Menstruace u žen: norma a možná porušení

Menstruace u žen trvá od nástupu puberty do menopauzy. Je to přirozený proces, který je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému a možnost početí dítěte. Jakékoli odchylky mohou vyvolat možnou neplodnost nebo nádorová onemocnění. Menstruační nepravidelnosti vyžadují lékařskou pomoc a ošetření, zejména pokud se pravidelně opakují.

 • 1 Menstruační cyklus
 • 2 dny menstruace
 • 3 Druhy výboje
 • 4 Objem a konzistence
 • 5 Vlastnosti menstruace v závislosti na věku
 • 6 Vliv cyklu na celkový stav těla
 • 7 Hygiena
 • 8 Cyklické nesrovnalosti
  • 8.1 Příčiny a léčba
  • 8.2 Kdy navštívit lékaře?

Menstruační cyklus je období od prvního dne krvácení do začátku následujícího. Během této doby dochází v těle k vážným změnám. Probíhající procesy jsou rozděleny do několika fází:

 1. 1. Folikulární. Trvá v průměru 14 dní. Ve vaječnících folikuly dozrávají, v každém z nich dozrává nové vajíčko. Začíná proces obnovy endometria v děloze. Tato fáze začíná krvácením z děložní dutiny. Ten trvá od 3 do 7 dnů.
 2. 2. Ovulační. Jeho trvání je asi 3 dny. Během této doby zralý folikul praskne působením luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu a uvolní se zralé vajíčko. Proces je doprovázen bolestí v podbřišku, protože došlo k prasknutí vajíčka, a drobným krvavým výtokem.
 3. 3. Luteal. Normálně by jeho trvání mělo být alespoň 12 a ne více než 16 dní. Během této doby významně stoupají hladiny progesteronu a estrogenu, které připravují tělo na těhotenství. Ve vaječníku se tvoří žluté tělísko, endometrium se připravuje na příjem vajíčka a svaly dělohy se uvolní. Začíná předmenstruační syndrom, což je komplex příznaků spojených se změnou hormonálních hladin: objevují se bolesti v podbřišku, zvyšuje se chuť k jídlu, bobtnají mléčné žlázy, změny nálady.

Fáze menstruačního cyklu

Pokud nedojde k těhotenství, pak se hladina progesteronu snižuje, což způsobuje odmítnutí funkční vrstvy děložní sliznice. Tento proces probíhá ve formě menstruace..

V průměru cyklus trvá 28 dní. Obvykle toto období není kratší než 21 a ne delší než 35 dnů. Lhůty přicházejí vždy ve stejnou dobu, mohou se objevit mírná zpoždění 1-2 dny.

Během období krvácení, které trvá přibližně 5 dní, dochází k následujícím procesům:

 1. 1. Den 1. Začátek cyklu. Endometrium je odmítnuto, začíná krvácení. Toto období se stává jedním z nejnepříjemnějších. Nepříjemné pocity jsou normální a jsou způsobeny kontrakcemi dělohy. V některých případech je přibližně u 30–50% žen bolest poměrně silná.
 2. 2. den 2. Během této doby může bolestivost a závažnost přetrvávat nebo klesat. Tvorba nových buněk v těle již začíná. Kvůli hormonálním změnám je práce mazových žláz narušena, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost hygieně.
 3. 3. den 3. Po odmítnutí sliznice zůstává na stěnách dělohy rána. V tuto chvíli je riziko infekce maximální. Proto stojí za to vzdát se sexuálního života a koupat se na veřejných místech..
 4. 4. den 4. Zdravotní stav se zlepšuje, ale doporučuje se dodržovat omezení fyzické aktivity. Za normálních okolností by mělo být množství ztráty krve významně sníženo..
 5. 5. den 5. Proces hojení je dokončen, žena se cítí mnohem lépe.

Povaha tajemství několik dní před nástupem menstruace nebo krvácení během něj může naznačovat zvláštnosti zdraví ženy. Přidělení jsou následující:

Před menstruací
Druhy výbojeMožné důvody
PomazáníPozorováno několik dní před nástupem krvácení. Někdy jsou hnědé. Mezi důvody tohoto typu leucorrhoea se nazývají: eroze, polypy, těhotenství, užívání perorální antikoncepce, syndrom plýtvání vaječníky a další
HnědýObjeví se týden před menstruací a připomíná sraženou krev. Uveďte hormonální nerovnováhu, zánět, vaginální trauma
RůžovýVýtok je jako krev zředěná vodou. Toto je patologický příznak, který hovoří o zánětlivém onemocnění nebo myomu dělohy.
Během menstruace
Se sraženinamiTento typ výtoku obvykle nenaznačuje závažné patologické stavy a může být spojen s fyzickou nečinností. Mezi další příčiny patří anémie, nedávný porod, endometrióza a anomálie genitálií
HojnéVýtok je považován za příliš hojný, při kterém se těsnění vyměňuje častěji než jednou za hodinu. Tento typ zahrnuje krvácení, které trvá déle než týden. V tomto případě je nutné navštívit lékaře, protože příčinou může být rakovina, nezhoubné děložní formace, mimoděložní těhotenství, anémie nebo endometrióza
Opírat seDůvodem pro sekreci v malém objemu je hormonální narušení. Infekce, chudokrevnost, ztráta hmotnosti nebo silný stres mohou vést ke štíhlým obdobím.

Existují dvě hlavní kritéria, podle kterých se posuzuje shoda menstruace s normou. Toto je množství sekrecí a jejich konzistence..

Doba menstruace je většinou konstantní, s výjimkou následujících případů:

 • tvorba menstruační funkce před 16. rokem věku;
 • období po porodu nebo po ukončení laktace;
 • přítomnost psychologických problémů;
 • patologie urogenitálního systému;
 • změna klimatických pásem;
 • věk nad 50 let, v premenopauzálním období.

Objem vypouštění za den by neměl překročit 200 ml. Množství nebude v různé dny stejné.

Je důležité, aby konzistence výtoku byla stejnoměrná, bez velkých sraženin (do 4 cm). Alarmující jsou příliš tekuté výboje, ke kterým dochází při vysoké intenzitě. To může naznačovat děložní krvácení..

Pokud každý den po dobu 7 dnů nebo déle objem menstruačního toku nepřekračuje maximum, ale nemění se, tento stav může být normální, ale vyžaduje diagnózu. V takové situaci dojde ke ztrátě většiny krve, jejíž množství nemá čas se zotavit. Objevují se příznaky anémie. Pokud není nedostatek železa napraven, mohou se vyvinout závažnější nemoci..

Měla by se vzít v úvahu norma počtu, barvy a konzistence menstruace s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla a blahu ženy, věku a dalším ukazatelům.

Fungování reprodukčního systému je hormonálně závislé. Vzhledem k tomu, že fyziologické změny spojené s hormonálními změnami nastávají v různých obdobích života ženy, závisí povaha menstruačního toku na věku:

 1. 1. Dospívající dívky. První menstruace se vědecky nazývá menarche. Pokud začaly nedávno, krvácení může být nepravidelné. První špinění může mít neobvyklou barvu, může být skrovné. Takové projevy jsou možné asi 2 roky po nástupu první menstruace, ale do 16 let by měl být stanoven cyklus. Během tohoto období se vytváří hormonální pozadí a vyvíjejí se genitálie. Proto jsou jakékoli drobné odchylky, které nejsou výsledkem vážného porušení fungování těla, považovány za normu..
 2. 2. Ženy po 50 letech. Věkové rozmezí je v tomto případě poměrně libovolné, protože menopauza může nastat mnohem dříve. Toto období je doprovázeno charakteristickou restrukturalizací v těle: vaječníky jsou vyčerpány, mění se hormonální pozadí, jsou pozorována zpoždění.

