Jaké léky je nejlepší užívat při nachlazení

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Souhrnným termínem pro mnoho onemocnění dýchacích cest je nachlazení. Zvažte jeho první příznaky, způsoby jejich léčby a prevence u dětí a dospělých.

Příznaky nachlazení se nejčastěji vyskytují v období podzim-jaro, kdy je venku špatné počasí a tělo je oslabené.

Důvody vzniku nachlazení u dospělých

K rozvoji onemocnění jsou zapotřebí dva faktory - kontakt s infekcí a oslabená imunita. Důvody pro to mohou být nezdravá strava, emoční stres, nepříznivé podmínky prostředí, špatné návyky, chronická onemocnění. V 90% případů jsou infekčním agens viry, které jsou přenášeny vzdušnými kapičkami.

V některých případech je infekce za studena bez povšimnutí, a proto si pacient nenechá ujít příležitost je v rané fázi odstranit. Během tohoto období se vyskytují následující příznaky:

 • Bolest v krku a bolest v krku.
 • Kašel.
 • Slzení.
 • Bolesti hlavy.
 • Subfebrilní tělesná teplota.
 • Nosní kongesce.
 • Zvýšená únava.

Po 2-3 dnech se výše uvedené příznaky začnou zvyšovat a onemocnění nachlazení se na dlouhou dobu odloží. Při nachlazení nebo neléčení nachlazení existuje riziko komplikací. Může to být zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, zánět vedlejších nosních dutin, bronchiální astma a další. Proto je velmi důležité včas identifikovat příznaky onemocnění a jejich správnou léčbu..

První příznaky nachlazení

Celková a svalová slabost, ucpaný nos, bolesti hlavy, kýchání, bolest v krku - to jsou příznaky prvních dnů nachlazení. Trvají asi 2-3 dny a postupně postupují. Jak se vyvíjí bolestivý stav, objevuje se kašel, rýma a zvýšená tělesná teplota..

Aby se zabránilo trvalému zhoršení celkového zdravotního stavu a rozvoji komplikací, měla by být léčba zahájena, jakmile se objeví první příznaky blížícího se onemocnění. K tomu je nutné provést imunoterapii, to znamená posílit tělo. Pít hodně tekutin a vyváženou stravu, odpočinek v posteli bude užitečný.

Kýchání je první známkou nachlazení

Nepodmíněný reflex zaměřený na odstranění virů, hlenů, alergenů nebo jiných dráždivých látek z jejich těla kýchá. Tento jev nejčastěji naznačuje studenou infekci..

Kýchání nastává v důsledku proniknutí viru do těla nosními cestami a podráždění epiteliálních řasinek sliznice. Pacient cítí svědění v nosu, dochází k reflexní kontrakci svalů nosohltanu a dýchacího systému a pod tlakem vychází z nosní dutiny dráždivé látky a hlen. To znamená, že kýchání lze nazvat ochranným mechanismem těla, který zabraňuje dalšímu pronikání viru a mechanicky ho vylučuje.

Pokud se tento příznak nachlazení vyskytuje velmi často a způsobuje značné nepohodlí, měli byste si opláchnout nos. Pro tento postup jsou vhodné následující nástroje:

 • Roztoky mořské soli.
 • Léčivé infuze.
 • Zeleninové a zeleninové šťávy.
 • Teplá voda.
 • Antiseptická řešení.

Zvolený lék se nakapá do několika kapek do každé nosní dírky a poté se opatrně vyfoukne a přirozeně odstraní hlen a dráždidlo. Mnoho řešení pro mytí suší sliznici, což je velmi účinné při alergické rýmě.

Při kýchání si nezakrývejte nos prsty, protože to nezpůsobí odeznění infekce, ale dostane se do paranazálních dutin nosní dutiny a uší. Z tohoto důvodu vznikají nejčastější komplikace nachlazení - sinusitida, otitis media. Je třeba mít na paměti, že během kýchání létají bakteriální látky spolu se slinami několik metrů. Proto, abyste neinfikovali ostatní, měli byste si zakrýt ústa kapesníkem..

Co dělat první den nachlazení?

Pokud tedy nachlazení přijde, je třeba udělat vše, aby se zabránilo jeho dalšímu rozvoji. První věc, kterou lékaři doporučují pro příznaky malátnosti, je správný odpočinek a spánek. Díky tomu tělo využívá více zdrojů imunitního systému k boji s tímto problémem..

 • Pít hodně tekutin bude užitečné. Pro ošetření jsou vhodné teplé čaje, nápoje z bobulového ovoce, vývary z divoké růže a černého rybízu. Můžete pít čaj nebo teplé mléko s medem, čištěnou vodou.
 • Pokud jde o výživu, měla by být upřednostněna fermentovaná mléčná jídla, nízkotučné maso a kuřecí vývary, zelenina a ovoce. Je lepší odmítnout alkohol, mastné, sladké, slané, uzené. V počátcích nemoci se kouření nedoporučuje, protože tento zlozvyk přispívá k šíření infekce.
 • U bolesti v krku lze provést kloktání a inhalaci páry. Pokud je nosní dýchání narušeno, pomůže vám vyplachování izotonickým roztokem. Nezapomeňte také na pravidelné větrání místnosti a minimální kontakt s prostředím až do zotavení..

Tato jednoduchá doporučení vám umožní vyrovnat se s nemocí, když se objeví její první příznaky..

Jak zacházet se začínající zimou?

Pokud necháte nachlazení bez léčby, může to, stejně jako jakékoli jiné onemocnění, vést k různým komplikacím. Aby se tomu zabránilo, je nutné zahájit léčbu, jakmile se objeví první příznaky:

 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Obecná slabost a letargie.
 • Nevolnost.
 • Nedostatek chuti k jídlu.
 • Bolesti hlavy.
 • Nosní kongesce a bolest v krku.

Prvním krokem je zvýšení pitného režimu. Teplá kapalina odplavuje patogeny ze sliznic a urychluje jejich eliminaci. Pití velkého množství tekutin také pomáhá předcházet dehydrataci při zvýšené tělesné teplotě a zvýšeném pocení. Nápoje a jídla s kyselinou askorbovou budou užitečné pro urychlení zotavení..

Důležitou roli hraje odpočinek v posteli. Díky tomu může tělo využít veškerý svůj energetický potenciál k boji s viry, a nikoli k provádění dalších procesů. Chlad na nohou velmi často končí vážnými komplikacemi.

K léčbě dospělých z léků můžete užívat symptomatické látky: Coldrex, Fervex, Teraflu. Pro zvýšení ochranných vlastností imunitního systému budou užitečné léky na bázi interferonu: Arbidol, Antigrippin, Kagocel, Cycloferon, Ergoferon. S výtokem z nosu pomůže mytí izotonickým roztokem nebo vazokonstrikčními kapkami: Naftyzin, Galazolin, Nazosprey. Ke snížení tělesné teploty jsou vhodné léky na bázi paracetamolu.

Jak zacházet s prvními příznaky nachlazení?

Léčba časných stadií nachlazení by měla začít zvýšením obranyschopnosti imunitního systému a další symptomatickou terapií. Současně nespěchejte do lékárny na léky, protože bez nich lze vyléčit nachlazení..

V počátcích onemocnění je nutné dodržovat odpočinek v posteli, aby nedošlo k infikování ostatních a aby nedošlo k prudkému rozvoji onemocnění. Doporučuje se také konzumovat velké množství teplé tekutiny, bylinných odvarů a nálevů.

Pokud je bolest v krku, pak vám pomůže opláchnutí tinkturami a odvarem z heřmánku, šalvěje, měsíčku. Vdechování páry je účinné při kašli a ucpaném nosu. Ve stravě by měly převládat snadno stravitelné potraviny.

Co vzít při prvních známkách nachlazení?

Jakékoli onemocnění v raných stádiích dobře reaguje na léčbu. To platí také pro nachlazení. Čím dříve je léčba zahájena, tím nižší je riziko komplikací. U dospělých i dětí by terapie měla sestávat z bohatých teplých nápojů, odpočinku v posteli a vyvážené stravy..

Na bolesti hlavy, vysokou horečku a rýmu lze použít léky na bázi paracetamolu. Pro bolest v krku se používají místní léky s antiseptickými a antimikrobiálními vlastnostmi: Septefril, Falimint, Sebidin. Účinné budou výplachy s odvarem ze šalvěje, podbělu, heřmánku.

Nezapomeňte také na vitamínovou terapii k posílení imunitního systému. Pokud při prvních příznacích nepohodlí užíváte kyselinu askorbovou, doba trvání onemocnění se sníží. Vitamin C v kombinaci s retinolem ovlivňuje viry a bakterie, zvyšuje ochranné vlastnosti imunitního systému. Vitamíny by se neměly užívat déle než 3-5 dní.

Co vzít pro dospělého při prvních známkách nachlazení?

Mimosezóna a chladné období je obdobím nachlazení. Bolestivý stav je nejčastěji spojen s podchlazením těla. Objevují se svědění a pálení v nose, bolest v krku, zvýšené slzení, kýchání a záchvaty kašle. Na tomto pozadí se rychle objeví rýma a bolesti hlavy a celkový zdravotní stav se zhoršuje. Je také možné zvýšit tělesnou teplotu až na 38 ° C a více.

Při první známce malátnosti musíte dodržovat následující pravidla:

 • Pokud je to možné, neopouštějte dům, pokud je teplota, je lepší si lehnout do postele. Místnost častěji větrejte a provádějte mokré čištění.
 • Pijte hodně tekutin. Užitečné budou džusy, kompoty, odvar na základě šípky, heřmánku, lípy, maliny, černého rybízu. Silný čaj nebo kávu je nejlepší nahradit teplým mlékem s medem.
 • Ve stravě by mělo převládat snadno stravitelné jídlo, nejlépe fermentované mléčné výrobky, zelenina, ovoce, nízkotučné vývary.
 • Pokud je váš nos ucpaný, pak vám pomohou kapky na základě solných roztoků - Aquamaris, Salin. Oplachovací roztok si můžete připravit sami zředěním lžíce soli v litru převařené vody a přidáním několika kapek jódu.
 • Při bolestech a bolestech v krku vám pomohou teplé nápoje a kloktání. Pro opláchnutí se používají antiseptické roztoky: Furacilin, Miramistin. Můžete také použít roztok lžičky soli, jódu a jedlé sody ve sklenici vody.
 • Pro usnadnění nazálního dýchání dobře pomáhají inhalace s éterickými oleji z jehličnatých rostlin.
 • Chcete-li zvýšit obranyschopnost imunitního systému, můžete užívat léky s interferonem.

Pokud se onemocnění rychle rozvíjí, je doprovázeno zvýšenou tělesnou teplotou a špatným zdravotním stavem, můžete před spaním užívat Fervex, Pentaflucin, Coldrex nebo jiný kombinovaný lék na symptomatickou léčbu nachlazení.

První pomoc při nachlazení

První věc, kterou lékaři doporučují při léčbě onemocnění dýchacích cest, je odpočinek doma / na lůžku. To vám umožní zabránit infekci druhých a plně implementovat všechna další doporučení pro léčbu. Pacientovi by měl být poskytnut dostatek tekutin a měla by upravit stravu..

Pro čištění nosu je lepší koupit kapky s izotonickým roztokem než návykové vazokonstriktory. Můžete kloktat antiseptickými roztoky Miramistinu nebo Furacilinu. Pomůže také vdechování páry s vařenými bramborami nebo éterickými oleji. Před spaním si můžete udělat teplou koupel s eukalyptovým éterickým olejem nebo si udělat koupel na nohy s výtažkem z jehličnatých rostlin, hořčicí..

Ve většině případů výše uvedená doporučení pomáhají překonat malátnost v jejích raných příznacích. Pokud onemocnění trvá déle než 4 dny, je doprovázeno zvýšenou tělesnou teplotou a rychlým zhoršením celkové pohody, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Lékař předepíše komplexní léčbu, která rychle odstraní nepříjemné příznaky a hlavní příčinu nachlazení..

Vdechnutí při prvních známkách nachlazení

Jedním z populárních prostředků pro léčbu a prevenci podráždění sliznice orofaryngu v případě nachlazení je inhalace. Provádějí se pomocí speciálních zařízení - inhalátorů, nebulizátorů. Terapeutický účinek je dosažen díky pronikání léčiva do ohniska zánětu, obcházet gastrointestinální trakt a další orgány, systémy.

