Hormonální substituční terapie pro ženy: přehled léků, dávkovací režimy, kontraindikace

Hormonální substituční terapie pro ženy je léčba, která musí nahradit hormony, které v těle chybí. Obnovením hormonů mohou být příznaky menopauzy znatelně oslabeny. Kromě toho je nutné zabránit rozvoji následků menopauzy. Zejména kardiovaskulární onemocnění, osteoporóza. Lékaři a odborníci doporučují zahájit tuto terapii co nejdříve, jakmile se objeví první příznaky menopauzy. Počáteční kurz může být až dva roky a poté by měl být proveden do pěti až deseti let po menopauze.

Jak porazit menopauzu?

Po celém světě je hormonální substituční terapie pro ženy považována za jeden z nejúčinnějších prostředků, které mohou porazit menopauzu. Bohužel v naší zemi je postoj k tomuto problému stále podivný. Samotné ženy jsou v rozpacích diskutovat o tomto tématu a bojí se přiznat, že jejich tělo nevyhnutelně stárne. Zároveň se zapomíná, že samotné slovo „vyvrcholení“ znamená v překladu z řečtiny pouze „stupeň“. To není vůbec konec, ale pouze určitá fáze, kterou je třeba překonat, aby bylo možné pokračovat v aktivním a naplňujícím životě..

Podle aktuálně existujících statistik dochází k menopauze bez komplikací pouze u třetiny spravedlivého pohlaví. Zbytek žen vykazuje příznaky různé závažnosti. To může být zvýšené pocení, návaly horka, poruchy paměti a spánku, slzavost, úzkost a úzkost, zvýšená únava. Kromě toho stojí za zmínku, že se jedná o příznaky, které se objevují v raných fázích, a pak to bude mnohem horší. V průběhu času může menopauza vést k inkontinenci moči, pocitu pálení v močovém měchýři, obezitě, lámavosti nehtů a suché kůže, artritidě, osteoporóze, Alzheimerově chorobě. Hormonální substituční terapie pro ženy je způsob, jak pomoci vyrovnat se s touto situací.

Existuje přesně pro boj proti vývoji těchto patologických stavů. Princip působení hormonální substituční terapie je založen na doplnění chybějících hormonů v ženském těle. Faktem je, že během menopauzy endokrinní žlázy významně snižují nezávislou produkci progesteronu a estrogenu. Vytváří se jejich nedostatek, který vede k výskytu všech druhů příznaků klimakterického syndromu. Pokud jsou hormony dodávány z vnějšího prostředí, ženské tělo bude i nadále fungovat normálně s malými nebo žádnými změnami. Samozřejmě se nikomu nepodaří konečně porazit vyvrcholení, každopádně to dříve či později přijde. Pomocí hormonální substituční terapie u žen se ale budete moci vyhnout většině následků a nepohodlí..

V současné době ve vyspělých zemích přibližně čtvrtina žen v dospělém věku tuto metodu aktivně používá při prvních známkách nástupu menopauzy. V Ruské federaci je toto číslo mnohem nižší. Například v Moskvě nepoužívají hormonální substituční terapii pro ženy více než tři procenta spravedlivého pohlaví, v celé zemi je indikátor výrazně nižší, je to 0,2%.

Mýty o hormonech

Zdá se, že taková předpojatost vůči hormonální terapii vznikla kvůli neznalosti, zvyku poslouchat spíše rady přátel a sousedů než odborníků, a také kvůli nedostatku zvyku pravidelně navštěvovat gynekologa. Existuje mnoho mýtů o hormonech, z nichž většina je prostě směšná..

Někteří věří, že mohou vést k prudkému zvýšení hmotnosti, aktivnímu vzhledu vlasů na ženském těle (dokonce i vousů a knírů). Ve skutečnosti je všechno přesně naopak. Hormonální substituční terapie u žen je nepostradatelným stupněm v léčbě a prevenci klimakterického syndromu. Pokud je předepsáno správně a včas, pak do týdne po užití léků se nepříjemné příznaky sníží nebo úplně zmizí, přílivy ustoupí.

Hormonální léky mají přímý účinek na hlavní důvod menopauzy. Jedná se o nedostatek pohlavních hormonů. Je třeba zdůraznit, že všechny ostatní metody, které se doporučují používat při menopauze, nejsou schopny tuto příčinu odstranit samy, ale mohou jen mírně oslabit příznaky. Patří mezi ně nehormonální léky na specifické příznaky, udržování zdravého životního stylu a speciální diety. Je třeba poznamenat, že sport, správná výživa a odmítání špatných návyků mohou znásobit účinek hormonální substituční léčby v menopauze. Ale to funguje pouze v kombinaci.

Výhody této metody

Mezi gynekology existuje mnoho příznivců a odpůrců této metody. Zvažte argumenty předložené každou stranou.

Výhody hormonální substituční terapie po určitém věku spočívají v tom, že pouze pomocí této metody je možné účinně ovlivnit minerální hustotu tkáně. Při nedostatku potřebných hormonů začne vápník z ženského těla aktivně vyplavovat. Díky tomu jsou kosti křehké, zejména během menopauzy. V důsledku toho se může vyvinout osteoporóza obratlů a boků, což vede k pravidelným zlomeninám. Hormonální terapie aktivně bojuje proti úbytku kostní hmoty, což významně snižuje výskyt zlomenin.

Je třeba poznamenat, že pouze hormonální terapie dnes zůstává účinnou klinicky ověřenou metodou řešení následků menopauzy. Proto je považován za hlavní lék na zvládání těchto příznaků..

Další výhodou hormonální substituční terapie u žen nad 50 let je, že riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění je významně sníženo. Jsou však na prvním místě mezi příčinami úmrtí u žen během menopauzy. Hormonální terapie má účinný účinek na normalizaci krevního tlaku, vaskulárních funkcí a hladiny cholesterolu. Podle autoritativních klinických studií, pokud začnete užívat hormonální léky včas, je riziko hypertenzních krizí a rozvoje diabetes mellitus významně sníženo..

Kromě toho je tento typ terapie schopen zabránit atrofickým změnám v urogenitálním traktu, které mohou být způsobeny nedostatkem estrogenu. Hormony aktivně bojují proti nepříjemným příznakům, jako je svědění a suchost v pochvě. Existuje vysoká pravděpodobnost zlepšení stavu vlasů, pokožky, kloubů. Podle dostupných údajů je pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby také snížena během menopauzy..

Závěrem je třeba poznamenat, že terapie zkracuje dobu a počet návalů horka, zvládá depresi a neurózy..

Odpůrci

Při analýze všech výhod a nevýhod hormonální substituční terapie musíte poslouchat názor oponentů této metody léčby. Trvají na tom, že je extrémně obtížné vyvinout správné léčebné režimy, které budou skutečně účinné..

Kromě toho je téměř nemožné přesně určit dávku hormonů podle potřeb konkrétního ženského těla. Pravděpodobná je přítomnost vedlejších účinků, které zahrnují rozvoj vaskulární trombózy a nádorů. Vzhledem k tomu, že se metoda používá relativně nedávno, neexistují žádné údaje o účinnosti léčby pozdních komplikací menopauzy. Nakonec mají všechny hormonální léky velké množství kontraindikací. Zahrnují pravděpodobná onemocnění ledvin, žil, jater, rakovinové napětí.

Nedávný výzkum ukázal, že teoretická rizika mohou být minimalizována maximalizací přínosů léčby. Z tohoto důvodu byste měli zvolit optimální terapeutický režim. Jelikož bezpečnost užívání hormonů přímo závisí na věku pacienta, pak se ženy mladší 60 let prakticky nemusí obávat žádných rizik.

Indikace pro jmenování terapie

Lékaři definují dvě skupiny pacientů, kterým je předepsán tento typ terapie. První zahrnuje symptomatické indikace zaměřené na léčbu specifických příznaků klimakterického syndromu..

Mezi nimi je atrofie pohlavních orgánů, náhlé změny nálady, neurózy, ospalost a nespavost, bušení srdce, návaly horka, zimnice, hyperhidróza. Je možné narušení normálního fungování kardiovaskulárního systému. Výsledkem je dušnost, prudký vzestup krevního tlaku, závratě, bolesti hlavy a bolesti srdce. První skupina indikací zahrnuje příznaky spojené se snížením libida a suchostí v pochvě, bolestivým děložním krvácením, stárnutím kůže, bolestmi v dolní části zad, končetinami, dolní části břicha.

Druhá skupina zahrnuje pacienty, kterým je tato léčba předepsána jako profylaxe, aby se zabránilo pozdním komplikacím. Zejména osteoporóza, kardiovaskulární onemocnění. Riziková skupina zahrnuje pacienty s anamnézou osteoporózy, časnou menopauzou jakékoli etiologie, existujícími chorobami kardiovaskulárního systému a s dědičnou predispozicí k nim.

Hormonální substituční léčba u žen nad 40 let může být předepsána pro standardní průběh menopauzy v kterékoli z jejích fází. U premenopauzálních žen se to provádí ke stabilizaci cyklu, v menopauze to pomáhá snížit projev negativních příznaků. U žen po menopauze pomáhá snižovat riziko tvorby nádorů a zlepšovat celkovou kvalitu lidského života.

Stávající kontraindikace

Je důležité si uvědomit, že existuje mnoho kontraindikací, u nichž je důrazně nedoporučován průběh této terapie. Proto musí každý pacient před zahájením léčby podstoupit podrobné vyšetření..

Je zakázáno používat terapii, pokud jsou zjištěny následující patologie nebo nemoci:

 • zhoršená funkce ledvin a jater;
 • onemocnění dělohy a mléčných žláz;
 • tromboembolismus a trombóza;
 • přítomnost nádorů pohlavních orgánů nebo podezření na ně;
 • cukrovka;
 • ovariální endometrióza;
 • epilepsie;
 • mastopatie;
 • děložní a vaginální krvácení, jehož původ není možné zjistit;
 • bronchiální astma.

Kontraindikace zahrnují také nepříznivou dědičnost z hlediska onkologických onemocnění, přecitlivělost na jednotlivé složky léků.

Mnoho pacientů nezačne s hormonální substituční léčbou pro ženy po 45 letech ze strachu z vedlejších účinků. Opravdu jsou. Moderní výzkum však dokazuje, že jich není tolik, navíc většina z nich není schopna mít žádný škodlivý účinek na ženské tělo. Ale v případě odmítnutí užívání hormonů bude způsobeno mnohem větší poškození zdraví žen..

Mezi tyto nežádoucí účinky patří nevolnost, bolesti břicha a zvýšená chuť k jídlu. Může dojít k překrvení a bolestivosti mléčných žláz, suchosti vaginální sliznice nebo naopak ke zvýšení množství cervikálního hlenu. V některých případech se objeví děložní krvácení, křeče svalů dolních končetin, tromboembolismus a akné. Je možné zvýšení tělesné hmotnosti, celková slabost, otoky končetin, vysoká únava.

Základní principy

Existuje mnoho hormonálních substitučních léků na menopauzu. Při užívání některého z nich je důležité přísně dodržovat základní principy vyvinuté Mezinárodní menopauzovou společností. Abych je stručně shrnul, všechny podléhají zásadě „neškodit“.

Předepisování hormonální substituční léčby po 40 letech nebo v jakémkoli jiném věku by mělo být pouze součástí léčebné strategie. Měla by být doplněna doporučeními týkajícími se životního stylu pacienta. Je důležité být fyzicky aktivní, jíst správně a vzdát se alkoholu a kouření. Tuto terapii lze předepsat pouze individuálně, v souladu s charakteristikami konkrétní ženy, s přihlédnutím k jejím příznakům. Je brána v úvahu její osobní a rodinná historie.

S nástupem menopauzy v raném věku (do 45 nebo 40 let) existuje zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy a demence. V tomto případě se doporučuje provádět hormonální substituční terapii u žen po 40 letech až do dosažení průměrného věku v menopauze..

Bez objektivních indikací nejsou hormonální léky předepsány, ženy, které je užívají, by měly alespoň jednou ročně navštívit gynekologa a podstoupit komplexní vyšetření. O načasování zastavení užívání léků pro hormonální substituční terapii u žen rozhoduje sama pacientka společně s lékařem po dosažení cílů.

