Menometroragie: co to je

Menstruace je přirozený fyziologický proces v ženském těle, který je ovlivňován hormony. Normální menstruační tok trvá tři až sedm dní, celkové množství ztracené krve nepřesahuje 70 ml. Porucha menstruačního cyklu nastává v důsledku narušení funkčnosti endokrinních orgánů, onemocnění reprodukčních orgánů, centrálního nervového systému, onemocnění krve, kardiovaskulárního systému, jater. Porušení menstruačního cyklu se projevuje silným krvácením během menstruace s krevními sraženinami, prodlouženým obdobím, krvácením mezi obdobími.

Menometroragie je nefunkční děložní krvácení, nepravidelné, prodloužené. Menometroragie je příznakem různých onemocnění: polypóza, submukózní děložní myomy, rakovina endometria a další patologické stavy. Bohatá menstruace se sraženinami, prodloužený výtok je důvodem k návštěvě lékaře. Pokud se objeví známky menstruačních nepravidelností, ženě pomůže e-mailová konzultace. Lékař odpoví na položené otázky, řekne, na kterého lékaře se má obrátit, jaké testy je třeba provést.

Hojná menstruace: důvody

Nejběžnější příčinou velkých ztrát krve během menstruace jsou hormonální změny v těle, ke kterým dochází u dívek během puberty, u žen v menopauze. Tato období jsou charakterizována porušením poměru estrogenu a progesteronu. Hojný výtok je příznakem patologie štítné žlázy, zánětlivých procesů pohlavních orgánů, může mít dědičnou příčinu, být důsledkem krevních onemocnění. Porucha se nejčastěji vyskytuje u žen s nestabilním hormonálním pozadím.

Hypermenorea: co to je

Hypermenorea, druhé jméno pro menoragii, je charakterizována množstvím krve vylučované během menstruace. Diagnóza "hypermenorey" se stanoví, pokud množství vylučované krve přesahuje normu. Existuje mnoho důvodů pro poruchu:

 • Myom dělohy. Děložní krvácení s fibroidy není neobvyklé, je považováno za komplikaci patologie. Obzvláště často je krvácení způsobeno submukózními fibroidy umístěnými pod slizniční vrstvou orgánu. Uzly mají svůj vlastní oběhový systém, mění oběhový systém dělohy, snižují kontraktilitu orgánu, mění endometrium.
 • Intrauterinní zařízení. Po instalaci cívky může dojít ke krátkému špinění, během dvou nebo tří měsíců menstruace, hojnější než před instalací nitroděložního tělíska. Pokud je cívka nesprávně nainstalována, objeví se acyklický výtok krve, bolest - cívka by měla být odstraněna. Jedním z vedlejších účinků nitroděložního tělíska je menstruace, která je doprovázena velkou ztrátou krve..
 • Arteriovenózní patologie dělohy. Velmi vzácná patologie doprovázená krvácením. Existuje vrozená a získaná forma onemocnění.
 • Hyperplazie endometria. Endometrium dělohy se pravidelně mění pod vlivem hormonů. Pokud je porušen poměr hormonů, dochází k přerůstání endometria, rozvoji hyperplazie endometria. Patologie endometria je charakterizována abnormální ztrátou krve dělohy.
 • Dysfunkce vaječníků. Klinické projevy onemocnění závisí na neuroendokrinním syndromu, který vede k orgánové dysfunkci. Jedním z příznaků je hojné vaginální krvácení.
 • Polypy cervikálního kanálu, endometrium. Příčinou porušení jsou hormonální poruchy, různé nemoci, obezita. Projevuje se intermenstruační, kontaktní ztrátou krve, krvácením během menstruace.
 • Nádory dělohy, děložního čípku. Maligní nádory se projevují krvavým, hnisavým výtokem, maligní a benigní novotvary způsobují menstruační nepravidelnosti, které se projevují ve formě metroragie, menometroragie.
 • Endometritida (akutní a chronická forma) je zánětlivý proces v endometriu, jeho povrchové vrstvě. U akutní endometritidy je zaznamenán hnisavý nebo krvavý výtok. Chronická endometritida je charakterizována menstruačními nepravidelnostmi, intermenstruační ztrátou krve, krvácením uprostřed cyklu.
 • Kardiovaskulární patologie. Vysoký krevní tlak, ateroskleróza může způsobit abnormální ztrátu krve..
 • Patologie krve. Abnormální menstruace může být způsobena hemoragickou vaskulitidou, hemofilií a nedostatkem vitamínů..
 • Nemoc jater. Cirhóza jater způsobuje velkou ztrátu krve dělohy.
 • Vnitřní tuberkulóza. Tuberkulóza ženských pohlavních orgánů postihuje vejcovody, zřídka vaječníky, dělohu. Zničení struktury orgánů vede ke krvácení.

Vzhledem k tomu, že velká ztráta krve je příznakem závažných patologických stavů, měli byste při prvních známkách porušení kontaktovat kliniku pro léčbu myomů. Včasná diagnostika a léčba pomůže vyhnout se závažným komplikacím.

Silné menstruační krvácení: důsledky

Bohatá menstruace je organická (způsobená patologiemi dělohy, vaječníků, systémovými chorobami), iatrogenní (způsobená hormonálními léky a jinými léky), nefunkční (anovulační a ovulační). Abnormální menstruace je charakterizována rozvojem anémie. Žena cítí slabost, dušnost, rychle se unaví, její pracovní kapacita klesá. Riziko vzniku viscerálních lézí, rozvoje trofických lézí tkání a orgánů se zvyšuje.

Silná menstruace: léčba

Léčba krvácení začíná po určení příčiny patologie. Pokud jsou příčinou vývoje patologického stavu fibroidy, lékaři zvolí metodu léčby v závislosti na velikosti, umístění a typu uzlu. Anémie doprovázející myom je léčena léky obsahujícími železo, pokud žena nemá žádné kontraindikace. Jednou z metod léčby děložních uzlin je embolizace děložních tepen. Nechirurgický zákrok, při kterém nedochází k celkové anestezii, zákrok prochází punkcí stehenní tepny.

V jednom postupu může lékař odstranit několik myomatózních uzlin. Děložní uzliny jsou odstraněny pomocí hysteroskopie, FUS-ablace a dalších léčebných metod. Chcete-li získat účinnou lékařskou péči, musíte si domluvit schůzku a podstoupit vyšetření.

 1. Savitsky G.A., Ivanova R.D., Svechnikova F.A. Úloha lokální hyperhormonémie v patogenezi rychlosti nárůstu hmotnosti nádorových uzlin v myomu dělohy // Porodnictví a gynekologie. - 1983. - T. 4. - S. 13-16.
 2. Sidorova I.S. Děložní myomy (moderní aspekty etiologie, patogeneze, klasifikace a prevence). V knize: Myom dělohy. Vyd. JE. Sidorova. M: MIA 2003; 5-66.
 3. Meriakri A.V. Epidemiologie a patogeneze děložních myomů. Sib Med Zhurn 1998; 2: 8--13.
 4. Bobrov B.Yu. Embolizace děložních tepen při léčbě děložních myomů. Aktuální stav čísla // Journal of Obstetrics and Women's Diseases. 2010. č. 2. S. 100-125
 5. B. Yu. Bobrov, SA Kapranov, VG Breusenko a kol. Embolizace děložní tepny: moderní pohled na problém. „Diagnostická a intervenční radiologie“, svazek 1, č. 2/2007

Příznaky, příčiny a léčba menoragie u žen

Menoragie je lékaři definována jako těžké a těžké období menstruace nebo nadměrné děložní krvácení, které trvá sedm dní. Tento stav může narušit normální běh života ženy a je pro ni vážným emočním stresem..

