Normální menstruační cyklus: jeho trvání a fáze

Menstruační cyklus je fyziologický jev, který začíná u každé ženy ve věku od 11 do 13 let. Trvání a pravidelnost tohoto procesu je hlavním indikátorem reprodukčního zdraví, proto je odmítavý přístup k němu nepřijatelný. Žena by měla znát vlastnosti správného menstruačního cyklu a různé možnosti odchylek - tento přístup pomůže včas konzultovat lékaře v případě změn.

 • 1 Délka menstruačního cyklu
 • 2 fáze
 • 3 Vlastnosti menstruace ve dne
 • 4 Který cyklus je považován za patologický
 • 5 tipů během menstruace

Obecně se uznává, že normální doba menstruačního cyklu je 21-35 dnů. Ideální frekvence je 28 dní. V závislosti na individuálních charakteristikách různých žen jej však lze zkrátit nebo prodloužit o týden. Nejdůležitější věcí je pravidelnost menstruace, měly by přicházet neustále ve stejných intervalech. Pokud se jejich trvání liší, jedná se již o patologický cyklus, při kterém je nutná odborná konzultace.

Samotná menstruace trvá v průměru 3-4 dny, ale může se pohybovat od 2 do 7 dnů. Objem ztráty krve obvykle nepřesahuje 70-80 ml - toto množství je fyziologické a nepřináší nepohodlí. První den cyklu je prvním dnem menstruace. Existuje mylná představa, že začátek cyklu odpovídá poslednímu dni menstruace, ale je špatné počítat dny tímto způsobem..

Cyklické změny v těle ženy mají fyziologický základ. Celý proces se skládá ze 4 fází:

 • menstruační;
 • folikulární;
 • ovulační;
 • luteální.

Fáze menstruačního cyklu a změny hormonálních hladin

Menstruační fází je samotné krvácení. Výtokem je krev a odmítnutá sliznice dělohy - endometrium. Ten slouží k implantaci vajíčka do děložní dutiny během těhotenství, pokud k němu nedojde, odejde spolu s neoplodněným vajíčkem. Doba trvání tohoto období je 2–7 dní..

Folikulární fáze - období, ve kterém zrání folikulu - skořápka, kde se nachází vejce. Počítá se od začátku menstruace, tj. Prvního dne cyklu, a trvá v průměru 2 týdny. Procesy této fáze stimulují ženské pohlavní hormony - estrogeny a inhibin B. Tyto látky podporují vývoj folikulů a bezpečnost ovariálního folikulárního aparátu. Pod jejich vlivem také začíná znovu růst čerstvé endometrium, které se připravuje na připojení oplodněné ženské reprodukční buňky.

Folikulární fáze menstruačního cyklu. Zrání vajec ve vaječníku

Ovulační fáze neboli ovulace je uvolnění vajíčka z folikulu. V tomto bodě cyklu je ženské tělo připraveno na oplodnění a počátek těhotenství. Buňka opouští vaječník, je zachycena vejcovodem a pohybuje se směrem k děloze. Ovulace trvá od 24 do 72 hodin, což je nejpříznivější doba pro otěhotnění. Endometrium je zcela připraveno k implantaci. Ovulace je regulována luteinizačním hormonem (LH) a hormonem stimulujícím folikuly (FSH) produkovaným v hypofýze.

Luteální fáze je zbývajících 14 dní cyklu. Hlavními hormony během tohoto období jsou progesteron a estrogeny. Pokud nedojde k těhotenství, pak pod jejich vlivem začne aktivně růst endometrium a ženské tělo se připravuje na jeho odmítnutí, tj. Na menstruaci. V některých případech se během této fáze vyvíjí premenstruační syndrom (PMS). Změny hormonálních hladin vedou k příznakům, jako jsou slabé bolesti v dolní části břicha, změny chuti k jídlu, emoční labilita, překrvení mléčných žláz, bolesti hlavy.

Intenzita výboje v den cyklu

Průměrná doba menstruace je 4-5 dní, z nichž každý má své vlastní vlastnosti:

 • První den cyklu je obvykle nejbolestivější. Děloha se začíná intenzivně stahovat, aby stimulovala odmítnutí povrchových vrstev endometria. To je doprovázeno nepohodlí, v některých případech velmi silnými, které lze řešit pomocí léků proti bolesti..
 • Druhý den bolestivý syndrom přetrvává a výtok má obvykle maximální intenzitu.
 • Třetí den je doba, kdy jsou povrchové vrstvy endometria téměř úplně odlupovány a v děložní dutině se tvoří jakýsi povrch rány. V tomto okamžiku se zvyšuje riziko infekce, takže pohlavní styk je nežádoucí jak v tento den, tak po celou dobu..
 • Čtvrtý a pátý den jsou obdobím, kdy končí hojení vnitřního povrchu dělohy, křeče kulatých cév, krvácení se zastaví a endometrium začíná růst. Zlepšuje se celková pohoda ženy..

Tento diagram je průměrný a může se lišit v závislosti na jednotlivých charakteristikách..

Intenzita výtoku závisí na mnoha faktorech, u stejné ženy se mění v závislosti na následujících okolnostech:

 • předchozí porod a období laktace;
 • dodržování přísných diet;
 • těžká fyzická aktivita (s nimi se intenzita mění až do vymizení menstruace - amenorea);
 • stresové faktory;
 • užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv;
 • přístup k období vyvrcholení;
 • nemoci pánevních orgánů.

Intenzita je subjektivní pojem, proto bude přítomnost patologie určena doprovodnými příznaky, jako je slabost, závratě, bolesti hlavy, bledost, anémie. Pokud jsou k dispozici, je nutná lékařská konzultace a vyšetření hormonálního pozadí..

Normální menstruační cyklus není okamžitě stanoven. U dívek a mladých dospívajících dívek jsou výkyvy v pravidelnosti cyklu, které nepřesahují 1 rok, považovány za běžné. Během této doby se intenzita krvácení, jeho trvání a délka samotného cyklu mohou značně lišit: přestávky mezi menstruací jsou někdy několik měsíců.

