Dieta po laparoskopii ovariálních cyst

Laparoskopie je jednou z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších metod léčby různých onemocnění, benigních i maligních novotvarů ženského reprodukčního systému, včetně cystických útvarů. Technikou laparoskopie je odstranění nádorové tvorby vaječníků bez přímého proniknutí do břišní dutiny. Pro operaci se používá speciální zdravotnický prostředek - laparoskop. Princip tohoto typu chirurgické léčby spočívá v tom, že na povrchu přední břišní stěny jsou vytvořeny tři malé vpichy, kterými chirurg zavede malou videokameru, a speciální chirurgické nástroje určené k odstranění gynekologické patologie.

Dodržování stravy po laparoskopii ovariální cysty v časném rehabilitačním období přispívá k rychlému zotavení těla a návratu k aktivnímu životnímu stylu. Lékaři nemocnice Yusupov se již několik let zabývají problémy ženského reprodukčního systému. Za poslední desetiletí byly na onkologických klinikách provedeny stovky úspěšných laparoskopických operací. Klinika je vybavena moderním chirurgickým a diagnostickým vybavením, díky kterému je možné provádět chirurgické zákroky na nádorech do průměru 2 cm. Výhody laparoskopické chirurgie jsou:

 • Nízké trauma, kterého je dosaženo kvůli nedostatku přímého proniknutí do břišní dutiny;
 • Vysoký stupeň účinnosti léčby;
 • Minimální riziko vzniku zánětlivých, infekčních nebo adhezí v břišní dutině po operaci;
 • Divergence švů během takové operace je nemožná;
 • Po laparoskopii nejsou žádné jizvy a jizvy;
 • Velmi krátké rehabilitační období: pokud během normální operace doba zotavení trvá několik měsíců, pak po laparoskopické operaci stačí 2-3 dny.

Rehabilitační období po laparoskopii ovariální cysty

Období po laparoskopii ovariální cysty je přibližně jeden měsíc, po kterém se žena může plně vrátit do svého normálního života. Předpokládá se, že klíčem k úspěšné rehabilitaci je přísné dodržování všech rad a doporučení ošetřujícího lékaře. Zlatým pravidlem pro úspěšné zotavení ženského těla po laparoskopii je:

 • Omezení fyzické aktivity;
 • Dočasné odmítnutí sportovat;
 • Dočasné omezení sexuální aktivity;
 • Dočasné odmítnutí nosit těsné syntetické spodní prádlo;
 • Odmítnutí navštívit saunu, lázeňský dům, veřejný bazén, solárium;
 • Odmítnutí brát horké koupele;
 • Neopalujte se na přímém slunci.

Dieta s ovariální cystou: základní ustanovení

Přes všechna výše uvedená ustanovení je hlavní podmínkou rychlého zotavení a návratu do normálního života dodržování určité stravy, kterou pro každého pacienta individuálně vyvíjí ošetřující lékař. Hlavním cílem stravy s ovariálními cystami je zlepšit funkci střev a normalizovat stolici. Anatomickým rysem struktury ženského těla je těsné umístění vaječníku ke střevu. Výsledkem je, že výskyt různých druhů střevních poruch může významně a přímo ovlivnit normální fungování vaječníků po laparoskopii. Správná výživa s ovariální cystou má pomoci ženskému reprodukčnímu systému zotavit se co nejrychleji a začít normálně fungovat. Za tímto účelem by žena měla ze stravy vyloučit těžká jídla, která mohou způsobit zvýšení tvorby plynů ve střevech a zvýšenou peristaltiku..

Základní pravidla výživy po laparoskopické ovariální cystě

První den po laparoskopické operaci cysty na vaječnících doporučují specialisté z Yusupovské nemocnice, abyste zcela odmítli přijímat jakékoli jídlo, které vám umožní vyložit střeva a podle toho blahodárně působit na vaječník. V pooperačním období je povoleno pít pouze vyčištěnou vodu. Za žádných okolností nenahrazujte obyčejnou vodu perlivou minerální vodou..

Den po operaci můžete do stravy zahrnout lehký kuřecí vývar. Od třetího pooperačního dne mohou být do jídelního lístku zahrnuty nízkotučné jogurty, bramborová kaše, vařené a drcené nebo sekané maso, nízkotučné dušené ryby.

Co můžete jíst po laparoskopii ovariální cysty? V období zotavení po laparoskopické operaci doporučují gynekologové jíst následující jídla:

 • Nízkotučný vývar, želé, cereální polévky;
 • Kaše z obilovin, kaše polévky by měly být v pooperačním období součástí jídelního lístku ženy;
 • Postupně můžete do své stravy zavádět fermentované mléčné výrobky, ale s maximální opatrností. Fermentované mléčné výrobky přispívají ke zvýšené produkci plynu ve střevech a ke zvýšené peristaltice;
 • Je povoleno pít čerstvě vymačkané džusy;
 • Povoleno jíst zeleninu, dušenou nebo pečenou v troubě;
 • Můžete jíst parní kotlety, jíst nízkotučné dušené maso.

Chcete-li normalizovat fungování orgánů gastrointestinálního traktu, měli byste jíst potraviny bohaté na vlákninu. Vláknina je komplexní sacharid (vláknina). Jakmile je vláknina v těle, je nasycena vlhkostí, bobtná a při průchodu střevem bere toxiny a nestrávenou stravu. Je také schopen stimulovat metabolické procesy v těle ženy, což má příznivý vliv na hladinu cholesterolu a inzulínu v krvi..

Dieta po laparoskopii ovariálních cyst: co vyloučit z jídelníčku

Po dobu zotavení těla po laparoskopii cysty na vaječnících je ženám přísně zakázáno pít alkoholické nápoje, kávu a různé nápoje sycené oxidem uhličitým. Místo toho byste měli používat kompoty, ovocné nápoje, bylinné čaje, vlastní šťávu.

Mezi další zakázané potraviny během diety po laparoskopii ovariální cysty patří:

 • Tučné jídlo;
 • Různé konzervy, marinády, nakládaná zelenina, uzeniny;
 • Horké koření, bylinky, omáčky a kečupy, hořčice, koření;
 • Syrové ovoce;
 • Slepičí vejce;
 • Sladká jídla a pečivo: čokoláda, koláče, pečivo, pečivo. Malé množství chleba je povoleno konzumovat od třetího dne po operaci.

Po laparoskopii je vhodné jíst často a v malých dávkách, tj. Dodržovat vyváženou stravu. Doporučená frekvence jídla je 6-8krát denně..

Nemocnice Yusupov je evropské centrum poskytující vysoce kvalitní terapeutickou a chirurgickou péči. Klinika provádí operace ve všech oblastech moderní chirurgické gynekologie. Všichni pacienti, kteří upřednostňují Yusupovskou kliniku, dostávají účinnou komplexní léčbu, konzultaci s mnoha předními specialisty centra v různých oblastech medicíny a hlavně vysoce kvalifikovanou pomoc. Chcete-li si domluvit schůzku, zavolejte.

