Až nastane klimakterické období

Menopauza začíná po 40–45 letech, kdy většina žen má nejen děti, ale i vnoučata. Zdá se, že příroda naprogramovala menopauzu na nebezpečný věk pro těhotenství, kdy pravděpodobnost potratu dosáhne 34% a věková matka má celou „hromadu“ chronických patologií. Nedívejte se tedy na menopauzu jako na trest. Ano, toto období je doprovázeno zhoršením blahobytu, ale to lze vyřešit. Nejdůležitější je neváhat a hned na začátku kontaktovat gynekologa. A řekneme vám, jak rozpoznat první „zvony“ fyziologického stavu.

Co je to menopauza

Climax je období změn souvisejících s věkem, které se vyznačuje zastavením reprodukčního systému a zvýšením hladiny LH, FSH. Samotný koncept pochází z řeckého slova κλῖμαξ (schodiště) a anglického klimaxu (krok).

U téměř všech žen trvá menopauza 10–15 let. A jen u některých se obtížné období natahuje na 30 a více let..

Dříve či později nastane u každé ženy období menopauzy. Fyziologický proces je doprovázen charakteristickými příznaky a jen několik z nich může přežít menopauzu bez lékařské pomoci. Pocit nevolnosti je spíše vzorem než odchylkou od normy, protože zánik funkce vaječníků vede k hormonální nerovnováze a tělo se snaží přizpůsobit novým podmínkám. Proto poruchy centrálního nervového systému, křehkost kostí a další, nepříjemné následky.

Po celý život je hormonální pozadí ženy překresleno nejméně třikrát: během puberty, během těhotenství a během menopauzy.

Při normální hladině LH, FSH, estrogenu a progesteronu dochází k ovulaci a v případě potřeby může žena otěhotnět. Ale ne během menopauzy, kdy reprodukční systém zastaví svou činnost..

Hlavní předpoklady pro rozvoj menopauzy:

 1. Hladina gonadotropních hormonů (které nejsou vytvářeny vaječníky) se zvyšuje.
 2. Obsah estrogenu je výrazně snížen (funkčnost vaječníků každý den oslabuje a nejsou schopny poskytnout ženskému tělu nejdůležitější pohlavní hormon).
 3. Hormony stimulující folikuly nejsou schopny obnovit funkci vaječníků.
 4. Počet vajec klesá (tělo přijímá 1 milion vajec ještě v děloze a za celý svůj život spotřebuje jen polovinu. Zbytek vajec ((ovariální ovariální rezerva)) postupně odumírá.

Ženské tělo obvykle stárne z výše uvedených důvodů. Stává se však, že menopauza nastává pod vlivem vnějších negativních faktorů, a to:

 1. Po chirurgickém odstranění dělohy a vaječníků (umělá menopauza).
 2. Po cyklu paprsků pro léčbu maligních novotvarů (radiační menopauza).
 3. Patologie endokrinního systému, vyčerpání, onemocnění nervového systému (časná menopauza u žen do 40 let).
 4. Syndrom vyčerpání vaječníků (menopauza se vyskytuje u dívek mladších 30 let). Extrémně vzácné.

Jak nevynechat nástup menopauzy

Terapeuti nemají čas vidět, jak si 40leté pacientky stěžují na tlakové rázy, bolesti břicha nebo ranní ztuhlost (pokus o přesměrování k ženskému lékaři je navíc vnímán jako neochota pomoci). To není překvapující, protože menopauza vyvolává stav hbitosti a většinu příznaků menopauzy doprovázejících toto období lze připsat rozvoji onemocnění nebo exacerbaci chronické patologie. Ušetříme vás před chybami jiných lidí a zvýrazníme projevy, které nepochybně naznačují začátek hormonálních změn.

Hlavním předzvěstí první fáze menopauzy jsou menstruační nepravidelnosti.

Ne všechny ženy mají menstruaci jako hodinky. Takže předčasná menstruace nebo pozdní menstruace nemusí vždy znamenat nástup menopauzy. Lepší pozornost věnujte intenzitě a délce krvácení (důvod k obavám: výtok se stal hojnějším nebo naopak sotva znatelným a kritické dny trvají déle nebo méně než obvykle).

Bolestivost mléčných žláz, přítomnost tuleňů v nich může naznačovat jak vyhynutí reprodukční funkce, tak přítomnost hyperestraie (zvýšená aktivita vaječníků a vysoká koncentrace estrogenu v těle). Jedná se o patologický stav, který vyžaduje pomoc odborníka..

Podle statistik si většina žen s menopauzou stěžuje na následující příznaky:

 • náhlé závratě, pulzující bolest hlavy, zvýšený krevní tlak;
 • podrážděnost, pocit úzkosti, nestabilní psychoemoční stav;
 • nespavost v noci a ospalost během dne, častá noční probuzení;
 • rychlá srdeční frekvence, nevolnost, otoky a bolesti kloubů;
 • snížený sexuální zájem o příslušníky opačného pohlaví;
 • zácpa, nadýmání, nedobrovolné močení;
 • pokles množství vaginálních sekrecí, což činí z pohlavního styku poměrně bolestivý postup.

Nejběžnějším příznakem menopauzy jsou návaly horka, které stoupají k obličeji a pokrývají krk a horní část hrudníku. Záchvaty se často vyskytují odpoledne nebo v noci. Na schůzku s gynekologem si ženy trpící návaly horka stěžují na náhlé zarudnutí kůže, zvýšené pocení a náhlý pokles krevního tlaku.

Podle statistik více než 51% žen snáší menopauzu tvrdě, 33% pociťuje mírné projevy syndromu a pouze 16% pacientů si nestěžuje na zhoršení svého stavu..

TOP 8 mylných představ o menopauze

Někdy jsou změny, ke kterým dochází v těle během menopauzy, interpretovány nesprávně. Na tomto základě vzniklo mnoho mylných představ, které se pokusíme vyvrátit.

# 1 Časná sexuální aktivita - časná menopauza

Věk sexuálního debutu nijak neovlivňuje načasování menopauzy. Čas nástupu menopauzy určuje genetika, zdravotní stav ženy.

Zajímavý! Vědci tvrdí, že ženy závislé na nikotinu procházejí menopauzou o 2 roky dříve než jejich nekuřácké přítelkyně.

№2 Climax přichází okamžitě

Menopauza je postupné zastavení práce vaječníků, které jsou zodpovědné za produkci ženských pohlavních hormonů. Hladká hormonální změna tedy trvá několik let a žena má čas si plně „užít“ vše, co z toho vyplývá..

# 3 Menopauza je čistě ženský problém

S věkem dochází k poklesu produkce pohlavních hormonů u obou pohlaví. Pojem „mužská menopauza“ tedy existuje. Pokles testosteronu navíc začíná ve věku 30 let a každý rok klesá o pár procent..