Pokud cyklus trvá déle než 35 dní, je dlouhý, pokud je kratší než 21 dní, je krátký. Tyto možnosti vyžadují korekci pomocí hormonálních léků. Patologie je také příliš bolestivá menstruace, kdy jsou v prvních 2 dnech menstruace narušeny každodenní činnosti ženy. Vzhled zápachu ve výboji signalizuje přítomnost infekčního procesu a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Je také možná taková varianta patologie, jako je ztráta jednoho cyklu. Uznává se jako norma pouze v případě, že žena užívá hormonální antikoncepci, a tento jev byl jednorázový. V jiných situacích je nutné podstoupit vyšetření a léčbu..

Pro kontrolu pravidelnosti menstruace se doporučuje dodržovat kalendář nebo tabulku menstruace. Označují dny a subjektivní příznaky. Existuje mnoho aplikací pro smartphony pro vedení měsíčního kalendáře. Tyto metody vám umožňují vizuálně zobrazit načasování a trvání menstruace, přítomnost zpoždění nebo časný nástup a také vypočítat přibližné období další menstruace.

Jakákoli změna v menstruačním cyklu vyžaduje návštěvu gynekologa, protože samoléčba lidovými léky může poškodit zdraví žen - až k tak závažným komplikacím, jako je neplodnost. Specialista stanoví příčiny porušení a předepíše terapii s přihlédnutím k individuálním charakteristikám a doprovodným patologiím, které pomohou bezpečně normalizovat proces.

K normalizaci procesu je nezbytná relaxace a odpočinek před a během menstruace. Pokud máte obavy z nadýmání, doporučujeme omezit příjem kávy, zeleného čaje, soli a cukru. Mezi lidovými prostředky ke stabilizaci cyklu se používají odvar a infuze bylin, složení pomerančové kůry a medu a petrželky. Bylinné sedativa - kozlík lékařský a matka mohou pomoci zmírnit mírnou bolest.

Během menstruace musíte dodržovat pravidla osobní hygieny: použijte vložky nebo tampony k absorpci sekretů, každý den se osprchujte, umyjte se 2-3krát denně. Odborníci doporučují během tohoto období zastavit sex..

Menstruační cyklus: co to je, doba trvání, frekvence, selhání, nepravidelnosti

Příroda obdarovala ženy mnoha tajemstvími a zázraky. Každý by měl vědět, jaký je menstruační cyklus, protože díky němu můžete vypočítat dny před ovulací a bezpečně otěhotnět, nebo naopak, chránit se před nechtěným těhotenstvím.

 1. Co je to menstruační cyklus?
 2. Délka menstruačního cyklu
 3. Normální parametry menstruačního cyklu
 4. Fáze menstruačního cyklu
 5. První fáze
 6. Ovulace
 7. Druhá fáze
 8. Důvody pro narušení menstruačního cyklu
 9. Druhy menstruačních nepravidelností
 10. Jakého lékaře kontaktovat?
 11. Léčba menstruačních nepravidelností
 12. Konzervativní léčba
 13. Chirurgická operace
 14. Tradiční metody léčby
 15. Související videa

Co je to menstruační cyklus?

Na otázku, že takový menstruační cyklus je odpovědí, je tedy jednoduchá. Jedná se o rytmický fyziologický proces, při kterém je žena připravena na těhotenství. Abychom podrobně vysvětlili, co je to menstruační cyklus, můžeme říci, že jde o určité časové období, které začíná prvním dnem menstruace a končí posledním dnem do další menstruace. To znamená, že začátek menstruačního cyklu je první den menstruace..

Cyklus se opakuje měsíčně u všech žen kromě těhotných a kojících žen.

Při narození dívky je již asi 1,5 milionu vajec uloženo do vaječníků in utero. Po pubertě jejich počet klesá na 350-450 tisíc kusů. Po nástupu první menstruace, jednou za měsíc, jedno vejce opouští folikul a připravuje se na oplodnění, pokud se tak nestane, začíná menstruace.

Délka menstruačního cyklu

První menstruace začíná u dívek ve věku 11-14 let. V tuto chvíli - cyklus může mít různou dobu trvání, nepravidelný. Je to kvůli neúplné hormonální rezistenci dívky. Stabilizace menstruačního cyklu může trvat i několik let.

Mnoho žen si říká - kolik dní trvá normální menstruační cyklus? Délka měsíčního cyklu je u každé ženy individuální, měla by však být v normálním rozmezí - od 21 do 35 dnů. Stává se, že doba menstruačního cyklu u žen se odchyluje od těchto čísel o 2-3 jednotky, ale to je také považováno za normu.

Zajímavý! Nejideálnější ženský denní cyklus je 28 dní. Takto by měl trvat menstruační cyklus. Mírný rozdíl oproti tomuto číslu však vůbec neznamená patologii..

Normální parametry menstruačního cyklu

Chcete-li odpovědět na otázku, který menstruační cyklus je považován za normální, měli byste vědět, kolik je normální menstruační cyklus..

 • Délka menstruace je normální od 3 do 7 dnů. V průměru období trvají asi 5 dní.

Během těchto dnů žena, pokud má normální menstruační cyklus, ztrácí v průměru ne více než 60 ml krve - 40-50 ml.

 • Norma po dobu menstruačního cyklu je od 21 do 35 dnů.

Fáze menstruačního cyklu

Celkově existují 2 fáze cyklu, mezi kterými dochází k ovulaci.

První fáze

Jaká je první fáze menstruačního cyklu? Začátek menstruačního cyklu začíná folikulární fází. První fáze menstruačního cyklu začíná první den menstruace a končí před zahájením ovulace. To znamená, že trvá asi 14 dní. Nejdůležitějším procesem v této fázi je zrání folikulů, ke kterému dochází působením hormonu stimulujícího folikuly.

Folikuly jsou malé dutiny, které obsahují nezralé vejce. 1. den menstruace je úroveň zrání folikulů minimální a nízká hladina estrogenu (ženské hormony). Postupem času tyto sazby rostou..

Takže 13.14. Dne cyklů je vejce připraveno opustit folikul a estrogeny vytvářejí příznivé podmínky pro oplodnění. Zvyšují sekreci hlenu děložního hrdla, díky kterému je pro spermie pohodlnější pohyb, a také regulují dobrý průtok krve živinami na sliznici dělohy, takže v případě těhotenství neplodné vajíčko nic nepotřebuje.

