Základy výživy po menopauze (s menopauzou)

Jídlo zanechává otisk celého našeho života. Naše zdraví závisí na správné výživě. Pro každou ženu je menopauza zvláštním obdobím a v této době hraje zvláštní roli jídlo. Právě v období menopauzy dochází k hormonálním změnám v těle ženy - není to nic, co lékaři tentokrát porovnávají s dospíváním. Oba adolescenti vyžadují speciální výživu a žena po 50 letech. A to vůbec neznamená, že se v tuto chvíli musíte vzdát sladkostí a všeho, co máte rádi. Speciální výživa během menopauzy výrazně zlepší vaše zdraví a pomůže vám snadno překonat všechny negativní vlastnosti klimakterického období.

Zdravé jídlo

Nejprve musíte do své stravy zahrnout:

 • potraviny, které obsahují hodně vápníku (mléko, kefír, tvaroh, nízkotučný sýr, jogurt a vejce, droždí, mořské řasy, sójové boby, hořčičná semínka, přírodní máslo nebo mléčná zmrzlina, lepší je zmrzlina se smetanou, stejně jako mandle, ořechy a rostlinný olej) ;
 • potravinářské výrobky, které obsahují omega-3 (makrela, mastné ryby, pstruh, makrela, losos, vlašské ořechy, stejně jako všechny druhy mořských plodů: krevety, mušle, lastury a další);
 • moučné výrobky, obiloviny a různé obiloviny, jakož i přírodní těstoviny;
 • otruby;
 • Byliny a koření, zvláště pokud se rozhodnete snížit obsah solí ve vašem jídle
 • obohacené potravinové výrobky: jasná zelenina, bobule, byliny, ovoce, mrkev, všechny druhy papriky, zelí a červený grapefruit;
 • potraviny, které obsahují bór: chřest, broskve, jahody, švestky a fíky;
 • lněný olej nebo semínko: je užitečné ke zlepšení stavu vlasů, nehtů a sliznic;
 • výrobky, které posilují nervový systém díky vysokému obsahu hořčíku: kešu, řasy;
 • malé množství sladkostí (marshmallow, marmeláda, marshmallow);
 • Potraviny bohaté na vitamín E: avokádo, zelený hrášek, semena, fazole, brambory. Jsou považovány za velmi prospěšné pro srdce a reprodukční systém, pomáhají zmírňovat bolestivé příznaky hormonálních změn nebo zlepšují celkový stav pokožky a sliznic;
 • cibule a česnek - zvýší imunitu a sníží hladinu cukru v krvi;
 • jakékoli jídlo, které obsahuje draslík - banány, mandarinky, sušené meruňky, meruňky, šípky a mořské plody;
 • kiwi, petržel a černý rybíz. Vyrovnávají nedostatečné množství vitaminu C;
 • zdravé potraviny, jako jsou hrozny, krevety, raky, kraby, meruňky a melouny. Chrání tělo před jedy a toxiny a jsou také užitečné pro posílení vlasů a nehtů..

Všechny výše uvedené produkty jsou tělem potřebné k vyrovnání nedostatku vitaminů a minerálů nezbytných pro tělo. Jsou velmi přínosné pro normalizaci hladiny cukru v krvi i pro zlepšení celkové pohody..

Jakým potravinám je třeba se během menopauzy vyhnout

Zde je seznam nezdravých nebo zakázaných potravin během menopauzy:

 • uzené potraviny: mohou vyvolat zvýšení hladiny cholesterolu v krvi;
 • alkoholické nápoje a soda: mohou být viníkem vysokého nebo nízkého krevního tlaku, výkyvů nálady a dokonce i bolesti hlavy;
 • sladkosti ve velkém množství: čokoláda, džem, sladkosti, protože mohou negativně ovlivnit metabolismus. Pokud je nemůžete zcela vyloučit, je lepší je omezit ve stravě;
 • červené a tučné maso, zejména hovězí a vepřové. Obsahuje hodně tuku, který se poté ukládá na stěny cév;
 • silný čaj a přírodní káva: tyto nápoje mohou narušit výměnu tepla a vyvolat návaly horka;
 • sycené nápoje, omáčky, kečupy a majonéza - mohou zkazit postavu;
 • koření a kořeněná jídla - mohou zadržovat tekutinu v těle a zhoršovat metabolismus.

Zneužívání těchto potravin může vyvolat návaly horka, výkyvy nálady, nadváhu a bušení srdce. Neměli byste je však zcela vyloučit, pokud občas chcete něco sníst. Například uzený hrudník, maso. Je to v pořádku, pokud máte chuť na svačinu smažených brambor.

Výživa během menopauzy by však měla být vyvážená. Zkuste tedy nedostatek vlákniny dohnat. To jsou signály, které tělo dává, když mu něco chybí, a nemělo by je ignorovat..

Jak porozumět potravinovým signálům těla

Velmi často začnete chtít nezdravá jídla. Jedná se však o signál z těla, když není dostatek užitečné látky..

Máte chuť na sladkou buchtu? To znamená, že dusík pro vás nestačí. Nachází se v mase a ořechech.

Pokud si přejete smažit brambory, znamená to nedostatek vápníku. Věnujte pozornost sýru, tvarohu a luštěninám.

Jak přemýšlet nad nabídkou

Dieta pro menopauzu by měla sestávat z 30% přírodní vlákniny, 30% zdravých tuků, 25% bílkovin a 15% pomalých sacharidů. Pokud chcete přemýšlet o svém jídelním lístku, vyberte si na večeři lehká jídla a ta, která mají vyšší obsah kalorií a jejich strávení na snídani trvá déle. Lidé starší 50 let by měli do své stravy zahrnout zdravé potraviny bohaté na hořčík. Zde je ukázkové menu, které musíte pro každý den vytvořit:

Možnosti snídaně:

 1. Kukuřičné vločky nebo pohanková kaše s mlékem nebo s jogurtem, kefír.
 2. 2 toasty s plátkem sýra, jablkem nebo pomerančem.
 3. Můžete také vyzkoušet fazolový salát, banánový koktejl nebo toast s džemem nebo medem..

Možnosti oběda:

 1. Povinné bílkoviny, například pečené kuře, ryby, salát se sýrem a špenátem nebo špagety s lehkou omáčkou.
 2. Zeleninu, rýži nebo brokolici můžete podusit s trochou smetany.

Možnosti večeře:

 1. Vařené kuře bez kůže a jablko;
 2. Tvaroh s medem nebo ovocem;
 3. Otruby a kefír;
 4. Lehký ovocný nebo zeleninový salát.

