Co je PMS u dívek: proč se zlobí a jak ji potěšit?

Autor - Sergey Sychev

Den bez knihy je špatný den. Zkušený redaktor, bezohledný, ale spravedlivý kritik.

 • 8424
 • 21 15 minut.

Ne každý muž plně rozumí tomu, co je PMS u dívek. Někdo si myslí, že je to jen fikce, která by ospravedlnila dívky ve špatné náladě, jiní vědí, že v „těchto dnech“ je lepší nepřistupovat ke své milované jeden kilometr daleko.

Co potřebujete vědět o premenstruačním syndromu? i

Muži často nevědí, co je PMS u dívek, dělají chyby a uráží své milované dámy nadměrným podezřením a nedůvěrou. Po přečtení anekdot o „dnešní ženě“ kluci navíc dělají také urážlivé vtipy, aniž by si uvědomili, že dívka ve skutečnosti potřebuje banální podporu a pozornost.

Od starověku se lékaři snažili pochopit, proč se několik dní před nástupem menstruace ženy cítí hůře, stávají se podrážděnými a letargickými. Dokonce i dnes pro mnoho mužů zůstává záhadou, co je PMS u dívek..

Ve starověku byl předmenstruační syndrom, zejména ženský cyklus, spojován s měsíčními fázemi, zejména v oblasti bydliště. Ve dvacátém století se lékařům stále podařilo pochopit, co se vlastně stane s tělem ženy..

PMS je premenstruační syndrom, tj. Nikoli samotná menstruace, ale období před nimi. Zajímavé je, že vědci napočítali v průměru asi 150 příznaků, které se objevují během PMS..

Nejčastěji se syndrom vyskytuje 2-10 dní před nástupem menstruace a trvá 1 až 5 dní.

Jak pochopit, že se jedná o PMS 2

I nejsilnější a nejzdravější dáma, která si na nic nikdy nestěžuje, se krátce před menstruací může cítit špatně. PMS se projevuje následujícími příznaky: silná a bolestivá bolest v bederní oblasti, otok a bolestivost prsou, agresivita, podrážděnost, stav, kdy „něco chcete, ale nevíte co“.

Nálada v PMS u žen skáče jako vzor srdečních rytmů - nahoru a dolů. Kromě toho může dáma pociťovat neustálý hlad a touhu sníst až na skládku, zatímco rychle přibírá na váze, což ji jen více rozrušuje..

Mezi další příznaky, se kterými se žena může setkat, patří silné bolesti hlavy, tíže a bolavé klouby, otoky po celém těle a nespavost..

Jsou všichni takoví? 3

Začínají žít s dívkou, kluci se ptají, jestli jsou všechny dámy v dnešní době tak podrážděné, a je opravdu lepší „nepřistupovat k nim kvůli výstřelu“.

Tvrzení, že všechny ženy, které vypadají unavené a naštvané, trpí PMS, je zásadně nesprávné, protože toto období obvykle netrvá déle než dva dny a končí, když dojde k menstruaci. Příznaky jako podrážděnost a letargie navíc nejsou u všech žen stejné..

Špatná nálada postihne ženu, když má silné bolesti v dolní části zad, nohou nebo hlavy.

I když stojí za to se podrobněji podívat na příznaky. Možná je před vámi fena, která opravdu miluje pozornost sama k sobě.

Proč se to děje 4

Příroda to zařídila tak, že cyklus začíná ovulací a končí menstruací. Zároveň se v těle dámy objevuje skutečná bouře - hormony se přeskupují, produkují se nové, zatímco v těle začínají globální změny, například se zvětšují mléčné žlázy, což s sebou nese ještě několik dalších jevů.

Změny nálady a špatné zdraví se vysvětlují právě změnami hormonálních hladin..

Některé dívky jsou vůči tomu rezistentní a prakticky nepociťují žádné změny, zatímco jiné si pro sebe nemohou najít místo. Jsou hozeni do chladu, poté do tepla, dolní části zad neustále bolí a bolí kosti.

Vědci se pokusili pochopit, proč se to děje, a identifikovali několik nejpřesnějších a nejpravdivějších teorií. Prvním důvodem je porušení metabolismu vody a solí, intoxikace.

Druhým důvodem je alergická povaha tohoto jevu. Tělo je velmi citlivé na progesteron. Třetí a nejzřejmější důvod je psychogenní. Pod vlivem psychologických faktorů se vyvinou některé fyziologické příznaky, které nabývají velmi skutečné barvy a dívce ublíží.

Nejpopulárnější teorií ve vědeckých kruzích je teorie hormonů. Podle studií provedených během cyklu a během období PMS je dívka vystavena nejsilnějším výkyvům hormonů, což výrazně ovlivňuje její stav. Hormonální rovnováha je velmi důležitá pro plné a normální fungování ženského těla, ale pokud je narušena, její zdravotní stav se velmi zhoršuje.

Ve správné poloze jsou všechny hormony navzájem vyvážené. Estrogen - důležitý ženský hormon zlepšuje duševní i fyzickou pohodu ženy a také zvyšuje její vitalitu.

Androgeny zvyšují libido, zvyšují účinnost. Progesteron zase vede k depresi, pokud existuje i mírný přebytek.

Jak pomoci své přítelkyni 5

Někdy to nejlepší, co muž může udělat, je nezasahovat do dámy, neznepokojovat ji posedlostí, a ještě více, návrhy jít do postele, kde „všechno vyjde“. Pokud dívka chce pozornost a obejme ji, požádá o ni sama..

Tuto podmínku nelze vyléčit, protože ji lze nazvat přirozenou. Tento stav těla není patologický a vyskytuje se každý měsíc. Pokud je však dívka vysoce náchylná na bolest, můžete zkusit symptomatickou léčbu, například zvolit správný lék proti bolesti..

Abyste snížili množství otoků, měli byste více chodit a pít méně vody. A špatná nálada se může rychle změnit na dobrou, pokud se dívka něčím zaměstnává. A ten jí může pomoci.

Situace se však nemusí obrátit k lepšímu a během PMS se u dívky může objevit exacerbace chronických onemocnění. Pokud existuje taková anamnéza, měli byste se předem zásobit všemi potřebnými léky, abyste nemoc správně „potkali“ a rychle ji uhasili.

Nejběžnějším problémem je otok. Pokud má dívka silné otoky obličeje, nohou, těla, měli byste si připravit bylinné čaje a čaje a také najít způsob, jak relaxovat.

Ten chlap může navrhnout procházku po městě, ale je důležité čas od času zastavit, dát dívce příležitost navštívit dámský pokoj a uklidit.

Jaké faktory přispívají k rozvoji syndromu 6

V průběhu výzkumu vědci identifikovali několik faktorů, které se mohou stát hlavními ve vývoji PMS..

Nejohroženější jsou tedy dívky, které mají velmi nízkou hladinu serotoninu v krvi. V tomto případě dochází k melancholii, letargii a depresi. Nedostatek vitaminu B6 také přidává problémy - v těle se zadržuje tekutina, v důsledku čehož je žena příliš citlivá.

Ženy, které kouří alespoň několikrát týdně, s největší pravděpodobností trpí premenstruačním syndromem. S nedostatkem hořčíku v krvi se také objevují nepříjemné jevy - nevolnost a silné závratě, bolesti hlavy a touha jíst co nejvíce mouky a sladkostí.

Ženy s BMI (index tělesné hmotnosti) nad 30, tj. S nadváhou, také těžko snášejí syndrom. Kromě toho nelze ignorovat faktory, jako je genetická predispozice, předchozí operace na děloze nebo pochvě a porod, stejně jako stav silného stresu..

