Osteoporóza a menopauza. Co každá žena potřebuje vědět?

Podle statistik osteoporóza nejčastěji útočí na ženy staršího a středního věku. A hlavním rizikem jsou zde hormonální změny po menopauze. Naštěstí to lze snížit.

Osteoporóza doslovně přeložená ze starořečtiny znamená „porézní kost“ - a to plně odráží podstatu nemoci. Končetiny, které postupně ztrácejí kostní hmotu, se stávají křehkými a křehkými. Výsledkem je, že můžete doslova dostat zlomeninu z čista jasna. Jsou rovněž známy případy spontánních zlomenin. Kromě všeho začíná pacient trpět nesnesitelnou bolestí kloubů.

V mnoha případech nelze osteoporózu detekovat, dokud osoba nemá první vážné zranění. Podle statistik starší lidé nejčastěji trpí zlomeninami kyčle nebo bederních obratlů.

Proč kosti stárnou ve stáří?

Přesná příčina osteoporózy není medicíně známa. Ale víme, jak se nemoc vyvíjí a jak nemoc začíná..

Naše kosti jsou vyrobeny z živé, neustále obnovitelné tkáně. Vnější obal (kortikální kost) je hustý a tvrdý. Skrývá pod sebou trabekulární tkáň, která naopak vypadá jako houba. Hlavním „stavebním materiálem“ kostí je hydroxyapatit (minerální sloučenina na bázi vápníku). Když je kost oslabena osteoporózou, „otvory“ v této „houbě“ se zvětšují a zvětšují, což oslabuje vnitřní strukturu kosti.

Až do věku 30 let lidské tělo obnovuje kostní tkáň rychleji, než ztrácí. Osteoblasty (buňky, které obnovují kosti) se produkují rychleji než osteoklasty (buňky, které „zabíjejí“ kosti). S věkem se mu to však stává obtížnějším. Jakmile kostní úbytek dosáhne určitého bodu, u člověka se rozvine osteoporóza.

Jak souvisí osteoporóza s menopauzou?

Přímo. Během perimenopauzy (zánik funkce vaječníků) a samotné menopauzy začíná ženské tělo zpomalovat produkci ženských hormonů - estrogenů (estradiol, estron a estriol). Všechny tři hrají klíčovou roli v metabolismu a zdraví žen. Časná menopauza (před 45 lety) nebo jakákoli dlouhá období, kdy je nízký obsah estrogenů a menstruace se zastaví, vede ke ztrátě kostní hmoty.

Vztah je jednoduchý: estrogeny patří do kategorie hormonů metabolismu vápníku. A s nedostatkem vápníku, který je tak důležitý pro zdraví kostí, se špatně vstřebává. Výsledkem je, že kostní tkáň se začíná regenerovat pomaleji..

Příznaky osteoporózy v menopauze

Osteoporóza, stejně jako rakovina vaječníků, se často označuje jako „tichá nemoc“. Ztráta kosti pokračuje bez příznaků po dlouhou dobu, dokud náhlé napětí, šok nebo pád nezlomí nebo nezhroutí kost. Osteoporózu lze podezřívat pouze změnami držení těla, svíráním míšních nervů - do této doby již nemoc zašla tak daleko, aby deformovala páteř.

Hlavní rizikové faktory pro osteoporózu

Stáří. Jak jsme již řekli, maximální hustoty kostí u lidí je dosaženo přibližně za 30 let a poté se kostní hmota začíná postupně snižovat. Po menopauze (zvláště pokud se jednalo o časnou menopauzu) se tento proces rychle zrychluje;

Podlaha. Největší riziko osteoporózy je u žen starších 50 let. Ve skutečnosti je pro ně nebezpečí nemoci čtyřikrát vyšší než u mužů. Částečně je na vině fyziologie (u žen jsou kosti tenčí a lehčí), částečně - hormonální změny v těle;

Etnický původ Studie ukazují, že u evropských a asijských žen je větší pravděpodobnost vzniku osteoporózy než u černých. Podle statistik amerických lékařů jsou zlomeniny kyčle dvakrát častější u bílých než u afroamerických žen. Míra úmrtí u barevných žen s tímto zraněním je však výrazně vyšší;

Struktura kostí a tělesná hmotnost. Ženy malého vzrůstu a astenické postavy mají vyšší riziko osteoporózy, což lze snadno vysvětlit. Slabá konstituce a v důsledku toho rychlejší úbytek kostní hmoty. Stejně tak přirozeně hubení a malí muži jsou také vystaveni riziku vzniku osteoporózy ve stáří;

Dědičnost. Podle statistik, pokud rodiče nebo jedna z babiček trpěli osteoporózou (zlomenina kyčle, trauma a deformita páteře), je u ženy mnohem pravděpodobnější podobná diagnóza;

Historie zlomenin kostí (zejména zlomenin páteře);

Dlouhodobé užívání silných drog. Steroidní léky (jako je prednison) zvyšují riziko osteoporózy;

Doprovodné nemoci. Řada diagnóz, včetně rakoviny nebo cévní mozkové příhody, také potenciálně přispívá k osteoporóze.

Jak včas rozpoznat osteoporózu?

Bohužel, první příznaky osteoporózy lze detekovat pouze v klinickém prostředí. Test kostní minerální hustoty nebo denzitometrie je rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření. Už jsme o tom psali.

Podstupování denzitometrie alespoň jednou ročně je indikováno především u žen starších 65 let, ať už se současným onemocněním nebo po časné menopauze.

Hormonální léčba osteoporózy. Stojí to za to?

Předpokládá se, že hormonální substituční terapie je nesmírně užitečná při prevenci úbytku kostní hmoty. Lékaři však doporučují užívat hormonální léky pouze s diagnostikovanou osteoporózou. Jinak mohou nastat závažné nežádoucí účinky.

Pokud se přesto rozhodnete pro prevenci pít hormony, nezapomeňte se poradit se svým lékařem. Možná postačí méně riskantní metody.

Po menopauze byste se neměli úplně vzdát hormonálních léků, ale měli byste je užívat s maximální opatrností..

Existuje bezpečná alternativa k hormonální terapii?

Existuje také více neškodných léků, které dobře pomáhají v prevenci osteoporózy:

Bisfosfonáty. Inhibují ničení kostí ničením osteoklastů.

Evista. Léčivo je selektivní modulátor estrogenových receptorů. Je účinný při prevenci a léčbě osteoporózy a klinické studie ukazují, že při pravidelném užívání je riziko zlomenin páteře sníženo o 30-50%. Lék však zvyšuje riziko trombózy..

