Cervikální kanál

Cervikální kanál děložního čípku je anatomická část ženského reprodukčního systému umístěná ve vnitřních pohlavních orgánech. Úspěch výsledku těhotenství a samotného procesu porodu přímo závisí na tomto vzdělání..

Hlavní příčinou problémů s počátkem i ve fázi oplodnění, stejně jako při dalším porodu dítěte, může být nezdravý cervikální kanál. Co to je a důležitost tohoto vzdělávání je maximálně popsána níže. Jeho funkčnost je způsobena potřebou mít základní informace o struktuře a jejích možných změnách způsobujících onemocnění..

Anatomie cervikálního kanálu děložního čípku

Při provádění funkce spojovacího článku ženského systému vnitřních a vnějších pohlavních orgánů je cervikální kanál umístěn ve velmi silné tloušťce děložního čípku. Nestačí dosáhnout své velikosti okamžitě, ale postupně se zvyšuje u dívek od narození do okamžiku plnohodnotné puberty.

Následující uspořádání ženských vnitřních pohlavních orgánů je považováno za normální: děložní dutina začíná vnitřním děložním hltanem a prochází do cervikálního kanálu děložního čípku, který zase prochází do děložního čípku a končí vnějším děložním hltanem procházejícím do pochvy. Díky této anatomické struktuře je možné kontrolovat proces porodu v jeho první fázi..

Existence děložního hltanu umožňuje postupné otevírání cervikálního kanálu. Proces začíná vnitřním děložním hltanem a teprve poté se otevře vnější. Reverzní proces v období po porodu probíhá podobným způsobem: na konci prvního týdne se vnitřní os cervikálního kanálu uzavře a po 3 týdnech - vnější děložní hltan.

Anatomickým rysem je, že po prvním porodu nedojde k uzavření vnějšího osy cervikálního kanálu až do konce, což významně urychluje opakovaný porodní proces.

Cervikální kanál děložního čípku má také rysy struktury jeho histologie. Na rozdíl od exocervixu (jinými slovy je to slizniční kanál, který spojuje dělohu a pochvu, jinak se nazývá cervikální kanál děložního čípku), pokrytý vícevrstvým epitelem plochého nekeratinizujícího typu, je endocervix lemován jednovrstvým epitelem válcového typu. Pro úplné pochopení pojmu a hrozby takového pojmu jako „dysplázie“ potřebujete vědět, že tkáně ENDocervix a EKZocervix jsou odděleny speciální zónou umístěnou v oblasti vnějšího děložního hltanu.

Přítomnost jakékoli patologie systému vnitřních pohlavních orgánů lze předpokládat, když se na ni díváme pomocí speciálního zrcadla vnější krční osy, protože zná její normální anatomický rys. Tyto znalosti nebudou zbytečné pro samotnou ženu, která dokáže rozumně vyhodnotit diagnózu stanovenou odborníky..

Během těhotenství se cervikální kanál upravuje pod vlivem velkého množství produkovaných hormonů a celkové přípravy těla, jakož i porodních cest, zejména při porodu.

Normální je považována za délku děložního čípku řádově 3,5-4,5 centimetru a šířku - 0,5 centimetru. Nesrovnalost mezi těmito parametry nahoru nebo dolů obvykle naznačuje riziko komplikací. Výjimkou z pravidla je fyziologické zkrácení děložního čípku na délku 3,5 centimetru ve třetím trimestru těhotenství, kdy se ženské tělo již maximálně připravuje na porod.

Když je děložní hrdlo zkráceno na 30. týden těhotenství na hodnotu 2-2,5 centimetru, hovoří o existenci isthmicko-cervikální nedostatečnosti. Taková patologie zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu a vyžaduje chirurgický zákrok ve formě pesaru. Tento typ porodního stehu je překážkou dalšího otevírání děložního čípku a kruhového upevnění jeho kanálu. Pesar je rychle odstraněn po celých 8 měsících těhotenství. Pokud není diagnostika provedena a chybí potřebné informace, existuje vysoká pravděpodobnost úmrtí plodu při předčasném porodu..

Reverzní patologie, tj. Prodloužení děložního čípku až na 4,5 centimetru a více, také negativně ovlivňuje proces těhotenství a porodu. Dlouhý děložní čípek, narušující anatomickou strukturu cervikálního kanálu, zvyšuje pravděpodobnost patologií připevnění placenty. V tomto případě je možné nízké, boční nebo střední připevnění..

Možné komplikace při porodu se projevují prodloužením jejich trvání z 12 hodin u žen, které poprvé porodily, az 9 hodin u těch, které porodily dříve. Tato komplikace vzniká na pozadí nepřipravenosti podlouhlého děložního čípku na proces porodu a v důsledku toho k jeho pomalému otevírání. Tvrdost a délka krku neumožňuje, aby došlo k procesu jeho normálního vyhlazení. Tato situace vede ke zvýšení celkového trvání kontrakcí a přepracování porodní ženy, což prohlubuje slabost porodu. Tato situace vyžaduje pro stimulaci přímý lékařský zásah specialistů.

Podlouhlý děložní čípek navíc může kvůli své nepřipravenosti zasahovat do procesu sestupu přítomné části dítěte do porodních cest. Tento stav zvyšuje riziko hypoxie plodu a vyžaduje pomoc lékařů..

Je třeba také říci o důležité ochranné funkci cervikálního kanálu děložního čípku. Žlázy endocervikálního epitelu, které jsou ve zdravém stavu, produkují velké množství sekrece, která se hromadí a vytváří slizniční zátku, která brání vstupu cizích mikroorganismů do děložní dutiny po celou dobu těhotenství. Zástrčka se uvolní přirozeně v předvečer nástupu porodu.

Závěrem z výše uvedeného vyplývá, že cervikální kanál plní mnoho důležitých funkcí souvisejících s reprodukčním životem ženy. Proto je nutné přistupovat k porušením, která s ním souvisejí, se zvláštní péčí a pravidelně provádět veškerou potřebnou diagnostiku..

Nemoci cervikálního kanálu děložního čípku

Bez ohledu na stav těhotenství a věk ženy jsou poruchy cervikálního kanálu vážným problémem spojeným s rizikem neplodnosti..