Drogy

V současné době jsou tyto léky dostupné v různých formách. Mohou to být tablety nebo pilulky, implantáty a subkutánní injekce, čípky, náplasti, gely a krémy.

Nejoblíbenějším typem hormonálních léků jsou pilulky. Nejvhodnější je vzít si je. Dává smysl je opustit pouze v případě onemocnění jater nebo gastrointestinálního traktu. V tomto případě je lepší dát přednost transdermálním nebo topickým látkám, které neovlivní gastrointestinální trakt..

Skupiny hormonálních léků

Podle jejich složení jsou hormonální léky rozděleny do čtyř skupin. Některé léky na hormonální substituční terapii jsou založeny na estrogenu. Mezi tyto skupiny drog patří:

 • Syntetické léky - ethinylestradiol, estriol, diethylstilbestrol (přípravky "Microfollin", "Premarin").
 • Esenciální - estriol sukcinát, estron sulfát, estradiol valerát (Cyclo-Proginova, Proginova).
 • Mikronizované - formy estriolu a estradiolu, které zlepšují proces absorpce ("Femoston", "Ovestin").
 • Přírodní estrogeny. Jedná se o látky identické s estradiolem v chemickém složení, které jsou syntetizovány samotným ženským tělem („Complivit Calcium D3 Gold“).

Prostředky založené na gestagenech se používají k prevenci hyperplazie sliznice dělohy a k účinné kontrole jejího stavu. Tyto prostředky mají negativní vliv na metabolismus lipidů a sacharidů, proto se používají pouze v minimálních dávkách nezbytných k regulaci sekreční funkce. Nejčastěji jsou předepisovány v postmenopauzálním období („Diane-35“, „Duphaston“, „Norkolut“).

Existují prostředky založené na mužských hormonech, ale jejich účinnost dosud nebyla prokázána. Androgenní léky používají například testosteron. Současně existují informace, že tyto pilulky jsou schopny zmírnit vazomotorické příznaky, ale dosud neexistují žádné algoritmy pro jejich použití nebo dávkování..

V poslední době získávají na popularitě léky na bázi tibolonu. Jedná se o syntetický steroid s mírnými progestogenními, estrogenními a androgenními vlastnostmi. Zahrnuje takové značky jako „Lebidon“, „Livial“, „Welledien“. Je třeba zdůraznit, že tibolon nekompenzuje nedostatek chybějících hormonů, ale částečně přebírá funkce, které by měly vykonávat. Je zvláště účinný při prevenci kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy během hormonální substituční léčby u žen nad 45 let. Léky mají mnoho vedlejších účinků. Berte tyto prostředky velmi opatrně..

Takto funguje hormonální substituční terapie. Jaké léky se používají, nyní víte.

Po zahájení hormonální terapie musí pacient pochopit, že se bude jednat o dlouhodobou léčbu, která se nikdy neomezuje na krátkodobý průběh. Když uspějí v dosažení svého cíle - pomoci vyrovnat se s hormonálními změnami, přestanou užívat hormony. S časnými klimatickými příznaky se účinek projeví již v prvním týdnu užívání hormonálních léků. K upevnění pozitivního účinku by léčba měla pokračovat dostatečně dlouhou dobu - od jednoho do několika let.

V současné době odborníci vyvinuli dvě schémata substituční terapie. Krátkodobě je možné se zbavit psychoemotických příznaků, návalů horka, poruch v práci urogenitálního systému. Léčba trvá tři až šest měsíců. V případě potřeby lze kurz opakovat.

Dlouhodobá terapie je navržena na pět až sedm let, nebo i déle. V tomto případě se cílem stane prevence přesně pozdních poruch, které se v těle objevují. Mluvíme zejména o osteoporóze, kardiovaskulárních onemocněních, Alzheimerově chorobě.

Nyní byla zrušena omezení užívání hormonálních léků. Přirozeně se to týká pouze těch pacientů, kteří jsou pravidelně sledováni gynekologem, mohou upravit léčbu. Pokud byla léčba zahájena okamžitě a nebyla přerušena, je horní věková hranice pro hormonální terapii 65-70 let.

Recenze

Podle recenzí v poslední době stále více ruských žen zažívá hormonální substituční terapii. Většina z nich je kategoricky pro, upozorňuje, že toto je jediný způsob, jak prodloužit život ženy a udržet si zdraví. Musíte se jen připravit na to, že jakýkoli příjem hormonů bude přímo souviset s restrukturalizací těla. Prvních pár měsíců proto bude muset hmotnost zvlášť pečlivě sledovat..

Kromě toho je důležité kontaktovat kompetentního a profesionálního lékaře, který vám poradí s konkrétními léky, které jsou ve vašem případě účinné, vypočítat dávku a poskytnout přesná doporučení. Ti, kteří se rozhodli zahájit tento typ terapie, přiznávají, že se jejich život rychle vrátil do normálu..

Hormonální substituční terapie: kdo potřebuje HRT a proč?

Hormonální substituční léčba - zkráceně HRT - znamená další zavedení těch hormonů, které chybí k udržení normálního hormonálního pozadí, do těla. Moderní medicína aktivně používá HRT, včetně menopauzy.

Hormonální substituční léčba menopauzy se omezuje na skutečnost, že se do ženského těla přivádí potřebné množství pohlavních hormonů, aby se udržovalo hormonální pozadí, které se během tohoto období mění, na relativně konstantní úrovni. Řekneme vám o HRT podrobně.

Stručná historie HRT

Léky HRT pro ženy, které dosáhly věku menopauzy, byly poprvé předepsány ve Spojených státech a objevily se ve 40. až 50. letech minulého století. Hormonální léčba se rychle stala populární díky zjevným pozitivním výsledkům..

Většina z četných studií zjistila, že důvodem těchto účinků bylo použití pouze jednoho pohlavního hormonu v hormonálních látkách - estrogenu. Byly učiněny příslušné závěry a již v 70. letech se objevily dvoufázové tablety..

Jejich složení zahrnuje přírodní hormony - estrogen a progesteron, které inhibují růst endometria v děloze.

Neustálé sledování zdravotního stavu žen užívajících hormony během menopauzy umožňuje lékařům dospět k závěru, že v těle dochází k pozitivním změnám..

Léky se vyrovnávají nejen s klimakterickými příznaky, ale také zpomalují atrofické změny, snižují hladinu cholesterolu v krvi a zlepšují metabolismus lipidů..

Hormonální rovnováha s menopauzou

Ženské pohlavní hormony ovlivňují tvorbu pravidelného menstruačního cyklu v těle, který se projevuje jako menstruace. V tomto procesu hraje důležitou roli hormon stimulující folikuly (FSH) a také následující hormony: luteinizační (LH), estrogen a progesteron.

Po 40 letech podléhá ženské tělo hormonálním změnám. Jsou spojeny s vyčerpáním vaječníků.

U žen po 45 letech začíná menopauza, která zahrnuje tři důležité fáze:

 1. Premenopauza - trvá od prvních příznaků dysfunkce vaječníků po poslední spontánní menstruaci.
 2. Menopauza - jeden rok po posledním období, během kterého menstruační funkce zcela chyběla.
 3. Postmenopauza - nastává bezprostředně po menopauze a pokračuje až do konce života.

Během premenopauzálního stádia se v důsledku snížení aktivity vaječníků produkuje méně estrogenu. Vzhledem k tomu, že všechny hormony jsou navzájem velmi úzce propojeny, nedostatek jednoho z nich určitě způsobí pokles hladiny všech ostatních ženských hormonů během menopauzy.

Menstruace se objevuje méně často a často bez tvorby vajíčka. Jeho nepřítomnost vede k tomu, že hladina progesteronu klesá, což je zodpovědné za výstelku dělohy..

Výsledkem je, že endometrium se ztenčuje. V menopauze klesá hladina estrogenu na kritickou hodnotu a vyvolává pokles hladiny dalších pohlavních hormonů.

Menstruace již nepřichází, protože tělo již nemá podmínky pro obnovu tkání. Během postmenopauzální fáze vaječníky úplně zastaví produkci hormonů.

Co potřebujete vědět o hormonální nerovnováze

Výchozím faktorem pro nástup menopauzy je stárnutí související s hormonální funkcí vaječníků a folikulárního aparátu, jakož i změny v nervové tkáni mozku. Výsledkem je, že vaječníky začínají produkovat méně progesteronu a estrogenů a hypotalamus je vůči nim méně citlivý..

Protože vše je v těle propojeno, hypofýza zvyšuje množství FSH a LH, aby stimulovala produkci ženských hormonů, které nestačí. Zdá se, že hormony FSH „podněcují“ vaječníky a díky tomu se v krvi udržuje normální hladina pohlavních hormonů. Současně však hypofýza funguje v intenzivním režimu a syntetizuje zvýšené množství hormonů. Co ukazují krevní testy.

V průběhu času povede pokles funkce vaječníků k produkci estrogenu v menším objemu, než je u žen obvyklé. Nebudou stačit, aby hypofýza „spustila“ svůj kompenzační mechanismus. Nedostatečná hladina hormonů vyvolává změny v práci jiných žláz s vnitřní sekrecí a vede k hormonální nerovnováze.

Hormonální nerovnováha se projevuje následujícími syndromy a příznaky:

 1. Menopauza syndrom, který se vyskytuje u žen během premenopauzy nebo menopauzy. Charakteristickým znakem syndromu jsou návaly horka - náhlý tok krve do hlavy a horní části těla, který je doprovázen zvýšením teploty. Kromě návalů horka se u žen vyskytují následující příznaky: zvýšené pocení, nestabilní psycho-emoční stav, prudký nárůst krevního tlaku a bolesti hlavy. Mnoho lidí má poruchy spánku, poruchy paměti a deprese.
 2. Poruchy urogenitálního systému - močová inkontinence, bolestivé močení, snížená sexuální aktivita, suchost vaginální sliznice, která je doprovázena svěděním nebo pálením.
 3. Metabolické poruchy - zvýšená tělesná hmotnost, otoky končetin atd..
 4. Změny vzhledu - suchá kůže, prohlubující se vrásky, lámavé nehty.

Jak může HRT pomoci při menopauze

Ve skutečnosti je menopauza přirozenou fyziologickou fází v životě ženy spojenou se zánikem reprodukční funkce..

Všechny jeho fáze jsou doprovázeny určitým komplexem příznaků, které se projevují s různou závažností a závažností. Jsou způsobeny nedostatkem pohlavních hormonů a také skutečností, že hypofýza produkuje více folikuly stimulujícího hormonu.

Hormonální substituční léčba menopauzy je léčba léky obsahujícími pohlavní hormony. Jaké hormony tělu chybí, budou použity pro HRT. Účelem této terapie je eliminovat akutní nedostatek estrogenu a progesteronu, který vznikl v ženském těle v důsledku snížení jejich produkce vaječníky..

V gynekologii se používají dva typy HRT:

 1. Krátkodobé - lékař předepíše léčebný kurz trvající od 12 do 24 měsíců.
  Cílem této léčby je zmírnit příznaky menopauzy. Nepoužívá se, když je žena v těžké depresi nebo má orgánové patologie. Tito pacienti potřebují nehormonální terapii..
 2. Dlouhodobě - ​​předpokládá, že léky budou užívány nepřetržitě po dobu 2-4 let, někdy až 10 let.
  Je předepsán ženám, u nichž je menopauza doprovázena vážnými změnami v činnosti kardiovaskulárního systému, endokrinních žláz, fungování centrálního nervového systému a akutními projevy menopauzálních příznaků.

Hormonální terapie endometriózy poskytuje velmi dobré výsledky. Nyní se toto onemocnění stalo velmi častým a po zánětlivých procesech a děložních myomech je na třetím místě..

Lékaři předepisují hormonální léčbu. Tato metoda poskytuje dobré výsledky. Pokud nedojde k žádnému účinku během 3–4 měsíců po užití hormonů, je pacient operován.

Jak je předepsán GTZ pro menopauzu

Mnoho žen si na HRT dává pozor. Věří, že hormony jim více ublíží než pomohou. Ale tyto obavy jsou neopodstatněné. Ženské tělo fungovalo mnoho let právě díky pohlavním hormonům. Zajistili nejen reprodukční funkce, ale také normální metabolismus a fungování všech tělesných systémů..