Výhody inhalační terapie pro časné příznaky nachlazení:

 • Přímý účinek na zánětlivou zónu.
 • Lék není absorbován do systémového oběhu a nezpůsobuje nežádoucí účinky na jiné orgány.
 • Možnost léčby pacientů všech věkových skupin.
 • Vysoká penetrační síla.

Pro inhalaci můžete použít následující prostředky:

 1. Esenciální a přírodní oleje - účinně a šetrně ovlivňují sliznici. Může způsobit alergické reakce, proto se před použitím poraďte se svým lékařem. Koncentrace oleje by neměla být vyšší než 5%.
 2. Solné roztoky - 0,9% chlorid sodný změkčuje a čistí sliznice nosu a orofaryngu za přítomnosti škodlivých látek a alergenů. Použití 2% hypertonického roztoku vymaže mukopurulentní usazeniny.
 3. Alkalické roztoky - 2% roztok hydrogenuhličitanu sodného zředí hlen a vytváří zásadité prostředí v ohnisku zánětu. Inhalace účinně odstraňuje mukopurulentní výtok z nosní dutiny.
 4. Mukolytika - zkapalňuje hlen a podporuje jeho vypouštění. Pro inhalaci použijte Acetylcystein, Mukomist, Lazolvan, Pulmocort. Dávku léku a délku léčby stanoví lékař.
 5. Bronchodilatátory - rozšiřují lumen průdušek a bronchiolů, usnadňují dýchání a zabraňují rozvoji broncho-obstrukčního syndromu. K léčbě se nejčastěji používají následující látky: Atrovent, Berodual, Berotek, Salbutamol.
 6. Protizánětlivé léky - snižují zánět, snižují otoky sliznic, zmírňují bolestivé stavy. Při provádění inhalací můžete použít následující řešení: Rotokan, Eucalyptus, Propolis, Calendula, Malavit.

Inhalace se provádí 1-1,5 hodiny po jídle. Nedoporučuje se jíst, mluvit nebo jít ven po dobu jedné hodiny po zákroku. Připravený roztok by neměl být uchováván v chladničce déle než 24 hodin. Před použitím zahřejte roztok na pokojovou teplotu..

Pokud se používá několik léků současně, musíte dodržet pořadí. Nejprve se používají bronchodilatátory, poté ředidla, mukolytika a protizánětlivé léky. Délka léčby závisí na závažnosti bolestivých příznaků a je 3-7 dní.

Co pít při prvních známkách nachlazení pro těhotné ženy?

Léčba nachlazení u těhotných žen vyžaduje zvláštní pozornost. Je to způsobeno rychlým zhoršením celkového zdraví a progresí bolestivých příznaků. Z tohoto důvodu existuje riziko komplikací jak pro nastávající matku, tak pro dítě..

Především je to hrozba spontánního potratu nebo předčasného porodu, zánětlivé komplikace pro ženu, exacerbace chronických onemocnění a také významné zvýšení rizika ztráty krve během porodu. Nemoc je pro dítě nebezpečná: nitroděložní zpomalení růstu, nedostatek kyslíku, nitroděložní infekce.

Když se objeví časné příznaky onemocnění, je třeba dodržovat následující pravidla:

 • Bohaté teplé nápoje a vyvážená strava. Přírodní odvar a infuze se šípkem a černým rybízem budou užitečné, protože obsahují velké množství kyseliny askorbové, což má příznivý vliv na stav imunitního systému. Doporučuje se zelený čaj s citronem, malinami, medem. V pozdním těhotenství pomůže pití tekutin s otoky..
 • Pro léčbu lze inhalace provádět s eukalyptovým éterickým olejem, jehož páry ničí patogeny a snižují edém sliznice. Při bolestech v krku se inhalace nejlépe provádí roztokem sody, infuzí heřmánku, měsíčku, šalvěje.
 • Pokud nachlazení pokračuje s bolestmi v krku a bolestmi v krku, je zobrazeno opláchnutí roztokem soli, sody a jódu, infuze heřmánku, měsíčku, eukalyptu. V případě výtoku z nosu by měla být místnost pravidelně větrána a zvlhčována. Na opláchnutí nosu lze použít fyziologický roztok chloridu sodného..

V průběhu léčby jsou těhotné ženy kontraindikovány, aby si stoupaly nohy a koupaly se v horkých lázních, navštěvovaly lázně a sauny, používaly hořčičné omítky a jakékoli léky na bázi kořene lékořice. Nezneužívejte ani med a maliny, protože to může vést ke zvýšení tonusu dělohy a rozvoji alergií u plodu..

Pokud výše uvedené metody nepomohly a onemocnění postupuje, je možné po konzultaci s ošetřujícím lékařem použít léky.

 • Vysoká teplota - léky na bázi paracetamolu. Ibuprofen, NSAID, Coldrex, Teraflu, Fervex a další komplexní akční léky jsou zakázány..
 • Kašel a rýma - v prvním případě pomohou Mukaltin a Ambroxol a při rýmě jsou kapky Pinosol, Sinupret, vazokonstrikční léky kontraindikovány.
 • Bolest v krku - proplachovací roztoky na bázi těchto léků jsou vhodné k léčbě: Chlorhexidin, Lugol, Miramistin, Ingalipt.
 • Pro zvýšení ochranných vlastností imunitního systému se doporučuje užívat Oscillococcinum, Viferon, Grippferon.

Pokud jde o antibiotickou terapii, v raných stadiích nachlazení nejsou nutné. Pokud onemocnění způsobilo řadu závažných komplikací, pak lékař rozhodne o vhodnosti jejich použití. Nastávajícím matkám jsou povoleny makrolidy, léky řady penicilinů a cefalosporinů. Zakázané tetracykliny, fluorochinolony, aminoglykosidy a sulfonamidy.

Jak zastavit nástup nachlazení?

Bolest hlavy, kašel, horečka a celková slabost jsou příznaky nachlazení. Neexistuje žádný speciální lék, který by eliminoval celý komplex příznaků. Existuje však několik osvědčených terapeutických metod, které mohou zastavit nástup patologického procesu..

 • Nakrájejte pár stroužků česneku a promíchejte se stejným množstvím medu. Vezměte 1-2 čajové lžičky denně s teplou vodou. Léčivý účinek česneku je vysvětlen zvýšeným obsahem phytoncidů v něm, tedy přírodních antibiotik.
 • Čaj s citronem a medem. Nápoj by měl mít příjemnou teplotu, aby nedošlo k popálení v krku. Med má baktericidní vlastnosti, obaluje sliznici a snižuje bolestivé příznaky. Citron je antiseptikum, dodává tělu kyselinu askorbovou a normalizuje metabolické procesy.
 • Čaj s malinami - pro přípravu antipyretického a diaforetického nápoje nalijte 100 g čerstvých bobulí, listů, pár lžic džemu nebo sušeného ovoce 300 ml vroucí vody a nechejte 20 - 30 minut vařit. Pokud je to žádoucí, napněte a vezměte ½ šálku 4-5krát denně. Maliny obsahují kyselinu salicylovou, což je přírodní aspirin. Bobule zvyšuje pocení, urychluje vylučování toxických látek z těla.
 • Vezměte litr čerstvého mléka, přidejte do něj 1/3 šálku medu, 1/2 čajové lžičky vanilky, skořice a muškátového extraktu. Vše důkladně promíchejte a nechejte na mírném ohni přidat do mléka bobkový list a pár černého hrášku. Jakmile se směs vaří, musí se vyjmout ze sporáku a nechat se vařit 5-10 minut. Vývar podporuje imunitní systém a urychluje proces hojení.

Výše uvedené způsoby léčby jsou účinné při výskytu časných příznaků onemocnění. Ale před jejich použitím byste měli vzít v úvahu přítomnost kontraindikací. Med je pro lidi s cukrovkou zakázán. Citron a česnek by měly být používány s opatrností u onemocnění gastrointestinálního traktu a maliny se nedoporučují u pacientů s hypertenzí a lidí s poškozením kardiovaskulárního systému.

Jak nebýt nemocný při prvních známkách nachlazení?

Jedním z rysů běžného nachlazení je, že k němu dochází kdykoli během roku. Abyste nebyli nemocní, měli byste dodržovat následující pravidla:

 • Chraňte před chladem, průvanem a vlhkostí. Oblečte se do počasí, v létě nepřekračujte studené nápoje a klimatizaci.
 • Dodržujte správnou osobní hygienu. Umyjte si ruce před každým jídlem a po návštěvě veřejných míst.
 • Místnost pravidelně větrejte a provádějte mokré čištění.
 • Posilujte tělo, udržujte se v kondici.
 • Vezměte multivitamin a jedzte vyváženou stravu.
 • Dopřejte si více odpočinku a spánku, vyhýbejte se stresu.

První příznaky nachlazení jsou velmi často spojeny s oslabeným imunitním systémem. Pro zvýšení jeho ochranných vlastností se doporučuje včasná léčba jakýchkoli nemocí, vyvážená výživa, očkování.

Jak zacházet s nachlazením: rozpočtové prostředky, které opravdu pomáhají

Life hacker našel nejlepší lék proti nachlazení a zjistil, zda se mučit hořčičnými omítkami a kloktat jódem a kupovat antivirotika.

Nachlazení není diagnóza. Toto je běžný název pro nemoci, které na nás útočí hlavně v zimě a na podzim, když je venku zima..

Nachlazení poznáte podle rýmy, ucpaného nosu, bolesti v krku, kašle, bolesti hlavy a slabosti. Někdy teplota stoupá.

Odkud pochází chlad

Chlad není způsoben zimou, jak si můžete myslet z jeho názvu. Nachlazení je obvykle virová infekce, což je na kartách označeno zkratkou ARVI.

Kolem nás je obrovské množství virů, které způsobují podobné příznaky. Viry se šíří vzduchem nebo běžným chladným dotykem v místech, kde se shromažďuje mnoho lidí: v dopravě, kancelářích, školách. Když bakterie vstoupí do těla, náš imunitní systém reaguje na útok a produkuje protilátky - ochranné proteiny, které virus ničí. Trvá to několik dní, od tří do deseti, a pak imunita zničí mikroba.

Viry se šíří během chladného období a není přesně známo, proč k tomu dochází. Existuje teorie, že při nízkých teplotách naše imunita oslabuje a zhoršuje se proti útokům virů.... To znamená, že za nachlazení nemůže vina, ale nepřipravenost těla bojovat s mikroby..

Mimochodem, chřipka také patří ke stejné „studené“ ARVI, ale je to mnohem komplexnější a nebezpečnější virus. Jak se s tím vypořádat, Lifehacker již napsal.

Jak zacházet s nachlazením

Nachlazení ve skutečnosti zmizí samo o sobě asi za týden, když se objeví protilátky. Můžeme však pomoci tělu snáze se s nemocí vyrovnat..

Zůstaňte doma a odpočívejte

Samozřejmě jsme velmi zaneprázdněni a nemůžeme si dovolit relaxovat kvůli výtoku z nosu. Ale tělo je také velmi zaneprázdněné: je ohromeno bojem proti virům. A jeho termín je důležitější.

Pokud se necítíte dobře, odpočinek v posteli je to, co potřebujete.

Respirační viry (ty, které infikují dýchací systém) jsou navíc vysoce nakažlivé. Pokud máte dostatek síly na to, abyste chodili do práce nebo do školy, i když jste nemocní, pak si myslete, že můžete virus přenést na oslabeného člověka. A nebude pro něj snadné se vypořádat s nachlazením.

Pijte hodně tekutin

Nejedná se o radu „vypijte osm sklenic denně“. Opravdu potřebujete tekutinu na nachlazení. Kompoty ze sušeného ovoce nebo teplý čaj pomáhají zvládat nepříjemné příznaky. Musíte vypít o 3-5 šálků denně více, než když jste zdraví.

Když je v těle dostatek tekutiny, se všemi sliznicemi (které jsou nejvíce zasaženy viry) se snáze pracuje. Když je člověk nemocný a hodně pije, snadno vychází sputum z plic a hlen z nosu, což znamená, že virové částice nezůstávají v těle..

Při horečce ztrácí tělo hodně vlhkosti, takže vysoká teplota je také důvodem k pití šálku čaje..

Do čaje můžete přidat bylinné odvarky: heřmánek, lípa, šalvěj. Pomáhají zmírňovat příznaky nachlazení a přinášejí rozmanitost do čajového menu..