Patologické stavy cervikálního kanálu se obvykle dělí na:

 • Strukturální abnormality cervikálního kanálu.
 • Zánětlivá onemocnění.
 • Vzhled novotvarů.

Strukturální abnormality cervikálního kanálu

Strukturální abnormality cervikálního kanálu jsou zase rozděleny na vrozené a získané. Vrozené anomálie obvykle pokrývají oblast celého ženského pohlavního systému. Některé patologické stavy se mohou nacházet ve struktuře dělohy nebo pochvy. V praxi jsou deformity získané během chirurgického zákroku častější, stejně jako strukturní anomálie, které vznikly v procesu jizvení nebo pájení. Nejběžnější jsou kruhový kanál, zúžení a obstrukce cervikálního kanálu děložního hrdla..

Kruhový kanál děložního čípku je v lékařské praxi odchylkou v orgánech reprodukčního systému, která se vyznačuje výskytem formací. Změny, které probíhají, mohou negativně ovlivnit jak samotnou možnost oplodnění vajíčka, tak celý proces porodu dítěte jako celku. Důvodem této deformace je prasknutí vnitřních orgánů, jejich rychlá obnova a nesprávná fúze. S tímto typem patologické změny v cervikálním kanálu netrpí jeho hlavní reprodukční funkce při zachování spojení dělohy s vaječníky. Falešná kontrakce svalových vláken však může způsobit komplikace při následném porodu, způsobit diskoordinaci aktivity a v důsledku toho problémy s otevřením děložního čípku. Tato deformace nevyžaduje ošetření. Provádí se pouze symptomaticky za přítomnosti jakýchkoli komplikací.

Když cervikální kanál dosáhne velikosti menší než 0,5 centimetru a jeho strnulosti, mluví o zúžení cervikálního kanálu. Taková patologie se může projevit jako porušení normálního menstruačního cyklu ženy podle typu oligomenorey: prodloužení doby výtoku se snížením samotného objemu v důsledku zúžení a interference s menstruačním procesem.

Pokud jde o těhotenství a průběh pracovního procesu za přítomnosti této anomálie, proces závisí na hormonálním pozadí ženy a průběhu pracovní činnosti s dynamikou otevírání děložního čípku a dalšího porodu. V případě opačné situace a v podmínkách špatné práce je však zúžení cervikálního kanálu jedním z přímých indikátorů císařského řezu. Nejtěžší formou patologie je obstrukce kanálu..

Obstrukce cervikálního kanálu děložního čípku je patologie, která vyžaduje naléhavou lékařskou operaci a přímo ohrožuje život ženy. Projevem této anomálie je přítomnost mechanické překážky, která narušuje normální tok menstruace a jejich hromadění. Příznakem tohoto stavu, který se nazývá hematometr, je výskyt silné bolesti v břišní dutině, napětí v přední stěně a opakované zpoždění menstruace. Děloha je cítit na napětí a akutní bolest.

Zánětlivá onemocnění

Nejběžnějším zánětlivým onemocněním je endocervicitida. Toto porušení je charakterizováno přítomností fokálního zánětu samotného cervikálního kanálu. Jakýkoli mikroorganismus s jakoukoli úrovní patogenity, který přirozeně vstupuje do prostředí cervikálního kanálu, se může stát faktorem etiologického typu takového onemocnění. Příznaky endocervicitidy jsou hnisavý výtok, nepohodlí, které se mohou objevit při pohlavním styku nebo dokonce v klidu, menstruační nepravidelnosti. Kromě příznaků samotného reprodukčního systému může být onemocnění vyjádřeno zvýšením tělesné teploty, intoxikací těla, přítomností abnormalit v obecném krevním testu. Léčba tohoto onemocnění se provádí dvěma způsoby najednou:

 • Místní léčba zahrnuje výplach vaginálního prostředí speciálními antiseptiky, použití vaginálních čípků a zvýšenou hygienu vnějších pohlavních orgánů.
 • Obecná léčba se týká sedmidenního cyklu antibiotik a terapie symptomů, které se objeví. Přirozeně je po celou dobu léčby sexuální styk zakázán. Pravidelní partneři podstoupí léčbu společně. Pokud existuje několik takových partnerů, pak by to situaci jen zhoršilo..

Vzhled novotvarů

Pokud jde o novotvary, mohou být benigní i maligní. Nejběžnějším typem benigního novotvaru je polyp cervikálního kanálu. Tato porucha je hmota, která vypadá jako květák na tlustém stojanu. Tuto formaci lze snadno vidět. Nejběžnější příčinou je lidský papilomavirus, který kvůli vysoké úrovni tropismu infikuje epiteliální buňky vnitřních pohlavních orgánů. Místní forma onemocnění je vzácná. Polyp cervikálního kanálu je nejčastěji lokalizován na několika místech a vzájemně kombinuje "ostrůvky". Odstranění polypu cervikálního kanálu závisí na konkrétním případu a příznacích.

Cysta je další běžná patologie cervikálního kanálu děložního hrdla. Tento novotvar má vysokou rychlost růstu, jemnou strukturu a je naplněn kapalnou infekční složkou. Kvůli omezenému prostoru v cervikálním kanálu jsou časté případy prasknutí cysty, když je vystřelen veškerý její obsah. Navzdory možné nepřítomnosti příznaků vyžaduje cysta komplexní léčbu odborníky. Cystickou výplní může být také menstruační tok. Tato cysta se bude jmenovat endometrioid. Takový novotvar se může dobře stát předmětem chirurgické léčby..

Mezi maligní novotvary patří především rakovina děložního hrdla. Jedná se o poměrně vzácný typ patologie ve srovnání s jinými lokalizacemi rakoviny. Hlavním nebezpečím této formace je její asymptomatičnost, proto ji lze odhalit náhodným vyšetřením již v pozdějších stadiích, kdy má nemoc čas na šíření metastáz do dalších orgánů. V případě včasného zjištění rakoviny děložního hrdla se provádí komplexní léčba, zahrnující jak radikální chirurgické metody pro úplné odstranění dělohy, tak nejbližších postižených lymfatických uzlin, a radiační terapii..

Diagnostika patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Aby se vyloučila přítomnost patologií, provádí se komplexní vyšetření ženy.

