Metritida

Zánět dělohy - častá komplikace porodu nebo potratu

Což vede k zánětu

Děložní dutina je lemována endometriem. Jedná se o funkční vrstvu, která je během každého období odříznuta. Je spolehlivě chráněn před infekcí. Ochranné faktory jsou:

 • kyselé prostředí pochvy;
 • produkce slabé koncentrace peroxidu vodíku vaginálními bakteriemi;
 • složení mikroflóry;
 • uzavřený děložní čípek;
 • cervikální hlen.

Vývoj zánětlivé reakce je možný při dysfunkci jednoho nebo více ochranných faktorů. Pokud se v pochvě vyskytne zánět, může se šířit výše. Riziko se ale několikrát zvyšuje, pokud je děložní hrdlo rozšířeno. To je možné přirozeně - během porodu nebo uměle během potratu - kyretáž a další nitroděložní manipulace.

Zánět endometria může mít dvě formy:

 • akutní - vývoji předchází potrat, potrat, porod, hysteroskopie, přispívá k porušení kontraktility dělohy, když dochází k zadržování krve, zbytků placenty;
 • chronický zánět - objevuje se na pozadí primární zánětlivé odpovědi, důvodem je rezistence mikroorganismů, nesprávná taktika terapie nebo nedodržování doporučení lékaře.

Příčiny patologie jsou penetrace bakterií, chlamydií a mykoplazmat do sliznice dělohy. Méně často je onemocnění způsobeno viry, houbami. Hrají roli při snižování imunity a mohou urychlit nástup imunitní odpovědi.

Toto onemocnění často není způsobeno jedním mikroorganismem, ale mikrobiálními asociacemi. Představují je oportunní mikroorganismy, které normálně žijí na povrchu kůže, v pochvě a ve střevech. Léčba se proto komplikuje, většina zástupců vlastní mikroflóry je rezistentní na standardní antibiotika.

Lékaři nedoporučují samoléčbu a nekontrolovatelné užívání antibakteriálních léků. To vám ušetří od vyvíjení odporu vůči nim..

Jak se projevuje akutní forma

Příznaky se objevují 2–3 dny po infekci. U žen po porodu může trvat několik dní, než si lékař všimne nepřítomnosti kontraktility dělohy, krvavého výtoku. V akutní formě teplota náhle stoupne na 39 ° C, silné bolesti v dolní části břicha se obávají. Připojit další projevy:

 • výtok z pohlavního ústrojí s nepříjemným zápachem;
 • bolestivé močení doprovázené pocity řezání nebo bolestí v podbřišku;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • zimnice;
 • známky intoxikace.

Příčinou patologie může být porod, císařský řez

Vzhled výboje závisí na předchozím stavu. U žen se po porodu lochie uvolňuje po dobu jednoho měsíce. Zpočátku jsou krvavé, ale s endometritidou - s nečistotami tekuté šarlatové krve. Po potratu, kyretáži, průtoku krve se může také zvýšit po přidání infekce.

Akutní endometritida v přítomnosti nitroděložního tělíska probíhá rychle. Antény, které lékař ponechává pro následnou extrakci cívky, se stávají vodiči pro infekci z pochvy.

Doba akutního stadia je až 14 dní. Poté může být vyléčen nebo chronický..

Příznaky chronického zánětu

Klinické příznaky závisí na délce trvání nemoci. Patologie se projevuje formou nepravidelností menstruace. Žena si všimne, že po akutním zánětu dochází ke zvýšení trvání krvavého výtoku, ke změně jejich objemu.

Někdy je možný výskyt patologického, mukopurulózního výtoku. K tomu dochází, když se zánět v děloze zhorší. Bolest v podbřišku je bolestivá, tupá. Při zdlouhavé povaze patologie se během pohlavního styku může objevit bolest.

Chronická endometritida vede k adhezi uvnitř dělohy.

Při výrazném adhezivním procesu dochází k neplodnosti, která se nehodí k terapii. Neschopnost otěhotnět je také spojena se změnou receptivních vlastností endometria. Možná vývoj jeho hyperplazie.

Hyperplázie se může vyskytovat v difuzní formě, potom dochází k zesílení relativně rovnoměrně. Při fokální hyperplazii je diagnostikován polyp endometria.

Diagnostické metody

Diagnóza endometritidy je založena na datech z klinického obrazu a vyšetření. Při bimanuálním vyšetření lékař nahmatá zvětšenou a bolestivou dělohu. Přídavky nejsou hmatatelné, pokud se na ně infekční proces nerozšířil.

Pokud endometritidě předcházelo narození dítěte, je patrný rozpor mezi velikostí dělohy a obdobím po porodu. Výtok je krvavý a zvyšuje se tlak na dělohu. K potvrzení zánětlivého procesu a jeho závažnosti se provádí obecný krevní test, biochemická studie. Jsou na nich patrné příznaky zánětu - zvyšuje se počet leukocytů, zvyšuje se ESR, zvyšuje se hladina C-reaktivního proteinu v biochemické analýze.

K potvrzení bakteriálního původu infekce je nutné před použitím antibiotik předat ster z genitálního traktu.

Chronický průběh komplikuje diagnózu. V průběhu remise nemusí dojít k žádným změnám v krevním testu. Na ultrazvuku jsou patrné známky zesílení endometria, což neodpovídá dni cyklu. Polypy nelze vždy vidět během ultrazvuku, jsou schopné změnit polohu, stát se méně nápadnými.

