Co je ovulace: její příznaky, jak vypočítat den nástupu

Ovulace je proces, který se normálně vyskytuje v ženském těle během reprodukčního období. Přesná znalost časových limitů pro ovulaci vám umožní naplánovat početí dítěte nebo naopak zabránit těhotenství tím, že se zdrží nechráněného sexu. Jeho termín může také naznačovat přítomnost některých gynekologických problémů. Existuje mnoho způsobů, jak určit nástup ovulace..

 • 1 Ovulace: co to je
 • 2 Jak vypočítat den ovulace
  • 2.1 Metoda kalendáře
  • 2.2 Ultrazvuková diagnostika
  • 2.3 Studium bazální teploty
  • 2.4 Expresní test
  • 2.5 Vyšetření děložního čípku
 • 3 Časná a pozdní ovulace
 • 4 Známky uvolňování oocytů z folikulu
 • 5 Závěr

Jednoduše řečeno, ovulace je prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka z něj. Celý proces probíhá ve vaječníku a trvá asi minutu, provádí se jednou po celý cyklus, vaječná buňka si zachovává svoji životaschopnost po dobu 24 hodin. Během této doby se bude postupně pohybovat podél vejcovodu do děložní dutiny a poté do pochvy, aby opustila tělo ženy. V jednom menstruačním cyklu se vajíčko uvolní buď z levého vaječníku, nebo z pravého. Zřídka obojí současně.

Hlavním účelem ovulace je však těhotenství. K početí dojde, pouze pokud se během těchto 24 hodin setkají spermie, která jsou schopna je oplodnit, na cestě vajíčka.

Vzácně, ale někdy se v jednom cyklu vyskytnou dvě ovulace - k tomu dojde, pokud je dominantní několik folikulů najednou, prasknou v intervalu maximálně 2–3 dnů.

S úspěšným oplodněním vajíčka spermatem sestupuje do dělohy a během 6-12 dnů je fixováno ve zdi. Těhotenství se blíží. Vaječníky zároveň přestanou produkovat nová vajíčka, což zabrání opětovnému oplodnění na příštích devět měsíců..

V opačném případě je vajíčko jednoduše zničeno, když prochází vejcovodem jeden den a o dva týdny později začne dívka další menstruaci. Takto neoplodněné vajíčko opouští ženské tělo..

Vajíčko zpravidla zrání a opouští folikul 13-16 dní před dalším menstruačním obdobím, v průměru 14 dní, pokud je celý menstruační cyklus do 28 dnů.

U většiny žen však dochází k ovulaci mezi 11. a 21. dnem cyklu, počítáno od prvního dne poslední menstruace. To do značné míry závisí na hormonálních hladinách, fyzickém a emočním stavu..

Dívky mají většinou tendenci vypočítat přesný den ovulace ve dvou případech: aby si naplánovaly úspěšný den početí dítěte nebo aby se zdržely nechráněného styku, aby zabránily těhotenství. Metoda antikoncepce v kalendáři je jednou z nejvíce nespolehlivých.

Kalendář je nejjednodušší a nejtradičnější způsob. Výpočet se provádí ve vztahu ke konkrétní ženě a délce jejího menstruačního cyklu. Pokud se neustále mění, pak jeden kalendář nepomůže. V tomto případě můžete použít speciální testy a studie..

Budou vyžadovány minimálně 3 ultrazvukové sezení. Na začátku cyklu se ve vaječníku stanoví několik folikulů přibližně stejné velikosti. Pak jeden začne růst větší než ostatní, jeho velikost se zvětší z 1-2 mm na 20-22 mm - je to on, kdo praskne a uvolní vajíčko.

Když folikul dosáhne své maximální velikosti, lékař dojde k závěru, že ovulace je na spadnutí. Po několika dnech je nutné provést druhý ultrazvuk, pokud folikul chybí, pak praskl a došlo k ovulaci.

Každý den, okamžitě po probuzení, by měla dívka měřit teplotu v konečníku. Obvykle se po menstruaci udržuje na přibližně 36,6 - 36,9 °, před ovulací klesá o několik desetin stupně, poté prudce stoupne na 37,0 - 37,3 ° a je na této úrovni až do další menstruace.

Lze jej zakoupit v jakékoli lékárně, princip činnosti je podobný těhotenskému testu. Pouze expresní test reaguje na obsah luteinizačního hormonu v moči, jehož koncentrace se zvyšuje bezprostředně před ovulací. Pokud je výsledek pozitivní, folikul praskne za 16-26 hodin.

Tímto způsobem může pouze lékař určit nástup ovulace pomocí potřebných nástrojů..

Pokud vejce opustí folikul o několik dní dříve, než se očekávalo, předpokládá se to brzy, pokud později - pozdě. K tomu dochází z mnoha důvodů, nejčastější jsou nepravidelná menstruace, hormonální nerovnováha, stres, gynekologická onemocnění, premenopauzální období u žen nad 40 let.

Lékaři říkají, že je nemožné cítit samotný okamžik ovulace, protože folikul neobsahuje nervová zakončení a jeho prasknutí není doprovázeno bolestí. Některé ženy však mohou pociťovat příznak napětí v oblasti vaječníků právě v okamžiku prasknutí folikulu..

1-2 dny před tímto procesem v ženském těle se koncentrace estrogenu prudce zvyšuje. To je doprovázeno výrazným nárůstem síly, fyzické a emoční aktivity. Zvyšuje se také sebeúcta a sebevědomí.

Charakteristickým rysem je zvýšení sekrece cervikálního hlenu z pochvy, která se stává tekutější a transparentnější.

V těchto dnech je ideální čas na otěhotnění. Ovulace ještě nenastala, vajíčka se volně nepohybují vejcovody a dělohou. Ale spermie si zachovávají svoji životaschopnost o něco déle, asi 5-7 dní. Cervikální tekutina je navíc navržena tak, aby pomáhala mužské reprodukční buňce dostat se do dělohy a vydržet nějakou dobu před setkáním s vajíčkem.

Pod vlivem estrogenu dochází k mírnému poklesu teploty, na kterém je založena jedna z metod pro stanovení nástupu ovulace.

Normálně má žena několik menstruačních cyklů ročně bez ovulace, proto v tuto chvíli nebude moci otěhotnět. S věkem se počet takových anovulačních cyklů bude jen zvyšovat, a proto se po 35–40 letech šance na úspěšné početí dítěte výrazně sníží. Během menopauzy k ovulaci vůbec nedochází.

Důležité body, které si musíte pamatovat na ovulaci:

 • ovulace je povinný proces pro těhotenství;
 • vyskytuje se se stejnou frekvencí u většiny dívek s jasným cyklem;
 • den ovulace můžete zjistit několika různými způsoby, nejjednodušší, ale ne nejpřesnější, je kalendář;
 • prasknutí folikulu, obvykle bezbolestné;
 • příznaky ovulace jsou většinou subjektivní;
 • několik cyklů ročně - anovulační;
 • počet takových cyklů se s věkem zvyšuje.

Co je ovulace: jednoduše řečeno o hlavní věci

Ovulace je proces, který se vyskytuje téměř u všech žen v plodném věku. Jedná se o uvolnění zralého vajíčka z folikulu ve vaječníku. Ovulace nastává jednou za menstruační cyklus a trvá pouze 24 hodin. V tomto článku se blíže podíváme na proces ovulace, jeho příznaky, diagnostické metody a zjistíme, proč může být cyklus anovulační.