Používejte nosní kapky

Kapky v nose jsou různé, protože rýma se liší..

 1. Kapky se slanou vodou. 0,9% solný roztok je dobrý způsob, jak zvlhčit sliznici. Pomůže vám to jemně opláchnout nos a odstranit hlen. Někteří výrobci nabízejí mořskou vodu, ale obecně můžete použít běžný fyziologický roztok, který se prodává v lékárně: je to levnější. Slanou vodu lze připravit také doma. K tomu musí být lžička soli rozpuštěna v jednom litru vody. Takovou vodu můžete pohřbít často, každou půl hodinu. Pak opravdu pocítíte plnou sílu jednoduchého léku..
 2. Kapky oleje. Pomáhá, když nos není ucpaný. Zvlhčují sliznice a usnadňují dýchání..
 3. Vasokonstrikční kapky. Odstraňují otok nosu, při kterém není možné dýchat. Tyto kapky musí být používány s opatrností: nepoužívejte je déle než pět dní, aby nedošlo k návyku, nepřekračujte dávku uvedenou v pokynech, abyste nevyvolávali otravu účinnou látkou (to je zvláště důležité pro děti).

Pomozte svému krku

Bolest v krku nejlépe pomůže mírná terapie: teplý čaj v malých doušcích, teplé kloktadlo, pastilky.

Kloktání je lepší, pokud z toho máte dobrý pocit. Například stejné odvar z bylin: heřmánek nebo měsíček.

Nenuťte se vyrábět elixíry z jódu, sody nebo aloe s petrolejem.

Účelem oplachování je zmírnit bolest a polykání, ne zničit vše živé. Virus stále nelze takto smýt..

Použijte léky proti bolesti

Když se vám hlava jen zlomí, nenuťte se trpět a užívejte přípravky na bázi ibuprofenu nebo paracetamolu.

Nechte teplotu běžet

Snižte teplotu nad 38,5 ° C. Až do tohoto čísla je lepší nebojovat s horečkou, protože je to nutné ke zničení virů. Samozřejmě, pokud se necítíte dobře, je lepší si pomoci léky proti bolesti a antipyretiky..

Vyvětrejte pokoje a jděte

Tah a čerstvý vzduch z větracího otvoru nezpůsobí zhoršení. Naopak, pomohou. Větrání je způsob čištění vzduchu v místnosti od choroboplodných zárodků, nejjednodušší a nejdostupnější metoda dezinfekce.

Tiché procházky na čerstvém vzduchu vám také pomohou cítit se lépe, jen musíte chodit ne v nákupním centru, ale v parku nebo alespoň v uličce, kde není mnoho lidí.

Chůze je samozřejmě lékem, pokud se cítíte víceméně normálně nebo se již zotavujete..

Jak neléčit nachlazení

Ukázalo se, že nachlazení zmizí samo od sebe a není třeba ho léčit. Ale to je těžké přijmout, chci něco udělat co nejrychleji a nějak ovlivnit tělo - nečinně nečinně sedět? Ale přesně to by mělo být provedeno. V případě nachlazení je ošetřením péče a režim, nepodceňujte jejich význam.

Až vaše ruce dosáhnou na lékárničku, pamatujte, co nedělat:

 1. Pijte antibiotika. Antibiotika působí pouze na bakterie a nezabíjejí viry. Pití antibakteriálních léků bez indikací je nebezpečné: můžete shromáždit spoustu vedlejších účinků a pěstovat na sobě superbug, který nebude reagovat na léčbu. Lifehacker o tom už psal podrobně.
 2. Kupte si antivirotika a imunomodulátory v lékárně. Nemají prokázanou účinnost, 100% funguje pouze na vyprázdnění peněženek. Totéž platí pro homeopatii..
 3. Vložte hořčičnou omítku a stoupejte nohama. To, co babičky a rodiče tak milují, je příliš nebezpečné: existuje vysoké riziko popálení horkou vodou nebo hořčicí. Tyto postupy nezabíjejí viry. Řeknu vám tajemství, že na lékařských fakultách se konají v rámci tématu „rušivé procedury“, aby se pacient cítil nemocně postarán a méně myslel na tuto nemoc.
 4. Pijte hrstku vitamínů. Zvláště vitamin C. Kdysi se myslelo, že pomáhá při nachlazení. Ne 5 tipů: Přírodní produkty na chřipku a nachlazení: Co říká věda? ale staré víry žijí dlouho.

Proč je nachlazení nebezpečné

Pro více či méně zdravého člověka není nachlazení nebezpečné. Pokud se ale budete vysmívat a nenecháte své tělo se zotavit, může to vést ke komplikacím. Například bakteriální infekce se připojí k virové infekci, která musí být léčena po dlouhou dobu, nebo se nachlazení změní na zápal plic. Infekce se navíc může stát chronickou, což znamená, že se stále vrací..

Jakékoli nachlazení je tedy důvodem, proč se o sebe starat a dát si čas na zotavení..

Kdy získat pomoc

Vážnější nemoci lze skrýt za maskou nachlazení. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 1. Příznaky přetrvávaly tři týdny.
 2. Příznak je závažný nebo bolestivý.
 3. Stalo se obtížné dýchat.
 4. Bolest na hrudi.

Léky na infekci koronaviry

Obecná informace

Epidemie koronavirové infekce COVID-19 se rychle stala pandemií, kterou ohlásila WHO 11. března 2020 a rozšířila se do většiny zemí světa a v současnosti představuje vážný globální problém. Počet nakažených stále stabilně roste a v některých zemích se míra nárůstu výskytu již snížila a pandemie dosáhla fáze „náhorní plošiny“.

Rozdíly v různých zemích odrážejí probíhající protiepidemická opatření, načasování jejich zahájení a objem. Oslabení protiepidemických opatření způsobuje zvýšení výskytu. Studují se zvláštnosti šíření této infekce a odborníci se snaží odolat jejímu šíření. V tomto ohledu se objem testování každý den zvyšuje, je identifikováno velké množství pacientů se skrytými formami a nosiči, kteří jsou izolováni, což významně snižuje cirkulaci viru.

Souběžně s tím se aktivně testují léky proti této infekci a experimentálně se připravují léky, které pacientovi pomohou jej snáze a bez komplikací přenést. V souvislosti se současnou situací se všechny zajímají otázky: kdy najdou lék na koronavirus a přijdou s účinným lékem, našli lék na koronavirus? Nedávno se na internetu začaly objevovat zprávy, že vědci našli účinný lék, že našli prostředek v boji proti koronaviru v Rusku, že byla vytvořena ruská pilulka a že byl nalezen lék na koronavirus COVID-19. Zatím však tyto zprávy nemají žádný základ. Vzhledem k dlouhému období výzkumu by neměly být v blízké budoucnosti očekávány žádné zprávy o této problematice..

Je třeba si uvědomit, že nový lék nebude vynalezen hned, protože to vyžaduje čas, četné a dlouhodobé studie. Proto se provádí vědecký výzkum za účelem „opětovného využití“ a studia možnosti použití již známých léků různých skupin ve vztahu ke koronaviru. Situace je taková, že není čas čekat, až bude vynalezen nový lék, protože jeho vývoj, s přihlédnutím k klinickým zkouškám, může trvat několik let. Lék na COVID-19 je tedy vyhlídkou do budoucnosti. Pokusíme se zjistit, jaké léky jsou v současné době k dispozici, které léky pomáhají proti koronaviru a které jsou potřebné k léčbě.

Před potvrzením diagnózy u mírnějších forem COVID-19 může léčba zahrnovat léky doporučené pro sezónní ARVI: induktory interferonu, intranasální interferon alfa a antivirotika.

V pravděpodobných a potvrzených případech infekce se léčba provádí podle protokolů. Pacienti podstoupí laboratorní výzkum, který zahrnuje test na přítomnost RNA viru. Potvrzený případ zahrnuje pozitivní odpověď na přítomnost RNA viru, která se stanoví pomocí PCR nebo amplifikace nukleové kyseliny.

V současné době neexistuje žádná specifická antivirová léčba. Uplatňuje se symptomatická léčba koronaviru. V případě závažné infekce je podle doporučení WHO navržena podpůrná léčba, která zajišťuje prevenci závažných stavů - pneumonie, sepse a syndromu dechové tísně.

Od vypuknutí v Číně vědci v různých zemích pokračovali ve studiu infekce a ve vývoji nových léčebných protokolů. Existuje předběžný seznam léků k léčbě infekce COVID-19. Zahrnuje nejčastěji používané léky, které byly používány v předchozích letech během epidemie způsobené koronaviry SARS-CoV a MERS-CoV, a také doporučení na základě zkušeností s léčbou této infekce v jiných zemích..

Na základě klinických zkušeností s léčbou SARS v minulých epidemiích byly pojmenovány léky k léčbě koronavirové infekce. Jedná se o etiotropní (léčivé léky) doporučené pro současné použití. Účinnost níže uvedených léků proti viru SARS-CoV-2 však vyžaduje další výzkum..

 • Antimalarická léčiva: chlorochin, hydroxychlorochin, meflochin. Mechanismus účinku těchto léků na virus není zcela objasněn, předpokládá se, že zabraňují viru ve vstupu do buňky a v její reprodukci. Chlorochin blokuje vazbu viru na porfyrin erytrocytů, a proto zabraňuje vzniku hypoxie. Je možné, že účinná látka tlačí buňky k apoptóze a buňky s replikujícím se virem jsou samy o sobě náchylné k apoptóze, proto při užívání chlorochinu existuje vysoká šance, že infikovaná buňka zemře. Droga vykázala výsledky v laboratorních testech. Aplikace při léčbě vyhlazuje příznaky zápalu plic a zkracuje pobyt pacienta v nemocnici. O klinických výsledcích však nejsou žádné spolehlivé údaje. Antimalariká mají kardiotoxický účinek, proto se se změněným EKG rozhoduje o jejich příjmu individuálně.
 • Antivirová terapie v současné době spočívá v podávání inhibitorů HIV proteázy. Proteáza je enzym, který virus imunodeficience používá k syntéze proteinů. Kombinace léčivých přípravků lopinavir + ritonavir (původní léčivo Kaletra, generika Ritokom, Kalidavir, Aluvia, Lopimune) je účinná jako antiretrovirová léčba a je registrována pro léčbu infekce HIV. Pokud vezmeme v úvahu antiretrovirové léky, jaké léky jsou povoleny pro koronavirus? K dnešnímu dni existují informace o možnosti užívání léků lopinavir (lopinavir) + ritonavir (ritonavir). Byla zjištěna schopnost účinných látek potlačovat proteázu koronaviru, ale v tomto případě je taková terapie považována za experimentální. Antiretrovirová léčiva skutečně inhibují replikaci viru SARS-CoV-2. Samotná léčba touto kombinací léků však nezkrátí dobu trvání onemocnění a neprokazuje vysokou účinnost. V Číně byla shledána účinnější kombinace lopinaviru + ritonaviru + intranasálního interferonu alfa-2b. Proto se užívání přípravku Kaletra, Aluvia nebo Ritokom v monoterapii doporučuje pouze v případě kontraindikací k chlorochinu a v kombinaci s interferonem alfa-2b..
 • Imunomodulační terapie zahrnuje jmenování interferonových přípravků, které „probouzejí“ buňky těla k boji proti viru. Interferon beta-1b je určen k subkutánnímu podání, má antivirové a imunomodulační účinky, je podáván subkutánně každé 2 dny. Používá se také v kombinaci s lopinavirem + ritonavirem a je účinnější než IFN-α1b, IFN-α1a. Vzhledem k tomu, že lék stimuluje syntézu protizánětlivých cytokinů, má patogenetický účinek. Rekombinantní interferon alfa-2b ve formě nosního roztoku má také imunomodulační, protizánětlivé a antivirové účinky. Zahájí proces potlačení replikace viru, protože tělo samo začne produkovat interferony, které blokují reprodukci virů.
 • Užívání antibiotik Azithromycin (užívaný v kombinaci s hydroxychlorochinem).

Podle doporučení WHO lze antivirotika s možnou účinností použít i bez indikací uvedených v pokynech. Pokud jsou antivirotika účinná, lze je používat mimo označení (mimo označení).

Symptomatická léčba koronaviru

Co zahrnuje symptomatická léčba koronaviru??

