Jak určit první den menstruačního cyklu

Ženy vědí, co je to menstruace, ale podceňují význam menstruačního cyklu (MC) a působení hormonů, které zajišťují normální fungování ženského reprodukčního systému. První den cyklu je něco, co by si měla každá žena spravedlivého pohlaví pamatovat, aby mohla kompetentně přistupovat k vyšetření reprodukčního systému, plánování těhotenství a volbě metody antikoncepce.

Fáze menstruačního cyklu

Práce ženského reprodukčního systému je regulována hormony hypotalamu, hypofýzy a vaječníků, které způsobují funkční změny v endometriu (vnitřní vrstvě dělohy), vejcovodech a pochvě. Frekvence produkce určitých hormonů je dána tvorbou menstruačního cyklu.

Každé menstruační období je proces přípravy ženského těla na těhotenství..

Cyklus menstruace začíná dnem, kdy dojde k menstruaci - periodické děložní krvácení, doprovázející odmítnutí a obnovu vnitřní vrstvy dělohy.

Folikulární fáze

V den nástupu menstruačního krvácení nastává první fáze - folikulární. Folikulární fáze trvá v průměru 14 dní (může se pohybovat od 7 do 22, v závislosti na jednotlivých charakteristikách). V této době dochází pod vlivem folikuly stimulujících (FSH) a luteinizačních (LH) hormonů k procesu zrání folikulů.

Folikul je vaječná buňka obklopená speciálními membránami. Od začátku formování reprodukčního systému dívky, dokonce i v děloze, je položen určitý počet folikulů. V době puberty (11–13 let, tj. Ve věku, kdy poprvé začíná menstruační cyklus), některé z nich, zvané prvotní, umírají. Ze zbývajících 300–450 tis. Dospěje pouze ne více než 500, ostatní atrofují. Počet fungujících folikulů určuje délku plodného věku (období, během něhož může žena otěhotnět) a zhruba znamená, kolikrát se v životě vyskytne menstruace, s výjimkou anovulačních cyklů.

Samotná menstruace trvá od 3 do 7 dnů. Pod vlivem hormonů je staré endometrium odmítnuto a je vytvořeno nové.

Ovulační fáze

1-2 týdny po ukončení menstruace začíná druhá fáze - ovulační. Trvá asi 3 dny a spočívá ve zrání a prasknutí folikulu, tj. Ovulace samotné, s uvolněním vajíčka. K tomuto procesu dochází v důsledku vícenásobného zvýšení hladiny luteinizačního hormonu v krvi. Ovulační fáze je nejpříznivější pro početí..

Luteální fáze

Dalších 13-14 dnů po ovulaci je fáze luteálního nebo corpus luteum. Během tohoto období jsou převládajícími hormony v koncentraci v krvi progesteron, těhotenský hormon a estrogeny. Pod jejich vlivem roste endometrium a tělo ženy se připravuje na těhotenství. Pokud vajíčko není oplodněno, menstruační cyklus se opakuje od začátku..

Význam prvního dne cyklu

Existují dny, které jsou významné při plánování těhotenství pro diagnostické studie a laboratorní testy..

Jak určit první den menstruace?

První den vašeho cyklu je den, kdy začíná vaše menstruační krvácení. Je to bráno v úvahu při stanovení gestačního věku a předpokládaného data narození, při předepisování ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů, v různých fázích MC, jsou stanoveny různé koncentrace pohlavních hormonů.

Znalost 1 dne menstruačního cyklu vám pomůže vypočítat datum příštího menstruačního období pomocí papírového kalendáře nebo elektronického dámského měsíčního kalendáře v telefonu.

Na základě znalostí dne začátku ženského cyklu můžeme předpokládat nejpříznivější interval pro početí.

Normálně menstruační cyklus trvá 28–32 dní. Cyklus kratší než 21 dní se nazývá krátký cyklus a cyklus delší než 36 dní se nazývá dlouhý. Varianta normy je posunutí data zahájení MC až o týden (dříve nebo později, než se očekávalo). Absence menstruace po dobu delší než 5 týdnů nebo začátek nové menstruace za méně než 2,5 týdne je již vážným důvodem pro vyhledání kvalifikované pomoci..

Podle počtu výtoků je menstruace bohatá a není hojná. Normou je objem krve 20 až 120 ml, to znamená ne více než polovina sklenice.

Důvody posunutí nástupu menstruace

Reprodukční systém ženy je složitý systém, jehož stav závisí na mnoha faktorech:

 1. Stresující situace způsobují narušení fungování mnoha orgánů, včetně genitální oblasti, proto může emoční šok vyvolat dlouhé zpoždění menstruace v důsledku krátkodobého hormonálního narušení.
 2. Minulé infekce téměř vždy posouvají datum nástupu menstruace: i jen ARVI může způsobit porušení MC.
 3. Prudká změna tělesné hmotnosti. Při prudkém úbytku hmotnosti a přírůstku hmotnosti dochází k hormonálnímu narušení, které ovlivňuje reprodukční systém.
 4. Hormonální poruchy jsou nejčastější příčinou problémů reprodukčního systému.
 5. Změna klimatu může také vést k nesprávné funkci regulace, ale obvykle ne na dlouho.
 6. Užívání hormonální antikoncepce, zejména na začátku kurzu.
 7. Spontánní nebo lékařské ukončení těhotenství. Potrat nebo potrat je vážným stresem pro celé tělo.
 8. Těhotenství je nejpřirozenějším důvodem pro vynechání menstruace.

Výpočet začátku dalšího období

K určení prvního dne ženského cyklu potřebujete znát datum předchozích předpisů. K tomu musíte vypočítat průměrnou dobu cyklu - počet dní mezi prvním dnem předchozího MC a začátkem současnosti.

Příklad: pokud k poslední menstruaci došlo 1. října a cyklus je 29 dní, další menstruace začne na konci měsíce - 30. října.

Díky těmto znalostem se nikdy nedostanete do nepříjemné situace, kdy po ruce nemáte potřebné hygienické výrobky. Tampon nebo hygienickou vložku vložte do kosmetické tašky týden před očekávaným začátkem cyklu.

Význam data zahájení MC při jmenování lékaře

I při plánovaném termínu se gynekolog určitě zeptá, kdy byla poslední menstruace, nebo vypočítá den cyklu. To je důležité, protože stav ženského reprodukčního systému se liší v závislosti na fázi.

Stav mléčných žláz, přívěsky dělohy, bolestivé pocity a stížnosti pacienta - to vše lékař zvažuje ohledně období menstruačního cyklu.

Při provádění ultrazvuku dochází ke zpracování získaných údajů relativně k prvnímu dni menstruace, protože stav endometria se velmi liší ve folikulární a luteální fázi. A nekonzistence obrazu s fází cyklu může naznačovat vážné problémy.