 1. Co je ovulace
 2. První fáze cyklu
 3. Luteální fáze
 4. Plodné dny
 5. Jak stará začíná ovulace?
 6. Jaký hormon je zodpovědný za ovulaci
 7. Kolikrát za měsíc dojde k ovulaci
 8. Anovulační cykly
 9. Znamení
 10. Jak stará je ovulace?
 11. Jak určit nástup ovulace?

Co je ovulace

Jak dochází k ovulaci? Když se narodí dívka, ve vaječnících je již uloženo asi milion vajec. Ne všechny však přežijí až do puberty. Ty buňky, které dospěly, by měly plnit hlavní účel ženy - plodení.

Ne všechny oocyty jsou schopné plnit své funkce. Od chvíle, kdy dospívající dívka začne menstruovat, dospěje každý měsíc pouze jedna z nich. V době ovulace se uvolní vajíčko připravené k oplodnění.

Proces zrání folikulů a uvolnění vajíčka

K ovulaci obvykle dochází uprostřed cyklu. Pokud je průměrná doba cyklu 28 dní, pak vajíčko zraje přibližně 14 dní..

K ovulaci dochází jednou za cyklus. V tomto okamžiku dozrává dominantní folikul v pravém nebo levém vaječníku, ze kterého vychází vajíčko. Uvolňování vajíčka z folikulu samotného trvá jen pár minut, poté se pohybuje podél nadvarlete do děložní dutiny, aby se setkalo se spermatem pro početí. Pokud vše proběhlo dobře, pak se oplodněné vajíčko fixuje na stěnu dělohy. To naznačuje nástup těhotenství. V případě, že koncepce byla neúspěšná, je vajíčko odstraněno z těla během menstruace.

Důležité! Během těhotenství nedochází k ovulaci, hormony blokují tento proces.

Je třeba si uvědomit, že menstruace a ovulace chybí bezprostředně po porodu. Proces uvolňování vajec se však zotaví rychleji než menarche..

První fáze cyklu

První den první fáze cyklu začíná menstruací. První fáze se nazývá folikulární. V této době se ve vaječníku tvoří 5-7 folikulů, včetně dominantního. Když dospějí, začíná ovulace.

Dominantní folikul se stává pod vlivem hormonů. Zbytek kapslí atrofuje. Pokud jde o samotné zrání, trvá to 7 až 22 dní. Průměrná doba - 14 dní.

Luteální fáze

Druhá fáze menstruačního cyklu trvá v průměru dva týdny. V této době se tvoří žluté tělo, které je zodpovědné za fungování následujících hormonů:

 • progesteron;
 • estradiol;
 • androgeny.

Estrogen a progesteron ovlivňují endometrium a jeho žlázy vylučují sekreci. V důsledku toho je v děloze pozorována implantace oplodněné buňky..

Po ovulaci nastává menstruace po 14 dnech. Tento indikátor je však standardní, existuje mnoho odchylek.

Tato fáze je také krátká. V tomto ohledu často vznikají potíže s koncepcí dítěte. Vejce často nedostává dostatek hormonů pro úspěšné oplodnění. Odpovídající patologie je pozorována po 35 letech.

Plodné dny

Mnoho lidí se zeptá, kdy začne období ovulace. Ženské tělo se vyznačuje plodnými dny. Pokud máte v tomto období otevřený sexuální život, šance na otěhotnění se výrazně zvyšují..

Jednoduše řečeno, v plodných dnech je tělo co nejvíce připraveno k oplodnění. Pravděpodobnost otěhotnění se zvyšuje 5-6 dní před fází ovulace. Den před jeho nástupem je však považován za nejpříznivější. To je způsobeno skutečností, že spermie jsou aktivní až 3–5 dní a vaječná buňka žije několik hodin.

Plodné dny s cyklem 28 dnů

Jak stará začíná ovulace?

Pokud puberta končí, znamená to, že tělo je připraveno na narození dítěte. Pak jsou všechny hormony potlačeny, protože dochází k tvorbě reprodukčních funkcí.

V této době začíná první menstruace. Poté se cyklus postupně stabilizuje. Zpravidla začíná menstruace ve věku 12 let. Někdy se však období dívek objevuje ve věku od 14 do 15 let. Spolu s krevními sekrety se začínají dodržovat dny ovulace.

Jaký hormon je zodpovědný za ovulaci

Několik hormonů ovlivňuje uvolňování vajíčka. Jedná se o následující:

 • FSH (folikuly stimulující hormon) je dominantní hormon, který je aktivní na konci první fáze. Je přímo zodpovědný za nárůst vajíčka a tvorbu estrogenu;
 • LH (luteinizační hormon) - je zodpovědný za dokončení zrání vajíčka, vývoj žlutého tělíska a sekreci estrogenu. Je předchůdcem progesteronu;
 • prolaktin - záleží na tom, zda vajíčko vychází z folikulu nebo ne. Prolaktin je schopen potlačit tvorbu FSH, proto jeho nedostatek může ovlivnit vývoj buňky a její připravenost na promývání spermatem;
 • estradiol. Výroba probíhá pod vlivem posledních tří hormonů. Ovlivňuje vývoj sliznice dělohy, která se připravuje na těhotenství. Maximální indikátor posledně jmenovaného je pozorován asi den před ovulací. Ve druhé fázi jeho aktivita výrazně klesá;
 • progesteron. Jeho nárůst nejméně 10krát indikuje nástup „dne X“ a tvorbu žlutého tělíska.

Kolikrát za měsíc dojde k ovulaci

Během normálního fungování těla vajíčko vyjde jednou během cyklu. Někdy se však tyto ukazatele mohou posunout. Na zrání a uvolňování vajíčka má vliv řada faktorů, včetně stresu.

Žena někdy ani netuší, že k ovulaci může dojít podruhé. Během tohoto období často dochází k neplánovanému početí. Taková buňka může žít méně než jeden den..

Anovulační cykly

Každá dívka má 1 až 3 anovulační cykly ročně. V takových měsících se folikul netvoří a nevyvíjí se a zralá buňka jej neopouští. V takových cyklech, dokonce i při absenci ovulace, dochází k menstruaci..

Někdy se však počet anovulačních cyklů zvyšuje. V těchto případech musí být ovulace stimulována léky. Na plnohodnotný vznik YC má negativní dopad několik faktorů:

 • změna bydliště;
 • hormonální nerovnováha;
 • užívání léků;
 • problémy s endokrinním systémem;
 • častý stres.

Hodně v této situaci závisí na hormonálním pozadí. I malé odchylky v ukazatelích mohou vést k porušení. Někdy je anovulace plná opožděného průtoku krve. Tyto problémy jsou léčeny hormonálními léky. Je důležité si uvědomit, že všechny procesy v těle jsou vzájemně propojeny: nesprávná práce některých vede k selhání jiných. Je nepravděpodobné, že by v tak obtížné době došlo k těhotenství.

Znamení

Pokud posloucháte své tělo, můžete si všimnout určitých známek ovulace. Ženské tělo dokonale reaguje na změny, ke kterým dochází uvnitř. Nejprve se zvýší bazální teplota (BT).

