Postmenopauza - příznaky a léčba

Co je postmenopauza? Příčiny výskytu, diagnostiku a léčebné metody budeme analyzovat v článku Dr. Světlany Viktorovny Simaniny, gynekologky s 20letou praxí.

Definice nemoci. Příčiny nemoci

Postmenopauza je jedno z období poklesu reprodukční funkce, které začíná po menopauze a trvá až do věku 65-70 let nebo do konce života. Tato fáze vyžaduje, aby žena věnovala zvláštní pozornost svému zdravotnímu stavu, protože v této době je její tělo náchylné k rozvoji různých nemocí..

Nástupu postmenopauzy předchází premenopauza a samotná menopauza [13].

Premenopauza je období, kdy jsou vaše menstruace nepravidelné. Může trvat několik let až do poslední menstruace..

Premenopauza se může objevit v jakémkoli věku 1-3 roky před menopauzou. Věk začátku tohoto období závisí na genetických a individuálních vlastnostech ženského těla. V premenopauzální fázi začíná žena vykazovat vazomotorické a emočně-duševní poruchy: objevují se návaly horka, zaznamenává se nestabilita nálady, mění se hormonální profil, který je určen krevními testy. V tuto chvíli zpravidla začíná stoupat hladina FSH, hormonu hypofýzy, který stimuluje vaječníky. Hladiny estrogenu mohou zůstat normální kvůli zvýšené produkci FSH.

Jak vaječníky začnou nerovnoměrně produkovat ženské pohlavní hormony, cyklus se stává nepravidelným a nakonec se úplně zastaví. To naznačuje, že proces zrání a uvolňování vajíčka již neprobíhá..

Chaotické uvolňování hormonů během premenopauzy může vést k různým ženským chorobám:

 • hyperplazie endometria - nadměrná proliferace vnitřní vrstvy dělohy, která je obvykle během menstruace odmítána. Tato porucha má za následek abnormální děložní krvácení, které nesouvisí s menstruačním cyklem;
 • ovariální cysty - proliferace neovulovaných folikulů pod vlivem zvýšené hladiny hormonů hypofýzy.

Menopauza je období, ve kterém menstruace chybí jeden rok. Menopauza se obvykle vyvíjí ve věku od 50 do 55 let. Přítomnost menstruačního krvácení v pozdějším věku může naznačovat gynekologickou patologii, někdy velmi závažnou, jako je rakovina genitálií. To je důvod k okamžité návštěvě lékaře..

Nástup postmenopauzy je doprovázen příznaky menopauzy, které znepokojují téměř všechny ženy (až na vzácné výjimky) [1]. Jeho projevy závisí na počátečním zdravotním stavu, rozvinutých behaviorálních návycích, adaptivních schopnostech těla, aktivitě endokrinních systémů a schopnosti vést zdravý životní styl [11]. Průměrná doba menopauzy je přibližně 5 let [2].

Postmenopauzální příznaky

Všechny příznaky postmenopauzální menopauzy lze rozdělit do tří velkých skupin:

 • vazomotorické a emočně-mentální příznaky;
 • urogenitální a kožní příznaky;
 • pozdní metabolické poruchy.

Vazomotorické příznaky jsou zvláště výrazné v prvních několika letech po menopauze. Tyto zahrnují:

 • návaly horka, při kterých se zvyšuje pocení a objevují se červené skvrny na obličeji, krku a hrudníku (tzv. „cévní náhrdelník“) - lze je pozorovat po dobu 7 let nebo déle [13];
 • bolesti hlavy;
 • nízký nebo vysoký krevní tlak.

Hypertenze může mít „krizový“ charakter s výrazným psychoemotionálním zbarvením. Je doprovázeno zimnicí, bušení srdce, přerušení (arytmie), potíže s dýcháním.

Emoční a duševní příznaky se vyskytují u 13% pacientů [2] [7]. Zahrnují podrážděnost, ospalost, únavu, slabost, úzkost, zapomnění, nepozornost a snížené libido. Deprese je pozorována u 10% postmenopauzálních žen [2].

U 13% pacientů jsou příznaky menopauzy atypické s projevy alergických známek: kopřivka, otok obličeje, vazomotorická rýma, intolerance na určité léky a potraviny [4]. Tyto projevy naznačují změnu imunitní odpovědi těla, ke které došlo s nástupem menopauzy. Pacient může být také znepokojen záchvaty bronchiálního astmatu, které nelze léčit tradičními metodami..

Dalším atypickým znakem postmenopauzy je klimakterická dystrofie myokardu, která je doprovázena bolestí na hrudi. Vztah mezi závažností takové bolesti a údaji o EKG prakticky chybí: i při syndromu silné bolesti je EKG vzor změn buď zanedbatelný, nebo není detekován vůbec.

Pacienti s touto poruchou obvykle chodí k terapeutovi s podezřením na ischemickou chorobu srdeční. Ale na rozdíl od ischemické choroby srdeční je bolest srdce během menopauzy konstantní a lze ji léčit hormonálními léky.

Urogenitální poruchy se vyskytují u více než 50% žen starších 55 let. Mezi tyto poruchy patří:

 • suchost v pochvě;
 • bolest a špinění během a po pohlavním styku;
 • svědění a pálení v genitální oblasti;
 • časté, bolestivé, nedobrovolné močení;
 • ztráta moči při spánku, kašli, kýchání a cvičení;
 • naléhavé (neodolatelné) nutkání močit;
 • rekurentní cystitida [4];
 • snížený svalový tonus hráze, který vede k prolapsu genitálií [5].

Ženy jsou nejčastěji v rozpacích mluvit o těchto příznacích. Během jmenování však nestojí za to o nich mlčet, protože mohou ovlivnit diagnostiku a taktiku léčby..

K kožním známkám nástupu postmenopauzy patří prudké stárnutí pokožky - stává se suchá a zvrásněná. Pozorovány jsou také suché sliznice, křehké nehty, suchost a vypadávání vlasů. Všechny tyto změny jsou spojeny s nedostatkem estrogenu, který snižuje tvorbu kolagenu v pojivové tkáni..

Některé ženy pociťují zvýšený růst ochlupení na obličeji a sníženou výšku hlasu. Tyto změny jsou způsobeny zvýšenou produkcí androgenů ve vaječnících za podmínek nedostatku estrogenu..

Mezi pozdní metabolické poruchy patří:

 • osteoporóza - snížení kostní denzity (zjištěno u 30-50% pacientů po 50 letech);
 • kardiovaskulární choroby;
 • Alzheimerova choroba.