Ovulace

V tomto okamžiku dosahuje koncentrace estrogenu svého maxima. Během toho začíná hladina luteinizačního hormonu stoupat. Jeho působením folikul praskne a vajíčko se uvolní do vejcovodů. Na otázku, jak počítat den ovulace, je odpověď docela jednoduchá - tento den je přesně polovinou cyklů. Například u ženy, jejíž cyklus je 24 dní, dojde k ovulaci přibližně za 12-13 dní, u ženy, která má 27. den měsíčního cyklu - uvolnění vajíčka za 13-14 dní.

Ovulace nemusí být nutně rytmická, může nastat s rozdílem 2-4 dny. Mnoho žen cítí uvolnění vajíčka v podobě bolestivé bolesti v jednom z vaječníků nebo dolní části zad..

Také v této fázi se u žen výrazně zvyšuje sexuální touha, výtok se stává hojnějším, slizničním, zvyšuje se bazální teplota a pokožka se stává čistší (kvůli maximálnímu obsahu estrogenu).

Druhá fáze

Druhá fáze se nazývá luteální. Poté, co vejce opustí folikul a projde vejcovody, jde směrem k děloze. Jeho životní cyklus je 24 hodin a cyklus spermií je 3–5 dní. Proto se 3-4 dny před ovulací a den uvolnění vajíčka považují za plodné, tj. Dny, kdy je velmi vysoká pravděpodobnost těhotenství.

Prázdný folikul začíná produkovat progesteron a vytváří se žluté tělísko. Progesteron pomáhá připravit výstelku dělohy na připojení oplodněného vajíčka. Maximální množství progesteronu se hromadí 6-8 dní po ovulaci. Spolu s tímto hormonem jsou také zvýšeny hladiny estrogenu. Výsledkem je, že u žen ve druhé fázi se projevují příznaky jako:

 • plačtivost;
 • otok mléčných žláz;
 • podrážděnost;
 • otok;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • bolesti hlavy;
 • nadýmání (plynatost).

Pokud vajíčko není oplodněno, pak se výrazně sníží koncentrace progesteronu a estrogenu. Z tohoto důvodu začíná proces odmítnutí endometria. Takto začíná menstruace.

Menstruace také sestává z několika fází:

 • První je desquamation. V tomto okamžiku je slizniční vrstva dělohy přímo odmítnuta. Jak dlouho tato fáze trvá - tolik nepříjemných pocitů, které žena zažije.
 • Druhým je regenerace. V této fázi dochází k hojení a obnově epitelu. Fáze regenerace začíná od 4 do 5 dnů cyklů.

Důvody pro narušení menstruačního cyklu

Porušení menstruačního cyklu nebo absence menstruace může naznačovat různé odchylky:

 • stres. Výbuchy emocí výrazně ovlivňují měsíční cyklus u žen. To je způsobeno nerovnováhou hormonu, ke které dochází při silných zkušenostech. Proto byste neměli být překvapeni, když po silném stresu přijde menstruace o něco dříve nebo se zpožděním;
 • změna klimatických podmínek. Velmi často může být menstruační cyklus narušen kvůli výletu někam, kde se klima liší od běžného. Nebo je to možné s prudkým zahřátím nebo studeným prasknutím;
 • změny v životním stylu. Zpoždění menstruace může být dokonce ovlivněno takovými změnami, jako jsou - změny ve stravě, nedostatek spánku, sportování, prudký nedostatek sexu nebo naopak jeho vzhled;
 • tělesná hmotnost. Délka menstruačního cyklu může také záviset na prudkém úbytku hmotnosti nebo přibývání na váze;
 • minulé nemoci. Mluvíme o takových onemocněních, jako jsou plané neštovice u dospělých, chřipka, zarděnky. Po těchto infekcích může dojít k opoždění zrání folikulů. Stojí za zvážení, že zpoždění menstruace je možné i po akutní respirační virové infekci;
 • hormonální poruchy. Pokud má žena poruchy v činnosti endokrinního systému, může mít posun v menstruačním cyklu. Nejčastěji je to pozorováno u patologie štítné žlázy, vaječníků a nadledvin;
 • antikoncepce. Při nesprávném výběru antikoncepce může dojít také ke zpoždění menstruace. To je způsobeno skutečností, že jádrem všech léků je restrukturalizace hormonálního pozadí, která ovlivňuje délku menstruačního cyklu. Proto by měla být antikoncepce vybírána opatrně a vždy s pomocí lékaře;
 • potrat. Potrat je vážným stresem pro celé tělo. Obnovu hormonálního systému vyžaduje čas, takže lze očekávat poměrně dlouhá zpoždění v menstruaci;
 • těhotenství. Jedním z hlavních „příznaků“ těhotenství je absence menstruace. Chcete-li to potvrdit, můžete provést test nebo předat analýzu hCG. Lidský choriový gonadotropin se objeví již 5-8 dní po oplodnění vajíčka. Toto je nejspolehlivější test pro potvrzení těhotenství..

Druhy menstruačních nepravidelností

Menstruační nepravidelnosti můžete odlišit podle jejich trvání. K tomu potřebujete vědět, který menstruační cyklus je považován za normální. Existují tedy takové typy porušení pravidel:

 • Polymenorea. Tento termín předpokládá krátký cyklus, tj. Pokud má žena 21 dní cyklu nebo méně. Pokud má žena 22 dní cyklu, je to považováno za normální. U polymenorey nemusí dojít k ovulaci. Je to nebezpečné kvůli obtížnosti otěhotnění..
 • Oligomenorea. Pokud má žena oligomenoreu, pak může menstruace jít s rozdílem 40-90 dnů. To znamená, že situaci, kdy je menstruační cyklus 40 dní, lze považovat za odchylku. Jedním z jejích projevů je neustálá nepravidelnost menstruace, stejně jako slabé a hojné krvácení..
 • Amenorea. Tato diagnóza je potvrzena, pokud období ženy trvá déle než 6 měsíců. Amenorea může být primární a sekundární. Primární - když u dívek starších 18 let menstruace vůbec nezačala. Sekundární - když se menstruace náhle zastaví, i když předtím měla žena normální menstruační cyklus.
 • Dysmenorea. Termín znamená nepravidelnou menstruaci, to znamená neustálé posuny v menstruačním cyklu. Například pokud ženský cyklus sestává z 27 dnů a menstruace trvá 21 dní, považuje se to za dysmenoreu. Nebo naopak, když cyklus sestává z 30 dnů a menstruace začala 24. den cyklu - je to také považováno za patologii.