Dieta pro menopauzu u žen s návaly horka

Ženy potřebují menopauzální dietu, aby snížily nepohodlí. Lékaři doporučují zahrnout do vaší stravy následující potraviny, které obsahují:

 1. Vitamin E. Vyrovnávají rovnováhu hormonů a léčí různé nemoci, zlepšují stav pokožky a vlasů. Vitamin E lze užívat navíc v kapslích a lze jej konzumovat také s potravinami, jako je lněné semínko, lněný olej, slunečnicová semínka, ořechy.
 2. Omega 3. Jedná se o tučné ryby, pstruhy, lososy, makrely, krevety, slávky. Omega-3 jsou prospěšné pro udržení dobrého stavu vlasů a nehtů, stejně jako pro nervový systém.
 3. Hořčík. Je velmi bohatý na jahody, švestky, řepu a mnoho dalších produktů. Je velmi prospěšný pro nervový systém a pomáhá snižovat návaly horka a související nepohodlí..
 4. Lignin. Látka nalezená v rostlinných potravinách. Zmírňuje otoky a neutralizuje příliv a odliv a také pomáhá obnovit nedostatek estrogenu.

Jak vidíte, pro menopauzu není nutná zvlášť přísná strava, nic dietního, jako je kefír s jablky, nemusíte jíst celý den. Musíte se jen soustředit na zdravé potraviny.

Obecná doporučení odborníků

Ve výživě během menopauzy hraje roli také množství jídla a způsoby jeho přípravy. Plný žaludek může vyvolat podrážděnost, depresivní náladu a různé zážitky. Abyste se vyhnuli nepohodlí, musíte dodržovat následující doporučení odborníků:

 • jíst častěji, ale v malých porcích;
 • upřednostňujte dušené smažené a uzené výrobky;
 • jíst 2 hodiny před spaním;
 • dopřejte si více odpočinku a spánku, snažte se nevyužívat stresu, jak to dělá mnoho žen. To může vést k nadbytečným kilogramům a vyvolat záchvaty závratí, návalů horkosti a nevolnosti..

Poslouchejte své tělo. Často je to on, kdo vám řekne, co přesně pro tělo nestačí. Proto musíte jíst, co chcete, ale pokud mluvíme o škodlivém produktu, vyberte si podobný zdravý.

Například místo porce smažených brambor - plátek sýra, místo čokoládových bonbónů - jogurt bez přísad, pouze přírodní.

Nedostatek serotoninu dokonale kompenzuje tvrdý sýr nebo banán. Někdy je toto ovoce zdravější k jídlu než čokoládová tyčinka. Může odstranit pocit hladu a zanechat po dlouhou dobu pocit plnosti. Obsahuje také méně kalorií než vydatná snídaně..

Výživa s menopauzou

Climax. Pravidla výživy

Většina žen nemyslí na menopauzu až do určitého věku. Proto je jeho ofenzíva často vnímána bolestně a někdy i tragicky - říká se, že všechno příjemné a významné je už za sebou, před námi je jen bezútěšná staroba. Menopauza je ve skutečnosti novou životní etapou, neméně příjemnou než všechny ostatní. Příroda osvobozuje ženu od porodu - tělo se tak dá poslat na dovolenou. A tato dovolená musí být řádně zlikvidována...

Po menopauze závisí zdraví ženy hodně na tom, jak jí. Během tohoto období je správná výživa spojena nejen s vzhledem a štíhlou postavou, ale také se zachováním zdraví, prevencí různých nemocí souvisejících s věkem..

Během menopauzy se syntéza ženských pohlavních hormonů zastaví. A protože je jejich stavebním materiálem „stejný“ cholesterol, stává se důležitá správná volba produktů obsahujících tuky..

Tuky živočišného původu obsahují takzvané nasycené mastné kyseliny, které vstupují do těla a zvyšují hladinu „škodlivých“ tuků - cholesterolu a triglyceridů - v krvi. Zde je důležité nespadat do reklamních triků..

Potraviny nemusí obsahovat cholesterol, ale pokud obsahují nasycené tuky, budou syntetizovány v těle.

Rostlinné produkty (zejména ořechy a rostlinný olej) obsahují hlavně polynenasycené mastné kyseliny, jejichž konzumace pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi.

V rybích výrobcích a v některých rostlinných olejích jsou přítomny užitečné mononenasycené mastné kyseliny, které také přispívají k normalizaci tukového složení krve..

Druhy tuků se od sebe snadno odlišují podle vzhledu: nasycené při pokojové teplotě zůstávají pevné a nenasycené se stávají tekutými. Musím říci, že nenasycené tuky by měly být konzumovány v omezeném množství..

Objevte nové způsoby vaření jídla - páry, trouby nebo mikrovlnné trouby - bez tuku a oleje. Takové jídlo bude nejen užitečné, ale také vás ušetří před velkým přírůstkem hmotnosti, aterosklerózou, hypertenzí..

Omezte příjem tučného masa, před vařením nakrájejte veškerý tuk z masa. Upřednostňujte drůbež, nezapomeňte před vařením odstranit kůži.

Připravené masné výrobky by měly být na vašem stole jako pochoutky - ve velmi malém množství. To platí pro všechny druhy klobás, uzenin, uzenin, slaniny... S droby buďte opatrní.

U vajec je povoleno jedno týdně, protože žloutky mají vysoký obsah cholesterolu..

Zbavte se stereotypů, že odstředěné mléko není mléko. Čím méně tuku v mléce, tím více vápníku obsahuje. První nepotřebujete, ale druhý je prostě nezbytný. Neprocházejte kartony s mlékem, které mají obsah tuku 0,5% - to je kompletní produkt, pro vás mimořádně užitečný.

Při výběru sýra upřednostňujte libové odrůdy, které jsou nejbohatší na bílkoviny a vápník..

Na konzumaci ryb a mořských plodů neexistují prakticky žádná omezení. Pokud jste ryby dříve jedli jen zřídka, začleňte je do své stravy postupně: nejprve 1–2 rybí pokrmy týdně, potom 3–4. Než se nadějete, hlavní část vaší stravy budou mořské plody..

V žádném případě se nevzdávejte mouky, obilovin a těstovin. Zaprvé obsahují nenahraditelný zdroj energie - uhlohydráty, zadruhé nedávají takový přírůstek hmotnosti jako tuky, ale pouze pokud jsou v páře, v troubě nebo v mikrovlnné troubě bez tuku.

Přidejte do jídla otruby. Ve své syrové formě jsou bez chuti, ale jsou velmi cenným produktem, zdrojem vitamínů B. Navíc normalizují funkci střev a odolávají vzniku zácpy. Chcete-li zvýšit obsah otrub ve vaší stravě, přidávejte je do polévek, cereálií, salátů, řízků. To nezmění chuť vašeho oblíbeného jídla, ale bude ještě zdravější a chutnější..

