Příznaky menopauzy u žen

Poslední aktualizace: 13.04.

Obsah článku

 • Co je to menopauza u žen?
 • Když se objeví první příznaky menopauzy?
 • První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?
 • Problematické rysy menopauzy
  • Léčba návalů horka s menopauzou
  • Léčba hypertenze během menopauzy
  • Normalizace psycho-emocionálního stavu
  • Terapie osteoporózy
  • Boj proti vaginální suchosti s menopauzou
 • Jak snížit příznaky menopauzy

Výskyt prvních příznaků menopauzy často u žen vyvolává úzkost. Jedná se však o naprosto normální fyziologický stav v důsledku změn souvisejících s věkem v těle, takže nástup menopauzy by neměl způsobovat úzkost a ještě více strach. Zdravý životní styl, správná výživa a cvičení pomohou snížit nepříjemné příznaky menopauzy a klimakterického syndromu a dodržování lékařských doporučení vám pomůže vyrovnat se se zdravotními problémy, pokud se vyskytnou. Z tohoto článku se dozvíte, co je to menopauza, jaké jsou nejběžnější příznaky menopauzy, jak dlouho trvá a v jakých případech se doporučuje vyhledat lékařskou pomoc..

Co je to menopauza u žen: příznaky, věk, léčba možných problémů

Menopauza (menopauza) je období postupného vyhynutí reprodukční funkce těla, které je způsobeno snížením produkce pohlavních hormonů. V této fázi je menstruační tok (menstruace) nepravidelný, řídký a nakonec se zastaví. To je způsobeno snížením produkce estrogenu a progesteronu, vyčerpáním folikulární rezervy vaječníků během menopauzy, jejich atrofií, což vede ke snížení jejich hmotnosti a velikosti téměř o polovinu.

Někdo si může stěžovat na návaly horka, bolesti hlavy, nestabilní krevní tlak a někdo si prakticky nemusí všimnout změn ve svém vlastním těle, s výjimkou ukončení menstruace, to znamená, že toto období projde bez příznaků. Pokud příznaky nástupu menopauzy způsobí zhoršení kvality života ženy, je předepsána vhodná léčba, která bude popsána níže..

Když se objeví první příznaky menopauzy: věk žen

Čas nástupu tohoto období je u každé ženy individuální a závisí na řadě faktorů (dědičnost, celkový zdravotní stav, počet narozených v historii). V průměru je věk, ve kterém se objevují první příznaky menopauzy, 50 let, ale v některých případech lze nástup menopauzy pozorovat jak ve věku 40, tak ve věku 60 let. Největší intenzita projevů menopauzy obvykle přetrvává po dobu jednoho roku, poté se postupně snižuje a končí.

Časnou menopauzu je třeba zaznamenat zvlášť. Příznaky tohoto stavu mohou začít již ve věku 28-30 let. Pokud se první příznaky menopauzy vyskytnou tak brzy, existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy (osteoporózy) v mladém věku.

První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?

Mezi hlavními příznaky menopauzy po 40 letech, které se objevují na prvním místě, jsou následující:

 • Návaly tepla, pocení. Návaly jsou prvními příznaky menopauzy, kterým čelí 75-85% žen. Hormonální změny v těle během menopauzy ovlivňují procesy termoregulace. V důsledku změny hormonálních hladin během menopauzy může žena náhle pociťovat návaly horkosti, které obvykle trvají několik minut a samy odezní. Mechanismus jejich výskytu je spojen s účinkem estrogenů na hypotalamus, který je centrem termoregulace, která řídí procesy zadržování tepla v těle. Když množství estrogenu během menopauzy klesá, jsou signály o přehřátí těla vysílány do hypotalamu, v důsledku čehož je aktivována funkce zvýšení pocení a expanze periferních krevních cév. V takových chvílích zčervená ženský obličej a krk, na pokožce se objeví korálky potu, zvyšuje se srdeční rytmus, mohou být přítomny závratě, nevolnost a slabost. Na konci útoku se může objevit silný studený pot doprovázený třesem.
 • Poruchy srdečního rytmu během menopauzy. Tachykardie (Tachykardie) s menopauzou je způsobena snížením hladiny estrogenu, které normálně ovlivňuje udržení normálního fungování kardiovaskulárního systému.
 • Závratě, bolesti hlavy. Tyto příznaky nástupu menopauzy mohou být způsobeny vysokým / nízkým krevním tlakem a jeho prudkými poklesy.
 • Zapomnětlivost. Změny hormonálních hladin vedou ke snížení cévního tonusu a ovlivňují mozkovou cirkulaci, a proto si ženy během menopauzy stěžují na problémy s pamětí.
 • Nestabilní emoční pozadí s menopauzou. Pokles hladiny estrogenu a endorfinu vede k slzavosti, podrážděnosti a nadměrné sentimentálnosti.
 • Nedostatek hormonů štítné žlázy (hypotyreóza. Příznaky hypotyreózy u postmenopauzálních žen jsou apatie, špatná koncentrace, vypadávání vlasů..
 • Vaginální suchost, svědění a pálení v pochvě s menopauzou. V důsledku snížení hladiny estrogenu je pozorován pokles produkce přirozeného vaginálního mazání, intenzita průtoku krve v cévách vaginálních stěn klesá a dochází ke ztenčení sliznice. To vše vede k suchu a svědění, intimita během menopauzy způsobuje bolestivé pocity.
 • Osteoporóza. Osteoporóza je jedním z nebezpečných příznaků menopauzy, který může vést ke zlomeninám kostí. Důvod poklesu hustoty kostí spočívá v postupném vyplavování vápníku z těla, stejně jako v narušení vstřebávání fosforu a vitaminu D, v nedostatku křemíku, boru, fluoru, hořčíku a manganu.
 • Získání nadváhy. Změny hmotnosti se vysvětlují snížením rychlosti metabolických procesů, pokusem kompenzovat tukovou tkáň extragonadální syntézou pohlavních hormonů, což je jeden z charakteristických příznaků ženské menopauzy..
 • Snížený tón pleti. Jednou z funkcí estrogenů je udržovat pružnost pokožky. Jak klesá produkce těchto hormonů, zhoršuje se tón pleti, v důsledku čehož se během menopauzy objevují vrásky, suchost a odlupování..
 • Výskyt mastopatie a bolesti na hrudi v důsledku probíhajících hormonálních změn.

Problematické rysy menopauzy u žen: příznaky a léčba

V některých případech projevy menopauzy způsobí ženě tak závažné zhoršení kvality života, že pro jejich snížení musíte vyhledat lékařskou pomoc. Níže naleznete obecné informace o tom, jak zacházet s příznaky menopauzy, ale nezapomeňte, že předepisování léčby musí mít na starosti odborník..

Léčba návalů horka s menopauzou

Léky na menopauzální hormonální terapii (MHT) mohou být předepsány pro časté a intenzivní návaly horka, které ženě způsobují fyzické a emoční nepohodlí. Zahrnují analogy pohlavních hormonů, rostlinného i syntetického původu. Častěji je to kombinovaný přípravek na bázi estrogenu a progesteronu, který má ochranný účinek na dělohu (endometrium) a mléčné žlázy.

Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné začít užívat hormonální substituční léky na samém začátku menopauzy, kdy se objeví její první příznaky. Dávkování a dávkovací režim by měl stanovit lékař s přihlédnutím k celkovému zdraví ženy, anamnéze, věku, hladinám TSH, FSH..

