Dieta s menopauzou

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

S nástupem menopauzy závisí blahobyt a vzhled ženy na výživě. Dieta s menopauzou pomáhá nejen udržovat metabolismus a udržovat dobrou postavu, ale také zlepšovat zdraví, předcházet možnému rozvoji nemocí souvisejících s věkem a také snižovat projevy menopauzálních příznaků.

Každá žena má v životě období, kdy její reprodukční funkce mizí, vaječníky postupně „usínají“, což je doprovázeno určitými změnami uvnitř těla. Nejčastějšími projevy menopauzy jsou nepříjemné příznaky, jako jsou bolesti hlavy, návaly horka, otoky končetin, nestabilní krevní tlak, podrážděnost, změna hmotnosti, problémy s klouby. Hlavním cílem stravy je zmírnit uvedené příznaky, podporovat tělo v tak obtížném období. Určité dietní změny vám pomohou projít touto dobou bezbolestně a neviditelně..

Podstata stravy pro menopauzu

Když se objeví první příznaky menopauzy, není nutné okamžitě běžet do lékárny - nechte to jako poslední možnost. Většinu příznaků lze napravit dietními změnami.

Nejběžnější příznak - nával horka - je významně snížen, pokud je ze stravy vyloučena káva, kakao, čokoláda a tučné pokrmy. Měli byste také jíst méně sladkostí..

Ke stabilizaci krevního tlaku se doporučuje vyloučit kávu a alkoholické nápoje. Lepší je přejít na zelený čaj a čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy.

Pro normalizaci trávicího systému lékaři doporučují snížit porce jídla, ale zvýšit frekvenci jídla. Je vhodné zařadit do jídelníčku dostatečné množství rostlinných potravin, ořechů, semen - odlehčíte tak zažívací trakt a zefektivníte fungování střev.

Kromě zeleného čaje je dobré pít bylinné čaje. Šípek, šalvěj, bobulové listy, kozlík lékařský jsou zvláště užitečné pro menopauzu. Takové nápoje zmírňují podrážděnost, uklidňují nervy, zmírňují poruchy spánku.

Aby se zabránilo osteoporóze (oslabení kosterního systému), doporučuje se zahrnout do stravy mléčné výrobky (zejména tvaroh a kefír) a ovesné vločky - to jsou nejlepší zdroje vápníku a fosforu.

Mořské plody, které obsahují velké množství aminokyselin, mohou také snížit projevy klimakterického období. Týdenní strava musí zahrnovat ryby, krevety, mořské řasy.

Dieta pro menopauzu pro hubnutí

Dalším problémem, který je relevantní během menopauzy, je výskyt nadváhy. Co dělat, aby se zabránilo nežádoucím projevům?

Nejprve se nedoporučuje „sednout si“ na příliš přísné diety - půst, monotónní výživa atd. Klimakterické období je doba, kdy tělo více než kdy dříve potřebuje živiny a stopové prvky. Omezením jídla pouze zhoršujeme situaci a zhoršujeme nepohodlný stav.

Co dělat? Některé produkty budou skutečně muset být vyloučeny z jídelníčku nebo nahrazeny dietnějšími. Jídlo by však mělo být stále rozmanité a úplné..

Pro stabilizaci hormonů a normalizaci hmotnosti je důležité snížit příjem živočišných tuků nebo je omezit na minimum. Upřednostňovat by se měly rostlinné oleje nebo jídlo vařit ve dvojitém kotli. Tento přístup nejen pomůže vyhnout se přibývání na váze, ale také sníží riziko vzniku vaskulární aterosklerózy a hypertenze..

I při vyloučení tučných jídel ze stravy je však nemožné udržet si normální váhu konzumací sladkostí několikrát denně. Sacharidy jsou samozřejmě pro tělo nezbytné a nelze je zcela vyloučit. Upřednostňovat by se však měly komplexní sacharidy (například obiloviny) a čerstvé ovoce a bobule. V první polovině dne je med povolen v rozumném množství. Je lepší odmítnout cukr a bohaté bílé pečivo. Zákaz zahrnuje sycené sladké nápoje, džus z paketů, jogurty se sladidly.

Pokud není výrazný otok, pijte více čisté vody - to pomůže udržet potřebný metabolismus a také rychle odstranit všechny druhy nahromaděných toxických látek z těla.

