Co je lepší Duphaston nebo Utrozhestan ?

Duphaston a Utrozhestan jsou hormonální léky, které se používají přímo k udržení těhotenství. Podle statistik každé druhé těhotenství přichází s komplikacemi, takže užívání hormonálních léků této kategorie je prostě nezbytné k udržení dítěte naživu.

Dyufaston a Utrozhestan. Jaký je rozdíl?

Popis léku Duphaston

Hlavní složkou léčiva Duphaston je dydrogesteron, který je svým kvalitativním složením a strukturou velmi podobný progesteronu. Bylo prokázáno, že tato sloučenina nemá výraznou androgenní aktivitu, proto nezpůsobuje vedlejší reakce, které jsou typické pro skupiny látek s takovými vlastnostmi..

Tato látka je hlavním progestogenním prvkem v HRT. Kromě toho přispívá k zachování lipidového složení krevní plazmy, ale zároveň neporušuje hladinu indikátorů srážení krve, zejména srážení.

Tento lék se doporučuje pro všechny případy endogenního nedostatku..

Důležitou roli hraje průběh užívání drogy. Jakmile se v lidském těle vytvoří potřebná koncentrace, vytvoří droga ideální podmínky pro početí a zachování plodu během hrozby potratu..

Základní indikace

Duphaston je předepsán pro nedostatek přirozených hormonů v těle. Podmínky, které se vyznačují nedostatkem progesteronu, zahrnují:

 • neplodnost různého původu, mimo jiné i kvůli absenci
  hormon lutein;
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • riziko potratu;

Kromě toho je Duphaston považován za hlavní složku hormonální substituční terapie..

Kontraindikace pro použití

Hlavním omezením užívání Duphastonu je specifická nesnášenlivost k hlavní složce drogy. Lék je možné užívat během těhotenství, ale během kojení by se mělo upustit, protože dydrogesteron se vylučuje spolu s mateřským mlékem.

Způsob použití Duphastonu

Vzhledem k tomu, že se Duphaston používá k nejběžnějším gynekologickým onemocněním, jsou režimy jeho podávání velmi odlišné. Jak již bylo zmíněno dříve, používá se při léčbě endometriózy, léčbě premenstruačního syndromu, neplodnosti a mnoha dalších onemocnění. Při užívání léku je zpravidla přísně kontrolována cyklická aktivita vajec v ženském těle. Nejběžnějšími režimy léčby jsou užívání léku v 10denních kurzech od 5. do 25. dne cyklu při léčbě endometriózy a od 11. nebo 14. do 25. dne cyklu při léčbě neplodnosti a premenstruačního syndromu. Při léčbě neplodnosti takové schéma
přetrvává dalších 6 nebo více cyklů. Pokud jde o neustálé perorální podávání hormonální antikoncepce, je kombinace užívání Duphastonu a těchto léků docela možná.

V tomto případě se Duphaston užívá 1 tableta denně ve dvoutýdenních kurzech.

Nežádoucí účinky přípravku Duphaston

Primárními nebo často se vyskytujícími vedlejšími účinky léku jsou migréna, bolestivost a překrvení mléčných žláz. Je extrémně vzácné, že se objeví periferní edém a bolest v podbřišku. Ve výjimečných případech je možné krvácení a hemolytická anémie.

Popis léku Utrozhestan

Co je Utrozhestan? Na rozdíl od svého syntetického protějšku Duphaston je přírodní a obsahuje přírodní progesteron. Tato látka není jen gestagenem, který produkuje žluté tělo, ale také interaguje s buňkami nervových zakončení cílových orgánů a stimuluje uvolňování ribonukleové kyseliny..

Přírodní progesteron má přímý účinek na buňky endometria.

Významně snižuje kontraktilitu endometriálních buněk, a tím stimuluje růst koncových prvků mléčných žláz. Důležitou funkcí tohoto gestagenu je přenos děložní sliznice z fáze buněčné proliferace do fáze produkce prostaglandinů, které zajišťují vývoj vajíček. To poskytuje pohodlnější podmínky pro početí a další vývoj embrya..

Je třeba poznamenat, že vlastností léčiva je jak jeho orální podávání, tak vaginální podání..

V případě orálního podání je progesteron absorbován epiteliálními buňkami žaludku. V důsledku toho se jeho kvantitativní obsah v krevní plazmě stabilně zvyšuje a dosahuje maxima 3 hodiny po první dávce. Po zavedení do pochvy je absorpce způsobena střevními klky, maximální rychlost je v tomto případě pozorována do hodiny.

Indikace pro použití utrozhestanu

Vzhledem k tomu, že se lék užívá perorálně i intravaginálně, budou indikace pro použití pro tyto způsoby podání mírně odlišné.

Hlavní indikace pro orální podávání budou:

 • amenorea;
 • neplodnost kvůli nízké koncentraci přírodních
  hormony
 • vláknité formace mléčných žláz
 • hormonální terapie v kombinaci s užíváním antikoncepce

U vaginálního podání jsou hlavní indikace:

 • prevence předčasného porodu u žen;
 • udržování hladiny luteinu;
 • hrozba potratu;
 • neplodnost kvůli nedostatku luteinu;
 • hormonální substituční terapie pro nedostatek progesteronu.

Kontraindikace užívání přípravku Utrozhestan

Hlavní kontraindikací užívání léku je žilní trombóza a závažné tromboembolické poruchy, které mohou vyvolat infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Kromě toho lze zaznamenat děložní krvácení neznámé geneze a růst maligních buněk, protože progesteron může způsobit aktivní růst patologické tkáně.

Je třeba poznamenat, že užívání Utrozhestanu během těhotenství je možné pouze intravaginálně, v tomto případě je perorální podání nemožné. Doba kojení není kontraindikací, ale vzhledem k tomu, že se progesteron koncentruje v mateřském mléce, je lepší během tohoto období drogu odmítnout..

Užívejte lék s extrémní opatrností v případě chronického onemocnění ledvin, stejně jako progresivního bronchiálního astmatu a onemocnění dolních dýchacích cest.

Způsob použití Utrozhestanu

Výrobce oznámil dvě dávky léku - 100 a 200 mg. Utrozhestan je želatinová tobolka s tekutým obsahem, který se dokonale vstřebává jak orálním, tak vaginálním podáním. Průměrná denní dávka látky je obvykle 200–300 mg a neměla by překročit 600 mg.

Průběh léčby závisí na složitosti a individuálních charakteristikách pacienta.

