Menstruace u žen: norma a možná porušení

Menstruace u žen trvá od nástupu puberty do menopauzy. Je to přirozený proces, který je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému a možnost početí dítěte. Jakékoli odchylky mohou vyvolat možnou neplodnost nebo nádorová onemocnění. Menstruační nepravidelnosti vyžadují lékařskou pomoc a ošetření, zejména pokud se pravidelně opakují.

 • 1 Menstruační cyklus
 • 2 dny menstruace
 • 3 Druhy výboje
 • 4 Objem a konzistence
 • 5 Vlastnosti menstruace v závislosti na věku
 • 6 Vliv cyklu na celkový stav těla
 • 7 Hygiena
 • 8 Cyklické nesrovnalosti
  • 8.1 Příčiny a léčba
  • 8.2 Kdy navštívit lékaře?

Menstruační cyklus je období od prvního dne krvácení do začátku následujícího. Během této doby dochází v těle k vážným změnám. Probíhající procesy jsou rozděleny do několika fází:

 1. 1. Folikulární. Trvá v průměru 14 dní. Ve vaječnících folikuly dozrávají, v každém z nich dozrává nové vajíčko. Začíná proces obnovy endometria v děloze. Tato fáze začíná krvácením z děložní dutiny. Ten trvá od 3 do 7 dnů.
 2. 2. Ovulační. Jeho trvání je asi 3 dny. Během této doby zralý folikul praskne působením luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu a uvolní se zralé vajíčko. Proces je doprovázen bolestí v podbřišku, protože došlo k prasknutí vajíčka, a drobným krvavým výtokem.
 3. 3. Luteal. Normálně by jeho trvání mělo být alespoň 12 a ne více než 16 dní. Během této doby významně stoupají hladiny progesteronu a estrogenu, které připravují tělo na těhotenství. Ve vaječníku se tvoří žluté tělísko, endometrium se připravuje na příjem vajíčka a svaly dělohy se uvolní. Začíná předmenstruační syndrom, což je komplex příznaků spojených se změnou hormonálních hladin: objevují se bolesti v podbřišku, zvyšuje se chuť k jídlu, bobtnají mléčné žlázy, změny nálady.

Fáze menstruačního cyklu

Pokud nedojde k těhotenství, pak se hladina progesteronu snižuje, což způsobuje odmítnutí funkční vrstvy děložní sliznice. Tento proces probíhá ve formě menstruace..

V průměru cyklus trvá 28 dní. Obvykle toto období není kratší než 21 a ne delší než 35 dnů. Lhůty přicházejí vždy ve stejnou dobu, mohou se objevit mírná zpoždění 1-2 dny.

Během období krvácení, které trvá přibližně 5 dní, dochází k následujícím procesům:

 1. 1. Den 1. Začátek cyklu. Endometrium je odmítnuto, začíná krvácení. Toto období se stává jedním z nejnepříjemnějších. Nepříjemné pocity jsou normální a jsou způsobeny kontrakcemi dělohy. V některých případech je přibližně u 30–50% žen bolest poměrně silná.
 2. 2. den 2. Během této doby může bolestivost a závažnost přetrvávat nebo klesat. Tvorba nových buněk v těle již začíná. Kvůli hormonálním změnám je práce mazových žláz narušena, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost hygieně.
 3. 3. den 3. Po odmítnutí sliznice zůstává na stěnách dělohy rána. V tuto chvíli je riziko infekce maximální. Proto stojí za to vzdát se sexuálního života a koupat se na veřejných místech..
 4. 4. den 4. Zdravotní stav se zlepšuje, ale doporučuje se dodržovat omezení fyzické aktivity. Za normálních okolností by mělo být množství ztráty krve významně sníženo..
 5. 5. den 5. Proces hojení je dokončen, žena se cítí mnohem lépe.

Povaha tajemství několik dní před nástupem menstruace nebo krvácení během něj může naznačovat zvláštnosti zdraví ženy. Přidělení jsou následující:

Před menstruací
Druhy výbojeMožné důvody
PomazáníPozorováno několik dní před nástupem krvácení. Někdy jsou hnědé. Mezi důvody tohoto typu leucorrhoea se nazývají: eroze, polypy, těhotenství, užívání perorální antikoncepce, syndrom plýtvání vaječníky a další
HnědýObjeví se týden před menstruací a připomíná sraženou krev. Uveďte hormonální nerovnováhu, zánět, vaginální trauma
RůžovýVýtok je jako krev zředěná vodou. Toto je patologický příznak, který hovoří o zánětlivém onemocnění nebo myomu dělohy.
Během menstruace
Se sraženinamiTento typ výtoku obvykle nenaznačuje závažné patologické stavy a může být spojen s fyzickou nečinností. Mezi další příčiny patří anémie, nedávný porod, endometrióza a anomálie genitálií
HojnéVýtok je považován za příliš hojný, při kterém se těsnění vyměňuje častěji než jednou za hodinu. Tento typ zahrnuje krvácení, které trvá déle než týden. V tomto případě je nutné navštívit lékaře, protože příčinou může být rakovina, nezhoubné děložní formace, mimoděložní těhotenství, anémie nebo endometrióza
Opírat seDůvodem pro sekreci v malém objemu je hormonální narušení. Infekce, chudokrevnost, ztráta hmotnosti nebo silný stres mohou vést ke štíhlým obdobím.

Existují dvě hlavní kritéria, podle kterých se posuzuje shoda menstruace s normou. Toto je množství sekrecí a jejich konzistence..

Doba menstruace je většinou konstantní, s výjimkou následujících případů:

 • tvorba menstruační funkce před 16. rokem věku;
 • období po porodu nebo po ukončení laktace;
 • přítomnost psychologických problémů;
 • patologie urogenitálního systému;
 • změna klimatických pásem;
 • věk nad 50 let, v premenopauzálním období.

Objem vypouštění za den by neměl překročit 200 ml. Množství nebude v různé dny stejné.

Je důležité, aby konzistence výtoku byla stejnoměrná, bez velkých sraženin (do 4 cm). Alarmující jsou příliš tekuté výboje, ke kterým dochází při vysoké intenzitě. To může naznačovat děložní krvácení..