Klasickou definicí menoragie je ztráta více než 80 ml krve za cyklus, ale je velmi obtížné ji měřit. Místo toho lékaři používají k diagnostice frekvenci výměny tamponu nebo vložky..

Příčiny a rizikové faktory

Přesná příčina menoragie není známa, ale důležitou roli hraje nerovnováha v množství ženských hormonů progesteronu a estrogenu. Nejběžnější příčiny a rizikové faktory tohoto stavu jsou:

 1. Hormonální nerovnováha. Hormony estrogen a progesteron regulují menstruační cyklus u žen a jsou odpovědné za zesílení výstelky dělohy (endometria). Nerovnováha v těchto hormonech může vést k nadměrnému zesílení endometria a závažnějšímu krvácení..
 2. Stáří. Dívky v jejich první menstruaci a ženy blížící se menopauze (ve věku 40-50 let) mají nepravidelné menstruační cykly bez ovulace. Přímo snižuje množství hormonu progesteronu a způsobuje silné krvácení během menstruace..
 3. Nádory dělohy. Benigní výrůstky na děloze, jako jsou polypy a myomy, které se objevují u žen v reprodukčním věku, mohou způsobit silné menstruační krvácení.
 4. Komplikace během těhotenství. Potrat nebo mimoděložní těhotenství mohou také způsobit hypermenoreu.
 5. Intrauterinní zařízení. IUD je malý antikoncepční prostředek, který se zavádí do dělohy. Těžké děložní krvácení může být vedlejším účinkem nitroděložního tělíska.
 6. Poruchy srážení. Von Willebrandova choroba nebo dysfunkce krevních destiček jsou genetická onemocnění. V tomto případě v krvi chybí určité bílkoviny nezbytné pro srážení krve..
 7. Jiné poruchy. Zánětlivé onemocnění pánve, onemocnění jater, ledvin nebo štítné žlázy a endometrióza mohou u žen zvyšovat riziko menoragie.
 8. Léky. Užívání některých protizánětlivých léků a antikoagulancií může vést ke zvýšení hojnosti menstruace.

Stává se, že hypermenorea se vyvíjí v důsledku kombinace několika faktorů.

Příznaky patologie

Ženy s tímto onemocněním trpí krvácením, které trvá déle než 7 dní rychlostí 4-5, a ztrácí více než 80 ml krve denně. Potřeba měnit hygienickou ochranu téměř každou hodinu může být klíčovým diagnostickým znakem menoragie..

Pokud máte následující příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře:

 • namáčení více hygienických vložek nebo tamponů za hodinu;
 • potřeba použít dvě těsnění současně;
 • noční probuzení za účelem výměny vložky nebo tamponu;
 • prodloužené krvácení, které bylo pozorováno déle než týden;
 • přítomnost velkých krevních sraženin ve výtoku;
 • neschopnost zapojit se do každodenních činností;
 • neustálá únava a celková slabost (jako příznaky anémie).

Hlavním důvodem pro návštěvu lékaře je nepohodlí u žen, které trpí nadměrně těžkou menstruací. Těžké krvácení je navíc často doprovázeno bolestí..

Klasifikace a diagnóza

Před diagnostikováním konkrétního onemocnění byste se měli rozhodnout pro přesnou terminologii. V závislosti na klinickém obrazu jsou si následující typy stavů podobné:

 1. NMC podle typu menoragie je stejné jako hypermenorea - prodloužené a silné krvácení z dělohy se zachovaným rytmem menstruace. Jsou diagnostikováni s trváním více než 7 dnů a ztrátou krve nad 80 ml. V takových případech dochází k ovulaci.
 2. Polymenorea - krvácení, ke kterému dochází na pozadí trvale zkráceného menstruačního cyklu. Menstruace v tomto případě trvá méně než 21 dní a je obvykle doprovázena neplodností..
 3. Metroragie nebo menometroragie - děložní krvácení, které není charakterizováno přítomností rytmu. Často se vyskytují po dlouhé nepřítomnosti menstruace nebo oligomenorey..

V moderní medicíně jsou pro diagnostiku menoragií a metroragií spolu se sběrem anamnézy nutně předepsány další testy. Testy k určení menoragie:

 1. Krevní testy se provádějí za účelem kontroly nedostatku železa (příznak anémie) a určení příčiny menoragie. Můžete například diagnostikovat onemocnění štítné žlázy, vaječníků nebo poruchy koagulačního systému..
 2. Pappův test. Cervikální stěr se vezme k vyšetření a zkontroluje se na příznaky infekce, zánětu a rakoviny..
 3. Biopsie endometria. Sbírá se vzorek tkáně a kontrolují se příznaky zánětu, rakoviny a dalších abnormalit. Tento postup může způsobit určité nepohodlí a bolest podobnou menstruaci..
 4. Ultrazvuk. Ultrazvuk se používá k pořizování snímků dělohy, přívěsků a vaječníků, které mohou lékařům pomoci detekovat změny v těchto orgánech.
 5. Hysteroskopie. Tento test umožňuje přímo vizualizovat dělohu přes malou komoru, která je zavedena přes pochvu a děložní čípek.

Komplex diagnostických opatření vybírá lékař po individuální anamnéze pro každého pacienta.

Léčba a prevence

K úlevě od příznaků a léčbě menoragie nebo metromenoragie lze použít různé metody. Volba závisí na věku pacienta, anamnéze, požadovaném výsledku a záměru otěhotnět v budoucnu. Chirurgické techniky se obvykle používají u pacientů, kteří nereagují na farmakoterapii.

Metody léčby:

 1. Hormonální terapie. Perorální antikoncepční pilulky, hormonální nitroděložní tělíska mohou snížit krvácení obnovením nevyvážených hormonů a pravidelnějšími cykly.
 2. Jiné léky. Vitamínové doplňky mohou pomoci napravit nedostatek železa spojený s anémií. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, mohou zmírnit menstruační křeče a snížit ztrátu krve. Léky, které pomáhají zahušťovat krev, jsou v některých případech předepisovány pacientům s poruchami srážení krve.
 3. Odstranění fibrózy. Těžké krvácení způsobené fibroidy lze léčit jejich odstraněním. Embolizace děložní tepny narušuje přívod krve do myomů a cílená ultrazvuková ablace ničí vláknitou tkáň. Děložní fibroidy lze také chirurgicky odstranit. Myomektomie se provádí buď malými řezy v přední břišní stěně, nebo zavedením chirurgických nástrojů do pochvy a děložního čípku.
 4. Odstranění endometria. Odstranění nebo ztenčení endometriální výstelky může pomoci snížit silné krvácení u žen. Tato technika se používá u žen, které neplánují těhotenství..
 5. Hysterektomie. Ženy, které nadále trpí příznaky menoragie a již nechtějí otěhotnět, mohou zvážit hysterektomii, což je odstranění dělohy. Po operaci se ženě zastaví menstruační cykly a ona již nemůže otěhotnět. Tento postup se provádí v celkové anestezii a vyžaduje hospitalizaci..