Nejprve se provede rozhovor s pacientkou, během kterého jsou podrobně popsány všechny stávající příznaky a je sestavena úplná historie ženy, včetně určení data nástupu poslední menstruace a údajů o ní. Vyšetření se provádí pomocí speciálního zrcadla zevního děložního hltanu. Přítomnost polypózy v pochvě naznačuje možnost existence polypů a hlouběji v cervikálním kanálu samotného děložního čípku. Tímto způsobem navíc vidíte přítomnost možného výtoku (krvavého nebo hnisavého), charakteristického pro prasklou cystu cervikálního kanálu.

Hlavním krokem v diagnostice patologií je roztěr. Pro objektivitu výsledků je odebrán nejen nátěr z cervikálního kanálu, ale také z mezilehlé zóny. Výsledné nátěry se podrobí histologickým a cytologickým vyšetřením.

Díky cytologii je diagnostikována metaplazie - prekancerózní patologie děložního čípku, což je nebezpečné onemocnění. Histologie dává představu o přítomnosti dalších nemocí.

Hlavní typy tahů jsou:

 • histologie zdravého pacienta;
 • změny v nátěru benigní nebo zánětlivé povahy;
 • intraepiteliální neoplazie cervikálního kanálu;
 • metaplazie první úrovně - přítomnost dysplastických buněk, distribuovaných ne více než 1/3 epiteliálního krytu;
 • metaplazie druhé úrovně - přítomnost dysplastických buněk, distribuovaných ne více než 2/3 epiteliálního krytu;
 • metaplazie třetí úrovně - přítomnost dysplastických buněk rozložených na více než 2/3 bez invaze do bazální membrány;
 • předpoklad rakoviny;
 • rakovina;
 • je nutný druhý nátěr - kvůli nedostatku jakéhokoli typu epitelu.

Vzhledem k tomu, že nátěr začíná od typu 3, jsou zapotřebí další vyšetření.

Během těhotenství se cervikometrie provádí na plánovaném ultrazvuku, který určuje parametry cervikálního kanálu děložního čípku. Když je zjištěna některá z indikovaných patologií, je rozhodnuto o nejbezpečnější nápravě stavu ženy. Například polyp cervikálního kanálu během těhotenství je pozorován dynamicky, aniž by se uchýlil k radikálním metodám chirurgického zákroku.

Operace cervikálního kanálu

Je velmi obtížné dostat se do samotného cervikálního kanálu, takže operace na něm jsou extrémně vzácné. Zpravidla se operují samostatné lokalizované oblasti podléhající patologiím. Nejběžnější jsou minimálně invazivní zásahy, jsou-li indikovány.

Porušení struktury cervikálního kanálu děložního čípku je korigováno bougienage kanálu. Spočívá v korekci tvaru kanálu pomocí speciálního nástroje - bougie, což je kovový nástroj, který se vybírá individuálně. Postup se několikrát opakuje, dokud se nedosáhne požadovaného výsledku..

Z chirurgických metod léčby polypů se používá kryodestrukce - laserové vypalování lokalizace polypů pomocí kapalného dusíku. Po kauterizaci polypů odpadnou samy.

Populární metodou je laserová terapie, která funguje jako skalpel..

Jako diagnostická metoda i pro terapeutické účely se provádí kyretáž cervikálního kanálu. Tato metoda se také používá, pokud existuje podezření na přítomnost cizího tělesa v cervikálním kanálu, včetně mimoděložního těhotenství a komplikací v poporodním období. Méně často se používá k léčbě polypózy, která má více lézí nebo nereaguje na minimálně invazivní léčbu.

Výsledek

Cervikální kanál, který plní spojovací funkci v ženském systému vnitřních a vnějších pohlavních orgánů, je důležitou a nedílnou součástí reprodukčního systému. Normální stav této anatomické formace zajišťuje fungování procesů početí, plodu a úspěšného porodu. Pravidelné prohlídky kanálu a včasná diagnostika chorob pomohou vyhnout se chirurgickému zákroku a udržovat zdraví žen po mnoho let.

Nemoci cervikálního kanálu u žen

Anatomie ženského těla je poměrně složitá. Procesy vyskytující se v genitáliích jsou obzvláště složité. Dívky přemýšlejí o svém reprodukčním potenciálu blíže k pubertě. Takové přednášky se často konají ve školách. Často však zůstává mnoho otázek. Dívky se učí pouze obecný obraz, aniž by zacházely do podrobností, které mohou následně vést k vážným nemocem. Například jen málo lidí ví o existenci cervikálního kanálu (CC). Pouze ženy, které porodily, takový termín jistě slyšely, protože během těhotenství hraje ústřední výbor velmi důležitou roli.

Cervikální kanál je mezera mezi dělohou a pochvou, která začíná vnějším hrdlem a končí vnitřním. Jednoduše řečeno, poskytuje „propustnost“ mezi dělohou a vnějšími pohlavními orgány.

Anatomie

Anatomicky je CC „průchod“, který je umístěn uvnitř děložního čípku. Spojuje dělohu a pochvu. Na obou stranách má otvory, které se nazývají hltan. U nulipární ženy by měla být délka cervikálního kanálu v rozmezí 35–45 mm, u žen po porodu se tento parametr může z různých důvodů lišit..

Kanál je lemován epitelem. Jeho práce je regulována hypofýzou mozku. Hypofýza ovlivňuje produkci hormonů, které řídí práci děložního čípku. Kanál má porézní strukturu. V té či oné době se póry mohou zužovat a rozšiřovat, v závislosti na funkcích, které je třeba provést..

Jeho hlavní funkcí je produkce určitého sekretu nebo hlenu, který chrání ženu před infekcemi, potratem nebo pomáhá otěhotnět..

Funkce během menstruačního cyklu

Cervikální kanál plní během menstruačního cyklu různé funkce. Například v počátečním období (luteální fáze: od začátku menstruace do ovulace) vajíčko dozrává a poté je připravuje na oplodnění. CC se v tomto období prodlužuje, ztuhne, vytvoří se sliznice, aby nemohly proniknout infekce. Hlen je viskózní, má kyselé prostředí, ve kterém umírají nejen bakterie, ale také spermie.