Pokud každý den po dobu 7 dnů nebo déle objem menstruačního toku nepřekračuje maximum, ale nemění se, tento stav může být normální, ale vyžaduje diagnózu. V takové situaci dojde ke ztrátě většiny krve, jejíž množství nemá čas se zotavit. Objevují se příznaky anémie. Pokud není nedostatek železa napraven, mohou se vyvinout závažnější nemoci..

Měla by se vzít v úvahu norma počtu, barvy a konzistence menstruace s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla a blahu ženy, věku a dalším ukazatelům.

Fungování reprodukčního systému je hormonálně závislé. Vzhledem k tomu, že fyziologické změny spojené s hormonálními změnami nastávají v různých obdobích života ženy, závisí povaha menstruačního toku na věku:

 1. 1. Dospívající dívky. První menstruace se vědecky nazývá menarche. Pokud začaly nedávno, krvácení může být nepravidelné. První špinění může mít neobvyklou barvu, může být skrovné. Takové projevy jsou možné asi 2 roky po nástupu první menstruace, ale do 16 let by měl být stanoven cyklus. Během tohoto období se vytváří hormonální pozadí a vyvíjejí se genitálie. Proto jsou jakékoli drobné odchylky, které nejsou výsledkem vážného porušení fungování těla, považovány za normu..
 2. 2. Ženy po 50 letech. Věkové rozmezí je v tomto případě poměrně libovolné, protože menopauza může nastat mnohem dříve. Toto období je doprovázeno charakteristickou restrukturalizací v těle: vaječníky jsou vyčerpány, mění se hormonální pozadí, jsou pozorována zpoždění.

Cyklické změny vyskytující se v reprodukčním systému se odrážejí ve vaskulárním a nervovém systému. Vliv hormonů na jejich fungování se projevuje následujícími příznaky:

 • migréna;
 • bolest a napětí na hrudi;
 • ospalost, únava;
 • podrážděnost;
 • změna krevního tlaku.

Příznaky se objevují těsně před prvním dnem menstruace a pokračují až do konce menstruace. Za normálních okolností by všechny vjemy měly být přijatelné. Existují léky, které mohou pomoci zmírnit křeče a uklidnit se..

Vyšetření je nutné, pokud léčba nemá žádný účinek. Gynekologické onemocnění může být spojeno s příznaky podobnými premenstruačnímu syndromu.

Během tohoto období je nutné se pravidelně umýt, protože menstruační krev je příznivým prostředím pro růst bakterií. To by mělo být provedeno pokaždé, když měníte vložku nebo tampon, nejméně 3-4krát denně, pod tekoucí vodou za použití produktů určených k intimní hygieně.

Běžná nebo antibakteriální mýdla nejsou vhodná, protože obsahují zásady, které vysušují sliznici vnějších pohlavních orgánů a vystavují ji suchu a tření. Pokud není žádné speciální, můžete použít dětské mýdlo a mimo dům - ubrousky pro intimní hygienu.

Pro hygienu je nutné použít sprchu. Nedoporučuje se navštívit lázeňský dům, saunu nebo horkou koupel, protože vysoká teplota vyvolává hojnější výtok.

Lněné prádlo by se mělo nosit v bavlně a mělo by se v případě potřeby a denně měnit. Používají se následující výrobky pro intimní hygienu:

 1. 1. Těsnění. Je třeba je měnit každých 4–8 hodin. Tyto hygienické výrobky se dělí na běžné a ultratenké. Ty jsou pohodlnější, ale někdy mohou způsobit alergie kvůli sorbentu, který obsahují. U citlivé pokožky se proto doporučuje používat běžné vložky.
 2. 2. Tampony. Je třeba je měnit každých 4 až 8 hodin, v závislosti na intenzitě výtoku. Mladým dívkám se doporučuje používat malý hygienický prostředek a těm, které porodily, větší. S tamponem můžete navštívit bazén nebo plavat v moři, ale je třeba si uvědomit, že v tomto případě podléhají častější výměně, protože se namočí, což může vést k intenzivnímu růstu bakterií. Pokud tampon nezměníte včas, může to vést k rozvoji syndromu toxického šoku (intoxikace těla v důsledku vývoje bakteriální infekce). Nelze je použít mimo menstruaci a pro vaginální infekce..
 3. 3. Denní podložky. Mohou být také použity ke krvácení během období, kdy je výtok minimální. Někdy se používají jako doplněk při použití tamponu.

Nezapomeňte si před a po výměně tamponu nebo vložky umýt ruce.

Existují následující možné menstruační nepravidelnosti:

Název patologiePopis
AmenoreaDiagnostikováno, pokud nedojde ke krvácení po dobu delší než 3 měsíce
Cyklická porušení
HypermenoreaMnožství krve se zvyšuje s normální dobou cyklu a krvácením
MetroragieZvýšení množství krve je pozorováno s trváním menstruace až 12 dnů. Vyznačuje se nutností výměny jednoho těsnění za hodinu
HypomenoreaMenstruace včas, ale slabé výboje
PolymenoreaKrvácení trvá déle než 7 dní, množství krve je mírné
OligomenoreaPravidelná krátká období trvají méně než 2 dny
OpsomenoreaZaznamenávají se vzácné kritické dny, přestávka mezi nimi může trvat od 36 dnů do 3 měsíců, ostatní ukazatele jsou normální
ProyomenoreaCyklus trvá méně než 21 dní
Děložní krvácení (metroragie)
AnovulačníVstávejte uprostřed cyklu, na pozadí anovulace
NefunkčníObjeví se během menstruace, bez ohledu na přítomnost ovulace
Algodismenorea (dysmenorea)Nejběžnější patologie se vyskytuje u poloviny žen v reprodukčním věku. Je doprovázena bolestivými bolestmi, nevolností a zvracením, malátností, bolestmi hlavy. Příznaky trvají několik hodin až jeden den nebo více

Pro správnou diagnostiku odchylek se doporučuje vést kalendář.