Pokud je schůzka s gynekologem způsobena počátkem těhotenství, na základě prvního dne poslední menstruace lékař určí přibližnou dobu těhotenství a datum porodu.

Mnoho stížností, které ženy podávají při návštěvě ženského lékaře, se týká jejich menstruace..

Během ovulace si žena může stěžovat na bolesti v podbřišku nebo na jedné straně. Může se objevit slabost, únava a někdy nevolnost. Během tohoto období je povoleno uvolnění několika kapek krve v důsledku prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka.

Mělo by se však pamatovat na to, že prodloužený (více než 2 dny) krvavý nebo hnědý výtok není normální volbou. To naznačuje, že došlo k hormonální nerovnováze nebo jiné poruše..

Silná bolest břicha, která se objevila během pohlavního styku nebo bezprostředně po něm, je dobrým důvodem k okamžitému vyhledání lékařské pomoci. Mohou se tedy objevit příznaky apoplexie - prasknutí vaječníku doprovázené vnitřním krvácením. Jedná se o potenciálně nebezpečný stav nejen pro zdraví ženy, ale také pro její život..

Ve třetí fázi MC - luteální je tělo pod silou progesteronu a estrogenu, což způsobuje časté změny nálady, emoční labilitu, nepohodlí v mléčných žlázách a jejich otoky. A také ke konci MC jsou možné poruchy trávení: nadýmání, zácpa nebo průjem. Ženy si často stěžují na bolesti hlavy a svalů. Všechny tyto příznaky, se střední závažností, nemají patologickou příčinu a nevyžadují lékařský zásah..

Cyklistické a kosmetické procedury

Hormonální pozadí ženy nemůže ovlivnit stav pokožky. Během menstruace je pokožka suchá, někdy matná. Během tohoto období je nežádoucí zahájit kosmetické procedury, protože tloušťka epidermis klesá a zvyšuje se pravděpodobnost jejího poškození a infekce..

Po menstruaci ve folikulární fázi se zvyšuje účinek hormonu estradiolu, což znatelně zlepšuje stav pokožky: vyrážka a zarudnutí, které se objevily před menstruací, zmizí, pokožka získá zdravý zvlhčený vzhled. Toto období je nejpříznivější pro všechny typy kosmetických a chirurgických zákroků..

Několik dní před ovulací se pokožka rozzáří a vypadá nejzdravěji a nejkrásněji. Během této doby je nejlepší provádět hydrataci a výživu. Samotná ovulace však může přinést černé tečky a zvýšenou produkci kožního mazu..

V luteální fázi je lepší upustit od tepelných procedur a laserové expozice: pod vlivem progesteronu dosáhne maximální přívod krve do pokožky, buňky zadržují vodu, zhoršuje se odtok lymfy.

Začátek cyklu se skvrnitým výbojem

Mít různé druhy výtoků kromě menstruace je pro ženu často zavádějící. Pokusme se odpovědět na otázku, jaký den menstruačního cyklu je považován za první den menstruace, pokud je „rozmazaný“.

Vzhled hnědého výtoku v malém množství může být jak fyziologickým jevem, tak známkou vážných problémů v ženském reprodukčním systému..

Chcete-li v tomto případě určit začátek MC, musíte zjistit, co je to výboj..

Ovulace může být doprovázena uvolněním několika kapek krve, která na spodním prádle vypadá jako hnědá „mazanice“.
Výtok, který se vyskytuje uprostřed cyklu a netrvá déle než 2 dny a má zanedbatelný objem, ve většině případů naznačuje ovulaci. To se nebere v úvahu a pro zahájení počítání MC byste měli počkat na úplné menstruační krvácení.

Pokud výtok trvá déle než 3 dny, v malém objemu, neměli byste je užívat na začátku menstruace. Měli byste se však poradit s lékařem, protože tento příznak může být výsledkem hormonálního narušení, endometriózy a děložních myomů.

Pokud je krev hnědá a výtok trvá 4-7 dní a punčocháče nestačí, je to menstruace. Ale takový průběh menstruace není normou, je nutná konzultace s gynekologem.

Ženský reprodukční systém je velmi složitý. Musí s ní být zacházeno kompetentně, pozorně a s úctou. Znalost vašeho cyklu zachrání ženu před nepříjemnými situacemi a nechtěným těhotenstvím. Pochopením práce svého reprodukčního systému může žena převzít kontrolu nad situací, nechat se uvolnit nebo naopak zabránit nežádoucím následkům.

Vše o menstruačním cyklu a menstruaci

* Vše o menstruačním cyklu a menstruaci

Co znamená menstruační cyklus a co to je? Jaký je fyziologický základ a význam menstruačního cyklu a menstruace.

Menstruace je cyklické odmítnutí výstelky dělohy (endometria) doprovázené krvácením z pochvy. Menstruace se objevuje pravidelně, přibližně jednou za měsíc, během celého reprodukčního období života ženy. Menstruace začíná v dospívání a úplně mizí s nástupem menopauzy. Hlavním bodem menstruace a menstruačního cyklu je příprava těla ženy na početí dítěte..

Co je to menstruace a menstruační cyklus?

Podle definice je menstruační cyklus období od jednoho období k druhému. První den menstruace (krvácení z pochvy) se považuje za první den menstruačního cyklu. Poslední den před další menstruací se považuje za poslední den daného menstruačního cyklu..
Pokud například menstruace začíná 3. ledna, považuje se tento den za první den menstruačního cyklu. Pokud k dalšímu období dojde 2. února, bude 1. únor posledním dnem (ukáže se 28. den) tohoto menstruačního cyklu a 2. únor bude prvním dnem následujícího menstruačního cyklu..
Délka menstruačního cyklu se obvykle pohybuje od 25 do 36 dnů. Ačkoli se v příkladech obvykle nejčastěji používá cyklus s délkou 28 dnů, takový cyklus má pouze 10–15% žen..
Doba trvání prvních menstruačních cyklů (menarche) i posledních cyklů (během nástupu menopauzy) se může značně lišit, což je vysvětleno hormonálními změnami, které v těchto obdobích probíhají v těle ženy..
Menstruační krvácení (menstruace jako taková, menstruace, „červené dny“) obvykle trvá od 3 do 7 dnů a v průměru trvá asi 5 dní. Ztráta krve během jednoho menstruačního cyklu je obvykle 15 až 75 ml.

