Co je lepší Duphaston nebo Utrozhestan ?

Duphaston a Utrozhestan jsou hormonální léky, které se používají přímo k udržení těhotenství. Podle statistik každé druhé těhotenství přichází s komplikacemi, takže užívání hormonálních léků této kategorie je prostě nezbytné k udržení dítěte naživu.

Dyufaston a Utrozhestan. Jaký je rozdíl?

Popis léku Duphaston

Hlavní složkou léčiva Duphaston je dydrogesteron, který je svým kvalitativním složením a strukturou velmi podobný progesteronu. Bylo prokázáno, že tato sloučenina nemá výraznou androgenní aktivitu, proto nezpůsobuje vedlejší reakce, které jsou typické pro skupiny látek s takovými vlastnostmi..

Tato látka je hlavním progestogenním prvkem v HRT. Kromě toho přispívá k zachování lipidového složení krevní plazmy, ale zároveň neporušuje hladinu indikátorů srážení krve, zejména srážení.

Tento lék se doporučuje pro všechny případy endogenního nedostatku..

Důležitou roli hraje průběh užívání drogy. Jakmile se v lidském těle vytvoří potřebná koncentrace, vytvoří droga ideální podmínky pro početí a zachování plodu během hrozby potratu..

Základní indikace

Duphaston je předepsán pro nedostatek přirozených hormonů v těle. Podmínky, které se vyznačují nedostatkem progesteronu, zahrnují:

 • neplodnost různého původu, mimo jiné i kvůli absenci
  hormon lutein;
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • riziko potratu;

Kromě toho je Duphaston považován za hlavní složku hormonální substituční terapie..

Kontraindikace pro použití

Hlavním omezením užívání Duphastonu je specifická nesnášenlivost k hlavní složce drogy. Lék je možné užívat během těhotenství, ale během kojení by se mělo upustit, protože dydrogesteron se vylučuje spolu s mateřským mlékem.

Způsob použití Duphastonu

Vzhledem k tomu, že se Duphaston používá k nejběžnějším gynekologickým onemocněním, jsou režimy jeho podávání velmi odlišné. Jak již bylo zmíněno dříve, používá se při léčbě endometriózy, léčbě premenstruačního syndromu, neplodnosti a mnoha dalších onemocnění. Při užívání léku je zpravidla přísně kontrolována cyklická aktivita vajec v ženském těle. Nejběžnějšími režimy léčby jsou užívání léku v 10denních kurzech od 5. do 25. dne cyklu při léčbě endometriózy a od 11. nebo 14. do 25. dne cyklu při léčbě neplodnosti a premenstruačního syndromu. Při léčbě neplodnosti takové schéma
přetrvává dalších 6 nebo více cyklů. Pokud jde o neustálé perorální podávání hormonální antikoncepce, je kombinace užívání Duphastonu a těchto léků docela možná.

V tomto případě se Duphaston užívá 1 tableta denně ve dvoutýdenních kurzech.

Nežádoucí účinky přípravku Duphaston

Primárními nebo často se vyskytujícími vedlejšími účinky léku jsou migréna, bolestivost a překrvení mléčných žláz. Je extrémně vzácné, že se objeví periferní edém a bolest v podbřišku. Ve výjimečných případech je možné krvácení a hemolytická anémie.

Popis léku Utrozhestan

Co je Utrozhestan? Na rozdíl od svého syntetického protějšku Duphaston je přírodní a obsahuje přírodní progesteron. Tato látka není jen gestagenem, který produkuje žluté tělo, ale také interaguje s buňkami nervových zakončení cílových orgánů a stimuluje uvolňování ribonukleové kyseliny..

Přírodní progesteron má přímý účinek na buňky endometria.

Významně snižuje kontraktilitu endometriálních buněk, a tím stimuluje růst koncových prvků mléčných žláz. Důležitou funkcí tohoto gestagenu je přenos děložní sliznice z fáze buněčné proliferace do fáze produkce prostaglandinů, které zajišťují vývoj vajíček. To poskytuje pohodlnější podmínky pro početí a další vývoj embrya..

Je třeba poznamenat, že vlastností léčiva je jak jeho orální podávání, tak vaginální podání..

V případě orálního podání je progesteron absorbován epiteliálními buňkami žaludku. V důsledku toho se jeho kvantitativní obsah v krevní plazmě stabilně zvyšuje a dosahuje maxima 3 hodiny po první dávce. Po zavedení do pochvy je absorpce způsobena střevními klky, maximální rychlost je v tomto případě pozorována do hodiny.

Indikace pro použití utrozhestanu

Vzhledem k tomu, že se lék užívá perorálně i intravaginálně, budou indikace pro použití pro tyto způsoby podání mírně odlišné.

Hlavní indikace pro orální podávání budou:

 • amenorea;
 • neplodnost kvůli nízké koncentraci přírodních
  hormony
 • vláknité formace mléčných žláz
 • hormonální terapie v kombinaci s užíváním antikoncepce

U vaginálního podání jsou hlavní indikace:

 • prevence předčasného porodu u žen;
 • udržování hladiny luteinu;
 • hrozba potratu;
 • neplodnost kvůli nedostatku luteinu;
 • hormonální substituční terapie pro nedostatek progesteronu.

Kontraindikace užívání přípravku Utrozhestan

Hlavní kontraindikací užívání léku je žilní trombóza a závažné tromboembolické poruchy, které mohou vyvolat infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Kromě toho lze zaznamenat děložní krvácení neznámé geneze a růst maligních buněk, protože progesteron může způsobit aktivní růst patologické tkáně.

Je třeba poznamenat, že užívání Utrozhestanu během těhotenství je možné pouze intravaginálně, v tomto případě je perorální podání nemožné. Doba kojení není kontraindikací, ale vzhledem k tomu, že se progesteron koncentruje v mateřském mléce, je lepší během tohoto období drogu odmítnout..

Užívejte lék s extrémní opatrností v případě chronického onemocnění ledvin, stejně jako progresivního bronchiálního astmatu a onemocnění dolních dýchacích cest.

Způsob použití Utrozhestanu

Výrobce oznámil dvě dávky léku - 100 a 200 mg. Utrozhestan je želatinová tobolka s tekutým obsahem, který se dokonale vstřebává jak orálním, tak vaginálním podáním. Průměrná denní dávka látky je obvykle 200–300 mg a neměla by překročit 600 mg.

Průběh léčby závisí na složitosti a individuálních charakteristikách pacienta.

Při neplodnosti se lék užívá ve standardní dávce 200 mg, počínaje 17. dnem cyklu, nepřetržitě po dobu dvou týdnů;

Aby se zabránilo potratům, Utrozhestan se injikuje hluboko do pochvy v dávce 200 mg v noci. Toto schéma se řídí od 22. do 34. týdne těhotenství..

Pro udržení hladiny luteinu na určité úrovni se denní dávka zvyšuje na 400 mg.

