Co je to kolposkopie děložního čípku a kdy je předepsána lékařem?

Kolposkopie je metoda zobrazování děložního čípku. V současné době je považován za neinvazivní a nepředstavuje ohrožení života a dalšího vývoje možné patologie.

To by mělo být provedeno pomocí speciálního zařízení - kolposkopu. Jedná se o aparát se zvětšovacím zařízením a čočkami.

Ve většině případů to netrvá déle než 20 minut. Kvůli snadné implementaci se vyrábí i ambulantně..

 1. Co je to děložní čípek?
 2. Proč kolposkopie?
 3. Indikace pro kolposkopii
 4. Kontraindikace pro vedení
 5. Relativní
 6. Absolutní
 7. Co ukazuje kolposkopie?
 8. Druhy kolposkopie
 9. Jednoduchá kolposkopie
 10. Rozšířená kolposkopie
 11. Příprava na postup
 12. Kdy je postup?
 13. Průzkum
 14. Kolposkopie během těhotenství
 15. Kontraindikace během těhotenství
 16. Účinky
 17. Dekódování výsledků
 18. Co nedělat po kolposkopii?
 19. Náklady na postup
 20. Recenze
 21. Závěr

Co je to děložní čípek?

Cervix je jednou ze základních částí ženských genitálií. Je to nejen důležitý funkční, ale také anatomický prvek. To je primárně způsobeno přítomností buněčného složení.

V oblasti děložního čípku je spojení několika vrstev epitelu najednou. Mezi nimi jsou hlavní stratifikovaný dlaždicový epitel a cylindrický. Kloub může být umístěn v různých částech cervikálního kanálu.

Cervix má válcový tvar, rozměry by měly dosahovat délky 3-4 cm. Jeho struktura je homogenní, bez dalších inkluzí, husté elastické konzistence.

Cervix je rozdělen do dvou hlavních částí:

 1. Vnější hltan Vnější hltan je ta část děložního čípku, která je hranicí s vaginální dutinou.
 2. Vnitřní hltan. Vnitřní hltan je oblast, která komunikuje s děložní dutinou..

Další složkou děložního čípku je cervikální kanál, je to on, kdo je komunikační dutinou vnějších a vnitřních pohlavních orgánů. To je přes tuto oblast, že infekce, spermie buňky mohou proniknout, a plod také prochází při narození.

Cervikální kanál je dutina, ve které je epitel zakotven na různých místech. Normálně je naplněn hustým hlenem, který slouží jako ochranná bariéra.

Proč kolposkopie?

Účely postupu:

 • V některých případech může být kolposkopie měřítkem preventivního vyšetření děložního čípku..
 • Indikací pro kolposkopii je také diagnóza různých druhů patologií, jak zánětlivých, tak souvisejících s porušením buněčného složení..
 • Diagnóza maligních patologií je také jednou z indikací ke kolposkopii.
 • Pro účely monitorování po léčbě.

Indikace pro kolposkopii

Kolposkopie je předepsána v následujících případech:

 • Hlavní indikací pro kolposkopii je změna cytologického složení buněk. Podle stěrových údajů o onkocytologii lze detekovat změny různých typů dysplázie. Mohou to být drobné změny, nebo prekancerózní, je to také přítomnost atypických buněk.
 • Zánětlivé procesy v cervikální oblasti, jako je nespecifická nebo infekční cervicitida. Může to být způsobeno pohlavně přenosnou infekcí, jako jsou chlamydie, mykoplazma, ureaplasma, gonokoky atd. Stejně jako zánětlivý proces, který je způsoben dysbiózou nebo zánětem v pochvě.
 • Fenomény endometriózy v cervikálním nebo dolním segmentu dělohy, stejně jako přechod do pochvy.
 • Přítomnost kondylomatózních útvarů v cervikální oblasti.
 • Detekce polypů v oblasti vnějšího os nebo cervikálního kanálu.
 • Detekce podezřelých nebo obtížně vysvětlitelných útvarů v cervikální oblasti během rutinního vyšetření. Stavy podezřelé z maligních lézí této části pohlavního ústrojí.
 • Následné vyšetření po léčbě.
 • Vyšetření ženy v rámci klinického vyšetření.
 • Přítomnost případů krvácení nebo kontaktního krvácení po gynekologickém vyšetření, pohlavním styku nebo jiných stavech a beze změn v děložní dutině.

Kontraindikace pro vedení

Kolposkopie je neinvazivní metoda a má málo vedlejších účinků. Mezi všemi kontraindikacemi se rozlišují dvě hlavní skupiny, mezi nimiž jsou absolutní a relativní.

Relativní

Relativní vedlejší účinky představují dočasné pozastavení postupu. To je způsobeno skutečností, že v tuto chvíli nemusí být získaný výsledek dostatečně informativní a může vést ke záměrně nesprávným výsledkům. Po vyloučení tohoto faktoru lze postup provést.

Tyto zahrnují:

 • Vzhled krvavého výtoku z cervikálního kanálu. Mohou být spojeny se sekrecemi z děložní dutiny nebo ze strany děložního čípku. Může to být buď nemoc, nebo stav menstruace, stejně jako její zbytkové účinky.
 • Klinika akutního zánětu děložního čípku nebo pochvy.
 • Výrazné klinické projevy strofického procesu v sliznici zevního hltanu.
 • Kolposkopii také nelze provést do dvou měsíců po přirozeném porodu. Pokud byl porod proveden císařským řezem a neexistovala klinika deciduózy, lze kolposkopii provést o něco dříve.
 • Do měsíce po lékařském potratu, stejně jako zásah do děložní dutiny.
 • Do tří měsíců po operaci děložního čípku. Může to být kryodestrukce nebo diatermokoagulace. Nedoporučuje se mít vaginální vyšetření několik týdnů, zejména pomocí zrcadel. K úplné epitelizaci tkání by mělo dojít za tři měsíce a při předčasném vyšetření může dojít k falešnému výsledku.

Absolutní

Absolutní kontraindikace kolposkopie jsou v současné době:

 • Případy alergických reakcí na jakékoli látky ze složek reagencií.
 • Adheze ve vaginální oblasti zabraňující vylučování děložního čípku.
 • Vedení radiační terapie k lézi.

Co ukazuje kolposkopie?

Každá žena si musí pamatovat, že kolposkopie není konečným závěrem diagnózy. Může sloužit pouze jako míra další diagnostiky pro následnou implementaci invazivních postupů..

Nemoci:

 • Důsledek zánětlivého procesu.
 • Vývoj dysplastických změn.
 • Podezření na onkologický proces.
 • Přítomnost mas, jako jsou polypy nebo kondylomatózní výrůstky.