Jak je regulován menstruační cyklus? Proč a proč k takovým cyklickým změnám dochází v těle ženy? Smyslem menstruačního cyklu je připravit tělo ženy na možné těhotenství. Na rozdíl od mnoha zvířat, u nichž se možnost početí objevuje pouze jednou za rok nebo jednou za několik let, má člověk příležitost počat dítě téměř každý měsíc. Každý měsíc dochází v těle ženy v reprodukčním věku k cyklickým změnám, které připravují celé její tělo (a hlavně genitálie) na možné těhotenství. Tyto cyklické změny se nazývají menstruační cyklus..
Ústřední událostí (v důležitosti a v čase) každého menstruačního cyklu u zdravé ženy je ovulace - uvolnění vajíčka, které může být oplodněno spermií a dát tak nový život. První polovina menstruačního cyklu spočívá v pěstování zralého vajíčka a přípravě místa v děloze na jeho vývoj, pokud je oplodněno. V případě oplodnění vajíčka se zastaví vývoj menstruačního cyklu a dojde k otěhotnění. Pokud nedojde k oplodnění, vajíčko zemře a všechny změny v těle ženy procházejí během druhé poloviny menstruačního cyklu, až do začátku dalšího cyklu, zpětným vývojem. Každý menstruační cyklus začíná menstruací - která zahrnuje „očištění“ děložní dutiny, která se připravuje na příjem oplodněného vajíčka uprostřed cyklu.
Menstruační cyklus je regulován hormony. Při vývoji menstruačního cyklu hrají hlavní roli dva hormony: luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH). Oba tyto hormony jsou vylučovány hypofýzou (malá žláza sousedící s dolní částí mozku). Luteinizační hormony a hormony stimulující folikuly vyvolávají ovulaci a „nutí“ vaječníky produkovat ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron. Estrogen a progesteron zase „nutí“ dělohu a mléčné žlázy, aby se připravily na možné oplodnění a těhotenství. Menstruační cyklus má tři fáze: folikulární (před uvolněním vajíčka), ovulární (uvolnění vajíčka) a luteální (po uvolnění vajíčka).
Folikulární fáze.
Tato fáze začíná prvním dnem menstruačního krvácení (1. den menstruačního cyklu). Hlavní události této fáze jsou
 • vývoj 1 folikulu ve vaječnících a čištění děložní dutiny po předchozím cyklu.
 • čištění děložní dutiny po předchozím cyklu

Na začátku folikulární fáze (bezprostředně po ukončení předchozího cyklu) je výstelka dělohy (endometria) naplněna živinami a krevními cévami nezbytnými pro růst embrya během prvního období těhotenství. Životaschopnost a růst sliznice dělohy přímo závisí na koncentraci ženských pohlavních hormonů v ženině krvi. Pokud po ovulaci, která proběhla uprostřed cyklu, nedošlo k těhotenství, koncentrace estrogenu a progesteronu v krvi poklesne na kritickou úroveň (během poslední fáze předchozího cyklu) a první den nového cyklu začíná odmítání tlusté sliznice dělohy, což zase projevuje se krvavým vaginálním výtokem (menstruace, menstruace).
Zároveň hypofýza ženy zvyšuje produkci FSH (hormon stimulující růst folikulů). Tento hormon stimuluje růst folikulu ve vaječnících. Folikul je malá dutina uvnitř vaječníku, ve které vyroste 1 vejce (ze které se v případě oplodnění může vyvinout embryo). U zdravých žen se koncentrace FSH a velikost folikulu úměrně zvyšuje během první fáze menstruačního cyklu a dosahuje maxima po 13-14 dnech počítaných od prvního dne menstruace. Během folikulární fáze produkují buňky folikulu obklopujícího vajíčko velké množství estrogenu, který stimuluje vývoj výstelky dělohy a pochvy.
V průměru celá folikulární fáze trvá přibližně 13-14 dní. Ze všech tří fází menstruačního cyklu se doba trvání této fáze liší nejvíce. Blíže k menopauze se folikulární fáze zkracuje.
Navzdory skutečnosti, že na konci folikulární fáze se velikost folikulu a vajec v něm stane maximální, stále zůstává uzavřená uvnitř vaječníku, na místě nepřístupném pro spermie. Aby došlo k oplodnění vajíčka, musí folikul (membrána) prasknout a uvolnit vajíčko. K prasknutí (ovulaci) folikulu dochází působením luteinizačního hormonu.
Ovulární fáze
Ovulární fáze (ovulace) začíná prudkým zvýšením hladiny luteinizačního hormonu v krvi. Luteinizační hormon stimuluje růst folikulu, aby se rozbil a uvolnil vajíčko.
Ovulární fáze obvykle trvá od 16 do 32 hodin. Konec této fáze se považuje za uvolnění vajíčka..
V době ovulace mohou některé ženy pociťovat krátkodobé bolesti v podbřišku..
Během 12 až 24 hodin po uvolnění vajíčka lze pomocí speciálního testu moči zjistit prudké zvýšení hladiny luteinizačního hormonu v těle. Tuto analýzu lze použít k identifikaci plodného období (období, kdy je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění). Vajíčko lze oplodnit nejpozději 12 hodin po jeho uvolnění. Hnojení vajíčka je pravděpodobnější, pokud se v ženských reprodukčních orgánech nacházejí spermie před uvolněním vajíčka, to znamená v případě, že došlo k pohlavnímu styku několik hodin před nebo po ovulaci..
Ovulace je středobodem každého menstruačního cyklu. Navzdory tomu se v řadě případů (u některých onemocnění, na pozadí užívání hormonální antikoncepce, po porodu, během nástupu menopauzy) často vyskytují anovulační cykly, tj. Cykly, během nichž nedochází k ovulaci a uvolnění zralého vajíčka..

Luteální fáze
Tato fáze začíná bezprostředně po ovulaci, trvá přibližně 14 dní a končí těsně před začátkem dalšího období nebo postupuje do těhotenství.
Tělo ženy se „dozví“ o přítomnosti či nepřítomnosti těhotenství pouze 10–13 dní po ovulaci a celou tu dobu se „pilně připravuje“ na přijetí vajíčka, které mohlo být oplodněno.
V luteální fázi se prasklý folikul uzavře a vytvoří takzvané žluté tělísko - akumulaci buněk, které produkují progesteron. Úlohou žlutého tělíska je připravit dělohu na možné těhotenství.
Progesteron produkovaný žlutým tělem způsobuje, že endometrium (vnitřní výstelka dělohy) zhoustne a naplní se tekutinou a živinami nezbytnými pro nenarozené dítě. Během luteální fáze také progesteron způsobuje mírné zvýšení tělesné teploty (bazální teploty) a udržuje tuto zvýšenou teplotu až do nástupu menstruace. Vzhledem k tomu, že se corpus luteum vyvíjí pouze z prasklého folikulu a produkuje progesteron, což přispívá ke zvýšení teploty, pouze při výskytu ovulace se ke stanovení, zda došlo k ovulaci, použije zvýšení bazální teploty..
Zvýšení hladiny progesteronu a estrogenu v krvi během první a třetí fáze cyklu pomáhá rozšířit tok mléčných žláz, což může způsobit mírné bobtnání a citlivost prsu (zejména v posledních dnech menstruačního cyklu, před nástupem menstruace).
Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělo zmizí po 14 dnech a hladina progesteronu a estrogenu v krvi ženy klesne na kritickou úroveň. Od tohoto okamžiku začíná nový menstruační cyklus..
Pokud bylo vajíčko oplodněno, luteální fáze přechází do těhotenství a nedochází k menstruaci. K tomu dochází následovně: pokud bylo vajíčko oplodněno a úspěšně připojeno k děloze, buňky kolem vyvíjejícího se embrya začnou produkovat speciální hormon - lidský choriový gonadotropin. Tento hormon podporuje život žlutého tělíska a brání jeho zmizení..
Corpus luteum zase pokračuje v produkci progesteronu, dokud se nevytvoří placenta nenarozeného dítěte. Lidský choriový gonadotropin (hCG) se používá k určení těhotenství pomocí domácího nebo laboratorního těhotenského testu. Tento test určuje koncentraci tohoto hormonu v moči.