Dieta pro menopauzu u žen s návaly horka

Návaly tepla jsou jedním z charakteristických znaků menopauzy, což je ostrý a krátkodobý pocit tepla, zejména v obličeji a horní části těla. Tento stav je často doprovázen zarudnutím kůže a náhlým záchvatem pocení. Příliv trvá od půl minuty do 2-3 minut. Přiznejme si to, takový příznak nezpůsobuje u žen pozitivní emoce, tolik lidí přemýšlí o tom, jak zmírnit návaly horka, nebo ještě lépe - zbavit se jich..

Aby se tyto projevy zmírnily, je třeba dát do pořádku hormony. Co je k tomu potřeba? Nejprve je nutné nasytit tělo všemi potřebnými živinami, eliminovat nedostatek vitamínů a minerálů - slovy, posílit a stabilizovat metabolické procesy. Je důležité, aby rychlost metabolismu nezanechávala negativní stopy na obsahu hormonů v krvi..

Jakým látkám byste měli věnovat pozornost?

 • Tokoferol (vitamin E) je antioxidant, který pomáhá zlepšit srdeční činnost, snížit počet a intenzitu návalů horka, zabránit otokům mléčných žláz a eliminovat suchost v pochvě. Tokoferol se nachází v chřestu, divoké rýži, vaječných žloutcích, luštěninách, bramborových slupkách a rostlinných olejích.
 • Omega-3 mastné kyseliny - zabraňují kolísání krevního tlaku během návalů horka, bolestí hlavy a horečky. Nejlepším zdrojem těchto kyselin jsou mořské ryby, len (semena a olej), ořechy.
 • Hořčík je minerál s uklidňujícím účinkem. Pomáhá překonat špatnou náladu, plačtivost, úzkost, podrážděnost. Hořčík lze získat konzumací ořechů, mořských řas, salátu, otrub.
 • Polymerní lignin je látka, která se nachází téměř ve všech rostlinách, proto se během menopauzy doporučuje opírat se o rostlinnou stravu. Hojnost zeleniny, ovoce, bylin a bobulí ve stravě pomůže snížit projevy návalů tepla a stabilizuje mikroflóru v pochvě a střevech.

Kromě přidání živin do stravy se k odstranění návalů horka doporučuje opustit potraviny, které destabilizují hormonální hladiny - káva, čokoláda, kakao, alkoholické nápoje, horké koření.

Dukanova dieta pro menopauzu

Hlavní podstatou poměrně známé ducanské stravy je převážně bílkovinová výživa s omezeným příjmem tuků a sacharidových potravin. Současně člověk v žádném případě nehladoví, protože neexistuje žádné zvláštní omezení množství jídla. Dieta se skládá z několika fází, z nichž dvě zahrnují období intenzivního úbytku hmotnosti a u dalších se předpokládá, že váhu napraví a udrží v normě..

Seznam hlavních produktů, které se doporučují ke konzumaci během diety, je jakékoli maso, mléčné výrobky bez tuku, kuřecí vejce, rybí výrobky.

Zdálo by se, že strava není špatná - nabízí se jí bez omezení, výběr potravin ze seznamu povolených. Je však všechno tak dobré?

Faktem je, že spousta bílkovinných potravin může být nebezpečná pro ženy s onemocněním ledvin, trávicí soustavou. Během této stravy se může zvýšit letargie, nespavost a hormonální pozadí se také nemění k lepšímu. Dukanova strava není považována za vyváženou a rovnováha živin je důležitou součástí správné výživy, a to i během menopauzy. Výsledkem je zhoršení stavu pokožky, oslabení imunitního systému, snížení vstřebávání minerálů (zvláště důležitý je vápník, který u žen slouží jako prevence osteoporózy - slabosti kosterního systému).

Abyste normálně překonali klimakterické období, nemusíte hledat žádné nové a trendy diety. Je důležité vzít v úvahu potřeby těla v určitou dobu, v tomto případě s menopauzou - to znamená zajistit dostatečný metabolismus, dodržovat rovnováhu bílkovin, tuků a sacharidů, což nedovolí odchýlit se hormonálnímu pozadí.

Pokud se přesto rozhodnete dodržovat takovou dietu, poraďte se se svým lékařem - po 40-50 letech již má téměř každá osoba chronické nemoci a v tomto ohledu je hlavním pravidlem jakýchkoli dietních změn nepoškodit ani nezhoršit zdravotní problémy.