Některé faktory mohou vést k porušení ženského menstruačního cyklu:

ZpůsobitPopis
Hormonální nerovnováhaV případě porušení jsou jako první prováděny analýzy na hormony. Mohou to být abnormality v koncentracích hormonů štítné žlázy nebo nedostatek progesteronu. To se často stává, když se blíží klimakterické období.
Infekční onemocnění reprodukčního systémuK tomu často vede virová nebo bakteriální infekce. K odstranění problému je nutné stanovit patogen a předepsat terapii
Genetické faktoryPřítomnost blízkých příbuzných s tímto problémem významně zvyšuje šance ženy na získání stejné patologie
StresTento faktor se odráží v práci všech orgánů a systémů. Přerušení cyklu je zcela logickým výsledkem častých zkušeností.
Nízký index tělesné hmotnostiNedostatek vitamínů, tukové tkáně, nadměrná štíhlost vedou k poruchám cyklu a neplodnosti. Tyto faktory ovlivňují hladinu pohlavních hormonů.
Užívání lékůHormonální antikoncepce a některé další léky mohou ovlivnit vaši menstruaci. Neměli byste je jmenovat sami
Klimatická změnaZměny podmínek prostředí mohou významně ovlivnit všechny procesy v těle.
Špatné návykySnižují hladinu pohlavních hormonů a negativně ovlivňují všechny aspekty reprodukčního systému.

Při léčbě abnormalit v menstruačním cyklu je bezpodmínečně nutné vzdát se špatných návyků a vyléčit infekční nemoci. Korekce hormonálního pozadí se provádí pomocí léků na bázi progesteronu nebo kombinovaných perorálních kontraceptiv. Veškeré činnosti by měly být prováděny na doporučení ošetřujícího lékaře.

Jakákoli porušení jsou důvodem pro kontaktování gynekologa. Mohou nejen hovořit o nemožnosti porodu a porodu, ale také naznačovat vážné poruchy v těle. Určitě byste měli navštívit lékaře, pokud:

 • během těhotenství se objevila krev;
 • dívka nezačne menstruovat po 15 letech;
 • existuje silné krvácení;
 • objeví se výtok neobvyklé barvy (bílá, žlutá, zelená);
 • dochází k nesnesitelné bolesti.

Mnoho poruch může naznačovat tak závažné patologické stavy, jako je mimoděložní těhotenství, spontánní potrat, zhoubný nádor v děloze..

Co je menstruační krev a co ji způsobuje?

Menstruační krev u dívek se objevuje s nástupem puberty. Ve většině případů dochází k menstruaci od 11 do 14 let. Ne všechny ženy přemýšlejí o fyziologickém významu tohoto procesu, o jeho správném průběhu a o tom, kolik krve se během menstruace ztratí..

Fyziologie menstruačního období

Lidé se již dlouho ptají na důvod výskytu krve během menstruace a na to, co je potřeba. Podle tradičních názorů byl výskyt první krve během menstruace spojen s přechodem do dospělosti a schopností pokračovat v porodu..

Menstruace je charakteristickým rysem ženského těla. Od samého narození mají děti ženského pohlaví přirozený program pro tvorbu vajíčka. S nástupem puberty vajíčko opouští vaječník a pohybuje se do vejcovodu. Tento fyziologický proces se nazývá ovulace. Vyskytuje se jednou za měsíc a je ovlivněna mnoha dalšími procesy v těle..

Během uvolňování ženské reprodukční buňky se objevují podmínky nezbytné pro početí dítěte a průběh těhotenství. Pokud se tak nestane, pak vejce zemře a je zlikvidováno z těla. Právě tento fyziologický proces je základem menstruace..

V průměru menstruace trvá tři dny až týden. Pokud tato doba trvá déle, pak existuje patologie. Vlastnosti výboje, které se v tomto případě objevují, se v každém případě liší a závisí na individuálních charakteristikách ženského těla..

Zpravidla menstruační procesy pokračují až do nástupu menopauzy. Ve velmi vzácných případech lze menstruační cyklus pozorovat v extrémním stáří. Ale dnes věda nemá žádné údaje o tom, proč se menstruace vyskytuje ve věku sedmdesáti let a více..

Příčiny výboje

Ne všechny ženy znají důvod vzniku krve během menstruačního cyklu. Krevní sekrece přímo souvisejí s funkcemi, které vajíčko plní. Hlavním účelem ženské reprodukční buňky je čekat na oplodnění. Pokud se však nepodaří setkat se spermatem a zúčastnit se procesu oplodnění, pak není potřeba vejce. V tomto případě to tělo odmítne.

Poté dochází ke zvýšení endometria (nitroděložní sliznice). Odmítnutím zárodečné buňky tělo poškodí sliznici, což vede k výtoku krve. Ty se vylučují přirozeným způsobem - vagínou. Děloha se tak zbaví zbytečného biomateriálu. V průběhu času se mikrodata zahojí a závažnost krvácení ustoupí.

Mnoho žen si myslí, že během menstruace dochází ke značné ztrátě krve. Ale toto je jen zdání. Vysvětlení je jednoduché - vnitřní slizniční povrch dělohy je hustě pronikán sítí krevních cév. Když děloha odmítne reprodukční buňky, jsou zcela zničeny. Výsledkem je, že z pochvy vychází hlavně hlen, který je obvykle smíchán se zbytky krevních cév. Právě tomuto procesu se říká menstruace..

Vlastnosti výběru

Samotné menstruace jsou červenohnědé barvy a na konci období jsou ještě tmavší. To je způsobeno smícháním částic vnitřní sliznice dělohy a krve..

Šarlatová barva výtoku během menstruace v prvních dvou dnech je považována za naprosto normální. Pokud však tato barva přetrvává třetí den, je nutné určit příčinu. Během takového období to může být kvůli zdravotním problémům. Mezi tyto důvody patří:

 • Těhotenství s patologiemi.
 • Nesprávně zvolený režim hormonální antikoncepce nebo přítomnost nitroděložního tělíska.
 • Výsledek operací provedených pro gynekologické indikace.
 • Přítomnost onkologických změn, polypy.
 • Infekční choroby.

Krevní sraženiny během menstruace jsou často alarmující, ale jejich přítomnost není vůbec nezbytným důkazem jakékoli patologie.

Jak již bylo zmíněno, tyto sekrece se skládají z různých složek. Ve svém složení existují tkáně vnitřního povrchu dělohy a sekrece žlázy, které mají obvykle volnou konzistenci. Stává se, že to vyvolává tvorbu sraženin v důsledku prodloužené polohy vsedě nebo vsedě. V tomto případě začne krev ve vagině srážet a stagnovat. A když se poloha změní, tyto sraženiny vyjdou. Tato situace není odchylkou od normy..