Jak bylo zřejmé z výše uvedeného materiálu, menstruační cyklus je složitý proces globálních cyklických přeskupení v těle ženy, jehož účelem je vytvořit příznivé podmínky pro vývoj těhotenství.

Co znamená menstruační cyklus a co to je? Jaký je fyziologický základ a význam menstruačního cyklu a menstruace.

Menstruace je cyklické odmítnutí výstelky dělohy (endometria) doprovázené krvácením z pochvy. Menstruace se objevuje pravidelně, přibližně jednou za měsíc, během celého reprodukčního období života ženy. Menstruace začíná v dospívání a úplně mizí s nástupem menopauzy. Hlavním bodem menstruace a menstruačního cyklu je příprava těla ženy na početí dítěte..

Co je to menstruace a menstruační cyklus?

Podle definice je menstruační cyklus období od jednoho období k druhému. První den menstruace (krvácení z pochvy) se považuje za první den menstruačního cyklu. Poslední den před další menstruací se považuje za poslední den daného menstruačního cyklu..
Pokud například menstruace začíná 3. ledna, považuje se tento den za první den menstruačního cyklu. Pokud k dalšímu období dojde 2. února, bude 1. únor posledním dnem (ukáže se 28. den) tohoto menstruačního cyklu a 2. únor bude prvním dnem následujícího menstruačního cyklu..
Délka menstruačního cyklu se obvykle pohybuje od 25 do 36 dnů. Ačkoli se v příkladech obvykle nejčastěji používá cyklus s délkou 28 dnů, takový cyklus má pouze 10–15% žen..
Doba trvání prvních menstruačních cyklů (menarche) i posledních cyklů (během nástupu menopauzy) se může značně lišit, což je vysvětleno hormonálními změnami, které v těchto obdobích probíhají v těle ženy..
Menstruační krvácení (menstruace jako taková, menstruace, „červené dny“) obvykle trvá od 3 do 7 dnů a v průměru trvá asi 5 dní. Ztráta krve během jednoho menstruačního cyklu je obvykle 15 až 75 ml.

Jak je regulován menstruační cyklus? Proč a proč k takovým cyklickým změnám dochází v těle ženy? Smyslem menstruačního cyklu je připravit tělo ženy na možné těhotenství. Na rozdíl od mnoha zvířat, u nichž se možnost početí objevuje pouze jednou za rok nebo jednou za několik let, má člověk příležitost počat dítě téměř každý měsíc. Každý měsíc dochází v těle ženy v reprodukčním věku k cyklickým změnám, které připravují celé její tělo (a hlavně genitálie) na možné těhotenství. Tyto cyklické změny se nazývají menstruační cyklus..
Ústřední událostí (v důležitosti a v čase) každého menstruačního cyklu u zdravé ženy je ovulace - uvolnění vajíčka, které může být oplodněno spermií a dát tak nový život. První polovina menstruačního cyklu spočívá v pěstování zralého vajíčka a přípravě místa v děloze na jeho vývoj, pokud je oplodněno. V případě oplodnění vajíčka se zastaví vývoj menstruačního cyklu a dojde k otěhotnění. Pokud nedojde k oplodnění, vajíčko zemře a všechny změny v těle ženy procházejí během druhé poloviny menstruačního cyklu, až do začátku dalšího cyklu, zpětným vývojem. Každý menstruační cyklus začíná menstruací - která zahrnuje „očištění“ děložní dutiny, která se připravuje na příjem oplodněného vajíčka uprostřed cyklu.
Menstruační cyklus je regulován hormony. Při vývoji menstruačního cyklu hrají hlavní roli dva hormony: luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH). Oba tyto hormony jsou vylučovány hypofýzou (malá žláza sousedící s dolní částí mozku). Luteinizační hormony a hormony stimulující folikuly vyvolávají ovulaci a „nutí“ vaječníky produkovat ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron. Estrogen a progesteron zase „nutí“ dělohu a mléčné žlázy, aby se připravily na možné oplodnění a těhotenství. Menstruační cyklus má tři fáze: folikulární (před uvolněním vajíčka), ovulární (uvolnění vajíčka) a luteální (po uvolnění vajíčka).
Folikulární fáze.
Tato fáze začíná prvním dnem menstruačního krvácení (1. den menstruačního cyklu). Hlavní události této fáze jsou
 • vývoj 1 folikulu ve vaječnících a čištění děložní dutiny po předchozím cyklu.
 • čištění děložní dutiny po předchozím cyklu