Teriparatid (Forteo) je typ hormonu používaného k léčbě osteoporózy. Pomáhá opravit kosti při zlomeninách a zvyšuje minerální hustotu kostí. Injekcí.

Denosumab (Prolia) je lék s takzvanými monoklonálními protilátkami. Jedná se o laboratorně pěstované lidské protilátky, které inaktivují mechanismus křehkosti kostí. Je předepsán, pokud jiná léčba osteoporózy nefunguje..

Prevence osteoporózy u žen

Je docela možné, abyste situaci nevedli k užívání léků na osteoporózu, pokud vedete zdravý životní styl. Bídný, ale pravdivý.

Cvičení a stres. Příroda je předurčena k tomu, aby se člověk neustále pohyboval, proto je nutný pravidelný tréninkový program. Pro prevenci osteoporózy je nejvhodnější aerobní cvičení (nordic walking, jogging, plavání, tenis, tanec atd.). Všechny jsou skvělé pro udržení zdravé hmotnosti. Cvičení koordinace a síly může navíc významně snížit riziko pádů ve stáří. Vyberte si aktivity podle věku a pohody;

Potraviny s vysokým obsahem vápníku. Doporučená denní dávka pro dospělého je asi 1 000 mg vápníku. U lidí s vysokým rizikem osteoporózy by měla být zvýšena na 1200 mg. Mléko a mléčné výrobky (tvaroh, sýr) jsou vynikajícím zdrojem vápníku, zkuste však zvolit nízkotučné varianty. Konzervovaný losos, sardinky a tmavě zelená zelenina (zelí, brokolice atd.).

Doplňky vápníku. S nedostatkem vápníku ve stravě lékaři obvykle předepisují komplexy vitamínů a minerálů, nezapomeňte však na denní dávku! Nad 2 000 mg. vápník přispívá k rozvoji ledvinových kamenů, zvláště pokud je vám více než 50 let. Před užitím vápníku se navíc doporučuje nejprve absolvovat kompletní analýzu stopových prvků a minerálů;

Vitamin D. Je nezbytný pro vstřebávání vápníku v kostech.

Pro ženy je nesmírně důležité vědět o vysoce rizikových lécích k prevenci osteoporózy. Tyto zahrnují:

steroidní léky (často používané k léčbě rakoviny prsu);

léky na podporu fungování štítné žlázy.

Pokud užíváte některý z těchto léků po dlouhou dobu, nezapomeňte navštívit svého lékaře, aby vypracoval léčebný program pro kompenzaci ztráty vápníku..

Další preventivní opatření budou ještě častější: přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu. Kouření inhibuje produkci estrogenu a alkohol zvyšuje riziko pádů a zlomenin.

Co dělat, pokud nesnášíte laktózu?

Alergie na laktózu může být vážným problémem při prevenci onemocnění kostí. Chcete-li bezpečně jíst mléčné výrobky, zkuste paralelně užívat léky s laktázovým enzymem (prodávají se v lékárnách ve formě kapek nebo tablet).

Pravděpodobně však budete muset přejít na mléčné výrobky bez laktózy a sestavit stravu kolem dalších potravin bohatých na vápník..

Jak se chránit před pády s diagnostikovanou osteoporózou?

Pokud vám již byla diagnostikována, pak je primárním úkolem chránit se před náhodnými pády a zlomeninami. Proto postupujte opatrně:

Udržujte pořádek doma;

Pokud je to možné, odstraňte všechny volné vnitřní předměty;

Namontujte rukojeti vedle toalety a vany, abyste se o ně mohli opřít;

Nainstalujte do svého domu správné osvětlení;

Noste pohodlnou obuv s dobrým dezénem;

Odstraňte volné koberce a koberce z interiéru, o které byste mohli zakopnout.

Prevence osteoporózy u žen po 50 letech

S nástupem dospělosti u žen se zvyšuje riziko různých onemocnění. Seznam zahrnuje osteoporózu, stav, při kterém hustota kostí klesá a je tak tenká, že i slabý úder může vést ke zlomenině. Prevence rozvoje osteoporózy je jednodušší než její léčba a náprava.

 1. Příčiny výskytu
 2. Příznaky
 3. Osteoporóza se tvoří
 4. Diagnostika
 5. Denzitometrie jako hlavní diagnostická metoda
 6. Hlavní směry prevence
 7. Prevence osteoporózy s menopauzou
 8. Drogy
 9. Jak správně jíst při osteoporóze
 10. Látky, které podporují vstřebávání vápníku

Příčiny výskytu

Podle statistik WHO se u každé druhé ženy, která překročila „věk balzaku“, rozvine osteoporóza. Toto onemocnění je nebezpečné a zákeřné, protože může vést k invaliditě a smrti..

Ohroženy jsou ženy ve věku 45 let a starší, které vstoupily do období „pádu těla“ (menopauza). Hlavní příčinou patologie je pokles hladiny estrogenu. Přibližně 10 let po nástupu menopauzy může kostní hmota poklesnout o 30% nebo více. Nejprve se sníží hustota pánevních, zygomatických kostí a obratlů. To zvyšuje riziko zlomenin páteře u starších žen..

Faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku osteoporózy, zahrnují:

 1. Revmatoidní artritida (předchozí nebo aktivní).
 2. Špatné návyky (alkohol, kouření).
 3. Přítomnost onemocnění štítné žlázy, střev a příštítných tělísek.
 4. Nedostatečný příjem potravin obsahujících vápník a fosfor.
 5. Nedostatek vitaminu D..
 6. Genetická predispozice.
 7. Dlouhodobé užívání glukokortikosteroidů.

Osteoporóza může začít u mladých žen, které podstoupily operaci k odstranění vaječníků ze zdravotních důvodů nebo jim byly předepsány léky snižující hladinu estrogenu. V důsledku umělé menopauzy je vápník špatně absorbován ve střevech, což vede ke snížení hustoty kostí.

Příznaky

Nemoc je často asymptomatická a vyžaduje její speciální vyšetření. Pokud dojde k výraznému snížení kostní hmoty, pacient si stěžuje na nepohodlí v páteři.

Souběžně s tím klesá motorická aktivita a mohou se objevit bolesti, ke kterým dochází po dlouhém pobytu v monotónní poloze. Postup nemoci vede k tomu, že se žena zkracuje a může se snadno stát obětí zlomenin.