Hormonální nerovnováha však přispívá k rozvoji nemocí a rychlému stárnutí. Ale užívání léků obsahujících hormony samostatně je nežádoucí..

U ženy, která začala menopauzu, jsou hormony předepisovány s přihlédnutím k mnoha parametrům jejího těla a na základě výsledků testů. Kromě toho výběr léků pro hormonální substituční terapii závisí na stadiu menopauzy.

Vlastnosti HRT u postmenopauzálních žen

Postmenopauza je konečná fáze menopauzy. Během tohoto období žena padne mnohem dříve než 60 let..

Žena neměla menstruaci déle než rok a potřebuje léky, které odpovídají charakteristikám stavu těla:

 1. Práce kardiovaskulárního systému se zhoršila.
 2. Nedostatek pohlavních hormonů vyvolává vegetativní-vaskulární poruchy.
 3. Atrofické procesy pohlavních a močových orgánů způsobují těžké nepohodlí se svěděním nebo pálením sliznice.
 4. V důsledku pokročilé osteoporózy se zvyšuje riziko zlomenin.

Tento obecný seznam projevů menopauzy lze doplnit o příznaky jiných nemocí nebo nemusí mít změny. Užíváním postmenopauzálních hormonů bude většina žen schopna zlepšit své zdravotní ukazatele. Pomůže tak svému tělu a obecně zlepší kvalitu života..

Dobře zvolené léky HRT jsou schopné:

 • snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění;
 • normalizovat lipidové spektrum krve;
 • zabránit zničení kostí;
 • mají pozitivní vliv na metabolismus sacharidů.

Kdo je kontraindikován pro HRT?

Hormonální substituční terapie se provádí pomocí léků vytvořených buď na bázi estrogenu a progesteronu, nebo pouze na základě první látky.

Po odstranění dělohy a vaječníků (hysterektomie) není nutné progesteron injikovat do ženského těla. U řady nemocí není použití hormonů žádoucí. Mohou vést k progresi onemocnění..

Kontraindikace HRT:

 • nádory mléčných žláz, stejně jako orgány reprodukčního systému;
 • různé nemoci dělohy;
 • nemoc jater;
 • hypotenze;
 • krvácení nesouvisející s menstruací;
 • akutní trombóza a tromboflebitida;
 • přecitlivělost na složky léčiva.

Vzhledem k tomu, že HRT existují kontraindikace, musí lékař před předepsáním odeslat pacienta na komplexní vyšetření. Žena musí podstoupit ultrazvuk prsu a mamografii a ultrazvuk reprodukčního systému.

Kromě toho projít těmito testy: pro biochemii, pro srážlivost krve, stejně jako pro studium hormonálního stavu (detekují koncentraci TSH, FSH, glukózy, prolaktinu a estradiolu). Pokud máte podezření na vysoký cholesterol v menopauze, provede se speciální analýza - lipidový profil. Pro stanovení hustoty kostí je nutné podstoupit denzitometrii.

Stručná charakteristika drog

Lze rozlišit následující léky nové generace pro HRT v menopauze, které umožňují obnovit hormonální nerovnováhu: Klimonorm, Klimadinon, Femoston a Angelik. Kromě názvu uvedeme krátký popis každého léku..

Nepochybně by měl lékař předepisovat lék obsahující hormony. Samoléčba žena může poškodit její zdraví nebo zhoršit stávající problém.

Droga "Klimonorm"

Tento lék je ve formě pilulek. Jeden blistr obsahuje 9 kusů žlutých pilulek (hlavní složkou jsou 2 mg extradiolvalerátu) a 12 kusů hnědých pilulek (obsahuje 2 mg extradiolvalerátu a 150 μg levonorgestrelu).

V ženském těle se extradiolvalerát převádí na estradiol. Úplně nahrazuje přirozený hormon estrogen, který vaječníky neprodukují během menopauzy..

Látka zvládá nejen psychologické a autonomní problémy, s nimiž se žena před menopauzou setkává, ale také zlepšuje její vzhled. Zvyšováním obsahu kolagenu v ženské pokožce se zpomaluje tvorba vrásek. Dochází k zachování mládeže. Snížení hladiny celkového cholesterolu předchází kardiovaskulárním a střevním onemocněním.

Při absenci menstruace začíná léčba v kterýkoli den cyklu. Užívají hormony po dobu 21 dnů (nejprve žluté dražé a poté hnědé). Poté nemusíte pít hubbub po dobu 7 dnů. Léčba menopauzy dále pokračuje dalším balíčkem léku.

Droga "Femoston"

Existují dva typy tablet: bílá s ochranou filmu (estradiol 2 mg) a šedá (estradiol 1 mg a dydrogesteron 10 mg), které jsou baleny v blistrech po 14 kusech. Používá se k léčbě postmenopauzy. Hormony odstraňují nebo významně snižují psychoemočné a vegetativní příznaky. Tento léčivý přípravek zabraňuje rozvoji osteoporózy.

Průběh příjmu je 28 dní: pijte bílou po dobu 14 dnů a poté stejné množství šedé. Dáma s nerušeným menstruačním cyklem užívá lék od prvního dne menstruace. Při absenci menstruace se považuje za normální začít užívat drogu od kteréhokoli dne.

Žena s nepravidelným cyklem začíná užívat drogu až poté, co dva týdny pije Progestan.

Droga "Klimadinon"

Lék obsahuje rostlinné hormony. Vyrábí se ve formě tablet a kapek. Růžové tablety s hnědým odstínem (hlavní složkou je suchý extrakt z rostlin cimicifugi 20 mg) a kapky světle hnědého odstínu (obsahují tekutý extrakt z cimicifuga 12 mg).

Lék je předepsán pro vegetativní-vaskulární poruchy spojené s menopauzou. Lékař předepisuje léčebný postup s přihlédnutím k hormonálnímu pozadí dámy.

Droga "Angelique"

Šedo-růžové tablety (estradiol 1 mg a drospirenon 2 mg) balené v blistrech po 28 ks. Menopauzální hormonální substituční terapie zahrnuje tento lék. Hormony během menopauzy jsou také zaměřeny na prevenci osteoporózy. Lék se začíná užívat podle pokynů lékaře.

Chcete-li dosáhnout účinku léčby těmito prostředky, musíte dodržovat následující jednoduchá pravidla:

 1. Léky by měly být užívány současně, aniž by chyběly;
 2. Tablety nebo pilulky nejsou jídlem, a proto nejsou žvýkací. Pijí se celé s vodou..

Nedodržení těchto pokynů může způsobit vaginální krvácení. Hormonální substituční terapii lze užívat pouze se souhlasem lékaře. Je třeba si uvědomit, že taková léčba může být prospěšná i škodlivá..

Proto byste neměli ani zvyšovat předepsaný průběh užívání léků, ani je přestat užívat sami bez konzultace s lékařem. Musíte užívat hormony do posledního dne určeného odborníkem.

Na konci našeho článku shrneme fakta, která jsme se dozvěděli:

 1. Hormonální terapie pro menopauzu má dva směry působení: za prvé zmírňuje nepříjemné příznaky menopauzy a za druhé snižuje riziko komplikací po ukončení stadia menopauzy (rakovina).
 2. Pouze lékař může předepsat tuto metodu léčby, protože existuje řada kontraindikací pro jmenování hormonů.
 3. Každá žena, která se stará o své zdraví, by měla nejen vědět, které hormony by měly být během menopauzy vylučovány, ale také rozumět řadě léků nové generace pro HRT během menopauzy, jejich působení a vedlejším účinkům.

Dodržování všech doporučení lékaře pod jeho neustálým dohledem vám umožňuje dosáhnout dobrých výsledků. Dobré zdraví!

Milé dámy, co si myslíte o hormonální substituční léčbě menopauzy?

Hormonální substituční terapie: co to je a kdo ji potřebuje

Pokud vše správně zvážíme, pak není předepisování hormonální terapie mnohem nebezpečnější, říká Světlana K alinchenko, profesorka, doktorka lékařských věd, vedoucí endokrinologického oddělení, FPK MR, RUDN.

Svetlana Chechilova, „AiF“: Pamatuji si, že první článek s vámi, který jsme dělali o mužské impotenci. A dnes řešíte problémy žen?

Svetlana Kalinchenko: Nejprve jsme se svými kolegy nadšeně řešili hormonální rovnováhu u mužů v nejlepších letech života a starších. Stanovili kritérium: zdravý muž je člověk bez obezity, s pasem menším než 93 cm, netrpí nokturií (v noci se neprobudí z nutkání jít na toaletu), nemá problémy se spánkem, nestěžuje si na erektilní dysfunkci...

- Muži začali opouštět své vrstevníky pro mladé?

- Přesně to se stalo. A uvědomili jsme si, že vedle zdravého muže by měla existovat zdravá žena. A jak vypadá jeho vrstevník? Obezita, pas přes 80 cm, záhyby na zádech a po bocích, špatně spí, únik moči při tanci a kýchání, pohlavní styk není šťastný...

Ale předepište estrogeny, vitamin D (ve skutečnosti je to nejdůležitější hormon spalující tuky) a testosteron, které jsou zodpovědné za množství a kvalitu svalové hmoty, tón močového měchýře a libido, a problémy jsou vyřešeny. Před námi je opět krásná, mladistvá žena, která je pro svého partnera stále zajímavá. Sexualita ženy je mnohem složitější než mužská. Ne každá žena prožívá a měla by prožít orgasmus, ale pokud se jí jednou líbilo pohlazení, dotyky partnera, měla by si tyto pocity zachovat.

- Existuje mnoho verzí, proč člověk stárne. Který sdílíte?

- Zdá se mi, že endokrinní teorie stárnutí je správná, jejím autorem je náš krajan Vladimir Dilman. Začínáme bolet a stárnout, když s věkem začnou všechny žlázy pracovat se sníženou aktivitou a dojde k poklesu produkce důležitých energetických hormonů štítné žlázy, růstového hormonu, hormonů nadledvin, pohlavních hormonů...

- To znamená, že si myslíte, že dostáváte do našeho těla dostatečné množství hormonů - a můžete zrušit stáří?

- Ano. Snížení produkce pohlavních hormonů je klíčovou součástí stárnutí. Náš život je rozdělen do dvou období. Za prvé, existuje spousta pohlavních hormonů, tělo se snadno a snadno vyrovná s většinou nemocí. Druhá - po nástupu nedostatku pohlavních hormonů, když se onemocnění zhoršují, dochází k jejich nevratnému průběhu. Věci musí být nazývány vlastním jménem: menopauza u žen a androgenní nedostatek u mužů je nepřirozený stav. A každý patologický stav musí být léčen. Pokud je nedostatek pohlavních hormonů odstraněn včas, kolik problémů lze předcházet! Zabraňte osteoporóze (pokud byla stanovena diagnóza, bohužel, léčba byla příliš pozdě), zabráňte rozvoji cukrovky, obezity, Alzheimerovy choroby...

- A jak vysvětlit, že cukrovka, cévní mozková příhoda, infarkt jsou dnes mladší?

- Protože velmi mladí lidé konzumují obezitu a špatný hormon leptin se tvoří v tukové tkáni. Vede to ke snížení produkce pohlavních hormonů. Sekrece leptinu se zvyšuje pouze s věkem. U mužů a žen s nadváhou se brzy rozvine hormonální nedostatek, předčasně stárnou.

- Ale mnoho žen vstupuje do menopauzy bez pocitu problémů.

- Věřte mi, že neexistuje zdravá menopauza. Pokud dnes 45letá žena nemá žádné stížnosti na pohodu, klimakterické návaly horka, nemá nadváhu, pak ji za deset let předstihne nemoc. Ženy vstupují do menopauzy odlišně.

Zde je příběh mého pacienta. Její osud je v Rusku velmi běžný: ve věku 38 let jí byla odstraněna děloha, ale lékaři HRT nepředepsali, protože si na nic nestěžovala. Roky ubíhaly. Rodina se rozpadla, manžel šel k jiné ženě. Přesto se o sebe stará, dělá jógu..