Rozlišují se také následující znaky:

 • hojná sekrece: výtok se stává strmějším;
 • nepohodlí v dolní části břicha;
 • někdy teče krev;
 • zvýšení bolestivých pocitů na hrudi;
 • změna chuťových preferencí;
 • zvýšená sexuální touha;
 • mírný přírůstek hmotnosti;
 • nesnášenlivost určitých pachů.

V případě, že je ovulace příliš pozdě nebo naopak brzy, pak se příznaky nemusí objevit. Pokud se tento den posune, je lepší jej sledovat pomocí ultrazvuku.

Stanovení ovulace hlenem děložního hrdla

Jak stará je ovulace?

Každá žena má omezený počet vajíček, takže proces jejich uvolňování se zastaví, když dojdou. Současně nedochází k menstruaci, protože endometrium není odmítnuto.

Někteří o zastavení ovulace ani nevědí. Postupně je výtok vzácnější, v noci se zvyšuje pocení. Rovněž se mění hormonální pozadí. Nejčastěji se to všechno děje ve věku 50 let.

Jak určit nástup ovulace?

Existuje mnoho metod pro stanovení ovulace. Zvažme každou z nich níže:

 • Ultrazvuk. Tato metoda je nejpřesnější. Umožňuje lékařům posoudit stav dělohy i vaječníků. Sleduje se vývoj folikulů nebo jejich nepřítomnost, změny v endometriu;
 • testovací proužky. Mohou být použity doma. Výsledek se zobrazí s přesností 24-48 hodin. Test však často ukazuje falešný přebytek LH. To naznačuje přítomnost ovulačních poruch;
 • bazální teplota. Tato metoda je považována za jednu z nejpopulárnějších. Kromě toho za to nemusíte platit peníze. Během několika cyklů musí nastávající matka měřit hladinu BT. Výsledky musí být zaznamenány ve speciálním notebooku. Teplota se měří v konečníku ráno, aniž by vstala z postele.

Můžete také mluvit o uvolnění vajíčka:

 • podle povahy sekrece. Vypadá to jako vaječný bílek;
 • sliny pomocí speciálních zařízení;
 • na děložním čípku (CM). Uprostřed cyklu se to začíná měnit. Ve svém standardním stavu je CMM uzavřený, spíše nízký, suchý a tvrdý. V tomto ohledu sem nemohou pronikat spermie. Během ovulace však stoupá, je volnější a měkčí..

Podle svých pocitů můžete dokonce určit počátek uvolnění vajíčka. Obzvláště citlivé ženy v tomto období pozorují zhoršení čichu, bolest v pravém nebo levém vaječníku, změny nálady, zvýšenou chuť k jídlu.

Co je tedy ovulace? Toto je proces uvolňování vajíčka, bez něhož je koncepce nemožná. Stává se to jednou za cyklus. Při plánování těhotenství je důležité vědět a porozumět tomu, co to je. Pokud k ovulaci z nějakého důvodu nedojde, lze ji stimulovat.

Literatura

 • Henry M. Konenberg, ShlomoMelmed, Kenneth S.Polonsky, P. Reed Larsen. Reprodukční endokrinologie. Reed Elstver. 2011; 116 s.
 • Gynekologie: národní směrnice / editoval V.I. Kulakova
 • Porodnictví a gynekologie: diagnostika a léčba. Tutorial. Ve 2 svazcích. DeCherni A.Kh., Nathan L. 2009 Vydavatel: MEDpress-inform
 • Atlas ultrazvukové diagnostiky v porodnictví a gynekologii. Dubile P., Benson K.B. 2009 Vydavatel: MEDpress-inform.
 • Gynekologie od puberty po postmenopauzu: Cvičení. průvodce pro lékaře / Ed. Acad. RAMS, prof. Aimazyan E. K. 2006 Vydavatel: MEDpress-inform.
 • Gynekologie. Duda V.I., Duda V.I., Duda I.V., 2008 LLC "Nakladatelství AST".
 • Reprodukční zdraví žen. Průvodce pro lékaře. O. A. Peresada. 2009, Moskva: Medical Information Agency LLC.

Známky a příznaky ovulace, pocity ženy

Ovulace je proces uvolňování zralého a plodného vajíčka z vaječníku. Menstruační cyklus ženy je uspořádán takovým způsobem, že v jeho první fázi dozrávají folikuly a vajíčka (obvykle je to jedno nebo dvě vajíčka), která v době ovulace vycházejí a jsou připravena k oplodnění. Pomocí vejcovodu vstupují do děložní dutiny, kde splývají se spermatem. Pokud se tak nestane, pak vajíčko zemře a druhá fáze cyklu jej pomůže odstranit a připravit děložní dutinu a endometrium pro další pokus.

Pro časný nástup těhotenství je důležité vědět a být schopen určit dny, kdy dojde k ovulaci, protože početí dítěte nastává přesně v takové dny.

Výpočet ovulace - kalkulačka

 • První den vaší poslední menstruace
 • Menstruační fáze
 • Ovulační fáze (plodná pro dívky)
 • Odhadovaný den ovulace
 • Ovulační fáze (příznivá pro koncepci chlapce)

Vejce dozrává během menstruačního cyklu, který je nutný k přípravě dělohy a zrání vajíčka, což vede k ovulaci. Chcete-li určit ovulaci metodou kalendáře, musíte znát svůj menstruační cyklus za posledních několik měsíců. Znáte-li cyklus, můžete vypočítat jeho délku, tj. interval od začátku jedné periody do začátku další.

Odečtěte 14 dní od celkové doby cyklu. Pokud je tedy cyklus 28 dní, odečtením 14 dnů získáme 14. den cyklu, ve kterém je možné uvolnění vajíčka z vaječníku. Při početí během týdne před a po ovulaci se páru doporučuje aktivní sexuální život, nejlépe s přestávkami v délce 1–2 dnů, aby sperma dozrála. Jak již bylo vypočítáno výše, k uvolnění zralého vajíčka dochází někde uprostřed menstruačního cyklu..

Ovulace je jediný den, kdy můžete otěhotnět, bez ní je těhotenství nemožné. Jedná se o velmi rychlou fázi, která končí okamžitě po uvolnění zralého vajíčka z folikulu..

Ovulační cyklus je obvykle rozdělen do několika období: preovulace, přímá ovulace a postovulace. Příroda stvořila člověka takovým způsobem, že mu umožňovala mít alespoň jeden den rezervy na početí před nebo po ovulaci. Proč? Je to proto, že pokud by nástup těhotenství byl možný pouze během období ovulace, pak by došlo k mnohem více problémům s neplodností a díky určitému životu vajíčka po ovulaci se toto období zvyšuje, což umožňuje párům oplodnění a reprodukci. Všechny ženy v reprodukčním věku mají plodné období, což znamená dobu těhotenství. Tato doba připadá na samotnou ovulaci a 3 dny před a 2 dny po ní. Toto období je spojeno se životem spermií, které žijí v těle ženy až pět dní..