Příznaky PMS 7

Předzvěstí menstruace - PMS se může projevit zcela neočekávaným způsobem pro samotnou ženu. Nejběžnějšími příznaky jsou neuropsychologické příznaky. Dívka má celý den špatnou náladu, bolí ji hlava, je podrážděná a malátná a chce každému zničit náladu. V takových chvílích je nejlepší se k ní nepřibližovat příliš blízko, ale v případě potřeby také nechodit daleko, abychom jí pomohli..

Jsou také možné nepříjemnější příznaky z endokrinního systému: zimnice, horečka, nadýmání a silná dušnost, rozmazané vidění, aury, bolesti hlavy a poruchy krátkodobé paměti. To vše je výsledkem hormonálních změn.

Třetí skupina příznaků je vaskulární. Silný účinek působí také na kardiovaskulární systém. Dochází k tachykardii, výrazně se zvyšuje nebo snižuje tlak, objevuje se nevolnost nebo dokonce zvracení a také silný průjem.

Dívka zpravidla okamžitě chápe, co způsobilo její stav, protože očekává nástup jejího období. V některých případech je však nutná pomoc lékařů, zejména pokud se u dívky mimo PMS může zhoršit závažná chronická onemocnění..

Několik dní před menstruací se u dívky může objevit nespavost, otoky a bolesti kloubů. Jedná se o normální, nepatologické jevy, pokud netrvají déle než 2–3 dny..

Někdy dáma začne bezdůvodně pociťovat nepochopitelný strach a úzkost. Je dobré, když se může podělit o své obavy s mužem, a on je rozptýlí..

Jak se tento stav léčí?

Léčba může být pouze symptomatická, například pokud má žena problémy se srdcem a zhoršuje se během premenstruačního syndromu. V tomto případě je nutné sledovat v lékařském zařízení a dodržovat doporučení lékaře..

Existují však obecné věci, které může žena udělat pro zlepšení svého stavu: přestat kouřit, přestat pít alkohol, snižovat váhu na normální úroveň, stejně jako sportovat, být aktivní během dne a zavést režim zvedání a probuzení..

Nezdravé stravovací návyky jsou také častou příčinou špatného zdraví. O víkendech je nejlepší jít do přírody. Pokud existují onemocnění endokrinního systému, je nutné se poradit s lékařem a podstoupit léčbu drogami.

Dívky, které se chrání před nechtěným těhotenstvím užíváním hormonálních léků, jsou nejvíce náchylné k PMS. Nejlepší věc, kterou mohou pro své tělo udělat, je přejít na jinou metodu antikoncepce a přestat užívat perorální antikoncepci..

Jak vysvětlit muži, co je PMS 9

I v moderním světě někteří muži nevěří, že PMS je skutečná věc, a věří, že ženy „si vše vymýšlejí, aby neumývaly podlahy a vařily večeře“. Ve skutečnosti PMS skutečně existuje a je to velmi zákeřný syndrom, který může otrávit život i té nejzdravější a nejveselejší dívce..

Nedávno si žena neměla možnost dovolit být rozmarná, musela vzít děti do školy, nakrmit všechny, koupit jídlo, dát do pořádku dům a dělat spoustu dalších věcí. Dnes se toho málo změnilo, ale stále existuje tendence ke zlepšování. V PMS dnech si dívky mohou dovolit odpočívat a schovat se pod přikrývky. Je však nesmírně důležité, aby ten chlap pochopil, jak špatná může být dívka v takové chvíli, a nevyčítal jí to.

V životě se často setkáváme se situacemi, které z hlediska člověka mohou znít jako jakýsi paradox. Například chlap a dívka dlouho mluvili, vždy se navzájem vřele pozdravili, a pak najednou zamumlala něco nesrozumitelného v reakci na jeho „Ahoj“ a odjela pryč. Ve skutečnosti se to může velmi dobře stát během PMS..

Páry, které začínají žít společně, čelí mnoha obtížím, ale nejtěžší zkouškou pro muže mohou být právě dny, kdy začala předmenstruační syndrom. Dívka by měla chlapa předem varovat, že v dnešní době může být extrémně temperamentní, a požádat ho, aby jí nevěnoval pozornost. To zachrání vztah před rozpadem..

Fráze, která bude každému člověku jasná: „Zlato, pokud chceš pochopit, jak se teď cítím, představ si, že máš po dvoudenní párty kocovinu a poblíž není sklenice vody.“ Takové srovnání bude každému muži zcela srozumitelné a může dokonce soucitit.

Některé dívky však prostě zacházejí příliš daleko a předstírají, že jsou nešťastnými oběťmi menstruace a ženami, které mají „strašnou smůlu“. Takové chování, pokud je předstírané, nezpůsobuje nic jiného než znechucení, takže by se nemělo používat k lítosti nad člověkem.

"Jen jsem ležel a zíral na strop, a najednou jsem se rozplakal." Okamžitě ke mně přiběhl, začal klást otázky, a když si uvědomil, o co jde, jen mě objal “- napsala na fórum jedna dívka a její taktika chování se může zdát velmi vhodná. Mužské pohlaví by také nemělo zapomenout, jak se vztahuje k jejím rozmarům a PMS..

Jak přežít, když má vaše přítelkyně v těchto dnech - Life hack a rady pro PMS

PMS - co to je u žen

Obecná informace

Lékaři se vždy snažili určit důvody, proč se u žen ve dnech bezprostředně před menstruací objevuje špatné zdraví a podrážděnost. Ve starověku byl tento jev spojován s různými faktory - as fázemi měsíce, se zdravím ženy a s charakteristikami oblasti, kde žila. Stav před menstruací byl pro Aesculapany záhadou. Teprve ve dvacátém století dokázali lékaři do jisté míry vyřešit, co se děje s dámami..

Když už mluvíme o PMS - co to je, měli byste vědět, jak PMS znamená předmenstruační syndrom, což znamená - projev charakteristický pro ženy ve dnech před menstruací. PMS je komplex příznaků, které se objevují u žen a dívek několik dní před nástupem menstruace..

Jaké jsou příčiny takových projevů a co tento syndrom znamená, vědci stále zkoumají. Ti, kteří se zajímají o to, jak se PMS překládá, by měli podrobněji zjistit, jaké projevy jsou pro tento stav charakteristické. Každé dekódování toho, co je PMS u dívek, obsahuje popis všech charakteristických příznaků a projevů.

Koneckonců, PMS u žen je celý komplex příznaků, fyzických i psychických, - vědci jich napočítali asi 150. Přibližně 75% žen trpí v různé míře premenstruační syndrom..

PMS u dívek se zpravidla začíná projevovat asi 2-10 dní před dnem, kdy se objeví známky menstruace. Po skončení období úplně zmizí i menstruační syndrom..

Proč se PMS vyvíjí?

Všechny dosud provedené studie neumožnily určit, proč se předmenstruační syndrom projevuje? Existuje mnoho teorií, které vysvětlují, proč se tento stav vyvíjí..

 • Takzvaná „intoxikace vodou“ - zhoršený metabolismus vody a solí.
 • Alergická povaha - vysoká citlivost těla na endogenní progesteron.
 • Psychosomatický - vývoj fyziologických příznaků v důsledku vlivu duševních faktorů.