Ořechy jsou dobrým zdrojem nenasycených tuků, kompletních bílkovin, stopových minerálů a vápníku. Z malého množství (až 100 g denně) se stane nejen zdravé jídlo, ale také pochoutka, která dokáže rozveselit.

Jak již bylo zmíněno, v klimakterickém období je možné zhoršení nebo rozvoj různých nemocí, zejména hypertenze. Z tohoto důvodu byste měli omezit příjem soli. Ale jídlo by nemělo chutnat špatně. Objevte bylinky a koření. Dodají známým výrobkům novou neobvyklou chuť a budou prospěšné, protože v drtivé většině jsou to také léčivé rostliny..

Během menopauzy je nutné sledovat dostatečný příjem vitamínů a stopových prvků, které jsou biologickými katalyzátory všech metabolických procesů. Největší množství vitamínů a stopových prvků lze získat z pestrobarevné zeleniny. Užitečné jsou jakékoli zelené, oranžovo-červené bobule, ovoce a zelenina (paprika, mrkev, rybíz, třešně). Jezte červené zelí, ne bílé zelí, grapefruit s červeným spíše než bílým masem.

Ženy, které z nějakého důvodu nemohou správně jíst, by měly užívat multivitamíny s mikroživinami.

Nejlepší je zakoupit speciální vitamínové komplexy v lékárně. Ujistěte se, že obsahují alespoň 12 vitamínů a 12 minerálů. Mohou to být relativně levné léky, ale měly by být užívány pravidelně. Pro každý případ zkontrolujte tabulku doporučeného denního příjmu vitamínů a minerálů. Existují komplexy s vysokým obsahem jednoho nebo jiného prvku - měly by být užívány pouze po omezenou dobu.

Dejte si pozor na vitamínové přípravky, které kromě vitamínů a minerálů obsahují i ​​bylinky. Z nějakého důvodu mohou být pro vás některé bylinky kontraindikovány. Pokud to není vzato v úvahu, existuje z takových doplňků více škody než užitku..

Pamatujte na pravidelné lékařské prohlídky - během menopauzy existuje riziko vzniku různých nemocí. Jsme si však jisti, že budete schopni uspořádat své jídlo a životní styl tak, aby toto období bylo aktivní a plné..

Dejte méně, žvýkat déle!

Během menopauzy je důležité nejen složení potravin, ale také proces stravování. Zde je několik jednoduchých pravidel, která vám pomohou vychutnat si jídlo bez přejídání:

 • Před jídlem vypijte půl sklenice vody, neslazeného džusu nebo nízkotučného vývaru. Tím se sníží vaše chuť k jídlu a nakonec se budete cítit plnější..
 • Umístěte jídlo na malý talíř. Tímto způsobem můžete kontrolovat množství najedeného jídla najednou..
 • Důkladně žvýkat jídlo. Čím více času strávíte jídlem, tím lépe. Lidé, kteří se přejídají, mají tendenci jíst rychle, nechutnají jídlo a musí jíst více, aby měli dost.
 • Vyhýbejte se velkým jídlům večer.

Není den bez minerálů!

Vápník je nezbytný v každém věku, ale během menopauzy je obzvláště důležitý pro prevenci osteoporózy - řídnutí kostní tkáně. Abyste zajistili správné množství vápníku ve svém těle, zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na tento minerál: mandle, droždí, sýr (s nízkým nebo nízkým obsahem tuku), jogurt (s nízkým nebo nízkým obsahem tuku), mléko (s nízkým nebo nízkým obsahem tuku). mléčná nebo máslová zmrzlina (s nízkým obsahem tuku), mořské řasy (hnědé), makrela, losos, konzervované sardinky, hořčičná semínka, sója (tofu).

Studie prokázaly, že bór zadržuje vápník v kostech a tím snižuje jejich křehkost. Bor se nachází v mandlích, švestkách a rozinkách. Jsou bohaté na chřest, zelí, fíky, broskve, jahody.

Mnoho lékařů zastává názor, že přítomnost ligninů zmírní návaly horka a zmírní vaginální suchost. Nejlepším zdrojem ligninů je lněné semínko. Může být mletý a přidán do kaše, jogurtu, mouky na pečení. Denní dávka je 1–2 čajové lžičky. Můžete také použít lněný olej přidáním do salátů nebo mazáním koláčů..

Tento minerál, který má sedativní účinek, zmírňuje podrážděnost, úzkost, výkyvy nálady a pomáhá bojovat proti nespavosti. Rovněž podporuje vstřebávání vápníku kosterním systémem, snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu, uvolňuje svaly, včetně srdce. Hořčík se nachází v mandlích, kešu oříšku, salátu, řase, pšeničných otrubách. Jíst 3 lžíce drcených mandlí vám dá asi 77 mg hořčíku. Celkové množství tohoto minerálu ve stravě by mělo být 320 mg.

Omega-3 mastné kyseliny

Tyto složky mastných kyselin chrání před srdečními chorobami svou schopností zvyšovat dobrý cholesterol a snižovat krevní tlak. Nejlepším řešením je mastná ryba dvakrát týdně (100 gramů sardinek, lososů, makrel nebo pstruhů obsahuje více než 1000 mg omega-3 kyselin). Rostlinnými zdroji těchto kyselin jsou lněné semínko, ořech a oleje z nich..

Tento antioxidant chrání srdce, zmírňuje návaly horka a snižuje otoky prsou a vaginální suchost. Chcete-li dostatek vitaminu E, zahrňte do své stravy chřest, avokádo, hnědou rýži, vaječné žloutky, fazole, zelený hrášek, brambory a rostlinný olej (nejlépe kukuřičný nebo sójový)..

Potraviny pro menopauzu by měly zahrnovat:

Tyto potraviny jsou hlavním zdrojem energie. Tmavé obiloviny (ovesné vločky, ovesné vločky Hercules, ječmen, perličkový ječmen) obsahují třikrát více železa a vitamínů B než bílé, stejně jako draslík a hořčík, které jsou nezbytné pro normální fungování srdečního svalu..

Zelenina, ovoce, bobule a houby

Podporuje tvorbu prospěšných bakterií, snižuje hladinu toxinů. Zelenina, ovoce a bobule jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, které nyní ženy zvlášť potřebují. Jíst zeleninu, cibuli a česnek může zlepšit imunitu. Navíc česnek může pomoci snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Tato skupina potravin by se tedy měla stát základem stravy žen tohoto věku..

Mléko a mléčné výrobky

Doporučuje se upřednostňovat fermentované mléčné výrobky: kefír, jogurt, jogurty. Mléko a fermentované mléčné výrobky obsahují hodně vápníku, který je pro ženy tohoto věku tak nezbytný. Doporučuje se také jíst tvaroh a sýry. Použití sýru feta a suluguni by však mělo být omezeno, protože obsahují hodně soli.

