Průlomové krvácení při užívání duphastonu. Druhy výtoku po užití Duphastonu a co znamenají

Duphaston je syntetický analog progesteronu, tj. Ženského pohlavního hormonu, který zajišťuje nástup druhé fáze menstruačního cyklu a předchází spontánním potratům potlačením stimulace imunitních buněk a kontrakcí dělohy..

Na jaké nemoci se Dufaston používá?

Duphaston je předepsán s nedostatečnou sekrecí progesteronu, což mimo těhotenství vede k silné proliferaci sliznice pod vlivem hormonů a neplodnosti, což je způsobeno nedostatkem druhé fáze menstruačního cyklu, stejně jako výskytem bolestivé nepravidelné menstruace a premenstruačního syndromu. Duphaston s endometriózou zabraňuje šíření buněk endometria.

Duphaston je spolu s estrogeny předepisován při absenci menstruace po minulých onemocněních, stejně jako při děložním krvácení, které se objevuje během menopauzy a v dospívání na pozadí hormonální nedostatečnosti.

Dustofan během těhotenství je předepsán k potratu kvůli nedostatku sekrece progesteronu a vysoké kontraktilitě dělohy.

Správné používání přípravku Dufaston.

Na rozdíl od estrogenů je Duphaston bezpečnější a zřídka vede k vedlejším účinkům, ale stále se mohou objevit, zvláště pokud je lék užíván nesprávně. Tento lék předepisuje pouze lékař.

Aby se dosáhlo maximálního účinku, dávka tohoto léku se vybírá individuálně podle závažnosti a povahy poruch. Denní dávka léku je rozložena rovnoměrně po celý den..

Duphaston s endometriózou snižuje bolest a zabraňuje šíření endometria. S tím vším není ovulace potlačena a žena může počat dítě.

S neplodností, která se objevuje při špatné sekreci progesteronu žlutým tělem, je Dufaston předepsán jako substituční léčba v dávce, která se volí individuálně od čtrnáctého do dvacátého pátého dne menstruačního cyklu po dobu tří menstruačních cyklů. Během těhotenství se lék používá ve stejných dávkách..

S hrozícím spontánním potratem a hypertonicitou je Duphaston nejprve předepsán ve vysoké dávce po dobu jednoho týdne, poté je dávka léku snížena a žena ji užívá pouze v prvním a druhém trimestru těhotenství. Pokud se znovu objeví hrozba ukončení těhotenství, dávka se zvyšuje. Při obvyklých potratech je Duphaston předepsán ještě před samotným těhotenstvím od čtrnáctého do dvacátého pátého dne menstruačního cyklu a léčba pokračuje po početí.

U spravedlivého sexu je to docela běžný jev. Existuje mnoho metod léčby takových projevů těla. Jednou z nich je léková terapie, která není úplná bez předepsání léku Dufaston na krvácení. Tento nástroj má individuální vlastnosti a před použitím vyžaduje předchozí konzultaci s odborníkem..

Indikace pro použití drogy

Děložní krvácení je považováno za jednu z nejčastějších gynekologických diagnóz. Proč děloha krvácí? Takové odchylky v těle naznačují, že dochází k hormonálním poruchám..

Krvácení se může objevit v jakémkoli věku, přičemž hlavní příčiny výskytu jsou:

 • porušení funkčnosti reprodukčních ženských orgánů;
 • diagnostika doprovodných onemocnění endokrinního systému;
 • přítomnost zánětlivých procesů;
 • indikace pro chirurgickou léčbu;
 • vliv mnoha stresových situací;
 • měnící se klimatické podmínky;
 • účinek použitých léků;
 • hormonální nerovnováha.

Druhý důvod je považován za zásadní, protože na pozadí těchto změn se vytváří takzvaná anovulace - stav, během kterého vajíčko není schopno opustit vaječník. V důsledku tohoto procesu mají estrogeny aktivní účinek na endometrium, což má za následek vývoj patologického procesu a změnu děložní vrstvy. Právě tento faktor způsobuje silné děložní krvácení..

Jednou z účinných terapeutických metod je léčba gestageny - steroidními hormony, které působí na endometrium na buněčné úrovni a chrání děložní orgán před patologickými novotvary a vytvářejí příznivé prostředí pro početí. Nejběžnějším lékem v této skupině je Duphaston. Díky hlavní složce kompozice - dydrogesteronu je obnovena endometriální vrstva. Kromě toho se nástroj aktivně používá při diagnostice mnoha dalších ženských onemocnění:

 • endometrióza - negativní zvýšení endometria;
 • nemožnost početí;
 • hrozba potratu;
 • syndrom předmenstruačního napětí;
 • bohatý menstruační tok;
 • syndrom silné bolesti během kritických dnů;
 • časté zpoždění, nestabilita menstruačního cyklu.

Dávkování přípravku Duphaston a dobu jeho užívání vybírá výhradně ošetřující odborník. Pokyny pro použití tohoto léku znamenají rozdělení denního příspěvku na celý den. Ve většině případů by měl být Duphaston užíván současně s léky k zastavení krvácení..

Léčba je prakticky bezpečná, protože má minimální počet možných vedlejších účinků. Mezi nejčastější patří zvýšená citlivost mléčných žláz, bolesti hlavy, zhoršená funkčnost gastrointestinálního traktu, alergické reakce na účinné látky, otok kůže. Je také zakázáno pít drogu během kojení as individuální nesnášenlivostí k jednotlivým složkám kompozice.

Výskyt krvácení v době aplikace

Při užívání přípravku Dufaston může často dojít ke krvácení. Proč je možné krvácení z Dufastonu? Tento lék je předepsán pro řadu patologických procesů reprodukčního systému a menstruačních nepravidelností, zatímco je důležité, v jakém období ho pacient začal užívat.

Menstruační cyklus zahrnuje několik fází. Proto se krvácení způsobené užitím Duphastonu považuje za normální reakci ženského těla. V tomto případě jsou přírodní hormony potlačeny díky syntetickým látkám.

Pokud k začátku užívání Duphastonu dojde před ovulací, bude to tělo vnímat jako skutečnost, že ovulace již prošla, proto přicházejí kritické dny.

Pokud je lék předepsán za účelem eliminace nemocí, musí být užíván ve druhé fázi menstruačního cyklu. To nevylučuje přítomnost mírného krvácení. Pokud je předepsán lék k odstranění neplodnosti, lék se užívá i po nástupu procesu oplodnění. Další příjem je dohodnut s ošetřujícím lékařem.

Silné krvácení po užití drogy

Duphaston je třeba užívat opatrně, protože je považován za silný hormonální lék. Mnoho pacientů si klade otázku, zda může Dufaston způsobit krvácení na pozadí jiných patologických stavů? Lék je často předepisován v nepřítomnosti kritických dnů, pokud důvodem zpoždění není těhotenství.

Menstruační cyklus má několik období, v závislosti na tom, které hormony se aktivně podílejí na funkčnosti ženského těla:

 • počáteční období trvající do zrání vajíčka;
 • období ovulace;
 • konečná fáze charakterizovaná tvorbou těhotenství nebo výskytem děložního krvácení.

Krvácení se obnoví okamžitě po užití Duphastonu. Takový proces však vůbec neznamená, že problém byl vyřešen, protože procesy ve vaječníku samotné nejsou aktivovány. Po Duphastonu (několik jeho kurzů) se užívání drogy zastaví, v důsledku čehož se krvácení znovu obnoví, ale již kvůli vysazení drogy.

Proto se použití přípravku Dufaston ke krvácení v některých situacích stává předpokladem, zvláště pokud je ženě diagnostikována souběžná onemocnění. Je třeba si uvědomit, že dobu používání a dávkování stanoví pouze ošetřující lékař na základě určitých testů. Náhlé vysazení léku je extrémně nebezpečné pro stav ženského těla.

Lékaři často předepisují lék Duphaston na děložní krvácení u žen. Tento léčivý přípravek patří do skupiny hormonálních látek dostupných v tabletách. Hlavní účinnou látkou je dydrogesteron, umělý analog ženského hormonu progesteronu. Dydrogesteron může kompenzovat nedostatek progesteronu a tím řešit mnoho problémů ženského reprodukčního systému. Často se to však děje naopak - při užívání Duphastonu dochází ke krvácení. je to možné?

Příčiny krvácení

Dysfunkční děložní krvácení je běžnou gynekologickou diagnózou u žen s hormonálními poruchami v těle.

Děložní krvácení se vyskytuje v různých věkových skupinách.

Jejich důvody jsou považovány za:

 • různé poruchy systému regulace reprodukčních funkcí;
 • endokrinní onemocnění;
 • zánětlivé procesy ženských orgánů;
 • chirurgické zákroky;
 • stres;
 • změna klimatického pásma;
 • léčivé a jiné intoxikace;
 • hormonální poruchy.

Hlavní příčinou krvácení, lékaři nazývají hormonální poruchy, v důsledku čehož dochází k anovulaci - stavu, kdy vejce neopouští vaječník. Na pozadí anovulace existuje nedostatek gestagenů - hormonů produkovaných žlutým tělem vaječníků.

Endometrium dělohy proto není chráněno před účinky estrogenu, vzniká hyperplastický proces - patologická změna v děložní vrstvě. Tato patologie je často doprovázena krvácením..

K léčbě takové poruchy gynekologové předepisují gestageny. Tyto hormony transformují endometrium a snižují účinky estrogenu.