Bohužel není vždy možné identifikovat příčiny vývoje onemocnění a diagnostikovat základní patologii. Proto se v medicíně rozlišuje takzvaná idiopatická menoragie. To znamená, že patogeneze onemocnění není vždy pochopena..

A ačkoli neexistují přesná doporučení pro prevenci tohoto stavu, každá žena se může pokusit zabránit rozvoji patologických stavů, které jsou rizikovými faktory. K tomu musí pečlivě sledovat své zdraví, pravidelně navštěvovat gynekologa a profylakticky provádět předepsané testy..

Co je metroragie: metody diagnostiky a léčby

Metroragie nebo nefunkční děložní krvácení - výtok mezi obdobími. Takové krvácení není neobvyklé, ale zůstává nebezpečné. Výskyt metroragie je často alarmujícím signálem vážného onemocnění, takže musíte okamžitě kontaktovat gynekologa.

Metroragie sama o sobě není hrozbou, ale pokud léčba není včasná, onemocnění, které ji způsobilo, v každém případě způsobí komplikace. Ze ztráty krve se může také vyvinout anémie z nedostatku železa, objeví se problémy se sexem, žena bude cítit nepohodlí a slabost.

Jak funguje menstruační cyklus

Abychom pochopili, proč je metroragie patologie, měli bychom studovat menstruační cyklus a všechny změny, ke kterým během tohoto období dojde..

Menstruace je první fází menstruačního cyklu. Říká se tomu folikulární, protože během tohoto období začíná zrát folikul s vejcem uvnitř. V této době se zvyšuje hladina různých hormonů, zejména estrogenu..

Folikulární fáze končí, následovaná ovulací, přibližně uprostřed cyklu. Nástup ovulace usnadňují hormony estradiol a luteinizace. V tento den vajíčko opouští folikul a pohybuje se podél vejcovodů do dělohy. Hnojení probíhá ve vyjmuté zkumavce.

Druhá fáze cyklu je luteální (fáze žlutého tělíska). Vyskytuje se po ovulaci a charakterizuje období vývoje žlutého tělíska, ke kterému dochází v místě vajíčka ve vaječníku. Žluté tělo aktivně produkuje progesteron (těhotenský hormon). V luteální fázi se tělo aktivně připravuje na možné těhotenství. Endometrium dělohy zesiluje. Toto období trvá v průměru 13 dní.

Pokud nedošlo k oplodnění, vejce zemře. Mozek přijme povel, žluté tělísko zemře. Vnitřní vrstva dělohy je odmítnuta a začíná výtok. Tělo s nimi opouští žluté tělo.

Klinické projevy

Toto krvácení je na rozdíl od pravidelné menstruace, ke které dochází v pravidelných intervalech. Metroragie se vyskytuje uprostřed cyklu, bez ohledu na čas a věk. Pokud krvácení začalo náhle, bez předběžných příznaků, pak takový proces naznačuje progresi patologie v akutní formě.

Ve většině případů krvácení mezi obdobími přetrvává po dlouhou dobu. V důsledku toho dochází k narušení cyklickosti menstruace, ženy mohou čelit psychickému přepětí a úzkosti. Pokud se onemocnění projevuje po dlouhou dobu, pak takové procesy naznačují chronickou formu metroragie.

Příčiny metroragie

Krvácení z dělohy nastává v důsledku porušení syntézy a uvolňování určitých hormonů, které negativně ovlivňují vaječníky. Oni zase narušují proces zrání folikulů kvůli převaze estrogenu nad progesteronem..

Přebytek estrogenu ovlivňuje endometrium dělohy, které je zdrojem děložního krvácení. Metroragie se objevuje v důsledku dysfunkce endometria. Intenzita výtoku závisí na stupni poškození endometria..

V pubertě se metroragie vyskytuje častěji než jiná gynekologická onemocnění. Příčinou může být stres, trauma, nepříznivé životní podmínky, hypovitaminóza, problémy s kůrou nadledvin a štítnou žlázou. Také krvácení může být důsledkem dětských infekcí..

V reprodukčním věku se metroragie vyskytuje pouze u 4–5% případů diagnostiky gynekologických onemocnění. Krvácení může být způsobeno stresem, potraty, léky nebo škodlivým prostředím. Metroragie často vyvolává infekční a zánětlivé procesy.

O metroragii můžeme hovořit, pokud má pacientka v anamnéze menstruační nepravidelnosti způsobené vnějšími faktory. Může to být stres, infekce nervového systému, operace. Ohroženy jsou také ženy, které měly krvácení z mladistvých a chronickou angínu, které často trpěly ARVI a extragenitálními chorobami.

Metroragie se může vyvinout na pozadí různých nemocí, ale zde jsou nejčastější:

 • zánětlivé procesy;
 • endokrinní poruchy (hormonální selhání);
 • nádory v děloze nebo vaječnících.

Psychoemočné důvody mohou také vést ke krvácení před menstruací: stres, přepracování, úzkost. Těžká břemena a chronická únava i škodlivá produkce ovlivňují tělo ženy a mohou způsobit metroragii.

Příznaky

Tato nemoc je obtížná. Příznaky metroragie jsou často zaměňovány s obvyklou malátností během menstruačního cyklu, ale metroragii lze stále rozlišit. Je neodmyslitelnou součástí:

 • Acyklické - přerušení normálního děložního krvácení.
 • Hojné nebo naopak malé ztráty krve. Mohou být také nerovné, to znamená, že první den je krvácení významné, druhý den - malé.

Toto onemocnění je navíc doprovázeno příznaky dalších zánětlivých procesů, které způsobily děložní krvácení:

 1. Bolest hlavy.
 2. Slabost.
 3. Nevolnost.
 4. Zvýšená únava.
 5. Velká ztráta krve (tmavě červená).
 6. Zvýšená srdeční frekvence.
 7. Zvýšení teploty.
 8. Silná bolest v dolní části břicha.

Příznaky děložního krvácení

Abnormální děložní krvácení může nastat kdykoli v cyklu. Patologie se neliší ve frekvenci, může se projevit u ženy v jakémkoli věku. Takové krvácení ženu dlouho ruší a mísí menstruaci. Tento jev se nazývá chronická metroragie..

Diagnóza se často stanoví u žen se silným krvácením po dobu delší než 7 dní po zpoždění 1,5–3 měsíců. Metroragie se také může projevit ve formě krvavého výtoku po menstruaci. Při intenzivním výtoku jsou v nich přítomny sraženiny.

Příznaky, které mohou doprovázet ztrátu krve:

 • bledost;
 • závrať;
 • slabost a únava;
 • ospalost;
 • bušení srdce.

Pokud není výtok hojný, příznaky nejsou pozorovány. Akutní metroragie se objevuje náhle a bez zjevného důvodu.

