Léčba otravy jídlem doma

Pokud otrava jídlem není závažná, můžete si s ní poradit doma. Současně je důležité, aby se u osoby neobjevily příznaky, které představují ohrožení života. Pacient přichází na pomoc s léky, které by měly být v každé rodinné lékárně. Můžete se také uchýlit k lidovým lékům, které vám umožní rychlejší zotavení..

Co potřebujete vědět o otravě jídlem

Osoba s otravou jídlem není nakažlivá. Tato porucha se vyvíjí v důsledku konzumace potravin, které obsahují škodlivé mikroorganismy nebo jedy.

Existují 2 typy otravy jídlem:

PTI, tj. Nemoci přenášené potravinami. Vyvíjejí se kvůli tomu, že člověk jedí potraviny, ve kterých je přítomna patogenní flóra. Může se v nich množit kvůli vypršení doby použitelnosti. Dalším důvodem pro PTI je nedodržování hygienických a hygienických norem..

Toxická otrava neinfekčního původu. Ke zhoršení pohody dochází v důsledku požití toxinů (chemických nebo přírodních) do těla. Mohou to být jak chemikálie, tak jedy z hub, rostlin atd..

Nejinfekční toxická otrava představuje největší hrozbu pro lidské zdraví. Sami se s takovou intoxikací nebudete vyrovnávat, musíte okamžitě kontaktovat lékaře.

Nemůžete samoléčit těhotné ženy, starší osoby a děti. I když je otrava pro ně snadná, musíte navštívit lékaře.

Naštěstí nejčastěji lidé čelí otravě, kterou lze úspěšně zvládnout doma. Článek se zaměří na to, jak pomoci tělu v případě nekomplikované PTI.

Příznaky a patogeneze

Příznaky otravy jídlem budou záviset na tom, který toxin nebo mikroorganismus způsobuje poruchu. Věk osoby a stav jejího zdraví obecně. Existují však obecné příznaky otravy, které se vyskytují u dětí i dospělých..

Tyto zahrnují:

Bolestivé křeče v žaludku a střevech.

Průjem se zápachem netypickým pro zdravého člověka.

Slabost a malátnost.

Závratě, nedostatek koordinace, mdloby. Tyto příznaky se vyskytují na pozadí intoxikace těla..

Pokles krevního tlaku. Tento příznak se nejčastěji vyskytuje u starších osob..

Křeče a další příznaky poškození nervového systému.

Inkubační doba pro IPT je krátká. První příznaky otravy se dostaví během 2-6 hodin po požití toxického produktu. Toxická infekce se vyvíjí velmi rychle.

Pokud po 2 dnech příznaky poruchy přetrvávají a také pokud se zhorší blahobyt osoby, je nutné se poradit s lékařem. Ohrožujícími příznaky jsou: tmavá moč nebo její nedostatek, sucho v ústech, horečka, závratě. Všechny signalizují vznikající dehydrataci, která je nebezpečná nejen pro zdraví, ale i pro život..

První pomoc při otravě

Hlavní výzvou, které čelí člověk s otravou jídlem, je odstranění toxinů z těla. Musíte také zabránit vážnému narušení rovnováhy vody a soli..

První pomoc se omezuje na provádění následujících akcí:

Výplach žaludku. Pacient by měl vypít co nejvíce vody, po kterém je vyvoláno zvracení. Postup se opakuje, dokud není kapalina opouštějící žaludek zcela čirá. Pokud je to možné, vyměňte vodu za slabý roztok manganistanu draselného. To vám umožní dezinfikovat zažívací trakt. Roztok by měl být světle růžový. Mangan musí být důkladně rozpuštěn a přefiltrován přes plátno složené do 4 vrstev. Můžete také připravit roztok sody (vezměte čajovou lžičku sody na litr vody). Pokud zvracení náhle zčerná, přestanou proplachovat žaludek. Tato značka signalizuje žaludeční krvácení, což vyžaduje urgentní hospitalizaci. Tato komplikace se často vyskytuje u lidí se žaludečními vředy nebo gastritidou..

Očista tlustého střeva. Pokud se u člověka neobjeví průjem, je třeba užít projímadlo nebo klystýr. To pomůže vyplavit toxiny ze střev. Pro klystýr použijte běžnou vodu. Měl by být vařený a při pokojové teplotě. Klystýr se také několikrát opakuje. Je nutné zajistit, aby byly vody čisté.

Když pacient obdrží první pomoc, můžete mu nabídnout lidové a farmaceutické prostředky.

Jaké léky pít v případě otravy?

Pokud je otrava snadná, můžete se s ní vyrovnat bez užívání léků. Bude stačit omezit se na dodržování pitného režimu a stravy..

Hlavní terapeutická opatření, která lze provádět doma:

Odstranění příznaků intoxikace.

Odstranění toxinů z těla.

Obnova střevní mikroflóry.

Stabilizace trávicího systému.

Je třeba si uvědomit, že pouze lékař může správně posoudit pohodu člověka..

Rehydratační terapie

Průjem a zvracení způsobují, že tělo rychle ztrácí zásoby vody. Abyste tomu zabránili, musíte vypít asi 3 litry tekutiny denně. Musí to být solené. Vezměte čajovou lžičku soli na litr vody. Můžete střídat vodu se sladkým čajem. Je také povoleno užívat rehydratační léky, například Rehydron nebo Oralit. Mají práškovou formu uvolňování, než je přijmou, musí být rozpuštěny ve vařené vodě.

Rehydron je nejoblíbenější lék na obnovení rovnováhy vody a soli. Používá se při infekčních onemocněních, při průjmech různého původu. Jeden sáček prášku stačí k přípravě litru roztoku. Častěji neexistují žádné vedlejší účinky užívání drogy..

Rehydron se pije po malých doušcích. Do 10 minut musíte vypít 200 ml roztoku. Abyste dosáhli optimálního účinku, musíte si vzít litr drogy za hodinu. Je pravidlem, že za 1,5 až 3 hodiny takové terapie je možné obnovit rovnováhu vody a solí v těle a normalizovat pohodu pacienta.

Pokud tekutina nadále opouští tělo zrychleným tempem, tj. Průjem se nezastaví, léčba přípravkem Regidron pokračuje.

V první fázi se objem tekutiny vypočítá na základě stupně dehydratace těla:

Při 1 stupni dehydratace je zapotřebí 30-40 ml / kg tělesné hmotnosti.

Při 2 a 3 stupních - 40-70 ml / kg hmotnosti.

Druhá fáze boje proti dehydrataci vyžaduje odebrání množství tekutiny, které se vylučuje z těla pro každý případ průjmu nebo zvracení. Rehydron byste neměli pít ve velkém množství, předávkování by nemělo být povoleno.

Sorpční terapie

Sorbenty jsou léky, které pomáhají odstraňovat toxické látky z těla. Lidé nejčastěji používají aktivní uhlí jako sorbent. Zabraňuje vstřebávání škodlivých látek ve střevech a umožňuje jejich vylučování. Na každých 10 kg hmotnosti musíte užít 1 tabletu.

Černé uhlí lze nahradit bílým. Působí selektivně, to znamená, že odstraňuje pouze toxiny a v těle se ukládají užitečné látky. Dávka se sníží dvakrát. U dospělého s otravou jídlem stačí 2-4 tablety. Vše záleží na závažnosti jeho průběhu.

Enterosorbenty by měli pacienti s vysokou tělesnou teplotou užívat opatrně. Totéž platí pro děti a starší osoby. Je lepší uhlí vyměnit za Smecta, Lactofiltrum nebo Enterosgel.

Smecta je lék na průjem, který působí jako adsorbent. Používá se k otravě jídlem, střevním infekcím, otravě alkoholem. Podporuje obnovu trávicího traktu.

Enterosgel. Jedná se o silikonový přípravek, který je pro člověka prakticky bezpečný. Je předepsán dětem, těhotným ženám. Dokonale absorbuje toxiny a rychle je odstraňuje venku. Může být použit k úlevě od toxikózy u těhotných žen, k úlevě od intoxikace alkoholem. Všechny živiny zůstávají v těle a nejsou vylučovány.