Nejúplnější a nejrozšířenější dnes je hormonální teorie, podle které se PMS vysvětluje silnou hormonální fluktuací ve druhé fázi cyklu. K tomu, aby ženské tělo fungovalo správně, je důležitá normální hormonální rovnováha:

 • estrogeny jsou schopny zlepšit zdraví, fyzické i duševní, aktivovat duševní činnost, zvýšit vitalitu;
 • progesteron poskytuje sedativní účinek, který může ve druhé fázi vést k depresivnímu stavu;
 • androgeny ovlivňují libido, zvyšují výkon a energii.

Ve druhé fázi cyklu se mění hormonální pozadí ženy. V důsledku toho hormonální teorie říká, že tělo na takovou „bouři“ reaguje nedostatečně. Je zajímavé, že syndrom předmenstruačního napětí se dědí..

Jelikož je endokrinní nestabilita v těle zaznamenána v předmenstruačním období, vede to k projevům somatických a psycho-vegetativních poruch. Hlavním důvodem je fluktuace pohlavních hormonů v průběhu měsíčního cyklu a reakce limbických částí mozku..

 • Když se zvyšuje a nejprve zvyšuje hladina estrogenu a poté klesá hladina progesteronu, dochází u žen k otokům, citlivosti prsou, dysfunkci srdce a cév, tlakovým rázům, podrážděnosti a agresi.
 • Se zvýšenou sekrecí prolaktinu je tekutina také zadržována v těle.
 • Když se zvyšuje obsah prostaglandinů, dochází k porušení vegetativně-vaskulární povahy, poruchám trávení - průjem, zácpa, nevolnost a bolesti hlavy připomínající migrény.

Moderní lékaři tedy rozlišují následující faktory, které určují vývoj PMS:

 • Pokles hladin serotoninu, který vede k projevům mentálních příznaků premenstruačního syndromu: s poklesem tohoto hormonu je zaznamenán smutek, deprese, melancholie.
 • Nedostatek vitaminu B6 vede k zadržování tekutin, zvýšené citlivosti prsou, změnám nálady.
 • Nedostatek hořčíku vede k rozvoji příznaků, jako jsou závratě, tachykardie, bolesti hlavy, touha jíst sladkosti.
 • Kouření - u žen, které kouří, je dvakrát větší pravděpodobnost, že budou trpět PMS.
 • Nadváha - u osob s BMI nad 30 je mnohem pravděpodobnější, že se u nich objeví příznaky tohoto syndromu.
 • Genetika - tendenci PMS lze zdědit.
 • Obtížný porod, potrat, gynekologické operace.
 • Stres.

Hlavní příznaky PMS u žen

Když už mluvíme o tom, jaké jsou příznaky PMS, kolik dní před menstruací u dívek a žen se objeví, je třeba vzít v úvahu individuální vlastnosti každého organismu. Hlavní příznaky PMS před menstruací jsou lékaři rozděleni do několika různých skupin. Rozlišují se (podle skupin) následující příznaky premenstruačního syndromu:

 • Neuropsychikum: deprese, agresivita, podrážděnost a slzavost.
 • Metabolicko-endokrinní: zimnice, otoky v důsledku zhoršeného metabolismu vody a solí, horečka, nepohodlí v mléčných žlázách, plynatost, nadýmání, dušnost, zhoršení zraku a paměti.
 • Vegeto-vaskulární: bolest hlavy, pokles tlaku, nevolnost, průjem, zvracení, závratě, tachykardie, bolest srdce.

Když už mluvíme o tom, jaké příznaky před menstruací se projevují u žen, je třeba mít na paměti, že je lze podmíněně rozdělit do několika forem. Zpravidla se však kombinují. Pokud tedy dojde k výrazným psychovegetativním poruchám, práh bolesti se sníží a žena je na bolest velmi citlivá - týden nebo několik dní před menstruací.

Jaké známky menstruace lze pozorovat týden nebo několik dní?

Neuropsychická formaPoruchy se objevují v emocionální a nervové sféře:

 • mohou se objevit záchvaty paniky, bezpříčinná melancholie a deprese;
 • úzkost, strach, deprese;
 • zapomnětlivost, zhoršení koncentrace, změny nálady;
 • nespavost, zvýšené nebo snížené libido;
 • agresivita, závratě.
Krizová forma
 • Existuje tachykardie, poklesy tlaku, bolest v srdci;
 • časté močení před menstruací, panika.
 • ti s touto formou mají zpravidla srdeční choroby, onemocnění ledvin, špatné trávení.
Atypické projevy
 • Teplota stoupá na subfebrilní indikátory;
 • neustále se obává ospalosti, alergických projevů, zvracení.
Edematózní forma
 • Vyznačuje se negativní diurézou a zadržováním tekutin.
 • Objevují se otoky končetin a obličeje, svědění kůže, žízeň, přírůstek hmotnosti, bolesti v dolní části zad a kloubů, bolesti hlavy, snížené močení, zažívací potíže.
Cefalgická formaNejvýznamnější vegetativní-vaskulární a neurologické příznaky:

 • migréna, kardialgie;
 • nevolnost a zvracení;
 • tachykardie;
 • vysoká citlivost na pachy a zvuky.

U přibližně 75% žen dochází ke zvýšení vaskulárního vzorce, hyperostózy. V této formě je zpravidla rodinná anamnéza hypertenze, onemocnění trávicího systému, onemocnění srdce a cév.

Wikipedia a další zdroje naznačují, že každá žena má PMS odlišně a příznaky se mohou lišit..

Vědci po provedení řady studií určili frekvenci projevů příznaků premenstruačního syndromu:

PříznakFrekvence projevu v procentech
Podrážděnost94
Nepříjemné pocity a bolest v mléčných žlázách87
Nadýmání75
Plačtivost69
Deprese, bolesti hlavy, citlivost na pachy56
Pocení, slabost, otoky50
Agresivita, bušení srdce44
Bolesti v podbřišku, závratě, nevolnost37
Průjem, vysoký krevní tlak, přírůstek hmotnosti19
Zvracení12
Zácpa6
Bolesti zad3

Kromě toho může PMS významně zhoršit průběh dalších onemocnění:

 • epilepsie;
 • anémie;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • migréna;
 • bronchiální astma;
 • syndrom chronické únavy;
 • alergie;
 • syndrom dráždivého tračníku;
 • nemoci zánětlivé oblasti ženských pohlavních orgánů.

Jaké podmínky a nemoci se mohou maskovat jako PMS?

Aby žena věděla, kolik dní trvá zahájení menstruace, musí mít kalendář nebo speciální poznámkový blok a zapsat si datum začátku menstruace, jak dlouho trvá menstruace a den ovulace (k tomu stačí změřit bazální teplotu). Za zmínku stojí také projevy před menstruací a pohodou během ovulace..

Pokud si žena takové záznamy vede po několik cyklů, pomůže jí to zjistit, s jakou frekvencí se příznaky PMS objevují. Deník také pomůže určit, zda dochází ke zpoždění menstruace atd..

Pro stanovení diagnózy PMS určí lékař přítomnost nejméně 4 z následujících:

 • ospalost, nespavost;
 • zhoršení pozornosti a paměti;
 • zvýšená chuť k jídlu, snížená chuť k jídlu;
 • silná únava, slabost;
 • bolest na hrudi;
 • bolesti hlavy;
 • otok;
 • bolesti kloubů nebo svalů;
 • zhoršení chronických onemocnění.