Typické příznaky metroragie během menopauzy

Hlavní věc, kterou byste si měli myslet, je výskyt abnormálního krvácení. Mluvíme-li o období před menopauzou, je třeba upozornit na jakékoli špinění mezi menstruací, obzvláště hojně a dlouhodobě. Není variantou normy a stop po krvi po pohlavním styku.

Důležité! Pokud se menopauza již stabilizovala, je jakékoli krvácení nebezpečné a vyžaduje urgentní návštěvu kliniky. Jakékoli zpoždění může vést k nevratným následkům a vzniku nebezpečných podmínek.

Souběžné příznaky abnormálního krvácení způsobeného vnitřními změnami a ztrátou krve mohou zahrnovat následující projevy:

 • slabost a únava;
 • bledost kůže;
 • emoční nestabilita, podrážděnost, slzavost;
 • prudká spontánní ztráta hmotnosti;
 • bolestivé pocity lokalizované v dolní části břicha;
 • bolest při pohlavním styku.

Anovulační metroragie

Tento typ děložního krvácení je diagnostikován u dospívajících i žen v dospělém věku během menopauzy. Dospělé ženy mohou mít anovulační menstruační cyklus dvakrát ročně.

Anovulace je absence ovulace. Při anovulační metroragii corpus luteum nedozrává. Cyklus se skládá pouze z folikulární fáze. Během tohoto období hormony umožňují vnitřní vrstvě dělohy růst a připravit se na oplodnění..

Když nenastane fáze žlutého tělíska, hladiny hormonů prudce poklesnou a endometrium odumře. Objevuje se krvácení, které se říká anovulační metroragie. Taková menstruace se nemusí dostavit včas (u 80% žen) nebo včas, ale může trvat týden nebo déle..

Je možné se s metroragií vypořádat sami?

Léčba metroragie by měla být předepsána gynekologem, ale ženy by měly být obeznámeny s některými pravidly pro zlepšení jejich pohody během děložního krvácení a zvýšení pravděpodobnosti jejich ukončení..

 • Žena, která zahájila metroragii, musí zaujmout vodorovnou polohu a mírně zvednout pánev vzhledem k tělu. Na spodní část břicha si můžete dát chladný (ne studený!) Mokrý ručník.
 • Užitečné mohou být odvary s hemostatickým účinkem: tohoto účinku může dosáhnout kůra kalina, bobulové listy a řebříček, měsíček. Šťáva z granátového jablka je prospěšná pro doplnění krve a kakaové boby a špenát mohou zvýšit hladinu železa.

Postmenopauzální metroragie

U dospělých žen je funkce vaječníků ostře oslabena. Menstruační cyklus je zmatený, výtok se neobjeví včas a nakonec úplně zmizí. Postmenopauza začíná po ukončení děložního výtoku.

Musíte být pozorní ke svému tělu. Postmenopauzální metroragie může naznačovat vývoj onkologie (rakovina dělohy nebo děložního čípku, nádor vaječníků). V situaci, kdy se menstruace zastavila před více než rokem a krvácení se náhle obnovilo, je naléhavě nutné kontaktovat gynekologa.

Jak rozpoznat porušení

Porušení menstruačního cyklu je v gynekologii poměrně častým onemocněním. Náhodné poruchy způsobené stresem jsou podle statistik u každé druhé ženy. Měli byste se však mít na pozoru, pokud:

 • zpoždění se stávají častějšími;
 • výtok během menstruace se stává hojným nebo vzácným;
 • počet dnů krvácení se zvýšil nebo snížil;
 • objevila se menstruační bolest.

Trvání cyklu se počítá od začátku předchozí menstruace do začátku další. Minimální doba mezi nimi je 21 dní, maximální je 35 dní..

Pokud váš měsíční cyklus po mnoho let byl 22 dní a pak se náhle zvýšil o několik dní, je to také porušení. Opačnou situací může být také poplach..

Jakmile si všimnete, že se vaše menstruace změnila, musíte si domluvit schůzku s gynekologem, abyste zjistili příčinu poruch.

Diagnóza metroragie

Diagnóza metroragie začíná studiem stížností a gynekologickým vyšetřením. Toto onemocnění je charakterizováno narušením menstruačního cyklu. Lékař také měří puls a krevní tlak. Důležitým krokem je posouzení stavu kůže a sliznic. Je nutné určit index tělesné hmotnosti.

Při přímém vyšetření lékař určí stav dělohy, intenzitu krvácení. Může být nutná kolonoskopie ke kontrole cervikálních abnormalit.

K potvrzení diagnózy se provede analýza děložní sliznice. Materiál se odebírá škrábáním. Histologické vyšetření pomáhá určit příčinu dysfunkce. Kyretáž je také terapeutickým opatřením a vede k zastavení krvácení..

Vlastnosti metroragie u žen

Metrorrhagie se týká výskytu děložního krvácení, které se objeví po skončení menstruace. Další oficiální název patologie je nefunkční děložní krvácení. Tento stav se vyskytuje u žen z různých důvodů..

Pokud je zjištěno krvácení, je nutná pomoc gynekologa. Metroragie nepředstavuje hrozbu pro zdraví ženy. Ale pouze za podmínky, že včas konzultovala lékaře. Takové porušení v těle může vést k vážnějším následkům:

 • Anémie z nedostatku železa;
 • problémy v sexuálním životě;
 • zhoršení celkového stavu a pohody.

Je důležité věnovat pozornost negativním důsledkům. Metroragie je zahrnuta do mezinárodního klasifikátoru nemocí (kód ICD č. 92). Nemoc vyžaduje včasnou léčbu a dohled gynekologa.

Léčba

Metroragie není hrozbou pro zdraví žen. Mnohem nebezpečnější je onemocnění, které způsobilo krvácení. Metroragie může naznačovat přítomnost nádoru nebo jiného abnormálního procesu v těle.

Léčebný režim pro metroragii přímo závisí na nemoci, která způsobila krvácení. Lékař předepisuje léky na:

 1. Zastavení krvácení. K tomu jsou vhodné léky, které stahují dělohu a zastavují průtok krve. Někdy je pacientům předepsána hormonální hemostáza (léky s ženskými hormony). Je možná operace (kyretáž endometria, odstranění dělohy). K těžkému krvácení se často používá chirurgický zákrok.
 2. Prevence relapsu. Správný menstruační cyklus je klíčem k absenci metroragie..
 3. Zotavení. Ztráta krve může mít následky (anémie z nedostatku železa). Léčba je předepsána v závislosti na problému. Pro léčbu anémie doporučuji doplňky železa a komplexy vitamínů.

S hojným výtokem se sraženinami a známkami posthemoragické anémie by měla být žena hospitalizována.

Hormony pro léčbu metroragie

Hormonální hemostáza poskytuje dobré výsledky při léčbě metroragie. Tato metoda se doporučuje u pacientů ve věku 18 až 30 let. Předpoklady: mírná intenzita, žádné známky posthemoragické anémie, žádné jiné příčiny patologie.