Jedním z léků obsahujících gestageny je Duphaston. Obsahuje dydrogesteron, syntetický analog progesteronu, který přímo ovlivňuje endometriální vrstvu.

Podle výsledků klinických studií je Duphaston považován za vysoce účinný prostředek při léčbě děložního krvácení.

Mnoho faktorů ovlivňuje výskyt patologického krvácení. Mnoho z nich je úspěšně léčeno hormonálními léky..

Duphaston - indikace a opatření

Lék je předepsán pro různé ženské patologie způsobené nedostatkem progesteronu:

 • endometrióza - patologická proliferace endometria;
 • neschopnost otěhotnět;
 • hrozba nezachování těhotenství;
 • předmenstruační onemocnění;
 • děložní krvácení;
 • dysmenorea - nesnesitelná bolest během menstruace;
 • sekundární amenorea - žádné menstruační krvácení.

Lékař by měl předepsat Duphaston. Dávka se volí individuálně. Návod k použití přípravku Dufaston předepisuje předepsanou denní dávku, která má být rozložena po celý den.

Lék brání růstu endometriální děložní vrstvy. Po Duphastonu se menstruační bolesti snižují. Ovulace není potlačena. Užívání léků na krvácení jim pomáhá zastavit. K léčbě krvácení lékař předepisuje Duphaston spolu s estrogeny po dobu jednoho týdne. Mohou být použity i jiné hemostatické léky.

Duphaston nemá prakticky žádné vedlejší účinky.

Během užívání se mohou objevit některé nepříjemné příznaky:

 • zvýšená citlivost prsou;
 • bolest hlavy;
 • gastrointestinální poruchy;
 • vyrážka na kůži;
 • alergický edém.

Lék není předepsán pro individuální intoleranci, během laktace, s malabsorpcí - malabsorpcí.

Před použitím přípravku Duphaston lékař pečlivě vyšetří pacienta, na základě kterého se zvolí dávka a navrhne se léčebný režim. Pokud je lék užíván po dlouhou dobu, měl by pacient pravidelně podstupovat lékařské prohlídky a vyšetření..

Krvácení při užívání přípravku Duphaston

Během užívání Duphastonu často dochází ke krvácení. Ženy se tohoto stavu obávají. Proč se to stalo a v tomto případě stojí za to si dělat starosti?

Lékaři předepisují lék na různé patologie. Jeho účinek na tělo závisí na období, ve kterém žena začala užívat lék..

Menstruační cyklus má několik fází. Na začátku cyklu je endometriální povrch dělohy odmítnut kvůli nízké hladině estrogenu a progesteronu. Množství estrogenu se zvyšuje směrem k ovulaci. Vaječná buňka dozrává. Po ovulaci, pokud nedošlo k těhotenství, se zvyšuje objem progesteronu, klesá estrogen. Pod vlivem progesteronu se vyskytují v reprodukčních orgánech, začíná nová menstruace.

Krvácení z Duphastonu je přirozenou reakcí těla. Syntetický hormon obsažený v Duphastonu, který vstupuje do těla, potlačuje působení přírodních hormonů. Pokud užijete lék před ovulací, tělo vnímá přicházející progesteron jako známku toho, že došlo k ovulaci, nebo by měla přijít menstruace. Endometrium v ​​děloze se pod vlivem dydrogesteronu začíná měnit a je odmítnuto. Takto začíná krvácení na pozadí užívání Duphastonu.

K léčbě patologií způsobených nedostatkem progesteronu je Dufaston předepsán ve druhé fázi cyklu, to znamená po ovulaci. Během léčby je možné krvácení. To je způsobeno přizpůsobením těla syntetickému hormonu. Pokud lékař předepsal lék několik měsíců, pak by měl krvavý výtok brzy skončit. Obvykle do třetího cyklu přestane krvácet.

Pokud je v těhotenství předepsán lék na léčbu neplodnosti, přípravek Dufaston se nadále užívá. O tom, jak užívat lék během těhotenství, rozhodne lékař, který vede těhotenství.

V každém případě není možné drogu zrušit nezávisle a náhle. Všechny rušivé příznaky je lepší konzultovat s lékařem..

13,5 týdne. Váha 63,6 - nevím, kam se mi podařilo chodit, džíny stále visí na dně, i když jsou už v pase těsně u sebe. Ležící na zádech můžete cítit míč nad pubisem, který se vejde do dlaně vaší ruky. Prsa se znatelně zvětšila, což je dobré. Ne všechno je stejné jako v minulosti. Bylo krvácení. Lékař předepsal duphaston. Byl jsem strašně rozrušený. Necítím ten tón, ale je tam. Dokonce mě chtěli dát do nemocnice, ale odmítli. Snažím se chodit pomalu, neberu Olgu na ruce. Prášky na hrstky, podzim, zima, déšť.

Vybral jsem to v samostatném tématu. Byl komu předepsán nit bez hotových testů na hormony? Co se stane, když ho vypijete a progesteron je ve skutečnosti normální? (to znamená, že to předám, ale už to bude 22 dc, ale zatímco to udělají, přijde atk a znovu M.)

Pauline, pokud si pamatuješ, pila jsem dyufaston na doporučení Marie kvůli začátkům sekretu a cystám, které byly viditelné na ultrazvuku. Existuje také kamarádka: když krvácení začalo v 6 týdnech, byl jí předepsán dyufaston a další odpadky bez jakýchkoli testů. Mimochodem, ani já jsem je nevzal. Dr. věc je, že pokud začnete jíst dyufaston, pak je tu až 16 týdnů.

Zeptal jsem se svého lékaře na otázku o Duphastonovi a zde je jeho odpověď. Duphaston není všelékem na všechny problémy, jak si myslí někteří lékaři v Rusku. Je předepsán až po analýze na hormony, včetně progesteronu, 7. den po ovulaci. Mezi americkými lékaři panuje názor, že jmenování progesteronu bez potřeby může ovlivnit hormonální pozadí dítěte až po hermafrodismus, zvláště pokud se jedná o dívku.

Poraďte prosím, co dělat! Můj manžel a já jsme byli chráněni Logestem několik let (3-4 roky). Všechno bylo skvělé, velmi dobře jsem to snášel a dokonce se zdálo, že se cítím lépe než před užitím pilulek. Loni na podzim (2001) jsme se rozhodli zahájit přípravu na těhotenství. Vybrali si ambulanci, provedli testy a já, který jsem si obecně na nic nestěžoval, jsem našel hromadu nejrůznějších vředů - ureaplasmu, erozi a samozřejmě drozd. Díky bohu, můj manžel nemá ureaplasmu.

Holky! Velice vám děkuji za vaši reakci!
Včera celý večer jsme o tomto problému diskutovali s mým manželem.,
a přesto se rozhodl souhlasit s lékařem a vypít tříměsíční kurz Logestu.
Usoudili jsme, že dítě by určitě chtělo spěchat, ale je lepší udělat vše pro obnovení zdraví, než je možné trpět kvůli spěchu a nedodržování doporučení lékaře.
V nejhorším případě bude obnovení perorálních funkcí po perorálních kontraceptivách trvat několik měsíců: ((((
Nebo se všechno ukáže, jak říká lékař, že za 3 měsíce si vaječníky odpočinou a pak začnou tvrději pracovat :)))

Před předepsáním hormonálních léků je nutné provést analýzu hormonů. Změřte 2-3 cykly bazální teploty, pokud to vypadá jako obrázek v knihách, pak to už není špatné.
Sám jsem seděl na Marvelonu asi 3 roky (a konzultoval jsem to se 3 lékaři) a ve výsledku jsem měl nezralé vajíčko a příslib lékařů, že nikdy neotěhotním, a pokud otěhotním, nevydržím to. Výsledkem bylo, že mi trvalo asi rok, než jsem se všemi nesmysly bojoval. A když se naděje začaly rozplývat, začalo těhotenství, jehož výsledek čichal 4,5 týdne sám. Proč jsem tak dlouho - neopakujte chyby, než prasknete hormony, proveďte testy na hormony a pouze pokud jsou normální, můžete jíst hormony. Pokud vám lékař nerozumí, najděte si jiného. Pokud máte nějaké dotazy - napište, s radostí vám odpovím. Hodně štěstí!

20. 6. 2002 20:01:57, Asyuta

Pokyn obsahuje informace o léku Duphaston, který bude pacientovi užitečný při použití při léčbě neplodnosti, dysfunkčního krvácení z dělohy, hrozbě potratu a dalších zdravotních problémů.

Forma, složení, balení

Lék má tabletovou formu uvolňování a je to pilulka ve skořápce. Každé balení obsahuje dvě desítky kusů.

Léčivou látkou přípravku Duphaston je dydrogesteron, jehož každá tableta obsahuje 10 miligramů.

Jako pomocné složky se přidá požadované množství monohydrátu laktózy, stearátu hořečnatého, hypromelózy, koloidního oxidu křemičitého a kukuřičného škrobu.

Skořepina je složena z neprůhledných bílých látek, které se zase skládají z oxidu titaničitého, hypromelózy a polyethylenglykolu 400.

Podmínky skladování

Přijatelná teplota skladování by neměla být vyšší než třicet stupňů a místo skladování by mělo být pro kojence nepřístupné.

Lék Duphaston je skladován v původním obalu po dobu až pěti let.

Farmakologie

Hlavní farmakologická vlastnost léčiva Duphaston je gestagenní.

Není to antikoncepce.

Nemá nepříznivý vliv na funkčnost jater.