Je také možné diagnostikovat tento stav, pokud je zaznamenán alespoň jeden z následujících příznaků:

 • konflikt, slzavost, nervozita a podrážděnost, náhlé změny nálad u žen;
 • bezdůvodná úzkost, strach, napětí;
 • pocit melancholie bez důvodu, deprese;
 • depresivní stav;
 • agresivita.

K určení závažnosti PMS je důležité vzít v úvahu počet projevů, jejich závažnost a dobu trvání:

 • Mírná forma - objeví se od 1 do 4 příznaků, pokud se jedná o 1-2 příznaky, pak jsou výrazně výrazné.
 • Těžká forma - objeví se od 2 do 12 znaků, pokud se jedná o 2-5 příznaků, pak jsou výrazně výrazné. Někdy mohou vést k tomu, že se žena stane invalidní den nebo několik dní před menstruací..

Cyklická povaha projevů je hlavním rysem, který odlišuje PMS od jiných onemocnění. To znamená, že tento stav je premenstruační syndrom, když začíná před menstruací (od 2 do 10 dnů) a po menstruaci úplně zmizí. Pokud však psychovegetativní příznaky zmizí, pak se fyzické pocity v prvních dnech cyklu někdy změní na bolestivou menstruaci nebo migrénu.

Pokud jsou pocity ženy v první fázi cyklu relativně dobré, pak je to PMS, a ne exacerbace chronických onemocnění - deprese, neuróza, fibrocystická mastopatie.

Pokud je bolest zaznamenána pouze těsně před menstruací a během menstruace a je kombinována s krvácením uprostřed cyklu, znamená to, že s největší pravděpodobností se v těle vyvíjí gynekologické onemocnění - endometritida, endometrióza atd..

Pro stanovení formy PMS se zkoumají hormony: estradiol, prolaktin, progesteron.

Mohou být také předepsány další výzkumné metody podle toho, které stížnosti převažují:

 • Pokud se jedná o velmi silné bolesti hlavy, tinnitus, závratě, mdloby, zhoršení zraku, je třeba provést CT nebo MRI, aby se vyloučila organická onemocnění mozku.
 • Pokud převládají neuropsychiatrické příznaky, provede se EEG, aby se vyloučil epileptický syndrom.
 • Pokud se otok obává, mění se množství moči za den, provádějí se testy k diagnostice ledvin.
 • V případě výrazného překrvení prsu je třeba provést ultrazvuk mléčných žláz, mamografii.

Ženy, které trpí PMS, jsou vyšetřovány nejen gynekologem, ale také dalšími odborníky: neurology, psychiatry, nefrology, endokrinology, kardiology, terapeuty.

Jak to zjistit - PMS nebo těhotenství?

Protože některé příznaky během těhotenství jsou velmi podobné příznakům PMS, je důležité zvážit rozdíly, které lze použít k rozlišení mezi těmito stavy..

Poté, co došlo k početí, hormon progesteron roste v ženském těle. Výsledkem je, že si žena může zaměnit těhotenství s PMS, když se začnou objevovat následující příznaky: citlivost a otoky prsou, zvracení, nevolnost, výkyvy nálady, bolesti zad, podrážděnost.

Často, když navštívíte jedno nebo jiné tematické fórum, můžete vidět úvahy žen o tom, jak rozlišit PMS od těhotenství po zpoždění. Samozřejmě, pokud menstruace začala včas, pak je otázka odstraněna sama. Avšak i těhotné ženy mají někdy výtoky ve dnech. Kdy byste měli mít menstruaci? Existují rozdíly ve výtoku před menstruací a během těhotenství - u těhotných žen jsou obvykle vzácnější. Ale přesto, aby se zajistila přítomnost nebo nepřítomnost těhotenství, stojí za to provést test nebo provést testy v medu. instituce.

Níže je uvedeno srovnání nejčastějších příznaků v těhotenství a PMS..

PříznakBěhem těhotenstvíS premenstruačním syndromem
Bolest na hrudiProjevuje se během těhotenstvíZmizí s nástupem menstruace
ChuťChuťové preference se mění, čich se zhoršuje, obvyklé vůně dráždíMůže být žádoucí sladká, slaná, citlivá na pachy, možná zvýšená chuť k jídlu
Bolesti zadV posledním trimestru narušenMožná bolest dolní části zad
ÚnavaObjevuje se asi měsíc po početí.Možné jak po ovulaci, tak několik dní před menstruací
Bolesti dolní části břichaKrátká, mírná bolestProjevuje se individuálně
Emoční stavNálada se často měníObjevuje se podrážděnost, slzavost
Časté močeníMožnáNe
ToxikózaZačíná se vyvíjet asi 4-5 týdnů po početíMůže dojít k nevolnosti, zvracení

Vzhledem k tomu, že příznaky za těchto podmínek jsou ve skutečnosti podobné a v některých případech je dokonce možné těhotenství během menstruace (přinejmenším se takový dojem vytvoří u ženy, pokud se objeví výtok), je důležité jednat správně.

Nejlepší je počkat, až začne menstruace. Pokud žena zjistí, že již má zpoždění, je nutné provést těhotenský test, který spolehlivě určí těhotenství po zpoždění. Ti, kteří se chtějí okamžitě ujistit, zda došlo k početí, můžete podstoupit krevní test na hCG (těhotenský hormon). Takový test již desátý den po početí přesně určuje těhotenství..

V takové situaci je nejpravděpodobnější navštívit gynekologa, který vám pomůže zjistit, co vlastně žena má - PMS nebo těhotenství pomocí vyšetření, ultrazvukového vyšetření. Někdy také vyvstává otázka, jak odlišit těhotenství od menopauzy - v tomto případě musíte také navštívit lékaře nebo provést test.

Kdy kontaktovat odborníka?

Pokud bolest, podrážděnost, zvýšená slzavost u žen, jejichž příčiny jsou spojeny s PMS, významně snižují kvalitu života a jsou velmi výrazné, měli byste se poradit s lékařem a provést předepsanou léčbu. Lékař také může dát účinná doporučení, jak zmírnit některé nepříjemné projevy..

Jak se léčí PMS?

U těchto projevů je zpravidla předepsána symptomatická léčba. Jak zacházet s PMS a zda stojí za to předepisovat nějaké léky k léčbě, určí odborník s přihlédnutím k formě, symptomům a průběhu premenstruačního syndromu. Mohou být předepsány následující způsoby léčby:

 • Při změnách nálady jsou předepsány deprese, podrážděnost, psychoterapie, relaxační technika, sedativní lék.
 • Pokud máte obavy z bolesti břicha, dolní části zad, bolesti hlavy, doporučuje se užívat nesteroidní protizánětlivé léky ke zmírnění syndromu bolesti (Nimesulid, Ibuprofen, Ketanov atd.).
 • Také předepsané léky na léčbu premenstruačního syndromu - diuretika, aby se odstranila přebytečná tekutina a odstranil otok.
 • Hormonální léčba je předepsána, pokud dojde k selhání druhé fáze cyklu po provedení funkčních diagnostických testů podle výsledků změn, které byly identifikovány. Předepisujte gestageny - medroxyprogesteron-acetát, Duphaston, je třeba je užívat od 16 do 25 dnů menstruačního cyklu.
 • Uklidňující prostředky a antidepresiva jsou předepisovány ženám, u kterých se před menstruací objeví četné neuropsychiatrické příznaky: agresivita, nervozita, záchvaty paniky, nespavost atd. V takových případech jsou předepisovány přípravky Rudotel, Amitriptylin, Tazepam, Zoloft, Sertralin, Prozac, Sonapax. Léky by se měly pít ve druhé fázi cyklu, dva dny po nástupu příznaků.
 • Pokud je diagnostikována krize nebo cefalgická forma, lze Parlodel přiřadit ve druhé fázi měsíčního cyklu. Pokud je prolaktin zvýšený, musí se Parlodel užívat nepřetržitě.
 • Pokud se u ženy vyvine edematózní nebo cefalgická forma, ve druhé fázi cyklu jsou předepsány antiprostaglandinové léky (Naprosin, Indomethacin)..
 • Protože u PMS je možné zvýšení serotoninu a histaminu, může odborník předepsat léčbu antihistaminiky druhé generace. Je třeba vzít v úvahu, kolik dní začíná projevovat příznaky, a začít užívat pilulky 2 dny před očekávaným vývojem těchto příznaků a pokračovat v jejich pití až do druhého dne menstruace.
 • K aktivaci krevního oběhu se asi 3 týdny používají nootropil, grandaxin, aminolon.
 • V případě vývoje cefalgických, krizových a neuropsychických forem jsou předepsány léky, které normalizují metabolismus neurotransmiterů v centrálním nervovém systému. Během 3 až 6 měsíců musíte vzít prostředky Diphenin, Peritol.
 • Lékař může také předepsat homeopatické léky Mastodinon, Remens, stejně jako vitamínové a minerální komplexy - například vitamíny pro depresi pro ženy.

Jak si tento stav ulehčit?

Pokud se žena obává PMS (někdy se mylně nazývá „postmenstruační syndrom“), měla by použít některá doporučení ke zmírnění stavu.

Doporučují se nesteroidní protizánětlivé léky

Dobře si odpočiň

Musíte spát tolik času, kolik tělo potřebuje pro dobrý odpočinek. Je to zpravidla 8-10 hodin. Mnoho žen, které píší na jakémkoli tematickém fóru, poznamenává, že to byla normalizace spánku, která umožnila snížit závažnost nepříjemných příznaků. Při nedostatku spánku se může vyvinout úzkost, podrážděnost, agresivita a imunita se zhoršuje. U osob s nespavostí mohou pomoci malé večerní procházky..

Aromaterapie

Pokud žena netrpí projevy alergií, můžete cvičit aromaterapii výběrem speciálního složení aromatických olejů. Doporučuje se používat levandule, bazalka, šalvěj, pelargónie, růže, jalovec, bergamotový olej. Dva týdny před menstruací byste měli začít kouřit s aromatickými oleji..

Tělesné cvičení

Pozitivní účinek na tělo má jakákoli rozumná zátěž - běh, tanec, jóga, flex těla atd. Pokud trénujete plně a pravidelně, obsah endorfinů v těle stoupá. A to vám umožní překonat depresi a nespavost, snížit závažnost fyzických příznaků..

Vitamíny a minerály

Ke zmírnění příznaků je třeba užívat hořčík a vitamin B6 dva týdny před menstruací. Doporučuje se také pít vitamíny E a A. Pomůže to snížit závažnost řady příznaků: bušení srdce, nespavost, úzkost, únava, podrážděnost..

Výživa

Je důležité zahrnout do stravy co nejvíce zeleniny a ovoce, stejně jako potraviny obsahující vápník a vlákninu. Stojí za to snížit množství spotřebované kávy, coly, čokolády, protože kofein vyvolává úzkost a změny nálady. Je důležité snížit množství tuku ve stravě.

Rovněž se nedoporučuje jíst hovězí maso, které může obsahovat umělé estrogeny. Měli byste pít bylinné čaje, citronové a mrkvové šťávy. Je lepší vyloučit nebo omezit alkohol, protože pod jeho vlivem jsou vyčerpány zásoby minerálů a vitamínů a játra horší využívají hormony.

Ženy se často zajímají, proč chtějí před menstruací slané. Faktem je, že výkyvy chuti k jídlu jsou během PMS normální a někdy stačí, abyste „splnili požadavky“ těla, abyste se cítili lépe..

Relaxace

Musíte se snažit vyhnout se stresovým situacím, nepracovat a myslet pozitivně. K tomu se doporučuje cvičit jógu, meditaci.

Pravidelný sex

Sex má také příznivé účinky na zdraví - pomáhá lépe spát, překonávat stres, zvládat špatné emoce, posilovat imunitu a zvyšovat hladinu endorfinů. Navíc v období před menstruací má žena často zvýšené libido, které přispívá k aktivnímu sexuálnímu životu..

Léčivé byliny

Pomocí bylinných čajů můžete pomocí PMS výrazně zmírnit stav. Hlavní věc je vybrat správné bylinky. Čaj lze připravit z třezalky tečkované, prvosenky a dalších bylin, které vám lékař doporučí..

závěry

Předmenstruační syndrom je tedy vážný stav, který se někdy stává pro ženu překážkou plnohodnotného života a schopnosti pracovat. Podle výzkumu se nejčastější příznaky PMS projevují u obyvatel velkých měst a žen, které se věnují duševní práci..

S pomocí odborníků, ale také cvičením správné výživy, pravidelným cvičením, užíváním vitamínů a minerálů můžete tento stav výrazně zmírnit..

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

S nástupem kritických dnů se zhoršuje nejen můj zdravotní stav, ale i nálada. Ospalost během dne útočí a noční spánek je neklidný a citlivý. Každé ráno začíná výkřikem, bezdůvodně se vloupám do své dcery a manžela, během dne nezanechávám pocit úzkosti. Neklidně v duši jim nekonečně říkám, odtrhávám dceru od školy a manžela od práce. Večer se všichni hádáme. Plakám, i moje dcera, a můj manžel se vzdálí, sedí s tabletem a mlčí. Sedativa, jak na předpis, tak bez lékařského předpisu, nepřinesly výsledky, které bych si přál. Přišla lhostejnost, opustil jsem všechny domácí práce, nemohu se soustředit na práci, ale vyžaduje to zvláštní pozornost a soustředění. Manžel naznačuje, že je prostě nemožné takto žít. Šel jsem na fórum chatovat s lidmi jako já. Nikdo nečetl kladnou recenzi o Grandaxinu, tato droga mi není známa. Dívky, které na to narazily, mi napsaly, že není k prodeji, pouze na lékařský předpis. Nemám moc ráda návštěvu nemocnice, ale není cesty ven. Fronty, nemocní... to není pro mě. Udělal jsem si čas na návštěvu gynekologa. Neexistují žádné zdravotní problémy, ale ne všechno je v pořádku s nervy. Řekl jsem mu o návštěvě fóra a zeptal se, jestli mám nějaké kontraindikace pro přijetí, naštěstí ne. Opustil jsem kancelář v naději, že to pomůže. Vypil jsem první pilulku a čekám, ale není třeba čekat. Nějak to působilo jemně, což jsem si ani nevšiml. Můj manžel si všiml, že o hodinu později se moje nálada zlepšila, podráždění a nepochopitelná úzkost ustoupily. Přestal otravovat příbuzné bezpříčinnými hovory.

Co je PMS u žen: dekódování, příznaky, příznaky, léčba

PMS - Předmenstruační syndrom je komplex příznaků, které se objevují každý měsíc ve druhé polovině menstruačního cyklu..

U dívek má toto onemocnění individuální průběh, protože soubor známek PMS je u každého ze spravedlivých pohlaví odlišný..

Několik dní před nástupem kritických dnů se mohou objevit bolesti hlavy, podrážděnost, deprese, nevolnost, zvracení, bolesti v podbřišku nebo v oblasti srdce, kožní problémy, otoky atd. A v závažnějších případech se vyvíjí neuróza.