Pak dojde k ovulaci. Během tohoto období se celé tělo ženy připravuje na těhotenství. Cervikální kanál je zvětšen, je kratší a měkčí. Hlen má tenčí konzistenci. Složení se mění na zásadité, což je přátelské k spermatu. Díky těmto změnám spermie snadno překonají vzdálenost k vejci, oplodnění je s největší pravděpodobností během tohoto období..

Pokud dojde k početí, děložní čípek se prakticky uzavře. Hlen se stává velmi lepkavým a viskózním. Vytvoří se zátka. Je nutné chránit plod před vnějšími infekcemi, zabraňuje předčasnému potratu.

Pokud nedošlo k oplodnění, vajíčko je zničeno a poté vyloučeno endometriem (začíná nový cyklus, začíná menstruace). V tomto případě hlen cervikálního kanálu opět změní své složení na kyselé. Jeho délka se zvětšuje a póry se zužují.

Kanál během těhotenství

Těhotenství je zvláštní období. V tuto chvíli jsou všechny funkce ženského těla vyladěny tak, aby udržovaly malý život. Cervikální kanál během těhotenství hraje důležitou roli. Vykonává mnoho funkcí, pomáhá tělu udržovat těhotenství.

První věc, která se stane po oplodnění, je, že se začne tvořit slizniční zátka, která chrání dělohu před vnějšími vlivy. Hlen v cervikálním kanálu je hustý, vyplňuje celý prostor a odchází až před porodem.

V prvním trimestru je cervikální kanál uzavřen (během normálního průběhu těhotenství). Toto období je nejnebezpečnější z důvodu možného potratu. Cervix má ochrannou funkci, zabraňuje potratu.

Ve druhém trimestru nedochází k žádným zásadním změnám. Nejnebezpečnější během tohoto období je expanze cervikálního kanálu během těhotenství. To může vést k předčasnému porodu, a protože dítě je stále příliš malé, je nutné expanzi okamžitě zastavit. K tomu je na vnějším hltanu děložního hrdla nainstalován pesar - speciální zužující kroužek, který neumožňuje otevření hltanu. Ženy obvykle chodí s pesarem do 36–38 týdnů, kdy zmizí riziko předčasného dítěte. Důvody pro rozšíření cervikálního kanálu mohou být různé, hlavní věcí je okamžitě zabránit tomuto procesu.

Ve třetím trimestru se cervikální kanál „připravuje“ na nadcházející porod. Po 35–37 týdnech může sliznice postupně odcházet. Kanál pomalu měkne, rozšiřuje se a zkracuje se. Během tohoto období může vnější hltan projít až dvěma prsty, nejedná se o patologii. Výtok sliznice naznačuje, že k porodu dojde nejpozději o 2 týdny později..

Během porodu se děložní čípek velmi zkracuje. Expanze začíná vnitřním hltanem, poté se postupně otevírá vnější. V okamžiku úplného odhalení děložního čípku (asi 10 prstů nebo 10 cm) se dítě narodí. Právě úplné odhalení poskytuje dítěti nejméně traumatický průchod porodními cestami.

Po porodu se vnitřní hltan neuzavře okamžitě, pouze po 5–7 dnech. Vnější hltan zůstává otevřený po dobu 20 až 40 dnů. Toto období je pro ženu velmi nebezpečné, protože pohlavní orgány nejsou chráněny před infekcemi. Je zakázáno vykoupat se, mít intimní vztahy.

Někdy se během porodu objeví komplikace. Kvůli nezralosti se děložní čípek neotevírá dobře, lékaři často musí děložní čípek rozšiřovat ručně.

Nejběžnější nemoci

Ženský reprodukční systém je bohužel často náchylný k různým chorobám. Mnoho z nich není nebezpečných, jsou léčeni léky. Ostatní musí být chirurgicky ošetřeni..

Cervikální kanál není výjimkou, může mít jak vrozené patologie, tak získané.

Vrozená onemocnění jsou:

 1. Atrézie cervikálního kanálu je vrozená patologie, která implikuje obstrukci kanálu. To může být v pokročilých případech fatální. Ale to se stává velmi zřídka. U atrézie je kanál mezi dělohou a pochvou zcela zablokován. Hlavní příznaky jsou: žádná menstruace, žádný vaginální výtok. Může být léčen pouze chirurgicky.
 2. Dvoukanálový reprodukční systém. Velmi vzácné. Znamená to vrozenou patologii, při které jsou vytvořeny dva cervikální kanály spojené s jednou dělohou. Lze jej upravit pouze chirurgickou metodou. Pokud je provedeno správně, obnoví se reprodukční funkce. Pravděpodobnost vývoje těhotenství bez patologií je velmi vysoká.

Mezi získané nemoci patří:

 1. Endocervicitida. Zánět cervikálního kanálu děložního čípku v důsledku pohlavně přenosných infekcí. Léčba zánětu cervikálního kanálu se provádí antibiotiky. Příznaky zánětu cervikálního kanálu: svědění, atypický cervikální výtok, bolest při močení.
 2. Stenóza cervikálního kanálu. CC je značně zúžen, a proto jsou narušeny reprodukční funkce. Stenóza se vyskytuje v důsledku častých potratů, operací nebo v důsledku pokročilého zánětu v cervikálním kanálu. V závislosti na příčině stenózy lékař předepisuje léčbu buď pilulkami, nebo chirurgickým zákrokem. Mezi příznaky patří silná bolest v podbřišku, neschopnost močit.
 3. Benigní novotvary v cervikálním kanálu. Jsou nebezpečné v tom, že způsobují zúžení kanálu, mohou vést k neplodnosti. Jsou odstraněny chirurgicky. Zaznamenává se vysoký stupeň účinnosti této metody léčby. Mezi benigní nádory patří nádory (myomy, myomy atd.), Polypy (mohou mít hormonální povahu, v tomto případě nevyžadují léčbu, přecházejí samy), cysty.
 4. Maligní nádory. Například adenokarcinom. Maligní formace způsobují rakovinu, jsou velmi nebezpečné a vyžadují okamžitou léčbu.

Všechna onemocnění CC jsou doprovázena změnou povahy výtoku, krvavým výtokem, svěděním, bolestmi v podbřišku. Pokud zjistíte známky nemoci, vyhledejte lékaře.