Hlavním problémem je, že kosti rostou společně velmi pomalu a v některých případech (zlomenina kyčle) existuje riziko, že budete navždy upoutáni na lůžko. Nejzranitelnějšími prvky kostry jsou:

 • žebra;
 • křížová kost;
 • pánevní kosti;
 • humerus;
 • páteř;
 • krk stehenní kosti;
 • poloměr (karpální);
 • klíční kost.

Osteoporóza se tvoří

V medicíně je obvyklé klasifikovat tuto patologii do několika typů. Primární osteoporóza je nejrozšířenější. Tato forma se nejčastěji vyskytuje během menopauzy a starší lidé jí trpí. Na druhé straně je tato odrůda klasifikována do 4 poddruhů:

Postmenopauzální. Důvodem je nástup menopauzy, kdy syntéza estrogenu klesá, což vyvolává křehkost kostí. Během aktivní fáze klesá koncentrace fosforu a vápníku v krvi a zvyšuje se moč. Patologie je diagnostikována až poté, co pacient dostane zlomeninu.

Senilní. Proces, který se vyskytuje v těle žen ve věku 70-75 let a je doprovázen významnou ztrátou objemu kostí. Zrychlená kostní resorpce začíná mnohem dříve, ale maxima dosahuje přesně ve věku 70 let.

Idiopatické. Příčiny osteoporózy u mladých žen nejsou plně objasněny. Tento jev je obvykle spojen s těhotenstvím a porodem. Pacient si stěžuje na bolavé bolesti končetin a zad. Nemoc dosahuje svého vrcholu stářím.

Mladistvý. To je problém běžný u novorozených dětí mužského pohlaví. Důvod spočívá v porušení metabolismu vápníku u matky. Při správné terapii tato forma dětské osteoporózy zmizí o 7-9 let.

Pokud jde o sekundární osteoporózu, tato patologie se vyvíjí na pozadí dlouhodobého užívání určitých léků nebo přítomnosti jakéhokoli onemocnění. Špatná výživa, nemoc z ozáření a prodloužená poloha na zádech mohou vést k sekundární osteoporóze..

Diagnostika

Indikace pro speciální vyšetření jsou:

 • Žena dosáhne věku 45 let.
 • Vstup do menopauzy.
 • Velké množství těhotenství, včetně těch, která neskončila porodem.
 • Mnohočetné zlomeniny kostí vyskytující se během tří až pěti let.
 • Užívání kortikosteroidů, antikonvulziv a sedativ.
 • Sedavý životní styl.
 • Zvýšení nebo snížení hmotnosti.
 • Onemocnění endokrinního systému.

Denzitometrie jako hlavní diagnostická metoda

Můžete být vyšetřeni na osteoporózu, ale výsledky laboratorních testů ne vždy pomohou stanovit přesnou diagnózu. Za účelem posouzení stavu kostní tkáně se pacientovi doporučuje podstoupit rentgenovou denzitometrii.

Tato metoda vytváří snímky, které mohou pomoci lékaři určit hustotu kostí. Nejinformativnější je ale počítačová ultrazvuková denzitometrie, která předpokládá použití pokročilejšího vybavení. Ultrazvuk navíc nemá negativní vliv na lidské tělo a tato diagnostická metoda nemá žádné kontraindikace.

Hlavní směry prevence

Zdraví ženy, která dosáhla 50 let, do značné míry závisí na způsobu života, který vedla v dětství a mládí. Kostra je tvořena před 25. rokem věku a tento proces je doprovázen zvyšováním hustoty kostí. Ženy s dědičnou predispozicí k osteoporóze by si měly být vědomy, že cvičení, plavání, chůze a jakákoli mírná fyzická aktivita mohou posílit kosti..

Také byste měli věnovat pozornost kvalitě jídla. Denní strava by měla sestávat z potravin bohatých na vitamín D, vápník a fosfor. K vyloučení rizikových faktorů je nutné vést zdravý životní styl!

Prevence osteoporózy s menopauzou

Ženy, které překročily čtyřicetiletou známku, musí bezpodmínečně navštívit gynekologa a terapeuta - alespoň jednou ročně. A je lepší navštívit tyto specialisty jednou za šest měsíců. Toto pravidlo platí také v případě, že se menstruace již úplně zastavila nebo se prodloužilo období mezi daty menstruace.

Hormonální pozadí u žen, které vstoupily do menopauzy, se v každém případě mění, i když jsou příznaky menopauzy mírné. Po 50 letech se doporučuje provádět jednou za rok rentgenovou a nejlépe ultrazvukovou denzitometrii. Skenování podléhají téměř všechny části těla s kostmi. Zvláštní pozornost je věnována: páteři, poloměru a krčku stehenní kosti.

S nástupem menopauzy bude žena muset přehodnotit svůj životní styl, což znamená nejen vyloučení nežádoucích potravin a nápojů ze stravy.

Například pití čtyř nebo více šálků kávy denně vede ke zvýšenému vylučování vápníku. Pokud ho však zapijete mlékem, částečně neutralizuje poškození způsobené kofeinem. Pokud není možné vymýtit zvyk pití kávy, můžete k němu najít hodnou alternativu v podobě ječmene nebo čekanky. Prevence osteoporózy zahrnuje také:

 1. Udržování hmotnosti v normálním rozmezí pro váš věk a výšku. Příliš hubené ženy jsou více vystaveny riziku osteoporózy než ženy s nadváhou. Lékaři však doporučují najít „zlatou střední cestu“.
 2. Přestat kouřit. Podle lékařských statistik mají kuřáci o 10% nižší hustotu kostí než nekuřáci.
 3. Odmítnutí alkoholických nápojů. Alkohol negativně ovlivňuje metabolismus kostí a snižuje vstřebávání vápníku.
 4. Mírná fyzická aktivita. Fyzická aktivita by měla být optimální. Každý lidský organismus má své vlastní konečné schopnosti. Intenzita fyzické aktivity by proto měla být stanovena individuálně..
 5. Užívání speciálních léků, které řídí metabolické procesy, zajišťuje vysokou absorpci vápníku v gastrointestinálním traktu a zaručuje ukládání tohoto minerálu v kostech.
 6. Jíst rybí olej a lněný olej. Jedná se o přípravky Omega-3, 6, 9 kyselin přírodního původu. Pro snadné použití se prodávají v lékárně ve formě tobolek. Rybí olej a lněný olej mají vysoký obsah vitaminu D, který zvyšuje vstřebávání vápníku.

