Příznaky a léčba endometritidy u žen

Během zánětu jsou procesy smrti a růstu endometria zmatené, což má za následek narušení cyklu, může dojít k neplodnosti, otevření děložního krvácení a také k potratu.

Léčba chronické endometritidy je dlouhá procedura zahrnující opakované změny léků.

 1. Co je to endometritida?
 2. Typy endometritidy
 3. Diagnóza onemocnění
 4. Akutní endometritida
 5. Příznaky akutní endometritidy
 6. Léčba akutní endometritidy
 7. Chronická endometritida
 8. Příznaky chronické endometritidy
 9. Příčiny chronické endometritidy
 10. Pokud existuje zvýšené riziko chronické endometritidy?
 11. Infekce způsobené nemocí
 12. Komplikace
 13. Léčba chronické endometritidy
 14. Antibiotika a antivirotika
 15. Hormonální léky
 16. Léčba endometritidy lidovými léky
 17. Endometritida a těhotenství
 18. Recenze
 19. Prevence endometritidy

Co je to endometritida?

Endometritida je tvorba zánětu ve vnitřní části děložní sliznice, tzv. Endometrium. Toto onemocnění je způsobeno různými infekcemi..

Endometrium mění svou strukturu v průběhu celého menstruačního cyklu, konkrétně roste a dospívá, připravuje se na budoucí oplodnění vajíčka a umírá, pokud nedojde k početí. Děložní dutina je v normálním stavu a má spolehlivou ochrannou bariéru proti infekčním patogenům, pokud je lemována endometriem.

Onemocnění se obvykle vyskytuje:

 • po kyretáži děložní dutiny,
 • intenzivní porod,
 • ukončení těhotenství,
 • dlouhodobé nošení spirály,
 • císařský řez,
 • zánět vaječníků,
 • gynekologické operace,
 • endometriální biopsie.

Zánět se rychle rozvíjí a je akutní. Na infekci se podílí několik patogenů..

Typy endometritidy

Existují dvě formy endometritidy:

 • Akutní forma onemocnění se vyvíjí v důsledku porodu, malých potratů nebo potratů, stejně jako diagnostické kyretáže děložní dutiny, hysteroskopie atd. Špatné odstranění placenty nebo částí vajíčka, tvorba sraženin nebo tekuté krve je ideální mikroflórou pro výskyt akutního zánětlivého procesu a vzrušení infekce. Poporodní endometritida je často příčinou poporodní infekce. Začíná to ve 40% případů po císařském řezu a ve 20% přirozenou formou porodu. Je to způsobeno masivní restrukturalizací fungování imunitního a hormonálního systému ženského těla, protože během těhotenství dítěte „klesá“ imunita a odolnost vůči bakteriím. Dokonce i herpes simplex a mycobacterium tuberculosis se někdy stávají příčinou akutní endometritidy. Kromě toho mohou onemocnění vyvolat gonokoky, chlamydie, cytomegalovirus, mykoplazma atd..
 • Chronická endometritida je důsledkem akutní endometritidy, která není zcela vyléčena. V téměř 90% případů takové onemocnění doprovází zástupce reprodukčního věku a je dobře distribuováno pomocí nitroděložních terapeutických a diagnostických opatření s velkým počtem potratů. Tento typ endometritidy se stává jedním z častých důvodů pro potrat, neplodnost, nekvalitní oplodnění in vitro, během obtížného těhotenství a porodu i v období po porodu..

Diagnóza onemocnění

Aby bylo možné vyvrátit nebo potvrdit stanovenou diagnózu, najít patogeny a určit stupeň jejich aktivity, měly by být dokončeny následující studie:

 1. Vyšetření na gynekologickém křesle. Pro stanovení diagnózy lékař zkoumá stav dělohy - ať už jde o nárůst a mírné zatvrdnutí. Zároveň jsou odebrány stěry z tsevircal kanálu a pochvy. Ukazují, zda je sliznice zapálená nebo ne. Kromě toho se v děložním čípku shromažďuje hlen pro budoucí bakteriologický výzkum, který ukáže původce onemocnění.
 2. Ultrazvuková procedura. Ultrazvuková procedura se opakuje dvakrát: poprvé na začátku menstruačního cyklu a podruhé ve druhé polovině cyklu. S pomocí této studie můžete vidět příznaky endometritidy: polypy, cysty, adheze endometria a její zesílení.
 3. Hysteroskopie. Tento postup zahrnuje podrobné mikroskopické vyšetření penisu pomocí nástroje z optických vláken. Vyšetření se provádí v anestézii ve druhém týdnu cyklu. Současně se během vyšetření provádí biopsie několika oblastí endometria najednou. Ve výsledku můžete získat nejen samotný důvod, ale také zjistit, jak je aktivní..

Pokud je diagnóza potvrzena, lékař bude muset předepsat další studie, aby pochopil přesnou příčinu onemocnění:

 • krevní test na přítomnost protilátek (ELISA) - umožňuje určit přítomnost virové infekce (cytomegalovirus a herpes virus),
 • výsev materiálu se odebírá z děložní dutiny a s jeho pomocí se identifikují původci zánětu, což umožňuje pochopit, která antibiotika vyléčí infekci,
 • PCR diagnostika hlenu z dělohy pomůže přesně najít všechny viry a bakterie, které způsobily vznik chronické formy onemocnění.

V případě neplodnosti je pacientovi předepsán krevní test na hormonální hladiny.

Akutní endometritida

Patogen vstupuje do děložní dutiny během sexu nebo při poškození pohlavního orgánu. Pokud léčba není provedena včas, může způsobit zdravotní komplikace, přechod do chronického stadia a dokonce neplodnost.