Při neplodnosti se lék užívá ve standardní dávce 200 mg, počínaje 17. dnem cyklu, nepřetržitě po dobu dvou týdnů;

Aby se zabránilo potratům, Utrozhestan se injikuje hluboko do pochvy v dávce 200 mg v noci. Toto schéma se řídí od 22. do 34. týdne těhotenství..

Pro udržení hladiny luteinu na určité úrovni se denní dávka zvyšuje na 400 mg.

Vedlejší efekty

Docela časté nežádoucí účinky jsou bolest hlavy, nadýmání, absence menstruačního cyklu nebo nepravidelnosti. Kromě toho je zaznamenána ospalost, která se mění v vertigo. Zřídka se objeví zvracení, průjem, svědění.

Pro srovnání léků můžete uvést tabulku:

DuphastonUtrozhestan
Hlavní účinná látkaDydrogesteron (syntetický analog přírodního
progesteron)
Progesteron (přírodní progesteron vyrobený z
přírodní suroviny)
Vedlejší efektyNedostatek vedlejších účinků, které jsou typické pro
přírodní progesteron
Slabost, ospalost, změna na vertigo
Způsob příjmuOrálněOrálně

Intravaginálně

Výhody jednoho proti druhémuOsvědčená účinnost během přípravy na IVF;

Klinicky prokázaná vysoká bezpečnost
data.

Nezvyšuje tělesnou hmotnost;

Používá se při léčbě hyperandrogenismu;

Inhibicí syntézy oxytocinu se snižuje
kontraktilita dělohy

Neovlivňuje hladinu krevního tlaku.

Dyufaston a Utrozhestan, což je lepší?

Při srovnání utrozhestanu a jeho syntetického analogu lze poznamenat, že indikace pro použití obou jsou velmi podobné, ale z chemického hlediska to z nich nečiní analoga. Při výběru mezi nimi byste proto měli nejprve poslouchat názor odborníka..

Je to možné Duphaston a Utrozhestan během těhotenství?

Mnoho nastávajících matek se bojí současného užívání Utrozhestanu a Duphastonu během těhotenství. Rychle vás však ujišťujeme, že taková aplikace je možná. Z lékařského hlediska však užívání dvou léků současně nepřináší větší účinnost. Je mnohem lepší užívat tyto léky ne současně, ale postupně, střídavě.

Recenze odborníků

Názor lékařů v této věci je velmi jednoznačný - Dyufaston a Utrozhestan se etablovali jako jeden z nejlepších léků při léčbě neplodnosti. Jsou nedílnou součástí přípravy IVF a vytvářejí ideální podmínky pro vývoj embrya..

Stojí také za srovnání nákladů na léky: Náklady na Utrozhestan jsou 484 rublů, náklady na Duphaston jsou 613 rublů..

Duphaston a korespondence ranního dávkování. Užívání drog urozhestan a dyufaston při plánování těhotenství. Co je tedy lepší: Dyufaston nebo Utrozhestan

Vlastnosti a pokyny utrozhestanu

Utrozhestan je přírodní lék, který pomáhá snižovat kontraktilitu endometria. Ve výsledku se vytvářejí podmínky podporující početí..

Při perorálním podání je maximální koncentrace účinné látky v krvi pozorována po 3 hodinách, při vaginálním podání je tato doba snížena na hodinu.

Indikace

Utrozhestan je předepsán pro:

 • amenorea;
 • neplodnost způsobená hormonální nerovnováhou;
 • novotvary v mléčných žlázách vláknité povahy;
 • provádění hormonální terapie;
 • vznik rizika předčasného porodu;
 • potřeba normalizovat hladinu luteinu;
 • Ohrožených potratů.

Návod k použití

Při diagnostice problémů s koncepcí jsou předepsány léky, počínaje 17. dnem cyklu, 200 mg po dobu 14 dnů.

Aby se zabránilo potratům, doporučuje se injikovat 200 mg drogy do pochvy, je lepší to udělat v noci. Léčba může trvat od 22 do 34 týdnů těhotenství.

Důležitý hormon pro život

Jaký je účel takového prostředku jako „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“? Stručně řečeno, obě léky jsou umělou náhražkou tak důležitého hormonu, jako je progesteron. Je obsažen v obou produktech jako aktivní složka.

V jakých případech lze tedy jmenovat „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“??

Za prvé, když je v těle ženy, která chce otěhotnět nebo je již v zajímavé pozici, není dostatek progesteronu. Jak se tento hormon liší od ostatních?

Nejprve progesteron, produkovaný vaječníky, nadledvinami a placentární tkání, připravuje děložní endometrium na příjem zygoty (oplodněného vajíčka). Zabraňuje také tvorbě dalších vajíček (která již nejsou zapotřebí) a zajišťuje plný růst a vývoj embrya.

Jak vidíte, přítomnost hormonu progesteronu v požadovaném množství je pro tělo ženy, která se chce stát matkou, velmi důležitá. Proto mohou při plánování těhotenství předepsat „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“, zejména pokud k dlouho očekávanému oplodnění již nějakou dobu nedošlo.

Po zjištění, proč jsou tyto léky potřebné, pojďme k analýze další důležité otázky. Co je tedy lepší: „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“? Nejprve si přečtěte pokyny k použití první drogy..

Vlastnosti a pokyny Duphastonu

Duphaston je umělá droga, vyrábí se ve formě tablet.

Indikace pro použití

Jmenování Dufastonu se považuje za oprávněné, pokud:

 • bolestivá období;
 • endometritida;
 • problémy s koncepcí;
 • hrozba potratu;
 • nástup menopauzy.

Lék lze předepsat při plánování těhotenství, aby se obnovila hormonální rovnováha.

Návod k použití

 1. Při problémech s menstruací je přípravek předepsán 10 mg dvakrát denně. Průběh léčby začíná 11. den cyklu a končí v 25.
 2. V případě diagnózy dysmenorey se Duphaston užívá 10 mg třikrát denně, počínaje 5. dnem a končí 25. dnem menstruace.
 3. V případě problémů s koncepcí je lék předepisován v dávce 10 mg jednou denně od 14 do 25 dnů cyklu.
 4. Pokud existuje riziko potratu, přípravek Dufaston se použije okamžitě v úvodní dávce 40 mg, poté 10 mg každých 8 hodin.
 5. Během klimakterického období as krvácením zvolí lékař dávku.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky při použití přípravku Duphaston jsou vzácné, lze je pozorovat:

 • pokles hladiny hemoglobinu a počtu erytrocytů;
 • alergická reakce;
 • svědicí pokožka;
 • dysfunkce jater.