K určení typu patogenu je nezbytná diagnostika

Hlavní diagnózou pro dlouhodobou infekci je stanovení typu patogenu, který podporuje chronický zánět. K tomu se používá metoda PCR. Ale v případě chronické endometritidy je možná převaha oportunní mikroflóry, malé množství nebo úplná absence specifické infekce..

Pro diagnostiku lze použít škrábání děložní dutiny. Provádí se v případě dlouhodobého krvácení, pokud není možné použít jiné techniky..

Během ultrazvuku lze pozorovat strukturální změny v endometriu. Zařízení umožňuje identifikovat nitroděložní adheze, ale ne vždy. Přesnější metodou pro stanovení příznaků je biopsie endometria. Provádí se během hysteroskopie.

Jaká léčba je nutná

Léčba akutní formy zánětu se provádí v nemocnici. To je nezbytné ke snížení rizika komplikací - šíření infekce do děložní tkáně nebo pobřišnice a rozvoj parametritidy, peritonitidy. Po porodu je ženám přiděleno manuální vyšetření děložní dutiny s následnou kyretáží. To vám umožní oddělit zbývající oblasti fetální membrány, odstranit krevní sraženiny spazmem děložního čípku a zlepšit jeho kontraktilitu.

Základem léčby jsou intravenózní antibiotika, po nichž následuje přechod na injekce a tabletové formy. To je možné po dosažení stabilního stavu. Antibiotika jsou předepisována se širokým spektrem účinku, často se používají kombinace několika léků. Účinné jsou následující:

 • amoxicilin;
 • klindamycin;
 • ceftriaxon;
 • cefotaxim;
 • metronidazol.

Je předepsána infuzní terapie. Solný roztok, glukóza, Ringerovy roztoky, laktozol, hemodez jsou injikovány intravenózně. To sníží příznaky intoxikace a urychlí zotavení..

U dlouhodobé endometritidy nemusí zánět vždy probíhat násilně, takže není potřeba hospitalizace. Antibiotika nejsou předepisována během fáze remise. Hlavní účinek se provádí metodami fyzioterapie, používají se hormonální látky, enzymy, které snižují adhezi.

Prevence endometritidy

Pro prevenci zánětlivých procesů je nutné podstoupit přípravu před jakoukoli manipulací s dělohou. U žen se před porodem odebere nátěr k určení stupně vaginální čistoty. Pokud se v něm objeví známky zánětu, je nutný profylaktický průběh antibiotik, často v lokální formě.

Mezi prevence patří vyhýbání se lékařským potratům, zdravý životní styl a správná strava. Je nutné zvolit správnou metodu antikoncepce, abyste se nemuseli uchýlit k potratu. Zánět endometria nebo myometria je vždy vysokým rizikem vzniku neplodnosti.

Metritida

Metritida (také se jí říká myometritida) je zánět dělohy (zejména její svalové vrstvy). Existují dva typy: aseptické a infekční. Metritidě obvykle předchází endometritida. Určitě musíte pochopit skutečnost, že když se objeví příznaky zánětu dělohy, je naléhavě nutná diagnostika, aby se zjistily příčiny a předepsal správný postup léčby.

Příčiny metritidy

Když mluvíme o důvodech takového jevu, jako je metritida, pak je to nejčastěji způsobeno bakteriemi tuberkulózy, bacily, stafylokoky, proteiny a anaerobními bakteriemi. Poté, co mikroby vstoupí do děložní dutiny (může to být během patologického porodu, menstruace nebo potratu), dojde k metritidě. Nepřímými příčinami metritidy jsou také slabá práce, podchlazení a městnavé nepřeberné množství..

Mimochodem, metritida se může vyvinout, pokud používáte nitroděložní antikoncepci. Jeho příznaky lze také pozorovat, pokud byla během odstranění apendicitidy zavedena infekce. Také s modřinami dělohy.

Příznaky metritidy

Od příznaků takového nepříjemného onemocnění lze rozlišit dva směry: chronický a akutní. Pokud mluvíme o akutní metritidě, pak se v tomto případě stane nejnepříjemnější věc: edém, zesílení a uvolnění myometria, navíc se na endometritidě objeví plak z hnisu. Pokud mluvíme o metritidě, která nastane po potratu, pak je charakterizována z velké části skutečností, že k zánětu dochází v oblasti zbytků vajíčka (plodu).

Metritida, která je diagnostikována po potratu, se vyskytuje nejčastěji kolem třetího nebo čtvrtého dne po porodu nebo potratu. Z příznaků lze zaznamenat zvýšení teploty, nepříjemné zdraví, bolesti v dolní části břicha. Děloha se zvětšuje.

Diagnóza metritidy

Pokud mluvíme o diagnóze metritidy, pak je určitě nutný laboratorní výzkum. Pokud diagnostika ukáže zvýšenou hladinu ESR a zvýšenou leukocytózu, lékaři to podrobně pochopí. Je důležité si uvědomit, že při akutní metritidě je velmi nutné vést přísně životní styl v posteli. Aplikujte chlad na dolní část břicha a užívejte antibiotika. Ale to vše je až po stanovení diagnózy a stanovení léčby.

Diagnostika pomůže eliminovat nejen příznaky, nejen zjistit příčiny a odstranit právě tyto příčiny, ale také vytvořit přesně ten léčebný kurz, který je ve vašem (jedinečném) případě ideální. V tomto případě je důležitý individuální přístup..

Léčba metritidy

Po identifikaci příznaků a provedení veškeré nezbytné diagnostiky budete potřebovat léčbu. Bude nutné provést škrábání děložní sliznice a několik dalších vakuových manipulací. Pokud jsou současně narušeny vaše menstruace, lze přičíst hormonální léčbu.

Jak se projevuje chronická metritida u žen a jak s ní zacházet?