Existují dva typy epitelu, založené na změnách, ve kterých se hodnotí stav děložního čípku:

 • Buňky stratifikovaného dlaždicového epitelu. Jedná se o buňky, které ve své struktuře patří do epiteliálních tkání. Obvykle pokrývají následující oblasti, jako je vagina i vnější část děložního čípku. Během rozšířené kolposkopie nejsou tyto buňky obarveny jódem nebo octem.
 • Buňky žlázové, nebo jak to lze také nazvat sloupovitým epitelem. Za normálních okolností se jedná o buňky sliznic umístěných v oblasti děložní dutiny a vnitřního hltanu..

Velká pozornost je věnována spojení těchto oblastí.

Druhy kolposkopie

V současné době se rozlišuje několik typů kolposkopie, které se liší technikou provádění a možností vizualizace patologie.

Jednoduchá kolposkopie

Existují dva typy:

 1. Neviditelná kolposkopie, která se provádí při rutinním vaginálním vyšetření. V tomto případě je možné při vyšetření pochvy a děložního čípku posoudit integritu sliznice, její barvu, odhadovanou velikost a stav zevního hltanu. V tomto případě lze pouze předpokládat přítomnost možné patologie, vzít biologický materiál k vyšetření a také nastínit plán dalšího vyšetření a léčby.
 2. Pozorování jednoduché kolposkopie. Provádí se zpravidla během vyšetření, když jsou detekovány patologické prvky, které mohou upozornit na přítomnost patologie. Nejčastěji se jedná o počáteční fázi provádění rozšířené kolposkopie. K tomu je cervix vystaven v zrcadlech, je zpracován k odstranění hlenu a sekretů z dutiny kanálu nebo vagíny. V tomto případě lze oblast pozorovat pod zvětšením. To usnadňuje rozlišení nebo vyvrácení přítomnosti patologie. Pokud jsou nalezeny patologické prvky, pak jednoduchý kolposkopický přechod na prodloužený.

Rozšířená kolposkopie

Tento typ kolposkopie se provádí pomocí jakéhokoli typu kolposkopu.

V tomto případě je charakteristickým znakem použití speciálních reagencií:

 1. Zpočátku se na děložní čípek bez zbytečného vlivu aplikuje roztok kyseliny octové v malé koncentraci.
 2. Po určitou dobu můžete provádět kontrolu, dokud neuplyne doba expozice. Tento čas zpravidla nepřesahuje 3 minuty..
 3. Poté, bez čištění děložního čípku, se na něj aplikuje Lugolov roztok. Ve svém složení obsahuje jód, který proniká do povrchových buněk sliznice.

Příprava na postup

Kolposkopie obvykle nevyžaduje žádnou významnou přípravu. Ale pro spolehlivost získaných dat byste měli připravit a dodržovat několik pravidel týkajících se životního stylu, péče atd. ve dnech nadcházející schůzky.

Takové události mohou vést k narušení integrity sliznic děložního čípku, což způsobí záměrně falešný výsledek.

Mezi nimi je třeba zdůraznit:

 • Odběr materiálu pro cytologické vyšetření by měl být proveden nejpozději 2 dny před kolposkopií..
 • Od pohlavního styku by mělo být upuštěno alespoň jeden den před zahájením studie, zejména pokud je doprovázeno používáním kondomu nebo uvolňováním spermií do genitálního traktu.
 • Během dne nelze provést ultrazvukové vyšetření pomocí transvaginálního senzoru ani kolposkopii.
 • Nepoužívejte místní léky za méně než jeden den.
 • Také by měla být kolposkopie provedena nejméně 2 týdny po nitroděložním zákroku (bez ohledu na indikaci, pro kterou je prováděna).

Kdy je postup?

 1. Studie by měla být prováděna každý den, zejména pokud existuje podezření na onkologický proces a akutní stížnosti z děložního čípku.
 2. Kolposkopie je nejinformativnější v prvních dnech menstruačního cyklu, ale nemělo by dojít k žádnému výtoku z genitálního traktu. Optimální doba je považována za 7-10 dní menstruačního cyklu..
 3. Pokud existuje podezření na endometriózu, kolposkopie by měla být provedena 10-15. Den menstruace.
 4. Kolposkopii lze provést kdykoli během těhotenství..
 5. Během menopauzy se kolposkopie také provádí kdykoli, při absenci kontraindikací.

Průzkum

Kolposkopie se provádí ambulantně, obvykle na jakémkoli gynekologickém oddělení nebo předporodní klinice. Předpokladem pro provedení je sterilita místnosti.

Fáze průzkumu:

 1. Provádí se na pravidelném vyšetřovacím gynekologickém křesle.
 2. Pro vizualizaci děložního čípku je nutné vložit zrcátko.
 3. Po odstranění děložního čípku se zpracuje roztokem kyseliny octové a je pozorována reakce z buněk.
 4. Po čekání na dobu expozice se na krk aplikuje roztok jódu v požadované koncentraci. Poté se reakce znovu vyhodnotí.
 5. Po dokončení postupu se zrcadlo odstraní a v případě potřeby se odstraní přebytečný roztok.
 6. Poté, co lékař provede kolposkopii a napíše závěr, může žena jít domů.

Kolposkopie během těhotenství

Mnoho žen ve fázi plánování těhotenství může čelit takové otázce, že jim lékař předepíše kolposkopii..

Mnoho lidí se kvůli svému stavu bojí toho provést, věří, že může poškodit plod nebo způsobit potrat, stejně jako předčasný porod..

Ve skutečnosti bude v některých případech kolposkopie nesmírně nutná:

 • Nejčastěji se předepisuje ženám v různých fázích těhotenství s podezřením na maligní proces. To se obvykle provádí poté, co je žena registrována a je proveden nátěr pro onkocytologii. V tomto případě vám kolposkopie umožňuje posoudit stav děložního čípku a vyloučit možný maligní proces.
 • Navíc se stížnostmi na výskyt krvavého výtoku a absenci patologie ze strany plodu, stejně jako přítomnost výrazných defektů na sliznici děložního čípku, někteří lékaři začínají zaměňovat přítomnost eroze děložního čípku s fyziologickým stavem deciduózy. Navenek to může připomínat erozivní defekt nebo přítomnost několika papilomatózních útvarů, které při kontaktu s nástroji začnou krvácet. Za normálních okolností se deciduóza vyskytuje u ženy nějakou dobu po narození dítěte..

Provádí se postup s implementací standardního algoritmu akcí. To se neliší od toho, co se děje ženám mimo tento stát. Na děložní čípek se aplikují standardní činidla, která přispívají ke zbarvení buněčného složení.

Kontraindikace během těhotenství

Nedoporučuje se to provádět, pokud:

 • Existuje riziko potratu nebo žena má komplikace z průběhu těhotenství.
 • Obzvláště pozoruhodný je stav istikokervikální nedostatečnosti nebo jasná hrozba.
 • Měli byste se také zdržet provádění v případech, kdy jsou zjištěny alergické reakce na složky reagencií, protože to může vést ke zhoršení stavu ženy a vyžaduje podání léků..

