Po menstruaci to rozmazává - norma nebo důvod navštívit lékaře?

Menstruace je komplexní hormonálně závislý proces, který se vyskytuje u žen. Podobný klinický obraz se vyskytuje u žen v reprodukčním věku, počínaje průměrem 14-15 let a pokračováním až 50-55 let.

Taková čísla jsou individuální a závisí na mnoha faktorech, které ovlivní reprodukční systém ženy. Genetická predispozice k jejich fungování u různých žen má velký význam..

Je charakterizován výskytem špinění krvácení z genitálního traktu, které se obvykle vyskytuje každý měsíc. Délka takového období menstruace je přísně individuální, nicméně u většiny žen je to interval 3 až 5 dní nebo týden.

Objem ztracené krve by neměl přesáhnout 150 ml po celou dobu krvácení, menší množství může charakterizovat osobní vlastnosti ženy, strukturu jejího reprodukčního systému, velikost orgánu atd..

Je však obvyklé charakterizovat větší počet sekrecí jako patologii, a pokud má žena stížnosti na hojný výtok z genitálního traktu, je třeba hledat příčinu.

Vzhled těchto znaků charakterizuje celý vzájemně propojený složitý proces, který se v těle ženy vyskytuje každý měsíc, a konečným výsledkem jeho vývoje je vzhled krve. Hlavní funkce v tomto případě plní progesteron a estrogeny..

Estrogenní typ podporuje sekreci a růst vnitřní sliznice děložní dutiny a již progesteronový typ její transformace a zrání. Na konci expozice progesteronu, bez těhotenství, se tato vrstva odlupuje, což je charakterizováno krvácením.

 1. Špinění po menstruaci
 2. Příčiny špinění po menstruaci
 3. Když je namazání po menstruaci známkou patologie?
 4. Hnědý výboj
 5. Růžový skvrnitý výtok z genitálního traktu
 6. Černý výtok po menstruaci
 7. Špinavý výtok během těhotenství
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Léčba
 10. Samoléčba pro dlouhé špinění krvácení
 11. Recenze žen

Špinění po menstruaci

Jedná se o poměrně častý problém, kterému mohou ženy čelit v jakémkoli věku, a to bez ohledu na to, zda mají sex. Kromě toho by neměly být vždy připisovány patologii, je to zřídka varianta normy..

Příčiny špinění po menstruaci

Existuje mnoho důvodů pro vznik rozmazaného výtoku po menstruaci..

Mezi nimi jsou hlavní:

 • Chronické zánětlivé procesy v děložní dutině,
 • Menstruační nepravidelnosti spojené s hormonálními změnami,
 • Sexuálně přenosné infekce,
 • Tak časté onemocnění, jako je endometrióza, které se také projevuje rozmazáním po menstruaci
 • Užívání hormonální antikoncepce,
 • Nejnebezpečnějším faktorem vedoucím k výskytu mazu po menstruaci je považována hyperplazie endometria a maligní proces.

Když je namazání po menstruaci známkou patologie?

Pokud se po menstruaci zpozdí a jejich trvání trvá déle než 5 dní, doporučuje se poradit se s odborníkem. Kromě toho lze podezření na patologickou příčinu s výskytem sraženin, přítomností nepříjemného zápachu a zhoršením celkového blahobytu..

Hnědý výboj

 1. Z morfologického hlediska je rozmazání hnědého výtoku po menstruaci koagulovanou krví, která nadále opouští děložní dutinu. Proto je v některých případech tento obrázek normou..
 2. Pokud se u ženy objeví krvavý výtok na začátku několik dní po menstruaci, ale ne déle než 2 dny, za předpokladu, že předtím došlo k silnému krvácení. Kromě toho je třeba mít na paměti, že by za normálních okolností neměly být hojné, jejich objem začíná postupně klesat. Také nemají žádný nepříjemný zápach, zvláště hnilobný. V některých případech nahrazují pravidelnou menstruaci, zejména u žen v premenopauzálním období.

S patologickou povahou takového výboje je třeba hledat příčinu následujících patologií:

 • To je chronická endometritida. Zánětlivý proces, který narušuje normální oddělení sliznice a následné zotavení.
 • Endometrióza těla dělohy nebo děložního čípku je charakterizována vyplněním děložních dutin endometriem, vrstvou dělohy, která by normálně neměla být umístěna v jiných oblastech. Protože je také hormonálně závislá, během menstruace je také vylučována z dutin. Ale kvůli zvláštnostem jeho umístění může být proces oddělení zpožděn a žena po dlouhou dobu po menstruaci zažívá podobné nepříjemnosti..
 • Hyperplazie endometria. Jedná se o proces nadměrné proliferace děložní sliznice a během menstruace může být proces jejího oddělení zpožděn. V některých případech se tedy může doba oddělování normálních prodloužit. V případě částečného přemnožení může hnědý výtok pokračovat až do dalšího období.
 • Polyp endometria. To je další častý důvod pro výskyt hnědých skvrn, velmi často se kombinuje s hyperplazií. Polyp zpravidla sám nekrvácí, ale brání úplnému kontrakci endometria, což vede k narušení procesu buněčného výboje a eliminaci krve.
 • Pohlavně přenosné nemoci a další infekční nespecifické faktory. Jsou schopni napadnout buňky endometria a narušit proces jeho normální deskvamace, navíc, stejně jako zánětlivý proces, ztěžují průchod endometria a ztěžují hojení.
 • Projevy mimoděložního těhotenství. Hnědý výtok může často napodobovat normální menstruaci, když dojde k mimoděložnímu těhotenství. Hormonální pozadí začíná špatně odpovídat těhotenství, ale příprava endometria ještě neprobíhá.
  Žena to může užívat pro normální menstruaci, což ztěžuje pozdější diagnostiku.
 • Traumatické účinky sliznice. Obvykle vznikají po nitroděložních zákrocích, jako je potrat a kyretáž. Kombinace traumatu a zánětu je obzvláště nebezpečná. Hnědý výtok v tomto případě může trvat dostatečně dlouho a účinek terapie se nedostaví.

Velmi často je takový hnědý výtok po menstruaci kombinován s dalšími příznaky:

 1. Mezi nimi se bolest vyskytuje hlavně v dolní části břicha nebo dolní části zad, bolestivé povahy.
 2. Porušení obecné pohody, slabost, malátnost, mírné zvýšení tělesné teploty. Podobné příznaky mohou nastat v důsledku zánětlivého procesu vyskytujícího se v pánevních orgánech nebo spojeného se ztrátou krve, což bude vyjádřeno anémií.
 3. Endometrióza a výtok hnědého výtoku po menstruaci jsou často kombinovány se syndromem silné bolesti, který obvykle začíná ve druhé polovině menstruačního cyklu. K jejich posílení může dojít také během sexu. Podobný příznak se často kombinuje s neplodností u ženy..
 4. V případě mimoděložního těhotenství se také objevuje bolestivý syndrom, který je doprovázen bolestivou trakcí krku a lokalizací fokusu na obou stranách..

Růžový skvrnitý výtok z genitálního traktu

Jsou to buňky čerstvé krve po menstruaci, v některých případech ještě ne srážené, které jsou smíchány s krémovou leucorrhoea. Díky tomu se vytváří světlejší odstín..