Můžete rozlišit menstruační nepravidelnosti podle povahy krvácení:

 • Nízký výtok (hypomenorea). V tomto případě je pozorováno pouze špinění špinění s trváním cyklu 3-4 dny. Obvykle u ženy obvykle procházejí absolutně výrazným premenstruačním syndromem (bez pocitu slabosti, bolesti v dolní části břicha a dolní části zad).
 • Husté vypouštění. Vypouštění více než 250 ml za cyklus se považuje za hojné. Trvání menstruace u těchto žen je 6-7 dní s přítomností výrazného premenstruačního syndromu.
 • Intermenstruační výtok. Pokud se po menstruaci objeví špinění, je to důvod k návštěvě lékaře, protože mohou naznačovat vážnou patologii. Během uvolňování vajíčka (uprostřed cyklů) se může uvolnit několik kapek krve kvůli poškození endometria. Nezaměňujte však intermenstruační krvácení s malým uvolňováním krve během ovulace. Je třeba poznamenat, že během takového vypouštění by se doba menstruačního cyklu neměla měnit..

Jakého lékaře kontaktovat?

Pokud dojde k posunům v menstruačním cyklu, žena by se měla poradit s gynekologem. Již po vyšetření na gynekologickém křesle může lékař mít podezření na patologii spojenou se zpožděním menstruace. K objasnění a potvrzení diagnózy však žena potřebuje:

 • podstoupit obecný krevní test;
 • předat nátěr pro mikroskopické vyšetření;
 • udělat ultrazvuk genitálií.

V případě potřeby možná budete muset podstoupit - CT, MRI studie. Pokud je důvod, který způsobil zpoždění, také spojen s poškozením jiných orgánů, budete se muset poradit s lékařem jiné specializace..

Léčba menstruačních nepravidelností

Léčba menstruačních nepravidelností může být různá - v závislosti na příčině patologie. Pokud žena nemá normální menstruační cyklus, je problém léčen konzervativními, chirurgickými, lidovými a smíšenými metodami..

Konzervativní léčba

Léky jsou vybírány na základě důvodu, proč jsou způsobeny menstruační nepravidelnosti.

 • s nepravidelnou menstruací jsou ženám předepisovány orální antikoncepce. Nevýhodou použití těchto prostředků je, že poměrně často existují situace individuální nesnášenlivosti antikoncepce, stejně jako v dočasném účinku (když žena přestane užívat drogy, cyklus se znovu ztratí);
 • hormony. Pokud je absence menstruace spojena s hormonální nerovnováhou, může lékař předepsat analoga syntetických hormonů. Po léčbě s nimi je měsíční cyklus u žen zcela normalizován;
 • hemostatické léky. Tyto prostředky jsou předepsány pro ženy s velkou ztrátou krve. Stojí za to pamatovat, že je nemožné pít takové léky spontánně, protože způsobují komplikace ve formě trombózy.

Chirurgická operace

Může být nutná operace u žen, které mají cysty, nádory vaječníků. Je také nutné chirurgické řešení, když se v děložní dutině hromadí krevní sraženiny..

Všechny výše uvedené operace se obvykle provádějí v celkové anestezii. Jak dlouho trvá chirurgický zákrok, závisí na patologii.

Důležité! Po operaci bude žena také potřebovat konzervativní léčbu. Bez užívání léků nelze dosáhnout efektu práce, normální menstruační cyklus se nemusí vrátit.

Tradiční metody léčby

Léčba lidovými metodami musí být nutně projednána s lékařem..

Lék na bolestivou menstruaci

Pokud má žena normální menstruační cyklus, ale liší se bolestí, může být v těchto dnech připraven lék na snížení bolestivosti. Měl by být připraven odvar z přesličky. To bude vyžadovat listy rostliny, které je třeba nalít vroucí vodou, a poté je nechat vařit 3-4 hodiny. Musíte vypít odvar z 1 polévkové lžíce každé 3 hodiny.

Lék je obzvláště vhodný pro první den menstruace - nejbolestivější ze všech cyklů.

Lék na nepřítomnost menstruace

S amenoreou si můžete připravit odvar z cibule. Nalijte slupku z 1 kg cibule do 1,5 litru vody. Mělo by se vařit, dokud voda neztmavne červeně. Po ochlazení připravené směsi ji můžete vzít půl sklenice třikrát denně..

Náprava na menstruační nepravidelnosti

Pokud žena naruší cyklus a menstruace je nepravidelná, můžete si připravit odvar z petrželky. K tomu nalijte drcená semena (3 lžičky) se sklenicí vroucí vody. Poté musí být vývar ochlazen a filtrován. Musíte to vzít 1 polévkovou lžíci 3-4krát denně. Chcete-li obnovit normální cykly - léčba bude trvat 1 měsíc.

Pokud je měsíční cyklus u žen z jakéhokoli důvodu narušen, je nutné se poradit s lékařem, protože samoléčba může vést k více komplikacím.

Menstruační cyklus.

Menstruační cyklus je řada změn, ke kterým dochází v genitáliích ženy v přibližně stejných časových intervalech, zaměřených na možnost početí. Jedná se o přirozenou součást života každé ženy, která představuje dobře zavedený cyklus ovulace a menstruace, jehož průměrná doba trvání je 28 dní. Zdraví žen přímo souvisí s koncepcí menstruačního cyklu..

Chcete-li vědět, který menstruační cyklus je považován za normální, jak dlouho menstruace trvá, měli byste znát zejména strukturu svého těla a genitálií.

Anatomie ženských pohlavních orgánů.

Sexuální orgány ženy se skládají z vnějších a vnitřních. Vnější pohlavní orgány jsou zodpovědné za sexuální pocity a účastní se pohlavního styku, zatímco vnitřní zajišťují početí..

Vnější pohlavní orgány ženy se skládají z velkých stydkých pysků a velkých stydkých pysků, stydkých pysků a klitorisu. Malé stydké pysky omezují močovou trubici a vestibul pochvy. Klitoris je bodem jejich spojení. Je to jedinečný orgán pokrytý tenkou sliznicí, který je zodpovědný za koncentraci a akumulaci sexuálních vjemů..