Účinky

V současné době je zařízení a použitá řešení bezpečná pro použití u žen, takže riziko komplikací nebo vedlejších účinků je minimální..

Pouze ve výjimečných případech mohou nastat situace, které povedou ke komplikacím při provádění této manipulace..

Mezi ně patří:

 • Nepohodlí nebo menší bolest spojená s obtížemi vyjmout děložní čípek v zrcadlech To může být způsobeno zvláštnostmi umístění orgánů, stejně jako nedostatečně pohodlnou polohou pacienta nebo prázdnými střevy.
 • Vzhled špinění po manipulaci. Ve větší míře je to způsobeno traumatem poškozených sliznic, v některých případech, zvláště při ovlivnění maligního procesu děložního čípku ve stadiu rozpadu, může dojít k krvácení.
 • Alergická reakce na použití roztoků. Mezi nimi je pocit pálení, svědění ve vaginální oblasti, zarudnutí sliznic nebo systémová alergická reakce.
 • Při provádění postupu s přítomností kontraindikací a komplikací během těhotenství, pokud je postup prováděn s neporovnáním možných rizik a přínosů.

Dekódování výsledků

Výsledky v gynekologii mohou být následující:

 • Ektopie. Toto je stav charakterizovaný skutečností, že válcový epitel přesahuje cervikální kanál a prochází do vaginální části děložního čípku. Tento stav může být vrozený a nevyžaduje vždy léčbu. V některých případech může samostatně jít do děložní dutiny po narození dítěte.
  Obvykle se to může objevit po užívání perorálních kontraceptiv, stejně jako během těhotenství nebo dospívání.
 • Přítomnost acetonového epitelu. Jedná se o stav, při kterém dochází ke změně zabarvení buněk cervikálního epitelu v bílé barvě. Častěji charakterizuje stav dysplázie nebo virové infekce. Na děložním čípku se nachází jasně bílá oblast. Tento stav vyžaduje povinné následné vyšetření a léčbu. Povinným laboratorním testem je detekce lidského papilomaviru.
 • Přítomnost míst negativních na jód. Při provádění kolposkopie a použití Lugolova roztoku je exocervix nesprávně zabarven světlou barvou ve srovnání s blízkými tmavými oblastmi. Charakterizují dysplastické stavy, stejně jako jevy atrofie a leukoplakie. K objasnění diagnózy je v tomto případě nutná povinná biopsie.
 • Přítomnost atypických nádob. Během vyšetření je zaznamenáno porušení změny vaskulárního vzoru, mohou mít nejen charakteristický vzhled pro jakékoli onemocnění, ale také porušení reakce na použití činidel.
 • Detekce mozaiky a interpunkce. Takové podmínky charakterizují projevy vaskulární patologie. Současně se mohou objevit při virovém přenosu, stejně jako při dlouhodobých zánětlivých onemocněních a možném maligním procesu..
 • Odhalení cystických zvětšených žláz. Formace představované změnami v povrchových buněčných prvcích spojených s hormonální nerovnováhou. Nejčastěji postačuje použití konzervativní terapie..
 • Leukoplakia. Stav spojený se zvýšenou tvorbou epiteliálních buněk. Ve výsledku je pozorována oblast zvýšené keratinizace. Toto je varianta patologie, protože buňky sliznice by normálně neměly zesilovat. Leukoplakia vyžaduje povinnou biopsii.
 • Přítomnost genitálních bradavic. Vzhled oblastí stratum corneum, které mohou přesahovat sliznici. Nejčastěji připomínají zelí podobné formace, které mohou dosáhnout velkých rozměrů. V některých případech se projevuje krvácením nebo vývojem neplodnosti. Vyžadují okouzlující antivirovou léčbu a odstranění vznikajících lézí..

Co nedělat po kolposkopii?

Pokud byla kolposkopie provedena v rozšířené verzi, nejsou po její implementaci vyžadována žádná speciální doporučení. Žena může jít domů, řekněme trochu nepohodlí.

Po ukončení procedury se doporučuje provést hygienická opatření, protože kyselina octová a roztok jódu mohou způsobovat nepohodlí, nepříjemný zápach a mírný pocit pálení v případě poškození sliznice pochvy a vulvy.

Pokud byl postup proveden biopsií:

 • Sexuální život by měl být vyloučen na měsíc.
 • Používejte sprchové a hygienické tampony.
 • Používejte léky na bázi antikoagulancií. Může to být přípravky kyseliny acetylsalicylové.
 • Po dobu dvou týdnů je nutné omezit fyzické cvičení, zvedání závaží atd.
 • Přehřátí, používání sauny, koupele a koupání by mělo být do měsíce zcela vyloučeno. Na chvíli po tomto postupu se doporučuje osprchovat se vodou o pokojové teplotě..

Náklady na postup

Tato otázka bude do značné míry záviset na umístění kolposkopie..

Pokud se postup provádí na prenatální klinice nebo v jakékoli nemocnici státního zdravotnického zařízení, bez ohledu na hlavní profil (ve většině případů je to gynekologické oddělení, ale může to být porodnické oddělení, stejně jako základna onkologického dispenzaru), pak žena zpravidla neplatí žádné prostředky.

V případě kolposkopie v soukromém lékařském středisku nebo obchodním oddělení cena zákroku. bude záviset na úrovni instituce a přibližné cenové politice.

V průměru je cena 500-2000 rublů. Nezáleží na indikaci, pro kterou je žena odeslána na kolposkopii, ani na jejím aktuálním stavu.

Recenze

Zpětná vazba k postupu:

Závěr

Na základě všeho výše uvedeného lze vyvodit závěr, že kolposkopie má v současné době velký význam pro včasnou detekci patologických procesů z děložního čípku..

Zároveň jsou však při zjištění patologických stavů často nutné další diagnostické metody.

Ve většině případů se doporučuje biopsie ihned po kolposkopii, tj. sběr buněčného materiálu z možného podezřelého webu.

Kolposkopie děložního čípku, co to je

Kolposkopické vyšetření je jednou z nejběžnějších metod diagnostiky gynekologických onemocnění. Tváří v tvář takové schůzce poprvé ženy nevědí, jak se provádí kolposkopie děložního čípku, co to je, zda je tento postup bolestivý a zda je pro něj zapotřebí zvláštní příprava. Mezitím je toto vyšetření základním nástrojem pro identifikaci řady zdravotně nebezpečných patologií..

Co je kolposkopie v gynekologii

Kolposkopické vyšetření je vyšetření stěn pochvy a vnější části děložního čípku, které se provádí pomocí speciálního optického zařízení - kolposkopu. Toto zařízení je vybaveno speciálním optickým a světelným systémem, který poskytuje 10-40krát vyšší viditelnost vnitřních orgánů, pomáhá provádět důkladné vyšetření a identifikovat i drobné patologické změny neviditelné pouhým okem.