Menopauza dietní menu

Abychom vám usnadnili sestavení jídelníčku s menopauzou, nabízíme vám přibližnou verzi týdenní stravy naplánované na dny v týdnu - od pondělí do neděle.

 • Na snídani si můžete připravit müsli s jogurtem.
 • Druhá snídaně - hrst ořechů.
 • Na oběd máme vegetariánskou zelnou polévku, doplněnou salátem z mrkve a zelí.
 • Svačina - banán.
 • Máme večeři s plátkem vařené ryby s řepným salátem.
 • Máme snídani s tvarohem se sušenými švestkami a zakysanou smetanou.
 • Jako druhá snídaně - bobule smoothie.
 • Oběd s kuřecí polévkou s masovými kuličkami.
 • Svačina - kefír s ovocem.
 • Večeře - bramborový kastrol, rajčatový a okurkový salát.
 • Snídaně - ovesné vločky s rozinkami.
 • Místo druhé snídaně - marshmallows, bylinkový čaj.
 • Oběd s rajčatovou polévkou a rýžovými kotlety.
 • Svačina - velká hruška nebo jablko.
 • Večeře - rybí kastrol se zeleninovou omáčkou.
 • K snídani - parní tvarohové palačinky s medem.
 • Druhá snídaně - kiwi a pomerančový salát s jogurtem.
 • Máme oběd s okroshkou a mrkvovými řízky.
 • Svačina - čerstvě vymačkaná šťáva.
 • Večeříme s dušenými kuřecími kotlety s bylinkami.
 • Na snídani - dýňové palačinky s medem.
 • Místo druhé snídaně - hrst sušeného ovoce.
 • Oběd s rybí polévkou a bramborovým salátem.
 • Občerstvení na bobulovém želé.
 • Na večeři - zelí se zakysanou smetanou.
 • Máme snídani s rýžovým kastrolem s bobulemi.
 • Na oběd - celozrnný bochník s arašídovým máslem.
 • Máme oběd s mléčnou polévkou a bramborovými řízky.
 • Místo občerstvení - pečené jablko s tvarohem.
 • Večeře - zeleninový guláš.
 • Na snídani - omeleta se zeleninou.
 • Místo druhé snídaně - koktejl mléka a ovoce.
 • Oběd s cibulovou polévkou a porcí fazolí v rajčatové omáčce.
 • Svačina - jogurt.
 • Máme večeři s plátkem vařeného filé s dušenou cuketou.

Složky pokrmů, stejně jako samotné pokrmy, lze kombinovat v závislosti na vašem vkusu, stejně jako produkty, které jsou k dispozici (samozřejmě, pokud jsou zahrnuty v seznamu povolených během menopauzy). A nezapomeňte pít dostatek tekutin.!

Dietní recepty na menopauzu

 • Jednoduchá cibulová polévka. Složení: 0,5 l zeleninového vývaru, 350 ml mléka, sůl podle chuti, 2 lžíce. l. tmavá mouka, 400 g mletého kuřete, 4 lžíce. l. strouhaný sýr, jemně nasekaný stroužek česneku, 4 plátky toastového chleba, 2 velké cibule, zakysaná smetana, 2 žloutky. Zeleninu očistíme, nakrájíme na jemno a orestujeme na 1 lžíci. l. rostlinný olej, asi 5-6 minut. Přidejte mleté ​​maso a smažte dalších 10 minut. Dále přidejte mouku, nalijte vývar, počkejte, až se vaří. Přidejte mléko a trochu kysané smetany podle chuti, koření. Po 20 minutách odstavte z ohně. Mezitím rozšlehejte žloutky se strouhaným sýrem, naneste na chléb a pečte v troubě nebo v mikrovlnné troubě po dobu 5-10 minut. Lze podávat!
 • Rýžové kotlety. Složky misky: 400 g kuřecího filé, jedna a půl sklenice kulaté rýže, vejce, 50 g tvrdého sýra, rostlinný olej, koření. Vaření: rýži uvařte, maso projděte mlýnkem na maso, přidejte koření. Smažte mleté ​​maso, přidejte strouhaný sýr, rýži, promíchejte a ochlaďte. Z masy stočte kuličky, ponořte do rozšlehaného vejce a pečte. Smažte na rostlinném oleji nebo vařte ve dvojitém kotli. Podáváme s bylinkami nebo zakysanou smetanou.
 • Dýňové palačinky. Potřebujeme: ½ kg dýně, jedno vejce, 3 lžíce. l. mouka, med, rostlinný olej, skořice, sůl na špičce nože. Oloupejte a nastrouhejte dýni. Přidejte vejce, lžíci medu, osolte, promíchejte a nechte 15 minut působit. Nalijte mouku a skořici, promíchejte. Lžící přidejte na rozpálenou pánev s rostlinným olejem a smažte z obou stran. dobrou chuť!