 • Antipyretické léky používané při teplotách nad 38 ° C. Pokud pacient netoleruje horečku, objevují se silné bolesti hlavy a tachykardie, zvyšuje se krevní tlak - antipyretika by se měla používat při nižších teplotách. Paracetamol je bezpečný při léčbě horečky.
 • Léčba rýmy zvlhčovači mořské vody a vazokonstrikčními kapkami (dekongestanty). Izotonické roztoky mořské vody dobře zvlhčují sliznici a pomáhají eliminovat hlen a hypertonické roztoky se používají k ucpání nosu.
 • K léčbě kašle se používají mukolytika (Ambroxol) a bronchodilatátory (Bronholitin, Salbutamol).

Jaké antivirotika jsou pro koronavirus nejúčinnější?

V současné době nebyl v Číně nalezen žádný účinný lék na koronaviry. Jak tedy zacházet s koronaviry u lidí? Pro současný koronavirus se podle doporučení Čínské národní zdravotní komise doporučuje následující antivirová léčba:

 • interferon alfa a kombinace lopinaviru + ritonaviru (lék Aluvia, Kaletra);
 • Ribavirin s interferonem alfa-2b;
 • Ribavirin a lopinavir + ritonavir;
 • lopinavir + ritonavir, chlorochin, arbidol.

Inhibitory proteázy lopinavir + ritonavir mají aktivitu proti koronaviru in vitro. U těžké pneumonie spojené se SARS tato kombinace snížila riziko respiračních potíží a smrti. Ritonavir (lék Norvir) je jedním z komplexních inhibitorů a byl vyvinut pro léčbu infekce HIV. Jeho vlastní antivirová aktivita se používá jen zřídka, ale používá se v nízkých dávkách jako zesilovač jiných inhibitorů proteázy..

Ribavirin je širokospektré antivirové léčivo, které bylo úspěšně použito k léčbě infekce MERS-CoV v roce 2014. Vyrábí se v různých formách: tobolky pro orální podání Vero-Ribavirin, roztok pro intravenózní podání Virazolu, prášek pro přípravu inhalačního roztoku. Pokud nedojde k respiračnímu selhání a laryngospasmu, použijte inhalační roztok Ribavirinu. V pokusech na zvířatech je účinná kombinace ribavirinu orálně a interferonu-a2b subkutánně. Ribavirin je analog nukleosidů, který je zaveden místo proteinů adenosinu nebo guanosinu a stimuluje RNA mutace virů. Ribavirin byl použit v léčbě infekce SARS CoV v kombinaci s kortikosteroidy, ale výsledky nebyly účinné. Později byl použit v kombinaci s interferonem alfa k léčbě infekce MERS CoV - došlo k poklesu úmrtnosti v prvních 2 týdnech, ale předběžné výsledky nebyly potvrzeny, pokud byly sledovány po dobu 28 dnů.

Arbidol je znám pod jmény Arpeflu a Afludol. Jeho pokyny naznačují, že účinná látka léčiva potlačuje koronavirus in vitro, což způsobuje závažný respirační syndrom. Ministerstvo zdravotnictví Ruska v dočasných doporučeních pro léčbu infekce COVID-19 v sekci drogové prevence uvádí léky, které mají nespecifický antivirový účinek, mezi něž patří Arbidol (léčivou látkou je umifenovir). Tento lék byl vyvinut již v SSSR a byl doporučen jako prostředek prevence a léčby chřipky. Neexistují však spolehlivé údaje o účinnosti na chřipku. Konečné výsledky klinické studie, která skončila v roce 2015, nebyly zveřejněny.

Mezi léky, které jsou nyní ve fázi výzkumu, jsou jmenovány léky jako umifenovir, favipiravir a remdesivir. Zjištění, zda antivirové léky pomáhají při dané infekci, trvá určitou dobu. Existují nějaké vyhlídky na vyřešení tohoto problému?

V Číně v současné době probíhají lidské testy remdesiviru. Laboratorní studie a testování na zvířatech ukázaly pozitivní výsledky. Remdesivir je nukleosidový analog a proléčivo, které inhibuje polymerázu viru, takže se zastaví růst řetězce, zastaví se syntéza RNA a replikace viru. Ve studiích na zvířatech se ukázalo, že tento lék je lepší než kombinace lopinaviru + ritonaviru + interferonu beta, která se používá k léčbě v Číně. Pokud se to potvrdí v pokusech na lidech, nejúčinnějším prostředkem bude remdesivir (nebo GS-5734). Jeho výhodou je, že lék je účinný proti mutovaným virům, ale ve vyšší dávce. Jeho analogem, ale s odlišným mechanismem účinku, je galidesivir (galidesivir). Inhibuje RNA replikázu a způsobuje ukončení řetězce. Účinný proti dvaceti RNA virům, včetně koronavirů.

Čínská společnost vyrábí lék Favilavir s účinnou látkou favipiravir. Favilavir je také známý jako Avigan, vyvinutý v roce 2014 japonskou společností, která účinně bojuje proti ebole. V tuto chvíli čínští vědci dokončili klinické testy svého léku a dospěli k závěru, že působí na příznak horečky, zkracuje její trvání a zlepšuje stav plic. Testy byly prováděny ve Wu-chanu, ale nebyly rozsáhlé - účastnilo se jich 320 pacientů.

V Rusku byly na základě favipiraviru vyvinuty a klinicky testovány léčivé přípravky Avafavir (JSC IIHR, Khimki), Coronavir (R-Pharm JSC) a Areplivir (Biochemist, Saransk)..

Potenciálně léčitelné léky

Inhibitory transkriptázy

Jedná se o antivirová léčiva, která působí na retroviry, jejichž zástupcem je virus lidské imunodeficience (HIV). Inhibitory reverzní transkriptázy blokují enzym reverzní transkriptázu, který je nezbytný pro replikaci HIV. Inhibitory nukleosidové reverzní transkriptázy byly průkopníkem léčby HIV.

Léky Retrovir a Timazid byly užívány až do poloviny 90. let, poté se objevilo několik dalších léků této skupiny. Studie struktury reverzní transkriptázy umožnily vytvořit nové třídy léků, které nepatří k nukleosidům, které se nazývají nenukleosidové inhibitory reverzní transkriptázy..

Dnes se k léčbě infekce HIV používá 6 tříd léků. Léky proti HIV se dělí na:

 • Inhibitory nukleosidové reverzní transkriptázy: léčivo Ziagen (účinná látka - abakavir), Videx, Emtritab, Zidolam, Vero-Stavudin.
 • Nenukleosidové inhibitory reverzní transkriptázy: s účinnými látkami rilpivirin, delavirdin, etravirin, nevirapin, efavirenz.
 • Inhibitory proteázy. Tato skupina léků je nejslibnější v léčbě infekce COVID-19, protože proteáza je hlavním enzymem viru, který je odpovědný za její replikaci. Léky v této skupině: Reyataz (léčivá látka - atazanavir), Prezista (léčivá látka - darunavir), Lexiva a Telzir (léčivá látka - fosamprenavir), Crixivan (léčivá látka - indinavir), Norvir (léčivá látka - ritonavir), Aptivus (léčivá látka - tipranavir), Invirase a Fortovase ( obsahuje účinnou látku - sachinavir). Všechny inhibují proteázu, respektive zastavují replikaci viru.
 • Inhibitory integrázy: léčivo Isentress (účinná látka - raltegravir), Dolutegravir, Vitekta (a.i. - elvitegravir).
 • Inhibitory proteinové fúze - enzaplatovir, enfuvirtid, presatovir.
 • Antagonisté chemokinových receptorů.

Inhibitory proteázy jsou dnes slibnějšími léky, proto se kromě lopinaviru + ritonaviru zkoumá další experimentální inhibitor proteázy známý pro léčbu infekce HIV a pro tuto infekci experimentální inhibitor proteázy zvaný ASC09. Proč byl vybrán tento konkrétní lék? To je způsobeno skutečností, že jeho antivirová aktivita nezávisí na mutacích viru HIV, což zajišťuje vysokou léčivou účinnost. Tento lék úspěšně prošel zkouškami fáze IIa. Předpokládá se jeho použití s ​​ritonavirem, který zpomaluje metabolismus v játrech a zvyšuje koncentraci účinné látky v krvi..

Nukleotidové analogy

Skupina léčiv, které mají podobnou strukturu jako molekula RNA nebo DNA. Když je virus použije k vytvoření virionů, proces se zablokuje. Účelem podávání nukleotidových analogů je snížit virovou replikaci. Ribavirin, triazavirin, remdesivir, favipiravir jsou dobře studovány ve skupině nukleotidových analogů..

Triazavirin (účinná látka - riamilovir) je syntetický analog nukleosidů. Droga byla vyvinuta Uralskou federální univerzitou. V současné době indikováno při léčbě chřipky u dospělých. Je aktivní proti virům obsahujícím RNA, takže vývojáři věří, že bude účinný proti nové infekci koronaviry. Jejich důvěra je založena na skutečnosti, že triazavirin je účinný proti virům Ebola, Dengue a Zika..

Ganciklovir (ganciklovir) je syntetický analog guaninu (součást DNA). Jeho antivirový účinek je spojen s inhibicí syntézy DNA. Indikací pro jeho jmenování je cytomegalovirová infekce. Jaké léky na koronavirus lze stále používat?

Inhibitory proteazomu

Tato skupina léků blokuje proteazomy - buněčné organely, které štěpí použité a defektní proteiny na peptidy. Tyto léky se selektivně vážou na proteazomy a inhibují degradaci proteinů uvnitř buňky.

Inhibitory proteazomu se používají k léčbě rakoviny, ale uvažuje se o možnosti jejich použití při infekci koronaviry. Hlavní léky: Velcade (účinná látka - bortezomib), laktacystin, Kyprolis (účinná látka - karfilzomib), epoxomycin, ixazomib. Kombinovaný inhibitor ritonaviru inhibuje HIV proteázu, ale inhibuje proteazom v nízkých koncentracích.

Inhibitory kinázy

 • Léčivo pro léčbu cytomegalovirové infekce Maribavir (Maribavir) je inhibitor proteinkinázy, proto blokuje replikaci CMV.
 • Tideglusib, nízkomolekulární inhibitor kinázy SK-3β, používaný k léčbě vrozené myotonické dystrofie, je vyšetřován pro léčbu autismu.
 • Inhibitor kinázy TDZD-8 SK-3 β.

Inhibitory neuraminidázy

Neuraminidáza je enzym viru chřipky, který urychluje pronikání viru do sliznice a zajišťuje uvolňování nových virionů z infikované buňky. Inhibitory neuraminidázy se používají jako antivirotika proti chřipce.

 • Tablety Tamiflu (účinná látka - oseltamivir). Oseltamivir byl dříve prokázán jako aktivní při empirické léčbě infekce MERS-CoV, a proto je v Číně velmi často předepisován pro infekci COVID-19 a podezření na ni. Data naznačují, že taková léčba nezlepšila klinické výsledky. Existuje zpráva, že pacient byl vyléčen v Thajsku, ale dostal oseltamivir, lopinavir a ritonavir. Proto tento výsledek nelze jednoznačně připsat oseltamiviru..
 • Relenza (účinná látka - zanamivir). Vyrábí se v prášku pro inhalaci, který se provádí pomocí dodávaného dischaleru. Inhalace se provádějí jednou denně.
 • Rapivab je schválený intravenózní lék.
 • Léky Rapiacta a Peramiflu (účinná látka - peramivir) jsou určeny k intravenóznímu podání.

Léčivo Xofluza (účinná látka - baloxavir marboxil) je léčivo pro léčbu nekomplikované chřipky s novým mechanismem účinku. Ukazuje jeho účinnost, pokud je užíván první den onemocnění. Možná se ukáže účinnost proti této infekci.