Výživa po laparoskopii

Laparoskopie je operace, jejímž účelem je diagnostikovat onemocnění nebo jej chirurgicky léčit. Hlavním rozlišovacím znakem laparoskopické metody je minimální poškození vnějších tkání. Manipulace s orgány se provádějí malými řezy a kontrola se provádí pomocí laparoskopu vybaveného miniaturní videokamerou.

Operující chirurg podrobně vyhodnocuje obraz vnitřních orgánů reprodukovaný na monitoru. Přes minimální invazivitu metody patří k chirurgickým zákrokům. Proto musí být přísně dodržována předběžná příprava, režim a pravidla výživy po laparoskopii. Vlastnosti pooperační stravy závisí na oblasti těla, kde byla provedena laparoskopie.

O intervenci

Progresivní chirurgická technika se používá pro výzkum a operace orgánů břišní dutiny, vnitřních pohlavních orgánů žen (v gynekologii), v oblasti hrudní chirurgie (diagnostika a operace orgánů hrudníku). Nejčastěji používanými typy laparoskopické intervence jsou:

 • excize žlučníku (cholecystektomie);
 • odstranění slepého střeva (slepého střeva);
 • resekce žaludku nebo jeho (gastrektomie);
 • laparoskopické operace na močovodu a močovém měchýři;
 • fragmentární excize pankreatu, duodena (operace Whipple nebo pankreatoduodenální resekce)
 • resekce fragmentu tenkého a tlustého střeva;
 • plicní laparoskopie.

V gynekologii se provádějí podobné operace k odstranění ovariálních cyst s patologií vejcovodů a dělohy. Po důkladném vyšetření jsou prováděny všechny typy operací, včetně: laboratorních krevních testů (klinických a biochemických), hardwarové diagnostiky (ultrazvuk, magnetická rezonance a počítačová tomografie, rentgenové vyšetření).

Některá pravidla jsou poskytována v období po operaci, většina z nich se týká stravy a fyzické aktivity. Dodržování podmínek napomáhá rychlému obnovení funkcí těla po operaci.

Potřeba dietní stravy v pooperačním období

Správná výživa v první řadě předpokládá optimální rovnováhu živin (tuky, sacharidy, bílkoviny). To zase zajišťuje normální fungování orgánů gastrointestinálního traktu. Pacient nemá dyspeptické příznaky (obtížné a bolestivé trávení), plynatost. Žádné problémy s pohybem střev (průjem, zácpa).

Pooperační strava se skládá z takzvaných zdravých potravin. Jeho použití pomáhá posilovat imunitní síly oslabeného těla. Stehy, i když malé, se utahují rychleji a riziko vedlejších pooperačních komplikací je extrémně omezené. Kromě toho tyto produkty urychlují vylučování toxických látek nahromaděných pod vlivem anestézie, což usnadňuje práci jater..

Dieta podporuje regeneraci hormonálních a reprodukčních systémů těla. Zejména v případech, kdy byla v oboru gynekologie provedena laparoskopická operace. Pokud máte potíže se sestavením nabídky sami, měli byste vyhledat pomoc od odborníka na výživu..

Obecné podmínky pro správnou výživu

Dieta po laparoskopické operaci bere v úvahu chemické složení a fyzikální vlastnosti potravin, stejně jako kulinářský způsob zpracování pokrmů a časový interval mezi jídly..

Hlavní body zdravé pooperační výživy:

 • primární jídlo po laparoskopickém zákroku musí být dohodnuto s lékařem. Pokud není přítomna nevolnost z anestézie, je kuřecí vývar povolen po šesti hodinách (mastná kůže je z drůbeže odstraněna před vařením);
 • jídlo by mělo být teplé, ale nikdy horké. Agresivní účinky vysokých teplot na trávicí systém nejsou povoleny;
 • interval mezi jídly je stanoven na dvě a půl hodiny. Objem porce není větší než 300 gramů, je nepřijatelné být chamtivý v jídle;
 • upřednostňují se výrobky obohacené o minerály a vitamíny, aniž by došlo k narušení rovnováhy živin;
 • bylinné odvarky jsou vítány;
 • kulinářské zpracování produktů smažením je vyloučeno. Můžete jíst pouze pokrmy připravené dušením, vařením, pečením bez oleje (jiného tuku);
 • v prvních pooperačních dnech by nejlepší možností bylo mlít jídlo mixérem do stavu pyré. V této formě bude jídlo snáze stravitelné;
 • strava by se neměla měnit v nuceném režimu. Produkty se zavádějí ve fázích, od lehkých po obtížněji stravitelné;
 • ve fázi zavádění čerstvého ovoce a zeleniny nejezte tvrdé kůže.

Dieta by neměla být vysazována po propuštění z nemocnice. Po celý měsíc zůstává riziko komplikací v důsledku přejídání nebo používání zakázaných potravin. Na jakýkoli alkohol je v pooperačním období uvaleno úplné tabu.

Potraviny, které mají být vyloučeny ze stravy

Průměrná doba trvání stravy po laparoskopii je čtyři týdny. Pak se můžete orientovat podle své vlastní pohody. Co nemůžete jíst:

 • živočišné tuky: máslo, sádlo a čerstvá sádlo;
 • horké nebo studené uzené ryby a maso;
 • mastné omáčky a kečupy na bázi majonézy;
 • konzervované potraviny (ryby, maso, zelenina);
 • solené a nakládané houby a zelenina;
 • Celozrnné pečivo, včetně chleba
 • vdolky, sladké dezerty;
 • hrášek, cizrna, fazole, čočka;
 • syrová zelenina;
 • silné ovoce (hrušky, jablka) a citrusové plody;
 • nápoje s plynem, kvas obsahující kvasinky;
 • ořechy;
 • Fast Food;
 • koření, koření.

Klobásy, tučný tvaroh a mléko, sušené ovoce podléhají omezením. Selhání ve stravě může mít za následek pooperační komplikace. U pacientů, kteří jedli zakázané potraviny, došlo k dehiscenci stehů v důsledku zablokovaného pohybu střev.

Doporučené jídlo

Při úpravě stravy se zaměřujeme především na lehká jídla bohatá na vitamíny a minerály. Co můžete jíst po laparoskopii: kaše ve vodě nebo nízkotučné mléko tekuté konzistence, pára, vařená nebo dušená zelenina: mrkev, cuketa, řepa, tekutá bramborová kaše, vývary a lehké zeleninové polévky, libové ryby (pollock, treska, štikozubec), které se vaří parním způsobem.

V seznamu pokračuje vařené krůtí nebo kuřecí maso (parní kotlety z drůbežího masa), dušená hovězí játra, měkký tvaroh, jogurt, fermentované pečené mléko, kefír (obsah tuku ve fermentovaných mléčných výrobcích je 2,5%), ovoce a ovesné želé. Doporučují se také jakékoli mořské plody, loupané ovoce, bobule, omeleta vařená v mikrovlnné troubě, domácí kompoty, zředěné čerstvé džusy.