V tomto článku získáte úplné a komplexní informace o premenstruačním syndromu: co to je, jak se dešifruje PMS, co způsobuje syndrom a jaké jsou příznaky a léčba této poruchy.

 1. PMS koncept
 2. Proč dochází k PMS
 3. Formy, stupně, stupně PMS
 4. Příznaky - PMS
 5. Fyziologické příznaky
 6. Vegeto-vaskulární projevy
 7. Psycho-emoční příznaky
 8. Kdy to začíná a jak dlouho to trvá
 9. Kurz PMS
 10. Diagnostika - PMS
 11. Léčba
 12. Životní styl
 13. Výživa
 14. Léky
 15. PMS lze léčit následujícími skupinami léků
 16. Cyklodinon při léčbě PMS
 17. Lidové léky
 18. Prevence

PMS koncept

Premenstruační syndrom je zkratka pro PMS. Toto onemocnění je kombinací různých změn a poruch v těle, které ovlivňují fyzický i psycho-emocionální stav ženy..

Je charakterizován velkým počtem příznaků, které se začínají objevovat 2-10 dní před nástupem menstruace, PMS začíná v průměru týden před regulací..

Kromě hormonální nerovnováhy má žena během tohoto období nedostatek stopových prvků, což vede k častým výkyvům nálady a vzniku nepříjemných pocitů.

Vzhledem k tomu, že PMS má cyklickou povahu, nazývá se také cyklický syndrom, ale anglická verze tohoto onemocnění se doslova překládá jako „syndrom předmenstruačního napětí“

Podle statistik čelí tomuto syndromu pouze pětina žen mladších třiceti let, zatímco ženy mladší 40 let již v polovině případů trpí nějakou formou PMS.

Na konci reprodukčního věku se u 60% žen objeví předmenstruační příznaky. Ženy kavkazské rasy, které mají podváhu a jsou vystaveny nadměrnému duševnímu stresu, jsou ohroženy..

S věkem se nástup příznaků PMS zvyšuje a příznaky se zhoršují. Nejznámějším příznakem PMS jsou výkyvy nálady a podrážděnost..

Často jsou bolesti v podbřišku a otoky mléčných žláz. Některé příznaky cyklického syndromu jsou podobné těhotenství, ale čím déle žena prožívá PMS, tím přesněji dokáže rozlišovat mezi poruchou a koncepcí..

Proč dochází k PMS

Moderní medicína bohužel nemá přesnou odpověď na otázku, proč se vyskytuje předmenstruační syndrom. Existuje mnoho různých teorií, které vysvětlují vývoj této poruchy:

 • porušení rovnováhy vody a soli, které vede k "intoxikaci vodou";
 • alergická reakce těla na endogenní progesteron;
 • psychosomatická povaha.

Nejpravděpodobnější a nejpravděpodobnější je hormonální teorie vzniku PMS, která tvrdí, že PMS je důsledkem hormonálních výkyvů ve 2. fázi menstruačního cyklu. Správná kombinace hormonů zajišťuje normální fungování ženského těla:

 • estrogeny zlepšují pohodu, aktivují mozkovou činnost a zvyšují vitalitu;
 • přebytek progesteronu má sedativní účinek, který vede k depresi ve 2. fázi cyklu;
 • androgeny jsou schopné ovlivňovat libido, zvyšovat pracovní kapacitu a energii.

Po ovulaci, se začátkem druhé fáze menstruačního cyklu, se hormonální rovnováha ženy úplně změní, tělo může na tyto změny reagovat různými způsoby.

Vyskytly se případy přenosu PMS na další generaci.

Kvůli endokrinní nestabilitě předmenstruačního období dochází v těle k somatickým a psycho-vegetativním změnám. Jsou způsobeny hormonálním „výkyvem“ během cyklu a reakcí viscerálního mozku na ně:

 • s nárůstem estrogenu se nejprve zvyšuje hladina progesteronu a poté klesá. Z tohoto důvodu se objevuje otok, bolest prsních žláz, práce kardiovaskulárního systému je narušena, tlak skáče, žena se stává agresivní a podrážděná;
 • se zvýšením produkce prolaktinu v těle se zadržuje více tekutin;
 • se zvýšením hladiny prostaglandinů, mohou se objevit vegetativně-vaskulární poruchy, problémy s trávicím systémem a bolesti hlavy.

Všechny příčiny PMS se snižují na hormonální nerovnováhu, ale důvody jejího projevu mohou být v následujících faktorech:

 • pokles serotoninu, který způsobuje duševní příznaky PMS: melancholie, deprese, slzavost;
 • nízká hladina vitaminu B6 podporuje akumulaci tekutin v těle, zvyšuje citlivost mléčných žláz, přispívá k náhlým změnám nálady;
 • Nedostatek hořčíku může způsobit tachykardii, závratě, bolesti hlavy a touhu jíst sladkosti;
 • tabák - u žen, které kouří, je dvakrát větší pravděpodobnost, že budou trpět příznaky PMS;
 • problémy s nadváhou - u žen s indexem tělesné hmotnosti převyšujícím 30 jednotek je pravděpodobnější, že zažijí účinky PMS;
 • PMS lze zdědit;
 • komplikovaný porod, potrat, potrat, gynekologická operace;
 • stresové situace.

Formy, stupně, stupně PMS

PMS, nebo, jak se tomu běžněji říká, má velmi rozsáhlou klasifikaci. Podle závažnosti příznaků má porucha následující formy:

 • edematózní - je charakterizován otoky nohou a obličeje, stejně jako zvýšené pocení;
 • neuropsychická forma je charakterizována prudkými změnami v emočním pozadí;
 • cephalgic - hlavním příznakem je silná bolest v hlavě;
 • krize - doprovázená prudkým a silným skokem krevního tlaku;
 • atypické - charakteristickým příznakem je zvýšená tělesná teplota a migréna;
 • smíšený - kombinuje příznaky různých forem poruchy.

Podle závažnosti průběhu PMS u dívek může být závažná a mírná. V prvním případě se neobjeví více než 10 označení, z nichž 5 je nejvýraznějších.

S mírným stupněm žena nemá více než 5 znaků, z nichž pouze 2 budou výrazné.

Existují 3 stadia projevu nemoci:

 1. Kompenzováno. Známky jsou slabé nebo se vůbec neobjevují a s nástupem menstruace úplně zmizí..
 2. Subkompenzováno. Příznaky jsou výrazné a negativně ovlivňují výkon. Zvyšuje se s věkem ženy.
 3. Dekompenzováno. Příznaky jsou velmi intenzivní, ale okamžitě zmizí s nástupem kritických dnů.

Všechny formy a fáze PMS jsou léčitelné, ale vyžaduje to hodně úsilí a času..

Příznaky - PMS

Seznam příznaků premenstruačního syndromu může zahrnovat až 150 různých projevů. Příznaky tohoto stavu jsou velmi jasné a rozmanité a v některých případech jsou klinické příznaky PMS velmi podobné těhotenství nebo různým gynekologickým onemocněním..

Pokud má dívka PMS doprovázené maximálně čtyřmi příznaky, je to normou..

Pokud se objeví 4–10 příznaků - syndrom střední závažnosti, když je zaznamenáno více než 10 příznaků - závažné stádium, které může vést k invaliditě ženy.

Pokud znáte všechny příznaky PMS, můžete tento stav snadno odlišit od jiných onemocnění nebo těhotenství..

