Menstruační kalíšek - co to je a jak jej používat

Menstruační (menstruační) kalíšky se objevily už dávno, ale na trhu si získaly oblibu až nyní..

Čtěte dále a dozvíte se více o menstruačních kalíšcích, včetně kladů a záporů, a o tom, jak je správně používat..

Co to je

Menstruační kalíšek je malá nádoba ve tvaru zvonu, kterou si můžete během menstruace vložit do pochvy. Jsou vyrobeny ze silikonu, lékařské gumy nebo plastu, nejčastěji opakovaně použitelné. Stačí je vyprázdnit, umýt mýdlem a znovu použít, jak bylo zamýšleno..

Druhy menstruačních kalíšků

Existují také jednorázové nádoby, které jsou po skončení cyklu vyhozeny. Takový výrobek můžete nosit od 6 do 12 hodin, ale při intenzivním vypouštění ho budete muset umýt častěji.

Vlastnosti menstruačních kalíšků

Výhody menstruačních kalíšků

Mezi výhody menstruačních kalíšků patří:

 • Úspora peněz: jejich cena začíná od 370 rublů, ale je to kompenzováno jejich trvanlivostí, protože obvykle trvají déle než jeden rok. Nakonec vám jedna mísa ušetří peníze, které utratíte za pravidelný nákup tamponů nebo vložek..
 • Pohodlí: Většina žen uvádí, že menstruační kalíšky se nosí pohodlněji než tampony nebo vložky. Nejsou doprovázeny pocitem sucha, na který si dívky při používání tamponů často stěžují..
 • Méně svalových křečí: Některé ženy uvádějí, že mají během menstruace méně bolestivých křečí během menstruace, i když opak je pravdou..
 • Méně potíží: Při správném vložení se misky nerozlijí ani netěsní, takže v nich můžete volně plavat, cvičit a sprchovat se. Některé společnosti tvrdí, že jejich výrobky jsou bezpečné a pohodlné i během sexu..
 • Menší dopad na životní prostředí: Chrániče nebo tampony jsou obvykle jednorázové a balené do několika vrstev plastu. Po jednom použití skončí na skládce a nelze je recyklovat, zatímco menstruační kalíšky mohou trvat roky..

nevýhody

Jemné zasunutí a vyjmutí misky může nějakou dobu trvat. Některé ženy se při pohledu na vlastní krev cítí nepříjemně, v takovém případě bude používání kalíšku problematické..

Nosit menstruační kalíšek může být nepříjemné, pokud je nesprávně vložen nebo je zvolena nesprávná velikost. Pokud je výtok velmi intenzivní, sraženiny, může stále docházet k netěsnostem.

Někdy se po dlouhodobém používání tamponů může vyvinout syndrom toxického šoku. Tampony a menstruační kalíšky to však způsobují jen zřídka a používání kalíšku podle pokynů, jako je časté vyprazdňování a mytí, může pomoci snížit riziko infekce..

Jak vložit menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek se skládá ze dvou prvků - samotné nádobky a tenké tyčinky v základně pro snadné vyjmutí. Před prvním použitím si musíte přečíst pokyny na obalu a také jej opláchnout nebo sterilizovat..

Před každým zasunutím nebo vyjmutím je třeba si důkladně umýt ruce mýdlem a vodou. Chcete-li jej vložit, sklopte horní část a zatlačte ji do pochvy směrem k dolní části zad. Pro některé ženy je pohodlnější to dělat v podřepu, pro jiné je snazší stát a jiné dávají přednost nohám na okraj koupelny..

Vložení menstruačního kalíšku

Správné složení produktu se na první pohled může zdát skličující, ale existuje několik běžných způsobů:

 • C Přeložení: Stiskněte okraje mísy, dokud nebude připomínat podlouhlý ovál. Přeložte jej ještě jednou, aby byl ovál C.
 • Ve tvaru L: Stiskněte okraje a vytvořte podlouhlý ovál, poté jednu stranu přeložte kolmo a vytvořte L.
 • Sklopte dolů: Pomocí ukazováčku nebo prostředního prstu přitlačte horní část misky k základně tak, aby se vytvořil trojúhelník.

Jakmile jsou okraje mísy dovnitř, pokračujte v tlačení, dokud není celá mísa včetně dříku uvnitř..

Mísa by se měla zcela otevřít bez úniku. Chcete-li to ověřit, držte jej za základnu (ale ne za tyč) a otočte misku kolem její osy. Můžete po něm navíc přejet prstem, abyste se ujistili, že zapadne na místo a správně se otevře. Pokud vše vyjde, většina žen to přestane cítit a úplně na to zapomene.

Jak extrahovat

Chcete-li odstranit kalíšek, musíte mírně zatlačit; některé ženy používají vaginální svaly, aby mu pomohly vytlačit..

Odstranění menstruačního kalíšku

Ukazováčkem a palcem uchopte tyč a jemně ji stáhněte dolů. Stiskněte základnu, aby se dovnitř dostal vzduch, a vyjměte misku. Snažte se to držet rovně, abyste náhodou nevysypali obsah. Někdy je pro ženy obtížné okamžitě najít tyčinku nebo pohár, nebojte se, nemůže se ztratit ve vagině. Pokud to nefunguje poprvé, pozastavte se, uklidněte se a za pár minut to opakujte.

Hygiena menstruačního kalíšku

Je nezbytně nutné udržovat menstruační kalíšek čistý a po každém vyjmutí jej okamžitě omyjte mýdlem a vodou. Mezi cykly se doporučuje sterilizovat vařením po dobu 5-10 minut. Abyste zabránili roztavení misky, dotkněte se dna a boků hrnce a vložte jej do kuchyňské metly. Některé značky toto opatření nepotřebují..