Další doporučení

Výživa po odstranění apendicitidy a operacích na žlučníku vyžaduje zvláštní pozornost, protože tyto orgány přímo souvisejí s trávicí soustavou. Denní strava po laparoskopii:

 • první den. Po ukončení anestézie je v malých dávkách povolena pouze stolní voda bez plynu. Při absenci dávivého reflexu a pocitu nevolnosti můžete po 6 hodinách vypít slabý kuřecí vývar;
 • druhý den. Optimální je začít s jídlem s nízkotučným jogurtem (můžete ho vypít). Do vývaru můžete přidat nudle nebo nudle;
 • další 2-3 dny zahrnuje zavedení tekuté bramborové kaše bez oleje, vařené ryby, nasekané vařené kuřecí maso ve vývaru, kaše ve vodě, měkký tvaroh, ovocné pyré;
 • po dobu 4-5 dnů by měla být strava obohacena o zeleninu, dušenou nebo dušenou. Některé marshmallows povoleno, pečená jablka.

Na konci týdne může operovaný pacient přejít na výživnou stravu s produkty z doporučeného seznamu přijatelných. Pro normalizaci procesu vyprazdňování střev se pro každodenní použití doporučuje vařená řepa se švestkami nasekanými v mixéru. Tento salát by měl být dochucen přírodním jogurtem..

Příklad jemného menu ve druhém pooperačním týdnu

Snídaně: ovesné vločky nebo mléko na bázi vody, 1,5% tuku.

Oběd: ovocné pyré.

Oběd: kuřecí nudlová polévka s kuřecím masem, dušenou zeleninou, ovocným nápojem nebo džusem.

Odpolední svačina: odvar z léčivých bylin, libové sušenky (sušenky).

Večeře: dušená ryba, šťouchané brambory (používá se nízkotučné mléko, nepřidává se máslo), slabý zelený čaj.

V noci - 200-250 ml kefíru 1% tuku. Kefír musí být čerstvý (denně). Během příštích dvou týdnů budou postupně představeny všechny produkty ze schváleného seznamu. Asi po měsíci a půl se pacient vrátí k předoperační dietě.

Během rehabilitačního období by měly být omezeny sportovní a jiné fyzické aktivity a během prvních dvou týdnů vyloučeny. Je nepřijatelné zvedat závaží. Úplný nedostatek fyzické aktivity může současně vést k tvorbě adhezí. Operovanému pacientovi se doporučuje každodenní terapeutická chůze. Rychlost a vzdálenost se určují individuálně podle zdravotního stavu.

Laparoskopická operace málokdy vede ke komplikacím. Rehabilitační proces trvá kratší časový interval než po konvenční stripové operaci. To je jedna z výhod této chirurgické metody. Mezi další výsady patří:

 • snížení možného poškození orgánů sousedících s chirurgickým zákrokem. Nejsou zapojeni do procesu:
 • snížení rizika infekce. Pro infekce je obtížnější dostat se do těla malými řezy;
 • zanedbatelná pravděpodobnost adhezí;
 • estetický vzhled těla.

Správná výživa pomůže urychlit zotavení těla. Hlavní věcí není ignorovat doporučení ošetřujícího lékaře..

Vlastnosti a pravidla stravy po laparoskopii cysty na vaječnících a ukázkové menu

Benigní novotvary na vaječnících (cysta) jsou patologie diagnostikované u žen v reprodukčním věku. K jejich odstranění využívá moderní medicína minimálně invazivní intervence, které jsou méně traumatické než klasické chirurgické operace. Radikální opatření však k obnovení reprodukčních funkcí nestačí. Dieta po laparoskopii ovariální cysty hraje důležitou roli při udržování zdraví. S jeho pomocí lze zabránit komplikacím a zlepšit práci reprodukčního systému a trávicích orgánů..

Proč je po laparoskopii nutná strava

Laparoskopická operace vyžaduje speciální přípravu: dieta by měla být zaměřena na zlepšení funkce střev a prevenci vstupu do těla látek, které mohou urychlit progresi ovariální cysty. Proto se bez výjimky všem pacientkám doporučuje dodržovat přísnou dietu před laparoskopií ovariální cysty. Znamená to odmítnutí následujících produktů:

 • klobásy, tučné maso;
 • trans-tuky (margarín a pomazánky);
 • výrobky s kakaem, kofeinem (čaj, káva, čokoláda, kola);
 • konzervy a polotovary, rychlé občerstvení;
 • alkohol, pálivé koření.

Všechny tyto produkty inhibují funkci jater, vyvolávají zvýšenou intoxikaci těla a další komplikace, zpomalují regeneraci a mohou vyvolat růst cyst.

Kromě toho se během rehabilitace a přímé přípravy na laparoskopii doporučuje vyloučit produkty, které způsobují fermentaci a tvorbu plynů. Den před zákrokem je jídlo zcela vyloučeno, aby se střeva úplně zbavila obsahu. Téměř dva dny bude gastrointestinální trakt úplně prázdný, peristaltika se zpomalí. Proto je důležité věnovat pozornost a zotavení po laparoskopii ovariální cysty..

První den po zákroku byste měli odmítnout jídlo, dávat přednost tekutým pokrmům. Ve dnech 2-3 přijde období, kdy po operaci můžete zkusit trochu tekuté kaše, zeleninové pyré, vývar s krekry a pít sladký čaj. Dále, pokud začne fungovat žaludek a střeva, rehabilitační období po laparoskopii ovariální cysty se provádí pomocí šetřící stravy. Budete to muset dodržovat alespoň měsíc..

Důležité! Hlavním cílem stravy po odstranění ovariální cysty je eliminovat zácpu a nadýmání..

Jak jíst hned po laparoskopii: co můžete a nemůžete jíst

Doporučení pro rehabilitaci po laparoskopii ovariální cysty obsahují pokyny, jak zabránit napnutí břišní stěny. Jediným způsobem, jak se vzdát vážné fyzické aktivity, mít dobrou náladu a bez stresu, je držet dietu.

Žena v tomto období musí jíst potraviny bohaté na vitamíny, stopové prvky a minerály a také vlákninu. Nejprve je to zelenina a ovoce, vejce, bílé maso a ryby, ořechy, rostlinné oleje a byliny. Po operaci můžete jíst pouze vařené a dušené jídlo a až v závěrečné fázi zotavení se můžete hýčkat pokrmy pečenými v troubě.

Potraviny a jídla, která se po laparoskopii doporučují zlikvidovat, zahrnují:

 • kvasnicový chléb, zvláště pokud je černý;
 • sycené nápoje, silný černý čaj a káva;
 • alkohol;
 • všechny druhy konzervovaných potravin;
 • cukrovinky;
 • tučné omáčky;
 • všechny druhy koření.

Časové období, jak dlouho bude trvat období obnovy, bude záviset na tom, jak přesně jsou dodržována uvedená pravidla..

Strava

V prvním týdnu po laparoskopii nemůže tělo absorbovat jídlo v takovém objemu, v jakém bylo přijato před laparoskopií, takže by neměly být žádné potíže s dietou. Zpravidla se dietní jídlo po operaci později stává zvykem a umožňuje vám udržet váhu v normálních mezích..