Co můžete jíst s menopauzou?

 • Vápníkové výrobky (nízkotučné mléčné výrobky, ořechy, sójové boby, mořské řasy, semena a semena).
 • Potraviny bohaté na zdravé mastné kyseliny (rostlinné oleje, ořechy, ryby).
 • Obiloviny, tmavé mouky, jakékoli obiloviny, otruby.
 • Mírné koření.
 • Jakákoli zelenina, bobule, byliny, ovoce a džusy z nich.
 • Sušené ovoce.
 • Luštěniny (fazole, hrášek, cizrna, fazole mungo, čočka).
 • Všechny druhy cibule, česnek.
 • Ze sladkostí jsou povoleny včelařské produkty, přírodní marmeláda, marshmallow, želé.
 • Zelený čaj, bylinné čaje (s kozlíkem lékařským, mátou, heřmánkem, šípkami, šalvějí, fenyklem).

Doporučujeme vařit pokrmy v troubě, ve dvojitém kotli nebo vařit. Syrové ovoce a zelenina, stejně jako saláty z nich, jsou vítány.

Co nemůžete jíst s menopauzou?

Je nutné přísně omezit nebo odstranit ze stravy následující jídla a pokrmy:

 • sůl, cukr;
 • polotovary, rychlé občerstvení;
 • sádlo, tučné maso, sádlo, margarín, pomazánka;
 • alkohol;
 • klobásy, uzeniny, droby;
 • káva, čokoláda, kakao, sladkosti;
 • horké koření;
 • sladká soda, balené džusy.

Recenze stravy pro menopauzu

Podle recenzí není strava pro menopauzu tak obtížná. Tomu lze spíše říkat správná výživa než dieta, takže mnoho žen ji dodržuje i po vymizení nepříjemných příznaků. Změny ve stravě pomáhají udržovat celkové zdraví, zlepšují vzhled vlasů a pokožky a normalizují práci mazových a potních žláz..

Doporučení týkající se stravy jsou efektivnější v kombinaci s dalšími jednoduchými tipy:

 • oblékejte se podle počasí, nepřehřívejte;
 • spát v dobře větraném prostoru, nejlépe s otevřeným oknem;
 • odmítnout návštěvu parní lázně a horkou lázeň;
 • provádět proveditelnou fyzickou aktivitu;
 • Nekouřit;
 • dostatek času na odpočinek.

Některé ženy se stále musí uchýlit k užívání hormonálních léků, ale o jmenování těchto léků by měl rozhodovat pouze lékař..

Dieta s menopauzou, v každém případě, pokud neodstraní, výrazně zmírní nepříjemné projevy tohoto období, proto musíte brát výživu vážně a přísně dodržovat jednoduchá, ale velmi účinná doporučení.

Výživa s menopauzou - všechny vlastnosti stravy

Výživa s menopauzou je jedním z pomocných prvků, které normalizují pohodu, zlepšují fyzický a psycho-emocionální stav ženy. Doporučuje se vyloučit nadměrně tučné a kořeněné jídlo, vzdát se alkoholu a kofeinu. Pokud jsou zjištěny podmínky nedostatku, je správná výživa doplněna nutraceutiky. Při výběru vhodné stravy se doporučuje poradit se s odborníkem na výživu nebo s odborníkem na výživu.

 1. Napájecí funkce
 2. Zdravé jídlo
 3. Potraviny omezit
 4. Dieta s menopauzou
 5. Hot flush dieta
 6. Věci k zapamatování?