Na začátku folikulární fáze (bezprostředně po ukončení předchozího cyklu) je výstelka dělohy (endometria) naplněna živinami a krevními cévami nezbytnými pro růst embrya během prvního období těhotenství. Životaschopnost a růst sliznice dělohy přímo závisí na koncentraci ženských pohlavních hormonů v ženině krvi. Pokud po ovulaci, která proběhla uprostřed cyklu, nedošlo k těhotenství, koncentrace estrogenu a progesteronu v krvi poklesne na kritickou úroveň (během poslední fáze předchozího cyklu) a první den nového cyklu začíná odmítání tlusté sliznice dělohy, což zase projevuje se krvavým vaginálním výtokem (menstruace, menstruace).
Zároveň hypofýza ženy zvyšuje produkci FSH (hormon stimulující růst folikulů). Tento hormon stimuluje růst folikulu ve vaječnících. Folikul je malá dutina uvnitř vaječníku, ve které vyroste 1 vejce (ze které se v případě oplodnění může vyvinout embryo). U zdravých žen se koncentrace FSH a velikost folikulu úměrně zvyšuje během první fáze menstruačního cyklu a dosahuje maxima po 13-14 dnech počítaných od prvního dne menstruace. Během folikulární fáze produkují buňky folikulu obklopujícího vajíčko velké množství estrogenu, který stimuluje vývoj výstelky dělohy a pochvy.
V průměru celá folikulární fáze trvá přibližně 13-14 dní. Ze všech tří fází menstruačního cyklu se doba trvání této fáze liší nejvíce. Blíže k menopauze se folikulární fáze zkracuje.
Navzdory skutečnosti, že na konci folikulární fáze se velikost folikulu a vajec v něm stane maximální, stále zůstává uzavřená uvnitř vaječníku, na místě nepřístupném pro spermie. Aby došlo k oplodnění vajíčka, musí folikul (membrána) prasknout a uvolnit vajíčko. K prasknutí (ovulaci) folikulu dochází působením luteinizačního hormonu.
Ovulární fáze
Ovulární fáze (ovulace) začíná prudkým zvýšením hladiny luteinizačního hormonu v krvi. Luteinizační hormon stimuluje růst folikulu, aby se rozbil a uvolnil vajíčko.
Ovulární fáze obvykle trvá od 16 do 32 hodin. Konec této fáze se považuje za uvolnění vajíčka..
V době ovulace mohou některé ženy pociťovat krátkodobé bolesti v podbřišku..
Během 12 až 24 hodin po uvolnění vajíčka lze pomocí speciálního testu moči zjistit prudké zvýšení hladiny luteinizačního hormonu v těle. Tuto analýzu lze použít k identifikaci plodného období (období, kdy je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění). Vajíčko lze oplodnit nejpozději 12 hodin po jeho uvolnění. Hnojení vajíčka je pravděpodobnější, pokud se v ženských reprodukčních orgánech nacházejí spermie před uvolněním vajíčka, to znamená v případě, že došlo k pohlavnímu styku několik hodin před nebo po ovulaci..
Ovulace je středobodem každého menstruačního cyklu. Navzdory tomu se v řadě případů (u některých onemocnění, na pozadí užívání hormonální antikoncepce, po porodu, během nástupu menopauzy) často vyskytují anovulační cykly, tj. Cykly, během nichž nedochází k ovulaci a uvolnění zralého vajíčka..

Luteální fáze
Tato fáze začíná bezprostředně po ovulaci, trvá přibližně 14 dní a končí těsně před začátkem dalšího období nebo postupuje do těhotenství.
Tělo ženy se „dozví“ o přítomnosti či nepřítomnosti těhotenství pouze 10–13 dní po ovulaci a celou tu dobu se „pilně připravuje“ na přijetí vajíčka, které mohlo být oplodněno.
V luteální fázi se prasklý folikul uzavře a vytvoří takzvané žluté tělísko - akumulaci buněk, které produkují progesteron. Úlohou žlutého tělíska je připravit dělohu na možné těhotenství.
Progesteron produkovaný žlutým tělem způsobuje, že endometrium (vnitřní výstelka dělohy) zhoustne a naplní se tekutinou a živinami nezbytnými pro nenarozené dítě. Během luteální fáze také progesteron způsobuje mírné zvýšení tělesné teploty (bazální teploty) a udržuje tuto zvýšenou teplotu až do nástupu menstruace. Vzhledem k tomu, že se corpus luteum vyvíjí pouze z prasklého folikulu a produkuje progesteron, což přispívá ke zvýšení teploty, pouze při výskytu ovulace se ke stanovení, zda došlo k ovulaci, použije zvýšení bazální teploty..
Zvýšení hladiny progesteronu a estrogenu v krvi během první a třetí fáze cyklu pomáhá rozšířit tok mléčných žláz, což může způsobit mírné bobtnání a citlivost prsu (zejména v posledních dnech menstruačního cyklu, před nástupem menstruace).
Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělo zmizí po 14 dnech a hladina progesteronu a estrogenu v krvi ženy klesne na kritickou úroveň. Od tohoto okamžiku začíná nový menstruační cyklus..
Pokud bylo vajíčko oplodněno, luteální fáze přechází do těhotenství a nedochází k menstruaci. K tomu dochází následovně: pokud bylo vajíčko oplodněno a úspěšně připojeno k děloze, buňky kolem vyvíjejícího se embrya začnou produkovat speciální hormon - lidský choriový gonadotropin. Tento hormon podporuje život žlutého tělíska a brání jeho zmizení..
Corpus luteum zase pokračuje v produkci progesteronu, dokud se nevytvoří placenta nenarozeného dítěte. Lidský choriový gonadotropin (hCG) se používá k určení těhotenství pomocí domácího nebo laboratorního těhotenského testu. Tento test určuje koncentraci tohoto hormonu v moči.

Jak bylo zřejmé z výše uvedeného materiálu, menstruační cyklus je složitý proces globálních cyklických přeskupení v těle ženy, jehož účelem je vytvořit příznivé podmínky pro vývoj těhotenství.

Menstruační cyklus: co to je, doba trvání, frekvence, selhání, nepravidelnosti

Příroda obdarovala ženy mnoha tajemstvími a zázraky. Každý by měl vědět, jaký je menstruační cyklus, protože díky němu můžete vypočítat dny před ovulací a bezpečně otěhotnět, nebo naopak, chránit se před nechtěným těhotenstvím.

 1. Co je to menstruační cyklus?
 2. Délka menstruačního cyklu
 3. Normální parametry menstruačního cyklu
 4. Fáze menstruačního cyklu
 5. První fáze
 6. Ovulace
 7. Druhá fáze
 8. Důvody pro narušení menstruačního cyklu
 9. Druhy menstruačních nepravidelností
 10. Jakého lékaře kontaktovat?
 11. Léčba menstruačních nepravidelností
 12. Konzervativní léčba
 13. Chirurgická operace
 14. Tradiční metody léčby
 15. Související videa

Co je to menstruační cyklus?

Na otázku, že takový menstruační cyklus je odpovědí, je tedy jednoduchá. Jedná se o rytmický fyziologický proces, při kterém je žena připravena na těhotenství. Abychom podrobně vysvětlili, co je to menstruační cyklus, můžeme říci, že jde o určité časové období, které začíná prvním dnem menstruace a končí posledním dnem do další menstruace. To znamená, že začátek menstruačního cyklu je první den menstruace..

Cyklus se opakuje měsíčně u všech žen kromě těhotných a kojících žen.

Při narození dívky je již asi 1,5 milionu vajec uloženo do vaječníků in utero. Po pubertě jejich počet klesá na 350-450 tisíc kusů. Po nástupu první menstruace, jednou za měsíc, jedno vejce opouští folikul a připravuje se na oplodnění, pokud se tak nestane, začíná menstruace.

Délka menstruačního cyklu

První menstruace začíná u dívek ve věku 11-14 let. V tuto chvíli - cyklus může mít různou dobu trvání, nepravidelný. Je to kvůli neúplné hormonální rezistenci dívky. Stabilizace menstruačního cyklu může trvat i několik let.

Mnoho žen si říká - kolik dní trvá normální menstruační cyklus? Délka měsíčního cyklu je u každé ženy individuální, měla by však být v normálním rozmezí - od 21 do 35 dnů. Stává se, že doba menstruačního cyklu u žen se odchyluje od těchto čísel o 2-3 jednotky, ale to je také považováno za normu.

