Co je to kolposkopie děložního čípku a kdy je předepsána lékařem?

Kolposkopie je metoda zobrazování děložního čípku. V současné době je považován za neinvazivní a nepředstavuje ohrožení života a dalšího vývoje možné patologie.

To by mělo být provedeno pomocí speciálního zařízení - kolposkopu. Jedná se o aparát se zvětšovacím zařízením a čočkami.

Ve většině případů to netrvá déle než 20 minut. Kvůli snadné implementaci se vyrábí i ambulantně..

 1. Co je to děložní čípek?
 2. Proč kolposkopie?
 3. Indikace pro kolposkopii
 4. Kontraindikace pro vedení
 5. Relativní
 6. Absolutní
 7. Co ukazuje kolposkopie?
 8. Druhy kolposkopie
 9. Jednoduchá kolposkopie
 10. Rozšířená kolposkopie
 11. Příprava na postup
 12. Kdy je postup?
 13. Průzkum
 14. Kolposkopie během těhotenství
 15. Kontraindikace během těhotenství
 16. Účinky
 17. Dekódování výsledků
 18. Co nedělat po kolposkopii?
 19. Náklady na postup
 20. Recenze
 21. Závěr

Co je to děložní čípek?

Cervix je jednou ze základních částí ženských genitálií. Je to nejen důležitý funkční, ale také anatomický prvek. To je primárně způsobeno přítomností buněčného složení.

V oblasti děložního čípku je spojení několika vrstev epitelu najednou. Mezi nimi jsou hlavní stratifikovaný dlaždicový epitel a cylindrický. Kloub může být umístěn v různých částech cervikálního kanálu.

Cervix má válcový tvar, rozměry by měly dosahovat délky 3-4 cm. Jeho struktura je homogenní, bez dalších inkluzí, husté elastické konzistence.

Cervix je rozdělen do dvou hlavních částí:

 1. Vnější hltan Vnější hltan je ta část děložního čípku, která je hranicí s vaginální dutinou.
 2. Vnitřní hltan. Vnitřní hltan je oblast, která komunikuje s děložní dutinou..

Další složkou děložního čípku je cervikální kanál, je to on, kdo je komunikační dutinou vnějších a vnitřních pohlavních orgánů. To je přes tuto oblast, že infekce, spermie buňky mohou proniknout, a plod také prochází při narození.

Cervikální kanál je dutina, ve které je epitel zakotven na různých místech. Normálně je naplněn hustým hlenem, který slouží jako ochranná bariéra.

Proč kolposkopie?

Účely postupu:

 • V některých případech může být kolposkopie měřítkem preventivního vyšetření děložního čípku..
 • Indikací pro kolposkopii je také diagnóza různých druhů patologií, jak zánětlivých, tak souvisejících s porušením buněčného složení..
 • Diagnóza maligních patologií je také jednou z indikací ke kolposkopii.
 • Pro účely monitorování po léčbě.

Indikace pro kolposkopii

Kolposkopie je předepsána v následujících případech:

 • Hlavní indikací pro kolposkopii je změna cytologického složení buněk. Podle stěrových údajů o onkocytologii lze detekovat změny různých typů dysplázie. Mohou to být drobné změny, nebo prekancerózní, je to také přítomnost atypických buněk.
 • Zánětlivé procesy v cervikální oblasti, jako je nespecifická nebo infekční cervicitida. Může to být způsobeno pohlavně přenosnou infekcí, jako jsou chlamydie, mykoplazma, ureaplasma, gonokoky atd. Stejně jako zánětlivý proces, který je způsoben dysbiózou nebo zánětem v pochvě.
 • Fenomény endometriózy v cervikálním nebo dolním segmentu dělohy, stejně jako přechod do pochvy.
 • Přítomnost kondylomatózních útvarů v cervikální oblasti.
 • Detekce polypů v oblasti vnějšího os nebo cervikálního kanálu.
 • Detekce podezřelých nebo obtížně vysvětlitelných útvarů v cervikální oblasti během rutinního vyšetření. Stavy podezřelé z maligních lézí této části pohlavního ústrojí.
 • Následné vyšetření po léčbě.
 • Vyšetření ženy v rámci klinického vyšetření.
 • Přítomnost případů krvácení nebo kontaktního krvácení po gynekologickém vyšetření, pohlavním styku nebo jiných stavech a beze změn v děložní dutině.

Kontraindikace pro vedení

Kolposkopie je neinvazivní metoda a má málo vedlejších účinků. Mezi všemi kontraindikacemi se rozlišují dvě hlavní skupiny, mezi nimiž jsou absolutní a relativní.

Relativní

Relativní vedlejší účinky představují dočasné pozastavení postupu. To je způsobeno skutečností, že v tuto chvíli nemusí být získaný výsledek dostatečně informativní a může vést ke záměrně nesprávným výsledkům. Po vyloučení tohoto faktoru lze postup provést.

Tyto zahrnují:

 • Vzhled krvavého výtoku z cervikálního kanálu. Mohou být spojeny se sekrecemi z děložní dutiny nebo ze strany děložního čípku. Může to být buď nemoc, nebo stav menstruace, stejně jako její zbytkové účinky.
 • Klinika akutního zánětu děložního čípku nebo pochvy.
 • Výrazné klinické projevy strofického procesu v sliznici zevního hltanu.
 • Kolposkopii také nelze provést do dvou měsíců po přirozeném porodu. Pokud byl porod proveden císařským řezem a neexistovala klinika deciduózy, lze kolposkopii provést o něco dříve.
 • Do měsíce po lékařském potratu, stejně jako zásah do děložní dutiny.
 • Do tří měsíců po operaci děložního čípku. Může to být kryodestrukce nebo diatermokoagulace. Nedoporučuje se mít vaginální vyšetření několik týdnů, zejména pomocí zrcadel. K úplné epitelizaci tkání by mělo dojít za tři měsíce a při předčasném vyšetření může dojít k falešnému výsledku.

Absolutní

Absolutní kontraindikace kolposkopie jsou v současné době:

 • Případy alergických reakcí na jakékoli látky ze složek reagencií.
 • Adheze ve vaginální oblasti zabraňující vylučování děložního čípku.
 • Vedení radiační terapie k lézi.

Co ukazuje kolposkopie?

Každá žena si musí pamatovat, že kolposkopie není konečným závěrem diagnózy. Může sloužit pouze jako míra další diagnostiky pro následnou implementaci invazivních postupů..

Nemoci:

 • Důsledek zánětlivého procesu.
 • Vývoj dysplastických změn.
 • Podezření na onkologický proces.
 • Přítomnost mas, jako jsou polypy nebo kondylomatózní výrůstky.

Existují dva typy epitelu, založené na změnách, ve kterých se hodnotí stav děložního čípku:

 • Buňky stratifikovaného dlaždicového epitelu. Jedná se o buňky, které ve své struktuře patří do epiteliálních tkání. Obvykle pokrývají následující oblasti, jako je vagina i vnější část děložního čípku. Během rozšířené kolposkopie nejsou tyto buňky obarveny jódem nebo octem.
 • Buňky žlázové, nebo jak to lze také nazvat sloupovitým epitelem. Za normálních okolností se jedná o buňky sliznic umístěných v oblasti děložní dutiny a vnitřního hltanu..

Velká pozornost je věnována spojení těchto oblastí.

Druhy kolposkopie

V současné době se rozlišuje několik typů kolposkopie, které se liší technikou provádění a možností vizualizace patologie.