Všimněte si, že muži mají větší štěstí a nečelí projevům vyčerpávajícího klimakterického syndromu..

# 4 S nástupem menopauzy je těhotenství nemožné

Častá chyba, která každoročně vede k tisícům nechtěných těhotenství. Nevzdávejte se antikoncepce, dokud neuplyne alespoň rok od posledních kritických dnů.

# 5 Zapomnětlivé hloupé dívky?

Je pošetilé domnívat se, že zapomnění ve stáří je vyvoláno výhradně nedostatkem estrogenu. S věkem se přívod krve do mozku zpomaluje, což vede k oslabení myšlenkových procesů atd..

# 6 Sbohem zubům

Zuby se ničí ne kvůli zániku reprodukčních funkcí, ale kvůli přirozenému stárnutí těla. Nedostatek estrogenu vede k mnoha problémům, ale neovlivňuje zuby.

Menopauza č. 7 zabíjí sexuální nutkání

Ano, asi polovina žen ztrácí zájem o sex, ale druhá polovina je nadále sexuálně aktivní. Je to jen to, že první trpí bolestí při kontaktu, zatímco druhí používají maziva k mazání pochvy a kvalita jejich sexuálního života se nesnižuje.

# 8 Hormonální terapie způsobuje rakovinu

Nezpůsobuje, ale urychluje vývoj současných nádorových procesů. Proto si před užitím HRT prostudujte kontraindikace a možné vedlejší účinky léků..

Dobré zprávy! Britští lékaři našli způsob, jak oddálit nástup menopauzy o 20 let. Za tímto účelem je vaječníková tkáň zdravé ženy transplantována do oblasti s dobrým zásobováním krví: podpaží atd. Vědci tvrdí, že to nejen oddálí stárnutí těla, ale také zabrání rozvoji nebezpečných nemocí souvisejících s věkem. Cena procedury je od 8 do 13 tisíc amerických dolarů.

Klimakterický syndrom

Na rozdíl od prvních, často slabě vyjádřených příznaků hormonálních změn, nelze přehlédnout jasné příznaky menopauzálního syndromu. Odborníci rozdělují projevy do tří hlavních skupin:

Neurovegetativní

U 98% žen je období menopauzy doprovázeno návaly horka, nadměrnou aktivitou potních žláz, horečkou a tachykardií. Bez včasné korekce hormonálního pozadí se stav zhoršuje rostoucími bolestmi hlavy, hypertenzní krizí, vazomotorickou rýmou. Mnoho pacientů si stěžuje na necitlivost končetin, křeče, suchou pokožku, otoky a poruchy spánku. V pokročilých případech dochází k záchvatům paniky a astmatickým záchvatům.
Bolestivé pocity vyvolané přecitlivělostí centrálního nervového systému se vyskytují v různých částech těla.

Psychoneurotické

Psychoneurotické projevy menopauzálního období se vyskytují asi u 13% pacientů „nebezpečného“ věku. Ženy si stěžují na oslabenou mozkovou činnost, chronickou únavu a výkyvy nálad. To negativně ovlivňuje fyzický i intelektuální výkon..

Hlavním předpokladem pro rozvoj psychoneurotických symptomů je vnímání menopauzy jako osobní tragédie. Asi 10% pacientů označuje obtížné období jako konečný příchod stáří a upadá do těžké deprese. Vyvést ženu z tohoto stavu vyžaduje spoustu času a úsilí..

Somatická

Somatické příznaky jsou důsledkem obecných změn souvisejících s věkem, reakce těla na pokles hladiny estrogenu. Stěny pochvy se ztenčují, podpůrné svaly pánve ztrácejí tón, což může vést k prolapsu pochvy a dělohy. Nemyslete si však, že na množství estrogenu závisí pouze reprodukční systém. Nedostatek kolagenu způsobený „hormonálním výkyvem“ ovlivňuje nehty, vlasy, kůži, mléčné žlázy. Kůže je tenčí, méně elastická a pokrytá sítí vrásek souvisejících s věkem.

Zajímavý! U některých žen vede pokles hladiny estrogenu ke snížení zabarvení hlasu..

Když obvykle nastane menopauza

Mnoho lidí se zajímá o: jak stará obvykle začíná menopauza u žen? Chcete-li poskytnout podrobnou odpověď, zvažte období vyhynutí reprodukčního systému ve fázích:

Premenopauza

K nástupu premenopauzy obvykle dochází ve věku 45 let (u některých se první příznaky objevují ve věku 38-40 nebo dokonce 50 let). Vaječníky stále fungují, ale menstruační cyklus již byl narušen: menstruace pokračuje jakkoli a kdykoli se jim zlíbí. Žena čelí záchvatům bolesti hlavy, apatii, sníženému pohlavnímu styku a návalům horka.

Menopauza

Tato fáze menopauzy začíná u žen ve věku „něco přes 50“. Tělo již plně pociťovalo nedostatek estrogenu, kritické dny přicházejí každé tři až čtyři měsíce nebo vůbec. Pacienti čelí projevům osteoporózy, prudkému zvýšení krevního tlaku atd..

Perimenopause

Období menstruačního přechodu nastává 12 měsíců po poslední menstruaci.

Postmenopauza

Přichází po menopauze a trvá až do konce života. Postmenopauzální období je nejvíce neškodné, protože téměř všechny ženy v této fázi mají nepříjemné příznaky..

Existují čtyři formy menopauzálních změn podle věku. Indikátory mohou mírně kolísat, průměrný věk pro včasnou menopauzu u žen je nicméně 45–50 let. Předčasná menopauza nastává od 30 do 40 let, brzy - od 41 do 45 let, pozdě - po 50 letech.

Zajímavý! V klimakterickém období ztrácí pracovní schopnost více než 10% žen.

Komplikace a důsledky menopauzy

Pokud je menopauza doprovázena zhoršením pohody, nemůžete to udělat bez pomoci lékaře. Jinak příznaky porostou a nakonec povedou k následujícím problémům:

 1. Neplánované těhotenství (premenopauza-menopauza).
 2. Infekce močového měchýře a dělohy, rozvoj vaginitidy, kolpitidy.
 3. Rychlý rozvoj mastopatie, maligního procesu v mléčné žláze.
 4. Tvorba benigních nebo maligních novotvarů v pánevních orgánech: vaječníky, děloha, děložní čípek atd..
 5. Vousy.
 6. Ředění a křehkost kostí.
 7. Arteriální hypertenze, srdeční ischemie, ateroskleróza a další onemocnění kardiovaskulárního systému.
 8. Srdeční infarkty, mrtvice.
 9. Prodloužená deprese.
 10. Patologie nervového systému, poruchy paměti.
 11. Exacerbace chronických onemocnění.

Ženy s dříve diagnostikovanou mastopatií, hypertenzí, onemocněním polycystických vaječníků a jinými chronickými patologiemi jsou obzvláště náchylné k rozvoji komplikací..