Míra ztráty krve během cyklu

Množství krve ztracené během menstruace závisí hlavně na individuálních vlastnostech ženského těla. Normálně je toto číslo od 20 do 50 ml denně. Během celé menstruace je množství ztracené krve přibližně 140-250 ml. Všechno ostatní v sekrecích je hlen. Zdravé tělo si s těmito ztrátami poradí bez problémů..

Není snadné provést správné výpočty odcházející kapaliny. Můžete však použít nepřímou metodu spočítáním počtu padů, které byly použity. Například polštářek pro čtyři až pět kapek absorbuje až 20 ml. Je však třeba mít na paměti, že frekvence výměny hygienických výrobků je u všech žen odlišná..

Největší objem krevních sekrecí je charakteristický pro druhý a třetí den cyklu. Toto období je samotnou výškou cyklu. Nastal čas použít tampony nebo vložky s vysokou ochranou.

V některých případech však může být vyžadováno tísňové volání lékařské pomoci. To musí být provedeno za předpokladu, že:

 • Množství výtoku během menstruace je výrazně vyšší než obvyklé měsíční ukazatele.
 • Během menstruace se v dolní části břicha objevují znatelné bolestivé pocity.
 • Objevují se závratě a celková slabost.
 • Období menstruace je pomalé.
 • Krvavý výtok pokračuje po týdnu.

Pokud se tedy průběh cyklu odchyluje od obvyklých ukazatelů, je nutná odborná konzultace..

Nedostatek menstruace a překročení norem

Průběh menstruace lze charakterizovat jak hojným, tak řídkým výtokem. Odchylky od norem se ztrátou menstruační krve mohou nastat v důsledku:

Poruchy hormonálního systému těla.

 • Přítomnost nitroděložního tělíska.
 • Fyzické přetížení nebo nadměrné váhy.
 • Předčasný potrat.
 • Cévní poranění.
 • Problémy se srážením krve.
 • Přítomnost novotvarů ve vaječnících a děloze.
 • Pokud dojde během menstruace k nadměrnému výtoku, neměli byste odkládat návštěvu lékaře..

  Pokud se v prvním roce po zahájení cyklu objeví mírný výtok nebo se použijí antikoncepční léky, pak nízké dávky nejsou odchylkou od normy. Jinak by to mohlo naznačovat možné zdravotní problémy, které jsou s největší pravděpodobností velmi vážné..

  Mezi nejpravděpodobnější příčiny řídkého výtoku během menstruace patří:

  • Snížená produkce estrogenu a menopauza.
  • Užívání antikoncepce pro nežádoucí těhotenství.
  • Porušení struktury ženských pohlavních orgánů.
  • Fyzické vyčerpání v důsledku nadměrné fyzické námahy, nesprávné stravovací návyky.

  Nedostatek výtoku během menstruace během plodného věku může naznačovat pokles produkce estrogenu. Přísný dietní režim může také vést k nedostatečnému vylučování a někdy k jejich úplnému zastavení. Takové experimenty s výživou mohou v zásadě znemožnit těhotenství..

  Příčiny bolesti během menstruace

  Teoreticky by normální menstruace měla být bezbolestná. Ve skutečnosti se však jen velmi malému procentu žen během této doby podaří vyhnout se nepohodlí. Bolest během menstruace se často objevuje u dospívajících (kvůli nestabilitě cyklu) nebo v době menopauzy. Tato období se vyznačují silnými hormonálními změnami, které jsou hlavní příčinou nepohodlí..

  Ale většina poctivého pohlaví a v reprodukčním věku trpí během cyklu bolestí. Velmi často je to kvůli individuálním charakteristikám ženského těla. Po opuštění reprodukční buňky bolestivé pocity zpravidla zmizí.

  Ve velmi vzácných případech může bolest během kritických dnů signalizovat poruchu v těle. Mezi provokující faktory takových porušení patří stresové situace, fyzické nebo nervové přepětí, nedostatek vitamínů. Příčinou může být i vážná patologie. Pokud jsou tedy kritické dny doprovázeny bolestí a celkovým zhoršením stavu, měli byste navštívit odborníka a zjistit příčinu. V žádném případě se nedoporučuje tyto problémy eliminovat užíváním léků proti bolesti a užíváním tradiční medicíny.

  Sex během menstruace

  Předpokládá se, že pokud partnera v kritických dnech neodradí krev, pak je sex během takového období docela přijatelný. Lze dodat, že pohlavní styk je v takových případech vynikajícím lékem proti bolesti. Existují pravidla, která by se měla dodržovat, pokud se partneři přesto rozhodnou nepopřít si potěšení v takové době:

  • Oba partneři by měli bezpochyby provádět procedury související s hygienickou péčí o tělo.
  • Musí se používat antikoncepce - kondomy.
  • K ochraně zvláště citlivých ženských pohlavních orgánů je v tuto chvíli třeba se vyvarovat hlubokého pronikání.
  • Nezapomeňte na místo činu: měli byste si například připravit ručník.

  Je třeba říci o některých okamžicích, díky nimž je sex v tomto období nebezpečný. Ne každý ví, že v této době je děložní čípek v otevřeném stavu, což znamená, že dovnitř mohou snadno proniknout různé mikroorganismy. Mezi nejčastější potenciální problémy v takových případech patří:

  • Zánět sliznice dělohy (endometritida).
  • Nemoci spojené s houbovými infekcemi.
  • Pohlavní choroby.

  Za přítomnosti patologií by mělo být upuštěno od pohlavního styku. Někteří věří, že během tohoto období je pravděpodobnost početí nulová. Jedná se převážně o mylný názor: riziko otěhotnění v tomto okamžiku je opravdu malé, ale stále existuje.

  Bez ohledu na věk ženy by měla pravidelně navštěvovat gynekologa alespoň jednou za šest měsíců. Jakékoli nepravidelnosti během cyklu, změny v povaze krvácení a další náhlé změny ve fyziologických procesech jsou dobrým důvodem k vyhledání rady od gynekologa.

  Barva menstruační krve - co to znamená?

  Barva menstruační krve (v daném období) se může lišit od jasně červené po hnědou a dokonce i černou. Ale ne každá možnost naznačuje, že se svým reprodukčním zdravím máte dobře. Podle barvy výboje můžete pochopit, co se děje v těle..

  Zjistěte, co znamená barva menstruační krve, co by mělo vzbuzovat obavy a kdy potřebujete urgentně domluvit schůzku s gynekologem.