Jednoduchá kolposkopie

Existují dva typy:

 1. Neviditelná kolposkopie, která se provádí při rutinním vaginálním vyšetření. V tomto případě je možné při vyšetření pochvy a děložního čípku posoudit integritu sliznice, její barvu, odhadovanou velikost a stav zevního hltanu. V tomto případě lze pouze předpokládat přítomnost možné patologie, vzít biologický materiál k vyšetření a také nastínit plán dalšího vyšetření a léčby.
 2. Pozorování jednoduché kolposkopie. Provádí se zpravidla během vyšetření, když jsou detekovány patologické prvky, které mohou upozornit na přítomnost patologie. Nejčastěji se jedná o počáteční fázi provádění rozšířené kolposkopie. K tomu je cervix vystaven v zrcadlech, je zpracován k odstranění hlenu a sekretů z dutiny kanálu nebo vagíny. V tomto případě lze oblast pozorovat pod zvětšením. To usnadňuje rozlišení nebo vyvrácení přítomnosti patologie. Pokud jsou nalezeny patologické prvky, pak jednoduchý kolposkopický přechod na prodloužený.

Rozšířená kolposkopie

Tento typ kolposkopie se provádí pomocí jakéhokoli typu kolposkopu.

V tomto případě je charakteristickým znakem použití speciálních reagencií:

 1. Zpočátku se na děložní čípek bez zbytečného vlivu aplikuje roztok kyseliny octové v malé koncentraci.
 2. Po určitou dobu můžete provádět kontrolu, dokud neuplyne doba expozice. Tento čas zpravidla nepřesahuje 3 minuty..
 3. Poté, bez čištění děložního čípku, se na něj aplikuje Lugolov roztok. Ve svém složení obsahuje jód, který proniká do povrchových buněk sliznice.

Příprava na postup

Kolposkopie obvykle nevyžaduje žádnou významnou přípravu. Ale pro spolehlivost získaných dat byste měli připravit a dodržovat několik pravidel týkajících se životního stylu, péče atd. ve dnech nadcházející schůzky.

Takové události mohou vést k narušení integrity sliznic děložního čípku, což způsobí záměrně falešný výsledek.

Mezi nimi je třeba zdůraznit:

 • Odběr materiálu pro cytologické vyšetření by měl být proveden nejpozději 2 dny před kolposkopií..
 • Od pohlavního styku by mělo být upuštěno alespoň jeden den před zahájením studie, zejména pokud je doprovázeno používáním kondomu nebo uvolňováním spermií do genitálního traktu.
 • Během dne nelze provést ultrazvukové vyšetření pomocí transvaginálního senzoru ani kolposkopii.
 • Nepoužívejte místní léky za méně než jeden den.
 • Také by měla být kolposkopie provedena nejméně 2 týdny po nitroděložním zákroku (bez ohledu na indikaci, pro kterou je prováděna).

Kdy je postup?

 1. Studie by měla být prováděna každý den, zejména pokud existuje podezření na onkologický proces a akutní stížnosti z děložního čípku.
 2. Kolposkopie je nejinformativnější v prvních dnech menstruačního cyklu, ale nemělo by dojít k žádnému výtoku z genitálního traktu. Optimální doba je považována za 7-10 dní menstruačního cyklu..
 3. Pokud existuje podezření na endometriózu, kolposkopie by měla být provedena 10-15. Den menstruace.
 4. Kolposkopii lze provést kdykoli během těhotenství..
 5. Během menopauzy se kolposkopie také provádí kdykoli, při absenci kontraindikací.

Průzkum

Kolposkopie se provádí ambulantně, obvykle na jakémkoli gynekologickém oddělení nebo předporodní klinice. Předpokladem pro provedení je sterilita místnosti.

Fáze průzkumu:

 1. Provádí se na pravidelném vyšetřovacím gynekologickém křesle.
 2. Pro vizualizaci děložního čípku je nutné vložit zrcátko.
 3. Po odstranění děložního čípku se zpracuje roztokem kyseliny octové a je pozorována reakce z buněk.
 4. Po čekání na dobu expozice se na krk aplikuje roztok jódu v požadované koncentraci. Poté se reakce znovu vyhodnotí.
 5. Po dokončení postupu se zrcadlo odstraní a v případě potřeby se odstraní přebytečný roztok.
 6. Poté, co lékař provede kolposkopii a napíše závěr, může žena jít domů.

Kolposkopie během těhotenství

Mnoho žen ve fázi plánování těhotenství může čelit takové otázce, že jim lékař předepíše kolposkopii..

Mnoho lidí se kvůli svému stavu bojí toho provést, věří, že může poškodit plod nebo způsobit potrat, stejně jako předčasný porod..

Ve skutečnosti bude v některých případech kolposkopie nesmírně nutná:

 • Nejčastěji se předepisuje ženám v různých fázích těhotenství s podezřením na maligní proces. To se obvykle provádí poté, co je žena registrována a je proveden nátěr pro onkocytologii. V tomto případě vám kolposkopie umožňuje posoudit stav děložního čípku a vyloučit možný maligní proces.
 • Navíc se stížnostmi na výskyt krvavého výtoku a absenci patologie ze strany plodu, stejně jako přítomnost výrazných defektů na sliznici děložního čípku, někteří lékaři začínají zaměňovat přítomnost eroze děložního čípku s fyziologickým stavem deciduózy. Navenek to může připomínat erozivní defekt nebo přítomnost několika papilomatózních útvarů, které při kontaktu s nástroji začnou krvácet. Za normálních okolností se deciduóza vyskytuje u ženy nějakou dobu po narození dítěte..

Provádí se postup s implementací standardního algoritmu akcí. To se neliší od toho, co se děje ženám mimo tento stát. Na děložní čípek se aplikují standardní činidla, která přispívají ke zbarvení buněčného složení.

Kontraindikace během těhotenství

Nedoporučuje se to provádět, pokud:

 • Existuje riziko potratu nebo žena má komplikace z průběhu těhotenství.
 • Obzvláště pozoruhodný je stav istikokervikální nedostatečnosti nebo jasná hrozba.
 • Měli byste se také zdržet provádění v případech, kdy jsou zjištěny alergické reakce na složky reagencií, protože to může vést ke zhoršení stavu ženy a vyžaduje podání léků..

Účinky

V současné době je zařízení a použitá řešení bezpečná pro použití u žen, takže riziko komplikací nebo vedlejších účinků je minimální..

Pouze ve výjimečných případech mohou nastat situace, které povedou ke komplikacím při provádění této manipulace..

Mezi ně patří:

 • Nepohodlí nebo menší bolest spojená s obtížemi vyjmout děložní čípek v zrcadlech To může být způsobeno zvláštnostmi umístění orgánů, stejně jako nedostatečně pohodlnou polohou pacienta nebo prázdnými střevy.
 • Vzhled špinění po manipulaci. Ve větší míře je to způsobeno traumatem poškozených sliznic, v některých případech, zvláště při ovlivnění maligního procesu děložního čípku ve stadiu rozpadu, může dojít k krvácení.
 • Alergická reakce na použití roztoků. Mezi nimi je pocit pálení, svědění ve vaginální oblasti, zarudnutí sliznic nebo systémová alergická reakce.
 • Při provádění postupu s přítomností kontraindikací a komplikací během těhotenství, pokud je postup prováděn s neporovnáním možných rizik a přínosů.