Vedlejší efekty

Docela časté nežádoucí účinky jsou bolest hlavy, nadýmání, absence menstruačního cyklu nebo nepravidelnosti. Kromě toho je zaznamenána ospalost, která se mění v vertigo. Zřídka se objeví zvracení, průjem, svědění.

Pro srovnání léků můžete uvést tabulku:

DuphastonUtrozhestan
Hlavní účinná látkaDydrogesteron (syntetický analog přírodního
progesteron)
Progesteron (přírodní progesteron vyrobený z
přírodní suroviny)
Vedlejší efektyNedostatek vedlejších účinků, které jsou typické pro
přírodní progesteron
Slabost, ospalost, změna na vertigo
Způsob příjmuOrálněOrálně

Intravaginálně

Výhody jednoho proti druhémuOsvědčená účinnost během přípravy na IVF;

Klinicky prokázaná vysoká bezpečnost
data.

Nezvyšuje tělesnou hmotnost;

Používá se při léčbě hyperandrogenismu;

Inhibicí syntézy oxytocinu se snižuje
kontraktilita dělohy

Neovlivňuje hladinu krevního tlaku.

Dyufaston a Utrozhestan, což je lepší?

Při srovnání utrozhestanu a jeho syntetického analogu lze poznamenat, že indikace pro použití obou jsou velmi podobné, ale z chemického hlediska to z nich nečiní analoga. Při výběru mezi nimi byste proto měli nejprve poslouchat názor odborníka..

Je to možné Duphaston a Utrozhestan během těhotenství?

Mnoho nastávajících matek se bojí současného užívání Utrozhestanu a Duphastonu během těhotenství. Rychle vás však ujišťujeme, že taková aplikace je možná. Z lékařského hlediska však užívání dvou léků současně nepřináší větší účinnost. Je mnohem lepší užívat tyto léky ne současně, ale postupně, střídavě.

Recenze odborníků

Názor lékařů v této věci je velmi jednoznačný - Dyufaston a Utrozhestan se etablovali jako jeden z nejlepších léků při léčbě neplodnosti. Jsou nedílnou součástí přípravy IVF a vytvářejí ideální podmínky pro vývoj embrya..

Stojí také za srovnání nákladů na léky: Náklady na Utrozhestan jsou 484 rublů, náklady na Duphaston jsou 613 rublů..

Užitečné tipy pro každou příležitost

Známost. Teorie. Výživa. Zvyky. Cvičení

 • Kalorická tabulka produktů
 • Kalorický stůl pro druhé kurzy
 • Moje stránka
 • Kalorický stůl pro hotová jídla
 • Blogy
 • Drůbeží kalorický stůl
 • Kalorická tabulka produktů
 • Kalorický stůl pro druhé kurzy
 • Moje stránka
 • Kalorický stůl pro hotová jídla
 • Blogy
 • Drůbeží kalorický stůl
 • Kalorická tabulka produktů
 • Kalorický stůl pro druhé kurzy
 • Moje stránka

Utrozhestan nebo dyufaston, který je lepší pro endometriózu. Utrozhestan nebo Dyufaston - co je lepší zvolit a proč? Kontraindikace užívání drog

Ne všem ženám se podaří úspěšně otěhotnět a porodit dítě. V souvislosti s restrukturalizací těla budoucí matky na ni ze všech stran čekají nebezpečí. Potraty jsou velmi časté komplikace. Spontánní potrat je nejčastěji způsoben nízkou hladinou progesteronu. Pokud je během těhotenství zjištěna hrozba porodit dítě, jsou předepsány hormonální léky dyufaston nebo urozhestan, které doplňují chybějící hormon v ženském těle.

Progesteron

Abychom plně porozuměli mechanismu účinku obou léků, je třeba podrobněji zvážit koncept progesteronu. Tento hormon je steroid produkovaný v ženském těle. Nejaktivněji produkovaná placentou během těhotenství.

Progesteron je hlavním hormonem žlutého tělíska vaječníků. Látka se aktivně vyrábí ve druhé polovině cyklu. To je nezbytné pro normální připojení oplodněného vajíčka k endometriu. Při absenci oplodnění se množství progesteronu začíná snižovat.

V případě oplodnění je hormon produkován žlutým tělem po určitou dobu, dokud ho placenta nezačne syntetizovat sama. Nízké hladiny progesteronu jsou často příčinou neplodnosti u žen. Proto by především dámy, které chtějí otěhotnět, měly sledovat hladinu tohoto hormonu..

Vlastnosti léků

Obě hormonální léčiva mají stejné složení, ale jejich hlavní rozdíl je následující:

 • Utrozhestan se vyrábí na bázi přírodní látky.
 • Duphaston je syntetické činidlo.

Léky mají podobný účinek na ženské tělo a jejich hlavním úkolem je udržovat těhotenství a léčit neplodnost nebo jiná onemocnění způsobená hormonální nerovnováhou. Ale abyste pochopili, že je to lepší než dyufaston nebo ráno, musíte zvážit každou drogu zvlášť.

Hormonální léky jsou předepsány po vyšetření a testování hladiny progesteronu v krvi. Koneckonců, hormonální nerovnováha není vždy příčinou neplodnosti nebo potratů. Nezávislé užívání těchto léků je přísně zakázáno..

Utrozhestan

Lék je vyroben výhradně z rostlinných materiálů, proto jsou molekuly progesteronu v tomto léčivu naprosto identické s přírodní látkou produkovanou v ženském těle. Utrozhestan se vyrábí ve dvou formách:

 • kapsle pro orální podání,
 • čípky používané pro intravaginální podání.

Účinnost těhotenství byla prokázána při vysoké úrovni mužských pohlavních hormonů a hormonální neplodnosti. Lék podporuje oplodnění, takže jej lze použít k plánování těhotenství. Lék je také předepsán v jiných případech, a to:

 • nebezpečí spontánního potratu,
 • narušení menstruačního cyklu,
 • mírná mastopatie,
 • chronický potrat,
 • vysoké hladiny mužských hormonů v těle,
 • Postup IVF,
 • endometrióza,
 • myomy dělohy a další gynekologické patologie.

Utrozhestan má několik kontraindikací. Jsou to oni, kteří nám nedovolí tvrdit, že tato droga je lepší než její syntetický protějšek..

Léčba se nepoužívá pro následující faktory:

 • vnitřní krvácení,
 • neúplný potrat,
 • mozkové krvácení,
 • zvýšené krevní porfiny,
 • nesnášenlivost k jedné nebo více složkám léčivého přípravku.

S extrémní opatrností je lék předepsán v následujících případech:

 • se selháním jater a ledvin,
 • s kardiovaskulárními chorobami,
 • s křečovými žilami.

Nesprávné použití může navíc způsobit různé vedlejší účinky - bolesti hlavy, krvácení uprostřed cyklu, narušení funkce střev..