Cena léku

Cena Dufastonu v Ruské federaci je asi 600 rublů. Na Ukrajině lze tento lék zakoupit za cenu 300 hřiven.

Který lék je účinnější?

Dyufaston a Utrozhestan jsou stejně účinné. Při výběru léku se neřídí rychlostí terapeutického účinku, ale možnými vedlejšími účinky. Rozdíl je v tom, že první lék je snadno snášen a lze jej použít v posledních fázích těhotenství. Druhý lék je výhodnější použít při léčbě gynekologických onemocnění.

Při plánování těhotenství

Při výběru toho, co vzít, Dyufaston nebo Utrozhestan, vezměte v úvahu závažnost patologie, která brání zakořenění embrya. Utrozhestan, obsahující přírodní progesteron, se používá k dlouhodobé léčbě plodnosti. Lék lze použít intravaginálně, což zajišťuje rychlou absorpci hormonu, proto je předepsán v případech vyžadujících okamžitý výsledek, zejména s IVF.

S hrozbou potratu

Oba léky jsou stejně účinné při normalizaci tónu dělohy a prevenci potratu. V raných fázích je často předepisován Utrozhestan. Tím je zajištěno lepší zavedení embrya do dělohy.

Pokud riziko spontánního potratu přetrvává i v následujících měsících, je lepší přejít na Dufaston, aby se zabránilo škodlivým účinkům na plod..

Gynekologické patologie

K léčbě gynekologických patologií se nejčastěji používá Dufaston. Lék je zvláště účinný proti endometrióze - proliferaci endometria v důsledku nedostatku progesteronu. Léčba se používá společně s minimálně invazivními léčebnými metodami. Tím se zabrání vzniku nových ložisek zánětu..

Duphaston je předepsán pro bolestivou menstruaci. Dysmenorea je spojena s nedostatkem progesteronu a zvýšením produkce estrogenu. Tato hormonální nerovnováha vyvolává myometriální hypoxii a intenzivní kontrakce dělohy. Lék nejen zmírňuje bolest, ale také eliminuje účinky dysmenorey, jako jsou otoky a špatný zdravotní stav.

Srovnávací charakteristiky kontraindikací pro léky Duphaston a Utrozhestan

Duphaston by neměl být používán v případě nesnášenlivosti jeho složek, onemocnění jater, ani během laktace.

Hlavní kontraindikace pro použití Utrozhestanu jsou:

 • krvácející;
 • potrat, který začal;
 • novotvary mléčných žláz maligní povahy;
 • porfyrie - onemocnění jater genetického původu;
 • alergie;
 • laktace.

Se zvýšenou úrovní trombózy a vážnými problémy s fungováním jater je lék předepisován pouze pro vaginální použití.

Terapeutický režim a dávkování

Tobolky se podávají orálně jako celek. Je zakázáno žvýkat nebo kousat drogu. Doba užívání léku je nejméně 14 dní. Maximální délku léčby utrozestanem stanoví ošetřující lékař.

U počátečních neobvyklých forem endometriózy je indikováno intravaginální podání tobolek. U rozsáhlejší léze s endometriózou musíte přejít na perorální podání Utrozhestanu.

Je zakázáno náhle zrušit Utrozhestan. Je nutné přestat užívat plynule, dávku postupně snižovat denně.

Dávka tohoto léku se sníženou hladinou progesteronu je zpravidla 300 mg (rozdělena na 2 dávky ráno a večer). Během postmenopauzálního období by měly být tyto tobolky užívány po dlouhou dobu v dávce 0,1 - 0,2 g.

Utrozhestan nebo Duphaston při plánování těhotenství: což je lepší

Utrozhestan je považován za přirozený, ale jeho užívání se častěji stává příčinou vzniku nežádoucích účinků. Pozorovací a výzkumné údaje naznačují, že přípravek Duphaston je při přípravě na IVF účinnější.

Je třeba se zaměřit na skutečnost, že výběr léku, který je pro ženu lepší, by měl provádět lékař.

Aktivní složky a princip působení na tělo

Progesteron je vývoj sekreční fáze vaječníku. Po oplodnění přispívá k přechodu do příznivého stavu, který je nezbytný pro normální vývoj oplodněného vajíčka.

Po perorálním podání hladiny progesteronu pomalu stoupají. Degraduje se v těle na neaktivní metabolity.

Při vaginálním podání dochází k penetraci účinného léčiva do krve již na začátku první hodiny. Při tomto způsobu podávání se tvoří stejné metabolity. Evakuováno z těla hlavně ledvinami.

Utrozhestan nebo Duphaston: což je lepší pro těhotenství a hrozbu potratu

Užívání Duphastonu během těhotenství bylo studováno po dlouhou dobu, což nelze říci o Utrozhestanu, protože tento lék je mladší. Pozitivní stránkou posledně jmenovaného je však to, že kromě orálního podání může být použit i intravaginálně..

Utrozhestan je přírodní lék, který je vybaven schopností mít antiandrogenní účinek, který vám umožní bojovat proti mužským hormonům.

Pomáhá normalizovat psycho-emocionální stav těhotné ženy, což je v takovém období života velmi důležité a nemá vliv na krevní tlak a váhu.

Za pozitivní aspekty používání Duphastonu se považuje to, že:

 • jen zřídka způsobuje rozvoj nežádoucích účinků;
 • snižuje riziko ukončení těhotenství a předčasného porodu;
 • nemá negativní vliv na játra nastávající matky.

Shrneme-li malé shrnutí, rád bych poznamenal, že neexistuje lepší lék, vše bude záviset na případu a vlastnostech pacienta.

Obecné informace o Utrozhestanu

Moderní droga, která je na rozdíl od Duphastonu vyráběna z rostlinných materiálů. Může být použit ve dvou formách: kapsle a vaginální čípky. Kromě obecných účinků přípravku Dyufaston má Utrozhestan také některé jedinečné vlastnosti:

 • zlepšuje stav pokožky;
 • soutěží s mužskými pohlavními hormony a snižuje jejich množství;
 • potlačuje oxytocin, proto účinněji zastavuje hrozící potrat (snižuje tonus dělohy, brání jejímu kontrakci).