Dobré vědět! Jelikož zdravé jídlo je lehčí a rychleji se vstřebává do těla, můžete mít neustále pocit hladu. Existuje jen jeden způsob, jak to vyřešit: jíst často (až 6-8krát denně) a v malých porcích.

V počátcích můžete po laparoskopii jíst čisté a tekuté pokrmy, abyste odstranili ovariální cysty. Jídlo se postupně vaří silněji a zároveň se zvyšuje množství spotřebované tekutiny za den. Šťávy, kompoty, zelený čaj a čistou vodu byste měli vypít nejméně 8 sklenic denně. To zabrání tvorbě tvrdých výkalů a zabrání potřebě silného namáhání během stolice, což je pro oblast laparoskopie nepřijatelné.

Požadovaná strava

Pro normální fungování těla po laparoskopii, obnově reprodukčního systému a regeneraci tkání potřebuje žena kompletní stravu obsahující následující typy produktů:

 1. Čerstvá a vařená zelenina. Jsou zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů. Nejužitečnější v pooperačním období jsou brokolice, brambory, lilek a cuketa, mrkev, veškerá žlutá zelenina, česnek a rajčata.
 2. Čerstvá paleta zelených. Hlavním zdrojem vitamínů - hlávkový salát, mořské řasy, zelená cibule a česnekové šípy, kopr, šalvěj, rukola a další.
 3. Různé druhy ovoce a zeleniny, čerstvé i vařené, jsou hlavním zdrojem vitamínů a antioxidantů. V počátcích byste se měli opřít o banány a jiné škrobnaté plody a do nabídky pak můžete zařadit jablka, hrušky a všechny druhy citrusových plodů. Můžete z nich připravit želé, kompot nebo vytlačit šťávu..
 4. Cereálie jsou zdrojem vlákniny a stopových prvků. Doporučuje se rýže, krupice, pohanka, proso, ječmen a kukuřičné krupice. Používají se k přípravě první tekuté kaše a potom drobivé kaše na přílohu. Jsou také vhodné pro přípravu mléčné kaše..
 5. Mléčné výrobky jsou zdrojem minerálů, bílkovin a živých bakterií. Pro použití v pooperačním období se doporučuje acidophilus, pyré z tvarohu, nesolený sýr, zakysaná smetana a odstředěné mléko.
 6. Masné výrobky jsou zdrojem bílkovin, důležitých vitamínů a minerálů. Po operaci byste měli upřednostňovat telecí, kuřecí nebo krůtí prsa, bílé nebo červené ryby, králičí filé. V prvních dnech se z nich mleté ​​maso připravuje na parní kotlety a masové kuličky. Později je můžete dusit nebo vařit na kousky..
 7. Moučné výrobky - tenké těstoviny, domácí nudle, bílý toustový chléb, sušenky a krutony, obilný a otrubový chléb.

Je nutné konzumovat potraviny alespoň z 5 skupin denně, čímž se zabrání jejich nedostatku. Je důležité si uvědomit, že potřeba dodržovat pravidla pro sestavení stravy po laparoskopii je dána standardní potřebou základních látek a vláken, vitamínů a stopových prvků. Kalorie se nemusí počítat..

Vitamíny

Ve fázi zotavení po odstranění ovariální cysty musí ženy zvýšit příjem takzvaných reprodukčních vitamínů do těla:

 • A (retinol) se nachází ve špenátu, mrkvi, játrech, sýrech a vejcích;
 • E (tokoferol) se nachází v rostlinných olejích, ořechech, slunečnicových a dýňových semínkách a v některých zeleních;
 • B9 (kyselina listová) se nachází v arašídech, houbách, zelenině, játrech a vlašských ořechech;
 • B6 (pyridoxin) se nachází v ořechech, rybách, bílém masu, játrech a granátovém jablku;
 • B12 (kyanokobalamin) se nachází ve zakysané smetaně a sýrech, vejcích, játrech, masu a rybách.

Vzhledem k tomu, že se v živočišných produktech nachází velké množství vitamínů, může jejich opuštění po laparoskopii ve prospěch zeleniny a ovoce vést k neočekávaným a ne vždy příjemným následkům..

Každodenní rehabilitační menu po laparoskopii

Při přípravě stravy po laparoskopii ovariální cysty je třeba mít na paměti, že třetina jídelního lístku by měla být živočišnými produkty a dvě třetiny by měla být zelenina, byliny a ovoce, obiloviny, semena a ořechy. Zde je přibližný týdenní plán, na který se můžete spolehnout při sestavování individuálního stravovacího plánu.

Dvě snídaně a oběd.

Strava / den v týdnuSnídaněObědVečeře
pondělíRýžová kaše s mlékem se sušenými meruňkami, kávový nápojJakékoli ovoceZeleninová polévka v bujónu, salát z čerstvé zeleniny, vařené ryby, čaj
úterý2 vejce, teplé mléko, sušenkyNápoj z fermentovaného mléka a 2 lžíce ořechůHrachová polévka s krutony, bramborovou kaší a parním kotletem, kávový nápoj
středaTvaroh, šťouchaný se zakysanou smetanou a rozinkami, kompotOvocný salátKuřecí nudlová polévka, pohanková kaše s játry, čaj
ČtvrtekPohanková kaše ve vodě s olejem, zelený čajOřechový koktejl (4 lžíce)Polévka s fazolemi a bílým masem, bramborový salát, kompot
pátekDýňový zeleninový salát, cereální bochník, kávový nápojTvaroh se zakysanou smetanou a ovocemPolévka se zeleninou a vařenými masovými kuličkami, salát z čerstvé zeleniny, kávový nápoj
sobotaKastrol s tvarohem s marmeládou, teplé mlékoOvocná směsFazolová polévka, grilovaná zelenina a ryby, čaj
NeděleOvesná kaše na mléce s plody, zelený čaj, sušenkyOřechy nebo ovoceZelná zelná polévka v masovém vývaru, ječmenná kaše s parním kotletem, kompot
Strava / den v týdnuOdpolední svačinaVečeře
pondělíJogurtZeleninové kotlety se zakysanou smetanovou omáčkou, čaj
úterýZelený a zeleninový salátRybí řízek se zeleninovým salátem, džusem nebo kompotem
středaVařené vejceProso kaše s mlékem, džus s dužinou
ČtvrtekOvocný salátVařená prsa se zeleninovým salátem, čaj
pátekVařené vejceDušená ryba, zeleninové pyré, kompot
sobotaJogurtOmeleta s rýží, sušenky, čekankový nápoj
NeděleŠťáva s dužinou, sušenkyZeleninový salát s vařenými játry, čaj

Pokud dodržíte toto menu, zotavení po odstranění vaječníku laparoskopií bude probíhat rychleji. Neměli byste to však úplně opakovat: je důležité vzít v úvahu individuální preference ženy a reakci jejího těla na určité potraviny..