Dekódování výsledků

Výsledky v gynekologii mohou být následující:

 • Ektopie. Toto je stav charakterizovaný skutečností, že válcový epitel přesahuje cervikální kanál a prochází do vaginální části děložního čípku. Tento stav může být vrozený a nevyžaduje vždy léčbu. V některých případech může samostatně jít do děložní dutiny po narození dítěte.
  Obvykle se to může objevit po užívání perorálních kontraceptiv, stejně jako během těhotenství nebo dospívání.
 • Přítomnost acetonového epitelu. Jedná se o stav, při kterém dochází ke změně zabarvení buněk cervikálního epitelu v bílé barvě. Častěji charakterizuje stav dysplázie nebo virové infekce. Na děložním čípku se nachází jasně bílá oblast. Tento stav vyžaduje povinné následné vyšetření a léčbu. Povinným laboratorním testem je detekce lidského papilomaviru.
 • Přítomnost míst negativních na jód. Při provádění kolposkopie a použití Lugolova roztoku je exocervix nesprávně zabarven světlou barvou ve srovnání s blízkými tmavými oblastmi. Charakterizují dysplastické stavy, stejně jako jevy atrofie a leukoplakie. K objasnění diagnózy je v tomto případě nutná povinná biopsie.
 • Přítomnost atypických nádob. Během vyšetření je zaznamenáno porušení změny vaskulárního vzoru, mohou mít nejen charakteristický vzhled pro jakékoli onemocnění, ale také porušení reakce na použití činidel.
 • Detekce mozaiky a interpunkce. Takové podmínky charakterizují projevy vaskulární patologie. Současně se mohou objevit při virovém přenosu, stejně jako při dlouhodobých zánětlivých onemocněních a možném maligním procesu..
 • Odhalení cystických zvětšených žláz. Formace představované změnami v povrchových buněčných prvcích spojených s hormonální nerovnováhou. Nejčastěji postačuje použití konzervativní terapie..
 • Leukoplakia. Stav spojený se zvýšenou tvorbou epiteliálních buněk. Ve výsledku je pozorována oblast zvýšené keratinizace. Toto je varianta patologie, protože buňky sliznice by normálně neměly zesilovat. Leukoplakia vyžaduje povinnou biopsii.
 • Přítomnost genitálních bradavic. Vzhled oblastí stratum corneum, které mohou přesahovat sliznici. Nejčastěji připomínají zelí podobné formace, které mohou dosáhnout velkých rozměrů. V některých případech se projevuje krvácením nebo vývojem neplodnosti. Vyžadují okouzlující antivirovou léčbu a odstranění vznikajících lézí..

Co nedělat po kolposkopii?

Pokud byla kolposkopie provedena v rozšířené verzi, nejsou po její implementaci vyžadována žádná speciální doporučení. Žena může jít domů, řekněme trochu nepohodlí.

Po ukončení procedury se doporučuje provést hygienická opatření, protože kyselina octová a roztok jódu mohou způsobovat nepohodlí, nepříjemný zápach a mírný pocit pálení v případě poškození sliznice pochvy a vulvy.

Pokud byl postup proveden biopsií:

 • Sexuální život by měl být vyloučen na měsíc.
 • Používejte sprchové a hygienické tampony.
 • Používejte léky na bázi antikoagulancií. Může to být přípravky kyseliny acetylsalicylové.
 • Po dobu dvou týdnů je nutné omezit fyzické cvičení, zvedání závaží atd.
 • Přehřátí, používání sauny, koupele a koupání by mělo být do měsíce zcela vyloučeno. Na chvíli po tomto postupu se doporučuje osprchovat se vodou o pokojové teplotě..

Náklady na postup

Tato otázka bude do značné míry záviset na umístění kolposkopie..

Pokud se postup provádí na prenatální klinice nebo v jakékoli nemocnici státního zdravotnického zařízení, bez ohledu na hlavní profil (ve většině případů je to gynekologické oddělení, ale může to být porodnické oddělení, stejně jako základna onkologického dispenzaru), pak žena zpravidla neplatí žádné prostředky.

V případě kolposkopie v soukromém lékařském středisku nebo obchodním oddělení cena zákroku. bude záviset na úrovni instituce a přibližné cenové politice.

V průměru je cena 500-2000 rublů. Nezáleží na indikaci, pro kterou je žena odeslána na kolposkopii, ani na jejím aktuálním stavu.

Recenze

Zpětná vazba k postupu:

Závěr

Na základě všeho výše uvedeného lze vyvodit závěr, že kolposkopie má v současné době velký význam pro včasnou detekci patologických procesů z děložního čípku..

Zároveň jsou však při zjištění patologických stavů často nutné další diagnostické metody.

Ve většině případů se doporučuje biopsie ihned po kolposkopii, tj. sběr buněčného materiálu z možného podezřelého webu.

Kolposkopie děložního čípku: jak se to dělá, jaká jsou pravidla pro přípravu, jak jsou dešifrovány výsledky

Kolposkopie děložního čípku umožňuje co nejvíce studovat porušení a stanovit správnou diagnózu

Podstata kolposkopie děložního čípku

Kolposkop je binokulární mikroskop vybavený čočkou a osvětlovacím systémem. Umožňuje vám provést podrobnou studii tkání pochvy, vulvy a děložního čípku pod vícenásobným zvětšením - 8–40krát.

Díky možnosti získat takové podrobné snímky může lékař během kolposkopie detekovat ohniska patologií, analyzovat jejich kontury, velikosti, povrchovou povahu, umístění, barvu a tvar. Pro podrobnou diagnostiku mikrovaskulatury lze použít speciální zelený filtr k diagnostice invazivních forem rakoviny děložního čípku.

Bolí kolposkopie? Obvykle ne, mírná bolest a nepříjemné pocity se objevují pouze při biopsii

Samotný postup vyšetření pacienta pomocí kolposkopu se provádí bezdotykově: zařízení umístěné na stativu je vedeno zrcadly pomocí optické hlavy s prizmatickým dalekohledem na tkáni. A osvětlovací systém osvětluje vyšetřovací oblast pro pohodlnou práci lékaře. V případě potřeby je proces výzkumu doplněn odebráním bioptických vzorků z podezřelých oblastí, které jsou následně odeslány k cytologické analýze..

Druhy kolposkopie

Kolposkopické vyšetření lze provést dvěma způsoby:

 1. Jednoduchá kolposkopie - lékař zkoumá (bez použití dalších činidel - roztoků) pouze tkáně děložního čípku.
 2. Rozšířená kolposkopie - během vyšetření je děložní hrdlo léčeno určitými léky, které poskytují různé tkáňové a vaskulární testy. Při ošetření 3% roztokem kyseliny octové, což umožňuje jasnější rozlišení patologických ložisek, dochází v důsledku vazokonstrikce ke krátkodobému edému sliznice. V některých případech se používá Schillerův test: Lugolov roztok se používá k léčbě děložního čípku, což pomáhá detekovat glykogen v buňkách sliznice. Po obarvení se tkáně, které podléhají prekancerózním změnám a obsahují malé množství glykogenu, nezbarví a vypadají jako bělavé skvrny na pozadí hnědého krku. Tyto testy na léky umožňují snadno vybrat oblast pro bioptické vzorkování pro analýzu.

Při doporučení pacienta na kolposkopii děložního čípku ošetřující lékař nejprve určí typ zákroku a předpokládanou diagnózu pacienta.

Indikace pro jmenování kolposkopie

Kolposkopie děložního čípku se doporučuje v následujících klinických případech:

 • přítomnost patologických buněk v nátěru z cervikálního kanálu;
 • podezření na vývoj genitálních bradavic nebo onkologických procesů;
 • krvácení ne během menstruace;
 • výtok patologické povahy z genitálního traktu;
 • pozitivní test na lidský papilomavirus;
 • pocity nepohodlí a svědění;
 • prodloužené bolestivé pocity v dolní části břicha;
 • chronický zánět cervikálního kanálu.

Hlavním účelem jmenování kolposkopií je provést podrobné vyšetření a / nebo provést cílenou biopsii z podezřelé léze. Je-li to nutné, je přidělena studie ke sledování účinnosti léčby.

Eroze je jednou z nejčastějších indikací pro kolposkopii děložního čípku.

Kolposkopie poskytuje mnoho diagnostických příznaků, podle nichž může lékař stanovit konečnou diagnózu a předepsat účinnou léčbu zjištěné patologie. Neměli byste zanedbávat možnost tohoto postupu..

Kolposkopie je jedním z mála postupů, pro které neexistují žádné kontraindikace. Jediným omezením jejího jmenování může být panenství. Tato diagnostická manipulace pro dívky se provádí pouze v případě, že existuje podezření na maligní novotvary děložního čípku nebo pochvy, pokud jde o záchranu života.

Pravidla přípravy

Při předepisování kolposkopie děložního čípku musí lékař pacientovi vysvětlit účel provedení manipulace a doporučit správnou přípravu postupu pro jeho maximální spolehlivost.