Metritida jako onemocnění je zánětlivý proces, který se vyvíjí v děloze, a pokud se neléčí, může vést k rozvoji problémů v ženském urogenitálním systému. Je to chronická forma metritidy - nedostatečný nebo neúčinně vyléčený akutní zánětlivý proces, který s sebou nese spoustu problémů, dlouhodobou léčbu. Jde o to, jaké příznaky jsou pro tuto chorobu charakteristické, jaké nebezpečí představuje a jak s ní zacházet a bude o ní pojednáno níže.

 1. Proč je chronická metritida u žen nebezpečná??
 2. Příznaky a léčba chronické metritidy
 3. Jak se projevuje akutní forma metritidy u žen?
 4. Účinné léky na léčbu chronické metritidy u žen
 5. Lidové léky na léčbu chronické metritidy u žen

Proč je chronická metritida u žen nebezpečná??

Chronická metritida, co to je a jaké nebezpečí pro ženu hrozí? Metritida je v podstatě zánět svalové koule pochvy - závažná gynekologická patologie a může se objevit u pacientů jakékoli věkové skupiny. Hlavní věcí v tomto případě je okamžitě podstoupit vyšetření lékařem, protože samotný zánět je plný mnoha nebezpečí pro ženské tělo. Jedná se o silné krvácení, vaginální výtok, neschopnost otěhotnět a porodit dítě, neustálé bolesti v podbřišku a léčba, která může trvat roky a měsíce, je porucha krevního oběhu a hormonální poruchy v těle. Nemoc se může změnit na metritidu dělohy.

Co je metritida dělohy, je vidět na fotografii níže.

Příznaky a léčba chronické metritidy

V důsledku neúčinné nebo nesprávně předepsané léčby akutní formy metritidy se patologie vyvine do chronického průběhu..

V počátečních stádiích se onemocnění nemusí projevit nebo vykazovat drobné příznaky, ale v průběhu chronické formy budou příznaky velmi negativní.

Známky chronické metritidy:

 • prodloužené měsíční krvácení, které trvá déle než obvykle;
 • krvácení mezi obdobími, které mohou být slabé nebo silné;
 • záchvaty bolesti v dolní části břicha, vyzařující do bederní zády;
 • neobvyklý vaginální výtok - zakalený nebo rozptýlený krví, hnisavý, hojný nebo zanedbatelný;
 • s rozvojem chronické formy metritidy u ženy se může zvýšit tloušťka meometria, celková pohoda se může zhoršit;
 • je narušen menstruační cyklus, zatímco pacientka může být narušena častou zácpou nebo bolestivým močením;

Uvedené příznaky pomohou pouze navrhnout metritidu, proto byste neměli zahájit léčbu pouze na jejich základě, pro úplný obraz je nutné podstoupit řadu vyšetření.

Pokud jde o léčbu, kurz trvá hodně času, léčba chronické formy může často trvat několik měsíců nebo dokonce let. Na samém začátku lékaři předepisují léčbu antibiotiky - podávají se intravenózně i intramuskulárně a většinou si vybírají léky se širokým spektrem antibakteriálního účinku. Kromě toho provádějí obecnou posilovací terapii zaměřenou na obnovení obranyschopnosti těla..

V chronické formě průběhu onemocnění je předepsán komplexní průběh léčby, který kombinuje také léky, které umožňují normalizovat menstruační cyklus a obnovit plodnost ženy.

Lékaři také mohou předepsat provádění a kyretáž dělohy a provádění určitých vakuových manipulací - v tomto případě je veškerá léčba individuální.

Jak se projevuje akutní forma metritidy u žen?

Akutní forma metritidy se projevuje jako velmi zjevné a výrazné příznaky, které doprovází silné krvácení a vaginální výtok. Jelikož se jedná o zánětlivý proces, patologie se projeví zvýšením teploty na 40-42 stupňů, vyvine se nitroděložní sepse, která představuje hrozbu pro ženu a odpovídající výtok z pochvy a bolest v podbřišku..

Kromě zjevných příznaků lékaři také rozlišují skupinu rektálních příznaků - zesílení stěn dělohy, její prodloužení, které je doprovázeno vývojem edému a bolestmi v dolní části břicha, vyzařujícími do beder.

Účinné léky na léčbu chronické metritidy u žen

Léčba metritidy dělohy, bez selhání, musí probíhat rychle a bez prodlení.

Zvláště identifikujte a léčte chronickou metritidu před těhotenstvím, protože zánět může narušit normální vývoj plodu nebo dokonce způsobit potrat.

Recenze žen, které prošly těhotenstvím s metritidou až do konce, není tolik, takže je důležité si to naplánovat. Léčba se provádí ambulantně nebo v nemocničním prostředí. Léčebný režim a léky jsou předepisovány individuálně, s přihlédnutím k výsledkům provedených testů a historii patologie.

Jak a jak léčit chronickou metritidu? Za přítomnosti genitální infekce kurz nutně poskytuje antibiotika a obecně správně zvolená účinná léčba může vykazovat pozitivní dynamiku po 3-5 dnech.

Prvním krokem při předepisování léčby jsou antibiotika. V tomto případě jsou určeny v závislosti na tom, která infekce vyvolala vývoj zánětlivého procesu. Pokud existuje podezření na sexuálně přenosnou infekci, jsou nejčastěji předepisována antibiotika jako Sumamed nebo Azithromycin, Doxycycline nebo Tetracycline.