Riziková skupina zahrnuje pacienty s následujícími stavy:

 • genetická predispozice;
 • patologie štítné žlázy;
 • špatné návyky (kouření, alkoholismus, drogová závislost);
 • utrpěl těžké operace;
 • obezita;
 • nervové vyčerpání;
 • systematické fyzické, intelektuální nebo psycho-emocionální přepětí;
 • porucha funkce endokrinního systému, hormonální nerovnováha;
 • vícečetné potraty (spontánní nebo chirurgické);
 • dysplázie děložního čípku;
 • porucha metabolických procesů;
 • užívání kortikosteroidů;
 • Crohnova nemoc;
 • přítomnost maligních novotvarů v mléčné žláze, pohlavních orgánech, vaječnících;
 • špatná strava nebo závislost na nezdravém jídle.

Zajímavý! U přibližně poloviny pacientů s menopauzou se tělesná hmotnost zvyšuje. A za prvé, pas a boky jsou „zarostlé“.

Jak oddálit nástup menopauzy

Menopauza není nemoc a pilulka na její zrušení nebo vyléčení ještě nebyla vynalezena. Jediné, co lze udělat, je zmírnit závažnost příznaků nebo odložit proces o několik let. Chcete-li dosáhnout dobrých výsledků, začněte s „preventivní prací“ ve věku 35 let, tedy ještě dříve, než se objeví první příznaky menopauzy. Postup je následující:

Správná strava

Jak hladiny estrogenu v těle klesají, tuk se začíná hromadit. Aby se vaše postava ve věku 45 let nezměnila na „sud“ bez známek pasu, vyloučte ze stravy nezdravá jídla. Při sestavování nabídky se zaměřte na následující produkty:

 • nízkotučná drůbež a maso;
 • plody moře;
 • ovoce a zelenina bohatá na vlákninu;
 • vejce;
 • sójové výrobky;
 • celozrnné výrobky;
 • rostlinné tuky;
 • mléčné produkty.

A nezapomeňte na pitný režim: minimálně 2 litry minerální vody bez plynu nebo čisté vody denně.
Hot dogy, shawarma, smažené koláče a pečivo jsou zakázány. Sledujte obsah svého talíře a rovnováhu BJU.

Fyzická aktivita

Sedavé je špatné, ale vyčerpávající cvičení v tělocvičně vám také nebude k ničemu. Proto volíme zlatou střední cestu. Může to být dlouhé procházky v parku, jóga, plavání nebo lehké fitness. Dokonce i 20minutová ranní rozcvička stačí k udržení svalového tonusu. Hlavní věc je pravidelnost.

Hormonální substituční léčba

Tento bod platí, pokud se objevily první příznaky menopauzy a zkomplikovaly život. Podstatou terapie je doplnit nedostatek estrogenu syntetickými nebo rostlinnými hormony. Lékař předepisuje hormony. Samoléčba může mít opačný účinek.

Zajímavý! V některých zemích je ženám, které ztratily schopnost pracovat v důsledku menopauzy, vyplácen příspěvek.

Odmítnutí špatných návyků

Veškeré úsilí půjde do kanalizace, pokud žena kouří krabičku cigaret denně a dopřává si silné nápoje. Závislosti navíc urychlují nástup menopauzy o několik měsíců a dokonce let..

Stárnutí ženského těla je přirozený fyziologický proces. Někteří považují menopauzu za samozřejmost, jiní ji jakýmkoli způsobem odkládají. A všimněte si, že těm druhým se daří dobře. Ženy, které se okamžitě obrátily na gynekologa a přísně dodržovaly jeho doporučení, zřídka čelí komplikacím a vypadají mladší než ty, které zanedbaly lékařskou pomoc.

45 - krok do nového života

Pro mnoho žen je věk po 45–50 letech milníkovým obdobím, kdy postupně začíná odumírání reprodukčních orgánů (především vaječníků), mění se hormonální pozadí. Toto období se nazývá menopauza nebo menopauza (viz test menopauzy). Tyto změny související s věkem jsou nevyhnutelné, ale neměly by být přehnaně dramatizované: moderní medicína je schopna pomoci prožít toto období klidně a s minimálním poškozením zdraví a pohody.

Průměrný věk nástupu menopauzy je 45-50 let. V závislosti na období změn může být vyvrcholení:

 • Brzy - výskyt příznaků involuce před 40. rokem věku;
 • Normální - ve věku od 45 do 55 let;
 • Pozdní - žena menstruuje po 55 letech.

Nástup menopauzy může být naopak způsoben přirozenými příčinami stárnutí nebo výsledkem interference s tělem: chemoterapie, odstranění vaječníků, těžké trauma nebo stres, prodloužený odpočinek v posteli..

Menopauza a vrchol: krok za krokem

Premenopauza nebo počáteční fáze vyhynutí reprodukčního systému. Menstruace přichází pozdě nebo trochu před plánovaným časem, prodlužuje se, v některých - bohatší, v jiných v podobě mazanice. Objevují se první příznaky spojené s nedostatkem vaječníků: návaly horka, bolesti hlavy, poruchy spánku, pocení, nálada se stává nerovnoměrnou. Trvalé zvýšení hormonu stimulujícího folikuly (FSH) v krvi a moči slouží jako laboratorní marker pro nástup premenopauzy. Délka období je v průměru od 1,5 do 4–5 let.

Menopauza. Pokud od poslední menstruace uplynul rok nebo více, znamená to přechod do věku časné menopauzy. Funkce vaječníků nakonec zmizí, ale změny spojené s touto změnou jejich charakteru. „Návaly horka“ a noční pocení oslabují, nervový systém se přizpůsobuje (zejména pokud žena užívá léky předepsané lékařem). Menopauza trvá asi rok, i když jsou možná delší období. Je pozoruhodné, že v každodenním životě se menopauze říká premenopauza a období menopauzy..

Po menopauze začíná toto období po 12 měsících bez menstruace. V této době nedostatek ženských hormonů ovlivňuje funkce mnoha orgánů a systémů..

Zdaleka nejlepším způsobem, jak zjistit, zda je menopauza blízko, je konzultace s gynekologem. Nejen, že provede vyšetření, porovná stížnosti, ale také předepíše další testy a vyšetření. Realita je však taková, že je to ve věku 45–55 let, kdy žena znovu získá křídla, nadšeně pracuje, věnuje se svému osobnímu životu, začíná nový podnik nebo koníček. A takový rytmus je více než krásný - není čas stárnout. Zároveň se ale návštěva lékaře stává poněkud obtížnou..