V případě, že se objeví špinavý růžový výtok tohoto typu bez nepříjemného zápachu, je obvyklé jej považovat za normu.

Podobný obrázek může nastat, když:

 • Menstruace, které jsou periodické. Neexistuje úplné zotavení cyklu. V průměru může toto období trvat rok..
 • Po užívání perorální antikoncepce, zejména během návyku.
 • Traumatické účinky z vaginální sliznice, drsný styk nebo používání cizích těles.
 • Ovulační období. Jedná se o druh reakce na proces zrání a uvolnění vajíčka..
 • Vaginální manipulace, jako je zavedení nitroděložní antikoncepce nebo jiný zásah.

V takovém případě bude výtok považován za normu, pokud nebude trvat déle než dva dny.

Pokud je proces zpožděn, měly by být tyto procesy vyloučeny:

 • Zánětlivé procesy v cervikální oblasti, stejně jako poškození sliznice. Nejčastěji se jedná o erozi, která nemůže vždy přesně charakterizovat namazání po menstruaci..
 • Nádorové formace v cervikální oblasti, jak maligní, tak benigní.
 • Známky mírného zánětlivého procesu v endometriu, infekčních a endokrinních patologií.
 • Časné projevy mimoděložního těhotenství nebo časného potratu.

Černý výtok po menstruaci

Tato barva výtoku z genitálního traktu není normou, a proto, pokud se objeví příznaky, měli byste se poradit s lékařem.

 1. Tento znak je důkazem srážení krve před jeho uvolněním a možné prodloužené přítomnosti v genitálním traktu, stejně jako destrukce erytrocytů uvolněním železa.
 2. Velmi často je hojný výtok po menstruaci s tímto znakem projevem přítomnosti abnormálních forem dělohy spojených se zdvojnásobením orgánu. V důsledku toho se vytvoří dutina, ve které dochází ke zpoždění a předčasnému vylučování krve..
 3. Je to také taková patologie jako endometrióza, někdy může být lokalizována v těle dělohy a v některých případech se tvoří cysty v krční oblasti, které lze vyprázdnit.

Špinavý výtok během těhotenství

Toto je vždy patologický stav, který je doprovázen malým krvavým výtokem po menstruaci..

Mezi důvody vedoucími k této situaci je třeba zdůraznit:

 • Hrozba nebo spontánní potrat, který začal. V tomto případě to může být způsobeno oddělením membrán. Vyskytuje se hlavně na počátku těhotenství a vždy vyžaduje léčbu změnami životního stylu. Obvykle se jedná o hormonální a hemostatické léky..
 • V pozdějších fázích budou tyto příznaky indikovat buď abrupci placenty, nebo pokud je přítomna. V prvním případě jsou vždy tmavé, doprovázené bolestí a nepohodlí. A ve druhém je to asymptomatické oddělení krvavého výboje světlé barvy. V tomto případě lze provést i léčbu drogami nebo urgentní porod císařským řezem..

Kdy navštívit lékaře?

V případě, že výtok není normou, měli byste se obrátit na odborníka. Kromě toho nemůžete zahájit léčbu samostatně, zejména u žen v reprodukčním věku, pokud je plánováno těhotenství. Teprve po důkladné diagnostice začíná léčba drogami.

Léčba

Metody léčby:

 • V přítomnosti zánětlivého procesu je maz po menstruaci léčen komplexem obecných protizánětlivých a imunostimulačních látek a také antibiotiky, širokým i úzkým spektrem účinku. Kromě toho provádějí opatření proti relapsu..
 • U endometriózy je léčba obvykle hormonální. Mohou to být systémová léčiva, která potlačují produkci estrogenu. Stejně jako nitroděložní tělíska ze skupiny levonorgestrelu.
 • Pokud je cyklus narušen, bude výběr metody záviset na typu poruchy.
 • V případě mimoděložního těhotenství je nutné urgentní ukončení chirurgickým zákrokem.
 • Bláznovství na pozadí těhotenství v počátečních fázích vyžaduje jmenování progesteronu, mezi něž patří Dufaston nebo Utrozhestan.

Samoléčba pro dlouhé špinění krvácení

Obvykle je to bylinné přípravky ve formě odvarů nebo nálevů..

Mezi užitečné bylinky, které pomáhají při mazání po menstruaci, patří:

 • Odvar z heřmánku. Má mírný protizánětlivý účinek. Chcete-li získat potřebný vývar, měli byste napařit květiny heřmánku lékárny v horké vodě a nechat nějakou dobu. Po vychladnutí směs přeceďte a pijte po malých doušcích. Léčba obvykle probíhá a může být profylaktická.
 • Odvar z kopřivy, účinný lék na rychlé zastavení krvavých šmouh po menstruaci. Chcete-li získat vývar, nalijte čerstvé listy nebo sušené ve vroucí vodě. Poté směs vyžaduje trvat hodinu, protože se ochladí, pije se v malém množství. Kurz je obvykle krátkodobý, neměl by přesáhnout 10 dní.

Co signalizuje hnědý výtok u žen??

Hnědé barvy ženského výtoku je dosaženo díky nečistotám krve ve fyziologických tekutinách. Tento hlen se objevuje v různých obdobích menstruačního cyklu. V závislosti na zdroji krvácení se rozlišují přírodní a patologické příčiny hnědého výtoku u žen..

Fyziologické příčiny

Pokud hnědý výtok není doprovázen bolestí, pravděpodobně to neznamená nic špatného:

 1. Měsíční. Špinění před a po menstruaci je normální. Několik dní před menstruací vychází nahromaděné nečistoty. Na začátku cyklu zbytky endometria opouštějí dělohu. Hlen má světle hnědou barvu. Proces netrvá déle než 3 dny.
 2. Ovulace. Uprostřed cyklu praskne folikul, ve kterém se vytvoří vajíčko. Z tohoto důvodu vaginální sekrece mění barvu na světle hnědou. Proces trvá až 72 hodin..
 3. Přizpůsobení hormonálním lékům. Během prvních 3-4 měsíců užívání perorálních kontraceptiv si tělo zvykne na hormonální změny. Podobný proces je pozorován po zrušení léků..
 4. Puberta. V prvních 2-3 letech se menstruační cyklus dívek normalizuje. Během tohoto období jsou období slabá a nepravidelná..
 5. Začátek sexuální aktivity. Po defloraci je několik pohlavních styků doprovázeno malým krvácením. Z tohoto důvodu se hlen stává nahnědlým..
 6. Těhotenství. Přichycení vajíčka ke stěně dělohy způsobuje prasknutí cév. V prvních hodinách po tomto se u žen objeví červenohnědý výtok. Později je tento jev nebezpečný. Znamená to oddělení placenty, hrozbu potratu nebo předčasného porodu..
 7. Poporodní období. Po porodu se hormonální pozadí normalizuje, tělo se začne připravovat na nové oplodnění. Nastává tvorba menstruačního cyklu. Výtok po porodu, špinění a nepravidelný.
 8. Nástup menopauzy. U žen středního věku endometrium atrofuje a vystupuje s malými nečistotami krve. Proces je nezávislý na menstruačním cyklu a je doprovázen návaly horka, pocením a výkyvy nálady.
 9. Nedostatek osobní hygieny. Nedostatek čistoty v intimní oblasti vede k růstu patogenní mikroflóry a změnám v acidobazické rovnováze. V důsledku toho se změní barva vaginálního sekretu..
 10. Zranění. Kvůli nedostatečnému mazání během pohlavního styku se ve vagině objevují mikrotrhliny. K poškození dochází také po potratu a nepřesném gynekologickém vyšetření.