Polysorb. Jedná se o kombinovaný lék, který vám umožní rychle odstranit jedy. Používá se k úlevě od intoxikace alkoholem, otravy jídlem a otravy drogami.

Lactofiltrum. Obsahuje laktulózu a lignin. Tento lék nejen absorbuje škodlivé látky, ale také vám umožňuje obnovit střevní mikroflóru. Je předepsán pacientům s hepatitidou, onemocněním jater, IBS a alergiemi. Každý den musíte užít 2 tablety (3krát denně). U pacientů starších jednoho roku je možné léčbu přípravkem Lactofiltrum provádět. Není předepsán těhotným ženám, pacientům se žaludečními vředy a krvácením z trávicího systému. Mezi vedlejší účinky patří alergie, nadýmání a průjem..

Terapie proti bolesti

Lékaři doporučují neužívat léky proti bolesti, dokud nebude pacient vyšetřen. Takové léky mohou změnit příznaky onemocnění a ztěžovat diagnostiku. Uvolnění křečí lze provést pouze v případě, že je bolest silná. Nejběžněji používanými prostředky jsou: No-shpa, Papaverin, Drotaverin.

Aktivní složkou přípravku No-shpa je drotaverin. Lék lze užívat ve formě pilulek nebo mu můžete dát injekci. No-shpa vám umožňuje eliminovat křeče z hladkých svalů a eliminovat bolest. Droga funguje rychle.

Maximální denní dávka je 120–140 mg (3–6 tablet nebo 40–240 mg pro ampule)..

Je zakázáno užívat lék osobám s poruchou funkce jater a ledvin, nedostatkem laktózy a nízkým srdečním výdejem.

Antimikrobiální a antibakteriální terapie

Antibiotika nejsou často předepisována na otravu jídlem. Může je vypsat pouze lékař. Samoléčba hrozí dysbiózou a dalšími komplikacemi. Mezi nejčastěji používané léky patří: Enterofuril, Ftalazol, Ciprofloxacin, Intetrix.

Ersefuril je předepsán pro akutní otravu jídlem. Ciprofloxacin je indikován k intoxikacím způsobeným anaerobní flórou, stafylokoky.

Protidiarrheální a antiemetická léčba

Když mikroby vstupují do gastrointestinálního traktu nebo toxiny, neměli byste přestat zvracet a průjem. Tyto příznaky jsou obrannou reakcí těla, které se tak čistí. O užívání antiemetik a antidiarrheálních léků může rozhodnout pouze lékař. Obvykle jsou předepsány po uvolnění hlavní části škodlivé flóry a toxinů spolu s výkaly a zvracením..

Antiemetické léky zahrnují Motilium a Cerucal. Na průjem lze použít následující léky: Loperamid, Trimebutin, Neointestopan.

Musíme se jim zabývat podrobněji:

Motilium. Zastavuje zvracení a průjem, aktivuje kontraktilní funkci střev. Při otravě jídlem musíte užít 2 tablety. Další dávka je indikována za 6-8 hodin. Můžete také vzít drogu před spaním..

Cerucal. Tento lék se užívá při zvracení, které se vyskytuje při otravě jídlem a při toxikóze těhotných žen. Dodává se ve formě tablet a injekčního roztoku. Cerucal rychle zmírňuje nevolnost a zvracení.

Neointestopan. Attapulgit je hlavní účinná látka. Absorbuje patogenní flóru a toxické látky. Lék je předepsán pro akutní průjem, dysbiózu a alergie. Můžete si vzít až 14 tablet na jedno klepání.

Loperamid. Tento lék zpomaluje motorickou funkci střev, což zastavuje průjem. Lze jej přiřadit dětem starším 6 let..

Antipyretická léčba

Tělesná teplota během otravy jídlem zřídka stoupá.

Pokud k tomu dojde, léky jako:

Paracetamol. Lék dobře snižuje teplotu u dospělých pacientů. Účinek se projeví 40 minut po podání a trvá až 4 hodiny. Paracetamol může odstranit zánět, snížit bolest.

Ibuklin. Působí jako analgetikum a antipyretikum. Lék funguje rychle, protože kombinuje 2 aktivní složky ibuprofenu a paracetamolu najednou. Vezměte si to ústně po jídle. Maximální denní dávka jsou 3 tablety. Průběh léčby je 3 dny (pokud potřebujete snížit tělesnou teplotu) nebo 5 dní (pokud potřebujete zastavit bolest).

Ibuprofen (Nurofen). Pacienti tento lék dobře snášejí. Lze jej přiřadit dětem. Snižuje tělesnou teplotu a zmírňuje bolest.

Obnovovací terapie mikroflóry

Normální flóra střev na pozadí otravy jídlem je narušena. Chcete-li jej obnovit, léky jako:

Linex. Jedná se o moderní lék, který je předepsán pro dysbiózu způsobenou bakteriálními a virovými infekcemi, otravou jídlem..

Bifidumbacterin. Lék je dostupný v kapslích a prášku. Připraví se z něj suspenze. Bifidumbacterin pomáhá normalizovat střevní mikroflóru.

Kromě toho lze v případě otravy jídlem předepsat léky jako Bioflor, Bionorm, Enterojermina, Bactisubtil.

Enzymová terapie

Enzymové přípravky pomáhají stabilizovat střevní mikroflóru a pomáhají jí zotavit se. Pro tento účel použijte prostředky jako:

Slavnostní. Kompenzuje nedostatečnou funkci jater a slinivky břišní, pomáhá tělu vyrovnat se s otravou jídlem. Pacientům jsou předepsány 1–2 tablety 3x denně. Průběh léčby je 5 dní.

Mezim. Tento lék pomáhá zastavit příznaky dyspepsie. Lze jej užívat děti starší 3 let. Pacientům s otravou jídlem je předepsána 1 tableta s jídlem. Mezim zapijte velkým množstvím vody. Není předepsán pro zánět slinivky břišní, stejně jako pro mechanickou střevní obstrukci.

Creon. Hlavní účinnou látkou tohoto léku je pankreatin. Jeho příjem vám umožní normalizovat funkci trávení.

Video: o nejdůležitější věci - co je potřeba a co nelze udělat v případě otravy?

Jídlo po otravě

První den po otravě se doporučuje pít pouze vodu, slabý černý nebo zelený čaj, šípkový vývar. Druhý den můžete jíst bramborovou kaši a zeleninové vývary. Vařte kaši ve vodě.

Jídla by měla být teplá. Pacientovi jsou nabídnuty malé porce. Postupně zvyšujte jejich hlasitost.

Berou jídlo 6-7krát denně. To vám umožní rychle normalizovat proces trávení. Když se funkce trávicího traktu vrátí k normálu, můžete dietu doplnit rýžovou kaší, nízkotučným vývarem, krekry.

Povolené produkty

Mezi povolené produkty patří:

Dušené masové kotlety. Jsou zahrnuty v nabídce od 3. dne stravy.

Pudink s tvarohem.

Dušené rybí masové kuličky.

Pohanka a rýže na vodě.

Pečená a vařená zelenina.

Domácí krutony.

Pečená jablka a hrušky.

Týden po otravě jsou do jídelníčku zařazeny fermentované mléčné výrobky, které pomáhají obnovit střevní mikroflóru. Pití hodně vody je důležité, aby se zabránilo dehydrataci a jejím závažným následkům..

Zakázané potraviny

Potraviny ke konzumaci:

Perlový ječmen a kukuřice.

Čerstvá zelenina a ovoce.

Tyto produkty přispívají k nástupu plynatosti, zvyšují bolest, vyvolávají produkci enzymů a spouštějí procesy fermentace ve střevech. Pokud je nevyloučíte ze stravy, obnova těla se zpozdí..

Prevence

Abyste zabránili otravě jídlem, musíte jíst pouze čerstvé a kvalitní jídlo. Kuchyně by měla být vždy čistá. Ovoce, bylinky a zeleninu důkladně umyjte.

Vařená jídla by měla být skladována pod uzavřeným víkem, doporučuje se vařit včerejší jídlo.

Než se přiblížíte ke stolu, umyjte si ruce. Dodržování hygienických a hygienických norem je nejlepší prevencí otravy jídlem.