Vnitřní ženské pohlavní orgány zahrnují: pochvu, vaječníky, vejcovody, děložní hrdlo, dělohu. Vagina je spojena s děložním čípkem, který se zase rozšiřuje. Vejce vstupuje do dělohy a pokud dojde k těhotenství, vyvine se v ní embryo a nitroděložní plod.

Menstruační cyklus a jeho období.

Každý menstruační cyklus připravuje ženské tělo na možné těhotenství. Jeho trvání je v průměru 28 dní, ale malé odchylky nahoru nebo dolů jsou také normou..

Všechny procesy v ženském těle jsou rozděleny do několika fází:

Menstruační fáze je období krvavého výtoku z děložní dutiny. Prostřednictvím genitálií s menstruační krví jsou buňky odstraněny ven, které lemovaly stěny dělohy, ke kterým by se mělo v případě možného oplodnění připojit vajíčko. Toto období trvá od 3 do 6 dnů.

Folikulární fáze - začíná současně s menstruační fází a trvá 14 dní. V procesu zvýšené syntézy určitých hormonů ve vaječnících roste folikul, ve kterém se vyvíjí nová vaječná buňka. Tato fáze je také charakterizována intenzivní obnovou endometria dělohy, která ji připravuje na přijetí vajíčka.

Ovulační fáze trvá asi tři dny. V procesu hormonální expozice se z folikulu uvolňuje zralé vajíčko připravené k oplodnění. Dále se pohybuje lumen vejcovodu do děložní dutiny a čeká na možné oplodnění. Vaječná buňka žije ne více než dva dny, proces přípravy endometria pokračuje v děloze.

Luteinizační fáze je konečným obdobím menstruačního cyklu a trvá 11-16 dní. Existuje aktivní syntéza hormonů estrogen a progesteron. Jejich funkcí je připravit tělo ženy na těhotenství. Kvůli přirozené změně hormonálních hladin se v této fázi u žen často vyskytuje předmenstruační syndrom. Jedná se o dobře známé příznaky, jako je bolest v podbřišku, zvýšená chuť k jídlu, výkyvy nálady, zvětšení a citlivost mléčných žláz..

Kritické dny.

K jakým změnám dochází v těle ženy během menstruace?

Den 1. V první den menstruace jsou odmítnuty buňky lemující stěny dělohy, ke kterým by se mělo připojit oplodněné vajíčko. Protože nedošlo k oplodnění, staré endometrium se spolu s krvavými sekrety vylučuje pohlavními orgány. Mnoho žen se v tomto období cítí velmi nepříjemně. Nepříjemné pocity mohou být spojeny s kontrakcí dělohy a jsou normou..

Den 2. Druhý den menstruačního cyklu může být doprovázen také tíhou a bolestivostí v podbřišku. V tuto chvíli se v těle ženy vytvoří nové vajíčko..

Den 3. Třetí den menstruačního cyklu je charakterizován přítomností povrchu rány na stěnách dělohy. K tomu dochází v důsledku odmítnutí starého endometriálního krytu. Během tohoto období se doporučuje vyloučit pohlavní styk, protože pravděpodobnost infekce je velmi vysoká.

Den 4. Čtvrtý den cyklu se nepříjemné příznaky zastaví, ale musíte se o sebe stále starat. Měli byste být méně unavení, musíte vykonávat pouze fyzickou aktivitu. Tyto limity pomohou snížit ztráty krve po celé období..

Den 5. Průměrné trvání menstruace je pět dní. Vzhledem k tomu, že tělo každé ženy je individuální, jsou možné nesrovnalosti. Poslední den menstruace je dokončen proces hojení stěn dělohy. Zdraví ženy se výrazně zlepší, všechny nepříjemné pocity zmizí.

Bohaté krvácení během menstruačního cyklu.

Během menstruace může být krvácení intenzivní nebo může být slabé. Faktory ovlivňující intenzitu výboje se mohou lišit. Vliv na trvání menstruační fáze a hojnost ztráty krve může mít: strava, stres, používaná antikoncepce atd. Existují zavedené průměrné normy týkající se délky menstruace a intenzity krvavého výtoku. Ale tyto ukazatele se mohou u různých žen lišit a mohou se také lišit u stejné ženy v různých menstruačních cyklech, což je v normálním rozmezí..

V závislosti na množství menstruačního cyklu byste si měli vybrat správné hygienické výrobky, zejména tampony. Liší se různým stupněm nasákavosti. Správné tampony si můžete vybrat sami, ale je lepší svěřit to svému lékaři. Pokud je hygienický výrobek zvolen správně, zajistí to dobré zdraví a minimální nepříjemnosti během menstruace..

Chování a hygiena ženy během menstruačního cyklu.

Každá žena prožívá své období po svém. Někdo se cítí stejně jako před těmito dny a někdo nevstává z postele a používá léky proti bolesti. I když kritické dny nemají vliv na pohodu a výkon ženy, měli byste mírně změnit pravidla chování. To pomůže vyrovnat se s velkou ztrátou krve, bolestmi, nevolností, celkovou únavou..

Během menstruace by se žena měla vyhýbat všem druhům stresových situací. Emoční nadměrné vzrušení vyvolává nadměrné množství sekretů a zhoršení blahobytu. Během tohoto období je důležité soustředit se na příjemné chvíle. To je chatování s přáteli, sledování dobrého filmu, oblíbená pochoutka.

Relaxace a akce, které zvyšují krevní oběh, pomohou zmírnit bolest. Ležení v teplé lázni nebo s vyhřívací podložkou na břiše bude mít pozitivní vliv na vaši celkovou pohodu.

Pití velkého množství tekutin může pomoci zvládnout premenstruační syndrom. Voda může pomoci zabránit zadržování tekutin a nadýmání.

Dieta by měla obsahovat více zeleniny, ovoce, čerstvých džusů. Je užitečné zahrnout do jídla více hořčíku a vitaminu E. Použití kořeněného, ​​slaného, ​​kávy, čaje by mělo být omezeno.

Během menstruace je třeba dbát na hygienu těla. V těchto dnech byste se měli sprchovat častěji než obvykle, zatímco voda by neměla být horká, ale teplá. Tampony a vložky je třeba často měnit, jinak je možná intenzivní reprodukce patogenních bakterií.

Znalost charakteristik průběhu hlavních fází menstruačního cyklu, anatomie vašeho těla, pravidla chování v kritických dnech vám pomohou vyhnout se problémům s vaším zdravím a pohodou.