Příprava je následující:

 • Několik dní před zákrokem musíte přestat používat čípky, tablety, krémy a jiné vaginální přípravky.
 • Proveďte test k identifikaci alergické reakce na produkty obsahující jód.
 • Přestaňte se sprchovat za dva dny.
 • Na dva dny přestaňte používat výrobky pro intimní hygienu. Při pohlavním styku používejte kondom.
 • Vzdejte se sexu za den.

Provádění těchto doporučení je povinné. Pokud nebudou pravidla dodržována, mohou být výsledky kolposkopie zkreslené.

Pokud je během studie plánována biopsie, musí o tom lékař pacienta upozornit. Mnoho žen se obává bolesti během biopsie. Tato manipulace obvykle není doprovázena bolestí, ale u některých patologií je výskyt bolestivých pocitů stále možný. Častěji při odběru materiálu pociťujete mírné nepohodlí, které lze pociťovat také po určitou dobu po zákroku. Rychle však prochází a nezpůsobuje významné nepříjemnosti..

Jaký den cyklu je lepší naplánovat postup??

Datum kolposkopie by mělo být zvoleno s přihlédnutím k měsíčnímu cyklu, protože je lepší jej neprovádět během krvácení. V každém případě, v jaký den cyklu bude postup proveden, řekne lékař. Vyšetření se nejčastěji provádí 7. – 10. Den, protože během tohoto období je hlen v cervikálním kanálu průhledný a při zkoušce nezasahuje. V nouzových případech lze kolposkopii provést v kterýkoli den cyklu.

Je kolposkopie předepsána během těhotenství?

V některých klinických případech může být během těhotenství předepsána kolposkopie. Hlavní indikací této studie je podezření na onkopatologii, která vzniká na základě výsledků cytologického nátěru. K objasnění diagnózy se obvykle provádí spíše jednoduchá než rozšířená kolposkopie. Častěji se provádí pouze v počátečních stádiích a v pozdějších stadiích je předepsáno s opatrností kvůli vysokému riziku infekce a rozvoji krvácení.

Jak probíhá výzkum?

Kolposkopii lze provádět ambulantně. Provádí se v následujícím pořadí:

 • pacientka je umístěna na gynekologické křeslo;
 • nejprve jsou zavedena zrcadla a poté je na ně nasměrován kolposkop;
 • lékař vyšetřuje tkáně pochvy a děložního čípku (v případě potřeby je osuší tamponem);
 • když jsou detekovány patologie, odborník vyhodnotí jejich parametry;
 • poté se provede vyšetření přes zelený filtr k vyhodnocení stavu cévního řečiště;
 • pokud jsou zjištěny indikace pro prodloužený postup, provede se vhodná zkouška - s 3% roztokem kyseliny octové nebo Lugolovým roztokem;
 • když se objeví indikace, provede se biopsie s následným dodáním vzorku do laboratoře;
 • pokud byla provedena biopsie, zavede se do pochvy tampon, aby se zabránilo krvácení, který si následně žena sama odstraní.

Výsledky vyšetření po kolposkopii jsou pacientovi poskytnuty okamžitě

Po dokončení procedury, která netrvá déle než 15–20 minut, obdrží žena výsledky kolposkopie a může jít domů. Datum lékařského vyšetření závisí na datu, které laboratoř odpoví: při provádění biopsie počkejte na výsledky testu.

Po kolposkopii

Pokud byla během studie provedena biopsie, měl by pacient po zákroku dodržovat následující doporučení:

 • Po dobu 10 dnů se nekoupejte a nenavštěvujte bazén, saunu nebo koupel, neplavte na otevřené vodě.
 • Po 24 hodinách nezapomeňte odstranit tampon zavedený do pochvy. Postbiopsické krvácení se do této doby obvykle úplně zastaví..

Kolposkopické vyšetření obvykle nevede ke komplikacím a je většinou pacientů dobře snášeno.

Někdy může žena po provedení kolposkopie zaznamenat následující příznaky:

 • bolest v dolní části břicha;
 • krvavý výtok trvající déle než jeden den;
 • hojné vypouštění;
 • nečistoty hnisu ve výtoku;
 • horečka;
 • slabost.

Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste okamžitě navštívit lékaře..

Dekódování výsledků: co je odhaleno kolposkopií děložního čípku

Během studie lze zjistit následující gynekologické patologie:

 • ektopie;
 • eroze;
 • dysplázie;
 • ohniska atrofie;
 • zánětlivé procesy;
 • papilomy;
 • kondylomy;
 • cervikální intraepiteliální neoplazie;
 • rakovina děložního čípku.

Kolposkopie umožňuje podezření na onkologické patologie i v počátečních fázích jejich vývoje. Proto je metoda zlatým standardem pro gynekologické vyšetření žen s podezřením na prekancerózní a rakovinová onemocnění..

Kolposkopie děložního čípku je neinvazivní, vysoce informativní a široce dostupný diagnostický postup pro onemocnění děložního čípku, pochvy a vulvy. Zařízení použité k jeho implementaci umožňuje studovat patologická ložiska s vícenásobným zvětšením. V případě potřeby je vyšetření doplněno o odběr materiálu pro provedení stěrů nebo biopsií v nejvíce podezřelých oblastech. V některých případech se kolposkopie provádí také během těhotenství..

Kolposkopie

Poslední aktualizace: 14.05.

Obsah článku

 • Co je to kolposkopie a jak se to dělá?
 • K čemu se kolposkopie provádí??
 • Jednoduchá kolposkopie pochvy a děložního čípku
 • Co je rozšířená kolposkopie děložního čípku?
 • Jak se připravit na kolposkopii děložního čípku?
 • V který den cyklu provést kolposkopii?
 • Kolposkopie během těhotenství: lze to udělat?
 • Jak se provádí kolposkopie během těhotenství?
 • Kdy je lepší udělat kolposkopii během těhotenství?
 • Provádí se po porodu kolposkopie?
 • Kolposkopie - je to bolestivé nebo ne?
 • Možné následky a komplikace po kolposkopii děložního čípku
 • Doporučení po kolposkopii

Navzdory skutečnosti, že kolposkopie je běžnou diagnostickou metodou široce používanou v moderní gynekologii, některé ženy mají nejasnou představu o podstatě tohoto vyšetření a neoprávněně se ho bojí. V tomto článku najdete odpovědi na základní otázky týkající se kolposkopie děložního čípku: jaký je tento postup v gynekologii, jak se provádí a proč, jaké nemoci s ním lze diagnostikovat a jaká jsou pravidla pro přípravu této studie?

Co je to kolposkopie a jak se to dělá?

Tato diagnostická metoda se provádí na klinikách a diagnostických centrech. Jedná se o vyšetření stěn pochvy, vaginální části děložního čípku a vulvy. Tento diagnostický postup se provádí pomocí kolposkopu, optického nebo video zařízení podobného mikroskopu, vybaveného výkonnou zvětšovací čočkou a lampou. S jeho pomocí lékař obdrží desetkrát zvětšený obraz tkání. Pokud je použito digitální zařízení, je obraz s vysokým rozlišením přenesen do počítače a poté (na žádost pacienta) může být zaznamenán na digitální médium.

Jak se postupuje v gynekologii?

Pacientka je na gynekologickém křesle, čočka kolposkopu se nachází naproti vchodu do její pochvy ve vzdálenosti asi 15 centimetrů. Aby bylo zajištěno dostatečné vidění, musí být vagina rozšířena; za tímto účelem je do ní vloženo gynekologické zrcátko Cuzco. Jeho zavedení je obvykle bezbolestné, ale může způsobit malé nepohodlí. Poté lékař prozkoumá zájmové orgány. Doba vyšetření je obvykle 10–20 minut.

Výsledky musí být dešifrovány odborníkem, protože pacientka to sama nedokáže správně. Na žádost ženy lze také snímky a dekódování získané během vyšetření zaznamenat na elektronické médium.

Mezi indikace této diagnostické metody patří kromě preventivního vyšetření:

 • bolest nejasné etiologie v dolní části břicha;
 • vaginální výtok, který má podivný zápach a konzistenci;
 • jakékoli vaginální nepohodlí (sucho, pocit pálení);
 • bolestivá intimita;
 • výskyt špinění po sexu;
 • menstruační nepravidelnosti, představované výskytem krvavého výtoku, nesouvisející s menstruací.