Ve 42 letech jí konečně předepíšu HRT, ale ona se opět dostane k dalším lékařům, kteří ji jednoduše zastraší: „Podívejte se, jak jste krásná, budete stále v pořádku a hormony způsobí obezitu a rakovinu.“ V té době měla stále hodně testosteronu, takže nepřibírala, netrpěla návaly horka. Ale velmi brzy nastal okamžik, kdy testosteron začal klesat a ženské libido zmizelo. Pak se ke mně znovu vrátila. Celkem - 5 let nečinnosti.

Stáří přišlo k ženě, nemá touhu navštívit, nepotřebuje sex. Na zádech jsou záhyby (tzv. Lambriquins), celulitida na stehnech, kůže na rukou ochablá - všechny známky nedostatku testosteronu jsou patrné.

- A existují další důkazy o endokrinních poruchách souvisejících s věkem v těle?

- Můžete vidět známky vysoké hladiny inzulínu: pokožka ztmavne - pigmentace je viditelná na loktích, krku. Inzulin je špatný hormon, stimuluje buněčné dělení a vyvolává maligní novotvary. Když produkce pohlavních hormonů a vitaminu D klesá, zvyšuje se inzulín. Tělo to ale necítí, vyvíjí se takzvaná inzulínová rezistence. Dermatologové 19. století věděli, že za tmavým zabarvením kůže se skrývají vážná onemocnění srdce a cév, hrozba onkologie, ale šlo o vzácné případy. Protože pak jen málo lidí dožilo nedostatku pohlavních hormonů a inzulínové rezistence. A vůbec nebyl nedostatek vitaminu D..

- Kdy je nutné předepsat hormonální substituční terapii?

- Jakmile došlo k deficitu, protože každý den, měsíc, rok, žijící bez hormonů, způsobí nevratnou ránu. Aterosklerózu, která začala, již nelze zastavit. Pozdní HRT zpomalí postup, ale nezaručuje vyléčení této nemoci. Abyste nezmeškali okamžik, je nutné složit test k určení nejen ovulace, ale také folikuly stimulujícího hormonu, který se produkuje v hypofýze. Když se ženě sníží estrogeny, může stále menstruovat, ale to neznamená, že má dostatek hormonů. Proto Mezinárodní společnost pro menopauzu doporučuje, aby ženy od 35 let určily hladinu hormonu stimulujícího folikuly. A když stoupne, je čas začít s HRT. Toto je koncept 21. století - preventivní medicína. Ve světě se nedostatek pohlavních hormonů a vitaminu D naučil nejen určovat a doplňovat, ale také předcházet - podniknout nezbytné kroky předem.

- Mnoho žen spojuje příjem estrogenu s výskytem rakoviny prsu, která trvá mnoho životů.

- V tomto prohlášení je mnoho mylných představ. Ve skutečnosti je rakovina prsu příčinou úmrtí ve 4% případů. Hlavní příčinou předčasné smrti jsou kardiovaskulární onemocnění, která, jak jsem vysvětlil, jsou vyvolána inzulínovou rezistencí. A nemůže být bez hormonálních poruch. To znamená, že pokud existuje arteriální hypertenze, musíte hledat to, co chybí: vitamin D, estrogeny, gestageny, testosteron...

Pokud jde o samotnou rakovinu prsu, když ji lékaři detekují na mamografii, je toto onemocnění více než deset let. Rakovina se vyvíjí velmi pomalu. Pokud najednou žena, která vynechala na mamografickém okénku rakovinu citlivou na estrogen (a dnes je to kontraindikace HRT), stále dostává hormony, pak léky pouze pomohou ukázat stávající onkologii. Ocitne se rychleji. A s tím musí být zacházeno dobře.

- Docela odvážné prohlášení. Zdá se mi, že většina lékařů by s tímto hlediskem stěží souhlasila..

Pokud by však neužívala HRT, rakovina by se stále projevovala, ale není známo, kdy. Pravděpodobně by byla onkologie objevena v jiné fázi. A pak by operace pomohla?

- Pravděpodobně ale moderní hormony dodávané přímo do orgánu, který je potřebuje, snižují riziko nežádoucích účinků?

- Tak určitě. Nové léky s nízkou dávkou a vysokou selektivitou jsou jasně zaměřeny. Po dobu 8 let lékaři sledovali 80 tisíc žen, které dostaly HRT. Pokud byly do léčby zahrnuty estrogeny, nedocházelo k osteoporóze a onkologii. Riziko rakoviny se projevilo pouze u žen, které dostaly staré gestageny. Dnes již existují jedinečné gestageny, metabolicky neutrální, nevedou k obezitě a zároveň nesnižují hladinu testosteronu, pokud ho žena nemá přebytek. Byly také vyvinuty nové režimy léčby. Pokud má žena odstraněnou dělohu, měla by dostat čisté estrogeny..

- Ach, jak komplikované je všechno.

- Výběr HRT není snadný intelektuální úkol, žena si nemůže zvolit terapii sama. Může to udělat jen velmi kompetentní lékař. Bohužel je jich v Rusku velmi málo. Dnes mnoho našich gynekologů stále věří, že testosteron je mužský hormon. A v Evropě byly pro ženy vytvořeny náplasti, gely a testosteronové injekce.

Naši lékaři, uchopení z hormonální fobie, pacientům HRT nepředepisují, a protože nemají vlastní zkušenosti s používáním této terapie. A například ve Švédsku v roce 2011 dostalo HRT 87% gynekologů v odpovídajícím věku, proto ji předepisovali více než polovině žen v zemi. Když člověk získá své vlastní zkušenosti, obavy ho opouštějí. Kolik našich lékařů vyzkoušelo hormony? Počitatelné jednotky. Výsledek: dnes, stejně jako před 15 lety, dostává HRT méně než 1% ruských žen.

- Zdá se mi, že lékaři se bojí hormonů, protože se spálili na předchozí antikoncepci.

- Ve skutečnosti byly všechny špatné informace o hormonech získány po použití starých antikoncepčních prostředků - nadměrných dávek estrogenů a gestagenů. Moderní HRT je bezpečná, protože nahrazuje pouze to, co chybí. A čím vážnější zdravotní problémy žena má, tím více potřebuje hormony..

- Žádají sami pacienti, aby jim předepisovali HRT? Koneckonců, museli si přečíst o zahraniční praxi..

- Ženy jsou špatně informovány o HRT. Sám jsem užíval hormony od 90. let. A na prstech mohu spočítat vzácné pacienty, kteří od té doby za mnou přišli o radu ohledně užívání HRT.

- Pravděpodobně ostatní z nich chodí do salonu krásy pro mládež, a ne ke gynekologovi.

- Ve skutečnosti vám dobrý kosmetik řekne, že svůj věk nemůžete skrýt pouze pomocí botoxu. Potřebujete pohlavní hormony. Vedoucími při jmenování HRT zůstávají kosmetologové, nikoli gynekologové. Protože jakmile pohlavní hormony zmizí, přestanou pomáhat všechny procedury nabízené v salonech. Věřte mi, Madonna nevypadá tak dobře, protože podstoupila plastickou operaci. Dostává hormonální terapii - estrogeny, gestageny, testosteron a vitamin D..

Menopauza není věta - léky HRT nové generace na menopauzu

U žen se k prevenci a nápravě patologických poruch doprovázejících klimakterické období používají různé nelékové, medikační a hormonální látky..
Za posledních 15–20 let se rozšířila specifická hormonální substituční léčba pro menopauzu (HRT). Navzdory skutečnosti, že po velmi dlouhou dobu probíhaly diskuse, ve kterých byl k této věci vyjádřen nejednoznačný názor, frekvence jeho používání dosáhla 20–25%.

Co je HRT

Hormonální substituční terapie je léčebná kúra k obnovení nedostatku pohlavních hormonů ve skupině steroidů v těle.

U většiny žen během menopauzy se příznaky klimakterického syndromu objevují v rané fázi..

 • zvýšené pocení;
 • návaly horka;
 • zvýšená únava;
 • poruchy spánku;
 • ztráta paměti.
 • únik moči;
 • přírůstek nadváhy;
 • artritida;
 • křehké kosti, nehty a suchá kůže.

Aby se těmto projevům zabránilo, slouží HRT. Doplňuje pohlavní hormony v těle ženy. To umožňuje tělu fungovat jako obvykle. Menopauza přichází bez nepříjemných pocitů a následků.

Odborníci se domnívají, že pacient musí dokončit příjem hormonálních léků do 60 let, jinak je možný vývoj onkologických onemocnění.

klady

HRT byla dříve předepsána ke zmírnění příznaků přechodu do menopauzy. Kurz byl krátký.

 • poruchy spánku a vaginální suchost;
 • noční pocení;
 • návaly horka a inkontinence moči;
 • uretritida a cystitida.

Nyní mohou být léky nové generace předepisovány po dlouhou dobu. To je důležité, protože k prevenci osteoporózy je zapotřebí nejméně 5 let léčby estrogenem.

Minusy

Při dlouhodobém užívání léků se může zvýšit riziko vzniku infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody, ischemické choroby srdeční. HRT podporuje intravaskulární koagulaci.

Pokud je užívání léků předepsáno po dobu 4-5 let, existuje riziko vzniku maligních novotvarů ve vaječnících a mléčných žlázách pacienta.

Aby se minimalizovaly negativní důsledky HRT, je předepsána ženám s přihlédnutím k individuálním charakteristikám a faktorům, které vyvolávají vývoj maligního nádoru, trombózy a cévních onemocnění..

Hormonální terapie - klady a zápory

Negativní přístup jednotlivých vědců a odborníků je odůvodněn následujícími výroky:

 • nebezpečí interference v „jemném“ systému hormonální regulace;
 • nedostatečná schopnost vyvinout správné léčebné režimy;
 • zásahem do přirozených procesů stárnutí těla;
 • nemožnost přesného dávkování hormonů v závislosti na potřebách těla;
 • vedlejší účinky hormonální terapie ve formě možnosti vzniku maligních nádorů, kardiovaskulárních onemocnění a vaskulární trombózy;
 • nedostatek spolehlivých údajů o účinnosti prevence a léčby pozdních komplikací menopauzy.

Mechanismy hormonální regulace

Zachování stálosti vnitřního prostředí těla a možnost jeho adekvátního fungování jako celku je zajištěno samoregulačním hormonálním systémem přímé a zpětné vazby. Existuje mezi všemi systémy, orgány a tkáněmi - mozkovou kůrou, nervovým systémem, endokrinními žlázami atd..

Frekvence a trvání menstruačního cyklu, nástup menopauzy jsou regulovány systémem hypotalamus-hypofýza-vaječníky. Fungování jeho jednotlivých vazeb, z nichž hlavní jsou hypotalamické struktury mozku, je také založeno na principu přímé a zpětné vazby mezi sebou a s tělem jako celkem..

Hypotalamus neustále uvolňuje hormon uvolňující gonadotropin (GnRh) ve specifickém pulzním režimu, který stimuluje syntézu a sekreci folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů (FSH a LH) přední hypofýzou). Pod jejich vlivem produkují vaječníky (hlavně) pohlavní hormony - estrogeny, androgeny a progestiny (gestageny).

Zvýšení nebo snížení hladiny hormonů jedné vazby, které je také ovlivněno vnějšími i vnitřními faktory, znamená zvýšení nebo snížení koncentrace hormonů produkovaných endokrinními žlázami jiných vazeb a naopak. To je obecný význam přímého a zpětnovazebního mechanismu.

Odůvodnění použití HRT

Menopauza je fyziologické přechodné období v životě ženy, charakterizované involutivními změnami v těle a zánikem hormonální funkce reprodukčního systému. V souladu s klasifikací z roku 1999 se během klimakterického období, počínaje 39–45 lety a trvajícího až 70–75 let, rozlišují čtyři fáze - premenopauza, menopauza, postmenopauza a perimenopauza..

Hlavním spouštěcím faktorem při vývoji menopauzy je věkem způsobené vyčerpání folikulárního aparátu a hormonální funkce vaječníků, jakož i změny v nervové tkáni mozku, což vede ke snížení produkce progesteronu nejprve vaječníky a poté estrogeny a ke snížení citlivosti hypotalamu na ně, a tedy ke snížení syntéza GnRH.