Otrava jídlem je doprovázena silnými bolestmi břicha, nevolností a závratěmi. Všechny tyto příznaky se objevují během několika minut nebo hodin po jídle. Příčinou jsou bakterie nebo chemikálie v potravinách.

Otrava jídlem je velmi častá. V tomto případě trpí především trávicí systém. Abyste se s tímto problémem vyrovnali, musíte věnovat zvláštní pozornost výživě. Když je intoxikace z těla odstraněna a hlavní příznaky otravy jsou zastaveny, musíte myslet na lidskou stravu.

Při bolestech břicha a průjmech musíte navštívit lékaře. Je poměrně obtížné nezávisle určit příčiny takové poruchy zdraví. Průjem a bolest břicha mohou být příznaky, které naznačují narušení fungování orgánů trávicího systému, nebo se mohou objevit jednoduše na pozadí přejídání nebo stresu.

Co pijí v případě otravy - léky, čaje, odvar a infuze s recepty

Ostré bolesti v břiše, silné záchvaty nevolnosti nebo zvracení, řídká stolice - vyskytující se po jídle, tyto příznaky často naznačují špatnou kvalitu konzumovaného jídla, požití toxických přísad v misce nebo porušení hygienických norem během vaření. Každý se s takovou situací setkal alespoň jednou a málokdo ví, jak se z ní dostat. Jak jednat okamžitě po útoku a jak lidové léky pomáhají při otravě nebo jsou zapotřebí vážnější léky?

Co je otrava

Toxikoinfekce potravin nebo intoxikace potravinami (v závislosti na etiologii) - tak oficiální lék nazývá otravu, ke které dochází v důsledku konzumace jídla. Nemoc probíhá převážně v akutní formě, vzniká na pozadí konzumace potravy pokryté patogeny a toxiny, které vylučují. Otrava jídlem se dělí na:

 • Mikrobiální - způsobené E. coli nebo botulinem, enterokoky, stafylokoky. To zahrnuje toxikoinfekce, mykotoxikózu a bakteriotoxikózu.
 • Nemikrobiální - otrava rostlinnými a živočišnými produkty, zpočátku nebezpečná kvůli toxicitě nebo nahromaděné toxiny z určitých důvodů.
 • Kvůli nečistotám chemikálií - vznikajících při používání produktů obsahujících přebytek pesticidů, dusičnanů, solí těžkých kovů.

Klinické projevy otravy jídlem mají povahu gastroenteritidy, ale v některých případech příznaky chybí nebo jsou pozorovány pouze několik hodin. Tento obrázek je charakteristický pro botulismus, otravu olovem. Při klasické intoxikaci nemikrobiální povahy je nástup onemocnění vždy náhlý a průběh je krátký, doprovázený následujícími příznaky:

 • malátnost, slabost;
 • ostrá bolest břicha;
 • průjem, časté nutkání na stolici;
 • tvorba plynu, nadýmání;
 • nevolnost, zvracení.

Důležitým bodem je schopnost člověka odlišit intoxikaci potravinami od střevní infekce, při níž by měl být obecný léčebný režim navržen zcela odlišným způsobem. Střevní infekce vstupuje do těla kapénkami nebo kontaktem (nikoli potravou), její inkubační doba je delší (od jednoho dne do měsíce) a vyznačuje se vysokou teplotou, která trvá několik dní, častým průjmem a dehydratací.

Co dělat v případě otravy

Pokud problém nastal v důsledku vniknutí chemikálií nebo jedovatých produktů do zažívacího traktu, je zbytečné zjistit, co pijí v případě otravy: je nutná okamžitá hospitalizace pacienta. V případě, že je na vině zkažené nebo kontaminované jídlo, můžete si s intoxikací poradit sami. První pomoc při otravě jídlem před hlavní terapií vypadá takto:

 1. Vyvolávat zvracení co nejdříve - zabráníte tak vnikání toxinů do krve, urychlíte proces hojení.
 2. Proveďte výplach žaludku: po vypití 0,5-1 litru vody (téměř jedním douškem) stimulujte nový záchvat zvracení.
 3. Pokud uplynuly více než 2 hodiny od konzumace potenciálně zavinitelného jídla, dejte si klystýr. Alternativa: vezměte si projímadlo, ale pouze pokud není stolice nebo zácpa, protože takový lék zasáhne střeva.
 4. Zabraňte dehydrataci - pijte pomalu a po malých doušcích, jediný objem tekutiny nepřekročí půl sklenice.
 5. Neutralizujte toxiny - používejte sorbující léky. V této fázi se nepoužívají antidiaroika, protože to zablokuje přirozenou očistu těla..

Následná léčba zahrnuje povinné dodržování stravy a prvních několik hodin po útoku je otrávené osobě předepsán úplný hlad (je povoleno pít pouze za účelem rychlého odstranění toxinů a prevence dehydratace). Celý den není hladový režim napnutý, protože to zpomaluje proces obnovy sliznice trávicího traktu. Léčba otravy u dětí a dospělých vyžaduje:

 • Omezte množství potravy vstupující do těla, ale dbejte na to, abyste pili hodně tekutin. Lékaři doporučují pacientovi pít každých 10 minut po útoku, zejména dítě. Následujícího dne lze intervaly zvýšit na půl hodiny.
 • Ujistěte se, že pijete rehydranty - roztoky, které obnovují rovnováhu vody a soli.
 • Ve stravě prvních dnů používejte pouze obiloviny na vodu, polévky z pyré, vařené drcené brambory (nepoužívejte mléčné výrobky). Po dobu 3-4 dnů můžete přidat sušenky, sušenky, libové maso, pečená jablka.

Pokud otrávená osoba omdlí, jsou ve stolici nebo zvratcích nečistoty krve, na kůži se objeví vyrážka nebo zežloutne kůže a oční bělmo, nemůžete provádět domácí samoléčbu. Je nutné zavolat sanitku a poskytnout oběti první pomoc, kromě čisté vody nedávejte nic k pití. Podobná situace s intoxikací potravin u všech členů rodiny.

Jaký nápoj

Otrávené tělo potřebuje tekutiny jako prostředek k očištění, udržení vodní rovnováhy a dokonce k tlumení hladu během prvních několika hodin, zatímco jídlo je zakázáno. Pacient by měl rozhodně pít čistou vodu v malých doušcích, ale při pokojové teplotě nebo teplé, as tím:

 • roztoky sody a soli;
 • bylinné čaje;
 • ovesná a rýžová voda.

Solný roztok

Během záchvatu zvracení člověk ztratí 1,5 litru vody, takže dochází k dehydrataci rychle, zvláště pokud je zvracení časté a intenzivní. Je důležité pít čistou vodu, ale ještě důležitější je přijímat řešení, která zadržují tekutinu a doplňují její ztrátu. Nejjednodušší je fyziologický roztok, ale vyžaduje to, abyste dodržovali některá pravidla:

 • sůl je kontraindikována při žaludečních vředech a gastrointestinálním krvácení;
 • po záchvatu zvracení je nutné před pitím fyziologického roztoku vypláchnout ústa, aby se odstranily zvratky;
 • doporučený objem roztoku pro pacienta v akutním období je 5 ml / kg;
 • po snížení intenzity nutkání na stolici a zvracení se otrávené osobě podá 200 ml roztoku po každém záchvatu průjmu a děti - 50 ml.

Můžete pít solný roztok pro 2 účely: k vyvolání zvracení k očištění žaludku v rané fázi intoxikace nebo k prevenci dehydratace. Klasický lék je připraven jednoduše: zředěný 2 lžičkami. sůl ve sklenici horké převařené vody pro dospělé a 1 lžičku. - pro děti ve věku 3-12 let. Mějte na paměti, že roztok pijí teplý (k vyvolání zvracení, ochlazení na 30 stupňů), jinak způsobíte žaludeční křeč. Alternativní možností dehydratace je 1 polévková lžíce. l. cukr, 1 lžička. sůl a 0,5 lžičky. soda na 1 litr vody. Pijte v malých doušcích, interval mezi nimi je 10 minut.