Všechny pozitivní a negativní účinky jsou výraznější při perorálním podání léku. Během těhotenství zvyšuje současné užívání Duphastonu a Utrozhestanu dávku progesteronu v krvi. Aby množství hormonu nebylo příliš velké, je přípravek Utrozhestan předepisován vaginálně. Mezi vedlejšími účinky utrozhestanu je zaznamenáno mírné zvýšení teploty. Má také depresivní účinek na nervový systém a způsobuje ospalost. Kontraindikací předepisování léků je závažná jaterní patologie..

Recenze o používání Utrozhestanu

Irina, Novgorod

"Vzal jsem Utrozhestan k léčbě endometriózy." Tobolky nezpůsobily žádné vedlejší účinky. S jeho pomocí bylo možné úplně se zbavit patologických ložisek v děloze a porodit dítě “.

Olga, Moskva

"Tento lék mi pomohl zbavit se endometroidní léze v děloze." Bolest v břiše zmizela, menstruační funkce se vrátila do normálu. Mohl jsem porodit zdravé dítě “.

Arina, Petrohrad

"Utrozhestan je lék, který brání rozvoji endometriózy." O tom jsem byl přesvědčen, když lékař předepsal jeho jmenování, aby se zabránilo progresi patologie. Projevy nemoci úplně zmizely po 4 měsících. “

Hlavní funkce progesteronu

Patří do skupiny steroidních hormonů, působí prostřednictvím specifických receptorů na dělohu a další orgány. Účinek progesteronu na ženské tělo:

 • připravuje vnitřní výstelku dělohy (endometria) na možné zavedení oplodněného vajíčka;
 • pokud nedošlo k těhotenství, iniciuje menstruační krvácení;
 • uvolňuje svalovou vrstvu dělohy pro lepší roztažení během růstu plodu;
 • snižuje motorickou aktivitu vejcovodů - tak se projevuje jeho antikoncepční účinek;
 • zvyšuje viskozitu hlenu cervikálního kanálu dělohy. To chrání rostoucí dítě před infekcemi;
 • snižuje aktivitu imunitního systému k udržení těhotenství. Embryo se skládá z bílkovin, které jsou cizí pro tělo matky, takže imunitní buňky mohou vyvolat potrat.

Po ovulaci (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku) dochází k prudkému zvýšení koncentrace progesteronu. Působí na endometrium a připravuje ho na těhotenství. Pokud dojde k uvolnění hormonu později nebo příliš málo, oplodněné vajíčko se nemůže připojit k endometriu a zemře. Tak vzniká jeden z mechanismů ženské neplodnosti..

Existuje mnoho léků, které obsahují progesteron. V gynekologické a porodnické praxi se nejčastěji používají Utrozhestan a Duphaston.

Co je lepší Utrozhestan nebo Duphaston?

Komentáře uživatelů

Zde je také celý článek, ale také nifiga nerozuměla 2 tabletům Dufa =? kolik pilulek Utrik ?

Dyufaston nebo Utrozhestan?

Mnoho z nás si položilo tuto otázku a porovnalo jmenování našeho lékaře s podobnými jmenováními u jiných žen. Obě tyto léky patří do třídy gestagenů - léků progesteronu a jeho syntetických analogů.

Progesteron je ženský pohlavní hormon produkovaný žlutým tělem vaječníků, nadledvin a placenty. Tento hormon patří do třídy steroidů. Progesteron se také nazývá „těhotenský hormon“, protože je produkován placentou a při narození se neustále zvyšuje a snižuje..

Progesteron je hormon žlutého tělíska vaječníků, který se tvoří po ovulaci. Hormon je nezbytný pro přípravu endometria pro příjem oplodněného vajíčka, takže se normálně aktivně produkuje ve druhé fázi cyklu. Pokud je vajíčko oplodněno, pak žluté tělo nadále funguje a produkuje progesteron po dobu 3 měsíců. Zabraňuje tak uvolňování nových vajíček a podporuje embryo, dokud placenta nezraje, což následně převezme funkci produkce progesteronu. Pokud nedošlo k oplodnění, žluté tělísko se postupně zmenšuje, hladina progesteronu klesá a začíná menstruace.

Vzhledem k tomu, že hladina progesteronu je indikátorem funkce žlutého tělíska, provádí se ve druhé fázi cyklu (přibližně 6-8 dní po ovulaci) krevní test..

Srovnávací charakteristiky Utrozhestanu a Duphastonu

Indikace pro přijetí, schémata a dávky

Duphaston

Utrozhestan

Menstruační nepravidelnosti

10 mg * 2krát denně od 11 do 25 dc.

10 mg * 2krát denně od 16 do 25 dc.

100 mg * 2-3krát denně od 16 do 25 dc.

200-300 mg ve stejných dávkách po dobu 10-12 dnů (od 14 do 25 nebo 16 až 25 d.c.)

10 mg * 2krát denně od 11 do 25 dc.

100 mg * 2-3krát denně od 16 do 25 dc.

10 mg * 2-3krát denně od 5 do 25 dnů nebo nepřetržitě po dobu 6-9 měsíců

100 mg * 2-3krát denně od 16-17 do 25-26 d.ts.

Dysfunkční děložní krvácení

10 mg * 2krát denně po dobu 5-7 dnů

Neplodnost způsobená luteální nedostatečností

10 mg * 2krát denně od 14 do 25 dnů.

V případě opožděné menstruace a potvrzení těhotenství lék pokračuje

200-300 mg / den od 16-17 d.ts. do 10 dnů. V případě opožděné menstruace a potvrzení těhotenství lék pokračuje

Prevence obvyklého a hrozícího potratu

40 mg najednou, poté 10 mg * 2krát denně až do 20 týdnů těhotenství

200-400 mg * 2krát denně hluboko v pochvě až do 20 týdnů těhotenství

Podpora luteální fáze při přípravě na IVF

400-800 mg / den, hluboko do pochvy, počínaje dnem injekce chorionického gonadotropinu do 8. týdne těhotenství, poté je dávka upravena podle indikací pro přijetí během 1. a 2. trimestru těhotenství

Substituční terapie pro nefunkční nebo chybějící vaječníky

Hluboko do pochvy 200 mg / den po dobu 13-14 dc, poté 100 mg 2krát / den od 15 do 25 dc. V případě diagnózy těhotenství se dávka postupně zvyšuje o 100 mg (až na maximálně 600 mg / den)

K výhodám Dyufaston lze připsat menšímu počtu vedlejších účinků spojených s užíváním Utrozhestanu a progesteronu, které zahrnují: ospalost, slabost, závratě, nevolnost, změny tělesné hmotnosti atd..