Pro ty, kteří nechtějí „náhodou“ potkat menopauzu, pomůže domácí diagnostický test FRAUTEST menopauza, který zaznamenává trvalé zvyšování FSH v moči. Jeho technika je přímá, podobná těhotenskému testu. Mělo by se provádět v počátečním období menopauzy - premenopauzy. V malé nádobě musíte odebrat část moči, ponořit do ní testovací proužek až po značku a vyhodnotit výsledek ve lhůtě uvedené v pokynech. Pokyny také jasně popisují dny cyklu, ve kterých musí být zkouška provedena. Pouze dva testy prováděné v týdenních intervalech mohou naznačovat, že jste před menopauzou..

Climax a jeho příznaky: všechno lze vyřešit...

Věk menopauzy je velmi individuální, ale často zděděný rodinou: časná menopauza u matky s pravděpodobností 50–75% bude stejná u její dcery. Pokud žena kouří cigaretu denně po dobu několika let, pak k menopauze dochází také dříve. Proto je lepší se vyhnout špatným návykům a při dědičné rané menopauze pečlivě poslouchejte své pocity a v případě potřeby navštivte lékaře. Faktem je, že mnoha příznakům menopauzy, kterých se ženy tak bojí, se lze vyhnout nebo je významně snížit..

Návaly tepla, náhlý pocit tepla

Tento pocit je velmi typický pro menopauzu. Je spojena s poruchou termoregulace v důsledku nedostatku estrogenu. Najednou žena cítí, že praskne zevnitř, zakrývá jí to obličej, krk, hruď, paže. Dýchavičnost se objevuje v důsledku nedostatku vzduchu, pot se uvolňuje ostře, pokožka často zčervená a potí se. Srdce může bít častěji, závrať, valí se nevolnost. Doba přílivu je krátká - od 20 sekund do 3 minut, ale mohou nastat téměř každou hodinu, což výrazně ovlivňuje společenský život, pohodu.

Mnoho lidí si všimne, že ostrý nával je spojen se stresem, horkými nápoji nebo kořeněným jídlem při návštěvě lázně.

Zvýšené noční pocení

Jedná se o typ návalu horka, když kvůli stejnému porušení termoregulace tělo vysílá signál do mozku, že je nadměrně horké. Vzhledem k tomu, že estrogeny, které řídí tento proces v mozku, „nemají čas“ reagovat kvůli malému množství, nervový systém reaguje na tento signál pocením.

Poruchy spánku: od obtížného usínání a nespavosti po ospalost

Neklidný spánek způsobený pocením a návaly horka; je těžké usnout, když je horko, je to normální; napjatý nervový a svalový systém - a nyní se u ženy rozvine chronický nedostatek spánku, je obtížné usnout.

Znovu za to mohou „hormony“: nedostatek estrogenu vede k návalům horka, nedostatek progesteronu neposkytuje úplnou relaxaci svalům a mozku.

Bolest hlavy

Existuje mnoho důvodů pro tento problém, ale obecně mají stále stejný základní princip: nedostatek ženských hormonů. Nedostatek spánku, horečka, obavy z těchto problémů ovlivňují, narušuje se práce krevních cév, proto jsou typické „tenzní bolesti hlavy“.

Suchá kůže a vaginální sliznice

Kvůli nedostatku hormonů ztrácí pokožka regenerační kapacitu, ztrácí se lipidová vrstva a snižuje se vlhkost. Suchá, ztenčená síťka proti vráskám. to vše nemá nejlepší vliv na vzhled a náladu.

Menopauza a související změny vyvolávají ztrátu vlhkosti ze sliznice vnějších pohlavních orgánů. Rychle vysychá, snadno se zraní, ztrácí pružnost, vypadá ochabnuto. Sexuální styk a někdy i hygienické postupy způsobují bolest, pálení. Posílení dystrofických procesů může vést k krauróze.

Bolest, pocit písku nebo drobných cizích těles, pocit pálení, který se zesiluje při močení na křeče, výhřez pohlavních orgánů - čím starší žena, tím výraznější příznaky mohou být.

Nestabilita nálady

Nedostatek hormonů vede k narušení neuropsychologických procesů. Plus dopad výše uvedených problémů, které také nepřidávají radost. Ženy mohou být příliš úzkostlivé nebo kňouravé, podrážděné nebo apatické, agresivní nebo lhostejné. Nálada se navíc může před našimi očima polarizovat..

Osteoporóza nebo zvýšená křehkost kostí

Je to spojeno se zhoršenou absorpcí a asimilací vápníku. Žena, která byla delší dobu v menopauze, se zkracuje, objevuje se „klimakterický hrb“ v důsledku deformace páteře a špatného držení těla. Osteoporózu lze bohužel pozorovat až po vyšetření, které opět zdůrazňuje důležitost konzultace s menopauzou u gynekologa! Stojí za zvážení, zda je obtížné a bolestivé chodit, bolí kolena, bolesti v dolní části zad.

Ateroskleróza

Antisklerotický účinek estrogenu skončil a cévy ženy jsou vystaveny vysokému riziku ukládání plaku cholesterolu. Toto je běžná příčina „cévních katastrof“: mrtvice, infarkty, angina pectoris, flebitida. Dokonce i statistiky ukazují, že pokud před 40. rokem věku je mezi pacienty kardiologů více mužů, pak po 60. letech jsou infarkty stejně časté u žen i mužů..

Snížené libido

Sexuální přitažlivost u žen v menopauze i mimo ni zpravidla přetrvává, i když si mnozí všimnou, že je vzácnější a méně výrazná. To je způsobeno nejen hormonálními změnami, ale také výše uvedenými známkami, které mohou způsobit bolestivý sex..

Únik moči

Tato dysfunkce je spojena s oslabením svalů vazivového aparátu močového měchýře a močové trubice. Při smíchu, cvičení, kýchání, kašlání může spontánně uniknout moč.

Přibývání na váze

Absorpce glukózy a energetický metabolismus jsou obecně narušeny. Žena může začít s přibýváním na váze - břicho jí roste, pas mizí, boky jí bobtnají. Metabolické poruchy, inzulínová rezistence mohou vést k cukrovce typu II.

Jaký druh prevence je v tuto chvíli nutný?

Ke snížení nástupu menopauzy lze podniknout kroky ke stabilizaci zdraví.

 1. Venujte se dostupnému sportu nebo fitness alespoň 3krát týdně.
 2. Jezte správně s převahou rostlinných potravin.
 3. Pijte dostatek vody.
 4. Používejte hormonální substituční terapii (HRT) podle pokynů lékaře

Co je HRT

Jedná se o léky a doplňky stravy, které obsahují estrogen nebo rostlinné analogy - fytoestrogeny. Lékař předepíše hormonální léky některým ženám a fytopreparáty jiným. Obsah hormonů v nich je malý, ale zcela stačí ke snížení nebo odstranění projevů menopauzy.

Před jmenováním je bezpodmínečně nutné podstoupit vyšetření u gynekologa a endokrinologa, který vám předepíše vhodná další vyšetření.