 • Sušené fíky - výhody a škody. Léčivé vlastnosti sušených fíků, jak jíst a kontraindikace
 • Kolik gramů je ve sklenici: tabulka hmotnosti jídla
 • Význam krtků u mužů a žen je tajným významem známek. Co říkají mateřská znaménka na lidském těle?

Soda na otravu

Aby se normalizoval stav při intoxikaci potravinami, stojí za to pít nejen solný roztok - soda také dobře čistí, zabraňuje záchvatům zvracení, pomáhá zbavit se pálení žáhy, protože může snížit kyselost žaludeční šťávy. Takové řešení není připraveno, když:

 • peptický vřed;
 • krvácení z gastrointestinálního traktu;
 • otrava kyselinou.

Na rozdíl od fyziologického roztoku není soda nejbezpečnější a vyžaduje opatrnost. Je předepsán pro silný průjem, pálení žáhy, zvracení, horečku, ale pije se v malém množství. Koncentrace je vždy nízká: 1 lžička. 1 litr teplé převařené vody. Může být doplněno stejným množstvím soli. Pijte v intervalech 5-10 minut. 1 polévková lžíce. l. dokud neprojdou rušivé příznaky.

Jaký čaj pít

Aby se zabránilo dehydrataci, gastroenterologové doporučují otrávené osobě pít silný sladký černý čaj, ale pouze po odstranění hlavních příznaků problému: průjem a zvracení. Plátek čerstvého citronu nebo plátek zázvoru pomůže odstranit zbývající nevolnost. Zelený čaj lze také pít, ale neposkytuje takový fixační účinek. Několik dalších možností pro zdravý čaj:

 • na základě květů heřmánku - ke zlepšení stavu trávicího traktu;
 • s lístky máty - k odstranění nevolnosti;
 • se solí - k normalizaci rovnováhy voda-elektrolyt.

Léky

Léčivý účinek na organismus, který prošel otravou, není vyžadován ve všech situacích: mírná intoxikace potravinami znamená pouze příjem sorbentů, aby se rychle zbavily zbytků škodlivých látek. Pokud je stav pacienta závažný, mohou být zapotřebí silnější symptomatické léky, ale je vhodné je vybrat s lékařem. Gastroenterologové používají následující skupiny léků:

 • Adsorbenty (Enterosgel, Atoxil) - váží a odstraňují toxiny, používají se k léčbě dětí a dospělých, ale nejsou předepsány při teplotách. Nezbytné v čase spolu se zbytkem léků (po dobu 1-2 hodin).
 • Rehydranty (Rehydron, Acesol) - obnovují rovnováhu vody a elektrolytů, používají se při jakékoli otravě. Perorální nebo infúzní podání, v závislosti na stavu pacienta.
 • Léky proti bolesti (Drotaverin, Duspatalin) - antispazmodika, která se pijí pouze se silnou akutní bolestí doprovázející záchvaty průjmu.
 • Antiemetika (Metoklopramid, Cerucal) - lékaři nazývají zvracení přirozenou obrannou reakcí těla, která pomáhá zbavit se toxinů, ale při příliš intenzivních útokech může být blokována léky.
 • Antidiarrheal (Kaopektat, Loperamid) - používá se pouze při častých záchvatech průjmu způsobujících těžkou dehydrataci.
 • Antipyretika (Ibuprofen, Paracetamol) - používá se zřídka, hlavně u malých dětí a pouze tehdy, když pacient ví, že teplota není způsobena střevní infekcí.
 • Probiotika (Linex, Bionorm) - užívají se v závěrečných fázích léčby k obnovení mikroflóry gastrointestinálního traktu.

Z otravy a zvracení

Farmakologická skupina antiemetik zahrnuje několik typů léků, které ovlivňují nervovou regulaci. Většinou blokují receptory dopaminu, serotoninu, histaminu, snižují excitabilitu zvracení nebo pracují jako lokální anestetika. Cerucal je považován za populární a účinný antiemetický lék na otravu: působí na metoklopramid (10,54 mg na tabletu a 5,27 mg v 1 ml roztoku), používá se orálně nebo intravenózně. Klíčové body:

 • Farmakologický účinek: centrální blokátor dopaminových (D2) receptorů a serotoninu způsobuje inhibici spouštěcí zóny centra zvracení.
 • Indikace: škytavka, nevolnost, zvracení jakékoli geneze, gastroezofageální refluxní choroba, atony žaludku, dyskineze žaludku, žaludeční vřed.
 • Dávkování: 1 tableta pro dospělé před jídlem po dobu půl hodiny s teplou vodou, s frekvencí až 4krát denně (s častými záchvaty zvracení). Děti starší 14 let ne více než 3 tablety denně. Intravenózní roztok se pomalu vstřikuje až 3krát denně po 10 ml.
 • Kontraindikace: krvácení do zažívacího traktu, střevní obstrukce, extrapyramidové poruchy, věk do 2 let.
 • Nežádoucí účinky: kopřivka, poruchy stolice, sucho v ústech, tachykardie, zadržování tekutin, ospalost (jsou-li užívány často).

Důležitou výhodou přípravku Cerucal a dalších léků na metoklopramid (Metamol, Metoklopramid, Raglan) je rychlý účinek na nevolnost a zvracení jakékoli etiologie, s výjimkou vestibulárního - po půl hodině se stav normalizuje. Méně často lékaři předepisují Sturgeon, který pracuje na ondansetronu, jako antiemetikum. Na rozdíl od metoklopramidu tato látka nezpůsobuje zvýšení hladin prolaktinu, ale její mechanismus účinku na zvracení není zcela objasněn. Návod k použití:

 • Indikace: nevolnost a zvracení pooperační geneze nebo způsobené užíváním cystostatik, radiační terapií.
 • Dávkování: denní dávka - 8-32 mg pro dospělé, je doporučeno užívat ne více než 8 mg najednou.
 • Kontraindikace: těhotenství, věk do 2 let (tablety) a do 12 let (vysoké dávky), laktace.
 • Vedlejší účinky: bolest hlavy, arytmie, zácpa.

Léky na otravu a průjem

Abyste zmírnili průjem, jehož záchvaty se vyskytují častěji než 2-3krát denně, můžete použít odvar z adstringentních bylin nebo léků s antidiarrheálními vlastnostmi, které jsou založeny na loperamidu, attapulgitu, racecadotrilu, smektitu. Některé z nich jsou navíc sorbenty. Hlavně v případě otravy doporučují gastroenterologové užívat léky na atapulgit, které zahrnují Neointestopan (630 mg na 1 tabletu):

 • Farmakologický účinek: adsorpce kapalných a patogenních mikroorganismů s toxiny, které produkují ve střevě, obecné snížení intoxikace, normalizace střevní flóry, zahuštění kapalného obsahu.
 • Indikace: akutní průjem na pozadí otravy jídlem, nerovnováha střevní mikroflóry.
 • Dávkování: počáteční dávka - 4 ks. po defekaci, pak 2 ks., omyjte teplou vodou. Denní dávka nepřesahuje 14 ks. pro dospělé. U dětí ve věku 6-12 let se dávka sníží dvakrát.
 • Kontraindikace: horečka, střevní obstrukce, parazitární průjem, děti do 3 let.
 • Vedlejší účinky: zácpa.

Kaopektat má podobný farmakologický účinek jako Neointestopan, protože je také na attapulgitu, ale 1 tableta obsahuje 750 mg účinné látky, což činí tento lék účinnějším (pokud jde o rychlost účinku). Na rozdíl od Neointestopanu se Kaopektat vyrábí také ve formě suspenze, kde se při užívání 15 ml dosáhne stejné koncentrace účinné látky (750 mg). Indikace a kontraindikace jsou totožné s těmi, které jsou popsány výše, je třeba věnovat pozornost pouze dávkování:

 • Dospělí: 2 lžíce. l. suspenze nebo 2 tablety až 6krát denně po každém pohybu střev.
 • Děti 6-12 let: 1 polévková lžíce. l. suspenze nebo 1 tableta až 6krát denně.
 • Děti do 6 let: ne více než 1 lžička. pozastavení až 6krát denně.