Výhodně Utrozhestan lze připsat způsobu užívání tohoto léku. Může to být buď orální (s vodou) nebo intravaginální (hluboko v pochvě).

Utrozhestan má při orálním podání antiestrogenní aktivitu a také snižuje androgeny, což umožňuje jeho předepisování ženám s vysokou úrovní androgenizace. Zatímco Duphaston neovlivňuje nic jiného než hladinu progesteronu.

Ani dyufaston, ani ráno nepotlačujte ovulaci, pokud se užívá v předepsané terapeutické dávce ve druhé fázi menstruačního cyklu. Ačkoli pokyny pro léky naznačují, že k léčbě luteální nedostatečnosti nebo, jak se říká, k podpoře druhé fáze, je nutné užívat Dufaston i Utrozhestan v určité dny cyklu, je stále vhodné sledovat ovulaci a po ní užívat gestageny.

Duphaston neovlivňuje na schopnost řídit, při řízení s opatrností, zatímco ráno.

Duphaston neovlivňuje ukazatele bazální teploty, zatímco užíváte dostatečné dávky Utrozhestanu, bazální teplota vychází.

Pokud se léky používají k normalizaci cyklu, pak menstruace začíná na pozadí zrušení Dufastonu v průměru po 3-5 dnech, Utrozhestan - 7-10 dní.

Zrušení léků během těhotenství Vyrábí se snížením denní dávky o 0,5–1 tabletu každý týden a úplným zastavením příjmu do data stanoveného gynekologem.

Dyufaston se od utrozhestanu liší svou chemickou strukturou. Utrozhestan má vzorec blízký přirozenému progesteronu produkovanému ženským tělem - obsahuje mikronizovaný přírodní progesteron získaný z listů rostliny rodiny Dioscorea. Současně se má za to, že Duphaston patří k syntetickým analogům progesteronu. Proto se vytváří stereotyp: „syntetický“ je špatný a „přirozený“ je dobrý. Toto prohlášení je však nesprávné. Vzhledem k tomu, že dydrogesteron, účinná látka Duphastonu, je také rostlinného původu, podléhá však složitějšímu chemickému zpracování. Suroviny pro jeho výrobu se získávají z příze a sójových bobů a příze je souhrnný název pro všechny rostliny stejné rodiny..

Proto výběr léku závisí pouze na vašich indikacích a kontraindikacích pro jeho užívání..

CO JE LEPŠÍ: DUFASTON NEBO RÁNO?
Utrozhestan a Duphaston, jak již bylo zmíněno, jsou analogy progesteronu. Při předepisování jedné z těchto léčivých látek se lékař více řídí svými vlastními zkušenostmi, které často vycházejí z vyváženosti jejich výhod a nevýhod..
Výhody Dufastonu ve srovnání s Utrozhestanem:

Nedostatek vedlejších účinků typických pro přirozený progesteron (slabost, ospalost, emoční labilita);
Vysoká účinnost při přípravě na ECO;
Užívání léku snižuje riziko předčasného porodu a výskytu fetoplacentární nedostatečnosti;
Vysoká bezpečnost používání, potvrzená mnohaletým výzkumem;
Nemá toxický účinek na játra.
Výhody Utrozhestanu ve srovnání s Duphastonem:

Lék je identický s přírodním progesteronem;
Neovlivňuje tělesnou hmotnost;
Neovlivňuje hladinu krevního tlaku;
Neovlivňuje metabolismus sacharidů a lipidů;
Efektivní při léčbě hyperandrogenismu;
Potlačuje působení oxytocinu, který je zodpovědný za kontraktilitu dělohy;
Lék lze užívat nejen orálně, jako většina tabletových forem, ale také intravaginálně (injikováno hluboko do pochvy), což je zvláště důležité pro těžkou časnou toxikózu. Intravaginální způsob podání je nejúčinnější v případě hrozby ukončení těhotenství.
DUPHASTON NEBO RÁNO? SE ZAMĚŘENÍM NA NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY.
Navzdory aktivnímu užívání Utrozhestanu a Duphastonu během těhotenství mají oba léky vedlejší účinky.
Nežádoucí účinky utrozhestanu:
Zvýšená teplota subfebrilních číslic;
Slabý hypnotický účinek;
Změny nálady;
Závrať.
Nežádoucí účinky přípravku Duphaston:
Riziko děložního krvácení.
UTROZHESTAN NEBO DUFASTON: JAKÉ JSOU KONTRAINDIKACE PRO JMENOVÁNÍ?
Kontraindikace užívání Duphastonu.

Vzhledem k tomu, že Duphaston je syntetický analog progesteronu, je lék kontraindikován v případě individuální přecitlivělosti na jeho složky. Duphaston navíc není předepsán pro onemocnění jater, jako jsou Dabin-Johnsonův a Rotorův syndrom..
Na rozdíl od období těhotenství, kdy lze přípravek Duphaston aktivně užívat, je lék během kojení zrušen kvůli jeho pronikání do mateřského mléka.
Kontraindikace užívání přípravku Utrozhestan:

přítomnost krvácení z genitálního traktu nejasné etiologie;
probíhající potrat;
maligní novotvary mléčných žláz a orgánů reprodukčního systému;
porfyrie (geneticky podmíněná jaterní patologie);
přecitlivělost na léčivo
S tendencí k tvorbě krevních sraženin a přítomností závažných funkčních poruch jater je Utrozhestan předepsán pouze pro intravaginální podání.
Lék je předepisován s extrémní opatrností ve třetím trimestru, kdy je významně zvýšeno riziko poškození funkce jater, stejně jako během kojení.
O tom, který lék je účinnější, Duphaston nebo Utrozhestan, rozhodne ošetřující lékař, protože tato volba je založena nejen na vlastnostech léčivých látek, ale také na individuálních charakteristikách těla, průběhu těhotenství, porodnické anamnéze, věku atd. Je důležité si uvědomit, že pečlivá péče o vaše vlastní zdraví a dodržování doporučení lékaře přispívají pouze k normálnímu průběhu těhotenství a následnému porodu..

Srovnání (rozdíl) Utrozhestanu a Duphastonu

Dyufaston a Utrozhestan jsou hormonální léky široce užívané v případě, že hrozí ukončení těhotenství.