 • Gynekologický ultrazvuk;
 • Mamografie;
 • Kontrola a odběr stěr;
 • Krevní testy pro biochemii, krevní obraz, cholesterol, hladiny hormonů.
 • Stanovení hustoty kostí.

Na základě výsledků vyšetření bude zvolena individuální dávka a průběh podávání, další opatření ke snížení projevů klimakterických poruch, stávajících onemocnění.

HRT předepsaná lékařem je bezpečná a může výrazně zlepšit kvalitu života!

Poslední slovo v každém případě zůstává u vás, ale pamatujte, že život, který „právě začíná na 45“, naštěstí nekončí ani na 50, ani na 60.
Užívat si život!

Menopauza: věk, příznaky a hormonální terapie

Téměř okamžitě po svých čtyřicátých narozeninách začnou ženy nadšeně přemýšlet o nadcházejícím testu - menopauze. Většina z nich o tomto jevu slyšela spoustu špatných věcí: výkyvy nálady, návaly horka, pocení, závratě, poruchy spánku, únavu a snížený výkon... Koho tato naděje potěší? Ale jak se říká, odpor je k ničemu.

Fotografie - fotobanka Lori

Co je to menopauza?

S věkem začíná reprodukční systém ženy postupně „vracet“ své funkce. Menstruační cyklus, který reguluje celý život ženského těla, se stává nepravidelným, menstruace přicházejí stále méně a méně, dokud se úplně nezastaví.

Climax je rozdělen do tří fází:

 • Premenopauza. Premenopauza je charakterizována nepravidelnostmi v menstruačním cyklu, silnou menstruací.
 • Menopauza. Zjistí se, když po celý rok chybí menstruace..
 • Postmenopauza. Období po nástupu menopauzy, kdy se menstruace úplně zastavila. Během prvních pěti let po menopauze tělo zvláště jasně pociťuje nedostatek estrogenu, který ovlivňuje všechny systémy: kostní, svalové, kardiovaskulární, urogenitální.

V jakém věku dochází k menopauze?

U většiny žen dochází k menopauze ve věku kolem 50 let. Ale třetina zdravých žen má časnou menopauzu - kolem 45 let a každá pátá menopauza je pozdě, po 55 letech.

Věk nástupu menopauzy závisí na různých faktorech: dědičnost, minulá gynekologická onemocnění, počet těhotenství a porod, celkový zdravotní stav. Dlouhodobý stres a špatné návyky mohou menopauzu sblížit.

Jaké jsou příznaky menopauzy?

Nejprve se jedná o narušení menstruačního cyklu. Menstruace se stává méně častou, ale také hojnější. Obvyklé příznaky menopauzy jsou navíc:

 • „Návaly tepla“ - krátké (od několika sekund do několika minut) záchvaty horka, nadměrné pocení, tachykardie. Může se objevit brnění v koncích prstů. Na konci přílivu může žena cítit ostrý pocit chladu..
 • Závrať. Jsou způsobeny výkyvy krevního tlaku způsobenými hormonálními změnami.
 • Poruchy spánku. Jedná se o velmi nepříjemný příznak - v noci je žena sužována nespavostí a během dne ji překonává ospalost..
 • Změny nálady, emoční nestabilita. Tyto příznaky jsou podobné příznakům PMS. Některé ženy mají záchvaty úzkosti a strachu, plačtivosti a podrážděnosti.

U postmenopauzálních žen lze pociťovat i další příznaky související s různými tělesnými systémy:

 • Ředění a ochablost pokožky, výskyt stařeckých skvrn
 • Vypadávání vlasů na hlavě, růst ochlupení na obličeji
 • Vaginální suchost a snížená sexuální touha
 • Inkontinence moči (zejména při smíchu), svědění genitálií
 • Osteoporóza - zvýšení křehkosti kostí v důsledku vyplavování vápníku z těla, snížení výšky ženy, bolesti kloubů, shrbení, zvýšení pravděpodobnosti zlomenin
 • Problémy v kardiovaskulárním systému
 • Bolesti hlavy, dušnost, dušnost. Nesnášenlivost tepla a dusna

Jak dlouho trvá menopauza?

Premenopauza, tedy první období menopauzy, může trvat 8–10 let. Menopauza je absence menstruace po dobu 12 měsíců. Dále přichází postmenopauza, která pokračuje až do konce života. Pokud se první příznaky menopauzy vyskytnou ve věku 50 let, pak s délkou života 80 let trvá menopauza dostatečně dlouho. Ale nejnepříjemnější příznaky doprovázejí menopauzu během premenopauzy a menopauzy, tedy v době, kdy vaječníky postupně přestávají fungovat a tělo prochází hormonálními změnami.

Je možné odložit menopauzu?

Je možné oddálit nástup menopauzy. K tomu musíte vést aktivní životní styl, sportovat, dodržovat zdravou stravu a vyhýbat se špatným návykům..

Pozdní těhotenství a narození dítěte kolem 40 let může přispět k obnovení funkcí ženského těla. U žen s mnoha dětmi jsou vaječníky méně opotřebované (kvůli obdobím „odpočinku“ během těhotenství a porodu), a proto jsou schopny pracovat o něco déle než ženy, které nerodily.

Jak snížit příznaky menopauzy?

U závažných příznaků menopauzy může lékař předepsat hormonální substituční terapii..

Komentáře Tatyany Vladimirovny Trubiny, porodníka-gynekologa sítě center pro reprodukci a genetiku Nova Clinic.

- Musím navštívit lékaře, pokud si žena všimla příznaků menopauzy?

Ano, pokud máte příznaky menopauzy, určitě má smysl přihlásit se ke konzultaci s porodníkem-gynekologem. Léčba doporučená lékařem pomůže nejen zlepšit kvalitu života, umožnit ženě hladký přechod do nového stavu, ale také snížit riziko vzniku různých onemocnění způsobených nedostatkem pohlavních hormonů.

- Jak často jsou předepisovány léky, které pomáhají přežít menopauzu? Na čem spočívá jejich jednání?

Terapie je nutná, pokud je kvalita života pacienta snížena kvůli příznakům menopauzy. Neexistuje však žádný obecný recept, který by vyhovoval všem najednou. Při prvním jmenování lékař požádá ženu o nezbytné otázky a předepíše vyšetření, které lze dokončit za několik dní. Na základě anamnézy a získaných výsledků lékař určí, zda existují nějaké kontraindikace hormonální substituční terapie (HRT), a vybere vhodné léky.

HRT vám umožňuje vyrovnat nedostatek vlastních pohlavních hormonů, jejichž koncentrace během tohoto období života ženy klesá, a to díky stanovení optimálních dávek léků.

- Existují nějaké kontraindikace pro užívání těchto léků?

Některé ženy se HRT bojí, protože slyšely, že taková terapie má řadu omezení. Ve skutečnosti však není tolik absolutních kontraindikací. Patří sem zejména onkologická onemocnění endometria, vaječníků nebo prsu, akutní hluboká žilní trombóza nebo akutní tromboembolismus v anamnéze, kožní porfyrie, některé jaterní patologie, stejně jako alergie na složky léčiva.