Lék proti bolesti

Pokud je akutní stádium intoxikace doprovázeno syndromem silné bolesti, který způsobuje úzkost během nutkání na stolici a mezi nimi, lékaři umožňují užívání antispazmodik. Nejslavnějším lékem tohoto typu je No-shpa (analogy jsou Drotaverin, Spazmol). Působí na drotaverin, je myotropní antispasmodikum, uvolňuje střevní svaly, je povoleno v případě intolerance na M-anticholinergika. Vlastnosti použití:

 • Indikace: křeče hladkého svalstva gastrointestinálního traktu a močových cest.
 • Dávkování: 1-2 tablety ne více než 3krát denně.
 • Kontraindikace: hypotenze, laktace, těhotenství, selhání ledvin, srdce a jater.
 • Vedlejší účinky: snížení krevního tlaku, závratě, arytmie, kožní reakce.
 • Lidové léky na hubnutí
 • Krátké pánské účesy: trendy účesy
 • Lidové léky na lupy doma

Méně známá jsou antispazmodika na mebeverinu (Duspatalin, Sparex), předepsaná pouze pro bolesti břicha. Mají také myotropický účinek, ale nezpůsobují pokles krevního tlaku, neovlivňují normální peristaltiku střev. Kromě nich lze jako tablety ke zmírnění bolesti při otravě použít anticholinergní přípravek Platyphyllin, který se používá ke křečím hladkých svalů břišních orgánů a cévních křečí, nebo kombinovaný přípravek Spazmalgon (jako součást metamizolu sodného, ​​pitofenon hydrochloridu a fenpiveriniumbromidu):

 • Farmakologický účinek: analgetikum, antispazmodikum.
 • Indikace: gastroenteritida, kolitida, nespecifikovaná bolest břicha.
 • Dávkování: až 6 tablet denně, 1-2 najednou. Po jídle s vodou.
 • Kontraindikace: onemocnění srdce, jater, ledvin, těhotenství, kojení, věk do 6 let.
 • Vedlejší účinky: bolest hlavy, tachykardie, kopřivka.

Sorbenty

Nejdůležitější součástí léčby otravy je příjem adsorpčních léků, které pomáhají odstraňovat toxiny z těla, ale jsou opilí pouze bez intenzivního zvracení. Jiné léky lze užívat nejdříve po 2 hodinách, protože jinak budou kromě toxinů zachyceny užitečné látky. Nejbezpečnějším a nejdostupnějším adsorbentem je bílé nebo černé aktivní uhlí (a přípravky na něm založené: Carbactin, Sorbeks), ale častěji gastroenterologové doporučují Polysorb MP na oxid křemičitý:

 • Farmakologický účinek: sorpce a detoxikace, vazba a vylučování exogenních a endogenních toxinů, patogenní bakterie, potravinové alergeny, soli těžkých kovů.
 • Indikace: akutní a chronická intoxikace jakékoli etiologie, střevní infekce, otrava jedovatými látkami.
 • Dávkování: počítá se individuálně, 0,1-0,2 g prášku na kg hmotnosti s frekvencí až 4krát denně, suspenzi připravte přesně před užitím. Pijte lék 1 hodinu před jídlem.
 • Kontraindikace: exacerbace peptického vředového onemocnění, atonie střev, krvácení do zažívacího traktu.
 • Nežádoucí účinky: alergické reakce.

Nevýhodou Polysorbu je práškový formát, který vyžaduje ředění (požadované množství se rozpustí v 50-100 ml vody). Podobné akce by měly být prováděny s léky Smecta a Neosmectin, které pracují na smektitu a kromě adsorpce také provádějí antidiarrheální funkci. Vložit Enterosgel (na bázi polymethylsiloxan polyhydrátu) je pohodlnější z hlediska použití:

 • Farmakologický účinek: sorbuje a odstraňuje středně molekulární toxiny, má detoxikační účinek.
 • Indikace: akutní a chronická intoxikace jakékoli etiologie, střevní infekce, otrava jedovatými látkami.
 • Dávkování: 22,5 g (1,5 lžíce. L.) s frekvencí 3krát denně. Denní dávka - 67,5 g. Pijte mícháním v teplé vodě.
 • Kontraindikace: intestinální atonie.
 • Vedlejší účinky: nevolnost, zácpa.

Otrava pro děti

Pediatři doporučují používat pouze sorbenty, které pomáhají odstraňovat toxiny, aby normalizovaly stav dítěte. Doporučuje se pít antispazmodika, antiemetika a další symptomatické léky, pouze pokud je to naléhavě nutné a po konzultaci s lékařem, protože takové léky mají často dlouhý seznam kontraindikací a negativních aspektů (ve vztahu ke zdraví). Výše uvedený Enterosgel je jedním z nejbezpečnějších a nejúčinnějších sorbentů; u dětí se používá následovně:

 • kojenci by měli pít drogu zředěnou v mateřském mléce nebo vodě (0,5 lžičky na 1,5 lžičky tekutiny) před každým krmením až 6krát denně;
 • děti do 5 let dostávají 0,5 lžíce. l. Enterosgel (vmíchejte 1,5 lžičky vody) až 3krát denně;
 • dítě ve věku od 5 do 14 let může vypít 1 polévkovou lžíci. l. (zředit 3 lžícemi. l. vody) také 3krát denně;
 • dospívající nad 14 let užívají dávku pro dospělé.

Sorbenty na bázi aktivního uhlí jsou považovány za více rozpočtů: Karbaktin, Microsorb. Mezi indikace pro jejich použití patří akutní a chronická intoxikace jakékoli etiologie, střevní infekce, otrava jedovatými látkami. Tyto léky jsou bezpečné, kontraindikované pouze pro žaludeční nebo střevní krvácení, z vedlejších účinků, které způsobují pouze zácpu. Jsou k dispozici v různých dávkových formách: kapsle, tablety, granule pro přípravu suspenze. Princip aplikace:

 • Karbaktin: ne více než 4 g najednou, prášek nařeďte vodou (100-150 ml). Pijte 1,5-2 hodiny před jinými léky nebo jídlem. Četnost přijetí je 3krát denně.
 • Microsorb: v případě akutní otravy se žaludek promyje vodnou suspenzí (připraví se 20% roztok), poté se připraví roztok na základě výpočtu 100 mg / kg. Prášek se zředí vodou (100 ml). Pijte před jídlem po dobu 2 hodin, 3-4krát denně.

Lidové léky

Léčba otravy může být založena pouze na receptech alternativní medicíny, pokud stav pacienta není vážný. Cíle terapie se nemění - odstranit toxiny, normalizovat trávicí trakt, obnovit mikroflóru, zabránit dehydrataci a odstranit nepříjemné příznaky. Pomozte s tímto:

 • odvar ze semen kopru, petrželky, kmínu;
 • infuze pelyněk, řebříček;
 • citronová šťáva;
 • čaj s mátou, zázvor.

Infuze skořice

Mezi potravinářskými výrobky, které mají sorbční vlastnosti, lékaři izolují skořici - dobře se váže a odstraňuje toxiny bez poškození zanícené sliznice žaludku a střev. Pro přípravu infuze smíchejte 200 ml horké vody a 0,5 lžičky. mletý skořicový prášek. Po 10-15 minutách. přeceďte přes tenké plátno, pijte po malých doušcích a zahřejte.

Zázvorový čaj

Při trvalé nevolnosti dobře funguje mátový nebo zázvorový čaj. Ten je připraven jednoduše: rozemlejte čerstvý kořen zázvoru, nalijte čajovou lžičku výsledné hmoty se sklenicí horké vody (70-80 stupňů). Nalijte směs ne déle než 5 minut, poté přeceďte, přidejte med nebo se obejměte bez přísad a pijte pomalu po malých doušcích.

Citronová šťáva

S nízkou kyselostí žaludku pomáhá citronová šťáva zastavit růst patogenních bakterií, které se užívají následující den po intoxikaci. Je vymačkaný ze 3 čerstvých citronů, zředěných 5: 1 studenou vodou, opilých jedním douškem. Případně (pokud je velmi kyselý) můžete do něj přidat lžičku medu nebo cukru. Tyto prostředky jsou čerpány až dvakrát denně..