Navzdory skutečnosti, že menopauzální hormonální terapie může snížit nepříjemné příznaky menopauzy, v některých případech je její jmenování nemožné. Mluvíme o absolutních kontraindikacích k užívání MHT - jako je infarkt (Infarctus) a / nebo cévní mozková příhoda (Insultus), trombóza hlubokých žil, selhání ledvin nebo jater, hormonálně závislá onkologická onemocnění, autoimunitní onemocnění.

Účinnou alternativou k MHT jsou léky na bázi fytoestrogenů, například „Climafemin Ginokomfort“. Jedná se o doplněk stravy obsahující fytoestrogen genistein, organickou látku, která pomáhá snižovat návaly horka a pocení, normalizuje metabolismus a hormony a zlepšuje kvalitu spánku. Kromě genisteinu obsahuje produkt takové účinné látky, jako je vitamin E, koenzym Q10 a extrakt z hroznových jader. Všechny z nich mají příznivý účinek na tělo ženy a přispívají k zachování mládí a normální pohody..

Léčba hypertenze během menopauzy

Pokud jsou příznaky menopauzy doprovázeny zvýšením krevního tlaku, může léčba zahrnovat i užívání antihypertenziv (diuretika a diuretika).

Normalizace psycho-emocionálního stavu

Pokud má žena během menopauzy vážnou nestabilitu emočního pozadí, lze jí až do vzniku depresivních stavů doporučit sedativa, a ve zvláště závažných případech antidepresiva..

Terapie osteoporózy pro menopauzu

Pro boj s takovým příznakem menopauzy u žen, jako je osteoporóza, jsou předepsány bisfosfonáty, kalcitonin, přípravky stroncia, fluoridové soli, vitamín-minerální komplexy a doplňky stravy obsahující bór, vápník, vitamíny K1 a D. Během menopauzy se doporučuje zahrnout do stravy potraviny. jídlo bohaté na vápník a vitamín D (mléko, tvrdý sýr, mák a sezamová semínka, sójové boby, ořechy, čerstvé bylinky, ryby; hovězí a vepřová játra, vaječné žloutky, rybí olej, treska a halibut játra, máslo).

Boj proti vaginální suchosti s menopauzou

Chcete-li vyřešit problém sucha v pochvě způsobený nástupem menopauzy, můžete použít speciální intimní gely. Můžete například použít zvlhčovací gel Ginokomfort, který poskytuje nedostatek přirozených vaginálních sekretů a eliminuje svědění, suchost, pálení a podráždění v pochvě..

Tento nástroj byl testován během klinických studií na katedře dermatovenerologie s klinikou Státní lékařské univerzity v Petrohradě pod vedením A.V.Ignatovského. a Sokolovsky E.V. Klinické studie prokázaly, že díky složkám obsaženým v gelu pomáhá použití produktu dosáhnout dobré hydratace..

Neurolog Dmitrij Shubin a nástup menopauzy. Žijte zdravě!

Hlenovitá konzistence extraktu slézu, který je součástí produktu, obaluje a zvlhčuje sliznici vulvy, má na ni mírný uklidňující a protizánětlivý účinek. Extrakt z heřmánku má příznivý účinek na stávající mikrotrhliny a přispívá k jejich rychlé regeneraci. Panthenol a bisabolol eliminují podráždění a mají antibakteriální vlastnosti. Hydratační gel "Ginokomfort" byl vyvinut specialisty farmaceutické společnosti a má potřebné certifikáty o shodě.

Během menopauzy může gynekolog doporučit použití vaginálních čípků obsahujících rostlinné nebo syntetické analogy pohlavních hormonů. Některé lidové léky na léčbu příznaků krize jsou také mimořádně účinné. Ale je lepší všechno koordinovat s lékařem..

Jak snížit příznaky a příznaky menopauzy u žen: užitečné tipy

S nástupem menopauzy se doporučuje dodržovat následující doporučení:

 • Pohybujte se více, věnujte se realizovatelnému sportu a tělesné výchově.
 • Zvládněte dýchací a relaxační techniky
 • Jezte a pijte správně.
 • Načíst mozek (číst, řešit křížovky, učit se cizí jazyky).
 • Cvičte jemnou motoriku.

MĚKKÝ CLIMAX. Zheksembinova R.S. // Bulletin of surgery of Kazakhstan. - 2011. - č. 4. - str.98.

Klimakterický syndrom. JÍST. Vikhlyaeva // Průvodce po endokrinní gynekologii. - M.: MIA. - 1998.-- S. 603-650.

Terapie depresivních poruch v obecné lékařské praxi. Dubnitskaya, E.B. A.V. Andryushchenko // Moderní psychiatrie. - 1998. - č. 2. - S. 10-14.

Menopauza a perimenopauzální období. R.B.Jaffe // Reprodukční endokrinologie. Upravil S.S.K.Jen, R.B.Jaffe. - M.: Medicína. - 1998. - T.2. - S. 560-586.

Climax

Menopauza je obdobím vážné restrukturalizace ženského těla, postupného slábnutí funkcí odpovědných za oplodnění a početí dítěte. Proces je fyziologicky nevyhnutelný a nevratný, během menopauzy jsou vyčerpány děloha, vaječníky a mléčné žlázy. Změny v různé míře ovlivňují všechny systémy ženského těla, protože práce všech orgánů je vzájemně propojena.

Tři fáze menopauzy

Čas, kdy žena vstoupí do doby menopauzy, je obvykle rozdělen do několika fází:

 1. Premenopauza. Období, kdy menstruace začíná přecházet nepravidelně, se snižuje doba a objem výtoku, ale vaječníky stále fungují. V této době začínají první nevratné změny v kardiovaskulárním, nervovém systému a muskuloskeletálním systému. U premenopauzálních žen je důležité neztrácet čas, věnovat pozornost svému blahu a změnám, ke kterým dochází, zapojit se do substituční terapie a zabránit prudkému stárnutí těla. Tato fáze začíná ve věku 47-48 let a trvá v průměru 3 roky.
 2. Menopauza. Přichází dva roky po úplném ukončení pravidelné menstruace. Žena má však stále zanedbatelnou šanci otěhotnět, protože určitý počet folikulů připravených k oplodnění zůstává ve vaječnících. Vejce dále nemají čas na zrání v důsledku stárnutí vaječníků. V průměru začíná menopauza ve věku 49 až 55 let.
 3. Postmenopauza. Čas úplného zastavení vaječníků. Tato fáze začíná po 55 letech a trvá 6 a více let.

Druhy menopauzy

U každé ženy je čas začátku menstruace a jejich konec stanoven individuálně. V průměru se reprodukční funkce začnou obnovovat po 48–50 letech.

Významné odchylky od normy se považují za varovné signály..

Do načasování nástupu jsou to:

 • časná menopauza, kdy se menstruace zastaví dříve, než žena dosáhne 40 let;
 • pozdní menopauza po 55 letech věku.