  Barva výtoku během menstruace: co hledat

  Barva menstruačního toku, když přijdou kritické dny včas, se může lišit - od šarlatové po černou. Mnoho faktorů ovlivňuje změnu barvy i hustotu krve:

  • léky užívané během menstruace;
  • nemoci vznikající v tomto cyklu;
  • fyzická aktivita během období;
  • objem výtoku - čím více krve, tím jasnější bude a tím méně sraženin bude;
  • množství tekutiny - čím více je, tím lehčí a tenčí je krev.

  Změna barvy a hustoty menstruační krve nemusí nutně znamenat abnormalitu a je obtížné stanovit diagnózu pouze na základě tohoto příznaku. Gynekologové se shodují, že změny v délce menstruace, jejich nepravidelnosti nebo intenzitě jsou důležitější než barva krve během období..

  Vědci z American College of Obstetricians and Gynecologists zveřejnili zprávu doporučující, aby změny v menstruační krvi byly vyhodnoceny jako významný příznak nemoci. Souběžně doporučují měření krevního tlaku a tělesné teploty..

  Podle odborníků mluví barva menstruační krve o hormonálním pozadí, které ovlivňuje fungování celého těla..

  Jasně červená menstruační krev

  Barva menstruační krve je velmi závislá na fyzické aktivitě během období. Čím větší je, tím světlejší bude krev a bude v ní méně sraženin..

  Pokud však krev během menstruace náhle zčervená, i když to nebylo dříve, a navíc se snížila než v předchozích menstruacích, musíte se poradit s gynekologem. Tento příznak naznačuje cervikální nebo vaginální krvácení.

  Vodnatá menstruační krev

  Důležité je také množství tekutiny ve výtoku - čím více je, tím je krev tenčí. Tekutý menstruační tok může znamenat nedostatek vitamínů a minerálů.

  Vodnatá menstruační krev

  "data-medium-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2019/11/Watery-menstrual-blood.jpg?fit=450%2C300&ssl= 1? V = 1574236934 "data-large-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2019/11/Watery-menstrual-blood.jpg?fit = 825% 2C550 & ssl = 1? V = 1574236934 "src =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2019/11/%D0%92%D0%BE % D0% B4% D1% 8F% D0% BD% D0% B8% D1% 81% D1% 82% D0% B0% D1% 8F-% D0% BC% D0% B5% D0% BD% D1% 81% D1% 82% D1% 80% D1% 83% D0% B0% D0% BB% D1% 8C% D0% BD% D0% B0% D1% 8F-% D0% BA% D1% 80% D0% BE% D0 % B2% D1% 8C.jpg? Velikost = 900% 2C600 "alt =" Vodnatá menstruační krev "width =" 900 "height =" 600 "srcset =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru / wp-content / uploads / 2019/11 / Watery-menstrual-blood.jpg? w = 900 & ssl = 1 900 w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/ uploads / 2019/11 / Watery-menstrual-blood.jpg? w = 450 & ssl = 1450 w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2019/11/Watery -menstrual-blood.jpg? w = 768 & ssl = 1 76 8w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2019/11/Watery-menstrual-blood.jpg?w=825&ssl=1 825w "sizes =" (max -width: 900px) 100vw, 900px "data-recalc-dims =" 1 "/> Vodnatá menstruační krev

  Zředěná menstruační krev je mimo jiné příznakem těžké anémie, zvláště pokud je vaše menstruace méně bohatá než předchozí krvácení.

  Hnědá nebo černá krev během menstruace

  Hnědá barva menstruační krve znamená, že starší kousky výstelky dělohy a krve jsou v genitálním traktu a tekutina je odvádí z těla. To je normální a není důvod k obavám..

  Někdy se stává, že menstruační krev pomalu opouští tělo, a proto má dlouhou dobu na oxidaci. Z tohoto důvodu po opuštění těla zhnědne nebo téměř zčerná..

  Růžová krev s menstruací

  Růžová krev během menstruace může naznačovat nízkou hladinu estrogenu. Estrogeny jsou hlavní ženské hormony produkované vaječníky. Jejich koncentrace se zvyšuje v první fázi cyklu.

  Když není dostatek estrogenu, vznikají menstruační problémy - cykly jsou nepravidelné. Nedostatek těchto hormonů může také způsobit problémy s těhotenstvím..

  Nízké hladiny estrogenu mohou být způsobeny intenzivní fyzickou námahou. Studie ukázaly, že intenzivní cvičení může tyto hormony snížit, což může někdy vést k menstruačním nepravidelnostem, včetně chybějící menstruace..

  Červená sražená menstruační krev

  Sražená menstruační krev může naznačovat nízký progesteron a vysoký estrogen. Navíc červená krev se sraženinami může být známkou poruchy krvácení nebo děložních myomů. Menstruační krevní sraženiny jsou přímou indikací pro návštěvu lékaře.

  Sražená krev

  "data-medium-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2019/11/Blood-clots.jpg?fit=450%2C288&ssl= 1? V = 1574236986 "data-large-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2019/11/Blood-clots.jpg?fit = 859% 2C550 & ssl = 1? V = 1574236986 "src =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2019/11/%D0%9A%D1%80 % D0% BE% D0% B2% D1% 8C-% D1% 81% D0% BE-% D1% 81% D0% B3% D1% 83% D1% 81% D1% 82% D0% BA% D0% B0 % D0% BC% D0% B8.jpg? Změnit velikost = 900% 2C576 "alt =" Krev se sraženinami "width =" 900 "height =" 576 "srcset =" https://i0.wp.com/medcentr-diana -spb.ru/wp-content/uploads/2019/11/Blood-clots.jpg?w=900&ssl=1 900w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp- content / uploads / 2019/11 / Blood-with-clots.jpg? w = 450 & ssl = 1 450w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2019/11 / Blood- clots.jpg? W = 768 & ssl = 1 768w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2019/11/Blood- sraženiny. jpg? w = 859 & ssl = 1 859w "sizes =" (max. šířka: 900px) 100vw, 900px "data-recalc-dims =" 1 "/> Krev se sraženinami

  Šedočervená menstruační krev

  Může to být známka intimní infekce - pohlavně přenosné choroby. Tento výtok je často doprovázen velmi nepříjemným zápachem. Když si všimnete výtoku s příměsí šedé, musíte co nejdříve kontaktovat venereologa.