Fyziologické příznaky

Po prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka do děložní dutiny se na jeho místě začíná vytvářet žluté tělísko, které vylučuje progesteron.

Je to tento hormon ve druhé fázi cyklu před menstruací, který připravuje tělo na nový cyklus a podporuje růst endometria. V důsledku zvýšení koncentrace progesteronu se mohou objevit následující příznaky cyklického syndromu:

 • libido klesá a prudce se zhoršuje bezprostředně před kritickými dny;
 • suchost nebo nadměrný vaginální výtok;
 • otok těla a ve formě otoku mléčných žláz;
 • otok na obličeji v důsledku zadržování tekutin v těle;
 • výskyt vyrážky na bradě;
 • bolest v podbřišku tažného charakteru;
 • změna chuti k jídlu a gastronomické preference, může ostře chtít slané nebo sladké;
 • častá touha po pití;
 • nadýmání, zácpa, průjem, plynatost a další problémy s trávicí soustavou;
 • bolestivý syndrom ve svalech a kloubech.

Vegeto-vaskulární projevy

Nadměrný obsah prostaglandinů v těle během PMS vede k problémům s kardiovaskulárním systémem a je také zaznamenán projev vegetativně-vaskulárních příznaků syndromu:

 • prudká změna hodnot krevního tlaku a vaskulárních poruch;
 • nevolnost až zvracení;
 • závrať;
 • problémy se srdečním rytmem;
 • bolest srdce.

Cyklický syndrom je s věkem spojen s bolestmi hlavy a migrénami..

Psycho-emoční příznaky

Duševní poruchy spojené s cyklickým syndromem jsou nejvíce patrné ostatním, proto téměř každý ví o emočních změnách jako předzvěst PMS. Existují však i další příznaky tohoto typu:

 • dramaticky se měnící nálada;
 • deprese a deprese;
 • zvýšená podrážděnost;
 • nespavost nebo prodloužený „hibernace“;
 • rozptýlená pozornost;
 • silná agresivita;
 • myšlenky na sebevraždu a záchvaty paniky (příznaky, které jsou velmi vzácné).

Pokud je PMS doprovázena pouze mírnou malátností, neměli byste se obávat, ale u závažnějších příznaků, včetně nervů, může být nutná léčba drogami.

Kdy to začíná a jak dlouho to trvá

Mnoho žen, zejména těch, které se nikdy nesetkaly s cyklickým syndromem, se zajímá o to, kolik dní před menstruací začíná a jaká je délka PMS.

Neexistují přesná data nástupu premenstruačního syndromu. Příznaky se u každého liší. Při mírném stupni poruchy se mohou 2-10 dní před regulací objevit 3-4 příznaky, z nichž 1 nebo 2 jsou výrazné.

Když začne těžká PMS, příznaky se objeví 3–14 dní před menstruací. V tomto případě můžete počítat 5 nebo více příznaků syndromu, z nichž 3 budou jasně vysloveny.

Trvání poruchy je také u každého individuální, nejčastěji však PMS trvá u dívek před nástupem menstruace..

Pokud příznaky přetrvávají po celý cyklus, měli byste se určitě poradit s odborníkem, protože to může naznačovat přítomnost dalších onemocnění.

Mastopatie, neurózy, onemocnění štítné žlázy se mohou maskovat jako PMS. Pokud se příznaky objeví až před menstruací, pravděpodobně nastanou gynekologická onemocnění a novotvary..

Kurz PMS

PMS u žen jde jinak. U některých se příznaky objevují současně a mizí s nástupem regulace. V závažnějších případech se stav pacienta může v průběhu let jen zhoršovat a počet příznaků se s každým cyklem neustále zvyšuje..

V závažných případech příznaky PMS nezmizí s nástupem kritických dnů, ale přetrvávají i po jejich dokončení, v průběhu času je období bez předmenstruačních příznaků výrazně sníženo.

To vede k invaliditě. Jsou chvíle, kdy se během menopauzy objeví příznaky cyklického syndromu. Tato podmínka se nazývá „transformovaná PMS“.

Ženy s mírnou PMS mohou mít mírnou nevolnost, která nemá nepříznivý vliv na kvalitu života. Těžký stupeň syndromu ovlivňuje osobní život, vede ke ztrátě pracovní schopnosti a v některých situacích vyžaduje vydání potvrzení o pracovní neschopnosti.

Diagnostika - PMS

Zkušený odborník může snadno diagnostikovat PMS na základě ženských příznaků, zejména pokud má jejich projev určitý cyklus..

Toto onemocnění je výjimkou z lékařských pravidel, protože pacient může říci specialistovi více o známkách PMS než o vyšetření a vyšetření. K diagnostice PMS se nicméně používá celá řada studií a analýz:

 • mluvit s pacientkou o její fyzické a emoční pohodě a shromažďovat informace o známkách PMS;
 • krevní test na koncentraci hormonů v krvi;
 • Ultrazvukové vyšetření prsu, pokud je těžké a bolest;
 • rentgen;
 • CT a MRI;
 • denní analýza moči;
 • měření krevního tlaku;
 • další konzultace vysoce specializovaných odborníků (neuropatolog, psycholog, neurolog, kardiolog atd.).

Aby bylo snazší a rychlejší stanovit přesnou diagnózu a předepsat účinnou léčbu, doporučují gynekologové, aby si všechny ženy v reprodukčním věku vedly menstruační kalendář.

V něm musíte označit nejen začátek a konec menstruace, ale také své pocity v průběhu celého menstruačního cyklu..

Léčba

Ne každá žena ví, co má dělat s projevy premenstruačního syndromu, jak se jich zbavit a zabránit jejich výskytu v budoucnu. Léčba PMS by měla být komplexní.

Aby léková terapie poskytla maximální výsledek, musí žena zcela změnit svůj životní styl a výživu. Bylinné ošetření, aromaterapie a jóga vykazují velmi dobrý účinek při odstraňování nepříjemných příznaků PMS. O všech metodách léčby syndromu budeme psát podrobněji..

Životní styl

Léčba PMS nepřinese stabilní a dlouhodobý výsledek, pokud žena nezmění svůj životní styl.

Abyste předešli negativním příznakům premenstruačního syndromu, měli byste upravit svůj denní režim. Následující doporučení vám pomohou přežít PMS:

 • měli byste zajistit správný odpočinek pro své tělo, proto musíte spát 8-10 hodin denně. Většina žen trpících mírnými projevy PMS po normalizaci spánku zaznamenala výrazné zlepšení jejich stavu. Dobrý odpočinek eliminuje úzkost a podrážděnost, snižuje hladinu agresivity a zlepšuje imunitu. Pokud máte potíže se spánkem, večerní procházky a větrání místnosti mohou zmírnit nespavost;
 • abyste překonali depresi, musíte se pravidelně věnovat mírné fyzické aktivitě 2-3krát týdně. Cvičení zvyšuje hladinu endorfinů v krvi, čímž zlepšuje náladu a pohodu. Jóga, tanec, ohyb těla, běh a další přiměřené zátěže mohou mít na tělo pozitivní účinek;
 • dobrá výživa by měla být doplněna příjmem komplexů vitamínů, které zahrnují hořčík a vitamíny B6, E, A. Díky tomuto složení můžete odstranit výrazné příznaky PMS: snížit srdeční frekvenci, odstranit nespavost, úzkost, únavu a podrážděnost;
 • pro tuto praxi jógy a meditace se musíte vyhnout stresovým situacím a přímým myšlenkám pozitivním směrem;
 • pravidelný sex. Aktivní sexuální život uvolňuje stres, odstraňuje špatné emoce, zlepšuje imunitu a zvyšuje hladinu endorfinů.