Známky nemoci

Patologické procesy v těle, doprovázené krvácením, probíhají na pozadí bolesti a dalších nepříjemných příznaků:

 • Kolpitida. Zánět vaginální sliznice. Je charakterizován krevními nečistotami ve výtoku. Související příznaky: svědění a pálení; bolesti dolní části břicha; hyperemie sliznic; bolestivé močení.
 • Cervikální eroze. Tvorba vředů a eroze na děložní membráně, které krvácejí po mechanickém poškození. Uvolňuje se hlen s příměsí krve, při pohlavním styku se objevuje bolest v podbřišku.
 • Mimoděložní těhotenství. Objevuje se po určitém zpoždění menstruace. Spočívá v připojení vajíčka ke stěně vejcovodu. Prvními příznaky jsou rozmazání tmavě hnědého výtoku u žen a silná bolest v podbřišku.
 • Zánět močového systému. Infekce ledvin, močového měchýře a močové trubice jsou doprovázeny bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha. Pacienti trpí častým nutkáním na močení a pocitem neúplného vyprazdňování močového měchýře. Krev se odstraní močí. Ve vaginálním hlenu se také objevuje hnědý odstín.
 • Endometriální patologie. Nemoci postihující vnitřní vrstvu dělohy jsou doprovázeny množením endometria. Tkáně se odlupují nebo tvoří polypy. V intermenstruačním období se výtok objevuje s příměsí krve. Menstruace dlouhá a bohatá, sražená. Někdy je v břiše bolest.
 • Myom dělohy. Benigní nádor svalové vrstvy pohlavního orgánu. Jeho charakteristické intermenstruační krvácení způsobuje hnědý vaginální výtok. Zároveň je menstruace bohatá a bolestivá. Cyklus je přerušený. Velký novotvar stlačuje močový měchýř a střeva, což způsobuje zácpu a časté nutkání na močení.

Hnědý výtok u žen často není známkou patologie. Pokud jsou krátkodobé a nejsou doprovázeny bolestí, nebojte se. Pravidelný výskyt hlenu s hnědým nádechem a bolestivostí by měl upozornit. V takovém případě neodkládejte návštěvu gynekologa..

Skvrnitý hnědý výtok u žen - hnědé skvrny

Krvavý nebo hnědý výtok u žen, takzvaný mazanec, který se objevuje mimo menstruaci, je běžným problémem. Ne vždy znamenají něco zlověstného. Existují důvody pro vznik sekrecí, které jsou výsledkem ženské fyziologie. Musíte však vědět, kdy potřebujete urgentně navštívit gynekologa. Co může způsobit vaginální krvácení?

Roztěr je malé množství krve, které zbarví vaginální výtok. Může to být jasně červená nebo tmavě vínová a dokonce hnědá s rezavým nebo hnědým odstínem. Někdy se objeví uprostřed cyklu, někdy předchází menstruaci a prodlužuje ji. Rozhodně byste měli informovat gynekologa o krvavém výtoku, abyste rozptýlili všechny pochybnosti a obavy. Také musíte navštívit lékaře v případě hnědého výtoku bez příměsi jasné krve. A v případě porušení zahájit léčbu.

Hnědý výboj uprostřed cyklu

Hnědá skvrna uprostřed menstruačního cyklu je obvykle způsobena prudkým poklesem hladiny estrogenu během ovulace. Tento špinavý nebo někdy hojný hnědý výtok je krátkodobý, ale může trvat až čtyři dny. Mazání se zastaví, když se zvýší hladina progesteronu. Krvavý výtok mezi obdobími, který nelze spojit s ovulací, by měl vždy upozornit ženu a měl by být nahlášen lékaři.

Pokud je výtok hojný a následuje bolestivé období, může to znamenat ženskou chorobu dělohy. Když se kromě hnědého výtoku vyskytne: horečka a náhlé křeče v břiše - existuje podezření na zánět přívěsků.

Krvavý výtok mezi obdobími může také naznačovat infekci genitálního traktu, přítomnost eroze a vývoj maligního nádoru..

Krvavý výtok po pohlavním styku

Krvácení spojené s prvním sexuálním setkáním v životě je přirozené a normální. Je to spojeno s přerušením panenské blány. Menší krvácení může nastat také u ženy, která má pravidelný sexuální život. Stěny pochvy jsou velmi křehké a snadno se zraní odřením a odřením.

Menší krvácení po pohlavním styku může být způsobeno příliš malým vaginálním mazáním, které přispívá ke zranění. Problém by mělo vyřešit použití zvlhčovače (maziva). Krvácení, ke kterému dochází po pohlavním styku, často nebo vždy vyžaduje konzultaci s lékařem. Takové špinění může být ve skutečnosti příznakem infekce, pohlavních nebo pohlavně přenosných chorob, naznačuje existenci eroze děložního čípku, polypů nebo dokonce rakoviny. Krvácení po pohlavním styku může být také příznakem chlamydií.

Hnědý výtok při užívání hormonální antikoncepce (OC)

Býč je běžná stížnost během prvních tří měsíců poté, co začnete užívat hormonální antikoncepční pilulky. Pokud špinění při užívání hormonálních pilulek netrvá déle než šest měsíců, lze to považovat za normální reakci ženského těla, která by si měla zvyknout na hormonální antikoncepci. V případě krvácení, které překročí toto období nebo bude intenzivnější - měli byste jít ke gynekologovi a změnit typ pilulek.

Pokud žena zapomene užít jednu nebo více tablet, může dojít ke krvácení a špinění při užívání hormonální antikoncepce. To je způsobeno náhlým poklesem hladiny hormonů přicházejících zvenčí. Špinění mezi obdobími se může objevit také během prvních tří měsíců po zavedení nitroděložního tělíska. Jedná se o reakci na přítomnost cizího tělesa v děloze. Pokud intenzita nátěru neklesne a nezmizí déle než tři měsíce nebo se hnědý výtok stal hojnějším, musíte se poradit s gynekologem. Pravděpodobně budete muset změnit metodu antikoncepce.

Hnědý výtok během těhotenství

Hnědý výtok u žen rozmazané povahy je případ, kdy je nutné o tom informovat gynekologa. Důvody mohou být triviální: vzhled v prvních měsících omezeného krvácení v očekávané době menstruace, reakce těla na hormonální změny, ke kterým dochází, únava, krvácení z vnější vrstvy amniotické dutiny.

Ale někdy je špinění signálem nebezpečí potratu. Proto během těhotenství byste měli informovat svého lékaře, pokud dojde k takovéto epizodě..

Hnědý výtok před menstruací

Stává se, že menstruaci předchází hnědá mazanice. Objeví se hnědý skvrnitý výtok, jako by měla začít menstruace, pak je několik dní pauza a pak začíná skutečná menstruace. To neznamená něco strašného, ​​ale musíte o problému informovat gynekologa. Ženy s pravidelným menstruačním krvácením mohou mít takzvané příznaky luteální nedostatečnosti nebo žlutého tělíska, což má za následek nedostatečnou sekreci progesteronu.