Modernějším zařízením pro provádění takové studie je videokolposkop vybavený digitální kamerou. S jeho pomocí se na monitoru zobrazí obraz vyšetřovaných vnitřních orgánů. Výsledky videokolikoskopie jsou uloženy a následně je mohou odborníci zobrazit, analyzovat účinnost léčby nebo hodnotit progresi patologických procesů.

Indikace

Protože kolposkopie se používá k diagnostice mnoha gynekologických onemocnění, má velké množství indikací. Toto vyšetření musí být předepsáno v případě neuspokojivých výsledků roztěrové analýzy pro cytologii a jsou-li během vyšetření zjištěny genitální bradavice. Lékař může navíc doporučit ženě colpo test, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • prodloužená bolest v dolní části břicha;
 • vaginální výtok, svědění;
 • vaginální krvácení nesouvisející s menstruací;
 • špinění a bolest při pohlavním styku.

Kolposkopii lze také předepsat při absenci jasných indikací jako vyšetření nezbytné k posouzení výsledků léčby. Tento postup nemá žádné přísné kontraindikace. Jediným omezením jeho implementace je přecitlivělost na kyselinu octovou, jodové přípravky nebo jiná činidla, která se používají v rozšířené kolposkopii.

 • Podkožní roztoč na obličeji - co to je a jak s ním zacházet
 • Ureaplasmóza u mužů
 • Hormonální substituční léčba

Jak je

Při první kolposkopii se ženy ptají, jak se tento postup provádí a zda to bolí. Kolposkopie se provádí po obecném gynekologickém vyšetření, které se provádí pomocí zrcadel a umožňuje pouze povrchové vyšetření děložního čípku. Poté gynekolog pokračuje přímo ke kolposkopii a zkoumá děložní hrdlo skrz čočku kolposkopu pomocí různých zvětšovacích stupnic.

Pokud se provádí pouze vizuální vyšetření vnitřních orgánů, považuje se kolposkopie za jednoduchou a když lékař použije jakékoli další testy k detekci změn na sliznici, nazývá se tato verze postupu rozšířenou. Pokud jsou detekovány patologické oblasti, provede se biopsie - odebrání fragmentu postižené tkáně k analýze.

Co ukazuje

Kolposkopie děložního čípku pomáhá identifikovat vaskulární změny na sliznici, přesně diagnostikovat onemocnění, jako je endometrióza, ektopie, erytroplakie, dysplázie a leukoplakie, podrobně studovat povahu a fázi vývoje eroze nebo jiných lézí. Pomocí kolposkopie může gynekolog identifikovat rakovinové patologie v raných fázích vývoje - maligní novotvary.

Kdy je nejlepší čas na to

V který den cyklu se kolposkopie provádí? Doporučená doba pro tento postup je první polovina cyklu a je nejlepší, pokud jej lze dokončit během prvních 3–5 dnů po menstruaci. Během menstruace takové diagnostické testy nejsou předepsány. Kolposkopie během těhotenství není zakázána a může být předepsána v různých časech.

 • Měsíční účes
 • Piškotový dort se zakysanou smetanou: recepty
 • Zpět akné

Příprava na kolposkopii

Poté, co jsme se dozvěděli o vlastnostech kolposkopie děložního čípku, co to je a po provedení vyšetření, zbývá zjistit, jak se na to připravit. Aby byl tento diagnostický postup co nejvíce informativní, několik dní před návštěvou gynekologa budete muset dodržovat některá pravidla týkající se intimní hygieny, léků a sexuální aktivity. Pokud lékař předepsal ženě kolposkopii, potřebuje:

 • nejméně 2 dny před zákrokem odmítnout pohlavní styk;
 • během týdne před vyšetřením se nestříkejte, nepoužívejte speciální prostředky pro intimní hygienu;
 • nepoužívejte antikoncepční krémy, přípravky ve formě vaginálních čípků nebo sprejů, pokud to není předepsáno lékařem, který si je vědom nadcházejícího postupu.

Co je rozšířená kolposkopie děložního čípku

Jaké jsou vlastnosti rozšířené kolposkopie děložního čípku, co to je a jak jsou interpretovány její výsledky? Po vizuální prohlídce aplikuje lékař pomocí tamponu malé množství 3% roztoku kyseliny octové na děložní hrdlo. Pod jeho vlivem se krevní cévy ve sliznici zužují, což činí jakékoli patologické změny výraznějšími a patrnějšími.

Kromě kyseliny octové lze pro další vyšetření použít jód nebo speciální činidla, která mohou zářit pod ultrafialovým zářením. Pokud jsou na děložním čípku léze, pak se při aplikaci jódu neztmaví, což umožní lékaři přesně identifikovat jejich lokalizaci a měřítko. Při použití jiných reagencií se může ovlivněná tkáň pod ultrafialovou lampou změnit na určitou barvu..

Výsledky kolposkopie

Po ukončení procedury odborník vypracuje písemný protokol - formulář, který obsahuje informace o vlastnostech stavu děložního čípku a přítomnosti nebo nepřítomnosti známek naznačujících možný vývoj patologií. Dešifrování výsledků kolposkopie může obsahovat popisy takových anomálií, jako je tvorba patologických cév, přítomnost bělených oblastí po ošetření kyselinou octovou, přítomnost oblastí, které nejsou obarveny jodem.

Kolposkopie je bezpečné vyšetření, nezpůsobuje takové vedlejší účinky a komplikace jako bolest nebo krvácení, nevyžaduje čas na zotavení. Ve vzácných případech po zákroku mohou být mírné bolestivé pocity v podbřišku nebo mírný výtok s jódovou nečistotou, které zmizí po 2-3 dnech.

Video: kolposkopické vyšetření

Chcete-li se dozvědět více o kolposkopii a metodách dekódování jejích výsledků, pomohou vám speciální videomateriály. V nich odborníci podrobně zveřejňují informace o vlastnostech tohoto průzkumu, radí při jeho přípravě a hovoří o všech fázích jeho provádění. Po zhlédnutí videa nebude mít žena žádné nezodpovězené otázky..

Recenze

Svetlana, 27 let, byla mi předepsána kolposkopie kvůli podezření na cervikální ektopii. Vůbec to neublížilo, jen zažila trochu nepříjemné pocity, když doktor pohnul zrcadlem, a při aplikaci jódu trochu zabrněl. Obecně se na tomto postupu nic neděje, míra nepohodlí je stejná jako při standardním vyšetření a na židli jsem nestrávil více než 15 minut.