Jaký je postup?

Vyšetření se provádí jak z preventivních důvodů, tak v případě, že má pacient nemoci. Jeho hlavními úkoly jsou vizuální hodnocení stavu vaginální sliznice a děložního čípku, detekce existujících lézí, diferenciální testy k identifikaci povahy možných novotvarů.

Eroze (ektopie) děložního čípku je považována za běžný důvod pro toto vyšetření. Je-li k dispozici, je vhodnější rozšířená forma výzkumu. V průběhu toho lékař odebere vzorky epitelu k vyhodnocení v laboratoři a ošetří děložní čípek speciálními chemickými činidly - roztoky kyseliny octové a vodným roztokem jódu. Kolposkopie pro cervikální erozi by měla být prováděna pravidelně alespoň jednou za šest měsíců.

Pomocí uvedené diagnostické metody je také možné zjistit, zda má pacient polypy, nabotovy cysty, leukoplakii (Leucoplakia) a novotvary, aby bylo možné včas určit jejich povahu, ať už jsou benigní nebo maligní.

Jednoduchá kolposkopie pochvy a děložního čípku

Tato diagnostická metoda zahrnuje čistě vizuální vyšetření stěn pochvy a děložního čípku pomocí kolposkopu bez biopsie a bez ošetření sliznice roztoky vzorků. V tomto ohledu je jednoduchá forma vyšetření méně informativní než rozšířená a je obvykle předepsána, pokud neexistují podezření na přítomnost patologií..

Co je rozšířená kolposkopie děložního čípku v gynekologii?

Rozšířená studie se provádí, pokud se při standardním vyšetření objeví podezřelé oblasti tkáně. Podstata metody je následující: na pochybné části sliznice se aplikují speciální činidla - roztoky 3% kyseliny octové a vodný roztok jódu.

V důsledku kontaktu s těmito látkami mění zdravé buňky děložního čípku nebo vaginální sliznice barvu, zatímco atypické buňky zůstávají nezbarvené. Pokud existují buňky, které nejsou obarveny, lékař provede biopsii a vezme malý fragment změněné tkáně pro další výzkum.

Jak se připravit?

Pro získání spolehlivých výsledků průzkumu je důležité se řádně připravit na jeho provedení. Příprava na postup je následující:

 • 1-2 dny před vyšetřením byste se měli zdržet vaginálního sexu.
 • V době přípravy musíte přestat používat vaginální krémy, gely, čípky, tampony, sprchování.
 • Doporučuje se umýt v předvečer studie čistou vodou bez mycích gelů.

Jaký den cyklu dělat?

Optimální doba pro diagnostiku je první týden po skončení menstruace. V tuto chvíli je maximalizována příležitost získat nejspolehlivější výsledky výzkumu. Během ovulace brání lékaři v hodnocení jejího stavu přítomnost sekrecí sliznice v cervikálním kanálu. Diagnózu také nelze provést během menstruace, protože přítomnost krve v pochvě ztěžuje vidění. Ve druhé polovině cyklu je postup nežádoucí z toho důvodu, že v této době trvá sliznici více času, než se zotaví z možné biopsie.

Kolposkopie během těhotenství: lze to udělat?

Během období nosení dítěte je indikované vyšetření předepsáno výhradně v krajní nutnosti, pokud neexistují kontraindikace. Studie se obvykle provádí ve fázi přípravy na početí nebo při prvním výskytu změn na děložním čípku během těhotenství.

Někdy je však jmenování kolposkopie pro těhotné ženy vynuceným opatřením, na kterém závisí zdraví nastávající matky a dítěte. Jde o krční erozi.

Jak se provádí kolposkopie během těhotenství?

Pokud přesto vyvstává potřeba diagnostiky, měl by zákrok provést porodník-gynekolog, který má zkušenosti s prováděním kolposkopie pro těhotné ženy. To je způsobeno skutečností, že během období nosení dítěte, kdy se mění hormonální pozadí, se mění barva a „šťavnatost“ sliznic pohlavního ústrojí, je proto k posouzení jeho stavu zapotřebí zvláštní odborná zkušenost.

Kdy je lepší udělat kolposkopii během těhotenství?

Je lepší provádět kolposkopii během časného těhotenství, ale v případě potřeby lze vyšetření provést nebo opakovat ve 2. nebo 3. trimestru.

Je zákrok prováděn po porodu?

Po narození dítěte toto vyšetření pomáhá posoudit stav děložního čípku a vaginálních stěn, identifikovat přítomnost možných problémů v procesu jejich zotavení po prasknutí. Je třeba také mít na paměti, že po porodu se může objevit ektropion, který kolposkopie pomáhá vyhodnotit..

Pokud jde o čas kolposkopie, měla by být provedena po ukončení alokace lochie a po úplném vytvoření děložního čípku po porodu, tj. Ne dříve než 43 dnů. Pokud jsou nalezeny změny, je předepsáno opakované vyšetření po 6 měsících nebo po ukončení laktace a obnovení menstruačního cyklu.

Bolí to nebo ne?

Mnoho pacientů, kteří špatně rozumějí vlastnostem této formy vyšetření, si klade otázku: „Je bolestivé dělat kolposkopii?“ Obvykle je tento postup bezbolestný a provádí se bez anestézie. Některé ženy si stěžují na malé nepohodlí způsobené zavedením zrcátka Cuzco do pochvy a také během testování pociťují mírné brnění. Pokud jsou však stěny pochvy a děložního čípku náchylné k zánětlivým procesům, mohou být stále přítomny bolestivé pocity..

Možné následky a komplikace po zákroku

Normálně po zákroku žena nečelí žádným nepříjemným následkům..

Někdy po ukončení diagnózy se však u pacienta mohou objevit následující stavy:

 • Drobný vaginální výtok. Změny vaginálního výtoku nejsou pozorovány u každého, ale některé ženy zaznamenávají jejich intenzifikaci a neobvyklou barvu. Výtok je způsoben ošetřením sliznice činidly, jejichž zbytek po několika dnech po vyšetření vagínu opouští. Nebojte se, pokud má výtok hnědý odstín: jejich barva je způsobena reakcí sliznice na chemická činidla. Takový výtok obvykle zmizí sám a nevyžaduje další ošetření..
 • Krvavý výtok po vyšetření. Ve vzácných případech (zejména pokud došlo k erozi a vyšetření na onkocytologii nebo biopsii děložního hrdla) po ukončení léčby může z pohlavního ústrojí začít odtékat krev. Je to způsobeno poškozením cév děložního hrdla. Pokud je krvácení malé a trvá několik hodin, další opatření obvykle nejsou nutná. Krvavý výtok se shromažďuje pomocí podložky. Pokud však po kolposkopii dojde k hojnému krvácení, doporučuje se neprodleně konzultovat s lékařem.
 • Nepohodlí nebo bolest v pochvě a dolní části břicha. Normou jsou mírné bolesti nebo bolestivé pocity v dolní části břicha po kolposkopii. Obvykle nemají prakticky žádný vliv na pohodu ženy a neomezují její aktivitu. Pokud však po kolposkopii žaludek silně bolí a bolest je ostrá, akutní nebo křečová, musíte se poradit s lékařem.
 • Mírné vaginální nepohodlí, které přetrvává 1–2 dny po testu, je také normální. Chcete-li se s tím vyrovnat, můžete použít revitalizační gel Ginokomfort. Tento lék eliminuje podráždění sliznice a podporuje rychlou regeneraci mikrotraumat, která se objevila během gynekologického vyšetření. Gel obsahuje aktivní složky s výraznými antiseptickými, antimikrobiálními, regeneračními a protizánětlivými účinky. Díky tomu se při použití regeneračního gelu Ginokomfort snižuje vaginální diskomfort, normalizuje se mikroflóra a rychle se regenerují poškozené oblasti sliznice. Podle klinických studií provedených na Dermatovenerologické klinice sv. I.P. Pavlova, produkt je dobře snášen a nezpůsobuje alergické reakce. Gel "Ginokomfort" má potřebné certifikáty kvality.
 • Zvýšená tělesná teplota. Tato komplikace po kolposkopii je poměrně vzácná. Pokud si však po zákroku všimnete, že máte horečku, může to znamenat přítomnost zánětlivého procesu v pochvě nebo na děložním čípku. Abyste se vyhnuli nebezpečným následkům na zdraví, musíte se poradit s lékařem.