Budoucí matky se často zajímají o to, zda jsou škodlivé pro dítě a jaký je rozdíl mezi drogami. To je to, co se pokusíme pochopit v předloženém článku..

Závěr

 • Utrozhestan je přírodní lék, Duphaston je syntetického původu;
 • obě léky pomáhají počat dítě a udržovat těhotenství;
 • Duphaston, na rozdíl od Utrozhestanu, zřídka vede k rozvoji vedlejších reakcí;
 • pozitivní stránkou jmenování Utrozhestanu je, že může být použit intravaginálně;
 • výběr nejlepšího léku by měl ošetřit lékař po posouzení polohy a charakteristik pacienta.

Vlastnosti a pokyny utrozhestanu

Utrozhestan je přírodní lék, který pomáhá snižovat kontraktilitu endometria. Ve výsledku se vytvářejí podmínky podporující početí..

Při perorálním podání je maximální koncentrace účinné látky v krvi pozorována po 3 hodinách, při vaginálním podání je tato doba snížena na hodinu.

Indikace

Utrozhestan je předepsán pro:

 • amenorea;
 • neplodnost způsobená hormonální nerovnováhou;
 • novotvary v mléčných žlázách vláknité povahy;
 • provádění hormonální terapie;
 • vznik rizika předčasného porodu;
 • potřeba normalizovat hladinu luteinu;
 • Ohrožených potratů.

Návod k použití

Při diagnostice problémů s koncepcí jsou předepsány léky, počínaje 17. dnem cyklu, 200 mg po dobu 14 dnů.

Aby se zabránilo potratům, doporučuje se injikovat 200 mg drogy do pochvy, je lepší to udělat v noci. Léčba může trvat od 22 do 34 týdnů těhotenství.

Pro normalizaci hladin luteinu je denní dávka někdy zvýšena na 400 mg. Trvání léčby, dávku a způsob podání stanoví pro každý případ lékař..

Vedlejší efekty

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

 • bolest hlavy;
 • nadýmání;
 • ospalost;
 • pocit nevolnosti;
 • zvracení;
 • průjem;
 • svědění.

Cena léku

V lékárnách v Moskvě si můžete koupit Utrozhestan za cenu 390 rublů, vše závisí na výrobci a dávkování. Na Ukrajině bude tento nástroj stát více než 400 hřiven.

Vlastnosti a pokyny Duphastonu

Duphaston je umělá droga, vyrábí se ve formě tablet.

Indikace pro použití

Jmenování Dufastonu se považuje za oprávněné, pokud:

 • bolestivá období;
 • endometritida;
 • problémy s koncepcí;
 • hrozba potratu;
 • nástup menopauzy.

Lék lze předepsat při plánování těhotenství, aby se obnovila hormonální rovnováha.

Návod k použití

 1. Při problémech s menstruací je přípravek předepsán 10 mg dvakrát denně. Průběh léčby začíná 11. den cyklu a končí v 25.
 2. V případě diagnózy dysmenorey se Duphaston užívá 10 mg třikrát denně, počínaje 5. dnem a končí 25. dnem menstruace.
 3. V případě problémů s koncepcí je lék předepisován v dávce 10 mg jednou denně od 14 do 25 dnů cyklu.
 4. Pokud existuje riziko potratu, přípravek Dufaston se použije okamžitě v úvodní dávce 40 mg, poté 10 mg každých 8 hodin.
 5. Během klimakterického období as krvácením zvolí lékař dávku.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky při použití přípravku Duphaston jsou vzácné, lze je pozorovat:

 • pokles hladiny hemoglobinu a počtu erytrocytů;
 • alergická reakce;
 • svědicí pokožka;
 • dysfunkce jater.

Cena léku

Cena Dufastonu v Ruské federaci je asi 600 rublů. Na Ukrajině lze tento lék zakoupit za cenu 300 hřiven.

Srovnávací charakteristiky kontraindikací pro léky Duphaston a Utrozhestan

Duphaston by neměl být používán v případě nesnášenlivosti jeho složek, onemocnění jater, ani během laktace.

Hlavní kontraindikace pro použití Utrozhestanu jsou:

 • krvácející;
 • potrat, který začal;
 • novotvary mléčných žláz maligní povahy;
 • porfyrie - onemocnění jater genetického původu;
 • alergie;
 • laktace.

Se zvýšenou úrovní trombózy a vážnými problémy s fungováním jater je lék předepisován pouze pro vaginální použití.

Utrozhestan nebo Duphaston při plánování těhotenství: což je lepší

Utrozhestan je považován za přirozený, ale jeho užívání se častěji stává příčinou vzniku nežádoucích účinků. Pozorovací a výzkumné údaje naznačují, že přípravek Duphaston je při přípravě na IVF účinnější.

Je třeba se zaměřit na skutečnost, že výběr léku, který je pro ženu lepší, by měl provádět lékař.

Utrozhestan nebo Duphaston: což je lepší pro těhotenství a hrozbu potratu

Užívání Duphastonu během těhotenství bylo studováno po dlouhou dobu, což nelze říci o Utrozhestanu, protože tento lék je mladší. Pozitivní stránkou posledně jmenovaného je však to, že kromě orálního podání může být použit i intravaginálně..

Utrozhestan je přírodní lék, který je vybaven schopností mít antiandrogenní účinek, který vám umožní bojovat proti mužským hormonům.

Pomáhá normalizovat psycho-emocionální stav těhotné ženy, což je v takovém období života velmi důležité a nemá vliv na krevní tlak a váhu.

Za pozitivní aspekty používání Duphastonu se považuje to, že:

 • jen zřídka způsobuje rozvoj nežádoucích účinků;
 • snižuje riziko ukončení těhotenství a předčasného porodu;
 • nemá negativní vliv na játra nastávající matky.

Shrneme-li malé shrnutí, rád bych poznamenal, že neexistuje lepší lék, vše bude záviset na případu a vlastnostech pacienta.

Recenze žen

"Před dvěma lety mě gynekolog pověřil užíváním Utrozhestanu k prodloužení druhé fáze menstruačního cyklu." S drogou a její účinností jsem byl docela spokojený. Negativní stránkou této léčby bylo, že jsem přibral na váze. V současné době se problémy znovu objevily, změnil gynekologa a doporučil použít Dufaston.