Lék dosahuje terapeutického účinku bez narušení menstruační funkce a bez potlačení ovulace.

Farmakokinetika

Po perorálním podání tablety Duphaston se její účinná látka rychle vstřebává z trávicího traktu. Maximální koncentrace léčiva v krevní plazmě bude dosaženo za dvě hodiny.

Váže se na plazmatické bílkoviny téměř úplně (98%).

Metabolismus se provádí v játrech.

Je zcela vyloučen z těla za tři dny. Odběr se provádí močí postupně do konjugátů kyseliny glukuronové. Vždy přítomný.

Indikace Duphaston k použití

 • s endometriózou;
 • pokud je to nutné, hormonální substituční léčba poruch spojených s ženami v menopauze;
 • s neplodností v důsledku luteální nedostatečnosti;
 • když dojde k děložnímu krvácení dysfunkční povahy;
 • s hrozbou potratu;
 • terapie sekundární amenorey;
 • když je menstruační krvácení nepravidelné.

Kontraindikace

Opatrnost v doporučeních a použití léku neublíží, pokud v minulých těhotenstvích žena měla svědění kůže, stejně jako u komplexních onemocnění jater a syndromů Rotor a Dubin-Johnson.

Návod k použití Dufaston

Droga se užívá uvnitř.

10 miligramů / 2 až 3 r / den od pátého do dvacátého pátého dne cyklu nebo neustále.

10 miligramů / 1 r / den od čtrnáctého do dvacátého pátého dne cyklu. Nepřerušujte léčbu po dobu šesti následujících cyklů, alespoň včetně prvního trimestru těhotenství.

10 miligramů / 2r / den od jedenáctého do dvacátého pátého dne cyklu.

Deset miligramů / dvakrát / den (5 až 25 dnů cyklu);

deset mg / dva p / den (11 až 25 dnů cyklu);

Duphaston - 10mg / 2p / den (11 až 25 dní) + estrogeny - 1p / den (1 až 25 dní cyklu);

Zastavte krvácení z dysfunkce dělohy

10 mg / 2p / den po dobu 5 dnů nebo týdne.

Prevence dysfunkčního krvácení (dělohy)

10mg / 2r / den od 11 do 25 dnů cyklu.

Hormonální substituční léčba kombinovaná s kontinuální estrogenovou léčbou je Duphaston předepsán v dávce 10 mg / 1r / den po dobu dvou týdnů od přijetí v rámci 28denního cyklu.

Duphaston během těhotenství

Během těhotenství lze přípravek Duphaston užívat podle indikací. Během léčby nekojte.

Duphaston z krvácení

Dysfunkční krvácení (děloha) je jednou z nejčastějších patologií v gynekologii, která se na ženu může nejčastěji dostat během období hormonálních změn v těle souvisejících s věkem..

Důvodem pro vývoj této patologie jsou často narušení reprodukčního systému a jeho centrální regulace, v důsledku čehož se vyvíjí anovulace, která má za následek výskyt gestagenního deficitu. Endometrium je méně chráněno před estrogenem a vzniká hyperplastický proces.

K neutralizaci těchto patologických účinků je třeba se uchýlit k užívání gestagenů..

Při provádění klinické studie o užívání léku Dufaston při léčbě dysfunkčního děložního krvácení bylo zjištěno, že se tento lék ukázal jako vysoce účinný lék, který je pacientkami dobře snášen bez zvláště závažných vedlejších účinků.

Vedlejší efekty

Droga má stále řadu vedlejších účinků, které by lékař neměl předepisovat při předepisování k léčbě..

Někdy rozvoj anémie hemolytické.

Byly ojedinělé případy vývoje reakce pacienta podle typu přecitlivělosti.

Pacienti si stěžovali na bolesti hlavy a migrény.

Hepatobiliární systém I

Vzácně, ale přesto se vyskytly případy jaterní dysfunkce, které byly nevýznamné. Mohly by být vyjádřeny rozvojem žloutenky nebo bolesti v břiše, stejně jako stavem slabosti a celkové nevolnosti..

Ve vzácných případech si pacienti stěžovali na silnou citlivost mléčné žlázy a krvácení průlomové povahy..

Ve formě alergické reakce, vyjádřené svěděním a vyrážkou, někdy kopřivka. Ve vzácných případech se vyvinul Quinckeho edém.

Byly zaznamenány extrémně vzácné zprávy o periferním edému..

Předávkovat

Případy, kdy byly hlášeny případy předávkování přípravkem Duphaston, nejsou známy.

V případě náhodného nadměrného užívání léku se jako pomůcka doporučuje urgentní výplach žaludku a doporučují se terapeutická opatření symptomatické povahy. Neexistuje žádné specifické antidotum.

Lékové interakce

Kombinace Duphastonu s fenobarbitalem nebo rifampicinem je plná zrychlení metabolismu jeho účinné látky a v důsledku toho snížení terapeutického účinku léčiva.

Nebylo zjištěno žádné jiné neslučitelné použití přípravku Duphaston s jinými léky..

Další pokyny

Dojde-li u pacienta k průlomovému krvácení, je třeba dávku léčiva zvýšit.

Pokud je nutné předepsat lék v kombinované léčbě, kde bude muset interagovat s estrogenem (například HRT), měl by lékař zvážit výhody a nevýhody takové možnosti léčby.

Před zahájením hormonální substituční terapie je nutné vzít si v potaz shromáždit kompletní historii pacienta. Měla by být také upozorněna, že během léčby bude podrobena kontrole tolerance jednotlivé postavy, mamografickým studiím.

Pokud po absolvování léčby pacientka trpí průlomovým krvácením, další studie by měly vyloučit maligní změny v endometriu.

Pokud má pacientka genetickou patologii v souvislosti s intolerancí galaktózy, malabsorpčním syndromem nebo nedostatkem laktázy, nelze Dufaston předepisovat pro její léčbu.

Řízení vozidla a práce vyžadující zvýšenou koncentraci pozornosti nejsou během období léčby zakázány, protože lék nemá nepříznivý účinek na tyto vlastnosti.

Analogy Duphastonu

Je třeba poznamenat, že léčivo Duphaston nemá jediný strukturní analog pro účinnou látku, který je obsažen v jeho složení..

Cena Duphastonu

Náklady na drogu nelze nazvat rozpočtovou, protože podle nejnovějších informací má obal společnosti Dufaston cenu 574 rublů.

Duphaston recenze

Názory pacientů na drogu Duphaston jsou mimořádně pozitivní. Některé ženy s jeho pomocí zlepšily své zdraví, zatímco jiným pomohl udržet požadované těhotenství a přinesl domu štěstí. Dokonce ani poměrně vysoká cena léku není nikým zmíněna, takže důležité ženy zjistily jmenování tohoto léku pro sebe.

Existuje spousta recenzí o Dufastonu, takže zde je jen několik z těch, které byly naposledy přijaty na jednom z tematických zdrojů.

Lyudmila: Moje první těhotenství skončilo potratem a mořem slz. Bohužel až po incidentu jsem se dozvěděl o svém nedostatku progesteronu. Když těhotenství znovu přišlo, lékař doporučil, s ohledem na mé první zkušenosti, užívat drogu Dufaston od prvních dnů. Všechno proběhlo dobře a ovoce, pevně zakořeněné, začalo růst a rozvíjet se. Drogu jsem přestal brát postupně, protože jsem se bál, že mě znovu postihne stejný osud. Ale nebylo třeba se obávat, lék udělal svou práci a ve výsledku jsem porodil silného syna.

Victoria: Začal jsem užívat tento lék společně s několika dalšími lékaři, kteří mi byli jmenováni, když jsem měl závažné selhání cyklu. Je třeba poznamenat, že lék opravdu pomáhá sladit průchod cyklu. Můj přítel však řekl, že když také potřebovala pracovat na korekci cyklu, zatímco užívala Dufaston, všechno bylo jako hodinky. Ale jakmile drogu zrušila, pak se všechno znovu vrátilo. Teď beru prášky a přemýšlím o tom, jak se mi to stane. Každý z nás má však jiné tělo, takže není pravda, že se ke svým problémům vrátím. Nicméně dnes doufám, že je vše v pořádku a po vysazení drogy nedojde k žádným incidentům. Lékař doporučuje postupné vysazení. Možná o to jde.

Zhanna: Droga Duphaston je pravděpodobně známá mnoha dívkám a ženám, protože je skutečným zachráncem zdraví žen: pomáhá napravit zdraví a udržet požadované těhotenství a v případě potřeby vytvořit cyklus. Osobně jsem musel podstoupit léčbu polycystických onemocnění vaječníků a vyslechnout si verdikt o neplodnosti, který mi byl adresován, poté upravit můj cyklus a poté, co jsem otěhotněla, zachránit těhotenství před potratem. Jedním slovem, testoval jsem drogu ve všech jejích formách a nikdy jsem nebyl zklamán výsledkem. Doporučuji všem dívkám, které z nich budou čelit podobným problémům. Důvěřujte této droze - je to 100% zachránce žen.

Daria: Doslova od samého začátku menstruace jsem jako teenager trpěl nepravidelným cyklem. Lékaři ujistili, že až začne pravidelný sexuální život, vše se vrátí do normálu. To se však nestalo. A když jsme s manželem přemýšleli o dítěti, začala jsem pravidelně navštěvovat lékaře a pokoušet se navázat svůj cyklus pomocí léků k úspěšnému početí dítěte. Byl mi předepsán lék Duphaston a dokázal jsem s jeho pomocí překonat každou z obtíží na cestě k žádoucímu narození mé dcery.