Zároveň v souladu s principem zpětnovazebního mechanismu hypofýza reaguje na tento pokles hormonů, aby stimulovala jejich produkci zvýšením FSH a LH. Díky tomuto "podněcování" vaječníků je udržována normální koncentrace pohlavních hormonů v krvi, ale již s napjatou funkcí hypofýzy a zvýšením obsahu hormonů syntetizovaných v krvi, což se projevuje krevními testy.

Postupem času však estrogeny nestačí pro správnou reakci hypofýzy a postupně dochází k vyčerpání tohoto kompenzačního mechanismu. Všechny tyto změny vedou k dysfunkci jiných endokrinních žláz, hormonální nerovnováze v těle s projevy ve formě různých syndromů a příznaků, z nichž hlavní jsou:

 • klimakterický syndrom, který se vyskytuje v premenopauze u 37% žen, u 40% - během menopauzy, u 20% - 1 rok po jejím nástupu a 2% - 5 let po jeho nástupu; klimakterický syndrom se projevuje náhlým pocitem návalů tepla a pocení (u 50–80%), záchvaty zimnice, psychoemoční nestability a nestabilního krevního tlaku (často zvýšeného), bušení srdce, znecitlivění prstů, brnění a bolesti srdce, poruchy paměti a poruchy spánku deprese, bolest hlavy a další příznaky;
 • urogenitální poruchy - snížená sexuální aktivita, suchost vaginální sliznice, doprovázená pálením, svěděním a dyspareunií, bolest při močení, močová inkontinence;
 • dystrofické změny na pokožce a jejích přídavcích - difúzní alopecie, suchá kůže a zvýšená křehkost nehtů, prohloubení kožních vrásek a záhybů;
 • metabolické a metabolické poruchy, projevující se zvýšením tělesné hmotnosti se snížením chuti k jídlu, zadržováním tekutin v tkáních s výskytem pastovité tváře a otoky nohou, snížením glukózové tolerance atd..
 • pozdní projevy - pokles minerální hustoty kostí a rozvoj osteoporózy, hypertenze a ischemické choroby srdeční, Alzheimerova choroba atd..

Na pozadí změn souvisejících s věkem u mnoha žen (37–70%) tedy mohou být všechny fáze klimakterického období doprovázeny jedním nebo jiným dominantním komplexem patologických příznaků a syndromů různé závažnosti a závažnosti. Jsou způsobeny nedostatkem pohlavních hormonů s odpovídajícím významným a trvalým zvýšením produkce gonadotropních hormonů přední hypofýzy - luteinizační (LH) a folikuly stimulující (FSH).

Hormonální substituční léčba v menopauze, s přihlédnutím k mechanismům jejího vývoje, je patogeneticky oprávněná metoda, která vám umožňuje předcházet, eliminovat nebo významně omezit dysfunkce orgánů a systémů a snížit riziko vzniku závažných onemocnění spojených s nedostatkem pohlavních hormonů.

Indikace

Léky HRT nové generace snižují riziko možných komplikací na minimum.

Předepisujte prostředky pro:

 • menopauza u žen mladších 40 let;
 • výrazné příznaky menopauzy;
 • touha pacienta odstranit nepříjemné příznaky;
 • chirurgická menopauza po odstranění reprodukčních orgánů;
 • léčba maligního nádoru po chemoterapii;
 • vývoj patologií, které se objevily na pozadí menopauzy (hypertenze, močová inkontinence, ateroskleróza).

HRT s menopauzou ve 40

Existují způsoby, jak pomoci oddálit vadnutí a být spokojeni se životem, zachovat krásu a mládí ženy.

Hormonální substituční terapie, která je založena na lécích k minimalizaci příznaků, se stává pomocí:

 • sedativa normalizují náladu a emoční pozadí;
 • léky, které ovlivňují kardiovaskulární systém - snižují krevní tlak, stabilizují puls;
 • léky, které pomáhají vyrovnat se s močovou inkontinencí;
 • léky na bázi vápníku, které zabraňují lámavosti nehtů a vlasů;
 • masti a gely, které obsahují rostlinné a hormonální složky, normalizují intimní život.

Další možností je bylinná medicína. Spočívá v léčbě bylin a léků obsahujících jejich výtažky. Takové rostliny mají aktivní účinek na ženské tělo. Léčivé extrakty a komplexy fytohormonů zvládají menopauzu.

Jak se bere

Volba léku, jeho dávkování, schéma a trvání kurzu vybírá pouze gynekolog. Zohledňuje výsledky studie hormonálního pozadí pacientky a celkového zdravotního stavu..

 • léky se užívají ve stejnou denní dobu (podle pokynů lékaře);
 • hormonální látky jsou předepisovány denně nebo cyklicky, tj. 21 dní se sedmidenními přestávkami;
 • nemůžete nezávisle změnit předepsanou dávku nebo samotný lék;
 • pokud dojde k vynechání léku, musí být obvyklá dávka podána do 12 hodin a další pilulka v přísně stanoveném čase;
 • nemůžete užívat hormonální substituční léky po celý život;
 • během léčby byste měli navštívit gynekologa nejméně dvakrát ročně.

HRT s umělou menopauzou

Nepřirozené vyvrcholení zastavuje produkci ženských fyziologických hormonů, zejména estrogenů.

HRT během tohoto období může také pomoci léčit:

 • děložní myomy;
 • děložní krvácení;
 • endometrióza;
 • zpomalit vývoj onkologických procesů.

Umělá menopauza se dělí na:

 • chirurgický;
 • paprsek;
 • lék.

Substituční terapie vyhlazuje nerovnoměrný přechod z obvyklého života do menopauzy, zmírňuje stav a snižuje riziko komplikací. Po odstranění dělohy je předepsána monoterapie estrogenem v cyklickém nebo kontinuálním režimu. Vhodné přípravky: gel s estradiolem Estrogel, Divigel. Používejte je jednou týdně.

U děložního myomu, krvácení z dělohy, jsou předepsány následující:

 • monoterapie gestageny;
 • nitroděložní tělísko Mirena;
 • Utrozhestan, Dyufaston, Provera.

Průběh léčby je 14 dní.

Nežádoucí účinky hormonů

HRT má nejen pozitivní vliv na stav ženy, ale také způsobuje nebezpečné poruchy v jejím těle a vedlejší účinky.

 • slabost, bolest hlavy, únava;
 • akné a seborrhea;
 • svalové křeče na dolních končetinách;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • bolest břicha, nevolnost;
 • bolestivost mléčných žláz, stejně jako vývoj rakovinných nádorů v nich;
 • vaginální suchost, menstruační krvácení;
 • trombóza.

Recepty bórové dělohy na HRT

Účinné domácí recepty z dělohy borax pomáhají snižovat závažnost příznaků menopauzy.

 1. Infuze vody. Musíte si vzít 1 polévkovou lžíci. osušte kančí dělohu a nalijte ji do hrnečku horké vody, počkejte, až asi 20 minut vychladne. Filtrujte a vezměte půl šálku třikrát denně před občerstvením. Spotřebujte nejdéle 2 týdny.
 2. Alkoholická tinktura. Musíte brousit 2 lžíce. bórová děloha, přidejte alkohol 40 ° 1 šálek. Umístěte vše do nádoby a pevně uzavřete. Trvejte na tmavém místě po dobu 14 dnů. V průběhu času vypijte 30 kapek před občerstvením třikrát denně. Tinkturu zřeďte převařenou vodou, mírně teplou. Průběh léčby není delší než 14 dní.
 3. Vývar. Přidejte 2 lžíce do 300 ml vroucí vody. suché suroviny. Vařte 5 minut, vypněte oheň, zakryjte a nechte 0,5 hodiny. Před jídlem konzumujte půl sklenice 3x denně. Tento vývar lze také v noci zalévat, ale pouze v teplé formě..

Kontraindikace

HRT pro některá onemocnění nelze předepsat.

Jejich seznam je poměrně dlouhý:

 • onkologická onemocnění;
 • ovariální endometrióza;
 • děložní krvácení;
 • krvácení nevysvětlitelné etiologie;
 • komplikovaný diabetes mellitus;
 • chronické onemocnění jater a ledvin;
 • autoimunitní patologie;
 • onemocnění srdce a cév;
 • poruchy srážení krve;
 • individuální nesnášenlivost hormonálních léků.

Pokud je nutné užívat hormonální léčiva, měl by odborník zvolit užitečný a bezpečný lék.

Kontraindikace užívání drog

Přeprava HRT je zakázána, pokud:

 • přítomnost maligního nádoru;
 • přítomnost akutního tromboembolického onemocnění a trombózy;
 • přítomnost ledvinové a jaterní nedostatečnosti;
 • přítomnost diabetes mellitus;
 • výskyt autoimunitního onemocnění;
 • krvácení neznámé povahy;
 • přítomnost vysoké citlivosti na použité léky;
 • vysoké riziko vzniku epilepsie, bronchiálního astmatu, revmatismu;
 • těhotenství nebo kojení.

Možné komplikace

Dlouhodobé vědecké studie HRT léků ukázaly, že během léčby jsou možné závažné komplikace. Riziko přetrvává i po vysazení hormonů.

Estrogen zvyšuje riziko rakoviny endometria. Přípravky obsahující jak progesteron, tak estrogen vyvolávají výskyt maligního nádoru v mléčných žlázách. Riziko je vyšší, čím déle žena užívá léky. Hormonální léčba navíc zvyšuje hustotu mléčných žláz, což komplikuje detekci nádorů.

Kombinované léky zvyšují riziko rakoviny vaječníků. Po zrušení léčby klesá na normální hodnotu.

Kromě rakoviny zvyšuje HRT riziko vzniku krevních sraženin a žlučových kamenů.

Užitečné vlastnosti šalvěje pro HRT

Čaj s přídavkem šalvěje zlepšuje krev, stimuluje cévní tonus a snižuje intenzitu pocení.

 1. Čajový nápoj ze sušených listů šalvěje. Musíte dát 2 lžičky do šálku. suché bylinkové listy a přidejte převařenou vodu. Počkejte 0,5 hodiny na infuzi. Tento léčivý čaj se konzumuje nejméně 3krát denně na 1 šálek. Chuť lze změnit přidáním trochu citronové šťávy a malé lžíce medu. Pokud pijete takový čaj s muškátovým oříškem, účinek terapie se z toho zvýší..
 2. Sage infuze. Potřebujete 2 polévkové lžíce. vložte sušené byliny do nádoby a nalijte tam 600 ml převařené vody, položte na malý oheň. Takové řešení by nemělo vařit déle než 6 minut. Po vychladnutí užívejte tuto tinkturu po celý den..

Vezměte si prostředky po dobu 3-4 týdnů, poté si dejte pauzu po dobu 3 týdnů.

Šalvěj má příznivé vlastnosti:

 • svíravý;
 • protizánětlivý;
 • antibakteriální;
 • spazmolytikum;
 • hojení ran;
 • prostředek proti pocení;
 • termoregulační.

Hodnocení hormonálních léků

Přípravky na hormonální terapii pro menopauzu jsou rozděleny do 2 skupin: obsahující estrogen a kombinované (s progesteronem). Většina léků má vysoké hodnocení.

Všechny léky HRT obsahují estradiol. Je to hlavní hormon ve skupině estrogenů. Existují samostatné léky s gestagenem, hormonem, který normalizuje nepravidelný menstruační cyklus. Některé navíc obsahují hormon progesteron.

Estrogeny

Obsahují pouze jeden hormon - estrogen, který je nezbytný pro podporu zdraví ženy po odstranění dělohy..

Pro použitou terapii:

 • Premarin;
 • Triaclim;
 • Esterlan;
 • Estrimax;
 • Estrovel.

Chcete-li dosáhnout požadovaného výsledku, tablety by se měly pít pouze podle schématu předepsaného lékařem..

Progestiny

Kombinované léky obsahují estrogen a progesteron. Jsou předepsány pro neodstraněnou dělohu.

 • Divina;
 • Klymen;
 • Klimonorm;
 • Ovidon;
 • Angelique;
 • Femoston.

Blistr může obsahovat 21 nebo 28 tablet.