  Jasně červená menstruační krev

  Pokud je krev během tohoto období jasně červená a má podobnou barvu jako brusinky, je to známka toho, že je vše v pořádku. Je velmi dobré, pokud je menstruace také pravidelná..

  Samozřejmě pro každou ženu vypadá měsíční krvácení a jde jinak, ale obecně: jasně červená barva menstruace je signálem, že není důvod se obávat..

  Jak poznáte menstruaci podle krvácení

  Mnoho onemocnění genitourinární sféry způsobuje krvácení z genitálního traktu u žen. Poté se dostává do popředí otázka, jak odlišit bohatou nebo předčasnou menstruaci od děložního krvácení. Není vždy možné to udělat, ve většině případů musíte vyhledat pomoc od lékaře.

  Co je považováno za normu

  Menstruace je pravidelné vypouštění krve z dělohy spojené s oddělením horní vrstvy sliznice. K oddělení dochází, pouze pokud není vajíčko oplodněno. Objem vylučované krve a doba trvání menstruace do značné míry závisí na individuálních charakteristikách organismu, stadiu vývoje reprodukčního systému a celkovém hormonálním pozadí.

  Menstruační cyklus je regulován hlavně čtyřmi hormony: stimulující folikuly, luteinizující, estrogen a progesteron.

  Existují určitá omezení normy, která umožňují odlišit fyziologickou menstruaci od patologické ztráty krve..

  Normální období

  „Kritické dny“ obvykle splňují následující charakteristiky:

  • Trvání menstruačního cyklu je 21-35 dnů;
  • Samotná menstruace trvá tři dny až týden, někdy je přípustná skvrnitá skvrna až 10 dnů;
  • Nejhojnější období se vyskytují ve dnech 2–3 cyklu, poté množství menstruační krve postupně mizí;
  • Fyziologický objem ztráty krve je 50-100 ml, i když jsou možné určité výjimky, ale obecně by neměly být naplněny více než 4 vložky denně;
  • V prvních dnech cyklu se z genitálního traktu uvolňuje světlá, šarlatová krev, která však postupně ztmavne, stane se tmavě červená nebo nahnědlá;
  • Spolu s krví se uvolňují sraženiny - kousky exfoliované sliznice (endometrium);
  • V prvních dnech cyklu se mohou objevit bolesti nad pubisem, které po několika dnech zmizí.

  Silná menstruace

  U některých žen je menstruace téměř vždy bohatá, prodloužená, ale nejedná se o patologii. Může to být způsobeno genetickou predispozicí, stravovacími návyky nebo zvýšenou fyzickou aktivitou..

  Fyziologická bohatá menstruace trvá až 10 dní a celkový objem ztráty krve je až 120 ml. Ženy se zároveň neobávají závratí, slabosti, bledosti, dušnosti a dalších známek anémie..

  Známky krvácení

  Existují však některé příznaky, podle kterých můžete určit, zda začalo krvácení z dělohy (metroragie) nebo zda právě proběhly těžké menstruace. Známky patologické metroragie:

  • Časný nástup menstruace, zvláště pokud krvácení předcházelo trauma, hormonální léčba nebo se vyvinulo během těhotenství;
  • Přidělení velkého množství krve - od 120 ml je třeba měnit vložky nebo tampony každé 1-2 hodiny;
  • Vzhled příliš velkých sraženin v krvi - více než 25 mm v průměru;
  • Zvýšené krvácení ke konci menstruace;
  • Neustálý odtok šarlatové krve;
  • Známky anémie - rychlý puls, pokles krevního tlaku, dušnost, závratě, točení hlavy, bledá kůže.

  Děložní krvácení a menstruace: hlavní rozdíly

  Menstruace je fyziologický proces spojený s odmítnutím „zbytečné“ části endometria, která by byla zachována až s počátkem těhotenství. Metroragie je vždy způsobena patologickým procesem:

  • Přítomnost benigních nebo maligních novotvarů v děložní dutině;
  • Hormonální poruchy;
  • Stres, změna životního stylu, strava, klimatické podmínky;
  • Nemoci krevního systému;
  • Ukončení těhotenství;
  • Infekční a zánětlivé procesy ženských pohlavních orgánů;
  • Mechanické poškození orgánů reprodukčního systému.

  Druhy děložního krvácení

  Gynekologové rozlišují 3 typy krvácení z děložní dutiny:

  1. Fyziologické - menstruace.
  2. Podmíněně normální - nedostatečné špinění během ovulace, stejně jako zavedení oplodněného vajíčka do endometria (implantační krvácení).
  3. Patologické - ztráta krve v důsledku onemocnění ženských pohlavních orgánů, krevního systému, hormonálních poruch.

  Zvažte nejběžnější možnosti metroragie.

  Organické

  Organické krvácení je způsobeno porušením struktury orgánu: přítomnost nádoru, polypu, cysty, endometriózy atd. Mezi organické patologie patří také onemocnění krevního koagulačního systému a jater, která jsou doprovázena krvácením z různých zdrojů.

  V přítomnosti novotvarů v děložní dutině nebo patologické proliferace endometria je metroragie často doprovázena bolestí. Může nastat jak během očekávané menstruace, tak v intermenstruačním období..

  Pokud je příčinou ztráty krve ředění krve, pak krev obvykle pochází z různých zdrojů (nos, gastrointestinální trakt, plíce) a bezdůvodně se na kůži objevují modřiny.

  Metroragii lze vyvolat užíváním určitých léků - antikoagulancií a antiagregačních látek. Obvykle jsou předepsány pro onemocnění kardiovaskulárního systému..

  Průlom

  Průlomové krvácení je spojeno s užíváním antikoncepce nebo jiných hormonálních léků. V tomto případě je krvácení pozorováno v intermenstruačním období. Jejich důvody:

  1. Adaptace na nový lék. V tomto případě ztráta krve není hojná, krátkodobá, zmizí po maximálně 3 měsících užívání drogy..
  2. Nesprávně zvolená terapie. Jmenování antikoncepčních prostředků vyžaduje individuální přístup. Někdy je dávka jedné ze složek léčiva nedostatečná, pak se objeví krvavý výtok z genitálního traktu. Mohou být hojní a nepřestávají po 3 měsících užívání drogy.
  3. Nesprávné léky. Hormony vyžadují pravidelné užívání. Přeskočení i jedné tablety může vést k průlomovému děložnímu krvácení.