Vývoj osteoporózy je náchylnější k ženám s nízkou tělesnou hmotností, závislostí na kouření a alkoholu. Jeho výskyt je doprovázen bolestí kostí. U 30% s touto poruchou se kostní tkáň stává tak křehkou, že i drobná poranění vedou ke zlomeninám kostí předloktí, pánve a krčku femuru [5]. Růst se pomalu snižuje, zhoršuje se držení těla a omezuje se pohyblivost páteře a kloubů.

Všechny uvedené příznaky postmenopauzální menopauzy se mohou objevit u jakékoli ženy. Mírnější průběh klimakterického syndromu je pozorován u japonských žen [6].

Postmenopauzální patogeneze

Jádrem všech změn u postmenopauzálních žen je nedostatek syntézy estrogenu. Zdá se, že se vaječníky „vypnou“ a přestávají plnit reprodukční funkce, produkují vajíčka a produkují hormony, aby udržovaly podmínky pro vývoj těhotenství. V reakci na nedostatek estrogenu začíná hypofýza intenzivně syntetizovat gonadotropin FSH. Proto se v krevních testech u postmenopauzálních žen zvyšuje hladina hormonu FSH a hladina estradiolu [13].

V průběhu času je funkce produkce estrogenů k udržení metabolických procesů v těle převzata nadledvinami. Tuková tkáň je také součástí metabolismu estrogenu. U postmenopauzálních žen proto převládají estrogenové frakce, jako je estron a estriol. Kompenzační schopnosti těla se však u všech žen liší. To vysvětluje rozmanitost a závažnost klinických projevů u postmenopauzálních žen..

Na pozadí nedostatku estrogenu se postupně vyvíjí osteoporóza, je narušena funkce močových cest a pohlavních orgánů. V případě urogenitálních projevů v buňkách vaginální sliznice klesá hladina glykogenu a laktobacilů, díky čemuž se acidobazická rovnováha pochvy zvyšuje na 5,5-6,8 pH. Taková změna vytváří příznivé podmínky pro přidání infekce, zejména je aktivována střevní flóra. Ve výsledku se vyvíjí přetrvávající atrofická kolpitida (zánět pochvy), kterou je obtížné léčit.

Klasifikace a stadia vývoje postmenopauzy

V závislosti na prevalenci určitých projevů souvisejících s věkem je postmenopauza obvykle rozdělena do dvou období:

 • časná postmenopauza - prvních 8 let od ukončení menopauzy;
 • pozdní postmenopauza - více než 8 let po ukončení menopauzy [1].

Na počátku postmenopauzy převládají emoční, duševní a vazomotorické poruchy, jako jsou časté výkyvy nálady, úzkost, slzavost, podrážděnost, nespavost, návaly horka, pocení a nestabilita krevního tlaku. Tyto poruchy se vyskytují u 75% žen [1].

Emocionální a mentální projevy se obvykle objevují ještě před nástupem postmenopauzy a znepokojují ženu ještě rok po jejím skončení. Vasomotorické příznaky ve formě návalů tepla a dalších somatických projevů se spojují na samém začátku postmenopauzy a mohou přetrvávat po dobu 3–5 let.

Po 2-5 letech od začátku postmenopauzy se urogenitální příznaky objevují ve formě vaginální suchosti, nepohodlí při pohlavním styku, častého močení a inkontinence moči. Také během tohoto období začínají změny na pokožce, vlasech a nehtech..

V pozdní menopauze vystupují do popředí metabolické poruchy ve formě osteoporózy, aterosklerotických vaskulárních lézí, cerebrovaskulárních příhod, Alzheimerovy choroby atd. Tyto poruchy jsou nezávislá onemocnění, která vyžadují zvláštní léčbu. Osteoporóza se obvykle vyvíjí postupně a nijak se neprojevuje. Jeho příznaky jsou patrné až 10-15 let po ukončení menopauzy..

Závažnost klimakterického syndromu, který doprovází postmenopauzu, závisí na počtu návalů denně. Podle klasifikace vědce-gynekologa E.M. Vikhlyaevy existují tři stupně závažnosti menopauzy:

 • snadné - až 10 návalů za den;
 • průměr - od 10 do 20 návalů za den;
 • závažné - více než 20 návalů denně, přidání obecných somatických příznaků, které významně narušují stav pacienta nebo vedou k dočasnému postižení [12].

Komplikace po menopauze

Ženy se silnými návaly horka jsou vystaveny zvýšenému riziku rozvoje hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění. Vzhledem k tomu, že cévní tonus je nestabilní, snižuje se odolnost proti stresu, zvyšuje se hladina cholesterolu v krvi, což může v konečném důsledku vést k rozvoji ischemické choroby srdeční, poškození mozkové cirkulace a demence..

Jednou z komplikací pozdní postmenopauzy je osteoporóza. Vyvíjí se kvůli nedostatku estrogenu, který narušuje metabolismus vápníku v těle. Kosti křehnou, zlomeniny se vyskytují snadno, doslova „z ničeho“.

Nejnebezpečnější postmenopauzální zlomeninou je zlomenina kyčle. Nikdy neroste společně samostatně, tj. Bez rekonstrukční chirurgie, a často vede k invaliditě pacientů.

Bylo zjištěno, že chudí pacienti jsou obzvláště náchylní k rozvoji osteoporózy. To je způsobeno nedostatkem tukové tkáně, která se podílí na syntéze estrogenu. U žen se středně vyvinutým podkožním tukem je tedy hladina estrogenu vyšší.

Řada autorů také připisuje Alzheimerovu chorobu komplikacím po menopauze [7]. Trpí tím zpravidla lidé starší 65 let. První příznaky onemocnění jsou jemné. Krátkodobá paměť pacientky je narušena, a proto si nemůže pamatovat nedávno uložené informace. V průběhu času onemocnění postupuje k narušení dlouhodobé paměti, řeči a prostorové orientace [1]. Výsledky studie ukázaly, že riziko těchto příznaků u žen užívajících estrogeny během postmenopauzy je nižší než u ostatních pacientů [15].

Mezi další komplikace po menopauze patří důsledky psychologických zážitků spojených s menopauzou. Nespavost a podrážděnost vedou k neurotizaci pacienta, dochází k rychlé únavě, slzavosti, nepozornosti a syndromu chronické únavy. To vše významně narušuje kvalitu života ženy, což vede ke ztrátě pracovní kapacity a „zahájení“ psychosomatických onemocnění:

 • vředy žaludku a dvanáctníku;
 • ulcerózní kolitida;
 • neurodermatitida;
 • bronchiální astma;
 • arteriální hypertenze;
 • hypertyreóza;
 • revmatoidní artritida.

Poruchy paniky a spánku, rakovina, infarkt myokardu, syndrom dráždivého tračníku, sexuální poruchy, obezita, mentální anorexie, bulimie - tyto a mnoho dalších poruch má také důvod považovat za psychosomatické komplikace po menopauze [2].