Oksana: Další zpoždění menstruace mi znovu dalo naději, že jsem otěhotněla. Již tři roky jsme s manželem neúspěšně doufali v dlouho očekávané štěstí. Po cestě do lékárny jsem se zásobil těhotenskými testy, z nichž první ukázal negativní výsledek. Šel jsem ke gynekologovi. Lékař také nepotvrdil těhotenství. Bylo mi předepsáno pít Dufaston k vyvolání menstruace. Když jsem vypil všechny pilulky, které mi byly doporučeny v přísném souladu se schématem, které mi dal lékař, nenašel jsem menstruaci na konci této terapie. Když jsem dokonce přemýšlel o tom, co dělám, celou tu dobu s naprostými nesmysly, znovu jsem se rozhodl vyzkoušet těhotenský test a byl jsem ohromen překvapením a tajnou nadějí. Je to hotové! Jsem těhotná! Naše radost neznala hranic. V ordinaci lékaře bylo také vše potvrzeno. Nyní bylo hlavní udržet dítě a bylo mi doporučeno pokračovat v užívání drogy, aby se upevnilo těhotenství, což jsem ochotně udělal. Dnes už po domě běhá štěstí naboso a to období pro nás bylo velmi vzrušující a velmi vážně nás zkoušelo na sílu. Ale vyrovnali jsme se s neocenitelnou pomocí drogy Duphaston.

Lyubov: Když se rodina rozhodla mít druhé dítě, dozvěděl jsem se o droze Duphaston. Faktem je, že po narození mého prvního dítěte jsem strávil několik let na antikoncepci, a když jsem je zrušil, dostal jsem na oplátku velmi těžkou poruchu cyklu. Jaké těhotenství tady. Šel jsem po radu kamarádce své matky - je to porodník-gynekolog. Poté, co mě poslouchala, doporučila přijít na schůzku, aby si domluvila schůzku s řadou drog, mezi nimiž byl i Duphaston. Sotva řekl, než udělal. V důsledku léčby bylo dosaženo všeho, co bylo zahrnuto do našeho minimálního programu: vytvoření cyklu, následná koncepce a dokonce i díky léku bylo možné udržet požadované těhotenství, když hrozilo potrat. Jedním slovem, vzal jsem Dufaston pravidelně několik měsíců a ve výsledku se narodil roztomilý malý.

Související pokyny: Jdi

Ischemická cévní mozková příhoda je kritickou patologií.

Průlomové krvácení po Dufastonu

Duphaston je populární lék používaný v gynekologické praxi k odstranění různých poruch způsobených nerovnováhou v hormonálních hladinách. Jako každý lék, může způsobit reakce v těle. Jedním z nich je průlomové krvácení při užívání přípravku Duphaston. Co to je a jak na ně reagovat?

Co je to průlomové krvácení

Děložní krvácení se týká uvolnění krve z děložní dutiny, které nezávisí na menstruačním cyklu. K takovému výtoku dochází z mnoha důvodů, včetně onemocnění ženských orgánů, maligních nebo benigních novotvarů, komplikací po porodu, potratu.

Lékaři rozlišují mezi několika typy děložního krvácení, z nichž jeden je nefunkční. Vyskytuje se v důsledku porušení produkce pohlavních hormonů.

Se správným poměrem estrogenů a progesteronů začíná menstruace včas, intenzita uvolněné krve nepřesahuje normu. Pokud však z nějakého důvodu dojde k zabití hormonální rovnováhy v těle a tkáň endometria aktivně roste, k jejímu odmítnutí dochází částečně. Výsledkem je průlomové krvácení.

Druhým důvodem uvolňování krve, který nesouvisí s menstruačním cyklem, je užívání hormonálních léků - antikoncepce nebo léků. Problém je vyřešen úpravou dávky ošetřujícím gynekologem. Pokud jsou viníkem krvácení nitroděložní antikoncepce, jsou odstraněny.

Vlastnosti drogy Duphaston

Duphaston obsahuje syntetický analog přírodního hormonu progestogenu - dydrogesteronu. Po orálním podání se látka rychle vstřebává z gastrointestinálního traktu a vstupuje do krevního řečiště a nahrazuje endogenní hormon. Syntetická látka ovlivňuje stav endometria, slizničních tkání pochvy. Neovlivňuje ovulaci a menstruační funkce.

Lék se používá k odstranění hormonální nerovnováhy, zejména nedostatku progesteronu, a také k léčbě stavů vyvolaných nedostatkem hormonů. Léčba neovlivňuje ovulaci a další funkce reprodukčního systému. Duphaston se aktivně používá:

 • S porušením menstruačního cyklu (PMS, dysmenorea, amenorea,
 • Při léčbě endometriózy
 • K léčbě ženské neplodnosti, která je založena na nedostatečné luteinizaci folikulů
 • S hrozbou ukončení těhotenství
 • Pokud dojde k nefunkčnímu děložnímu krvácení
 • S menopauzou a menopauzou
 • V substituční terapii.

Dávka a doba přijetí jsou určeny odborníkem na základě diagnózy a charakteristik těla pacienta.

Možné vedlejší reakce

Duphaston je silný hormonální lék, a proto může v těle způsobit různé nežádoucí reakce. Po užití přípravku Duphaston některé ženy mají:

 • Hemolytická anémie
 • Jednotlivé reakce v důsledku přecitlivělosti
 • Bolesti hlavy, migrény
 • Selhání jater doprovázené bolestmi břicha, celkovou slabostí
 • Něha a bolestivost prsou
 • Puffiness
 • Průlomové krvácení.

Proč dochází ke krvácení při užívání přípravku Duphaston

Výskyt krvácení po užití hormonální látky se považuje za normální. Jakmile se dostane do těla, jeho účinná látka zvyšuje obsah progesteronu. Pokud je lék užíván k vyvolání menstruace, pak tělo vnímá zvýšení koncentrace hormonů jako signál, že došlo k ovulaci. V souladu s tím je přijat příkaz k odmítnutí endometriální tkáně a začíná menstruace..

Pokud je lék předepsán k léčbě patologických stavů způsobených nedostatkem progesteronu, pak je jeho podání indikováno ve druhé fázi měsíčního cyklu po ovulaci. V této době je možný výskyt krevních sekretů různé intenzity - od rozmazání až po hojnost. To se vysvětluje reakcí těla, přizpůsobením se hormonálnímu léku. Obvykle se při dlouhodobém užívání (několik měsíců) stav vrátí do normálu a výtok (krvácení) se zastaví.

Dojde-li k intermenstruačnímu krvácení, měli byste se poradit s gynekologem a upravit dávkování. V tomto případě pokyny pro tento léčivý přípravek doporučují zvýšit dávku přípravku Duphaston. Pokyny výrobce doporučují předepsat 5-7denní kurz k jejich zastavení, během kterého musíte užívat 10 mg dvakrát denně. A abyste zabránili krvácení, pijte stejné množství od 11. do 25. dne menstruačního cyklu. Přesnější dávkování a specifičnost příjmu však určuje pouze ošetřující odborník..

V žádném případě byste neměli sami zvyšovat počet tablet. Je nutné poradit se s lékařem, aby mohl určit povahu krvácení: ať už se vyvinulo v důsledku léčby Dufastonem, nebo je způsobeno jinými důvody. Je možné, že pacient bude potřebovat další lékařskou péči, hemostatické léky nebo v případě vážných patologií hospitalizaci.

Nemůžete přestat pít lék sami, protože v případě prudkého přerušení kurzu jsou možné vedlejší účinky zrušení. Specifiku další terapie by měl stanovit pouze ošetřující gynekolog.

Rozdíl mezi děložním krvácením a menstruací

Měsíční krvácení je indikátorem normálního fungování zdravého ženského těla. Nejmenší zdravotní potíže ovlivňují jejich kvalitu: pravidelnost, objem vytékající krve, doprovodné příznaky.

Děložní krvácení (nebo metroragie) se vyskytuje nezávisle na cyklu z různých důvodů. Můžete rozlišovat krvácení z dělohy podle následujících funkcí:

 • Menstruace je považována za normální, pokud se během cyklu uvolní průměrně 50 až 100 ml krve. Vyšší dávky naznačují narušení ženského těla, a pokud nepřijmete opatření, může pravidelná velká ztráta krve vyvolat anémii z nedostatku železa.
 • Patologii můžete také posoudit podle frekvence výměny hygienických vložek. Pokud je třeba každou hodinu měnit, je to také nepřímý důkaz krvácení z dělohy..
 • Metroragie se vyskytuje bez ohledu na den cyklu a nemusí se shodovat s jeho začátkem. Minimální doba menstruačního cyklu je 21 dní a nejdelší je asi 35. Lze posoudit krvácení z dělohy nejen v den začátku, ale také podle rostoucího objemu ztráty krve.
 • Barva menstruační krve je obvykle tmavá, u metroragie je jasně červená.
 • V průměru trvají kritické dny 3 až 5 dní. Pokud je jejich trvání delší, je nutné zkontrolovat děložní krvácení..

Výskyt průlomového krvácení během léčby přípravkem Dufaston je dán specifiky léčby a účelem léčby. Vzhledem k tomu, že se jedná o závažné hormonální činidlo, otázku změny dávkování berou odborníci..