Anthelmintika a antiparazitika

Vzhledem k tomu, že se objevily informace o možnosti užívání anthelmintik a antiparazitik, najdete výroky o možnosti užívání následujících léků:

 • Fenasal (Phenasalum) a Yomesan (Yomesan). Léčivou látkou je niclosamid, určený k léčbě invazí způsobených tasemnicemi.
 • Nitazoxanid je širokospektré léčivo, včetně kryptosporidiózy u lidí infikovaných HIV, pro které se používají vyšší dávky a delší léčba.
 • Nizonid (Nizonid) je účinný proti prvokům, kokcidiím a hlístům. Studie prokázaly, že lék má antivirový účinek (viry hepatitidy B a C) a protirakovinový (účinný při rakovině prostaty a střev).
 • Ivermectin (Ivermectin) je antiparazitikum, které se používá ve veterinární medicíně (léčivo Ivermek, Brovermectin) a externě k léčbě demodikózy u lidí (Solantra). Australští vědci zjistili, že lék ničí virus SARS-CoV-2 ve zkumavce za dva dny, ale testování na lidech nebylo provedeno. Předchozí studie prokázaly účinnost Ivermectinu proti HIV, horečce dengue a patogenům viru západonilského viru..

Jiné léky

Odborníci z Shanghai Institute of Pharmacology pojmenovali léky, které se vyznačují maximální vazbou Mpro proteázy koronaviru:

 • Inhibitor proteázy nelfinavir (nelfinavir) - lék Viracept;
 • Používá se na hypercholesterolemii pitavastatin - léky Livalo a Livazo.
 • Antiepileptický perampanel (Fycompa).
 • Anthelmintický prazikvantel - lék biltricid.
 • Agonista receptoru GABA zopiklon je lék Imovane používaný k nespavosti.
 • Agonista receptoru GABA eszopiklon - Lunesta, lék používaný při nespavosti.

Čínští vědci také pojmenovali řadu léků schopných vázat protein Mpro:

 • Fluorochinolonové antibiotikum prulifloxacin - léky Chinoplus, Unidrox, Oliflox, Prixina, Keraflox.
 • Inhibitor proteázy biktegravir. Používá se v kombinaci s emtricitabinem, tenofovirem a alafenamidem k léčbě infekce HIV.
 • Nenukleosidový polymerázový inhibitor tegobuvir (tegobuvir), který prošel výzkumem v léčbě hepatitidy C.

Lze použít i jiné léky různých skupin

 • Inhibitor receptoru cysteinyl leukotrienu prvního typu Singulair, účinná látka - montelukast. Cysteinyl leukotrieny jsou silnými mediátory zánětu a ve velkém množství se tvoří při bronchiálním astmatu a alergické rýmě. Tyto pro-astmatické mediátory se vážou na cysteinyl leukotrienové receptory, které se nacházejí v dýchacích cestách a na eosinofilech. Tento lék blokováním těchto receptorů eliminuje bronchospazmus.
 • Imunosupresivum cyklosporin A (cyklosporin A), používaný při autoimunitních onemocněních a k prevenci odmítnutí transplantovaného orgánu.
 • Antagonista serotoninového receptoru Cinanserin. Podle zpráv čínských médií je tento lék účinný při léčbě SARS..
 • Zinkové pilulky, které jsou imunomodulátorem.

Léky, které by se mohly stát inhibitory proteinu Mpro:

 • Inhibitor acetaldehyddehydrogenázy Disulfiram, který se v současné době používá pro chronický alkoholismus.
 • Derivát fluorouracilu Karmofur (Carmofur) - léky Mifurol (Mifurol) a Yamaful (Yamaful), používané v onkologii (kolorektální karcinom a rakovina prsu).
 • Antioxidant, organoseleniová sloučenina ebselen (ebselen). Vyšetřováno pro použití při cévní mozkové příhodě, bipolární poruše.
 • Inhibitor thyroidoxinu 1 PX-12.
 • Bylinný přípravek Shikonin.
 • Inhibitor kinázy SK-3β Tideglusib.

Protizánětlivá terapie

Klinické pokyny zahrnují protizánětlivou léčbu. Indikace pro to jsou údaje z počítačové tomografie: velký objem zhutněné plicní tkáně, který zabírá 50-75% objemu plic.

Jaké léky se používají k léčbě zánětlivého procesu? Jedná se o imunosupresiva různých farmakologických skupin, která potlačují nežádoucí imunitní reakce těla. Mezi protizánětlivé léky pro dospělé patří:

 • Blokátory interleukinu-6 - léky na bázi monoklonálních protilátek.
 • Glukokortikosteroidy, které kromě ovlivnění všech fází zánětu mají také imunosupresivní účinek. Ze zdravotních důvodů je při absenci monoklonálních protilátek pacientovi předepsáno pití glukokortikosteroidů. Steroidní terapie obecně neposkytuje žádnou výhodu v klinickém výsledku onemocnění a naopak může zpomalit eliminaci (vylučování) viru. Bylo prokázáno, že nízká dávka dexamethasonu, podávaná jako krátkodobá léčba syndromu dechové tísně, snižuje úmrtnost. Proto je vhodné užívat dexamethason pouze v případě život ohrožující zánětlivé léze plic..
 • Selektivní inhibitory Janus kinázy (baricitinib) jsou považovány za doplňkovou léčbu. Tato skupina léků blokuje velké množství cytokinů odpovědných za zánětlivý proces. Mezi další léky patří: Yakvinus, Otesla, Ranvek. Yaquinus je syntetické imunosupresivum, které blokuje signalizační systémy odpovědné za aktivitu imunokompetentních buněk.

Kritéria účinnosti protizánětlivé léčby u lidí jsou pozitivní dynamika klinických příznaků: pokles teploty, zlepšení pohody, zvýšení chuti k jídlu, snížení dušnosti. Účinek použití blokátorů IL-6 je pozorován do 12 hodin a po léčbě kortikosteroidy od 12 do 72 hodin (kurz se provádí po dobu 2-3 dnů).

Monoklonální protilátky (mAb)

Použití monoklonálních protilátek je indikováno u autoimunitních onemocnění (revmatoidní artritida, psoriatická artritida, SLE), v hematologii a onkologii. Avšak jejich léčba středně závažné až závažné infekce COVID-19 také poskytuje dobré výsledky. Studie prokázaly, že úmrtnost na koronavirovou infekci je spojena se zvýšením zánětlivého cytokinu interleukinu-6 (IL-6), který koordinuje imunitní zánětlivou odpověď. IL-6 je nejdůležitějším mediátorem akutní fáze zánětu. Vzhledem k tomu, že některé přípravky monoklonálních protilátek jsou inhibitory receptorů interleukinu-6, je vhodné je použít při této infekci jako patogenetickou léčbu.

Monoklonální protilátky jsou léky doporučené pro tuto infekci:

 • tocilizumab (tocilizumab) - lék Actemra (Actemra);
 • sarilumab (sarilumab) - lék Kevzar.

Tocilizumab byl v Číně používán během epidemie k těžkému zánětu plic. Podle pozorování stačila i jedna intravenózní injekce k normalizaci teploty, snížení dušnosti a kašle, jakož i nutnosti kyslíkové terapie..

Co jsou monoklonální protilátky? Definice monoklonálních protilátek uvádí, že se jedná o protilátky produkované buňkami imunitního systému, které pocházejí ze stejné progenitorové buňky (tj. Patří do stejného klonu buněk). V těle jsou B-lymfocyty zodpovědné za produkci protilátek, z nichž každá produkuje jednu specifickou protilátku. B-lymfocyty se v těle duplikují a produkují strukturně identické protilátky. Když jsou protilátky uměle vytvořeny, zdrojem jejich produkce jsou B-lymfocyty ve formě klonovaných buněk nebo buněčných linií, které se získávají pomocí technologie rekombinantní DNA.

Metoda monoklonálních protilátek je tedy technologií pro syntézu protilátek a produkce monoklonálních protilátek vyžaduje použití technologií genetického inženýrství. Pokud se na to podíváte, pak je monoklonální protilátka imunoglobulin nebo jeho fragment, který se vyznačuje vysokou specificitou. Jedná se o velké molekuly a jejich jedinou nevýhodou je, že nemohou pronikat do buněk a tkání. V této souvislosti se k dosažení účinku používají pouze ve formě infuzí a ve velkých dávkách..

Jejich použití v klinické praxi je výdobytkem moderní medicíny, protože léky, které jsou založeny na vysoce specifických protilátkách proti různým chorobám, bodově ovlivňují hlavní vazby nemoci nebo zánětlivé cytokiny.

Jak se získá MKAT? Existuje několik technologií:

 • Uměle syntetizováno ze zvířecích buněk (myši). Myši jsou imunizovány specifickým antigenem. V jejich krvi se objevují protilátky, poté se odstraní slezina a připraví se suspenze B-lymfocytů, pomocí určitých technologií prodlužují jejich životnost a vylučují protilátky. Těchto protilátek však tělo vnímá jako cizí. Takto získané přípravky: Orthoclone-OKT3, Zevalin a Beksar.
 • Používá se technologie rekombinantní DNA (tímto způsobem se získávají chimérické mAb). Prostřednictvím genetického inženýrství jsou lidské imunoglobulinové domény nahrazeny zvířecími imunoglobulinovými doménami. Z chimérické MCAT jsou velmi rozšířené léky: MabThera, Rituxan, Remicade, Simulekt, Reopro.
 • Vyrábějí se humanizované mAb - obsahují minimum hlodavčích protilátek: do lidské imunoglobulinové domény jsou vloženy tři sekvence myších imunoglobulinových domén. Přípravky: Herceptin, Xolar, Raptiva.
 • Produkují se rekombinantní lidské protilátky. Celohumánní monoklonální protilátky Benlist, atoltivimab, Ervoy, odesivimab Simponi a maftivimab. Jsou nejúčinnější při léčbě eboly a v tomto případě budou pravděpodobně účinné..
 • Existuje také technologie, ve které jsou protilátky měněny chemickými modifikacemi - zahrnují radioaktivní štítek, kombinují s toxinem, vstřikují speciální látky, aby lépe dosáhly „cíle“ nebo váží dvě molekuly protilátky, aby získaly dvojitou specificitu.

V závislosti na místě aplikace se monoklonální protilátky vyskytují v různých skupinách:

 • Inhibitory faktoru nekrózy nádorů (TNF): etanercept, adalimumab, certolizumab, infliximab, golimumab.
 • Blokátory receptoru pro interleukin. Canakinumab (lék Ilaris) inhibuje IL-1R, Actesra inhibuje IL-6R a Cosentix IL-17R.
 • Anti monoklonální protilátky: anti-B-buňky a anti-T-buňky. Anti-B buňky jsou protilátky proti molekulám CD20. Vzhledem k tomu, že B buňky vytvářejí imunitní odpověď u mnoha autoimunitních onemocnění, byly vyvinuty léky proti B buňkám (Mabthera, rituximab, Benlista) a nové přístupy v léčbě revmatoidní artritidy, systémového lupus erythematodes a Sjogrenovy choroby. V případě rezistence na základní léčbu je vysoce účinný rituximab (protilátka proti molekule CD20) v kombinaci s jinými imunosupresivními léky. Protilátky proti T buňkám jsou protilátky proti molekulám CD80 a CD86. Droga Orencia (účinná látka - abatacept).

Technologické kroky pro vytvoření protilátek nutně zahrnují proces čištění za účelem získání protilátek s požadovanou biologickou aktivitou. Během procesu čištění jsou odstraněny nečistoty, deaktivovány viry a další infekční agens. Protože výroba je dlouhý a pracný proces, vyžaduje značné materiální náklady, cena léků nemůže být nízká. Jedna láhev Actemry tedy stojí od 11 000 rublů. až 21 000 RUB v závislosti na množství koncentrátu v lahvičce (4, 10 nebo 20 ml).

Mnoho společností přispívá k výzkumu a vývoji monoklonálních protilátek. Americká farmaceutická společnost Regeneron Pharmaceuticals vytvořila kombinovaný přípravek lidských monoklonálních protilátek, který obsahuje 3 látky: atoltivimab, odesivimab a maftivimab (nazývaný REGN-EB3), který je účinný proti viru Ebola. Také v arzenálu této společnosti existují další lidské monoklonální protilátky, například Dupixent - nejúčinnější při léčbě atopické dermatitidy. Společnost Rigeneron v tuto chvíli nemůže odpovědět na otázku, jak dlouho trvá vývoj léku proti SARS-CoV-2.

Vir Biotechnology se také zabývá tvorbou monoklonálních protilátek a má biotechnologii „Selklon“, která umožňuje výběr přírodních protilátek izolovaných z B buněk a plazmatických buněk pacientů, kteří se zotavují. Výhodou této společnosti je, že se jedná o přirozené protilátky produkované imunitním systémem. Úkolem je izolovat nové protilátky, které budou specifické pro virus Wuhan. Protilátky lze použít k léčbě infekce a k prevenci infekce. Společnost musí také vyhodnotit vhodnost protilátek pro léčbu COVID-19, které jsou účinné proti jiným koronavirům..