Doporučení po kolposkopii

Po delší kolposkopii, během které byla provedena biopsie, se ženě doporučuje dodržovat určitá omezení. Díky nim bude mít povrch děložního čípku, na kterém dochází k malému oděru, čas na regeneraci. Co si musíte pamatovat po zákroku?

 • Sex po kolposkopii po dobu 2 dnů je zakázán.
 • Je vhodné snížit fyzickou aktivitu.
 • Rovněž bude nutné dočasně upustit od používání vaginálních tamponů a sprchování..
 • Po dobu 1-2 týdnů se doporučuje zdržet se plavání v bazénu a otevřené vodě, návštěvy sauny a koupelí. Koupat se také nestojí za to - hygienické postupy by se měly omezovat na praní a sprchování.

Prameny:

 1. KOPOSKOPIE JAKO ODBORNÁ METODA PRO DIAGNOSTIKU CERVICKÝCH NEMOCÍ. Uljanova I.O., Makarenko T.A., Nikiforova D.E., Domracheva M.Ya // // Sibiřská lékařská revize. - 2016. - č. 6. - str. 99-.
 2. ÚLOHA KOPOSKOPIE V DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTICE INFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍ DĚLNÍHO ČÍSLA. Kulinich S.I., Sverdlova E.S. // Dálný východ lékařský deník. - 2009.-- S. 48.

Diagnóza HPV asociovaných lézí děložního hrdla // Příručka hlavy CDL. - 2012.

16 Imunohistochemie v kolposkopem řízených a náhodných cervikálních biopsiích CIN2 a CIN3. Arvizo C, Chen Q., Du H. // Journal of dolního pohlavního ústrojí. - 2016. - sv. 20, č. 3 - str. 197-200.

Praktická kolposkopie. Rogovskaya S.I. // M.: GEOTAR - Media, 3. vyd., Rev. a přidat. - 2013.-- str. 240.

Kolposkopie děložního čípku. Indikace, kontraindikace, technika. Jak se připravit na kolposkopii a co po ní?

Kolposkopie je metoda gynekologického vyšetření děložního čípku pomocí optického zařízení - kolposkopu. Toto zařízení připomíná binokulární mikroskop vybavený světelným zdrojem. V případě potřeby může lékař zvolit požadované zvětšení 2 až 40krát. Použití barevných filtrů pro kolposkopii umožňuje posoudit stav povrchových kapilár a krevních cév.

Procedura kolposkopie netrvá déle než 30 minut. Může to být doprovázeno určitým nepohodlí, ale je to zcela bezbolestné..

Účel kolposkopie

 • identifikace oblastí patologického epitelu, které mohou naznačovat dysplázii nebo rakovinu děložního čípku;
 • stanovení velikosti a lokalizace postižených oblastí sliznice děložního čípku a pochvy;
 • stanovení vhodnosti biopsie;
 • volba způsobu léčby odhalených nemocí - moxování léky, elektrickým proudem, laserem, chirurgickým nástrojem;
 • sledování detekovaných ložisek každé 3–6 měsíců;
 • hodnocení účinnosti léčby.
Možnosti kolposkopie. Kolposkop vám umožní podrobně prozkoumat sebemenší změny na sliznici vaginální části děložního čípku. Během procedury gynekolog hodnotí:
 • barva sliznice bez barvení a po ošetření roztoky kyseliny octové a jódu;
 • povrch a reliéf sliznice (plaky, eminence, deprese, eroze);
 • cévní vzor (přítomnost změněných cév, cévní smyčky);
 • přítomnost a velikost oblastí změněného epitelu;
 • hranice identifikovaných ohnisek (mohou být rozmazané nebo jasné);
 • přítomnost a stav žláz (otevřené, uzavřené).
Načasování kolposkopie. Proceduru lze provést v kterýkoli den cyklu, ale ne během menstruačního krvácení. Prvních 5 dní po ukončení menstruace se považuje za optimální. Děložní čípek dále produkuje velké množství hlenu, což ztěžuje diagnostiku..

Typy kolposkopie:

 • jednoduchý nebo průzkum - vyšetření děložního čípku pomocí kolposkopu bez použití chemikálií;
 • rozšířeno - během vyšetření se používají různé testy s chemickými látkami (kyselina octová a roztok jódu). Umožňuje detekovat malá ohniska atypického epitelu neviditelného pomocí jednoduché kolposkopie;
 • kolpomikroskopie - vyšetření sliznice při vysokém zvětšení více než 300krát. Umožňuje posoudit poměr jádra k cytoplazmě a další vlastnosti struktury buněk.
Výsledky kolposkopie se vydávají ihned po ukončení vyšetření. Mohou být ve formě:
 • schematické znázornění podle typu ciferníku hodinek - lékař schematicky indikuje umístění a velikost identifikovaných patologických oblastí;
 • slovní popis identifikovaných změn;
 • fotografování nebo natáčení.

Čípek

Sliznice děložního čípku pokrývá povrch orgánu. Skládá se z:

 • Epitel je tkáň lemující povrch sliznice. V různých částech děložního čípku je normální najít:
 • Stratifikovaný dlaždicový epitel - pokrývá vaginální část;
 • Válcový epitel - pokrývá stěny cervikálního kanálu.
 • Deska pojivové tkáně (bazální membrána) - vláknitá pojivová tkáň pod epitelem, která neobsahuje buňky, ale sestává z kolagenu a elastických vláken.
Sliznice vaginální části děložního čípku je lemována vrstveným dlaždicovým epitelem, stejně jako stěny pochvy. Tento epitel má tendenci se odlupovat a obnovovat. Rychlost obnovy závisí na fázi menstruačního cyklu, je maximální během ovulace. Ve stratifikovaném dlaždicovém epitelu jsou rozděleny 4 vrstvy buněk, které se liší velikostí, poměrem jádra k cytoplazmě a funkcemi:
 • Bazální - nezralé buňky, které jsou umístěny v jedné řadě na bazální membráně;
 • Parabasal - buňky, ve kterých se objevují známky diferenciace. Jsou umístěny ve 2-3 řadách na bazálních buňkách;
 • Mezilehlé - středně diferencované buňky umístěné nad parabazálními buňkami v 6-12 řadách;
 • Povrchové - buňky, které se nacházejí v horní vrstvě sliznice. Nemají keratinizaci a jsou neustále obnovovány. Uspořádáno do 3-18 řádků.
Sliznice cervikálního kanálu je lemována válcovitým nebo pohárkovým epitelem. Buňky jsou vysoké válce uspořádané do jedné řady. Válcovitý epitel produkuje slizovité tajemství, jehož hustota se mění v závislosti na fázi cyklu. Tento hlen tvoří sliznici cervikálního kanálu, zajišťuje filtraci a rozvoj spermií, chrání dělohu před pronikáním bakterií. Sliznice cervikálního kanálu se shromažďuje v záhybech - kryptách. V hlubinách záhybů se nachází velké množství jednoduchých trubicových žláz, také lemovaných sloupovitým epitelem. Někdy se ucpávají a tvoří cysty. Současně se uvnitř žlázy hromadí velké množství sekrece sliznice..

Zvláště zajímavá je sliznice v přechodové zóně. Přechodová zóna je oblast sliznice, kde dochází k transformaci sloupcového epitelu na stratifikovaný plochý epitel. Obvykle se nachází na hranici vnějšího os. U dívek a mladých žen se může posunout a pokrýt oblast vaginální části. U žen nad 45 let může být přechodová zóna umístěna hluboko v cervikálním kanálu. V přechodové zóně nejčastěji dochází k selhání tvorby, zrání a smrti epiteliálních buněk. Zde se vyvíjí 90% onemocnění a patologických stavů děložního čípku. V tomto ohledu je přechodová zóna zvláště pečlivě prozkoumána během kolposkopie..