Co určuje čas nástupu menopauzy

Není možné předvídat, kdy bude mít žena menopauzu. Existují však faktory, které ovlivňují nástup menopauzy:

 • dědičnost. Pokud má starší generace rodiny pozdní menopauzu, je pravděpodobné, že dcery a vnučky budou mít stejné;
 • sociální podmínky života. Pokud žena žije v obtížných životních podmínkách, je nucena špatně jíst, kouří a vykonává těžkou fyzickou práci - s největší pravděpodobností bude mít předčasnou menopauzu;
 • minulé nemoci. Těžká tělesná onemocnění přibližují menopauzu. Mezi rizikové faktory patří vysoká obezita, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cukru a cholesterolu.
 • psychologický faktor. Climax přichází později k šťastným ženám, které jsou v harmonickém manželství, vychovávají děti a žijí bez konfliktů v rodinách několika generací.
 • žijící v oblastech se špatnou ekologií. Znečištění životního prostředí, nebezpečné chemikálie působí jako endokrinní disruptory.

Příčiny časné nebo neobvykle pozdní menopauzy

Je možné odložit nástup menopauzy a výskyt prvních známek stáří? Existují pravidla života, která mohou oddálit příchod „ženského podzimu“.

Příčiny časné menopauzy jsou:

 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • více potratů;
 • nepravidelný sexuální život;
 • nadváha;
 • porušení denního režimu, nedodržování denních rytmů spánku a bdělosti;
 • stres;
 • nevyvážená výživa, strava, omezení potravin;
 • nemoci spojené s metabolizmem, endokrinním systémem, autoimunitními chorobami, onkologií;
 • gynekologické patologie, operace vaječníků;
 • negramotná hormonální antikoncepce;
 • žijící v nepříznivém podnebí.

Důvody pro pozdní nástup menopauzy mohou být:

 • dědičnost;
 • nádory produkující hormony;
 • záření a chemoterapie
 • gynekologická onemocnění (děložní fibrom, dysfunkce vaječníků)

Jak určit nástup menopauzy

Prvním příznakem menopauzy jsou menstruační nepravidelnosti. Ale moderní ženy, jejichž životy jsou spojeny s neustálým stresem, nepříznivou ekologií a nepravidelnými obdobími, nejčastěji těmto „maličkostem“ nevěnují pozornost.

Na začátku menopauzy se v důsledku hormonální nerovnováhy často zhoršuje postmenstruační syndrom, objevují se výkyvy nálady, melancholie, deprese.

Test FSH se používá ke stanovení nástupu menopauzy. Hladina tohoto hormonu se během menopauzy neustále zvyšuje v moči a během reprodukčního období jeho obsah závisí na obdobích menstruačního cyklu..

Pokud menstruace u ženy pokračuje, ale příznaky menopauzy se již objevily, test se provádí šestý den od začátku menstruace a opakuje se po týdnu.

Pokud je menstruace již nepravidelná, testy se provádějí každý den a opakují se v týdenních intervalech. Je nutné sledovat, jak se projevuje menopauza.

Důležité! Časné klimakterické změny lze zpomalit, pokud věnujete pozornost prvním příznakům a kontaktujete svého gynekologa. Proto by měla být pravidelně prováděna lékařská prohlídka, i když se cítíte dobře..

Příznaky nástupu menopauzy

Menopauza u žen není nemoc. Je důležité rozpoznat přístup k menopauze podle charakteristických znaků a znát charakteristiky reakce vašeho těla.

Zde jsou nejtypičtější příznaky menopauzy:

 1. Přílivy a odlivy. Nejběžnějším příznakem menopauzy. Žena cítí teplo stoupající k obličeji a krku, na kůži se objevují červené skvrny. Návaly tepla se vyskytují často, až několikrát denně.
 2. Pocení Zpravidla doprovází příliv a odliv..
 3. Křehké kosti. Během tohoto období ztrácí tělo vápník, až 2% kostní hmoty ročně. Existuje riziko zlomenin kostí i při menších vnějších vlivech.
 4. Vzhled se mění. Tělo produkuje méně kolagenu, pokožka ztrácí svoji pevnost, vysychá a objevují se vrásky. Metabolismus se zpomaluje, což má za následek nadváhu i při stejné stravě.
 5. Prodloužená slabost. Hormonální změny vedou k nepřiměřenému zhroucení, únavě, ztrátě výkonu.
 6. Emoční nestabilita. Ženy prožívají vnitřní restrukturalizaci různými způsoby, jiné si často všimnou podrážděnosti, slzavosti a změny chování, které pro ně byly dříve neobvyklé. Někdy se nálada zhoršuje a dochází k depresi.
 7. Změny ve vnímání okolního světa. Může to být nevysvětlitelný pocit úzkosti, nebezpečí, strachu nebo nesnášenlivosti silných pachů, zvuků.
 8. Nespavost. Více než třetina žen, které vstoupily do období menopauzy, trpí poruchami spánku. Obtížné usínání, časté noční probuzení, obtížné ranní vstávání komplikují kvalitu života a kazí náladu. Žena, která nemohla v noci odpočívat, je pronásledována únavou.
 9. Fyzické utrpení. Během menopauzy se často vyskytují bolesti hlavy podobné migrénám, závratě, nevolnost. Pravidelně se zvyšuje srdeční rytmus, dochází k pocitu nedostatku vzduchu a knedlíku v krku. Objeví se zimnice nebo dušnost.
 10. Problémy v intimní sféře. Kvůli suchosti pohlavních orgánů je pohlavní styk bolestivý, vaginální sliznice je tenká a citlivá. Situace se komplikuje, když dojde k atrofické cystouretritidě - časté a bolestivé močení nebo prolaps a prolaps dělohy.

Důležité! Ne všechny ženy pociťují nepříjemné příznaky charakteristické pro nástup menopauzy. Více než polovina připouští, že cítila jen malé nepříjemnosti a každá desátá žena je vůbec necítila.

Diagnostické metody

První příznaky menopauzy u žen jsou docela charakteristické, pokud se berou v úvahu - návaly horka, bolesti hlavy, pocení, tlakové rázy. Pacienti však ne vždy uhodnou, že premenopauza přišla a odešla na kliniku ze strachu z nemoci.

Za účelem zjištění příčiny onemocnění žen a identifikace příznaků menopauzy lékař provede:

 • sběr údajů o anamnéze: když začala první menstruace, doba trvání a trvání poslední menstruace, dědičnost v ženské linii. Důležité informace budou poskytnuty informacemi o charakteristikách zdraví a psycho-emocionálního stavu ženy v posledních letech;
 • analýza endometria dělohy a vyšetření nátěrů;
 • vyšetření pohlavních orgánů, palpace pánevních orgánů;
 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů a štítné žlázy;
 • studie hladiny hormonů (FSH, progesteron, TSH, TK, T4, prolaktin, estradiol, testosteron);
 • chemie krve;
 • studie kostní hustoty;
 • mamografie;
 • EKG.

Další rady pro menopauzu

V závislosti na údajích z laboratorních testů může žena potřebovat další radu od specializovaných specialistů. Pomohou rozlišit příznaky menopauzy od projevů patologií..

Lékař může doporučit konzultaci:

 • kardiolog, to je důležité. vyhnout se srdečním problémům;
 • revmatolog. Včasně zahájená léčba pomůže vyhnout se menopauzální artritidě - onemocnění charakterizované bolestmi kloubů, ztuhlostí pohybu a otoky. Jeho příčinou může být změna hormonálních hladin, poté se připojí systémová nebo zánětlivá onemocnění;
 • endokrinolog. Po posouzení hormonálního pozadí lékař doporučí nápravu stavu - farmakoterapii, léčbu doprovodných onemocnění, stravu, práci a odpočinek;
 • neuropatolog. Doporučení odborníka sníží stres na nervový systém, naučí vás, jak se vypořádat s nespavostí a panickými stavy. Léčba může být šetrná a cenově dostupná, například bylinnými přípravky;
 • oční lékař. Během menopauzy je nutné kontrolovat nitrooční tlak, stav vidění.