Pravděpodobnost rozmazání na pozadí užívání drogy Dufaston

Lék Duphaston je indikován na menstruační nepravidelnosti

Krvavý výtok při užívání Duphastonu

Duphaston je jedním z nejpopulárnějších hormonálních přípravků ke korekci hladiny progesteronu. Progesteron je hormon, který podporuje těhotenství. Jeho nedostatek může vést k potratu..

Dufaston je předepsán, pokud:

 • U ženy je diagnostikován potrat,
 • Objevena endometrióza,
 • Menstruační funkce jsou narušeny,
 • Dochází ke krvácení z dělohy.

Někdy je Duphaston předepsán, pokud je pro ženu průběh premenstruačního syndromu obtížný. Ve většině případů je však Duphaston lékem na podporu časného těhotenství. Je to hormonální prostředek nejnovější generace a jeho vedlejší účinky jsou minimální..

Lék je obvykle předepsán, pokud má těhotná žena skvrnité skvrny. Mohou spadnout do dnů, kdy měla začít menstruace. Nebo jsou tyto výtoky během těhotenství spojeny s implantací vajíčka, což lze vyjádřit silnou bolestí v podbřišku a / nebo špinivým výtokem.

Popis léku

Při diagnostice nedostatku progesteronu jsou tablety Dufaston velmi často předepisovány ženám a výtok, který zcela neodpovídá fyziologickému, je nedílnou součástí léčby. To je naprosto normální - a není se čeho bát. Ženy si nejčastěji stěžují na rozmazání hnědého výtoku po užití Duphastonu.

Samotná droga je progesteronový hormon získaný syntetickou metodou a používá se k léčbě neplodnosti. Je nutné užívat lék ve druhé fázi menstruačního cyklu, kdy se děloha aktivně připravuje na nástup potenciálního těhotenství.

Délka kurzu a dávkování jsou individuální. Závisí na počáteční hladině progesteronu, celkové pohodě.

Špinění: špinění na pozadí Duphastonu

Pokud těhotná žena již pije Duphaston a mazanice nepřestala být (nebo naopak tam nebyla, ale začala), vyžaduje taková situace jednoznačně lékařský zásah. Okamžitě informujte svého lékaře. S největší pravděpodobností vám řekne, abyste pokračoval v pití léku, možná dokonce zvýšil dávku. Toto rozhodnutí však může učinit pouze lékař.!

Je to důležité a po jaké době po zahájení příjmu začalo vypouštění. Některé ženy se bojí, myslí si, že nastala menstruace a těhotenství je ohroženo. Pokud lékař rozhodne, že je vhodné umístit nastávající matku do nemocnice, neměli byste odolat doporučení k hospitalizaci. První týdny těhotenství jsou nejodpovědnější, nejobtížnější a nejrizikovější.

Po zrušení

Po zrušení Duphastonu se může také objevit výtok. Pokud žena náhle přestane užívat drogu, důvodem je abstinenční syndrom. Je charakterizována zhoršením pohody, zpožděním menstruace, výskytem skvrn mezi cykly. Tělo se musí připravit na další samostatnou produkci progesteronu, takže ke zrušení dochází postupně, s denním poklesem počtu užívaných pilulek.

Druhým důvodem je nástup těhotenství. Lék se užívá od 5 do 25 dnů cyklu. A pokud během tohoto období došlo k oplodnění vajíčka, pak špinění může naznačovat připojení embrya ke stěně dělohy. Pokud nemáte menstruaci včas, je nutné provést těhotenský test nebo provést test HCG v průběhu času, abyste vyloučili nebo potvrdili úspěšné početí.

Je třeba mít na paměti, že pokud došlo k těhotenství, měli byste o tom okamžitě informovat ošetřujícího gynekologa. Může být nutné provést několik dalších terapeutických kurzů s Dufastonem.

Dalším důvodem je nedokonalost orgánů reprodukčního systému. Chcete-li stanovit přesnou diagnózu, budete muset složit testy na hormony, abyste mohli studovat množství progesteronu. Žena může potřebovat další léčbu.

Bílý výtok může být příčinou afty na pozadí snížení imunity. To se stává zřídka, ale změna hormonálních hladin může způsobit vaginální mikroflóru. Pokud je výtok bílý s Duphastonem a je doprovázen svěděním, je třeba provést další testy.

Co dělat, když při užívání přípravku Duphaston začne hnědý výtok

Jak bylo uvedeno výše, nejprve informujte svého lékaře, pokud máte výtok. Nepropadejte panice - nemluvíme o potratu, výtok může trvat několik týdnů a těhotenství bezpečně přežije. Případ se však často změní v oddělení vajíčka nebo hrozbu tohoto oddělení. Pokud lze situaci zachránit, můžete po včasné návštěvě lékaře počítat s úspěšným řešením.

Pokud je lék předepsán a problém pokračuje, nezvyšujte dávku pro sebe, nenahrazujte Duphaston jiným lékem. Důsledky mohou být strašlivé. Není třeba čekat na skutečné krvácení místo namazání. Pouze lékaři, jen dodržujte všechna jeho doporučení a hlavně se nebojte a nepřehánějte.

Příznaky

Začnou mluvit o sporých obdobích, pokud se výrazně sníží množství krve vylučované během menstruace. V tuto chvíli lze uvolnit až 50 mililitrů krve. V takovém případě budou na těsnění viditelné pouze jeho stopy. S podobným klinickým obrazem lékaři hovoří o přítomnosti špinění. Současně může být krev čerstvá a šarlatová, ale někdy má hnědou barvu..

Pokračujte po „Duphastonu“ sporý měsíčně 1 den - to je častý indikátor.

Tento druh krvácení může nastat bezprostředně před normální menstruací, někdy působí jako regulátory. Menstruace může být doprovázena změnou celkového blahobytu ženy: zatímco se dámská nálada výrazně zhoršuje, dochází k podrážděnosti spolu s nadýmáním nebo tažením, které jsou pociťovány níže..

Proč po „Duphastonu“ existují malá období, je zajímavé pro mnoho krásných žen.

Těžké krvácení z průniku při užívání přípravku Dufaston

Průlomové děložní krvácení nastává v důsledku hormonálních poruch. Když je narušena rovnováha hormonů, endometrium roste a jeho odmítnutí může nastat v některých částech - výsledkem je průlomové krvácení. Pokud začnou užívat hormonální léky, může to vyžadovat vysazení léku.

Častěji:

 • Lékař předepisuje hemostatické léky a nemění dávkování Duphastonu nebo léků + mění dávkování,
 • Je nutný další ultrazvuk,
 • K udržení těhotenství je nutná hospitalizace.

Pamatujte také, že Duphaston nejsou neškodné vitamíny, ale závažný hormonální prostředek. Jedná se o drahou drogu, která se současně pije podle schématu. To je nemožné: dnes piji, zítra jsem zapomněl. Lék nelze sám zrušit, i když všechny varovné příznaky zmizí. Nelze jej samostatně nahradit přípravkem Utrozhestan, jak radí nedbalé matky na zvláštních fórech. Přečetli jste si jejich rady, ale nebudou vám moci zavolat sanitku, a v takovém případě nebudou odpovídat za smutné následky..

Složení a jak to funguje

Lék Duphaston se používá k léčbě neplodnosti, krvácení, s rizikem potratu u těhotných žen a dalších příznaků. Lék se vyrábí ve formě tablet potažených syntetickým obalem. Balení obsahuje 20 ks. Léčivou látkou je dydrogesteron, jedna tableta obsahuje 10 mg účinné látky.

 • stearan hořečnatý;
 • laktóza;
 • škrob;
 • oxid křemičitý.

Složení skořápky pokrývající tablety zahrnuje látky polyethylenglykol, oxid titaničitý, hypromelózu.

Duphaston zahrnuje analog progestogenu. Když žena vezme pilulku, lék se rozpustí v gastrointestinálním traktu a vstoupí do krevního řečiště a nahradí hormon. Aktivní složka léčiva má pozitivní vliv na složení endometria - vaginální sliznice. Produkt neovlivňuje ovulaci a menstruační cyklus.

Léčba se používá k léčbě hormonálních poruch, nedostatečného obsahu progesteronu, při léčbě stavů způsobených nedostatkem této látky. Droga neovlivňuje reprodukční systém ženy.

Farmaceutický přípravek má terapeutický účinek v případě porušení měsíčního cyklu, krvácení způsobeného hormonálním narušením. Lék zastavuje krvácení a normalizuje hormonální rovnováhu. Dávka léčiva a doba trvání léčby je předepsána gynekologem s přihlédnutím k diagnóze a formě průběhu onemocnění, jakož i celkové pohodě a přítomnosti doprovodných chronických patologií.

Proč se hnědý výtok vyskytuje v prvním trimestru

Dříve, když společnost nebyla z hlediska antikoncepce tak vyspělá, si ženy více uvědomovaly své tělo. Například si všimli bílého nebo čirého výboje uprostřed cyklu, protože si uvědomili, že se jedná o ovulaci. Cítí dnes každá žena své tělo takto? Proto se musíte podrobně podívat na sebemenší změny..

Ve většině případů není mírný hnědý výtok v prvním trimestru hrozbou. Musíte pochopit jejich podstatu, proto nemusíte být gynekologem. Nezapomeňte svému lékaři sdělit všechny informace.

Na co si musíte dát pozor:

 • Hojnost výboje,
 • Konzistence výboje,
 • Doba vybíjení,
 • Frekvence vybíjení,
 • Zápach a podráždění pokožky.