Cyklické změny vyskytující se v reprodukčním systému se odrážejí ve vaskulárním a nervovém systému. Vliv hormonů na jejich fungování se projevuje následujícími příznaky:

 • migréna;
 • bolest a napětí na hrudi;
 • ospalost, únava;
 • podrážděnost;
 • změna krevního tlaku.

Příznaky se objevují těsně před prvním dnem menstruace a pokračují až do konce menstruace. Za normálních okolností by všechny vjemy měly být přijatelné. Existují léky, které mohou pomoci zmírnit křeče a uklidnit se..

Vyšetření je nutné, pokud léčba nemá žádný účinek. Gynekologické onemocnění může být spojeno s příznaky podobnými premenstruačnímu syndromu.

Během tohoto období je nutné se pravidelně umýt, protože menstruační krev je příznivým prostředím pro růst bakterií. To by mělo být provedeno pokaždé, když měníte vložku nebo tampon, nejméně 3-4krát denně, pod tekoucí vodou za použití produktů určených k intimní hygieně.

Běžná nebo antibakteriální mýdla nejsou vhodná, protože obsahují zásady, které vysušují sliznici vnějších pohlavních orgánů a vystavují ji suchu a tření. Pokud není žádné speciální, můžete použít dětské mýdlo a mimo dům - ubrousky pro intimní hygienu.

Pro hygienu je nutné použít sprchu. Nedoporučuje se navštívit lázeňský dům, saunu nebo horkou koupel, protože vysoká teplota vyvolává hojnější výtok.

Lněné prádlo by se mělo nosit v bavlně a mělo by se v případě potřeby a denně měnit. Používají se následující výrobky pro intimní hygienu:

 1. 1. Těsnění. Je třeba je měnit každých 4–8 hodin. Tyto hygienické výrobky se dělí na běžné a ultratenké. Ty jsou pohodlnější, ale někdy mohou způsobit alergie kvůli sorbentu, který obsahují. U citlivé pokožky se proto doporučuje používat běžné vložky.
 2. 2. Tampony. Je třeba je měnit každých 4 až 8 hodin, v závislosti na intenzitě výtoku. Mladým dívkám se doporučuje používat malý hygienický prostředek a těm, které porodily, větší. S tamponem můžete navštívit bazén nebo plavat v moři, ale je třeba si uvědomit, že v tomto případě podléhají častější výměně, protože se namočí, což může vést k intenzivnímu růstu bakterií. Pokud tampon nezměníte včas, může to vést k rozvoji syndromu toxického šoku (intoxikace těla v důsledku vývoje bakteriální infekce). Nelze je použít mimo menstruaci a pro vaginální infekce..
 3. 3. Denní podložky. Mohou být také použity ke krvácení během období, kdy je výtok minimální. Někdy se používají jako doplněk při použití tamponu.

Nezapomeňte si před a po výměně tamponu nebo vložky umýt ruce.

Existují následující možné menstruační nepravidelnosti:

Název patologiePopis
AmenoreaDiagnostikováno, pokud nedojde ke krvácení po dobu delší než 3 měsíce
Cyklická porušení
HypermenoreaMnožství krve se zvyšuje s normální dobou cyklu a krvácením
MetroragieZvýšení množství krve je pozorováno s trváním menstruace až 12 dnů. Vyznačuje se nutností výměny jednoho těsnění za hodinu
HypomenoreaMenstruace včas, ale slabé výboje
PolymenoreaKrvácení trvá déle než 7 dní, množství krve je mírné
OligomenoreaPravidelná krátká období trvají méně než 2 dny
OpsomenoreaZaznamenávají se vzácné kritické dny, přestávka mezi nimi může trvat od 36 dnů do 3 měsíců, ostatní ukazatele jsou normální
ProyomenoreaCyklus trvá méně než 21 dní
Děložní krvácení (metroragie)
AnovulačníVstávejte uprostřed cyklu, na pozadí anovulace
NefunkčníObjeví se během menstruace, bez ohledu na přítomnost ovulace
Algodismenorea (dysmenorea)Nejběžnější patologie se vyskytuje u poloviny žen v reprodukčním věku. Je doprovázena bolestivými bolestmi, nevolností a zvracením, malátností, bolestmi hlavy. Příznaky trvají několik hodin až jeden den nebo více

Pro správnou diagnostiku odchylek se doporučuje vést kalendář.

Některé faktory mohou vést k porušení ženského menstruačního cyklu:

ZpůsobitPopis
Hormonální nerovnováhaV případě porušení jsou jako první prováděny analýzy na hormony. Mohou to být abnormality v koncentracích hormonů štítné žlázy nebo nedostatek progesteronu. To se často stává, když se blíží klimakterické období.
Infekční onemocnění reprodukčního systémuK tomu často vede virová nebo bakteriální infekce. K odstranění problému je nutné stanovit patogen a předepsat terapii
Genetické faktoryPřítomnost blízkých příbuzných s tímto problémem významně zvyšuje šance ženy na získání stejné patologie
StresTento faktor se odráží v práci všech orgánů a systémů. Přerušení cyklu je zcela logickým výsledkem častých zkušeností.
Nízký index tělesné hmotnostiNedostatek vitamínů, tukové tkáně, nadměrná štíhlost vedou k poruchám cyklu a neplodnosti. Tyto faktory ovlivňují hladinu pohlavních hormonů.
Užívání lékůHormonální antikoncepce a některé další léky mohou ovlivnit vaši menstruaci. Neměli byste je jmenovat sami
Klimatická změnaZměny podmínek prostředí mohou významně ovlivnit všechny procesy v těle.
Špatné návykySnižují hladinu pohlavních hormonů a negativně ovlivňují všechny aspekty reprodukčního systému.

Při léčbě abnormalit v menstruačním cyklu je bezpodmínečně nutné vzdát se špatných návyků a vyléčit infekční nemoci. Korekce hormonálního pozadí se provádí pomocí léků na bázi progesteronu nebo kombinovaných perorálních kontraceptiv. Veškeré činnosti by měly být prováděny na doporučení ošetřujícího lékaře.

Jakákoli porušení jsou důvodem pro kontaktování gynekologa. Mohou nejen hovořit o nemožnosti porodu a porodu, ale také naznačovat vážné poruchy v těle. Určitě byste měli navštívit lékaře, pokud:

 • během těhotenství se objevila krev;
 • dívka nezačne menstruovat po 15 letech;
 • existuje silné krvácení;
 • objeví se výtok neobvyklé barvy (bílá, žlutá, zelená);
 • dochází k nesnesitelné bolesti.

Mnoho poruch může naznačovat tak závažné patologické stavy, jako je mimoděložní těhotenství, spontánní potrat, zhoubný nádor v děloze..

Co je menstruace u dívek a jak je rozpoznat?

Tento článek poskytuje informace, které umožní každé dívce základní znalosti o menstruaci..

 1. Co je to měsíčně?
 2. Kdy začíná první období u dívek?
 3. Menstruační příznaky
 4. Jak začíná první období?
 5. Jak vypadá první období dívky?
 6. Když se menstruační cyklus usadí?
 7. Jak dlouho trvá menstruace??
 8. Co dělat, když začne vaše menstruace?
 9. Proč potřebujete měsíčně?
 10. Fáze menstruačního cyklu
 11. Jak vypočítat datum zahájení vašeho období?
 12. Bolest během menstruace
 13. Léčba bolesti během menstruace
 14. Co nedělat s menstruací?
 15. Období a PMS
 16. Hygiena během menstruace
 17. Jak často potřebujete vyměnit prádlo?
 18. Hygienické výrobky v kritické dny
 19. Těsnění
 20. Tampony
 21. Které hygienické výrobky jsou lepší?

Co je to měsíčně?