Rehabilitační období po laparoskopii ovariální cysty

Pooperační období s laparoskopií ovariální cysty jako celku netrvá déle než tři měsíce. Během této doby je ženské tělo plně obnoveno, poškozené tkáně se uzdraví. Rehabilitační období lze změnit - to je ovlivněno individuálními charakteristikami pacienta, typem a velikostí odstraněné cysty.

Indikace pro operaci

Laparoskopie se provádí, když není možné eliminovat patologii léky. Indikace pro zásah:

 • velká velikost vzdělání;
 • silný projev příznaků;
 • prasknutí cysty nebo vaječníku;
 • riziko vzniku maligního procesu;
 • pravděpodobnost prasknutí vzdělání nebo zkroucení nohou.

V některých případech je před operací pacientům předepsán léčebný postup. V případě jasných indikací pro laparoskopii se intervence provádí okamžitě.

Nejčastěji je nutný chirurgický zákrok v přítomnosti epiteliálních ovariálních cyst. Tyto typy formací mají schopnost degenerovat do rakovinných nádorů a nejsou eliminovány léky. Funkční cysty způsobené menstruačními nepravidelnostmi jsou zřídka chirurgicky odstraněny. Obvykle odcházejí samy nebo pod vlivem hormonů a jiných drog..

Pooperační rehabilitační období

V procesu zotavování z laparoskopie ovariální cysty žena prochází několika obdobími. Za nejkratší se považuje časná rehabilitace, jejíž délka není delší než 7 dní. K dalšímu zotavení dochází doma.

První den po operaci

První den po ovariální laparoskopii musí být pacientka v nemocnici. V tuto chvíli se zotavuje z anestézie. Lékař sleduje její stav, pokud je to nutné, změní léčebný režim nebo provede další manipulace. To předchází mnoha komplikacím - děložnímu krvácení, hnisání stehů, zhoršení zdraví.

Nejtěžší je výtok z anestézie. V této době žena pociťuje nevolnost, slabost, zimnici, které samy odezní hned první den.

Musíte vstát z postele 3-5 hodin po probuzení. To je často problematické kvůli intenzivní bolesti. Tyto příznaky jsou normální a jsou výsledkem poškození tkáně během operace. Rychlé zotavení motorického režimu zlepší fyzickou a emoční pohodu pacienta. V pooperačním období, během laparoskopie k odstranění ovariální cysty, se aktivita obnovuje postupně - první den stačí vstát z postele a jít na toaletu.

Strava

Po operaci se obvyklá strava ženy změní. První den je povoleno používat pouze minerální vodu, někdy lehké vývary. Následujícího dne můžete jíst slizké polévky, vařenou zeleninu, parní kotlety, želé a ovocné nápoje. Taková strava po laparoskopii ovariální cysty zajišťuje normální fungování střev a žaludku, oslabená po zákroku a užívaných lécích.

Poté se jídlo stává rozmanitějším. V prvních několika týdnech po operaci tvoří základ stravy následující jídla a výrobky:

 • pečená jablka;
 • lněná semínka;
 • obiloviny - rýže, pohanka, ovesné vločky, ječmen;
 • kysané zelí;
 • polévky ze zeleniny nebo s přídavkem libového masa;
 • tvrdý sýr;
 • dušené omelety;
 • vařené libové maso a ryby;
 • černý chléb;
 • ovocné džusy a ovocné nápoje;
 • bylinné infuze;
 • zelený čaj;
 • rajčata;
 • suché sušenky, krekry;
 • zeleninové saláty s rostlinným olejem;
 • nízkotučný kefír.
 • Černý čaj;
 • káva;
 • alkohol;
 • cukr;
 • majonéza;
 • čerstvý pšeničný chléb;
 • pikantní, smažené, uzené, slané;
 • koření;
 • čerstvé zelí, cibule, ředkvičky;
 • těstoviny;
 • hrozny, hrušky;
 • fazole a hrášek;
 • mléko, smetana;
 • pekařské výrobky;
 • sladké - sladkosti, čokoláda;
 • ořechy.

Průjem, zácpa a nadýmání mohou zvýšit bolest při hojení stehů.

Obecná pravidla výživy po laparoskopii ovariální cysty:

 • jíst 5-6krát denně v malých porcích;
 • pití vody nejméně jeden a půl litru denně;
 • použití jakýchkoli tekutin před jídlem nebo hodinu po něm;
 • večeře - nejpozději 2-3 hodiny před spaním;
 • odmítnutí používat schválené potraviny, které způsobují nepříjemné příznaky.

Při normálním fungování trávicího systému jsou dietní omezení odstraněna rychleji. Co může pacient jíst bez gastrointestinálních poruch po laparoskopii vaječníků, rozhodne lékař. Přítomnost problémů prodlužuje období dodržování stravy až na 2–3 měsíce. Jako preventivní opatření nebo ke zmírnění příznaků lékař předepisuje léky, které zlepšují fungování trávicího traktu, eliminují pálení žáhy, nadýmání a nevolnost. Při přísném dodržování stravovacích pravidel se takové příznaky vyskytují zřídka a nevyžadují léky..

Přidělení

Ihned po operaci k odstranění ovariální cysty se pacientka obává vaginálního výtoku. Skládají se z krevních nečistot, sraženin, hlenu. Celková doba jejich přítomnosti není delší než dva týdny. V tomto případě je největší množství krve zaznamenáno v prvním týdnu, poté jeho koncentrace klesá. Výtok po laparoskopii ovariální cysty zhnědnou 5-7 dní po operaci, pak jsou stále průhlednější.

Hojné děložní krvácení v jakémkoli období rehabilitace se nepovažuje za normu a vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.

Patologický výtok má nepříjemný zápach, získává nažloutlý, nahnědlý nebo nazelenalý odstín, může mít nečistoty z bílé tvarohové látky. To naznačuje průběh infekce genitálního traktu nebo zánětlivý proces. Pokud se objeví, je naléhavě nutné navštívit lékaře.

Nepříjemné pocity v žaludku

Dodržování stravovacích pravidel je nezbytné, aby se zabránilo selhání trávicího procesu. Příznaky vyžadující lékařskou pomoc:

 • zácpa;
 • průjem;
 • nevolnost;
 • nadýmání;
 • pálení žáhy.

Aby se zabránilo vzniku nepříjemných příznaků, doporučuje se pacientovi před operací podstoupit vyšetření břišních orgánů - kolonoskopii, FGS, ultrazvuk.

K odstranění těchto známek je nutné normalizovat jídlo. V případě nepříjemných pocitů na pozadí přísného dodržování doporučení lékaře musíte ve stravě zvýšit množství následujících nápojů:

 • bylinkový čaj - heřmánek je nejlepší;
 • neperlivá minerální voda;
 • koprový vývar;
 • nápoje s přídavkem skořice, kardamonu, zázvoru;
 • kefír.

Tyto prostředky urychlí proces trávení, normalizují trávicí trakt. K dosažení nejlepšího účinku by měl být kefír na zácpu konzumován v noci, 2 hodiny před spaním. Bylinné čaje a jiné podobné nápoje se užívají před jídlem nebo přímo během pití čaje.