K léčbě metroragie se používají COC (kombinovaná perorální antikoncepce) s estrogenem. To je femoden, marvelon, rigevidon. První den musíte užít 4 tablety, poté se dávka sníží na 1-2 tablety po dobu tří dnů. Pokud se výtok zastaví, léčba trvá 21 dní..

Po hormonální hemostáze se může menstruace zvýšit. K oslabení se používají uterotonické léky a symptomatické léky. COC pokračují, aby se zabránilo relapsu.

Chirurgická léčba

Nemocniční sledování je indikováno u žen s metroragií nad 30 let. K vyšetření děložní dutiny se používá hysteroskop (trubice s kamerou a na konci baterka). S jeho pomocí se provádí samostatná kyretáž endometria, protože diagnostická hysteroskopie umožňuje lékaři vidět dělohu. Hysteroskop umožňuje jemně odstranit celé postižené endometrium a zaznamenat doprovodné patologie.

Jako další terapie se používají inhibitory fibrinolýzy, angioprotektivní léky, NSAID. Může to být diklofenak, ethamsylát, kyselina tranexamová, naproxen. Jsou předepsány pro příznaky.

Po seškrábnutí se provede histologická analýza a podle jejích výsledků je předepsána hormonální terapie. Léčba hyperplastických procesů endometria hormony spočívá v antigonadotropním účinku léků. Lékař vybírá léky pro každého pacienta individuálně, s přihlédnutím k výsledkům histologické analýzy, věku ženy, doprovodným patologiím, kontraindikacím.

Pacienti do 35 let by měli užívat monofázickou antikoncepci (0,03 ml estrogenu) po dobu šesti měsíců. Ženám po 35 letech jsou předepisovány silnější antigonadotropní léky (buserelin, gestrinon, triptorelin, danazol, goserelin).

Nejlepší prevencí metroragie u žen nad 35 let je systém nitroděložního hormonálního uvolňování Mirena (s přihlédnutím k odmítnutí těhotenství). Je umístěn v děloze, kde bude levonorgestrel uvolňován ze speciální nádrže a akumulován v endometriu, ale bude minimálně obsažen v krvi.

Odstranění dělohy (hysterektomie) u metroragie v reprodukčním věku se doporučuje jen zřídka. Indikací hysteroklomie bude kombinace děložního krvácení s endometriózou nebo myomem. Také chirurgický zákrok k odstranění dělohy je vhodnější, pokud má pacient kontraindikace hormonální léčby.

Po hormonální hemostáze se doporučuje zahájit prevenci relapsu. Ženy, které neplánují těhotenství, dostávají Mirenu nitroděložně (systém uvolňování hormonů bude chránit endometrium po dobu 5 let před relapsem).

Co je NMC, jaké jsou?

NMC znamená menstruační nepravidelnosti a zahrnuje několik různých diagnóz v závislosti na projevech a mechanismu vývoje abnormalit. Ženský menstruační cyklus charakterizuje stav jejího reprodukčního systému a při různých onemocněních a patologiích je narušen.

Existují různé typy NMC:

 1. Amenorea je úplná absence menstruace po dobu delší než šest měsíců. Fyziologická amenorea se vyvíjí na pozadí přírodních podmínek: těhotenství a kojení. Porušení je primární a sekundární: v prvním případě menstruace nezačne do konce puberty a ve druhém se z nějakého důvodu zastaví po pravidelném cyklu.
 2. Algomenorea (další možné názvy jsou dysmenorea a algomenorea) se vyznačuje silnou bolestivostí během menstruace. Bolest je způsobena silnými kontrakcemi svalů dělohy, může být křečová a zasahovat do celé břišní dutiny.
 3. Menoragie nebo hypermenorea je nadměrně těžké období, které pravidelně přichází. Obvykle je ztráta krve po celou dobu menstruace až 150 ml a nepřesahuje 4-5 lžící denně. V prvních dnech je výtok hojný, ale pokud musíte vyměňovat vložku častěji než jednou za 1,5-2 hodiny, pak mluvíme o menoragii.
 4. Hypomenorea je charakterizována skrovným menstruačním tokem, jehož objem nepřesahuje 25-30 mililitrů za celé období.
 5. Metroragie je výtok, který se objevuje mezi obdobími. Obvykle jsou vzácné, nazývají se „mazanice“.
 6. Polymenorea - prodloužení trvání menstruace až na sedm dní nebo více (obvykle by neměly trvat déle než týden).
 7. Oligomenorea - zkrácení doby menstruace až na 1-2 dny. Minimální běžná doba trvání je nejméně tři dny.
 8. Proroyomenorea nebo tachymenorea je menstruace, která se vyskytuje v intervalech kratších než 21 dní.
 9. Opsomenorea je charakterizována vzácnými obdobími, která se objevují každé 2-3 měsíce nebo méně.

NMC není nezávislé onemocnění, ale je důsledkem jakýchkoli odchylek ve fungování reprodukčního systému.

S vážnými patologiemi a chorobami ženského reprodukčního systému se často kombinuje několik typů NMC.

Prevence

Jelikož se u dětí může objevit metroragie, je nutné provést opatření ke zlepšení zdraví a posílení v raném věku. Je důležité léčit všechny nemoci, zejména genitálie, a předcházet potratům.

Během těhotenství by měla být profylaxe zahájena v prvním trimestru. Obecně by žena měla vést aktivní životní styl, plně odpočívat a zavést pracovní režim..

Pro obnovení menstruačního cyklu je předepsána léčba perorálními antikoncepčními prostředky obsahujícími estrogen-progestagen. Léčebný režim je následující:

 • 5-25 den první tři cykly;
 • 16-25 dní další tři cykly;
 • gestagenní léky 16. až 25. den po dobu 4–6 měsíců.

Homronická antikoncepční terapie pomáhá nejen zbavit se metroragie, ale také zabránit neplánovanému těhotenství. Antikoncepce budou vynikající prevencí hormonálních poruch, neplodnosti (anovulační), rakoviny prsu a adenokarcinomu.

Jaké hormony jste užívali ke stimulaci ovulace??

 • Gonal 33%, 3338 hlasů
  3338 hlasů 33%

3338 hlasů - 33% všech hlasů

Klostilbegit 25%, 2497 hlasů

25% 2497 hlasů 25%

2497 hlasů - 25% všech hlasů

Menopur 16%, 1605 hlasů

1605 hlasů 16%

1605 hlasů - 16% všech hlasů

Puregon 15%, 1465 hlasů

1465 hlasů 15%

1465 hlasů - 15% všech hlasů

Pregnyl 9%, 878 hlasů

878 hlasů - 9% všech hlasů

Menogon 3%, 302 hlasů

302 hlasů - 3% všech hlasů

Celkový počet hlasů: 10085

Vy nebo z vaší IP jste již hlasovali.

Známe-li příčinu NMC, je jednodušší zvolit léčbu

Menstruační nepravidelnosti mohou být způsobeny různými důvody. V gynekologii jsou všechny projevy poruch spojených s nástupem menstruace kombinovány do tří hlavních skupin:

 • amenorea - porušení měsíčního cyklu spojené s absencí menstruace, skromným výtokem a zkrácením období;
 • DMC - nefunkční děložní krvácení;
 • algomenorea - menstruace se syndromem silné bolesti.