Dokonce i běžné hygienické tampony mohou být důsledkem onemocnění, pokud nejsou dodržovány normy pro jejich použití. Při nesprávné hygieně, častém sprchování a používání nitroděložní antikoncepce se mohou objevit problémy s tvorbou a smrtí endometria.

Příznaky akutní endometritidy

Akutní forma endometritidy ve svých příznacích je podobná onemocněním, která se vyskytují v zažívacím systému: proktitida, apendicitida, paraproktitida. Tento typ onemocnění se projevuje již třetí den po vystavení viru..

Je charakterizována bolestí v podbřišku, bolestivým močením, horečkou, zimnicí, hnisavým výtokem s nepříjemným zápachem, krvavými sraženinami, zvýšenou srdeční frekvencí, ve vzácných případech krvácením z dělohy.

Léčba akutní endometritidy

S akutní endometritidou je nutné bojovat na klinice, protože v kombinaci s léčbou je nutný odpočinek v posteli. Antibiotika jsou předepsána, která se vybírají stěrem.

Na základě jeho výsledků lékař určí citlivost infekce na různé typy antibiotik a vybere ty nejúčinnější. Reakce na užívání léků se objevuje pouze týden po zahájení léčby.

Kromě antibiotik jsou předepsány:

 • vitamíny,
 • antihistaminika,
 • infuzní terapie roztoky glukózy a soli pro detoxikaci organismu,
 • antioxidanty a imunostimulanty,
 • antimykotika.

Pokud má žena krvácení z dělohy, pak se při léčbě akutní endometritidy používá ledový obal a umístí se na žaludek. Při hnisavém zánětu se děloha promyje antiseptiky. Pokud má endometritida neaktivní fázi, je onemocnění léčeno hirudoterapií (léčba pijavicemi) a fyzioterapií.

Rozdíl ve výběru léků a postupů je založen hlavně na typu infekce, dynamice procesu, stavu imunity a stadiu onemocnění.

Při akutní formě endometritidy byste neměli zapomenout na intoxikaci těla, protože bakterie uvolňují obrovské množství toxinů. Za tímto účelem gynekologové předepisují drtiče používané jako intravenózní systém: rheopolyglucin, albin, fyziologický roztok, refortan. Antioxidanty ve formě vitaminu C budou užitečným doplňkem této léčby..

Chronická endometritida

Pokud se boj proti akutní endometritidě zpozdí, pak se plynule změní na chronický. Při léčbě onemocnění její příznaky mírně ustupují, ale přetrvává porušení menstruačního cyklu, mírný pocit bolesti, výtok mírně klesá, ale nezastaví se.

Toto onemocnění se velmi často objevuje s prodlouženou dysbiózou pohlavních orgánů as exacerbovanými chronickými formami pohlavních chorob. Při císařském řezu je endometritida vyvolána přítomností šicího materiálu, který je v děloze po dlouhou dobu, a také nekvalitním potratem v důsledku přítomnosti zbytků plodu v pohlavním orgánu.

Existuje několik klasifikací akutní endometritidy:

 • fokální - zánět neprochází celou vnitřní částí skořápky, ale jejími jednotlivými částmi,
 • difúzní - změna není v celé oblasti endometria, ale ve více než polovině.

Existuje klasifikace podle hloubky léze:

 • endomyometritida - je ovlivněna svalová vrstva děložní dutiny,
 • povrchní - vyskytuje se pouze ve vnitřní výstelce dělohy.

V závislosti na povaze onemocnění se chronická endometritida dělí na:

 1. Neaktivní - fáze remise. Onemocnění v tomto okamžiku nevykazuje příznaky a je zjištěno při vyšetření před IVF a při studiu problémů neplodnosti.
 2. Pomalý - patrný s minimálními příznaky a jeho příznaky lze detekovat pomocí ultrazvuku dělohy. Pokud je provedena biopsie, můžete studovat, jak probíhá zánět..
 3. Mírný stupeň aktivity - viditelný pouze na ultrazvuku a při biopsii jsou viditelné změny a jejich aktivita.

Příznaky chronické endometritidy

Chronická endometritida se často vyskytuje při absenci příznaků.

Pokud je však onemocnění středně aktivní, pak je zánět představován následujícími příznaky:

 • bolest během sexu,
 • velmi sporé nebo těžké období,
 • únava,
 • bolavá bolest v bederní zádech nebo v suprapubické oblasti,
 • přetrvávající bolest, která se zvyšuje s menstruací,
 • opožděná menstruace,
 • ichor nebo krvavý výtok mezi obdobími,
 • nemožnost početí dítěte,
 • zvýšení teploty až na 38 stupňů.

Příčiny chronické endometritidy

Důvodem vzniku chronické formy endometritidy je pronikání škodlivých mikroorganismů do děložní dutiny - kvasinek podobných hub, virů a bakterií. S nespecifickým typem onemocnění způsobeného "normální" flórou, která se nachází na stydkých pyskech, perineu a konečníku.

V normálním stavu je děložní dutina uzavřena před vnějšími vlivy, protože končí v úzké trubici v děložním čípku naplněné hustým a viskózním sekrecí. Mikroby do něj mohou proniknout pouze během porodu a menstruace, protože mohou proniknout do děložní dutiny, která je v tuto chvíli nesterilní.

Příčiny:

 • škrábání a potrat,
 • císařský řez,
 • velké polypy v cervikálním kanálu,
 • endometriální biopsie,
 • obtížný porod,
 • dlouhodobé užívání děložní spirály,
 • nesprávné sprchování,
 • časté používání spermicidních krémů,
 • submukózní myom, který roste poblíž děložního čípku a otevírá jeho kanál.