K ovulaci u žen v plodném věku dochází pravidelně (každých 21-35 dní). Četnost ovulace je regulována neurohumorálními mechanismy, zejména gonadotropními hormony přední hypofýzy a folikulárním hormonem vaječníku. Ovulace je podporována akumulací folikulární tekutiny a ztenčením ovariální tkáně umístěné nad vyčnívajícím pólem folikulu. Ovulační rytmus, konstantní pro každou ženu, prochází změnami do 3 měsíců po potratu, do roku po porodu a také po 40 letech, kdy se tělo připravuje na období před menopauzou. Ovulace se zastaví s nástupem těhotenství a po vymizení menstruační funkce. Stanovení načasování ovulace je důležité při výběru nejúčinnějšího času pro oplodnění, umělou inseminaci a oplodnění in vitro.

Známky ovulace

Znalost jejích znaků pomůže určit den ovulace, pro který je nutné věnovat svému tělu velkou pozornost. Samozřejmě není vždy možné podezření na ovulaci, protože její projevy jsou velmi subjektivní a žena si jich někdy nevšimne. Ale změny v hormonálním pozadí, ke kterým dochází každý měsíc, umožňují „vypočítat“ a zapamatovat si pocity během ovulace a porovnat je s nově příchozím.

Subjektivní příznaky

Subjektivní příznaky ovulace zahrnují ty, které žena sama cítí a o kterých může říct jen ona. Jiný název subjektivních znaků jsou pocity:

Bolení břicha

Jedním z prvních příznaků ovulace je bolest v podbřišku. V předvečer prasknutí folikulu může žena cítit, ale ne nutně, mírné brnění v dolní části břicha, často vpravo nebo vlevo. To naznačuje maximálně zvětšený a napjatý dominantní folikul, který se chystá prasknout. Po jeho prasknutí zůstává na ovariální membráně malé několik milimetrové rány, což ženu také znepokojuje. To se projevuje drobnými bolestmi nebo tažením nebo nepohodlí v dolní části břicha. Takové pocity zmizí po několika dnech, ale pokud bolest neprošla nebo je tak akutní, že narušuje obvyklý způsob života, měli byste se poradit s lékařem (je možná ovariální mrtvice).

Mléčné žlázy

Možná výskyt bolestivosti nebo zvýšené citlivosti v mléčných žlázách, která je spojena s hormonálními změnami. Produkce FSH se zastaví a začne syntéza LH, která ovlivňuje hrudník. Je oteklá a hrubá a je velmi citlivá na dotek..

Libido

Dalším charakteristickým subjektivním znakem blížícího se a nástupu ovulace je zvýšené libido (libido), které je také důsledkem hormonálních změn. Je předurčen přírodou, která zajišťuje pokračování rodu - protože vejce je připraveno k oplodnění, znamená to, že musíte zvýšit libido, abyste zvýšili pravděpodobnost pohlavního styku a následného těhotenství.

Zhoršení pocitů

V předvečer a během ovulace zaznamenává žena zhoršení všech pocitů (zvýšená citlivost na pachy, změny vnímání barev a chuti), což lze vysvětlit také hormonálními změnami. Emoční labilita a náhlá změna nálady (od podrážděnosti k zábavě, od slz k smíchu) nejsou vyloučeny.

Objektivní znaky

Čípek

Během gynekologického vyšetření v ovulační fázi může lékař zaznamenat, že děložní čípek trochu změkl, cervikální kanál se mírně otevřel a samotný děložní čípek se zvýšil.

Otok

Otok končetin, častěji nohou, naznačuje změnu ve výrobě FSH pro výrobu LH a je viditelný nejen pro samotnou ženu, ale také pro její příbuzné a lékaře.

Přidělení

S ovulací mění vaginální výtok také svůj charakter. Pokud si žena v první fázi cyklu nevšimne na spodním prádle skvrn, které jsou spojeny se silnou zátkou, která ucpává cervikální kanál a zabraňuje vstupu infekčních agens do děložní dutiny, pak se sekrece v ovulačním stadiu změní. Hlen v cervikálním kanálu zkapalňuje a stává se viskózním a vláknitým, což je nezbytné pro usnadnění průniku spermií do děložní dutiny. Vzhledově se cervikální hlen podobá vaječnému bílku, táhne se až 7–10 cm a zanechává na prádle znatelné skvrny.

Směs krve ve výtoku

Další z charakteristických cílů, ale nepovinné známky ovulace. Krev ve výtoku se objevuje ve velmi malém množství, takže si žena nemusí tento příznak všimnout. Jedna nebo dvě kapky krve vstupují do vejcovodu, poté po prasknutí dominantního folikulu do dělohy a do cervikálního kanálu. Ruptura folikulu je vždy doprovázena poškozením tunica albuginea a uvolněním malého množství krve do břišní dutiny.

Bazální teplota

Tento příznak může detekovat pouze žena, která pravidelně vede graf bazální teploty. V předvečer ovulace dochází k mírnému (0,1 - 0,2 stupně) poklesu teploty a během prasknutí folikulu a poté teplota stoupá a zůstává na úrovních nad 37 stupňů.

Ultrazvuková data

Zvětšení dominantního folikulu a jeho následné prasknutí je spolehlivě stanoveno pomocí ultrazvuku.

Jaké jsou pocity během ovulace

Jaké pocity pociťuje žena během ovulace? Každá žena, která pečlivě sleduje své ženské zdraví, může jasně určit, kdy se ovulace blíží a kdy k ní dochází. Mezi znaky, které hovoří o přístupu ovulace, se rozlišuje povaha výtoku - stávají se tlustými, bohatými a průhlednými. Mezi další příznaky patří:

 • nepohodlí v dolní části břicha
 • překrvení mléčných žláz, jejich mírná bolestivost
 • zvýšení bazální teploty, pokud si žena určí svůj rozvrh
 • zvýšený hormon LH (luteinizace)
 • vrcholy sexuální touhy
 • při pohledu do zrcadel se děložní čípek pootevře, změkne a bude pozitivním příznakem zornice.

Naštěstí je závažnost klinických příznaků ovulace u většiny žen tak minimální, že jim nepřikládají význam. Jiní si v tomto období všimnou bolesti v dolní části břicha na jedné straně, což naznačuje, který vaječník ovuluje, tíhu v dolní části zad, která po krátké době sama zmizí. A jen malé procento žen zaznamenává výrazný příznak bolesti, který je nutí vyhledat lékařskou pomoc..

Trochu jsme vyřešili, jak určit ovulaci podle pocitů, ale je důležité si uvědomit, že ne všechny ženy pozorují takové příznaky samy o sobě, což znemožňuje mluvit o absenci ovulace u nich, protože jejich práh bolesti je jen tak vysoký, že se vyrovnávají tyto pocity. Je možné spolehlivě potvrdit přítomnost ovulace pouze měřením bazální teploty, provedením ovulačních testů nebo použitím ultrazvuku, který určuje pozorování růstu folikulů a uvolňování dominantního vajíčka, stejně jako prudká změna vaginálního výtoku nám umožňuje posoudit nástup nebo přístup ovulace.

Doba ovulace

Každá žena, která plánuje mít dítě, by měla vědět, kolik dní ovulace u žen trvá a podle jakých metod ji lze vypočítat. Samotná ovulace znamená uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění z dominantního folikulu, který je rozrušen hormony a na jeho místě se tvoří žluté tělísko.