Kromě toho, aby se eliminovaly negativní vedlejší účinky léčby antibiotiky, lékaři předepisují antifungální léky - může to být flukonazol. Spolu s tím lékaři předepisují místní, komplexní léky - mohou to být svíčky Terzhinan, které mají antibakteriální účinek a antimykotický účinek.

Lékaři také předepisují léčbu koksové infekce, pokud je zánět způsoben negativním účinkem mikrobů kokcální skupiny. V tomto případě lékaři předepisují peniciliny, Atsilak a Flucostat, místní čípky Bifidumbacterin nebo Nystatin, což eliminuje negativní důsledky užívání antibiotik. V případě diagnostiky akutní formy patologie mohou lékaři předepisovat klid na lůžku a léky, které snižují dělohu - pituitrin nebo oxytocin.

Je možné vyléčit leukoplakii zevních pohlavních orgánů na následující stránce.

Lidové léky na léčbu chronické metritidy u žen

Ve svém arzenálu má tradiční medicína také několik receptů na účinnou léčbu chronické formy metritidy..

Kůra z břízy a olše

Připravuje se ve formě odvaru a pije se jako čaj. V tomto receptu je míra spotřebovaného vývaru ½ šálku dvakrát denně, po jídle ráno a večer. V tomto případě má kůra stahující účinek na krevní cévy, takže menstruace nebude tak hojná..

Dřišťál dřišťál

2 lžíce. l. suroviny se vaří v půl litru vroucí vody a nechají se vařit asi půl hodiny. Také se užívá ve formě čaje - oddenek z dřišťálu má analgetický a antispasmodický účinek, zmírňuje zánět.

Donnik

V tomto receptu jsou 2 lžičky napařené v jedné a půl sklenici vroucí vody. suroviny, nechte ho vařit a užívejte ho ve formě čaje třikrát denně, před jídlem. Melilot má protizánětlivý účinek a zmírňuje bolestivé záchvaty bolesti. Infuzi přípravku Melilot lze aplikovat zvenčí, jako sprchu - bude to mít lokální protizánětlivý účinek.

Více informací o chronické metritidě u žen ve videu:

Metritida. Příznaky a léčba metritidy u žen fr-dc.ru

Metritis (přeloženo z řečtiny Metritis-uterus) znamená zánět, tj. Metritis je zánět dělohy způsobený infekcí.
Původci metritidy jsou nejčastěji streptokoky, stafylokoky, Escherichia coli, Proteus, Mycoplasma, Mycobacterium tuberculosis, anaerobní bakterie, záškrt bacil, někdy kombinace dvou nebo více patogenů. Infekce proniká do děložní dutiny sama z děložního čípku během potratu, patologického porodu, menstruace. Faktory přispívající k zánětu dělohy jsou: hypotermie, nesprávné umístění dělohy, městnavé nepřeberné množství. Během porodu: dlouhé období sucha, špatná práce nebo krvácení.

Příčiny metritidy mohou být také: infekce slepého střeva, tuberkulóza vejcovodů, infekční extragenitální onemocnění (krevním řečištěm). S modřinami dělohy nebo zavedením jakýchkoli chemikálií do děložní dutiny mluví o aseptickém původu.

Příznaky

Existují dvě období vývoje onemocnění - akutní a chronická. Během akutního období onemocnění dochází k zesílení, uvolnění, otoku a hyperemii svalové vrstvy dělohy, na endometriu se tvoří hnisavý plak. Mikroskopie myometria ukazuje infiltraci segmentovanými lymfocyty a leukocyty, dystrofii endometriálních žláz, deskvamaci epiteliální tkáně, v důsledku čehož se tvoří endometriální vředy, často s tvorbou granulace. Metritida způsobená potratem se častěji tvoří v oblasti připevnění a zbytků plodu. Metritida, která se vyskytuje v poporodním období, se vyskytuje nejprve v oblasti deciduální membrány (decidual), poté je ovlivněna svalová vrstva - dochází k otokům a infiltraci leukocyty a lymfocyty.

Někdy se zánět šíří do serózní membrány dělohy, pak se objeví perimetritida a pelvioperitonitida.
Chronické stádium metritidy je charakterizováno snížením edému a hyperemie.Mikroskopie ukazuje převahu plazmatických a lymfatických buněk, výskyt pseudocystických buněk, které se liší od buněk nalezených během těhotenství, nižší hladinou glykogenu.

S pokročilou metritidou a jejím závažným průběhem atrofuje sliznice dělohy, což má za následek amenoreu (absence menstruace), anovulaci, sníženou funkci vaječníků. Přečtěte si více o důvodech poklesu funkce vaječníků v našem článku „Předčasné vyhynutí funkce vaječníků nebo časná menopauza u žen ve věku 30 let.“.

Akutní (tuberkulózní) metritida

Akutní tuberkulózní metritida se vyskytuje tři až čtyři dny po porodu nebo potratu. Příznaky: hypertermie, malátnost, bolest lokalizovaná v dolní části břicha, vyzařující do sakrální oblasti páteře. Dochází ke zvýšení dělohy, měknutí, bolesti při palpaci. Výtok je hnisavý a involuce dělohy se zpomaluje. Chronický průběh metritidy je doprovázen následujícími příznaky: zvětšení dělohy, indurace, serózní výtok, bezbolestnost. Možné děložní nebo intermenstruační krvácení, porušení ovulačního cyklu, zánět děložních přívěsků.

Diagnostika a léčba

Diagnóza „metritida“ je založena na anamnestických údajích, konkrétně na počtu potratů, porodu, zásahu do děložní dutiny. Diagnóza je také založena na laboratorních datech (velký počet leukocytů v krvi, zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů a další). Léčba akutní metritidy zahrnuje nelékové metody - klid na lůžku a nachlazení na podbřišku, léky - pituitrin, oxytocin pro kontrakci dělohy, antibakteriální látky potlačující infekci - polosyntetické peniciliny, širokospektrá antibiotika, cefalosporiny; symptomatická léčba (léky proti bolesti, antipyretika).