Na veřejných toaletách mohou nastat určité potíže. V takových případech musíte před vstupem do kabiny pečlivě ošetřit ruce a po vyjmutí misky ji důkladně otřít toaletním papírem. Pro opláchnutí misky můžete mít s sebou malou láhev s vodou.

Pokud je to možné, před dalším použitím dezinfikujte..

Menstruační kalíšek je ideální volbou pro ty, kteří se chtějí vzdálit od jednorázových tamponů a vložek.

Před prvním použitím si pozorně přečtěte pokyny a misku prostudujte. Pravděpodobně bude trvat více než jeden pokus, než se ho naučíte používat, proto buďte trpěliví a vytrvalí. Dnes jsou na trhu desítky značek menstruačních kalíšků pro každý vkus, které jsou k dispozici v lékárnách a online obchodech..

Co je Menstrual Cup

Menstruační kalíšek (chránič zubů, čepice) je novou generací produktů dámské hygieny, náhradou za tampony. Společnost Capa je šetrná k životnímu prostředí, ekonomická a bezpečná pro zdraví. Co je to menstruační kalíšek, jak jej používat a jaké jsou jeho výhody, podrobně popíšeme v tomto článku..

Materiál košíčků je pružný silikonový plast TPE - hypoalergenní, snadno malovatelný v různých barvách. Tento silikonový plast se také používá při výrobě dětských výrobků (dudlíků, lahví).

Co je menstruační kalíšek (chránič zubů)

Menstruační kalíšek (chránič zubů) je nejnovějším vývojem hygieny pro ženy v kritických dnech. Jedná se o malý silikonový zvon ve tvaru zvonku, který je umístěn v pochvě.

Menstruační kalíšek, který se také nazývá „menstruační kalíšek“ nebo „silikonový kalíšek“, je vyroben z lékařského silikonu, který je pro lidské tělo a životní prostředí naprosto neškodný. Tento materiál se používá již několik desetiletí k výrobě umělých srdečních chlopní a prsních implantátů. Ochranu menstruace lze navíc vyrobit ze speciálního plastu TPE, který je schválen pro výrobu lahví a dudlíků, nebo z přírodního latexu..

Menstruační kalíšek je ideálním hygienickým řešením pro ženy, které trpí všemi druhy alergických kožních reakcí (například alergií na tampony) nebo ekzémem.

Menstruační kalíšek je vložen do pochvy, kde je držen na místě pomocí svých svalů a vakua. Stejně jako běžné tampony je zcela neviditelný, ale na rozdíl od nich silikonový chránič úst v sobě shromažďuje krev a neabsorbuje ji, což brání tomu, aby se výtok dotýkal stěn pochvy. Těsný a bezpečný kontakt mezi pochvou a kalíškem zabraňuje rozlití jeho obsahu. Chrániče úst navíc mohou zajistit těsnost vnitřního prostředí pochvy, což neumožňuje, aby na ni zvenčí působily různé faktory..

Menstruační kalíšek je jednoduchý a snadno se s ním manipuluje a lze jej používat ve dne i v noci s běžným životním tempem nebo zvýšenou sportovní aktivitou. Chránič na zuby nemusí být často vyprazdňován, nevysušuje sliznici a nemění přirozenou flóru pochvy, nezpůsobuje různé alergické reakce a nepřispívá k zánětu močových cest.

Při dlouhodobém pohledu je navíc menstruační kalíšek řádově levnější než vložky nebo tampony. Menstruační kalíšek, se správnou péčí a opatrným zacházením, lze používat po dobu 5-10 let a nevyžaduje měsíční výdaje.

Desítky žen na naší planetě používají menstruační kalíšky již několik let a jsou jejich skutečnými podporovatelkami.!

Jaké jsou výhody menstruačního kalíšku (chránič úst)

Z mnoha důvodů jsou menstruační kalíšky výnosnější a pohodlnější než běžné jednorázové výrobky pro ženskou hygienu:

 1. Tampony narušují stav vaginální sliznice, protože absorbují přirozené mazání současně s menstruací. Menstruační kalíšek pouze akumuluje sekreci a po použití nezanechává v těle žádná vlákna.
 2. Menstruační kalíšek vhodný pro jakoukoli intenzitu proudění.
 3. Menstruační kalíšek lze používat pět až deset let, a je proto ekonomičtější než vložky nebo tampony. Potřeba pro stejné období je asi deset tisíc jednotek..
 4. Dosud nebyl zaznamenán žádný případ syndromu toxického šoku (TSS) s menstruačními čepičkami..
 5. Menstruační kalíšek shromažďuje více tekutiny než běžné tampony nebo vložky, takže jej můžete měnit méně často.
 6. Menstruační kalíšek je ideální volbou pro ženy s citlivou vaginální sliznicí a pro ty, které jsou náchylné k houbovým infekcím a alergickým reakcím..
 7. Použití menstruačních čepiček prospívá životnímu prostředí, protože není nutné každý měsíc vyhazovat jednorázové hygienické výrobky.
 8. Menstruační kalíšek neobsahuje žádná bělidla, absorbenty ani deodoranty.
 9. Menstruační kalíšek neobsahuje latex, bílkoviny a polyvinylchlorid, takže jeho použití v zásadě nemůže způsobovat alergie.
 10. Chránič menstruace je jednoduše nenahraditelný pro jakýkoli sport. Nezáleží na tom, jestli jde o běh, bojová umění, horolezectví, plavání nebo meditační cvičení, pohár vám dá schopnost vymazat nepohodlí spojené s menstruací z paměti. Spolehlivě ochrání před únikem i při náročných sportovních rotacích a převratech. Díky dokonale pohodlnému tvaru a neuvěřitelně elastickému materiálu, ze kterého je mísa vyrobena, bude používání téměř nepostřehnutelné a velmi pohodlné.