Diagnostika

Při kontaktování lékaře se stížnostmi první věc, kterou udělá, je provedení externího vyšetření pomocí gynekologického zrcadla. Podle povahy vnějšího hltanu lze předpokládat diagnózu. Pak určitě rozmaže flóru. Po obdržení výsledků může lékař předepsat další diagnostické metody: ultrazvuk, testy (OAK, OAM). Po provedení všech nezbytných diagnostických metod předepíše gynekolog léčbu.

Cervikální kanál je orgán, o kterém se žena učí nejčastěji během těhotenství. Musíte však neustále sledovat své zdraví. Lékaři doporučují absolvovat preventivní gynekologickou prohlídku dvakrát ročně. To ochrání ženu před nepříjemnými chorobami..

Co je to cervikální kanál u žen

Léčba onemocnění cervikálního kanálu děložního čípku

Na naši kliniku se hlásí pacienti s různými ženskými chorobami. Mezi nimi lékaři kliniky často diagnostikují patologie cervikálního kanálu děložního čípku: polypy, cysty, záněty atd..

Hlavní funkcí pohlavních orgánů je reprodukční funkce a je velmi důležité, aby jejich nemoci nemohly vést k neplodnosti nebo menstruační dysfunkci. Každá žena by proto měla podstoupit preventivní prohlídky alespoň jednou ročně..

Gynekologové pracující na klinice pomohou diagnostikovat a léčit onemocnění včas. Čím dříve je nemoc detekována, tím větší je šance na její vyléčení a ne chronizaci.

Co je to cervikální kanál

Vnitřní ženské pohlavní orgány jsou umístěny v dolní části břicha a sestávají z děložního čípku, který je viditelný při pohledu do zrcadel, a těla dělohy, které se nachází v břišní dutině (pánvi). Vejcovody vyčnívají z dělohy (z jejích rohů) a vaječníky jsou umístěny pod vejcovody na obou stranách. Cervix je válcový nebo kuželovitý.

Příroda hodně přemýšlela a v zájmu ochrany ženského těla před infekcemi pocházejícími z pochvy a udržení těhotenství během těhotenství existují 2 zúžení v cervikálním kanálu, takzvaný hltan (vnitřní hltan a vnější hltan). Lékař zkoumá vnější hltan během vyšetření v „zrcadlech“. Tečkovaný hltan - typický pro nulipární ženy, podobný štěrbině - pro porod nebo potrat.

Uvnitř krku je cervikální kanál. Je to cervikální kanál, který tvoří spojení mezi vnějšími a vnitřními orgány. To je skrz něj, že infekce z pochvy může vstoupit a rozšířit se do břišní dutiny. Během porodu se děložní čípek zkracuje a dítě se rodí vyhlazeným cervikálním kanálem. Kanál, děloha a pochva tvoří porodní kanál.

Vnitřní vrstva cervikálního kanálu je lemována epitelem, který produkuje hlen. Epitel je hormonálně závislý a produkuje jiné tajemství v závislosti na dni menstruačního cyklu. Na základě hlenu v cervikálním kanálu, uprostřed menstruačního cyklu, určí lékař „příznak zornice“ - známku ovulace. Během těhotenství tvoří epitel v hlenu děložní hlen - zátka, jejíž výtok je předzvěstí nástupu porodu.

Při pohledu na zrcadla lékař věnuje pozornost povrchu děložního čípku. Pokud je hladká, světle růžová, pak není problém. Lékař zkoumá hranici cervikálního epitelu a epitelu cervikálního kanálu. Pokud je hranice epitelu posunuta nebo existuje erozivní povrch, lékař popisuje umístění a velikost identifikované patologie. Kromě vizuální prohlídky může lékař provést Schillerův test zabarvením cervikální sliznice roztokem obsahujícím jód. Kromě toho lze provést kolposkopii.

Během postmenopauzy, stejně jako během těhotenství a po porodu dochází ke změnám na děložním čípku. Během menopauzy se tedy sliznice zbledne, tajemství se nevytváří, v pochvě je sucho. Lékař každoročně provádí ženské seškrábání pro onkocytologii pomocí speciálního kartáčku z cervikálního kanálu a z povrchu děložního čípku, aby včas odhalil onkologická a předonkologická onemocnění. Během těhotenství má děložní čípek cyanotickou barvu..

Jedná se o normální fyziologické změny, ke kterým dochází po určitou dobu..

Cervikální kanál nepodléhá cyklickým změnám spojeným s menstruačním cyklem. Pouze během ovulace se zvyšuje sekrece.

Patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Často na naši kliniku přicházejí ženy, které si stěžují na zvýšené sekrece z pohlavního ústrojí, jejich nepříjemný zápach, krvavé výtoky po pohlavním styku.

Během vyšetření lékař vidí pouze děložní čípek a vnější osy cervikálního kanálu. Hlavní nemoci diagnostikované u pacientů na základě vyšetření v zrcadlech a mikrobiologického výzkumu:

• Cervicitida, což je zánět cervikálního kanálu děložního čípku (lze diagnostikovat po vyšetření nátěrů). Při dlouhodobé neléčené cervicitidě může dojít k fúzi stěn nebo ucpání cervikálního kanálu. Léčba cervicitidy se omezuje na jmenování protizánětlivé léčby a lokální léčby děložního čípku a pochvy.

• Polypy jsou benigní novotvary, jejichž příčinou je stejný zánětlivý proces. Růst polypu v cervikálním kanálu může být vyvolán hormonálními poruchami, stejně jako traumatem děložního čípku během porodu nebo potratu. Naši lékaři odstraňují polypy chirurgicky. Kromě toho je předepsána souběžná léčba. Polypy vyžadují chirurgickou léčbu a po jejich histologickém vyšetření je předepsána adekvátní terapie.

• Zúžení, zakřivení cervikálního kanálu - při provádění ultrazvuku malé pánve lékař nutně popisuje délku a průběh cervikálního kanálu, popisuje neviditelnou část děložního čípku. Pokud je zjištěno nebo existuje podezření na zúžení, zakřivení cervikálního kanálu nebo částečné ucpání kanálu, lékař navrhuje vyšetření cervikálního kanálu pomocí optického hysteroskopu. Pokud se plánuje léčba neplodnosti pomocí metod ART, měl by lékař provádějící manipulaci s inseminací nebo přenosem embrya vzít v úvahu všechny nuance struktury cervikálního kanálu, jeho umístění vzhledem k děloze. V případě potřeby se provádí bougienage cervikálního kanálu, disekují se synechie, provádí se protizánětlivá léčba.