Bílkoviny: maso, ryby, drůbež, vejce a luštěniny

Pokud jde o obsah cholesterolu, upřednostňuje se králičí, kuřecí, krůtí maso. Doporučuje se jíst játra ne více než 2-3krát za měsíc. Je lepší používat vejce ne samostatně, ale do pokrmů (tvarohové koláče, omelety, saláty). Je vhodné zařadit ryby do svého jídelníčku každý den. Je třeba dávat pozor na solené, uzené, sušené a sušené ryby, protože jsou obtížně strávitelné. Luštěniny, ořechy a semena jsou také nezbytné pro výživnou a pestrou stravu..

Tuky (máslo a rostlinný olej) a sladká jídla

Vzhledem k vysokému obsahu cholesterolu v másle se doporučuje omezit jeho spotřebu na 1 čajovou lžičku denně. Dietní olej je olivový olej. Použití majonézy ve stravě starších žen je nežádoucí. Sladkosti podporují produkci endorfinů (hormonů rozkoše) v těle a zde můžete doporučit marshmallows, marshmallows, marmeládu v malém množství.

Pokud jde o prevenci nemocí, každý z uvedených produktů má své vlastní „pole činnosti“. Ukažme si to na konkrétních příkladech..

Tvrdý sýr (holandský, švýcarský): kosti a zuby

Vápník nezbytný pro růst a posílení kostry předchází osteoporóze. Jogurty, tvaroh, rybí olej, tučné ryby, vaječný žloutek, máslo, rostlinný margarín, sójové mléko mají podobné vlastnosti..

Banány: nervový systém a srdce

Hlavní prospěšnou složkou jsou draselné soli, které posilují nervový systém a srdeční sval. Stejné vlastnosti mají sušené meruňky, fíky, rozinky, pomeranče, mandarinky, brambory, šípky, ořechy, chléb z nerafinované mouky a obilovin, hnědá rýže, tučné ryby, různé měkkýši, čerstvá zelenina, droždí.

Černý rybíz: imunitní systém

Vitamin C podporuje rychlé hojení ran a zpomaluje stárnutí. Podobné vlastnosti jsou charakteristické pro šípky, sladkou papriku, citrusové plody, jogurty, petržel, kiwi, brambory.

Brambory: metabolismus

Je to skvělý regulátor chuti k jídlu a nálady. Stejný efekt poskytují hrozny, chléb z kynutého těsta, chléb s mořskými řasami nebo hnědou moukou, hnědá rýže, pšeničné krupice.

Korýši (raky, krevety, kraby): oči

Aminokyseliny obsažené v mořských plodech chrání čočku před toxiny. Borůvky (zlepšuje zrakovou ostrost), hrozny, jablka, mango, meruňky, švestky, melouny mají podobné vlastnosti..

Kuřecí maso: nehty a vlasy

Dusík je hlavním stavebním kamenem bílkovin, které vytvářejí, udržují a opravují naše tělesné tkáně. Ovoce, šťáva ze stonků zeleného ječmene, korýši, kachní maso, krůty jsou také bohaté na dusík..

Čokoláda (kakao), čaj, káva: mozek

Theobromin, kofein, serotonin, vitamin E, minerální soli stimulují mozkovou činnost. Totéž platí pro čerstvé ovoce, vejce, mastné ryby, řepkový olej.

Borůvky: proti stresu

Optimální poměr vitamínů B a C poskytuje vazo-posilující, antianemický účinek borůvek; zlepšuje paměť, zvyšuje odolnost proti nervovému stresu. Čerstvě vymačkané ovocné a bobulové šťávy (z citrusů, kiwi, manga, meruněk, broskví, malin, černého rybízu), lískové ořechy, vlašské ořechy, mandle mají podobné vlastnosti..

Tofu (sójový produkt): účinné při problémech způsobených menopauzou a menopauzou

Zmírňuje poruchy spojené s menopauzou a třikrát (!) Snižuje riziko rakoviny prsu. Sójové mléko, sójová mouka, naklíčené obiloviny mají stejné vlastnosti..

Výživa s menopauzou - všechny vlastnosti stravy

Výživa s menopauzou je jedním z pomocných prvků, které normalizují pohodu, zlepšují fyzický a psycho-emocionální stav ženy. Doporučuje se vyloučit nadměrně tučné a kořeněné jídlo, vzdát se alkoholu a kofeinu. Pokud jsou zjištěny podmínky nedostatku, je správná výživa doplněna nutraceutiky. Při výběru vhodné stravy se doporučuje poradit se s odborníkem na výživu nebo s odborníkem na výživu.

 1. Napájecí funkce
 2. Zdravé jídlo
 3. Potraviny omezit
 4. Dieta s menopauzou
 5. Hot flush dieta
 6. Věci k zapamatování?

Napájecí funkce

Během menopauzy se každá žena potýká se změnami hormonálních hladin. Podobný stav se projevuje častými návaly horka, sníženou výkonností a psycho-emocionálním stavem, bolestmi hlavy, kolísáním tělesné hmotnosti. Oprava stravy může snížit závažnost příznaků a mít příznivý účinek na hormonální pozadí ženy.

Je nutné se zdržet častých jídel, aby se zabránilo rozvoji inzulínové rezistence. Musíte jíst 2-3krát denně, bez občerstvení. Pokud korekce výživy nevede k očekávanému terapeutickému účinku, musíte se poradit s lékařem o výběru doplňků stravy a léků.

Při vytváření stravy pro ženu s menopauzou byste měli dodržovat následující doporučení:

 • snížit spotřebu cukru, glukózy, jednoduchých sacharidů. Přebytek cukru často způsobuje výkyvy nálady a zvyšuje riziko vzniku inzulínové rezistence s následným rozvojem cukrovky. Zvyšuje se váha, jsou pozorovány hormonální výkyvy;
 • sledovat počet kalorií denně, vyloučit nadměrně tučné, kořeněné, smažené, kořeněné jídlo. Potraviny bohaté na nezdravý tuk: červené maso, mléčné výrobky a margarín, rychlé občerstvení, sladkosti zakoupené v obchodě, pečivo a mastný sýr;
 • škodlivé tuky musí být nahrazeny těmi užitečnými: avokádo, červené ryby, semena, rostlinné oleje, ořechy;
 • nahraďte koření rostlinnými oleji: dýně, ořechy, olivy;
 • přestat pít alkohol, abyste snížili pravděpodobnost dysfunkce jater a močového systému, omezili noční pocení;
 • zajistit dostatečný příjem vody. Denní dávka se vypočítá podle vzorce: vynásobte 30 ml tělesné hmotnosti ženy.