Irina, 32 let Díky kolposkopii mi byla včas diagnostikována progresivní eroze. Tento postup je často předepsán, ale mnoho jím neprochází, takže onemocnění zůstává nezjištěno. Zpočátku jsem se také bál, ale při čtení recenzí jsem se uklidnil. Opravdu to nebolí. Lepší být diagnostikován, než čelit nevyléčitelné nemoci za pár let.

Olga, 28 let Když jsem byla během těhotenství vyšetřena na prenatální klinice, gynekolog objevil erozi. Několik měsíců po porodu jsem se rozhodl být vyšetřen, šel jsem na placenou kliniku, kde mi byla předepsána kolposkopie. Cena byla přijatelná, pouze 700 rublů. Samotný postup je rychlý, nezpůsobuje bolestivé pocity a na výsledky nemusíte dlouho čekat.

Popis kolposkopie a odpovědi na otázky: co je to kolposkopie a rozšířená kolposkopie, jak se provádí kolposkopie a biopsie, příprava na kolposkopii

Kolposkopické vyšetření děložního čípku a vnitřního povrchu pochvy je moderní, bezbolestné a účinné. Právem se považuje za skutečný průlom v boji proti mnoha chorobám, včetně těch závažných, jako je rakovina děložního hrdla.

Tento postup, kolposkopie, není složitý a nezabere mnoho času, ale pacienti se často ptají, jak se kolposkopie provádí a co od ní lze očekávat. Lékaři Platinového chemického centra, kteří mají rozsáhlé zkušenosti s prováděním tohoto postupu na videokolikoskopech nejnovější generace, odpovídají na nejoblíbenější otázky.

Jaké jsou indikace pro kolposkopii a jak často by se to mělo dělat?

Mnoho nemocí děložního čípku, včetně rakoviny, se vyskytuje u ženy bez výrazných příznaků a „neočekávaně se objevuje“ ve stadiu, kdy je léčba spojena s rizikem ztráty orgánů nebo dokonce s životem nebezpečným. Jednoduchá analýza - kolposkopie - to je jediný způsob, jak „chytit“ tato onemocnění v zárodku.

Proveďte kolposkopii stejně rutinně jako při zkoumání zubů u zubaře nebo u prsu mamologem. Deset až patnáct minut jednou ročně vás udrží naživu a zdraví. Kolposkopický protokol pomáhá lékaři stanovit přesnou diagnózu a dokonce předcházet onemocnění.

Kdy je lepší udělat kolposkopii, v který den cyklu?

Mnoho žen se obává otázky, zda se kolposkopie provádí během menstruace. Kolposkopie během menstruace se neprovádí. Nejvhodnějším obdobím pro takové vyšetření, jako je kolposkopie, je den cyklu v jeho první polovině po skončení menstruace. V tuto chvíli budou výsledky kolposkopie nejpřesnější..

Jak se připravit na kolposkopii?

Speciální příprava na kolposkopii není nutná, je stejná jako příprava na jakékoli gynekologické vyšetření: dva dny před vyšetřením se nestříkejte, nepoužívejte vaginální léky a po stejné dny odmítněte sex.

Jak se provádí kolposkopie? Popis kolposkopie

U Platinental se děložní čípek vyšetřuje pomocí speciálního zařízení - videokolposkopu, který zvětšuje požadovanou oblast a zobrazuje ji na monitoru. Jedná se o zlatý standard pro kolposkopii, který se používá na předních světových klinikách..

Kolposkop není vložen do pochvy! Toto je „vnější světlo“. Do pochvy se vloží pouze obyčejné gynekologické zrcátko, na které jsme všichni už dlouho zvyklí.

Poté, co lékař získá vizuální přístup k děložnímu čípku pomocí zrcadla, provede obecné vyšetření a poté odebere nátěr ze sliznice na atypické buňky.

Jak se kolposkopie děložního čípku provádí dále, závisí na indikacích.

Jak se kolposkopie provádí dále. Jak probíhá kolposkopie RCS a jednoduchá kolposkopie?

Existuje mnoho typů kolposkopie, hlavními jsou jednoduchá kolposkopie a rozšířená kolposkopie (RCS)..

Jednoduchou kolposkopií je vyšetření děložního čípku a pochvy bez použití chemických látek. Moderní kolposkop se může zvětšit až 40krát!

Pokud má lékař podezření, provede se rozšířená kolposkopie: sliznice je ošetřena určitými látkami (nejčastěji 3% roztokem kyseliny octové a Lugolova roztoku), které vykazují slizniční léze a jejich povahu.

V případě potřeby provedeno biopsie - to znamená, že malý kousek tkáně je „odtržen“ pro analýzu. Kolposkopie a biopsie společně vždy zvyšují přesnost diagnostiky, která při správném provedení vyšetření a interpretaci výsledků dosahuje 100%!

Bolí to udělat kolposkopii?

Mýtus, že kolposkopie je bolestivá, zjevně vychází ze samotné jistoty, že je kolposkop vložen do pochvy. Opravdu nevstupují. A proto to nebolí.

Důsledky kolposkopie: co očekávat?

Kolposkopie není operace, ale diagnostická studie, takže nemůže mít žádné „důsledky“. Výtok po kolposkopii je možný několik dní - zpravidla se jedná o zbytky léků, s nimiž byla diagnostikována diagnóza, například jód. Po biopsii možné malé špinění.

Sex po kolposkopii: kdy můžete?

Alespoň okamžitě, pokud byla provedena jednoduchá kolposkopie! Po biopsii je lepší odložit sex, dokud se krvavý výtok nezastaví..

Kolposkopie je jednoduchý postup, který udrží vaše zdraví a život. Nevzdávejte se příležitosti žít šťastně až do smrti.

Na kolposkopii se můžete zaregistrovat na Platinental telefonicky:

v Moskvě +7 495 723-48-38, +7 495 989-21-16.

Objednejte se online a získejte slevu 30% na konzultaci!

Kolposkopie děložního čípku: jak se to dělá, jaká jsou pravidla pro přípravu, jak jsou dešifrovány výsledky

Kolposkopie děložního čípku umožňuje co nejvíce studovat porušení a stanovit správnou diagnózu

Podstata kolposkopie děložního čípku

Kolposkop je binokulární mikroskop vybavený čočkou a osvětlovacím systémem. Umožňuje vám provést podrobnou studii tkání pochvy, vulvy a děložního čípku pod vícenásobným zvětšením - 8–40krát.

Díky možnosti získat takové podrobné snímky může lékař během kolposkopie detekovat ohniska patologií, analyzovat jejich kontury, velikosti, povrchovou povahu, umístění, barvu a tvar. Pro podrobnou diagnostiku mikrovaskulatury lze použít speciální zelený filtr k diagnostice invazivních forem rakoviny děložního čípku.