Přečtěte si o patologii viditelné části děložního čípku v části KOPOSKOPIE.

Pokud jsou zjištěny patologické stavy cervikálního kanálu děložního čípku, lékař vám určitě předepíše další vyšetření: testy urogenitálních infekcí, nátěr PAP, pomocí kterého můžete zjistit vývoj rakoviny v raných stádiích, kolposkopie, biopsie atd..

Měli byste pečlivě sledovat své zdraví a při prvních nepříjemných nebo bolestivých příznacích vyhledat pomoc od gynekologa. Lékaři naší kliniky mají bohaté zkušenosti, rozsáhlé znalosti a praxi, takže určitě pomohou určit onemocnění a předepíší účinnou léčbu. I když nemáte žádné stížnosti, nezapomeňte podstoupit každoroční prohlídku odborníkem: pak budete vědět, že je vše v pořádku s vaším zdravím..

Anatomie cervikálního kanálu a možné patologie

Nejdůležitější věcí pro ženu je narození jejího dítěte. Při této příležitosti musíte pečlivě sledovat své zdraví. Ženský reprodukční systém má složitou strukturu. Nejdůležitějším orgánem je hypofýza, která uvolňuje hormony, které ženám umožňují otěhotnět. Reprodukce závisí také na práci genitálií. Cervikální kanál je průchod děložního čípku přímo do dělohy.

stav cervikálního kanálu je pro normální průběh porodu velmi důležitý

Co je to cervikální kanál

Cervikální kanál je kanál děložního čípku. Skládá se z vnitřního a vnějšího otvoru o průměru asi 2–3 mm. Během vyšetření má vnější hltan u pacienta, který ještě nerodil, bodový tvar a po narození dítěte nebo ukončení těhotenství je štěrbinovitý. Infekce z pochvy může proniknout kanálem a rozšířit se do břišní dutiny. Úspěch těhotenství a porodu závisí hlavně na cervikálním kanálu. Hlavním důvodem, proč si pár nemůže představit, je nezdravý kanál.

Který lékař zkoumá

Orgán je vyšetřen gynekologem. Nejprve se provádí kompletní studie těla. Mluví s ženou, ptají se na příznaky, datum poslední menstruace. Na gynekologickém křesle se provádí vyšetření pomocí speciálního zrcadla. Pokud jsou v pochvě polypy, může to znamenat jejich přítomnost a hlouběji. Kromě toho můžete pomocí zrcadla vidět přítomnost výtoku krve nebo hnisu..

Hlavním krokem v diagnostice patologických změn je roztěr. Pro přesnější výkon je třeba vzít nejen ze samotného kanálu, ale také ze střední zóny. Poté jsou nátěry odeslány na histologii a cytologii. Cytologické vyšetření může naznačovat přítomnost prekancerózní patologie, která je nebezpečná. A histologie poskytuje pohled na další nemoci.

Důvody pro uzavření kanálu

Na průnik spermií do vajíčka má vliv lumen děložního čípku. Zmenšení cervikálního kanálu je diagnostikováno, pokud je velikost menší než 8 mm. Pokud se děložní čípek uzavře, lékař nejčastěji diagnostikuje stenózu. Od ostatních onemocnění se liší následujícími způsoby:

 • porušení menstruačního cyklu (absence menstruace);
 • bolestivý pocit při krvácení;
 • neschopnost otěhotnět;
 • bolest při pohlavním styku;
 • patologický proces v močových cestách;
 • akumulace menstruace v děloze, kvůli tomu se táhne;
 • mdloby;
 • porušení střevní funkčnosti;
 • nevolnost.
Můžete mít podezření na problém s porušením menstruačního cyklu.

Vzhledem k tomu, že je lumen cervikálního kanálu zúžen, je téměř nemožné počat dítě. Proto by mělo být provedeno bougienage. Pokud se pacientovi podařilo zúžit lumen, je možné počat dítě, existuje vysoká pravděpodobnost problémů během porodu a císařského řezu.

Hlavní důvody, proč může být kanál uzavřen:

 • užívání léků;
 • chirurgické ukončení těhotenství;
 • infekce v těle. Například: syfilis, toxoplazmóza a další;
 • rakovina děložního čípku;
 • špatné škrábání.

Nejčastěji dochází ke zúžení lumenu v důsledku nějakého druhu poranění nebo zánětu, což vede k fúzi povrchů. Extrémní fáze - obstrukce kanálu, která vyžaduje povinný chirurgický zákrok.

Při obstrukci dochází k akutní bolesti v dolní části břicha, napětí v břišní stěně.

Co je to atrézie

Proces, kdy stěny děložního čípku rostou společně a jeho dutina zmizí, se nazývá atrézie. Patologie se projevuje absencí menstruace, bolestivými pocity v dolní části břicha, zánětem pohlavních orgánů.

Stěny cervikálního kanálu se mohou hojit

Důvody pro rozšíření kanálu

Pokud žena ještě nerodila, je povolena šířka až 8 mm. Hodnotu nad tímto číslem lze považovat za rozšíření. Existuje mnoho důvodů, proč se kanál rozšiřuje. Tyto zahrnují:

 • polypy;
 • Nabotovova cysta;
 • myom;
 • endometrióza;
 • adenomyóza;
 • zánětlivý proces v cervikálním kanálu akutní nebo chronické povahy;
 • velké nádory, které protahují orgán.

Může dojít k zánětu kanálu

Nejčastější patologií je zánětlivý proces v kanálu (endocervicitida). To je způsobeno strukturou samotného kanálu. Obvykle se zánětlivý proces nejprve objeví v pochvě a pronikne do děložního čípku, objeví se kolpitida.

Pokud porušení není vyléčeno včas, nemoc se změní na vleklou, pomalou formu s vážnými komplikacemi.

Příznaky zánětlivého procesu:

 • horečka;
 • narušení těla v důsledku pronikání patogenních bakterií;
 • změna krevního obrazu.
Pokud teplota stoupne, mohl začít zánět

Místní a obecná léčba se používá jako léčba zánětlivého procesu. V prvním případě se používá sprchování antiseptiky, zavedení čípků s antibakteriálním léčivem a hygiena orgánů. Při obecné terapii pomáhají antibiotika i vyloučení pohlavního styku.