Období jsou intervalem menstruačního cyklu. Během tohoto intervalu se u zástupkyně ženy objeví krvácení z vaginální části. Vyznačují se svou hustotou, tmavou barvou..

Pokud výtok zahrnuje nahromadění krve nebo hrudky - to je normální, takové prvky se tvoří kvůli skutečnosti, že se z děložní dutiny uvolňuje nejen krev, ale část prvků dělohy (endometrium).

Kdy začíná první období u dívek?

Věkový interval výskytu u teenagera od 12 do 15 let je normální. Počáteční výtok se často objevuje u mladé dívky ve stejném věkovém období, ve kterém ji měla její matka..

Odchylka ve výskytu výtoku ze stanoveného věkového intervalu 1 rok je v dospívání přijatelným jevem.

Některé studie spojují nástup menstruace s dosažením určité hodnoty hmotnosti = 47 kg. V souladu s tím můžeme konstatovat, že hubení lidé mají menstruaci o něco později než dívky s nadváhou..

Menstruační příznaky

Určitý interval před začátkem prvního výboje přinese tělu neobvyklé změny..

Bude možné pociťovat bolestivou bolest v dolní části břicha a všimnout si bílého nebo průhledného vaginálního výtoku.

Pokud je na spodním prádle zjištěno určité množství hnědého výtoku, je to počáteční rys menstruačního cyklu..

Často to není víc než pár kapiček krve.

Jak začíná první období?

Nepohodlí v břiše bude sloužit jako první signál, že dochází k premenstruačnímu syndromu.

Typické příznaky:

 • náhlé změny nálady;
 • silné podráždění a touha plakat;
 • únava a apatická nálada.

Pokud jsou na spodním prádle stopy hnědé nebo červené barvy, je to indikátor, že začal menstruační proces. Neměli byste se zastrašit objemem výtoku, velké množství z nich je normální.

Jak vypadá první období dívky?

Hnědý nebo červený výtok je prvním příznakem indikujícím nástup menstruačního procesu.

V takovém případě nemusí být barva výboje stabilní a měnit se v závislosti na tom, jaký je den cyklu. Barva výboje může být červená, hnědá nebo tmavě hnědá.

Ty počáteční se mohou lišit, protože je tvoří nejen krev, ale také vrstva sliznice dělohy (endometrium), stejně jako vaginální výtok.

Úroveň intenzity počátečního období není příliš vysoká. Ale v závislosti na dědičné predispozici lze také pozorovat opak..

Neměli byste si s tím dělat starosti, protože je to zcela normální..

Když se menstruační cyklus usadí?

Menstruace nemusí být vždy jeden měsíc. Zvláště když je vaše menstruace pouze počáteční. Pravidelnost cyklu potěší, až když uplynou dva roky. Kalendář pomůže sledovat vzorce, ve kterých bude nutné označit dny menstruace..

Jak dlouho trvá menstruace??

Standardní hodnota, při které byste se neměli bát 3-7 dní.

V prvních dnech je zaznamenán nejsilnější výtok, na konci - více oslabují. Poslední den nedochází téměř k žádnému výboji.

Interval trvání prvního cyklu těchto dnů (od začátku prvního cyklu do přechodu na druhý) není pevně stanoven a každá dívka má svůj vlastní.

Průměrná doba trvání je 28 dní, ale pohybuje se od 21 do 35 dnů.

Tyto hodnoty se mohou změnit, pokud měla dívka stresující situace, musela se stěhovat z jednoho města do druhého (změna klimatických podmínek).

Co dělat, když začne vaše menstruace?

Některá období mohou přijít docela náhle a dívku překvapit. Neboj se. Důvěra bude dána neustálým používáním vložek.

Můžete si také vzít s sebou tampony nebo standardní vložky. To zvýší vaši připravenost v případě neočekávaného vybití a umožní vám rychle přijmout nezbytná opatření pro další pohodlí..

Je normální být nervózní, zvláště během první menstruace..

Ale aby se minimalizovaly nervy, měla by se dodržovat následující pravidla:

 • Uspořádejte si kalendář, který budete v těchto dnech oslavovat.
 • Během menstruace pravidelně používejte podložky a aktivně je měňte.
 • Pokud tyto dny nepřišly podle plánu a nemáte s sebou podložky, můžete o ně vždy požádat své přátele. Pomůže vám dostat se z nepříjemné situace..
 • Abyste nezmeškali začátek menstruace, v odpovídající den se doporučuje častěji (každé 3-4 hodiny) navštívit toaletu, aby bylo možné v případě potřeby použít vložky.
 • Při první menstruaci můžete nosit nejen vložky, ale také další pár spodního prádla.

Proč potřebujete měsíčně?

Menstruační proces je období, kdy se děložní epitel obnovuje během každého měsíce..

Během tohoto procesu dochází k nevratným změnám v epitelu a ten je odstraněn z těla, protože jej již nelze použít. Místo toho se v těle vytváří nový epitel, který se úspěšně účastní vnitřních procesů..

Funkční účel:

 • Znovuzrození buněk. Menstruační proces vám umožňuje obnovit epiteliální buňky, což poskytuje důležitou roli pro reprodukční schopnosti dívky.
 • Přírodní ochrana. V menstruačním procesu je zahrnuta samostatná vrstva dělohy, která je zodpovědná za analýzu problémů ve vajíčcích, která nejsou oplodněna, a interferuje s implantací těchto vajíček. Taková vejce se každý měsíc odstraňují z těla spolu s epitelem..

Fáze menstruačního cyklu

Tento proces má 2 fáze, uprostřed kterých dochází k ovulaci.

Proces ovulace předpokládá, že vajíčka vhodná k oplodnění vstupují do břišní dutiny a pohybují se směrem k děloze. V době puberty obsahuje dívčí tělo až 400 000 vajec.

Proces primární ovulace nastává krátce po pubertě, konečný - po menstruaci již nedochází (menopauza). Během těhotenství k tomuto procesu nedochází, ale obnoví se po porodu a narození dítěte..

Klíčové fáze:

 • Folikulární V této fázi dochází k folikulárnímu vývoji, při kterém je pozorováno uvolňování vajíčka. Tato fáze nastává od prvního dne menstruačního cyklu a končí, když začíná proces ovulace. V této fázi se produkují estrogeny. Během fází je bazální teplota nižší než 37 stupňů.
 • Luteální (fáze corpus luteum). Corpus luteum je vytvořeno ve vaječníku, v oblasti, ze které vejce odešlo. Tato fáze nastává po procesu ovulace a trvá do doby, než žije corpus luteum, přibližně až dva týdny. Klíčovým bodem v této fázi je udržení rovnováhy hormonálních hladin estrogenu a progesteronu, které vylučuje žluté tělo, aby připravilo tělo na možné těhotenství. V této fázi může bazální tělesná teplota zůstat na 37 stupních a poté před nástupem menstruace (menstruační krvácení) prudce poklesnout.

Jak vypočítat datum zahájení vašeho období?

Nejjednodušší možností je počítat 28 dní od 1. dne předchozího období. Podle průměrných statistických údajů začíná menstruace obvykle za 25–31 dní od prvního dne menstruace..

Aby bylo možné správně vypočítat menstruaci, existují speciální mobilní online aplikace pro kalkulačky menstruačního cyklu, které vám pomohou neztratit se a určit datum zahájení menstruace, ovulaci a zpoždění menstruace.

Bolest během menstruace

Za nástup menstruace jsou odpovědné reprodukční hormony. Cyklus menstruace trvá asi 28 dní a během této doby dochází k skokům v hormonech.

U většiny žen tento stav zmizí bez zvláštních následků a jediným nepohodlí pro ně je krvácení, ale u některých žen je menstruace doprovázena bolestí.

Důvodem může být následující:

 • negativní prostaglandiny, které způsobují křeče svalové stěny dělohy a zúžení krevních cév;
 • nedostatečná hladina endorfinů, enkefalinů;
 • zvýšená citlivost na bolest;
 • nedostatečnost luteální fáze.