Prevence

Hlavním způsobem ochrany před intoxikací potravinami je kontrola stupně čerstvosti, vzhledu, barvy, chuti a vůně potravin. Dodržujte normy a podmínky skladování, zejména u masa, ryb, mořských plodů, mléka, dávejte pozor na data výroby továrních produktů, neporušenost obalu. Dodržujte následující pravidla:

 • Pamatujte na hygienu: zvykněte si umýt si ruce poté, co jste šli ven, použili toaletu, před jídlem, a naučte to své děti.
 • Zahřejte všechny živočišné produkty a alespoň vařte nad rostlinnými potravinami.
 • Použijte různé krájecí desky na maso, ryby, zeleninu (ovoce).
 • Neuchovávejte hotová jídla ani v chladničce po dobu delší než 3 dny..

Co můžete pít na nachlazení?

Co pít na nachlazení? Tato otázka znepokojuje každého.

Nachlazení se nazývá ARI, ARVI. Jedná se o akutní respirační infekce nebo akutní respirační virové infekce. ARVI je zpravidla závažnější než ARI a ve skutečnosti znamená chřipku. Při nachlazení jsou příznaky méně výrazné než u chřipky.

Je velmi snadné nachladnout, stačí podchladit, vypít něco studeného nebo vyskočit do studeného pocení. Chlad je přímo tam. Je to způsobeno bakteriemi, které žijí v horních dýchacích cestách. Dokud imunita není oslabena, klidně „sedí“ a nikoho neobtěžují. Jakmile však imunitní systém těla selže, patogenní bakterie se začnou aktivně množit. Máme první příznaky nachlazení.

Chcete-li začít léčit nachlazení včas, musíte znát přesné příznaky této nepříjemné nemoci..

Příznaky nachlazení

První příznaky nachlazení se obvykle připisují přetížení. To může být:

 • ztráta chuti k jídlu;
 • ospalost;
 • únava;
 • bolest hlavy.

Pokud jsme v tuto chvíli nezačali s preventivní léčbou, nachlazení nabývá na síle, objevují se příznaky jako:

 • kýchání;
 • vypouštění hlenu z nosu;
 • bolest v krku a bolestivost;
 • mírné zvýšení tělesné teploty;
 • bolavé svaly a klouby.

Nachlazení nebo chřipka obvykle vysušují sliznice horních cest dýchacích. Teplý nápoj proto zvyšuje jejich obsah vlhkosti a obnovuje jejich funkce. Zaschlé sliznice nejsou schopné účinně bojovat proti virům. Vyvstává otázka, co pít nachlazení, aby nedošlo k poškození vašeho těla.

Jaká antibiotika pít na nachlazení

Jaká antibiotika pít na nachlazení? Tuto otázku pokládá většina obyčejných lidí. Je však přísně zakázáno pít antibiotika na nachlazení! Je to proto, že nachlazení způsobují viry, nikoli bakterie. Antibiotika působí pouze proti určitým bakteriím. Antibiotika proto při nachlazení nepomohou. Proto můžeme bezpečně odpovědět na otázku, jaké antibiotika pít na nachlazení - žádné! Lékaři nikdy nepředepisují antibakteriální léky na běžné nachlazení. To může způsobit řadu komplikací. Je známo, že takové léky ničí nejen škodlivé bakterie, ale také prospěšné. V tomto ohledu má člověk vedlejší účinky při užívání antibiotik:

 • dysbióza;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • průjem.

Existují však případy, kdy se z nachlazení vyvine zápal plic nebo bolest v krku. V této situaci je užívání antibiotik životně důležité. Většina z těchto léků se prodává v lékárně pouze na lékařský předpis. Současná situace však ukazuje, že antibiotika lze zakoupit bez předpisu bez předpisu. Přijdete do lékárny a zeptáte se: „Co pít nachlazení“? A lékárník vám řekne volně prodejné léky. V tomto případě je veškerá odpovědnost za užívání drogy zcela na vás. Antibiotika by měla předepisovat pouze lékař, dávka pro každou osobu a typ antibiotika se volí individuálně. Co pomohlo někomu jinému, nemusí nutně pomoci vám..

Jaké léky pít na nachlazení

Pokud antibiotika nelze použít při nachlazení, jaké léky pít na nachlazení? Co jiného můžete pít při nachlazení? Nyní je k dispozici poměrně málo antivirotik. Výběr je obrovský. Nejoblíbenější jsou:

 • Arbidol. Osvědčená droga. Patří k nízko toxickým lékům, takže nemá prakticky žádné vedlejší účinky.
 • Imupret. Toto je německý bylinný přípravek. Zahrnuje takové přísady, jako je přeslička, ořechové listy a dubová kůra. Tento lék má imunomodulační účinek.
 • Altabor. Antivirotikum. Je také přírodní, obsahuje plody černé a šedé olše.
 • Extrakt z černého bezu. Lze jej zakoupit v lékárně. Byly provedeny speciální studie, které ukázaly, že skupina lidí, kteří do své léčby zahrnovali černý bezin, byla napravena již druhý den nemoci. Zatímco skupina lidí léčených konvenčními metodami pocítila úlevu od příznaků až pátý den.
 • Med a citron - tyto dva léky nám nejprve pomáhají, když si klademe otázku, co pít při nachlazení. Zvyšují přirozenou obranyschopnost těla a pomáhají mu vyrovnat se s mikroby způsobujícími choroby.
 • Tamiflu a Relenza. Tyto léky blokují replikaci viru. Musíte je však začít užívat v prvních dnech nachlazení, pak se stanou zbytečnými..
 • Aflubin. Homeopatický lék na nachlazení a chřipku. S tímto lékem onemocnění zmizí dvakrát rychleji. Navíc neexistují prakticky žádné vedlejší účinky.
 • Nasycovací dávka vitaminu C. Předpokládá se, že tento vitamin je schopen pomoci tělu vyrovnat se s nachlazením nebo chřipkou. Pouze tento lék by měl být použit při prvních příznacích onemocnění. Velké množství vitaminu C se nachází v černém rybízu, citronu, pomeranči, brusinkách.

To zdaleka není úplná odpověď na otázku, co pít při nachlazení. Analyzovali jsme pouze ty nejoblíbenější..

Co pít nachlazení, kromě léků. Samozřejmě, jsou to všechny druhy lidových prostředků. A první takový lék je zázvorový čaj. Je velmi snadné to udělat. Stačí nakrájet kousky čerstvého kořene zázvoru na sklenici vroucí vody. Podle potřeby můžete do zázvorového nápoje přidat med, citron nebo pomeranč. Po přidání citronu se nápoj stane antipyretickým..

Lékař by však měl odpovědět na otázku, co pít na nachlazení. Pokud jste zvyklí na léčbu lidovými prostředky, je to dobré. Pokud však vaše nachlazení přetrvává, měli byste navštívit lékaře. Lepší je zavolat lékaře doma.

Je možné použít ovocné nápoje

Jistě. Dokonce i lékaři doporučují používat nejen bylinné čaje, ale také různé kompoty a ovocné nápoje. Nápoje z brusinek a brusinek jsou nejúčinnější při nachlazení. Mají antibakteriální vlastnosti, které pomáhají tělu bojovat proti nachlazení..

Je možné pít sladký čaj na nachlazení

Ano můžeš. Ale místo cukru přidejte přírodní med. Med by se neměl přidávat do vroucí vody, ale do teplého nápoje. Je lepší odmítnout listy černého čaje po dobu nemoci. Připravte si bylinné čaje. Mohou se skládat z heřmánku, divokého rozmarýnu, lípy, měsíčku, máty..

Mohu pít kávu s nachlazením

Ne, káva, jako alkohol, by měla být během nemoci opuštěna. Káva zatěžuje srdce, které v případě nachlazení pracuje ve zvýšeném režimu. Proto byste se měli starat o svůj kardiovaskulární systém..

Nejlepším lékem na nachlazení je samozřejmě zabránit mu. Existuje mnoho lidových prostředků pro posílení imunitního systému. Například med a citron. Musíte si vzít 150 gramů přírodního medu a smíchat s drceným citronem. Tato vitaminová směs by měla být přijata ráno na lačný žaludek. Citron je rozdrcen se slupkou, stačí odstranit semena. I děti budou takovou sladkou směsicí potěšeny.!

