ovulačního testu:

 • Testovací proužek - pro použití testu musíte odebrat moč do nádoby a umístit proužek tam na 5 sekund.
 • Midstream test (jet) - vypadá jako pero s víčkem. Uzávěr se odstraní a okraj s absorpčním (absorpčním) povrchem se umístí pod proud moči.

Ovulační test může přinést následující výsledky:

 • pozitivní - dva čiré pruhy (ovulace bude během příštích 2 dnů);
 • negativní - slabý testovací (druhý) proužek světlejší barvy (úroveň LH se nezvýšila).

Folikulometrie

Folikulometrie je sledování (sledování) procesu zvětšení a prasknutí folikulu pomocí ultrazvukového vyšetření (ultrazvuk). Folikulometrie se provádí pomocí konvenčních sond umístěných na kůži břicha a transvaginálním ultrazvukem, když je sonda zavedena pochvou. Je možné rozeznat folikuly pomocí konvenčního ultrazvuku, pokud se v nich již vytvořila dutina, to znamená, když se již objevila dominantní folikulární nebo graafová bublina. Abyste získali na obrazovce ultrazvukového přístroje obraz nejmenších zralých folikulů o průměru 2 - 3 mm, musíte provést transvaginální ultrazvuk.

Folikulometrie odhaluje na ultrazvuku následující příznaky ovulace:

 • zmizení dříve zjištěného dominantního folikulu, který dosáhl velikosti nezbytné pro ovulaci;
 • přítomnost tekutiny v pánevní dutině za dělohou.

Oba tyto příznaky naznačují uvolnění vajíčka z folikulu..

Folikulometrie se provádí několikrát během cyklu. Žena by měla přijít na první vyšetření bezprostředně po skončení menstruace (někde 4. - 5. den cyklu), podruhé - 8. - 10. den. Dále může gynekolog vyšetřovat vaječníky každý druhý den, protože ovulace by měla nastat v následujících 3 až 6 dnech.

Invazivní metody pro detekci známek ovulace

Nejpřesnějšími způsoby, jak zjistit, zda došlo k ovulaci, jsou invazivní metody, to znamená metody, které vyžadují zavedení do děložní dutiny nebo břišní dutiny.

Invazivní metody pro stanovení ovulace zahrnují:

 • biopsie endometria - odběr části děložní sliznice (endometria) pomocí nástrojů zavedených do její dutiny;
 • laparoskopie - zavedení kamery malým vpichem na přední stěně břicha a vyšetření vaječníku, na kterém by mělo být viditelné tzv. „stigma“ - jedná se o vypouklý folikul (jako pupínek), který má prasknout.

Detekce invazivní ovulace není rutina (všechny ženy). Má to několik důvodů. Za prvé, tyto metody nám umožňují určit pouze již nastanou ovulaci nebo ovulaci v „kurzu“ (což znamená, že v tomto cyklu tato informace již páru nepomůže při početí dítěte). Zadruhé, pro jmenování těchto metod jsou zapotřebí další indikace, například absence těhotenství a podezření na patologii dělohy nebo vaječníků.

Jaké jsou příznaky pokračující a začínající ovulace?

Ovulace není jediný den, kdy se vajíčko uvolní, ale celé období během jednoho menstruačního cyklu, což je příznivé dny pro početí. Známky před a po ovulaci vám umožňují přibližně nastavit den ovulace. Identifikace známek blížící se ovulace umožňuje ženě plánovat početí nebo naopak vyhnout se pohlavnímu styku, pokud nechce otěhotnět.

Před ovulací má žena následující příznaky:

 • pocit vlhkosti v pochvě, který není spojen se sexuálním vzrušením;
 • výtok podobný vaječnému bílku (čirý, vláknitý hlen);
 • pokles bazální teploty (měřeno v konečníku);
 • zvýšená sexuální touha.