Existují také relativní kontraindikace, včetně migrény, epilepsie a řady dalších poruch.

Lékař rozhodne o vhodnosti HRT po vyšetření s přihlédnutím k individuálním charakteristikám pacienta.

- Je možné snížit příznaky menopauzy bez léčby?

Pokud se z nějakého důvodu (například při zjištění určitých kontraindikací) hormonální substituční léčba nedoporučuje, může lékař navrhnout nespecifické metody léčby.

Dávkované aerobní cvičení lze použít jako monoterapii příznaků menopauzy. Přirozeně nebudeme schopni doplnit hladinu estrogenu, ale bylo prokázáno, že dokážeme tímto způsobem napravit negativní projevy klimakterického syndromu (výkyvy nálady, frekvence návalů, změny tělesné hmotnosti, stavu pokožky a vlasů). K dosažení pozitivního účinku musí ženy chodit na kardio tréninky alespoň 3-4krát týdně..

Existují také rostlinné estrogeny. Mohou být předepsány ženám, u nichž jsou hormony absolutně kontraindikovány. Pomocí těchto léků je možné vyrovnat závažnost vegetativních příznaků (návaly horka, otoky, snížená nálada, bolest hlavy). Dále může být doporučena neurologická terapie.

U všech žen po menopauze je riziko vzniku osteoporózy různé závažnosti. Pokud je HRT předepsána včas, kompenzujeme nedostatek vápníku. Pokud dojde k vynechání okamžiku (například od úplného ukončení menstruace uplynulo 10–15 let) nebo existují kontraindikace HRT, měla by být žena vyšetřena na osteopenii (patologie charakterizovaná snížením kostní denzity a objemu). Poté lékař předepíše buď speciální substituční terapii k prevenci osteoporózy, nebo izolované přípravky vápníku.

- V médiích * jsou informace, že hormonální léčba menopauzy zvyšuje riziko rakoviny prsu. Možná je tedy lepší být trpělivý?

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že HRT spouští vývoj rakoviny prsu..

Rodinná anamnéza je povinná pro riziko vzniku rakoviny prsu. Predispozici lze snadno zkontrolovat provedením genetické analýzy na přítomnost mutací v genech BRCA1 a BRCA2. Díky těmto výsledkům si již můžete domluvit schůzku s lékařem, který učiní informované rozhodnutí o vhodnosti použití HRT..

- Řekli jste, že HRT je vynikající při zmírňování příznaků menopauzy a také chrání před osteoporózou. Pokud si však myslíme logicky, protože tělo snižuje produkci hormonů není náhodné, zjevně to má na mysli příroda. A my je uměle přidáváme. Ale ženy nějak snášely menopauzu v době, kdy umělé hormony neexistovaly? Mnoho žen samozřejmě zemřelo dostatečně brzy, ale mnoho se dožilo vysokého věku. Například Sophia Tolstaya žila 75 let, Pauline Viardot 88 let, Anna Dostojevskaja 71 let.

Účelnost HRT spočívá v terapii komplikací menopauzy. To znamená, že můžete žít až 90 let, otázkou je - s jakou kvalitou života. Možné výsledky: infarkty, mrtvice; cukrovka; osteoporóza. Všechny tyto podmínky výrazně snižují kvalitu života a jejich následky nejsou srovnatelné, například s návaly horka. Je důležité si uvědomit, že úroveň a tempo života, zaměstnanosti, aktivity, sociální funkce žen v době Viardot a moderních žen jsou velmi odlišné. Rovněž se významně zvýšila úroveň lékařských znalostí.

* Dne 30. srpna 2019 noviny The Daily Telegraph zveřejnily výsledky studie vědců z Oxfordské univerzity. Po prostudování údajů o zdraví 100 tisíc žen nad 50 let odborníci zjistili, že riziko rakoviny prsu u pacientů ve věku 50 až 59 let, kteří neužívali HRT, bylo 6,3% a u těch, kteří užívali estrogen a progestogen mnohem vyšší a rovna 8,3%. U těch, kteří užívali hormony po dobu 10 let, se riziko vzniku rakoviny téměř zdvojnásobilo ve srovnání se ženami, které byly na HRT po dobu pěti let. Hlášeno agenturou TASS.

Menopauzální období

Po 40 letech se aktivita každé ženy na vaječnících postupně zpomaluje a v důsledku toho její plodná schopnost mizí. Menopauzální období může nastat dříve nebo později než toto období, což přímo závisí na mnoha faktorech, včetně životního stylu. Předzvěstí nástupu menopauzy je výskyt neurologických poruch, změny v menstruačním cyklu. Pokud se vaše menstruace stane nepravidelná, doprovázená zhoršením pohody, sníženým objemem krve, musíte navštívit lékaře a zjistit příčinu stavu.

Co je to menopauza

Toto je postupné slábnutí reprodukční schopnosti ženy. Menopauza (nebo menopauza) je stav, kdy tělo přestává produkovat estrogeny - pohlavní hormony. Takové hormonální změny vytvářejí nepříznivý stav pro těhotenství. Období od začátku počátečních změn v reprodukčním systému do úplného ukončení menstruace může trvat několik let. V tomto případě se závažnost příznaků v různých měsících liší. Nástup menopauzy naznačuje, že žena již nebude produkovat vajíčko, takže není šance na oplodnění.

Až přijde menopauza

Menopauzální období začíná ve věku 45–50 let, ale dosud nebyly stanoveny přesné věkové hranice. Dříve si žena všimla významného snížení sekrece krve; několik měsíců po sobě může menstruace úplně chybět. Nástup menopauzy přímo závisí na individuálních vlastnostech ženského těla.

Následující faktory ovlivňují vývoj menopauzálního období:

 1. Množství denní fyzické aktivity
 2. Stav orgánů reprodukčního systému (zohledňuje se skutečnost dříve přenesených operací)
 3. Přítomnost chronických onemocnění (včetně autoimunitního původu)
 4. Pravidelnost sexuální aktivity
 5. Historie ukončení těhotenství
 6. Přítomnost špatných návyků (kouření, zneužívání alkoholu)
 7. Kvalita jídla
 8. Životní a pracovní podmínky
 9. Environmentální stresor
 10. Funkční schopnost a stav hypofýzy (tato část mozku je synchronizována s vaječníky, určuje jejich aktivitu)

Důležitý je také faktor dědičné predispozice k předčasnému nebo opožděnému nástupu menopauzy..

Druhy a důvody

Menopauza se dělí na fyziologické (přírodní) a patologické (umělé) typy. V prvním případě se menstruace zastaví ve věku 45-50 let, což se neprojevuje oslabujícími příznaky. Patologické období menopauzy je doprovázeno mnoha poruchami. Souvisejí s neurologickým, kardiovaskulárním a endokrinním systémem.