Zajímavý! Nejideálnější ženský denní cyklus je 28 dní. Takto by měl trvat menstruační cyklus. Mírný rozdíl oproti tomuto číslu však vůbec neznamená patologii..

Normální parametry menstruačního cyklu

Chcete-li odpovědět na otázku, který menstruační cyklus je považován za normální, měli byste vědět, kolik je normální menstruační cyklus..

 • Délka menstruace je normální od 3 do 7 dnů. V průměru období trvají asi 5 dní.

Během těchto dnů žena, pokud má normální menstruační cyklus, ztrácí v průměru ne více než 60 ml krve - 40-50 ml.

 • Norma po dobu menstruačního cyklu je od 21 do 35 dnů.

Fáze menstruačního cyklu

Celkově existují 2 fáze cyklu, mezi kterými dochází k ovulaci.

První fáze

Jaká je první fáze menstruačního cyklu? Začátek menstruačního cyklu začíná folikulární fází. První fáze menstruačního cyklu začíná první den menstruace a končí před zahájením ovulace. To znamená, že trvá asi 14 dní. Nejdůležitějším procesem v této fázi je zrání folikulů, ke kterému dochází působením hormonu stimulujícího folikuly.

Folikuly jsou malé dutiny, které obsahují nezralé vejce. 1. den menstruace je úroveň zrání folikulů minimální a nízká hladina estrogenu (ženské hormony). Postupem času tyto sazby rostou..

Takže 13.14. Dne cyklů je vejce připraveno opustit folikul a estrogeny vytvářejí příznivé podmínky pro oplodnění. Zvyšují sekreci hlenu děložního hrdla, díky kterému je pro spermie pohodlnější pohyb, a také regulují dobrý průtok krve živinami na sliznici dělohy, takže v případě těhotenství neplodné vajíčko nic nepotřebuje.

Ovulace

V tomto okamžiku dosahuje koncentrace estrogenu svého maxima. Během toho začíná hladina luteinizačního hormonu stoupat. Jeho působením folikul praskne a vajíčko se uvolní do vejcovodů. Na otázku, jak počítat den ovulace, je odpověď docela jednoduchá - tento den je přesně polovinou cyklů. Například u ženy, jejíž cyklus je 24 dní, dojde k ovulaci přibližně za 12-13 dní, u ženy, která má 27. den měsíčního cyklu - uvolnění vajíčka za 13-14 dní.

Ovulace nemusí být nutně rytmická, může nastat s rozdílem 2-4 dny. Mnoho žen cítí uvolnění vajíčka v podobě bolestivé bolesti v jednom z vaječníků nebo dolní části zad..

Také v této fázi se u žen výrazně zvyšuje sexuální touha, výtok se stává hojnějším, slizničním, zvyšuje se bazální teplota a pokožka se stává čistší (kvůli maximálnímu obsahu estrogenu).

Druhá fáze

Druhá fáze se nazývá luteální. Poté, co vejce opustí folikul a projde vejcovody, jde směrem k děloze. Jeho životní cyklus je 24 hodin a cyklus spermií je 3–5 dní. Proto se 3-4 dny před ovulací a den uvolnění vajíčka považují za plodné, tj. Dny, kdy je velmi vysoká pravděpodobnost těhotenství.

Prázdný folikul začíná produkovat progesteron a vytváří se žluté tělísko. Progesteron pomáhá připravit výstelku dělohy na připojení oplodněného vajíčka. Maximální množství progesteronu se hromadí 6-8 dní po ovulaci. Spolu s tímto hormonem jsou také zvýšeny hladiny estrogenu. Výsledkem je, že u žen ve druhé fázi se projevují příznaky jako:

 • plačtivost;
 • otok mléčných žláz;
 • podrážděnost;
 • otok;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • bolesti hlavy;
 • nadýmání (plynatost).

Pokud vajíčko není oplodněno, pak se výrazně sníží koncentrace progesteronu a estrogenu. Z tohoto důvodu začíná proces odmítnutí endometria. Takto začíná menstruace.

Menstruace také sestává z několika fází:

 • První je desquamation. V tomto okamžiku je slizniční vrstva dělohy přímo odmítnuta. Jak dlouho tato fáze trvá - tolik nepříjemných pocitů, které žena zažije.
 • Druhým je regenerace. V této fázi dochází k hojení a obnově epitelu. Fáze regenerace začíná od 4 do 5 dnů cyklů.

Důvody pro narušení menstruačního cyklu

Porušení menstruačního cyklu nebo absence menstruace může naznačovat různé odchylky:

 • stres. Výbuchy emocí výrazně ovlivňují měsíční cyklus u žen. To je způsobeno nerovnováhou hormonu, ke které dochází při silných zkušenostech. Proto byste neměli být překvapeni, když po silném stresu přijde menstruace o něco dříve nebo se zpožděním;
 • změna klimatických podmínek. Velmi často může být menstruační cyklus narušen kvůli výletu někam, kde se klima liší od běžného. Nebo je to možné s prudkým zahřátím nebo studeným prasknutím;
 • změny v životním stylu. Zpoždění menstruace může být dokonce ovlivněno takovými změnami, jako jsou - změny ve stravě, nedostatek spánku, sportování, prudký nedostatek sexu nebo naopak jeho vzhled;
 • tělesná hmotnost. Délka menstruačního cyklu může také záviset na prudkém úbytku hmotnosti nebo přibývání na váze;
 • minulé nemoci. Mluvíme o takových onemocněních, jako jsou plané neštovice u dospělých, chřipka, zarděnky. Po těchto infekcích může dojít k opoždění zrání folikulů. Stojí za zvážení, že zpoždění menstruace je možné i po akutní respirační virové infekci;
 • hormonální poruchy. Pokud má žena poruchy v činnosti endokrinního systému, může mít posun v menstruačním cyklu. Nejčastěji je to pozorováno u patologie štítné žlázy, vaječníků a nadledvin;
 • antikoncepce. Při nesprávném výběru antikoncepce může dojít také ke zpoždění menstruace. To je způsobeno skutečností, že jádrem všech léků je restrukturalizace hormonálního pozadí, která ovlivňuje délku menstruačního cyklu. Proto by měla být antikoncepce vybírána opatrně a vždy s pomocí lékaře;
 • potrat. Potrat je vážným stresem pro celé tělo. Obnovu hormonálního systému vyžaduje čas, takže lze očekávat poměrně dlouhá zpoždění v menstruaci;
 • těhotenství. Jedním z hlavních „příznaků“ těhotenství je absence menstruace. Chcete-li to potvrdit, můžete provést test nebo předat analýzu hCG. Lidský choriový gonadotropin se objeví již 5-8 dní po oplodnění vajíčka. Toto je nejspolehlivější test pro potvrzení těhotenství..