Jaký je cyklus menstruace a její trvání

Cyklus menstruace jsou fyziologické změny v těle ženy, jejichž doba trvání se považuje za ode dne, kdy začíná krvavý výtok, a od začátku dalšího. Jejich pravidelnost je zodpovědná za schopnost hnojit..

Délka menstruačního cyklu

Délka cyklu závisí na vlastnostech organismu a jeho trvání je čistě individuální. Může se to měnit po celý život..

Normální měsíční cyklus trvá 28 dní, ale může trvat až 35 dní. Samotná menstruace trvá 5 dní. Někdy dochází ke zpoždění. Předpokládá se, že takový nedostatek krvavého výtoku u žen do 10 dnů není patologie a nevyžaduje léčbu drogami. Pokud však retence menstruace překročí tento indikátor a těhotenský test je negativní, měli byste kontaktovat svého gynekologa. Nejen, že provede vyšetření a zjistí důvod absence menstruace, ale také vám řekne, jak správně vypočítat váš měsíční cyklus, proč se může změnit a jaká je jeho průměrná doba trvání.

Jaký faktor ovlivňuje trvání?

Pokud se cyklus menstruace zvýšil nebo se naopak snížil časový interval mezi krvavým výtokem, může to být způsobeno nějakou infekcí v genitáliích nebo patologií. Také to, jak dlouho cyklus trvá, mohou ovlivnit tyto faktory:

 1. Cukrovka;
 2. Infekce pánve
 3. Nemoci různých etiologií;
 4. Obezita nebo podváha (s anorexií období úplně zmizí);
 5. Zánět příloh;
 6. Dlouhé cesty a cestování;
 7. Neustálý stres, hysterie a nervozita;
 8. Změna podnebí.

Jak vidíte, když začíná období a kolik dní trvá menstruační cyklus u žen, jsou silně ovlivněny vnější faktory a samotný životní styl. Takže při fyzickém a psychickém stresu, špatné ekologii, neobvyklém podnebí může dojít k zadržování sekrecí. Nepropadejte okamžitě panice a utíkejte k lékaři. Pokuste se eliminovat dopad, jako je relaxace, užívání sedativ nebo čekání na aklimatizaci.

To je důležité vědět! Pokud nebyly identifikovány faktory ovlivňující délku trvání a mezi menstruací uplyne jen málo / hodně času, objeví se neobvyklé bolestivé pocity v malé pánvi, je nutné se poradit s gynekologem!

Fáze měsíčního cyklu

U všech žen má normální cyklus několik fází, které se liší délkou trvání. Během každého z nich dochází k určitým změnám ve vaječnících a endometriu..

Existují takové fáze:

 1. Folikulární. Doba trvání je 14-16 dní. V některých případech to může být až tři týdny. Během tohoto období dochází k růstu a zrání folikulů, které je kontrolováno FSH. Když se jeden z folikulů stane dominantním (jeho velikost dosahuje 14 mm), zbytek vajíček podstoupí regresi a pomalu se zničí. Předpokládá se, že během této fáze je odstraněno mrtvé endometrium, které opouští dělohu ve formě krvavého výtoku. Po skončení menstruace začíná vývoj nové vrstvy a již před ovulací je endometrium schopné přijmout zralé vajíčko;
 2. Ovulační. Když se folikul stal dominantním, jeho velikost se stále zvyšuje. Brzy je připraven na ovulaci a začíná jeho postupné prasknutí. V tomto případě se zralé vejce přesune do vejcovodu a zvyšuje se luteinizační hormon. Dále mohou existovat dvě možnosti:
 • Přímé oplodnění vajíčka spermatem. Těhotenství. Nedostatek špinění;
 • K početí nedošlo a došlo ke smrti neoplodněného vajíčka;
 1. Luteal (fáze žlutého tělíska). Doba trvání je 12-16 dní. Po prasknutí zralého folikulu jeho buňky zvyšují množství lipidů a luteálního pigmentu. Během tohoto období zožloutne a vyvine se do žlutého tělíska, které připraví dělohu na početí, těhotenství a plod. Pokud nedojde k oplodnění, buňky corpus luteum jsou zničeny a dochází k otoku endometria. Brzy opouští dělohu ve formě krvavého výtoku..

Jak vypočítat dobu trvání menstruačního cyklu?

Jak již bylo zmíněno dříve, délka cyklu je časový interval mezi nástupem menstruace a prvním dnem následujícího děložního krvácení u žen. Jednoduše řečeno, kolik dní uplyne mezi dvěma obdobími.

Výpočet doby trvání cyklu není obtížný. Například pokud žena měla poslední menstruaci 28. srpna a další menstruace začala 26. září, pak je délka jejího cyklu považována za 30 dní a je normální. V tomto příkladu je 28.08 první den a 25.09 je poslední, protože 26.09 již začíná další menstruační období.

Je třeba si uvědomit, že délka cyklu není ovlivněna tím, jak dlouho trvá samotné špinění (3, 5 nebo 7 dní). Hlavní věc je vzpomenout si na den, kdy začali..

Určení délky cyklu podle příznaků

Většina žen určuje začátek a konec menstruačního cyklu tím, že věnuje pozornost změnám v těle, pohodě a výtoku. Například se zaměřením na tyto příznaky můžete snadno rozpoznat ovulaci:

 1. Změna množství a povahy vypouštění (může být bohatá a strunná);
 2. Zvýšená bazální teplota;
 3. Zvýšená sexuální touha.

Není také obtížné určit konec měsíčního cyklu, který je vyjádřen v premenstruačním syndromu. Známky blížící se menstruace začínají asi týden před koncem cyklu a jsou jasně patrné:

 1. Otok mléčných žláz, citlivost prsů. Někdy se objeví bolestivost, pocit „prasknutí“;
 2. Emocionalita, výkyvy nálady, slzavost;
 3. Vzhled akné a černých teček na obličeji, zádech;
 4. Nadýmání, otoky;
 5. Bolest hlavy;
 6. Cítit se unaveně.

Možná porušení

Délka menstruačního cyklu se mění po celý život. Po porodu se stává nestabilním, dochází k "skokům" menstruace a během kojení zcela chybí. Příčinou této poruchy je hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci mateřského mléka. Jakmile je kojení zastaveno, cyklus se postupně obnovuje. Tento proces není patologie a nevyžaduje žádný zásah..