Ženy po čtyřicítce, během menopauzy, mají špinění před menstruací. To je jeden z příznaků poklesu produkce progesteronu v důsledku fyziologických změn v těle. Nedostatek progesteronu se také může projevit zvýšeným krvavým výtokem na konci menstruace a prodloužením jeho trvání..

Krvavý výtok po menopauze

Menopauza je poslední menstruace v životě normální ženy. Pokud se však hnědý výtok objeví mezi 6 a 12 měsíci po ukončení menstruace, není důvod si s tím dělat starosti. Naproti tomu jakýkoli nátěr, hnědý výtok nebo krvácení, ke kterému dojde později než rok po posledním normálním menstruačním cyklu, vyžaduje vyšetření a mělo by být nahlášeno gynekologovi. Příčinou krvácení mohou být děložní myomy, hyperplazie a polypy endometria, polypy děložního čípku, atrofické změny endometria a rakovina endometria. Každý z těchto problémů vyžaduje lékařskou péči..

Skvrny s vůní nebo bez zápachu a svědění u žen

Vzhled špinění vaginálního výtoku je jedním z nejčastějších důvodů pro návštěvu gynekologa. Sekreci této povahy lze pozorovat v různých fázích menstruačního cyklu a objevují se také během těhotenství. Hnědý výtok je však doprovázen řadou patologických stavů vyžadujících léčbu..

Nyní se tomu věnujme podrobněji..

Jaké vypouštění je považováno za normální?

Alokace doprovází ženu po celý její život. V běžných dnech by měly být průhledné a neměly by mít silný zápach. Sekrece nevyvolává podráždění a nepohodlí. Pokud žena nemá gynekologická onemocnění a existuje zdravá vaginální mikroflóra, do jednoho dne po skončení menstruace se výtok vrátí do normálu. Po určitou dobu však mohou být štíhlejší než obvykle..

Sekrece prochází změnou dva až tři dny před nástupem menstruace. Během tohoto období výboj nezíská silný kyselý zápach. Zároveň se jejich konzistence stává silnější. Během menstruace je sekrece šarlatové barvy považována za normu. Mělo by to být mírné. Druhý třetí den se mohou objevit malé sraženiny. Toto je sliznice endometria.

Na začátku a na konci menstruačního cyklu dochází k mírnému špinění. Jsou tmavší než standardní. Někdy výtok zhnědne. Příliš hojné a dlouhodobé špinění před a po menstruaci by nemělo být. Průměrná doba menstruace je 3–5 dní. V této době ztrácí žena 100-200 ml. Současně se denně uvolní 30-50 ml krve..

Při špinění u žen je normou?

V některých případech není hnědý výtok u ženy spojen s patologií. Vzhled hnědé vaginální sekrece může být vyvolán:

 • koncepce nebo poporodní zotavení;
 • příprava těla na menstruaci;
 • premenopauza a menopauza;
 • nedbalý nebo prodloužený styk;
 • prasknutí folikulárního vaku během ovulace;
 • intenzivní fyzická aktivita nebo sport;
 • začít užívat hormonální antikoncepci;
 • stabilizace cyklu u teenagera.

Všechny sekrece, které vznikly z fyziologických důvodů, však mají společné vlastnosti. Vaginální sekrece je slabě hnědé, mírně tekuté skvrny. V této situaci se na kalhotkách vytvoří malá skvrna. Výjimkou je období po porodu. V této době je ženský reprodukční systém schopen vylučovat velké množství sekrece.

Vzhled sekrece špinění uprostřed cyklu

Během plodného období se může objevit krev ve sliznici cervikálního kanálu. Zpočátku je vaginální sekrece průhledná. Avšak v době prasknutí folikulu, ve kterém dochází ke zrání vajíčka, může hlen ztmavnout. To je způsobeno vnikáním koagulované krve do ní. Výsledkem je, že výtok zhnědne..

Normálně by nemělo být mnoho tekutiny. Alokace jsou v přírodě rozmazané. Jejich barva je světle hnědá. Doba vybíjení nepřesahuje 2 dny. V oblasti vaječníků není žádný zápach, bolest ani napětí. Pokud jsou neustále pozorovány jakékoli jevy, celkový stav ženy se zhoršuje a hnědá sekrece se objevuje před a po ovulaci, postupně se mění na menstruaci, je nutné podstoupit diagnózu a určit příčinu tohoto jevu.

Výtok nastal před menstruací

Hnědá leucorrhoea se nejčastěji objevuje několik dní před menstruací. Normálně by tento jev měl být jediný. Struktura tajemství může mít vláknitou povahu. Nemělo by to být děsivé. Tímto způsobem tělo signalizuje začátek procesu odmítnutí slizniční vrstvy dělohy. Pokud se týden před menstruací objevil hnědý nebo tmavě vínový výtok rozmazaného charakteru, lze je vyvolat:

 • nedostatek spánku nebo stresu;
 • dodržování přísné stravy nebo nesprávné stravy;
 • mít nadváhu;
 • neustálý fyzický stres;
 • přítomnost špatných návyků;
 • těžký nedostatek hormonů;
 • žena vede špatný životní styl.

Po menstruaci se objevil špinící výtok

Špinění po menstruaci je považováno za normu. Tento jev vyvolává postupné uvolňování endometria. Jeho poslední fragment opouští dělohu ve formě sražené krve. Většina žen má malé množství hnědého nebo hnědého výtoku. Nevydrží déle než dva až tři dny. Výboj není příliš silný.

Špinění po menstruaci by nemělo trvat déle než 1 týden. Nedodržení pravidla by mělo upozornit. Hormonální nerovnováha, přítomnost infekčních onemocnění, záněty a další problémy reprodukčního systému mohou způsobit problémy.

Nemoci, které vyvolávají hnědý výtok

Při absenci odborných znalostí je těžké pochopit, proč se objevilo špinění. Souběžné příznaky však mohou varovat před nástupem vývoje patologie. Důvodem návštěvy lékaře může být přítomnost následujících příznaků onemocnění:

 1. Nadměrné vypouštění. Těsnění navlhne za méně než hodinu.
 2. Vypouštění má nepříjemný zápach. Navíc je zde svědění a pálení.
 3. Hnědý výtok je příliš silný nebo vodnatý. Navíc s každou další menstruací se množství uvolněné tekutiny zvyšuje.
 4. Krev v hlenu se objevuje systematicky.
 5. Ženy při pohlavním styku pociťují nepohodlí nebo bolest.
 6. Je pozorován nárůst teploty. Navíc není zjevný důvod pro jeho vzestup..
 7. Po dlouhou dobu neexistuje menstruace.
 8. Během pseudomenstruace se uvolňuje velké množství sraženin.

Přítomnost patologie v reprodukčním systému ženy se velmi často projevuje uvolňováním velkého množství vaginálního sekretu, ve kterém je pozorována krev. Gynekologická onemocnění však nejsou vždy doprovázena živými příznaky. Změna barvy výtoku ženy se často připisuje následkům stresu, hladovění nebo jiných faktorů, které se nevyrovnají s nemocemi. Odborníci proto doporučují podstoupit diagnostické vyšetření..