Příznaky opožděného vajíčka v děloze: křečové bolesti, krvácení, údaje z ultrazvuku. Za přítomnosti těchto příznaků se provádí kyretáž děložní dutiny nebo vakuová extrakce..

Léčba chronické metritidy je založena na fyzikálních metodách expozice: elektroforéza s jódem, se solemi zinku, hořčíku, ultrazvuk, bahenní procedury, ozokeritové obklady. V případě porušení menstruačního cyklu je vhodné užívat hormonální léky.

Metritida

Metritida je zánětlivý proces ve svalové vrstvě dělohy (myometrium), který se vyskytuje v akutní nebo chronické formě. Průběh metritidy je doprovázen výtokem z genitálního traktu (slizniční, hnisavý, krvavý), bolestmi v podbřišku, děložním krvácením a menstruačními nepravidelnostmi, obecnými infekčními příznaky. Při diagnostice etiologie a formy metritidy jsou brány v úvahu údaje o bimanuálním vyšetření a gynekologickém ultrazvuku, výsledky krevních testů a vaginálních nátěrů. V akutní fázi metritidy je předepsán odpočinek, chlad na podbřišku, antibiotika, uterotonika, léky proti bolesti; v chronickém průběhu - fyzioterapie, hirudoterapie, nitroděložní výplachy.

 • Klasifikace metritidy
 • Příčiny metritidy
 • Příznaky metritidy
 • Diagnostika a léčba metritidy
 • Ceny léčby

Obecná informace

Metritida (myometritida, mezometritida) je zánětlivé onemocnění dělohy, ke kterému dochází při porážce jeho svalové membrány. Metritida může být infekčního nebo aseptického původu. V izolované formě je vzácná, častěji se vyskytuje ve formě metroendometritidy se současným postižením zánětlivého procesu sliznice - endometria. S komplikovaným průběhem je možné vyvinout perimetritidu, pelvioperitonitidu, pyometru, absces a děložní gangrénu. U některých pacientů může metritida způsobit neplodnost dělohy u žen. Vzhledem k závažnosti prognózy a vysokému riziku možných komplikací je hledání způsobů prevence a účinné léčby metritidy pro praktickou gynekologii prioritou..

Klasifikace metritidy

Existují tři klinické varianty metritidy - akutní, subakutní a chronická. Zánětlivý proces u metritidy může mít několik forem: katarální, hnisavý-katarální, nekrotický a gangrenózní, které se liší klinickými projevy a prognózou.

Akutní puerperální (poporodní) metritida se vyznačuje jako samostatná forma. S přihlédnutím k patologickým změnám se poporodní metritida dělí na flegmonální (s difúzní infiltrací celého intermuskulárního prostoru), tromboflebitická (metotromboflebitida, zánět a trombóza děložních žil) a lymfangoitická (zánět lymfatických cév dělohy).

V nekomplikovaném průběhu metritidy je zánět omezen na svalovou membránu. Komplikované formy se vyvíjejí v případě přechodu zánětu na serózní nebo sliznici nebo šíření infekce mimo dělohu (septická metritida).

Příčiny metritidy

Etiologie infekční metritidy je ve většině případů spojena s bakteriální flórou. Primární roli ve vývoji patologie hrají nespecifické mikrobiální patogeny: streptokok, stafylokok, Escherichia coli, Proteus, anaerobní bakterie. Kromě toho mohou původci specifických infekcí působit jako etiologické látky: mycobacterium tuberculosis, gonokok, mykoplazma. Akutní metritidu lze pozorovat u spalniček, záškrtu, tyfu, cholery atd. Během bakteriologického vyšetření stěr z pohlavního ústrojí se často vysévají mikrobiální asociace..

K posunu patogenů do děložní dutiny obvykle dochází vzestupně během menstruace, zavedení nitroděložní antikoncepce, potratů a terapeutické a diagnostické kyretáže. Rozvoju infekční metritidy často předchází kolpitida, cervicitida, endometritida. Možné hematogenní šíření infekce do dělohy (například s pyelonefritidou, anginou pectoris a jinými extragenitálními chorobami), jakož i přímý (kontaktní) přenos infekce do blízkých orgánů (s apendicitidou, tuberkulózou vejcovodů atd.).

Poporodní metritida se obvykle vyvíjí na pozadí slabosti porodu, prodlouženého bezvodého období, krvácení, retence částí placenty v děložní dutině. Aseptická metritida se vyskytuje bez účasti infekčních agens; nejčastěji jí předchází modřina dělohy nebo zavedení dráždivých chemikálií do její dutiny.

Akutní metritida je doprovázena zvětšením dělohy (zesílením jejích stěn, rozšířením dutiny) a změkčením konzistence. Na řezu je myometrium oteklé, uvolněné, růžově červené barvy, prostoupené sítí rozšířených lymfatických a krevních cév. Mikroskopické vyšetření tkáně určuje její infiltraci leukocytů, dystrofii endometriálních žláz.

Příznaky metritidy

Komplex klinických příznaků akutní metritidy se skládá z obecných infekčních a místních příznaků. Onemocnění se obvykle projevuje násilně, 3-4 dny po nitroděložním zákroku. Známky infekčního a zánětlivého procesu v těle jsou zvýšená tělesná teplota, apatie, slabost, nechutenství, bolesti hlavy.