Indikace pro kolposkopii děložního čípku

 • Podezřelé oblasti změněného epitelu na děložním čípku, zjištěné při rutinním gynekologickém vyšetření. V tomto případě je účelem kolposkopie identifikovat malá ohniska změn nepřístupných pouhým okem..
 • K objasnění diagnózy, pokud máte podezření na některá onemocnění děložního čípku:
 • cervicitida;
 • endometrióza;
 • polypy děložního čípku;
 • kondylomy děložního čípku;
 • podezření na rakovinu děložního čípku.
 • Dispenzární pozorování žen s cervikálními patologiemi.
 • Kontrola po léčbě onemocnění děložního čípku.
Kontraindikace kolposkopie jsou:
 • První 4 týdny po porodu a operaci děložního hrdla;
 • Nesnášenlivost přípravků jódu a kyseliny octové během rozšířené kolposkopie.

Kolposkopická technika

Kolposkopie se provádí v gynekologické ordinaci. Žena je umístěna na gynekologické křeslo. Lékař rozšiřuje pochvu zrcátkem, aby získal přístup k děložnímu čípku. Stěny pochvy a děložního čípku jsou očištěny od sekretů tamponem namočeným ve fyziologickém roztoku.

Kolposkop je umístěn ve vzdálenosti několika centimetrů od vchodu do pochvy.

První krok. Gynekolog zkoumá děložní čípek při různých zvětšeních, aby detekoval patologické oblasti epitelu. V tomto bodě obvyklá kolposkopie končí. Pokud je potřeba důkladnějšího vyšetření sliznice, provede se rozšířená kolposkopie, jejíž fáze jsou popsány níže..

Druhá fáze. Zpracování 3% roztokem kyseliny octové. Tampon navlhčený kyselým roztokem se ponechá v pochvě po dobu 30-40 sekund. Poté je odstraněn a sliznice pokračuje ve zkoumání pod různým zvětšením. Pod působením kyseliny octové jsou změněné části epitelu natřeny bíle - bílý epitel octový. Jeho přítomnost může naznačovat infekci lidským papilomavirem nebo dysplazii. K objasnění diagnózy může být nutná biopsie. Lékař může odebrat vzorek tkáně právě tam..

Fáze tři. Schillerův test nebo ošetření vodným roztokem jódu. Povrch děložního čípku je namazán tamponem namočeným v roztoku jódu. Zdravá sliznice je rovnoměrně zbarvená tmavě hnědá. Změněný epitel vypadá světleji. Oblasti s ektopií - ložiska sloupcového epitelu - nejsou obarveny. Jedná se o takzvané jód-negativní zóny..
Pokud jsou během kolposkopie nalezeny oblasti podezřelého epitelu, je z každé z nich odebrán vzorek tkáně k biopsii.

Jak se připravit na kolposkopii děložního čípku?

Jaké mohou být výsledky kolposkopie?

U zdravé ženy s konvenční kolposkopií lékař vidí jednotný lesklý povrch děložního čípku. V první polovině menstruačního cyklu je světle růžová. Ve druhé polovině získává cyanotický, cyanotický odstín. Vnější hltan u nulipárních žen je zaoblený, u těch, které porodily, má tvar štěrbiny. Po ošetření kyselinou octovou se zdravá sliznice na krátkou dobu rozjasní a po 2 minutách získá normální barvu. Po zavlažování roztokem jódu je normální sliznice rovnoměrně zbarvena do hnědé barvy. V tomto případě gynekolog uvádí, že výsledek kolposkopie je normou.

Pokud jsou během studie zjištěny abnormality, lékař je podrobně zaznamená. V důsledku kolposkopie obdrží žena závěr obsahující informace o stavu děložního čípku. Ve většině případů to mohou být standardní slovní popisy a schematický výkres, který označuje ohniska změn.
Popis může obsahovat následující položky:

Kritéria hodnoceníNormaOdchylky
Tvar děložního čípkuKuželovitýNepravidelný tvar
VelikostNení hypertrofovanýHypertrofovaný - zvětšený objem, atrofovaný - snížený.
Transformační zónaNení vidět, pokud je umístěn uvnitř cervikálního kanálu nebo pokud je normální.Velké s otevřenými nebo uzavřenými žlázami, velké nabotovy cysty.
Kloub - hranice mezi vrstevnatým plochým a sloupovitým epitelemPrůhlednáRozmazaný
ŽlázyNezjištěnoByly identifikovány uzavřené nebo otevřené žlázy
Retenční cysty - nabotovy žlázy, jejichž kanály jsou uzavřeny plochým epitelemNetady je
PlavidlaTypickýAtypické: krátké, zkroucené, vývrtka, ve tvaru čárky, bez anastomóz (spojení)
Keratóza - leukoplakie - oblasti zvýšené keratinizace a organobenie stratifikovaného plochého epiteluNetady je
Mozaika - vaskulární anomálie, ke které dochází při blokování růstu atypického epiteluNeJemná nebo drsná mozaika
Punkce je vaskulární anomálie. Bodové kapiláry viditelné skrz epidermisExistuje výběrové řízeníHrubá defekt.
Hranice abnormálního epiteluNormálně není detekovánJasné, nejasné
Atrofie sliznice - ztenčení horní vrstvy sliznice. Bazální vrstva zachovánaNeTady je. Tenký epitel. Nerovnoměrně obarvený Lugolovým roztokem.
Ectopia - výstup sloupcového epitelu na vaginální povrchNetady je
Aceto-bílý epitel epidermis, který po ošetření kyselinou octovou zbělelNetady je
Jód-negativní zóna - oblasti sliznice, které jsou špatně obarveny roztokem jódu kvůli nedostatku glykogenu v buňkáchNetady je
Endometrióza je benigní onemocnění, při kterém jsou buňky vnitřní výstelky děložního čípku vymrštěny mimo tuto vrstvu.Netady je