Duphaston byl vyvinut farmaceutickým průmyslem před ránem. Zkušenosti s užíváním drogy jsou tedy delší. Pozměněná „syntetická“ konfigurace hormonu vede k tomu, že se léčivo při vnitřním užívání rychle vstřebává. Kromě skutečnosti, že lék je široce používán k vyloučení spontánního potratu, používá se:

 • v rámci přípravy na oplodnění in vitro,
 • pro náhradní terapii po chirurgické kastraci a během menopauzy,
 • s různými patologiemi menstruačního cyklu,
 • v přítomnosti endometriózy,
 • s děložním krvácením s poruchami fungování reprodukčního systému.

Nedávné studie ukázaly, že dyufaston snižuje pravděpodobnost předčasného porodu u rizikových žen na polovinu. V tomto případě je možné drogu užívat neustále během těhotenství, protože nemá negativní vliv na plod. Ale vzhledem k tomu, že lék proniká do mateřského mléka, musí být po porodu zrušen..

Duphaston nemá prakticky žádné kontraindikace. Lék není předepsán pro závažné jaterní patologie, nesnášenlivost k jakékoli složce, stejně jako pro vzácná onemocnění, jako jsou Dabin-Johnsonův a Rotorův syndrom. Nekontrolovaný příjem léků vyvolává vývoj vedlejších účinků ve formě bolesti hlavy, alergických reakcí

Který lék dát přednost

Na otázku, která droga je lepší, nelze jednoznačně odpovědět. Při jmenování ráno a dyufastonu musí lékař vzít v úvahu individuální vlastnosti pacienta a účel použití léku. Oba léky neovlivňují tělesnou hmotnost, protože nevedou k zadržování tekutin v těle. To je velmi důležitý faktor pro ženu, která nosí dítě. Léky nemají žádný účinek na metabolismus lipidů a sacharidů, to znamená, že nevyvolávají narušení metabolických procesů. Je také velmi důležité, aby léky nezvyšovaly krevní tlak..

Zároveň se však většina lékařů shoduje, že během těhotenství je duphaston bezpečnější, protože má méně vedlejších účinků. Na rozdíl od plodiny nevolá:

 • ospalost,
 • letargie,
 • rychlá únava,
 • sklon k depresi.

Duphaston nemá toxický účinek na játra, je vysoce účinný při IVF. Droga je považována za bezpečnou, jak potvrzují dlouhodobé studie..

Utrozhestan je nový hormonální lék a jeho účinek na plod není dobře znám, proto v některých evropských zemích není předepsán ženám při nošení dítěte. Ačkoli významnou výhodou tohoto léku je jeho uvolňování ve formě intravaginálních čípků, což je velmi důležité pro udržení těhotenství v prvním trimestru na pozadí možné závažné toxikózy.

Jednou z výhod těhotenství je, že má uklidňující účinek, který vám umožní zbavit se během těhotenství různých obav z podvědomí. Ospalost a apatie, které se mohou projevit jako vedlejší účinek po ranní nevolnosti, zmizí během několika hodin. Ale během tohoto období byste měli být obzvláště opatrní při svých akcích, například je lepší neřídit auto..

Navíc tento lék poskytuje dobrý výsledek při použití k léčbě hyperandrogenismu..

V pozdějších stádiích, kdy se plodová placenta plně vytvoří a začne produkovat požadované množství samotného progesteronu, jsou zpravidla zrušeny dříve předepsané hormonální léky, aby se zabránilo potratu. Pokud však hrozba spontánního potratu přetrvává, můžete pokračovat v pití duphastonu. Vzhledem ke zvýšenému riziku jaterních dysfunkcí není během tohoto období urozhestan předepisován..

K plánování narození dítěte lze použít hormonální léky. Přispívají k tomu, že pravděpodobnost oplodnění se významně zvyšuje během období užívání léků. Ale současně lze duphaston, na rozdíl od rána, užívat déle. Kromě toho nedávné studie prokázaly pozitivní imunitní interakci mezi nastávající matkou a embryem při užívání dyufastonu.

Během období těhotenství nebo ke stabilizaci hormonálního pozadí jsou oba hormonální přípravky předepsány lékařem podle zvláštního schématu a v individuální dávce. Současně, nezávisle na předchozím souhlasu s lékařem, nelze vyvodit závěr, že je nutné nahradit předepsaný lék analogem. To může vyvolat potrat nebo vést k hormonálním poruchám, což je obecně velmi nebezpečné pro zdraví ženy. Odmítnutí léku a jeho nahrazení jiným se provádí postupně podle schématu pod dohledem lékaře.

Těhotenství je nejšťastnější a nejlepší čas při čekání na dítě. Uvědomil si, že se ve vás vyvíjí nový život, který je s vámi nerozlučně spjat - co by mohlo být lepší? Cítit pohyby dítěte, mluvit s ním a čekat, až se objeví - není to radost každé těhotné ženy?

Budoucí matky jsou často velmi citlivé a emotivní. Jsou neustále zaneprázdněni obchodem, protože mají tolik práce! Ale těhotenství ne vždy přináší pouze pozitivní pocity..

Stává se (a ne tak zřídka, jak bychom si přáli), že nastávající matka potřebuje lékařskou pomoc při nesení dlouho očekávaného zázraku. Špatné zdraví ženy, její chronická onemocnění, složité nepředvídané okolnosti - to vše ovlivňuje nejen hormonální pozadí těhotné ženy, ale také zdraví jejího dítěte.

V takových případech mohou ošetřující lékaři předepisovat léky jako „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“. Mohou být užívány během těhotenství? Samozřejmě, a je téměř žádná žena, která by nevěděla o jejich úžasných výhodách..

Mnoho nastávajících matek však má zcela logickou otázku: co je lepší během těhotenství - „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“? A obecně, jak se tyto léky navzájem liší?

Chcete-li odpovědět na výše uvedené otázky, musíte pečlivě prostudovat pokyny pro tyto léky a analyzovat jejich charakteristické rysy. Toto téma bude věnováno našemu článku..

Zjistíme také, zda je možné užívat současně „Utrozhestan“ a „Duphaston“, nebo jak přejít z jedné drogy na druhou. Nejprve však pojďme diskutovat, v jakých případech jsou tyto léky předepsány..

Důležitý hormon pro život

Jaký je účel takového prostředku jako „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“? Stručně řečeno, obě léky jsou umělou náhražkou tak důležitého hormonu, jako je progesteron. Je obsažen v obou produktech jako aktivní složka.

V jakých případech lze tedy jmenovat „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“??

Za prvé, když je v těle ženy, která chce otěhotnět nebo je již v zajímavé pozici, není dostatek progesteronu. Jak se tento hormon liší od ostatních?