Pokud se jedná o krátkodobý rozmazaný výtok, jsou to jednotlivé, hnědé nebo světle hnědé, bez zápachu a další příznaky, zpravidla se není čeho bát. Ale určitě jděte k lékaři! Často fyziologický výtok se zavedením vajíčka do výstelky dělohy. Tento proces trvá déle než jeden den, někdy se natahuje na jeden a půl až tři týdny. Implantace je často doprovázena prasknutím malých cév a mícháním krve s vaginálními sekrety.

Druhým častým důvodem takového nahnědlého výtoku je reakce ženského těla na hormonální změny. A krevní nečistoty se mísí se slizničními vaginálními sekrety přesně ve dnech, kdy měla přijít menstruace. Jako by tento hnědý výboj přišel na své místo. Ale výtok je sporý, trvá několik dní a nemá žádný zápach. Červený nebo žlutý výtok je více alarmujícím signálem, na který bude lékař reagovat..

Nežádoucí účinky

Užívání léků může vést k rozvoji některých nežádoucích účinků, které zahrnují:

 1. Trávicí a hepatobiliární systém: bolest břicha, poruchy činnosti žlučníku a jater, které probíhají ve formě celkové slabosti, pocitu tíže v hypochondriu, mírné žloutenky.
 2. Nervový systém: bolest hlavy, která je paroxysmální.
 3. Červená kostní dřeň: může se u ní vyvinout hemolytická anémie charakterizovaná zvýšenou destrukcí červených krvinek.
 4. Reprodukční systém: výskyt závažného děložního krvácení, které lze zastavit pouze zvýšením dávky léku "Duphaston", citlivost prsu.
 5. Alergie: změny na kůži ve formě vyrážky, svědění.

Co znamená průlomové krvácení při užívání duphastonu. Geotar léčivých příruček. Dysfunkční juvenilní krvácení

Lékaři často předepisují lék Duphaston na děložní krvácení u žen. Tento léčivý přípravek patří do skupiny hormonálních látek dostupných v tabletách. Hlavní účinnou látkou je dydrogesteron, umělý analog ženského hormonu progesteronu. Dydrogesteron může kompenzovat nedostatek progesteronu a tím řešit mnoho problémů ženského reprodukčního systému. Často se to však děje naopak - při užívání Duphastonu dochází ke krvácení. je to možné?

Příčiny krvácení

Dysfunkční děložní krvácení je běžnou gynekologickou diagnózou u žen s hormonálními poruchami v těle.

Děložní krvácení se vyskytuje v různých věkových skupinách.

Jejich důvody jsou považovány za:

 • různé poruchy systému regulace reprodukčních funkcí;
 • endokrinní onemocnění;
 • zánětlivé procesy ženských orgánů;
 • chirurgické zákroky;
 • stres;
 • změna klimatického pásma;
 • léčivé a jiné intoxikace;
 • hormonální poruchy.

Hlavní příčinou krvácení, lékaři nazývají hormonální poruchy, v důsledku čehož dochází k anovulaci - stavu, kdy vejce neopouští vaječník. Na pozadí anovulace existuje nedostatek gestagenů - hormonů produkovaných žlutým tělem vaječníků.

Endometrium dělohy proto není chráněno před účinky estrogenu, vzniká hyperplastický proces - patologická změna v děložní vrstvě. Tato patologie je často doprovázena krvácením..

K léčbě takové poruchy gynekologové předepisují gestageny. Tyto hormony transformují endometrium a snižují účinky estrogenu.

Jedním z léků obsahujících gestageny je Duphaston. Obsahuje dydrogesteron, syntetický analog progesteronu, který přímo ovlivňuje endometriální vrstvu.

Podle výsledků klinických studií je Duphaston považován za vysoce účinný prostředek při léčbě děložního krvácení.

Mnoho faktorů ovlivňuje výskyt patologického krvácení. Mnoho z nich je úspěšně léčeno hormonálními léky..

Duphaston - indikace a opatření

Lék je předepsán pro různé ženské patologie způsobené nedostatkem progesteronu:

 • endometrióza - patologická proliferace endometria;
 • neschopnost otěhotnět;
 • hrozba nezachování těhotenství;
 • předmenstruační onemocnění;
 • děložní krvácení;
 • dysmenorea - nesnesitelná bolest během menstruace;
 • sekundární amenorea - žádné menstruační krvácení.

Lékař by měl předepsat Duphaston. Dávka se volí individuálně. Návod k použití přípravku Dufaston předepisuje předepsanou denní dávku, která má být rozložena po celý den.

Lék brání růstu endometriální děložní vrstvy. Po Duphastonu se menstruační bolesti snižují. Ovulace není potlačena. Užívání léků na krvácení jim pomáhá zastavit. K léčbě krvácení lékař předepisuje Duphaston spolu s estrogeny po dobu jednoho týdne. Mohou být použity i jiné hemostatické léky.

Duphaston nemá prakticky žádné vedlejší účinky.

Během užívání se mohou objevit některé nepříjemné příznaky:

 • zvýšená citlivost prsou;
 • bolest hlavy;
 • gastrointestinální poruchy;
 • vyrážka na kůži;
 • alergický edém.

Lék není předepsán pro individuální intoleranci, během laktace, s malabsorpcí - malabsorpcí.

Před použitím přípravku Duphaston lékař pečlivě vyšetří pacienta, na základě kterého se zvolí dávka a navrhne se léčebný režim. Pokud je lék užíván po dlouhou dobu, měl by pacient pravidelně podstupovat lékařské prohlídky a vyšetření..

Krvácení při užívání přípravku Duphaston

Během užívání Duphastonu často dochází ke krvácení. Ženy se tohoto stavu obávají. Proč se to stalo a v tomto případě stojí za to si dělat starosti?

Lékaři předepisují lék na různé patologie. Jeho účinek na tělo závisí na období, ve kterém žena začala užívat lék..

Menstruační cyklus má několik fází. Na začátku cyklu je endometriální povrch dělohy odmítnut kvůli nízké hladině estrogenu a progesteronu. Množství estrogenu se zvyšuje směrem k ovulaci. Vaječná buňka dozrává. Po ovulaci, pokud nedošlo k těhotenství, se zvyšuje objem progesteronu, klesá estrogen. Pod vlivem progesteronu se vyskytují v reprodukčních orgánech, začíná nová menstruace.

Krvácení z Duphastonu je přirozenou reakcí těla. Syntetický hormon obsažený v Duphastonu, který vstupuje do těla, potlačuje působení přírodních hormonů. Pokud užijete lék před ovulací, tělo vnímá přicházející progesteron jako známku toho, že došlo k ovulaci, nebo by měla přijít menstruace. Endometrium v ​​děloze se pod vlivem dydrogesteronu začíná měnit a je odmítnuto. Takto začíná krvácení na pozadí užívání Duphastonu.

K léčbě patologií způsobených nedostatkem progesteronu je Dufaston předepsán ve druhé fázi cyklu, to znamená po ovulaci. Během léčby je možné krvácení. To je způsobeno přizpůsobením těla syntetickému hormonu. Pokud lékař předepsal lék několik měsíců, pak by měl krvavý výtok brzy skončit. Obvykle do třetího cyklu přestane krvácet.

Pokud je v těhotenství předepsán lék na léčbu neplodnosti, přípravek Dufaston se nadále užívá. O tom, jak užívat lék během těhotenství, rozhodne lékař, který vede těhotenství.

V každém případě není možné drogu zrušit nezávisle a náhle. Všechny rušivé příznaky je lepší konzultovat s lékařem..

U spravedlivého sexu je to docela běžný jev. Existuje mnoho metod léčby takových projevů těla. Jednou z nich je léková terapie, která není úplná bez předepsání léku Dufaston na krvácení. Tento nástroj má individuální vlastnosti a před použitím vyžaduje předchozí konzultaci s odborníkem..

Indikace pro použití drogy

Děložní krvácení je považováno za jednu z nejčastějších gynekologických diagnóz. Proč děloha krvácí? Takové odchylky v těle naznačují, že dochází k hormonálním poruchám..

Krvácení se může objevit v jakémkoli věku, přičemž hlavní příčiny výskytu jsou:

 • porušení funkčnosti reprodukčních ženských orgánů;
 • diagnostika doprovodných onemocnění endokrinního systému;
 • přítomnost zánětlivých procesů;
 • indikace pro chirurgickou léčbu;
 • vliv mnoha stresových situací;
 • měnící se klimatické podmínky;
 • účinek použitých léků;
 • hormonální nerovnováha.

Druhý důvod je považován za zásadní, protože na pozadí těchto změn se vytváří takzvaná anovulace - stav, během kterého vajíčko není schopno opustit vaječník. V důsledku tohoto procesu mají estrogeny aktivní účinek na endometrium, což má za následek vývoj patologického procesu a změnu děložní vrstvy. Právě tento faktor způsobuje silné děložní krvácení..

Jednou z účinných terapeutických metod je léčba gestageny - steroidními hormony, které působí na endometrium na buněčné úrovni a chrání děložní orgán před patologickými novotvary a vytvářejí příznivé prostředí pro početí. Nejběžnějším lékem v této skupině je Duphaston. Díky hlavní složce kompozice - dydrogesteronu je obnovena endometriální vrstva. Kromě toho se nástroj aktivně používá při diagnostice mnoha dalších ženských onemocnění:

 • endometrióza - negativní zvýšení endometria;
 • nemožnost početí;
 • hrozba potratu;
 • syndrom předmenstruačního napětí;
 • bohatý menstruační tok;
 • syndrom silné bolesti během kritických dnů;
 • časté zpoždění, nestabilita menstruačního cyklu.