Fyziologický

Nástupu fyziologické menopauzy předchází postupné snižování množství vylučované krve. Přirozené období menopauzy probíhá bez výrazných klinických projevů. Žena nezažije změny ve stavu nervového endokrinního systému.

Mezi hlavní příznaky, které se vyskytují na pozadí fyziologické menopauzy, patří:

 • Občasné selhání srdečního rytmu
 • Mírné zvýšení ukazatelů krevního tlaku
 • Zvýšená aktivita potních žláz
 • Bolest hlavy nebo závratě (vzácné)

Fyziologické období menopauzy je také doprovázeno zvýšenou suchostí v pochvě. Pokud žena pokračuje v sexu, doporučuje se používat maziva k odstranění nepohodlí: tyto prostředky se prodávají v lékárně.

Chirurgický

Po operaci vaječníků nebo dělohy jsou změny v menstruačním cyklu přirozené a běžné. Časný nástup menopauzy je vysvětlen skutečností, že po chirurgickém zákroku ztrácejí vnitřní pohlavní orgány svou funkčnost. Operace se provádějí při poškození vaječníků a dělohy nebo po zjištění nádorových procesů v těchto částech reprodukčního systému. V průměru k menopauze dochází u žen 5-7 let po operaci. Věkové rozpětí závisí na typu operace..

Záření

Tato forma menopauzy je spojena s předchozí radiační terapií. Metoda je předepsána k zastavení růstu a vývoje maligních nádorů lokalizovaných v pánevních orgánech, hrudníku, štítné žláze. Výhodou radiační terapie je schopnost zpomalit nebo zastavit progresi rakoviny s vysokou pravděpodobností. Nevýhodou tohoto typu léčby je vysoké riziko komplikací. Kromě nádorových buněk jsou během zpracování tkáně ovlivněny také zdravé oblasti..

Vaječníky jsou zranitelný spárovaný orgán, který reaguje dostatečně rychle na směrované záření. Potlačení jejich aktivity se mimo jiné projevuje předčasným nástupem menopauzy. Ve vzácných případech je ukončení radiační terapie dostatečné k obnovení menstruace. V tomto případě je však hlavní patologie (nádorový proces) potlačena alternativní možností.

Lék

Nejběžnější forma období menopauzy. Vyskytuje se v důsledku užívání hormonů, jejichž působení je zaměřeno na zlepšení stavu vaječníků. Léky tohoto typu obnovují funkční schopnost vaječníků po operaci. Doba trvání hormonální terapie určuje lékař. Složitá menopauza je důsledkem oplodnění in vitro. Ke sběru vajec v rámci programu IVF je pacient stimulován hormony.

Díky tomu vaječníky intenzivně fungují a produkují požadovaný objem oocytů, ze kterých lékař vybírá buňky vhodné k oplodnění. Po opětovné výsadbě embrya je tělo pacienta podporováno také hormony. Léky v této skupině vytvářejí zátěž pro tělo a často způsobují více vedlejších účinků. Předčasný nástup menopauzy je jednou z komplikací hormonální terapie..

Příznaky

Známky naznačující nástup menopauzálního období:

 • Závratě, slabost, zvýšený krevní tlak
 • Zvýšené pocení
 • Opakované bolesti hlavy, které je obtížné zmírnit pomocí analgetik
 • Pocit návalu horka do obličeje, který je náhle nahrazen zimnicí
 • Chvění rukou a nohou
 • Snížená sexuální touha
 • Porucha koncentrace
 • Pocit slabosti, neustálá únava
 • Zvýšená suchost v pochvě, způsobující nepohodlí během intimity a každodenní fyzické aktivity
 • V závažných klinických případech během menopauzy dochází k mdlobám

V závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla a při zohlednění příčiny předčasného nástupu menopauzy, přírůstku hmotnosti, rozvoje osteoporózy je možné.

Časná a pozdní menopauza - norma nebo patologie

Předčasné, stejně jako opožděný nástup menopauzy, označuje narušení stavu reprodukčního systému ženy. V 90% případů k tomu dochází, když je v anamnéze mnoho potratů, chronická onemocnění reprodukčního systému a operace vaječníků. Každá druhá žena středního věku má později menopauzální období, pokud má stabilní sexuální život.

Jakého lékaře kontaktovat

V případě menstruačních nepravidelností a výskytu souběžných příznaků byste měli navštívit gynekologa-endokrinologa. Lékař tohoto profilu se specializuje na identifikaci a eliminaci onemocnění ženského reprodukčního systému a další korekci hormonální rovnováhy. Navíc gynekolog-endokrinolog vylučuje přítomnost patologie močového systému. Pokud je menopauzální období doprovázeno závažnými psycho-emocionálními poruchami, je indikováno odvolání k neurologovi. Lékař této specializace předepíše sedativa, aby pacient snáze snášel menopauzu..

Diagnostika

Hlavním cílem diagnostiky je vyloučit přítomnost nádoru vaječníků, u kterého, stejně jako v menopauze, dochází k porušení cyklu, změně objemu vylučované krve.

Se zhoršením pohody je pacientovi předepsáno několik výzkumných metod, včetně:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů s důrazem na stav vaječníků
 • Mamografie
 • Biochemický, klinický krevní test, včetně studie vzorků jater
 • Ultrazvuk prsu
 • Krevní test k určení hormonů - luteinizující, stimulující folikuly
 • Vaginální výtěr
 • Obecná analýza moči, bakteriologická kultura

Dále je předepsáno monitorování stavu krevního tlaku, návštěva endokrinologa, neuropatologa (pokud je to nutné). Lékař obdrží značné množství informací z průzkumu pacientů, jejího vyšetření na gynekologickém křesle.

Léčba

K zastavení příznaků menopauzálního období a obnovení činnosti vaječníků je pacientovi předepsána hormonální terapie. Dále je třeba upravit denní režim a normalizovat kvalitu jídla. Vzhledem ke zvýšené aktivitě potních žláz a výskytu vaginálního výtoku by žena měla pečlivě a pravidelně provádět hygienické postupy. Plán léčby je sestaven gynekologem-endokrinologem. Lékař bere v úvahu věk pacientky, její porodnickou a rodinnou anamnézu, přítomnost doprovodných patologií, celkovou pohodu a další faktory.

Hormonální léky

Během menopauzy jsou pacientovi předepsány syntetické hormony nebo fytohormony. Jsou ve formě tablet, tobolek, gelů, čípků. Pouze lékař může doporučit konkrétní formu léku. Zohledňuje závažnost příznaků, jeho povahu a promlčecí dobu. Gynekologové předepisují kombinované hormonální látky nebo možnosti monoterapie (pokud léčivý přípravek obsahuje pouze estrogen nebo progesteron).