Jak používat menstruační kalíšek (chránič zubů

Nepochybnou výhodou menstruačního kalíšku je jeho snadné použití. Téměř každá z žen se snadno a rychle přizpůsobí postupu při používání chráničů úst. Hlavními podmínkami pro úspěšné použití kalíšku je přísné dodržování pokynů a úplné uvolnění svalů pánevního dna..

Další výhodou menstruačního kalíšku je to, že může zůstat ve vagině po dlouhou dobu - od osmi do dvanácti hodin a v den menstruace je celkem dost na to, abyste jej vyčistili jen dvakrát až třikrát. Při plném dodržení provozních a skladovacích podmínek může jeden menstruační kalíšek MeLuna sloužit ženě po dobu pěti až deseti let..

Velikosti menstruačních kalíšků (čepic)

Různí výrobci menstruačních kalíšků (kalíšků) nabízejí různé velikosti.

Například existují tyto velikosti menstruačních kalíšků:

 • A - Pro ženy do 30 let NEBO ženy, které nerodily vaginální cestou (které porodily CS);
 • B - pro ženy starší 30 let NEBO ženy, které porodily vaginálně.

Také na trhu menstruačních kalíšků (čepic) jsou nabízeny následující velikosti:

 • S - průměr a délka mísy je čtyřicet milimetrů, délka rukojeti ve tvaru koule (BALL) je šest milimetrů; prstencový (RING) - osm milimetrů; ve tvaru stonku (STEM) - patnáct milimetrů. Celkový objem mísy je patnáct mililitrů, objem otvorů pod okrajem je deset mililitrů;
 • M - průměr a délka mísy čtyřicet pět milimetrů, délka rukojeti ve tvaru koule (KOULE) - sedm milimetrů; prstencový (RING) - deset milimetrů; ve tvaru stonku (STEM) - sedmnáct milimetrů. Celkový objem misky je dvacet jedna mililitrů, objem otvorů pod okrajem je patnáct mililitrů;
 • L - průměr čtyřicet pět milimetrů, délka misky padesát čtyři milimetrů, rukojeť ve tvaru koule (KOULE) - osm milimetrů; prstencový (RING) - čtrnáct milimetrů; ve tvaru stonku (STEM) - šestnáct milimetrů. Celkový objem mísy je třicet dva mililitry, objem otvorů pod okrajem je dvacet čtyři mililitrů.

Velikost menstruačního kalíšku musí být zvolena v závislosti na průměru pochvy, intenzitě menstruačního toku, umístění dělohy a tonusu vaginálních svalů.

U nulipárních žen se doporučuje zvolit šálek S nebo M, v závislosti na intenzitě výtoku. Rodiče by měli používat velikosti M nebo L. S věkem může být nutné změnit velikost na větší, protože svaly v pochvě ztrácejí pružnost. Tomu se však lze vyhnout cvičením určeným k rozvoji pánevních svalů..

Jak vložit menstruační kalíšek

Před použitím menstruačního kalíšku jej musíte sterilizovat. Pro sterilizaci stačí vařit ve vodě po dobu pěti minut. Při použití by měl být chránič zubů pravidelně sterilizován před začátkem každé menstruace..

Aby bylo možné misku po použití vyčistit, stačí ji umýt tekoucí vodou nebo otřít vlhkým hadříkem nebo toaletním papírem. Chránič zubů je poté připraven k opětovnému vložení. Vložte misku pouze s čistýma rukama, protože to závisí na vašem zdraví!

Pro vložení misky je nutné zaujmout pohodlnou polohu, aby byly pánevní svaly co nejvíce uvolněné. Pozice mohou být následující: stojící, ohnuté nebo v podřepu. Poté, co misku několikrát vložíte, sami určíte nejpohodlnější polohu..

Před vložením kalíšku jej složte a začněte jej vkládat do pochvy složenou stranou. Pokud je mísa obtížně nasazitelná, lze použít lubrikant na vodní bázi. Musíte vložit misku ve vzdálenosti, která se vám zdá nejvhodnější. Pokud najdete nejpohodlnější vnitřní polohu mísy, ale rukojeť stále vypadá, musíte ji zkrátit na požadovanou délku. Rukojeť by měla být řezána opatrně, aby nedošlo k poškození samotné mísy (je řezána pouze rukojeť ve tvaru dříku, u jiných forem: koule, smyčka není nutná).

Po zavedení musíte misku uchopit za základnu a otočit ji kolem své osy. To se děje tak, že se úplně otevře. Tímto způsobem se můžete vyhnout únikům ven..

Misku můžete vyprázdnit několikrát denně, její množství závisí na množství sekretů. Dokud nedefinujete svůj vlastní režim, musíte misku čistit na stejné frekvenci, v jaké jste dříve vyměňovali tampony nebo vložky.

Menstruační kalíšek je vhodný k použití kdykoli během dne - jak během dne, tak během spánku. Nebojte se - spolehlivě vás ochrání před úniky, i když spíte dvanáct hodin!

Odstranění menstruačního kalíšku

Před vyjmutím menstruačního kalíšku si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou. Před zahájením extrakce i před zavedením musíte zaujmout pohodlnou polohu a uvolnit se. Ucítíte základnu chrániče zubů a jemným stisknutím uvolníte vzduch. Poté misku trochu otočte kolem osy. Tyto akce umožňují, aby se mísa vzdálila od stěn pochvy a výrazně usnadnila její odstranění. Pokud základnu nemůžete najít, měli byste ji trochu přiblížit rukojetí menstruačního kalíšku, která může mít tvar koule, prstenu nebo dříku. Nepokoušejte se misku úplně vytáhnout pouze za rukojeť. Vyjmutí misky podstavcem zabrání rozlití obsahu.

Může nějakou praxi trvat, než misku rychle vyjmete. Je důležité mít dostatek trpělivosti a zůstat v klidu, aby byly vaginální svaly během extrakce zcela uvolněné..