Kolik dní ženy ovulují a jak to zjistit? Všechny ženy se o tuto problematiku zajímají ve fázi plánování těhotenství, zejména pokud k procesu oplodnění nedojde po dlouhou dobu. Každý ví, že ovulace je pro těhotenství nezbytná a čas jejího nástupu spadá do středu menstruačního cyklu. Bohužel však ne každá žena má pravidelný menstruační cyklus, což umožňuje určit její čas nástupu. Téměř každá žena v reprodukčním věku může několik dní otěhotnět uprostřed menstruačního cyklu. Chcete-li vypočítat čas ovulace, musíte použít několik metod:

 • Standardní metoda spočívá v tom, že po dvou týdnech od prvního dne menstruace se pravděpodobnost ovulace zvyšuje, ale to není pro každého. Tato metoda funguje, pokud je menstruační cyklus dlouhý 28 dní. Pokud je cyklus delší, nástup ovulace nastane později..
 • měření bazální teploty od prvního dne cyklu při splnění všech požadavků, protože během ovulace dochází v těle k hormonálním změnám, které se vyznačují zvýšením teploty na grafu a nepřímo indikují ovulaci. Tuto metodu lze posoudit po několika měsících pozorování. Nástup nadcházející ovulace lze posoudit podle prudkého poklesu teploty v důsledku hormonální nerovnováhy a jejího následného zvýšení nad 37 stupňů.
 • ovulační testy umožňují zkoumat ovulaci po několik dní, což je při plánování těhotenství velmi důležité
 • ultrazvukové vyšetření folikulárního aparátu a možnost provedení folikulometrie jsou spolehlivější než měření bazální teploty, ale také nákladnější.

Ovulace trvá v průměru od 16 do 32 hodin, ale toto je doba plodného okna, tedy doba, kdy je možné oplodnění vajíčka a nástup těhotenství. Samotné uvolňování zralého vajíčka trvá několik minut až deset minut, což bylo zaznamenáno během IVF.

Chcete-li zjistit, jak dlouho ovulace u žen trvá, můžete použít její charakteristické znaky: intenzivní libido, otoky a překrvení mléčných žláz, nepohodlí v dolní části břicha a dolní části zad, více na jedné straně, bohatý slizniční výtok, někdy pruhovaný krví.

Jak dlouho ovulace probíhá, závisí na životě zárodečných buněk. Zralé vejce, které opustilo folikul, lze oplodnit během jednoho nebo dvou dnů, což je vždy individuální. Pokud tedy žena zažije příznaky ovulace jeden den, pak další dva dny, je také možná ovulace, stejně jako pohlavní styk tři dny před tím, než často dojde k těhotenství, protože spermie žije asi tři dny.

Kolik dní dochází k ovulaci - každá žena může určit podle klinických příznaků, a pokud zmizí vaginální výtok nebo se stane příliš silným, bolest a otok mléčných žláz zmizí, pak můžeme říci, že prošla a není pravděpodobnost těhotenství.

Ovulace: kolik dní trvá a jaké faktory ji ovlivňují?

Téměř každý ví a chápe, že doba ovulace a doba jejího nástupu přímo závisí na hormonálním pozadí ženského těla, na užívání hormonální antikoncepce, na užívání antibiotik, stejně jako na přítomnosti špatných návyků a životního stylu. Normálně může jednou ročně v těle ženy v reprodukčním věku dojít k anovulačnímu cyklu. Pokud mluvíme o nástupu ovulace po potratu, po porodu nebo po nástupu menopauzy, nemůžeme mluvit, protože všechny tyto procesy pro tělo jsou doprovázeny silnými hormonálními výkyvy, takže v dnešní době je nejlepší používat další prostředky hormonální antikoncepce.

Období ovulace u žen může kolísat se zánětlivými procesy v reprodukčním systému, s podvýživou, významným fyzickým a psychickým stresem, se silným stresem a nervovými šoky, s prudkými změnami klimatických životních podmínek, stejně jako s aktivním sexuálním životem.

Ovulace - jak dlouho trvá, dosud nebyla stanovena, ale bylo jasně prokázáno, že její trvání přímo závisí na hormonálním pozadí, počtu pohlavních styků, na užívání hormonálních léků a na věku ženy. Pokud má žena mírné výkyvy v menstruačním cyklu a jeho trvání, jedná se o variantu normy, ale pokud jsou výkyvy ostré a prodloužené, je nutné se poradit s odborníkem, zejména pokud žena plánuje těhotenství.

Nezapomeňte, že tělo může mít časnou i pozdní ovulaci. Časná ovulace je charakterizována jejím dřívějším nástupem a je spojena s častým pohlavním stykem, s výraznou fyzickou námahou, přísnou dietou a přítomností onemocnění, která mohou ovlivnit hormonální pozadí ženy. Ovulace někdy přichází pozdě, což lze také určit pomocí testů a metod, o kterých jsme mluvili trochu výše. Vzhledem k přítomnosti ovulace a pravidelnosti menstruačního cyklu lze nepřímo posoudit reprodukční věk ženy, její pravděpodobnost těhotenství a těhotenství. Mnoho žen ví, kdy mají ovulaci, plánují těhotenství nebo jsou před ním pečlivě chráněny. Nedostatek ovulace po dobu 2 nebo 3 cyklů naznačuje narušení reprodukčního zdraví a ke správné hormonální hladině vyžaduje lékařskou péči.

Pocity po ovulaci

Některé ženy, zejména ty, které používají kalendářní metodu antikoncepce, se zajímají o příznaky po ovulaci. Ženy tedy počítají „bezpečné“ dny pro nechtěné těhotenství. Tyto příznaky jsou velmi neobvyklé a mohou se shodovat s příznaky časného těhotenství:

Vaginální výtok

Jakmile se vaječná buňka uvolní z hlavního folikulu a zemře (její životnost je 24, maximálně 48 hodin), změní se také výtok z genitálního traktu. Vaginální leucorrhoea ztrácí svou průhlednost, stává se mléčnou, případně proloženou malými hrudkami, lepkavou a dobře se neroztahuje

Bolest

Během jednoho nebo dvou dnů po ukončení ovulace zmizí nepohodlí a drobné bolesti v podbřišku.

Libido

Sexuální touha se postupně vytrácí, protože nyní nemá smysl, aby se spermie setkaly s vejcem, už zemřelo.

Bazální teplota

Pokud je v době prasknutí Graafovy bubliny bazální teplota výrazně vyšší než 37 stupňů, pak po ovulaci klesá o několik desetin stupně, i když zůstává nad 37 stupňů. Toto znamení je nespolehlivé, protože i když dojde k početí, bazální teplota bude nad značkou 37 stupňů. Jediným rozdílem je, že na konci druhé fáze (před nástupem menstruace) teplota klesne na 37 stupňů a pod.

Akné

V předvečer a v době ovulace dochází v těle k hormonálním změnám, které se odrážejí ve stavu pokožky obličeje - objevuje se akné. Jakmile ovulace skončí, vyrážka postupně zmizí.

Ultrazvuková data

Ultrazvukové vyšetření vám umožní identifikovat dominantní folikul, který usnul ve formě prasknutí, malého množství tekutiny v zadním prostoru a později se tvořícího žlutého tělíska. Ultrazvuková data jsou nejvíce indikativní v případě dynamické studie (zrání folikulů, stanovení dominantního folikulu a jeho následné prasknutí).