Doporučuje se doplnit stravu o vitamíny: D, C, E, skupina B, nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, probiotika, antioxidanty, koenzym, lecitin, minerály (zinek, měď, chrom, hořčík).

Zdravé jídlo

Pro ženy nad 45 let je důležité konzumovat potraviny bohaté na vápník, omega-3 a 6 nenasycené kyseliny, železo, hořčík, vlákninu a bílkoviny. Je také nutné vypít dostatečné množství tekutiny k normalizaci fungování gastrointestinálního traktu, prevenci poruch defekace. Abyste zabránili zvýšení kyselosti, můžete do vody přidat plátek citronu nebo limetky..

Následující potraviny a složky by měly být zahrnuty do stravy pro menopauzu a menopauzu:

 • bobule a ovoce. Denně musíte jíst sezónní bobule a ovoce. Současně se sleduje denní množství fruktózy: ne více než 300 gramů. Tato jídla se konzumují 15 minut před hlavním jídlem, aby se zabránilo tvorbě plynu. Bobule a ovoce obsahují vitamíny, antioxidanty, vlákninu, která je nezbytná pro normální fungování žaludku a udržuje střevní mikrobiom;
 • Proteinové potraviny pomáhají předcházet ztrátě svalové hmoty, což je běžný jev, kterému čelí mnoho žen během menopauzy. S věkem je nutné snížit spotřebu červeného masa, věnovat větší pozornost rostlinným zdrojům bílkovin: fazole, cizrna, čočka, hrách. Jedí také libové maso, drůbež a ryby. Pro kontrolu hladiny bílkovin musí být zkontrolován biochemický krevní test. Pokud jsou hodnoty nižší než 75, měly by se užívat proteinové doplňky. Tělo často nedokáže asimilovat dostatečné množství živin kvůli snížení kyselosti, což vyžaduje použití enzymů;
 • vláknina - nerozpustná vláknina, nejlepší potrava pro střevní mikroflóru. Tento cenný produkt urychluje proces eliminace toxinů a přebytečného estrogenu. Zachovává vodu a normalizuje stolici, obnovuje střevní motilitu, urychluje metabolické procesy. Vláknina také pomáhá předcházet přírůstku hmotnosti. Nalezeno v listové zelenině, ovoci, zelenině. V obchodech s potravinami je v módě nakupovat hotovou vlákninu v oddělení dietní výživy a používat ji podle doporučení výrobce: 1 polévková lžíce ráno na lačný žaludek nebo před spaním, pít hodně vody. Pokud žena užívá komplexy vitamínů nebo doplňky stravy, musí být mezi užíváním vlákniny a drog dodržen interval nejméně 60 minut;
 • železo je nejdůležitějším prvkem, jehož ukazatele ovlivňují hormonální pozadí, psychologickou a emoční pohodu ženy. Dostatečná koncentrace hemoglobinu a feritinu je zárukou dobrého zdraví, energie, aktivity. Aby se zabránilo nedostatku železa, je strava obohacena o droby, vejce, granátová jablka, jablka, listovou zeleninu, ořechy, pohanku, naklíčené obilné výrobky;
 • vápník. Pro prevenci nedostatku vápníku a zvýšené křehkosti kostí je nutné věnovat pozornost sezamu a máku - lídrům v obsahu užitečného stopového prvku. Rostlinné mléko se připravuje ze semen, mletého, přidává se do zdravého pečiva, salátů, cereálií, polévek. Vápník se také nachází ve zralém tvrdém sýru, luštěninách, krucifixech (brokolice, květák);
 • dietní estrogeny se používají pro návaly horka a další příznaky menopauzy. Lněné semínko, tofu, sója jsou zavedeny do stravy. Len musí být předemletý, aby se zlepšila biologická dostupnost. Po mletí spotřebujte 10-15 minut. V budoucnu budou semena oxidována, ztratí své příznivé vlastnosti a stanou se karcinogenními.

Potraviny omezit

Ženám nad 50 let se doporučuje, aby se zdržely určitých potravin, aby se snížily projevy menopauzy a riziko vzniku menopauzálních komplikací. Po 50–55 letech by měl být příjem následujících produktů omezen:

 • alkoholické nápoje, které stahují krevní cévy a vyvolávají návaly horka;
 • uzené maso: nadměrné množství žáruvzdorného tuku vede ke zvýšení koncentrace špatného cholesterolu, tvorbě plaků, zablokování lumen cév s následným vývojem aterosklerózy;
 • silný čaj a káva, které negativně ovlivňují stav nervového systému, způsobují zvýšenou podrážděnost, úzkost;
 • cukr, jednoduché sacharidy;
 • polotovary, které obsahují velké množství trans-tuků;
 • bílý chléb, pečivo, koláče, pečivo;
 • tučné průmyslové omáčky: majonéza.

Doporučuje se také zdržet se konzumace nadměrně slaných pokrmů, které vyvolávají otoky a hypertenzi. Skoky v hormonálních hladinách často vedou k poruchám chuti, používání příliš sladkých nebo slaných potravin.

Lékaři doporučují úplné vyloučení jakéhokoli produktu pouze v extrémních situacích. Často stačí omezit jejich použití na minimální částku..

Dieta s menopauzou

Vzorek jídelního lístku pro ženy během menopauzy by měl být prodiskutován s lékařem a odborníkem na výživu. Strava se vybírá s ohledem na individuální vlastnosti ženského těla, stav gastrointestinálního traktu, játra, ledviny.

Ukázkové menu pro ženu během menopauzy.

pondělí

 • tofu kastrol s čerstvými plody;
 • čerstvě vymačkaná šťáva: pomeranč, celer, lžíce vlákniny;
 • 100 gramů pražených mandlí;
 • bulgur s dušenými řízky.

úterý

 • rýžová kaše vařená v kokosovém mléce s hrstkou lehkých rozinek a ořechů;
 • 2 jablka;
 • králík dušený se zeleninou a pohankovou kaší;
 • červený boršč s pohankovým chlebem;
 • ryby pečené se zeleninou;
 • zeleninový salát se sezamem a slunečnicovými semínky, hrst vařených fazolí.

středa

 • ovesné vločky s malinami;
 • kefír s bakteriálním kvasem;
 • sezónní bobule s mletým lněným semínkem a kokosovými vločkami;
 • banán;
 • minestrone polévka s olivami a plátkem citronu;
 • pečený kuřecí řízek s ananasem.