Po ovulaci se u ženy vyskytují následující jevy:

 • pocit vlhkosti v pochvě zmizí;
 • vylučovaný hlen se stává bílým nebo žlutým, neroztahuje se, má hustou konzistenci;
 • sexuální touha oslabuje;
 • bazální teplota stoupá (asi 37,2 ° C);
 • tahání bolesti v dolní části břicha.

Poté, co se objeví příznaky ovulace, začíná „sterilní“ období, během kterého nedojde k početí (vajíčko již bylo zničeno).

Jak zjistit, zda došlo k početí po ovulaci?

Některé příznaky ovulace a první příznaky těhotenství po ovulaci jsou podobné, například žena může pociťovat bolest a napětí v mléčných žlázách, nevolnost, časté močení, průjem, změny nálady, bolesti v podbřišku a krvácení z pochvy. Ale ještě před očekávaným obdobím je možné zjistit, zda jsou spojeny s ovulací nebo koncepcí. Koncepce (oplodnění vajíčka) po ovulaci není nejdůležitější fází. Aby mohlo dojít k těhotenství, musí být do stěny dělohy implantováno oplodněné vajíčko. Tento proces se nazývá implantace. Implantace probíhá přibližně 7 až 10 dní po ovulaci. Pokud došlo k implantaci, pak tělo ženy vykazuje známky těhotenství.

První příznaky početí po ovulaci jsou:

 • Změna grafu bazální teploty ve druhé fázi cyklu. Ve druhé fázi cyklu, tj. Po ovulaci, se bazální teplota (teplota vnitřního prostředí těla, kterou žena měří ve vagině nebo konečníku), během několika dní po ovulaci, zvýší na 37 - 37,2 ° C. 4. - 5. den po ovulaci, pokud nedošlo k početí, zaznamenala žena měřením bazální teploty její pokles o 0,3 - 0,4 ° C, to znamená, že se vnitřní teplota „normalizuje“ na přibližně 36,6 ° C. Pokud došlo k početí, pak „zůstává“ bazální teplota. Přetrvávání vysoké teploty je důsledkem přetrvávání žlutého tělíska (tvoří se v místě prasklého folikulu, ze kterého při ovulaci vyšlo vajíčko). Corpus luteum je endokrinní orgán a produkuje hormon progesteron, dokud se nevytvoří placenta..
 • Implantační krvácení. K implantaci oplodněného vajíčka ve stěně dělohy dochází v důsledku destrukce povrchové vrstvy dělohy a ponoření budoucího embrya do této vrstvy. Zničení je doprovázeno lokálním odmítnutím a krvácením, které může žena pozorovat ve druhé fázi cyklu. Trvání takového krvácení nepřesahuje 2 dny. Výtok krve během ovulace je pozorován blíže ke středu cyklu a je spojen s částečným odmítnutím povrchové vrstvy sliznice dělohy na vrcholu vylučování estrogenu (jeho vrchol nastává před ovulací).

Je důležité vědět, že při početí na jeden den může bazální teplota prudce poklesnout, jak se to stane, pokud neexistuje koncepce. Při registraci poklesu bazální teploty si žena může myslet, že k početí nedošlo, nicméně během početí se jedná o zcela normální a fyziologický jev, který se nazývá implantační retrakce..

Důvody implantační deprese bazální teploty jsou:

 • Zastavení produkce progesteronu v žlutém těle. Zdá se, že vaječníky stále „nevědí“, že došlo k ovulaci. Jakmile dojde k implantaci, žluté tělo znovu začne produkovat progesteron a tělesná teplota opět stoupá (progesteron ovlivňuje termoregulační centrum).
 • Produkce velkého množství estrogenu při početí. Estrogen ovlivňuje a udržuje míru dělení oplodněného vajíčka. Účinek estrogenu na bazální teplotu je způsoben potlačením působení progesteronu, to znamená, že tělesná teplota pod vlivem estrogenu se nemůže zvýšit (a dokonce ani snížit).