Metody léčby menopauzy

Nemusíte snášet nepříjemné příznaky menopauzy. Ahead je nová zajímavá životní etapa a existuje mnoho způsobů, jak prodloužit mládí a vyhnout se nevolnosti.

Existuje několik způsobů, jak vrátit své zdraví do normálu:

 1. Hormonální substituční léčba. Metoda založená na doplňování vlastních pohlavních hormonů, které tělo produkuje stále méně. K tomu je třeba vzít jejich syntetické protějšky. Je pravda, že tato metoda má mnoho kontraindikací, kromě toho je docela obtížné zvolit optimální hormonální přípravek. Špatná volba - a možné vedlejší účinky.
 2. Fytoterapie. Bylinné přípravky a přípravky na bázi bylin jsou mírné, účinné a nemají téměř žádné vedlejší reakce. Nevýhody metody - bylinné terapie by měly být aplikovány po dlouhou dobu a jsou možné alergie.
 3. Léčebná terapie. Léky speciálně vyrobené pro ženy v menopauze fungují dobře. Symptomatické látky jsou navrženy tak, aby snižovaly úzkost, obnovovaly spánek, zastavovaly somatické a vegetativní rysy. Lékař by měl zvolit lék a určit délku léčby.
 4. Psychoterapie. Třídy s psychologem pomáhají ženám zbavit se úzkosti, zvládat nízké sebeúcty a vidět nové obzory, které se jim otevírají pro vstup do nové životní etapy. Třídy jsou často kombinovány s relaxačními praktikami - jóga, meditace.

Fyzická aktivita, speciální strava, která zohledňuje nové potřeby těla, pomůže vyrovnat se s nepříjemnými příznaky. Fyzioterapie a cvičební terapie jsou vždy vhodné. Zatížení by však mělo být dávkováno a mělo by se brát v úvahu stav ženského těla..

Nemoci, které se mohou objevit během menopauzy

Pokud se necítíte dobře, kontaktujte svého lékaře. Nemoci mohou být spojeny nejen s hormonálními poruchami, ale také se závažnějšími stavy, které jsou důsledkem nerovnováhy pohlavních hormonů a poruch nadledvin..

Hlavní nemoci klimakterického období:

 • nervové a duševní poruchy;
 • Deprese;
 • bolesti hlavy;
 • nespavost;
 • zapomnětlivost;
 • patologie pankreatu a štítné žlázy;
 • parestézie;
 • křeče;
 • poruchy metabolismu solí.

Obecná doporučení pro ženy

Menopauza může trvat déle než 10 let. K přežití této doby bez ztrát a obohacení života o nové úspěchy je důležitý psychologický přístup a zdravý životní styl..

Menopauza je snazší pro aktivní ženy, které milují život a mají všestranné zájmy. Tady je to, co udrží vaši mysl a tělo naživu:

 1. Fyzická aktivita by měla být 15 až 60 minut denně. To nejen posílí svaly, ale také zajistí dobrou výživu a prokrvení mozku, vytvoří silné spojení mezi nervovými buňkami. Doporučuje se aerobní cvičení, chůze, běh, plavání, nestacionární cyklistické aktivity.
 2. Strava by měla zahrnovat ořechy a tučné mořské ryby obsahující omega-3 mastné kyseliny, vyloučit nebo snížit množství snadno stravitelných sacharidů a živočišných tuků a snížit obsah kalorií ve stravě.
 3. Přestat kouřit a pít alkohol.
 4. Udržování sociální aktivity, oblíbené práce a koníčků, komunikace a rozšiřování okruhu přátel.
 5. Neměli byste se vzdát sexuálního života, důvěrné vztahy patří mezi základní potřeby člověka. To pomůže zachovat mládí, namalovat vztah jasnými barvami. Lékař pomůže vyřešit nepříjemné příznaky, které doprovázejí osobní život během menopauzy - může to být jmenování HRT, bylinná medicína.

Preventivní opatření pro menopauzu

Abyste si udrželi pohodu, užívali si života a dosahovali úspěchů, je důležité:

 • pravidelně podstupovat lékařské prohlídky;
 • užívat léky, které usnadňují průběh menopauzy;
 • pravidelně užívejte vitamínové a minerální komplexy;
 • používat kosmetiku jako metody řešení vnějších projevů menopauzy;
 • sledovat hygienu v postmenstruačním období;
 • mít pravidelný sexuální život;
 • vést zdravý životní styl

Menopauza u žen

Menopauza není nemoc, ale pouze přirozený fyziologický proces, který mění hormonální pozadí dámy, jehož výsledkem je úplné zastavení menstruace.

Po překročení 40leté hranice si téměř každá dáma začala všímat známky nástupu menopauzy. V jejím těle probíhají následující procesy: metabolické procesy se zpomalují, produkce hormonů klesá, buňky se již obnovují ne tak rychle - začíná proces nevyhnutelného stárnutí.

Hlavním důvodem je oslabení produkce hormonů progesteronu a estrogenu a v důsledku toho zastavení vaječníků. V mozku začínají fyziologické změny. Přesněji řečeno, z hypotalamu a hypofýzy, které jsou odpovědné za produkci a příjem hormonů do těla. To je příčinou nepříjemných známek, které každá žena dříve či později pozoruje..

Co to je?

Termín „vyvrcholení“ v překladu z řečtiny znamená „krok“. Předpokládá se, že se jedná o jedno z nejobtížnějších stádií v životě ženy spojené s vyhynutím sexuálních funkcí a stálým zvyšováním hladiny gonadotropinů, což naznačuje nástup menopauzy..

Koncept menopauzy kombinuje několik období:

 • Preclimax (premenopauza) - několik let před nástupem menopauzy. Během tohoto období produkce estrogenu vaječníky postupně klesá. Preclimax se může objevit ve věku 40-45 let, méně často - ve 30-40 letech.
 • Menopauza - období stabilního zastavení menstruace a intermenstruačních cyklů (jejich každoroční absence). Menopauza je časná menopauza trvající pět let po skončení menstruace..
 • Postmenopauza (pozdní menopauza) vydrží až 70-75 let.
 • Starý věk - období života po 75 letech.

Otázky kvality života ženy během menopauzy jsou velmi akutní a relevantní. Současně je věnována zvláštní pozornost následujícím parametrům: fyzické a psychické pohody, sociální a role fungování, stejně jako obecné objektivní vnímání zdravotního stavu.

Jak stará je menopauza u žen?

Menopauza se může objevit u žen různého věku. Současně je v případě potřeby léčba zvolena s přihlédnutím k příznakům, které mohou být také různé a mohou mít různé stupně závažnosti..

Průměrné hodnoty jsou následující:

 • Předčasná menopauza (30-40 let).
 • Časná menopauza (41-45 let).
 • Včasná menopauza (45-55 let).
 • Pozdní menopauza (po 55 letech).