Pokud existuje zvýšené riziko chronické endometritidy?

Chronická forma se nejčastěji vyskytuje u žen v reprodukčním věku (21–45 let), které jsou sexuálně aktivní. Nemoc se neméně rozvinula u žen, které nejsou sexuálně aktivní.

Mezi ženy s vysokým rizikem patří:

 • po biopsii endometria,
 • s nitroděložním tělem,
 • po potratu a biopsii,
 • s bakteriální kandidózou a vaginózou,
 • po hyteroskopii a hysterosalpingografii,
 • s infekcí cytomegavirem a genitálním oparem,
 • po diagnostické kyretáži,
 • po genitálních onemocněních - mykoplazmóza, chlamydisis, trichomoniáza a kapavka,
 • s chronickým zánětem děložního čípku (cervicitida).
 • infekční komplikace po porodu, například poporodní endometritida,
 • polypy nebo submukózní děložní myomy.

Infekce způsobené nemocí

Toto onemocnění je obvykle způsobeno různými typy infekcí. Obvykle jsou stejné v chronické a akutní formě..

Jedná se o nemoci způsobené prvoky chlamydií a ureaplazmy vyvolané kandidózou, stejně jako bakterie a mikroby různých typů a samozřejmě pohlavně přenosné choroby. Jakékoli onemocnění lokalizované ve vagině se může rychle dostat do děložní dutiny.

Exacerbace chronického průběhu zánětu nastává se snížením imunity a obvykle přechází do aktivního stádia, které v žádném případě nezávisí na typu zavedené infekce.

Komplikace

Endometrium je nejodpovědnější funkční vrstva dělohy, která je zodpovědná za normální průběh těhotenství..

Zánětlivé procesy v něm nesou hrozbu potratu, těžkého porodu plodu, placentární nedostatečnosti a případně krvácení po ukončení porodu. Proto by žena, která prodělala endometritidu, měla být pod zvláštní péčí gynekologa.

Mezi následky tohoto hrozného onemocnění patří adheze uvnitř děložní dutiny, tj. nitroděložní synechie, poruchy menstruace, cysty a polypy endometria, kalení dělohy.

Trubky a vaječníky, adheze pánevních orgánů se mohou účastnit zánětlivého procesu tohoto onemocnění a může se dokonce vyvinout peretonitida. U adhezivního onemocnění zpravidla dochází k silné bolesti břicha, která může vést k neplodnosti..

Léčba chronické endometritidy

Více než polovina žen si klade otázku, zda lze chronickou endometritidu překonat. Samozřejmě je možné při výběru individuální léčby, která závisí na stupni aktivity procesu a přítomnosti komplikace.

V terapii moderní gynekologové používají integrovaný přístup: imunomodulační, antimikrobiální, fyzioterapeutickou a regenerační léčbu. Boj proti této nemoci probíhá postupně.

Při prvním jsou infekce eliminovány, při druhém je obnoveno endometrium. K tomu se používají antibiotika se širokým spektrem účinku. Proces obnovy je založen na kombinaci metabolické a hormonální terapie.

Léky se vstřikují do sliznice děložní dutiny, aby se zvýšila koncentrace v samotném zánětu, což má vysoký účinek léčby.

Antibiotika a antivirotika

U endometritidy s bakteriální infekcí jsou antibiotika přísně předepisována. Protože různé bakterie jsou velmi citlivé na určité typy antibiotik. Dnes ještě neexistuje žádný speciální univerzální léčebný režim..

U každého pacienta se vyvíjí individuálně se zaměřením na patogen a jeho citlivost na léčivo. V akutním stádiu se antibiotika podávají intravenózně, jmenovitě Metrogyl v kombinaci s cefalosporinem. V případě potřeby se pacientovi podají injekce gentamicinu.

Pokud byl v děloze nalezen genitální herpes virus, jsou nutná antivirová léčiva. Obvykle se jedná o Acyclovir. Také jsou předepsány imunomodulátory, to znamená léky na zvýšení imunity.

Doba užívání antibiotik by neměla být delší než deset dní.

Nejoblíbenější jsou:

 • Amoxicilin je dostupné širokospektré léčivo používané k intravenózní a perorální léčbě. Používejte od 0,75 do 3 gramů denně za den.
 • Ceftriaxon se používá intravenózně k blokování sepse a potlačení infekčního agens. Neměl by být předepisován na začátku těhotenství. Dávka denně by neměla překročit dva gramy..

Hormonální léky

Chronická forma je založena nejen na infekci, ale také na smrti endometria a narušení procesu jeho tvorby. Proto je hormonální terapie nedílnou součástí boje proti této nemoci..

Obvykle jsou předepsány různé antikoncepční léky, které je třeba užívat mezi třemi měsíci a šesti měsíci. Po užití těchto léků se menstruační cyklus obvykle obnoví. A po absolvování léčby může žena otěhotnět.

Pokud je žena těhotná, jsou jí předepsány léky na bázi estrogenových hormonů, aby se zachoval plod.

V ostatních případech, pokud žena není v poloze, se použije následující léčebný režim:

 • 1 polovina cyklu - Divigel se nanáší na kůži v podbřišku, kde se provádí hyperplazie endometria. Má mnoho kontraindikací, takže léčba by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře. Denní dávka by neměla překročit jeden gram.
 • 2 polovina cyklu - vaginální podání čípků nebo perorální podání Utrozhestanu. Je založen na progesteronu a měl by se užívat jednu tobolku ráno a večer. Vaginální léčba se provádí pouze se souhlasem lékaře, protože u určitých typů infekce může být kontraindikována.