Při dlouhodobé zácpě a plynatosti se doporučuje zařídit si 1 půstní den v týdnu k očištění střev. V tuto dobu musíte celý den konzumovat pouze minerální vodu, kefír, bylinné čaje, ovoce nebo cereálie..

Pooperační bolest

Prvních 5-7 dní po laparoskopii ovariální cysty u pacientů bolí dolní část břicha. Tento stav je považován za přirozený a po uzdravení stehů zmizí sám. Léčba bolesti je povolena ke zmírnění příznaku..

V případě silné bolesti po laparoskopii ovariální cysty se pacientovi doporučuje zůstat v posteli, odpočívat více a nedělat náhlé pohyby. S bolestmi svalů těla a zad musíte chodit na čerstvý vzduch. Pokud se bolestivý syndrom zvýší, měla by být aktivita zastavena.

Když jsou stehy odstraněny

Stehy jsou odstraněny jeden a půl týdne po ovariální laparoskopii. Během tohoto období jsou tkáně téměř úplně obnoveny a nepotřebují další podporu. Před odstraněním stehů je nutné provést denní postupy jejich zpracování. Pacientka sama nebo s pomocí zdravotnického personálu musí nahradit sterilní obvazy a vyčistit rány antiseptickými roztoky.

Po odstranění stehů se jizvy hojí velmi rychle. Metoda laparoskopie zahrnuje použití pouze malých vpichů tkáně během zásahu. Proto jsou stopy předchozí operace téměř neviditelné a někdy se uzdraví beze stopy.

Drenáž instalovaná den po laparoskopii ovariální cysty urychluje hojení stehů a zabraňuje jejich hnisání.

Délka pobytu v nemocnici

Po laparoskopii ovariální cysty není nutné dlouho zůstat v nemocnici. Pacientka je obvykle propuštěna na 3–5 dní, podle toho, jak se cítí. Při pooperačních komplikacích se doporučuje delší pobyt v nemocnici.

Nemocniční služby po laparoskopii lze odmítnout, což odborníci nedoporučují, protože žena bude sama odpovědná za své zdraví.

Nemocný volno

Na operaci a počáteční období rehabilitace se vydává osvědčení o pracovní neschopnosti. Nemocenské volno po laparoskopii ovariální cysty trvá 1,5 - 3 týdny. Pokud se necítíte dobře, jste velmi slabí a máte komplikace, může to trvat déle.

Rehabilitace po propuštění z nemocnice

Pro rychlou rehabilitaci po laparoskopii ovariální cysty musí pacient dodržovat všechna doporučení pooperačního období a doma. Její pohoda závisí na jejím životním stylu a přesnosti dodržování pravidel stanovených lékařem..

Domácí restaurování

Po celou dobu pracovní neschopnosti žena nenavštěvuje ošetřujícího lékaře. Jeho konzultace je nutná, pouze pokud máte jakékoli dotazy týkající se současné léčby nebo pokud se stav zhorší. Proto musí dodržovat dříve předepsaná pravidla:

 • denní zpracování švů;
 • vyhýbání se aktivní fyzické aktivitě;
 • odmítnutí sexu a sportu po dobu 1-1,5 měsíce;
 • pravidelné vyšetření pomocí ultrazvuku k získání výsledků o stavu vaječníku, ze kterého byla cysta odstraněna;
 • ukončení činnosti se zvýšenou bolestí;
 • zákaz zvedání závaží;
 • odmítnutí léčit jizvy a jizvy po laparoskopii ovariální cysty lidovými a jinými prostředky;
 • mytí těla pouze ve sprše;
 • nošení obvazu bezprostředně po laparoskopii vaječníků po dobu 1 měsíce;
 • vyhýbání se koupelím, saunám, bazénům;
 • zákaz česání svědění;
 • odmítnutí oděvu, který mačká spodní břicho;
 • dodržování stravy stanovené po odstranění ovariální cysty.

Zrušení zákazů je možné pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Zanedbání pravidel rehabilitačního období po laparoskopii ovariální cysty je plné rozvoje komplikací, které negativně ovlivňují zdraví genitální oblasti ženy.

Trvání pooperačního období

Celková doba období zotavení je u každé ženy individuální. V průměru se plná účinnost vrátí do vaječníků po 3 měsících. Stehy se uzdraví za 1-1,5 měsíce. Všechna rehabilitační pravidla by měla být dodržována po dobu 1–2 měsíců nebo do doby, než je lékař změní.

Pohoda pacienta se vrátí do normálu několik týdnů po operaci. V této době se může cítit zcela zdravá a jen občas cítí bolesti v podbřišku, které doprovázejí hojení tkání přívěsků. Slabost po operaci rychle zmizí.

Doba nástupu menstruace

Menstruace po laparoskopii obvykle pokračuje jako dříve. První menstruace probíhá podle stanoveného harmonogramu, který je u každé ženy individuální. V tomto případě může být krvácení mírně více či méně silné, prodloužené nebo krátké. To je považováno za normální a nevyžaduje návštěvu lékaře..

Těžké a bolestivé krvácení, které se časem zvyšuje a způsobuje zhoršení pohody, je považováno za patologické a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Po operaci může dojít ke zpoždění menstruace. To je také považováno za normu. Během chirurgického zákroku jsou tkáně nadvarlete poškozeny, což může vést k dočasnému narušení jeho funkčnosti a v důsledku toho k hormonálnímu narušení. Menses přichází po obnovení jejich práce. Pokud chybí déle než měsíc a půl, měli byste podstoupit diagnostiku genitálií.

První 2-3 cykly po léčbě mohou být nepravidelné. Následně nastává menstruace a přichází v určitém režimu. Obvykle se jejich harmonogram shoduje s dříve zavedeným plánem, který měla žena před intervencí..

Důležité odborné rady

Hlavní podmínkou úspěšného uzdravení je sexuální a fyzický odpočinek. V prvním případě může sex bezprostředně po odstranění ovariální cysty vyvolat zvýšení bolesti, zpomalit hojení tkání nadvarlete. Nechráněný sexuální kontakt může vést k zánětu nebo vzniku infekcí, které jsou plné hnisání vnitřních švů. Podobný stav se projevuje akutní bolestí, zvýšením tělesné teploty, výskytem patologického vaginálního výtoku. To vyžaduje hospitalizaci pacienta.

Z preventivních důvodů je nutné nosit obvaz po laparoskopii ovariální cysty. Jeho použití je přísně indikováno u žen, které mají zvýšené riziko komplikací, které mohou nastat po operaci. Korzet je také nutný při odstraňování velké formace, narušení střev.

Fyzioterapeutické kurzy po laparoskopii ovariální cysty pomohou urychlit zotavení - zlepšují průtok krve v malé pánvi a podporují rychlé hojení tkání.

Fyzická aktivita je přísně omezena pouze během prvního týdne rehabilitace. Následně je ženě povoleno krátké procházky. Je doporučeno provádět lehkou gymnastiku. S jeho pomocí se posilují svaly, předchází se stagnujícím procesům v tkáních. Zvýšení bolesti po cvičení s nedávno přenesenou laparoskopií ovariální cysty naznačuje nedostatečnou připravenost těla na cvičení. V takových případech by měla být fyzická aktivita omezena na několik dalších dní..