Kanadská laboratoř AbCellera Biologics také věří v rychlý vývoj monoklonálních protilátek proti čínskému koronaviru. K tomu jsou zapotřebí pouze vzorky séra infikovaného SARS-CoV-2 a poté bude trvat 1,5 měsíce, než bude lék připraven k testování na lidech. Poté obdrží povolení k jeho velkovýrobě. Takové pojmy výroby léčiv jsou způsobeny skutečností, že Absellera má mikrofluidní platformu pro screening protilátek, jejíž analyzátory jsou vyladěny tak, aby vyhledávaly specifické protilátky v závislosti na onemocnění. Platforma má obrovskou šířku pásma, a proto prověřuje miliony buněk.

Antitrombotická léčba

Důsledkem uvolňování cytokinů ve velkém množství je vývoj diseminované intravaskulární koagulace, který je spojen s rizikem žilní tromboembolie a úmrtí. V tomto ohledu Americká hematologická společnost doporučuje, aby všichni pacienti s COVID-19 přijati do nemocnice absolvovali profylaxi trombózy nebo, pokud je to indikováno, podávali antikoagulancia v terapeutické dávce..

Klinická pozorování potvrdila skutečnost, že použití nízkomolekulárních heparinů (Logiparin, Fragmin, Fraxiparin, Clexan) a heparinu (v jejich nepřítomnosti) zajišťuje dobré přežití pacientů. Hepariny mají protizánětlivý účinek, eliminují mikrotrombózu a zlepšují mikrocirkulaci v plicní tkáni. Pokud jsou pacienti hospitalizováni, je nutné stanovit protrombinový čas, D-dimer, fibrinogen a počet krevních destiček. Jmenování v profylaktických dávkách nízkomolekulárních heparinů je bez výjimky indikováno všem pacientům přijatým do nemocnice. Léčba antikoagulancii v profylaktických dávkách se provádí po dobu 5 dnů. V případě trombotických komplikací přecházejí na terapeutické dávky.

Obnovená krevní plazma

Vedle protilátek specifických pro monoklonální virus se za nejúčinnější léčbu považuje podávání plazmy rekonvalescentům. WHO doporučuje použití plazmy se sníženým obsahem antikoidních patogenů a jedná se o pasivní imunizaci. Sklízí se od pacienta s potvrzeným případem ve fázi zotavení.

V Číně a dalších zemích byla taková plazma od rekonvalescentních dárců použita. V současné době se v Rusku vyvíjejí protokoly pro klinické použití plazmy, indikace a kontraindikace, pravidla pro odběr.

Podpůrná péče

Kyslíková terapie (s respiračním selháním, rozvojem hypoxemie a šoku)

V mírných případech se kyslíková terapie provádí pomocí masky nebo nosní kanyly.

Při mírném a závažném respiračním selhání se kyslíková terapie přepíná na kanyly s vysokým průtokem a provádí se také neinvazivní mechanická ventilace (umělá plicní ventilace)..

Pokud je neinvazivní ventilace neúčinná (dojde k hypoxemii, metabolické acidóze), je indikována tracheální intubace. Provádí se, pokud se dechová frekvence zvýší na více než 35 dechů za minutu, PaO2 klesá (méně než 60 mm Hg) a je narušeno vědomí. U pacientů se pneumonie stává nekontrolovatelnou, respirační selhání postupuje velmi rychle a dochází k rozvoji těžké hypoxémie, proto není možné oddálit jmenování mechanické ventilace. Obecně by doba invazivní nebo neinvazivní mechanické ventilace neměla být delší než 5 dní.

Pokud nedojde k obnově výměny plynů při použití mechanické ventilace, je indikována extrakorporální membránová oxygenace (ECMO), jejíž účinnost byla prokázána. ECMO se provádí v odděleních, kde jsou specialisté, kteří mohou kanylovat centrální cévy.

Konzervativní terapie ve formě infuzí

Infuzní terapie je povinná, protože zvýšení teploty způsobí snížení objemu cirkulující krve, vyvíjí se přirozená hyperkoagulace doprovázená oligurií a zhoršuje se průtok kapilární krve. K doplnění BCC se používá fyziologický roztok, Ringerův roztok, Disol, Acesol, dextrany (Hemostabil, Polyglyukin, Dextran 40, Reopoliglyukin, Reodex).

Antimikrobiální terapie

Empirická antimikrobiální léčba je indikována na zápal plic širokospektrými antibiotiky. V sepse je antimikrobiální terapie předepsána ihned po hospitalizaci pacienta a poté je upravena v závislosti na izolovaném patogenu a jeho citlivosti na antibakteriální léky.

Léčba kortikosteroidy

Léčba kortikosteroidy je volitelná a je předepsána, pouze pokud je indikována. To je způsobeno skutečností, že glukokortikosteroidy neovlivňují přežití pacientů, navíc je léčba doprovázena zpomalením eliminace viru z dýchacích cest..

S poklesem krevního tlaku jsou předepsány vazopresory (adrenalin, norepinefrin). Zavedení dopaminu a norepinefrinu se provádí se snížením kontraktility myokardu, když se objeví srdeční selhání.

Pokročilý výzkum

Čínská společnost WuXi Biologics je významným výrobcem biologických léků a vyvíjí neutralizační protilátky proti této infekci. Neutralizující protilátky jsou podtypem protilátek, které zabraňují viru ve vstupu do buňky. Zabraňují tomu, aby se virus připojil k buňkám a dostal se dovnitř. Hrají tedy roli při vzniku nemoci a ovlivňují její závažnost. U všech pacientů s koronavirovou infekcí se však produkují. Vědci zjistili, že protilátka 47D11 na S-protein umístěný na povrchu starého viru SARS-CoV neutralizuje virus SARS-CoV-2. Očekává se, že první šarže protilátek pro preklinické studie a klinické.

Sorrento Therapeutics a Celularity vyvíjejí buněčné přípravky odvozené od kryogenních zmrazených zabijáků (cytotoxické lymfocyty). Získávají se z kmenových buněk placenty. Cytotoxické buňky rychle reagují na virovou infekci. Společnost již dříve vytvořila buněčný přípravek Taniraleucel, který prochází klinickými zkouškami u mnohočetného myelomu. Souběžně se zkoumá možnost jeho použití k léčbě a prevenci infekce COVID-19.

Sirnaomics se zabývá interferencí RNA - přirozeným procesem potlačení genové exprese, ke kterému dochází v různých fázích tvorby RNA deaktivací syntézy proteinů. Droga, kterou vytvořili, Cotsiranib, působí na několik cílů současně. V současné době prochází klinickými zkouškami v léčbě mnoha nemocí - rakoviny kůže, rakoviny močového měchýře, cholangiokarcinomu a jizev (hypertrofických a keloidních). Společnost je přesvědčena, že bude schopna vytvořit léčivo RNAi proti koronaviru SARS-CoV-2, protože byly provedeny dřívější studie proti SARS-CoV. Účinnost technologie interference RNA byla prokázána jinými léky:

 • Givlaari (Givlaari, givosiran) - určené k léčbě akutní jaterní porfyrie;
 • Onpattro (patisiran) - schváleno pro léčbu dědičné transthyretinové amyloidózy s polyneuropatií;
 • Inclisiran - který snižuje hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou.

Bylinné přípravky

Určité naděje tkví v bylinných přípravcích obsahujících účinné látky:

 • Polydatin, známý jako piceid, je glukosid odvozený od resveratrolu získaný ze semen hroznů. Je také izolován od smrku Sitka a japonského deštného pralesa..
 • Deoxyrhaponticin je glukosid odvozený z rebarbory.
 • Sophoradin (sophoradin) - chalcon, který se získává z Tonkin sophora.
 • Alkanin (alkannin) nebo shikonin (shikonin) - obsažený v alkanovém barvivu a vrabci červeno-kořenovém. Shikonin působí na různé viry na úrovni penetrace buněk. Vektorové laboratoře (Novosibirsk) testují jeho antivirovou aktivitu in vitro.

Čínské pokyny pro léčbu nové infekce zahrnují léky alternativní medicíny, které jsou považovány za důležité při prevenci a léčbě respiračních infekcí. Na samém počátku onemocnění čínští lékaři doporučují Huo Xiang Zheng Qi. Tato sbírka rostlin je známá již od roku 1151 před naším letopočtem. E. Zahrnuje bioaktivní sloučeniny z 11 rostlin. Pokud si myslíte, že závěry o studiu jeho působení, pak má imunoprotektivní a protizánětlivý účinek..

Uprostřed nemoci, když se objeví dušnost, dušnost, nestabilní puls, ztráta vědomí, předepisují čínští lékaři intravenózně:

 • XueBiJing - který prošel klinickými zkouškami pro běžnou pneumonii;
 • Shengmai - účinný při srdečním selhání;
 • Shenfu - prokázáno v septickém šoku.

Klinické studie Xuebijing začaly určovat účinnost koronaviru SARS-CoV-2 proti atypické pneumonii.

Lidové léky na koronavirus

Okamžitě je třeba říci, že léčba koronaviru lidovými léky není účinná a dokonce ani nebezpečná, protože nemocný člověk ztrácí drahocenný čas a ztrácí ho zbytečnou léčbou, což umožňuje progresi onemocnění a výskyt komplikací. Viry, včetně koronavirů, nejsou ovlivněny zahříváním, plechovkami, hořčičnými omítkami, odvarem, malinovým čajem, aromatickými oleji, koupelnou a horkou vodou. Proto na otázku, jaké lidové léky na koronaviry u lidí existují, můžete odpovědět - neexistují žádné.

Výše jsme zkoumali skupiny léků, ale ani oni nemohou úplně zastavit množení viru, zatímco jiné léky procházejí vážnými klinickými zkouškami a existuje naděje, že bude vytvořen účinný lék. Viry jsou zvláštní formou života, komplexní sadou informačních molekul. Nemohou být zabiti jako buněčný mikroorganismus. Můžete pouze deaktivovat jeho reprodukční aparát, zavést rozklady v genomu a zničit proteiny, kterými vstupuje do buňky. Nespecifická prevence koronaviru s lidovými léky, stejně jako jiná virová onemocnění, je však možná a užitečná, protože silná imunita je účinným bojovníkem proti virům. Z tohoto důvodu je důležité jíst zdravě, užívat vitamín C, obohatit stravu o citron, šípkový odvar, med, zázvorový čaj, česnek, odvar z lékořice, chaga a echinacea purpurea. Vitamin C má antivirový účinek.

Antibiotika pro koronavirus

Jsou antibiotika pro koronavirus možná a pomáhají?

Antibiotika jsou předepsána pouze při komplikacích, pokud dojde k sekundární bakteriální infekci. Závažné případy onemocnění jsou považovány za komplikované a tito pacienti jsou podrobeni hospitalizaci, kde se provádí léčba.

Proč nemůžete užívat antibiotika k prevenci?

Protože nemají žádný profylaktický účinek a jejich iracionální použití pouze snižuje imunitu člověka, potlačuje prospěšnou střevní mikroflóru. GIT je důležitým článkem v imunitě. Střevo je lidský imunitní orgán, protože 25% jeho sliznice je imunologicky aktivní. A mikroflóra má imunomodulační účinek, protože podporuje syntézu imunoglobulinů, stimuluje produkci B-lymfocytů, stimuluje imunitní odpověď a zvyšuje počet pomocníků T.

Jsou antibiotika potřebná pro nekomplikované formy a proč antibiotika nepomáhají s koronavirem?

Protože neovlivňují (nezabíjejí) virus.

Jaká antibiotika pro koronaviry jsou předepsána v nemocnici, když je připojena bakteriální infekce?

Jejich výběr závisí na závažnosti pacienta a na výsledcích mikrobiologické diagnostiky. Které antibiotikum lékař předepíše, závisí také na doprovodných onemocněních. Závažní pacienti na jednotce intenzivní péče mohou být léčeni kombinací několika léků: amoxicilin / klavulanát (Amoxiclav, Medoklav) + Ceftriaxon intravenózně + azithromycin (Sumamed) intravenózně. Rovněž léčeno ceftriaxonem intravenózně + Levolet (nebo Avelox) intravenózně.