Svetlana, 34 let:

"Užívám Duphaston po dobu 3 menstruačních cyklů." Důvodem předepisování léku je nepravidelné a příliš dlouhé období cyklu, 40 nebo více dní. V tuto chvíli se situace vrátila do normálu, cyklus pokračuje po dobu 34 dnů. Jsem s drogou naprosto spokojen a doporučuji ji bez váhání užívat podle pokynů lékaře “.

Co je lepší Duphaston nebo Utrozhestan

Bohužel ne všechny ženy mohou snadno otěhotnět a potom dítě bez komplikací nosit..

Kvůli silným hormonálním změnám v těle nastávající matky dochází k nejrůznějším změnám, které vyvolávají určité problémy.

Docela často, v prvních týdnech těhotenství, dochází u žen k přerušení placenty, je diagnostikován zvýšený tón dělohy nebo dochází k potratu. Důvodem těchto stavů je nedostatek hormonu progesteronu. Progesteron patří do kategorie gestagenů, za jeho produkci jsou zodpovědné nadledviny, žluté tělo vaječníků a placentární tkáně.

Při prvních známkách výskytu hrozby ukončení těhotenství: tón dělohy, bolesti v dolní části břicha, krvavý výtok z genitálního traktu, jsou předepsány progesteronové léky, z nichž nejoblíbenější jsou Duphaston a Utrozhestan.

V našem článku porovnáme léky Utrozhestan a Duphaston, zvážíme jejich výhody a nevýhody, indikace a kontraindikace pro použití. Oba léky jsou často předepisovány již ve fázi plánování těhotenství, protože progesteron pomáhá počat dítě v případě problémů s jeho nedostatečností..

Má příznivý účinek na proces připevnění vajíčka ke stěně dělohy a na další porod dítěte, zejména na samém začátku těhotenství, kdy imunitní systém může vnímat plod jako cizí organismus a začít odmítat.

Tyto léky mají podobný účinek na tělo, jejich hlavním úkolem je pomoci ženě otěhotnět a udržet těhotenství. Ale abychom zjistili, co je lepší než Duphaston nebo Utrozhestan a jak se navzájem liší, je nutné zvážit každou drogu zvlášť.

Složení Duphastonu a Utrozhestanu a forma uvolnění

Tyto hormonální látky mají stejné složení, ale jejich hlavní rozdíl spočívá v tom, že Duphaston je syntetická droga a Utrozhestan je přirozený. Utrozhestan obsahuje mikronizovaný progesteron získaný z listů rostliny Dioscorea a je blízký přirozenému složení produkovanému ženským tělem.

Duphaston, na druhé straně, je umělý analog progesteronu, sestává z dydrogesteronu, který je také rostlinného původu, ale je podroben složitějšímu chemickému zpracování. Utrozhestan je dostupný ve dvou formách: tobolky pro perorální podání (uvnitř) a intravaginální čípky. Duphaston se prodává pouze ve formě tablet.

Indikace pro použití Duphastonu a Utrozhestanu

Oba léky mají podobné indikace pro použití. Utrozhestan je předepsán pro hrozbu spontánního potratu, menstruačních nepravidelností, mírné mastopatie, děložních myomů, hormonální neplodnosti (například způsobené nedostatečností luteální fáze cyklu) a dalších gynekologických onemocnění.

Lék je také velmi účinný, když ženy mají vysokou hladinu mužských pohlavních hormonů. Utrozhestan je poměrně nová droga, takže v některých evropských zemích se dosud příliš nepoužívá.

Dyufaston byl uvolněn farmaceutickým průmyslem mnohem dříve než Utrozhestan a zkušenosti s jeho používáním mají dlouhou historii. Umělá konfigurace hormonu umožňuje léku rychle vstoupit do těla a absorbovat se do krve v požadované koncentraci.

Kromě toho, že je přípravek Dufaston používán s hrozbou potratu, je také předepisován v rámci přípravy na oplodnění in vitro, na menstruační nepravidelnosti, nefunkční děložní krvácení, premenstruační syndrom, na náhradní léčbu po odstranění reprodukčních orgánů, neplodnost.

Studie prokázaly, že přípravek Dufaston několikrát snižuje riziko předčasného porodu u žen, které mají tento problém..

Kontraindikace užívání Duphastonu a Utrozhestanu

Vzhledem k tomu, že Duphaston je syntetický analog přírodního progesteronu, je jeho použití kontraindikováno u lidí s přecitlivělostí na jeho složky a další složky léčiva. Rovněž se nedoporučuje užívat Duphaston u žen se závažným onemocněním jater (Rotorův syndrom, Dabin-Johnsonův syndrom).

S opatrností a pod dohledem lékaře je přípravek Duphaston předepisován pacientům s anamnézou svědění během těhotenství. Kontraindikací užívání přípravku Duphaston je období laktace, protože proniká do mateřského mléka.

V Utrozhestanu, navzdory své přirozenosti, existuje mnohem více kontraindikací pro přijetí. Utrozhestan se nepoužívá ke krvácení z genitálního traktu nevysvětlitelné povahy, pokud má pacient maligní novotvary v mléčných žlázách nebo reprodukčních orgánech, s některými onemocněními jater (porfyrie), během probíhajícího potratu, s individuální nesnášenlivostí ke složkám léčiva.

S tendencí k tvorbě krevních sraženin se doporučuje intravaginální způsob užívání Utrozhestanu. Tento lék je předepsán s opatrností ženám ve 3. trimestru těhotenství kvůli riziku jaterní dysfunkce, stejně jako během kojení.

Nežádoucí účinky užívání Duphastonu a Utrozhestanu

Při užívání přípravku Duphaston si pacienti prakticky nevšimnou vedlejších účinků. Jediná věc, občas dochází k průlomovému děložnímu krvácení, které se eliminuje zvýšením dávky léku.

Utrozhestan má mnohem více vedlejších účinků, jmenovitě: závratě 30-40 minut po požití, letargii, ospalost, výkyvy nálady, zvýšenou únavu. Některé z nich jsou eliminovány vaginálním užitím Utrozhestanu.

Co je lepší Duphaston nebo Utrozhestan

Je nemožné jednoznačně odpovědět na otázku, který lék je lepší než Dufaston nebo Utrozhestan. Každý z nich je předepsán lékařem ženě s přihlédnutím ke konkrétním indikacím, charakteristikám těla, se zaměřením na osobní zkušenosti s používáním nebo výsledky léčby jiných pacientů.