Někdy se místo menstruace může objevit špinění. Obvykle se uvolňují řídké hnědé sekrece, jejichž objem nepřesahuje 50 ml. Jeho vzhled může být navíc doprovázen:

 • bolesti zad;
 • nevolnost;
 • pocity tahání v dolní části břicha nebo v suprapubické oblasti;
 • závrať;
 • pocit bolesti na hrudi nebo napětí.

Takové příznaky často doprovázejí hormonální poruchy nebo nástup těhotenství. Podobné příznaky se vyskytují v důsledku potratu, zánětu nebo poranění endometria. Tomuto problému mohou čelit také ženy, které se věnují intenzivní fyzické aktivitě nebo se vyčerpávají sportováním. Nesprávné fungování endokrinního systému může také vyvolat výskyt špinění místo menstruace..

Existují další důvody, které mohou vést k výskytu rozmazané vaginální sekrece. Každá patologie má svou vlastní symptomatologii, která umožňuje podezření. Konečná diagnóza se stanoví po diagnostice.

Endometritida

Endometritida je zánět sliznice dělohy. Toto onemocnění vyvolává aktivitu pneumokoků nebo stafylokoků. Je celkem snadné rozpoznat patologii. Toto onemocnění je charakterizováno přítomností hnědého výtoku před a po menstruaci. Kromě toho mohou být mírné bolesti v podbřišku, bolestivé povahy. Možná mírné zvýšení tělesné teploty, výskyt rychlé únavy a pocení.

V některých situacích onemocnění postupuje téměř nepostřehnutelně. Neexistují žádné zjevné příznaky. Žena si může myslet, že je trochu nachlazená, což vedlo k delšímu období. Nedostatečná léčba může vést k neplodnosti. Pokud máte podezření na endometritidu, gynekolog pošle ženu na kompletní krevní obraz, stejně jako na nátěr z pochvy na bakteriální kulturu. Někdy se používají jiné výzkumné metody. Na základě analýzy výsledků vyšetření je předepsána antibiotická terapie a zavedení vaginální sanitace.

Endometrióza

Špinavý výtok se vyskytuje u endometriózy. Toto jméno dostalo benigní nádor. Toto onemocnění nejčastěji postihuje ženy ve věku 25 až 40 let..

Hlavním příznakem počátečního stádia patologie je bohatá menstruace. Může trvat až 10 dní nebo více. Žena se pravidelně obává bolesti v dolní části břicha. Hnědé skvrny se mohou objevit několik dní před menstruací. Žena má s počátkem potíže. Nastává nadýmání.

Gynekolog se zabývá léčbou patologie. Vyšetření zahrnuje vyšetření na gynekologickém křesle, laparoskopii a ultrazvuk. Včasná léčba vám umožňuje úplně se zbavit patologie a provádět zdravé dítě. K léčbě se používají hormonální léky. Pokud má pacient silné bolesti, mohou mu být předepsána analgetika. Chirurgie je někdy možná. Lékař odstraní léze endometriózy.

Mimoděložní těhotenství

Pokud se objeví hnědé skvrny, lékař se nejprve pokusí vyloučit mimoděložní těhotenství. Patologie s sebou nese riziko pro život ženy. Mimoděložní těhotenství se projevuje stejným způsobem jako klasický proces nošení dítěte. Žena má zpoždění v menstruaci, dochází k toxikóze a zvětšují se její mléčné žlázy. Těhotenský test vykazuje pozitivní výsledek. Vejce však není fixováno v děloze, ale na cestě k ní. Růst embrya může narušit vnitřní orgán, ve kterém se plod vyvíjí. Patologie je doprovázena bolestí v místě, kde byl oocyt fixován. Mimoděložní těhotenství lze stanovit pomocí ultrazvukového vyšetření. S patologií vajíčko chybí v děložní dutině. Mimoděložní těhotenství je léčeno chirurgicky.

Infekce urogenitálního traktu

Infekce způsobené:

 • herpes virus;
 • chlamydie;
 • ureaplasma;
 • houba candida;
 • jiné mikroorganismy.

Vaginální sekrece mohou být doprovázeny svěděním a pálením. O vývoji patologie svědčí také výskyt nepříjemného zápachu..

Eroze

Nemoc spojená se změnami ve struktuře epitelu děložního čípku. Na jeho povrchu se objevují malé vředy, v důsledku čehož je céva poškozena. Vzhled krve vyvolává mírný fyzický účinek. S erozí se tedy po pohlavním styku může objevit špinění.

Polypy

Asi 10% žen v plodném věku čelí tvorbě polypů. Jedná se o malé benigní nádory na pedikulu, které se často nacházejí v děložní dutině nebo děložním čípku. Vzhled polypů se obvykle vyskytuje v důsledku hormonální nerovnováhy. Jejich tvorba nezpůsobuje zvláštní příznaky. Polypy se obvykle nacházejí na komplexním vyšetření.

Poškození novotvaru je poměrně snadné. Jejich zranění vede ke vzniku hnědých skvrn. Jejich vzhled často signalizuje přítomnost polypů. Novotvar je odstraněn chirurgicky. V některých situacích nemusí lékař provádět žádnou terapii a pozorovat polyp. Důvodem chirurgického zákroku může být jeho další růst.

Léčba patologie

Nejprve lékaři vždy zjistí důvod vzniku špinění u ženy. Za tímto účelem je pacient doporučován k testům, během nichž jsou odebírány vzorky tkáně. Pro stanovení přesné diagnózy lze provést následující studie:

 • krevní test na hladinu hormonů;
 • obecná analýza krve a moči;
 • bakteriální setí;
 • stěr z flóry;
 • Ultrazvuk;
 • histologické vyšetření biomateriálu;
 • kolposkopie.

Nejčastěji se nemoci, které vyvolávají výskyt špinění u žen, léčí konzervativními metodami. Lékař může předepsat hormonální terapii, užívání hemostatických léků, stejně jako příjem imunomodulačních léků a vitamínových komplexů. Včasně zahájená léčba urychlí proces boje proti patologii.

Důvody mazání

Gynekolog-endokrinolog FGBNU SRI AGiR. D.O. Otta, autor vědeckých článků, řečník na ruských a mezinárodních konferencích

Ověřeno odborníky

Veškerý lékařský obsah časopisu Colady.ru je psán a kontrolován týmem odborníků s lékařským vzděláním, aby byla zajištěna přesnost informací obsažených v článcích.

Spojujeme pouze akademické výzkumné instituce, WHO, autoritativní zdroje a otevřený výzkum.

Informace v našich článcích NENÍ lékařskou radou a NENÍ náhradou za vyhledání odborníka.

Doba čtení: 7 minut

Ve svém životě se téměř každá žena setká s tak nepříjemným problémem, jako je hnědé špinění. Co způsobuje výskyt nátěru? Kdy se to může objevit? Jaké jsou důvody nátěru? Stojí to za to mít strach a co dělat?

Obsah článku:

Vzhled hnědých skvrn by nejčastěji neměl ženě dělat starosti..

Tento výtěr je obvykle výsledkem stárnutí nitroděložní tkáně. To je způsobeno skutečností, že z nějakého důvodu během vašeho posledního menstruačního cyklu předpisy neprošly včas a v důsledku tohoto selhání intrauterinní tkáně zestárly a začaly vystupovat a měly hnědou barvu.