Druhy menstruačních nepravidelností

Menstruační nepravidelnosti můžete odlišit podle jejich trvání. K tomu potřebujete vědět, který menstruační cyklus je považován za normální. Existují tedy takové typy porušení pravidel:

 • Polymenorea. Tento termín předpokládá krátký cyklus, tj. Pokud má žena 21 dní cyklu nebo méně. Pokud má žena 22 dní cyklu, je to považováno za normální. U polymenorey nemusí dojít k ovulaci. Je to nebezpečné kvůli obtížnosti otěhotnění..
 • Oligomenorea. Pokud má žena oligomenoreu, pak může menstruace jít s rozdílem 40-90 dnů. To znamená, že situaci, kdy je menstruační cyklus 40 dní, lze považovat za odchylku. Jedním z jejích projevů je neustálá nepravidelnost menstruace, stejně jako slabé a hojné krvácení..
 • Amenorea. Tato diagnóza je potvrzena, pokud období ženy trvá déle než 6 měsíců. Amenorea může být primární a sekundární. Primární - když u dívek starších 18 let menstruace vůbec nezačala. Sekundární - když se menstruace náhle zastaví, i když předtím měla žena normální menstruační cyklus.
 • Dysmenorea. Termín znamená nepravidelnou menstruaci, to znamená neustálé posuny v menstruačním cyklu. Například pokud ženský cyklus sestává z 27 dnů a menstruace trvá 21 dní, považuje se to za dysmenoreu. Nebo naopak, když cyklus sestává z 30 dnů a menstruace začala 24. den cyklu - je to také považováno za patologii.

Můžete rozlišit menstruační nepravidelnosti podle povahy krvácení:

 • Nízký výtok (hypomenorea). V tomto případě je pozorováno pouze špinění špinění s trváním cyklu 3-4 dny. Obvykle u ženy obvykle procházejí absolutně výrazným premenstruačním syndromem (bez pocitu slabosti, bolesti v dolní části břicha a dolní části zad).
 • Husté vypouštění. Vypouštění více než 250 ml za cyklus se považuje za hojné. Trvání menstruace u těchto žen je 6-7 dní s přítomností výrazného premenstruačního syndromu.
 • Intermenstruační výtok. Pokud se po menstruaci objeví špinění, je to důvod k návštěvě lékaře, protože mohou naznačovat vážnou patologii. Během uvolňování vajíčka (uprostřed cyklů) se může uvolnit několik kapek krve kvůli poškození endometria. Nezaměňujte však intermenstruační krvácení s malým uvolňováním krve během ovulace. Je třeba poznamenat, že během takového vypouštění by se doba menstruačního cyklu neměla měnit..

Jakého lékaře kontaktovat?

Pokud dojde k posunům v menstruačním cyklu, žena by se měla poradit s gynekologem. Již po vyšetření na gynekologickém křesle může lékař mít podezření na patologii spojenou se zpožděním menstruace. K objasnění a potvrzení diagnózy však žena potřebuje:

 • podstoupit obecný krevní test;
 • předat nátěr pro mikroskopické vyšetření;
 • udělat ultrazvuk genitálií.

V případě potřeby možná budete muset podstoupit - CT, MRI studie. Pokud je důvod, který způsobil zpoždění, také spojen s poškozením jiných orgánů, budete se muset poradit s lékařem jiné specializace..

Léčba menstruačních nepravidelností

Léčba menstruačních nepravidelností může být různá - v závislosti na příčině patologie. Pokud žena nemá normální menstruační cyklus, je problém léčen konzervativními, chirurgickými, lidovými a smíšenými metodami..

Konzervativní léčba

Léky jsou vybírány na základě důvodu, proč jsou způsobeny menstruační nepravidelnosti.

 • s nepravidelnou menstruací jsou ženám předepisovány orální antikoncepce. Nevýhodou použití těchto prostředků je, že poměrně často existují situace individuální nesnášenlivosti antikoncepce, stejně jako v dočasném účinku (když žena přestane užívat drogy, cyklus se znovu ztratí);
 • hormony. Pokud je absence menstruace spojena s hormonální nerovnováhou, může lékař předepsat analoga syntetických hormonů. Po léčbě s nimi je měsíční cyklus u žen zcela normalizován;
 • hemostatické léky. Tyto prostředky jsou předepsány pro ženy s velkou ztrátou krve. Stojí za to pamatovat, že je nemožné pít takové léky spontánně, protože způsobují komplikace ve formě trombózy.

Chirurgická operace

Může být nutná operace u žen, které mají cysty, nádory vaječníků. Je také nutné chirurgické řešení, když se v děložní dutině hromadí krevní sraženiny..

Všechny výše uvedené operace se obvykle provádějí v celkové anestezii. Jak dlouho trvá chirurgický zákrok, závisí na patologii.

Důležité! Po operaci bude žena také potřebovat konzervativní léčbu. Bez užívání léků nelze dosáhnout efektu práce, normální menstruační cyklus se nemusí vrátit.

Tradiční metody léčby

Léčba lidovými metodami musí být nutně projednána s lékařem..

Lék na bolestivou menstruaci

Pokud má žena normální menstruační cyklus, ale liší se bolestí, může být v těchto dnech připraven lék na snížení bolestivosti. Měl by být připraven odvar z přesličky. To bude vyžadovat listy rostliny, které je třeba nalít vroucí vodou, a poté je nechat vařit 3-4 hodiny. Musíte vypít odvar z 1 polévkové lžíce každé 3 hodiny.

Lék je obzvláště vhodný pro první den menstruace - nejbolestivější ze všech cyklů.

Lék na nepřítomnost menstruace

S amenoreou si můžete připravit odvar z cibule. Nalijte slupku z 1 kg cibule do 1,5 litru vody. Mělo by se vařit, dokud voda neztmavne červeně. Po ochlazení připravené směsi ji můžete vzít půl sklenice třikrát denně..

Náprava na menstruační nepravidelnosti

Pokud žena naruší cyklus a menstruace je nepravidelná, můžete si připravit odvar z petrželky. K tomu nalijte drcená semena (3 lžičky) se sklenicí vroucí vody. Poté musí být vývar ochlazen a filtrován. Musíte to vzít 1 polévkovou lžíci 3-4krát denně. Chcete-li obnovit normální cykly - léčba bude trvat 1 měsíc.

Pokud je měsíční cyklus u žen z jakéhokoli důvodu narušen, je nutné se poradit s lékařem, protože samoléčba může vést k více komplikacím.

Jak určit první den menstruačního cyklu

wikiHow funguje jako wiki, což znamená, že mnoho našich článků je napsáno více autory. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času upravili a vylepšili.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 44. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

Znalost menstruačního cyklu vám pomůže činit informovaná rozhodnutí o vašem zdraví a plánování rodiny. Lékaři se často ptají, kdy byl první den menstruačního cyklu. Tipy níže vám pomohou definovat tento den..