Pokud pacienti pijí Delagil nebo Plaquenil, pak se při současném podávání s fluorochinolony zvyšuje kardiotoxický účinek a pacienti potřebují neustálé sledování EKG.

S ohledem na ohniska koronavirové infekce v předchozích letech, kdy byl zjištěn Staphylococcus aureus, se u pneumonie doporučuje empiricky předepisovat léky působící na stafylokoky - Zinforo intravenózně, Zyvox a Amizolid intravenózně nebo v tabletách, Vero-Vancomycin intravenózně v kombinaci s Sumamed v.

Léčba pneumonie způsobené Pseudomonas aeruginosa spočívá ve jmenování β-laktamového antibiotika (volitelně piperacilin + tazobaktam, Meronem, Doriprex) s Tsiprinolem nebo Levoletem. Mohou být léčena jiná antibiotika? Alternativním předpisem je β-laktamové léčivo + aminoglykosid generace II-III + makrolid.

V případě neúčinnosti nebo rozvoje plísňových komplikací lze pneumonii vyléčit předepsáním piperacilinu + tazobaktamu, Maxiktam-AF, Meronem, Doriprex, Imipenem / Cilastatin-Vista, Zerbax, Tigacil, Azaktam, Amikacin.

Univerzální antibiotika na zápal plic způsobený koronaviry - ceftarolin (lék Zinforo) a Linezolid (Zyvox, Zenix), protože jsou vysoce účinné proti pneumokokům a stafylokokům.

Existuje v Rusku lék na koronaviry?

Jak zacházet s koronaviry v Rusku? 28. dubna 2020 vydalo ministerstvo zdravotnictví šestou verzi pokynů pro léčbu. Léčba, jaké léky jsou uvedeny v těchto doporučeních a jaké léky pít? Nejprve je třeba říci, že by je měl předepisovat pouze lékař..

Mezi léky na koronaviry doporučené ministerstvem zdravotnictví patří:

 • antimalarické pilulky Delagil, Plaquenil nebo Lariam;
 • lék na léčbu HIV lopinavir + ritonavir;
 • Azithromycin;
 • interferonové přípravky.
 • monoklonální tělesná příprava pro IL-6 tocilizumab (podle uvážení lékaře).

Je však třeba mít na paměti, že pouze lékař může předepsat doporučené léky na koronavirus. Antimalariká jsou kardiotoxická a pilulky nejsou zbytečně bezpečné k pití. Dokud není diagnóza potvrzena v mírných případech, lze užívat intranasální interferon-alfa, přičemž si mohou vybrat induktory interferonu:

 • Tablety Kagocel (Kagocel). Způsobují tvorbu pozdních interferonů (směs interferonů alfa a beta), které mají antivirovou aktivitu.
 • Potahované tablety Amiksin (Amixin). Léčivou látkou je tiloron. Používá se při léčbě chřipky, virové hepatitidy, CMV infekce, herpetické infekce.
 • Tablety ORVIS Immuno (Orvis Immuno), ARVI-xin (Orvixin), Tilaxin (Tilaxin), Tiloram (Tiloram), Flogardin (Flogardin), Lavomax (Lavomax). Léčivou látkou je tiloron.
 • Tablety Nobazit. Léčivou látkou je jodid enisamia. Antivirotikum, má interferonogenní účinek, podporuje produkci endogenního interferonu (alfa a gama).
 • Tablety Amizon. Léčivou látkou je jodid enisamia. Derivát kyseliny isonikotinové, který má interferonogenní vlastnosti, inhibuje aktivitu chřipkových virů, zvyšuje odolnost těla vůči různým virovým infekcím.
 • Tablety cykloferonu (Cycloferon). Interferonový induktor se širokou biologickou aktivitou. Má antivirový účinek (herpes virus, chřipka, akutní respirační infekce), potlačuje reprodukci viru.
 • Ridostin (Ridostin). Léčivou látkou je ribonukleát sodný. Injikováno intramuskulárně a subkutánně.
 • Neovir (Neovir) - imunostimulant s antivirovou aktivitou, roztok pro intramuskulární injekci.

Můžete pít antivirové léky, které se používají k léčbě sezónních respiračních virových infekcí a mají nespecifický účinek: Ingavirin (Ingavirin), Arbidol (Arbidol), Groprinosin (Groprinosin) (tablety, obsahuje léčivou látku - inosin pranobex, jedná se o antivirotikum s imunomodulační aktivitou).

Antipyretická léčba zahrnuje paracetamol (paracetamol) 500-1000 mg až 3-4krát denně.

V současné době byly vyvinuty lékové programy, které se liší v závislosti na závažnosti onemocnění:

 • Mírné infekce zahrnují léčbu chlorochinem (Delagil), hydroxychlorochinem (Plaquenil) a meflochinem (Lariam). Rekombinantní interferon alfa 2b (vstřikovaný do nosu) s umifenovirem (Arbidol, Arpeflu).
 • Mírné formy u pacientů mladších 60 let: doporučují se stejné léky, ale je možná léčba: hydroxychlorochin + azithromycin + baricitinib (bez něj).
 • Mírné formy u pacientů starších 60 let a přítomnost chronických onemocnění: Azithromycin + Lariam + baricitinib (bez něj) nebo lopinavir / ritonavir + interferon beta-1b (podávaný subkutánně) + baricitinib (bez něj).
 • Těžké formy: hydroxychlorochin (Immardův lék) + Azithromycin + tocilizumab. Mezi účinnější režimy patří Lariam + Azithromycin + tocilizumab nebo lopinavir / ritonavir + interferon beta-1b + tocilizumab.

Každá země přispívá k léčbě infekce, provádí pozorování a vyvozuje závěry o tom, které koronavirové pilulky jsou nejúčinnější, což pomáhá lépe. V Itálii zjistili, že při léčbě nové koronavirové infekce může být účinný lék s účinnou látkou tocilizumab, který se používá při léčbě maligních nádorů a revmatoidní artritidy. Klinická pozorování ukázala, že léčivo je účinné při léčbě těžké atypické pneumonie. Droga byla testována v několika zdravotnických zařízeních v Itálii a nyní se italští lékaři rozhodují provádět rozsáhlé klinické studie..

Francie provedla studii, ve které byli pacienti úspěšně léčeni chlorochinem. Studie však nebyly rozsáhlé. 70% pacientů užívajících tento lék bylo považováno za vyléčených.

V Rusku probíhají klinické studie účinnosti osmi léků, které lze použít pro infekci COVID-19:

 • Avifavir, Coronavir (favipiravir);
 • Dalargin;
 • Elsulfavirin;
 • Ilsira (Levilimab);
 • Kevzar (sarilumab);
 • hydroxychlorochin;
 • Polyoxidonium;
 • RPH-104 + olokizumab.

Jedná se o léky různých skupin (inhibitory interleukinu-1 a 6, imunomodulátor, regulační peptid, antimalarické léčivo, antivirotikum a léčivo k léčbě HIV) a různé formy uvolňování (tablety, injekční roztoky).

Jaké léky nelze užívat s koronavirem

Rozhovory o vhodnosti užívání léku Ibuprofen (Ibuprofen) za účelem snížení teploty u této infekce se objevily po projevu francouzského ministra zdravotnictví, který uvedl, že tyto pilulky zhoršují stav pacientů. Britské zdravotnictví také Ibuprofen odradilo, a to na základě skutečnosti, že někteří pacienti s komunitní pneumonií se zhoršovali a pomalu se zotavovali. Virolog a profesor na univerzitě v Readingu Ian Jones uvedl, že existují silné vědecké důkazy o tom, že ibuprofen zhoršuje postavení pacientů. Odborníci WHO dospěli k závěru, že ibuprofen nezhoršuje stav pacientů a nepovažuje za vhodné upustit od jeho užívání. Pacienti, kteří musí neustále užívat nesteroidní protizánětlivé léky, by se jich neměli vzdát..

Jaké další léky by se neměly užívat? Patří mezi ně kortikosteroidy a methotrexát, což jsou imunosupresivní léky, které potlačují reakci imunitního systému a zvyšují pravděpodobnost infekce. Bez přísného svědectví je však nikdo nepřijímá. Co dělat s pacienty, kterým jsou předepisováni ze zdravotních důvodů a neexistuje způsob, jak je zrušit (nebo nahradit jinými)? Tato kategorie pacientů, kteří jsou ve vysoce rizikové skupině, musí pečlivěji dodržovat preventivní opatření, aby se zabránilo infekci. Musí přísně dodržovat karanténní omezení (izolace, vyhýbat se komunikaci s lidmi), dodržovat režim masky, nosit rukavice, důkladně si umýt a ošetřit ruce po návštěvě veřejných míst.

Koronavirus a tlakové pilulky

V Rusku je kardiovaskulární patologie pozorována ve věku 30-70 let u 40% populace. Poplach byl způsoben zprávou, že léky užívané k léčbě hypertenze (ACE inhibitory a blokátory receptorů pro angiotenzin) mohou zhoršit průběh a zhoršit prognózu u koronavirové infekce. ACE inhibitory tvoří 30% léků na vysoký krevní tlak.

Receptory ACE2 jsou terčem ACE inhibitorů (Lisinopril, Perindopril, Prenesa, Ramipril, Enalapril). Koronavirus vstupuje do buněk díky receptorům ACE2 a ACE2 - jsou vstupní branou viru. Při užívání této skupiny léků se zvyšuje počet receptorů na povrchu buněk, což přispívá k zavádění nových virů. Interakcí s enzymem ACE2 jej virus vyčerpává, rozvíjí se nedostatek enzymu, který je příčinou závažného průběhu onemocnění. Co dělat pro takového pacienta. Evropská kardiologická společnost učinila prohlášení, že pacienti by neměli přestat užívat tyto léky, ale měli by je pravidelně užívat. Pokud existuje otázka ohledně jejich předepisování poprvé na hypertenzi, pak je vzhledem k této situaci s koronavirovou infekcí lepší odmítnout ve prospěch jiných léků.

Další skupinou léků jsou sartany (blokátory receptorů pro angiotensin II). Léky Valsartan, Losartan, Irbesartan, Telmisartan. Jejich užívání bylo také považováno za možný nepříznivý účinek. Ruská kardiologická společnost tvrdí, že neexistují žádné důkazy o riziku užívání ACE inhibitorů a ARB. Je důležité zachovat klid, pokračovat v léčbě předepsanými léky a nezhoršovat průběh kardiovaskulárních onemocnění..

Doporučení Ministerstva zdravotnictví Ruské federace poskytují seznam léků, jejichž předepisování je zakázáno nebo není žádoucí předepisovat současně s etiotropní léčbou (lopinavir + ritonavir, chlorochin a hydroxychlorochin). Tyto pokyny jsou určeny lékařům.

Léčba koronaviry u dětí

Děti jsou na toto onemocnění méně náchylné, během celého období pandemie však byla na světě zaznamenána úmrtí dětí. Děti jsou infikovány kontaktem s nemocnými dospělými. Příznaky u dětí: horečka, suchý kašel, nevolnost, slabost a v některých případech výtok z nosu a ucpání nosu. Průjem je častější u dětí než u dospělých.

Stejně jako u dospělých jsou rozlišovány mírné, střední, těžké a kritické. Kritický průběh zahrnuje rychlou progresi onemocnění, zápal plic nebo závažné respirační selhání. Mohou také nastat šok, poranění myokardu, porucha srážlivosti a selhání více orgánů..

Děti s podezřením na infekci a pacienti s mírným stupněm jsou léčeni doma a jsou přísně izolováni. V případě mírného průběhu se léčba provádí podle protokolů pro léčbu bronchitidy, bronchiolitidy nebo pneumonie.

Pacienti jsou hospitalizováni v nemocnici s infekčními chorobami, pokud mají střední a těžký průběh onemocnění. V nemocnici se provádí odpočinek v posteli, vysoce kalorická výživa, hydratace, kontroluje se složení elektrolytů v krvi, složení plynů v krvi a saturace kyslíkem.

Léky, které lze použít u dětí:

 • Rekombinantní interferon alfa ve formě inhalace nebulizátoru, nosního spreje nebo gelu k mazání nosní sliznice pravděpodobně sníží virovou zátěž v počátečním stádiu a zmírní příznaky a zkrátí dobu trvání procesu.
 • Lopinavir + ritonavir se v současné době dětem nedoporučuje.
 • Antibiotika. Jsou předepsány dětem pouze tehdy, když je připojena bakteriální infekce, která je s největší pravděpodobností u těžkých forem onemocnění a přítomnosti souběžné patologie (chronická bronchitida, astma, vrozená srdeční choroba).