K jakým onemocněním kanálu dochází

Patologické změny v kanálu hrají pro ženu velmi důležitou roli. Všechny patologie lze rozdělit do 3 skupin.

Strukturální a strukturní anomálie

Anomálie se dělí na vrozené a získávají se v procesu vitální činnosti. Mezi tyto anomálie patří:

názevPopis
Kruhový kanálPatologický proces, při kterém má kanál tvar nálevky. Vyskytuje se v důsledku prasknutí vnitřních orgánů během porodu nebo chirurgického zákroku. Příznaky patologie mohou chybět, protože jsou zachovány všechny funkce pohlavních orgánů. Problémy se objevují ve druhém těhotenství. Pokud nastanou komplikace, může být předepsána léčba.
Cervikální ektopieJedná se o patologii, která je doprovázena šířením epitelu mimo kanál. Toto onemocnění je v zásadě asymptomatické. Pak dochází k porušení ve formě bolestivého pocitu při pohlavním styku, pocitu pálení ve vaginální oblasti, výtoku krve.

Zánět

Endocervicitis je nejčastější zánět. Léčba spočívá v užívání protizánětlivých léků a topických léků.

Z tohoto videa můžete zjistit, co je stenóza cervikálního kanálu:

Nádory

Všechny nádory jsou benigní nebo maligní. První typ zahrnuje:

 • Polypy - objevují se v důsledku penetrace viru papilomu.
 • Cysta je novotvar, který má tenkou stěnu s tobolkou, která obsahuje rostoucí tekutinu. Příliš velké zvětšení tobolky může vést k prasknutí cysty. Novotvar je asymptomatický a je detekován náhodně pomocí ultrazvukové diagnostiky.
 • Rakovina je vzácná, ale velmi nebezpečná, protože je bez příznaků. Maligní nádor je diagnostikován v pozdější fázi. Formy 1 a 2 jsou léčeny radioterapií. V pozdějších fázích je zapotřebí soubor opatření.

Kdy navštívit lékaře

Specialista musí být navštíven jednou za šest měsíců za účelem vyšetření. Pokud máte příznaky onemocnění kanálu, měli byste také přijít na schůzku do nemocnice. Běžné příznaky:

 • výtok z pohlavního orgánu hlenu různé konzistence;
 • krev během pohlavního styku;
Navštivte svého lékaře ohledně bolesti v podbřišku
 • trauma během pohlavního styku;
 • rozmazání výtoku krví;
 • bolest při pohlavním styku;
 • neschopnost otěhotnět;
 • bolest a pálení v genitální oblasti;
 • tahání bolesti v dolní části břicha.

Je to velmi důležitý orgán v ženském reprodukčním systému. Ovlivňuje menstruaci, oplodnění, těhotenství a porod. Aby se předešlo komplikacím v budoucnu, je nutné všechny nově vznikající nemoci léčit včas. Žena by měla pečlivě sledovat své zdraví a při prvním projevu příznaků se poradit s lékařem - gynekologem.

Úloha cervikálního kanálu v těhotenství

Většina nastávajících matek před prvním těhotenstvím si ani neuměla představit, co je to cervikální kanál. Jen málo lidí ví, kde je a jakou funkci vykonává. Ale protože cervikální kanál během těhotenství hraje důležitou roli, musíte o něm vědět co nejvíce..

 1. Co je cervikální kanál a k čemu slouží
 2. Jak se děložní hrdlo mění během těhotenství
 3. Problémy s cervikálním kanálem během těhotenství
 4. Vyšetření kanálu během těhotenství
 5. Sazby kanálu během těhotenství
 6. Známky patologie u těhotné ženy
 7. Pokud je cervikální kanál rozšířený, co dělat
 8. Léčba a prevence ICI u těhotných žen
 9. Nechirurgická metoda
 10. Operativní léčba
 11. Video: cervikální kanál během těhotenství

Co je cervikální kanál a k čemu slouží

Lékaři to také nazývají hltan. Vzhledem k tomu, kde je cervikální kanál, stojí za zmínku, že toto je segment, který spojuje dělohu a pochvu..

Průměr hrdla nepřesahuje 3 mm. U dívky, která nerodila, se při vyšetření gynekologem tento kanál podobá malé tečce. Ale žena, která již má děti, má malou mezeru.

Délka krku u ženy, která nemá dítě, je 4 cm, u ženy, která porodila, až 8 cm.

U žen, které rodí podruhé, je zcela normální, když hltanu může při vyšetření uniknout prst..

Současně by délka děložního čípku neměla překročit 2 cm.

Jak se děložní hrdlo mění během těhotenství

Po početí se přirozeně růžová barva přiblíží modré. Z tohoto důvodu gynekolog určí, že žena má dítě..

Během těhotenství se uvnitř krku tvoří hlenová zátka. Chrání nenarozené dítě..

Když začne porod, vzdaluje se. Přesný čas, kdy k tomu dojde, nelze říci. K vyjmutí zástrčky může dojít několik hodin před začátkem dodávky a dva týdny.

Ne ve všech případech mají ženy čas si všimnout jejího odchodu, protože k tomu dochází částečně.

Problémy s cervikálním kanálem během těhotenství

Nyní, když je zcela jasné, co je to cervikální kanál, je nutné zjistit důvody vzhledu a důsledky, které jeho patologie vede..

Několik týdnů před porodem se děložní čípek postupně otevírá. Když k tomu dojde dříve, délka cervikálního kanálu se zmenší. To může vyvolat předčasný porod..

Tato patologie se často vyskytuje ve druhém trimestru. Vyskytuje se kvůli isthmicko-cervikální nedostatečnosti.

Ona se zase objevuje z hormonální nedostatečnosti, vrozených patologií, dříve provedených potratů a poranění děložního čípku. Při potvrzování diagnózy těhotné ženy se doporučuje šití děložního čípku.

Polypy se často tvoří během těhotenství. Je to způsobeno hormonálními změnami..

Aby zjistili, zda je polyp benigní nebo maligní, lékaři provedou kolposkopii, provedou nátěr na onkologii a provedou biopsii cervikálního kanálu.