Vlastnosti léčby

Komplex HRT léků nejnovější generace během menopauzy pomáhá ženě zmírnit příznaky menopauzy a zabránit rozvoji osteoporózy. Léčba se provádí až po úplné diagnostice pacienta. U HRT se tento test provádí každý rok. Během diagnostiky gynekolog hodnotí stav mléčných žláz, strukturní rysy dělohy a genitálií.

S nástupem menopauzy se dávka léků snižuje. Jejich používání však pokračuje pod lékařským dohledem. Jaké léky může být hormonální náhrada stavu pacienta, gynekolog si vybírá individuálně. Lékárny dosud nabízejí různé hormonální léky k léčbě menopauzy. To umožňuje nejlepší volbu pro každého pacienta. Pokud ženská děloha není odstraněna, pak gynekolog předepisuje lék nejnovější generace, kde kompozice obsahuje minimální množství progestogenů a estrogenů.

Během menopauzy může být pacientovi předepsáno několik ošetření:

 • dlouhodobá léčba je zaměřena na odstranění závažných patologií v CVS, centrální nervové soustavě. HRT trvá 3–5 let, zřídka až 12 let;
 • krátkodobá terapie je zaměřena na zbavení se příznaků menopauzy, která není komplikována těžkou depresí, hormonální léky se užívají po dobu 1-2 let.

Typ HRT se stanoví s přihlédnutím ke komplikacím a stupni příznaků. Pokud žena dodržuje všechny předpisy lékaře, bude schopna dosáhnout pozitivního účinku v krátké době. S pomocí nejnovějších léků pomáhá hormonální substituční léčba menopauzy snížit nervové vzrušení, návaly horka, obnovuje sliznice, zmírňuje bolest.

Je možné nahradit hormony fytohormony

Při užívání HRT se může objevit alergická reakce nebo známky individuální intolerance léku. Aby se zabránilo nepříjemným příznakům, lékaři doporučují bylinné hormony. Poskytují také úlevu od příznaků menopauzy..

Hormonální substituční fytoestrogeny zahrnují:

 1. Klimadinon. Aktivní složkou je extrakt z cimifuga-racymose. Snižuje intenzitu návalů horka, eliminuje nedostatek estrogenu. Terapie trvá nejméně tři měsíce.
 2. Femikaps. Obsahuje sójový lecitin, vitamíny, hořčík, mučenka, prvosenka. Normalizuje obsah estrogenu, upravuje psychologický stav ženy, zlepšuje minerální a vitamínovou rovnováhu.
 3. Remens. Obsahuje sépie, lachesis, extrakt z cimifugy. Má tonizující účinek, eliminuje nedostatek estrogenu. Jsou předepsány 2 kurzy po 3 měsících.

Komplexní hormonální přípravky pro HRT

Komplexní hormonální léky zahrnují:

 1. Klimonorm. Obnovuje hladinu estrogenu a pomáhá snižovat vegetativní a psycho-emocionální klimakterické příznaky. Může být předepsán v případě odstranění vaječníků, klimakterického syndromu, atrofie sliznic a kůže, svěračů močového měchýře. Průběh léčby je 21 dní.
 2. Femoston. Normalizuje nedostatek estrogenu v těle. Poskytuje pomalé stárnutí pokožky. Produkuje vaginální mazání, zpomaluje vypadávání vlasů. Je užitečný v případě urogenitální atrofie, osteoporózy, kardiovaskulárních onemocnění. Průběh léčby je 28 dní, 1 tableta denně.

Nehormonální metody

Alternativou k HRT jsou nehormonální metody používané v případech, kdy není možné užívat hormonální léky. Tato skupina zahrnuje pouze přírodní fytoestrogeny.

Bylinné doplňky

Seznam doplňků stravy se skládá z mnoha různých léků. Názvy nejúčinnějších doplňků stravy jsou uvedeny v tabulce:

Název doplňků stravySložení / akce
Hemafemin
 • vitamíny E, C;
 • glukóza;
 • pantohematogen.

Snižte riziko osteoporózy, snižte vypadávání vlasů, zvyšte turgor kůže, zlepšete růst nehtů.

Formula Women (Arta Life)

 • minerály;
 • vitamíny;
 • rostlinné výtažky.

Mají omlazující účinek.

Doppelherzova aktivní menopauza

 • fytoestrogeny;
 • vitamíny;
 • vápník.

Posilujte a podporujte všechny tělesné funkce.

Femikaps

 • oleje;
 • bylinné výtažky;
 • tokoferol.

Vyřešte problém rychlé srdeční frekvence, pocení, otoků.

Vitamíny

S kompetentním přístupem k výběru doplňků pro menopauzu lékaři doporučují užívat další vitamíny.

Je vhodné je použít k odstranění určitých příznaků:

 1. Vitamíny E, C, skupina B. Zobrazují se návaly horka se zarudnutím kůže a zvýšeným pocením.
 2. Vitamin A. Snižuje suchost a ztenčení vaginální sliznice.
 3. Vitamin D. Nezbytný pro prevenci osteoporózy, změn minerálního složení kostí.
 4. Vitamíny K, B6, E. Zabraňte stárnutí pokožky. Normalizuje noční spánek a náladu ženy.

Doplňky stravy a vitamíny nemohou negativně působit a poškodit tělo. Nepřispívají k rozvoji maligních nádorů a krevních sraženin v cévách..

HRT po odstranění dělohy a vaječníků

Důsledky, ve kterých může být HRT užitečná:

 • vzhled depresivního stavu;
 • neschopnost dobře spát a plně pracovat;
 • změna hladin hormonů.

Průběh léčby hormony lze zahájit 2-3 měsíce po operaci..

Užívání HRT je škodlivé v následujících případech:

 • těžká vaskulární patologie;
 • dlouhá zkušenost se špatnými návyky;
 • po léčbě maligních nádorů;
 • vysoké riziko exacerbace onemocnění ledvin a jater.

Pokud jsou vyloučeny nebezpečné faktory, je ženě předepsán jeden z léků:

 1. Climonorm: přibližuje hormonální hladiny přirozenému pozadí ženského těla. Průběh léčby sestává ze 3 týdnů s přestávkou 1 týden.
 2. Femoston: eliminuje příznaky menopauzy, zastavuje rozvoj osteoporózy. Lze užívat denně po dobu 4 týdnů.
 3. Klymen: předepsáno pro ženy, které mají příznaky pokračujících změn v těle: růst vlasů na obličeji, změna zabarvení hlasu, změna postavy do mužských forem. Pomáhá při vypadávání vlasů, zlepšuje pokožku, podporuje hubnutí. Lék musíte užívat v cyklech po dobu 3 týdnů s přerušením na 1 týden.

Recenze

Nina, 51 let, Pskov: „Když začala menopauza, můj zdravotní stav se zhoršil. Začal jsem špatně usínat, kolísaly nálady a objevila se nervozita. Měla mnoho chronických chorob. Ohlásil jsem je lékaři. Předepsaný vitamin B9 a doplňky stravy. Stav se výrazně zlepšil. “

Nadežda, 45 let, Malaya Vishera: „Mám časnou menopauzu. Moje zdraví se zhoršilo, v práci se stydím za návaly horka a horečku. Prošel zkouškou. Lékař předepsal hormonální terapii pilulkami nové generace. Řekl, že musí přijít na vyšetření jednou za 6 měsíců. Cítím se dobře. "

Svetlana, 53 let, Orsk: „Už více než 2 roky trpím bolestmi hlavy a návaly horka. Bál jsem se užívat hormony, protože jsem se dozvěděl, že váha se může zvyšovat. Ve stavu před infarktem byla hospitalizována, kde byla předepsána hormonální léčba. Děkuji lékařům za předepisování léků nejnovější generace. Doporučuji všem ženám, aby poslouchaly pouze odborníky a neléčily se samy. “

Názory na a proti užívání HRT v menopauze byly rozděleny. Mnoho pacientů nedůvěřuje ani nové generaci léků. Odborníci věří, že včasná léčba bude mít pouze přínos

Léky nové generace předepsané pro HRT během menopauzy mohou velmi hladce odstranit nepříjemné příznaky menopauzy a nepoškodit zdraví ženy.

Bylina červená jetel místo léků obsahujících estrogen

Vaření jednoho z receptů s červeným jetelem doma pomůže nahradit farmaceutické výrobky přírodními..

 1. Tinktura pomáhá snižovat návaly horka, zmírňuje náladu a normalizuje funkčnost celého těla. Bude to trvat 3 malé lžíce nasekaných surovin a 200 ml vařené horké tekutiny, necháme 1 hodinu. Poté filtrujte a pijte 100 ml čtyřikrát denně před občerstvením za 30 minut.
 2. Pití čaje zlepšuje náladu a normalizuje spánek. Musíte smíchat sušené listy jetele, lípy, maliny, jahody po 5 g a přidat 0,7 litru vroucí vody. Trvejte na tom asi 15 minut a pijte jako běžný čaj.
 3. Sprchování normalizuje poševní sliznici a odstraňuje suchost. Je nutné nalít 40–45 g jetele do 1,5 litru převařené vody, nechat 60–70 minut. Poté napněte a používejte produkt jednou denně po dobu 1 týdne.

Klasifikace a seznam léků

Hormonální substituční terapie (HRT) může být systémová a lokální. Místní léčba je indikována k léčbě urogenitálních poruch a neovlivňuje celkový stav těla. Systémová terapie spočívá v užívání hormonálních pilulek.

Existuje několik skupin hormonálních léků. Široký sortiment vytváří určité potíže při jejich výběru. Volba závisí na mnoha faktorech - věk ženy, doba menopauzy, doprovodná onemocnění.

Tabulka obsahuje skupiny hormonálních léků s krátkým popisem a seznamem léků.

Skupina drogZákladní indikaceNázvy tabletů
Přípravky obsahující pouze estrogenyMonoterapie estrogenem je předepsána pouze ženám, kterým byla odstraněna děloha.

Se zachovanou dělohou se používají kombinované léky (estrogeny a progesteron).

Pretarin, Proginova, Estrofem, Ovestin
Přípravky obsahující estrogeny a gestagenyJednofázovéPředepsáno ženám po menopauze (nejdříve 1 rok po ukončení menstruace).Cliogest, Premella
DvoufázovýPředepsáno v raném období menopauzy, kdy žena souhlasí s tím, že bude menstruaci dodržovat.Femoston, Klimonorm, Divina, Divitren, Cyclo-Proginova
TřífázovéPředepsáno v raném období menopauzy, kdy žena souhlasí s tím, že bude menstruaci dodržovat.Trisequencing
S další antiandrogenní aktivitouJsou předepsány pro ženy s příznaky hyperandrogenismu - nadměrný růst vlasů, mastná pleť.Klymene

Druhy HRT, použité léky

Přípravky obsahující hormony se dělí podle typu substituční terapie. Kombinované fondy zahrnují: Klimonorm, Femoston, Pauzogest, Cyclo-Progenova atd..

Klimonorm

Lék má dvě hlavní složky: estrogenní a gestagenní. První je zaměřen na eliminaci negativních psychoemotorických a vegetativních příznaků. Jedná se o poruchy spánku, zvýšené pocení, suchost vaginální sliznice, emoční nestabilitu. Druhý je zodpovědný za prevenci výskytu hyperplastických procesů a rakoviny endometria.

Lék je dostupný v krabičkách po 21 tabletách na třech talířích. Devět tablet je žlutých, protože obsahují estradiolvalerát v hmotnostním podílu 2 mg. Nejprve jsou přijati. Zbývajících dvanáct tablet je hnědých a spolu se dvěma miligramy estradiolvalerátu obsahuje dalších 150 mg levonorgestrelolu. Lék se užívá v jedné tabletě denně se sedmidenními přestávkami. Během tohoto období by měl začít malý výtok, podobný menstruaci. V případě ušetřeného menstruačního cyklu užívejte tablety od pátého dne menstruace.

Má přijatelnou cenu a náklady mezi 730-800 rublů, je volně prodáván v síti lékáren. Jeho činnost je zaměřena na odstranění příznaků menopauzy, absolutně neovlivňuje zvýšení tělesné hmotnosti a normalizuje psycho-emocionální stav. Mezi nevýhody patří výskyt menstruačního toku uprostřed cyklu, stálý denní příjem, výskyt bolesti v mléčných žlázách, akné.