Žádné z léků (interferon-alfa, lopinavir + ritonavir, umifenovir, ribavirin, intravenózní imunoglobuliny) není registrováno pro použití u dětí s touto infekcí, proto je jejich jmenování oprávněné lékařskou komisí. Doporučujeme následující taktiku:

 • U asymptomatické formy se etiotropní léčba neprovádí.
 • U mírné formy se provádí symptomatická léčba, není nutná antivirová léčba. Pouze dětem se souběžnými onemocněními může být předepsán intranazální interferon alfa-2b nebo umifenovir.
 • V mírné formě s pneumonií a respiračním selháním u dětí bez doprovodných onemocnění se používá intranasální interferon alfa-2b nebo umifenovir..
 • Pro středně závažné a jiné stavy: hydroxychlorochin nebo kombinace hydroxychlorochinu s lopinavirem + ritonavirem.
 • V závažné a kritické formě lze použít několik léčebných režimů: monoterapie hydroxychlorochinem; hydroxychlorochin + tocilizumab; hydroxychlorochin + lopinavir / ritonavir; hydroxychlorochin + lopinavir / ritonavir + tocilizumab.

Aby se zabránilo dehydrataci, je nutné pít tekutiny ústy. Při dehydrataci stupňů II a III je předepsána infuzní terapie. Respirační podpora se provádí stejným způsobem jako u dospělých, v závislosti na závažnosti respiračního selhání.

Prevence koronaviru

Jaké léky lze použít k prevenci koronaviru?

Doporučují se následující preventivní režimy COVID-19, které jsou předepsány pouze lékařem:

 • Zdraví jedinci a těhotné ženy mohou k zavlažování nosní sliznice používat roztok chloridu sodného. Tento levný lék není o nic méně účinný než Aqua Maris, Salin, Aqualor. Pro větší pohodlí se solný roztok nalije do rozprašovací lahve. Doporučuje se také lokální bariérový prostředek Nazaval, kterým je celulózový prášek a působí jako přirozená bariéra. Lék je určen k ochraně nosní sliznice před alergeny, ale může být také použit k ochraně před viry. Jeden postřik se provádí každých 6-8 hodin.
 • Zdraví a rizikoví pacienti, mezi něž patří lidé starší 60 let nebo pacienti s chronickými chorobami, užívají kapky nebo sprej rekombinantního interferonu alfa.
 • Prevence po jediném kontaktu s osobou, která má potvrzenou nemoc. Kontakt musí být v režimu hydroxychlorochinu nebo meflochinu po dobu tří týdnů.
 • Prevence u osob, které jsou v ohnisku nákazy. Doporučuje se užívat přípravky hydroxychlorochin a meflochin po dobu dvou měsíců.

Odbor zdravotnictví města Moskvy však odborníci varovali, že by lékaři neměli agitovat, aby užívali antimalarické léky k profylaxi, protože při jejich užívání existují neopodstatněná rizika..

Neexistují žádné antivirotika, která by zabránila infekci koronaviry. Jakékoli antivirové pilulky nejsou účinné, takže je iracionální je užívat. Je lepší zvýšit imunitu během epidemie užíváním induktorů interferonu, o kterých jsme hovořili výše: Kagocel, Amiksin, ARVI-ksin, Amizon, Groprinosin, ARVIS Immuno, Ridostin a další.

Je nutné zajistit, aby nosní sliznice nevyschla. K tomu můžete profylakticky nastříkat do nosu solným roztokem a prostředky k tomu určenými (Aqua Maris, Salin, Aqualor a další).

Mnoho lidí se ptá, jaké léky koupit na koronavirus? Pokud nejste nemocní, pak to není nutné. Pokud máte podezření na tuto infekci nebo ji identifikujete, lékař vám poradí, co je nejlepší na základě závažnosti onemocnění. Nemá smysl kupovat léky na malárii „jen pro případ“. Tyto pilulky jsou toxické a lze je užívat pouze tehdy, pokud jsou indikovány a předepsány lékařem. Samoléčba není povolena - všechny potřebné léky jsou předepsány s potvrzenou infekcí u pacienta nebo v těsném kontaktu s pacientem. Mnoho lidí je však chce mít ve své lékárničce - najednou budou potřebné a pak nebudou v lékárně. Cena Delagilu, kterou nabízejí online lékárny, se pohybuje od 300 do 600 rublů. pro 30 tablet, Plaquenil - od 1000 do 1500 rublů. pro 30 tablet.

Doporučení společnosti Rospotrebnadzor

Důležitým aspektem prevence nemocí je soulad s doporučeními Rospotrebnadzor. Opatření doporučená společností Rospotrebnadzor snižují riziko infekce:

 • Nosit masku. Měli by je nosit především lidé s příznaky nachlazení. Maska udržuje při kýchání vykašlávání slin nebo výtok z nosu. Zdraví lidé potřebují masky ve veřejné dopravě, na veřejných místech. Účinnost konvenčních lékařských masek je však nízká, proto je důležité dodržovat současně i jiné metody prevence. Zdravotničtí pracovníci v kontaktu s pacientem musí zvolit spolehlivé osobní ochranné prostředky - respirátory s filtry pro čištění od biologických částic, stupeň čištění musí být nejméně 95%. Jedná se o respirátory FFP3, které WHO doporučuje pro použití zaměstnanci a lékaři..
 • Prostředky proti koronaviru zahrnují dezinfekční prostředky na ruce, časté mytí rukou mýdlem, mytí, po kontaktu s předměty v obchodě, dopravu, výtah a další. Hygiena rukou je důležitým opatřením k prevenci infekce. Pokud si nemůžete umýt ruce, můžete použít alkoholové nebo dezinfekční ubrousky. Nejlepším řešením by bylo nosit gumové rukavice na přeplněných místech, kde existuje možnost přítomnosti viru na površích.
 • Vyhněte se kontaktu s lidmi, kteří mají příznaky infekce dýchacích cest, nechodte na přeplněná místa.
 • Disociace lidí (izolace a udržování odstupu během komunikace).
 • Dezinfekce povrchů, s nimiž pacient přišel do styku. Jaké látky zabíjejí virus? Patří mezi ně alkohol (isopropyl a ethyl) v koncentraci 70% a vyšší, stejně jako peroxid vodíku. Látky, které ničí koronaviry na površích: aktivní chlór, aktivní kyslík a směsi s aldehydy a alkoholy.
 • Provádění pravidelné dezinfekce v obchodech, na letištích, nádražích a jiných veřejných místech.
 • Dezinfekce vzduchu na veřejných místech (elektromagnetické pole, ultrafialové záření).
 • Dezinfekce vzduchu, dezinfekce podlah a tvrdých povrchů v nemocnicích.

Vyvážená výživa, mírná fyzická aktivita, vyhýbání se nadměrnému emočnímu stresu jsou opatření k prevenci infekce, neméně důležitá než ta, která jsou popsána výše..

Dezinfekční prostředky na koronaviry

Dezinfekční prostředky na koronaviry se liší, protože jsou určeny k ošetření rukou, místností a povrchů. Výrobek pro péči o ruce by měl být netoxický (nedoporučuje se například průmyslový alkohol) a neměl by dráždit pokožku nebo působit sucho. K tomuto účelu můžete použít jakékoli antiseptické ubrousky a gely obsahující alkohol..

Jaká antiseptika lze použít k léčbě rukou?

Doporučuje se: Septolite, Septil, Cutasept, Sanitel, Dettol, Soft-Man Iso, Softasept S.

Můžete dezinfikovat ruce složením, které se snadno připravuje. Složení by mělo obsahovat dvě účinné složky - alkohol a peroxid vodíku, stejně jako glycerin ke změkčení pokožky. Složky se užívají v poměru: alkohol - 20 dílů, peroxid - 3 díly a glycerin - 1 díl. Pro pohodlí lze výslednou kompozici nalít do lahve s rozprašovačem a ruce dezinfikovat po návštěvě veřejných míst (obchody, doprava, výtah).

Výrobky doporučené společností Rospotrebnadzor pro povrchovou úpravu obsahují chlor, alkoholy a povrchově aktivní látky. Patří mezi ně: Bioeffect, Chloramin B, Chloreffect, Clorsept, Domestos, Peroxid vodíku, Peroximed, Oka-Dez, Septopol, Septodor Forte, Deseffekt, Samarovka, Demos. Pokud pacient bydlí v domě, je nutné povrch každého z těchto produktů zpracovat po každém dotyku, je třeba zpracovat kliky, baterie, WC, umyvadlo, sprchu a vanu. Pokud se jedná o pacienta, provádí se mokré čištění denně pomocí prostředků obsahujících chlor. Pro malé povrchy (telefon, pracoviště, počítačová myš) můžete použít prostředky závodu Biodez: vlhké dezinfekční ubrousky a Freshness Aqua.

V ohnisku používají pro konečnou dezinfekci v nepřítomnosti lidí prostředky k boji proti koronaviru na bázi aktivních sloučenin chloru a kyslíku (peroxid). K dezinfekci prostor se používá aerosolové zařízení (vyvinuté společností Bioquell), které rozprašuje peroxid vodíku. Zvládne také respirátory N95. V pracovních a obytných místnostech lze použít germicidní lampy, ultrafialové ozařovače.

Očkování BCG a koronaviry

Ve vědeckých kruzích se diskutuje o tom, zda očkování BCG a koronaviry souvisí, a je toto očkování prevencí infekce koronaviry? BCG je specifické účinné očkování proti tuberkulóze. Předpoklady vycházejí ze skutečnosti, že v zemích, kde se provádí očkování proti tuberkulóze, je šíření koronavirové infekce a její závažnost mnohem nižší..

Vědci provádějící výzkum tvrdí, že neexistuje žádná souvislost mezi BCG a koronavirem a přítomnost očkování proti tuberkulóze neposkytuje imunitu proti novému viru. Jejich závěry vycházejí ze skutečnosti, že mezi vážně nemocnými a mrtvými jsou očkováni a tato vakcína chrání pouze proti tuberkulóze. Míra šíření infekce je ovlivněna úrovní a včasností zavedených karanténních opatření.

Nelze však zcela vyloučit skutečnost, že příznivý průběh infekce je spojen s ochrannou aktivitou BCG. Ruský výzkumný ústav vakcín potvrdil souvislost mezi očkováním BCG a snížením rizika alergií, nemykobakteriálních infekcí a onkologie. Takové nespecifické účinky očkování jsou spojeny s buňkami vrozeného imunitního systému, které se aktivují a uvolňují protizánětlivé látky a imunitní systém je schopen chránit před bakteriálními a virovými infekcemi. Je také možná nespecifická ochrana proti koronaviru. Je možné říci, že očkování BCG a koronaviry spolu souvisejí a vakcína skutečně zvyšuje imunitu vůči viru SARS-CoV-2 až po příslušných klinických studiích. Takové testy již v několika zemích probíhají. Jelikož v současné době neexistují důkazy o tom, že vakcína proti tuberkulóze chrání před koronaviry, WHO nedoporučuje očkování BCG, aby se zabránilo infekci koronaviry.

Vzdělání: Vystudoval lékařskou školu ve Sverdlovsku (1968 - 1971) s lékařským asistentem. Vystudoval Doněcký lékařský institut (1975 - 1981) s titulem epidemiolog a hygienik. Vystudoval postgraduální studium na Centrálním výzkumném ústavu epidemiologie v Moskvě (1986 - 1989). Akademický titul - kandidát lékařských věd (titul udělen v roce 1989, obhajoba - Ústřední výzkumný ústav epidemiologie, Moskva). Absolvoval řadu pokročilých školení v oblasti epidemiologie a infekčních nemocí.

Pracovní zkušenosti: vedoucí oddělení dezinfekce a sterilizace 1981 - 1992 Vedoucí oddělení vysoce nebezpečných infekcí 1992 - 2010 Pedagogická činnost na Lékařském ústavu 2010 - 2013.

kolik hodin nebo kolikSpolečně nebo samostatně?Stabilní věta „jaký čas“ je ve všech případech napsána samostatně - jaký čas.Neexistují žádné jiné formy hláskování.