Metoda kalendáře pro stanovení ovulace

Ovulace je uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Vejce dozrává během menstruačního cyklu, který je nutný k přípravě dělohy a zrání vajíčka, což vede k ovulaci. Chcete-li určit ovulaci metodou kalendáře, musíte znát svůj menstruační cyklus za posledních několik měsíců. Znáte-li cyklus, můžete vypočítat jeho délku, tj. interval od začátku jedné periody do začátku další. Odečtěte 14 dní od celkové doby cyklu. Pokud je tedy cyklus 28 dní, odečtením 14 dnů získáme 14. den cyklu, ve kterém je možné uvolnění vajíčka z vaječníku. Při početí během týdne před a po ovulaci se páru doporučuje aktivní sexuální život, nejlépe s přestávkami v délce 1–2 dnů, aby sperma dozrála. Jak již bylo vypočítáno výše, k uvolnění zralého vajíčka dochází někde uprostřed menstruačního cyklu..

Každá žena však může mít ovulační směny o několik dní později, může to být způsobeno oběma infekčními patologiemi reprodukčního systému; nadměrná fyzická námaha; stres a hormonální poruchy

Mezi důvody časné ovulace patří: nerovnováha estrogenového a progesteronového hormonu; poruchy v práci nadledvin; nachlazení a chřipkové nemoci atd. Tyto faktory mohou dobře vyvolat nástup časné ovulace. Každý důvod může navíc ovlivnit další systémy ženského těla. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se vyhnout se takovým faktorům, které mohou ovlivnit ovulaci a v důsledku toho i dítě v budoucnu. Předčasná ovulace je nebezpečná, pokud se opakovaně vyskytuje v ženském těle, v tomto případě důvody spočívají v hormonálních poruchách a dalších různých abnormalitách, žena může potřebovat gynekologický zásah. Navíc těhotenství nemusí nastat po dlouhou dobu, pokud je pouze pár veden uprostřed cyklu. Nebo naopak nástup nechtěného těhotenství, pokud se žena nechrání na začátku cyklu, opět pomocí kalendářní metody. Po celý život ženy jsou pravidelně pozorovány ovulační posuny v různých směrech, takže může dojít k pozdnímu uvolnění vajíčka..

Důvody pozdní ovulace jsou následující: hormonální poruchy v těle; nedostatek hmotnosti, protože nedostatek tukové tkáně negativně ovlivňuje produkci estrogenu, což vyvolává zpoždění zrání a uvolňování ženské buňky; užívání nouzové antikoncepce v minulosti; gynekologické patologie, infekce a absence menstruace jsou také charakteristickými společníky opožděného uvolňování vajíčka. K obnovení cyklu musí žena podstoupit úplné vyšetření, po kterém je předepsána vhodná léčba..

Po přísném dodržování všech lékařských doporučení se ovulační procesy normalizují, cyklus se obnoví a začne dlouho očekávané těhotenství.

Stanovení ovulace bazální tělesnou teplotou

Měření bazální teploty se provádí ráno, zatímco před měřením není vhodné vstát z postele, proto si večer připravte teploměr. K měření teploty můžete použít jak jednoduchý rtuťový teploměr, tak elektronický teploměr. Jemně vložte teploměr do konečníku a držte ho tam pět až sedm minut. Naměřenou teplotu si zapište každý den do tabulky, kromě dnů, kdy má žena menstruaci. Po provedení měření v průběhu celého cyklu musíte vytvořit graf. Chcete-li vytvořit tabulku, můžete v horní části označit dny měření teploty, vlevo můžete označit možnou BTT v těchto dnech. Na křižovatce čar dáme body, které spojíme přímkou.

Ve dnech, kdy dochází k prudkému zvýšení tělesné teploty, po jejím rychlém poklesu dojde k ovulaci. Tento skok je vysvětlen skutečností, že během ovulace dochází k aktivní produkci hormonu progesteronu, který ovlivňuje centrum termoregulace v mozku. Je to jeho nárůst, který vede k výkyvům BTT, které prudce stoupají po uvolnění zralého vajíčka. Pokud zaznamenáte silné neobvyklé změny teploty nebo se vůbec nezmění, musíte navštívit lékaře, aby zjistil příčinu, kterou může být nedostatek estrogenu nebo jiné faktory. Je snadné sestavit graf bazální teploty pomocí speciálních aplikací, které jsou zveřejněny na stránkách nebo aplikacích některých žen.

Tato metoda je cenově dostupná, ale není stoprocentně spolehlivá, protože na měření teploty není vždy čas, můžete také na měření zapomenout, zmeškané dny mohou výrazně změnit obraz a harmonogram stavby BBT

Kromě toho faktory, jako je užívání léků, pohlavní styk, změna klimatu, stres atd. může ovlivnit obvyklý a normální průběh BBT.
Pro větší jistotu při určování dne X proto může pomoci ovulační test, který se prodává v jakékoli lékárně..

Ovulační testy

Ovulační testy jsou určeny k měření hladiny luteinizačního hormonu (LH) v moči. Pro nástup ovulace zvyšuje množství LH signál pro vaječníky k uvolnění vajíčka, po kterém přibližně za jeden až dva dny folikul praskne nebo jednoduše dojde k ovulaci. To se děje asi 11-12 dnů cyklu. Pokud je cyklus vždy pravidelný, stejného trvání, měly by být ovulační testy zahájeny sedmnáct dní před začátkem další menstruace, protože po ovulaci trvá fáze žlutého tělíska 12-16 dní. Například pokud je délka menstruačního cyklu 28 dní, pak by testování mělo začít přibližně od 11. dne, a pokud je 32 - pak od 15. dne. Pokud testovací proužek detekuje zvýšenou hladinu LH, znamená to, že k ovulaci dojde do 48 hodin..

Stojí za zmínku, že test neindikuje uvolnění vajíčka ze samotného vaječníku, ale pouze ukazuje zvýšenou hladinu LH, tj. s pozitivním ovulačním testem je zaznamenán hormonální nárůst, který indikuje uvolnění zralého vajíčka v nadcházejících hodinách. Nejvyšší hladina LH se udržuje méně než jeden den, proto se doporučuje provádět diagnostiku dvakrát denně (ráno a večer), aby bylo pravděpodobnější určit tento okamžik. Kromě toho byste 3-4 hodiny před testováním neměli pít hodně tekutin, abyste nezředili moč. Pro přesné určení úrovně LH je nutné zkontrolovat výsledek získaný s kontrolním obrázkem, stejně jako s předchozím testem. Negativní test bude znamenat nízké hladiny LH a nezralé vejce a test bude také negativní po ovulaci, protože poté, co vejce opustí vaječník, hladina LH poklesne. Pozitivní test nám říká, že v příštích několika hodinách bude vajíčko uvolněno z vaječníku, zralé a připravené k oplodnění. Proto je nutné do 24 hodin po uvolnění vajíčka začít s plánováním, protože v tomto množství žije vajíčko v ženském těle.