Po vyjmutí menstruačního kalíšku nalijte obsah do toalety a důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Pokud to není možné, postačí k čištění mísy toaletní papír nebo vlhčené ubrousky. Vyčištěný chránič zubů je okamžitě připraven k opětovnému zavedení.

Po ukončení menstruačního cyklu je nutné kalíšek důkladně umýt, sterilizovat ve vroucí vodě, vysušit a dát do vaku určeného k uskladnění..

Jak se starat o menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek musí být před prvním použitím a po každém menstruačním cyklu sterilizován.

Metody čištění menstruačního kalíšku jsou následující:

1. Ponoření do vroucí slané vody na jednu až dvě minuty (sůl je účinné antiseptikum).

2. Ponoření do vroucí vody na jednu až dvě minuty.

3. Ošetření studeným nebo horkým vodným roztokem octa o koncentraci až tří procent.

4. Tření s koncentrací peroxidu vodíku až do dvanácti procent.

5. Sterilizace menstruačního kalíšku ve vodní lázni, kterou lze snadno vytvořit v mikrovlnné troubě zahřátím nádoby s vodou. Termoplast, ze kterého je menstruační kalíšek vyroben, je obvykle nepolární, a proto se nezahřívá vlivem působení mikrovln.

Je nutné vařit menstruační kalíšek po dobu jedné až dvou minut a zcela ponořit chránič do vody. Ujistěte se, že je hladina vody dostatečná, aby byla mísa zcela ponořená a nedotýkala se dna nádoby, ve které se zpracovává.

Mikrovlnná trouba je velmi vhodná ke sterilizaci menstruačních kalíšků, ale pouze ve vroucí vodě. Měl by být nastaven režim, ve kterém bude voda vařit po dobu dvou až pěti minut. Miska by měla být umístěna do speciální nádoby pro sterilizaci. Je vyroben z potravinářského polypropylenu a má víko s otvorem pro únik páry. Poté nalijte dvě nebo tři sta mililitrů vody - tento objem je dost na to, aby byl menstruační kalíšek ve vodě úplně. Po uvaření musí být plech na chvíli ponechán v troubě, aby vychladl..

K čištění misky během menstruačního cyklu použijte čistou vodu, speciální prostředky pro intimní hygienu nebo přírodní jemné neparfémované mýdlo.

Pokud nejste doma, můžete k čištění menstruačního kalíšku použít vodu z láhve, vlhčené ubrousky, toaletní papír nebo opláchnout vlastní močí, protože u zdravého člověka je sterilní. Při první příležitosti, která se naskytne, je nutné důkladně vypláchnout a vydezinfikovat chránič úst.

Jak uchovávat menstruační kalíšek

Pro uložení menstruačního kalíšku je součástí sady speciální taška-taška. Při skladování menstruačního kalíšku se vyvarujte vystavení přímému slunečnímu záření, protože ultrafialové světlo může materiál kelímku křehký. Výrobek se nesmí během sterilizace zahřívat na více než sto čtyřicet stupňů Celsia.

Pokud dodržíte všechny podmínky pro skladování a používání menstruačního kalíšku, nezmění to jeho vlastnosti a bude vám sloužit po dlouhou dobu..

Jak se vyhnout úniku menstruačního kalíšku

Dívky, které teprve začínají používat chrániče úst, často pociťují úniky. V takových případech nezoufejte a utíkejte koupit misku nové velikosti, nebo dokonce ukončete všechny náustky. Podívejme se na hlavní příčiny úniku a na jeho řešení..

Nejčastější příčinou úniků u začátečníků je nesprávná poloha mísy. Během menstruace (protože se poloha děložního čípku může během cyklu změnit) si zkontrolujte vagínu. Cervix je umístěn nahoře, někdy trochu blíže k zádům, možná ne ve středu. Je to o velikosti desetníku a často se o něm říká, že se cítí jako špička nosu..

Když ji najdete, ujistěte se, že je při zavádění kalíšek umístěn přímo pod děložním čípkem nebo přímo na něm..

Je třeba poznamenat, že před výběrem menstruačního kalíšku je důležité znát polohu děložního čípku. Pokud je pro vás obtížné dosáhnout nebo se k němu nedostanete vůbec - děložní čípek je vysoký a měli byste zvolit delší kalíšek. Pokud se jedná o děložní čípek těsně u vchodu do pochvy, stojí za to si vybrat ze šálků střední a malé délky. Tabulka velikostí menstruačních kalíšků najdete zde.

Netěsnost může být také způsobena tím, že šálek není zcela otevřený. Zkuste použít různé metody skládání, abyste zjistili, který je pro vás nejlepší způsob, který mísa se otevírá nejsnadněji. Je lepší nejprve zkontrolovat, zda mísa uvnitř získává rovnoměrně kulatý tvar (alespoň oválný), a / nebo ji po vložení posouvat podél své osy.

Další příčinou úniku může být ucpání vakuových otvorů - při každém umytí mísy byste měli zkontrolovat, zda jsou vždy čisté..

Abyste zabránili prosakování kalíšku, musíte zvolit velikost menstruačního kalíšku přesně podle vašich fyziologických charakteristik; při zavádění misky přísně dodržujte pokyny; misku včas vyprázdněte a zajistěte, aby nedocházelo k mechanickému poškození.

Tok menstruačního toku může být tedy způsoben následujícími důvody:

1. Je vybrána nesprávná velikost misky. Pokud dospělá žena, která porodila, používá menstruační kalíšek malé velikosti, dojde k výtoku, protože chránič zubů těsně nesedí na vaginální stěny. Naopak, pokud si nulipární mladá žena zvolí velkou velikost, dojde k netěsnostem v důsledku skutečnosti, že kalíšek nemůže úplně otevřít do pochvy..

2. Miska je vložena nesprávně. Pokud se při zasunutí do pochvy neotáčí, nebude se moci těsně usadit na sliznici, což povede k netěsnostem.