Je důležité užívat všechny léky předepsané lékařem:

 • antibiotika - zabraňují hnisání švů, rozvoji infekcí;
 • léky proti bolesti - zlepšit blahobyt ženy;
 • antikoagulancia - zabraňují tvorbě krevních sraženin;
 • hormonální - nezbytné k prevenci hormonálního narušení po odstranění ovariální cysty nebo k úpravě menstruačního cyklu;
 • imunomodulátory - zvyšují imunitu;
 • komplexy vitamínů - obnovit fungování přívěsků, nasytit tělo užitečnými látkami.

Užívání alkoholických nápojů po laparoskopii ovariální cysty během období léčby může vést k silným vedlejším účinkům drog a zhoršit stav pacienta.

Antibiotika a léky proti bolesti se používají pouze 3–10 dní po zákroku. Jiné druhy léků je třeba užívat delší dobu, která je stanovena individuálně.

Možné komplikace

Komplikace po laparoskopii k odstranění ovariální cysty se mohou objevit jak v prvních dnech po operaci, tak po několika měsících. Časný vývoj negativních důsledků je často spojen se špatným průběhem chirurgického zákroku. Možné komplikace:

 • děložní krvácení;
 • poranění sousedních orgánů a krevních cév;
 • alergická reakce na anestezii nebo plyn vstříknutý do břišní dutiny;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • vývoj infekčních nemocí.

Příznaky jako nevolnost, zvracení a závratě jsou považovány za normální v prvních hodinách po zotavení z anestezie. Tento stav nevyžaduje naléhavou lékařskou péči, pokud nedojde ke zhoršení blahobytu ženy. Tělesná teplota může normálně vzrůst na 37-38 stupňů za 1-2 dny po zákroku.

V průběhu pozdní rehabilitace nebo po úplném zotavení těla mohou být zjištěny následující důsledky:

 • periodické děložní krvácení po laparoskopii ovariální cysty, projevující se v intermenstruačním období;
 • tvorba adhezí v malé pánvi;
 • absence menstruace je známkou nefunkčnosti přívěsků;
 • bolest ve vaječníku po laparoskopii - často naznačuje zánětlivý proces;
 • re-tvorba ovariální cysty;
 • nedostatek koncepce po dobu 6-12 měsíců;
 • hormonální selhání.

Pravděpodobnost negativních důsledků se zvyšuje, pokud má žena jiné gynekologické nebo endokrinní patologie.

Aby se snížilo riziko komplikací, je nutné, abyste byli pravidelně sledováni lékařem. To umožní detekci chorob v raných fázích, což zvyšuje šanci na úplnou eliminaci. V prvních třech měsících po operaci se doporučuje navštívit odborníka měsíčně. V budoucnu stačí provést vyšetření 3-4krát ročně a jeden a půl roku po operaci - každých 6 měsíců.

Příznaky vyžadující lékařskou pomoc

Nástup komplikací je nejčastěji doprovázen zjevnými příznaky. Známky vyžadující návštěvu odborníka:

 • přetrvávající pooperační bolest trvající déle než týden;
 • zarudnutí kůže kolem švů;
 • páchnoucí vaginální výtok;
 • děložní krvácení;
 • vysoká tělesná teplota trvající více než 2–3 dny po laparoskopii ovariální cysty;
 • těžká slabost v pozdním rehabilitačním období;
 • nevolnost, zvracení a průjem;
 • prodloužená absence menstruace.

Vaječník po laparoskopii, jeho cysty mohou bolet během ovulace nebo před menstruací během prvních 2-3 cyklů - s nízkou intenzitou příznaku je to považováno za normální a nevyžaduje návštěvu lékaře.

Tyto příznaky naznačují průběh poruch v těle. Nezávislý pokus o zastavení jejich projevů může zhoršit pohodu nebo vést k progresi patologie.

Plánování těhotenství po laparoskopii

Početí by mělo být plánováno až po úplném obnovení funkčnosti reprodukčního systému ženy. V případě jakýchkoli patologií nebo poruch genitálií je lepší to odložit, dokud nebudou odstraněny.

Těhotenství je možné s následujícím stavem těla:

 • stálý průběh menstruačních cyklů;
 • absence bolesti a jiného nepohodlí v dolní části břicha;
 • úplné uzdravení vnitřních a vnějších švů;
 • absence infekcí pohlavních orgánů;
 • obnovení hormonálních hladin.

Početí v prvních měsících po zákroku může negativně ovlivnit zdraví matky a nosení dítěte - to často znamená spontánní potrat.

Těhotenství lze obvykle naplánovat 3-4 měsíce po odstranění cysty na vaječnících. V této době se u většiny žen tělo vrátí do normálu a je připraveno k oplodnění. Před plánovaným těhotenstvím se doporučuje znovu provést úplné vyšetření - složit testy na stav hormonálních hladin, infekce pohlavních orgánů, podstoupit gynekologické vyšetření, provést ultrazvuk pánevních orgánů.

Je důležité, aby žena dodržovala všechna pravidla pooperačního období laparoskopie cysty příloh. Tím se zabrání rozvoji negativních důsledků a připraví tělo na koncepci. Pokud nebudou dodržena doporučení lékaře, existuje riziko vážného narušení fungování genitálií.

Výživa po laparoskopii ovariálních cyst

Dieta po laparoskopii ovariální cysty je jednou z fází přechodu k plnému zdravému životu. Moderní metody chirurgického zákroku při léčbě ženských gynekologických onemocnění, zejména ovariálních cyst, jsou založeny na metodě laparoskopie (obr. 1), což znamená „nahlédnout do dělohy“ ze starořeckého jazyka. Pro operaci není nutný jeden velký řez, ale jsou vytvořeny 3-4 otvory o průměru asi 1 cm pro laparoskop a několik chirurgických nástrojů. Ačkoli je tato operace považována za šetrnější než ta, která se provádí podle staré metody, po jejím dokončení je nutná určitá rehabilitace..

Proč je nutná dietní strava

Odborníci slibují rychlé zotavení (3-4 dny) a přechod do normálního každodenního života u pacientů podstupujících laparoskopii. Správná výživa po odstranění cysty na vaječnících je proto důležitým faktorem. Zvažte hlavní ukazatele, které zlepšují rehabilitaci ženy pomocí rozumné stravy po laparoskopii:

 1. Vyvážená strava bohatá na minerály a vitamíny je dobrým zdrojem zdravé hormonální hladiny v ženském těle, což normalizuje menstruační cyklus a reprodukční funkci vaječníků..
 2. Správná strava a kvalitní příjem tekutin urychluje vylučování toxinů z těla, které se objevují při jakémkoli typu anestézie.
 3. Dieta po odstranění ovariální cysty usnadňuje proces trávení, eliminuje výskyt plynů, zácpy, které mohou působit ve střevech na operovaném místě. Svalové napětí v břiše znesnadňuje hojení ran.
 4. Zdravé jídlo s vitamíny urychluje regenerační funkce těla pacienta (obr. 2) a snižuje riziko pooperačních komplikací.