Čtvrtek

 • tofu tvarohové koláče s ovocem;
 • švestky, broskve, hrušky nebo jablka;
 • žampiónová krémová polévka, květák s krutony a bylinkami;
 • šípkový nápoj s lehkým medem;
 • hnědá rýže, ryby se zeleninou.

pátek

 • kastrol se sušeným ovocem:
 • čerstvý nebo zmrazený rybíz s jablkem nebo broskví;
 • nálev s rýží a nakládanými okurkami;
 • pečené kuře se zeleninou;
 • proso kaše s houbami.

sobota

 • müsli se sušenými plody a ořechy;
 • ayran;
 • rybí polévka s rýžovými koláčky;
 • vinaigrette, dušená ryba;
 • salát z mořských plodů.

Neděle

 • palačinky z bezlepkové mouky s kokosovým mlékem;
 • heřmánkový čaj;
 • oranžový;
 • zelený boršč se špenátem;
 • vařené kuřecí filé;
 • salát s ledovcem, rajčaty, okurkami, bylinkami;
 • plněné zelí plněné zelím.

Hot flush dieta

Během návalů horka se doporučuje zavést do stravy luštěniny, krucifixy, řepu. Jezte bylinné čaje, mezi něž patří máta, heřmánek, šalvěj. Zobrazeny jsou pokrmy založené na bylinných přísadách. Doporučuje se konzumovat sójové mléko, ječmen, hnědou rýži, zeleninu, hlávkový salát, ledový salát a ořechy (kromě arašídů).

Ke zmírnění nepříjemných příznaků konzumujte vlákninu a živiny, ovoce a bobule

Nezapomeňte omezit užívání nápojů na bázi kofeinu a tříslovin: káva, silný čaj. Takové nápoje zvyšují frekvenci návalů horka, vyvolávají pocit únavy a způsobují dehydrataci; kofein také zvyšuje kvantitativní obsah homocysteinu - aminokyseliny, která narušuje integritu krevních cév, zvyšuje riziko tvorby trombů, aterosklerózy.

Menopauza výživa - strava a zdravé potraviny během menopauzy u žen

Menopauza způsobuje mnoho nepříjemných příznaků a pocitů. Existují však produkty, které mohou odložit pokles reprodukčního systému a zpomalit stárnutí. Správná výživa a strava pro menopauzu a návaly horka vám pomohou udržet se ve formě a plynule vstoupit do tohoto období života, nemusíte se bát návalů, problémů v intimní sféře.

 1. Co se stane po 50 letech
  1. Doporučení odborníka na výživu Koroleva
 2. Proč musíte dodržovat dietu, jaká je hrozba nezdravé výživy
 3. Pravidla stravování během menopauzy
  1. Strava
  2. Pro zlepšení metabolismu
  3. Posílit a očistit krevní cévy od plaků cholesterolu
  4. Normalizovat tlak
  5. Základní vitamíny a minerály
  6. Antioxidanty
  7. Probiotika k obnovení gastrointestinální flóry
  8. Vlákno pro očistu těla
  9. Doplnění estrogenu
 4. Seznam potravin, kterým je třeba se vyhnout
 5. Seznam užitečných potravin pro menopauzu, které musíte zahrnout do své každodenní stravy
 6. Doporučené video
 7. Příklad vytvoření menu pro návaly horka pro ženy po 50 letech
 8. Dietní menu na týden od odborníků na výživu (jak zhubnout)

Co se stane po 50 letech

Je to tak stanoveno přírodou, že s věkem ztrácí žena své reprodukční schopnosti. Od 45 do 50 let má většina žen menopauzu. Může to být dříve - od 40 let.

Zcela přirozený proces může přinést spoustu nepříjemných pocitů, které se nazývají návaly horka. Poruchy termoregulace jsou někdy tak silné, že narušují noční spánek a během dne nedovolí normálně pracovat a komunikovat kvůli horku, nadměrnému pocení.

Tyto příznaky menopauzy jsou doplněny dušností, závratěmi, zrudnutím obličeje, bušením srdce, slabostí. K tomu se přidává rychlé stárnutí pokožky: výskyt vrásek, suchost, ztráta pružnosti. To vše jsou vnější projevy vnitřních změn..

S menopauzou začíná exacerbace chronických onemocnění i zdravotních problémů, které nebyly diagnostikovány včas. Aby se zabránilo vážným následkům, je nutné předem podstoupit komplexní vyšetření..

Správně zvolený soubor cvičení, hormonální terapie, homeopatie pomůže ženě snáze si toto období projít. Výživa během menopauzy bude muset být revidována, změněna vaše strava, stejně jako celý životní styl.

Doporučení odborníka na výživu Koroleva

Proč musíte dodržovat dietu, jaká je hrozba nezdravé výživy

Jde o to, že vaječníky přestávají produkovat estrogeny, a proto dochází k poruše mnoha orgánů a systémů. Nejvíce trpí kůže a kosti, urogenitální orgány a nervový systém. Pokud nevyvážíte svůj jídelníček, může to vést k problémům, jako je tento:

 • Vyvíjí se osteoporóza - velmi nebezpečná menopauza, která je po 55 letech plná složitých zlomenin, zejména kyčle.
 • Kvůli špatné absorpci a nedostatku vápníku jsou zuby vážně postiženy.
 • Oslabená střevní pohyblivost, častější je zácpa a špatné vstřebávání živin.
 • Trápí vás výkyvy nálady, problémy se spánkem, návaly horka, které narušují práci.
 • Snížené libido, suchost v pochvě, zvýšené riziko genitourinárních infekcí.
 • Hormonální nerovnováha zhoršuje všechny druhy ženských onemocnění (mastopatie, děložní myomy).
 • Vzhledem k tomu, že žena s přibývajícím věkem začíná přibírat na váze, zvyšuje se zátěž srdce.
 • Zvyšuje se hypertenze, která je plná mrtvice.
 • Dochází k narušení endokrinního systému, přispívá k obezitě nebo vzniku nadváhy.
 • Rozvíjí se suchost a vadnutí kůže a všech sliznic, včetně očí.

Pravidla stravování během menopauzy

Abyste snáze snášeli změny související s věkem, musíte jíst správně. Nejprve byste měli snížit obsah kalorií ve stravě, abyste neztučněli a nezatěžovali srdce a klouby. Chcete-li to provést, můžete snížit velikost porce o jednu třetinu obvyklé velikosti..

Strava

Pocit tíže v žaludku jen zesiluje nepříjemné příznaky návalů horka. Když se do něj dostane velké množství jídla, zejména horké, způsobí to zvýšení tělesné teploty. Proto byste měli jíst jídlo v malých porcích, ale často: 5-6krát denně.

Je důležité dodržovat dietu, správně snídat, večeřet nejpozději 2 hodiny před spaním. Večeře je nejlépe lehká, protože přejídání jen zhorší problémy s nespavostí. Velikost porce na oběd nejvýše 300 g, ostatní jídla po 200 g.