Femoston

Tento lék je dostupný s různým obsahem složek progestogenu a estrogenu. Existují typy Femoston 1/5, Femoston 2/5, Femoston 2/10. Pojďme se zabývat poslední možností. Tento léčivý přípravek je dostupný v balení po 28 rozdělených: 14 tabletách, každá růžová a žlutá.

Růžová obsahuje 2 mg hemihydrátu estradiolu. Ve žlutých tabletách se přidá 10 mg dydrogesteronu ke dvěma miligramům estradiolu.

Průběh léčby sestává ze čtyř týdnů denního užívání jedné tablety. Mezi jednotlivými cykly není žádná přestávka.

Femiston 2/10 v lékárnách je bez lékařského předpisu a stojí 900-1000 rublů. Jeho činnost je zaměřena na zmírnění příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, nadměrné pocení atd. Mezi negativní aspekty patří náhlý nástup silné menstruace, výskyt bolestí hlavy, zvýšení tělesné hmotnosti.

Pauzogest

Vyrábí se v krabičce po 28 tabletách v blistru. Jedna tableta obsahuje 2 mg estradiolu a 1 mg norethisteron-acetátu. Lék se užívá denně průběžně, jedna tableta, počínaje pátým dnem od začátku menstruačního cyklu.

Puzogest má velmi vysokou účinnost při zmírňování klimakterických příznaků a také předchází hyperplazii endometria a osteoporóze.

Nevýhodou léku je jeho vysoká cena a častá absence na pultech lékáren. Během léčby jsou pozorovány otoky a bolestivý stav mléčných žláz a výskyt náhlého krvácení z dělohy.

Cyclo-Proginova

K dispozici v kartonových krabicích po 21 tabletách. Pro počáteční příjem je 11 tablet bílých a obsahuje 2 mg estradiolvalerátu. Zbývajících 10 tablet je potaženo světle hnědou barvou a sestává z estradiolu s přídavkem 0,15 mg norgestrelu. Tento lék se užívá po dobu tří týdnů, poté se pauza trvá sedm dní. Během této přestávky by mělo začít krvácení, podobně jako u menstruace..

Cyclo-Proginova patří k dostupným lékům a stojí 830-950 rublů. Mezi pozitivní vlastnosti patří úplné odstranění příznaků menopauzy, obnovení sexuální touhy, úleva od bolesti hlavy. Mezi negativní stránky patří: potřeba stálého příjmu, protože účinnost je pozorována pouze v průběhu léčby, bolest v mléčných žlázách, plynatost, otoky.

Přípravky založené na obsahu jednoho hormonu - estrogenu. Mezi ně patří: Divigel, Menorest, Estrogel atd..

Divigel

Tento produkt je dostupný ve formě gelu obsahujícího 0,5 nebo 1 mg hemihydrátu estradiolu. Lék se používá jednou denně nanášením na čisté oblasti pokožky. Aplikace: dolní část břicha, dolní část zad, ramena, předloktí, hýždě. Plocha pokrytá gelem by neměla přesáhnout velikost rovnou 1-2 dlaním. Doporučuje se každý den měnit oblast tření. Současně je zakázáno nanášet gel na pokožku obličeje, hrudníku, genitálií.

Menorest

K dispozici také jako estradiolový gel. Je balen v tubách s dávkovačem. Princip činnosti je podobný jako u Divigelu.

Estrogel

Gel pro vnější použití se prodává v tubách s dávkovačem o celkové hmotnosti 80 g. Jedna dávka gelu obsahuje 1,5 mg účinné látky. Je předepsán k odstranění nedostatku estrogenu, protože se osvědčil v oblasti odstraňování příznaků menopauzy a obnovy cyklu. Potíž spočívá v dávkování a možném výskytu mastodonie.

Substituční terapie

Lékař předepíše algoritmus pro léčbu hormony až po důkladném vyšetření pacienta, protože jmenování některých léků je čistě individuální.

Existují obecné faktory, které ovlivňují rozhodnutí lékaře:

 • věk a sociální a sociální aktivita;
 • stav menstruačního cyklu, přítomnost menstruace;
 • stav reprodukčního systému;
 • přítomnost fibroidů a jiných rakovinných výrůstků;
 • kontraindikace.

Nejčastější mýty o substituční terapii u žen

Mnoho žen odmítá hormonální substituční terapii, protože se řídí mýty, které jsou mezi běžnými lidmi rozšířené. Zde jsou nejčastější mýty:

 • Drogy jsou návykové. Ve skutečnosti k žádné závislosti nedochází, protože hormonální pozadí se samo rozpadá. Musíte jen změnit lék nebo dávkování včas, abyste udrželi normální zdraví.
 • Hormony způsobují obezitu. Hormonální nerovnováha skutečně vede k přírůstku hmotnosti. Na vině je přebytek testosteronu. Ale hormonální terapie naopak váhu vrací zpět do normálu. Určité přibývání na váze nastane, ale IMS bude splňovat zdravotní kritéria.
 • Onkologie se bude rozvíjet. Buněčné dělení je rysem lidského těla. Novotvary se vyskytují jak s hormonálními léky, tak bez nich. Přebytek estrogenu skutečně způsobuje různé nádory, ale při správně zvoleném dávkování budou hormony dobrou prevencí rakoviny reprodukčních orgánů v menopauze.

Základní léky

Mezi léky na HRT existuje několik hlavních kategorií:

Estrogenové produkty, názvy:

 1. Ethinylestradiol, diethylstilbestrol. Jsou to perorální antikoncepce a obsahují syntetické hormony.
 2. Klikogest, Femoston, Estrofen, Trisekvens. Jsou založeny na přírodních hormonech estriol, estradiol a estron. Aby se zlepšila jejich absorpce v gastrointestinálním traktu, jsou hormony prezentovány v konjugované nebo mikronizované verzi.
 3. Klimen, Klimonorm, Divina, Proginova. Mezi léky patří estrioly a estron, které jsou esterovými deriváty.
 4. Hormoplex, Premarin. Obsahují pouze přírodní estrogeny.
 5. Sádry Gels Estrajel, Divigel a Klimara jsou určeny pro vnější použití. Používají se na závažné jaterní patologie, onemocnění slinivky břišní, hypertenzi a chronickou migrénu..

Fondy založené na gestagenu:

 1. Duphaston, Femaston. Jsou to dydrogesterony a nemají metabolické účinky;
 2. Norkolut. Na základě norethisteronacetátu. Má výrazný androgenní účinek a je užitečný při osteoporóze;
 3. Livial, tibolon. Tyto léky jsou účinné při osteoporóze a jsou v mnoha ohledech podobné předchozímu léku;
 4. Klimen, Andokur, Diane-35. Léčivou látkou je cyproteronacetát. Má výrazný antiandrogenní účinek.

Univerzální přípravky obsahující oba hormony. Nejběžnější jsou Angelik, Ovestin, Klimonorm, Triaclim.

Pozitivní účinky hormonů

Hormonální léčba může eliminovat takové projevy a následky menopauzy, jako je klimakterický syndrom, který se projevuje za následujících podmínek:

 • změny v hormonálních hladinách (snížení nebo úplné zastavení syntézy estrogenu ve vaječnících);
 • metabolické poruchy (v důsledku toho - přírůstek nebo úbytek hmotnosti, rozvoj hyperhidrózy, stejně jako degenerativní kloubní patologie a osteoporóza);
 • urogenitální poruchy (exacerbace chronických gynekologických onemocnění, vaginální atrofie, dyspareunie, nokturie, cystitida, snížené libido);
 • vegetativní poruchy (pravidelné zimnice, bolesti na hrudi, tlakové rázy, návaly horka s menopauzou);
 • psychoemočné poruchy (emoční labilita - náhlé změny nálady, depresivní stavy, poruchy spánku);
 • vývoj psychosomatických onemocnění.

Doprovodnými problémy jsou takové „maličkosti“ jako zhoršení stavu pokožky, vlasů a nehtů:

 • ztenčení a křehkost nehtových destiček;
 • zvýšené vypadávání vlasů;
 • výskyt vrásek souvisejících s věkem na obličeji.

K odstranění těchto hrozeb je předepsána hormonální terapie, která zvyšuje hladinu estrogenu..

Selektivní modulátory estrogenových receptorů: Evista

Selektivní modulátory estrogenových receptorů jsou léky, které selektivně působí jako estrogeny v některých (nereprodukčních) tkáních, zatímco jako antiestrogeny v jiných (reprodukčních) tkáních.

První lék v této skupině objevil temoxifen. Působil jako estrogen ve vztahu ke kostní tkáni (zabraňoval rozvoji osteoprózy) a jako antiestrogen ve vztahu k mléčné žláze (potlačoval buněčnou proliferaci - proliferaci a jejich degeneraci do rakoviny). Vedlejším účinkem tamoxifenu byl jeho estrogenní účinek na endometrium stimulující proliferaci. Tamoxifen se používá pouze jako antineoplastické činidlo při léčbě rakoviny prsu.


Další generací selektivních modulátorů estrogenových receptorů je raloxifen. Jako estrogen má pozitivní vliv na kostní tkáň, metabolismus lipidů (prevence aterosklerózy) a systém srážení krve (zvýšené riziko trombózy). Jako antiestrogen ovlivňuje mléčnou žlázu, aniž by ovlivňoval endometrium. Proto se raloxifen používá k prevenci a léčbě osteoporózy v menopauze..

Raloxifen vyrábějí farmaceutické společnosti Lilly S.A., Španělsko a Daiichi Sankyo, Německo v 60 mg tabletách pod obchodním názvem Evista. Užívá se denně po dlouhou dobu a pod dohledem laboratorních krevních testů.

Jak si udržet zdraví pomocí HRT

Ve věkové skupině 50-60 let se mění hormonální pozadí ženy. S vážnými příznaky menopauzy se obracejí na lékaře, který jmenuje hormonální substituční terapii a vyšetření..

Ve spojení se společným názorem odborníků je HRT účinnou anti-menopauzální terapií. U ženy se průběh menopauzy uvolňuje, nepříjemné příznaky jsou eliminovány, pokožka omlazuje. S pomocí hormonů je tělo podporováno interně i externě.

Gynekologové radí:

 • dělat gymnastiku: tento typ cvičení posiluje tělo a pomáhá obnovit normální váhu;
 • kontrola tělesné hmotnosti: musíte držet dietu, jíst více rostlinných a lehkých jídel;
 • vést správné pořadí života, vzdát se špatných návyků;
 • dávejte pozor na vaginální výtok, abyste předešli vážnému onemocnění.

Při absenci kontraindikací mohou hormonální terapii používat všechny ženy během menopauzy. Hlavním cílem specialisty je předepisovat léky ženě se správným dávkováním gestagenů a estrogenů. Hormonální substituční terapii lze zahájit až ve věku 60 let, aby se následně zmírnily příznaky menopauzy.

Výhody ženských estrogenových pilulek

Užívání hormonů pomáhá zlepšit kvalitu života. To se projevuje zbavením se příznaků menopauzy, normalizací sexuální touhy, zvýšením účinnosti, zlepšením vzhledu.

Správné užívání estrogenů má dlouhodobé příznivé účinky. To je způsobeno skutečností, že nedostatek ženských hormonů vede k rozvoji těchto onemocnění:

 • porušení metabolismu sacharidů - prediabetes, diabetes typu 2;
 • změny v obsahu tuku v krvi - riziko progrese aterosklerózy s hypertenzí, angínou pectoris, zvýšeným rizikem mrtvice a infarktu;
 • ztráta kostní denzity - osteoporóza, jejím důsledkem jsou zlomeniny obratlů, hlavy pánevní kosti, zápěstí s menším traumatem;
 • atrofie (řídnutí a suchost) sliznic pochvy a močových cest;
 • deprese, duševní poruchy;
 • únik moči;
 • zrychlené stárnutí pokožky;
 • zánět, destrukce chrupavky kloubů a meziobratlových plotének, které brání pohybu.