Nástup menopauzy je u každé ženy individuální fází, kterou nelze přesně předpovědět. Věk, ve kterém nastává menopauza u konkrétní ženy, je ovlivněn mnoha faktory, ale nejdůležitějšími jsou stále zdraví a pravidelný sexuální život. Je vědecky dokázáno, že u žen, které mají pravidelný sex, dojde k menopauze později.

Tuto skutečnost vysvětluje skutečnost, že během pohlavního styku dochází k produkci hormonů a mozek přijímá signály o poptávce po reprodukčním systému, což vede tělo k tomu, aby pokračoval v práci jako obvykle. Jinak je reprodukční systém „vypnutý“, protože je zbytečný a menopauza může nastat mnohem dříve.

Předzvěsti - první příznaky menopauzy

První předzvěsti nástupu menopauzy se objevují dlouho před jejím nástupem. Ženy si je zpravidla nevšimnou. To platí zejména pro ty, kteří ve věku 30–40 let utrpěli gynekologická onemocnění (endometrióza), měli problémy s koncepcí nebo těhotenstvím a porodem..

První známka premenopauzy - nestabilita menstruačního cyklu - se v moderním světě stále více ztrácí na pozadí dlouhodobých nepravidelných období u žen v plodném věku. Změny v délce menstruace, intenzitě krvavého výtoku, chybějící menstruaci a dalších, charakteristických pro prekurzory, je obtížné odlišit od známek dysfunkčních poruch, které se u nich vyskytují. Jsou spojeny se stresem, nepříznivou ekologií, častými potraty a ne vždy oprávněným užíváním hormonálních léků..

Nástup hormonálních změn se může projevit zkrácením menstruačního cyklu až o dva až tři týdny. A opomenutí menstruace, které se s nimi střídá - končí krvácením. Postupem času se tyto pauzy stávají častějšími. V raných stadiích menopauzy je PMS kvůli hormonální nerovnováze často zhoršována. Výkyvy nálady se zároveň stávají častějšími, což může vést k depresivnímu stavu..

Pokles hladiny estrogenu ovlivňuje také sexualitu. Tyto všudypřítomné hormony také řídí hydrataci vaginální sliznice, produkci lubrikantu a snižují tření na ní během intimity. Pokud k tomu během této doby nedojde, dojde k nepohodlí, suchu v intimní oblasti a poklesu zájmu o intimní vztahy..

Příznaky menopauzy

Existuje řada příznaků, kterými můžete určit, že nastala menopauza..

 1. Návaly tepla jsou periodické, náhlé záchvaty, doprovázené pocitem tepla a také průtokem krve do obličeje. Zároveň se žena hodně potí. Po několika minutách nastává stav zimnice. Takové návaly horka mohou trvat roky a vyskytují se 20–50krát denně. V takovém případě vám lékař řekne, jak snížit jejich počet a zmírnit příznaky..
 2. Oslabení paměti. Během tohoto období si většina žen stěžuje na „sklerózu“, roztržitost, neschopnost soustředit se.
 3. Vaginální suchost. Příznak je obvykle doprovázen svěděním, je příčinou bolestivých pocitů během pohlavního styku. Vyskytuje se v důsledku změn ve struktuře vaginální sliznice pod vlivem hormonů. Současně dochází také ke snížení sexuální touhy..
 4. Narušení urogenitálních orgánů. Porušení složení vaginálního prostředí činí genitourinární systém náchylnějším k infekci. Často existují onemocnění ledvin, močového měchýře, zánětlivá onemocnění vaječníků, dělohy. Oslabení svalového tonusu vede k inkontinenci moči.
 5. Bolesti hlavy, závratě, obvykle se objevují ráno. Žena je nucena vzdát se svých obvyklých činností, rychle se unaví. Zažívá nepřiměřenou úzkost, stává se podrážděnou..
 6. Poruchy spánku. Žhavé záblesky během dne a v noci ženu probudí. Poté je pro ni těžké usnout. Nespavost není způsobena jen návaly horka. Poruchy spánku mohou být způsobeny neurózami vyplývajícími ze zhoršení nervového systému a mozku. Pokud nemáte dostatek spánku, může to odčerpat vaši energii a způsobit větší úzkost a podráždění..
 7. Časté změny nálady. Žena se stává citlivou, plačící. Veselá nálada je náhle nahrazena podrážděností a hněvem.
 8. Hrudka v krku. Reakce autonomního nervového systému, při které dochází k ucpání hrdla. Je třeba provádět polykací pohyby. Zároveň žena nepociťuje bolest ani nepříjemné pocity. Tento stav obvykle zmizí sám. Pokud však příznak nezmizí během několika měsíců, objeví se bolest, je třeba se poradit s endokrinologem. Podobné pocity se vyskytují u onemocnění štítné žlázy..
 9. Zvýšený krevní tlak, bušení srdce. To naznačuje změny ve struktuře krevních cév a v srdečním svalu. Riziko srdečních onemocnění u ženy se významně zvyšuje.
 10. Nemoci kloubů, křehkost kostí. To naznačuje nedostatek vápníku. S nástupem menopauzy se absorpce živin u ženy zhoršuje. Nedostatečný příjem vápníku oslabuje kosti. Kromě toho nehty křehnou, lze pozorovat ztrátu vlasů a zhoršení jejich struktury. Zubní sklovina se také ztenčuje, kaz se vyskytuje častěji.

Když se objeví příznaky, jako je porušení menstruačního cyklu, snížení nebo zvýšení objemu výtoku, prudká změna tělesné hmotnosti a další neočekávané příznaky, žena by se měla rozhodně poradit s lékařem: gynekologem, endokrinologem, mammologem. Vyšetření pomocí ultrazvuku, rentgenového záření a biochemického krevního testu na hormony a nádorové markery umožní včasnou detekci závažných onemocnění, která musí být urgentně léčena.

Bolest v břiše s menopauzou

Břicho nebo břišní dutina je sídlem trávicího a urogenitálního systému. Je nutné rozlišovat zdroj bolesti v důsledku fyziologických (menopauza) nebo patologických (onemocnění břišní dutiny) procesů. Zdroje bolesti vycházející z břišní oblasti jsou důsledkem nemocí:

 • střeva a žaludek (zánět, vředy, křeče);
 • bránice (útvar oddělující břišní dutinu od hrudníku);
 • ledviny a močový měchýř;
 • žaludek, slinivka, kýla;
 • apendicitida;
 • jaterní kolika;
 • děloha, vejcovody, vaječníky;
 • otravy a toxické infekce;
 • zápal plic a srdce - infarkt myokardu (vyzařující bolest).

Pokud neexistují žádná doprovodná onemocnění, pak se bolesti břicha s menopauzou snadno zastaví..

Výsledek bolesti břicha s menopauzou:

 • spastické jevy v břišní dutině;
 • neuspokojivé fungování pohárkových buněk vylučujících hlen vaginálního epitelu (bolest po pohlavním styku).

Menopauza bolesti hlavy

Cítí se v čelní, temenní, týlní a časové oblasti hlavy. Provokatéři bolesti hlavy jsou různí: stres, změny počasí atd. Všechny známé faktory, které vyvolávají bolest, se kombinují do čtyř skupin spojených s:

 • změny krevního tlaku;
 • křeče krevních cév mozku;
 • podráždění nervových zakončení v oblasti hlavy;
 • onemocnění krční páteře.

Na základě klinických pozorování byly stanoveny přibližné orientační body, které označují zdroje bolesti hlavy a oblast hlavy, ve které se projevuje.