Léčba endometritidy lidovými léky

Je možné úplně vyléčit endometritidu babičkami? Jak se říká, 50 na 50, a to pouze po poradě s lékařem. Vybere vám léky v kombinaci s lidovými léky, aby dosáhl co nejlepšího výsledku.

Při takové kombinované léčbě může lékař předepsat další testy, které ukáží, jak efektivní je tato metoda bylinné léčby, protože nakonec můžete odstranit pouze příznaky onemocnění a zánět v těle zůstane.

Endometritida a těhotenství

Ženy s endometritidou, stejně jako ostatní, doufají v úspěšné početí. Problém však je, že je téměř nemožné porodit plod a porodit dítě..

Existují dvě důležité hrozby, které narušují normální těhotenství:

 • První je, že sliznice děložní dutiny není spolehlivá, protože poškozené endometrium neumožňuje embryu uchytit se, i když dojde k oplodnění. Existují však případy, kdy je možné vajíčko uchovat, ale současně existuje velká hrozba potratu, který přetrvává po celou dobu těhotenství. Mnoho žen nemá ani čas dozvědět se o svém těhotenství a věří, že jsou obecně neplodné, takže před předčasnými závěry byste měli být vyšetřeni gynekologem.
 • Druhou hrozbou je, že zánětlivý proces se nezastaví ani v počáteční fázi zrání plodu; naopak se aktivně vyvíjí a ovlivňuje jak stěny děložní dutiny, tak rostoucí plod. Taková kombinace okolností zpravidla končí potratem již v raných fázích. V tomto okamžiku může dojít k nitroděložní intoxikaci nebo smrti plodu..

Nenechte se však odradit, protože chronická endometritida může být zcela vyléčena, což znamená, že v budoucnu bude možné plánovat těhotenství. S pozitivní dynamikou léčby a snížením zánětlivého procesu se provádějí regenerační fyzioterapeutické postupy, které přispívají k obnovení vlastností endometriálních buněk.

Recenze

Recenze žen o endometritidě:

Prevence endometritidy

Preventivní opatření:

 • Prevence endometritidy při nošení dítěte zahrnuje včasnou návštěvu gynekologa a pravidelné sledování u gynekologa. Komplikace, které se vyskytnou během zrání plodu, mohou způsobit poporodní endometritidu.
 • Dodržování pracovního a odpočinkového režimu s úplným vyloučením práce přesčas a noci od okamžiku početí jsou důležitými aspekty v prevenci endometritidy.
 • Kontakty s různými pesticidy a práce ve škodlivém způsobu výroby jsou extrémně zakázány. Nezapomeňte na mateřskou dovolenou a použijte ji podle pokynů.
 • Pravidelná výživa by měla zahrnovat vitamínové a minerální komplexy, zeleninu a ovoce, procházky na čerstvém vzduchu - to vše pomáhá zvyšovat imunitu a zabraňuje zakořenění infekcí v těle těhotné ženy.
 • Osobní hygiena by měla být vždy sledována, protože neumožňuje rozvoj zánětlivých procesů v pochvě. Má velký význam v posledních obdobích dozrávání ovoce. Nezdravé zuby jsou hlavním problémem sanitace a jsou postiženy kazem a stávají se původcem infekce, která může dokonce vést k zánětu pohlavního orgánu.
 • Ženy, u nichž existuje riziko rozvoje poporodní endometritidy, jsou přísně povinny podstoupit antibiotickou profylaxi v porodnici. Některé léky se užívají bezprostředně po ukončení porodu. Existují léky, které se injektují opakovaně, obvykle třikrát. Je třeba poznamenat, že takový lék může ovlivnit laktaci až do její ztráty..

Pravidelným sledováním gynekologa lze tedy v raných fázích detekovat chronickou endometritidu. Pokud žena používá nitroděložní tampony během menstruace, musí být včas vyměněny, protože tampony jsou hygienickým prostředkem.

Chráněný pohlavní styk s použitím antikoncepce zabrání vniknutí škodlivých mikroorganismů. Po potratech, nitroděložních zákrocích a císařském řezu je třeba preventivně užívat antibiotika.

Endometritida - příznaky a léčba

Co je to endometritida? Příčiny výskytu, diagnostiku a léčebné metody budeme analyzovat v článku Dr. Deleske I.A., gynekologa se 7 lety zkušeností.

Definice nemoci. Příčiny nemoci

Endometritida je zánět vnitřní vrstvy dělohy (endometria), který vede ke změnám jejích funkcí. Vyskytuje se v důsledku infekce této oblasti mikroby, viry a houbovými infekcemi.

Endometritida je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění. Podle zahraničních zdrojů je prevalence endometritidy v populaci 20%, domácí autoři uvádějí až 60-70%, nejčastěji jsou nemocné ženy v reprodukčním věku [9] [11]. Stabilní nárůst výskytu byl zaznamenán za posledních 20–30 let [1] [10]. Často se vyskytuje v kombinaci s časným nástupem sexuální aktivity, nedostatkem antikoncepce, potratem, přítomností chronických zánětlivých onemocnění dolního reprodukčního traktu. [7] [8].

Endometritida je často příčinou neplodnosti, opakovaných potratů (dva nebo více potratů v anamnéze), nepravidelností menstruace, komplikací těhotenství, porodu a období po porodu, neúspěšných pokusů o IVF, hyperplastických onemocnění endometria a sexuálních problémů [1].

V ženském reprodukčním traktu jsou přítomny různé mikroorganismy, mezi nimi i Lactobacillus spp. Endometritida je častěji spojována s nadměrným množením Enterobacter, Enterococcus, Streptococcus, Staphylococcus, Ureaplasma, Mycoplasma.