Včasné podávání hormonů (až 60 let) předchází vzniku těchto patologických stavů a ​​také snižuje pravděpodobnost demence související s věkem (Alzheimerova choroba). Pokud užíváte drogy v pozdějším věku, je zaznamenán opačný účinek..

Ochranný účinek estrogenů byl také zaznamenán u:

 • obezita s převažujícím ukládáním tuků v břiše;
 • rakovina děložního čípku, endometrium (vnitřní vrstva dělohy);
 • nádory střeva, žaludku.


Místa ukládání tuku u žen s menopauzou

Nežádoucí účinky hormonální substituční terapie

Při užívání HRT v menopauze mohou hormonální léky způsobovat řadu vedlejších účinků:

 • migréna;
 • exacerbace gastrointestinálních onemocnění (nevolnost, jaterní patologie, biliární dyskineze, poruchy trávení);
 • zvýšená chuť k jídlu (důsledek - přírůstek hmotnosti);
 • silná únava a slabost;
 • výskyt akné a seborey;
 • křeče končetin;
 • rozvoj trombózy nebo tromboembolismu;
 • zadržování tekutin v těle (výskyt otoku obličeje a těla);
 • bolestivé zvětšení prsou a riziko rakoviny (nádory);
 • degenerativní změny na vaginální sliznici (suchost nebo zvýšená tvorba hlenu, krvácení z pochvy);
 • výskyt periodického krvácení z dělohy menstruační povahy;
 • vývoj hyperplazie.

Proč má menopauza tolik příznaků?

Práce mléčných žláz, pohlavních orgánů, mozku, kardiovaskulárního systému, stavu pokožky a vlasů, práce jater, tlustého střeva a urogenitálního systému závisí na estrogenu - ženském pohlavním hormonu. Nedostatek tohoto hormonu, který je pozorován během menopauzy, okamžitě zasáhne všechny systémy v těle.

Existuje více než 30 příznaků, s nimiž se žena setká v důsledku menopauzy po 40 letech.

Nejběžnější chybou moderních žen je to, že jsou zvyklé nechat věci jít, zvláště pokud nejsou výrazné příznaky. Jako, a tak to projde. V tuto chvíli však žena musí projít první diagnostikou, aby mohla včas pomoci svému tělu..

Jaké vyšetření je potřeba?


Než lékař přijme hormonální lék pro dámu, musí podstoupit komplexní vyšetření, které zahrnuje:

 • krevní test na hladinu pohlavních hormonů a folikuly stimulujícího hormonu produkovaného hypofýzou;
 • chemie krve;
 • gynekologické vyšetření, které zahrnuje postup pro stanovení tloušťky endometria;
 • mamografie;
 • měření krevního tlaku;
 • test hustoty kostí.

Lékař také vypočítá index tělesné hmotnosti pacienta. Koneckonců, nadváha je kontraindikací pro HRT..

Vlastnosti terapie pro chirurgickou menopauzu

Umělá nebo chirurgická menopauza nastává po odstranění vaječníků, což vede k zastavení produkce ženských hormonů. Za těchto podmínek může HRT významně snížit riziko komplikací..

Terapie poskytuje následující schémata:

 1. Po odstranění vaječníků, ale přítomnost dělohy (pokud je žena mladší 50 let), se v takových variantách používá cyklická léčba - estradiol a tsiprateron; estradiol a levonorgestel, estradiol a dydrogesteron.
 2. U žen nad 50 let monofázická léčba estradiolem. Může být kombinován s norethisteronem, medroxyprogesteronem nebo drosirenonem. Doporučuje se tibolon.
 3. S chirurgickou léčbou endometriózy. K vyloučení rizika relapsu se léčba estradiolem provádí v kombinaci s dienogestem, dydrogesteronem.

Léčba menopauzy nehormonálními léky

Názory odborníků na vhodnost hormonální terapie se dnes liší. Mnoho žen navíc odmítá užívat léky obsahující hormony, protože se bojí jejich vedlejších účinků, nemají finanční schopnost je neustále kupovat nebo z jiných důvodů..

V takových případech můžete použít léčbu menopauzy bez hormonů, která spočívá v užívání fytohormonů, homeopatických léků, doplňků stravy atd..

Homeopatické léky na menopauzu

Homeopatie pro menopauzu je velmi populární. Účinek homeopatik je založen na aktivaci přirozených mechanismů těla

. Pacientům jsou předepisovány malé dávky látek, které ve velkých dávkách mohou mít negativní důsledky..

Homeopatické léky pomohou eliminovat takové příznaky menopauzy jako:

 • hyperhidróza (zvýšené pocení);
 • klimakterické vertigo (závratě);
 • návaly horka s menopauzou;
 • suchost vaginální sliznice;
 • změny nálady;
 • přibývání na váze a další.

Mezi výhody homeopatie pro menopauzu patří:

 • přirozený původ složek;
 • relativně nízké náklady;
 • prakticky neexistují žádné vedlejší účinky, pouze alergie na složky produktu;
 • bezpečnost použití u starších osob.

Zvažte nejúčinnější homeopatické léky používané při menopauze.

 • Remens - 580 rublů. Lék se skládá ze sójových fytohormonů, které aktivují syntézu pohlavních hormonů na úrovni hypotalamu a hypofýzy. Remens účinně zbavuje ženu návalů horka během menopauzy a předchází vzniku vaginitidy
  . Kromě toho lze pomocí Remensu zabránit inkontinenci moči a cystitidě při menopauze..
 • Estrovel - 385 rublů. Tento přípravek obsahuje fytoestrogeny sóji a divokého jamu, stejně jako komplex vitamínů a stopových prvků
  . Přípravek Estrovel snižuje množství a intenzitu návalů tepla a pocení.
 • Ženský - 670 rublů. Tento přípravek obsahuje tekuté výtažky z kopřivy, oregana, vlaštovičníku, hlohu, pastýřské kabelky, kentaura, třezalky tečkované, tymiánu, vlaštovičníku a měsíčku
  . Feminal pomáhá zbavit se návalů horka, zvýšeného pocení, adhezně-emoční lability a závratí při menopauze a ženy se z tohoto léku nezotaví..
 • Climaxin - 120 rublů. Tento přípravek sestává ze sépie, lachesis a cimicifuga
  . Účinek přípravku Climaxin je zaměřen hlavně na regulaci vegetativně-vaskulárních poruch (nespavost, podrážděnost, palpitace, zvýšené pocení, závratě) v menopauze.
 • Klimakt-Hel - 400 rublů. Tento lék je vynikající pro eliminaci příznaků způsobených menopauzou..

Přípravky na menopauzu rostlinného původu

Bylinné přípravky pro menopauzu obsahují fytoestrogeny - látky, které mohou vykonávat funkci ženských pohlavních hormonů a eliminovat příznaky stárnutí ženského těla.

Dnes je nejúčinnějším a nejoblíbenějším lékem na příznaky menopauzy Inoklim, což je doplněk stravy na bázi fytoestrogenů..

Inoklim účinně bojuje proti takovým klimakterickým příznakům, jako je pocit tepla v těle, suchost pochvy, zvýšené pocení a také předchází vzniku komplikací.

Lék nemá prakticky žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Přípravek Inoklim není určen pouze těm, kteří jsou alergičtí na látky, které tvoří jeho složení.

Vyšetřili jsme tedy, jaké léky užívat s menopauzou, aby se zmírnily její příznaky. Léková terapie však může a měla být doplněna správnou a vyváženou výživou, pitím dostatečného množství tekutin, sportováním, užíváním vitamínových a minerálních komplexů

. Nezapomeňte také na pozitivní emoce, které vám komunikace s blízkými, koníčky nebo ruční práce mohou dát.

Podívejte se na video o lécích na menopauzu.

Podle odborníků jsou HRT nové generace optimální léčbou menopauzálního syndromu. Složení fondů zahrnuje minimální množství syntetických hormonů, díky nimž jsou léky prakticky neškodné a vhodné pro dlouhodobé užívání.

. Zvažte recenze hormonálních léků pro novou generaci menopauzy.

Jaké hormony chybí?

Výsledkem vývoje menopauzy je prudký pokles schopnosti vaječníků produkovat progesteron a následně estrogeny v důsledku degenerativního vypnutí folikulárního mechanismu a změn v mozkových nervových tkáních. Na tomto pozadí klesá citlivost hypotalamu na tyto hormony, což vede ke snížení produkce gonadotropinu (GnRg).

Reakcí je zvýšení práce hypofýzy, pokud jde o produkci luteinizačních (LH) a folikuly stimulujících (FSH) hormonů, které jsou určeny ke stimulaci produkce ztracených hormonů. V důsledku nadměrné aktivace hypofýzy je hormonální rovnováha po určitou dobu stabilizována. Poté ovlivňuje nedostatek estrogenu a funkce hypofýzy se postupně zpomalují..

Snížení produkce LH a FSH vede ke snížení množství GnRH. Vaječníky zpomalují produkci pohlavních hormonů (progestiny, estrogeny a androgeny) až do úplného ukončení jejich produkce. Jedná se o prudký pokles těchto hormonů, který vede ke klimakterickým změnám v ženském těle..

Přečtěte si o rychlosti FSH a LH v menopauze zde.

Pokud žena otěhotní, mohu pít dobře?

Gynekologové zaručují, že OK obsahuje velmi malé množství hormonů, takže pokud dojde k těhotenství, nebude to mít negativní vliv na plod, zejména v prvních 4 týdnech.

Pokud se však objeví první příznaky budoucího mateřství, je stále vhodné přestat užívat OK a vyhledat radu od lékaře.

Moderní výběr hormonálních pilulek dává ženě výhodu v úspěšném vyrovnání se s odchylkami v jejím zdraví, při plánování narození dětí. Ale aby nedošlo k poškození těla, je nutná včasná konzultace s odborníkem. Nezávislost v této věci je zakázána.

Autor: Svetlana (yale)

Design článku: Mila Fridan

Časná menopauza (menopauza)

Klinické příznaky: klimakterické příznaky doprovázené ukončením menstruace.

Diagnóza potvrzuje zvýšené hladiny FSH 3 měsíce po amenorei u ženy mladší 40 let.

Předčasnou menopauzu vyvolávají následující:

• primární a sekundární ovariální nedostatečnost; • záření a / nebo chemoterapie pro maligní novotvary pánevních orgánů nebo jakoukoli jinou lokalizaci; • rakovina reprodukčních orgánů; • zánět / infekce; Stav po hysterektomii; • dědičná predispozice; • genetické syndromy s hypoplázií vaječníků: • odstranění vaječníků; • autoimunitní onemocnění; • endometrióza; • syndrom polycystických vaječníků; • tuberkulóza genitálií; • dlouhodobá léčba GnRH; • vyvolání ovulace neplodnosti pro IVF; • diabetes mellitus 1. typu; • Addisonova choroba; • hypotalamo-hypofyzární příčiny.

U některých žen nelze zjistit příčinu časné menopauzy..

Mezi behaviorální spouštěče patří:

• chronická intoxikace nikotinem a alkoholem; • obezita / podváha.

: hormonální substituční terapie a korekce základního onemocnění, pokud existují.

Tinktura z červeného kartáče

Červený kartáč má díky chemickému složení užitečné vlastnosti:

 • stříbrný;
 • chrom;
 • molybden;
 • kobalt;
 • mangan;
 • nikl.

Společně omlazují a posilují imunitní systém. Chcete-li připravit recept doma, musíte kořen, důkladně ho opláchnout, jemně nasekat a vysušit. Poté smíchejte 300 ml nevařené vody a 1 polévkovou lžíci. získané prostředky, vše vařte a vařte na mírném ohni po dobu 15 minut.

Trvejte na tom, půl hodiny, filtrovat a vypít asi 100 ml před jídlem třikrát. Přidání medu potlačuje hořkou chuť a zvyšuje účinek. Tuto tinkturu můžete pít nejméně měsíc. Pro prevenci se tinktura pije asi 3krát ročně..

Po celý život, od dospívání, vylučuje žena z pochvy hlen. Jeho intenzita, barva a struktura se mění v závislosti na období menstruačního cyklu. A pokud žena věnuje pozornost tomuto jevu ve svém těle, nebude pro ni obtížné zaznamenat žádné změny.