Jaké léky je nejlepší užívat při nachlazení

Obsah:

 1. Etiotropní léky na ARVI
 2. Symptomatické léky
 3. Zajímavé video

Nachlazení není tak neškodné, jak se na první pohled zdá. ARVI je nebezpečný pro své komplikace. Nachlazení často doprovází horečka, rýma, kašel, bolest v krku.

Proto je nutné k léčbě přistupovat komplexně a podstoupit kompetentní symptomatickou terapii. Níže uvažujeme, co pít nachlazení a které léky jsou nejúčinnější..

Etiotropní léky na ARVI

Při boji s nachlazením je velmi důležité porazit patogen, tj. Bakterii nebo virus. Pomocí laboratorních testů a analýz je možné určit, co způsobilo onemocnění. Proto je velmi důležité navštívit lékaře, aby vám určil diagnózu, a ne sami určovat, jaké léky byste měli užívat na rýmu a nachlazení..

Antibakteriální léky

Neexistuje univerzální antibiotikum, které by působilo na všechny patogeny najednou. Každý lék je účinný pouze proti několika konkrétním typům bakterií. Pouze lékař po absolvování testů bude schopen určit bakterie a předepsat kompetentní schéma a vhodný lék.

Výběr léku je ovlivněn nejen typem bakterií, ale také stádiem onemocnění. Některá antibiotika mají pozitivní výsledek u ARVI, zatímco jiná u chronických akutních zánětlivých procesů.

Když se objeví otázka, jaké léky byste měli užívat na nachlazení, musíte věnovat pozornost následujícím antibiotikům:

 1. Sumamed. Lék souvisí s makrolidy. Léčivou látkou je azithromycin. Je to lék volby pro ARVI s komplikacemi. Vyznačuje se širokou škálou efektů. Zřídka vyvolává nežádoucí reakce. Velmi zřídka vyvolává odolnost mikroorganismů. Doba používání je pouze 3 dny. Výhodou je jedna dávka denně. Účinek je pozorován dalších 7 dní po užití poslední tablety. Vyrábí se ve formě tablet, suspenze, injekčního roztoku do žíly.
 2. Cefaclor. Pokud máte otázku, jaké pilulky užívat při nachlazení, věnujte pozornost přípravku Cefaclor. Vyznačuje se širokou škálou efektů. Tento léčivý přípravek je účinný proti většině patogenů. Prakticky nevyvolává alergické reakce.
 3. Cefamandol. Souvisí to s druhou generací cefalosporinů. Vyznačuje se silným baktericidním účinkem. Výhodou je široká škála antibakteriálních účinků.
 4. Unidox Solutab. V případě dilematu, co pít nachlazení, věnujte pozornost léku Unidox Solutab. Souvisí to s tetracyklinovými antibakteriálními léky. Má výrazný baktericidní účinek, proto dobře zvládá opakované infekce na pozadí ARVI.

 • Cefuroxim. Je to antibakteriální látka ze série cefalosporinů. Vyznačuje se vynikajícím antibakteriálním účinkem proti téměř všem patogenům. Nežádoucí účinky jsou velmi vzácné.
 • Rulid. Je to makrolid s úzkým spektrem účinků. Proto se lék používá jako primární lék na nachlazení..
 • Jaké pilulky na pití nachlazení však řekne pouze lékař.

  Antivirová a imunostimulační léčiva

  Dopad antivirových léčiv je založen na narušení určité fáze replikace viru. Díky tomu je odstraněn z buňky. Díky inhibici působení viru se zastaví intoxikace celého organismu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší bude výsledek..

  Při zvažování, co pít nachlazení, věnujte pozornost:

  1. Citovir. Obsahuje látku, která stimuluje produkci interferonů. Další látkou je kyselina askorbová. Vyrábí se jako kapsle, sirup a prášek pro suspenzi.
  2. Amiksin. Nejvýkonnější antivirový nástroj účinný proti velkému množství virů. Vyvolává produkci různých typů interferonů.
  3. Kagocel. S ostrou otázkou, co pít na nachlazení, věnujte pozornost Kagocelu. Droga podporuje činnost imunitního systému zaměřenou na boj proti virům. Vyrábí se ve formě tablet. Je předepsán nejen k léčbě, ale také k prevenci nachlazení. V prvních dvou dnech užívejte 2 tablety třikrát denně. Po 48 hodinách vypijte 1 tabletu třikrát denně. Délka léčby je 4 dny.
  4. Ingavirin. Neméně účinná droga, když vyvstane otázka, co užívat při nachlazení. Vyznačuje se nejsilnějšími imunomodulačními účinky. Je účinný proti mnoha virům a má také antiflogistický účinek. K dispozici ve formě tablet a tobolek. Používá se k léčbě i prevenci nachlazení.

 • Relenza. Je to účinné etiotropní antivirové léčivo. Vyrábí se ve formě prášku pro inhalaci. Doporučuje se provádět 2 inhalace najednou.
 • Arbidol. Pokud máte otázku, co je lepší pít na nachlazení, měli byste zvolit Arbidol. Léčivou látkou je umifenovir. Podporuje imunitní systém v boji proti virům. Nelze použít u dětí do 3 let a s přecitlivělostí na složky ve složení.
 • Vzhledem k tomu, že každý antivirový lék má kontraindikace a vedlejší reakce, měl by lék předepsat pouze lékař.

  Symptomatické léky

  Z názvu je zřejmé, že léky pomáhají vyrovnat se s příznaky SARS. Taková nápravná opatření však žádným způsobem neovlivňují hlavní příčinu nemoci. Proto tyto léky nemohou nahradit antibakteriální léky. Symptomatické léky doplňují terapii. Co je lepší na nachlazení, bude probráno níže..

  Antipyretické léky

  Antipyretika by měla být užívána, pouze pokud teplota stoupne nad 38,2 stupňů. Někteří odborníci se domnívají, že je to individuální. Pokud se pacient cítí špatně při 37,7 stupních, neměli byste se trápit.

  Ve větší míře je hlavní složkou těchto fondů paracetamol. Kromě hlavního účinku se také vyznačuje mírným analgetickým účinkem. Obzvláště populární jsou také léky na bázi ibuprofenu..

  Zvažte, co si vzít při nachlazení s teplotou:

  1. Aspirin. Je to lék se širokou škálou účinků. Vyznačuje se antipyretickými, antiflogistickými, analgetickými a antiagregačními účinky. Lék by měli užívat opatrně ti, kteří mají problémy s prací trávicího traktu.
  2. Paracetamol. Pokud máte otázku, co pít nachlazení s teplotou 38, věnujte pozornost paracetamolu. Jedná se o nejúčinnější a nejdostupnější nástroj, který je součástí většiny kombinovaných léků. Je to lék volby pro snížení horečky u dětí. Tělo je dobře přijímáno a nezpůsobuje vedlejší reakce. Děti starší 12 let a dospělí užívají 500 mg paracetamolu jednou. Děti do 12 let mají předepsaného otce nebo svíčky.
  3. Analgin. Lék má výrazný chirurgický účinek. Snižuje tělesnou teplotu v krátkém časovém období. Je však nutné jej užívat pouze podle předepsaného dávkování, aby nedošlo k poškození těla..
  4. Ibuprofen. Souvisí s nesteroidními protizánětlivými léky. Tato látka je součástí mnoha známých léků, jako jsou Miga, Nurofen, Ibuklin. Působí negativně na střevní a žaludeční sliznici. Po aplikaci se mohou objevit nežádoucí reakce, jako je pálení žáhy, zvracení, nevolnost. Ale léky jsou nejbezpečnější antipyretické léky. V dětství jsou předepsány pouze suspenze..

  Vysoká teplota s nachlazením je ochranná reakce těla. Při vysokých teplotách virus umírá a množí se mnohem pomaleji. Ale co pít při nachlazení s teplotou, řekne pouze lékař.