Postmenopauzální diagnostika

První fáze diagnostiky zahrnuje fyzikální vyšetření: měření výšky, hmotnosti a indexu tělesné hmotnosti. To je nezbytné k identifikaci rizika metabolických poruch [13].

Dále se lékař podívá na výsledky obecných a biochemických krevních testů a ukazatelů koagulačního systému. Umožní vám identifikovat komplikace menopauzy a pozdních metabolických poruch, jako je zvýšená hladina cholesterolu, změny lipidových poměrů, poškození ledvin, jater a slinivky břišní, stejně jako přítomnost cukrovky a anémie..

Je také důležité studovat hormonální profil. U postmenopauzálních žen dochází ke zvýšení FSH. S rozvojem metabolických poruch spojených s poškozením štítné žlázy se mění hladina TSH as mikroadenomy hypofýzy se zvyšuje hladina prolaktinu [11].

Vyšetření na rakovinné buňky - cytologie a kolposkopie je povinné. Tyto studie se provádějí jednou ročně kvůli vysokému výskytu rakoviny děložního čípku a vulvy v postmenopauzálním období..

Cytologie je studie nátěru odebraného z povrchu děložního čípku a cervikálního kanálu pro rakovinné buňky. Přednost by měla mít tekutá cytologie, ve které je biomateriál umístěn nikoli na sklo, jako v tradiční cytologii, ale ve speciální nádobě se konzervační kapalinou. Jeho informativní hodnota se rovná biopsii děložního čípku..

Kolposkopie je vyšetření děložního čípku pod mikroskopem s ošetřením děložního čípku kyselým činidlem a barvivy. Umožňuje vám identifikovat morfologicky pozměněné buňky a oblasti na sliznici děložního čípku a vulvy.

Za účelem detekce nádoru v mléčných žlázách by měla být provedena mamografie - rentgenový snímek prsu ve dvou projekcích: přímý a šikmý (pokud je to nutné, do boku). U postmenopauzálních žen lze mamogramy provádět každý den. Při absenci patologie se mamografie provádí každé dva roky. Pokud vyšetření odhalí takové abnormality, jako je fibrocystické onemocnění prsu, cysty prsů, lipomy nebo kalcifikace, měla by být každoročně prováděna mamografie, aby bylo možné sledovat možné změny a včas diagnostikovat onkologický proces.

V některých případech se provádí EKG, ultrazvuk, MRI nebo CT. Údaje z průzkumu jsou uvedeny, pokud máte podezření na vývoj komplikací po menopauze: kardiomyopatie, změny srdce, krevních cév, kostry a trávicího systému, stejně jako při podezření na nádorový proces.

K detekci osteoporózy se provádí osteodensitometrie - rentgenová studie zaměřená na hodnocení minerální hustoty kostí a rizika možných zlomenin. Zpravidla se vyšetřuje bederní páteř a stehenní kost, méně často předloktí, patní kost nebo celá kostra. Osteodensitometrie se provádí podle indikací jednou ročně. Není nutná žádná speciální příprava na studium [9].

Postmenopauzální léčba

Léčba postmenopauzálních poruch by měla začít obecnými doporučeními pro změnu životního stylu: správná výživa, fyzická aktivita, přiměřený spánek a odpočinek, eliminace negativních faktorů prostředí.

V uplynulém desetiletí se hormonální léky aktivně používaly k léčbě klimakterických poruch. Mají řadu pozitivních účinků:

 • snížit frekvenci a závažnost návalů;
 • normalizovat náladu, snižovat úzkost a pocity deprese;
 • zpomalit proces stárnutí pokožky, zlepšit její vzhled;
 • přispívat k prevenci osteoporózy a zlomenin;
 • snížit pravděpodobnost vzniku metabolických poruch a některých druhů rakoviny [10].

Hormonální léčba se provádí po dobu nejméně jednoho roku (v průměru trvá 3-5 let). Pokud se návaly nevrátí, užívání hormonálních léků by mělo být přerušeno.

Potřeba hormonální terapie obecně trvá až 60 let. Ve vyšším věku převládají u pacientů somatické nemoci, takže potřebu užívání hormonálních léků nahrazuje potřeba speciální léčby nově se objevujících nemocí. Výjimkou jsou hormonální masti a čípky pro lokální terapii urogenitálních problémů - v případě potřeby je lze používat po celý život [3].

Hormonální léky by měly být předepisovány s ohledem na jejich kontraindikace. Patří mezi ně přítomnost diabetes mellitus, kardiovaskulární onemocnění, hypertenze, poruchy srážení krve, tromboflebitida, onemocnění žlučníku, novotvary dělohy a vaječníků (včetně fibroidů), nádory prsu a těžká onemocnění jater. V některých případech hormonální léky zvyšují riziko rakoviny. Studie také ukázaly, že dlouhodobá hormonální substituční léčba mírně zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby, na kterou by měl být pacient upozorněn [14].

Mezi prostředky pro hormonální léčbu postmenopauzálních poruch se rozlišují dvoufázové léky: cyklo-proginova, divina, klymen, climonorm a femoston. Doporučují se pro ženy začínající před premenopauzou, tj. Když menstruace ještě neskončila, ale vyskytují se nepravidelně. S nástupem postmenopauzy jsou indikovány léky pro kontinuální režim: femoston conti, femoston mini, angelic, indivina, climodien a cliogest.

V poslední době se lék Livial (Tibolon, Ladybone) používá k léčbě menopauzálních poruch u postmenopauzálních žen a prevenci osteoporózy. Má estrogenový účinek na ty orgány a tkáně, které mají nedostatek estrogenu. Tento lék je vhodný zejména pro pacienty s depresí. Může to trvat dlouho.

Monoterapie estrogenem je indikována u žen s odstraněnou dělohou. Mohou být použity ve formě tablet (proginova, estrofem), gelů (divigel, estrogel) nebo náplastí (climara, dermestril). Pokud není odstraněna děloha, lze použít také monoestrogeny, ale pod rouškou gestagenů.

U urogenitálních poruch jsou estrogeny předepsány ve formě krému nebo čípků pro topické použití, protože stimulují růst uretrálního epitelu. Mezi takové léky patří Orniona, Ovestin, Gynoflor E, Ovipol Clio atd. Místní léčba může být používána po dlouhou dobu, ale nepostradatelnou podmínkou pro to by měla být každoroční kontrola nátěrů na onkocytologii, transvaginální ultrazvuk dělohy a jeho přídavky [11].