Endometritidu způsobují také virové infekční agens: herpes virus, cytomegalovirus, lidský papilomavirus, enteroviry a adenoviry.

Možná endometritida specifické etiologie: gonoreální, tuberkulózní, aktinomykotická (plísňová infekce) a nespecifická. [8] [7] [10].

Riziko vzniku endometritidy se zvyšuje:

 • manipulace v děložní dutině - potrat, kyretáž, metrosalpingografie (kontrastní rentgenové vyšetření děložní dutiny a průchodnost vejcovodů), zavedení nitroděložní antikoncepce, inseminace (injekce spermatu), IVF;
 • nemoci močového systému;
 • operace na pánevních orgánech;
 • poporodní hnisavé zánětlivé komplikace;
 • další gynekologická onemocnění (chronická salpingo-ooforitida, cervicitida, hyperplazie endometria, polyp endometria);
 • častá změna sexuálních partnerů;
 • nechráněný sex;
 • předchozí ukončení těhotenství;
 • Císařský řez před 28. týdnem těhotenství
 • dlouhé bezvodé období porodu;
 • manuální oddělení placenty;
 • invazivní výzkum prenatální diagnostiky;
 • dlouhodobé nošení nitroděložní antikoncepce.

Příznaky endometritidy

Zánět může být akutní nebo chronický. Příznaky endometritidy se nejčastěji objevují čtvrtý den po infekci. U akutní formy endometritidy jsou zaznamenány obecné příznaky zánětu, jako je slabost, únava, zvýšení tělesné teploty, změny v obecném krevním testu (posun vzorce leukocytů doleva a zvýšení ESR).

Mezi místní příznaky akutní endometritidy patří:

 • mírná nebo akutní bolest v dolní části břicha, tahání a periodické;
 • tekutý hnisavý výtok z genitálního traktu s nepříjemným zápachem (případně ve směsi s krví);
 • dyspareunie (bolest při pohlavním styku).

Při absenci správné a včasné léčby endometritidy do 10 dnů je možný přechod na chronický zánětlivý proces. Zároveň je zaznamenán výskyt nových příznaků:

 • porušení menstruačního cyklu, rozmazání špinění uprostřed cyklu;
 • obvyklý potrat;
 • serózně-hnisavý výtok z genitálního traktu;
 • bolavé bolesti v podbřišku [3] [5] [8].

Průběh akutní poporodní endometritidy je závažnější a projevuje se následujícími příznaky:

 • zvýšení tělesné teploty na 38-39 ° C;
 • zimnice, pocení, tachykardie;
 • mírné bolesti v dolní části břicha;
 • lochie (poporodní krvavý výtok smíchaný s hlenem), zakalená nebo hnisavá s nepříjemným zápachem;
 • děloha je bolestivá a zvětšená.

Patogeneze endometritidy

V počátečním stádiu zánětu se do výstelky dělohy zavádí infekční agens (bakterie, viry nebo houby). Zahájí se produkce zánětlivých mediátorů, což vede k porušení mikrocirkulace krve ve svém zaměření. Migrace leukocytů do poškozené oblasti, aktivace neutrofilů a makrofágů vede k aktivní produkci cytokinů a peroxidu vodíku, která spouští peroxidaci lipidů s poškozením buněčných membrán. V této době dochází na pozadí zvýšené produkce cytokinů a růstových faktorů k degradaci buněčné matrice. Porušení mikrocirkulace krve vede k rozvoji lokální ischemie a tkáňové hypoxie, které pak aktivují procesy sklerózy. Při dlouhodobé stimulaci imunitního systému dochází k jeho vyčerpání a vzniku autoimunitních reakcí.

V 95% případů je endometritida primární - patogenní mikroorganismy vstupují do děložní dutiny vzestupně, během pohlavního styku nebo gynekologických manipulací. V 5% případů je endometritida sekundární: infekce vstupuje do endometria hematogenní cestou nebo lymfogenní nebo sestupnou cestou (z horní reprodukční soustavy).

Pokud je doba zánětlivého procesu delší než 2 měsíce, lze ji považovat za chronický proces. Vyvíjejí se změny ve struktuře a funkci tkáně, dochází k narušení proliferace (buněčného dělení) a fyziologické cyklické transformace endometria. V tomto ohledu je možné narušit normální implantaci embrya během těhotenství..

Existuje autoimunitní teorie patogeneze chronické endometritidy. Navrhuje, že při dlouhodobém vystavení infekčnímu agens v imunitním systému dochází k sekundárnímu poškození endometria. To narušuje proces apoptózy (programovaná buněčná smrt) [11].

Klasifikace a stadia vývoje endometritidy

Endometritidu lze rozdělit na akutní a chronickou formu..

Akutní endometritida se vyskytuje během potratů, diagnostických manipulací, kyretáže, rychle se vyvíjí, zánět je doprovázen ostrými nebo bolestivými bolestmi a horečkou. Nejběžnější způsob infekce je vzestupný. K šíření infekce z pochvy do horního reprodukčního traktu dochází, když je bariéra děložního čípku nekompetentní. Zánět může být lokalizován v endometriu a také jít do myometria. Při předčasné a nedostatečné léčbě je možné vyvinout pelvioperitonitidu (zánět peritoneální membrány v pánevní oblasti).

Samostatně se rozlišuje akutní poporodní endometritida - začíná 2-4 dny po porodu, může jí předcházet chorioamnionitida (infekce membrán plodu a tekutin).

U chronické endometritidy jsou příznaky vyhlazeny. Charakterizované periodickými exacerbacemi a relapsy po podchlazení a zánětu jiné lokalizace urogenitálního traktu.

Podle klinických projevů se endometritida dělí na klinicky výrazné a subklinické formy..

Podle povahy zánětlivého procesu lze endometritidu rozdělit na:

 1. Katarální forma (poškození povrchových vrstev děložní sliznice a uvolňování slizničního exsudátu).
 2. Katarálně hnisavá forma.
 3. Hnisavá forma.
 4. Nekrotická forma.
 5. Gangrenózní forma.

Podle morfologických charakteristik:

 1. Atrofická endometritida - existuje atrofie endometriálních žláz, stromální fibróza, infiltrace lymfoidními prvky;
 2. Cystická endometritida - komprese kanálků žláz vláknitou tkání, tvorba cystických prvků v endometriu;
 3. Hypertrofická endometritida - charakterizovaná hypertrofií endometriálních žláz v důsledku chronického zánětu [5].

Komplikace endometritidy

Komplikace endometritidy mohou být docela vážné.

Metrotromboflebitida (trombóza pánevních žil) se vyvíjí 2-3 týdny po nástupu endometritidy. Pacienti zaznamenávají obecné příznaky zánětu, přetrvávající zvýšenou tělesnou teplotu, tažení nebo ostré bolesti v podbřišku, výtok z genitálního traktu [1] [2].

Parametritida - zánět peri-děložní tkáně. Po zavedení infekčního agens do parametrů je možné vytvoření difuzního zánětlivého infiltrátu. Při absenci léčby dochází k hnisání a přechodu na chronický průběh. S přechodem na všechna vlákna se vyvíjí pelviocelulitida (zánět pánevní tkáně) [2] [9] [10].

Pelvioperitonitida - zánět přesahuje dělohu, do procesu jsou zapojeny peritoneální vrstvy. Pacienti zaznamenávají prudký nárůst teploty, příznaky intoxikace, nevolnost, zvracení, intenzivní bolest v dolní části břicha (hlavní lokalizace je pod pupkem), příznak peritoneálního podráždění (prudký nárůst bolesti břicha s rychlým tlakem a odstraněním ruky).

Salpingo-ooforitida je zánětlivý proces ve vejcovodech a vaječníku. Nejčastější komplikace v případě předčasné léčby: pyovar (hnisavý zánět vaječníku) a tuyuoovar (tvorba jediného hnisavého zánětu ze zaníceného vaječníku a vejcovodu). Všechny výše uvedené komplikace vyžadují chirurgickou léčbu [2] [9] [10].

Dalšími komplikacemi mohou být neplodnost, menstruační nepravidelnosti, potraty, mimoděložní těhotenství, adheze v malé pánvi [1] [2] [3].

V některých případech dochází k septickému šoku, život ohrožující komplikaci, při které je kriticky narušeno zásobování tkání krví a buněčný metabolismus. Hlavními příznaky sepse jsou vysoká tělesná teplota, příznaky intoxikace, snížený krevní tlak a tachykardie, změny v obecných krevních testech, silné pocení, zmatenost [8] [9].

Diagnostika endometritidy

Diagnóza chronické endometritidy by měla být založena na integrovaném přístupu k analýze stížností pacientů, anamnézy, symptomů, výsledků echografických studií, laboratorní diagnostiky, údajů o morfologickém vyšetření endometria a imunitního stavu.

Chronická endometritida je diagnostikována především morfologickým vyšetřením [8]. Histologický materiál se získává škrábáním stěn děložní dutiny pod kontrolou hysteroskopu nebo biopsie trubice. Pipelní biopsie je získávání histologického materiálu pomocí tenkých kanyl během aspirace (odstranění) endometria. Tato metoda má velkou diagnostickou hodnotu ambulantně..

Kritéria pro chronickou endometritidu jsou přítomnost fokálních nebo difúzních lymfoidních infiltrátů, skleróza stěn spirálních tepen, stromální fibróza a přítomnost plazmatických buněk. V tomto případě zahrnují absolutní příznaky chronické endometritidy plazmatické buňky.

K identifikaci původce zánětlivého procesu se používají mikrobiologické kultury.

Imunohistochemická studie endometritidy spočívá ve zkoumání bioptického vzorku sliznice dělohy za účelem stanovení membránového proteinu, který je markerem plazmatických buněk. V tomto případě se informační obsah histologického vyšetření zvýší na 85–90% a lze zjistit imunitní povahu poškození endometria [5] [7] [8].

U echografie (ultrazvuku) je chronická endometritida určena:

 • změny ve struktuře endometria;
 • oblasti zvýšené echogenity různých tvarů a velikostí v zóně M-Echo;
 • přítomnost snížené echogenicity v endometriu;
 • přítomnost tekutiny v děložní dutině;
 • přítomnost malých kalcifikací 1-3 mm v endometriu;
 • oblasti fibrózy v endometriu různého stupně;
 • přítomnost nitroděložní synechie.

Při hysteroskopii jsou stanoveny následující příznaky chronické endometritidy: hyperémie sliznice dělohy, nerovnoměrná tloušťka endometria, polypoidní formace, krvácení, fokální hyperplazie endometria.

Léčba endometritidy

Léčba endometritidy v první fázi spočívá v eliminaci bakteriálního nebo plísňového patogenu a v případě endometritidy virové etiologie - snížení virové zátěže [7]. Za tímto účelem se provádí komplexní léčba zahrnující antibakteriální terapii, anaerobní látky, protizánětlivé a antivirové léky [5] [6] [8].

Druhou fází je obnovení vnímavosti endometria a jeho funkčnosti. Mělo by dojít k úspěšné obnově receptorového aparátu endometria bez omezení proliferace (reprodukce, proliferace) buněk. Následky ischemie, sklerotické procesy jsou odstraněny, odtok krve je obnoven. Délka a objem léčby závisí na závažnosti zánětlivého procesu a souběžné gynekologické patologii. Po hlavních fázích léčby je nutný rehabilitační kurz (fyzioterapie) [7] [8] [10].

Kontrolní kritéria pro účinnost léčby chronické endometritidy:

 • Dopplerova studie děložních cév s CDC ve 2. fázi menstruačního cyklu;
 • stanovení angiogenních faktorů;
 • klinické zlepšení.

Doporučení pro diagnostiku a léčbu jsou účinná pouze u poloviny pacientů a míra recidivy zůstává na 25% [13].

Předpověď. Prevence

Při včasné a úplné léčbě je prognóza příznivá. Pacienti zaznamenají zlepšení jejich stavu do dvou dnů. Při pozdní léčbě endometritidy může dojít k septickému šoku.

Pro prevenci endometritidy se doporučuje:

 1. Dodržujte pravidla osobní hygieny: používejte speciální výrobky pro intimní hygienu s pH až 4,5; osobní hygiena dvakrát denně, navíc před a po pohlavním styku; vyloučit používání houbiček a žínek během hygienických postupů, nepoužívat parfémované vložky, nosit spodní prádlo ze syntetických materiálů [3].
 2. Používejte bariérovou antikoncepci.
 3. Profylaktická antibiotická léčba po nitroděložních manipulacích (potrat, potrat, samostatná diagnostická kyretáž, hysteroskopie, císařský řez).
 4. Dynamické nebo dispenzární pozorování porodníkem-gynekologem, včetně pro včasné odhalení zánětlivých onemocnění pánevních orgánů, zejména dolní části [1] [5].

Endometritida

Endometritida je zánětlivý proces v tkáních lemujících vnitřní dutinu dělohy. Příčinou onemocnění je pronikání různých infekčních patogenů do děložní dutiny - hub, bakterií a virů. Endometritida se často vyskytuje na pozadí obecného snížení imunity.

Na začátku patologický proces ovlivňuje pouze endometrium, ale díky speciální struktuře tkání zánětlivý proces rychle jde hlouběji a ovlivňuje svalovou tkáň.

Pokud není léčena endometritida, vede to k adhezi uvnitř dělohy a v břišní dutině a může také způsobit zánět v jiných vnitřních orgánech. Při absenci správné léčby je endometritida často příčinou neplodnosti a může být také doprovázena výskytem cyst..

Ženy v reprodukčním věku nejčastěji trpí endometritidou. Pokud máte podezření na onemocnění, měli byste se poradit s gynekologem.

Typy endometritidy

Endometritida se vyznačuje svým tvarem:

 • akutní;
 • chronický.

Příznaky, podmínky a metody léčby jsou v každém z případů odlišné. V tomto případě se chronická endometritida vyvíjí vždy na pozadí neúplně léčené nebo probíhající léčby bez jasně vyjádřených příznaků onemocnění v akutní formě.

Příčiny endometritidy

Hlavním důvodem pro zahájení zánětlivého procesu je vniknutí patogenních virů a bakterií do děložní dutiny, které na pozadí snížení imunity nebo narušení integrity endometria ovlivňují sliznici děložní dutiny.

Patogeny, infekce a viry se mohou dostat do dělohy jak po vzestupné (cervikálním kanálem děložního čípku), tak i dolů (z vejcovodů, zaníceného apendixu atd.).

Nejběžnější příčinou zánětlivého procesu v endometriu je mechanické poškození vnitřní výstelky dělohy, způsobené buď přirozeně, nebo chirurgicky. Tyto zahrnují:

 • potraty, včetně spontánních potratů;
 • císařský řez;
 • různé gynekologické manipulace v děložní dutině;
 • porod.

Ve všech těchto případech se z ní endometrium lemující děložní dutinu odlupuje ve velkých částech a vystavuje významné oblasti nechráněných stěn orgánu. Bakterie a infekce, které se na ně dostanou, zavedené chirurgickými nástroji nebo přirozeně, se nacházejí v příznivém prostředí pro svou reprodukci.

Akutní forma endometritidy, která je kromě klasického obrazu příznaků doprovázena hnisavým výtokem z pochvy, způsobuje pohlavně přenosné nemoci, jako je kapavka nebo chlamydie.

Zánět může být také způsoben:

 • tuberkulózní mikrobakterie;
 • Escherichia coli;
 • protozoální infekce;
 • záškrt bacil;
 • mykoplazma;
 • streptokoky skupiny B atd..

Existují také rizika endometritidy během normální menstruace. Krev, která se spolu s buňkami endometria vylučuje z děložní dutiny, má specifický účinek na cervikální kanál. Dočasně mění kyselé prostředí sliznice dělohy na zásadité a poté se výrazně snižují její ochranné funkce. Při nesprávné hygieně, pohlavním styku a častém používání tamponů se významně zvyšuje riziko vstupu bakterií do děložní dutiny.

Například tampon ponechaný ve vagině déle než 6 hodin nebo přes noc je potenciálním zdrojem mnoha bakterií, které se rychle množí v teplém a vlhkém prostředí..

Nitroděložní tělíska mohou být také zdrojem infekce, nesprávně nainstalována nebo zůstat v děloze déle než požadovanou dobu, způsobují poškození endometria a mohou vyvolat zánětlivý proces.

Příznaky endometritidy

Během endometritidy může žena cítit:

 • tahání bolesti v dolní části břicha, vyzařující do konečníku;
 • obecná slabost;
 • bolesti hlavy;
 • depresivní emoční stav nebo náhlé změny nálady.