Léčba bolesti během menstruace

Pokud je bolest příliš silná, měli byste tento problém okamžitě kontaktovat gynekologa. Tím se zajistí, že v těle nejsou žádné známky patologických procesů..

Při absenci patologických procesů lze bolest snížit takto:

 • Břišní masáž.
 • Teplo na žaludku;
 • Vezmeme-li pózu „embrya“.
 • Správná výživa na lehkou stravu.
 • Užívání léků proti bolesti.

Co nedělat s menstruací?

Abyste si nevydělali negativní důsledky, doporučuje se během období propuštění dodržovat standardní pravidla. Pomůže vám to udržet pozitivní pocit a nepoškodit vaše zdraví. Existuje mnoho „úkolů“ a „úkolů“, níže jsou uvedeny pouze ty klíčové..

Během menstruačního cyklu se nedoporučuje:

 • Věnujte se intenzivní fyzické aktivitě.
 • Ležte ve vířivce.
 • Mějte pohlavní styk bez antikoncepce.
 • Provádět operace.
 • Používejte kontraindikované léky.
 • Jděte do veřejného bazénu nebo na otevřenou vodu.
 • Jíst jídlo nebo nápoje, které způsobují alergickou reakci nebo jsou obecně kontraindikovány.
 • Postupy odlupování odložte.
 • Nedodržování požadavků osobní hygieny.

Období a PMS

Tento proces způsobuje měsíční krvácení u spravedlivého pohlaví. Doba takového propuštění je od tří dnů do celého týdne..

Premenstruační syndrom nebo PMS je termín používaný zdravotnickými pracovníky k popisu negativních příznaků, kterým je dívka v tomto období vystavena (například zvýšené podráždění).

Hygiena během menstruace

Koupání a sprchování během tohoto období by mělo být častější než obvykle, což pomůže zbavit se mnoha negativních důsledků. Současně se doporučuje měnit vložky nebo tampony alespoň každé čtyři hodiny..

Během tohoto procesu se dívka více potí. To je způsobeno zvýšenou produkcí hormonů v těle. Umývání problematické části těla by proto mělo být vysoce kvalitní a úplné (přední i zadní), aby škodlivé mikroorganismy nedostaly příležitost k reprodukci.

Současně je důležité si uvědomit, že v takových dnech je zakázáno koupat se plně, v bazénu nebo ve vaně. To vede k nežádoucímu přehřátí těla, což vede k průtoku krve do boku pánve a hojnějšímu výtoku..

Kromě toho to umožňuje většímu počtu mikrobů vstoupit do těla, do dělohy, protože během tohoto období je nejvíce otevřený. Přispívá k této nesterilitě kapaliny.

To, co znamená použít při mytí nebo sprchování, by mělo být stanoveno individuálně, v mnoha ohledech zde hraje důležitou roli typ pleti dívky.

Například je třeba si uvědomit, že jakékoli prostředky mají vysoce zásadité složení a vyvíjejí velký tlak na pokožku, dodávají tělu nové napětí a nedávají relaxaci..

Pokud má dívka suchou pokožku, pak čím více alkálií ve výrobku, tím větší podráždění kůže to povede.

V takových případech se doporučuje použití mýdla odmítnout a upřednostnit gelové výrobky. Gely jemněji odstraní všechny nečistoty z intimních partií, aniž by pokožce přinesly nový stupeň podráždění..

Dětské mýdlo je také dobrá volba, zejména pro ty, kteří mají velmi náladovou pokožku. Samostatnou výhodou je, že neobsahuje aromatické přísady a škodlivé prvky, které mohou způsobit podráždění nebo vést k nepříjemné alergické reakci.

Jak často potřebujete vyměnit prádlo?

Je velmi důležité vybrat si správné spodní prádlo pro sebe. Při menstruaci byste měli upřednostňovat přírodní látky, nikoli syntetické.

Kromě toho stojí za výběr jednoduchých modelů, ve kterých je minimalizováno množství krajky a dalších prvků..

Takové preference umožní pokožce „dýchat“, povedou k příznivějšímu zdravotnímu stavu a minimalizují rizika mnoha komplikací..

Spodní prádlo je třeba měnit nejméně dvakrát denně. Tím se zabrání tvorbě škodlivých mikroorganismů..

Hygienické výrobky v kritické dny

Mezi klíčové způsoby, jak zabránit úniku, patří hygienické vložky a tampony. Obě metody mají své vlastní výhody a nevýhody. Ideálním řešením je střídavě je používat.

Těsnění

Toto řešení lze použít v jakémkoli věku, po začátku menstruačního cyklu..

Přítomnost onemocnění gynekologického typu také není kontraindikací k použití.

Spodničky mají specifický tvar vhodný pro spodní prádlo. Mít více vrstev pro lepší absorpci sekrecí.

Spodní vrstva je vždy lepkavá, takže je pohodlnější umístit produkt na spodní prádlo a nejsou žádné problémy s bezpečným připevněním.

Některé typy polštářků mají zvýšenou spolehlivost díky bočním „křídelím“, která zajišťují další upevnění spodního prádla.

Horní vrstva podložky může být vyrobena z umělých i přírodních materiálů. Umělé materiály lépe absorbují vlhkost, ale mohou způsobit alergické reakce. Přírodní materiály nezpůsobují alergické reakce, ale horší absorbují sekreci.

Úroveň absorpce vlhkosti je indikována kapkami na obalu podložky. Čím více kapek, tím vyšší úroveň. Polštářky by měly být vybrány vhodně, v závislosti na intenzitě výboje. Čím vyšší intenzita, tím více absorpčních vložek byste si měli vybrat.

Podložky jsou pohodlně rozděleny do typů: pro denní a noční použití. Denní podložky často nejsou tak husté jako noční podložky a jsou užší. Noční jsou zaměřeny na dobu používání bez časté výměny těsnění..

Mnoho vložek je vonných, ale při jejich výběru je třeba dbát opatrnosti, protože mohou způsobit alergickou reakci.

Tampony

Pohodlnější a na rozdíl od kalhotek jsou neviditelné i při nejtenčím spodním prádle.

Ve struktuře jsou to trubice se závitem typu pull. Některé z tamponů mají aplikátor, který usnadňuje umístění produktu do vaginální části.

Tampony se dělí na mini, normální a supertypové. „Super“ typ je nejvíce savý a doporučuje se, pokud je výboj silný.

Pokud se neliší v hojnosti, použijte tampony typu „mini“ nebo „normální“.

Tampony by měly být měněny přibližně na stejné frekvenci jako vložky. Pokud tak neučiníte, riziko různých onemocnění je poměrně vysoké. Nestojí za to to přinést, jinak v budoucnu nastanou velké potíže s léčbou.

Které hygienické výrobky jsou lepší?

Pro trvalé použití se doporučuje používat těsnění. Pohlcují mnohem více vlhkosti a neprodukují hromadění sekrecí ve vaginální části..

Doporučuje se používat tampony místo vložek v případech, kdy je třeba věnovat se intenzivní fyzické aktivitě a nosit tenké spodní prádlo.

Těsnění může použít každý.

Vzácné případy nepoužívání - alergická reakce.

Existuje trochu více kontraindikací k používání tamponů:

 • nepoužívejte v období po porodu;
 • nepoužívejte na infekce a zánětlivé procesy ve vaginální části a v děloze;
 • nepoužívejte k léčbě různých onemocnění pohlavních orgánů.

Hygienická pravidla pro menstruační proces nejsou složitá, ale jsou nezbytná pro zdraví ženy..

Dodržování těchto základních pravidel navíc pomáhá v mnoha ohledech snížit nepohodlí během kritických dnů. Použití vložek a tamponů pomůže ženě udržovat obvyklý životní styl bez poškození zdraví, když dojde k menstruaci.