Při opakovaném vypouštění však věnujte pozornost neobvyklé barvě a vyhledejte radu u gynekologa. V některých případech může být mazanice příznakem nebezpečné nemoci..

Proč místo měsíce může být mazání?

U žen se považuje za přijatelné, aby se během menstruace objevily určité typy výtoku z pochvy, je však nutné rozlišovat mezi zcela pozitivním výtokem od známek naznačujících určité onemocnění. Normální sekrece z ženského těla zahrnují malé průhledné sraženiny, které jsou vylučovány menstruační krví a nezpůsobují nepříjemnosti.
Přítomnost hnědého výtoku během menstruačního cyklu však nelze připsat normálnímu fungování vašeho těla. V takovém případě nezapomeňte navštívit gynekologa.

Příčinou mazání může být endometritida. V tomto stavu se hnědý výtok může objevit na samém začátku a na konci menstruace. Jejich vzhled je také možný, doprovázen tažnou bolestí v podbřišku a ostrým, nepříjemným zápachem uprostřed cyklu.

Velmi častou příčinou hnědého výtoku může být také polyp v děloze ženy, který se tvoří v důsledku hormonálních abnormalit v těle..

Skutečné důvody pro mazání před menstruací

Každá žena, která dbá na své zdraví, bude věnovat pozornost vzhledu hnědého vaginálního výtoku před měsíčním cyklem. Je běžnou pravdou, že mazanice není normou. Několik dní před menstruací nebo bezprostředně před nimi zmatení zástupkyň ženy matou. Co je to? Cítí se rysy těla nebo určitá nemoc?
Přesná odpověď bude dána pouze vyšetřením gynekologem po laboratorních a instrumentálních vyšetřeních.
Hlavní faktory, které mohou způsobit předmenstruační hnědý výtok, jsou:

 • antikoncepce. Humbuk, ke kterému dochází při užívání perorálních kontraceptiv (jess, yarina atd.), Je důsledkem změny hormonálních hladin a přizpůsobení ženského těla těmto změnám. U přibližně 30–40 procent žen zmizí hnědé výtoky během prvních 3 měsíců od zahájení užívání antikoncepce a u 5–10 procent žen, které se tímto způsobem chrání před nechtěným těhotenstvím, může adaptace těla trvat až šest měsíců. Kvůli užívání hormonální antikoncepce může dojít ke krvavému výtoku nejen před předpisy, ale také po nich a uprostřed menstruačního cyklu.
 • mazání před předpisy může být nežádoucím důsledkem při použití nitroděložního tělíska jako antikoncepce;
 • onemocnění, jako je endometrióza, je jednou z nejčastějších příčin hnědého výtoku;
 • variantou příčiny vzniku krvavého předmenstruačního výtoku může být benigní novotvar v děloze - polyp endometria. Mezi příznaky mazu patří příznaky polypu v děložní dutině, bolest v malé pánvi, křečový charakter a menstruační nepravidelnosti..

Jiné faktory vzhledu předmenstruačního výtoku jsou možné a pouze včasná lékařská intervence může v některých případech zabránit smutným následkům..

Menstruace pominula, mazanost začala - co to může být?

Hnědý výtok v posledních dnech menstruace je normální, pokud menstruace netrvá celkem déle než 7 dní. Pokud je „mazanice“ delší, pak je docela možné, že důvodem jsou některá velmi nepříjemná a nebezpečná onemocnění, jako je endometritida, endometrióza nebo hyperplazie endometria. U zdravých žen může k takovému výtoku po regulaci dojít v důsledku užívání perorální hormonální antikoncepce.
Další fyziologickou příčinou výtoku po menstruaci může být implantace do stěny dělohy embrya, asi týden nebo deset dní po ovulaci..
V tomto případě je však možné určit určitou diagnózu až po návštěvě gynekologické konzultace.

Co způsobuje mazání uprostřed cyklu?

Mírně hnědý výtok, který se může objevit 3–7 dní po menstruaci, je zcela běžný. Vzhled mazanice v tomto případě signalizuje, že je vaše vejce připraveno k oplodnění..

Pokud se intenzita výtoku zvyšuje a jejich trvání je delší než tři dny, nemusíte ztrácet čas návštěvou gynekologa. A v případě silného krvácení - okamžitě zavolejte sanitku.

Proč je v počátcích těhotenství mazanice?

V raných fázích těhotenství může dojít ke špinění, což je pro budoucí matky velmi děsivé. Stává se, že se objeví ve dnech, kdy měla přijít regulace.

Pokud výtok není bolestivý a krátkodobý, není se čeho bát. Také nejsou nebezpečné pro ženu a plod nejsou hojné a krátkodobé vypouštění, které je spojeno s připojením vajíčka ke stěně dělohy. To znamená, pokud od oplodnění uplynul více než jeden týden.

V každém případě by však vzhled hnědého a jakéhokoli jiného výtoku měl být oznámen lékaři, který vás sleduje, bude schopen určit povahu a příčinu výtoku.

Pokud právě nemáte reálnou příležitost navštívit gynekologickou ordinaci, informujte o svém stavu alespoň telefonicky.

Může být mast, když si vezmete ráno nebo dyufaston?

V raných stádiích těhotenství mohou mít budoucí obavy ze špinění. Pokud doba početí není delší než 7-10 dní, může se jednat o přizpůsobení těla do nového stavu, jak již bylo diskutováno dříve.

Mazání však může být také známkou počínajícího potratu nebo snížení hormonálních hladin na začátku těhotenství. Nebuďte líní, vyhledejte pomoc před porodem.

Po provedení nezbytného vyšetření mohou odborníci doporučit užívání léků duphaston nebo urozhestan, které jsou nezbytné v případě detekce nízké hladiny progesteronových hormonů v těle nastávající matky nebo preventivně k udržení těhotenství.

Při užívání těchto léků se objevují malé hnědé skvrny, které by se brzy měly zastavit. Jinak byste měli znovu navštívit lékaře..

Post-sexuální nátěr - je to normální nebo ne?

Po pohlavním styku může žena pociťovat mírné krvácení. Důvody pro vznik takového špinění nebo menšího krvácení mohou být různé faktory: mechanické poškození nebo mikrotrauma během sexu; různé typy eroze a polypy; zánětlivá onemocnění, jako je vaginitida, cystitida, cervicitida; pohlavně přenosné nemoci; stejně jako různé nemoci, které nejsou spojeny se samotným pohlavním stykem.

Kromě toho se po sexu může objevit krvavý výtok kvůli přítomnosti malého množství krve ve spermatu partnera..

Důvody a faktory, které mohou vést k výskytu hnědého vaginálního výtoku, hmotnosti a bohužel ne všech, jsou fyziologickou normou.

Proto, milé ženy, neváhejte kontaktovat svého gynekologa, abyste ochránili své zdraví a zabránili negativním důsledkům takového výtoku.

Pouze odborník po provedení nezbytných vyšetření na základě výsledků testů bude schopen diagnostikovat vás a přesnou příčinu tohoto nepříjemného jevu..