Drogy

Vitamin-minerální komplexy, bisfosfonáty by měl zvolit ošetřující lékař. Bisfosfonáty (difosfonáty) jsou látky získané uměle a skládající se ze dvou fosfonátů. Přípravky na nich založené pomáhají zastavit ničení kostní tkáně. Při požití se vážou na vápník a zadržují ho v kostní tkáni. K prevenci a léčbě osteoporózy může být pacientovi předepsáno:

 1. „Bonefos“, „Klobir“, „Sindronat“, „Clodron“ (na bázi kyseliny klodronové) Snižte koncentraci vápníku v plazmě, zabraňte rozvoji hyperkalcémie.
 2. „Skelid“ (na základě kyseliny tiludronové). Lék je určen ke zvýšení hustoty kostí.
 3. Didronel, Xidiphon, Pleostat (na bázi kyseliny etidronové). Drogy se širokým spektrem účinku.
 4. Fosamax, Alendronat, Forosa, Alental (na bázi kyseliny alendronové). Léky jsou předepsány pro patologické stavy kostí a chrupavkových tkání.
 5. Rizophos, Gemfos, Actonel, Atelvia (na bázi kyseliny risedronové). Předepsáno pro všechny typy osteoporózy.

Jak správně jíst při osteoporóze

Pokud je strava bohatá na potraviny, které obsahují dostatek vápníku, vitaminu D a fosforu, není nutné užívat speciální léky. Nejužitečnějšími potravinami jsou:

 • Parmezán (absolutní držitel rekordu v obsahu vápníku - 1300 mg / 100 g);
 • tvrdé a domácí sýry;
 • sezam;
 • hovězí, vepřové a kuřecí játra;
 • mandle, lísky a jiné ořechy;
 • mléčné a fermentované mléčné výrobky;
 • jakákoli zelenina s výjimkou špenátu;
 • tučné ryby;
 • naklíčená zrna pšenice;
 • bílé a savojské zelí;
 • pomerančový džus obohacený o vápník;
 • kraby;
 • Žitný chléb;
 • čokoláda.

U osteoporózy musíte dodržovat přísnou dietu, která musí zahrnovat potraviny s maximálním obsahem vápníku. Chcete-li zvýšit jeho stravitelnost, musíte zajistit, aby jedno jídlo bohaté na vápník neobsahovalo potraviny, které narušují jeho vstřebávání nebo dokonce vyplavují vápenaté soli z těla.

Nejprve je to káva, otruby, špenát, kyselá zelenina, ovoce a bobule, sůl, rebarbora, šťovík. Souběžně se doporučuje snížit příjem živočišných bílkovin (provokuje kvašení v zažívacím traktu a snižuje vstřebávání živin), cukru a červeného masa.

Látky, které podporují vstřebávání vápníku

 • Vitamín D. Obsahuje v játrech zvířat a ryb, mořských plodů, mastných ryb, vaječného žloutku.
 • Vitamin K. Nalezeno téměř ve všech zelených a listových zeleninách.
 • Měď. Tento minerál je bohatý na peckoviny - třešně, třešně, třešně a višně.
 • Hořčík Hlavními zdroji jsou brambory, banány, tmavá čokoláda, paprika, arašídy, luštěniny, pohanka.
 • Bor. Nalezeno ve všech druzích ořechů a luštěnin.

Chlorovaná voda má negativní vliv na minerální metabolismus. Proto se doporučuje používat k vaření a pití čištěnou vodu..

Světový den prevence osteoporózy

Podle rozhodnutí WHO je 20. říjen vyhlášen Dnem osteoporózy. Tento svátek se slaví bez zvláštních oslav, ale každým rokem je stále více patrný. Osteoporóza je nyní považována za celosvětový problém. Toto onemocnění zaujímá čtvrté místo v prevalenci mezi ženskou populací. „Tichou epidemii“ lze zastavit, pokud bude každá žena pečlivě dbát na své zdraví!

Proč se osteoporóza vyvíjí s menopauzou

Jedním z nejvýraznějších problémů v klimakterickém období ženy je osteoporóza - změkčení (snížení úrovně hustoty) kostní tkáně, které vždy vede ke změnám struktury a zvýšené křehkosti.

Příčiny osteoporózy v menopauze:

 • pokles hladiny estrogenu (ženské hormony);
 • pomalý metabolismus a v důsledku toho nedostatek minerálů a vitamínů.

První příznaky osteoporózy během menopauzy a menopauzy u žen jsou:

 • neustálá přítomnost napětí a bolesti v páteři, a to i v klidu;
 • snížení pracovní kapacity a rychlý nástup fyzické únavy na pozadí malých zátěží;
 • nepohodlí v kloubech, páteři při dlouhodobém pobytu v jedné poloze.

Pokud budou v této fázi vývoje onemocnění přijata některá terapeutická opatření, lze zabránit komplikacím v podobě trvalých zlomenin a postižení..

Osteoporóza trvá dlouho bez výrazných příznaků, proto je diagnostikována v okamžiku, kdy již dochází ke zlomeninám kostí. Navíc tomu nemusí nutně předcházet silný úder, pád. Například zlomenina krčku stehenní kosti může nastat jednoduše v důsledku nesprávné chůze, polohování nohy s převrácením kotníkového kloubu a kompresního poškození obratlů - pod váhou tělesné hmotnosti pacienta.

Typickými zlomeninami pro osteoporózu u žen jsou poškození stehenní kosti (včetně krku), hrudních a bederních obratlů. Typická poranění žeber, poloměru, krku ramene jsou často diagnostikována, ale nejsou významná v lékařském a sociálním plánu a nevedou k invaliditě.

Diagnostika stavu:

 • X-ray - lékař zjistí úroveň kostní hustoty;
 • ultrazvukové vyšetření muskuloskeletálního systému - vizuálně může odborník okamžitě pochopit, zda existují problémy s hustotou kostí;
 • biochemický krevní test - ukáže se, jaké stopové prvky a vitamíny chybí v těle;
 • CT sken - nejen potvrzuje diagnózu, ale také určuje stupeň vývoje problému.

Na velkých klinikách, které jsou plně vybaveny základnou materiálu, lze provádět genetické studie kostního materiálu. Tato analýza je považována za nejinformativnější, protože umožňuje lékařům nejen stanovit diagnózu okamžitě (bez dalších vyšetření), ale také zvolit nejúčinnější léčbu..