V tomto případě stojí za to dát přednost vařeným, dušeným nebo dušeným výrobkům, vyhýbat se smaženým potravinám.

Pro zlepšení metabolismu

Ženy s atletickou postavou procházejí menopauzou i postmenopauzou mnohem snáze. Aby hormonální změny neměly velký vliv na metabolické procesy, je důležitá fyzická aktivita, ale bez silových mužských cvičení stačí každodenní procházka, proveďte 10 000 kroků nebo více.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat játrům, právě ona detoxikuje organismus. Kromě farmaceutických hepatoprotektorů má na tento orgán pozitivní účinek ostropestřec mariánský, oleje, zejména lněné semínko, celozrnné výrobky a ořechy, grapefruit, řepa, mrkev a dýně, jakož i šípkový odvar. Je lepší začít čistit játra od 35 do 40 let. Jeho hlavními nepřáteli jsou nasycené (živočišné tuky) a alkohol..

Posílit a očistit krevní cévy od plaků cholesterolu


Omega 3 je nejsilnějším ochráncem před aterosklerózou. Tyto mastné kyseliny jsou důležité pro snížení hladiny cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních patologií. Pro tyto účely je obzvláště dobré používat ryby, obsahuje také vitamíny A a D rozpustné v tucích.

Místo toho jsou vhodné přípravky z rybího oleje. Podrobně o omega 3, 6, 9, ve kterých produktech jsou obsaženy, říkáme na našich webových stránkách.

Normalizovat tlak

Protože se zánikem funkce vaječníků a metabolickými poruchami se žena začíná zotavovat, vede to k rozvoji hypertenze. Snížení kávy a silná konzumace čaje pomáhá normalizovat krevní tlak.

Alkohol, sůl, cukr a ještě více z kouření se budou muset vzdát.

Základní vitamíny a minerály

Nejdůležitější minerál v tomto období je vápník. Je to důležité pro kosti a zuby. Kvůli nedostatku estrogenu je vyplavován z těla, což činí kostní tkáň velmi křehkou. Užitečným zdrojem vápníku je tvaroh a tvrdý sýr, sezamová semínka.

Tyto potraviny bohaté na vápník by se měly jíst denně. Je také prospěšné jíst ryby: obsahuje hodně fosforu, který je potřebný pro kosti.

Mezi důležité minerály patří draslík a hořčík. Draslík podporuje práci srdce a při nedostatku hořčíku dochází k poruchám ve fungování nervového systému. Bez ní, s hormonálními poruchami, se nelze vyhnout náhlým výkyvům nálady..

Z vitamínů je třeba věnovat zvláštní pozornost vitaminu D, protože bez něj nebude normální absorpce vápníku.

Vitamin E je také potřebný, je zodpovědný za snížení sucha, neumožňuje vám rychle stárnout.

Kyselina listová je třetím důležitým vitamínem skupiny B, pomáhá udržovat složení krve na požadované úrovni, zlepšuje imunitu a stav pokožky.

Antioxidanty

Existuje celá skupina látek, které mohou zpomalit oxidační procesy, a tím i stárnutí. Jedná se o antioxidanty, které jsou obzvláště bohaté na rostlinnou stravu. Například karotenoidy - lutein, lykopen, astaxanthin, resveratrol.

Jejich každodenní používání pomáhá prodloužit mládí. V tomto článku jsme podrobněji popsali zdroje antioxidantů a srovnávací tabulku obsahu v potravinách..

Probiotika k obnovení gastrointestinální flóry

Aby nedošlo k problémům s trávením a zejména se střevy, je nutné obohatit stravu o probiotika - prospěšné mikroorganismy. Mohou to být kapsle, které je obsahují obrovské množství. Hlavní věc je správně je uložit a vzít podle pokynů.

A zde je seznam produktů, které obsahují užitečnou mikroflóru:

 • všechny fermentované mléčné nápoje (kefír, fermentované pečené mléko, jogurt);
 • sýr, tvaroh;
 • kysané zelí;
 • nakládaná jablka.

Je velmi dobré připravovat si jogurty doma s přírodními plnidly.

Vlákno pro očistu těla

Dietní vlákna plní dvě důležité funkce najednou: jako sorbent odstraňují z těla všechny toxiny a zajišťují fungování střev. Pomáhá kontrolovat váhu.

Vláknina je obzvláště důležitá pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, protože šetří před zácpou a v důsledku hemoroidů. Zahrňte do stravy také potraviny s pektinem: dýně, pečená jablka, černý rybíz.

Doplnění estrogenu

Dobrou pomocí budou potraviny bohaté na analogy ženských hormonů. Přírodní zdroje jsou lepší a bezpečnější než umělé zdroje, pokud je těchto látek malý nedostatek. Výrobky obsahující fytoestrogeny jsou užitečné pro ženy s menopauzou:

 • mléko;
 • sója;
 • ořechy, semena, zejména sezamová semínka;
 • len a olej z toho;
 • zelí a zelenina;
 • Červené víno;
 • obiloviny, luštěniny a zejména naklíčené plodiny.

U závažných příznaků menopauzy byste měli podstoupit krevní test (na fsg, lg) a zjistit, které hormony chybí a které jsou nadměrné, poradit se s gynekologem a endokrinologem. V tomto případě pomůže hormonální substituční léčba..

Seznam potravin, kterým je třeba se vyhnout

Některá jídla a nápoje vyvolávají nesprávnou funkci termoregulace, takže jsou během návalů tepla nežádoucí. Tento seznam obsahuje přísady, které zvyšují krevní oběh, zvyšují srdeční frekvenci nebo podporují přírůstek hmotnosti.

Menopauzální jídla by neměla zahrnovat:

 • Káva. Všechny potraviny bohaté na kofein zvyšují krevní tlak. Proto by měli být ze stravy vyloučeni..
 • Silný čaj. Bude nutné snížit množství černého čaje. Lepší jít na zelený velký list nebo matcha. Pijte mírně vlažné, ne horké.
 • Alkoholické nápoje. Jediné, co stojí za to povolit, jsou malé dávky suchého červeného vína bohatého na antioxidanty. Doporučená denní dávka do 100 ml.
 • Uzené maso a solené ryby jsou v menopauze zakázané potraviny.
 • Pikantní jídlo, koření, koření. Podporují zadržování tekutin v těle.
 • Cukr a sladkosti (sladkosti, koláče). Tato jídla přidávají kilá navíc během menopauzy a zvyšují pouze výkyvy nálady. Med může být konzumován v malém množství, pokud neexistuje alergie na včelí produkty.
 • Maso. Odborníci na výživu nespěchají, aby to úplně zakázali, ale důrazně doporučují omezit tučné odrůdy (vepřové, kachní). Také nemůžete jíst droby, protože mají hodně tuku a vysoce kalorické jídlo vede k tomu, že ženy po 40-45 letech začínají rychle přibírat na váze. Masové pokrmy lze připravovat pouze pro milované muže.