Co je to menstruace

Menstruace se obvykle objevuje každý měsíc, ale existují i ​​nepravidelná menstruace. Před pubertou, během těhotenství a bezprostředně po porodu chybí menstruace během menopauzy. Výtok bezprostředně po porodu se nazývá lochie a trvá několik týdnů. Někdy během kojení může menstruace po určitou dobu chybět a na této absenci menstruace je postavena taková metoda prevence otěhotnění jako metoda laktační amenorey [2].

První výskyt menstruace (menarche) u ženy nastává v průměru ve věku 12-14 let; (v rozmezí od 9 do 11 let do 19 až 21 let). Menstru v horkém podnebí se projevuje mezi 11 a 15 lety; u mírných - mezi 12 a 18 lety a konečně za studena - ve věku od 13 do 21 let. Dobrá výživa a fyzická kondice urychlují nástup menstruačního období; naopak, podvýživa, přepracování a špatná fyzická kondice zpomalují její nástup.

Po prvním období může být další za 2 nebo 3 měsíce. V průběhu času se menstruační cyklus ustálí a trvá 28 dní, ale cyklus 21 až 35 dnů je normální. Pouze 13% všech žen má cyklus přesně 28 dnů. Menstruace trvá asi 2-8 dní. Veškerý výtok pochází z pochvy, ale mohou nastat případy, že se endometriální buňky dostanou do jiných částí těla, a pak z nich bude krvácet také.

Věk nástupu menopauzy (ukončení menstruace): norma - 40-57 let, s největší pravděpodobností - 50-52 let. V mírném podnebí trvá menstruace v průměru až 50 let, po které nastane menopauza; nejprve regulace zmizí na několik měsíců, poté se objeví a zase zmizí atd. Existují však ženy, které menstruují až do 70 let. Ženy s předčasnou pubertou mívají později menopauzu, a proto mají obecně delší období produkce..

Menstruační cyklus je charakteristický pouze pro člověka a antropoidní opice [3].

Pravidla chování pro menstruaci a osobní hygienu

K udržení osobní hygieny používají dívky a ženy vložky a / nebo tampony. V evropských zemích, USA a Kanadě, si menstruační kalíšky získávají popularitu jako výrobky osobní hygieny, které jsou považovány za šetrnější ke zdraví žen a méně škodlivé pro životní prostředí než tradiční výrobky..

Během menstruace je obzvláště nutné dodržovat pravidla hygieny (denní sprcha, mytí 2-3krát denně) vzhledem k tomu, že krvavý menstruační tok je příznivou živnou půdou pro bakterie, včetně patogenních. Také nemůžete používat fyzickou aktivitu, potřebujete duševní odpočinek.

Lék nedoporučuje úplné namáčení a koupání (ve sladké i slané vodě); doporučuje se ke koupání použít sprchu. Sexuální vztahy jsou přísně kontraindikovány kvůli nebezpečí infekce; také alkohol a kořeněná jídla, protože zvyšují děložní krvácení kvůli přívalu krve do břišních orgánů [3].

Poruchy menstruace

Menstruační nepravidelnosti jsou poměrně časté a jsou omezeny:

 1. Zastavení nebo zastavení (amenorea),
 2. Odchýlené nebo vytěsněné krvácení (menstruatio vicaria),
 3. Posílení (menoragie),
 4. Bolestivá menstruace (dysmenorea, stará algomenorea).

Zastavení menstruace závisí na různých podmínkách. Početí zastaví normální tok krve a představuje fyziologickou příčinu. Menstruace se může zastavit při jakékoli významné ztrátě krve jinou částí těla, v takovém případě je menstruační krev zadržena nebo odstraněna jinými prostředky [co? Když se menstruace zastaví, je třeba mít na paměti příčinu této abnormality. Pokud po nachlazení po emočním utrpení menstruace po dlouhou dobu nenastane, je nutné se poradit s lékařem. Zvláštní zmínku si zaslouží mechanické zpoždění menstruace; stane se to, když se zúží vchod do pochvy, když se zúží samotná pochva a děložní čípek.

Někdy se krvácení objeví v kterékoli části vzdálené od dělohy, od druhé, tok lze buď snížit nebo zastavit, tento jev se nazývá dodatečná nebo odchylná menstruace. V takových případech k toku obvykle dochází na místech bez kůže, například na ranách, vředech; také v sliznici, např. v ústech, nosu. Obecně řečeno, na povrchu těla není jediný bod, kde by nebyla pozorována další menstruace. Navíc ve vaječnících existují jevy, které jsou běžné pro menstruaci..

U menoragie se zvyšuje průtok. To se děje u onemocnění dělohy nebo sousedních orgánů: se zánětem dělohy, s erozí děložního čípku, s infuzí krve širokých vazů atd.; někdy nejsou žádné poruchy dělohy a zvýšený průtok závisí na obecném zhoršení zdraví.

Dysmenorea se týká menstruace, která je bolestivá. S nimi často odcházejí krevní sraženiny. Během léčby je věnována pozornost základní příčině nepravidelnosti menstruace a snaží se ji odstranit..

Menstruace v náboženství

Mayská mytologie vysvětluje původ menstruace jako trest za porušení ženských sociálních pravidel manželství. Podle mayských přesvědčení se menstruační krev mění v hady a hmyz používaný v černé magii, dokud se skrze ni nezrodí měsíční bohyně [4].

V tradičním nepálském kultu existuje zvyk ctít vybrané malé dívky jako inkarnace bohyně Teledju, která sahá až do doby před třináctým stoletím. Podle legendy si bohyně hrála na kostky s vládcem Nepálu, dokud ji urážlivými pohledy neurazil. Urazený Teledju slíbil, že se od té doby do země nikdy nevrátí, kromě masky mladé dívky Kumari. Od té doby existuje kult úcty k dívkám Kumari, živým inkarnacím Teleju, které jsou za takové považovány až do nástupu první menstruace, po které údajně bohyně opustí tělo. Těžká nemoc, těžká ztráta krve v důsledku traumatu a dokonce i smích jsou také považovány za odchod bohyně a jsou důvodem pro návrat dívky do normálního života [5].

V abrahamských náboženstvích je menstruační krev považována za rituálně nečistou, sex a některé náboženské rituály jsou během menstruace zakázány..

V satanismu, magii, telemických a gnostických náboženských obřadech se menstruační krev (nazývaná „krev měsíce“ kvůli blízkosti lunárního a menstruačního cyklu) používá jako svatyně, kterou účastníci náboženských rituálů pijí přímo nebo se přidávají k jídlu během náboženských rituálů [ 6].

viz také

Menstruace ve Wikislovníku ?
Menstruace na Wikimedia Commons ?
 • Menarche
 • Předmenstruační syndrom
 • Menopauza
 • Amenorea
 • Opsomenorea
 • Algomenorea
 • Děložní krvácení
 • Léky, které snižují menstruační bolest

Literatura

 • V. N. Serov, V. N. Prilepskaya, T. V. Ovsyannikova "Gynekologická endokrinologie" (3. vydání), - M.: MEDpress-inform, 2008. ISBN 5-98322-449-2
 • V. I. Kulakov, V. N. Serov "Racionální farmakoterapie v porodnictví a gynekologii", - M.: Litterra, 2005. ISBN 5-98216-025-3

Poznámky

 1. ↑ Hygiena menstruace
 2. ↑ Metoda laktační amenorey (MLA)
 3. ↑ 12 Menstruace - článek z Velké sovětské encyklopedie
 4. ^ Braakhuis, HEM (2005), Xbalanque kánoe. Původ jedu v mýtu o kolibřících Q'eqchi'-Mayan, Anthropos 100: 175-185
 5. ^ Kooij, K. R. Náboženství v Nepálu. Brill Academic Publishers, 1978. ISBN 9004058273
 6. ↑ Mass of the Phoenix Sun Crosses the Propast

Odkazy

 • Menstruation // Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary: V 86 svazcích (82 svazků a 4 další). - SPb., 1890-1907.
 • T.A. Agapkina. Menstruace v představeních slovanské lidové kultury
 • Více o menstruaci a menstruačním cyklu
Lidský reprodukční systém
Pánské
Menstruační cyklus
Události a fázeMenstruace • Folikulární fáze • Ovulace • Luteální fáze
Fáze životaMenarche • Menopauza
Sledování SystémyPotlačení
PříznakyHormonální antikoncepce Metoda laktační amenorey
PoruchyAmenorea Anovulace Zpožděná menstruace Dysmenorea Hypomenorea Nepravidelná menstruace Menometroragie Menoragie Metroragie Oligomenorea
Podobné událostiFolliculogenesis McClintockův efekt předmenstruační syndrom / předmenstruační dysforická porucha
V kultuře a náboženstvíChhaupadi Menstrual Taboos Nida

Wikimedia Foundation. 2010.