Vyšetření kostního materiálu

Osteoporóza s menopauzou by měla být léčena, ačkoli mnoho žen prostě nevěnuje pozornost primárním známkám onemocnění. Problém spočívá v tom, že nepohodlí a bolest se lékům zpočátku dost dobře uvolňují, ale při absenci adekvátní terapie jsou komplikace nevyhnutelné. Tyto zahrnují:

 • neustálá silná bolest v páteři - obzvláště výrazná v bederní oblasti a na hrudi, ani ulehčená injekčními formami analgetik;
 • maximální snížení hustoty kostí - zlomeniny mohou nastat i bez nárazů a fyzických nárazů;
 • fúze kostní tkáně je vážný stav, kdy je chirurgický zákrok nevyhnutelný;
 • silné zakřivení páteře.

Cílem léčby je zastavit aktivní progresi patologického procesu. Tento problém lze vyřešit dvěma způsoby:

 • zrychlení regeneračních procesů v kostní tkáni;
 • snížení intenzity měknutí kostí.

Události léčby, které se provádějí po stanovení diagnózy:

 • vápník a vitamin D denně v dávce 1 000 mg a 800 IU;
 • Nerindronát, zoledronát nebo rosendronát - léky, které zastavují proces změkčení kostní tkáně a snížení její hustoty;
 • androgeny, fluoridy, příštítné hormony - urychlují tvorbu kostí;
 • Stroncium ranelát je lék, který posiluje kostní tkáň a urychluje její regeneraci.

Léčba je předepsána přísně individuálně. Ženy v klimakterickém období s diagnostikovanou osteoporózou obvykle nejsou umístěny do nemocnice, jmenování se provádí ambulantně. Hospitalizace je nutná pouze pro těžkou osteoporózu - například s častými zlomeninami, na pozadí silné bolesti.

Rosendronát je lék, který zastavuje proces změkčení kostní tkáně

Kromě hlavní léčby osteoporózy mohou být lidové léky:

 • Nálev petržele a kopru. Je nutné kombinovat zelení těchto rostlin ve stejném množství, poté odebrat 200 g směsi a nalijte 500 ml horké vody, ale ne vroucí vody. Lék se infunduje po dobu 3 hodin, poté se filtruje a užívá se 250 ml denně po dobu 3-4 dávek.
 • Kombinovaná tinktura. Musíte si vzít 1 díl spánku a trávy, 2 díly Černobylu. Pak 4 lžíce. l. směs rostlin se nalije do 500 ml horké vody a 30 minut se lúhuje. Celý objem infuze by se měl vypít během dne, ne však více než 50 ml najednou.

Lidové léky nemohou fungovat jako hlavní léčba! Jejich použití musí být navíc dohodnuto s ošetřujícím lékařem..

Z dalších metod terapie stojí za zdůraznění nošení podpůrných korzetů. Zmírní bolesti zad a nepohodlí. Neustálé používání korzetů je však nepřijatelné, protože vede ke spojení kostní tkáně a nutnosti chirurgického zákroku.

Korzet pro osteoporózu páteře SPINOMED IV Medi

Chirurgická léčba je předepsána pouze v případě komplikací, jako je fúze kostí, která způsobuje silnou bolest a neumožňuje normální pohyb ženy.

Preventivní opatření (doporučená od 40 let):

 • obohatit stravu o potraviny bohaté na vápník;
 • snížit množství konzumovaných bílkovinných potravin;
 • užívejte multivitaminové komplexy, ale pouze podle pokynů lékaře;
 • snížit množství konzumovaného alkoholu a kávy nebo odmítnout tyto nápoje;
 • zbavit se kouření;
 • cvičte pravidelně - zátěž by měla být extrémně mírná;
 • absolvujte kurzy vitaminu D - příslušnou drogu předepíše lékař.

Pozdní prevence osteoporózy:

 • estrogenové léky;
 • vedení homeopatie - fytoestrogeny (analogy ženských pohlavních hormonů);
 • pravidelný (samozřejmě) příjem biofosfonátů a vitamín-minerálních komplexů.

Přečtěte si více v našem článku o osteoporóze s menopauzou.

Důvody pro rozvoj osteoporózy s menopauzou

Climax je složitý proces restrukturalizace hormonálního systému, kdy začíná aktivní stárnutí a intenzivně se projevují známky rozpadu funkcí orgánů a systémů. Jedním z nejvýraznějších problémů v klimakterickém období ženy je osteoporóza - změkčení (snížení úrovně hustoty) kostní tkáně, které vždy vede ke změnám struktury a zvýšené křehkosti.

Během menopauzy se významně snižuje produkce hormonu estrogenu u ženy, což vede ke stárnutí kostních tkání a ke snížení jejich hustoty. To je hlavní důvod rozvoje patologie, ačkoli lékaři také identifikují metabolické poruchy jako rizikový faktor pro rozvoj osteoporózy v postmenopauzálním období..

A v tomto případě živiny a minerály nevstupují do těla ve správném množství, i když žena přísně dodržuje vyváženou stravu..

Lékaři na základě svého výzkumu a dlouhodobého pozorování žen v období menopauzy učinili jednoznačný závěr o příčinách osteoporózy.

Jsou jen dva z nich:

 • pokles hladiny estrogenu (ženské hormony);
 • pomalý metabolismus a v důsledku toho nedostatek minerálů a vitamínů.

A tady je více o prevenci osteoporózy.

Příznaky u žen

První příznaky osteoporózy během menopauzy a menopauzy u žen jsou:

 • neustálá přítomnost napětí a bolesti v páteři, i když je pacient v klidu;
 • snížení pracovní kapacity a rychlý nástup fyzické únavy na pozadí ne velkých zátěží;
 • nepohodlí v kloubech, páteři při dlouhodobém pobytu v jedné poloze.

Pokud budou v této fázi vývoje onemocnění přijata některá terapeutická opatření, lze zabránit komplikacím v podobě trvalých zlomenin a postižení..

Osteoporóza trvá dlouho bez výrazných příznaků, a proto je diagnostikována v okamžiku, kdy již dochází ke zlomeninám kostí. Navíc tomu nemusí bezpodmínečně předcházet silný úder, pád - například zlomenina krčku stehenní kosti může nastat jednoduše při nesprávné chůzi, nastavení nohy s převrácením hlezenního kloubu a kompresním poškozením obratlů pod hmotností tělesné hmotnosti pacienta.