Bolí kolposkopie? Obvykle ne, mírná bolest a nepříjemné pocity se objevují pouze při biopsii

Samotný postup vyšetření pacienta pomocí kolposkopu se provádí bezdotykově: zařízení umístěné na stativu je vedeno zrcadly pomocí optické hlavy s prizmatickým dalekohledem na tkáni. A osvětlovací systém osvětluje vyšetřovací oblast pro pohodlnou práci lékaře. V případě potřeby je proces výzkumu doplněn odebráním bioptických vzorků z podezřelých oblastí, které jsou následně odeslány k cytologické analýze..

Druhy kolposkopie

Kolposkopické vyšetření lze provést dvěma způsoby:

 1. Jednoduchá kolposkopie - lékař zkoumá (bez použití dalších činidel - roztoků) pouze tkáně děložního čípku.
 2. Rozšířená kolposkopie - během vyšetření je děložní hrdlo léčeno určitými léky, které poskytují různé tkáňové a vaskulární testy. Při ošetření 3% roztokem kyseliny octové, což umožňuje jasnější rozlišení patologických ložisek, dochází v důsledku vazokonstrikce ke krátkodobému edému sliznice. V některých případech se používá Schillerův test: Lugolov roztok se používá k léčbě děložního čípku, což pomáhá detekovat glykogen v buňkách sliznice. Po obarvení se tkáně, které podléhají prekancerózním změnám a obsahují malé množství glykogenu, nezbarví a vypadají jako bělavé skvrny na pozadí hnědého krku. Tyto testy na léky umožňují snadno vybrat oblast pro bioptické vzorkování pro analýzu.

Při doporučení pacienta na kolposkopii děložního čípku ošetřující lékař nejprve určí typ zákroku a předpokládanou diagnózu pacienta.

Indikace pro jmenování kolposkopie

Kolposkopie děložního čípku se doporučuje v následujících klinických případech:

 • přítomnost patologických buněk v nátěru z cervikálního kanálu;
 • podezření na vývoj genitálních bradavic nebo onkologických procesů;
 • krvácení ne během menstruace;
 • výtok patologické povahy z genitálního traktu;
 • pozitivní test na lidský papilomavirus;
 • pocity nepohodlí a svědění;
 • prodloužené bolestivé pocity v dolní části břicha;
 • chronický zánět cervikálního kanálu.

Hlavním účelem jmenování kolposkopií je provést podrobné vyšetření a / nebo provést cílenou biopsii z podezřelé léze. Je-li to nutné, je přidělena studie ke sledování účinnosti léčby.

Eroze je jednou z nejčastějších indikací pro kolposkopii děložního čípku.

Kolposkopie poskytuje mnoho diagnostických příznaků, podle nichž může lékař stanovit konečnou diagnózu a předepsat účinnou léčbu zjištěné patologie. Neměli byste zanedbávat možnost tohoto postupu..

Kolposkopie je jedním z mála postupů, pro které neexistují žádné kontraindikace. Jediným omezením jejího jmenování může být panenství. Tato diagnostická manipulace pro dívky se provádí pouze v případě, že existuje podezření na maligní novotvary děložního čípku nebo pochvy, pokud jde o záchranu života.

Pravidla přípravy

Při předepisování kolposkopie děložního čípku musí lékař pacientovi vysvětlit účel provedení manipulace a doporučit správnou přípravu postupu pro jeho maximální spolehlivost.

Příprava je následující:

 • Několik dní před zákrokem musíte přestat používat čípky, tablety, krémy a jiné vaginální přípravky.
 • Proveďte test k identifikaci alergické reakce na produkty obsahující jód.
 • Přestaňte se sprchovat za dva dny.
 • Na dva dny přestaňte používat výrobky pro intimní hygienu. Při pohlavním styku používejte kondom.
 • Vzdejte se sexu za den.

Provádění těchto doporučení je povinné. Pokud nebudou pravidla dodržována, mohou být výsledky kolposkopie zkreslené.

Pokud je během studie plánována biopsie, musí o tom lékař pacienta upozornit. Mnoho žen se obává bolesti během biopsie. Tato manipulace obvykle není doprovázena bolestí, ale u některých patologií je výskyt bolestivých pocitů stále možný. Častěji při odběru materiálu pociťujete mírné nepohodlí, které lze pociťovat také po určitou dobu po zákroku. Rychle však prochází a nezpůsobuje významné nepříjemnosti..

Jaký den cyklu je lepší naplánovat postup??

Datum kolposkopie by mělo být zvoleno s přihlédnutím k měsíčnímu cyklu, protože je lepší jej neprovádět během krvácení. V každém případě, v jaký den cyklu bude postup proveden, řekne lékař. Vyšetření se nejčastěji provádí 7. – 10. Den, protože během tohoto období je hlen v cervikálním kanálu průhledný a při zkoušce nezasahuje. V nouzových případech lze kolposkopii provést v kterýkoli den cyklu.

Je kolposkopie předepsána během těhotenství?

V některých klinických případech může být během těhotenství předepsána kolposkopie. Hlavní indikací této studie je podezření na onkopatologii, která vzniká na základě výsledků cytologického nátěru. K objasnění diagnózy se obvykle provádí spíše jednoduchá než rozšířená kolposkopie. Častěji se provádí pouze v počátečních stádiích a v pozdějších stadiích je předepsáno s opatrností kvůli vysokému riziku infekce a rozvoji krvácení.

Jak probíhá výzkum?

Kolposkopii lze provádět ambulantně. Provádí se v následujícím pořadí:

 • pacientka je umístěna na gynekologické křeslo;
 • nejprve jsou zavedena zrcadla a poté je na ně nasměrován kolposkop;
 • lékař vyšetřuje tkáně pochvy a děložního čípku (v případě potřeby je osuší tamponem);
 • když jsou detekovány patologie, odborník vyhodnotí jejich parametry;
 • poté se provede vyšetření přes zelený filtr k vyhodnocení stavu cévního řečiště;
 • pokud jsou zjištěny indikace pro prodloužený postup, provede se vhodná zkouška - s 3% roztokem kyseliny octové nebo Lugolovým roztokem;
 • když se objeví indikace, provede se biopsie s následným dodáním vzorku do laboratoře;
 • pokud byla provedena biopsie, zavede se do pochvy tampon, aby se zabránilo krvácení, který si následně žena sama odstraní.

Výsledky vyšetření po kolposkopii jsou pacientovi poskytnuty okamžitě

Po dokončení procedury, která netrvá déle než 15–20 minut, obdrží žena výsledky kolposkopie a může jít domů. Datum lékařského vyšetření závisí na datu, které laboratoř odpoví: při provádění biopsie počkejte na výsledky testu.