Mnoho nemocí ovlivňuje, jak dlouho cyklus trvá u žen a jeho průběh. To může být:

 1. Endometrióza Přítomnost zánětlivých procesů v endomerních tkáních;
 2. Algomenorea. Během krvavého výtoku přispívá ke vzniku bolesti různé intenzity. Někdy způsobuje zvracení;
 3. Nádor, děložní myomy;
 4. Polycystická;
 5. Dysmenorea. Projevuje se ve formě začátku menstruace před datem splatnosti nebo po něm;
 6. Zánět vaječníků;
 7. Oligomenorea. Krvavý výtok je řídký a zřídka se vyskytuje;
 8. Amenorea. Menstruace chybí déle než 6 měsíců. Možný je vývoj neplodnosti.

Léčba poruch cyklu

Nejprve gynekolog provede vyšetření a zajímá se o délku předchozího menstruačního cyklu, přítomnost bolestivých pocitů, hojný výtok, nemoci, včetně chronických. Užívání léků hraje důležitou roli. Některé z nich silně ovlivňují zdraví žen a přispívají ke vzniku změn v pánevních orgánech..

K přesné identifikaci příčiny porušení a stanovení správné diagnózy pacienta lze předepsat řadu testů (ultrazvuk pánve, nátěr, krev atd.). Získané výsledky umožňují zvolit správnou metodu léčby.

Lékař často předepisuje hormonální léčbu a předepisuje vhodné léky. Odstraňují hormonální nerovnováhu, obnovují jejich normální rovnováhu a regulují nástup menstruace.

Pokud je porušení menstruačního cyklu způsobeno jakýmkoli onemocněním, musíte být určitě pod dohledem odborníka. To pomůže vyhnout se rozvoji závažných komplikací..

Fáze a trvání menstruačního cyklu v normě a v případě porušení

Příroda to navrhla tak, aby každý měsíc bylo ženské tělo připraveno na možné těhotenství. Jaké je znamení? Určité fázi menstruace a pro přesnější zjištění období ovulace pomáhá ženě vedení jejího vlastního kalendáře, kde si zafixuje menstruační cyklus. Mezi kritickými dny dochází také k dalším změnám souvisejícím s reprodukční funkcí, takže každá žena potřebuje znát rychlost cyklu, poslouchat signály, aby nezmeškala začátek vývoje patologie a nezbavila se radosti z mateřství.

Co je to menstruační cyklus

Přibližně v pravidelných intervalech dochází k fyziologickým změnám v ženských pohlavních orgánech. Začátek jedné menstruace (vzhled výtoku) a celé období až do začátku další - to je cyklus menstruace u žen. Tento fenomén dostal své jméno díky latinskému jazyku, v překladu z čehož „mensis“ znamená „měsíc“. Krvavý výtok je tekutina, přesněji řečeno směs krve, deskvamovaného epitelu sliznice dělohy, průhledného hlenu, takže barva se může měnit od jasně červené po hnědou.

Potřebuji znát čas cyklu

Pokud je péče o vaše zdraví na seznamu priorit krásného zástupce jakéhokoli věku, pak není pochyb: potřebujete znát svůj individuální plán menstruace. To je jediný způsob, jak včas detekovat dysfunkci vaječníků, sliznice dělohy nebo nástup těhotenství. Doba trvání spolu s frekvencí je objem průtoku krve zahrnut do seznamu hlavních charakteristik, kterými se určuje normální menstruace.

Kdy to začíná

Období puberty u každé dívky začíná individuálně, ve většině případů je menarche pozorována ve věku 11-13 let. Dále, když se menstruační cyklus stabilizuje, lze počátek menstruace posoudit krvavým výtokem. Od tohoto okamžiku, který nastane kdykoli během dne, byste měli zaznamenat začátek nového období a nezapomeňte si označit první den v menstruačním kalendáři.

Gynekologie odhalila téměř všechna tajemství fungování ženského reprodukčního systému. Práce všech orgánů v ní obsažených podléhá určitému rytmu, který je konvenčně rozdělen do tří fází. Během celého období menstruace v těle ženy vajíčko dozrává, poté začíná fáze, když je připravena k oplodnění. Pokud nedošlo k početí, pak se vytvoří žluté tělísko, hladina hormonu progesteronu klesá, odmítnutí epiteliální vrstvy dělohy - fáze končí.

 • Pečená okoun: recepty
 • Jaké nemoci dávají skupině zdravotně postižených
 • Kapky proti kašli amonného. Pokyny pro použití kapek anýzu amoniaku pro dospělé a děti

Folikulární

Začátek této fáze se shoduje s nástupem kritických dnů a folikulární fáze trvá téměř dva týdny. Během této doby folikuly rostou ve vaječnících, uvolňují estrogenové hormony do krevního řečiště, které stimulují růst endometria (výstelky dělohy). Všechny akce reprodukčního systému v této fázi jsou zaměřeny na zrání vajíčka a vytvoření optimálních podmínek pro jeho oplodnění.

Ovulační

Nejkratší ze všech vybraných fází cyklu. S menstruací trvající 28 dní je ovulace pouze 3. Pod vlivem hormonů se zralý vajíčko vytvoří ze zralého folikulu. Pro ženu, která chce otěhotnět, je těchto pár dní jedinou šancí na početí. Nástup ovulační fáze se projevuje mírnou bolestí v podbřišku. Pokud je vajíčko oplodněno, váže se na děložní výstelku. Jinak je práce těla zaměřena na zbavení se žlutého tělíska.

Luteal

Ovulace nastává, ale nekončí těhotenstvím - to znamená, že nastala polovina cyklu nebo třetí fáze. Aktivní produkce hormonů progesteronu, estrogenu, vede ke komplexu příznaků známých jako PMS (premenstruační syndrom). Během celé luteální fáze, která je od 11 do 16 dnů, mohou ženské mléčné žlázy bobtnat, měnit náladu, zvyšovat chuť k jídlu a tělo vysílá signál do dělohy, že je nutné se zbavit zbytečného endometria. Tím končí jedno menstruační období a další je nahrazeno krvavým výtokem..

Jaký je normální cyklus menstruace?