Alternativa k hormonální terapii

Hormonální substituční léčba není jediným způsobem léčby menopauzy u postmenopauzálních žen. Kromě toho existují nehormonální léky. Je obvyklé předepisovat je pro mírnou a středně těžkou menopauzu nebo pro přítomnost kontraindikací hormonální terapie [8]. Mezi tyto nehormonální léky patří:

 • protiklimakterické léky a doplňky: klimalanin, klimaxan, klimadinon, klimakoplan, feminální, inoklim atd. - eliminují návaly horka, ale nezabraňují rozvoji pozdních komplikací po menopauze;
 • antidepresiva (asentra, paroxetin, fluoxetin, Prozac), léky proti bolesti (lyrica, gabapentin) a hypnotika - symptomatické léky, jsou předepsány ve spolupráci s psychoterapeutem. Dávka užívaných léků by měla být postupně snižována, ale pokud se znovu objeví příznaky menopauzy, dávka se zvyšuje.

K léčbě osteoporózy u postmenopauzálních žen se používají bisfosfonáty: fosamax, bivalos, bonviva, forosa. Zpomalují „resorpci“ kostní tkáně a zvyšují hustotu kostí. Rovněž je nutné užívat doplňky vitaminu D a vápníku [6].

Psychoterapie se také používá při komplexní léčbě postmenopauzálních poruch. Pomáhá pacientovi vyrovnat se s psychickými obtížemi, které vznikají během postmenopauzy, a předcházet vzniku některých psychosomatických komplikací..

Předpověď. Prevence

Prognóza vývoje postmenopauzálních komplikací závisí především na životním stylu pacientky, jejím počátečním zdravotním stavu a přítomnosti traumatických situací. Nejlepší ze všeho je, že postmenopauzální změny v těle se dají korigovat v prvních letech tohoto období. Včasná léčba vám umožňuje kontrolovat projevy menopauzy, předcházet rozvoji urogenitálních a metabolických poruch [13].

Prevence negativních důsledků postmenopauzy by měla zahrnovat především změnu obecného životního stylu:

 • fyzické cvičení na čerstvém vzduchu, rychlá chůze po dobu nejméně 40 minut denně, dávkovaná fyzická aktivita nejméně třikrát týdně (plavání, fyzioterapeutická cvičení);
 • odmítnutí špatných návyků;
 • plný spánek po dobu nejméně osmi hodin denně [8];
 • splnění všech doporučení lékaře;
 • správná výživa;
 • dodatečný příjem vápníku k prevenci osteoporózy;
 • užívání vitaminu D v dávce 800 IU denně [7].

Kvalitní výživa zahrnuje stravu s nízkým obsahem sacharidů bohatou na rostlinnou vlákninu, ovoce, celozrnné pečivo, obiloviny a mléčné výrobky bohaté na vápník. Je nutné omezit spotřebu živočišných tuků a solí. Je vhodné uspořádat si „rybí“ dny dvakrát týdně.

Zájem pacienta o aktivní životní styl může radikálně ovlivnit průběh postmenopauzy: ruční práce, čtení knih a jiné koníčky, oblíbená práce, společné aktivity s přáteli a příbuznými, které přinášejí potěšení. Na těchto kritériích závisí průběh postmenopauzy a výskyt určitých komplikací [1].

Postmenopauza

Po ukončení menstruace v životě ženy začíná období, které lékaři nazývají postmenopauzální. Předchází mu období menopauzy. V moderní době je průměrný věk menopauzy u žen 51 let. Vývoj postmenopauzy lze posoudit v případě, že menstruace chybí po dobu 12 měsíců. Asi 30% ženské populace na celém světě je v postmenopauzálním období. Během tohoto období dochází v těle k některým involučním procesům..

Po nástupu postmenopauzy se významně zvyšuje riziko vzniku onemocnění souvisejících s věkem i různých patologií, jejichž vývoj je spojen se snížením hladiny estrogenu v těle (hyperplazie endometria, ovariální cysta atd.). V tuto dobu také klesá vrchol onkologických onemocnění genitálií..

Příčiny

Hormonální funkce vaječníků prochází významnými změnami ještě před začátkem posledního období ženy. Jejich cyklická funkce se zastaví v době menopauzy. To je způsobeno vývojem folikulární rezistence na FSH. Ve výsledku klesá sekrece inhibinu.

Pokud nastalo postmenopauzální období, pak se produkce progesteronu v těle zastaví a sekrece estrogenu se postupně snižuje. Nejslabší ze všech existujících estrogenů, estron, se stává hlavním. Jeho koncentrace v krvi je čtyřikrát vyšší než koncentrace estradiolu.

Nedostatek estrogenu je součástí involučních procesů. Na jedné straně lze tento proces považovat za zcela normální, ale na druhé straně hraje určitou patogenetickou roli při vývoji různých poruch, zejména menopauzy. Na jejich pozadí se může u ženy vyvinout ovariální cysta, postmenopauzální osteoporóza, cervikální hyperplazie, postmenopauzální endometrióza a další patologické stavy.

Příznaky

Jak již bylo zmíněno výše, postmenopauza se vyznačuje obecnými involučními procesy a změnami v reprodukčním systému. Během tohoto období by žena měla být častěji viděna odborníkem. Možná budete muset podstoupit léčbu nebo vypít vitamíny. Existuje také riziko vzniku ovariálních cyst, postmenopauzální endometritidy, hyperplazie a dalších patologických stavů. Pravidelná návštěva odborníka proto pomůže identifikovat tato onemocnění v raných stádiích a provést jejich adekvátní léčbu..

Mezi hlavní příznaky postmenopauzy patří:

 • absence menstruace po dobu jednoho roku nebo déle;
 • tendence k rozvoji postmenopauzální osteoporózy;
 • mění se barva a konzistence vaginálního výtoku. K tomuto příznaku dochází v důsledku skutečnosti, že tělo neprodukuje dostatek estrogenu;
 • změny na kůži. Tento příznak se vyvíjí absolutně u všech žen. V postmenopauzálním období mají výraznou ptózu, kůže mění svou strukturu a barvu, aktivněji se objevují vrásky;
 • vzhled šedivých vlasů. Tento proces může začít ve věku 45 let nebo o něco dříve..

Diagnostika

Reprodukční systém ženy je nesmírně složitý. Ani žena sama, která zná všechny rysy svého těla, když dosáhla příslušného milníku, nemůže vždy pochopit, co se s ní děje. Kromě toho stojí za zmínku, že období, ve kterém funkce vaječníků začínají postupně mizet a objevují se první příznaky postmenopauzy, je poměrně dlouhé. Proto je nutné provést diagnostiku včas, která umožní odlišit přirozené procesy v těle od patologických. Některé příznaky postmenopauzy jsou podobné příznakům onemocnění, jako je ovariální cysta, cervikální hyperplazie a další. Po dokončení všech nezbytných studií bude gynekolog schopen předepsat adekvátní léčbu.