 • Altshuller, Genrikh Saulovich
 • Germánské jazyky

Podívejte se, co je „Menstruace“ v jiných slovnících:

MENSTRUACE - (New Lat. Menstruatio, od měsíce mensis). Měsíční očista, předpisy. Slovník cizích slov obsažených v ruském jazyce. Chudinov AN, 1910. MENSTRUACE Novolatinsk. menstruace, od mensis, měsíc. Měsíční očista. Vysvětlení 25 000...... Slovník cizích slov ruského jazyka

MENSTRUACE - měsíční krvácení z dělohy; začíná u žen během puberty a pokračuje až do menopauzy (viz menopauza). Průměrný věk, ve kterém je pozorována první menstruace, se pohybuje mezi 13-15 lety. V...... Stručná encyklopedie domácnosti

MENSTRUACE - MENSTRUACE. Obsah: Čas výskytu a konce. 85 5 Délka, sup a postava M. 857 Příčiny a biologický význam M. 861 Vliv menstruačního cyklu na tělo, na jednotlivé systémy a orgány. 8R6...... Velká lékařská encyklopedie

menstruace - menstruace, měsíce, předpisy, krev, hosté, červený karafiát, demonstrace, teta; dámské záležitosti, menorea, algodismenorea, barvy, kritické dny, tyto záležitosti, svátky, nebezpečný záliv, slavnostní, říje, měsíce Slovník ruských synonym. menstruace... Slovník synonym

Menstruace - nebo menstruace, pravidelnost, měsíční čištění (menstruace), říje (u zvířat) je druh krvácení ze sliznice dělohy, pozorovaný u žen a žen některých savců, v době puberty a...... Encyklopedie Brockhaus a Efron

menstruace - MENSTRUACE, menstruace, zastaralé. předpisy, hovorové hosté, hovorově barvy, hovorové měsíce, plk. svátky, hovorové svátky, inf. slavnostní, hovorový cyklus, rampa. pokles krev, plk. omezený, hrubý estrus... Slovník-tezaurus synonym ruské řeči

MENSTRUACE - (z latinského menstruace měsíčně), cyklický výtok krve z dělohy spojený s plodností u dívky, která dosáhla puberty (častěji od 12 let) a žen v plodném věku (obvykle do 47-50 let). Dokončuje cyklus změn v...... moderní encyklopedii

MENSTRUACE - (z latinského menstruace měsíčně) cyklický výtok krve z dělohy u dívky, která dosáhla puberty (11-12 let), a žen v plodném věku (do 47-50 let). Přichází každých 26-29 dní, méně často po 21-24 dnech. (zkrácený cyklus) nebo...... Velký encyklopedický slovník

MENSTRUATION - MENSTRUATION, menstruation, usually pl., Wives. (nové lat. menstruatio) (zlato). Měsíční děložní krvácení u ženy; stejné jako předpisy, menstruace. Ushakovův vysvětlující slovník. D.N. Ushakov. 1935 1940... Ushakovův Vysvětlující slovník

MENSTRUATION - MENSTRUATION, and, wives. Měsíční výtok krve z dělohy ženy (a také u ženských primátů). | adj. menstruační, oh, oh. M. cyklus. Ozhegovův vysvětlující slovník. S.I. Ozhegov, N.Yu. Shvedova. 1949 1992... Ozhegovův vysvětlující slovník

MENSTRUACE - ženy, lat. menstruace, očista, čas (ona je v té době), košile, na sobě, praní, naléhavé, krev, žena, dočasné, husté. Dahlův vysvětlující slovník. V A. Dahl. 1863 1866... Dahlův vysvětlující slovník

Menstruace u žen: když se menstruace změní v kritické dny

Reprodukční systém zdravé ženy je velmi složitý a funguje s jasným cyklem. Hlavním reprodukčním procesem v ženském těle je menstruace - menstruační cyklus, přísně regulovaný hormony.

Hlavní funkcí menstruačního cyklu je příprava reprodukčního systému a dalších orgánů ženy na početí a porod. Na tomto základě je nástup menstruace signálem zralosti těla dívky, což naznačuje její fyziologickou připravenost na mateřství. Spolu s gynekology a endokrinology z Diana Medical Center zjistíme, co je menstruace, jaký menstruační cyklus je považován za normální a v jakých situacích byste měli mít podezření na patologii a poradit se s lékařem.

menstruace u žen

"data-medium-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/mesyachnyie-u-zhenshhin.jpg?fit=450%2C298&ssl= 1? V = 1572898748 "data-large-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/mesyachnyie-u-zhenshhin.jpg?fit = 829% 2C550 & ssl = 1? V = 1572898748 "src =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/mesyachnyie-u-zhenshhin-829x550. jpg? resize = 790% 2C524 "alt =" menstruace pro ženy "width =" 790 "height =" 524 "srcset =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/ uploads / 2017/03 / mesyachnyie-u-zhenshhin.jpg? w = 829 & ssl = 1 829w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/mesyachnyie -u-zhenshhin.jpg? w = 450 & ssl = 1450 w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/mesyachnyie-u-zhenshhin.jpg? w = 768 & ssl = 1 768 w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/mesyachnyie-u-zhenshhin.jpg?w=1063&ssl=1 1063w " size = "(max. šířka: 790px) 100vw, 790px" data-recalc-dims = "1" />

Co je to menstruace?

Menstruace nebo menstruace se nazývá špinění z pochvy, které se u ženy vyskytuje přibližně jednou za měsíc a trvá v průměru 3–5 dní. Výtok je oddělená vnitřní vrstva dělohy, která se obnovuje každý měsíc. Normálně každý den menstruace ztrácí žena 50 až 250 mililitrů krve, což při normální době menstruace nezpůsobuje v těle komplikace a je rychle obnoveno. Pokud žena ztratí více krve než tato norma každý den nebo její menstruace trvá déle než 6-7 dní, může se objevit anémie nebo anémie..

Proces menstruace je fyziologický a měl by se pravidelně vyskytovat v těle každé dívky, která dosáhla puberty. Zároveň nelze uvažovat o menstruaci izolovaně, protože tento jev je nedílnou fází komplexního menstruačního cyklu..

Menstruační cyklus a jeho vlastnosti

Menstruační cyklus je regulován hormonálními faktory. Proces regulace zahrnuje hormony mozkové kůry, hypotalamu, hypofýzy a žláz s vnitřní sekrecí. Jsou to hormony působící na orgány reprodukčního systému, které způsobují všechny procesy, ke kterým dochází během ženského menstruačního cyklu.