Špinavý výtok u žen: normy a patologie

Vaginální špinění je považováno za jeden z nejčastějších důvodů, když ženy navštěvují lékaře. Takový výtok se může objevit v různých menstruačních fázích a během období těhotenství. Takové příznaky by vždy měly být signálem pro vzrušení, protože se jedná o uvolňování krve se směsí hlenu a exfoliovaných buněk pohlavního ústrojí.

Typy nejdůležitějších bodů

Abyste pochopili důvody pro vznik špinění, musíte pochopit, o jaký druh krvácení se jedná uprostřed cyklu. Takové sekrece se nazývají řídké sekrece sliznic z ženských pohlavních orgánů..

Základem těchto sekrecí je sekrece sliznice, kterou produkují žlázy ženského reprodukčního systému. Z různých důvodů do něj vstupuje určitý objem krve, který se po uvolnění smísí se slizniční složkou a kyslíkem a získá určitou barvu. To bude záviset na tom, kde krev koaguluje, jakou má strukturu, vstup hlenu, charakteristické rysy těla.

Takový hlen se produkuje v mírných objemech a má takovou konzistenci, že když se dostane na denní prádlo nebo spodní prádlo, rychle se šíří a vstřebává se a vytváří účinek rozmazaných stop.

Vyskytují se na konci folikulární, ovulační a počáteční luteální fáze menstruačního cyklu. Může to být hustý bílý, světle hnědý, růžový, krémový, tmavě hnědý vaginální výtok. V normálních hodnotách je jejich počet malý, nemají vůni a nepříjemné pocity.

Krémový, žlutý, tmavý, vodnatý, páchnoucí výtok, doprovázený bolestmi v podbřišku, podrážděním, svěděním, slabostí a dalšími příznaky.

Za určitých podmínek a absolutně normálního zdravotního stavu ženy lze krátkodobě, nezpůsobující nepříjemné pocity, podmíněně zařadit výtok z rozmazání mezi varianty normy.

Mohou být klasifikovány jako porušení, pokud:

 • Objevují se po obvyklém pohlavním styku;
 • Nezahrnují kritické dny;
 • Nejsou spojeny s užíváním orální a jiné antikoncepce;
 • V důsledku výtoku je horečka, bolest v dolní části břicha, podráždění a bolest v genitáliích;
 • Žena s menopauzou a předtím kritické dny chyběly déle než rok;
 • Špinění při nošení dítěte.

Důvody mazání

Špinavé vypouštění místo kritických dnů je nebezpečným znamením a problémem, který je třeba co nejdříve vyřešit. Existují však určité podmínky, jejichž dopad může vysvětlit důvody takového vypouštění a nebude mít toto znamení negativní konotaci..

Krvavý výtok u dívek

Vaginální výtok je typický pro ženské tělo téměř v jakémkoli věkovém období, s výjimkou dívek do 9-11 let. Před pubertou by dívky neměly mít žádný výtok. To je určeno strukturou reprodukčního systému a charakteristickými rysy hormonálního pozadí v tomto věku. Menstruační cyklus ještě nezačal, vajíčka nezačala zrát, produkce pohlavních hormonů je v malém množství a jejich účinek na tělo je minimální. Tuto skutečnost lze nazvat fází fyziologického odpočinku..

Z tohoto důvodu výskyt vaginálního výtoku u dívek mladších 9-11 let, a ještě více krvavé tajemství, jasně naznačuje přítomnost zdravotních problémů. To může zahrnovat abnormálně časnou pubertu, infekci močových cest nebo onemocnění trávicího systému, který je poblíž.

Výskyt krvavého tajemství před dospíváním je důvodem pro kontaktování specialisty - dětského gynekologa.

Krvavý výtok u dívek

Krvavý výtok u dívek se nazývá mladistvý nebo dospívající (pubertální). Často se jedná o děložní krvácení, což je patologie menstruačního cyklu ve věku 12-18 let. Kromě toho se často nazývají dysfunkční, tj. Spojené s patologií hormonální funkce vaječníků..

Takové dospívající krvácení se může shodovat s následujícími kritickými dny. V takových případech bude jejich příznakem větší objem ztracené krve. V jiných situacích se mohou shodovat s měsíčním krvácením a objevit se po a před menstruací. zároveň je cyklus často narušen a kritické dny plynou spíše nekonzistentně.

Dospívající krvácení je jednou z nejobtížnějších poruch během puberty. V poslední době se tato patologie stává stále běžnější. Krvácení se často objevuje během prvních 2–3 let po prvních kritických dnech. Když se objeví, nemůžete nechat vše tak, jak je, a nechat to jít. Samozřejmě se v určitém okamžiku dospívající cyklus vrátí do normálu, ale období krvácení u dospívajících může v budoucnu ovlivnit jeho reprodukci..

Hlavní příčiny krvácení u dospívajících dívek jsou:

 1. Porušení tvorby pohlavních orgánů.
 2. Infekční choroby.
 3. Psychologické a fyzické stresové situace.
 4. Nevyvážená strava.

Špinění místo menstruace

Ženy jsou zvyklé na to, že během kritických dnů je z genitálií vylučováno určité tajemství. Je nutné rozlišovat pozitivní výtok od příznaků, které naznačují určitá onemocnění. Malé množství průhledných sraženin vylučovaných menstruační krví, které nezpůsobují žádné nepohodlí, lze připsat normálnímu vypouštění z ženského těla..

Avšak přítomnost hnědého výtoku během menstruačního cyklu by neměla být přičítána normální funkčnosti ženského těla. V takovém případě musíte určitě zkontrolovat svůj stav u lékaře..

Příčiny špinění mohou být endometritidy. U tohoto onemocnění může dojít k hnědému výtoku na samém začátku a na konci menstruace. Kromě toho je pravděpodobný jejich výskyt, který je doprovázen bolestí v dolní části břicha a ostrým nepříjemným zápachem uprostřed cyklu a také krvácením..

Navíc polyp vytvořený v důsledku hormonálních poruch v těle může být poměrně častou příčinou hnědého výtoku..

Menstruační humbuk

Každá žena, která pečlivě sleduje její zdraví, si před kritickými dny všimne výskytu hnědého vaginálního výtoku. Ale tady byste měli vědět jednu věc - mazání před menstruací není normou. Týden před menstruací nebo přímo před nimi může výskyt nátěru ženu zmást. Co to je? Cítí se charakteristické rysy těla nebo určitá nemoc? Přesnou odpověď může dát pouze vyšetření odborníkem po laboratorních a instrumentálních vyšetřeních..

Klíčové podmínky, které mohou vyvolat hnědé výboje, jsou:

 • Antikoncepce. Špinavý výtok, který se objeví během období perorální antikoncepce, je považován za důsledek změny hormonálních hladin a přizpůsobení ženského těla těmto změnám. U přibližně 30–40% žen hnědá mastnota zmizí během prvních 3 měsíců po zahájení užívání antikoncepce a u 5–10% při zahájení této metody antikoncepce může adaptace těla trvat až 6 měsíců. Kvůli užívání hormonální antikoncepce se špinění může objevit nejen před předpisy, ale i po nich a uprostřed cyklu.
 • Špinavý výtok před regulací může být nežádoucím důsledkem při použití nitroděložního tělíska.
 • Endometrióza je považována za jednu z nejčastějších příčin hnědého výtoku..
 • Varianta příčiny krvácení je benigní novotvar polypu endometria. Kromě toho, že výtok začíná rozmazávat, s polypem, je zaznamenána bolest v malé pánvi, která má křečovitý charakter a patologii cyklu.