Po kolposkopii

Pokud byla během studie provedena biopsie, měl by pacient po zákroku dodržovat následující doporučení:

 • Po dobu 10 dnů se nekoupejte a nenavštěvujte bazén, saunu nebo koupel, neplavte na otevřené vodě.
 • Po 24 hodinách nezapomeňte odstranit tampon zavedený do pochvy. Postbiopsické krvácení se do této doby obvykle úplně zastaví..

Kolposkopické vyšetření obvykle nevede ke komplikacím a je většinou pacientů dobře snášeno.

Někdy může žena po provedení kolposkopie zaznamenat následující příznaky:

 • bolest v dolní části břicha;
 • krvavý výtok trvající déle než jeden den;
 • hojné vypouštění;
 • nečistoty hnisu ve výtoku;
 • horečka;
 • slabost.

Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste okamžitě navštívit lékaře..

Dekódování výsledků: co je odhaleno kolposkopií děložního čípku

Během studie lze zjistit následující gynekologické patologie:

 • ektopie;
 • eroze;
 • dysplázie;
 • ohniska atrofie;
 • zánětlivé procesy;
 • papilomy;
 • kondylomy;
 • cervikální intraepiteliální neoplazie;
 • rakovina děložního čípku.

Kolposkopie umožňuje podezření na onkologické patologie i v počátečních fázích jejich vývoje. Proto je metoda zlatým standardem pro gynekologické vyšetření žen s podezřením na prekancerózní a rakovinová onemocnění..

Kolposkopie děložního čípku je neinvazivní, vysoce informativní a široce dostupný diagnostický postup pro onemocnění děložního čípku, pochvy a vulvy. Zařízení použité k jeho implementaci umožňuje studovat patologická ložiska s vícenásobným zvětšením. V případě potřeby je vyšetření doplněno o odběr materiálu pro provedení stěrů nebo biopsií v nejvíce podezřelých oblastech. V některých případech se kolposkopie provádí také během těhotenství..

Kolposkopie děložního čípku pro řešení záhad zdraví žen

Cervix je dolní segment dělohy u žen. Toto místo je považováno za jedno z nejdůležitějších, protože ve své struktuře je spojení epitelu dvou typů, na kterém se nejčastěji vyvíjí maligní proces. Pravidelná kolposkopie děložního čípku umožňuje včasnou detekci patologických změn a včasnou léčbu, která zabrání růstu maligních buněk. Některé ženy se však tohoto postupu bojí, protože nevědí, co to je v gynekologii, proč a jak se to děje..

Co je to - diagnostické, obtížné

Kolposkopie nebo kolposkopie je diagnostická metoda pro vizuální hodnocení exocervixu (vaginální části děložního čípku v kontaktu s vaginální mikroflórou). Abyste to mohli provést, potřebujete kolposkop, který je vybaven optickým zařízením, které umožňuje vizualizovat struktury pod vícenásobným zvětšením..

Studii provádí porodník-gynekolog ve většině zdravotnických zařízení za účelem podrobného vyšetření exocervixu a cervikálního kanálu, detekce prekancerózních změn a sledování účinnosti léčby neoplastického procesu.

Druhy výzkumu pro podrobné zkoumání

V klinické praxi se používá několik typů kolposkopie, z nichž každá má jiný účel a techniku..

Jednoduchá kolposkopie

Tento typ je nejběžnější a technicky nejjednodušší. Je zaměřen na vizuální posouzení exocervixu. Během ní se hodnotí povaha výboje, konfigurace krku a změny struktury.
Prvotním úkolem je hledat abnormality v orgánech a tkáních. Vizuálně jsou detekovány zánětlivá ložiska, eroze, polypy a nádorové procesy.

Rozšířené

Rozšířená kolposkopie (někdy zkráceně RCC) označuje pokročilejší metodu hodnocení děložního čípku pomocí reagencií a hodnocení změn v barvení buněk. Mezi hlavní látky patří Lugolov roztok, jód a kyselina octová.

Chromokolikoskopie

Tato možnost je založena na vyšetření děložního čípku pomocí speciálních barviv. Metoda zahrnuje změnu barvy různých buněk různými látkami.

Zelené nebo modré činidlo, stejně jako speciální světelný filtr zabudovaný do kolposkopu, vám umožní identifikovat podezřelé místo na exocervixu.

Chromokolikoskopie je nejcennější při identifikaci maligního procesu. Aplikace luminiscenčního barviva následovaná interakcí s abnormálními buňkami vede k emisi záře v ultrafialových paprskech.

Video kolposkopie

Video kolposkopií se rozumí typ rozšířené digitální kolposkopie, která se provádí pomocí moderního zařízení vybaveného speciální fotografickou nebo videokamerou.

Zařízení umožňuje zaznamenat viděný obraz i reakci buněk v reakci na aplikaci reagencií. Pomocí uložených informací může lékař posoudit dynamiku léčby i rychlost progrese onemocnění.

Indikace a kontraindikace pro přesné pochopení

Jako každá jiná diagnostická metoda má kolposkopie své vlastní indikace a kontraindikace.

Kdy provést kolposkopii, indikace:

 • výskyt krvavého výtoku po pohlavním styku;
 • stížnosti na bolest u ženy v dolní části břicha;
 • detekce eroze;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • výskyt patologického výtoku;
 • opakující se zánětlivé procesy;
 • odchylky od normálního nátěru pro onkocytologii;
 • nepohodlí během pohlavního styku;
 • vzhled genitálních bradavic;
 • kontrola nad léčbou a dynamikou patologického procesu.

Před předepsáním studie je nutné vyloučit přítomnost kontraindikací. Mezi ně patří:

 • období rovnající se dvěma měsícům po porodu;
 • období rovnající se měsíci po ukončení těhotenství;
 • anamnéza léčby kryodestrukcí nebo jiných chirurgických metod provedených do jednoho měsíce.

Pokud je pacientovi předepsána rozšířená kolposkopie, lékař musí zajistit, aby nedošlo k alergii na přípravky obsahující jód nebo kyselinu octovou.

Studii nelze dočasně provést, pokud odhalí:

 • menstruační krvácení;
 • přítomnost zánětlivého procesu v akutní formě;
 • těžká slizniční atrofie.

Těhotenství není kontraindikací pro kolposkopii. V některých případech je postup indikován pro včasné odhalení nemocí, řešení problému prodloužení těhotenství a výběru způsobu porodu.

U žen s identifikovanou erozí nebo změnami nátěru pro onkocytologii je studie předepisována opakovaně pro těhotenství. To se vysvětluje možnou progresí onemocnění a jeho přechodem na maligní proces na pozadí nestabilních hormonálních hladin..

Proto před provedením kolposkopie musí lékař vysvětlit pacientovi průběh procedury a její vlastnosti, jakož i účel této techniky. Doporučuje se to odložit, dokud se menstruace nezastaví..

Jak se provádí kolposkopie

Pokud žena ví, jak se provádí kolposkopie, nebude se bát tak důležitého postupu..