  Stáří

  S věkem prochází hormonální pozadí ženského těla vážnými změnami: mění se koncentrace hormonů a jejich vliv na sexuální sféru. Metroragie spojené s hormonálními rysy souvisejícími s věkem jsou nejčastěji pozorovány u dospívajících, kteří dosud nezjistili normální menstruační cyklus, a u žen během menopauzy - fyziologické fáze ukončení menstruace.

  Mladistvý

  Juvenilní krvácení se nazývá děložní krvácení, ke kterému dochází během puberty. V této době ještě nebyla stanovena cyklická produkce hormonů, tělo je vystaveno stresu, který často vede k menstruační dysfunkci.

  Juvenilní metroragie se nejčastěji vyskytují na pozadí zpoždění menstruace - několik týdnů po očekávaném datu jejich nástupu. Během této doby, pod nadměrným vlivem estrogenu, endometrium roste. Proto je taková ztráta krve obvykle bohatá, prodloužená a vyžaduje konzultaci s gynekologem..

  Během těhotenství

  Menstruace během porodu je extrémně vzácná a obvykle to naznačuje patologické hormonální pozadí nastávající matky. Proto by neměla být ani nastolena otázka, jak odlišit menstruaci od krvácení během těhotenství..

  Jakékoli vypouštění krve z genitálního traktu u těhotné ženy by mělo být vnímáno jako patologie vyžadující okamžitý lékařský zásah.

  Nejnebezpečnější příčiny metroragie během těhotenství:

  1. Hrozící potrat, odtržení placenty se vyvíjejí z různých důvodů - trauma, nemoc matky, vrozená patologie plodu. Není vždy možné tento proces zastavit, zejména v raných fázích..
  2. Mimoděložní těhotenství - připevnění vajíčka není v děložní dutině, ale na trubkách nebo na strukturách břišní dutiny. Jak plod roste, vejcovod se přetahuje a praskne a vyvolává hojné krvácení. Může to vést ke smrti ženy nebo v budoucnu způsobit neplodnost..
  3. Zmrazené těhotenství, nitroděložní smrt plodu. Pokud tento stav nebyl diagnostikován včas, pak tělo po chvíli začne nezávisle odmítat mrtvý plod. Na tomto pozadí se z dělohy uvolňuje krev, objevuje se bolest.

  Po porodu

  Izolace zbytkové krve z dělohy po porodu je nezbytný proces. Za normálních okolností to trvá 1-2 měsíce, dokud není děloha úplně stažena a vyčištěna. S krví vychází hlen a malé krevní sraženiny. Výtok je obvykle hojný během prvních 5 dnů, ale poté se jejich objem snižuje.

  Hlavními znaky, které odlišují fyziologické od patologického poporodního krvácení, jsou načasování a množství krve. Pokud se několik týdnů po porodu objem výtoku zvýší, získají šarlatovou barvu, znamená to vývoj patologické ztráty krve.

  Krvácení a menstruace po potratu

  Jakékoli umělé ukončení těhotenství vyvolává krvácení z genitálního traktu. Lze jej považovat za první den menstruačního cyklu a od tohoto data se počítá datum další menstruace. Množství a trvání ztráty krve závisí na typu potratu.

  Lékařský potrat

  Ukončení těhotenství pomocí speciálních léků způsobuje malé krvácení trvající ne déle než 10 dní. Menstruace poté nemusí vždy přijít včas, ale po 2 měsících by se měla normálně zotavit.

  Vakuové potraty

  Odstranění plodu pomocí vakuového extraktoru je docela traumatizující. Krev se poté uvolní až na 2 týdny. Menstruace se zotaví během 1-3 měsíců, ale zpočátku může být bolestivější.

  Instrumentální potrat

  Do 2 týdnů po seškrábnutí je pozorováno tmavé skvrny s velkými sraženinami. Nová menstruace často začíná později než obvykle - po 30-40 dnech.

  Krvácení po erozi kauterizace

  Po kauterizaci eroze děložního čípku poškozená oblast krvácí ještě několik dní. Výtok je ale skromný, bez nepříjemného zápachu a patologických nečistot.

  S menopauzou

  Rozlišování menstruace od krvácení s menopauzou není zpravidla příliš obtížné. Nástup menopauzy nebo menopauzy se říká, pokud chybí menstruace déle než rok. Pokud se po tomto období objeví špinění z dělohy, znamená to vývoj patologického procesu. Nejběžnějším zdrojem metroragie během menopauzy jsou hmoty v děložní dutině..

  Video - těžká období. Norma nebo patologie

  Kdy navštívit lékaře

  Existují situace, kdy se bez lékařské pomoci neobejdete:

  • Vzhled krve během těhotenství;
  • Masivní ztráta krve;
  • Prodloužená metroragie (více než 7-10 dní), i když není hojná;
  • Opakované děložní krvácení;
  • Výtok krve, který je doprovázen silnou bolestí, horečkou, ztrátou vědomí;
  • Nástup příznaků anémie.

  Video - Jak zkrátit období

  Prevence děložního krvácení

  Aby se zabránilo krvácení z genitálií, je třeba dodržovat některé pokyny:

  • Pravidelně podstupovat plánované lékařské prohlídky;
  • Neužívejte hormonální léky samostatně;
  • Vést aktivní životní styl, jíst vyváženou stravu, vyhýbat se stresu;
  • Neignorujte nepříjemné příznaky z oblasti genitálií, včas se poraďte s lékařem;
  • Postupujte podle doporučení lékaře v období po porodu, potratu, operacích na pánevních orgánech - sexuální odpočinek, omezení fyzické aktivity atd..

  Odtok krve z genitálií je nebezpečný stav, který vyžaduje konzultaci s gynekologem a důkladné vyšetření: krevní testy, ultrazvuk, hysteroskopie. Pokud se náhle změní povaha a frekvence menstruace, je to vždy podezřelý příznak, který může naznačovat vývoj krvácení. Nejdůležitější je neodkládat se a vyhledat lékařskou pomoc včas..

