Chlamydie u žen: příčiny, příznaky a léčba

Chlamydie u žen má často nespecifické projevy a vymazaný klinický obraz, v důsledku čehož pacient dlouho nehledá kvalifikovanou diagnostiku a léčbu. V procesu vitální aktivity chlamydií v těle dochází k významnému potlačení reprodukčních funkcí, což může vést k rozvoji přetrvávající neplodnosti. Mezi všemi sexuálně přenosnými infekcemi zaujímají chlamydie vedoucí postavení. V tomto ohledu je maximální počet případů nemocnosti zaznamenán u dospělých ve věku od 18 do 27 let. Při včasné komplexní léčbě je možné zcela eliminovat patogen při zachování příznivé prognózy pro budoucí mateřství.

 • 1 Popis nemoci
  • 1.1 Životní cyklus chlamydií
  • 1.2 Způsoby infekce
 • 2 Příznaky
 • 3 Komplikace
 • 4 Diagnostické funkce
 • 5 Léčba
 • 6 Prevence a prognóza

Chlamydie u žen je vážným sociálním problémem, protože v důsledku onemocnění jsou postiženy reprodukční orgány a vyvíjí se neplodnost. Přítomnost infekce u těhotné ženy ohrožuje infekci novorozence.

Polovina dětí narozených nemocným ženám má chlamydiovou konjunktivitidu, dalších 15% má zápal plic.

Diagnóza onemocnění je problematická, protože u 70% žen infikovaných chlamydiemi nemá onemocnění žádné projevy a je bez příznaků. Vrchol šíření chlamýdií v těle začíná během 1-3 týdnů po infekci během nechráněného pohlavního styku. Při výrazném klinickém průběhu lze příznaky zaznamenat již během prvního týdne. S latentní (latentní) formou se klinika projevuje po mnoha měsících, kdy je již postižena většina orgánů.

Chlamydia Trichomatis je gramnegativní bakterie kulatého tvaru. Převládající lokalizací v lidském těle je urogenitální systém, ale spolu s tím jsou často ovlivněny následující:

 • střeva;
 • oči;
 • klouby.

Během svého životního cyklu není mikroorganismus schopen syntetizovat ATP sám, takže potřebuje dárcovskou buňku. Největší množství této živiny je ve sloupcovém epitelu, což vysvětluje převládající lokalizaci parazita v této tkáňové vrstvě. Proces reprodukce se dělí dělením. Chlamydie obsahují specifickou sadu protilátek, které se stanoví během diagnostiky metodou imunofluorescence..

Chlamydie se vyvíjí uvnitř buňky během 2-3 dnů. Díky své struktuře má schopnost vyprovokovat zdravé buňky těla k zachycení, po proniknutí všemožným způsobem zabraňuje zničení. Až do tohoto bodu cirkulují chlamydie ve formě elementárních těl. V procesu intracelulárního růstu se přeměňují na retikulární těla. Po zničení sloupcového epitelu vstupují do mezibuněčné látky nové elementární částice získané dělením.

Chlamydie jsou citlivé na injekčně podávaná antibiotika pouze v době reprodukce, elementární těla jsou rezistentní na terapii. Jsou schopni zůstat v mezibuněčné látce po dlouhou dobu a, s přihlédnutím k příznivým faktorům, se začínají množit s obnovenou energií..

Vysoká prevalence mezi všemi segmenty populace je způsobena skutečností, že ve vnějším prostředí jsou jednoduchá těla vysoce odolná. Jsou schopni odolat nízkým teplotám a vysychání. Chlamydie přežívá v podmínkách prostředí déle než měsíc. Jediná věc, která je může zničit, je vaření.

Mezi hlavní nemoci, které tyto mikroorganismy vedou, patří:

 • urogenitální chlamydie;
 • trachom;
 • bakteriální pneumonie;
 • synovitida;
 • artritida;
 • proktitida;
 • zánět spojivek.

Některé typy chlamydií mohou způsobit bronchiální astma, vaskulitidu a endokarditidu.

Hlavní způsob přenosu je sexuální. Mikroorganismy chlamydie vstupují do lidského těla během nechráněného orálního, análního nebo vaginálního sexu. Důvodem přenosu mohou být také osobní věci, které přišly do styku s infikovanými sliznicemi nemocné osoby. Případy kontaktu a domácí infekce jsou extrémně vzácné..

Pokud je pacient v době těhotenství infikován chlamydií, zvyšuje se riziko infekce dítěte na 50%. To je obzvláště běžné u žen, jejichž těhotenství bylo neplánované.

Inkubační doba se pohybuje od 10 do 30 dnů, kdy dochází k aktivní reprodukci mikroorganismů. Chlamydiová pomazánka:

 • infekce začíná ze sliznice děložního čípku, poté se bakterie šíří do močové trubice a Bartholinových žláz - v této oblasti jsou určeny první příznaky;
 • retrográdní cesta infekce je charakterizována poškozením dělohy, vejcovodů, vaječníků, močového systému a břišní dutiny, což je vysvětleno šířením infikovaných spermií, které pronikají do lumen dělohy;
 • během potratů a jiných lékařských postupů infekce postupuje ve sliznici dělohy, endometria a vede k chlamydiové endometrióze;
 • při nechráněném análním a orálním sexu pronikají chlamydie do sliznice konečníku a hltanu, poté se nakazí krev a lymfa.

Více než polovina všech případů chlamydií u žen je bez příznaků a má pomalý průběh. Klinický obraz a příznaky přímo závisí na oblasti zapojené do zánětlivého procesu. Chlamydiová infekce může vyvolat následující patologie:

 • Uretritida S chlamydiovou formou onemocnění je ovlivněna močová trubice a děložní čípek. Tato forma je charakterizována asymptomatickým průběhem. Asi 90% případů je diagnostikováno náhodně během preventivních prohlídek. V některých situacích mohou nastat problémy s močením: může to být časté nebo občasné, existují noční nutkání vyprázdnit močový měchýř až 4–6krát. V lumen močové trubice žena cítí pocit pálení, svědění, mírnou bolest.
 • Cervicitida. Endocervicitida je charakterizována poškozením sliznice děložního čípku. Patologie je dostatečně běžná. To je způsobeno skutečností, že právě zde se nachází největší koncentrace sloupcového epitelu. Hlavním projevem je přítomnost hojného hlenovitého hnisavého výtoku a vnitřního svědění. Tento příznak je nestabilní, a proto, pokud se objeví sebemenší podezření, je nutné provést komplexní vyšetření..
 • Cystitida. Chlamydie pronikají do dutiny močového měchýře a močové trubice. Ženy zaznamenávají bolesti v malé pánvi, nepohodlí v dolní části břicha, časté močení, které mohou být doprovázeny řezy.
 • Paraurethritis. Ovlivněny jsou parauretrální žlázy nebo průchody. Jsou lokalizovány kolem otvoru močové trubice a jejich zánět je výsledkem dlouhodobé uretritidy. Je téměř vždy charakterizován asymptomatickým průběhem, žena si nestěžuje. Dokonce i v procesu komplexní terapie chlamydií se nachází v parauretrálních žlázách neaktivní forma elementárních těl, což může v budoucnu znovu vyvolat šíření infekce.
 • Bartholinitida. V místě přechodu pochvy do děložního čípku se nachází velké množství velkých bartholinových žláz. Ihned po infekci chlamydie aktivně pronikají do jejich lumenu, což přispívá k růstu kliniky. V okamžiku proniknutí do žláz dochází k zánětu, v důsledku čehož se jejich lumen zužuje, čímž se volně uvolňovalo tajemství, které dříve vytvářeli. Následně stagnuje, objeví se nepříjemný zápach z pochvy. Může se vytvořit mnoho cyst a abscesů. Abscesy se často otevírají samy, což je doprovázeno uvolňováním hnisu.
 • Kolpitida. Chlamydiální zánět pochvy je vzácný, nejvíce náchylní k této patologii jsou dívky, těhotné ženy a ženy v postmenopauzálním období.

Chlamydiová infekce může být infikována nejen orgány urogenitálního systému:

 • U chlamydií konečníku se vyvíjí proktitida a paraproktitida, které jsou doprovázeny patologickým hojným slizničním výtokem, svěděním, pocitem pálení a pocitem neustálého nepohodlí..
 • Když jsou infikovány horní dýchací cesty, je onemocnění po dlouhou dobu asymptomatické. První klinické projevy se objevují, když se již vyvíjí chronická faryngitida, laryngitida, glositida a tracheitida. Žena pociťuje nepohodlí v krku, má vzácný suchý kašel a časté nachlazení.
 • Když se vaginální sekrece a spermie dostanou do spojivky oka, vyvine se chlamydiální konjunktivitida. Oči zčervenají, bolí,

Nejčastější šíření chlamýdií v pánevních orgánech vede k infekci v břišní dutině, což vede k tvorbě mnohočetných adhezí mezi vnitřními orgány a jejich infekci. Proces adheze vede k syndromu silné bolesti, který nelze zastavit. Je nutná chirurgická léčba, během níž se adheze disekují.

Při dlouhodobém zánětu v pánevní oblasti dochází k infekci mezenterií. Patologický stav je doprovázen výrazným příznakem intoxikace, vysoké tělesné teploty a silné bolesti. Tento stav je život ohrožující a vyžaduje povinnou hospitalizaci ve specializované nemocnici..

Pronikání chlamydií do krve a lymfy naznačuje jejich šíření po celém těle, což vede k rozvoji autoimunitních reakcí. Nejčastěji mohou být ženy s chlamydií diagnostikovány s Reiterovým syndromem, při kterém se vyvíjí reaktivní artritida spolu s urogenitálním zánětem. Může být ovlivněn jako jeden kloub a několik umístěných v různých částech těla.

Diagnóza chlamydiové infekce se neliší od základních principů stanovení infekčních onemocnění. Během vyšetření je ženě odebráno malé množství vaginálního výtoku na rozmazání. Plot se provádí pomocí speciálního kartáče po odstranění sliznice z cervikálního kanálu.

Mezi studiemi biologických tekutin se nejčastěji používají:

 • PCR (polymerázová řetězová reakce);
 • kulturní zkouška;
 • přímá imunofluorescence.

PCR je vysoce citlivá metoda, která detekuje chlamydiovou DNA. Vzhledem k tomu, že přesnost metody je 80%, je možné získat falešně pozitivní a falešně negativní výsledky. Studii lze provést vyšetřením vaginálního výtoku, krve a sedimentární části moči.

Kulturní diagnostickou metodou je očkování zachyceného biologického materiálu na speciální živná média. Po nějaké době (obvykle ne déle než týden) ukazují životaschopné bakterie svůj růst a vývoj, lze je snadno sbírat a určit odrůdu pomocí mikroskopu. Nevýhodou této diagnostické techniky je vysoká cena a doba trvání studie..

Přímá imunofluorescenční analýza umožňuje určit přítomnost chlamydií s přesností na 98%. Hodně záleží na vybavení laboratoře a specializaci laboratorních techniků. Jasnou výhodou metody je rychlost diagnostiky.

Na území Ruské federace se doporučuje provádět preventivní vyšetření k detekci sexuální infekce jednou ročně nebo při každé změně sexuálního partnera, což je spojeno s vysokým rizikem neplodnosti a dalších komplikací chlamydií.

V procesu léčby se používá několik skupin léků, mezi nimiž hrají hlavní roli antibakteriální léky. Chlamydie, která je v době reprodukce přístupná terapii, ale ve formě elementárních těl jsou schopna dlouhodobě odolávat lékům a přispívat k dalšímu rozvoji infekce, když se objeví příznivé faktory.

Včasná léčba je obtížná kvůli dlouhému asymptomatickému období. Čím vyšší je stupeň šíření chlamýdií v lidském těle, tím delší a intenzivnější by měl být průběh antibiotické léčby..

K léčbě patogenů chlamydií se používají tetracyklinová antibiotika, nejčastějším zástupcem je doxycyklin a také makrolidy - azithromycin, rifampicin. Pokud je nemožné je použít, účinku lze dosáhnout použitím fluorochinolonů (lék Levofloxacin). Antibiotický režim zahrnuje několik krátkých cyklů léčby.

Makrolidy se používají k léčbě elementárních těl, která jsou v mezibuněčném prostoru. Tetracyklinové léky jsou také schopné vést k úplnému uzdravení, je však nutný delší průběh, který může vyvolat vznik vedlejších účinků. Makrolidy jsou v tomto ohledu účinnější..

Je přípustné léčit onemocnění v době těhotenství jediným lékem, který způsobuje minimální počet nežádoucích účinků a důsledků pro plod. Tento prostředek je považován za azithromycin..

Re-diagnostika se provádí 2 týdny po ukončení léčby antibiotiky. Pokud je výsledek pozitivní, je předepsán druhý kurz, ale již s použitím jiných léků.

Ovlivněná genitální sliznice je k dispozici pro místní léčbu. Ženám s chlamydií se doporučuje, aby se během celého kurzu zdržovaly pohlavního styku. Je nutné používat dezinfekční prostředky a masti, které zvyšují regenerační schopnost tkání..

Samoléčba a použití lékových forem nepředepsaných lékařem může vést ke zvýšení rezistence patogenu a přechodu nemoci na perzistující chronickou formu.

Chlamydie lze léčit doma pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Použití lidových prostředků není schopno zabíjet mikroorganismy a zcela je odstranit z těla, ale některé formulace pomáhají významně zmírnit příznaky. Vaginálně nebo rektálně je přípustné zavádět čípky na bázi heřmánku, měsíčku atd. Tyto léčivé byliny zmírňují místní otoky a záněty, které jsou doprovázeny svěděním a nepohodlí.

Každá mladá žena je vystavena riziku chlamydiové infekce. Veškerý nechráněný sex s muži by měl být vyloučen. Při změně sexuálního partnera je nutné společně podstoupit preventivní prohlídku, která v budoucnu pomůže vzájemné důvěře.

Odpovědnost za zdraví dospívajících dívek leží na jejich rodičích a dohlížejících učitelích. Jsou vyžadovány vzdělávací konverzace, během nichž jsou mladí lidé informováni o způsobech přenosu, rizicích, komplikacích a možných důsledcích. Během pohlavního styku, zejména u neznámých partnerů, je nutné používat kondomy. Nemůžete používat intimní předměty jiných lidí, včetně různých sexuálních hraček.

Je nutné dodržovat monogamní důvěrný vztah, což znamená volbu jediného sexuálního partnera.

Prodloužená infekce děložních přívěsků vede k tvorbě přetrvávající neplodnosti, která je charakterizována ucpáním vajíčkovodů nebo neschopností dozrát folikul ve vaječnících. Chlamydie děložního čípku jsou nebezpečné vývojem maligních novotvarů v této oblasti, které jsou po dlouhou dobu asymptomatické nebo ve formě benigního procesu. V krátké době mohou nádory degenerovat do maligních, což vede k nebezpečným následkům, včetně smrti..

Příznaky chlamydií u žen - jak rozpoznat a vyléčit nemoc?

Jedná se o převážně pohlavně přenosné onemocnění, které, jak se vyvine, může snížit kvalitu života. Patologie je velmi častá a v současné době zaujímá jednu z vedoucích pozic mezi sexuálně přenosnými infekcemi..

Téměř 10% žen má diagnostikovanou chlamýdii bez ohledu na příznaky. Po vstupu do těla je čas poškodit vnitřní i vnější pohlavní orgány. Muži, ne méně než ženy, trpí chlamydiemi, může se také vyskytnout u dětí v různých věkových obdobích..

Protože chlamydie mohou být zcela asymptomatické, velmi často to vede k vážným komplikacím. Při absenci kliniky jsou následně potíže s léčením, zejména u žen.

Rizikovou skupinou je mladá, sexuálně aktivní populace, která nepoužívá ochranné prostředky. Chlamydie se mohou projevit i ve vyspělé populaci, ale v tomto věku je u žen méně pravděpodobné, že se obrátí na specialisty.

 1. Co je příčinou nemoci?
 2. Jak se můžete nakazit?
 3. První příznaky infekce u žen
 4. Formy chlamydií
 5. Diagnostika
 6. Příznaky průběhu onemocnění
 7. Výtok s chlamydií
 8. Léčba chlamydií
 9. Těhotenská léčba
 10. Musím zacházet s partnerem?
 11. Komplikace chlamydií
 12. Prevence chlamýdií
 13. Recenze žen o chlamydiích

Co je příčinou nemoci?

Důvodem jsou mikroorganismy, které tvoří jednu ze skupin pohlavně přenosných chorob:

 • Je to intracelulární organismus, který je povinný, to znamená, že může žít v těle a seřadit do vnitřního prostředí buněk. Svým mechanismem života je podobný působení virových částic. Má gramnegativní stěnu a obsahuje nukleové kyseliny, které představují genom.
 • Chlamydie neprodukují vlastní energii, a proto se vitální činnost provádí na úkor energie organismu hostitele. Přenos od nemocného se provádí prostřednictvím určité formy vitální činnosti - elementárního těla. Jakmile vstoupí do těla zdravého člověka, zvyšuje se jeho velikost a rozvoj vitální činnosti.
 • V průběhu svého života začíná přirozený řetězec imunologických reakcí v reakci na patogen.
 • Tento mikroorganismus může sám zemřít v prostředí za den při normální teplotě, pokud se zvýší do varu, chlamydie se zničí přibližně za 1 minutu.
 • Nejsou odolné vůči slunečnímu záření a dezinfekčním prostředkům.
 • Vstupte do hostitelských buněk kvůli endotoxinům a exotoxinům a také proteinům, které zajišťují adhezi.

Jak se můžete nakazit?

Přenosové trasy. Ve většině případů se chlamydie přenášejí přímým kontaktem mezi lidmi. Ve vzácných případech se chlamydie přenášejí kontaktem se zvířaty, jako jsou prasata, určité druhy ptáků a hlodavců.

Hlavní metody infekce:

 • Nepoužívání ochranných prostředků během pohlavního styku. V tomto případě to může být buď neformální pohlavní styk, nebo kontakt s osobou, která nebyla dříve vyšetřena, bez ohledu na to, zda má příznaky nebo ne. Jediným ochranným prostředkem, který brání průniku patogenu, je kondom.
 • Přenos způsobem kontakt - domácnost. Vyskytuje se při používání produktů osobní hygieny, jako jsou sdílené ručníky, žínky, holicí strojky a špinavé spodní prádlo. Taková infekce není příliš častá a je možná s výrazným klinickým obrazem infikované a slabé imunity obyvatel. Existuje možnost přenosu patogenu po nedostatečně důkladném vyčištění vany, přes lavičky a předměty pro domácnost v lázních a saunách.
 • Kapičky ve vzduchu infikují hlavně lidi trvalým snížením imunity, tímto způsobem se patogen přenáší ze zvířat.
 • Předporodně jsou děti nakaženy nemocnou matkou. To je možné nejen v případě infekce ženy před těhotenstvím, ale také infekce chlamydií v různých fázích. Vzhled infekce v rané fázi těhotenství je považován za obzvláště nebezpečný, když jsou položeny životně důležité orgány a systémy.
 • Intranatálně se děti infikují při průchodu přirozeným porodním kanálem u žen s výraznou klinikou chlamydií. Proto se v tomto případě doporučuje provést porod císařským řezem. V případě potřeby je nutná profylaxe pro novorozence.

Aby žena onemocněla, je nutné určit faktory, které mohou přispět k patologickému procesu:

 • V závislosti na odolnosti přímo definované bakterie v prostředí.
 • Snížený imunitní systém, mohou to být chronická a autoimunitní onemocnění, patologie endokrinního systému.
 • Typ patogenu.

První příznaky infekce u žen

Hlavní příznaky nově vznikajícího onemocnění jsou:

 • Výtok z genitálního traktu nebo močové trubice. V počátečních fázích mají hustou konzistenci, která je následně nahrazena. Jsou doprovázeny podrážděním kůže, svěděním v pochvě a perineu..
 • Močení se vyznačuje svěděním a pálením. Podobný klinický obraz mění celkový zdravotní stav se zvýšením teploty, příznaky intoxikace a snížením pracovní kapacity..
 • Ženy si mohou všimnout výskytu bolesti v pánevní oblasti, které mají různé vlastnosti. Většinou bolí a táhne. V některých případech se stávají akutní, což vyžaduje urgentní hospitalizaci..
 • Kromě pohlavních orgánů jsou postiženy klouby, což se projevuje zvýšením jejich velikosti, bolestivosti a zhoršeného pohybu.
 • Ze strany očí jde o vývoj konjunktivitidy způsobené chlamydií. Ženy zaznamenávají bolest, otoky očních víček, výskyt velkého množství výtoku, těžkou fotofobii atd..

Formy chlamydií

Podle etiologie se toto onemocnění dělí na:

 • Antroponický
 • Anthropozoonotic

V závislosti na typu proudu a době výskytu:

 • Čerstvá porážka. V průměru od okamžiku infekce neuplynou více než dva měsíce. Je charakterizován poškozením dolních částí urogenitálního traktu (cervikální kanál, pochva, močová trubice).
 • Chronický. Projevuje se jako asymptomatický přenos nebo stadia remise a nevyjádřené exacerbace s přidáním pomalého zánětu pánevních orgánů. S tímto projevem se infekce obvykle vyskytuje nejméně před 2 měsíci, v některých případech je to několik let.

Podle topografické distribuce:

 • Místní chlamydie, charakterizované uretritidou, cervicitidou, kolpotomií, bartholinitidou atd..
 • Vzestupně. Šíření chlamydií za spodní části urogenitálního traktu, to je klinika endometritidy, salpingitidy, adnexitidy, pelvioperitonitidy, peritonitidy.
 • Extragenitální chlamydie. Vyjadřuje se příznaky faryngitidy, konjunktivitidy, paraproktitidy, artritidy atd..

Diagnostika

V moderní medicíně existuje několik způsobů, jak identifikovat chlamydie v lidském těle:

 • Zpočátku byste se měli poradit s odborníkem, u žen to mohou být porodníci-gynekologové nebo dermatologové-venereologové, ale pokud se objeví specifické příznaky mimo urogenitální systém, mohou se ortopedové, chirurgové nebo oftalmologové setkat s patologií. Proto je často možné nedetekovat chlamydie včas. Lékař s pacientem provede rozhovor, přičemž specifikuje přítomnost příznaků, jejich povahu, dobu výskytu, stavy, které je doprovázely. Velká pozornost je věnována zjišťování sexuálního života, zjišťování počtu sexuálních partnerů, jejich vyšetřování a používání metody antikoncepce. Velkou roli může hrát historie dalších pohlavně přenosných chorob a skutečnost, že užíváte léky z antibakteriální skupiny.
 • Vyšetření se provádí v závislosti na přítomnosti příznaků a stížností. Ženy vyžadují vyšetření porodníkem-gynekologem, který hodnotí stav všech orgánů reprodukčního systému. Při vizuální kontrole a palpaci není možné diagnostikovat chlamydie, lze pouze podezření na patologii. Na cervikálním kanálu jsou viditelné oblasti hyperemie s oblastmi eroze. Při palpaci je možné určit zvětšené lymfatické uzliny, stejně jako závažnost a bolestivost přívěsků, omezení pohyblivosti dělohy.
 • Obvykle se materiál shromažďuje současně. Ten může být vyšetřován několika způsoby. Nuance získání biologického materiálu závisí na tom, která metoda identifikuje patogen.
 • Standardní nátěr pro flóru. Za tímto účelem se výtok odebírá hlavně ze zadní části pochvy vagíny, stejně jako z cervikálního kanálu a močové trubice. Vysoká pravděpodobnost patogenu existuje při diagnostice nátěru z močové trubice nebo cervikálního kanálu. Není detekována samotná chlamydie, ale jedna z fází jejich vývoje.
 • Vzhledem k intracelulárnímu umístění patogenu není vždy možné detekovat ani střední formy, proto se k identifikaci genetického materiálu chlamydií používají molekulárně genetické studie.
 • Ze sérologické diagnózy chlamydií je rozšířená reakce imunofluorescence i enzymová imunotest. Tyto studie umožňují posoudit přítomnost protilátek v lidském těle, které mohou přetrvávat i po nemoci. Přítomnost protilátek třídy M charakterizuje přenesený infekční proces, zatímco třída G označuje aktuálně aktivní proces.
 • V případě závažného zánětlivého procesu se doporučuje určit citlivost na antibakteriální látky, protože výběr finančních prostředků může být věnován více času.

Ve většině případů jsou tyto metody dostatečné k diagnostice chlamydií u ženy. Pokud je však nutné objasnit povahu komplikací, zejména neplodnost na pozadí zánětu chlamydiové etiologie, provádějí se další instrumentální metody.

Příznaky průběhu onemocnění

Hlavní příznaky jsou:

 • Latentní forma chlamydií nemá téměř žádné příznaky. V tomto případě neexistují žádné projevy nástupu onemocnění. Pouze s rozvojem komplikací nebo rozšířeným procesem dochází k opakovaným bolestem v dolní části břicha, drobnému výtoku, který si žena nevšimne. Život ohrožující projevy nevznikají.
 • Akutní forma chlamydií. Má výrazný obraz s typickými stížnostmi, silným výtokem a silnou bolestí. Dochází k porušení močení, přidání zánětlivého procesu jiných orgánů a komplikací.
 • Chronická forma chlamydií. Vyvíjí se po probíhajícím akutním procesu. Příznaky jsou vymazány, žena se obrací na specialisty se stížnostmi na bolest břicha, mírný výtok z genitálního traktu, pravidelně zanícenou močovou trubici, stejně jako klouby a spojivky.
 • Subakutní průběh chlamydií. U subakutního průběhu se podobné příznaky rozvíjejí až po dlouhém období od okamžiku infekce.

Výtok s chlamydií

Mají určitou vlastnost:

 • Obvykle nemají žádné barvy, většinou průhledné nebo bezbarvé. Přítomnost jiné barvy charakterizuje připojení jiné infekce, ne vždy konkrétní.
 • Vůně téměř vždy chybí. Nadměrné množství nevzniká, člověk si všimne jejich oddělení až poté, co se hromadí u žen v oblasti zadního fornixu. Může být ve formě usazenin na povrchu děložního čípku.
 • Vynikají ve formě tekuté konzistence připomínající vodu. Charakteristickým rysem je uvolňování hlavně z ranních hodin, kdy dochází k tvorbě a hromadění sekrecí během noci..

Léčba chlamydií

K léčbě se používají následující skupiny léků:

 • Antibiotická terapie je základem léčby chlamydií u žen bez ohledu na formu procesu a přítomnost příznaků. Chlamydiální infekci se doporučuje léčit kombinací několika látek s různými mechanismy účinku. Měly by být vybrány minimálně 2 léky. Trvání kurzové terapie a výběr dávky provádí kvalifikovaný odborník.Je vhodnější vybrat prostředky v závislosti na citlivosti patogenu pomocí laboratorních testů. Proto je výhodný antibiogram. Skupiny fondů, které lze použít:
  • Tetracyklinová skupina. Mezi takové léky patří doxycyklinové přípravky. Doporučená forma užívání přípravku Solutab, protože poskytuje vyšší dostupnost. Předepisuje se v dávce 0,1 ve dvou dávkách po dobu jednoho týdne.
  • Skupina makrolidů. Léky řady erythromycinů, které lze použít během těhotenství, je vybrána dávka 0,5 s frekvencí 6 hodin po celý týden. Azithromyciny, mají výhodu v krátké době a množství léku, aby se zbavili chlamydií, použijte 1 gram léku v jedné dávce.
  • Josamyciny a spiramyciny mají potíže s užíváním, protože frekvence a trvání jsou poměrně vysoké.
  • Skupina fluorochinolonů. Jedná se o ofloxaciny, levofloxaciny, ciprofloxaciny, norfloxaciny, které se předepisují na týden, hlavně s jednorázovým použitím během dne..
 • Vitaminoterapie je nezbytnou součástí léčby chlamydií. Pomáhají posilovat imunitní reakci v reakci na patogen. K tomu lze použít monoterapii nebo kombinaci několika látek. Mezi ně patří nejúčinnější:
  • Přípravky s kyselinou askorbovou. Používá se ve formě tablet po dobu dvou týdnů.
  • Kyselina glutamová.
  • Vitamíny skupiny E. Užívá se ve formě tobolek po dobu dvou týdnů.
  • Thiosíran sodný. Intravenózní podání je předepsáno v průběhu nejméně 10 dnů.
 • Imunitní léky zahrnují léky, které zvyšují odolnost těla vůči patogenům. Právě tato skupina pomáhá rychle eliminovat chlamydie z buněk a také si vyvíjí rezistenci vůči různým patogenům. Pokud se adekvátní imunitní odpověď nevyvíjí, je pravděpodobnost vyléčení minimální. Doporučují se následující typy imunitních léků:
  • Cykloferonová skupina. Lék se podává intramuskulárně po dobu 10 dnů.
  • Amiksin. Je předepsán pouze s aktivním zánětlivým procesem, průběh léčby může být dlouhý a dosahuje několika měsíců.
  • Polyoxidoniové přípravky.

Těhotenská léčba

Těhotenství je to důležité období v životě ženy, kterému je třeba věnovat zvláštní pozornost..

Vzhledem k tomu, že původce chlamydií je uvnitř buněk, existuje vysoká pravděpodobnost jejího přenosu na dítě ještě před narozením..

Ne všechny antibakteriální látky mohou mít pozitivní účinek, protože nepronikají do lidských buněk a hlavní skupiny těchto látek jsou během těhotenství kontraindikovány.

Jedním z nejbezpečnějších léků používaných těhotnými ženami jsou antibakteriální látky ze skupiny erythromycinu.

Takové tablety jsou účinné, které jsou zahrnuty do skupiny azithromycinu a doxycyklinu..

Průměrný kurz podle schématu je jeden týden s pravidelným užíváním dvakrát denně. Terapie začíná od okamžiku identifikace patogenu. Ale v závislosti na závažnosti projevů se doporučuje začít po prvním trimestru těhotenství, protože antibiotika mohou ovlivnit vývoj a pokládání orgánů a tkání.

Musím zacházet s partnerem?

Pokud jsou detekovány chlamydie, je nutná povinná léčba sexuálního partnera.

Důvodem je skutečnost, že bez ohledu na přenosovou cestu k nemocné chlamydiové infekci dojde k infekci sexuálního partnera.

Doporučuje se také během léčby používat bariérovou antikoncepci nebo zcela vyloučit sexuální kontakt.

Pokud se chlamydie přenášejí kontaktem nebo jinými cestami, je u ostatních členů rodiny nutná preventivní léčba..

Komplikace chlamydií

Toto onemocnění může následně ovlivnit nejen stav reprodukčního systému ženy, ale také vést k patologiím jiných orgánů. Proto je nutné diagnostikovat chlamydie včas a také je včas a kvalitně léčit..

Jelikož je primárně ovlivněn urogenitální systém, lze od něj očekávat vývoj důsledků. Komplikace se vyskytují na kterékoli z úrovní, kde dochází k infekci a šíření infekce.

Typy komplikací:

 • Poškození cervikálního kanálu. Projevuje se rozvojem chronické endocervicitidy, která může působit jako provokující faktor pro rozvoj onkologické patologie nebo problémů spojených s těhotenstvím nebo plodem..
  Riziko maligní tvorby vzniká v důsledku skutečnosti, že na děložním čípku je spojení dvou typů epitelu, a právě tato zóna je náchylná k různým chorobám.
 • Ve fázi plánování těhotenství mohou nastat potíže s průchodem spermií, protože zánětlivé procesy u chlamydiové infekce vedou k rozvoji silného procesu adheze. S nástupem těhotenství se riziko potratu zvyšuje v důsledku morfologických a funkčních poruch ve struktuře děložního čípku u chlamydií. Žena je často doprovázena takovými problémy, jako je ismicko-cervikální nedostatečnost, uvolnění jejích stěn.
 • Děložní dutina. U chlamydií se u ženy téměř ve všech případech vyvine chronická endometritida, kterou je obtížné vyléčit, a vede především k rozvoji neplodnosti, zejména sekundární. Kromě toho existuje v důsledku zánětlivého procesu ve stěně dělohy vysoká pravděpodobnost spontánního potratu v různých fázích těhotenství..
 • Vzhled patogenu ve stěnách vejcovodů, stejně jako vaječníky ženy, vede nejen k jejich zánětu, ale také k vývoji adhezivního a adhezivního procesu. To je ve většině případů způsobeno mimoděložním těhotenstvím. S výraznými adhezemi a záněty v oblasti vaječníků existuje vysoká pravděpodobnost absence ovulace, tj. Zrání ženských reprodukčních buněk. Ženy, které měly chlamydie, jsou vystaveny riziku cyst ve vaječnících.
 • Porážka chlamydiové infekce se vyskytuje v jiných orgánech. Jednou z nejšpecifičtějších komplikací v této patologii je Reiterův syndrom, který se projevuje zánětem močové trubice, konjunktivitidou a častým poškozením kloubů.

Prevence chlamýdií

Aby se zabránilo rozvoji patologického procesu a vzniku komplikací chlamydií, je nutné zahrnout do vašeho režimu života několik opatření..

K tomu je nutné vzít v úvahu přenosové cesty a vlastnosti patogenu:

 • Přítomnost neustálého pohlavního styku. Za nejspolehlivější způsob se považují intimní vztahy s prokázaným sexuálním partnerem, který diagnostikoval infekce.
 • V případě náhodného kontaktu je nutné použít ochranné prostředky. V současné době jediný způsob ochrany, kterým patogen neprochází.
 • Po nechráněném sexu musíte kontaktovat odborníka na diagnostiku, abyste zjistili chlamydie.
 • Během léčby tohoto onemocnění pomocí léků je nutné buď vyloučit důvěrné vztahy, nebo použít bariérovou ochranu.
 • Aby se vyloučil přenos patogenu z matky na dítě, je ve fázi předgravidní přípravy nutné důkladné vyšetření. Za tímto účelem provádějí diagnostiku a shromažďují materiál od obou partnerů..
 • Pokud je patogen identifikován u muže nebo ženy, je nutná léčba. A také po něm proveďte analýzu k potvrzení léčby.
 • Pokud má žena zánětlivá onemocnění urogenitálního traktu, je nutné provést léčbu a způsoby prevence exacerbací.
  Doporučuje se používat imunostimulanty a vyhnout se stresovým situacím.
 • Po nechráněném pohlavním styku jsou nutná nouzová antiseptika, aby se zabránilo nemoci.
 • Provádějte pravidelnou hygienu genitálií. Z tohoto důvodu mohou být účinné místní dezinfekční prostředky i hygienické výrobky..

Chlamydie u žen

Chlamydie je skupina infekcí způsobených pronikáním různých typů chlamydií do lidského těla. Může být ovlivněn dýchací, pohybový, kardiovaskulární, urogenitální systém, oči. Urogenitální typ chlamydií - nejčastější typ - je doprovázen známkami zánětlivých patologií genitální oblasti a je diagnostikován pouze laboratorně.

Chlamydiové infekce jsou nebezpečné s mnoha komplikacemi. Pokud se chlamydie neléčí, může se u žen vyvinout neplodnost..

Co je to chlamydie - způsoby infekce

Chlamydie je patologický proces iniciovaný mikroorganismy, který se nazývá chlamydie.

Infekce se vyskytuje různými způsoby. Možné přenosové cesty:

 1. Sexuální (vedoucí). Místem lokalizace primárního zánětu je vaginální sliznice. Později je možné, že se patogen pohybuje v genitálním traktu. To vede k poškození děložního čípku, vejcovodů, doprovázené tvorbou šňůr a způsobením jejich obstrukce. Se zavedením mikroorganismů do lumen močové trubice a vstupem do dutiny močového měchýře se vyvíjí cystitida. Jakýkoli nechráněný styk s nosičem vede k infekci. To platí jak pro tradiční sexuální kontakt, tak pro anální a orální podání..
 2. Vertikální (od matky k dítěti během přirozeného porodu). Chlamydie jsou silné mikroorganismy, proto se infekce přenáší na dítě při průchodu porodními cestami. Dítě může být postiženo očima (tvoří se záněty spojivek) nebo plícemi (zápal plic).
 3. Kontakt a domácnost. Lékaři neprokázali, že se nemoc přenáší podobným způsobem, ale existují předpoklady. Chlamydie jsou silné mikroorganismy, které zůstávají aktivní mimo tělo hostitele až dva dny. Potenciálním zdrojem infekce může být ručník, spodní prádlo, toaletní sedadlo používané nosičem infekce.
 4. Airborne (vzácná výjimka). Charakteristické pro přenos Chlamidia pneumoniae od osoby s diagnostikovanou chlamydiovou pneumonií.

Příznaky chlamydií u žen

Jaké jsou příznaky nemoci? Je docela obtížné přesně identifikovat chlamydie, protože je obvykle bez příznaků. Projevy se vyskytují pouze u 33% pacientů.

Inkubační doba onemocnění je poměrně dlouhá. První příznaky onemocnění a nepříjemné příznaky se objevují 14 až 30 dnů po infekci.

Častěji než jiné odrůdy jsou diagnostikovány urogenitální chlamydie, i když existují i ​​jiné formy.

Přítomnost patogenu lze určit pouze laboratorními prostředky. Potenciální příznaky patologie jsou:

 1. Zvýšení tělesné teploty je jedním z hlavních příznaků akutní formy. Indikátory během tohoto období dosahují 37 - 37,5 ° С..
 2. Bolest. Lokalizační oblast - dolní část břicha, dolní část zad. Pokud jde o sílu, jsou oba docela hmatatelné a slabé. Může úplně chybět.
 3. Porušení močení. Když je močová trubice zapojena do patologického procesu, u žen se objeví příznaky cystitidy. Jedná se o pocit pálení, křeče při pokusu o vyprázdnění močového měchýře, zvýšení počtu nutkání na močení.
 4. Abnormální vaginální výtok.
 5. Pálení sliznic. Pocit pálení může být známkou chlamydií, protože právě slizniční povrchy jsou hlavním „sídlem“ patogenu.
 6. Cervikální eroze. Chronická forma může způsobit tvorbu erodovaných oblastí na děložním čípku.

Infekce se stává běžnou příčinou vývoje gynekologických patologií. Jeho přítomnost může být indikována:

 1. Kolpitida (zánět vaginální sliznice). Kolpitida tohoto typu je často diagnostikována u těhotných žen a žen během menopauzy, protože pro tato období je typický nedostatek estrogenu. U pacienta se objeví takové nepříjemné příznaky jako pálení, svědění, neobvyklá leukorea, zhoršené močení, bolest v podbřišku, mírné zvýšení celkové teploty.
 2. Cervicitida (zánět tkání děložního čípku). Akutní i chronické urogenitální chlamydie mohou vyvolat vznik zánětlivého procesu. Během vyšetření gynekolog zaznamená zvýšení děložního čípku v důsledku otoku. Léčba musí být provedena, protože vývoj eroze není v budoucnu vyloučen.
 3. Endometritida (poškození slizniční vrstvy dělohy), salpingitida (zánět vejcovodů), salpingo-ooforitida (kombinovaný zánět vaječníků a vejcovodů). Vznik patologických stavů je způsoben vzestupem infekce do genitálního traktu.

Výtok během nemoci

S rozvojem urogenitální formy se povaha vaginálního hlenu nemění okamžitě. Inkubační doba onemocnění je 2 až 4 týdny. Po této době si můžete všimnout jeho hlavních příznaků..

U žen se objevuje bezbarvá transparentní leucorrhoea. V případě sekundární infekce se barva výboje mění. Odstín se může pohybovat od bílé po tmavě hnědou. Přítomnost hnisavých nečistot není vyloučena. Nepříjemný zápach naznačuje komplikovaný průběh nemoci. Tento příznak může naznačovat vývoj kapavky..

Kvantitativní charakteristiky sekrecí se nemění, tj. množství leucorrhoea zůstává stejné. Současně se většina oddělitelných látek shromažďuje v lumen močové trubice, proto si během ranního močení může žena všimnout výskytu hlenu v moči. Konzistence výtoku zůstává vodnatá. Pokud se leucorrhoea stane lepkavou, je to známka sekundární infekce..

První příznaky onemocnění ve formě změn vaginální leucorrhoea se tvoří 7-14 dní po infekci.

Ve většině případů však příznaky zcela chybí..

Diagnóza chlamydií - jaké testy jsou zapotřebí?

Vzhledem k tomu, že příznaky patologie jsou netypické, je stav diagnostikován náhodou během období, kdy je vyšetřován gynekologem z jiného důvodu..

Pokud má žena potenciální příznaky onemocnění, pacientovi jsou přiřazeny různé testy. Přednášejícími jsou:

 • vyšetření vaginálního nátěru na přítomnost bakterií;
 • krevní test na protilátky - jsou stanoveny charakteristické protilátky, což naznačuje vývoj onemocnění;
 • PCR test - přesně detekuje chlamydie, protože vám umožňuje určit genetický materiál patogenu;
 • bakteriální kultura - pomáhá diagnostikovat stav s pravděpodobností 70%, určit typ patogenu, vybrat antibakteriální léky za účelem vývoje léčebného režimu;
 • imunofluorescence - identifikuje patogen s 50% pravděpodobností.

Pacient podstoupí ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Procedura pomáhá odhalit skryté známky stavu ve formě strukturálních změn v děloze, vejcovodech a vaječnících.

Po utrpení chlamydií se u člověka vytvoří dočasná, takzvaná „nesterilní imunita“, takže nelze vyloučit opětovnou infekci.

Vlastnosti ženských chlamydií

Chlamydie jsou obzvláště nebezpečné u žen. Příznaky onemocnění často chybí, proto pacienti vyhledají lékařskou pomoc pozdě. Zpravidla s chronickou chorobou, protože příznaky akutního procesu zůstávají bez povšimnutí.

Při absenci lékové podpory pro tělo je možný vývoj závažných komplikací. Žena je navíc zdrojem infekce..

Chlamydie během těhotenství

Přítomnost infekce u těhotných žen může negativně ovlivnit průběh těhotenství. Nejobtížnějším výsledkem je spontánní potrat nebo nitroděložní smrt plodu. Příčinou je rozvoj placentární nedostatečnosti, která je způsobena chronickými chlamydiemi..

Léčba chlamýdií u žen při nošení dítěte musí být prováděna postupně, komplexním způsobem s přihlédnutím k existujícím kontraindikacím. Režimy léčby infekce zjištěné u těhotných žen jsou standardní. V tomto procesu se používají léky Rovamycin a Erythromycin. Během tohoto období je použití finančních prostředků ze skupiny fluorochinolonů a doxycyklinů zakázáno..

Léčba ženských chlamydií

Klinické pokyny jsou v každém případě vyvíjeny individuálně. Léčba chlamýdií u žen se provádí komplexním způsobem a zahrnuje použití následujících skupin drog:

 • antibakteriální léky;
 • imunostimulanty;
 • multivitamíny.

Nedílnou součástí protokolu je úprava stravy pacienta, fyzioterapie, lokální léčba (čípky).

Nejběžněji používané antibakteriální léky jsou:

 1. Doxycyklin (řada tetracyklinů). Odkazuje na širokospektrální antibiotika. Při jeho užívání se mohou objevit poruchy trávení, proto je nutné jej kombinovat s enzymatickými látkami a probiotiky. Délka kurzu - 10-14 dní.
 2. Azithromycin (ze skupiny makrolidů). Vyznačuje se minimem vedlejších účinků. Aplikuje se jednou. Dávka je 1 gram. Pokud je účinná látka špatně snášena, lze ji rozdělit do několika dávek..
 3. Josamycin (účinná látka - wilprafen). Je předepsán v případě závislosti patogenu na doxycyklin a azithromycin.

Následující léky poskytují dobrý terapeutický účinek:

 • Erythromycin, spiramycin (ze skupiny makrolidů);
 • Ofloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin (skupina fluorochinolonů) - lze kombinovat s jinými typy antibiotik, pokud jsou indikovány;
 • Amoxicilin (série penicilinů).

Pokud je žena v nemocnici, je povolena kombinace antibakteriálních a antimikrobiálních látek.

Fyzioterapie

Při diagnostice patologie se často používá fyzioterapie. Lze přiřadit:

 • investice do ultrazvuku;
 • elektroforéza;
 • magnetoterapie.

Jaký je vliv fyzioterapie na průběh onemocnění?

 1. Na pozadí použití ultrazvuku dochází ke zvýšení imunitní obrany, jsou eliminovány příznaky zánětlivého procesu, je zrychlen průběh procesů nezávislé obnovy poškozených tkání..
 2. Magnetoterapie pomáhá zmírnit stávající patologické příznaky, otoky vnitřních orgánů, odstranit bolest.
 3. Elektroforéza poskytuje anestetický, protizánětlivý a vazodilatační účinek. Zlepšuje průběh metabolických reakcí.

Bez ohledu na zvolenou metodu je zaznamenáno zlepšení celkové pohody: bolesti, otoky ustupují, zvyšuje se imunita (obecná i lokální).

Imunomodulátory

Terapeutický protokol stanoví povinný příjem imunomodulátorů - léků, které zlepšují imunitní obranu těla.

Léčebný kurz zahrnuje příjem následujících finančních prostředků (podle volby lékaře):

 • Polyoxidonium. Podporuje zvýšenou imunitní obranu, aktivnější produkci protilátek. Lék stimuluje aktivitu krevních fagocytů, snižuje toxický účinek jiných léků na jaterní buňky. Příjem se provádí podle následujícího schématu: 1krát za dva dny, intramuskulárně v dávce 6 mg. Polyoxidonium je kontraindikováno během porodu a kojení;
 • Timalin. Lék zvyšuje buněčnou imunitu, zvyšuje fagocytózu. Kurz je 10 dní. Dávkování - intramuskulárně 5 - 20 mg denně. Kontraindikací je individuální nesnášenlivost komponent. Na pozadí terapie je možný vývoj známek alergie.

Multivitamíny pro chlamydie

Léčebný režim pro onemocnění je doplněn různými multivitaminovými komplexy. Kompenzují nedostatek základních vitamínů a minerálů a zlepšují fungování imunitního systému.

Nejčastěji užívanými léky jsou:

 1. Aevit. Jedná se o kombinaci vitamínů A a E. Pomáhá posilovat imunitní obranu, posiluje stěny cév. U žen je režim 1 tableta dvakrát denně. Kontraindikace pro použití jsou nesnášenlivost složení složek, poruchy oběhu, diagnostikovaný tromboembolismus. Během léčby nejsou vyloučeny zažívací potíže..
 2. Vitrum. Eliminuje nedostatek vitamínů nezbytných pro tělo, zvyšuje jeho odolnost. Průběh přijetí je stanoven individuálně. Dávka je 2 tablety denně. Kontraindikace pro použití jsou přecitlivělost na složky Vitrum, tuberkulóza, sarkom, tromboflebitida, srdeční selhání. Není vyloučen vývoj nežádoucích účinků ve formě příznaků alergie: kožní vyrážky jako kopřivka, svědění.

Efektivní režimy léčby

Efektivní režimy léčby chlamydií jsou četné. Jejich působení je založeno na příjmu léků, které ničí patogen. Před výběrem léků lékař posoudí současný stav pacienta, určí přítomnost doprovodných patologií a vybere léky pouze na základě těchto informací. Kurz musí absolvovat oba sexuální partneři.

Terapeutický režim se vyvíjí v závislosti na formě chlamydií:

 • Akutní. V tomto procesu se používá antibiotikum (nejčastěji doxycyklin je předepsán po dobu 3 týdnů, dvakrát denně, vždy 100 mg), imunomodulátor a multivitaminový komplex. Po týdnu od začátku užívání antibiotika jsou předepsány enzymové přípravky. Při vývoji drozdů se používají antifungální látky - Nystatin (500 000 jednotek), flukonazol. Současně jsou předepsány hepatoprotektory, probiotika, doporučuje se fyzioterapie;
 • Pomalý. Během prvních 14 dnů je předepsán příjem enzymů a imunostimulantů. V další fázi je schéma doplněno multivitaminy, antibiotiky (používá se akutní forma terapie), antifungálními látkami.

Terapie chronické infekce se provádí podle následujícího schématu:

 1. Během prvních 14 dnů pacient užívá Amiksin - 1 tabletu každý druhý den během kalendářního měsíce - enzymy.
 2. Po 10 dnech od zahájení léčby jsou předepsána antibiotika (schéma je podobné akutní formě) a multivitaminové komplexy.
 3. Léčba je doplněna užíváním hepatoprotektorů a fyzioterapií. Dobré výsledky jsou dosaženy použitím čípků Longidaza (1 svíčka každých 10 dní).

Při vývoji terapeutického režimu se berou v úvahu další nemoci genitální oblasti. To pomáhá lékaři vybrat nejúčinnější antibiotikum, které bude účinné nejen proti chlamydiím.

Léčba je indikována negativním testem PCR. Studii musíte provést 30 - 45 dní po dokončení léčebného kurzu.

Co se stane, pokud nebude léčeno?

Zánětlivé procesy doprovázející chlamydiové infekce mohou způsobit různé komplikace. Nejzávažnějšími důsledky opomíjeného onemocnění jsou potíže s koncepcí, úplná neplodnost a vysoké riziko maligních nádorů..

Typické komplikace stavu:

 • Salpingo-ooforitida / salpingitida. Zánět přívěsků dělohy nebo pouze vejcovodů jsou nebezpečná onemocnění, protože zabraňují těhotenství. Tvorba jizvové tkáně v lumenu vejcovodů vede k jejich obstrukci, která se stává příčinou neplodnosti;
 • Endocervicitis (poškození cervikálního kanálu). S takovou diagnózou se zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny;
 • Endometritida (zánět sliznice dělohy). Tento stav komplikuje nástup těhotenství kvůli obtížím při zajišťování oplodněného vajíčka. Zvyšuje se také riziko spontánního potratu..

Vážnou komplikací chronické formy je rozvoj Reiterova syndromu.

Prevence chlamýdií

Prevence stavu je jednoduchá a spočívá ve vzdání se nechráněného pohlavního styku. Během sexu s neznámým sexuálním partnerem musíte používat kondom.

Včasná diagnostika a adekvátní léčba významně zlepšuje prognózu onemocnění. Úplné vyléčení infekce zpravidla netrvá déle než dva týdny - při absenci sekundárních komplikací. S chronologií procesu se prognóza zhoršuje, a proto by žena měla správně vyhodnotit příznaky, které se objeví, a měla by být okamžitě zahájena léčba. Jinak se zvyšuje riziko adhezí a vzniku tuboperitoneální neplodnosti..

TOP 5 osvědčených venerologických klinik

 1. MedCenterService (18 poboček)
  8 (495) 324-88-22
 2. SM-Clinic (13 poboček)
  8 (495) 292-63-14
 3. Nejlepší klinika (3 pobočky)
  8 (495) 023-33-00
 4. Akademie zdraví
  8 (495) 162-57-77
 5. Placené lékařské centrum pro dermatologii a venerologii
  8 (495) 532-66-57

Vůně před menstruací se vyskytuje z různých důvodů. Může to být přirozené nebo nepříjemné v závislosti na fyziologickém stavu nebo přítomnosti onemocnění pohlavních orgánů, infekcích.