Pokud žena nemá menstruaci po dobu jednoho roku, měla by se poradit s lékařem a podstoupit tato vyšetření:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů. Metoda umožní určit nepřítomnost folikulů a také umožní všimnout si ovariální cysty nebo hyperplazie endometria, pokud se taková onemocnění vyskytnou;
 • krevní test na mužské hormony. Pokud žena vstoupila do postmenopauzálního období, její hladina v krvi se zvýší;
 • analýza FSH (vysoký obsah);
 • test na estradiol (hodnoty budou minimální).

Všechny tyto techniky umožňují určit, zda postmenopauza přišla nebo ne. Aby však bylo možné přesně určit poškození, které by mohla způsobit ženskému tělu, měl by se navíc podrobit těmto vyšetřením:

 • hysteroskopie;
 • UAC;
 • Ultrazvuk břišních orgánů (lze detekovat ovariální cysty);
 • mamografie;
 • cytologické vyšetření sliznice děložního čípku (umožňuje identifikovat přítomnost hyperplazie);
 • osteodensitometrie. Technika, pomocí které můžete podrobně studovat stav kostní tkáně. Jedná se o nesmírně důležitou metodu výzkumu, protože u žen se často vyskytuje postmenopauzální osteoporóza.

Všechny tyto metody jsou vysoce informativní, protože umožňují posoudit stav ženského těla a identifikovat přítomnost ovariální cysty, hyperplazie endometria, nádorů a dalších patologických stavů. Na základě získaných údajů lékař vypracuje nejoptimálnější léčebný plán. Jeho hlavním cílem je snížit projevy postmenopauzálních symptomů, vyléčit doprovodná onemocnění a zabránit rozvoji komplikací..

Důsledky postmenopauzy

Urogenitální poruchy se ve většině klinických případů vyvíjejí u žen 2–5 let po nástupu postmenopauzy. Jejich vývoj je způsoben skutečností, že na pozadí poklesu pohlavních hormonů se vyvíjejí dystrofické a atrofické změny ve strukturách citlivých na estrogen urogenitálního systému. Následkem toho se postupně začínají zvyšovat příznaky následujících onemocnění:

 • únik moči;
 • atrofická vaginitida;
 • dyspareunie;
 • pollakiuria;
 • cystourethritis;
 • snížená funkce mazání;
 • v některých případech může dojít k prolapsu pohlavních orgánů.

Nedostatek estrogenu může vést ke zvýšení výskytu kardiovaskulárních patologií u žen.

Ve 40% případů vede nedostatek estrogenu v těle ženy k rozvoji postmenopauzální osteoporózy. Nemoc se vyvíjí postupně a je často bez příznaků, což ztěžuje stanovení přesné diagnózy. Příznaky naznačují, že došlo k významnému úbytku kostní hmoty.

Příznaky postmenopauzální osteoporózy:

 • zakřivení páteře;
 • snížený růst;
 • silná bolest;
 • výskyt mikro a makro zlomenin, a to i při malém poškození.

U postmenopauzálních žen je nejčastější komplikací tvorba epiteliálního nádoru, ale mohou se také vyvinout další histologické varianty - endometrioma, tekom, fibrom atd. Jejich vývoj u postmenopauzálních žen může vyvolat krvácení. Hormonální nádory vaječníků jsou často kombinovány s endometriálními patologiemi. Ve většině klinických situací jsou nádory spojeny s polypy a postmenopauzálním krvácením. To vše je způsobeno atrofií endometria (hyperplazie).

Tumory se také vyvíjejí společně s žlázovou hyperplazií endometria a rakovinou. Je důležité diagnostikovat vývoj těchto stavů včas, protože jsou nebezpečné pro zdraví a život ženy. Čím dříve je předepsána správná léčba, tím příznivější bude jeho prognóza..

Léčba

Nyní bylo vyvinuto mnoho léků, které pomáhají snižovat postmenopauzální příznaky. Mohou však být užívány pouze podle pokynů lékaře. Pouze on bude schopen zvolit optimální lék s přihlédnutím k charakteristikám těla a zvláštnostem průběhu postmenopauzy u ženy. Je nemožné vybrat si vlastní prostředky, protože nesprávná volba může pouze zhoršit stav a vést k tvorbě nádorů, hyperplazii endometria, ovariálních cyst atd..

V některých případech bude nutné léčit stávající onemocnění ženského reprodukčního systému, které se vyvinulo v důsledku nedostatku estrogenu. V tomto případě byste měli nejprve projít všemi nezbytnými testy a teprve poté na základě jejich údajů lékař předepíše léčbu. Na pozadí nedostatku se často vyvíjí cysta nebo hyperplazie. Tato onemocnění lze léčit konzervativně i operativně. Operace je indikována pouze v pokročilých stádiích, kdy je velikost cysty již poměrně velká nebo existuje rozsáhlá léze endometria.

Většina lékařů věří, že pokud se postmenopauza vyvíjí kvůli nedostatku účinných látek, je nutné užívat léky, které tento nedostatek kompenzují. Ale ne všichni pacienti mají tendenci neustále užívat hormony. Kromě toho má tato léčba některé kontraindikace:

 • systémová autoimunitní onemocnění;
 • nádory sliznice dělohy nebo mléčných žláz;
 • problémy s játry.

Nejúčinnější je ale hormonální léčba. Následující syntetické léky mohou kompenzovat nedostatek estrogenu:

 • Klimara;
 • Proginova;
 • Divina;
 • Klimonorm;
 • Femoston;
 • Divisek.

Některé lidové léky se také používají k léčbě postmenopauzy:

 • infuze lékořice. Posiluje kosti a stimuluje estrogenní aktivitu;
 • infuze třezalky tečkované. Je to nezbytné pro normalizaci přívodu krve. Pomáhá také zbavit se návalů horka;
 • šalvějový vývar;
 • odvar z ženšenu.

Postmenopauza: co to je, jaké jsou její příznaky a jak zmírnit nepříjemné příznaky

Čas je prchavý a dokonce i včerejší školačka, nevěsta a matka již zralých dětí si všimla, že její tělo nefunguje tak, jak to bývalo. Není možné s jistotou říci, kdy funkce vaječníků začnou mizet..

Vyvrcholení probíhá v několika fázích, z nichž každá má své vlastní vlastnosti. Poslední fází menopauzy je postmenopauza. Co je postmenopauza, kdy to přijde, jak dlouho to trvá, s jakými příznaky postupuje a jak by každá žena měla vědět, jak zlepšit její pohodu.

Když přijde postmenopauza a co to je?

Postmenopauza je dlouhé období po ukončení menstruace. Není možné pojmenovat přesný věk pro nástup postmenopauzální fáze, protože tělo každé ženy je individuální. Nástup menopauzy a rychlost vyhynutí plodnosti jsou ovlivněny dědičností, minulými nemocemi, stavem imunitního systému, věkem a životním stylem..