Může dojít k početí a implantaci a nesmí být doprovázeno žádným z výše uvedených příznaků. Současně nemusí být přítomnost těchto znaků doprovázena koncepcí a implantací, proto nejspolehlivějším znakem koncepce po ovulaci zůstává těhotenský test.

Jaké jsou nejspolehlivější příznaky ovulace?

Nejspolehlivější příznaky ovulace jsou ty, které lze „vidět“. Lékaři volají metody pro detekci viditelných znaků. Metody pro vizualizaci známek ovulace jsou ultrazvukové vyšetření vaječníku a laparoskopie. Jiné příznaky ovulace, jako je změna bazální teploty, vylučování hlenu z děložního čípku, pocit vlhkosti v pochvě, zvýšené libido a překrvení mléčných žláz, nejsou přesným důkazem ovulace. Mohou být přítomny, ale nemusí dojít k ovulaci. To je způsobeno skutečností, že příznaky ovulace jsou spouštěny hormony, které jednoduše připravují ženské genitálie na proces početí..

Ultrazvukové vyšetření vaječníku zahrnuje sledování růstu, zrání a prasknutí folikulu, proto se této metodě říká folikulometrie.

Folikulometrie se provádí dvěma způsoby:

 • konvenční ultrazvuk - senzor je umístěn na břiše v oblasti vaječníků;
 • transvaginální ultrazvuk - umožňuje přiblížit senzor co nejblíže k vaječníku, zatímco je senzor zasunut do pochvy.

Konvenční ultrazvuk vám umožňuje vidět již zralý folikul, ve kterém lze rozlišit dutinu a která by měla brzy prasknout. Samotný proces prasknutí ultrazvuku se neukazuje, ale lékař po provedení běžného ultrazvukového vyšetření po ovulaci zjistí, že velký folikul dříve přítomný na vaječníku již není, na jeho místě se vytvořil corpus luteum (dočasný endokrinní orgán druhé fáze menstruačního cyklu) a krev a tekutina, která se vylila vyplnění dutiny folikulu, která se nachází v prostoru za dělohou.

Druhá metoda je mnohem více informativní než ta první, protože umožňuje vidět nejmenší folikuly i ve fázi jejich počátečního růstu. Transvaginální ultrazvuk navíc umožňuje detekovat „probíhající ovulaci“. Známkou nástupu ovulace je ztenčení stěny folikulu a jeho podlouhlý tvar. Tyto příznaky lze pozorovat v předvečer ovulace..

Laparoskopie je drobný chirurgický zákrok, který umožňuje zavést nástroj s kamerou na konci (laparoskop) punkcí na přední stěně břicha a prozkoumat vaječník s folikulem. Příznakem hrozící ovulace je ovulační stigma. Stigma je vyčnívající část folikulu, kde dojde k prasknutí. Stigma je dočasná struktura. Ovulační stigma nastává po vrcholu sekrece luteinizačního hormonu (produkovaného v hypofýze). Je to tento hormon, který se stanoví v moči během ovulačního testu. Luteinizační hormon podporuje aktivaci enzymů, které ničí folikulární stěnu. Stejně jako ultrazvukový test a příznaky dochází k ovulačnímu stigmatu 24 až 48 hodin před ovulací.

Mohou být příznaky ovulace bez ovulace??

Známky ovulace přímo nesouvisejí s procesem uvolňování vajíčka z folikulu (jedná se o ovulaci), takže jejich přítomnost neznamená, že došlo k ovulaci. Ovulace je proces závislý na hormonech. Jakákoli odchylka a nerovnováha mezi hormony mohou narušit proces prasknutí folikulu, zatímco žena a gynekolog, který ji zkoumá, mohou pozorovat charakteristické příznaky ovulace. Někdy jsou tyto příznaky ještě výraznější než u žen, které spolehlivě ovulovaly..