Výživa

Správná a vyvážená výživa s PMS pomáhá zbavit se nepříjemných příznaků tohoto stavu. Například pokud snížíte množství spotřebovaného kofeinu, tj. Pijete méně kávy, coly a nejíte čokoládu, můžete odstranit výkyvy nálady a bezpříčinnou úzkost..

Dieta by neměla být přísná, je důležité, aby strava obsahovala hodně potravin s obsahem vápníku a vlákniny, to znamená, že na stole by měla být vždy čerstvá zelenina a ovoce a také mléko v různých formách.

Takové jídlo zlepšuje funkci střev a odvádí přebytečnou vodu z těla. Strava by měla obsahovat 75% sacharidů, 15% bílkovin a pouze 10% tuků.

Je lepší omezit množství tučných, kořeněných a kořeněných potravin, protože brání játrům v účasti na výměně estrogenu. Je také lepší odstranit hovězí maso ze stravy, protože je zdrojem umělého estrogenu..

Je lepší pít bylinné čaje, čerstvě vymačkaný citronový džus, mrkev a čistou pitnou vodu. Alkoholické nápoje je třeba omezit, protože odplavují vitamíny a minerály z těla a pod vlivem alkoholu se játra snáze vyrovnávají s využitím hormonů.

Co se týče stravy, měla by být zlomková. Abyste se vyhnuli přejídání a udrželi požadovanou hladinu inzulínu v krvi, musíte jíst 5-6krát denně v malých dávkách.

Vzhledem k tomu, že PMS je charakterizován nárůstem chuti k jídlu, je zcela přirozené, že krátce před menstruací může žena chtít něco slaného nebo „škodlivého“, není na tom nic špatného, ​​někdy byste měli uspokojit potřeby svého těla, abyste se cítili pohodlněji.

Léky

Protože PMS má velmi velký počet příznaků, je léčba PMS symptomatická. Finanční prostředky PMS by měly být čerpány výhradně podle pokynů lékaře..

PMS lze léčit následujícími skupinami léků

 • ke snížení emočních výkyvů, k odstranění deprese a podrážděnosti jsou předepsány sedativa v kombinaci s psychoterapií a relaxačními sezeními;
 • k odstranění bolesti v břiše a dolní části zad, stejně jako k úlevě od bolesti hlavy, jsou předepsány nesteroidní protizánětlivé léky - Nimesulide, Ketanov, Ibuprofen;
 • k odstranění přebytečné tekutiny z těla a odstranění otoku pomocí PMS mohou být předepsána diuretika;
 • pokud výsledky analýz a testů ukázaly, že během druhé fáze menstruačního cyklu dochází k hormonálním poruchám, může být předepsána hormonální léčba, která zahrnuje gestageny. Medroxyprogesteron-acetát nebo Duphaston bude muset být opilý od 16 do 25 dnů menstruačního cyklu;
 • ke snížení podrážděnosti, nervozity, agresivity, nespavosti a dalších neuropsychiatrických projevů PMS jsou předepsány trankvilizéry a antidepresiva - Rudotel, Zoloft, Sertralin, Prozac, Sonapax, Tazepam atd. Užívají se ve 2. fázi cyklu, 3. den po nástupu příznaky;
 • pokud má PMS krizovou nebo cefalgickou formu, ve 2. fázi cyklu musíte vypít Parlodel. Pokud testy ukazují zvýšenou hladinu prolaktinu, je třeba tento lék pít nepřetržitě;
 • v případě edematózní nebo cefalgické formy jsou antiprostaglandiny předepsány pro 2. fázi cyklu - naprosin, indomethacin;
 • pokud se zvýší hladina serotoninu a histaminu, je předepsána antihistaminová léčba. Nejprve musíte sledovat, kdy se objeví první příznaky PMS, a v dalším cyklu, 2 dny před nástupem syndromu, by měla být antihistaminika užívána až do 2. dne menstruace;
 • ke zlepšení krevního oběhu byste měli pít Nootropil, Aminolol nebo Grandaxin po dobu 3 týdnů;
 • k normalizaci metabolismu neurotransmiterů v centrálním nervovém systému v případě vývoje cefalgických, neuropsychických a krizových forem PMS byste měli užívat difenin nebo peritol. Průběh přijetí je 3-6 měsíců;
 • navíc může lékař předepsat homeopatické léky Remens nebo Mastodinon, stejně jako užívání komplexů vitamínů na depresi.

Cyklodinon při léčbě PMS

Pokud příčina PMS spočívá v hormonální nerovnováze a zvýšené hladině prolaktinu, lékaři doporučují cyklodinon, který pomáhá eliminovat příznaky PMS. Jedná se o kvalitní německý přípravek, jehož hlavní složkou je posvátný extrakt Vitex. Ženy užívající cyklodinon zaznamenávají zlepšení nálady, normalizaci cyklu, stabilizaci psycho-emocionálního pozadí a absenci bolestivosti na hrudi před menstruací. Tento léčivý přípravek také pomáhá snížit intenzitu křečovitých bolestí v podbřišku, což je známé každé dívce. Droga působí jemně a opatrně a působí na ženské tělo díky přírodní rostlinné složce.

Lidové léky

Pro zlepšení terapeutického účinku metodami tradiční medicíny je nejlepší doplnit tradiční léčbu drogami.

V boji proti PMS jsou bylinky nejlepší ze všech, můžete si vařit čaje z heřmánku, máty, třezalky tečkované, petrklíče a dalších bylinných přípravků. Dobrý účinek má také infuze mateřského nebo kozlíku lékařského. Musí být užívány 30 kapek 3x denně..

Pokud žena není alergická, lze aromaterapii provádět pomocí různých éterických olejů, včetně levandule, pelargónie, růže, bergamotu, jalovce, bazalky a šalvěje..

Doma si můžete dopřát relaxační koupele 2 týdny před nástupem menstruace, stačí nakapat pár kapek výše uvedených olejů do vody.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji premenstruačního syndromu, je třeba dodržovat jednoduchá, ale velmi účinná doporučení:

 • dodržovat dietní stravu. Strava by měla být vyvážená, měla by rozhodně zahrnovat potraviny bohaté na vitamíny, draslík, hořčík a vápník. Tyto prvky můžete konzumovat jako součást komplexů vitamínů;
 • kontrolujte tělesnou hmotnost, vyhýbejte se přejídání a přísným dietám;
 • nedávejte svému tělu velkou fyzickou námahu a nepodléhejte psycho-emocionálním poruchám;
 • vést zdravý životní styl, vzdát se špatných návyků a systematicky sportovat;
 • Pravidelně se věnujte chráněnému sexu, nejlépe s pravidelným partnerem.
 • chodit na preventivní prohlídky ke gynekologovi alespoň jednou za šest měsíců;
 • pokud je předepsána hormonální terapie, vezměte všechny léky, které jsou její součástí, včas a také informujte odborníka o všech změnách ve vašem zdravotním stavu, aby mohl lék včas změnit nebo zrušit bez poškození zdraví;
 • pokud dojde k PMS, nikdy ji neléčte sami, koordinujte všechny metody léčby se svým lékařem.

Stanovení stavu děložního čípku je povinnou součástí gynekologického vyšetření. Takové vyšetření může odhalit nejen různé patologické změny na sliznici, ale také expanzi cervikálního kanálu..