3. Povrch mísy je poškozený. Například při řezání rukojeti.

Přečtěte si také

Dieta se šesti okvětními lístky je účinná dieta švédské výživové poradkyně Anny Johanssonové. Dunne.

Moderní rytmus života nám diktuje svá vlastní pravidla. Dává lidem mnoho příležitostí a omezení..

V dnešní době je velmi populární mezi lékaři a matkami při léčbě respiračních onemocnění, nemocí.

Kompletní průvodce menstruačními kalíšky: pro koho jsou vhodné a jak je používat

Menstruační kalíšky v posledních letech explodovaly na popularitě. Důvod je zřejmý: kelímky jsou pohodlným, ekologickým a nákladově efektivním způsobem, jak zcela změnit zkušenost s menstruací. Pro ty, kteří si přečetli frázi „menstruační kalíšek“ poprvé, a pro ty, kteří to už dlouho chtěli vyzkoušet, ale měli pochybnosti, jsme sestavili kompletní průvodce, kde najdete odpovědi na své otázky.

Co je Menstrual Cup?

Menstruační kalíšek je osobní produkt pro intimní hygienu používaný ženami během menstruace. Miska je malá nádoba (20 až 40 mililitrů) vyrobená z latexu, lékařského silikonu nebo termoplastického elastomeru. Nádobka se vloží do pochvy, aby se odebírala menstruační krev, vyprazdňuje se a vypláchne při plnění nebo alespoň jednou za 10–12 hodin. Miska má obvykle pružný a těsný okraj, vespod malé otvory a dno nebo kroužek dole, aby bylo snazší vyjmout.

Co jsou menstruační kalíšky??

Menstruační kalíšky lze rozlišovat podle různých kritérií:

 • Velikost. Jednou z hlavních charakteristik, na kterou je třeba dávat pozor při výběru mísy. Stejně jako oblečení mohou být mísy S, M nebo L (a dokonce i XL), ale stejná velikost se může u jednotlivých výrobců lišit, proto při výběru věnujte pozornost skutečnému objemu mísy.
 • Měkkost. Misky mohou být měkčí a hustší. Tlustší misky jsou považovány za vhodné pro začátečníky, protože se snáze vkládají a vyjímají, ale doporučujeme vám zaměřit se na své pocity..
 • Materiál. Většina misek je vyrobena z lékařského silikonu, hypoalergenního materiálu, který se snadno sterilizuje. Při výběru a nákupu mísy věnujte pozornost skutečnosti, že materiál, ze kterého je vyroben, má povinný certifikát shody od země výroby (shoda s GN a SanPin v Rusku, schválení FDA v USA).
 • Cena. S rostoucí popularitou v Rusku se objevil poměrně velký výběr misek různých cenových kategorií: od domácích rozpočtů LilaCup (od 699 rublů) po španělské Masmi (od 2360 rublů) a německou Merulu (od 2590 rublů).

Jak si vybrat menstruační kalíšek?

Chcete-li najít menstruační kalíšek, který vám vyhovuje, musíte se nejprve rozhodnout o jeho velikosti a objemu. Chcete-li to provést, musíte určit výšku děložního čípku. Nejjistějším způsobem je důkladně si umýt ruce a vložit prsty do pochvy..

Pokud se vám podaří zcela vložit prsty, než se opírají o děložní čípek (nebo dokonce ne odpočívají), znamená to, že váš děložní čípek je vysoký a vhodné jsou pro vás košíčky o délce 54 milimetrů a delší, například šálky MeLuna nebo Yukki velká velikost.

Pokud se vám podařilo vložit prsty do dvou třetin nebo do poloviny délky, gratulujeme - máte střední část, velikost M. Takže stojí za to se blíže podívat na šálky dlouhé od 45 do 54 milimetrů (například klasické MeLuna a Yukki, OrganiCup, Lunette, LilaCup nebo Berry Cup) malá nebo střední velikost).

Pokud jsou prsty asi třetinové do pochvy, máte nízký děložní čípek a jsou pro vás vhodné krátké a kompaktní košíčky - například série Shorty od MeLuny nebo základní košíčky od Meruly..

Mějte na paměti, že výška děložního čípku se může v různých dnech cyklu měnit - na začátku menstruace je obvykle o něco nižší než obvykle a poté stoupá zpět nahoru.

Výška krku však není jediným kritériem. K určení velikosti je také důležitý stav vaginálních svalů. Základní principy jsou zde jednoduché: pokud je vám méně než 30 let, aktivně se věnujete sportu nebo jste nikdy nikoho neporodili, pak jsou pro vás vhodné misky s menším průměrem (až 43 milimetrů). Pokud je vám více než 30 let a máte zkušenosti s porodem, je lepší vzít si větší misku (průměr 44-48 milimetrů).

Měli byste také věnovat pozornost obvyklé intenzitě menstruace. Pokud máte těžké období, vezměte si větší šálek, pokud ne, vezměte si menší..

Pro první seznámení vám doporučujeme vzít si hrnek střední tvrdosti - příliš měkký může být obtížné vložit a tvrdý může být nepříjemný pro ženy s vysokou vaginální citlivostí (pro ty, kteří vedou aktivní životní styl a sportují, se však doporučují tvrdší poháry, takže na to pamatujte ).

Nalezení dokonalého šálku může být obtížné, ale pokud budete postupovat podle všech těchto pokynů, vaše šance na zásah „fit“ jsou mnohem vyšší. Vezměte prosím na vědomí, že někteří výrobci (například FunCup nebo MeLuna) prodávají sady dvou misek různých velikostí najednou, což je výhodné pro použití v různých dnech cyklu, stejně jako pro ty, kteří se nemohou plně rozhodnout o velikosti.

Abychom vám usnadnili výběr mísy podle všech kritérií, použijte srovnávací tabulku charakteristik různých mís: zde nebo zde.