Typickými zlomeninami pro osteoporózu u žen jsou poškození stehenní kosti (včetně krku), hrudních a bederních obratlů. Typická poranění žeber, poloměru, krku ramene jsou často diagnostikována, ale nejsou významná v lékařském a sociálním plánu a nevedou k invaliditě.

Diagnostika stavu

Léčba osteoporózy vždy začíná diagnózou, ai když žena zaznamená časté zlomeniny a primární příznaky onemocnění, není to důvod k vynesení rozsudku a výběru vhodné terapie.

V rámci diagnostiky je pacientovi přiřazeno:

 • X-ray - lékař zjistí úroveň kostní hustoty;
 • ultrazvukové vyšetření muskuloskeletálního systému - vizuálně může odborník okamžitě pochopit, zda existují problémy s hustotou kostí;
 • biochemický krevní test - ukazuje se, jaké stopové prvky a vitamíny v těle chybí (zvláštní pozornost je věnována těm, kteří jsou „zodpovědní“ za hustotu kostí);
 • počítačová tomografie - nejen potvrzuje diagnózu, ale také určuje stupeň vývoje problému.

Na velkých klinikách, které jsou plně vybaveny základnou materiálu, lze provádět genetické studie kostního materiálu. Tato analýza je považována za nejinformativnější, protože umožňuje lékařům nejen stanovit diagnózu okamžitě (bez dalších vyšetření), ale také zvolit nejúčinnější léčbu individuálně..

Možné komplikace

Osteoporóza s menopauzou by měla být léčena, ačkoli mnoho žen prostě nevěnuje pozornost primárním známkám onemocnění. Problém spočívá v tom, že nepohodlí a bolest jsou nejprve zmírněny léky tlumícími bolest, ale při absenci úplné terapie jsou komplikace nevyhnutelné. Tyto zahrnují:

 • neustálá silná bolest v páteři - obzvláště výrazná v bederní oblasti a na hrudi, ani ulehčená injekčními formami analgetik;
 • maximální snížení hustoty kostí - zlomeniny mohou nastat i bez nárazů a fyzických nárazů;
 • fúze kostní tkáně je vážný stav, kdy je chirurgický zákrok nevyhnutelný;
 • silné zakřivení páteře.
Silné zakřivení páteře

Léčba osteoporózy léky na menopauzu

Cílem léčby je zastavit aktivní progresi patologického procesu. Tento problém lze vyřešit dvěma způsoby:

 • zrychlení regeneračních procesů v kostní tkáni;
 • snížení intenzity měknutí kostí.

Je nemožné léčit onemocnění žádným konkrétním lékem. Události léčby, které se provádějí po stanovení diagnózy:

 • vápník a vitamin D denně v dávce 1 000 mg a 800 IU;
 • Nerindronát, zoledronát nebo rosendronát - léky, které zastavují proces změkčení kostní tkáně a snížení její hustoty;
 • androgeny, fluoridy, příštítné hormony - urychlují tvorbu kostí;
 • Stroncium ranelát je lék, který posiluje kostní tkáň a urychluje její regeneraci.

Léčba je předepsána striktně individuálně - po dobu léčby bude nutné zvolit správnou denní dávku. Ženy v klimakterickém období s diagnostikovanou osteoporózou obvykle nejsou umístěny do nemocnice, jmenování se provádí ambulantně. Hospitalizace je nutná pouze pro těžkou osteoporózu - například s častými zlomeninami, na pozadí silné bolesti kostí.

Kromě hlavní léčby osteoporózy mohou být lidovými léky:

 • Nálev petržele a kopru. Je nutné kombinovat zelení těchto rostlin ve stejném množství, poté odebrat 200 g směsi a nalijte 500 ml horké vody. V tomto případě nelze použít vroucí vodu, protože pod vlivem takových vysokých teplot ztrácejí všechny užitečné látky rostlin svou sílu..

Lék je infundován po dobu 3 hodin, poté filtrován a užíván ve 250 ml denně - toto množství by mělo být rozděleno na 3-4 dávky.

 • Kombinovaná tinktura. Musíte si vzít 1 díl spánku a trávy, 2 díly Černobylu. Poté se 4 lžíce hotové směsi rostlin nalijí do 500 ml horké vody a 30 minut se lúhují.

Celý objem infuze by se měl vypít během dne, ne však více než 50 ml najednou.

Lidové léky nemohou fungovat jako hlavní léčba! Jejich použití musí být navíc dohodnuto s ošetřujícím lékařem. Z dalších metod terapie stojí za to zdůraznit nošení podpůrných korzetů - zmírní to bolesti zad a nepohodlí. Neustálé používání korzetů je však nepřijatelné, protože může vést k fúzi kostí a potřebě chirurgického zákroku.

Prevence destrukce kostí

Preventivní opatření proti osteoporóze jsou nezbytná pro každou ženu. A s takovými událostmi musíte začít ještě před nástupem menopauzy - lékaři doporučují ve věku 40 let začít se starat o zachování a posílení kostní tkáně. Tato „pre-menopauzální“ prevence osteoporózy je považována za primární a zahrnuje:

 • obohatit stravu o potraviny bohaté na vápník;
 • snížit množství konzumovaných bílkovinných potravin;
 • užívejte multivitaminové komplexy, ale pouze podle pokynů lékaře;
 • snížit množství konzumovaného alkoholu a kávy nebo úplně opustit tyto nápoje;
 • zbavit se kouření;
 • cvičte pravidelně - zátěž by měla být extrémně mírná;
 • absolvujte kurzy vitaminu D - příslušnou drogu předepíše lékař.

Podívejte se na video o prevenci osteoporózy:

Pozdní prevence osteoporózy je řada činností, které se provádějí již během menopauzy. Komplex by měl být dohodnut s terapeutem nebo gynekologem a jeho užívání by mělo být pravidelné..

Aby se zabránilo osteoporóze, doporučuje se ženě:

 • užívejte estrogenové léky - taková hormonální terapie pomáhá snižovat intenzitu projevů menopauzy;
 • vedení homeopatie - fytoestrogeny (analogy ženských pohlavních hormonů) zlepšují celkový stav ženy a zastavují procesy měknutí kostní tkáně;
 • pravidelný (samozřejmě) příjem biofosfonátů a vitamín-minerálních komplexů.

A tady je více o léku Prolia na osteoporózu.

Osteoporóza s menopauzou je problémem mnoha žen. Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti komplikací a postižení je třeba přijmout veškerá opatření k prevenci a v případě již diagnostikovaného onemocnění k jeho léčbě..