Na základě toho jsou zváženy také důvody pro NMC.

Amenorea

U zdravé ženy může být absence menstruačního cyklu způsobena těhotenstvím a kojením. Při menopauze jsou často pozorovány menstruační nepravidelnosti. V ostatních případech je tento typ NMC způsoben z následujících důvodů:

 1. Ovariální zaostalost, která vede k opožděné pubertě v dospívání.
 2. Poruchy hormonálního systému. Může k tomu vést dlouhodobá antikoncepce s hormonálními léky..
 3. Chyby ve výživě a stravě vedoucí k drastickému úbytku hmotnosti.
 4. Intenzivní sportovní aktivity spojené se zvýšenou fyzickou aktivitou.
 5. Zvyšováním produkce prolaktinu, hormonu, který podporuje vývoj mléčných žláz a jejich zvýšenou produkci mléka. U nulipárních žen to vede ke snížení produkce gonadropinu, který je zodpovědný za ovulaci..
 6. PCOS (syndrom polycystických vaječníků) je onemocnění doprovázené zvýšenou produkcí testosteronu (mužského hormonu). Vyskytuje se u 10% žen v reprodukčním věku.
 7. SIA (syndrom selhání vaječníků). Onemocnění, při kterém jsou folikuly vyčerpány a ztrácejí schopnost vytvářet příznivé podmínky pro zrání vajíčka. SIA vede k neplodnosti a menopauze ve věku 40 let.

Pokud je DMC zaznamenáno v dospívání, kdy dívky právě nastavují menstruační cyklus nebo před menopauzou, považuje se to za malou odchylku od normy. Obvykle nevyžaduje lékařský zásah. Ve většině případů však příčiny tohoto typu menstruační nepravidelnosti spočívají ve vážných onemocněních, která se nedoporučují ignorovat. Hojná ztráta krve během měsíčního cyklu může být způsobena:

 • Fibroidy dělohy
 • Nízká srážlivost krve (von Willebrandova choroba). V některých případech je tato nemoc zděděna.
 • Patologické změny ve struktuře dělohy (cysta, polypy atd.).
 • Infekční onemocnění v pánevní oblasti, pochvě, děloze.
 • Užívání léků, které ředí krev.
 • Antikoncepce mechanickými nitroděložními tělísky (spirála atd.).
 • Vývoj rakoviny (rakovina vaječníků nebo dělohy).
 • Obecná intoxikace těla u žen pracujících v podnicích se škodlivými pracovními podmínkami.
 • Trauma domácnosti v oblasti genitálií a časté potraty.
 • Autoimunitní onemocnění.
 • Chronická onemocnění hematopoetického a kardiovaskulárního systému.
 • Paraziti.

U DMC je nutná urgentní léčba menstruačních nepravidelností, protože nadměrná ztráta krve může způsobit těžkou anémii. Je zaměřen na zastavení krvácení. Provádí se homeostáza léčby. V případě jeho neúčinnosti se uchylují k chirurgické homeostáze. Okamžitě navštivte svého lékaře ohledně krvácení z dělohy, ke kterému dojde rok nebo dva po menopauze..

Metroragie: klinické projevy, příčiny a metody léčby

Metroragie je zpravidla příznakem závažné patologie, která vyžaduje urgentní léčbu. Tato porucha se projevuje ve formě děložního krvácení. Sama o sobě nenese velké nebezpečí, ale vyvolává výskyt nepříjemných pocitů, problémů v intimním životě.

Co je metroragie u žen

NMC (menstruační nepravidelnosti) podle typu metroragie je výskyt krvavého výtoku z pochvy, který nemá žádnou souvislost s menstruací. Jeho výskyt je zaznamenán mezi předpisy, případně se na ně „vrství“. Krvácení je velmi prodloužené, hojné nebo vzácné. Takové změny nelze ignorovat. V důsledku dlouhodobého krvácení se vyvíjí anémie, objevuje se slabost a řada dalších nepříjemných příznaků..

Příznaky

Abyste pochopili, co je metroragie u žen, musíte pochopit, jaké klinické projevy jsou pro tento stav charakteristické. Příznaky jsou často výrazné a jsou vždy doprovázeny porušením menstruačního cyklu. Kromě děložního krvácení často existují známky patologie, které takové změny způsobily.

Hlavním příznakem metroragie je, že menstruační tok se začíná objevovat později než v den splatnosti, nebo naopak, o něco dříve, trvá déle než obvykle nebo končí příliš rychle. Kromě toho může dojít k bolesti, zvýšení tělesné teploty..

Mezi dalšími klinickými projevy patologie se rozlišují:

 • tachykardie a bušení srdce;
 • blanšírování kůže;
 • zvýšená ospalost;
 • slabost;
 • ve výtoku jsou zaznamenány silné, prodloužené krvácení, sraženiny;
 • regulace zpoždění o 1,5–3 měsíce.

Ne vždy zpoždění v menstruaci po dobu 2 měsíců nebo déle naznačuje vývoj metroragie. Někdy tento stav naznačuje přítomnost dalších patologií, které budou podrobněji popsány v samostatném článku na našem webu..

Příčiny nemoci

Metroragie v reprodukčním období se vždy vyskytuje v důsledku porušení integrity vnitřní vrstvy pohlavního orgánu. Příčiny krvácení jsou různé. Mezi hlavními se rozlišují:

 • erozivní stav děložního čípku;
 • vystavení stresu, depresi;
 • myom pohlavního orgánu;
 • zánětlivé procesy;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • přepracování;
 • novotvary v oblasti přívěsků a pohlavního orgánu;
 • hormonální poruchy;
 • žena je dlouhodobě v nepříznivých podmínkách (například práce v nebezpečné práci).

Anovulační metroragie

Anovulační metroragie je nejčastější formou patologie. S jejím vývojem není pozorována ovulace, ale menstruace se objevuje jako obvykle. Existuje několik důvodů pro takové změny:

 • vaječná buňka umírá v důsledku nedostatečného vývoje folikulu;
 • smrt vajíčka je zaznamenána, když folikul dozrává a neschopnost uvolnit zralé vajíčko.

V obou případech dochází k silnému krvácení a intenzivnímu růstu endometria. Tyto problémy zpravidla vznikají při nadměrné únavě, nedostatku vitamínů v těle, patologických stavech urogenitálního systému, které se vyskytují v chronické formě.

Také dysfunkční metroragie anovulačního typu se projevuje u akutních infekcí a nervových poruch.

Doporučujeme přečíst si více o cyklech bez ovulace v samostatném článku na našem webu..

Postmenopauzální metroragie

Zvláštní pozornost si zaslouží vývoj onemocnění u postmenopauzálních žen. Menstruace již nepřichází a reprodukční funkce je téměř úplně zhasnuta. Výskyt krvavého výtoku signalizuje vývoj vážného onemocnění až po onkologii. Mezi hlavní příčiny krvácení z dělohy patří:

 • tvorba polypů;
 • děložní myomy s menopauzou;
 • maligní procesy;
 • adenomyóza;
 • cukrovka;
 • patologie kardiovaskulárního systému.