Jaké nemoci lze touto studií zjistit


ChorobaDefiniceZnámky zjištěné během kolposkopie
Cervikální intraepiteliální neoplazie nebo dysplázieOnemocnění děložního čípku, při kterém jsou poškozeny buňky vrstevnatého plochého epitelu. Je doprovázen výskytem atypických buněk, proto je považován za prekancerózní stav.Oblasti aceto-bílého epitelu. Leukoplakia je hustý bílý plak, který stoupá nad povrch sliznice. Punkce: jemná v počátečních stádiích dysplazie a s vysokým stupněm poškození - drsná. Při barvení jódem jsou stanoveny jasné hranice postižené oblasti.
Vrozená ektopieVrozený stav, při kterém je hranice mezi válcovitým a stratifikovaným plochým epitelem umístěna na vnějším povrchu vaginální části děložního čípku. Pokud neexistují žádné komplikace, pak jde o fyziologický stav, nikoli o nemoc.Jednoduchá kolposkopie: sliznice kolem vnějšího hltanu je jasně červená. Oblast zarudnutí má pravidelný zaoblený tvar. Po ošetření kyselinou oblast ektopie nezmizí, má jasné, rovnoměrné hranice a je rovnoměrně pokryta sloupcovitým epitelem. Neexistuje žádná transformační zóna. Lugolovo řešení špatně skvrna.
Získaná ektopie nebo pseudoeroze
Posunutí sloupcového epitelu do vaginální části děložního čípku. Získaný stav spojený s viry, infekcemi, úrazy, těhotenstvím, změnami funkce vaječníků.Válcovitý epitel má zrnitý povrch. Místo má jasné hranice a nerovné obrysy. S komplikovanou formou se nacházejí uzavřené nebo otevřené žlázy.
Skutečná eroze děložního čípku
Dočasné odmítnutí horních vrstev stratifikovaného dlaždicového epitelu v důsledku chemického a fyzického poškození, zánětu, horké sprchy.Oblasti poškození epitelu. Dno eroze je umístěno pod povrchem sliznice. Má nerovný reliéf a jasně červený povrch.
Erodovaný ektropion
Inverze sliznice cervikálního kanálu.Deformace děložního čípku. Je možné významné zvýšení objemu orgánu. Rostliny zjizvené tkáně jsou viditelné. Po obvodu se tvoří eroze, otevřené a uzavřené žlázy. Ve složitém průběhu jsou známky zánětu - otoky, zarudnutí, nerovnoměrné zbarvení jódem.
Endometrióza
Výstup endometriálních buněk mimo vnitřní výstelku děložního čípku.Zaoblená ložiska endometria, tyčící se nad sliznicí. V různé dny cyklu mění barvu z růžové na kyanotickou. Nezměněno kyselinou a jodem.
Kondylomy
Malé výrůstky sliznic, které se objevují při infekci lidským papilomavirem.Exofytické kondylomy - vstupují nad povrch sliznice. Mají tělo ve tvaru houby na stonku ve formě kopule, papily nebo kužele. Výsledek testů s kyselinou a jodem závisí na velikosti bradavic a stupni keratinizace epitelu..
Ploché kondylomy nevystoupají nad povrch. Slabě viditelný při konvenční kolposkopii.
Polypy sliznice cervikálního kanálu
Přerůstání sliznice cervikálního kanálu.Zaoblené nebo lobulární útvary v oblasti vnějšího os. Barva je červená. Nezměněno kyselinou a jodem.
Erytroplakie děložního čípku
Patologický stav, při kterém se na sliznici děložního čípku objevují oblasti atrofie a dyskeratózy. Příčiny: infekce, zhoršená imunita, hormonální stav, chemické nebo mechanické účinky.Jasně červené oblasti ztenčeného plochého epitelu, které při dotyku snadno krvácejí. Krevní cévy jsou viditelné přes epitel. Erythroplakia po ošetření kyselinou octovou zbledne. Není obarvený jódem.
Atypická transformační zónaTermín popisující změny a patologie v zóně transformace sloupcového epitelu na plochý epitel. V závislosti na závažnosti procesu může být zóna atypické transformace hraniční s normální nebo může mít vysokou hladinu atypie (velké množství atypických buněk) a indikovat prekancerózní stav.Jasná hyperemie - zarudnutí sliznice. Hypertrofie je zvětšení objemu děložního čípku. Stratifikovaný dlaždicový epitel se zánětlivými změnami, deformovaná transformační zóna. Jemná mozaika - malé tečkované krvácení, jemné propíchnutí. Rozšířené větvící se cévy.
Lze nalézt otevřené a uzavřené žlázy. Oblasti chronického zánětu jsou špatně zbarveny jódem.
CervicitidaZánět sliznice děložního čípku.Obrysy nejsou jasné. Jsou nalezeny uzavřené žlázy a velké nabotovy cysty. Na okraji jsou otevřené kanály žláz. Existují ložiska leukoplakia, aceto-bílý epitel, atypické cévy (krátké spletité kapiláry), mozaika a punkce.
Rakovina děložního hrdlaMaligní nádor děložního čípku.Sklovité edematózní oblasti, na kterých se mohou tvořit výrůstky různých tvarů. Viditelné atypické kapiláry ve formě vývrtky, čárky, vlásenky. Kapiláry se navzájem nepřipojují a nezmizí, pokud jsou vystaveny působení kyseliny.
Byla nalezena hrubá mozaika a hrubá interpunkce.
Po ošetření kyselinou oblasti zbělejí.
Leukoplakie děložního čípku
Patologie se projevuje oblastmi zvýšené keratinizace stratifikovaného dlaždicového epitelu vaginální části děložního čípku.Bílá skvrna, která stoupá nad nebo na úroveň okolního epitelu. Má fuzzy hranice.

Co dělat po kolposkopii?

Co je rozšířená kolposkopie?

Rozšířená kolposkopie je vyšetření kolposkopem, při kterém je povrch děložního čípku ošetřen nejprve slabým roztokem kyseliny octové a poté vodným roztokem jódu. Po každé fázi gynekolog zkoumá děložní čípek a opravuje změny.

1. Test s kyselinou. Použije se 3% roztok kyseliny octové nebo 0,5% roztok kyseliny salicylové. Působením kyseliny buňky nabobtnají, otoky epitelu a kontrakce zdravých krevních cév (patologické nereagují na kyselinu a zůstávají jasně viditelné). Rozvrstvený dlaždicový epitel rovnoměrně zbledne. Válcovitý epitel zůstává červený a vypadá jako hrozny. Jeho hranice jsou jasně definovány. Po 2 minutách získá zdravá sliznice obvyklou světle růžovou barvu. Mírné rovnoměrné bělení velkých ploch se nepovažuje za neobvyklé znamení. Čím více však tkáň zbělá a čím déle účinek přetrvává, tím hlubší je léze..

Kyselinový test je nejdůležitějším krokem v rozšířené kolposkopii, protože poskytuje maximální informace o stavu děložního čípku. Umožňuje vám identifikovat:

 • hranice stratifikovaného a sloupcového epitelu;
 • sebemenší změny dlaždicového epitelu, které vypadají jako bělení různé intenzity a trvání;
 • atypické nádoby, které se po ošetření octem nemění;
 • oblasti postižené lidským papilomavirem;
 • malá ohniska cervikální intraepiteliální neoplazie - prekancerózní stav;
 • ložiska leukoplakie (keratózy) se liší barvou od ložisek neoplazie;
 • adenokarcinom a spinocelulární karcinom děložního čípku.
Známky patologie zjištěné během léčby kyselinou:
 • Oblasti bělavého nebo bílého epitelu mohou být příznaky zánětu a cervicitidy.
 • V oblastech slizniční atrofie se objevuje bělavý epitel. Zároveň je bělení slabé a krátkodobé. Obrysy webů jsou rozmazané.
 • Oblasti, kde dochází k regeneraci (obnově) sliznice po poškození, mírně bělí. Například na místě skutečné eroze.
 • Tlustý bílý epitel naznačuje prekancerózní změny dlaždicového epitelu.
 • Patologické rozvětvené kapiláry se nezmenšují.
 • Pozemky Lekoplakia jsou tmavě bílé. Kyselinový účinek trvá déle než 5 minut.
2. Schillerův test s vodným roztokem jodu nebo Lugolovým roztokem. Používá se k detekci abnormálního epitelu bez glykogenu. Takové buňky jsou špatně obarvené nebo zcela neovlivněné jódem. Po ošetření sliznice jsou zdravé oblasti rovnoměrně zabarveny tmavě hnědou barvou.

Známky patologie zjištěné během léčby jódem

 • Atrofovaný ztenčený epitel je zbarven nerovnoměrně.
 • Benigní změny se mírně liší barvou od zdravé tkáně a mají nejasné, rozmazané obrysy. Například metaplastický, cylindrický a atrofický epitel jsou slabě nebo částečně zabarveny.
 • Malé oblasti zánětu jsou částečně zabarveny.
 • Jód negativní (není zcela obarvený) - dysplázie děložního čípku, oblasti s chronickým zánětem, významná atrofie způsobená hormonálními poruchami.
 • Leukoplakia je také negativní na jód. Vypadá to jako lehký lesklý film s hladkým nebo drsným povrchem..
 • Šedé, hořčičné, kontrastní oblasti s jasnými ostrými obrysy jsou považovány za nepříznivé znamení. Atypické buňky se často nacházejí v takových oblastech epitelu..
Cílená biopsie je odebírána z oblastí, které nereagují na jód, aby se vyloučil vývoj rakovinového nádoru v děložním čípku.

Každodenní a obvyklé jevy, které ve skutečnosti nevyvolávají žádné emoce, mění svůj význam ve snech. Krev v nočních snech je tradičně interpretována jako pokrevní pouta a příbuzenské vztahy.