Nejprve progesteron, produkovaný vaječníky, nadledvinami a placentární tkání, připravuje děložní endometrium na příjem zygoty (oplodněného vajíčka). Zabraňuje také tvorbě dalších vajíček (která již nejsou zapotřebí) a zajišťuje plný růst a vývoj embrya.

Jak vidíte, přítomnost hormonu progesteronu v požadovaném množství je pro tělo ženy, která se chce stát matkou, velmi důležitá. Proto mohou při plánování těhotenství předepsat „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“, zejména pokud k dlouho očekávanému oplodnění již nějakou dobu nedošlo.

Po zjištění, proč jsou tyto léky potřebné, pojďme k analýze další důležité otázky. Co je tedy lepší: „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“? Nejprve si přečtěte pokyny k použití první drogy..

„Utrozhestan“. Složení

Nejprve je třeba říci, že tento lék je přírodní mikronizovaný hormon vyrobený na rostlinné bázi. Jeho struktura je velmi blízká přirozenému progesteronu produkovanému ženským tělem..

Forma uvolňování léčiva jsou měkké želatinové tobolky světle žluté barvy. Kromě hlavní účinné látky obsahuje produkt arašídové máslo, sójový lecitin, glycerol, želatinu, oxid titaničitý.

Cena drogy se pohybuje kolem pěti set rublů.

O čem lze říci, když je tento lék předepsán?

Indikace pro použití

Nejprve je přípravek „Utrozhestan“ předepsán ošetřujícím lékařem za přítomnosti těchto onemocnění:

 • Menstruační nepravidelnosti.
 • Neplodnost způsobená abnormálním zkrácením luteální fáze kritických dnů.
 • Menopauza, vrchol.
 • Porucha vaječníků, nedostatek vaječníků.
 • Nemoci spojené s endometriem.
 • Před postupem IVF.
 • Hrozící potrat nebo ukončení těhotenství.

Způsob aplikace

"Utrozhestan" se vyrábí ve formě svíček a tobolek. Můžete si vzít drogu uvnitř takto:

 • Pro porušení menstruačního cyklu - od dvou set do čtyř set miligramů od 16. do 26. dne, počítáno od prvního dne nástupu menstruace.
 • Pro porušení spojená s menopauzou - dvě stě miligramů jednou denně po dobu dvanácti dnů (spolu s estrogeny).

Ve formě vaginálních čípků je lék předepsán v následujících dávkách:

 • Sto až dvě stě miligramů dvakrát denně - s hrozbou předčasného porodu nebo potratu.
 • Od dvou set do šesti set miligramů denně během prvních čtyř týdnů těhotenství - s umělým oplodněním.
 • Dvě stě až tři sta miligramů denně od 17. do 27. dne začátku menstruačního cyklu - s neplodností.

Přesné dávkování a časový rozvrh užívání léku předepisuje ošetřující lékař s přihlédnutím k anamnéze pacientky a její klinické situaci.

"Vedlejší efekty"

Nežádoucí účinky při užívání přípravku „Utrozhestan“ jsou velmi vzácné, měli byste je přesto znát. Nejprve jsou to:

 • Možná porušení v četnosti kritických dnů.
 • Nepohodlí v mléčných žlázách.
 • Vaginální výtok.
 • Zvýšené pocení.
 • Zvýšená únava, slabost.
 • Rázy krevního tlaku.
 • Ospalost.
 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Nadýmání, nevolnost.
 • Závrať.
 • Svědění kůže.

Po podrobném prostudování pokynů k použití přípravku „Utrozhestan“ si nyní pozorně přečtěte anotaci k „Duphaston“.

Složení "Duphaston"

Tento lék je absolutně umělý lék, to znamená, že struktura progesteronu v jeho složení je zcela syntetická, mírně se liší od přirozeného hormonu.

Lék je dostupný ve formě bílých tvrdých kulatých tablet. Pomocnými látkami tvořícími produkt jsou: monohydrát laktózy, kukuřičný škrob, hypromelóza, koloidní oxid křemičitý, stearan hořečnatý..

Cena drogy se pohybuje kolem šesti set rublů.

V jakých případech je tento lék předepsán??

Indikace pro použití

Dydrogesteron (tzv. Syntetický progesteron) je předepisován na bolestivá období, zánět endometria, neplodnost, hrozba potratu, menopauza.

Může jej také předepsat ošetřující lékař během plánování těhotenství, aby normalizoval hormonální pozadí ženy..

Způsob aplikace

Jak by měla být droga užívána? Přípravek "Duphaston" je tabletový přípravek, lze jej tedy užívat pouze perorálně:

 • Nepravidelný menstruační cyklus - deset miligramů dvakrát denně, počínaje jedenáctým a konče 25. dnem cyklu.
 • Dysmenorea, onemocnění endometria - deset miligramů dvakrát nebo třikrát denně od pátého do 25. dne od začátku menstruace.
 • Neplodnost - deset miligramů denně od 14. do 25. dne menstruačního cyklu.
 • Hrozba potratu - jednorázově čtyřicet miligramů, poté deset miligramů každých osm hodin.
 • Během menopauzy a krvácení je odborník předepsán konkrétní dávku léku.

"Vedlejší efekty"

Je to velmi vzácné, ale může to způsobit:

 • Anémie.
 • Bolesti hlavy.
 • Alergické reakce.
 • Svědění kůže.
 • Drobné abnormality v játrech.

Hlavní charakteristické rysy

Po přečtení pokynů k těmto lékům se na první pohled může zdát, že jsou identické. A přesto existuje rozdíl. Je to takto:

 1. Za prvé, složení. Pokud má „Utrozhestan“ zcela přirozený základ, pak je „Duphaston“ zcela syntetický hormonální přípravek. V případech, kde je dlouhodobý příjem progesteronu oprávněný, je přípravek „Utrozhestan“ předepsán jako přirozenější lék pro ženské tělo. Pokud je nutný urgentní zásah, je předepsán Dufaston, který začíná působit mnohem rychleji.
 2. Studie léčivého přípravku. Protože se „Duphaston“ začal vyrábět mnohem dříve než „Utrozhestan“, jedná se o studovanější a klinicky testovanou drogu.
 3. Možné nežádoucí účinky. "Duphaston" podle recenzí méně často způsobuje nepříjemné a neočekávané příznaky.
 4. Formulář vydání. Vzhledem k tomu, že se „utrozhestan“ vyrábí v čípcích pro vaginální použití, pomáhá rychlejší absorpci účinné látky v těle a způsobuje méně nežádoucích účinků..

Kombinace léků v léčbě

Mnoho lidí se zajímá o to, zda je možné užívat dvě hormonální látky současně? Odpověď je ano, ale pouze podle pokynů lékaře..