Postmenopauza u žen nepřichází náhle.

Tato fáze je poslední fází menopauzy..

Celkově existují 3 fáze menopauzy:

 • premenopauza;
 • menopauza;
 • postmenopauza.

Premenopauza u většiny žen nastává po 40 letech. Toto období je přípravnou fází pro dokončení reprodukční funkce..

Vaječníky produkují stále méně vajíček a produkce pohlavních hormonů klesá. Menstruace pokračuje, ale stává se nepravidelným. Ženské cykly stále častěji probíhají bez ovulace, což znamená, že šance na otěhotnění se snižují..

Menopauza - ve srovnání s jinými obdobími menopauzy je tato fáze nejkratší. Je charakterizováno období poslední menstruace. O nástupu menopauzy svědčí absence menstruace po dobu delší než jeden rok.

Postmenopauza je poslední fáze menopauzy, kdy menstruace zcela chybí. Ve většině případů k tomu dojde po 55 letech. Vaječníky přestávají fungovat, je akutní nedostatek hormonů. Toto období je brzy a pozdě. Počáteční fáze trvá 2–3 roky, poté nastává pozdní postmenopauza, trvající 10 a více let.

Včasné rozpoznání menopauzy pomůže upravit životní styl, stravu a léčbu, aby se zmírnily příznaky menopauzy.

K jakým změnám dochází v ženském těle?

Po řešení otázky, co je postmenopauza, je nutné zjistit, co se v současné době děje v ženském těle. Během postmenopauzálního období dochází v těle ženy k hormonálním poruchám: klesá produkce estrogenu a progesteronu a zvyšuje se produkce folikuly stimulujícího hormonu.

U postmenopauzálních žen není endometrium odstraněno nebo obnoveno, což znamená, že nástup menstruace je nemožný. Děloha a vaječníky se zmenšují a produkce hlenu klesá.

Během postmenopauzálního období klesá ženská vagina a mění se složení mikroflóry. Změna ve složení mikroflóry vede k infekcím v reprodukčním systému a močovém měchýři. Výsledkem je, že žena často trpí cystitidou. Snížený svalový tonus může vést k močové inkontinenci při kašli nebo namáhání.

Příznaky posledního období menopauzy

Začátek postmenopauzálního období můžete stanovit nejdříve 12 měsíců po skončení menstruace..

Kromě absence menstruace existují další příznaky postmenopauzy:

 • křehkost kostí;
 • ztráta vlasů;
 • suchost a snížená pružnost pokožky, výskyt vrásek a tmavých skvrn;
 • nadváha;
 • zhoršení paměti, zraku a sluchu;
 • možný vývoj kardiovaskulárních onemocnění;
 • žena se stává podrážděnou, roztržitou, podezřelou, často se obává nespavosti;
 • trávení je narušeno, dochází k zácpě;
 • objevují se věkové skvrny a mění se krtci.

Postmenopauza má za následek mnoho změn v ženském těle, které jsou způsobeny neustálým snižováním hladiny ženských hormonů. Během tohoto období se zvyšuje riziko nádorů v prsu a genitáliích..

Vzhled menstruace může naznačovat polypy nebo nádorové formace. Pokud tedy během tohoto přechodného období máte menstruaci, okamžitě navštivte svého lékaře..

V postmenopauzálním období je normou malé množství bezbarvého výtoku bez zápachu. Pokud výtok změnil barvu nebo nepříjemně voní, znamená to, že žena má drozd nebo zánětlivý proces v genitáliích.

Je nemožné se zbavit všech nepříjemných známek postmenopauzy, ale nečinnost může způsobit rozvoj mnoha nemocí. Nebude nadbytečné navštívit lékaře, aby zjistil aktuální zdravotní stav a výběr vhodných léků ke zmírnění stavu.

Diagnostika posledního období menopauzy

Reprodukční systém u žen je složitý. Ne každá dáma, která zná individuální vlastnosti svého těla a dosáhla příslušného věku, rozumí tomu, co se s ní děje.

Fáze životní cesty, ve které dochází k zániku činnosti vaječníků, je poměrně dlouhá. Proto, aby se potvrdila přirozenost procesu a vyloučila patologie, je nutné diagnostikovat postmenopauzu.

Pokud ženě chybí menstruace déle než rok, potřebuje:

 • proveďte analýzu hormonu stimulujícího folikuly - u postmenopauzálních žen je zvýšena;
 • nechte se otestovat na estradiol - bude to nízké;
 • nechat se otestovat na mužské pohlavní hormony - jejich hladina v krvi se zvýší;
 • podstoupit ultrazvuk pánevních orgánů - studie potvrdí nepřítomnost folikulů.

Po absolvování testů a provedení ultrazvukového vyšetření bude lékař schopen potvrdit nástup posledního období menopauzy.

Pokud existují známky zhoršení zdravotního stavu, jakož i za účelem posouzení toho, jak velké poškození těla již bylo způsobeno, může ošetřující lékař navíc předepsat:

 • obecná analýza krve;
 • Ultrazvuk břišních orgánů;
 • endoskopické vyšetření děložní dutiny;
 • neinvazivní vyšetření mléčných žláz;
 • cytologické vyšetření sliznice děložního čípku;
 • osteodensitometrie.

Je možné otěhotnět s postmenopauzou

Je těžké říci, v jakém věku už žena nebude moci otěhotnět. Ve světě bylo popsáno mnoho případů, kdy se ženy, navzdory časným příznakům menopauzy, nad 55 let přirozeně staly matkami. Více žen v tomto věku otěhotnělo po aktivaci vaječníkových hormonů.

Dokonce i po ukončení menstruace se během 2–3 let mohou z vaječníků ženy vytvořit folikuly, takže existuje šance na těhotenství. Bohužel často existují případy, kdy ženy ve věku 45–50 let, které se obrátily na odborníka ohledně dlouhé absence menstruace, jsou překvapeny, když je lékař informuje o těhotenství.

Většina žen v tomto věku již má dospělé děti, takže takové těhotenství velmi často končí potratem. Abyste se nedostali do podobné situace, musíte se chránit několik let po ukončení menstruace..

Optimální ochranou u postmenopauzálních žen je hormonální antikoncepce. Poskytuje také prevenci nemocí, které se mohou vyvinout v důsledku snížení hladiny pohlavních hormonů v krvi..

Léčba v konečné fázi menopauzy

Většina známek postmenopauzy je důsledkem hormonálních změn v těle ženy. Hlavním cílem léčby během tohoto období je stabilizace hladin hormonů. Ošetřující lékař ne vždy předepisuje hormonální léčbu. V některých případech pomáhají fytohormony zmírnit stav ženy. Tyto produkty jsou založeny na rostlinných výtažcích, které stimulují produkci estrogenu.