Jak používat menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je nutné před každým cyklem a po něm sterilizovat (stačí jej vařit v čisté vodě po dobu 3–5 minut) a během používání důkladně umýt (kalíšek je možné umýt tekoucí vodou a mýdlem, nebo pokud to momentálně není možné, otřít jej) antibakteriální ubrousky). Vložte a vyjměte misku pouze čistýma rukama..

S nástupem dalšího menstruačního cyklu sterilizujte kalíšek, důkladně si umyjte ruce a vložte kalíšek do pochvy (o tom si povíme o něco později). Po uplynutí dostatečné doby k naplnění misky (ale ne déle než 12 hodin) misku vyjměte čistými rukama, vyprázdněte ji, opláchněte a znovu vložte.

Po skončení menstruace šálek vysterilizujte a uložte na chladném a tmavém místě, nejlépe v látkovém sáčku nebo nádobě s otvory. Neskladujte misku na teplém místě nebo v plastovém sáčku - to podporuje růst bakterií.

Jak správně vložit menstruační kalíšek?

Správně vložený menstruační kalíšek se necítí uvnitř, netěsní ani nezpůsobuje nepohodlí. Sečteno a podtrženo, je jednoduché: složíte košíček pohodlným způsobem (doporučujeme vyzkoušet několik možností, abyste pochopili, který vám vyhovuje a který je pro váš model šálku nejlepší), zaujměte pohodlnou polohu a vložte jej do pochvy, kde se košíček rozšiřuje a nabývá svého původního tvaru.

Pokud máte potíže s vložením misky, naneste na okraj misky kapku lubrikantu na bázi vody. Po vložení zkontrolujte, zda je miska zcela otevřená - otočte ji dovnitř a ujistěte se, že okraj mísy je zploštělý a má tvar kruhu nebo oválu. Pokud se kalíšek neotevře úplně nebo je přitlačen k vaginální stěně, dojde k úniku.

Na YouTube je spousta instruktážních videí, která vám ukáží, jak si můžete před vložením složit menstruační kalíšky. Například zde uvádíme hned 9 způsobů „origami“ z misky (nemusíte je vyzkoušet všechny - stačí vybrat pár ze tří a určit, který je nejvhodnější).

Nejprve je nejlepší procvičit si skládání a používání menstruačního kalíšku doma s podložkou. Jakmile zjistíte, jak nejlépe složit a vyjmout misku, jste připraveni zapomenout na rozpěrky a vyrazit do světa..

Jak správně odstranit menstruační kalíšek?

Po zasunutí kalíšek těsně přiléhá ke stěnám pochvy a děložního čípku, a proto, abyste jej odstranili, zhluboka se nadechněte, uvolněte se a pevně stlačte stranu kalíšku palcem a ukazováčkem, abyste přerušili vakuum. Vytáhněte misku dolů, ne svisle, ale trochu do strany, a poté ji lehce vykývněte.

Začátečníkům se doporučuje sundat si menstruační kalíšek, když sedí na záchodě - tímto způsobem se neznečistíte, pokud se něco pokazí, a kromě všeho v této poloze je pohodlnější trochu zatlačit a kalíšek vyjmout, pokud jej nemůžete okamžitě zvednout prsty.

Pamatujte, že mísa se uvnitř nemůže zaseknout ani ztratit, a pokud se vám nepodařilo misku vyjmout poprvé, nepropadejte panice - vše přichází se zkušenostmi.

Proč je mísa lepší než vložky a tampony?

 • Mísa je ekonomická. I když si nekupujete nejvíce rozpočtovou misku za 3000 rublů, můžete ji používat po dobu pěti let (výrobci některých misek toto období prodlužují na 10 let). To znamená, že jedno období vás bude stát 50 rublů. Průměrná cena jedné hygienické vložky je 6-8 rublů, cena jednoho tamponu začíná na 10 rublů. Spočítejte si, kolik hygienických produktů používáte v jednom cyklu a uvidíte, že výhody jsou jasné.
 • Mísa je šetrná k životnímu prostředí. Jedním zásahem zbavujete naši planetu naší měsíční části odpadu. Moderní těsnění jsou vyrobena ze syntetických materiálů, které zabraňují jejich rychlému rozkladu (rozložení těsnění může trvat až 500 let!).
 • Mísa je pohodlná. Na rozdíl od podložek se mísa při pohybu nepohybuje (i při aktivním sportu), je s ní pohodlné spát i bez spodního prádla. Ve srovnání s tampony nezpůsobuje kalíšek pocit sucha v pochvě a uvnitř ho absolutně necítíte (při správném zavedení a správném výběru velikosti).
 • Mísa je hygienická. Mísy jsou vyrobeny z hypoalergenních materiálů, které zabraňují podráždění a alergickým reakcím. Vzhledem k tomu, že kalíšky neabsorbují, ale pouze shromažďují menstruační krev, nevysušují pochvu, čímž nepředstavují hrozbu pro její přirozenou mikroflóru. Obsah kalíšku v pochvě nepřichází do styku se vzduchem, což zabraňuje vzniku charakteristického zápachu a množení bakterií, které lze pozorovat při použití vložek.
 • Mísa je pohodlná. Při správném vložení a pravidelném vyprazdňování vás mísa zcela chrání před úniky a nezpůsobuje žádné nepohodlí.

Mám těžké období. Mísa nebude prosakovat?

Obyčejný tampon pojme v průměru 10–12 mililitrů krve a sekretů, maximální kapacita je 18 mililitrů. Polštářky absorbují v průměru 14 mililitrů krve s maximální kapacitou asi 20 mililitrů.