Podle gynekologů je normální menstruační cyklus 21 až 35 kalendářních dnů. Ženy nejčastěji zaznamenávají trvání měsíčního cyklu od 26 do 30 dnů. Při absenci závažných patologií reprodukčního systému jsou menstruační ženy pravidelné a stabilní. Posun určitého stupně o několik dní zároveň není patologií a je považován za normální fyziologický jev..

Vzhledem k fázím menstruačního cyklu je třeba zmínit, že jeho začátek je vždy považován za první den menstruace. To znamená, že ženský cyklus je považován za „z období do období“. Pokud však jde o gynekologická stadia, odborníci navrhují zvážit mírně odlišnou klasifikaci stadií.

Fáze číslo 1 - folikulární období menstruace

Na začátku menstruačního cyklu má ženské tělo velmi nízkou koncentraci ženských hormonů estrogenu. Taková nízká hladina se stává podnětem pro hypotalamus k produkci speciálních uvolňujících hormonů, které dále ovlivňují tkáň hypofýzy. Právě v hypofýze se produkují dvě hlavní hormonální látky, které regulují měsíční cyklus - folikuly stimulující hormon (FSH) a luteinizační hormony (LH).

Tyto chemikálie vstupují do krevního řečiště a dostávají se do tkání vaječníků ženy. Výsledkem této interakce je, že vaječníky začnou produkovat ty estrogeny, které v těle v prvních dnech menstruačního cyklu nestačí. Vysoká hladina estrogenu v krvi je nezbytná pro zahájení procesu aktivního růstu folikulů (ženských zárodečných buněk) ve vaječnících.

Každý měsíc v ženském těle začne dozrávat několik takových buněk najednou, mezi nimiž vynikne jeden dominantní folikul. Jedná se o proces zrání a růstu folikulu, který vytvořil základ pro přiřazení názvu první fázi menstruačního cyklu, která se nazývá folikulární. Doba trvání prvního stadia může být u každé ženy odlišná, avšak v průměru s 28denním cyklem zrání folikulu trvá přibližně 14 dní. Čím déle tato fáze trvá, tím delší je celý menstruační cyklus ženy..

Fáze číslo 2 - Ovulace

Jak bylo uvedeno výše, během první fáze dominantní folikul aktivně a rychle roste. Během této doby se jeho velikost zvětší asi pětkrát, v důsledku čehož zvětšená buňka vyčnívá za stěny vaječníku, jako by z ní vyčnívala. Výsledkem tohoto výčnělku je prasknutí folikulární membrány a uvolnění vajíčka připraveného k dalšímu oplodnění. Právě v této fázi menstruačního cyklu začíná nejpříznivější období pro početí dítěte. Není obtížné vypočítat datum ovulace, zvláště pokud má žena stabilní a pravidelný menstruační cyklus. Den ovulace nastává přesně 14 dní před prvním dnem nástupu menstruace.

"data-medium-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/menstrualnyiy-tsikl.jpg?fit=316%2C300&ssl=1? v = 1572898748 "data-large-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/menstrualnyiy-tsikl.jpg?fit=579%2C550&ssl = 1? V = 1572898748 "src =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/menstrualnyiy-tsikl.jpg?resize=745%2C708 " alt = "menstruační cyklus" width = "745" height = "708" srcset = "https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/menstrualnyiy-tsikl.jpg? w = 745 & ssl = 1 745w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/menstrualnyiy-tsikl.jpg?w=316&ssl=1 316w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/menstrualnyiy-tsikl.jpg?w=579&ssl=1 579w "sizes =" (maximální šířka: 745px) 100vw, 745px "data-recalc-dims =" 1 "/>

Fáze číslo 3 - Fáze žlutého tělíska

Po prasknutí folikulu se na stěně vaječníku vytvoří tzv. Žluté tělísko. Tato formace je aktivně vylučována těhotenskými hormony - progesteron a estradiol. Pokud se během ovulace spojí vajíčko a spermie a dojde k početí, placenta se vytvoří z žlutého tělíska. Pokud nedošlo k oplodnění, vytvoří se místo žlutého tělíska malá plocha tkáně jizvy. Fáze žlutého tělíska trvá téměř u všech žen přibližně 14 dní.

Fáze číslo 4 - nulová fáze menstruace nebo menstruace

Pokud nedošlo k těhotenství, nastanou dystrofické změny ve funkční (slizniční) vrstvě dělohy, což způsobí její odmítnutí. Tomu se říká menstruace. Během tohoto procesu prasknou cévy zásobující endometrium dělohy, což je doprovázeno krvácením. Výsledkem je, že během kritických dnů si žena všimne, že spolu s krví v pochvě vycházejí z dělohy části oddělené slizniční vrstvy dělohy..

Během menstruace tedy dochází k procesům oddělení děložního endometria a jeho následnému zotavení současně, což začíná druhý den kritických dnů. Po celou dobu menstruačního cyklu vrchní slizniční vrstva dělohy zhustne 4-5krát, poté se opakují všechny fáze.

Kdy by měla přijít první menstruace?

"data-medium-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/kalendar-mesyachnyih.jpg?fit=254%2C300&ssl=1? v = 1572898748 "data-large-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/kalendar-mesyachnyih.jpg?fit=466%2C550&ssl = 1? V = 1572898748 "src =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/kalendar-mesyachnyih-254x300.jpg?resize=331% 2C391 "alt =" měsíční kalendář "width =" 331 "height =" 391 "srcset =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploadalendars/2017/03/k -mesyachnyih.jpg? w = 254 & ssl = 1 254w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/kalendar-mesyachnyih.jpg?w=466&ssl= 1 466 W, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/03/kalendar-mesyachnyih.jpg?w=597&ssl=1 597w "sizes =" (max- šířka: 331px) 100vw, 331px "data-recalc-dims =" 1 "/> K první menstruaci dochází v pubertě. Podle lékařské statistiky je toto věkové rozmezí od 8 do 16 let. Nejčastěji dívka najde svůj první menstruační tok ve věku 11 až 14 let. V tomto věku musí matka nebo jiný starší příbuzný rozhodně připravit dívku na tento proces, protože nedostatek dostatečných znalostí může vést k psychickému traumatu dítěte. Známky naznačující bezprostřední nástup menstruace jsou:

 • zvětšení mléčných žláz;
 • aktivní růst vlasů v oblasti ohanbí a podpaží;
 • neobvyklý vaginální výtok.

Podle lékařského výzkumu se věk nástupu první menstruace u matky a dcery často sbližuje, proto byste se měli na tuto věkovou hranici předem připravit..

Když se menstruace zastaví?

Ne nástup další menstruace nemusí znamenat ani těhotenství ženy, ani nástup menopauzy. Někdy je nepřítomnost menstruace příznakem závažné patologie v těle, a proto je první věcí, kterou je třeba v této situaci udělat, poradit se s gynekologem. Věk menopauzy u zdravé ženy se pohybuje v rozmezí 45–55 let, byly však zaznamenány případy dřívější i pozdní menopauzy. Celý proces menopauzy obvykle trvá asi dva roky, během nichž žena zaznamená neobvyklou menstruaci s neobvyklým průběhem.

Zvláštní pozornost si zaslouží otázka obnovení menstruačního cyklu po těhotenství a porodu. Pokud žena nedojčí své dítě, menstruace se obvykle vrátí během 2-3 měsíců. Pokud má mladá matka normální laktaci, období nepřítomnosti menstruace lze odložit na celou dobu kojení. Faktem je, že specifický hormon prolaktin je zodpovědný za produkci mléka v těle matky, což brání obnovení menstruačního cyklu. Pokud se však během krmení vrátily kritické dny ženě, nepovažuje se to za něco neobvyklého a patologického..