Známky ovulace (vyskytující se před ovulací) jsou:

 • pocit vlhkosti v pochvě;
 • sekrece cervikálního hlenu, připomínající vaječný bílek;
 • protahování hlenu až 8 cm nebo více;
 • zvýšené sexuální cítění;
 • překrvení mléčných žláz;
 • normální tělesná teplota;
 • příznak "zornice" (transparentní hlen v rozšířeném vnějším otvoru děložního čípku, zjištěný při gynekologickém vyšetření).

Všechny výše uvedené příznaky se vyskytují pod vlivem hormonu estrogenu. Vyrábí se v první fázi cyklu. Pokud je tohoto hormonu příliš mnoho, pak dojde ke stavu hyperestrogenismu (hyper - hodně), zatímco všechny výše uvedené příznaky i příznaky zjištěné během gynekologického vyšetření (napětí hlenu, příznak „zornice“) jsou ostře pozitivní.

Ovulace zároveň nemusí být doprovázena žádnými známkami. Všechny tyto znaky lze snadno „přehlédnout“. Navíc se jednoduše nemusí objevit..

Mohou existovat následující důvody absence známek ovulace s dokončenou ovulací:

 • Nesprávné měření bazální teploty (v konečníku). Žena může měřit bazální teplotu dostatečně dlouho (teploměr musíte držet v konečníku nebo pochvě po dobu 5-7 minut), ne ve stejnou hodinu. Pokud žena spala méně než 6 hodin, může to také ovlivnit výsledek. Výsledkem je zkreslení grafu změn bazální teploty.
 • Kolísání hladiny estrogenu. Hladiny estrogenu, které způsobují vaginální vlhkost a cervikální hlen, mohou kolísat, takže někdy má žena vaginální suchost a žádný výtok. To neznamená, že ovulace a početí jsou nemožné. Hlen jen pomáhá udržet delší životaschopnost spermií.
 • Různá citlivost receptorů (nervových zakončení) mléčných žláz na estrogen. Čím citlivější je mléčná žláza na estrogen, tím více se mléčné kanály dilatují a tím více bobtnají, což způsobuje bolestivost a napětí v ženských prsou. K přeplnění mléčných žláz však nemusí vůbec dojít, pokud je citlivost receptorů mléčné žlázy na estrogen nízká..
 • Nízká citlivost na bolest. Kreslení bolesti v podbřišku, které se považuje za charakteristický znak ovulace, může také chybět, pokud má žena nízkou citlivost na receptory bolesti.

Jak cítit ovulaci?

Samotnou ovulaci, tj. Uvolnění vajíčka z folikulu (váček, ve kterém vajíčko dozrává) nelze pociťovat. Příznaky ovulace, které jsou pozorovány u ženy během ovulace, nejsou spojeny s procesem prasknutí samotného folikulu, ale se změnami v těle pod vlivem hormonů. Ovulace končí první fází menstruačního cyklu, během níž folikul dozrává. Během této fáze se uvolňuje ženský hormon estrogen, který způsobuje příznaky ovulace. Žena může cítit známky, které naznačují, že se blíží ovulace. Mezi takové příznaky patří pocit mastné vlhkosti při vstupu do pochvy, uvolňování viskózního transparentního hlenu (velmi podobné vaječnému bílku), zvýšená sexuální touha, tíha v mléčných žlázách.

Jaké jsou příznaky nedostatečné ovulace?

Ovulace může chybět, pokud zralý folikul nepraskne a pokračuje v růstu (takový folikul se nazývá perzistentní) a pokud folikul přestane růst a dozrává (tento stav se nazývá atrézie folikulů). K tomu často dochází, když je nadbytek hormonu estrogenu, který normálně musí „ustoupit“ jinému hormonu, aby došlo k ovulaci. Tento hormon se nazývá luteinizační hormon a je vylučován hypofýzou (žláza v mozku).