  Protizánětlivé léky

  U pacientů s ARVI si pacienti často všimnou bolesti a bolesti v krku, zánětu. Je možné eliminovat nepohodlí pomocí antiflogistických léků. Mohou být vyráběny ve formě pastilek, tablet, zavlažovacích roztoků, oplachování. Jako součást finančních prostředků jsou pozorována anestetika, která tlumí bolest.

  Pokud uvažujeme, co si vzít z nachlazení, věnujte pozornost:

  1. Panadol. Produkt je založen na paracetamolu. Výrobek se vyrábí ve formě tablet, ve vodě rozpustných tablet, čípků a sirupu pro kojence. Po použití produktu se zdravotní stav zlepší, horečka pomine. Nepoužívejte lék v kombinaci s jinými léky obsahujícími paracetamol. Užívejte pouze podle pokynů lékaře.
  2. Efferalgan. Když se vás zeptáme, co je nejlepší na nachlazení, měl by upřednostnit Efferalgan. V závislosti na věku se prodává forma léku pro dospělé a děti. Vyznačuje se jasným antiflogistickým účinkem, díky kterému eliminuje příznaky ARVI.
  3. Nurofen. Léčivou látkou je ibuprofen. Pro děti je droga vyráběna ve formě sirupu s příchutí pomeranče a jahod. Riziko nežádoucích účinků je téměř minimální.
  4. Propyfenazon. Pokud vyvstane otázka, jaké léky pít na nachlazení, pak stojí za to zvolit prostředky s vysokou koncentrací propifenazonu ve složení. Vyznačují se výrazným antiflogistickým účinkem. Kromě toho lze očekávat analgetický účinek. Souvisí s nesteroidními protizánětlivými léky. Výrobky na bázi látek mají velmi malý počet kontraindikací, díky nimž jsou bezpečné. Účinnými léky jsou Kaffetin, Kofan. Všechny léky eliminují příznaky onemocnění a zmírňují stav.

  Vzhledem k přítomnosti kontraindikací vám pouze lékař řekne, co máte nachlazení. S přihlédnutím k stadiu onemocnění, věku pacienta, projeveným příznakům.

  Antihistaminika

  Tato skupina léků pomáhá vyrovnat se s otoky nosohltanu a zarudnutím očí. Produkty nejnovější generace nevyvolávají ospalost. Z antihistaminik, které můžete pít na nachlazení, věnujte pozornost Eriusovi. Lék se vyrábí ve formě tablet a sirupu.

  Je předepsán v případě rýmy, senné rýmy. Léčba velmi rychle bojuje proti příznakům, jako je otok nosní sliznice, otok a svědění v patře, slzení, suchý kašel. Dospělí a děti starší 12 let užívají 1 tabletu denně.

  Vasokonstrikční léky

  Vasokonstrikční kapky jsou předepsány k odstranění a usnadnění nazálního dýchání. Existují však negativní stránky těchto léků - velmi rychle se objeví závislost na drogách. Existuje riziko rýmy vyvolané léky. Takové léky by se neměly užívat déle než 10 dní..

  Léčba léky na nachlazení s kašlem, rýmou lze provádět:

  1. Pro nos. Účinný vazokonstriktor pro terapii ARVI. Používá se v pediatrii, ale ne pro děti do 6 let. Vyrábí se ve formě kapek a nosního spreje. Používejte třikrát denně, ale podle indikací lze použít častěji. Jedna injekce do nosní dírky se provádí najednou.
  2. Nazivin. Vasokonstrikční kapky určené k použití u dospělých a dětí. Lék přispívá ke zúžení kapilár, snižuje otok sliznice a nemá dráždivý účinek. Používejte 1-2 kapky do každé nosní dírky až třikrát denně. K dispozici také jako nosní sprej. Délka léčby není delší než 5 dní. Snadné použití a má širokou škálu aplikací.
  3. Naftyzin. Nejlevnější a nejúčinnější lék, který pomáhá při rýmě, ucpání nosu, otokech sliznic. Kapkejte 1 kapku do každé pasáže až 4krát denně. Délka léčby je 5 dní. Pokud dojde k závislosti a poklesu účinnosti, udělejte si na pár dní pauzu.

 • Galazolin. Silný lék, který působí docela mírně. Instilujte přísně třikrát denně, protože účinek je pozorován po dobu 6 hodin po použití. První účinek aplikace se projeví do 5 minut.
 • Nazol. Je to droga nové generace. Je předepsán pro různé formy nachlazení. Může být použit pro děti, dospívající a dospělé, ale vyrábí se v různých dávkách. Je indikován k akutní infekci horních cest dýchacích. Účinek začíná po 10 minutách. Účinek je pozorován do 12 hodin.
 • Vzhledem k tomu, že každý lék má své vlastní kontraindikace a vedlejší reakce, může lékař a dávku předepsat pouze lékař..

  Lék proti kašli

  Jaké jsou studené pilulky k pití, pokud je onemocnění doprovázeno kašlem? Při výběru léku je důležité zvážit, který kašel převažuje: suchý nebo mokrý. Pokud je kašel neproduktivní a suchý, pak budou zapotřebí léky, které potlačují reflex kašle. Pokud jsou však mokré, takové výrobky kategoricky nejsou vhodné. Pokud je reflex kašle potlačen, stav se zhorší a to povede ke stagnaci hlenu. Již hrozí pneumonií.

  Co můžete vzít na nachlazení doprovázené suchým kašlem? Častěji se ukazuje, že pilulky pomáhají eliminovat záchvaty bolestivého kašle. Antitusika se dělí na 2 typy:

  1. Centrální akce znamená. Pomáhají blokovat samotný proces kašlání. Léky mohou být narkotické, například Ethylmorfin, Kodein. Ale taková skupina je návyková. Existují také nenarkotické léky, jako je Glaucin, Oxeladin, Butamirate. Ovlivňuje centrum kašle bez ovlivnění dalších center mozku.
  2. Periferní léky. Mají uklidňující účinek na postiženou sliznici. Vyznačují se obklopujícím a změkčujícím účinkem.

  Co můžete pít nachlazení s mokrým kašlem? Tyto léky pomáhají dolním dýchacím cestám vyčistit hlen. Mezi fondy patří:

  1. Mukolytika. Jedná se o léky, které hubí hlen. Co pít z léků na nachlazení? Ambroxol, Trypsin, Bromhexin a další jsou účinné. Přechod hlenu na tekutější konzistenci umožňuje jeho rychlejší odchod. Bronchiální čištění je rychlejší a efektivnější.
  2. Léky, které podporují vylučování sputa. Složení fondů může být syntetické nebo přírodní látky. Co pít na chřipku a nachlazení? Jsou zobrazeny tymián, termopsis, marshmallow a kořeny lékořice. Semisyntetické extrakty zahrnují guajakovou gumu, guaifenesin. Tablety založené na posledních dvou látkách se používají, když je sputum již kapalné, ale je nutné urychlit jeho vypouštění.

  Které pilulky jsou účinnější při nachlazení? Lze použít novou generaci kombinovaných látek potlačujících kašel. Zaručují komplexní účinek při kašli a fungují v několika směrech najednou. Takové léky obnovují poškozené sliznice, tenký hlen a snižují akutní zánětlivý proces..

  Kombinované léky často zahrnují:

  • mukolytika, která vylučují viskozitu sputa;
  • expektorans na podporu vylučování sputa;
  • prostředky charakterizované antiflogistickými účinky;
  • léky s antispazmodickým účinkem.

  Existuje velké množství možností kombinace. Kombinace několika léků zaručuje nejen multifaktoriální komplexní účinek, ale také urychluje zotavení.

  SARS není tak jednoduché onemocnění, proto je důležité pamatovat na všechny možné komplikace. Existuje mnoho příznaků nachlazení: kašel, rýma, horečka, celková nevolnost. V tomto případě je vyžadován pouze integrovaný přístup k řešení problému..

  Chcete-li si vybrat, které pilulky pít na nachlazení a rýmu, musíte se poradit s lékařem. Terapeutický režim bude předepsán až po komplexním vyšetření pacienta..

  Rovnoměrný menstruační cyklus je důležitým znakem zdraví žen. Jakékoli porušení vede k selhání hormonálního systému a následně k porušení menstruačního cyklu.