Menstruace - norma a patologie

Normální menstruační cyklus tedy trvá 21 až 35 dní. Samotné kritické dny jsou pozorovány po dobu 3 až 6 dnů, během nichž žena ztrácí každý den 50 až 250 mililitrů krve. Zdravý zástupce spravedlivého pohlaví by neměl pociťovat silné pocity bolesti a zaznamenávat živé patologické příznaky. Jakékoli porušení a odchylky od těchto norem jsou považovány za patologie a vyžadují povinný lékařský zásah..

Gynekologové identifikují následující možné patologie menstruačního cyklu:

Amenorea - zpožděná menstruace

Tento termín znamená nepřítomnost menstruace po dobu nejméně tří měsíců bez fyziologického důvodu. To znamená, že absence menstruace s amenoreou není spojena s těhotenstvím, laktací nebo menopauzou. Amenorea může být příznakem takových nebezpečných patologií, jako je syndrom rezistentních vaječníků, atrézie cervikálního kanálu, virilizující nádory vaječníků, nitroděložní synechie (Ashermanův syndrom) atd. Také absence menstruace se může stát charakteristickým znakem závažných hormonálních poruch v těle i psychogenních poruch. Někdy je amenorea pozorována u ženy po silném dramatickém úbytku hmotnosti.

Menoragie nebo hypermenorea - bohatá období

Příliš silná nebo prodloužená období, která jsou doprovázena významnými ztrátami krve. O takovém patologickém stavu se mluví, pokud kritické dny trvají déle než 7 dní nebo denní ztráta krve přesahuje 200 mililitrů. Obvykle s menoragií jiné patologické příznaky zcela chybí, ale žena pociťuje značné nepohodlí kvůli tak velkému výtoku. Příčinou nadměrně těžkých období mohou být onemocnění ženského reprodukčního systému, jako je endometrióza a děložní myomy. Ve výjimečných případech je tato odchylka od normy způsobena poruchou krvácení. Podobné porušení menstruační funkce lze pozorovat také u žen, které dříve měly nainstalované nitroděložní tělísko pro antikoncepci..

Dysmenorea - bolest během menstruace

P představuje menstruaci, která je doprovázena syndromem intenzivní bolesti, který narušuje běžnou profesionální činnost a motorickou aktivitu ženy. V tomto případě je bolest obvykle lokalizována v dolní části břicha a šíří se do bederní oblasti. Akutní bolest může být doprovázena také nadýmáním. Podle lékařů více než 50% všech žen pravidelně čelí dysmenorei. Hledání příčiny tohoto stavu by mělo spočívat v oblasti výzkumu endometriózy, fibroidů, zánětu vejcovodů..

Nepravidelná menstruace

Některé ženy si povšimly, že mezi nástupem kritických dnů mají jiné období. Pokud dojde k narušení menstruačního cyklu alespoň 3krát ročně, lékaři hovoří o pravděpodobnosti patologických procesů v těle ženy. Příčinou nepravidelné menstruace mohou být gynekologické nádory, cysty, polypy endometria, zánětlivá onemocnění myo- a endometria, děložní myomy, endometrióza. Toto porušení je často výsledkem hormonálního narušení. Mezi fyziologické příčiny nepravidelných období patří následky potratu, kyretáže a porodu..

Krvácení mezi obdobími

Pokud má žena mezi 10. a 25. dnem menstruačního cyklu nějaké krvácení z genitálního traktu, mluví o intermenstruačním krvácení. Uprostřed cyklu může být tento jev způsoben fyziologickým procesem ovulace, a to prasknutím folikulu. V tomto případě si žena všimne vzhledu průhledných slizničních sekretů pruhovaných krví. Podobné projevy jsou pozorovány také u některých osob spravedlivého pohlaví, které začaly užívat hormonální antikoncepci nebo užívaly léky pro nouzovou antikoncepci. Patologické příčiny krvácení mezi obdobími zahrnují hormonální změny, trauma genitálií, polypy endometria, hyperplazie endometria, cysty a nádory vaječníků.

Komplex příznaků nazývaný premenstruační syndrom (PMS) je považován za samostatnou odchylku od normy. Tento stav je znám u mnoha žen a je doprovázen bolestivostí břicha a mléčných žláz, bolestmi hlavy, podrážděností a zvýšenou únavou, akné a neobvyklým vaginálním výtokem. Všechny tyto nepříjemné projevy jsou obvykle zaznamenány několik dní před nástupem menstruace a mohou přetrvávat po celou dobu menstruace. Jednoznačný seznam příčin provokace PMS dosud nebyl identifikován, nicméně většina odborníků se domnívá, že všechny patologické projevy před menstruací jsou spojeny s hormonální nerovnováhou v těle.

Jmenování gynekologa

Gynekologie je lékařská oblast, která zkoumá sexuální a reprodukční zdraví žen a pomáhá ženám také během porodu a porodu. Recepce gynekologa je povinnou součástí života každé ženy.

Přijetí endokrinologa v Petrohradě

Endokrinologie je věda zaměřená na diagnostiku a léčbu nemocí žláz s vnitřní sekrecí, které produkují nejdůležitější regulační chemikálie - hormony. Přijetí endokrinologa je předpokladem pro úspěšnou léčbu jakékoli endokrinní patologie.

Moderní 3D ultrazvuk, 4D s Dopplerem od společnosti Samsung Medison

Moderní 3D ultrazvuk (4D) s Dopplerem nelze provést bez vysoce kvalitního a přesného vybavení. Ultrazvukový přístroj SonoAce X8 je univerzální ultrazvukový skener od společnosti Samsung Medison - jednoho z nejlepších odborných přístrojů používaných v evropské medicíně. Sdílet odkaz:

Jaká jsou porušení menstruace je třeba navštívit lékaře?

Otázkami menstruačních nepravidelností se zabývají především gynekologové. Vzhledem k tomu, že reprodukční funkce ženy je pod vlivem hormonální regulace, bude v případě menstruačních poruch potřebovat žena také další konzultaci s endokrinologem. Poraďte se s lékařem ohledně jakýchkoli nepravidelností menstruace. Příznaky těchto poruch jsou následující:

 • časný nástup menstruace u dívky (pokud první menstruace přišla před 8. rokem věku);
 • jakékoli zpoždění v menstruačním cyklu, pokud je vyloučeno těhotenství - podle oficiálních doporučení byste měli kontaktovat gynekologa, pokud po dobu tří měsíců nedojde k menstruaci, ale dnes lékaři trvají na dřívější léčbě;
 • doba menstruačního cyklu je delší než 21-35 dnů;
 • přítomnost intermenstruačního krvácení - špinění mezi 10. a 21. dnem cyklu;
 • nepravidelný nástup kritických dnů;
 • bolest v dolní části břicha, která ženě způsobuje značné nepohodlí;
 • bohatá menstruace, která trvá déle než 7 dní;
 • menstruace je doprovázena zvýšením tělesné teploty.

Pravidelnost menstruačního cyklu je důležitou charakteristikou reprodukčního a celkového zdraví ženy, takže jakékoli neobvyklé projevy a příznaky by měly být důvodem pro kontakt s odborníkem. Čím dříve má pacient obavy a podstoupí nezbytnou diagnostiku, tím je pravděpodobnější, že rychle obnoví zdraví žen..

Kde se nechat otestovat a podstoupit úplné vyšetření pro nepravidelná období

Multidisciplinární lékařské centrum Diana nabízí pacientům profesionální poradenství od vysoce kvalifikovaných odborníků v oboru gynekologie a endokrinologie. Klinika je vybavena inovativním diagnostickým a terapeutickým vybavením a neustále zavádí nové metody léčby onemocnění gynekologické sféry a obnovení normálního menstruačního cyklu. Vaše období by neměla být kritickými dny!

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter

Menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví žen; obvykle by menstruace měla být pravidelná. Pokud dojde k poruše v menstruačním cyklu, ženy se snaží pochopit příčiny porušení a zlepšit fungování těla.