Pokud je polyp benigní a neobtěžuje se, léčba může být odložena až do období po porodu. Někdy to zmizí samo.

Dalším častým problémem je endocervicitida. Příčinou vzhledu jsou různé patogenní mikroby. Pronikají do rány, což se může objevit při mechanickém poranění. Zánětlivý proces se může nakonec rozšířit do děložního čípku a jeho svalové vrstvy.

Můžete se zranit po:

 • diagnostická kyretáž;
 • špatná manipulace s kontrolními nástroji;
 • nitroděložní tělíska, která byla používána bez dohledu lékařů;
 • potrat;
 • prasknutí děložního čípku při narození.

Vzhled zánětu může být ovlivněn také zvýšenou citlivostí sliznice na složky antikoncepčních léků..

Stojí za zmínku, že mikroby, jako jsou chlamydie a stafylokoky, mohou způsobit zánět kanálu, i když není zraněn..

Endocervicitida může vést ke zvýšenému tonusu dělohy, nedostatku kyslíku pro plod, uvolnění membrán a předčasnému porodu..

Vyšetření kanálu během těhotenství

Jedním z hlavních testů během těhotenství je bakteriální kultura z cervikálního kanálu..

Včasné zjištění akumulace nebezpečných mikroorganismů poskytuje záruku narození zdravého dítěte.

Nátěr se bere na vyšetření absolutně bezbolestně.

Sazby kanálu během těhotenství

V normálním stavu je cervikální kanál bezpečně uzavřen. To umožňuje udržovat plod uvnitř dělohy po celou dobu těhotenství..

Před porodem děložní čípek postupně měkne a vyhlazuje se. Od tohoto bodu se cervikální kanál rozšiřuje. Postupně se odvíjí od několika centimetrů do 10.

Jakmile se hltan otevře, lékaři určí připravenost pacienta na porod..

Během těhotenství se mění délka děložního čípku. Po odhadu jeho velikosti během diagnózy bude lékař schopen přesně určit čas početí.

Normálně je délka cervikálního kanálu během těhotenství až 4 cm, pokud je toto číslo vyšší, může dojít k potratu.

Trochu kratší hltan může být u víceplodných žen.

Známky patologie u těhotné ženy

Neexistují žádné zjevné příznaky ICI. Je možné zjistit, že žena má patologii až po předčasném vypuštění vody. Přesto stojí za to kontaktovat porodníka-gynekologa vedoucího těhotenství s pocitem tíže v dolní části břicha, častým močením a výtokem.

Lékař může poskytnout přesné informace o stavu hltanu po vyšetření pochvy a děložního čípku..
Co říká o ICN je;

 • děložní čípek je kratší než obvykle;
 • jeho stěny jsou ztenčené a změkčené;
 • vnější okraj kanálu je mírně otevřený;
 • kanálem prochází jeden nebo dva prsty.

Při vyšetření lékařem je v zrcadle vidět močový měchýř plodu..

U endocervicitidy je hojný výtok, který může obsahovat hnis. Během vývoje této patologie těhotná žena pociťuje svědění a pálení při močení. Mohou být přítomny bolestivé pocity v dolní části břicha.

Při vyšetření je endocervicitida indikována silným zarudnutím a otokem. Pokud patologie není detekována včas, může se změnit na chronickou formu..

Pokud je cervikální kanál rozšířený, co dělat

V případech, kdy má pacient expanzi cervikálního kanálu, nastoluje lékař otázku nutnosti hospitalizace.

Toto je hlavní příznak ischemicko-cervikální nedostatečnosti. Během tohoto období se děložní čípek předčasně otevírá. Ovoce, které časem roste, na ni ještě více tlačí a provokuje ji k dalšímu otevření.

Pokud existuje vícečetné těhotenství, je téměř ve všech případech pozorováno zvětšení hltanu..

K odstranění patologie se používají lékařské a chirurgické techniky..

Léky jsou předepsány k normalizaci hormonálních hladin nebo k odstranění zvýšeného tónu dělohy.

Chirurgická léčba se používá, když je detekována cervikální patologie, její poranění nebo existující polyp.

U polypózních výrůstků se provádí léčba a v případě potřeby se tvorba odstraní.

Léčba a prevence ICI u těhotných žen

Pokud je zjištěna ICI, doporučuje se ženě, aby se zdržela intimity, vzdala se sportu, vyhýbala se fyzickému a nervovému stresu.

Těhotné ženě mohou být předepsány léky, které snižují tonus dělohy.

Pokud je příčinou patologie hormonální narušení, jsou předepsány hormonální léky.

Nechirurgická metoda

Tato metoda je pro nastávající matku a její dítě bezpečná, je nekrvavá a jednoduchá. Používá se ambulantně po jakékoli období. Tato metoda poskytuje dobrý výsledek s menšími porušeními..

Nechirurgická korekce ICI se provádí pomocí porodnického prstence. Nasazuje se na děložní čípek, čímž se snižuje zátěž a rozkládá se na ni tlak. Vložení prstenu je jednoduché, bez následků pro těhotnou ženu.

Po instalaci je pacient pod dohledem lékaře.

Pokud dojde k krvavému výboji, je prsten odstraněn před plánovaným časem..

Operativní léčba

Je předepsána operace se zvýšením rozevření vnějšího os nebo celého děložního čípku.

Neprovádějte chirurgickou korekci závažných onemocnění kardiovaskulárního systému a vnitřních orgánů.

Během operace se na děložní čípek aplikuje speciální materiál, který znemožňuje jeho další odhalení.

Operace se provádí v intravenózní anestezii. V tomto případě se používají ty léky, které způsobí minimální poškození plodu..

Prevence patologie zahrnuje včasnou návštěvu lékaře.

Měli byste také dodržet interval mezi těhotenstvími 2 roky..

Pokud dojde k těhotenství, je nutné co nejdříve kontaktovat předporodní kliniku a dodržovat všechna doporučení odborníka.

Každý měsíc se v těle ženy začíná zvětšovat 7-8 folikulů, pak se jejich vývoj zastaví a pouze jeden zřídka dva pokračují v růstu - to je dominantní folikul, zbytek regresní, podstoupit atrézii.