Ve výjimečných výjimečných případech může odborník považovat za nutné společně napsat „Utrozhestan“ a „Duphaston“. Oni mohou být:

 1. Silný nedostatek progesteronu.
 2. Hrozící potrat v důsledku odtržení placenty.
 3. Těhotenství po dlouhodobé neplodnosti.
 4. Minulá těhotenství skončila tragicky - potraty, zmrazený plod.
 5. Závažná gynekologická onemocnění.
 6. Abnormality dělohy.

V takových případech může být perorální podání přípravku "Duphaston" doplněno použitím vaginálních čípků "Utrozhestan".

Je však třeba mít na paměti některé nuance. Zaprvé, po dvacátém týdnu těhotenství již přípravek „Duphaston“ není předepsán, protože změny, ke kterým došlo v těle ženy během tohoto období, způsobují, že příjem syntetického hormonu je neúčinný..

Zadruhé, po 34. týdnu je těhotným ženám přísně zakázáno užívat progesteron ve formě drog..

A to nejdůležitější. Pouze ošetřující lékař by měl předepisovat „Utrozhestan“ a „Dyufaston“ současně (stejným způsobem jako samostatně)! Žena by si neměla předepisovat léky na základě vlastních zkušeností, doporučení svých přátel nebo informací z internetu.

Jak přepnout z „Dyufastonu“ na „Utrozhestan“?

Někdy může také vyvstat tato otázka. Nejčastěji je to kvůli tomu, že lék není z nějakého důvodu vhodný pro ženu, nebo má možnost koupit Utrozhestan se slevou nebo dokonce zdarma. A možná ze zdravotních důvodů se lékař nezávisle rozhodne převést pacienta z jednoho léku na jiný. Ať už je to jakkoli, je možné užívat „Utrozhestan“ po „Dyufaston“, ale musí to být prováděno pod dohledem odborníka, přísně dodržujícího jím určený režim.

Několik slov na závěr

Indikace pro použití přípravků „Utrozhestan“ a „Duphaston“ jsou si velmi podobné. Mohou být předepsány při plánování těhotenství, neplodnosti, nástupu menopauzy, nepravidelností v menstruačním cyklu, hrozbě potratu a podobně. Jeden i druhý lék obsahuje důležitou účinnou látku - hormon progesteron, který je zodpovědný za funkci početí a nosení embrya.

Ale co je lepší a efektivnější - „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“? Odpověď na tuto otázku nemůže být jednoznačná. Pouze ošetřující lékař má právo předepsat tento nebo ten lék. Současně bere v úvahu nejen složení každého léku a jeho kontraindikace, ale také klinickou situaci samotné ženy a také to, jak dlouho bude trvat užívání léku.

Například pokud věnujete pozornost přirozenosti složek drogy, je nejlepší použít přípravek "Utrozhestan". Pokud mluvíme o alergické ženě, může předepsat přípravek "Duphaston", protože způsobuje minimální počet vedlejších účinků. Na druhé straně je přirozený progesteron schopen snížit hladinu mužských hormonů v ženském těle, zatímco jeho „konkurent“ takové schopnosti nemá..

A přesto opakujeme, pouze odborník má právo předepsat to či ono hormonální činidlo a také předepsat tu či onu formu uvolnění, dávkování nebo harmonogramu podávání. Oba léky jsou stejně účinné a mají důležité vlastnosti ve vztahu k plánování těhotenství, nošení dítěte a normalizaci menstruačního cyklu..

Když má člověk na výběr, může být velmi obtížné jej uskutečnit. Bylo to v Sovětském svazu v obchodě - 1 stupeň sýra - zvaný „pokud byl dodán“ a všichni byli šťastní, když si koupili vytoužený kousek.

A teď je na regálech nejméně 50 různých odrůd a vy stojíte, trápení - kterou z nich si koupit. A drogy.

Ve dnech našich matek a babiček bylo možné předepsat pouze progesteron v injekcích pro nástup a udržení těhotenství. A je to - nebylo na výběr!

V současné době, při plánování těhotenství, mohou lékaři předepsat stejný progesteron intramuskulárně a tablety - "Duphaston" nebo "Utrozhestan". A tady si naše dívky začínají lámat hlavu nad tím, co je lepší?

Vlastnosti drog. Utrozhestan

A „Dyufaston“ a „Utrozhestan“ jsou hormonální léky. Oba léky patří do stejné třídy - progestogeny. Oba léky jsou předepsány k užívání ve druhé polovině menstruačního cyklu. Pojďme se zabývat podrobněji.

Lék "Utrozhestan" - obsahuje přirozený hormon progesteron. Ve vzhledu jsou to zaoblené měkké tobolky. Pomocnými látkami jsou sójový lecitin, arašídové máslo, želatina.

Indikace pro užívání drogy "Utrozhestan":

 • hormonální substituční léčba s nedostatkem progesteronu. Předepisuje se po resekci nebo dysfunkci vaječníků;
 • podpora luteální fáze. Předepsáno při plánování těhotenství nebo přípravě na postup IVF;
 • menstruační nepravidelnosti spojené s nedostatkem progesteronu;
 • neplodnost spojená s luteální nedostatečností;
 • obvyklý nebo hrozící potrat během těhotenství;
 • v komplexu preventivních opatření pro děložní myom a endometriózu.

Velkým plusem přípravku „Utrozhestan“ je forma podávání léků. Lze jej užívat perorálně nebo vaginálně. To je zvláště výhodné, pokud je těhotenství doprovázeno toxikózou..

Ne všem pacientům však může být předepsán přípravek „Utrozhestan“. Droga má mnoho kontraindikací:

 • alergie na hlavní účinnou látku. S arašídovým máslem a sójou byste měli být opatrní - to jsou nejsilnější alergeny;
 • trombóza, tromboembolismus;
 • krvácení z genitálního traktu nevysvětlitelné etiologie;
 • neúplný potrat;
 • porfyrinové onemocnění;
 • onkopatologie reprodukční sféry a mléčných žláz;
 • poruchy funkce jater a ledvin.

Při plánování těhotenství byste tedy měli rozhodně informovat svého lékaře o všech nuancích ve vašem zdravotním stavu a podstoupit úplné vyšetření. Teprve poté je užívání drogy "Utrozhestan" oprávněné.

Vezměte "Utrozhestan" podle dohody a pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Duphaston - co hledat

Lék "Duphaston" je také progestogen. Toto je analog ženského hormonu progesteronu, a tedy analog "Utrozhestanu".

Jedná se o syntetický progesteron - dydrogesteron. "Duphaston" se vyrábí pouze ve formě tablet. Pomocnými látkami jsou sloučeniny škrobu a laktózy.

Indikace pro užívání drogy "Duphaston" během těhotenství a při plánování batolat jsou stejné jako prostředky "Utrozhestan".

Proč je někdy lepší používat syntetický "Duphaston" než přírodní progesteron?