Lékařská věda nedává jednoznačnou odpověď. Pokud vezmeme v úvahu faktor trvání menstruačního období, pak se koncepce normy hodí na dobu od 21 dnů do 35. Průměrný indikátor normálního cyklu je 28 dní. Menstruace (krvavý výtok) trvá 2-6 dní, zatímco množství ztracené krve nepřesahuje 80 ml. Určitý vzorec lze vysledovat ve skutečnosti, že ženy v jižních oblastech mají kratší cyklus než ženy, které žijí v severních zeměpisných šířkách.

Jak vypočítat období

Chcete-li určit časové rozpětí od prvního dne období do posledního, měli byste vytvořit kalendář. Pro větší pohodlí si můžete vybrat tištěnou verzi nebo online aplikace, pak nemusíte mít všechna data v hlavě a nehrozí, že na něco zapomenete. Označením dat do menstruačního kalendáře můžete vypočítat délku intervalu. Uprostřed cyklu lze určit pomocí ovulačního testu nebo měřením bazální tělesné teploty (po probuzení vložte teploměr do konečníku). Pro spolehlivý výpočet musíte vzít v úvahu údaje o 4 menstruaci za sebou.

 • Jak vařit rybí polévku z lososí hlavy
 • Dieta po dobu 7 dnů - výsledky a recenze. Nabídka účinných diet po dobu 7 dnů
 • Jak zakázat t9 na Androidu

Kalendář menstruačního cyklu

Při plánování těhotenství, při péči o své vlastní zdraví, by si spravedlivé pohlaví mělo pravidelně vést kalendář. Papírová vložka do obchodního deníku, online aplikace je volba založená na pohodlí, ale určitě byste měli označit dny svého období, dělat si poznámky do tabulky, abyste mohli určit dobu trvání a vypočítat interval: od prvního dne předchozího období do prvního dne následujícího. Kalendář pomáhá sledovat pravidelnost, fáze cyklu u žen, určit období ovulace nebo „nebezpečné dny“, pokud není potřeba otěhotnět..

Proč se váš menstruační cyklus mění každý měsíc?

Pravidelnost cyklu naznačuje dobrý stav reprodukčního systému, celkovou pohodu ženy. Z mnoha důvodů však mohou nastat odchylky, které vedou k patologii. Fyziologický, emoční stav, obtížné situace - to vše ovlivňuje výskyt nepravidelných období. Systém kalendáře také vede k selhání výpočtů, když je jeden měsíc v roce kratší než druhý, proto se s průměrnou dobou cyklu budou data nástupu menstruace v kalendáři lišit.

Kdy a proč se cyklus rozbije

Normální menstruační cyklus je častější u žen po porodu. Nepravidelná menstruace je pro dívky typická, protože vývoj normálního fyziologického procesu trvá jeden až dva roky. Před nástupem menopauzy nebo v případě hormonální nerovnováhy selhává také menstruační plán, který se mění. První menstruace je charakterizována krátkým cyklem s hormonálním narušením nebo menopauzou - maximální nebo dlouhou přestávkou.

Druhy porušení

Pravidelný menstruační plán pro každou ženu je jiný, takže byste si měli sami stanovit ženský cyklus. V případě znatelných odchylek, pokud dojde ke zpoždění menstruace nebo výtok má štiplavý zápach, sytější odstín, měli byste se poradit s lékařem. Důležitými příznaky, které naznačují porušení, jsou neobvyklý objem výtoku, výskyt bolestivých pocitů nejen uprostřed menstruace, ale také ve fázi zrání folikulů nebo ve druhé polovině cyklu.

S nepravidelným cyklem a souvisejícími příznaky je obvyklé hovořit o následujících možných porušeních:

 • polymenorea (prodloužené děložní krvácení, plán cyklu je definován jako interval kratší než 21 dní);
 • hypermenorea (silné menstruační krvácení);
 • hypomenorea (slabé špinění, snížená produkce pohlavních hormonů);
 • oligomenorea (délka menstruace nepřesahuje 2 dny);
 • amenorea (absence kritických dnů po dobu delší než šest měsíců);
 • metroragie (atypické krvácení, při kterém není odmítnuta endometriální žláza);
 • algodismenorea (menstruace doprovázená silnými bolestivými pocity).

Léčba menstruačních nepravidelností

První věc, kterou je třeba brát zpravidla, pokud máte podezření na porušení: samoléčba je kategoricky nepřijatelná! Nebezpečí života, pokud selže měsíční cyklus u žen, je velmi vysoké, takže je třeba kontaktovat gynekologa o pomoc, možná budete muset konzultovat endokrinologa, neurologa, terapeuta nebo onkologa. Rozumný přístup k léčbě, když se obnoví cyklus, hormony hypofýzy se správně vytvoří a sekreční fáze fungují - to je šance na šťastné mateřství nebo způsob, jak odolat rozvoji onemocnění reprodukčního systému.

Chcete-li určit povahu poruch, zvolit účinný léčebný režim, žena bude muset podstoupit vyšetření, provést ultrazvukové vyšetření, darovat krev a během gynekologického vyšetření lékař odebere nátěr. Pokud je vyloučen vliv vnějších faktorů, odborník na základě diagnózy nabídne pacientovi léčebný režim zvolením jednoho nebo několika typů terapie:

 • Chirurgická léčba (ablace endometria, kyretáž děložní dutiny, odstranění orgánů).
 • Hormonální terapie. Předpokládá použití kombinovaných perorálních kontraceptiv, navíc jsou předepisováni agonisté nebo gestageny gonadoliberinu, což přispívá k vytvoření dvoufázového cyklu, ve kterém je ovulace nemožná.
 • Hemostatická terapie. Provádí se na krvácení a pomáhá stabilizovat funkce reprodukčního systému a celého těla.
 • Nehormonální terapie. K normalizaci menstruačního plánu jsou předepsány přípravky na bázi bylinných komplexů, minerálů a prospěšných kyselin. Kromě toho jsou doplňky výživy určeny na podporu reprodukčního systému během fáze žlutého tělíska, ovulace, oplodnění a postupného odmítání endometria nebo hormonální rovnováhy..

Menstruační cyklus je fyziologický jev, který začíná u každé ženy ve věku od 11 do 13 let. Trvání a pravidelnost tohoto procesu je hlavním indikátorem reprodukčního zdraví, proto je odmítavý přístup k němu nepřijatelný.