Diagnóza onemocnění

V procesu diagnostiky je nesmírně důležité určit, jaké nemoci způsobily metroragii. Lékař zpočátku poslouchá stížnosti ženy a zkoumá ne-gynekologické křeslo. Kromě toho se měří krevní tlak a srdeční frekvence. Posuzuje se stav sliznic a kůže. Rovněž se stanoví index tělesné hmotnosti.

Přímo během vyšetření obdrží gynekolog informace o stavu pohlavního orgánu, intenzitě sekrece. Dále se provádí hysteroskopie. Pomocí speciálního zařízení (hysteroskopu), který je vložen do děložní dutiny, je možné vidět léze endometria a okamžitě je vyříznout. Tkáně získané v důsledku těchto opatření jsou odeslány do histologické laboratoře. Příčina dysfunkce je tedy přesně stanovena..

Léčba a prevence

Taktika léčby metroragie přímo závisí na patologii, která vyvolala výskyt výtoku. Je zpravidla zaměřen na provádění následujících úkolů:

 • zastavení děložního krvácení. Použité léky, které vyvolávají kontrakci pohlavního orgánu. Z tohoto důvodu se krvavý výtok zastaví. Někdy se uchylují k jmenování hormonálních léků. V některých případech je chirurgický zákrok nezbytný. Provádí se kyretáž děložní dutiny nebo úplné odstranění orgánu. Tyto akce jsou zpravidla nutné při intenzivním krvácení;
 • prevence relapsu. Hlavním cílem je normalizace menstruačního cyklu;
 • obnova těla. Bohatá ztráta krve může vést k rozvoji anémie z nedostatku železa. K jeho odstranění musí žena užívat přípravky obsahující železo a komplexy vitamínů.

Když se posthemoragická anémie objeví na pozadí velké ztráty krve, žena potřebuje hospitalizaci. Terapie se provádí v nemocničním prostředí.

Aby se zabránilo rozvoji patologie, je nutné posílit tělo, provést opatření ke zlepšení zdraví. Je nesmírně důležité okamžitě zahájit léčbu jakékoli nemoci, zejména onemocnění urogenitálního systému. Rovněž je třeba se vyhnout potratům.

Žena musí vést poměrně aktivní život, věnovat patřičné množství času odpočinku a řádně organizovat pracovní plán. Je také nutné každých šest měsíců vyšetřit gynekologa. Díky tomu bude možné identifikovat patologické procesy v počáteční fázi vývoje a zabránit nežádoucím změnám.

Metroragie nepředstavuje nebezpečí pro zdraví žen. Navzdory tomu je nemožné to ignorovat. Jeho vývoj je vyvolán nemocí, jejíž následky mohou být velmi hrozné. Často dochází k děložnímu krvácení s rakovinou, množením benigních formací. Kromě toho může velká ztráta krve negativně ovlivnit celkový stav těla..

Co je metroragie

Zdraví žen přímo závisí na psychickém a fyzickém stavu. Stres, nesprávný životní styl a další negativní faktory mají nepříznivý vliv na zdraví. Jakákoli selhání jsou doprovázena různými příznaky, kterým musíte věnovat pozornost.

Metroragie je děložní krvácení, ke kterému dochází v kterémkoli období menstruačního cyklu. Nemoc není spojena s menstruací, proto je důležité znát její příznaky, abychom včas rozpoznali a odstranili problém.

Co to je

Metroragie je výskyt sekrece krve, která není spojena s menstruací. Patologie se vyskytuje mezi obdobími, je na nich navrstvena nebo je pokračováním. Krvácení může trvat dlouho, být skromné ​​nebo naopak hojné. Nemoc nelze v žádném případě ignorovat, protože prodloužené krvácení vede k anémii, slabosti a dalším příznakům nedostatku železa..

Menstruační cyklus se skládá z několika fází, které se navzájem nahrazují.

První fáze je folikulární. Během tohoto období dozrává folikul, který obsahuje vaječnou buňku. Zvyšuje se produkce různých hormonů, včetně estrogenu. Když folikulární fáze skončí, dojde k ovulaci, vajíčko se začne pohybovat do dělohy a zbaví se folikulu.

Druhá fáze se nazývá luteální. Místo vajíčka se vyvíjí žluté tělísko, které produkuje těhotenský hormon. Během luteální fáze se ženské tělo aktivně připravuje na možné oplodnění do 13 dnů. Pokud nedošlo k těhotenství, vajíčko zemře, žluté tělísko zemře, vnitřní vrstva dělohy je odmítnuta, po které dojde k sekreci. Spolu se sekrecemi je corpus luteum odstraněno z těla..

Hormonální narušení vyvolává poruchy ve folikulární fázi a zvýšení hladiny estrogenu vede k problémům v endometriu, z nichž se objevuje krvácení. Množství uvolněné krve závisí na tom, jak poškozené jsou funkce endometria. Celý tento proces se nazývá nefunkční děložní krvácení. Patologie se nejčastěji vyskytuje během puberty.

Příčinou poruch cyklu mohou být stresové situace, onemocnění štítné žlázy a nadledvin, trauma, hypovitaminóza, špatná kvalita života. V reprodukčním věku je diagnóza stanovena pouze ve 4–5% případů. Krvácení se objevuje kdykoli v životě. Indikují poruchu hormonálního systému nebo přítomnost jakéhokoli onemocnění. Metroragií se rozumí krvácení na pozadí menstruační nepravidelnosti způsobené vnějšími faktory..

Znamení

Metroragie, jejíž příznaky se mohou objevit náhle, je vždy doprovázena porušením cyklu. Kromě hlavních příznaků jsou často patrné projevy nemoci, které způsobily krvácení. Pokud se krev uvolňuje hojně, pacient pociťuje nevolnost, silnou únavu, závratě a celkovou slabost. V některých případech dochází k rychlé srdeční frekvenci a poklesu krevního tlaku (krevního tlaku).

Hlavním příznakem patologie je změna rytmu menstruace.

Kromě toho může dojít k silné bolesti a zvýšení tělesné teploty, když je ztráta krve způsobena mimoděložním těhotenstvím nebo vývojem submukózního uzlu. Vzhledem k tomu, že metroragie přímo souvisí s menstruací, mohou být zpožděny, předčasně zahájeny, příliš dlouhé nebo rychle ukončeny.

Další příznaky metroragie:

 1. bušení srdce, tachykardie;
 2. bledost kůže;
 3. slabost a ospalost;
 4. závrať;
 5. silné krvácení se sraženinami;
 6. zpožděná menstruace o 1,5-3 měsíce.

U nádorů v děloze, děložním nebo vejcovodovém těhotenství je abnormální krvácení doprovázeno bolestí v podbřišku a hypertermií. Porušení menstruačního cyklu podle typu metroragie má individuální příznaky, to znamená, že každá pacientka charakterizuje své pocity jinak.

Hlavní příznaky patologie jsou:

 • období mezi menstruací je 2-3 měsíce;
 • hojné a dlouhodobé krvácení;
 • na samém začátku krvácení a nepohodlí během jiných období jsou silné bolestivé pocity.