Chcete-li zjistit, zda došlo k ovulaci, musíte posoudit změnu hlavních znaků před a po ovulaci. Změna znaků je normální vzhledem k tomu, že folikul vylučuje estrogen, který určuje příznaky před ovulací, a po prasknutí se v místě folikulu tvoří takzvané žluté tělísko, které vylučuje progesteron, což způsobuje zcela odlišné příznaky. Pokud tedy ovulace chybí, menstruační cyklus nevstoupí do druhé fáze a nejsou pozorovány žádné charakteristické změny znaků..

Známky ne ovulace jsou:

 • udržování normální tělesné teploty 14 dní po menstruaci (obvykle by měla teplota po ovulaci stoupat);
 • opožděná menstruace a silné krvácení;
 • nízké hladiny luteinizačního hormonu při ovulačním testu;
 • dobře viditelný velký folikul při ultrazvukovém vyšetření vaječníků;
 • nepřítomnost tekutiny vylité z folikulu za dělohou podle ultrazvuku.

Co je to „dvojitá ovulace“ a jaké příznaky způsobuje??

Dvojitá ovulace je zrání a prasknutí více než jednoho folikulu v jednom menstruačním cyklu. Tento jev je stále kontroverzní záležitostí. Mnoho odborníků se domnívá, že v jednom cyklu může zrát pouze jeden folikul. Dvojitá ovulace je stále možná, ale vzácná. Ženy, jejichž menstruační cyklus trvá 33 - 34 dní, mají šanci pozorovat opakovanou ovulaci. Je logické předpokládat, že pokud na zrání folikulu stačí 13–14 dní, pak při takové délce cyklu může dojít k takzvané „druhé vlně“ hormonálních změn, které stimulují zrání a ovulaci. Obvykle se po ovulaci uvolňuje hormon progesteron, který prostřednictvím zpětnovazebního mechanismu (spojení mezi vaječníkem a hypofýzou) potlačuje uvolňování folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Je to tento hormon, který je zodpovědný za růst a zrání folikulů..

Může dojít k dvojité ovulaci:

 • v jednom okamžiku, pokud oba zralé folikuly prasknou téměř současně;
 • po určité době, pokud mezi ovulací dvou folikulů uběhlo několik hodin nebo dní.

Pokud byla dvojitá ovulace současně a došlo k početí, pak se vyvíjí jedno těhotenství s bratrskými dvojčaty (mohou být různého pohlaví a velmi podobného vzhledu). Pokud k druhé ovulaci dojde po několika dnech, bude po oplodnění obou vajíček toto považováno za druhé těhotenství. Takový případ je popsán v medicíně a žena byla počata od různých partnerů.

Pokud nedojde k početí, pak po jedné dvojité ovulaci dojde k další menstruaci v obvyklou dobu. S druhou ovulací do sedmi dnů je třeba očekávat menstruaci s přihlédnutím ke dni druhé ovulace, tj. O 2 až 7 dní později.

Důvody pro dvojitou ovulaci mohou být:

 • stimulace ovulace (zavedení hormonů před postupem in vitro nebo umělou inseminací);
 • stres;
 • nepravidelný sexuální život, který může narušit rovnováhu hormonů;
 • dědičná predispozice.

Dvojitá ovulace se nejčastěji vyskytuje, když gynekolog-reprodukční lékař stimuluje ovulaci léky. Více než jeden folikul může zrát z vysoké koncentrace hormonů ve vaječnících.

Stejným způsobem vypočítejte druhou ovulaci. Je charakteristické, že po snížení množství ovulačního transparentního hlenu ("plodný" výtok) žena pozoruje změnu výtoku, stávají se matně žlutými, hustými (jedná se o "sterilní" výtok). Takový výtok netrvá déle než 3 dny, poté se znovu stanoví hojný výtok průhledného vodnatého hlenu. To jsou příznaky dvojité ovulace. Kromě výtoku dochází také k opakovanému snižování a zvyšování tělesné teploty před ovulací. Dvojitá ovulace je také detekována během ovariálního ultrazvuku.