Který den je považován za první den menstruačního cyklu

Když se vezme v úvahu první den menstruace, jedná se o datum, kdy začíná menstruační krvácení..

Co je to periodický cyklus

Dívky se často mýlí v tom, jak počítat první den menstruace (den nástupu menstruace), protože věří, že celý cyklus je den, kdy menstruace začíná a končí. Ve skutečnosti je celé období mezi prvním a posledním dnem před dalším obdobím úplné menstruační období..

Ideální období se nazývá 28denní období se ztrátou krve 3–5 dní, jako u většiny žen. Je v pořádku, když trochu vypadne. Norma je považována za trvání 20 až 36 dnů se ztrátou krve 2-7 dní.

Fáze cyklu

Cyklus je rozdělen na dvě nebo tři fáze: někdy se ovulace nepovažuje za samostatnou fázi, ale považuje se za konec první - folikulární. V této fázi je ženské tělo pod vlivem hormonu estrogenu, v závěrečné fázi převládá progesteron. Způsobuje stav známý jako PMS nebo premenstruační syndrom. Rozlišujte mezi fyziologickým a základním PMS. První je mírný a nijak významně neovlivňuje kvalitu života ženy. Druhý vyžaduje léčbu.

Folikulární

Fáze začíná první den, trvá asi dva týdny - to je první polovina menstruačního cyklu, kdy je odstraněna děložní výstelka. Zralé folikuly poté uvolňují folikuly stimulující hormon (FSH) a aktivují opravu děložní stěny. Každý z folikulů obsahuje vejce, jeden z nich se vyvíjí, láme a uvolňuje. Vajíčko se začíná pohybovat podél vejcovodu.

Ovulační

Vyskytuje se 12-15 dní. Z vaječníku se uvolní zralé vejce. Některé ženy pociťují tento okamžik jako krátkou bodavou bolest v podbřišku. Ovulace vyvolává ostré uvolňování luteinizačního hormonu (LH).

Luteal

Místo prasklého folikulu se vytvoří žluté tělísko - dočasně vytvořená žláza, název byl dán barvou obsahu. Produkuje progesteron - připravuje tělo na těhotenství a porod. Během této doby se výstelka dělohy zhušťuje, aby získala oplodněné vajíčko. Žluté tělo se nadále vyvíjí a udržuje normální průběh těhotenství. Pokud nedošlo k početí a vajíčko nebylo oplodněno, žláza postupně atrofuje. Na konci fáze hladina pohlavních hormonů prudce klesá, stahuje cévy dělohy, sliznice odumírá kvůli nedostatku normálního přívodu krve. Další období začíná. Kontrakce dělohy s odmítnutím endometria způsobují hlavní příznak prvního dne menstruace - bolest v podbřišku.

Jak se počítají doby cyklu

Nejjednodušší způsob je mechanické nahrávání. Do kalendáře si zaznamenejte počáteční a koncové datum příští menstruace. Chcete-li získat objektivní obraz, musí být fixace provedena po dobu nejméně 3 měsíců.

Chcete-li určit průměrnou dobu trvání, sečtěte výsledný počet dní a vydělte toto číslo měsíci, za které byly záznamy vedeny. Tímto způsobem můžete odhadnout, kdy začne vaše další období..

Existuje další způsob, jak počítat první den menstruačního cyklu - odečíst určitý počet od prvního dne předchozího cyklu. Toto číslo závisí na délce vašeho období:

 • musíte odečíst počet dní vašeho cyklu od 30:25 (nebo 28) = 5 (nebo 2);
 • pokud existuje 31 dní v měsíci, přidejte jeden: 5 + 1 = 6 (2 + 1 = 3).

Odečteme 5 nebo 6 (2 nebo 3) od prvního dne předchozího krvácení - záleží na počtu dní v měsíci. Pokud první den připadl na 16. března, v březnu je 31 dní, odečteme od tohoto čísla 6 (16 - 6 = 10) - další cyklus začne 10. dubna, pokud máte 25 dní. Pokud 28., začátek dalšího období - 16. - 3. = 13. dubna.

Který den cyklu je první

Den, kdy začíná vaše menstruace, je první den. Den před ním je poslední den předchozího období. To znamená, že jsou brány v úvahu všechny dny bez výjimky, i když nedochází k žádnému výboji..

První den se špinením

Někdy několik dní před menstruací žena cítí nepohodlí v dolní části břicha, výtok je rozmazaný. Jedná se o cervikální hlen, někdy se s ním smíchá trochu krve a barva je narůžovělá nebo nahnědlá. Vybírejte skromně a bez zápachu. Obvykle předcházejí cyklu, ale ženy pochybují, zda je namazání považováno za první den menstruace - ne, menstruace začíná silným krvácením. Ve výtoku je hlen, existují sraženiny - to je oddělené endometrium. Tento výboj je normální..

Pokud si všimnete, že špinění začíná dříve než 2 dny před, znamená to infekci nebo hormonální nerovnováhu. Endometrióza se nejčastěji projevuje tímto způsobem: hojná období sraženin trvající déle než 7 dní jsou doprovázena bolestí. Je absolutně nemožné čekat, až to projde samo..

Jaké odchylky jsou považovány za normu

Ženský reprodukční systém je jemný, samonastavovací mechanismus. Reaguje na sebemenší problém ve fyzickém nebo psychickém stavu. Jeho hlavním úkolem je poskytnout ženě příležitost otěhotnět a porodit dítě. Když se tedy menstruace posune, pokuste se zjistit příčinu posunu, abyste pochopili, zda je patologická. Odchylky jsou považovány za normu:

 • po nemocech: infekční, ARVI, sezónní nachlazení;
 • náhlá změna klimatu;
 • stres, vzrušení;
 • těžká fyzická práce;
 • hormonální narušení s náhlými změnami hmotnosti: jak při hubnutí, tak při přibírání.

Nejběžnější příčinou hormonální nerovnováhy je nedostatek vitamínů:

 1. Nedostatek vitamínů B1, B2, B6, B9, B12 způsobuje poruchy cyklu.
 2. U žen s patologickým PMS je narušena rovnováha mezi vápníkem a hořčíkem a je diagnostikován nedostatek vitaminu D..
 3. Produkce estrogenu je narušena nedostatkem A, C, kyseliny listové a B6, což způsobuje nerovnováhu v poměru estrogenu a progesteronu.

Lékař vám řekne, jak správně upravit rovnováhu vitamínů a minerálů. V případě nepříjemných příznaků, které nedokážete vysvětlit, jděte také k lékaři, abyste nezmeškali nástup onemocnění.

Mám kvůli své menstruaci odložit výlet do moře nebo do bazénu? Tato otázka stále zůstává relevantní a zároveň poměrně komplikovaná. Neexistuje absolutní řešení v žádném směru, protože neexistují žádné zjevné kontraindikace ani pozitivní aspekty.