Pokud si žena v sobě všimne alespoň jednoho příznaku, je naléhavě nutné navštívit gynekologa.

Příčiny výskytu

Metroragie se vyskytuje u adolescentů i žen v klimakterickém období. Přes příčiny metroragie je endometriální poškození vždy viníkem krvácení. Může to být eroze, hyperplastické změny, vředy atd. V tuto chvíli je důležité rozlišovat mezi normální menstruací a krvácením. Změny v endometriu způsobují hormonální poruchy, které mění povahu a rytmus menstruace, ve formě acyklického krvácení.

Poruchy vedou k tomu, že část mozku odpovědná za produkci ženských hormonů nekomunikuje správně s dělohou a vaječníky. Pokud je tento typ metroragie identifikován, lékaři jej nazývají nefunkční. Dysfunkční metroragie je spojena s hormonální nerovnováhou. Tato forma se nejčastěji vyskytuje během puberty nebo během menopauzy. Dysfunkční krvácení je ovulační a anovulační.

První typ je charakterizován přítomností ovulace, ale neprobíhá správně. V tomto případě je cyklus dvoufázový, doba trvání se liší podle toho, která část hormonální regulace je poškozena. Anovulační krvácení je nejčastěji diagnostikováno, když je cyklus jednofázový a nedochází k ovulaci. Poruchy zrání oocytů mohou způsobit metroragie tohoto typu..

Lékaři identifikují několik hlavních důvodů, kvůli kterým se vaječná buňka nevyvíjí správně..

 1. Smrt neúplně zralého folikulu s vaječnou buňkou, ze které se proces zastaví.
 2. Folikul s vejcem dozrává, ale jeho stěny nejsou zničeny, aby se uvolnilo zralé vejce. V tomto případě vejce zemře a folikul nadále existuje, roste, mění se a vyvíjí se do cysty.

Oba procesy vedou k tomu, že se cyklus stává jednofázovým, endometrium roste a objevuje se krvácení.

Důvody, které způsobily hormonální nerovnováhu:

 • nemoci nervového systému;
 • stres, pravidelné přepracování;
 • intoxikace těla;
 • duševní nemoc;
 • akutní, chronické infekční patologie;
 • chronický zánět genitálií;
 • nedostatek vitamínů a minerálů nezbytných pro život;
 • duševní nemoc.

Během menopauzy se metroragie vyvíjí na pozadí hormonální nerovnováhy, kongesce v malé pánvi nebo v přítomnosti onkologického procesu. Uvažuje se o nebezpečném krvácení, které se vyvinulo u postmenopauzálních žen na konci hormonálních funkcí. Proč se to stalo? To je způsobeno vážnými patologiemi reprodukčních orgánů, jsou to:

 1. onkologie;
 2. adenomyóza;
 3. zničení kožního epitelu;
 4. myom;
 5. polypy na sliznici;
 6. nádor vaječníků.

Krvácení se také vyvíjí v důsledku potratů, potratů, mimoděložního těhotenství atd. Existuje řada ne-gynekologických patologií, které způsobují metroragii:

 • cukrovka;
 • kardiovaskulární patologie;
 • hypertenze atd..

Aby byla léčba účinná, je důležité přesně určit příčinu krvácení. Teprve poté lze zahájit terapii, takže samoléčba je nepřijatelná..

Terapie

Léčba krvácení by měla být prováděna v polyklinice. To je způsobeno skutečností, že nemoc je poměrně vážná a má složitou strukturu. Po stanovení diagnózy lékař předepíše terapii skládající se z několika fází..

 1. Zastavení krvácení.
 2. Odstranění patologie, která způsobila ztrátu krve.
 3. Užívání léků, které snižují dělohu a normalizují hormonální hladiny.
 4. Předcházení relapsu.

Zastavení ztráty krve je nutné, aby se zabránilo anémii. Lék vybírá ošetřující lékař, obvykle injekce. Kromě toho je předepsána kapková injekce krevních náhražek k obnovení ztráty.

Pokud je výtok slabý, můžete vypít tablety nebo kapky. K normalizaci hormonálního pozadí je předepsána hormonální léčba. Terapie se doporučuje v reprodukčním věku a pouze při absenci anémie nebo jiných důvodů pro rozvoj patologie.

K léčbě se používají perorální antikoncepce obsahující estrogen - rigevidon, citron, marvelon. Průběh léčby je 21 dní. První den musíte vzít 4 pilulky a poté se dávka sníží na 1-2 pilulky. Pokud se krvácení zastaví, příjem nelze zastavit..

Léky na metroragii pomáhají, pouze pokud příčina není závažná. Pacientům starším 30 let je předepsána hysteroskopie. S jeho pomocí můžete odstranit poškozenou oblast endometria a detekovat doprovodné patologie. Kromě toho musí žena pít některé léky - diklofenak, naproxen, etamzilát atd..

Po seškrábnutí je někdy předepsána léčba metroragie hormony. Léky jsou vybírány individuálně s ohledem na příčinu krvácení, věk, možné kontraindikace a výsledky výzkumu. K obnovení kontrakce dělohy se používají injekce oxytocinu nebo pituitrinu.

Pokud je ženě více než 40 let a neplánuje porod, děloha se úplně odstraní, aby se vyloučil vývoj rakovinných nádorů. Pro účinnou terapii musíte navštívit lékaře včas a dodržovat všechny pokyny. Během léčby je vhodné dodržovat dietu, nešportovat, sledovat své zdraví a vzdát se špatných návyků.

Prevence a zotavení

Po úspěšném zbavení se metroragie je třeba ženské tělo podpořit posilujícími léky, správnou výživou a včasným odpočinkem. Díky tomu se obnovují biochemické parametry krve a zdraví obecně. U některých pacientů je užitečné pít vitamíny a minerály, včetně železa, rutinu, kyseliny askorbové a vápníku.

Aby se zabránilo relapsu, je vhodné podstoupit výzkum 1-2krát ročně. Pokud jsou zjištěny gynekologické patologie, je nutné podstoupit vhodnou léčbu. Je důležité vzdát se všech špatných návyků a sledovat psycho-emocionální stav. Kvůli prevenci často pijí orální antikoncepci. Schéma příjmu:

 • první 3 cykly - 5-25 dní;
 • 3 další cykly - 16-25 dní;
 • během 5-6 měsíců, 16-25 dní užívejte progestogenní léky.

Perorální antikoncepce pomůže zabránit hormonální nerovnováze i nástupu nechtěného těhotenství, rakoviny prsu, neplodnosti a dalších nemocí. Během období zotavení byste se neměli přetížit příliš tvrdou prací a jste neustále ve stresu..

Je vhodné vyloučit všechny negativní faktory, pak oživení přijde mnohem dříve. Nelze ignorovat krvácení, protože může hovořit o vývoji vážného onemocnění, které nebude snadné vyléčit.

Ahoj milí čtenáři. Dnes si povíme, proč jsou žlázy zaplaveny ženami. Dotkneme se fyziologické podstaty tohoto procesu, řekneme vám, kdy je otok mléčných žláz důvodem k obavám.Příčiny překrveníDůvody pro otok mléčných žláz mohou být docela fyziologické.