Je bezpodmínečně nutné snížit množství soli. Abyste nepřibrali, budete se muset vzdát majonézy. A žádné rychlé občerstvení.

Seznam užitečných potravin pro menopauzu, které musíte zahrnout do své každodenní stravy

Jídlo pro menopauzu musí zahrnovat:

 • Mléčné výrobky zajišťují dostatečné množství vápníku. Ve stravě by jich mělo být co nejvíce. Stojí za to upřednostnit možnosti bez tuku. Máslo je kontraindikovaný produkt.
 • Rostlinný olej. Je zdrojem omega-3 a omega-6 polynenasycených mastných kyselin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Oleje navíc obsahují hodně vitaminu E, který zpomaluje stárnutí..
 • Ryby a mořské plody. Makrela nebo losos dodají nezbytné množství omega 3 pro boj s aterosklerózou. Nejméně dvakrát týdně byste měli jíst různé mořské plody. Kromě tuku obsahují ryby potřebný fosfor.
 • Syrovou zeleninu a ovoce. Jsou cenným zdrojem minerálů a vitamínů, stejně jako vlákniny pro dobrou funkci střev a hubnutí. V nabídce by jich mělo být hodně.
 • Ořechy. Poskytují tělu hořčík pro uklidnění, působí jako zdroj nenasycených mastných kyselin a vitaminu E..
 • Banány a sušené ovoce (sušené meruňky, rozinky). Tyto potraviny jsou nezbytné pro srdce, protože jsou bohaté na draslík.
 • Otruby, neleštěné cereálie, celozrnná mouka, těstoviny z tvrdé pšenice. Tato jídla poskytují pocit sytosti, ale nepřispívají k přibývání na váze..
 • Lněné semínko nebo lněný olej. Tyto produkty eliminují suchost sliznic, zlepšují zdraví vlasů, nehtů a prodlužují mládí. Jsou bohaté na bílkoviny, aminokyseliny, pomáhají očistit tělo od toxinů. Pro hubnutí používejte také lněné semínko.
 • Sójové mléko, sýr nahrazující estrogen.
 • Byliny bohaté na fytohormony.

Všechna zdravá jídla s menopauzou by se neměla smažit. V padesáti je čas sehnat multivark nebo parník. To zajistí uchování vitamínů během tepelného zpracování..

Doporučené video

Příklad vytvoření menu pro návaly horka pro ženy po 50 letech

Dieta pro menopauzu u žen je založena na následujících poměrech:

 • 30% nenasycených tuků;
 • 25% - bílkovinné jídlo;
 • 30% vlákniny;
 • 15% pomalé, komplexní sacharidy.

Vysokokalorické jídlo by se mělo jíst brzy ráno, večeře je lehká. K snídani je dobré vařit pohánkovou kaši, cereálie s mlékem nebo fermentované mléčné nápoje. Koktejl s banánem nebo celozrnným chlebem se sýrem, pomerančem nebo jablkem.

Večeře může být také bílkovinová a skládá se z vařeného kuřete nebo nízkotučného tvarohu, je doplněna ovocem.

Dietní menu na týden od odborníků na výživu (jak zhubnout)

Pouhých 15–20 dní správné výživy pomůže výrazně snížit „nevýhody“ menopauzy. Zde je ukázka týdenního menu pro hubnutí:

pondělí

 • Snídaně. Tvarohové koláče, jogurt.
 • Svačina. Pomeranč nebo grapefruit.
 • Večeře. Zeleninová polévka, otrubový chléb, plátek vařeného kuřete.
 • Odpolední svačina. Ořechy (ořechy, kešu oříšky).
 • Večeře. Rukola a rajčata s citronovou šťávou, pečená ryba.

úterý

 • Snídaně. Kaše nebo dýňový kastrol se sušeným ovocem.
 • Svačina. 200 ml jogurtu nebo fermentovaného pečeného mléka.
 • Večeře. Rybí polévka, 2 plátky černého chleba.
 • Odpolední svačina. oranžový.
 • Večeře. Těstoviny s mořskými plody, mořské řasy.

středa

 • Snídaně. Ovesné vločky se sušeným ovocem.
 • Svačina. 200 ml jakéhokoli fermentovaného mléčného nápoje.
 • Večeře. Telecí polévka.
 • Odpolední svačina. Jablko nebo hruška.
 • Večeře. Zeleninový salát a vařené kuře.

Čtvrtek

 • Snídaně. Tvaroh s ovocem nebo tvaroh.
 • Svačina. Jablka nebo meruňky.
 • Večeře. Zeleninová polévka, vařené ryby, celozrnný chléb.
 • Odpolední svačina. Kefír nebo ayran.
 • Večeře. Plněné zelné rolky s kuřecím masem nebo zeleninou.

pátek

 • Snídaně. Pohanková kaše, čerstvé ovoce.
 • Svačina. Sklenici jogurtu.
 • Večeře. Kuřecí polévka, kotlety.
 • Odpolední svačina. Kiwi nebo pomeranč.
 • Večeře. Pečená ryba, řepný salát nebo vinaigrette.

sobota

 • Snídaně. Ovesné vločky se sušeným ovocem.
 • Svačina. Jablko nebo mrkev.
 • Večeře. Zeleninová polévka, toast, pečené krůtí filé.
 • Odpolední svačina. Ořechy.
 • Večeře. Dušená ryba s rýží a brokolicí.

Neděle

 • Snídaně. Nízkotučný tvaroh s ovocem, ovocem. Zelený čaj.
 • Svačina. Sklenici zeleninové šťávy.
 • Večeře. Kuřecí polévka, celozrnný chléb.
 • Odpolední svačina. Kefír nebo kvašené pečené mléko.
 • Večeře. Pohanková kaše s masovými kuličkami, čerstvé zelí s mrkví.

Video s radou výživové poradkyně Aliny Novikové

Správná výživa pro menopauzu u žen je klíčem ke zdraví a klíčem ke snížení hmotnosti. Zdravý životní styl vám pomůže snáze projít menopauzou. A správná výživa vykompenzuje nedostatek estrogenu a chrání před návaly horka, osteoporózou a dalšími chorobami charakteristickými pro toto období..

Ovulace je nejkratší období uprostřed menstruačního cyklu, které se vyznačuje uvolněním zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu. Právě tento okamžik je pro koncepci nejpříznivější.