Dávkování přípravku Duphaston a dobu jeho užívání vybírá výhradně ošetřující odborník. Pokyny pro použití tohoto léku znamenají rozdělení denního příspěvku na celý den. Ve většině případů by měl být Duphaston užíván současně s léky k zastavení krvácení..

Léčba je prakticky bezpečná, protože má minimální počet možných vedlejších účinků. Mezi nejčastější patří zvýšená citlivost mléčných žláz, bolesti hlavy, zhoršená funkčnost gastrointestinálního traktu, alergické reakce na účinné látky, otok kůže. Je také zakázáno pít drogu během kojení as individuální nesnášenlivostí k jednotlivým složkám kompozice.

Výskyt krvácení v době aplikace

Při užívání přípravku Dufaston může často dojít ke krvácení. Proč je možné krvácení z Dufastonu? Tento lék je předepsán pro řadu patologických procesů reprodukčního systému a menstruačních nepravidelností, zatímco je důležité, v jakém období ho pacient začal užívat.

Menstruační cyklus zahrnuje několik fází. Proto se krvácení způsobené užitím Duphastonu považuje za normální reakci ženského těla. V tomto případě jsou přírodní hormony potlačeny díky syntetickým látkám.

Pokud k začátku užívání Duphastonu dojde před ovulací, bude to tělo vnímat jako skutečnost, že ovulace již prošla, proto přicházejí kritické dny.

Pokud je lék předepsán za účelem eliminace nemocí, musí být užíván ve druhé fázi menstruačního cyklu. To nevylučuje přítomnost mírného krvácení. Pokud je předepsán lék k odstranění neplodnosti, lék se užívá i po nástupu procesu oplodnění. Další příjem je dohodnut s ošetřujícím lékařem.

Silné krvácení po užití drogy

Duphaston je třeba užívat opatrně, protože je považován za silný hormonální lék. Mnoho pacientů si klade otázku, zda může Dufaston způsobit krvácení na pozadí jiných patologických stavů? Lék je často předepisován v nepřítomnosti kritických dnů, pokud důvodem zpoždění není těhotenství.

Menstruační cyklus má několik období, v závislosti na tom, které hormony se aktivně podílejí na funkčnosti ženského těla:

 • počáteční období trvající do zrání vajíčka;
 • období ovulace;
 • konečná fáze charakterizovaná tvorbou těhotenství nebo výskytem děložního krvácení.

Krvácení se obnoví okamžitě po užití Duphastonu. Takový proces však vůbec neznamená, že problém byl vyřešen, protože procesy ve vaječníku samotné nejsou aktivovány. Po Duphastonu (několik jeho kurzů) se užívání drogy zastaví, v důsledku čehož se krvácení znovu obnoví, ale již kvůli vysazení drogy.

Proto se použití přípravku Dufaston ke krvácení v některých situacích stává předpokladem, zvláště pokud je ženě diagnostikována souběžná onemocnění. Je třeba si uvědomit, že dobu používání a dávkování stanoví pouze ošetřující lékař na základě určitých testů. Náhlé vysazení léku je extrémně nebezpečné pro stav ženského těla.

K léčbě mnoha onemocnění reprodukční sféry žen se používají hormonální léky. A to je logické, protože často jsou to hormonální poruchy, které vedou k určitým patologiím. Ve větší míře jsou spojeny s funkcí porodu, kdy žena kvůli nerovnováze hormonů nemůže otěhotnět ani nosit dítě.

Krvavý výtok při užívání Duphastonu

Duphaston je jedním z nejpopulárnějších hormonálních přípravků ke korekci hladiny progesteronu. Progesteron je hormon, který podporuje těhotenství. Jeho nedostatek může vést k potratu..

Dufaston je předepsán, pokud:

 • U ženy je diagnostikován potrat;
 • Zjištěna endometrióza;
 • Menstruační funkce jsou narušeny;
 • Dochází ke krvácení z dělohy.

Někdy je Duphaston předepsán, pokud je pro ženu průběh premenstruačního syndromu obtížný. Ve většině případů je však Duphaston lékem na podporu časného těhotenství. Je to hormonální prostředek nejnovější generace a jeho vedlejší účinky jsou minimální..

Lék je obvykle předepsán, pokud má těhotná žena skvrnité skvrny. Mohou spadnout do dnů, kdy měla začít menstruace. Nebo jsou tyto výtoky během těhotenství spojeny s implantací vajíčka, což lze vyjádřit silnou bolestí v podbřišku a / nebo špinivým výtokem.

Špinění: špinění na pozadí Duphastonu

Pokud těhotná žena již pije Duphaston a mazanice nepřestala být (nebo naopak tam nebyla, ale začala), vyžaduje taková situace jednoznačně lékařský zásah. Okamžitě informujte svého lékaře. S největší pravděpodobností vám řekne, abyste pokračoval v pití léku, možná dokonce zvýšil dávku. Toto rozhodnutí však může učinit pouze lékař.!

Je to důležité a po jaké době po zahájení příjmu začalo vypouštění. Některé ženy se bojí, myslí si, že nastala menstruace a těhotenství je ohroženo. Pokud lékař rozhodne, že je vhodné umístit nastávající matku do nemocnice, neměli byste odolat doporučení k hospitalizaci. První týdny těhotenství jsou nejodpovědnější, nejobtížnější a nejrizikovější.

Co dělat, když při užívání přípravku Duphaston začne hnědý výtok

Jak bylo uvedeno výše, nejprve informujte svého lékaře, pokud máte výtok. Nepropadejte panice - nemluvíme o potratu, výtok může trvat několik týdnů a těhotenství bezpečně přežije. Případ se však často změní v oddělení vajíčka nebo hrozbu tohoto oddělení. Pokud lze situaci zachránit, můžete po včasné návštěvě lékaře počítat s úspěšným řešením.

Pokud je lék předepsán a problém pokračuje, nezvyšujte dávku pro sebe, nenahrazujte Duphaston jiným lékem. Důsledky mohou být strašlivé. Není třeba čekat na skutečné krvácení místo namazání. Pouze lékaři, jen dodržujte všechna jeho doporučení a hlavně se nebojte a nepřehánějte.

Těžké krvácení z průniku při užívání přípravku Dufaston

Průlomové děložní krvácení nastává v důsledku hormonálních poruch. Když je narušena rovnováha hormonů, endometrium roste a jeho odmítnutí může nastat v některých částech - výsledkem je průlomové krvácení. Pokud začnou užívat hormonální léky, může to vyžadovat vysazení léku.

 • Lékař předepisuje hemostatické léky a nemění dávkování Duphastonu nebo léků + mění dávkování;
 • Je vyžadován další ultrazvuk;
 • K udržení těhotenství je nutná hospitalizace.

Pamatujte také, že Duphaston nejsou neškodné vitamíny, ale závažný hormonální prostředek. Jedná se o drahou drogu, která se současně pije podle schématu. To je nemožné: dnes piji, zítra jsem zapomněl. Lék nelze sám zrušit, i když všechny varovné příznaky zmizí. Nelze jej samostatně nahradit přípravkem Utrozhestan, jak radí nedbalé matky na zvláštních fórech. Přečetli jste si jejich rady, ale nebudou vám moci zavolat sanitku, a v takovém případě nebudou odpovídat za smutné následky..

Proč se hnědý výtok vyskytuje v prvním trimestru

Dříve, když společnost nebyla z hlediska antikoncepce tak vyspělá, si ženy více uvědomovaly své tělo. Například si všimli bílého nebo čirého výboje uprostřed cyklu, protože si uvědomili, že se jedná o ovulaci. Cítí dnes každá žena své tělo takto? Proto se musíte podrobně podívat na sebemenší změny..

Ve většině případů není mírný hnědý výtok v prvním trimestru hrozbou. Musíte pochopit jejich podstatu, proto nemusíte být gynekologem. Nezapomeňte svému lékaři sdělit všechny informace.

Na co si musíte dát pozor:

 • Hojnost výboje;
 • Konzistence vypouštění;
 • Doba vybíjení;
 • Frekvence projevu výtoku;
 • Zápach a podráždění pokožky.

Pokud se jedná o krátkodobý rozmazaný výtok, jsou to jednotlivé, hnědé nebo světle hnědé, bez zápachu a další příznaky, zpravidla se není čeho bát. Ale určitě jděte k lékaři! Často fyziologický výtok se zavedením vajíčka do výstelky dělohy. Tento proces trvá déle než jeden den, někdy se natahuje na jeden a půl až tři týdny. Implantace je často doprovázena prasknutím malých cév a mícháním krve s vaginálními sekrety.

Druhým častým důvodem takového nahnědlého výtoku je reakce ženského těla na hormonální změny. A krevní nečistoty se mísí se slizničními vaginálními sekrety přesně ve dnech, kdy měla přijít menstruace. Jako by tento hnědý výboj přišel na své místo. Ale výtok je sporý, trvá několik dní a nemá žádný zápach. Červený nebo žlutý výtok je více alarmujícím signálem, na který bude lékař reagovat..