Nejúčinnějšími léky jsou Proginova, Sigetin, jejich analogy obsahující estrogen. Každý z těchto léků má kontraindikace pro použití, riziko vedlejších účinků ze stavu různých tělesných systémů. Hormonální látku Proginova nelze použít, pokud má pacient známky endometriózy. Důvodem je vysoká pravděpodobnost přechodu nemoci do zhoršeného stadia..

Navzdory výhodám metody jsou během období hormonální léčby možné následující nežádoucí účinky:

 1. Významné zvýšení tělesné hmotnosti (nejméně 10%).
 2. Vlasy na obličeji nebo na těle (k nadměrnému růstu dochází u mužského vzoru).
 3. Zvýšené ukazatele krevního tlaku.
 4. Tvorba pustulárních erupcí na obličeji (akné).
 5. Zvýšená srdeční frekvence, dušnost, celkové zhoršení pohody.
 6. Opakovaný výtok krve z pochvy.
 7. Dyspeptické poruchy - nevolnost, potlačení chuti k jídlu, zvracení, nechutenství.
 8. Zvýšená nutkání močit.
 9. Poruchy spánku, prudké výkyvy psychoemotionálního stavu.
 10. Závratě, bolesti hlavy, obtížné zmírnění pomocí standardních analgetik.

Pokud existují kontraindikace pro použití náhražek syntetických hormonů nebo jejich špatná snášenlivost, pacientovi jsou předepsány fytoestrogeny. Nejoblíbenější z nich jsou Estrovel, Klimacyclin, Tsi-Klim, Remens. Každý lék se vyznačuje schopností rychle zastavit akutní příznaky menopauzy a během tohoto období zmírnit zdravotní stav.

Hormonální substituční léčba

Je rozdělena do krátkodobých a dlouhodobých typů. V prvním případě je žena injikována hormony až do 2 let, ve druhém - 2-4 roky. Krátkodobá hormonální substituční léčba je předepsána, aby žena snášela menopauzu. Tento typ léčby je přípustný pouze v případě, že neexistují žádné vážné komplikace - psychoemočné poruchy, problémy s činností srdce a dalších orgánů.

Hlavní indikací pro hormonální substituční terapii je však predispozice k vývoji děložního krvácení v menopauzální fázi. Dlouhodobá léčba substitučního typu je předepsána, když jsou identifikovány zhoršující se procesy, které vznikly na pozadí menopauzy. Patří mezi ně poškození srdce, mléčných žláz, kostí.

Obecné kontraindikace pro oba typy hormonální substituční terapie:

 1. Nádory reprodukčního systému nebo mléčných žláz (bez ohledu na typ novotvaru).
 2. Porušení stavu a činnosti jater.
 3. Flebeurysm.
 4. Děložní krvácení nevysvětlitelného původu.
 5. Přítomnost autoimunitních onemocnění (systémový lupus erythematodes, AIT, sklerodermie).
 6. Porucha srdečního rytmu.
 7. Diabetes mellitus.
 8. Akutní nebo chronické selhání ledvin.
 9. Esenciální hypertenze s častými krizemi.

Aby se vyloučila přítomnost uvedených patologií a podstoupila účinná léčba, pacient nejprve podstoupí úplné vyšetření. Současně s hormonální substituční terapií by měl být sledován stav mléčných žláz, dělohy a přívěsků, jater a celkového oběhu. Při užívání léků a v důsledku změn, ke kterým dochází během menopauzy, se zvyšuje riziko vzniku nádoru.

Kromě toho je pacientovi předepsáno zavedení antihypertenziv, antidepresiv, vitamínů. Uvedené typy léků jsou zaměřeny na zlepšení tolerance hormonů a na snížení závažnosti návalů. Vitamíny jsou předepisovány jednotlivě (hlavně B1, B2, B6, B12) nebo ve formě komplexů (Menopace a analogy tohoto léku). Živiny pomáhají detoxikovat tělo, normalizovat krevní oběh a zlepšovat činnost orgánů.

Strava

Změnami ve stravě nelze ovlivnit stav hormonálního pozadí. Hlavním cílem korekce výživy je zabránit zhoršení pohody během nástupu menopauzy. Je nutné dodržovat dietu, aby:

 • zabraňte častému výskytu návalů doprovázených celkovou destabilizací stavu
 • zabránit kolísání hodnot krevního tlaku
 • minimalizovat stres na nervový systém
 • vyhněte se podráždění sliznice vaječníků
 • zabraňte rozvoji doprovodných nepříjemných příznaků, které se vyskytnou během menopauzy - bolesti hlavy, závratě a další příznaky

Zneužívání kořeněných, slaných, tučných jídel, čokolády je kontraindikováno. Pití alkoholu, kofeinu a silného čaje je přísně zakázáno. Tyto nápoje vytvářejí stres na nervovém systému, mozku, hormonální rovnováze. Doporučuje se zahrnout do stravy čerstvou zeleninu, ovoce a byliny. Je nežádoucí vystavovat obohacené produkty neoprávněnému zpracování potravin. Aby se normalizovaly ukazatele krevního tlaku, mělo by být do stravy zavedeno sušené ovoce - kompenzuje mikroelementy vylučované během ztráty krve. Měli byste se také vzdát užívání sycených nápojů, polotovarů, občerstvení, nepřirozeného jídla.

Prevence

Aby se zabránilo předčasnému nástupu menopauzy, aby se minimalizoval stupeň projevů příznaků, měla by žena:

 • Vyvarujte se nadměrného fyzického a psychického stresu
 • Normalizujte kvalitu výživy, opusťte myšlenku hladovění
 • Vzdálenost od zdrojů intoxikace
 • Normalizujte pracovní a životní podmínky
 • Vyvarujte se nedostatku spánku
 • Stabilizujte pravidelnost intimního života. Při absenci děložního krvácení není nutné dodržovat sexuální odpočinek.
 • Odmítnout špatné návyky
 • Včas zastavit nemoci orgánů reprodukčního systému, zabránit jejich přechodu do chronické formy

Při dodržení těchto opatření bude tělo ženy maximálně připraveno na přechod do fáze vyvrcholení, hormonální změny nezpůsobí nepříjemnosti.

Menopauzální období je stav charakterizovaný ukončením reprodukční schopnosti ženy. Biologický proces může probíhat jak nepozorovaně pacientem, tak ve formě násilných příznaků. Ve druhém případě slouží sada znaků jako indikace pro návštěvu odborníka - gynekologa. Pokud je pozorováno děložní krvácení, musíte zavolat sanitku a omezit fyzickou aktivitu.

Po celý život, od dospívání, vylučuje žena z pochvy hlen. Jeho intenzita, barva a struktura se mění v závislosti na období menstruačního cyklu. A pokud žena věnuje pozornost tomuto jevu ve svém těle, nebude pro ni obtížné zaznamenat žádné změny.