Typickými místními příznaky jsou leucorrhoea z genitálního traktu, krvácení, bolestivý syndrom. Povaha výtoku umožňuje rozlišovat mezi různými formami akutní metritidy. U katarální metritidy je leukorea hojná, slizká a bez zápachu. Hnisavý katarální zánět je doprovázen mukopurulentní sekrety smíchané s krví, které také nemají specifický zápach. Pro nekrotickou metritidu je typický hnědý výtok obsahující malé fragmenty tkáně; výtok má nepříjemný odpudivý zápach. U nejzávažnější - gangrenózní formy metritidy je vaginální výtok červenohnědý s bublinkami plynu a extrémně páchnoucím zápachem.

V klidu se pacient obává bolesti v dolní části břicha, v projekci křížové kosti a v hloubce pánve. Při palpaci je děloha zvětšená a ostře bolestivá. Na pozadí akutní metritidy se často vyvíjí acyklické děložní krvácení. Onemocnění může být doprovázeno ooforitidou a adnexitidou.

U chronické metritidy jsou všechny příznaky zánětu mírně vyjádřeny, vaginální výtok není hojný, často serózní. Děloha je mírně zvětšená, pevná, ale bezbolestná. Syndrom bolesti je vyjádřen nekonzistentně, pravidelně se objevují bolesti nad pubisem nebo v křížové kosti. S touto formou metritidy se do popředí dostanou příznaky, menstruační dysfunkce: nepravidelná menstruace, menoragie, hypomenorea, anovulační cykly, intermenstruační krvácení.

Poporodní metritida se vyvíjí 3–7 dní po porodu. Onemocnění začíná zimnicí a vysokým nárůstem teploty (38,5-40 ° C), což je významné zhoršení celkového stavu. Lochia mají tmavě červenou barvu, obsahují příměs hnisu, jejich počet je snížen. Může dojít k atonii střev, zadržování stolice a plynů, bolestivému močení. Během vaginálního vyšetření se stanoví zvětšená, špatně sevřená, bolestivá děloha, děložní čípek je otevřený a prst projde i 9 dní po porodu. Po 2-2,5 týdnech teplota klesne na subfebrilní stav, objem lochie se nejprve zvýší, poté se sníží, výtok se stane serózně hnisavý nebo hnisavý. Poporodní metritida trvá 3-4 týdny.

Těžkými komplikacemi metritidy, které ohrožují nejen reprodukční zdraví, ale i život pacientky, mohou být absces dělohy, děložní gangréna, pelvioperitonitida, peritonitida, sepse..

Diagnostika a léčba metritidy

Algoritmus pro diagnostiku metritidy zahrnuje posouzení anamnézy a potíží, gynekologické vyšetření, ultrazvuk pánevních orgánů, obecné klinické a mikrobiologické analýzy. Při shromažďování informací gynekolog věnuje pozornost nedávno přeneseným intrauterinním manipulacím, porodu, souvislosti zánětu dělohy s genitálními a extragenitálními infekcemi. Údaje o vaginálním vyšetření se liší v závislosti na závažnosti procesu a formě metritidy. Běžnými příznaky zánětu jsou zvětšení dělohy a přítomnost patologického výtoku z cervikálního kanálu. Při gynekologickém ultrazvuku je možné získat objektivní posouzení tloušťky a struktury svalové vrstvy. Z testů laboratorní diagnostiky metritidy jsou nejdůležitější obecné klinické testy krve a moči, nátěr na flóru, bakteriologická kultura vaginálního výtoku, PCR výzkum.

Léčba akutní a poporodní metritidy je stacionární. Je předepsán odpočinek v posteli a chlad na spodní části břicha. Aktivní systémová antibiotická léčba se provádí s polosyntetickými peniciliny, cefalosporiny a jinými léky, s přihlédnutím k citlivosti izolovaných mikroorganismů; jsou prováděna detoxikační opatření, je aplikována adekvátní anestézie. Uterotonické látky se používají ke stimulaci kontraktility dělohy. Pod lékařským dohledem se děložní dutina omyje antiseptickými roztoky.

Pokud jsou zbytky vajíčka nebo části placenty nalezeny v děložní dutině, jsou odstraněny vakuovou aspirací nebo škrábáním děložní sliznice. U nejtěžších forem metritidy se k prevenci septických komplikací a hojného krvácení provádí chirurgické odstranění dělohy - supravaginální amputace dělohy nebo hysterektomie.

Při léčbě chronické metritidy hraje důležitou roli fyzioterapie (ultrazvuk, elektroforéza, diatermie, ozokeritoterapie, bahenní terapie) a lázeňská léčba. Aby se normalizovala menstruační funkce, je vyřešena otázka jmenování hormonální terapie. Prevence akutní a chronické metritidy - prevence pronikání patogenních mikroorganismů do děložní dutiny během nitroděložních manipulací, ochrana proti pohlavně přenosným chorobám, racionální vedení porodu, včasná sanitace infekčních ložisek. Prognóza reprodukčních funkcí u pacientů s metritidou je velmi opatrná. Možný vývoj sekundární neplodnosti na pozadí atrofie endometria, anovulace, adhezí ve vejcovodech.

Proč je metritida nebezpečná??

Gynekologická onemocnění jsou u moderních žen běžná a některá mohou mít vážné následky. Například metritida ohrožuje neplodnost, pokud není léčena rychle. Naučte se, jak rozpoznat nemoci a zacházet s nimi.

Co je to metritida, jaké to je

Metritida nebo myometritida je zánětlivý proces, který ovlivňuje myometrium - vrstvu děložního svalu. Onemocnění se zřídka vyskytuje izolovaně a je obvykle doprovázeno endometritidou - zánětem lokalizovaným ve sliznicích.