Smut po menstruaci

Přidělení hnědého odstínu v posledních dnech menstruace se v této variantě považuje za normu, pokud kritické dny celkem netrvají déle než 7 dní. Pokud je výpotek delší, je pravděpodobné, že příčinou tohoto stavu jsou některá poměrně nepříjemná a nebezpečná onemocnění - endometritida, endometrióza, hyperplazie endometria.

Fotografie hnědé skvrny po menstruaci

Kromě toho se u zdravých žen může vyskytnout krvavý výtok po menstruaci v důsledku užívání perorální antikoncepce na hormonální bázi..

Dalším fyziologickým důvodem pro rozmazání po kritických dnech může být implantace do děložní stěny vajíčka, přibližně 7-10 dní po ovulaci. Ale i v tomto případě lze provést konkrétní diagnostický závěr až po kontaktu s gynekologem.

Špinění uprostřed cyklu

Podvod v polovině cyklu, ke kterému dochází 3–7 dní po kritických dnech, je poměrně častým jevem. Vzhled špinění mezi menstruací v této verzi naznačuje, že vajíčko ženy je připraveno k oplodnění.

Pokud se množství výtoku zvýší a jejich doba trvání je delší než 3 dny, musíte kontaktovat odborníka. V případě silného krvácení určitě neváhejte a volejte pohotovostní pomoc..

Špinění v časném těhotenství

Když je vajíčko připojeno ke stěně dělohy, může se objevit nepatrné uvolnění mazanice během raného těhotenství. Je to spojeno se skutečností, že dochází k mikroskopickému poškození děložního orgánu a pravděpodobnému poranění malých cév v něm. Takový výtok se nazývá implantace - skromný slizniční výtok krve, prakticky neviditelný a nepředstavuje zdravotní riziko.

Sekrece implantační krve je často sledována přibližně 7-9 dní před očekávanými kritickými dny. Mnoho žen, když vidělo takové výtoky, věří, že se blíží normální menstruační dny, a nepovažují takový příznak za těhotenství..

Existuje mnoho dalších nebezpečných důvodů, kdy lze pozorovat hnědé skvrny, například:

 1. Zmrazené těhotenství.
 2. Mimoděložní těhotenství.
 3. Odtržení placenty.
 4. Vypouštění sliznice.

Pokud tedy těhotná žena najde takové jevy v sobě, musí se nutně poradit s odborníkem, aby vyloučila všechna rizika pro plod.

Výtok při užívání Utrozhestanu nebo Duphastonu

Rané těhotenství může narušit nastávající matky krvavým výtokem. Pokud doba početí není delší než 7-10 dní, pak se jedná o pravděpodobné přizpůsobení těla do nového stavu..

Ale špinění může být také příznakem počínajícího potratu nebo snížení hormonálních hladin na počátku těhotenství. V takovém případě byste měli určitě kontaktovat prenatální poradnu..

Po provedení nezbytného vyšetření lékaři pravděpodobně doporučí užívání léků Dufaston nebo Utrozhestan, které jsou nutné, pokud je v těle těhotné ženy zjištěna nízká hladina hormonů progesteronu, nebo jako profylaxe k udržení těhotenství.

Během období používání těchto prostředků může dojít k malému hnědému výboji, který musí brzy přestat. V opačném případě musíte znovu navštívit odborníka.

Špinění po sexu

Po sexuálním kontaktu může žena pociťovat malé množství krvavého rozmazání.

Různé podmínky mohou způsobit špinění po sexu:

 • mechanické poškození nebo mikrotrauma během pohlavního styku;
 • různé typy eroze a polypy;
 • zánět, jako je vaginitida, cystitida, cervicitida;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • různé nemoci, které nejsou spojeny se samotným sexuálním kontaktem.

Kromě toho může po pohlavním styku dojít k výtoku v důsledku přítomnosti malého objemu krve ve spermatu muže..

Může existovat mnoho důvodů a stavů, které mohou vést k výskytu hnědého špinění z vagíny ženy, a bohužel ne všechny patří k fyziologické normě. V zájmu ochrany zdraví svých žen a zabránění negativním důsledkům takového vypouštění neváhejte kontaktovat odborníka.

Diagnostika

V případě, že u ženy v jakémkoli věku zjistíte špinění různých typů a postav, je nutné se poradit s odborníkem. Pokud se problém týká dospívajících a dívek mladších 10 let, musíte kontaktovat dětského specialistu v této oblasti..

Navzdory skutečnosti, že vaginální krvavé tajemství může hovořit nejen o onemocněních ženských reprodukčních orgánů, ale také o známkách poruchy srážení krve, je nutné kontaktovat gynekologa, pokud k nim dojde. Odborník tedy ženu vyšetří a v případě potřeby ji pošle k hematologovi.

Kromě toho musí každá žena vědět, že krvavé vaginální výtoky se v určitých případech považují za symptom nouze, jehož podstatou je, že v těle dochází k určité „katastrofě“ a je nutný okamžitý lékařský zásah k záchraně života. Pokud se objeví příznaky takového stavu, je nutné naléhavě zavolat pohotovostní pomoc, aby lékaři mohli včas poskytnout pomoc potřebnou pro záchranu..

Diagnostický program obvykle zahrnuje:

 • obecná analýza krve;
 • podrobný průzkum ženy, na základě kterého odborník vyvodí určité závěry;
 • stanovení hormonálních hladin;
 • vizuální vyšetření genitálií pomocí zrcadla;
 • v některých situacích - kyretáž pro diagnostiku děložní dutiny následovaná studiem tkání endometria;
 • diagnostika vaginálních nátěrů;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Diagnostika tkání děložního čípku pomocí kolposkopie nebo biopsie.

Tmavý výtok rozmazané povahy v objemovém nebo zanedbatelném množství, který se objeví mimo kritické dny nebo před nimi, vede odborníka k podezření na patologii v děloze (například polypy endometria nebo cervikálního kanálu, endometrióza, hyperplazie endometria).

Fotografie tmavých sraženin

V této verzi předepisuje specialista následující testy a diagnostiku:

 1. Bimanuální gynekologická diagnostika.
 2. Vaginální nátěr na flóru.
 3. Zkoumání pochvy pomocí zrcátka.
 4. Ultrazvuk.
 5. MRI.
 6. Obecná analýza moči.
 7. Koagulogram.
 8. Test luteinizačního hormonu.
 9. Testosteronový test.
 10. Analýza hormonů stimulujících folikuly.

Pokud diagnóza nenalezla určitá onemocnění, ale došlo k krvavému výtoku, odborník předepisuje analýzu genitálních infekcí (syfilis, chlamydie, kapavka, mykoplazmóza, kandidóza, ureaplasmóza, gardnerelóza, kandidóza).

Recenze

Vážení čtenáři, váš názor je pro nás velmi důležitý - proto budeme rádi, když v komentářích obdržíme zpětnou vazbu o rozmazání od žen, budou užitečné pro ostatní uživatele!

Menstruační cyklus je darem přírody, díky kterému mohla žena porodit děti. Je však náchylný k haváriím. V takových případech, stejně jako u řady dalších hormonálních poruch, se používají gestagenní léky.