 1. dydrogesteron nemá žádné vedlejší účinky, které má přirozený progesteron;
 2. přípravek neobsahuje žádné další alergeny - sójové a arašídové máslo;
 3. dydrogesteron není derivátem mužského hormonu testosteronu jako jiné přírodní progestogeny. Droga proto nemá velkou estrogenní, androgenní, anabolickou, glukokortikoidní aktivitu. Neovlivňuje odečty bazální teploty.
 4. méně kontraindikací než lék "Utrozhestan". Stojí za to věnovat pozornost pouze individuální nesnášenlivosti přípravku "Duphaston" a svědění během předchozího těhotenství.

Časté nežádoucí účinky léků

Vedlejší účinky léků "Duphaston" a "Utrozhestan" jsou klasifikovány jako "vzácné". U přípravku "Utrozhestan" je zaznamenána ospalost a závratě, které mohou růst 1 až 3 hodiny po užití drogy. Proto nelze „Utrozhestan“ použít při práci s přesnými přístroji, měli byste odmítnout řídit auto.

Bolesti hlavy a migrény jsou nejčastěji pozorovány u přípravku „Duphaston“. Občas se může objevit otok končetin. Přípravek "Duphaston" nemá vliv na motoriku, pozornost, schopnost řídit auto.

Ani jeden lék není antikoncepční, takže užívání drogy neposkytuje ochranu před těhotenstvím. Oba léky by se neměly užívat během kojení. Během těhotenství jsou léky užívány podle pokynů lékaře a jsou z nich odstraněny, čímž se dávka postupně snižuje. Náhlé vysazení léku je plné nástupu děložního krvácení.

Některé závěry

Menstruační cyklus u žen sestává ze dvou fází, které závisí na působení různých hormonů. Až do okamžiku ovulace jsou estrogeny zodpovědné za všechny procesy probíhající ve vaječnících a děloze. Zajišťují zrání vajíčka a připravují vnitřní vrstvu dělohy (endometrium) na možné těhotenství. Uprostřed normálního menstruačního cyklu se endometrium uvolní a je plné krevních cév, takže se po něm oplodní vajíčko po oplodnění..

Po ovulaci se ve vaječnících vytvoří dočasná „žláza“ (corpus luteum), která začne vylučovat speciální hormony - gestageny. Vstupují do hry po zafixování vajíčka - jejich akce je zaměřena na zachování těhotenství. Čtyři týdny po svém vzniku corpus luteum postupně snižuje produkci gestagenů. Tuto roli přebírá placenta - orgán nezbytný pro dýchání a výživu plodu..

Pokud tedy některá z těchto žláz nefunguje, nastanou problémy s počátkem nebo s udržením těhotenství. Pro taková onemocnění v porodnictví se používají gestagenní přípravky - přírodní nebo syntetické analogy (progestiny).

Nejběžnější užívání dvou léků, různého původu - jsou to léky duphaston nebo urozhestan.

Co jsou gestageny?

Název této skupiny hormonů pochází ze slova „gestation“, což v latině znamená těhotenství. Jejich působení je zaměřeno na inhibici menstruačního cyklu - blokují uvolňování účinných látek, které vyvolávají ovulaci. Proces inhibice je navíc zcela normální - tímto způsobem genitálie signalizují nadcházející těhotenství.

Kromě centrálního působení (na mozek) mají místní účinky - změny ve strukturách dělohy ženy, které jsou nezbytné pro normální průběh těhotenství. Hlavní účinnou látkou je progesteron vylučovaný placentou. Proto jsou progestinové přípravky vytvářeny přesně na tomto základě..

Utrozhestan obsahuje přírodní účinnou látku a dyufaston je jeho umělý analog.

Působení gestagenů

Hlavními body působení těchto látek jsou orgány, které jsou nezbytné pro nástup těhotenství a narození dítěte. Patří mezi ně děloha a mléčné žlázy. Drobné změny se u nich vyskytují ve druhé polovině každého menstruačního cyklu. Pokud dojde k početí, pak se příprava ženských genitálií zrychlí a bude trvalá..

 • Jejich hlavní činnost spadá na vnitřní výstelku dělohy - endometrium. Po ovulaci zastavují působení estrogenu a zastavují růst této vrstvy v objemu. Ale zajišťují jeho transformaci - to je nezbytné pro růst a vývoj budoucího embrya. Během těhotenství jsou odpovědné za správnou tvorbu všech membrán plodu, které zajišťují jeho výživu a dýchání..
 • Progesteron snižuje citlivost svalů dělohy na působení různých biologicky aktivních látek. Díky tomu se může volně roztahovat po rostoucím dítěti. Gestageny mají také rozšiřující účinek na krevní cévy, takže nejsou stlačeny zvětšenou dělohou.
 • Tyto hormony zajišťují konečné zrání mléčných žláz. Na rozdíl od estrogenů lépe neaktivují růst tkáně, ale její specializaci. Na konci těhotenství je tento proces zcela dokončen..
 • Nakonec mají gestageny tendenci snižovat citlivost receptorů na jiné účinné látky (estrogeny a androgeny). To vám umožní vytvořit klidné hormonální pozadí pro dobu těhotenství, takže pohlavní hormony mají minimální účinek na uvedené tkáně.

Druhá vlastnost určuje terapeutický účinek progestinových přípravků. Problémy s koncepcí nebo porodem často vznikají na pozadí nedostatku nebo přebytku jakýchkoli hormonů. Je lepší identifikovat tyto stavy při plánování těhotenství - včasná léčba je může eliminovat.

Přes příslušnost duphastonu a urozhestanu ke stejné skupině gestagenů jsou všechny jejich vlastnosti odlišné. Nelze tvrdit, že jakýkoli lék je lepší nebo horší - každý má přísné indikace pro použití..

Forma a působení léků

Všechny lékové formy gestagenů jsou rozděleny do dvou skupin - přírodní progesteronové přípravky a syntetické analogy. Zde pravidlo „umělé znamená horší“ nemusí vždy fungovat, záleží na tom, z jaké látky je droga vyrobena. Pokud byl použit testosteron nebo steroidy, mohou se objevit vedlejší účinky. Je to způsobeno uvolňováním účinných látek v důsledku metabolismu v těle..

Toto pravidlo neplatí pro dyufaston - ze syntetických prostředků se nejvíce podobá přirozenému progesteronu. Prostředky mají dobrou absorpci, proto se používají ve formě tablet nebo tobolek. Jelikož se jedná o hormonální látky, jejich účinky rychle přicházejí a odcházejí..

Při plánování těhotenství se finanční prostředky používají ve formě kurzů, dokud nedojde k početí. Poté se používají v režimu údržby - během prvních měsíců. Pokud je vše v pořádku, lékař provede postupné snižování dávky, následované úplným zrušením léku v době porodu.

Duphaston

Jedná se o uměle syntetizovaný analog progesteronu - účinné látce se říká dydrogesteron. Ve svém působení se neliší od přírodní látky. Vyrábí se ve formě tablet.