Oba léky, i když jsou hormonální, neovlivňují tělesnou hmotnost, protože nevedou k zadržování tekutin v těle, což je zvláště důležité pro ženy v pozici. Tyto léky neovlivňují metabolismus, neztrácejí tuk z Duphastonu a Utrozhestanu.

Velkým plusem je, že léky nezvyšují ani krevní tlak. Ale přesto mají oba léky své klady a zápory, stejně jako výhody navzájem..

Proč je Duphaston lepší než Utrozhestan:

 • několik vedlejších účinků;
 • minimální účinek na játra;
 • vysoká účinnost při plánování dítěte s IVF (dobré ukazatele přežití plodu);
 • snížení pravděpodobnosti předčasného porodu;
 • žádné vedlejší účinky na plod;
 • absence kontraindikací k řízení vozidla při užívání přípravku Duphaston;
 • Duphaston je více zkoumaná droga;
 • Duphaston lze užívat déle než Urozhestan

Výhody Utrozhestanu:

 • přírodní lék, který má složení nejblíže přirozenému progesteronu;
 • schopnost používat drogu orálně a intravaginálně (zejména metoda 2 je vhodná pro těhotné ženy s těžkou toxikózou);
 • efektivní s přebytkem mužských hormonů;
 • nemá nepříznivý účinek na plod;
 • nízké náklady na Utrozhestan ve srovnání s Duphastonem

Který lék je pro vás nejlepší, lze posoudit pouze na základě vašich vlastních zkušeností. Obecně platí, že oba dělají dobrou práci se svými funkcemi: vyrovnávají nedostatek progesteronu v těle, přivádějí dělohu zpět do normálu, eliminují projevy tónu, snižují pravděpodobnost potratu a normalizují cyklus.

Zaměnitelnost Duphastonu a Utrozhestanu

Velké množství žen se zajímá nejen o to, který z těchto fondů je lepší, ale také o to, zda je možné nahradit Utrozhestan Duphastonem a naopak. K nahrazení jednoho léku jiným dochází z různých důvodů: někteří pacienti mohou mít kontraindikace k užívání konkrétního léku, jiní vykazují individuální nesnášenlivost jednotlivých složek a jiní chtějí pouze dostat Duphaston na prenatální klinice zdarma na předpis.

Je kategoricky nemožné předepsat si Dyufaston nebo Utrozhestan a nahradit jeden lék jiným. Hormonální léky vyžadují přísné dodržování pokynů a hladké zrušení nebo přechod, proto schéma přechodu z Dufastonu na Utrozhestan nebo naopak pro každého pacienta vybere lékař individuálně s přihlédnutím k charakteristikám ženského těla, kontraindikacím pro příjem hormonů a řízení těhotenství.

Utrozhestan je zpravidla předepisován pacientům v prvním trimestru (méně často v II) kvůli pohodlnosti jeho použití ve formě vaginálních tobolek, zejména při těžké gestóze těhotných žen. Duphaston lze předepsat v jakékoli fázi těhotenství, pokud hrozí potrat nebo podle výsledků analýzy má žena jasný nedostatek progesteronu.

Jak se přípravek Duphaston a Utrozhestan užívají

Schémata užívání přípravku Duphaston a Utrozhestan pro různé nemoci a patologie, stejně jako během těhotenství, se liší a jsou vybírána odborníkem individuálně.

K normalizaci cyklu se Utrozhestan obvykle předepisuje 200 mg dvakrát denně ráno a večer po dobu 10 dnů. S hrozbou potratu během těhotenství je předepsána dávka Utrozhestanu, která se rovná 200-600 mg denně. U jiných patologických stavů se lék doporučuje užívat od 200 do 400 mg.

Dávka pro použití Duphastonu se v každém případě vybírá individuálně. V případě porušení cyklu a premenstruačního syndromu je lék předepsán 1 tableta 2krát denně po dobu 2 týdnů, počínaje 11. dnem cyklu, s neplodností způsobenou nedostatečností luteální fáze, Duphaston je opilý od 14. do 25. dne cyklu, 1 tableta denně, s hrozbou potrat je předepsán 4 tablety jednou, poté 1 každých 8 hodin, dokud nezmizí příznaky úzkosti atd..

V případě jmenování progesteronových léků během plánování dítěte žena často pokračuje v jejich užívání téměř po celé těhotenství, protože tělo je zvyklé na příjem hormonů z vnějšího prostředí a nevyrovnává se s jeho přirozenou produkcí dobře.

Někdy může lékař předepsat pacientovi současné užívání Dufastonu a Utrozhestanu, aby se minimalizovala pravděpodobnost vzniku určitých vedlejších účinků spojených s dlouhodobým užíváním hormonálních léků. Kromě intravaginálního užívání Utrozhestanu je Dufaston ženě předepisován perorálně.

Tento režim vám umožňuje udržovat požadovanou hladinu těhotenského hormonu progesteronu za normálních podmínek s minimálním rizikem pro nastávající matku a plod. Hlavní věcí je dodržovat pokyny a dávkování uvedené gynekologem.

Když máte na výběr z toho, jaké žaluzie pro domácnost nebo kancelář si vybrat, doporučujeme zvážit dřevěné žaluzie, o tom si můžete přečíst více na webových stránkách https://zhaluzistavropol.ru/derevo-zhaluzi/

Zrušení drog

V pozdním těhotenství, kdy je placenta zcela vytvořena a sama je schopna produkovat požadované množství progesteronu, je Duphaston nebo Utrozhestan zrušen. Ale v případě dlouhodobé hrozby ukončení těhotenství, výskytu tažných bolestí v podbřišku a tónu dělohy po vysazení progesteronu se Duphaston nadále užívá.

Utrozhestan je nahrazen Duphastonem, protože má negativní účinek na játra na konci II. A III. Trimestru těhotenství. Schéma zrušení Duphastonu a Utrozhestanu je přibližně stejné - postupné snižování dávky léku (o polovinu tablety týdně nebo jiná možnost navržená lékařem) s hodnocením stavu pacienta.

Pokud Duphaston a Utrozhestan přestanou brát velmi náhle, jsou možné vážné následky, až potrat v časných stádiích těhotenství a předčasný porod v pozdější fázi. S hormonálními léky buďte opatrní a užívejte je pouze podle pokynů svého lékaře.

Bílý výtok před menstruací je variantou normy a v jednom či druhém objemu vyhovuje každé ženěPopisVaginální sliznice obsahuje žlázy, které produkují hlen, který je nezbytný pro zvlhčení sliznice a vytvoření normální mikroflóry.