Při osteoporóze je nezbytně nutné vitamíny. Jsou nezbytné u žen s menopauzou, s nedostatkem minerálů u mužů. Pro prevenci lze získat z produktů. Jaké léky užívat?

Obecná prevence osteoporózy může u mladých lidí začít cvičením. Primární u žen jsou vitamíny, hormonální přípravky. U mužů nad 50-60 let může být doporučena škola prevence osteoporózy. Sekundární u starších lidí zahrnuje způsoby, jak udržovat hladinu vápníku, stejně jako domácí bezpečnostní opatření.

Vápníkové přípravky jsou předepsány jak k profylaxi, tak k léčbě již existující osteoporózy. Zejména přípravky obsahující vápník jsou důležité pro ženy v menopauze a ve stáří. Jak to vzít správně?

Jak může Prolia pomoci s osteoporózou. Indikace pro předepisování léků a kontraindikace. Jak se léčí osteoporóza Prolia? Kolikrát si aplikovat injekci a jak podávat Proliu při osteoporóze.

Mohou existovat jak vrozené příčiny osteoporózy u dětí, tak u mladých lidí, získané u žen a mužů. Například příčiny poškození kostí páteře u dospívajících mohou spočívat v užívání určitých léků..

Přípravky na osteoporózu s menopauzou

Články lékařských odborníků

 • ATX kód
 • Farmakologická skupina
 • farmaceutický účinek
 • Kód ICD-10
 • Analogy a podobné léky

Osteoporóza je onemocnění kostí, při kterém se v nich vytváří dutiny, ztrácí se síla, objevuje se křehkost a křehkost a snižuje se kostní hmota. Ženy jsou náchylné k tomuto onemocnění dvakrát častěji než muži. Ženy jsou během menopauzy vystaveny zvýšenému riziku. Studie prokázaly, že pouze v prvních 5 letech po nástupu menopauzy klesá kostní hmota páteře o 3%. To je způsobeno skutečností, že s menopauzou je produkce hormonu estrogenu významně snížena, což zvyšuje rychlost tvorby takzvaných osteoklastů (buněk, které odstraňují kostní tkáň).

V reprodukčním věku ženy existuje rovnováha mezi osteoklasty a osteoblasty (buňkami, které vytvářejí novou kostní tkáň). Porušení této rovnováhy vede k osteoporóze. Výsledkem je, že vápník je „vyplaven“ z kostí těla, což z něj dělá tenčí, porézní. Onemocnění se projevuje častými zlomeninami, bolestmi zad v důsledku deformace kloubů. Léčba osteoporózy pro menopauzu má hrát roli v prevenci zlomenin.

Bisfosfonáty při léčbě osteoporózy v menopauze

Primárním úkolem medicíny je opravit syntézu osteoklastů a osteoblastů v kostních tkáních ženského těla. Farmakologie to pomáhá řešit zavedením skupiny léčiv nazývaných bisfosfonáty do lékařské praxe. V akci jsou podobné přírodním pyrofosfátům, které se podílejí na regulaci metabolických procesů v kostní tkáni. Bisfosfonáty inhibují produkci osteoklastů, vytvářejí bariéru mezi nimi a osteoblasty a mají také protinádorové a analgetické účinky.

Bisfosfonáty jsou na farmakologickém trhu asi 60 let a jsou zaslouženě uznávány v léčbě osteoporózy u žen během menopauzy a její prevenci. Pacienti je dobře snášejí a mají jen málo vedlejších účinků. Uvolňovací forma je hlavně v tabletách, ale v prášcích pro přípravu injekcí je k dispozici nová generace bisfosfonátů. Chemické složení bisfosfonátů je jednoduché a obsahuje dusík, účinnost těchto látek je mnohem vyšší. Mezi nejčastěji používané dusíkaté bisfosfonáty patří alendronát, risedronát, ibandronát a kyselina zoledronová. Doba užívání bisfosfonátů je velmi dlouhá (3–5 let).

Bisfosfonáty ve formě tablet

Alendronát - lék je ve formě tablet 10 mg a 70 mg, prokázal vysokou účinnost, snižuje riziko lokálních zlomenin o 50% a vícečetných zlomenin o 90%. Farmakodynamika léčiva spočívá v potlačení osteoklastů v kosti, což povede k obnovení rovnováhy mezi odběrem kostní tkáně a tvorbou nové, ke zvýšení hustoty, a tím i pevnosti kosti. Farmakokinetika naznačuje nízkou biologickou dostupnost léku, proto se užívá ráno na prázdný žaludek a zapíjí se velkým množstvím vody (sklenice a půl). Po užití alendronátu nesmíte po dobu alespoň jedné hodiny nic jíst a neležet vodorovně. K léčbě musíte užívat 70mg tabletu jednou týdně nebo 10mg denně. S frekvencí přijímání jednou týdně musíte dodržovat stejný den. Lék se vylučuje z těla beze změny. Kontraindikováno u těhotných žen, se zvýšenou citlivostí na sloučeninu léku, selhání ledvin. Při užívání léku s nedostatkem vitaminu D a onemocněním gastrointestinálního traktu je třeba být opatrní. Možné nežádoucí reakce ve formě nevolnosti, zvracení, pálení žáhy, alergických reakcí, onemocnění, celkové slabosti. V případě předávkování může dojít k průjmu, nevolnosti, ulceraci a erozi v gastrointestinálním traktu.

Při současném podávání alendronátu s vápníkovými přípravky se absorpce kyseliny alendronové, která je ve svém složení, snižuje. Nesteroidní protizánětlivé léky, včetně kyseliny acetylsalicylové, mohou zvyšovat negativní účinky kyseliny alendronové na zažívací trakt.

Lék se doporučuje skladovat nejvýše 2 roky na suchém místě při teplotě nepřesahující 25 ° C..