Žena by měla dodržovat doporučení lékařů, protože nekontrolovaný příjem hormonálních nebo hormonálně podobných léků může vyvolat rozvoj onkologických nebo kardiovaskulárních onemocnění. Kromě hormonální léčby jsou předepsány také vitamíny, vápník, srdce a sedativa..

Můžete také zmírnit stav pomocí lidových receptů, které jsou založeny na odvarech z třezalky, ženšenu, lékořice, jetelů a šalvěje. Abyste odstranili nepříjemné příznaky menopauzy, měli byste být více venku a jíst správně.

Prevence komplikací během postmenopauzy

Po zániku reprodukční funkce nemusíte na sebe mávat rukama a myslet si, že život již uplynul. Během poslední fáze menopauzy se u žen často vyvinou onemocnění kardiovaskulárního systému, nádory a osteoporóza. To může vést k invaliditě nebo předčasné smrti..

Měli byste omezit používání vepřového masa, sacharidových potravin, cukru, soli, uzených, kořeněných, silných káv a alkoholu. U žen po menopauze je užitečné konzumovat čerstvou zeleninu a ovoce, mléčné výrobky, obiloviny, brokolici, luštěniny, sójové boby, pistácie a datle.

Aby se předešlo komplikacím během postmenopauzy, doporučuje se:

 1. Změřte krevní tlak ráno a večer.
 2. Dvakrát do roka navštěvujte gynekologa, nechte si udělat mamograf a podstoupit ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.
 3. Pravidelně kontrolujte hladinu cholesterolu v krvi.
 4. Vyhýbejte se přísným dietám a užívejte vitamíny.
 5. Odmítnout špatné návyky.
 6. Více venku.
 7. Dělejte lehké cvičení.

Čím dříve žena začne vést zdravý životní styl, tím menší je pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů..

Shrnout

Každá žena se v určitou dobu naučí, co je to po menopauze. Není třeba se bát této nové fáze života a myslet si, že bude trvat věčně. Nejde o stáří, ale pouze o novou životní etapu. Je nutné si uvědomit, že všechny změny v těle jsou přirozeným vývojem ženského reprodukčního systému..

Každá žena musí pochopit, že její zdraví musí být chráněno dlouho před nástupem postmenopauzy. Nemoci se mohou objevit v jakémkoli věku, jen v průběhu let musíte na jejich překonání vynaložit více energie.

Abyste nemuseli čelit nemocem, měli byste zlepšit svůj životní styl, vzdát se špatných návyků a také byste měli být pravidelně testováni a vyšetřováni. A jak často navštěvujete lékaře a necháváte se testovat?

Postmenopauzální psychologie - příznaky, příznaky a způsoby řešení postmenopauzálních žen

Jste připraveni přestat pronásledovat svůj problém v kruhu a nakonec se obrátit na profesionály, kteří vám pomohou se vašich problémů jednou provždy zbavit? Už to nemůže být jednodušší! Kontaktujte psychologa hned teď.

Délka reprodukčního věku každé ženy závisí na mnoha individuálních charakteristikách, včetně genetických. Období poklesu hladiny estrogenu související s věkem, které vedou k velkým změnám v těle, se nazývají premenopauza, menopauza a postmenopauza..

O premenopauze a menopauze se můžete dozvědět v článcích:

Co je postmenopauza

Co je postmenopauza u žen? Postmenopauzální období v životě ženy začíná úplným ukončením menstruačního krvácení a končí příchodem stáří ve věku 65–70 let. Postmenopauzální období nepřichází náhle - toto je poslední, poslední fáze menopauzy. Během prvních tří let mohou vaječníky stále produkovat folikuly, ale jedná se o ojedinělé případy, později úplně zmizí.

Postmenopauzální období u žen se nejčastěji vyskytuje ve věku 50–55 let, ale jsou možná i časná a pozdní postmenopauzální období, která se dělí počtem let bez období: 5, respektive 10 let.

Příčiny postmenopauzy: nedostatek požadovaného množství estrogenu a progesteronu v těle - hlavních „ženských“ hormonů.

Příznaky pozdní fáze postmenopauzy a možné komplikace

Hlavním příznakem, že postmenopauzální období začalo, je úplná absence menstruace po dobu nejméně jednoho roku. Lze však rozlišit další příznaky postmenopauzy. Mohou se lišit v závislosti na období. Co se děje v ženském těle během časné postmenopauzy:

 • Kůže a vlasy se mění. Kůže vybledne, objeví se hluboké vrásky. Vlasy se ztenčují a šediví. Nehty trpí - ztenčují se, snadno se lámou;
 • Objevují se uretrální a urogenitální poruchy - močení se stává častějším, močová inkontinence je možná při kašli, kýchání;
 • Mohou se vyvinout nemoci, jako je cystitida, kolpitida, uretritida - když dojde k postmenopauze, endometriální vrstva se ztenčí a sliznice vysuší. To narušuje normální fungování imunitního systému a vytváří živnou půdu pro vývoj infekčních komplikací;
 • Možný je výskyt benigních novotvarů. Patří mezi ně serózní cystomy, polypy a děložní myomy..

Pozdní postmenopauza se vyznačuje následujícími rysy:

 • Pravděpodobnost vzniku osteoporózy se zvyšuje. To znamená, že kostní systém ztrácí schopnost regenerovat se, kostní tkáň ztrácí sílu, stává se křehkou, křehkou. Zlomeniny se hojí dlouho a obtížně;
 • Protože tyto změny ovlivňují urogenitální systém, objevuje se onemocnění ledvin;
 • Vyvíjí se hyperandrogenismus. Toto onemocnění znamená přítomnost přebytku mužských pohlavních hormonů v ženském těle. Projevuje se zvýšeným růstem vlasů, snížením zabarvení hlasu;
 • Vývoj kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze, aterosklerózy;
 • Benigní, maligní novotvary a jiná onemocnění prsu. Je důležité stanovit tyto patologie včas. Můžete nahmatat mléčné žlázy sami. Pokud máte hrudky nebo bolesti na hrudi, vyhledejte lékaře;
 • Neurologická onemocnění: problémy se sluchem, zrakem, pamětí.

Návaly tepla, slabost a další příznaky menopauzy po konečném ukončení menstruace úplně zmizí. Projevy těchto příznaků jsou možné ve vzácných případech komplikací a patologií v rané fázi postmenopauzy..

Jste připraveni se svého problému opravdu zbavit? Pak neztrácejte čas - kontaktujte profesionály. Anonymní kontakt s profesionálním psychologem →.