Průměrný objem šálku je 25-30 mililitrů a můžete si vybrat ten, který vám nejlépe vyhovuje. Pro těžká období jsou vhodné šálky o objemu 30 mililitrů nebo více (například FunCup velikost B, MeLuna velikost L nebo XL, Yukki velikost 2 nebo Merula XL - obecně se vejde až 50 mililitrů tekutiny).

Mísa může prosakovat, pokud není vložena správně nebo je plná, například po nočním spánku. Pokud máte těžké období, vyberte misku s větším objemem a zkuste ji nosit doma několik cyklů, abyste sledovali rychlost plnění misky v různých dnech cyklu, abyste pochopili, jak často je třeba ji měnit.

Mohu použít misku v noci?

Ano, můžete, hlavní je vyprázdnit ho těsně před spaním. Hrnek může zůstat v pochvě až 12 hodin a neuniká bez ohledu na to, v jaké poloze spíte.

Mohu plavat a koupat se s miskou?

Ano, je to naprosto bezpečné. Můžete dokonce nosit bílé plavky a tančit na pláži - nikdo si toho nevšimne (ani vy).

A co TSS?

Syndrom toxického šoku je vzácný a život ohrožující stav, který může nastat při používání hygienických prostředků během menstruace. Zpočátku byl vývoj TSS spojen s prodlouženým (více než 4–6 hodin) používáním tamponů. K TSS dochází v důsledku skutečnosti, že v důsledku dlouhodobé interakce menstruační krve, vaginálních sekrecí a látek tvořících tampony je vytvořeno příznivé prostředí pro množení bakterií, včetně Staphylococcus aureus, který vylučuje nebezpečný toxin.

Příznaky TSS jsou velmi podobné příznakům chřipky a zahrnují bolesti hlavy, nevolnost, horečku, závratě, slabost a dokonce vyrážku. TSS se vyvíjí rychle a může být smrtelný, a proto je nezbytné konzultovat jeho diagnózu a léčbu s lékařem.

Předpokládá se, že košíčky způsobují TSS méně než tampony nebo dokonce vložky - doposud došlo pouze k jednomu případu TSS po použití menstruačního kalíšku a lékaři usoudili, že to bylo kvůli tomu, že si žena poškrábala vagínu se zavedením misky, která by mohla vyvolat zrychlený růst Staphylococcus aureus.

Navzdory skutečnosti, že neexistuje vědecky prokázaná přímá souvislost mezi rizikem TSS a používáním menstruačních kalíšků, někteří výrobci začali doporučovat vyprázdnění kalíšku alespoň každých 8 hodin..

Kdo nemůže používat menstruační kalíšky?

Doporučujeme, abyste se navíc poradili se svým gynekologem nebo nepoužívali menstruační kalíšky, pokud:

 • jste alergičtí na latex nebo gumu (v tomto případě si vyberte šálky z lékařského silikonu - je hypoalergenní);
 • byl vám diagnostikován prolaps dělohy a pánevních orgánů;
 • používáte nitroděložní antikoncepci;
 • byl vám dříve diagnostikován syndrom toxického šoku;
 • nedávno jste podstoupili gynekologickou operaci;
 • Nedávno jste porodili dítě nebo jste potratili (menstruační kalíšky nelze použít ke sběru lochií!);
 • máte vaginální infekci (musíte přestat používat kalíšek, dokud se úplně nezotaví);
 • jste panna a vložení menstruačního kalíšku vám způsobí nepohodlí (struktura panenské blány je individuální, a tedy i pocity při používání menstruačního kalíšku).

Kde koupit menstruační kalíšek?

S nárůstem popularity menstruačních kalíšků je stále více obchodů, které je prodávají. Misky se prodávají na webových stránkách výrobců, ve vybraných specializovaných online obchodech a dokonce i ve velkých online hypermarketech. Stačí si vygooglit názvy všech značek zmíněných v našem článku. Doporučujeme nakupovat misky z důvěryhodných nebo specializovaných míst, nikoli z Aliexpress a jiných virtuálních trhů. Možná tam najdete zázračné misky za 50 rublů / kus, ale stěží mají certifikáty potvrzující, že tyto misky jsou vyrobeny z bezpečných materiálů (lékařský silikon v nich lze nahradit levnějšími protějšky, jejichž bezpečnost nikdo nezaručuje).

Pokud stále máte otázky ohledně menstruačních kalíšků, doporučujeme vám hledat odpovědi na specializovaných stránkách, například zde.

Jak používat menstruační kalíšek

Možnosti, jak složit menstruační kalíšek.

Při správném složení menstruačního kalíšku by to nemělo být uvnitř cítit. Toto je nutné dodržet, pokud je mísa správně dimenzována..

Snadno použitelný menstruační kalíšek!

Vždy máme na skladě jednoduchý hygienický sortiment menstruačních kalíšků od různých výrobců..

Německo, Finsko, Španělsko, Rusko, Čína. Anatomicky tvarované, s ventily, sady misek.

Můžete se s ním seznámit a vybrat ten správný na stránce produktu:

Jak vložit menstruační kalíšek

Při správné instalaci menstruačního kalíšku není uvnitř vůbec cítit. Pokud ucítíte ocas mísy nebo se díváte ven, může být zkrácen.

Musíte oříznout ocas na velikost, kterou potřebujete, ostrým nožem nebo opatrně nůžkami, abyste nepoškodili samotnou misku.

Instalace menstruačního kalíšku

Opatrně vložte složený kalíšek do pochvy a otáčejte jím podél osy tak, aby se otevíral a zaujal své místo správně (ne svisle a příliš ne pod úhlem k kostrči).

Pro pohodlnější vkládání - doporučujeme použít poprvé lubrikant na vodní bázi nebo jednoduše navlhčit okraje misky vodou.

Je důležité vybrat si z různých možností způsob skládání mísy, který vám bude vyhovovat:

Vložte kalíšek opatrně do pochvy tak, aby špička byla v hloubce 1 - 2 cm. Netlačte kalíšek hlouběji, jako je tampon, mohlo by dojít k netěsnostem! Pokud je vše správně nainstalováno, mísa se sama otevře.