Po pozitivním testu byste neměli začít otěhotnět hned, protože je třeba několik hodin pauza, aby vajíčko opustilo vaječník

Stanovení ovulace pomocí ultrazvuku

Dalším způsobem, jak vypočítat příznivé dny pro početí dítěte, je ultrazvuková diagnostika vnitřních orgánů. Folikulometrie nebo stanovení ovulace ultrazvukem je studie, kterou nelze provést doma, je však nejspolehlivější, protože spočívá ve sledování růstu dominantního folikulu ve vaječníku, ultrazvuk jasně ukazuje růst folikulů a nástup ovulace. Tato metoda diagnostiky nástupu ovulace se nejčastěji používá u těch párů, které mají potíže s počátkem a které dlouho neotěhotní. Studie se provádí uprostřed cyklu, před očekávaným datem ovulace. Poté se postup opakuje po 1-2 dnech. V tomto období se vytvoří dominantní folikul asi 20 mm a vaječník obsahuje žluté tělo. Takové echografické znaky naznačují přístup ovulace. O několik dní později se provede další ultrazvuk. Pokud folikul již neexistuje a v malé pánvi je vizualizováno malé množství tekutiny, lze tvrdit, že došlo k ovulaci..

Stanovení ovulace vaginálním výtokem

Cervix každé ženy produkuje cervikální hlen nezbytný pro pohyb spermií a udržení jejich života v genitálním traktu, jehož množství a stav závisí na množství estrogenu v krvi. Ženy, které brání těhotenství, mohou nezávisle určit nástup ovulace změnou vaginálních sekretů. Výtok se stává hojným a viskózním, je to způsobeno zvýšením hladiny estrogenu, který ovlivňuje cervikální hlen, který se postupně začíná ztenčovat, stává se lepkavým a lepkavým. Současně by ženu normálně nemělo obtěžovat: svědění; podráždění; příliš hojný výtok, neměl by být cítit žádný zápach, teplota ani bolest. Jak vejce dozrává, sekrece se stává hojnější a tenčí. V předvečer dne uvolnění reprodukční buňky, okamžitě v době prasknutí folikulu a 1-2 dny po tomto procesu, výtok připomíná konzistenci a zbarví protein kuřecího vejce. Jsou lehké, průsvitné, vláknité a mohou být hojné. V hlenu je někdy vidět nahnědlý nebo mírný krvavý výtok, který je způsoben drobným traumatem vaječníku při uvolnění vajíčka. Pokud budete během celého cyklu sledovat typ a množství výtoku z genitálního traktu, může si žena sama stanovit požadované datum početí.

Tahající nebo bolestivá bolest ve vaječníku nebo dolní části břicha

Někdy může žena předjet nepříjemné pocity v podobě tažné bolesti na pravé nebo levé straně, na straně, kde bylo vajíčko uvolněno. Bolest je nejčastěji menší a způsobuje menší bolest. Některé ženy popisují bolest během ovulace jako bodání, řezání nebo křeče. Bolest trvá zpravidla krátkou dobu od hodiny do dne nebo dvou. Intenzita bolestivých pocitů závisí na přítomnosti gynekologických onemocnění a také na prahu bolesti - čím vyšší je, tím méně bolesti žena během ovulace zažívá. Existuje několik hlavních příčin bolesti při ovulaci. Před zahájením výstupu z folikulu musí zrát a výrazně se zvětšit. Velké „rozměry“ folikulu protahují ovariální pouzdro, což vysvětluje výskyt bolesti před ovulací.

Jakmile dominantní folikul dosáhne „požadovaného stavu“, praskne a z břišní dutiny z něj vyjde hotové vajíčko. V okamžiku prasknutí folikulu se kromě vajíčka nalije určité množství tekutiny do břišní dutiny, což dráždí parietální pobřišnici. Kromě toho je také poškozena tobolka vaječníku, ve které praskají malé krevní cévy, v důsledku čehož malé množství krve vstupuje do břišní dutiny, což také dráždí pobřišnici. Takové bolesti po ovulaci mohou ženu obtěžovat po dobu 12 až 48 hodin. Poté se však absorbuje krev a folikulární tekutina v břiše a bolestivý syndrom zmizí. A protože v okamžiku, kdy se vajíčko objeví v břišní dutině, se vejcovody začnou silněji stahovat, aby měli čas zachytit životaschopné vajíčko a zajistit, aby se setkalo se spermatem, lze tímto procesem zachovat i bolest. Nepřímým znamením možného budoucího těhotenství je bolest uprostřed cyklu..

Je třeba si uvědomit, že výskyt velmi intenzivní bolesti v levém nebo pravém vaječníku nebo bolesti v dolní části břicha může být známkou stavu nouze; ke zjištění příčin bolesti může být zapotřebí lékařská péče.

Zvýšená sexuální touha

V následujících dnech ovulace dojde k hormonálnímu skoku, který je zodpovědný za zvýšení libida, takže žena může pociťovat zvýšený sexuální apetit. Je to tak zajištěno přírodou, že sexuální touha se zvyšuje v plodném okně v době, kdy můžete otěhotnět, tj. asi 7 dní v měsíci. Jedna studie zjistila, že „fáze sexuální touhy“ trvá pouze šest dní.

Podle studie tato fáze začala asi tři dny před vrcholem luteinizačního hormonu. To znamená, že pokud jste během těchto šesti dnů sledovali své touhy a měli sex, jste s největší pravděpodobností těhotná. Další studie zjistila, že sexuální touha dosáhla vrcholu, když byly hladiny estradiolu vyšší. Špičkový estrogen - před ovulací.

Bolest na hrudi

Mnoho žen má během ovulace bolesti na hrudi. Jeho citlivost se zvyšuje v důsledku hormonálních změn, ke kterým dochází v těle během ovulace. Tato citlivost prsu je způsobena vysokým hormonálním nárůstem, který připravuje tělo na možné těhotenství. Prsní žlázy bobtnají a stávají se velmi citlivými, jejich dotek může způsobit bolest. Prsa začnou bolestně reagovat na všechno asi 15-16 dní cyklu 28 dnů. Gynekologové považují nepohodlí v hrudníku nejen za jeden ze známek nástupu ovulace, ale také za takzvaný premenstruační syndrom..

Další známkou ovulace je duševní stav ženy. V této nadcházející ovulaci je velmi emotivní a podrážděná, často se jí chce plakat. V předvečer ovulace se může zhoršit chuť a vůně. Je to způsobeno hormonálními změnami v těle při přípravě na možné mateřství.

Nedostatek ovulace v menstruačním cyklu

Každá žena nemá během menstruačního cyklu ovulaci 2–3krát ročně. Pokud se však ovulace neobjevuje mnohem častěji, měla by žena podstoupit úplné lékařské vyšetření, aby se vyloučila nebo potvrdila přítomnost vnitřních gynekologických nebo endokrinních patologií. Nejběžnější příčiny ne ovulace jsou:

 1. Premenopauza;
 2. Těhotenství a kojení;
 3. Náhlé vysazení hormonálních léků;
 4. Náhlá změna klimatu;
 5. Stres;
 6. Prudké kolísání hmotnosti;
 7. Těžká fyzická aktivita.