Příčiny výskytu: mazání při užívání Duphastonu (video)

Ať vám lékař předepíše cokoli - Dyufaston, Janine, Utrozhestan nebo Magnet, vše se pije podle schématu, v souladu s pokyny. I když se to při užívání léků rozmazává, nic nezrušte sami, neměňte dávkování, informujte svého lékaře o všech reakcích těla. Není třeba se bát, všechno může být fyziologické, ale váš stres a obavy mohou být hrozbou pro těhotenství.

Duphaston je hormonální lék. Krvácení z duphastonu může být stejně pravděpodobné jako při užívání jiných hormonálních léků. Uvolňovací forma - tablety. Léčivou látkou je dihydrosteron. Je to analog progesteronu. Dva hlavní hormony v normálním cyklu u žen jsou estrogen a progesteron. Estrogen připravuje ženské tělo na početí. Toto je „ženský“ hormon. Na rozdíl od toho může být progesteron v běžném životě ve vysokých koncentracích u mužů. Tento hormon u ženy je vylučován prasklým folikulem. Objeví se přesně po uvolněném vajíčku. A vyniká, dokud nezačne menstruační krvácení. Hlavní úlohou tohoto hormonu je zachování těhotenství. Při nedostatku tohoto hormonu bude vysoká pravděpodobnost ukončení těhotenství..

Krvácení z duphastonu: klinické projevy

Proto je tento duphaston indikován v případech, kdy nedostatek progesteronu způsobí klinické projevy, a to:

- Potrat, který vznikl na pozadí nedostatku progesteronu, obvyklého a ohrožujícího;

- Dysfunkční děložní krvácení z dyufastonu;

Ve všech výše uvedených případech má ženské tělo poruchy spojené s nedostatkem progesteronu. Mělo by se však pamatovat na to, že syntetické hormony nejsou úplnou náhradou za ty skutečné. A pochopme tento okamžik - dysfunkce na pozadí sníženého progesteronu není vždy spojena pouze s nedostatkem tohoto samotného progesteronu. Důvodů je často více a neměli byste vkládat všechny své naděje na samotný dyufaston.

Oprava léčby krvácení z duphastonu

Někteří pacienti zaznamenávají při užívání přípravku Duphaston výskyt krvácení. Podle pokynů by v tomto případě měla být dávka léku zvýšena a krvácení z dyufastonu se zastaví. Tuto událost je však třeba hlásit svému lékaři, protože vždy existuje možnost, že se nejedná o krvácení z dyufastonu, ale o krvácení z dělohy způsobené jinými důvody. A v tomto případě může být nutná korekce předepsané léčby a v některých případech hospitalizace, aby byla poskytnuta neodkladná lékařská péče..

V některých případech může lékař předepsat hemostatické léky namísto (nebo společně s) změnou dávky Duphastonu. V každém případě by léčba, zejména u tak důležitého a choulostivého tématu, jako je neplodnost, měla být předepsána zkušeným a spolehlivým lékařem. A může se velmi dobře stát, že to nebude lékař z vaší okresní prenatální kliniky. Hlavní věc je, že je to profesionál a člověk. Koneckonců, každá osoba může čelit neočekávaným, neznámým. A normální člověk v takové situaci by neměl skrývat svou nevědomost za chytré fráze, ale upřímně přiznat, že to teď nemohu vysvětlit, dovolte mi požádat o pomoc knihy (kolegy). Stručně řečeno, udělejte si čas na nalezení dobrého lékaře jednou a ušetří vám to nervy a čas ještě mnohokrát..

Krvácení při užívání dyufastonu

Ptá se: Nadežda, Moskva

Chronická onemocnění: mastopatie, uzliny štítné žlázy, adenomyóza dělohy, polypóza žlučníku, křečové žíly, chronická tonzilitida.

Dobrý den, podstoupil jsem hysteroskopii k odstranění endometriálního polypu a kyretáže. Došlo k potratu velmi brzy, nevyčistil jsem, byla pouze ultrazvuková kontrola. Výsledkem bylo, že 5 měsíců po potratu se otočila a nasadila polyp na ultrazvukové vyšetření. Histologie ukázala, že polyp je žlázovitý vláknitý. Lékař předepsal pít dyufaston od 16 do 25 dnů po dobu 3 měsíců, přišel jsem na schůzku 18. den po operaci, řekla, že to není děsivé, začněte od 18 dnů. Po první pilulce mě začalo bolet žaludek. Třetí den přijetí (20 po operaci a 28, pokud počítáte podle mého obvyklého cyklu), začaly skrovně nahnědlé s vínovým výtokem (staly se hnědé na podšívce) a žaludek začal bolet ještě více, jako u bolestivých období. Zavolal jsem kamarádce doktorky, která je v jiném městě (víkendy, nechoďte na kliniku), řekla, že užívání Duphastonu je s takovou diagnózou bezvýznamné a nemusíte pít vůbec nic. Pokud začne normální období, pak dyufaston okamžitě zrušte. Výsledkem je, že se výtok nezintenzivnil, vytéká po kapkách, žaludek bolí jako při menstruaci první den, co mám dělat? Zda pokračovat v užívání duphastonu, s takovým výtokem a do kterého dne, pokud to začalo 18. den po operaci (jedna lékařka řekla na klinice od 16 do 25, ale protože přišla 18. den, pak pijte od 18 do 25), další, že pití dyufastonu po dobu kratší než 10 dní nemá smysl?
A ještě jedna neshoda v názorech lékařů: jeden říká, že počkejte 3-6 měsíců a pijete duphaston před plánováním těhotenství, jiný říká, že nic nepijte, nemá smysl otěhotnět rychleji, aby polyp náhle nerostl, pokud nebyl kvalitativně odstraněn.
dík!

3 odpovědi

Nezapomeňte ohodnotit odpovědi lékařů, pomozte nám je vylepšit položením doplňujících otázek na téma této otázky.
Nezapomeňte také poděkovat lékařům..

Dobré odpoledne, musíte ultrazvuk opakovat po skončení menstruace. Pokud poly zůstane, bude muset být odstraněno. Dufaston polyp neodstraní, nevidím důvod ho nyní pít. Jako předgravidní přípravek se vám ukazuje dufaston, ale po odstranění polypu.

Doufám, 2016-05-10 12:35

Děkuji za rychlou odpověď! Pravděpodobně jsem ale napsal něco nepochopitelně. Provedl jsem operaci k odstranění polypu a všeho, co jsem napsal o pooperačním období. Šel jsem k lékaři 18. den po hysteroskopii, na které byl odstraněn polyp a byla provedena kyretáž. Lékař předepsal pít dyufaston, ale ne od 16. dne, ale od 18. dne, protože jsem se otočil 18. den (během tohoto období jsem obdržel pouze histologii z nemocnice), první den užívání duphastonu mě bolelo žaludek po první pilulce, třetí den rozmazání Ten den jsem i nadále pila dyufaston, 4. den už byly hojnější vínové výtoky, velmi mě bolelo žaludek. Pokud počítáte z mého obvyklého cyklu, nespoléhajíc se na provedenou operaci, pak měla v tento den přijít menstruace, ale pokud počítáte ode dne operace, bylo to 20 dní. A mazanice začala na pozadí užívání dyufastonu 3. den. Zatímco lékař řekl, že pije 10 dní a po zrušení, měla přijít menstruace. Včera jsem stále nepil dyufaston, bolesti v žaludku se zhoršily, hojnější krvácení, vínové, ale velmi vzácné pro normální menstruaci začalo. Nedokážu přijít na to, z čeho začal výtok: z užívání dyufastonu a proč, pokud z toho, nebo to byl můj cyklus, ai přes čištění přišli včas. A co dál s dyufastonem, pokud na něj bude taková neadekvátní reakce? Po operaci lékař nepředepsal žádné testy na hormony, ale dobře, odmítl jsem pít, protože mám křečové žíly a polypózu žlučníku. Proto jmenovala dyufaston. Ale jiný lékař, který mi neustále dělá ultrazvuk, řekl, že užívání duphastonu v tomto případě nemá smysl, pokud je polyp dobře odstraněn, obvykle neroste zpět, a pokud je špatný, žádná hormonální léčba nepomůže. Histologický polyp žlázovitý vláknitý

Dobré odpoledne, Dufaston nemůže způsobit bolest v podbřišku. Myslím, že vaše příznaky jsou spojeny se zánětlivým procesem pánevních orgánů, zatímco bolest, špinění a časné ukončení těhotenství jsou možné. Nyní přestaňte užívat dufaston, vezměte nimesil toto protizánětlivé 1 sáček denně, rozpuštěné v půl sklenici vody, po dobu 3 dnů. A také hemostatický tranexam 1 tuna 3krát denně, 3 dny. Poté proveďte mikroskopii vaginálního výtoku z nádrže. Výsev sekretů, aby se vyloučila přítomnost zánětlivého procesu.
S pozdravem, porodník-gynekolog, KasatkinaATA

Prohledávání stránek

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Stránka medportal provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na místě. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete získat poradenství ve 45 oblastech: alergik, venerolog, gastroenterolog, hematolog, genetika, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský chirurg, dětský endokrinolog, výživový poradce, imunolog, specialista na infekční onemocnění logopéd, ORL, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, onkolog, onkourolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, proktolog, psychiatr, psycholog, pulmonolog, urolog, revmatolog, revmatolog lékárník, bylinkář, flebolog, chirurg, endokrinolog.

Ve věku 45 - 50 let se u každé ženy očekává menopauza (menopauza). Tento proces je zcela fyziologický, ale často je doprovázen nepříjemnými příznaky: návaly horka, pocení, tlakové rázy, změny nálady.

Související články: