Jaké je plodné období?

Příroda dávala mužům příležitost být neustále plodní, mít možnost oplodnit ženu v kterýkoli den v měsíci. Ženy si však nemohou představit dítě, když chtějí. K tomu je třeba zvolit příznivý čas - plodné období..

Co to je?

Plodné je období měsíčního ženského cyklu, ve kterém je nejpravděpodobnější početí a těhotenství. Během ženského cyklu od menstruace po menstruaci je nástup těhotenství možný pouze po omezenou dobu, zatímco plodné dny plynou.

K početí jsou zapotřebí dvě pohlavní buňky - mužská a ženská. Spermie se u mužů produkují nepřetržitě, jsou vždy připraveni. Ale u ženského vajíčka je vše mnohem komplikovanější - tvoří se v jedné kopii v cyklu, připravenost k oplodnění dosahuje až v polovině cyklu a nežije dlouho - asi den.

Schopnost určit plodné období proto pomůže ženám, které plánují otěhotnět, rychleji otěhotnět, a těm, které jsou zmateny problémy s antikoncepcí, pomůže snížit riziko neplánovaného těhotenství..

Proces zrání vajíčka začíná po skončení další menstruace. Aby však bylo k dispozici pro spermie, musí opustit folikul, ve kterém se nachází. Zrání obvykle trvá déle než 10 dní. Poté pod vlivem hormonů folikul praskne a oocyt se uvolní. Od tohoto okamžiku, nazývaného ovulace, si během dne ženská reprodukční buňka zachovává schopnost oplodnění.

Samotná ovulace je považována za vrchol plodného období, kdy je nejpravděpodobnější početí. Samotné období však zahrnuje nejen ovulaci a den po ní, ale také několik dní před a po uvolnění vajíčka.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
 3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

K samému oplodnění dochází během ovulačního období, ale spermie v „pohotovosti“ mohou zůstat déle než ženské reprodukční buňky, mohou dobře přežít v ženském pohlavním ústrojí a oplodnit ihned poté, co opustí folikul.

Proto je nutně bráno v úvahu období života spermií, které činí v průměru 2–4 dny. A pokud během tohoto období došlo před ovulací k nechráněnému pohlavnímu styku, pak spermatické buňky mohou již počkat na okamžik uvolnění oocytů.

Je také obtížné přesně předpovědět, jak dlouho vajíčko vydrží - některé oocyty vykazují poměrně působivou životnost - až 36 hodin, a proto je po ovulaci také pro každý případ obvyklé přidat pár dní. Období plodnosti v každém měsíci, ve kterém dojde k ovulaci, tedy trvá asi 7 dní. Pouze v této době je žena schopná početí a plození..

Existuje další koncept, který vysvětluje podstatu pojmu „plodné období“. Pokud vezmeme v úvahu schopnost ženy reprodukovat se ne v rámci jednoho cyklu, ale v rámci celého jejího života, pak je takovým obdobím doba od nástupu puberty (od nástupu menstruace u dívek) do nástupu menopauzy. Průměrná doba plodného období života u žen je 15-55 let.

Stanovení načasování

Existuje několik běžných a populárních způsobů, jak zjistit, kdy je určitá žena v plodném období. To lze provést různými způsoby..

Podle kalendáře

Vše, co potřebujete, je kalendář a tužka. Druhá polovina ženského cyklu vždy trvá víceméně stejně dlouho - 14 dní plus nebo mínus denně. Vědět to pomůže určit očekávaný den ovulace. K tomu potřebujete znát pouze délku vašeho cyklu. Pokud je to pravidelné a trvá určitý počet dní každý měsíc (denní chyby jsou docela přijatelné), musíte odečíst 14 od doby trvání cyklu a přidat 4 dny před a po obdrženém datu - to budou hranice období plodnosti v jednom cyklu.

Příklad: ženský cyklus je pravidelný a stabilní a trvá 28 dní. 28-14 = 14. To znamená, že ovulaci lze očekávat 14. den cyklu. A období plodnosti (s přihlédnutím k životaschopnosti spermií) začíná od 10 dnů a končí 17-18 dnů cyklu. Pamatujte, že první den vašeho cyklu je ve výchozím nastavení první den vašeho období..

Pokud má žena nepravidelný cyklus, který může být kratší nebo delší, pak bude docela obtížné určit plodné období podle kalendáře - chyba bude příliš velká. Odborníci doporučují počítat s trváním posledních 4–6 cyklů, aby bylo možné vypočítat aritmetický průměr a zjistit průměrné trvání. Dále se počítají podle stejného principu jako v běžném cyklu.

Měli byste si uvědomit, že cyklus pod vlivem nejrůznějších okolností u ženy se může posunout, ovulace se může objevit později nebo dříve a metoda kalendáře tuto možnost nezohledňuje. Proto to není považováno za spolehlivé a přesné..

Pokud jsou hranice plodného období vhodné pro výpočet podle kalendáře, ujistěte se, že k potvrzení vašich kalendářních výpočtů lze použít druhou, přesnější metodu..

Podle bazální teploty a výtoku

Tato metoda se nazývá symptomatická metoda rozpoznávání plodnosti a její přesnost je mnohem vyšší než u metody kalendářní. Závěrem je, že musíte denně měřit bazální teplotu podle všech pravidel, sledovat povahu, viskozitu a množství vaginálního výtoku a sledovat polohu děložního čípku. Je přijatelnější pro ženy s nepravidelným cyklem, pro kojící ženy v prvním roce po porodu..

Pokud ženská bazální teplota poklesla, na grafu se objevil pokles a výtok se stal hojným, viskózním, stejně jako surový kuřecí vaječný bílek, cervix se zvedl - to znamená, že začalo období plodu. Navíc ženy pociťují zvýšenou sexuální touhu, mírné zvýšení mléčných žláz a zvýšení jejich citlivosti.

Není obtížné touto metodou určit období příznivé pro početí, vyžaduje to však od ženy disciplínu a píli - měření teploty a změny výtoku je třeba zaznamenávat každý den, aniž by chyběl den.

Testy

Existuje speciální kategorie lékárenských testů - ovulační testy. Snadno se používají doma, hlavní je řídit se pokyny. Existují testovací proužky, které jsou na několik sekund ponořeny do moči, existují kazetové a tryskové testy. Existuje kategorie přesnějších - elektronické testy moči. Chovají se stejným způsobem: činidlo zachytí určitý přebytek koncentrace luteinizačního hormonu v moči ženy, který stoupá den před ovulací.

Existují také mini mikroskopy, které vám umožní vyšetřit sliny a vaginální sekreci. Jejich působení je založeno na změnách, které způsobují estrogen v těle, který také stoupá před ovulací. Sliny pod jeho vlivem začínají krystalizovat, když vyschnou velmi specifickým způsobem..

Folikulometrie a testy hormonálního profilu

Ultrazvukové vyšetření vaječníků umožňuje přesně určit množství, kvalitu, velikost folikulů, sledovat růst dominantního folikulu a přesně určit čas ovulace. Tato metoda vám také umožňuje posoudit plodnost ženy jako celku - předpovědět její plodnost hodnocením ovariální rezervy.

Kromě toho lze provést krevní testy na hormony - pokles FSH, zvýšení LH a estrogenu naznačují přístup ovulace. Skutečnost, že ovulace již prošla, naznačuje zvýšený obsah progesteronu.

Šance na otěhotnění

Ve dnech plodnosti existuje šance na otěhotnění, ale nikdo nemůže zaručit, že těhotenství určitě přijde. Vše závisí na zdravotním stavu muže a ženy, na jejich věku.

Nejrealističtější šance na početí při správně provedeném nechráněném pohlavním styku v den ovulace u žen ve věku 20 až 30 let, pokud jsou zdravé. Tato pravděpodobnost se teoreticky rovná 30-33%, ačkoli reprodukční lékaři tvrdí, že k těhotenství dochází ve skutečnosti pouze v 11% takových případů.

Po 30 letech u žen se začíná zvyšovat počet menstruačních cyklů, ve kterých nedochází k ovulaci, hladina pohlavních hormonů se postupně snižuje. Proto je také snížena pravděpodobnost početí dítěte v jednom cyklu během plodného období. U žen ve věku 40 let a starších, i když mohou přesně vypočítat a vypočítat začátek období plodnosti, pravděpodobnost těhotenství v příznivé dny nepřesahuje 3-6%.

Existují způsoby, jak zvýšit plodnost a šance na početí. Jedná se o zdravý životní styl, žádné špatné návyky, normální noční spánek a vyváženou stravu. Plánovači by neměli mít pohlavní styk každý den, ale každý druhý den po celé plodné období (v den ovulace - povinné).

Pokud je cílem chránit se před nechtěným těhotenstvím, je třeba věnovat zvláštní pozornost antikoncepci během plodného období.

Z níže uvedeného videa můžete jasně zjistit, jak dochází k ovulaci..

Jak vypočítat začátek ovulační fáze a plodné dny

Téměř všechny ženy sní o tom, že se učí, jak určit datum ovulace a plodné dny. Pro některé je to důležité, aby nedošlo k otěhotnění, zatímco pro jiné naopak tato informace umožňuje dosáhnout dlouho očekávané koncepce. Schopnost vypočítat dobu zrání vajíčka navíc pomáhá identifikovat možné poruchy v reprodukčním systému, správně naplánovat těhotenství a zvolit nejsprávnější metody antikoncepce..

Charakteristika fyziologického jevu

Pravidelný menstruační cyklus je jedním z indikátorů dobrého zdraví žen. I když však začala menstruace, to vůbec nezaručuje, že v předchozím období došlo k ovulaci. Ve zdravém těle nemohou být ročně více než dva takové vadné cykly..

Teoreticky lze datum ovulace vypočítat výpočtem středu menstruačního období. Ve skutečnosti se však může změnit nahoru nebo dolů..

Důvod pro to spočívá v různých vnějších a vnitřních faktorech, které ztěžují přesné určení okamžiku uvolnění zralého vajíčka..

Celé období menstruačního cyklu je doprovázeno četnými transformacemi a hormonálními změnami, které mají přímý dopad na celkovou pohodu a zdraví ženy. V některých případech můžete určit vhodnou dobu pro početí pomocí svých vlastních pocitů. Ne každý v tom však uspěje..

Nový menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruace. Během tohoto období začíná zrání vajíčka u ženy. Takový proces obvykle trvá asi třináct dní a končí čtrnáctý až šestnáctý den (při absenci nepříznivých podmínek). V tomto případě vajíčko dostatečně zraje, aby se setkalo se spermatem, poté je oplodněno. Pokud během dne k schůzce nedošlo, zemře.

Zdálo se, že to může být jednodušší - vypočítat jeden den pro celý cyklus a pro tuto dobu odmítnout pohlavní styk, aby nedošlo k otěhotnění. Nejprve zde ale musíte zjistit, co znamenají plodné dny..

Nepředvídatelnost situace spočívá v mimořádné vitalitě spermií, které jsou v pracovním stavu do týdne po vstupu do pochvy. Kromě toho, pokud vajíčko opustí folikul, může se snadno setkat s mužskou reprodukční buňkou a dojde k početí. Z toho vyplývá, že těhotenství může nastat sedm dní před ovulací (plodná fáze) a do dvou dnů od jejího nástupu.

Jak uhodnout pohlaví dítěte

Znát všechny parametry menstruačního cyklu, stojí za to pokusit se počat dítě pohlaví, které budoucí rodiče chtějí získat. Záleží na otci, zda se objeví chlapec nebo dívka, protože ženy mají vždy chromozom X, zatímco muži mají Y nebo X. Každá sperma je charakterizována přítomností dvou chromozomů, jejichž množina určuje pohlaví nenarozeného dítěte:

 1. S kombinací chromozomů XX se narodí dívka.
 2. V kombinaci XY - kluk.

Existuje řada rozdílů mezi mužskými a ženskými spermiemi, které mají velký dopad na to, které z nich oplodní vajíčko. Faktem je, že první jsou agilnější, v důsledku čehož dosáhnou svého cíle rychleji. A ty druhé, i když ne tak hravé, jsou houževnatější.

Aby bylo možné otěhotnět s dívkou, je nutné mít pohlavní styk dva až tři dny před uvolněním vajíčka. V tomto případě „mužské“ spermie zemře, což dá „ženě“ příležitost dosáhnout cíle. Na početí chlapce je lepší počkat, až přijde den ovulace. Tato metoda neposkytuje 100% záruku pro získání požadovaného výsledku, ale významně zvyšuje šance.

Bez ohledu na to, jaké pohlaví dítěte chce nastávající matka a otec porodit, je nutné se naučit, jak správně určit nejpříznivější dobu pro oplodnění. To lze provést pomocí odborníka nebo doma. Samotné dívčí tělo je mimo jiné schopné poskytnout určité vodítka o připravenosti na otěhotnění..

Známky hrozící ovulace

V mnoha případech je přenos oplodněného vajíčka do vejcovodů doprovázen některými příznaky, i když tento proces může probíhat bez jakýchkoli příznaků. Z nejvýraznějších podmínek je důležité si uvědomit následující:

 • Nástup zvýšené citlivosti na hrudi v důsledku hormonálního nárůstu.
 • Zvýšený výtok, který připomíná bílou barvu syrového vejce.
 • Zvýšená bazální teplota.
 • Pocity tahání v břiše na pravé a levé straně, které jsou spojeny s uvolněním vajíčka z vaječníku.
 • Zvýšená sexuální touha.
 • Nárůst LH (luteinizačního hormonu), který doprovází ovulaci.
 • Změkčení a mírné otevření děložního čípku, které ovlivňuje změnu povahy výtoku.

Žena je schopna rozpoznat většinu příznaků sama bez dalších zařízení. Chcete-li však určit hladinu LH a změny v děloze, musíte se poradit s odborníkem.

Pokud se páru dlouhodobě nepodaří počat dítě, může mu být předepsáno ultrazvukové vyšetření, kde bude sledovat proces zrání a oddělení vajíčka. V některých případech ženy nemusí vůbec ovulovat, což je patologický stav..

Metody pro stanovení připravenosti k oplodnění

V praxi se ukazuje jako poměrně obtížné stanovit nejpříznivější období pro početí dítěte. Ovulace zdaleka není vždy a ne každý má specifické příznaky. Navíc jsou tato znamení často subjektivní, což vám někdy nedovolí samostatně pochopit, zda nastal den X nebo ne. Za tímto účelem bylo vyvinuto několik metod pro stanovení ovulace doma i v ordinaci lékaře..

Kalendář menstruačního cyklu

Nejjednodušší způsob, jak pomoci vypočítat ovulaci, je sestavit speciální kalendář. Tato metoda je přijatelná pouze pro ženy s pravidelným cyklem, protože jinak jsou pravděpodobné chyby..

Pro tento účel můžete použít jednoduchý kalendář, který do šesti měsíců zadá data o datu začátku a konce menstruace. Na základě obdržených informací lze vypočítat délku cyklu. Ovulace obvykle nastává dva týdny před začátkem nového období. Například pokud je cyklus 25 dní, pak je vajíčko uvolněno k oplodnění jedenáctý den. Když se délka tohoto období neustále mění, je neuvěřitelně obtížné tímto způsobem uhodnout ten správný den..

K určení ovulace můžete také použít různé online kalkulačky a speciální programy určené pro přenosnou technologii. V nich se výpočet provádí podle podobného principu..

Pomocí testů

V lékárnách můžete za účelem stanovení dne ovulace zakoupit speciální test, který reaguje na zvýšení hladiny LH. Provádí se několik dní před pravděpodobnou ovulací, protože tento indikátor se začíná zvyšovat několik dní před uvolněním vajíčka. Chcete-li získat co nejpřesnější výsledek takové diagnózy, měli byste vzít v úvahu některé nuance:

 • Ranní moč by se neměla používat. Za nejvhodnější období pro tento postup je považováno období od desáté ráno do desáté večer..
 • Před testem nemůžete používat toaletu po dobu dvou hodin.
 • Čtyři hodiny před zákrokem byste měli přestat pít jakoukoli tekutinu..
 • Je důležité pečlivě prostudovat pokyny, protože každý typ zkoušky může mít své vlastní vlastnosti. Jeden vzorek například předem sbírá moč do nádoby, zatímco jiný umožňuje použití přímého proudu. A drahé možnosti pro takové zařízení mohou obecně určovat nástup ovulace pomocí běžných slin..

Vlastnosti měření bazální teploty

Chcete-li určit dny ovulace, můžete zkusit změřit tělesnou teplotu v konečníku. Tento postup se provádí ráno, bezprostředně po probuzení, několik měsíců. Pro pohodlí jsou získané údaje zadány do tabulky, z nichž jedna stupnice označuje dny menstruace a druhá - teplota (obvykle v době uvolnění vajíčka se mírně zvyšuje).

Po kritických dnech se bazální teplota může pohybovat mezi 36,6-36,9 stupni. S nástupem ovulace dosahuje tato hodnota 37 stupňů a někdy ji překračuje. Chcete-li získat co nejpřesnější údaje, musíte vždy provádět proceduru s jedním teploměrem a současně ležet v posteli..

Při sestavování tabulky je třeba mít na paměti, že tato metoda je vhodná pouze pro dívky s pravidelným cyklem. Kromě toho může na výsledky měření ovlivnit mnoho faktorů, mezi nimiž je třeba zdůraznit: nemoc, krátký nebo neklidný spánek, užívání určitých léků, stresové situace, pití alkoholu..

Průzkum

Docela přesně zjistíte nástup ovulačního období během vyšetření na gynekologickém křesle. Lékař obvykle okamžitě zaznamená vizuální změnu na děložním čípku, který měkne a mírně se otevírá.

K potvrzení nástupu příznivého času na početí může specialista nařídit dívce, aby podstoupila ultrazvukové vyšetření, které umožňuje nejen určit nástup ovulace, ale také vypočítat její fázi.

Lékařská diagnostika se zpravidla provádí v případech, kdy po dlouhou dobu, i přes četné pokusy, nebylo možné otěhotnět. Ultrazvuk lze provádět již desátý den od začátku nové menstruace. Současně odborníci sledují růst dominantního folikulu umístěného ve vaječníku. Jeho velikost by měla dosáhnout dvaceti centimetrů, poté praskne a vejce vyjde. Postup ultrazvukového vyšetření se několikrát opakuje, dokud nedojde k emulaci.

Několik důležitých informací

Mnoho žen se snaží vypočítat den ovulace kalendářním způsobem, aby zabránila nechtěnému těhotenství. Neměli bychom však vkládat velké naděje do bezpečnosti takové metody, protože již selhala více než jedna zástupkyně spravedlivého pohlaví. V takových situacích je lepší nespoléhat se na čísla, ale používat antikoncepci.

Tato metoda je navíc docela nebezpečná pro dívky, které nemají pravidelný sexuální život. Pro ně je šance na početí dítěte mnohem vyšší než u manželského páru. To je způsobeno přirozenými vlastnostmi těla. Již první pohlavní styk je v nich schopen vyvolat neplánovanou ovulaci. Žena od přírody byla stvořena pro plodení, takže její tělo si nenechá ujít vzácnou příležitost naplnit svůj osud.

Sexuální styk během kritických dnů je obvykle považován za bezpečný pro ty, kteří nechtějí otěhotnět, protože během tohoto období se prostředí v pochvě a děloze stává velmi agresivním pro spermie. Výsledkem je, že zemřou předčasně a nedojde k oplodnění. Ale ženy s nepravidelnými cykly mají v takových obdobích malou šanci otěhotnět..

To se může stát během pohlavního styku na konci menstruace, pokud vajíčko náhle dospělo dříve než obvykle. Současně na to mohou spermie čekat ve vejcovodech..

Proces ovulace pro tělo kterékoli ženy je signálem, že je připravena k oplodnění. Schopnost vypočítat jeho nástup pomáhá mnoha párům plánujícím stát se rodiči. Je však důležité si uvědomit, že tyto informace nelze použít v roli antikoncepce, protože to může vést k neplánovanému těhotenství, které často končí potratem nebo narozením nechtěného dítěte. A z dětí, které se cítí napjaté nebo negativní vůči sobě samým, často vyrostou vzteklí lidé. Proto byste neměli šetřit na antikoncepci a používat jiné metody..

Plodné dny a ovulace - co to je a jaký je rozdíl

Na stav reprodukčního systému ženy má vliv mnoho faktorů. Je známo, že v určitých dnech menstruačního cyklu je pravděpodobnost oplodnění vajíčka mnohem vyšší, což je třeba vzít v úvahu při plánování těhotenství. Zvažte, co je plodnost a jak se liší od ovulace.

 1. Co je to plodnost
 2. Co jsou plodné dny u žen a ovulace - jaký je rozdíl
 3. Proč potřebujete informace o cyklickosti reprodukčního systému
 4. Jak identifikovat plodné dny
 5. Jak zvýšit své šance na početí

Co je to plodnost

Plodnost určuje schopnost otěhotnět a porodit zdravé dítě. Plodné období je krátké časové období v cyklu. Trvá asi 6 dní, z toho 5 dní před ovulací a 1 den v době jejího nástupu.

p, blockquote 3,0,0,0,0 ->

Jednoduše řečeno, plodnost kombinuje dobře koordinovanou práci orgánů reprodukčního systému, na nichž závisí plodení. Tato schopnost může být ovlivněna řadou faktorů, včetně věku, vrozených charakteristik těla a systémových onemocnění..

p, blockquote 4,0,0,0,0 ->

p, blockquote 5,0,0,0,0 ->

Plodnost vysvětluje schopnost ženy otěhotnět před ovulací, kdy je pravděpodobnost početí nejvyšší. Tento den můžete určit několika osvědčenými možnostmi..

Co jsou plodné dny u žen a ovulace - jaký je rozdíl

Plodné dny a ovulace spolu souvisí, ale nejedná se o stejný koncept. Podle odborníků největší šance na otěhotnění nastává den před uvolněním vajíčka. Právě tento okamžik je určen ovulací. Padá uprostřed cyklu.

p, blockquote 7,0,0,0,0 ->

Od okamžiku, kdy se vajíčko uvolní, zbývá 24 hodin na jeho oplodnění. Navíc v pochvě může žít několik hodin, v děloze - ne více než 5 dní. To je třeba vzít v úvahu při výběru vhodného času pro početí..

p, blockquote 8,0,1,0,0 ->

Plodnost začíná a mizí v samostatných fázích, které jsou ovlivněny stavem ženského těla. Jeho nástup spadá do věku přibližně 14 let, přetrvává přibližně do 50 let. U mladých dívek je vždy větší pravděpodobnost otěhotnění, protože tělo funguje harmonicky a chybí mnoho rizikových faktorů, které jsou charakteristické pro střední a stáří.

p, blockquote 9,0,0,0,0 ->

Doba plodnosti se může lišit a ovlivňuje to mnoho faktorů:

 • nadváha, obezita;
 • patologie endokrinního systému;
 • poruchy imunity;
 • těžká fyzická aktivita;
 • utrpěl potraty a chirurgické operace;
 • přítomnost systémových onemocnění (diabetes mellitus);
 • špatné návyky (zneužívání alkoholu, kouření);
 • nedostatečný odpočinek, nespavost.

Problémy s plodností mohou být ovlivněny ovulací. Pokud je z nějakého důvodu porušeno, možnost početí je významně snížena..

p, blockquote 11,0,0,0,0 ->

Na plodnost má vliv také reprodukční věk, který je rozdělen do 4 fází:

 1. Počáteční období - od začátku menstruace a do 20 let věku. V této době začíná hormonální regulace. Šance na oplodnění v tomto věku je vysoká.
 2. Střední - od 21 do 40 let. U většiny během tohoto období je menstruace stabilní, stejně jako nástup plodnosti. Tělo je maximálně připraveno na oplodnění a plod.
 3. Pozdní je doba od 41 do 45 let. Endokrinní pozadí je nestabilní, zaznamenávají se poruchy produkce hormonů. Šance na oplodnění je velmi nízká.
 4. Snížení reprodukční funkce - od 45 let. Začíná klimakterické období, tělo ztrácí schopnost oplodnění.
p, blockquote 12,0,0,0,0 ->

Reprodukční věk je individuální. Lze to ovlivnit a existují případy, kdy i po 50 letech mohla žena bez problémů snést a porodit zdravé dítě..

Proč potřebujete informace o cyklickosti reprodukčního systému

Je známo, že procento otěhotnění v den ovulace a několik dní před ní je vysoké. Tyto informace pomáhají ženě plánovat početí. Stanovení požadovaných dnů zvyšuje pravděpodobnost uhodnutí období, které je nejpříznivější pro nástup těhotenství. Tato informace je důležitá také pro ženy, které zatím neplánují otěhotnění..

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

Detekce plodné fáze je spolehlivá metoda plánování a prevence těhotenství, ale ne stoprocentní. Tělo se neustále mění a některé faktory mohou ovlivnit nástup určitých dnů cyklu..

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

Pro zrod nového života je nesmírně důležitý začátek těhotenství a jeho příprava. Pokud žena dokáže spolehlivě určit období příznivé pro početí, bude schopna pozitivně ovlivnit tento proces. To platí pro změny životního stylu pro nejbezpečnější průběh těhotenství..

Jak identifikovat plodné dny

Nejpřesnějším způsobem, jak určit plodnou fázi, je ovulace. Jeho počátek můžete vypočítat pomocí testů prodávaných v lékárně. Existuje několik jejich odrůd, od testovacích proužků až po mini-mikroskopy, které přesně určují období ovulace.

Existují i ​​jiné způsoby, jak tyto dny určit, a to bazální teplotou, kalendářem, výbojem, Billingsovou metodou. Žádný z nich však neposkytuje 100% záruku.

p, blockquote 18,0,0,0,0 ->

Stanovení výtokem zahrnuje neustálé sledování cervikální tekutiny ženy. Před ovulací se stávají více zakalenými a lepkavými, a když k nim dojde, připomíná to vaječný bílek.

p, blockquote 19,0,0,0,0 ->

Billingsova metoda také spočívá v monitorování cervikálních sekrecí. Tato metoda je vhodná i pro nepravidelný cyklus. V takovém případě musíte pozorování věnovat více než jeden měsíc. Tato možnost stanovení ovulace byla schopna chránit pouze 50% žen před neplánovaným těhotenstvím. Jde o to, že není tak snadné si všimnout rozdílu mezi výboji v různých obdobích cyklu..

p, blockquote 20,0,0,0,0 ->

Dobrým způsobem, jak zjistit tyto dny, je pravidelně měřit bazální teplotu. V tomto případě je nutné několik měsíců denně (nutně ve stejnou dobu) měřit teplotu v konečníku a fixovat indikátory. Během ovulace stoupne na 37 a výše, zatímco v jiných obdobích nepřekročí 36,6 stupňů.

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Nejjednodušší způsob, jak určit ovulaci a plodnost, je kalendář. Je vhodné, pokud má žena pravidelné menstruace.

p, blockquote 22,0,0,0,0 ->

Příklad výpočtu plodných dnů podle kalendáře:

 • cyklus trvá 30 dní - 13, 14, 16 a 17 dní odpovídá plodným;
 • 28 dní - 12, 13, 15 a 16;
 • 32 dní - 14, 15, 17 a 18;
 • 29 dní - 11, 12, 13, 14, 15, 16.
p, blockquote 23,0,0,0,0 ->

Tato metoda stanovení plodné fáze byla vždy považována za nejspolehlivější. Pokud to nefunguje, je pravděpodobné, že jsou problémy s ovulací nebo plodností. V takovém případě budete potřebovat pomoc odborníka. Existují však účinné způsoby, jakými může žena zvýšit plodnost..

p, blockquote 24,0,0,0,0 ->

Během ultrazvukového vyšetření lze navíc určit plodnou fázi. Během ultrazvuku může lékař sledovat počet folikulů, poměr hormonů a pojivové tkáně, stejně jako velikost příloh.

Jak zvýšit své šance na početí

V některých případech se žena dlouhodobě neúspěšně pokouší otěhotnět. Na možnost početí může mít vliv cokoli, včetně stresu a hormonálních poruch. Cvičení, stres, nedostatek spánku - to vše může ovlivnit reprodukční zdraví.

Odborníci dávají následující tipy ke zlepšení plodnosti a plodnosti:

 • zbavit se nadváhy;
 • jíst správně;
 • vzdát se závislostí;
 • sledovat dobu trvání cyklu;
 • vyhnout se stresu a vysoké fyzické aktivitě;
 • mít pravidelný sexuální život s pravidelným partnerem.
p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

Nadváha významně ovlivňuje reprodukční systém. Přebytečné množství tukových buněk v těle ovlivňuje fungování vaječníků. Nedostatek tuku také narušuje produkci požadovaného množství hormonů. Pokud se váha neustále mění, negativně to ovlivňuje menstruační cyklus a narušuje ho. Ovulace a plodné dny tedy mohou nastat v různých časech cyklu..

p, blockquote 28,0,0,0,0 ->

p, blockquote 29,0,0,0,0 ->

Důležitá je také kvalita jídla. Pro normální fungování orgánů reprodukčního systému musí ženské tělo přijímat požadované množství tuků, bílkovin a sacharidů. Neměli bychom zapomínat na další látky. Nedostatek určitých vitamínů a minerálů může ovlivnit nástup menstruace a oddálit ji.

p, blockquote 30,0,0,0,0 ->

Cigarety a alkohol jsou nepřátelé reprodukčního systému. Chemické látky v tabákovém kouři způsobují nenapravitelné poškození reprodukčních orgánů. 30letá žena, která kouří, má ovariální kapacitu srovnatelnou s kapacitou 40leté ženy. Cigarety a alkohol vedou k časnému stárnutí těla a zkracují období normální plodnosti.

p, blockquote 31,0,0,0,0 ->

Je důležité sledovat doby cyklů a sledovat možné poruchy. Pokud se něco začne zhoršovat, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa. Lékař vám poskytne užitečné rady, jak obnovit menstruaci. V obtížných případech může být také nutná farmakoterapie..

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Stres hraje obrovskou roli ve zdraví ženy. Neustálé zkušenosti, depresivní stavy mají nepříznivý účinek na tělo jako celek, zejména na orgány reprodukčního systému. Stres může vést k hormonální nerovnováze a zastavení menstruace. K úlevě od stresu odborníci doporučují plavání, jógu, větší procházky na čerstvém vzduchu a poslech relaxační hudby.

p, blockquote 33,0,0,0,0 ->

Odborníci také doporučují vzdát se sprchování. Tím, že to uděláte doma, můžete významně ovlivnit mikroflóru pochvy. Jeho porušení se stane faktorem ve vývoji gynekologických onemocnění, která nepříznivě ovlivňují plodnost..

p, blockquote 34,0,0,0,1 ->

Vylepšení plodnosti se neomezuje pouze na jedno doporučení. Žena by měla pravidelně navštěvovat gynekologa, snažit se vést zdravý životní styl a být méně nervózní.

Co je plodná fáze?

Plodná fáze je nejlepším obdobím během menstruačního cyklu, kdy žena může otěhotnět. Dnes se na webu pro matky supermams.ru dozvíte o známkách této fáze a také o metodách výpočtu nejpříznivějšího období těhotenství..

Co je to menstruační cyklus a jakou roli v něm hraje plodná fáze??

Nejprve se vraťme k základům a pochopme pojem „menstruační cyklus“. Každá žena by o tom měla vědět, aby dokázala ovládat okamžik, kdy je ženské tělo připraveno na početí dítěte..

Menstruační cyklus je tedy období, které trvá od prvního dne krvavého výtoku a končí začátkem následující menstruace..

Nejpříznivějším obdobím pro početí dítěte je plodná fáze menstruačního cyklu. Pokud cyklus menstruace trvá v průměru 28 dní, pak fáze, o které uvažujeme, trvá asi 5 dní.

Těhotenství se s největší pravděpodobností může objevit 3 dny před ovulací a několik dní po jejím ukončení.

Aby byl proces oplodnění úspěšný, vajíčko uvolněné z vaječníku trvá až 24 hodin. Samotné spermie nadále žijí ve vagině téměř 3 dny. To vše znamená jen jednu věc: mít sex za účelem plození, musíte začít 2 dny před ovulací, následovat 4denní pokračování.

Na druhou stranu ženy, které neplánují otěhotnět, by také měly kontrolovat nástup plodné fáze, protože během tohoto období jednoduše potřebují další antikoncepční opatření.

Odpověď na otázku, zda je možné otěhotnět v plodné fázi, je tedy jednoznačná: samozřejmě ano!

Jak pochopit, že plodná fáze přišla?

Je možné ze svých pocitů pochopit, že přišlo nejpříznivější období těhotenství? Ano! Ale to není dáno každému.

Existují ženy, které bolestivou bolestí v břiše nebo prudkými kontrakcemi dělohy pochopí: „Začalo to!“.

Hlavní příznaky plodnosti jsou:

 • Bolestivé pocity v jednom z vaječníků;
 • Kolísání hormonálního pozadí, které okamžitě ovlivňuje náladu a pohodu ženy;
 • Změny cervikálního hlenu (tekutina produkovaná děložním hrdlem);
 • Kolísání bazální teploty.

Je velmi dobré, když žena ví, co je plodná fáze cyklu, a dokáže ji nezávisle určit. Dokáže tedy nejen předvídat, ale také urychlit koncepci dítěte..

Metody výpočtu plodné fáze

Ne každá žena může cítit fázi plodnosti. Nebojte se, na to existuje plodný kalendář..

Musíte si jen označit všechny fáze menstruace.

Jaká je plodná fáze u žen? Toto je období, které lze snadno vypočítat na základě znalosti délky vašeho cyklu a délky krvácení..

Je všeobecně známo, že k ovulaci dochází uprostřed cyklu. To znamená, že žena s 28denním cyklem bude mít plodné období 14. den. Tyto výpočty jsou bohužel přibližné a mohou se od vypočítaného data lišit o několik dní..

Mělo by se také vzít v úvahu, že sperma je schopná oplodnění po dobu 72 hodin, proto lze 11. den cyklu považovat za začátek plodné fáze. Tento článek poskytuje příklad výpočtu období plodnosti pro ženu s přihlédnutím k průměrné době cyklu - 28 dní. Ženy, které mají kratší nebo delší cyklus, by měly zvážit tento detail..

Co je to plodná fáze jednoduše? Toto je nejpravděpodobnější doba početí. Pouze v 15% případů se to může stát jindy. Začátek okamžiku ovulace je začátkem plodného období..

Chcete-li přesně vypočítat toto období, musíte dodržovat své měsíční údaje a zaznamenávat data minimálně 6 měsíců. Poté, co uděláte nějakou matematiku, můžete toto období vypočítat sami..

Počátek svého plodného období můžete vypočítat, pokud zvolíte nejkratší cyklus a odečtete číslo 18. Odečtením čísla 11 od celkového počtu dnů nejdelšího menstruačního cyklu vypočítáte konec období plodnosti.

Stránka supermams.ru zdůrazňuje, že metoda plánování těhotenství výpočtem plodné fáze je vhodná pouze pro ženy s pravidelným menstruačním cyklem..

Jak již bylo zmíněno dříve, všechny metody výpočtu plodné fáze mohou mít určité odchylky a poskytovat nepřesné výsledky. Zde přicházejí na pomoc testy pro výpočet nástupu ovulace, které jsou opatřeny podrobnými pokyny a jsou vhodné pro domácí použití..

Pokud víte, co plodná fáze znamená a můžete ji určit, budete mít v blízké budoucnosti příležitost stát se šťastnými rodiči a snadno se vyhnout neplánovanému těhotenství, pokud nechcete..

Okno plodnosti, plodné dny - co to znamená

Ženské tělo pracuje v cyklech, a proto má každá dívka příležitost počítat své plodné dny. Toto je čas spojený s ovulací (uvolněním vajíčka).

Není těžké stanovit datum ovulace - na pomoc přicházejí vzorce, speciální testy, ultrazvuk a další metody.

Pokud neexistují žádné zdravotní problémy, můžete určit okno plodnosti a rychle otěhotnět. Nebo zabránit početí. Je pravda, že někdy se ženám nedaří „chránit“ před těhotenstvím ani v „nejbezpečnějších“ dnech. To je způsobeno jejich vysokou plodností.

Plodnost je vysoká a nízká

Reprodukční věk ženy je věk, ve kterém je schopna reprodukovat potomky. To znamená, že od začátku menstruace do menopauzy je ženské tělo víceméně plodné. Plodnost označuje schopnost ženy otěhotnět, porodit a porodit zdravé děti. Úroveň této reprodukční schopnosti je u všech žen odlišná..

Pro ženy s vysokou mírou plodnosti je snadné počat dítě, těhotenství je snadné a porod končí dobře. Jejich plodnost je tak vysoká, že je pro ně obtížné chránit se před otěhotněním, a to i pomocí antikoncepce. Vysoce plodné ženy mají nejnižší šanci na otěhotnění při užívání antikoncepce (kondomy, hormony, cívky atd.).

Není snadné stát se matkou s nízkou plodností. K tomu bude potřebovat lékařskou pomoc, vyšetření a léčbu..

Ovulace a plodná fáze jsou stejné?

Abyste pochopili, co jsou plodné dny u žen, potřebujete znát některé rysy ženského těla..

Páry, které plánují těhotenství, znají pojem ovulace. Toto je název období, kdy se zralé vajíčko úspěšně vynořilo z dominantního folikulu a je připraveno se setkat se spermatem.

Pojmy ovulace a plodná fáze spolu úzce souvisejí. Ale nejsou si rovni. Faktem je, že životaschopnost vajíčka a spermatu je velmi odlišná. Pokud je vajíčko schopné oplodnění pouze několik hodin (od 10 do 48 hodin), pak „připravenost“ spermií trvá 2–4 dny.

Plodné dny u ženy jsou určeny nejen životem vajíčka, ale také aktivitou spermií. Zárodečné buňky zdravého muže mohou být v těle ženy několik dní. V závislosti na mikroflóře pochvy, stavu děložního čípku a životním stylu se toto období pohybuje od dvou dnů do týdne. Plodnost stoupá, jak se blíží ovulační fáze. Pokud má muž problémy, doba příznivého času na početí se zkrátí. Spermie nebudou schopny udržet svoji aktivitu dlouho.

Plodný den je den, během kterého jsou podmínky pro početí nejpříznivější. Lékaři používají termín úrodné okno. Udávají dobu před, během a po ovulaci. Různé ženy mají různá „okna“: od 2 do 6 dnů. Během tohoto období může dojít k početí..

Příznivá a nepříznivá období pro početí

Vhodné dny pro početí závisí na délce cyklu. Někdy se žena stane plodnou ihned po propuštění, častěji - 1-2 týdny po nich.

Během menstruace

Menstruace je charakterizována velkým vypouštěním krve z genitálního traktu. Toto prostředí je nepříznivé pro spermie. Během menstruace je proto pravděpodobnost otěhotnění nejnižší. Délka neplodných dnů je dána délkou cyklu.

Sexuální styk během menstruace nejenže nepovede k těhotenství, ale může také způsobit nepříjemné následky v podobě zánětu, endometriózy a dalších problémů.

Po menstruaci

Obecně se věří, že první dny po menstruaci jsou nepříznivé pro početí. Lékaři toto tvrzení vyvracejí. Pokud je menstruační cyklus krátký (například 23 dní), dojde k ovulaci přibližně za 8–11 dní. Pokud krvácení trvá 5-7 dní, pak pohlavní styk po dokončení výtoku prostě spadne na dny příznivé pro početí, tj. Plodné.

Nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění po menstruaci je u žen s krátkým cyklem a prodlouženým krvácením a nejnižší u dívek s „lunárním obdobím“ 32 dnů a více a hojným výtokem.

Uprostřed cyklu

Nejlepší dny pro početí dítěte u žen s průměrným menstruačním cyklem spadají do středu. Uvolnění oocytu nastává přibližně 2 týdny po začátku špinění. Během tohoto období cyklu existuje vysoká pravděpodobnost otěhotnění, pokud je interval mezi obdobími stabilní a nepřesahuje 28-30 dní.

Pokud má žena dlouhý cyklus, pak pohlavní styk uprostřed nemusí vést k oplodnění. Plodné dny s 35denním obdobím se vyskytují přibližně 20–21 dní a střed cyklu připadá na 17–18 dní. V této době již vejce ztratilo svoji životaschopnost..

S krátkou přestávkou mezi menstruacemi má žena více dní na otěhotnění. Pokud je jeho trvání tři týdny, pak prostřední spadne na 10. den. Ovulace nastává 8-9 dní po začátku výtoku a prakticky se shoduje s polovinou cyklu.

Před menstruací

Trvání luteální fáze u všech dívek je přibližně stejné a nepřesahuje 14 dní. Doba aktivity žlutého tělíska by neměla být kratší než 9 dní. Před menstruací je snížena plodnost ženy.

Průměrná doba životaschopnosti vajíčka je 1–2 dny. Poté gameta zemře a luteální fáze končí odmítnutím funkční vrstvy. Proto je nepravděpodobné, že pohlavní styk před menstruací povede k početí. Výjimkou jsou ženy s nestabilním cyklem, hormonálními poruchami v aktuálním měsíci a spontánní ovulací..

Plodné dny a antikoncepce

Žena potřebuje informace o plodných dnech ze dvou důvodů: k bezpečnému početí plánovaného dítěte nebo k zabránění těhotenství..

Pokud žena nechce používat antikoncepci, pak, když zná svůj měsíční cyklus a jeho vlastnosti, může se vyhnout neplánovanému těhotenství..

Tato metoda „ochrany“ je však jednou z nejvíce nespolehlivých. Pearl index tedy naznačuje 55-60% pravděpodobnost, že s touto metodou ochrany proti těhotenství nedojde k početí. Podle toho se 40-45% párů, kteří používají kalendářní metodu, stalo rodiči, aniž by to chtěli.

Pearl index - indikátor, podle kterého se počítá spolehlivost antikoncepčních metod.

Tato metoda ochrany nefunguje dobře ze dvou hlavních důvodů:

 • Kvůli stresu;
 • Kvůli opakované ovulaci.

Stresové situace ovlivňují hormony. Odchylky od normálního průběhu života způsobují změny v ženském těle. Zkouška nebo hádka se šéfem, dlouhá cesta nebo náročný den v práci - všechny tyto faktory mohou způsobit hormonální nerovnováhu.

Reovulace se vyskytuje mnohem méně často (lékaři se domnívají, že k ní obvykle může u ženy dojít jednou ročně). Zároveň je nemožné jej předvídat ani vypočítat. To znamená, že několik dní po úspěšném dokončení přirozené „normální“ ovulace dojde k druhé ovulaci. Je to ona, kdo může způsobit nechtěné těhotenství v „bezpečných“ dnech početí.

Výpočet okna plodnosti

Jak vypočítat plodné dny? Již jsme zmínili, že nejoptimálnější doba pro početí je několik dní před a po ovulaci. Během plodného období je „nejodolnější“ sperma, i po několika dnech čekání, připravena oplodnit vajíčko.

Aby tento důležitý čas nezmeškal, používá se k jeho výpočtu několik metod..

Metoda kalendáře

Metoda je velmi jednoduchá, ale ne příliš spolehlivá. Vhodné pouze pro ženy s pravidelnými menstruačními cykly.

Chcete-li vypočítat příznivé dny pro početí, musíte znát délku cyklu (od začátku do začátku menstruace). A trvat 14 dní - to bude den ovulace.

Vysoká pravděpodobnost otěhotnění je zaznamenána v den uvolnění vajíčka, 5 dní před a do 2 dnů po.

 • V 23denním cyklu bude plodné období od 4 do 11 dnů..
 • S 29 dny - koncepce je možná od 10 do 17 dnů.
 • S 34 dny - plodnými dny - od 15 do 22.

Pokud krvácení není pravidelné, pak k výpočtu bude žena muset vést kalendář po dobu jednoho roku. Po určení délky nejkratšího a nejdelšího cyklu vypočítejte pomocí vzorce: od nejkratšího musíte odečíst 19 a od nejdelšího - 10. Ovulace proběhne v přijatém časovém intervalu.

Metoda kalendáře není považována za spolehlivý prostředek prevence těhotenství, i když ji mnozí používají.

Gynekolog vám pomůže určit vhodnou dobu pro početí dítěte. Předepisuje folikulometrii (několik ultrazvuků - obvykle 3-4). Postup se provádí několikrát během cyklu a umožňuje analýzu růstu folikulů. Když graafová bublina dosáhne velikosti 18-22 mm, jsou dobré dny pro početí. Sonolog (ultrazvukový lékař), který několik dní sleduje chování vaječníků, může zhruba vypočítat dobu, po kterou je možné otěhotnět a kdy žena není plodná.

Pokud během folikulometrie velikost Graafovy bubliny dosáhla 20 mm a další den byla v zadním prostoru nalezena kapalina, pak se objevil oocyt - došlo k ovulaci.

Analýza cervikální tekutiny

Největší šance na otěhotnění je během ovulační fáze. V této době se mění poloha děložního čípku a zvyšuje se jeho sekreční aktivita. Výtok, který byl na začátku cyklu vzácný, se stává průhledným a vodnatým. Pacienti říkají, že to vypadá jako vaječný bílek. Cervikální tekutina vám může říci o blížících se plodných dnech, pokud ji pečlivě sledujete v každém intervalu mezi krvácením..

Po ovulaci hlen zhustne a stane se jako hustý krém.

Tabulka bazální teploty

Tato technika vyžaduje od ženy trpělivost a stálost: pro přesné výsledky jsou měření prováděna denně po dobu několika měsíců..

Bazální teplota - teplota v konečníku brzy ráno, kdy je tělo ve stavu úplného odpočinku, a pravděpodobnost vnějších vlivů na něj je minimalizována.

Výsledky jsou zaznamenány ve zvláštním rozvrhu. V první fázi nejsou naměřené hodnoty teploměru vyšší než 36,5 ° C. Několik dní před ovulací se číslo postupně snižuje a dosahuje minimální hodnoty před uvolněním oocytu.

Pokud při příštím měření teplota stoupne o 0,5 stupně nebo více, pak nastaly plodné dny. Tato hodnota zůstane nezměněna po další dva týdny - až do prvního dne následujícího cyklu.

Normální dvoufázový plán BT

Po nástupu ovulace může dojít k dlouho očekávané implantační retrakci (tj. V okamžiku, kdy je oplodněné vajíčko zavedeno do endometria). Den je charakterizován jediným poklesem naměřených hodnot teploměru 3-7 dní po oplodnění..

Pokud po několik měsíců čára na grafu tvrdohlavě nestoupá, je to důvod kontaktovat gynekologa.

Ovulační test

Tato technika je jednoduchá, nevyžaduje žádné výpočty a zvláštní podmínky pro provádění.

Musíte si koupit ovulační test v lékárně. Ve dnech údajné plodnosti se používá stejným způsobem jako těhotenské testy: namočené v nádobě s močí.

Test reaguje na množství estrogenu v těle ženy. Pokud přišla ovulace a přišly plodné dny, zobrazí se dva pruhy, pokud ne, jeden.

Testy nejsou levné a budou trvat několik za cyklus. Navíc při použití této techniky není možné předpovědět nástup další ovulace..

Tradiční metody

Příznivé dny pro početí se určují pomocí nekonvenčních metod. Moderní medicína je nepozná. Zvýšení šancí na oplodnění je indikováno zvýšenou sexuální touhou a bolestmi v břiše..

Lidová znamení naznačují, že je lepší začít s počátkem na rostoucím měsíci. Během nového měsíce a úplňku je pravděpodobnost těhotenství minimální. Krystalizující sliny hovoří o začátku plodného období. Pro experiment je nutné umístit kapku slin na tvrdý povrch a nechat ji uschnout.

Ovulace a početí: chytit za 48 hodin

V plodných, tj. Dnech příznivých pro početí dítěte, můžete otěhotnět. Ale některé páry dělají stejnou chybu - protože si uvědomují, že musí mít sex, cvičí to denně, někdy i několikrát denně. Styk se však musí opakovat s krátkými přerušením, aby byla koncentrace spermií vysoká..

Poté, co vajíčko opustí vaječník, je nutné mít čas na dokončení PA za 36-48 hodin. Lékaři doporučují nečekat na prasknutí folikulu. Okno plodnosti se otevře několik dní před ovulací. Největší šance na otěhotnění je den předtím. Pokud od této chvíle máte pohlavní styk s přestávkou jednoho nebo dvou dnů, brzy otěhotníte.

Menopauza nebo menopauza je fáze v životě ženského těla, která začíná v dospělosti. S ním dochází v těle ke změnám, hormonální funkce je oslabena a menstruační cyklus se zastaví.