Vzhledem ke změně mikroflóry u postmenopauzálních žen je nedostatek sekrecí v tomto období běžným znakem. Stojí za to znepokojovat, pokud nedojde k poklesu, ale naopak ke zvýšení vylučování vaginálních sekretů. Bohatý nebo krvavý výtok u postmenopauzálních žen může naznačovat vyvíjející se onemocnění.

Na pozadí hormonálního narušení mohou nastat kolísání hmotnosti. V postmenopauzálním období mnoho žen získává kilá navíc, která již mnoho let nedokázala zhubnout. Následná ztráta hmotnosti často naznačuje vývoj osteoporózy, při které se kostní hmota stává lehčí.

Postmenopauza a těhotenství

Každá žena se zajímá o to, zda je možné otěhotnět během menopauzy, zejména během postmenopauzálního období. Pravděpodobnost této události je extrémně nízká, ale možnost otěhotnění zůstává během prvních dvou let absence menstruace..

Kromě toho existují metody umělé stimulace vaječníků, které vedou ženu do stavu, kdy může otěhotnět. Tato metoda se nepoužívá v případě zdravotních problémů, protože pravděpodobnost udržení těhotenství a narození zdravého dítěte je v tomto případě velmi nízká..

Dalším způsobem, jak počat dítě, je oplodnění in vitro (IVF). V případě nedostatku vlastních vajec, dárce.

Zajímavý fakt: nejnovější těhotenství s IVF a dárcem vajíček se objevilo u ženy ve Španělsku. V době porodu měla 67 let. Poslední přirozené těhotenství a porod byly zaznamenány ve věku 59 let a nejstarší ženě, která otěhotněla a nosila dítě bez hormonálních léků, bylo 54 let.

Více než 1 000 lidí se již zbavilo svých psychologických problémů pomocí profesionálních psychologů. Napište psychologům hned teď.

Psychologické problémy postmenopauzálních žen

Každé období menopauzy, bez ohledu na to, jak dlouho trvá, je doprovázeno nejen fyzickými příznaky, ale i duševními změnami. Důvodem je především nízká hladina hormonů a také skutečnost, že pro ženu je morálně obtížné přijmout svůj nový stav..

Panický záchvat

Záchvaty paniky jsou duševní porucha, která často přetrvává po celé klimakterické období. Postmenopauzální ženy jsou také náchylné k tomuto příznaku..

Záchvat paniky se vyznačuje:

 • Náhlost na pozadí úplné pohody;
 • Ostrý vzhled pocitu strachu a úzkosti;
 • Slabost a bušení srdce;
 • Cítíte, že se chystáte omdlít, ale to se nestalo.

Co dělat s záchvatem paniky:

 • Používejte rozptýlení: počítejte pomalu nebo čtete pozpátku, zaměřte se na umístění předmětů v pořádku;
 • Aplikujte dechová cvičení: nadechněte se po dobu 5, zadržte dech na tři sekundy, vydechněte na 5, znovu zadržte dech. Cyklus musí být opakován desetkrát až patnáctkrát;
 • Zvyšte hladinu oxidu uhličitého v krvi - nadechněte se a vydechněte do vaku nebo do rukou přitlačených k nosu a ústům.

Poruchy spánku

Problémy se spánkem se vyskytují u mnoha postmenopauzálních žen. Spánek je primárně ovlivněn snížením hladiny melatoninu, hormonu, který vám pomůže usnout. Stává se to také kvůli neustálému nervovému napětí a nepříjemným příznakům, které narušují relaxaci..

Nejčastěji se objevují následující problémy:

 • Obtížné usínání
 • Přerušený spánek v noci;
 • Brzy (3-4 ráno) probuzení;
 • Denní ospalost;
 • Nespavost.

Jak si pomoci s poruchami spánku. Existuje několik způsobů:

 • Zapojte se do relaxačních meditací;
 • Používejte aromatické oleje, které vám pomohou uklidnit se (například levandule nebo ylang-ylang)
 • Změňte svůj životní styl a výživu: před spaním se nehýbejte, ale projděte se a vyvětrejte ložnici. Usnadněte stravu snížením množství tučných jídel a přidáním zeleniny a bylin do ní.

Zvýšená úzkost

Většina žen bere přechod do nové fáze života velmi vážně. Proto je zvýšená úroveň úzkosti a úzkosti docela běžná. Samo o sobě nemá vážné následky pro psychiku, ale v případě určitých sklonů k povaze může vést k depresivním, neurologickým nebo hypochondriálním poruchám..

Při neustálém nervovém napětí pomůže příjem lehkých odvarů nebo bylinných čajů se sedativními vlastnostmi. Patří mezi ně máta, citronový balzám, matka, oregano, kozlík lékařský.

Léčba a prevence

Postmenopauzální léčba by měla být předepisována až po absolvování nezbytných testů a po konzultaci s gynekologem, endokrinologem a (v případě psychoemotionálních problémů) s psychiatrem, který provede diagnostiku. V postmenopauzálním období není stanovena žádná specifická rychlost hormonů. Diagnóza je založena na historii, základních příznacích, nedostatku estrogenu a přebytku folikuly stimulujících hormonů.

U závažných nepříjemných příznaků, které komplikují život, lze použít hormonální substituční terapii. Jak se přípravek užívá, lékař vám řekne, kdo si vytvoří systém a cykly podávání. Po celou dobu kurzu je nutné pravidelně navštěvovat odborníka ohledně možných úprav léků a nemůžete svévolně přestat užívat, snižovat nebo měnit dávkování.

Kromě hormonální terapie lze stav po vyvrcholení zastavit pomocí symptomatické léčby nehormonálními látkami, léky s fytoestrogeny a homeopatií..

Prevence postmenopauzy zahrnuje doporučení:

 • Veďte zdravý životní styl, nekuřte, nepijte alkohol;
 • Jezte lehce vyvážené jídlo, vyřaďte z jídelního lístku mastná, smažená a slaná jídla, nahraďte silný černý čaj a kávu zelenými a bylinnými čaji;
 • Dopřejte tělu přiměřenou fyzickou aktivitu, více se procházejte a buďte na čerstvém vzduchu.
 • Užívejte vitamíny a další užitečné stopové prvky (vápník).

Neexistují žádné léky, které by zachovaly krásu ženy v její původní podobě. Musíte si však pamatovat, že dodržování jednoduchých tipů a doporučení pomůže každé ženě udržet si radost ze života po mnoho let v pokročilém věku..

Alexander Gorbunov

Jsem šéfredaktorem webu turbo-gopher.org. Děkuji vám za Váš čas! Doufám, že vám publikace byla užitečná.

Menstruační cyklusŽenské tělo v reprodukčním věku funguje cyklicky. Konečnou fází tohoto cyklu je měsíční krvácení. Naznačují, že vajíčko není oplodněno a nedošlo k těhotenství.