 • Vzhledem k tomu, že kompozice obsahuje původní látku, jsou eliminovány téměř všechny vedlejší účinky syntetických progestinů.
 • Droga normalizuje působení ženských pohlavních hormonů v těle. Jejich negativní účinek na srážení krve je eliminován a užitečné funkce jsou pouze vylepšeny, například snížení rizika aterosklerózy v důsledku snížení krevních tuků (cholesterolu).
 • Lék přesně ovlivňuje jeho aplikační body - tkáně dělohy (zejména endometria). Úplně zastavuje škodlivý účinek estrogenů na ně obnovením normální hladiny gestagenů v krvi..
 • Droga může být použita jak během plánování, tak během samotného těhotenství. Není nutné přerušit jeho příjem pro početí - obnovení menstruace nastává na pozadí léčby. Je to proto, že agent vytváří podmínky pro vznik normálního cyklu (kvůli příjmu v jeho druhé polovině).

Utrozhestan

Produkt je dostupný ve formě tobolek a obsahuje přírodní hormon - progesteron. Tento lék má všechny vlastnosti gestagenů, proto nepůsobí tak selektivně.

 • Má méně selektivní účinek - ovlivňuje stejně všechny tkáně dělohy a mléčné žlázy.
 • Silnější blokuje aktivitu jiných hormonů - pohlaví a steroidů. Proto může změnit metabolismus základních látek - tuků, sacharidů, minerálních solí a vody.
 • Blokuje uvolňování účinných látek odpovědných za zrání a uvolňování vajíčka (ovulace). Normalizací hladiny progesteronu nezpůsobuje normální cyklus, protože je „oklamáno“. Současně se vyvíjí hormonální pozadí podobné těhotenství..

Již podle několika kritérií je patrný jejich rozdíl v terapeutickém účinku, i když jsou ve stejné farmakologické skupině. Proto mezi nimi nemůžete vytvářet paralely a zvolit si lék podle své vlastní vůle. Jmenování progestogenů provádí pouze porodník-gynekolog s přihlédnutím ke zjištěnému onemocnění.

Indikace

Obvykle se k léčbě onemocnění reprodukčního systému používají kombinovaná činidla, která kombinují estrogeny a gestageny. Existují však patologie, u nichž se mění pouze jejich úroveň. V tomto případě nejsou nutné další látky - způsobí pouze negativní účinky v důsledku jejich zvýšení v krvi.

Duphaston nebo děloha se používá k léčbě onemocnění vaječníků a dělohy, které jsou doprovázeny porušením normálního menstruačního cyklu. Jejich léčba zahrnuje plánování těhotenství - nepravidelná nebo krátká menstruace vystavuje dítě riziku nošení dítěte. Během samotného těhotenství existuje pouze jedna společná indikace - hrozba přerušení..

Duphaston

Existují dvě skupiny indikací - s absolutním nebo relativním nedostatkem progesteronu. V prvním případě se jedná o onemocnění pohlavních orgánů - dělohy nebo vaječníků, které narušuje hormonální rovnováhu. Ve druhé, přirozený proces (menopauza) nebo chirurgické odstranění vaječníků.

 • Jakékoli nepravidelnosti v menstruačním cyklu - chybějící nebo nepravidelné. Lék vám umožňuje vyrovnat nedostatek gestagenů a znovu simulovat normální průběh menstruace. Neplodnost u pacientů je vždy důsledkem těchto onemocnění.
 • Hrozba potratu během těhotenství - normalizuje tón a krevní oběh dělohy. Tím se eliminují jeho rytmické kontrakce a hypoxie (nedostatek kyslíku) u plodu.
 • Předmenstruační syndrom - eliminuje bolest snížením biologicky aktivních látek ve svalech dělohy.
 • Krvavý intermenstruační tok.
 • V menopauze a po odstranění vaječníků se používá k potlačení normální hladiny estrogenu. Důvodem je snížení rizika nádorů dělohy a mléčných žláz..

Duphaston se obvykle používá u mladých žen a žen středního věku, tj. V plodném období. Jeho selektivní účinek je více zaměřen na přípravu na těhotenství a jeho následnou konzervaci..

Utrozhestan

Jako substituční léčba je oprávněnější použití přírodního progesteronu. Používá se jako prostředek k ochraně ženských genitálií před zhoubnými nádory vznikajícími pod vlivem estrogenů..

 • Předmenstruační syndrom - normalizuje metabolické procesy v tkáních dělohy a urychluje „zrání“ endometria.
 • Menopauza - Používá se v kombinaci s estrogeny k napodobení normálního cyklu. Tím se snižuje riziko rakoviny a metabolických poruch tuků a sacharidů (ateroskleróza, diabetes mellitus).
 • Mastopatie - zabraňuje degeneraci do nádoru inhibicí růstu tkáně. Zahušťování se postupně rozpouští a mizí.

Kontraindikace

Dyufaston nemá téměř žádná omezení - pouze přítomnost alergických reakcí (svědění, zarudnutí, otok kůže) na užívání léku dříve. Těhotenství není překážkou jeho užívání, protože fyziologicky ovlivňuje jeho průběh. Během léčby se nedoporučuje kojit pouze dítě, protože spolu s ním se uvolňují aktivní složky..

Utrozhestan by neměl být používán k léčbě jakýchkoli onemocnění jater nebo zvýšené srážlivosti krve. V prvním případě je to způsobeno výměnou léčiva v játrech - dochází k tvorbě a vylučování metabolických produktů léčiva. A také progesteron ovlivňuje vlastnosti krve a zvyšuje její viskozitu. U trombózy žil se proto tento lék nepoužívá..

Musíte být také opatrní při jmenování Utrozhestanu pro chronická onemocnění srdce a cév - jsou možné náhlé exacerbace.

Vedlejší účinek

Vzhledem k tomu, že urozhestan je přírodní léčivo, je během léčby možná pouze změna menstruačního cyklu (pokud to bylo normální). To se projevuje nepravidelností a zkrácením trvání menstruace. Změny jsou spojeny s mechanismem účinku léku - blokuje výskyt ovulace na úrovni mozku. Několik hodin po užití léku se může objevit ospalost a slabost.

Duphaston má malý seznam častých nežádoucích účinků - bolesti hlavy, tíseň v játrech, svědění kůže. Nejnepříjemnějším jevem je však hojné děložní krvácení, které se objevuje v důsledku prudké změny tónu svalové vrstvy. Objevují se blíže k menstruaci nebo během nich s náhlým uvolněním tekuté krve, která zcela nasycuje hygienické výrobky. Krvácení se zastaví po zvýšení dávky léku (pouze pod lékařským dohledem).