Bolest v okcipitální a parietální oblasti nastává, když:

 • poranění krční páteře;
 • poškození svalů krční páteře;
 • neuralgie okcipitálních nervů;
 • vaskulární bolest;
 • zvýšený nitrolební tlak.

Časná a umělá menopauza u žen

Nástup menopauzy je možný kdykoli. O časné menopauze je třeba hovořit, když se u žen zastaví menstruační cyklus, než dosáhnou věku 45 let. I když jsou výše diskutované příznaky mírné, léčba je v těchto případech nezbytná. Časná menopauza je zpravidla výsledkem jakýchkoli patologií.

Hlavní rozdíl mezi časnou menopauzou a normální menopauzou spočívá v tom, že s časnou menopauzou je zásoba vajíček ve vaječnících, při vhodné léčbě je možné obnovit menstruační cyklus, ovulaci a v důsledku toho narození dítěte.

Mezi nejčastější příčiny časné menopauzy patří:

 • onemocnění urogenitálního systému (například následky kapavky mohou být destruktivní změny ve vaječnících);
 • nemoci endokrinního systému (například diabetes mellitus);
 • obezita nebo naopak dodržování zbytečně přísné stravy;
 • vystavení vaječníkům záření, různým chemikáliím, alkoholu, drogám také negativně ovlivňuje, v důsledku čehož se zastaví produkce estrogenů;
 • kouření;
 • operace na pánevních orgánech, největším nebezpečím pro reprodukční systém je salpingo-oarektomie, exstirpace, při které jsou odstraněny vejcovody a vaječníky, nebo děloha a přídavky.

Pokud s přirozeným nástupem časné menopauzy dochází k poklesu množství hormonů postupně, pak po chirurgických zákrocích je zaznamenán prudký pokles hladiny estrogenů. Tento stav se nazývá umělá menopauza. Hlavními indikacemi pro vytvoření umělé menopauzy jsou onemocnění reprodukčního systému: děložní myomy, cysty na vaječnících, endometrióza, maligní onemocnění.

Kvůli prudkému poklesu hormonů se u většiny žen někdy po operaci objeví příznaky jejich nedostatku. Tento stav se nazývá postvariektomický syndrom. U 60% je závažný průběh postvariektomických příznaků.

Pozdní vyvrcholení

Vyskytuje se u žen starších 55 let. Důvody jsou obvykle skryty v genetických charakteristikách; je téměř nemožné uměle oddálit nástup menopauzy. Nebezpečí tohoto stavu spočívá ve zvýšeném riziku onkologických formací vaječníků a mléčných žláz, protože se jedná o nádory závislé na estrogenu.

Proto s pokračujícím vylučováním pohlavních hormonů se zvyšuje pravděpodobnost těchto onemocnění. Aby se zabránilo vzniku negativních důsledků, měla by být každá žena bez ohledu na věk každoročně vyšetřována gynekologem a měla by být včas provedena mamografie..

Co jsou návaly horka při menopauze?

Návaly tepla během menopauzy se vyskytují u většiny spravedlivého sexu a jsou často nejčasnějšími příznaky premenopauzy. Tento příznak nejvíce ovlivňuje celkovou pohodu a emoční stav žen. Nejnepříjemnější je, že návaly mohou ženu zastihnout v nevhodnou dobu, na důležitém setkání, v dopravě a dokonce i ve snu..

Návaly jsou komplexní reakce těla na různé faktory prostředí, které se projevují zvýšeným krevním oběhem, rozšířenými cévami a zvýšením tělesné teploty.

Proč se během menopauzy objevují návaly horka?

Mechanismus vývoje přílivu a odlivu je tak složitý a vícesložkový, že dosud nebyl plně pochopen. Ale mnoho odborníků se domnívá, že hlavním mechanismem pro rozvoj návalů je „utrpení“ centrální a autonomní nervové soustavy nedostatkem pohlavních hormonů.

Moderní výzkum prokázal, že hlavním spouštěčem ve vývoji návalů je hypotalamus - struktura v mozku, jejíž hlavní funkcí je regulovat produkci většiny hormonů a řídit termoregulaci, tj. Udržovat normální tělesnou teplotu pod vlivem různých environmentálních faktorů. Při menopauze se kromě vaječníků přestaví také hypotalamus, protože narušuje produkci uvolňujících se hormonů, které stimulují hypofýzu a poté vaječníky. V důsledku toho je termoregulace narušena jako vedlejší účinek..

Menopauza navíc ovlivňuje fungování autonomního nervového systému, potních žláz a kardiovaskulárního systému. Je zřejmé, že komplex všech těchto reakcí těla na nedostatek pohlavních žláz se projevuje ve formě záchvatů návalů horka.

Jaké jsou příznaky návalů horka s menopauzou?

 1. Předzvěsti návalů necítí všechny ženy, mnohé zaskočí. Před přílivem se může objevit tinnitus a bolesti hlavy - to je spojeno s křečemi mozkových cév.
 2. Je to horké - mnoho lidí popisuje náhlý příliv tímto způsobem, hlava a horní část těla jsou jako polévány vroucí vodou, pokožka je jasně červená, horká na dotek. Současně teplota těla stoupne nad 38 ° C, ale brzy se vrátí k normálu.
 3. Dochází ke zvýšenému pocení, okamžitě se objevují kapky potu, které rychle stékají dolů do potoků. Mnoho žen popisuje, že vlasy a věci jsou tak mokré, že „alespoň vymačkají“.
 4. Celkový zdravotní stav je narušen - srdeční rytmus se zrychluje, objevuje se bolest hlavy, slabost. Na tomto pozadí se mohou objevit nevolnost a závratě. Silné návaly horka mohou dokonce vést ke krátkodobému mdlobám.
 5. Pocit tepla je nahrazen zimnicí - kvůli tomu, že pokožka zvlhne potem a je narušena termoregulace, žena zmrzne, začnou se třást svaly, které mohou nějakou dobu přetrvávat. Po útoku může dojít ke zranění svalů.
 6. Porušení psycho-emocionálního stavu - během přílivu dochází k akutnímu záchvatu strachu a panice, žena může začít plakat, může pociťovat dech. Poté se žena cítí zničená, utlačovaná a objevuje se silná slabost. S častými návaly horka se může objevit deprese.

Toto jsou příznaky, které ženy, které zažily silné návaly horka, popisují. Ne každý však takto snáší menopauzu. Návaly tepla mohou být krátkodobé, lehčí, aniž by to narušilo celkovou a psycho-emocionální pohodu. Dámy často pociťují pouze zvýšené pocení a horečku. Některé ženy během spánku pociťují návaly horka a pouze mokrý polštář označuje útok v minulosti. Mnoho odborníků se domnívá, že závažnost návalů přímo závisí na psychickém stavu ženy, ale existuje řada faktorů, které často návaly návalů vyvolávají..

Samotné záchvaty návalů tepla mohou trvat několik sekund až několik minut, je to velmi individuální. Možná se nestane jeden takový útok denně, a možná několik desítek. Je také individuálně, jak dlouho si budou muset dělat starosti. Statistiky ukazují, že téměř všechny ženy pociťují návaly horka po dobu nejméně 2 let (od 2 do 11 let). Ale některé „šťastné ženy“ musí tyto návaly tepla zažít po mnoho let po menopauze a dokonce po celý svůj život. Trvání a závažnost návalů horka do značné míry závisí na tom, kdy začaly: s časnou menopauzou a dlouhým obdobím premenopauzy návaly horka trvají déle.