Příprava na výzkum

Příprava na kolposkopii děložního čípku zahrnuje:

 • vyšetření obsahu pochvy na zánět;
 • vyloučení lokálních léků s vaginálním způsobem podání do týdne;
 • vyloučení pohlavního styku den před metodou, jakož i použití lubrikantů;
 • dodržování pravidel osobní hygieny několik hodin před studiem s odstraněním chloupků u vchodu do pochvy, sprchování teplou vodou.

Lékař by vám měl říci, jak se připravit na kolposkopii, co lze a co nelze udělat před vyšetřením.

Fáze

Jak probíhá kolposkopie, fáze:

 • vyšetření ženy pomocí zrcadla s následnou fixací v pochvě;
 • odstranění hlenu a vaginálního výtoku vatovým tamponem;
 • kontrola bez použití činidel;
 • aplikace 3% roztoku kyseliny octové na vaginální část děložního čípku;
 • následná kontrola s hodnocením změny, která netrvá déle než jednu minutu;
 • použití Lugolova roztoku s hodnocením dosaženého výsledku;
 • odstranění zrcadla.

Po ukončení procedury: rady pro pacienty

Po kolposkopii je nutné / nepovoleno:

 • používat hygienické výrobky po dobu tří dnů po studii, protože je povolen výskyt krvavého výtoku;
 • vyloučit pohlavní styk během 3-5 dnů, stejně jako sprchování a zavedení léků do pochvy;
 • pokud máte dlouhodobé krvácení nebo jiné obtíže, poraďte se s gynekologem.

Dekódování výsledků

Na základě výsledků kolposkopických testů stanoví lékař diagnózu. Normálně je povrch exocervixu představován plochým a válcovitým epitelem s výrazným spojením. Jeho povrch je hladký s bledě růžovou barvou. Žlázový epitel může mít drsný, jemnozrnný povrch se sotva znatelnou průsvitností cév.

Patologické oblasti, které lze identifikovat, zahrnují:

 1. Jód je negativní zóna. Aceto-bílý epitel způsobený ostrým křečem krevních cév a blanšírováním povrchu s dysplázií, kondylomy, papilomy, erytroplakií, maligním procesem.
 2. Interpunkce nebo mozaika. Tento stav je způsoben abnormalitami vaskulární složky při dysplázii, rakovině, atrofii nebo chronickém zánětu.
 3. Ektopie. Varianta umístění sloupcového epitelu mimo cervikální kanál může být vrozená a nevztahuje se na patologické změny.
 4. Dysplazie. Tyto změny jsou nejnebezpečnější. Jsou klasifikovány jako prekancerózní onemocnění, protože dochází ke změně struktury buněk a krevních cév..
 5. Maligní proces. Rakovina je detekována, když je detekováno několik patologických změn najednou.

Fotografie ukazuje příklady výsledků kolposkopie:

Odpovědi na často kladené otázky

Při předepisování postupu musí lékař vysvětlit nejen sled akcí, ale také možné změny v pohodě, s nimiž se pacient může setkat..

Je bolestivé udělat kolposkopii děložního čípku

Postup je bezbolestný. Pacient může po zavedení gynekologického zrcátka na pozadí vaginální suchosti po aplikaci činidel na erozivní oblast pociťovat nepohodlí. Mohou se objevit příznaky pálení a svědění, které samy o sobě po několika minutách zmizí.

Proč během výzkumu nebylo místo obarveno jodem

Jódem negativní oblasti indikují nepřítomnost škrobu v buňkách, který je obsažen ve zdravých buňkách. Tato podmínka je spojena s přítomností:

 • dysplastické nebo metaplastické oblasti;
 • leukoplakia;
 • atrofická místa.

Jak dlouho procedura trvá

Pokud existuje jasný a jasný obraz, doba trvání studie není delší než 10 minut. V případě detekce patologických změn ve struktuře je nutná delší doba, která může dosáhnout 30 minut.

Jak často můžete dělat

Studie je jmenována na každou žádost ženy se stížnostmi na zhoršenou funkci reprodukčního systému. Doporučení pro frekvenci provádění metody zahrnují:

 • každoroční vyšetření pacientů mladších 35 let od začátku sexuální aktivity;
 • vyšetření každých šest měsíců u žen starších 35 let.

Tato doporučení musí být dodržována, pokud u pacienta nenastanou abnormality. Pokud jsou detekovány změny ve struktuře, frekvence postupu je nastavena individuálně..

Po kolposkopickém krvácení - proč, co dělat

Vzhled sekrecí je způsoben traumatem tkáně na pozadí eroze, vaskulárních patologií nebo nádorových procesů. Tento stav zpravidla nevyžaduje lékařskou pomoc, protože zmizí sám do 24 hodin..
Současná biopsie může být způsobena dlouhodobým uchováním krvavého výtoku.

Při hojném výtoku, připomínajícím menstruaci, a při zvyšování patologické dynamiky je nutné vyhledat pomoc od odborníka. Je zakázáno samostatně používat léčivé a neléčivé metody.

Po zákroku bolí dolní část břicha

Výskyt bolesti po vyšetření může být spojen s nepohodlí během expanze pochvy se zrcátkem a odstraněním děložního čípku. Tento stav zmizí sám o sobě několik minut po ukončení procedury..

Bolest může přetrvávat až 24 hodin po biopsii. K odstranění bolesti se doporučuje používat antispazmodika nebo nesteroidní protizánětlivé léky..

V případě delšího přetrvávání bolesti v podbřišku je nutné vyhledat pomoc odborníka.

Chromokolikoskopie s biopsií - co to je

Chromokolikoskopie s biopsií je typem rozšířeného vyšetření dělohy. Tato technika je založena na barvení exocervixu barvivy, která dávají barvení ve speciálních světelných filtrech. Pokud je identifikována oblast s luminiscencí, lékař provede biopsii s odběrem patologického fragmentu pro histologii.

Kdy je lepší to udělat, v který den cyklu

Doporučuje se, aby byla studie provedena v první polovině cyklu, aby byl výsledek co nejpřesnější. Třetí den po skončení menstruace je považován za optimální..

Je studie nebezpečná, jaké mohou být důsledky?

Kolposkopie se označuje jako bezpečná metoda pro vyšetření dělohy. Mezi nejčastější následky po zákroku patří:

 • nepohodlí v dolní části břicha během dne;
 • krvavý výtok: zřídka, na pozadí vaskulárního traumatu, může dojít ke zvýšení objemu výtoku.

Pravidelný výzkum vám umožňuje včas identifikovat patologické změny v exocervixu a zahájit léčbu.

Pozdní menstruace není vždy spojena s těhotenstvím. Možná nastala stresující situace. U expanzivních žen jsou odchylky spojeny s netrpělivým očekáváním nástupu menstruace.