Nejprve potřebujete trochu trpělivosti. Udělejte si čas na seznámení s miskou.

Obvykle v cyklu 2-3 nikdo nemá žádné otázky, jak používat šálek. Zůstává další otázka: „Proč jsem nevěděl o takovém zázraku, jako byl menstruační kalíšek dříve!?“

 • Zkuste tedy různé způsoby skládání.
 • Pokud máte při prvním použití šálku potíže, zkuste to v jiné poloze..
 • Ležící, sedící, stojící, v podřepu, zdvižená jedna noha: jakákoli poloha je vynikající a experimentování s ní vám umožní instalaci mísy pohodlně od prvního použití.

Zkus to! Mísu můžete nainstalovat v libovolné poloze, která je pro vás nejvhodnější!

Neexistují žádná písemná pravidla. Jen to zkus! Musíte si najít vlastní cestu, jak to pro vás udělat nejpohodlněji.

Pokud je miska správně složená, nemusí mít velikost větší než běžný tampon..

Níže se podíváme na příklady možností, jak můžete složit menstruační kalíšek pro snadnou instalaci..

Video je v angličtině, ale možnosti ve videu, jak misku složit, jsou zcela jasné.

Názvy možností skládání ponechejte tak, jak jsou vyjádřeny ve videu.

Celkově je ve videu uvažováno o 9 možnostech skládání misek:

dvojitá 7- varianta

Níže na příkladu mísy a sklenice můžete jasně vidět, co dělat, pokud se mísa během instalace okamžitě úplně neotevřela.

Chcete-li získat úplné informace, musíte ji mírně protřepat ze strany na stranu nebo otočit kolem svislé osy o 180–360 stupňů.

Můžete také vidět, že když otevřete misku, uvnitř sklenice, která drží misku, se vytvoří mírný podtlak. Totéž se stane, když je miska otevřena uvnitř. Drží se uvnitř pochvy díky vakuovému efektu a tónu ženských intimních svalů.

Video říká, že délku ohonu mísy lze zkrátit tak, aby nevycházela. A s miskou můžete navštívit bazén, lázně a saunu. Bez omezení!

Jak odstranit menstruační kalíšek

Vyprázdněte misku alespoň jednou za 12 hodin, nejlépe 2 - 3krát denně. Někdo to dělá každých 4–6 hodin a někomu to stačí na 12 hodin. Četnost závisí na množství sekrecí.

Nejprve si musíte umýt ruce mýdlem a vodou. Pak musíte sedět nebo sedět na záchodě. Tyto pozice jsou nejpohodlnější, protože se vagína zkracuje..

Při vyjímání mísy nahmatejte její dno, lehce zatlačte na dno a po uvolnění podtlaku opatrně vytáhněte a dávejte pozor, abyste nevysypali obsah.

Musíte jej odstranit pouze ze spodní části misky. Pokud je obtížné jej odstranit, vložte prst mezi kalíšek a vaginální stěnu, tlak se změní a kalíšek snadno vyjde.

Mísa zároveň nevyžaduje časté vyprazdňování: v závislosti na individuálních charakteristikách organismu můžete misku používat nepřetržitě po dobu až 12 hodin. Ať už je to dlouhý let, turistická stezka nebo jízda na koni, menstruační kalíšek je nepostradatelný.

Díky své těsnosti chrání menstruační kalíšek také tělo ženy před infekcemi, protože právě v kritické dny se riziko infekce mnohonásobně zvyšuje při výměně tradičních hygienických produktů - tamponů a vložek.

Menstruační kalíšek (menstruační kalíšek, čepice) vyrobený z lékařského silikonu nebo TPE, na rozdíl od tamponu, nenarušuje přirozenou vlhkost vaginálních stěn, nezanechává na nich mikrovlákna - potenciální akumulátory škodlivé mikroflóry, čímž neporušuje přirozené obranné mechanismy ženského těla.

Lékařský silikon a TPE (termoplastický elastomer), ze kterých se vyrábějí menstruační kalíšky, jsou naprosto bezpečné a široce se používají v mecycinu a zejména v chirurgii. Nezpůsobují alergické reakce ani podráždění.

Menstruační cyklus má velký vliv na pohodu a emoční zázemí ženy. Povinností každé ženy je vědět o něm a cítit její tělo..

A nabízíme vám moderní výrobky pro intimní ženskou hygienu, které vám pomohou prožít období s maximálním komfortem a bezpečím..

Menstruační kalíšek je ultramoderní produkt dámské intimní hygieny. Poskytuje v tomto období nový stupeň svobody. Menstruace již není důvodem k otálení. A je to pravda.

Vždy máme na skladě jednoduchý hygienický sortiment silikonových misek od různých výrobců..

Německo, Finsko, Španělsko, Rusko, Čína. Anatomicky tvarované, s ventily, sady misek.

Můžete se s ním seznámit a vybrat si ten pravý v našem internetovém obchodě na stránce produktu:

Speciální opakovaně použitelné menstruační kalhotky, ochranné s nepromokavou vrstvou nebo hygienické, které lze nosit bez tamponů a vložek, snadno si vybrat od více než 10 výrobců.

Vysoký, střední nebo nízký pas. Slipy, bikiny a dokonce i tanga.

Navštivte stránku našeho internetového obchodu se speciálním prádlem pro cyklus: „Menstruační kalhotky“

 • Certifikáty kvality výrobků naleznete v části „Kvalita“ na webu.

Dnes není choroba jako eroze pro nikoho novinkou a tomuto problému čelilo mnoho žen. Eroze je defekt ve výstelce děložního čípku. Existuje několik tvrzení, že se jedná o druh náhrady krku válcovitými buňkami z cervikálního kanálu.