Je třeba si uvědomit, že návaly horka a samotná menopauza jsou normální reakcí těla, což není žádná patologie, tím spíše hanebné a hanebné. Mnoho moderních žen se za to nejen nestydí, ale je připraveno o tom diskutovat. Je důležité připravit se na menopauzu předem, změnit svůj životní styl, dostat ze života vše, zejména pozitivní emoce, a naslouchat svému tělu. To vše nejen zmírní příznaky menopauzy, ale také vám umožní snadno a důstojně přejít do nové životní etapy..

Nemoci vznikající na pozadí menopauzy

Při diskusi o menopauze u žen, symptomech, věku, léčbě je třeba podrobně zvážit nemoci, které vznikají pod vlivem změn v hormonálních hladinách.

Estrogeny jsou potřebné nejen pro plodnost. V celém reprodukčním věku chrání tyto hormony ženu před různými nemocemi a posilují téměř všechny struktury v těle. Když hladiny estrogenu začnou během menopauzy klesat, je ovlivněno mnoho systémů..

Časté močeníMočový systém se také hodí pro strukturální změny, které jsou spojeny s reverzními procesy reprodukčního systému. Časté touhy po malé potřebě v noci, periodické infekce a další nepříjemné patologie budou pronásledovat ženu, která se nestará o udržení vlastního zdraví.
Myom dělohyFibroidy mohou mít různé velikosti, jednoduché nebo vícečetné. Často se vyskytuje na pozadí menopauzy a po nástupu menopauzy se malé myomatózní uzliny mohou samy rozpustit.
OsteoporózaS tímto onemocněním klesá hustota kostí, jejich mikroarchitektonika je narušena, zvyšuje se křehkost, v důsledku čehož se významně zvyšuje riziko zlomenin. Osteoporóza je způsobena změnou práce v budování buněk, ke které dochází na pozadí změny rovnováhy hormonů.
Ovariální cystyPři menopauze se často vyskytují dermoidní, endometrioidní a jiné typy nefunkčních cyst, stejně jako polycystické vaječníky.
Nemoci srdce a cévMenopauza má vážný dopad na oběhový systém - trpí všechny orgány, od srdce po nejmenší cévy. Po menopauze se zvyšuje riziko následujících onemocnění:

 • ischemie srdce;
 • hypertenze;
 • skleróza.

Nejčastěji menopauza vede ke zvýšení krevního tlaku, který může přetrvávat a změnit se na hypertenzi. Toto je pozorováno spolu s různými typy arytmií u téměř třetiny žen, které dosáhly menopauzy.

Při menopauze nastávají v intimní sféře určité problémy. Jsou spojeny se snížením libida a suchostí vaginálních stěn. Užívání hormonů a užívání speciálních léků může pomoci tento problém odstranit..

Menopauza u žen by neměla být považována za patologii. Tato fáze života jistě pomine a užívání léků předepsaných lékařem a jiné metody léčby pomohou ženě zůstat vždy ve formě a neztratit optimistický pohled na život..

Je možné otěhotnět během menopauzy?

Ženy s přetrvávající menstruací (i nepravidelnou) a pokračující sexuální aktivitou mohou otěhotnět. Aby se zabránilo těhotenství a zmírnily se příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, může lékař doporučit užívání perorálních kontraceptiv obsahujících nízké dávky estrogenu. V každém případě, pokud je menstruace zpožděna o více než 1-3 dny, doporučuje se provést domácí těhotenský test, aby bylo možné učinit obtížné, ale velmi důležité rozhodnutí v životě každé ženy o narození dítěte včas..

Léky a změny životního stylu, jako je strava a cvičení, mohou pomoci zvládnout návaly horka a další příznaky menopauzy, včetně vysokého cholesterolu a úbytku kostní hmoty.

Během menopauzy musíte sledovat svůj menstruační tok. Okamžitě byste se měli poradit s lékařem s těmito příznaky:

 • krvácení doprovázené bolestmi břicha;
 • výběr tmavých sraženin;
 • silnější krvácení než dříve;
 • zkrácení intervalu mezi krvácením na méně než 3 týdny nebo jeho prodloužení - o více než 3 měsíce.

Léčba

Climax je přirozený proces. Některé příznaky v této fázi však ženy tak trápí, že je třeba je odstranit vhodnou léčbou..

Výběr konzervativní terapie začíná návštěvou lékaře. Gynekolog provede nejen vyšetření, ale také předepíše řadu dalších testů, na jejichž základě bude možné posoudit změny ve vnitřních orgánech.

Ke zmírnění příznaků klimakterického období se používají nejen léky, ale v některých případech také komplexy bylinné medicíny, fyzioterapie a cvičební terapie. To vše vám umožňuje normalizovat celkovou pohodu, vede ke zlepšení metabolických procesů, usnadňuje usínání a zvyšuje duševní výkonnost. Proto se neoplatí vzdávat se léků a jiných metod léčby pro vlastní dobro..

Včasná léčba menopauzy také snižuje pravděpodobnost závažných onemocnění a komplikací v pozdějším životě. Hlavním cílem, který si gynekologové stanovili při léčbě žen v menopauze, je zabránit rychlému poklesu hladiny estrogenu. Jejich postupný pokles je možný pomocí hormonálních léků, tato metoda se nazývá HRT - hormonální substituční léčba.

Léky

Mezi léky na náhradu hormonů patří:

 • „Atarax“;
 • Dermestril;
 • „Grandaxin“;
 • gely - "Estrogel", "Divigel" (aplikované na spodní část břicha);
 • tablety, injekce - "Estradiol" 1-2 mg / den (zejména u žen s odstraněnou dělohou);
 • injekce - "Dydrogesteron" 10 mg 2 r / den. (k prevenci krvácení myomy nebo endometriózy během menopauzy);
 • tablety - "Progesteron" mikronizovaný 100 mg 3 r / den. a další možnosti, které jsou předepsány odborníkem.

Těžká forma menopauzy (klimakterický syndrom) vyžaduje povinnou komplexní terapii, jejímž hlavním článkem je hormonální substituční léčba. Hormonální látky jsou předepsány až po podrobném vyšetření, aby se zjistil stupeň stávajících porušení a vyloučila přítomnost kontraindikací.

Hormonální substituční léčba menopauzy musí přísně dodržovat několik zásad:

 • používají se výhradně přírodní estrogeny a gestageny;
 • dávky hormonů by měly být minimální, ale dostatečné;
 • délka léčby je omezena na dva roky, pokud se patologické příznaky opakují, léčba je obnovena.

Mezi nehormonální léky patří:

 • „Tsi-Klim“;
 • Estrovel;
 • Bonisan;
 • "Klimadinon"
 • Femoston;
 • „Remens“;
 • „Tibolon“.

Když u žen po 50 letech dojde k menopauze, pak může proběhnout klidněji. Pokud však dojde k narušení, které narušuje kvalitu života, není nutné okamžitě uchýlit se k hormonům.

Nejprve můžete vyzkoušet léky na bázi rostlinných estrogenů (fytohormonů). Předpokládá se, že se jedná o šetrnější látky než syntetické hormonální léky. Užívání těchto léků má ale jednu vlastnost - účinek je nižší a projevuje se později, ale bezpečnost pro celý organismus jako celek je vyšší než u jiných než bylinných hormonů.