Objektivní příznaky onemocnění endometritidy

Mezi příznaky akutní formy endometritidy patří:

 • zvýšená tělesná teplota, doprovázená zimnicí a následnou horečkou;
 • nevolnost a zvracení;
 • neobvyklý vaginální výtok (s nepříjemným zápachem, smíchaný s hnisem, krví);
 • bolestivost dělohy při palpaci a její zvětšená velikost.

U chronického zánětlivého procesu v endometriu jsou příznaky méně výrazné. Teplota se může objevit jen příležitostně po několik dní, ale není vysoká a lze ji snadno zaměnit s jinými onemocněními. Pouze gynekolog může zjistit onemocnění pomocí průzkumu, vyšetření, laboratorních a instrumentálních studií. S endometritidou jsou často pozorovány menstruační nepravidelnosti - výtok mění charakter, může se stát, že bude vzácný nebo naopak hojný. Období krvavého výtoku na konci samotné menstruace se významně zvyšuje. Během celého cyklu se v dolní části břicha vyskytují slabé tažné bolesti.

Při dlouhodobé chronické endometritidě může nastat sekundární neplodnost..

V akutní formě, od okamžiku infekce endometria patogenními bakteriemi a viry až po klinické projevy onemocnění, trvá 1,5 až 4 dny. Endometritida vyvolaná chirurgickými zákroky se projevuje nejrychleji. U chronické endometritidy může proces trvat několik měsíců..

Diagnostika endometritidy

Diagnostické metody

Při kontaktu pacienta gynekolog nejprve prozkoumá anamnézu, zjistí počet těhotenství a porodů, potratů a spontánních potratů.

Další povinnou diagnostickou položkou je gynekologické vyšetření. Při palpaci lékař určí velikost dělohy, jak se liší od normy, a sleduje bolestivou reakci na provedené manipulace. Během vyšetření lékař také posoudí povahu vaginálního výtoku..

Akutní endometritida je charakterizována prudce zvětšenou velikostí dělohy a silnými bolestmi. U chronické endometritidy - bolest je slabá, děloha je mírně zvětšena.

Laboratorní diagnostika. Bez selhání pacient podstoupí obecný krevní test. Zvýšený počet leukocytů v krvi je hlavním ukazatelem přítomnosti zánětlivého procesu v těle. Počet leukocytů se počítá také v nátěru ze sliznice pochvy a cervikálního kanálu.

Chcete-li určit typ bakterií, které způsobily zánětlivý proces, umožňuje bakteriologické vyšetření vaginální mikroflóry.

Chronická endometritida je mnohem obtížnější určit; pro bakteriologickou kulturu je někdy nutné opakované vzorkování materiálu.

Další diagnostické metody

Ultrazvuk pomáhá diagnostikovat endometritidu a odlišit ji od jiných gynekologických onemocnění. Zkušený diagnostik pomocí ultrazvukového přístroje dokáže identifikovat:

 • tloušťka endometria;
 • přítomnost adhezí;
 • změny echogenicity tkání;
 • zbytky placenty nebo vajíčka;
 • přítomnost krevních sraženin a hnisu.

Během ultrazvukového vyšetření je možné určit přítomnost šíření zánětlivého procesu do dalších orgánů reprodukčního systému, například do vaječníků.

Hysteroskopie je endoskopická diagnostická metoda. Během procedury odborník pečlivě zkoumá sliznici děložní dutiny. U endometritidy má vnitřní výstelka dělohy jasně červenou barvu a volnou strukturu. Krvácí při sebemenším dotyku stěn dělohy. Dutina může také obsahovat krevní sraženiny.

Během hysteroskopie lze dle uvážení odborníka provést biopsii (odebrání materiálu pro histologické vyšetření).

Léčba endometritidy

Metody léčby akutní endometritidy

Léčba akutní endometritidy se vždy provádí v nemocnici, protože pacient potřebuje odpočinek na lůžku a neustálý dohled zdravotnického personálu.

Bez čekání na obdržení bakteriologických studií jsou předepisována širokospektrá antibiotika. V této fázi je nutné eliminovat zánětlivý proces a zabránit šíření infekce do tloušťky stěny dělohy a do dalších orgánů.

Antibiotika se podávají intravenózně nebo intramuskulárně po dobu 7-10 dnů.

U endometritidy jsou také předepsány následující:

 • léky proti bolesti a antipyretické léky;
 • topické antibakteriální léky, jako jsou vaginální čípky;
 • léky, které snižují dělohu;
 • vitamíny.

Aby se zabránilo krvácení a aby se snížily silné bolestivé pocity, aplikuje se na dolní část břicha chlad.

Úkolem specialistů během léčby endometritidy je zabránit její transformaci do chronické formy a zabránit vzniku možných komplikací.

Po odstranění akutního procesu jsou předepsány fyzioterapeutické postupy, které zlepšují průtok krve v děloze a zabraňují vzniku adhezí.

Léčba chronické endometritidy

Léčba chronického zánětu endometria je delší proces, ale fáze léčby jsou podobné - je nutná antibiotická léčba, po které jsou předepsány hormonální léky. Jsou nezbytné k obnovení funkce endometria a normalizaci menstruačního cyklu..

Důležitou fází léčby je eliminace následků chronického onemocnění - adheze v děložní dutině, zablokování a deformace vejcovodů atd..

Procedury fyzikální terapie jsou povinné při léčbě chronického zánětu endometria. Tyto zahrnují:

 • elektroforéza;
 • pulzní ultrazvukové vlny;
 • UHF atd.

Je možné dělat masáž během menstruaceV tuto chvíli jsou postupy povoleny, ale s určitými omezeními. Reakce na léčebné metody se může lišit, zejména v období, kdy dochází k prudkým změnám ve fyzickém a psychickém stavu.