Dieta před laparoskopií ovariálních cyst

Kromě krevních testů, ultrazvuku, užívání určitých léků zahrnuje příprava na operaci speciální dietu:

 1. 4-5 dní před plánovaným postupem laparoskopie ovariální cysty by žena neměla jíst jídlo, které způsobuje plyn ve střevě (obr. 3) - mléko, černý chléb, hrášek, sójové boby, fazole, fazole, zelí, surová zelenina, ovoce, sladkosti, sycené nápoje.
 2. Mezi doporučené produkty patří nízkotučné vařené maso, vařené ryby, kaše, vývar.
 3. Poslední den, před operací, můžete mít pouze snídani, je povoleno jíst vývar na oběd a pít vodu na večeři. Večer je třeba dát klystýr.
 4. Pacient by měl před zahájením operace držet půst 8-9 hodin. Ráno se také střeva očistí klystýrem..

Kdy jíst po laparoskopii vaječníků

Přibližně 8 hodin po úspěšné ovariální laparoskopii, pokud nedojde ke komplikacím, kontraindikacím, nevolnosti po anestezii, může pacientka začít užívat tekuté jídlo.

Co můžete jíst po laparoskopii ovariální cysty

Dieta po laparoskopii doporučuje ošetřující lékař v závislosti na individuálních charakteristikách pacienta, jejích rozborech a úspěšném průběhu operace. Specialisté vyvinuli základní pravidla výživy po operaci vaječníků:

 1. Jezte teplá, ne horká jídla, abyste zabránili podráždění stěn žaludku.
 2. Vařte vývary z filetu bez tuku a stáhněte kuře z kůže.
 3. Jezte malé porce 200-300 g každé 3,5-4 hodiny.
 4. Zpracujte produkty dušením, parou (připravte polévky bez smažené cibule).
 5. Pro lepší asimilaci jídla jej můžete rozdrtit v mixéru (polévka, brambory, vařená zelenina).
 6. Neměňte svůj jídelníček drasticky, postupně přecházejte od snadno stravitelného jídla k drsnějšímu.
 7. Ovoce se konzumuje pouze ve zpracované formě (například pečená jablka).

První den po operaci

První den po laparoskopii cysty je pro ženu docela obtížný, protože může dojít k bolesti v oblasti třísla (obr. 4). Po 5 hodinách můžete vypít trochu vody a po několika dalších hodinách (večer) můžete vypít vývar, kefír nebo jogurt. Musíte jíst často a v malých porcích a snažit se méně zatěžovat gastrointestinální trakt.

Pozdní pooperační období

Pacientka po operaci vaječníků dodržuje přísnou dietu, dokud se jizvy nezhojí a nejsou odstraněny stehy. Strava může dále zahrnovat čerstvé oloupané ovoce, sušené ovoce, čerstvou zeleninu, sušenky a pečivo..

Nejnebezpečnějšími produkty jsou všechny druhy uzenin, konzervování, solení, tučné maso, pálivá koření. Pacient bude schopen to všechno jíst až po 1-2 měsících po proceduře laparoskopie cysty.

Dieta po laparoskopii ovariální cysty: nabídka

I při nedostatku povolených produktů je v počátečním období po laparoskopii cysty můžete lahodně vařit. Zvažte dietu, která bude užitečná a příjemná pro pacientku, která je na rehabilitaci po operaci laparoskopie cysty na vaječnících:

 1. Zeleninové suflé je snadno stravitelné jídlo, kde můžete jako zeleninu použít mrkev, řepu, cuketu. Musíte vařit dušením nastrouhané zeleniny ve vodě, poté smíchat s rozšlehaným vaječným bílou a pečeme v troubě.
 2. Masové nebo rybí suflé (obr. 5). V této misce se jako maso používají kuřecí prsa nebo telecí maso. Pokud máte rádi ryby, pak jsou vhodné odrůdy s nízkým obsahem tuku - štikozubce, pollock, okoun, treska. Používá se stejná technologie vaření jako u zeleninového suflé, do mletého vařeného filé se přidávají pouze brambory nebo mrkev, vaječný žloutek (na přání můžete přidat bílý chléb namočený v mléce), zapečené šlehanými bílkovinami.
 1. Pyré polévky. Polévka z kuřecích prsíček s mrkví, cibulí a cuketou bude užitečná a chutná. Nasypejte dušenou a nakrájenou zeleninu vývarem, přidejte nakrájené vařené filé, malý kousek másla a vařte dalších 5-7 minut.
 2. Polévky z mléčného pyré se připravují s nízkotučným mlékem. Případně nastrouhanou vařenou zeleninu a vařenou rýži (můžete ji rozdrtit v mixéru) nalijte teplé mléko, přidejte malý kousek másla.
 3. Parní masové kuličky nebo kotlety by měly být vařeny s minimálním množstvím koření..
 4. Bylinný a zelený čaj pomůže eliminovat toxiny z těla.

Povolené produkty

U stravy po odstranění ovariální cysty jsou povoleny následující potraviny:

 1. Pečené ovoce a zelenina.
 2. Vařené brambory, jiná zelenina nebo bramborová kaše s trochou odstředěného mléka.
 3. Vařené, pečené libové maso.
 4. Vařené, pečené nízkotučné ryby.
 5. Bylinné odvarky.
 6. Galette pečivo.
 7. Kaše - pohanka, ovesné vločky, rýže (krupice lze mlít mixérem a připravit kaši - pyré).

Plně nebo částečně omezené produkty

Po laparoskopii se cysty budou muset omezit na různé potraviny:

 1. Pečení a těstoviny (v počátcích stravy).
 2. Čerstvé zelí, mrkev (v prvních dnech).
 3. Čerstvé ovoce (v prvních dnech).
 4. Mléko (v prvních dnech).
 5. Smažená zelenina, tučné maso.
 6. Všechny druhy uzenin (obr.6).
 7. Všechny typy ochrany.
 8. Horké omáčky, koření.
 9. Všechny luštěniny (hrách, čočka, fazole, fazole, sója).
 10. Sycené a alkoholické nápoje.
 11. Káva, silný čaj.

Jak dlouho se držet stravy

V dietě je třeba pokračovat, dokud se žena plně nezotaví z laparoskopie cysty. Rehabilitační proces zpravidla trvá asi 2 měsíce. Během této doby se postupně zavádějí dříve zakázané potraviny. Ale až do konce tohoto období nemůžete pít alkohol a jíst uzené, tučné pokrmy.

Dieta po laparoskopii ovariální cysty je hlavním pravidlem pro ženu, která se chce plně zotavit a obnovit reprodukční funkci.

Menstruační cyklus je přirozený proces, který se vyskytuje v těle každé ženy dívky, která překročila pubertu. Každý měsíc se v děloze vytvoří silná slizniční vrstva endometria, která je nezbytná pro implantaci oplodněného vajíčka.