Nepřítomnost ovulace může být indikována nepřítomností výše uvedených příznaků ovulace, avšak nejnápadnějším příznakem cyklu bez ovulace je zpoždění menstruace o 3-4 dny nebo několik měsíců. Menstruace, ke které dochází během tohoto období, se vyznačuje trváním, bolestivostí a množstvím výtoku. Fyziologickému důvodu cyklu bez ovulace se říká nedostatečná aktivita hormonů hypotalamu, které jsou odpovědné za stimulaci vaječníků, a velké množství hormonů hypofýzy. Nejčastěji se anovulační měsíční cyklus vyskytuje u zralých žen, u nichž byla diagnostikována neplodnost kvůli hormonální nerovnováze.

Někdy je anovulace výsledkem dlouhodobého stresu. Překvapivě existují chvíle, kdy je to neuvěřitelná touha otěhotnět a obsedantní obavy z toho, že nedojde k ovulaci

Pokud nedochází k ovulaci, nazývá se to anovulace. Je jasné, že při absenci ovulace je těhotenství nemožné. Je třeba poznamenat, že zdravá žena v plodném věku má až dva až tři anovulační cykly ročně, což se považuje za normální. Pokud však po celou dobu nedochází k ovulaci, hovoří se o chronické anovulaci a měli byste hledat příčiny tohoto stavu, protože u ženy je diagnostikována „neplodnost“. Mezi příčiny chronické anovulace patří:

 • nemoc štítné žlázy;
 • nadváha nebo obezita;
 • onemocnění polycystických vaječníků;
 • cukrovka;
 • nedostatek hmotnosti;
 • hyperprolaktinemie;
 • dysfunkce vaječníků;
 • chronický zánět vaječníků;
 • endometrióza vaječníků a dělohy (hormonální poruchy obecně);
 • neustálý stres;
 • nadměrná fyzická aktivita (sport, domácnost);
 • škodlivé pracovní podmínky;
 • patologie nadledvin;
 • nádory hypofýzy nebo hypotalamu a jiné patologické stavy.

Následující faktory mohou vést k dočasné (přechodné) anovulaci:

 • těhotenství, které je přirozené, bez menstruačního cyklu, bez ovulace;
 • kojení (častěji na pozadí laktace chybí menstruace, ale může to být, ale cyklus je obvykle anovulační);
 • premenopauza (funkce vaječníků se vytrácí, takže cykly budou více anovulační než ovulační);
 • užívání antikoncepčních pilulek;
 • stres;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • dodržování určité stravy pro hubnutí;
 • zvýšení tělesné hmotnosti nebo její prudký pokles;
 • změna obvyklého prostředí;
 • klimatická změna;
 • změna obvyklých pracovních podmínek.

Pokud nedojde k ovulaci - co dělat? Nejprve byste se měli poradit s lékařem, který zjistí, co způsobilo tento stav a jak závažné je (chronická anovulace nebo dočasná).

Pokud je anovulace dočasná, lékař doporučí upravit stravu, přestat se bát a vyhnout se stresu, změnit práci (například v souvislosti s nočními směnami na denní), užívat vitamíny.

V případě chronické anovulace gynekolog rozhodně předepíše další vyšetření:

 • pohlavní hormony (estrogeny, progesteron, prolaktin, testosteron, FSH a LH) a hormony nadledvin a štítné žlázy;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • kolposkopie (podle indikací);
 • hysteroskopie (podle indikací);
 • diagnostická laparoskopie.

V závislosti na zjištěné příčině je předepsána vhodná léčba, jejíž poslední fází je stimulace ovulace. K stimulaci ovulace se v zásadě používá clostilbegit nebo klomifen v kombinaci s gonadotropními hormony (Menopur, Gonal-F). Stimulace ovulace se provádí během tří menstruačních cyklů a při absenci účinku se stimulační cyklus opakuje po třech cyklech.

Známky úspěšného početí

Než začnete hovořit o známkách těhotenství po ovulaci, stojí za to pochopit pojmy „oplodnění“ a „početí“. K oplodnění, tj. Setkání vajíčka se spermatem, dochází ve vejcovodu, odkud je oplodněné vajíčko odesláno do dělohy. V děložní dutině si oplodněné vajíčko vybírá nejvhodnější místo a je připevněno ke stěně dělohy, tj. Implantováno. Poté, co došlo k implantaci, je navázáno úzké spojení mezi tělem matky a zygotou (budoucí embryo), které je podporováno změnou hormonálních hladin. Proces bezpečné fixace zygoty v děložní dutině se nazývá koncepce. To znamená, že pokud došlo k oplodnění, ale dosud nedošlo k implantaci, nenazývá se to těhotenství a některé zdroje označují termín jako „biologické těhotenství“. Dokud není zygota bezpečně ukotvena v tloušťce endometria, může být vyloučena z dělohy současně s menstruačním tokem, který se nazývá velmi brzký potrat nebo ukončení biologického těhotenství..

Je velmi obtížné určit příznaky početí, zejména u nezkušené ženy, a objeví se asi 10 až 14 dní po ovulaci:

Bazální teplota

S možným těhotenstvím zůstává bazální teplota na vysoké úrovni, přibližně 37,5 stupňů, a před očekávaným obdobím neklesá.

Zatažení implantátu

Pokud ve druhé fázi cyklu po ovulaci zůstane bazální teplota zvýšená (více než 37) téměř do nástupu menstruace, pak v době zavedení zygoty do sliznice dělohy mírně klesá, což se nazývá implantační deprese. Podobná deprese je charakterizována značkou pod 37 stupňů a následující den prudkým skokem teploty (více než 37 a vyšší než po ovulaci).

Krvácení z implantátu

Když se oplodněné vajíčko pokusí usadit v tloušťce děložní výstelky, poněkud ji zničí a poškodí blízké malé cévy. Proto je proces implantace, ale ne nutně, doprovázen malým krvácením, které lze vidět ve formě růžových skvrn na spodním prádle nebo jedné nebo dvou kapek krve.

Změna pohody

Od okamžiku implantace dochází k posunu v hormonálním pozadí, což se projevuje letargií, apatií, možná podrážděností a slzavostí, zvýšenou chutí k jídlu, změnou chuti a čichovými vjemy. Také v raných fázích těhotenství lze zaznamenat mírně zvýšenou tělesnou teplotu, která je spojena s vlivem hormonů (progesteronu) na centrum termoregulace. Tento jev je pro těhotenství naprosto normální a je zaměřen na potlačení imunity mateřského těla a prevenci potratů. U prvních příznaků ARVI mnoho žen zaznamenává zvýšení teploty a zhoršení blahobytu..

Dolní břišní nepohodlí

Několik nepříjemných pocitů nebo dokonce křečí v podbřišku po dobu jednoho, maximálně dvou dnů, je také spojeno s implantací zygoty a je naprosto fyziologické.

Mléčné žlázy

Přecitlivělost, otok a bolest v mléčných žlázách přetrvávají i po dokončení ovulace. Určitý nárůst těchto příznaků naznačuje možnost početí..

Zpožděná menstruace

Pokud menstruace nezačala, je čas udělat si těhotenský test a ujistit se, že máte pravdu..

Nadýmání před menstruací je běžným příznakem, který se může objevit u mnoha žen. Pro některé dívky je však tento pocit opravdovým utrpením. Zejména v případech, kdy se hmotnost zvýší o 2-3 kg.