Mnoho rodin má v poslední době problémy s výskytem dlouho očekávaného potomka. Existuje mnoho důvodů pro neplodnost, ale hormonální nerovnováha je jednou z nejčastějších. V případech, kdy se požadované dva proužky na testu neobjeví všechny, lékař předepíše při plánování těhotenství Utrozhestan a Duphaston. Jedná se o přípravky ženského pohlavního hormonu progesteronu, bez jejichž normální koncentrace je koncepce nemožná.

V menstruačním cyklu existují dvě fáze:

 • folikulární - od začátku cyklu (uvažovaného od prvního dne krvácení) do okamžiku ovulace (v průměru 14 dní). Během ní dozrává vajíčko ve vaječníku uvnitř folikulu - malý vak s tekutinou;
 • luteální - nastává po ovulaci a trvá až do začátku krvácení. Folikul ponechaný na povrchu vaječníku po uvolnění vajíčka z něj se transformuje do žlutého tělíska těhotenství - malého ostrůvku tkáně produkující hormony. Produkuje progesteron, který připravuje dělohu na těhotenství. Pokud nedošlo k početí, koncentrace hormonu prudce klesá a začíná menstruace..

Hlavní funkce progesteronu

Patří do skupiny steroidních hormonů, působí prostřednictvím specifických receptorů na dělohu a další orgány. Účinek progesteronu na ženské tělo:

 • připravuje vnitřní výstelku dělohy (endometria) na možné zavedení oplodněného vajíčka;
 • pokud nedošlo k těhotenství, iniciuje menstruační krvácení;
 • uvolňuje svalovou vrstvu dělohy pro lepší roztažení během růstu plodu;
 • snižuje motorickou aktivitu vejcovodů - tak se projevuje jeho antikoncepční účinek;
 • zvyšuje viskozitu hlenu cervikálního kanálu dělohy. To chrání rostoucí dítě před infekcemi;
 • snižuje aktivitu imunitního systému k udržení těhotenství. Embryo se skládá z bílkovin, které jsou cizí pro tělo matky, takže imunitní buňky mohou vyvolat potrat.

Po ovulaci (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku) dochází k prudkému zvýšení koncentrace progesteronu. Působí na endometrium a připravuje ho na těhotenství. Pokud dojde k uvolnění hormonu později nebo příliš málo, oplodněné vajíčko se nemůže připojit k endometriu a zemře. Tak vzniká jeden z mechanismů ženské neplodnosti..

Existuje mnoho léků, které obsahují progesteron. V gynekologické a porodnické praxi se nejčastěji používají Utrozhestan a Duphaston.

Utrozhestan nebo Duphaston - což je lepší při plánování těhotenství?

Mnoho žen se ptá: pomáhá Duphaston a Utrozhestan otěhotnět? Podívejme se na každou z drog podrobněji..

Utrozhestan

Přírodní progesteronový přípravek pro orální a vaginální podání. Dostupné v 100 a 200 mg měkkých tobolkách. Je součástí komplexní terapie pro léčbu neplodnosti, poruch cyklu a přípravy na IVF (oplodnění in vitro).

Lze použít při plánování těhotenství. V tomto případě je předepsán v dávce 200 mg denně, rozdělené do 2 dávek (ráno a večer). Tobolky se nežvýkají a nepromývají vodou. Utrozhestan by měl být užíván striktně po ovulaci, nejjednodušší způsob, jak jej sledovat, je použít speciální test. V průměru ženy začnou užívat Utrozhestan při plánování těhotenství od 17. dne cyklu..

Zrušení utrozhestanu při plánování těhotenství lze provést, pokud k němu nedošlo v současném cyklu, tj. Po začátku menstruace. Jinak hrozí potrat v důsledku prudkého poklesu koncentrace progesteronu. Pokud nedojde k početí, opakujte příjem léku stejným způsobem v dalším cyklu atd., Dokud nenastane požadované těhotenství.

Další informace o tom, jak užívat Utrozhestan při plánování těhotenství, získáte od svého lékaře. Předepíše vyšetření, zkontroluje obsah hormonů v krvi a určí požadovanou dávku léku.

Gynekologové jsou vhodnější předepsat Utrozhestan k udržení těhotenství, pro který se užívá od prvních dnů zpoždění. Takové opatření je nutné v případě častých potratů, hrozícího potratu, hyperandrogenismu. Druhý stav se vyvíjí v důsledku zvýšeného obsahu mužských pohlavních steroidů u ženy. Projevuje se zvýšeným ochlupením na těle, nízkým zabarvením hlasu, chlapeckým typem postavy - ramena jsou širší než pánev.

Při plánování těhotenství je Utrozhestan méně účinný než podobné léky. Mezi vedlejší účinky patří ospalost, závratě a mírný přírůstek hmotnosti..

Průměrná cena Utrozhestanu je 400-450 rublů za balení.

Duphaston

Syntetickým analogem progesteronu je dydrogesteron. K dispozici v 10 mg tabletách pro orální podání. Ženy se často zajímají o otázku: proč je přípravek Dufaston předepsán?

Droga je široce používána v gynekologii pro substituční léčbu nedostatku progesteronu, děložního krvácení a poruch cyklu. Díky své struktuře nemá vedlejší účinky spojené s jinými léky ze skupiny progestogenů.

Duphaston pro početí začíná být užíván v luteální fázi cyklu, od 16 do 25 dnů. Průběh léčby trvá šest měsíců nebo více, v případě těhotenství pokračuje příjem až do 12-16 týdnů včetně. Je nutné lék zrušit postupně, na čtvrtinu tablety denně. Prudký pokles koncentrace progesteronu povede k hrozbě potratu.

Doporučuje se stanovit hladinu hCG v krvi každý měsíc užívání přípravku Duphaston do 25. dne cyklu, aby se nezmeškal nástup těhotenství. Testy za tak krátkou dobu nemohou vždy určit jeho nárůst..

Přesnější informace o tom, jak pít Duphaston k otěhotnění, získáte od svého lékaře. Individuálně zvolí dávku léku s přihlédnutím k počáteční hladině hormonů a souběžné patologii. Lékaři zaznamenávají vysokou účinnost přípravku Duphaston, pokud jde o nástup těhotenství, ale jeho použití při nošení dítěte je kontroverzní. Syntetická povaha hormonu a jeho bezpečnost pro vyvíjející se plod jsou alarmující.

Kolik stojí Duphaston? Průměrná cena Dufastonu je 470-550 rublů za balení.

Navzdory dostupnosti léků a velkému počtu léčebných režimů zveřejněných na internetu by neměly být užívány bez lékařského předpisu. Nekontrolovaný příjem bude přinejlepším zbytečný a v nejhorším případě způsobí další zdravotní problémy.

Salpingitida je infekční a zánětlivé onemocnění vejcovodů. Jako nezávislá patologie se vyvíjí ve 30% případů, v 70% případů je doprovázena zánětlivým procesem ve vaječnících. Obecný zánět přívěsků (vejcovodů a vaječníků) se nazývá adnexitida nebo salpingo-ooforitida.