Risendronát - je tableta balená po 35 mg a 75 mg, oranžově potažená. Potlačuje osteoklasty, zvyšuje kostní hmotu, posiluje kostru, čímž snižuje riziko zlomenin u postmenopauzálních žen. 35mg tableta se užívá jednou týdně s dodržením stejného dne, 75mg - dva dny po sobě, jedna tableta ve stejné dny každý měsíc. Tabletu byste neměli drtit, pít ji celé ráno půl hodiny před jídlem, vymačkat ji velkým množstvím vody, po požití nejdou spát po dobu 30 minut.Maximální koncentrace léčiva v těle nastává hodinu po požití. Polovina absorbované dávky se vylučuje močí během dne. Neabsorbovaný lék se vylučuje beze změny ve stolici. Risendronát může mít vedlejší účinky ve formě bolestí hlavy, nevolnosti, průjmu, deprese, nespavosti a alergických reakcí. Kontraindikováno u těhotných žen, dětí a dospívajících do 18 let se selháním ledvin, pokud není možné zaujmout svislou polohu. Předávkování může způsobit hypokalcémii - nízký obsah vápníku v krvi. Studie reakce při současném podávání s jinými léky nebyly provedeny, ale předpokládá se, že léky a potraviny, které obsahují hliník, hořčík, železo, vápník, mohou snížit absorpci kyseliny risendronové. Doba použitelnosti léku je 3 roky při teplotě nepřesahující 25 ° C na suchém místě. Výdej na předpis.

Bisfosfonáty s jinými formami uvolňování

Užívání výše popsaných bisfosfonátů vyžaduje přesnost pacienta při užívání léků, a proto se ne vždy dosáhne klinické účinnosti. V současné době se na trhu léčivých přípravků objevují nové vysoce účinné bisfosfonáty, které se používají méně často a mají různé způsoby podání, tj. různé formy propuštění. Patří mezi ně ibandronát a kyselina zoledronová.

Ibandronát - ve formě tablet o síle 150 mg užívaných jednou měsíčně podle schématu podobného užívání alendronátu a risendronátu a ve formě intravenózních injekcí - jednou za tři měsíce dávka 3 mg.

Kyselina zoledronová - bílý prášek nebo porézní hmota v lahvičce o hmotnosti 4 mg. Obsah lahvičky se rozpustí v 5 ml vody na injekci, výsledná kapalina se zředí roztokem glukózy (5%) nebo 100 ml chloridu sodného (0,9%). Injekce se provádí jednou ročně (5 mg) z čerstvě připraveného přípravku a má minimální negativní důsledky, protože podobný minerální složce kostní tkáně. Kontraindikováno pro těhotné ženy, kojící ženy, se selháním ledvin. Nežádoucí účinky jsou podobné jako u jiných bisfosfonátů a jsou pozorovány u jedné třetiny pacientů. Existují však také zvláštnosti, po injekci po dobu tří dnů lze pozorovat příznaky podobné chřipce: horečka, zimnice, bolest kostí. Při interakci s jinými léky nebyly zaznamenány významné reakce, kromě toho, že jsou užívány s opatrností současně s diuretiky. Doba použitelnosti léku je 2 roky, skladujte na tmavém místě při teplotě nepřesahující 25 ° C..

K léčbě osteoporózy s menopauzou se také úspěšně používá kombinace bisfosfonátů a vitaminu D.. Mezi tyto léky patří fosavance a ostalon vápníku. Kromě kyseliny alendronové obsahují také vápník. Režim příjmu je podobný jako u alendronátu.

Jiné léky k léčbě osteoporózy s menopauzou

Stroncium ranelát - koriguje metabolismus v kostní a chrupavkové tkáni, obnovuje rovnováhu mezi syntézou a odstraněním kostní tkáně z kosti ve prospěch první. Forma uvolňování je 2 mg prášku, pro podání, rozpusťte ve 250 ml vody a pijte jednou denně v noci, ale ne dříve než 2 hodiny po vápníku a vitaminu D, v kombinaci s tím, jak je předepsáno. Doba použitelnosti připraveného roztoku není delší než jeden den. Má kontraindikace pro těhotné ženy, kojící matky, pacienty se selháním ledvin, žilní tromboembolismus, upoutané na lůžko a ty, kteří jsou po operaci dočasně upoutáni na lůžko. Mezi nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení, kožní vyrážky a bolesti svalů. V případě porušení pokynů pro užívání léku v kombinaci s jídlem se absorpce stroncium-ranelátu snižuje. Při užívání doporučené dávky nebyly pozorovány žádné příznaky předávkování.

Denosumab - biologický prostředek, protilátka produkovaná imunitním systémem a používaná k potlačení osteoklastů. Podává se subkutánně a je snadno použitelný, protože píchání každých šest měsíců. Byla zaznamenána dobrá snášenlivost léku.

Lososí kalcitonin - hormon, který reguluje metabolismus vápníku v těle a blokuje jeho uvolňování do krve z kostní tkáně. Během toho byl zjištěn analgetický účinek na tělo pacienta. K dispozici ve formě injekčního roztoku. Může být podáván subkutánně a intramuskulárně. Má schopnost rychle se vstřebávat do krevního řečiště a dosáhnout maximální koncentrace za hodinu a půl. Z těla se vylučuje ledvinami. Má kontraindikace v případě nesnášenlivosti složek léčiva. Byly pozorovány případy snížení hladiny vápníku v krvi. Nedoporučuje se používat těhotným ženám a laktaci. Dávka podávání léčiva je stanovena lékařem v závislosti na závažnosti onemocnění a pohybuje se od 50 do 100, někdy až do 400 IU (mezinárodní jednotka účinku látky) denně. Délka léčby je od dvou týdnů do šesti měsíců. Vedlejší účinky se mohou objevit ve formě nevolnosti, bolesti hlavy, průjmu, snížené ostrosti zraku, bolesti kloubů a svalů. Injekční ampule se uchovávají nejdéle tři roky.

Estrogen-gestageny - jejich činnost je zaměřena na nahrazení nedostatku estrogenu během menopauzy, což je doprovázeno zvýšením kostní minerální hustoty. Lék je však účinný pouze během podávání, po jeho ukončení se všechny ukazatele vrátí na předchozí úroveň..

Nedávno se objevily homeopatické léky na léčbu osteoporózy s menopauzou, které se skládají z nejméně 5 složek. Nejsou však dostatečně prozkoumány, aby poskytly jasná doporučení pro jejich použití, a jsou velmi nákladné..

Jak vidíte, farmakologický trh pro léčbu osteoporózy s menopauzou je poměrně rozsáhlý, ale většina léků je zaměřena na velmi dlouhodobé užívání, které často vede k přerušení léčby. Ženy jsou povzbuzovány vznikem nových lékových forem (ve formě injekcí), které umožňují nenamáhat sledování intervalů užívání léku, ale podávat 1-2 injekce ročně.

Bolestivé pocity na hrudi během menstruace jsou poměrně častým jevem, kterému čelí mnoho dívek a žen. V této situaci byste měli pečlivě naslouchat svému tělu, protože silná bolest může naznačovat vážné problémy.