Bílý výtok je známkou ovulace.?

Bílý výtok je známkou hrozící nebo minulé ovulace. Bílý výtok v první fázi cyklu (7-9 dní po menstruaci) naznačuje částečnou plodnost (plodnost), to znamená, že početí dítěte během tohoto období je možné ve 25-30% případů. Během ovulace žena pozoruje transparentní výtok, jsou bohaté, vodnaté, snadno vyniknou (nejplodnější dny). Hlen lze natáhnout mezi dva prsty. Po ovulaci se výtok objeví barvy a konzistence se změní. Jsou bílé, sýrové nebo krémové. Bílý nebo žlutý výtok se začíná objevovat, když je v hormonu první fáze menstruačního cyklu (před ovulací) nedostatek estrogenu a uvolní se více progesteronu (hormon druhé fáze). To vede ke změně funkce vaginálních žláz, začnou vylučovat své „normální produkty“.

Je normální krvácet během ovulace?

Během ovulace může žena pozorovat příměs růžové nebo hnědé barvy uvnitř bezbarvého hlenu, který se uvolňuje během ovulace. Tyto nečistoty jsou spojeny s částečným odmítnutím povrchové vrstvy děložní sliznice. Odmítnutí je způsobeno vrcholem estrogenového hormonu před ovulací. Jeho účinek na sliznici dělohy může vést k narušení prokrvení povrchových vrstev, jejich hladovění a odmítnutí kyslíkem. To se často stává, když jsou hladiny estrogenu vysoké. Malé množství výtoku krve během ovulace se nicméně považuje za normální, i když to znamená, že mohou nastat potíže s implantací (zavedením) oplodněného vajíčka do výstelky dělohy..

Po ovulaci táhne spodní břicho - to je známka těhotenství nebo ovulace?

Přitahování neintenzivní (tolerovatelné) bolesti v dolní části břicha (někdy výraznější vpravo nebo vlevo) není vždy známkou těhotenství. Mohou být jedním ze znaků ovulace. Takové bolesti se objevují uprostřed cyklu, tj. Během ovulace. Bolest po ovulaci není spojena s prasknutím folikulu (bublina s vejcem), ale s vniknutím folikulární tekutiny a krve ze zničených cév folikulu do břišní dutiny. Tekutina dráždí nervová zakončení membrány, která pokrývá břišní dutinu (pobřišnice), a způsobuje bolest. Pokud došlo k ovulaci v levém vaječníku, pak jsou bolesti a bolesti velmi často mylně považovány za zánět slepého střeva (apendicitida). V tomto případě zkušený chirurg objasní fázi menstruačního cyklu a bude schopen pochopit, že bolest je způsobena ovulací..

Bolest, kterou si některé ženy všimnou během početí, se objevuje 7 až 10 dní po ukončení ovulace. Jsou doprovázeny krvavým výtokem. Tyto jevy obvykle trvají 1 - 2 dny. Bolest a krev jsou způsobeny skutečností, že k proniknutí do stěny dělohy embryo lokálně ničí povrchovou vrstvu, vydláždí si cestu a vytvoří výklenek pro umístění. Obě znamení jsou normální..

Pokud bolest trvá déle a je intenzivnější (bolest zasahuje do ženy a narušuje její výkon), pak embryo pravděpodobně neproniklo do stěny dělohy, ale do stěny vejcovodu a u ženy se rozvine mimoděložní těhotenství (jedná se o nebezpečný stav vyžadující chirurgický zákrok. ).

Krvavý výtok uprostřed cyklu je důvodem pro kontaktování gynekologa. Vzhledem k tomu, že v intermenstruačním období je povolen pouze hojný slizniční výtok z pochvy, který chrání vnitřní pohlavní orgány před pronikáním patogenních mikroorganismů.