Účinná antidepresiva (sedativa), sedativa a antipsychotika:

 • Bellatamil;
 • „Belloid“;
 • „Grandaxin“;
 • Novo-Passit ";
 • Frenolon;
 • "Eperazin".

Srdeční a hypertenzní léky mohou být následující:

 • "Verapamil", "Bellaspon" - na tachykardii (předepsáno až po užití sedativ);
 • "Bellaspon", "Euphyllin", "Alupent" - s bradykardií;
 • „Kordaron“;
 • "Disopyramid", chinidin "," Novokainamid "- normalizace Československa;
 • "Digoxin" - ke snížení tepové frekvence;
 • antiblokátory - "Alupent", "Izadrin", "Atropin".

Vitamíny

Při menopauze musí žena konzumovat následující vitamíny v dostatečném množství:

 1. Retinol. Antioxidant, který zabraňuje rozvoji nádorů a zpomaluje stárnutí epitelu;
 2. Vitamin E. Stimuluje činnost vaječníků, prodlužuje jejich práci, podílí se na tvorbě ženských hormonů;
 3. Vitamín C. Prevence komplikací po menopauze;
 4. Vitamin B1 a B6. Regulují práci nervového systému a zajišťují jeho normální fungování na pozadí hormonálních změn;
 5. Vitamin D. Katalyzátor absorpce vápníku, který pomáhá bojovat proti osteoporóze, běžné komplikaci menopauzy.

Kromě vitamínů vyžaduje ženské tělo během menopauzy zvýšené dávky stopových prvků - hořčíku, vápníku a zinku.

Výživa a strava

Je třeba se vyvarovat kořeněných jídel, kofeinu a alkoholu. Strava s nízkým obsahem tuku a cholesterolu může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a bojovat proti rozvoji metabolického syndromu - jednoho z hlavních nebezpečí, která na ženu v tomto zranitelném období jejího života čeká..

Pro prevenci osteoporózy je důležitý dostatečný příjem vápníku a určitý silový trénink. Úsilí, s nímž žena nese svou vlastní váhu, je dostatečné, proto jsou užitečné procházky, práce na zahradě a tenis. Tyto způsoby, jak pomoci posílit vaše kosti.

Jak zhubnout při menopauze? Recept je jednoduchý - snížit obsah kalorií ve stravě a zvýšit fyzickou aktivitu. To by mělo být provedeno při prvních příznacích menopauzy, aby se udržela normální váha. Časté stravování v malých dávkách se zachovaným příjmem kalorií v boji proti nadváze nepomůže.

Cvičení doma

Je třeba si uvědomit, že při užívání vápníku je nezbytná fyzická aktivita, jinak budou trpět ledviny, ve kterých se usadí krystaly..
Fyzioterapeutická cvičení, skládající se ze speciálně navržených cvičení, pomáhají udržovat pánevní tkáň po dlouhou dobu v dobré kondici, slouží jako prevence prolapsu pohlavních orgánů a zlepšují celkovou pohodu pacienta. Cvičení k prevenci prolapsu genitálií (viz příznaky prolapsu dělohy)

 • Chůze prstů se zatažením konečníku.
 • Chůze s předmětem vloženým mezi nohy.
 • Ležíte na zádech a střídavě zvedejte rovné nohy.
 • Ve stejné poloze zvedněte pánev nad podlahou se zatažením konečníku.
 • Sedící nakloňte ohnuté nohy na kolena.

Kurzy jógy jsou účinné, stejně jako gymnastika "Bodyflex", která vám umožňuje eliminovat prolaps orgánů, pokud jsou již zaznamenány počáteční příznaky, posiluje svaly pánve a břišní stěny, zlepšuje krevní oběh, zvyšuje obecný tón.

Jak zmírnit průběh menopauzy?

Menopauze nelze zabránit, ale doma lze přijmout opatření ke snížení rizika souvisejících problémů. Některé stopové prvky a vitamíny jsou zvláště užitečné pro menopauzu. Žena by měla konzumovat 1200-1500 mg vápníku denně s jídlem, v případě potřeby by měla užívat doplňky stravy obsahující vápník a 800 jednotek vitaminu D.

Při správné výživě je docela snadné získat 1 000–1500 mg vápníku denně. Sklenice běžného nebo odstředěného mléka obsahuje 300 mg vápníku, sklenice kefíru - 400 mg, 100 gramů lososa obsahuje 200 mg tohoto stopového prvku. Kromě toho můžete užívat doplňky stravy s vápníkem. Formulace uhličitanu vápenatého jsou nejlevnější, ale u některých žen mohou způsobit nadýmání. Nejlepší jsou doplňky citrátu vápenatého.

Musíte vědět, že z jedné dávky jídla nebo doplňků se nevstřebává více než 500 mg vápníku, takže jeho příjem musí být rozdělen po celý den. Nadměrné dávky tohoto stopového prvku nelze užívat, protože mohou vést k urolitiáze. Ženy s onemocněním ledvin by se před použitím jakýchkoli doplňků vápníku měli poradit s lékařem. Rovněž je třeba se vyvarovat předávkování vitaminem D..

Po celý život v menopauze je nutné sledovat stav pokožky: posílit ji pomocí masáží a hardwarových postupů, zvlhčit ji speciálními krémy proti stárnutí a chránit ji před sluncem. Mírné peelingy jsou také užitečné k urychlení obnovy kožních buněk.

Na závěr několik psychologických tipů, které vám pomohou vyrovnat se se zmatky před vyvrcholením:

 • v tuto chvíli už žena ví, co může dát svému společníkovi a co chce na oplátku dostávat; v mnoha případech má navázaný vztah nejen s mužem, ale také se životem obecně;
 • v tomto věku je toho o její vlastní sexualitě již mnoho známo, žena si může dovolit být osvobozenější, je s ní o čem mluvit, chytrý muž je s ní prostě zajímavější než s některými mladými dívkami;
 • děti již dospěly nebo dospěly, můžete si trochu odpočinout a splnit si své staré sny, zejména proto, že do této doby již byly v kariérním žebříčku podniknuty důležité kroky a bylo dosaženo finanční nezávislosti;
 • žena se může začít o sebe starat, aktualizovat svůj šatník, účes, make-up, takže bude sebevědomější a atraktivnější;
 • konečně můžete přestat v závislosti na názorech lidí kolem vás; menopauza je doba uvolnění z komplexů a získání svobody.

Správný přístup k sobě a péče o své zdraví vám tedy pomůže přežít tak těžké životní období, jako je menopauza..

Který lékař léčí?

Každá žena, u které se objeví první příznaky menopauzy, by se měla poradit s gynekologem. To je zaprvé nutné, aby se vyloučilo těhotenství a dostala doporučení pro racionální antikoncepci i pro hormonální substituční terapii..

Kromě toho bude užitečné konzultovat kardiologa a vyšetřit stav kardiovaskulárního systému. Pokud se žena obává poruch spánku, bolesti hlavy - můžete se poradit s neurologem s emoční labilitou - od psychologa.

Menopauza je fyziologický proces zániku reprodukční funkce ženy. Je charakterizována absencí nástupu menstruace. Normálně má žena každý měsíc proces odmítnutí endometria - funkční vrstvy sliznice děložní dutiny.