Existuje několik forem metritidy:

 1. Katarální - časná fáze zánětu.
 2. Hnisavá katarální metritida - forma, ve které je přítomno hnisání.
 3. Nekrotická forma je charakterizována trofickými poruchami, nástupem nekrózy tkáně (smrt).
 4. Gangrenózní metritida je poslední fází zánětlivého procesu, která vede k nevratným následkům.

Podle charakteristik kurzu je metritida akutní, subakutní a chronická. Akutní se vyvíjí rychle, ale při správné léčbě příznaky ustoupí dostatečně rychle (během jednoho až dvou týdnů). Subakutní metritida má výrazné projevy, které přetrvávají po dobu 3-4 týdnů. Chronická forma je důsledkem neléčené akutní. Zánět přetrvává a pokračuje s periodickými exacerbacemi (příznaky jsou zřejmé pouze během období relapsu).

Podle etiologie se metritida klasifikuje na infekční, která je výsledkem aktivity různých patogenních mikroorganismů, a aseptická, která se vyvíjí z jiných důvodů (například po velkém mechanickém namáhání).

Metritida jako samostatné onemocnění je extrémně vzácná, poměrně často se vyskytuje ve formě metroendometritidy a dalších komplikací ohrožujících ženskou neplodnost.

Infekční metritida se zase dělí na specifickou a nespecifickou. Nejprve je zánět vyvolán specifickými patogeny, jako jsou gonokoky, Trichomonas, ureaplasma. Nespecifická metritida je způsobena aktivitou podmíněně patogenní flóry, která zahrnuje Escherichia coli, stafylokoky.

Co způsobuje metritidu

Metritida se může vyvinout v důsledku poškození tkání myometria nebo v důsledku aktivity patogenních mikroorganismů. Existují pouze dva vývojové mechanismy. V první se zanícené tkáně zapálí a ve druhé proniknou do svalové vrstvy infekční agens nebo jejich odpadní produkty.

Příčiny metritidy jsou následující:

 • obtížný porod nebo následky po porodu: drsné mačkání plodu, manuální oddělení placenty (placenta), silné krvácení;
 • operace prováděné na děloze: císařský řez, kyretáž, chirurgický potrat (riziko vzniku metritidy se zvyšuje, pokud nebudou dodržovány hygienické normy a pravidla pro dezinfekci);
 • nitroděložní antikoncepce - spirály (zejména nesprávně nainstalované nebo předčasně odstraněné);
 • hrubé mechanické poškození, poranění dělohy (například s těžkými modřinami po pádech nebo nehodách);
 • sexuálně přenosné infekce (trichomoniáza, kapavka, chlamydie);
 • gynekologická onemocnění zánětlivé povahy (salpingitida, kolpitida, salpingo-ooforitida, endometritida, cervicitida, adnexitida);
 • běžné akutní infekce: tyfus, tuberkulóza, záškrt, cholera (patogeny vstupují do svalové tkáně dělohy z primárního ohniska krevním oběhem);
 • zánětlivá onemocnění postihující blízké orgány, včetně střev, ledvin, močového měchýře (kolitida, cystitida, pyelonefritida, apendicitida);
 • pronikání dráždivých agresivních látek do děložní dutiny.

Příznaky

Projevy metritidy závisí na důvodech jejího vývoje, doprovodných onemocněních a formě. Akutní metritida má tedy výrazné a zjevné příznaky, rychle se vyvíjí a zhoršuje celkové zdraví. Chronickou formu lze charakterizovat pomalým průběhem, absencí charakteristických příznaků a periodickými exacerbacemi vyvolanými stresem, hypotermií, sníženou imunitou.

Zvažte všechny možné příznaky charakteristické pro metritidu:

 1. Patologický vaginální výtok. V katarální formě budou hojné, budou se lišit slizniční konzistencí, ale bez zápachu. Při hnisavé metritidě dochází k výtoku hnisu, objeví se nepříjemný zápach. S nekrotickou formou lze fragmenty tkáně a sraženiny nalézt v hromadě oddělené od ženské vagíny. Když je gangrenózní, výtok je hnědý nebo černý, voní jako hniloba (shnilé maso).
 2. Bolestivost. Bolestivé pocity s metritidou jsou lokalizovány v dolní břišní dutině, často vyzařují do dolní části zad a křížové kosti a někdy se prakticky šíří po celém břiše. Postava je bolavá, nudná, akutní nebo křečová (v závislosti na příčinách a formě onemocnění), intenzita se pohybuje od mírné nebo střední po silnou a netolerovatelnou. Bolest se často zvyšuje s fyzickou námahou a pohyby (ohýbání, otáčení, zvedání nohou), s mechanickými vlivy (tlak).
 3. Projevy celkové intoxikace těla: zvýšená tělesná teplota (z 37,5 stupně subfebrilní na kritickou - 39 stupňů a více), malátnost, horečka, slabost.
 4. Krvácení mezi obdobími. Mohou být hojní nebo umírnění a někdy mazaní..
 5. Narušení menstruačního cyklu: nadměrně časté nebo naopak vzácné období, změna délky přestávek mezi nimi, bolestivé kritické dny, hojný nebo naopak skromný výtok.

U chronické metritidy jsou příznaky rozmazané a nejsou výrazné. Příznaky se vyskytují pouze při exacerbacích a mohou být velmi mírné. Nejčastěji se objevují podivné vaginální výtoky, menstruační nepravidelnosti a mírné bolestivé bolesti..