  Mechanismus tvorby menstruační krve

  Je to menstruace, která odráží stav ženského těla. Kritické dny plynou měsíčně. To je výsledek odmítnutí endometria. Menstruační krev vytéká do 3–7 dnů. Barva se obvykle pohybuje od tmavě červené po hnědočervenou. První den menstruace je výtok hojnější. V počátcích jsou také nepříjemné příznaky. V dolní části břicha je nepohodlí. Menstruační krev by neměla přesáhnout 150 ml. U většího objemu byste měli mluvit o krvácení a poradit se s lékařem. Jakékoli porušení může naznačovat průběh patologických procesů reprodukčního systému..

  Zdravá dívka má menstruaci každý měsíc ve stejných intervalech.

  Co je to menstruace

  Menstruace je pro ženské tělo normální proces. Označuje připravenost ženy na období těhotenství a dalšího porodu. Menstruace je součástí reprodukčního procesu.

  Poprvé začíná menstruace v dospívání. V tomto období začínají vaječníky fungovat normálně. Normálně se menstruace objevuje ve věku 11-14 let. Méně často se to stane dříve nebo naopak později, v závislosti na určitých individuálních nebo vnějších faktorech..

  Uprostřed menstruačního cyklu dochází k ovulaci. Tento proces je nutný pro normální hnojení. To bylo v tomto okamžiku že vaječná buňka je postupována z vaječníku, který je poslán na pravděpodobné setkání se spermatem.

  K menstruaci dochází, pouze pokud nedošlo k oplodnění. Vejcová buňka zemře a endometrium se aktivně odlupuje. Dochází ke změně hormonálních hladin.

  Od prvního dne menstruace začíná menstruační cyklus. Normálně by to mělo být 25–34 dní.

  Průměrný cyklus trvá přibližně 28 dní

  Menstruace končí normálně po 43-45 letech. V tuto dobu se vyčerpá zásoba aktivních vajec. Menopauza se začíná formovat. Po nástupu menopauzy již žena není schopná nést a porodit dítě. To však neznamená, že můžete během pohlavního styku odmítnout osobní ochranné prostředky..

  Nástup menopauzy může být indikován následujícími znaky:

  • slabost;
  • ospalost;
  • zhoršení celkového zdraví;
  • nedostatek nebo pokles sexuální touhy;
  • nevolnost;
  • snížená nebo naopak zvýšená chuť k jídlu;
  • zvýšená tělesná hmotnost;
  • tíha v nohou.

  Menstruace je velmi důležitá pro normální fungování ženského těla. Při jakémkoli porušení měsíčního výtoku byste měli okamžitě vyhledat pomoc od lékaře a podstoupit komplexní diagnostiku.

  Po 45 letech může začít menopauza a menstruace se zastaví

  Jak vypadá menstruační krev?

  Měsíční krev musí mít určité vlastnosti. Jinak by mělo být podezření na průběh patologie. Hlavní ukazatele jsou popsány v tabulce.

  BarvaOdstín krve je vždy temný. Je to proto, že výtok zahrnuje zbytkové endometrium.
  Původně šarlatová krev obsahuje částice slizniční vrstvy. Bohatý odstín může být přítomen pouze první den. Postupně bude tmavnout.
  Pokud barva zůstane šarlatová po celou dobu, je nutné navštívit lékaře.
  KonzistenceKrev je silnější díky slizkému sekreci. Výběr nelze sbalit.
  čísloPo celou dobu kritických dnů vyteče asi 150 ml krve. V prvních dnech je výtok hojnější než v následujících..
  SkvrnyV krvi by neměly být žádné cizí inkluze. Může existovat pouze malý počet sraženin, což jsou částice endometria.

  Na konci menstruace může z tamponů vytéct krev. To je způsobeno snížením množství vypouštění. Zápach po vypouštění je železo. Vůně by neměla být nepříjemná. Jinak je riziko přítomnosti patologie vysoké.

  Těsnění není třeba měnit každou hodinu. Žena obvykle vymění 5 produktů osobní hygieny denně..

  Nadměrné hojení menstruace může být důvodem pro kontaktování lékaře. Také alarmující znamení - doba trvání menstruace od 7 dnů.

  Odkud pochází měsíční krev

  Menstruace je fyziologický proces. Menstruace začíná, pouze pokud není těhotenství. Po ovulaci vajíčko zemře. Během menstruace vyjde vajíčko a odlupované endometrium, které v případě oplodnění narůstalo, aby připojilo vajíčko.

  Během menstruace je krev vylučována hlenem

  Krev se skládá z:

  • krev;
  • sliz;
  • zbytky endometria;
  • mrtvé vejce.

  Malé množství sekretů může obsahovat sraženiny.

  Proč může být uvolňování krve doprovázeno bolestí

  Uvolňování krve, zejména první den, může být doprovázeno nepohodlí. V břiše je bolestivý pocit, který může vyzařovat do dolní části zad. Je-li středně závažný, jedná se o přirozený příznak, který nevyžaduje léčbu..

  Stojí za to se obávat, když se poprvé objevily závažné příznaky a dříve byl stav v této době uspokojivý. Nepohodlí je výsledkem uvolnění vajíčka. Zmizí sám.

  Stav se obvykle obnoví druhý den krvácení. Alarmujícím znakem je bolestivost, která nezmizí ani po 4-5 dnech menstruace.

  Jak určit stav těla krví

  Je nutné sledovat stav krve. Jakékoli porušení je důvodem pro konzultaci s lékařem. Růžová krev naznačuje nízký estrogen. V tomto případě je výboj menší než obvykle. Porucha je výsledkem nadměrné fyzické námahy. Je nutná léčba, aby se zabránilo komplikacím.

  V tomto videu se dozvíte o mechanismu a příčinách menstruace:

  Vodnatá konzistence naznačuje nedostatek živin. Příznak je typický pro ženy, které dodržují dietu nebo omezují stravu. Také označuje pokročilou formu anémie. Je vyžadována diagnostika.

  Normou je tmavě hnědá krev. To znamená, že výběr byl při opuštění mírně zpožděn. Kapalině se podařilo oxidovat.

  Nadměrné zahušťování je důsledkem zvýšené hladiny estrogenu. Současně se snižuje progesteron. Hormonální poruchy mohou být způsobeny vnějšími faktory nebo existujícími chorobami. Novotvary by měly být vyloučeny.

  Pohlavně přenosné nemoci jsou prý bohaté na barvu. Krev zůstává červená až do posledního dne.