Diagnostika

K diagnostice metritidy se používají následující výzkumné metody:

 • Ultrazvuk orgánů umístěných v břišní dutině;
 • KLA (kompletní krevní obraz);
 • OAM - analýza moči;
 • nátěry z pochvy, cervikálního kanálu a močové trubice pro stanovení mikroflóry (obsah je vyšetřen pomocí ELISA, PCR a bakteriální kultury);
 • bakteriální kultura moči;
 • hysteroskopie.

Terapie

Vyšetření lékaře na metritidu.

 1. Antibiotika se používají, když jsou bakterie zdrojem infekce. Stanoví se citlivost mikroorganismů na různé léky. Dávky a terapeutické režimy jsou předepisovány individuálně.
 2. Nesteroidní protizánětlivé léky zmírňují bolest a zánět. Podávají se intramuskulárně jako injekce nebo orálně jako tablety a tobolky.
 3. Po modřině se na chvíli aplikuje na dělohu chlad, aby se odstranil otok.
 4. V poporodním období se někdy používají látky, které zvyšují kontraktilní aktivitu svalové vrstvy dělohy a urychlují oddělení placenty. Pokud jsou v děloze přítomny zbytky placenty, provádí se škrábání.
 5. Při těžké intoxikaci se intravenózně injikuje fyziologický roztok, glukóza.
 6. V případě poruchy menstruačního cyklu jsou indikovány hormonální léky.
 7. Ve fázi zotavení je fyzioterapie účinná: elektro- a iontoforéza, UHF terapie, bahenní terapie, diatermie.
 8. V závažných případech (s gangrenózní formou metritidy) je indikována amputace dělohy.

Pravděpodobné důsledky

Pokud není metritida léčena okamžitě, dojde k narušení struktury děložního myometria. Svalová vrstva ztratí svoji pružnost a nebude schopna fungovat. Orgán se nebude plně stahovat, což je plné narušení menstruačního cyklu. Děloha se nebude moci během těhotenství protahovat, protože plod poroste, což ohrožuje potrat, odtržení placenty nebo předčasný porod..

Prevence

Prevence bude zahrnovat:

 • Vyhýbejte se nechráněnému pohlavnímu styku.
 • Dodržování pravidel intimní hygieny.
 • Vyhněte se zranění.
 • Odmítnutí z nitroděložního tělíska.
 • Včasná léčba všech nemocí v raných fázích vývoje.

Metritida je závažné a někdy nebezpečné onemocnění. Lze jej však včas odhalit a vyléčit, znát příznaky a včas kontaktovat lékaře..

Co je metritida dělohy - příčiny, příznaky, léčba

Metritida dělohy - co to je?

Metritida je zánět svalové vrstvy dělohy, který je důsledkem endometritidy.

Metritida dělohy může být aseptická a infekční.

Příčiny metritidy

Metritidu nejčastěji způsobují anaerobní bakterie, záškrt bacil, mycobacterium tuberculosis, mykoplazma, proteus, Escherichia coli, streptokok, stafylokok a jen o málo méně často - mikrobiální asociace.

K pronikání bakterií dochází během patologického porodu, potratu nebo během menstruace z děložního čípku do jeho dutiny.

Vývoj metritidy během porodu je způsoben:

 • krvácející;
 • slabá pracovní aktivita;
 • dlouhé období sucha.

Mimo těhotenství přispívá k jejímu rozvoji městnavé množství, nesprávná poloha dělohy, hypotermie..

Výskyt metritidy může být vyvolán užíváním nitroděložních kontraceptiv, penetrací infekce z apendixu, tuberkulózou vejcovodů, infekčními extragenitálními chorobami.

Aseptická forma metritidy je zaznamenána při zavádění různých chemikálií do děložní dutiny, stejně jako u modřin dělohy.

Příznaky metritidy

Rozlišujte mezi akutní a chronickou formou metritidy dělohy.

Akutní období je charakterizováno hyperemií, otoky, uvolněním, zesílením myometria, zatímco endometrium je pokryto hnisavým plakem. Mikroskopické vyšetření myometria odhaluje infiltraci segmentovanými leukocyty, lymfocyty.

Poruchy endometria jsou charakterizovány dystrofickými změnami v žlázách a deskvamací epitelu, která vede k tvorbě endometriálních vředů, v některých případech k tvorbě granulární tkáně. Postabortivní metritida se zpravidla vyskytuje v oblasti zbytků vajíčka.

Poporodní forma metritidy je charakterizována nástupem zánětu nejprve v oblasti deciduální membrány s následným rozšířením do svalové vrstvy, která se stává mírně edematózní, infikovaná lymfocyty a leukocyty.

V některých případech jde proces do serózní membrány dělohy s následným vývojem pelvioperitonitidy a perimetritidy. Chronický průběh je charakterizován poklesem edému a hyperemie, v infiltrátu převládají plazmatické a lymfatické buňky. Závažný průběh onemocnění vede k atrofii slizniční vrstvy dělohy.

Diagnóza metritidy

Diagnóza onemocnění je založena na výsledcích laboratorních testů a údajích o anamnéze (zavedení nitroděložní antikoncepce, porod, potrat).

Léčba metritidy

V akutní formě metritidy je pacientovi předveden: povinný odpočinek v posteli, léky snižující dělohu (hydrochlorid těhotných žen, pituitrin, oxytocin), nachlazení v podbřišku, léky proti bolesti, antibiotika.

Když dojde k ovulaci, změní se bazální teplotaJak správně měřitBT by mělo být sledováno ráno, aniž byste po spánku vstávali z postele. Údaje lze získat měřením v ústech, pochvě a konečníku.