Napájecí funkce

Během menopauzy se každá žena potýká se změnami hormonálních hladin. Podobný stav se projevuje častými návaly horka, sníženou výkonností a psycho-emocionálním stavem, bolestmi hlavy, kolísáním tělesné hmotnosti. Oprava stravy může snížit závažnost příznaků a mít příznivý účinek na hormonální pozadí ženy.

Je nutné se zdržet častých jídel, aby se zabránilo rozvoji inzulínové rezistence. Musíte jíst 2-3krát denně, bez občerstvení. Pokud korekce výživy nevede k očekávanému terapeutickému účinku, musíte se poradit s lékařem o výběru doplňků stravy a léků.

Při vytváření stravy pro ženu s menopauzou byste měli dodržovat následující doporučení:

 • snížit spotřebu cukru, glukózy, jednoduchých sacharidů. Přebytek cukru často způsobuje výkyvy nálady a zvyšuje riziko vzniku inzulínové rezistence s následným rozvojem cukrovky. Zvyšuje se váha, jsou pozorovány hormonální výkyvy;
 • sledovat počet kalorií denně, vyloučit nadměrně tučné, kořeněné, smažené, kořeněné jídlo. Potraviny bohaté na nezdravý tuk: červené maso, mléčné výrobky a margarín, rychlé občerstvení, sladkosti zakoupené v obchodě, pečivo a mastný sýr;
 • škodlivé tuky musí být nahrazeny těmi užitečnými: avokádo, červené ryby, semena, rostlinné oleje, ořechy;
 • nahraďte koření rostlinnými oleji: dýně, ořechy, olivy;
 • přestat pít alkohol, abyste snížili pravděpodobnost dysfunkce jater a močového systému, omezili noční pocení;
 • zajistit dostatečný příjem vody. Denní dávka se vypočítá podle vzorce: vynásobte 30 ml tělesné hmotnosti ženy.

Doporučuje se doplnit stravu o vitamíny: D, C, E, skupina B, nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, probiotika, antioxidanty, koenzym, lecitin, minerály (zinek, měď, chrom, hořčík).

Zdravé jídlo

Pro ženy nad 45 let je důležité konzumovat potraviny bohaté na vápník, omega-3 a 6 nenasycené kyseliny, železo, hořčík, vlákninu a bílkoviny. Je také nutné vypít dostatečné množství tekutiny k normalizaci fungování gastrointestinálního traktu, prevenci poruch defekace. Abyste zabránili zvýšení kyselosti, můžete do vody přidat plátek citronu nebo limetky..

Následující potraviny a složky by měly být zahrnuty do stravy pro menopauzu a menopauzu:

 • bobule a ovoce. Denně musíte jíst sezónní bobule a ovoce. Současně se sleduje denní množství fruktózy: ne více než 300 gramů. Tato jídla se konzumují 15 minut před hlavním jídlem, aby se zabránilo tvorbě plynu. Bobule a ovoce obsahují vitamíny, antioxidanty, vlákninu, která je nezbytná pro normální fungování žaludku a udržuje střevní mikrobiom;
 • Proteinové potraviny pomáhají předcházet ztrátě svalové hmoty, což je běžný jev, kterému čelí mnoho žen během menopauzy. S věkem je nutné snížit spotřebu červeného masa, věnovat větší pozornost rostlinným zdrojům bílkovin: fazole, cizrna, čočka, hrách. Jedí také libové maso, drůbež a ryby. Pro kontrolu hladiny bílkovin musí být zkontrolován biochemický krevní test. Pokud jsou hodnoty nižší než 75, měly by se užívat proteinové doplňky. Tělo často nedokáže asimilovat dostatečné množství živin kvůli snížení kyselosti, což vyžaduje použití enzymů;
 • vláknina - nerozpustná vláknina, nejlepší potrava pro střevní mikroflóru. Tento cenný produkt urychluje proces eliminace toxinů a přebytečného estrogenu. Zachovává vodu a normalizuje stolici, obnovuje střevní motilitu, urychluje metabolické procesy. Vláknina také pomáhá předcházet přírůstku hmotnosti. Nalezeno v listové zelenině, ovoci, zelenině. V obchodech s potravinami je v módě nakupovat hotovou vlákninu v oddělení dietní výživy a používat ji podle doporučení výrobce: 1 polévková lžíce ráno na lačný žaludek nebo před spaním, pít hodně vody. Pokud žena užívá komplexy vitamínů nebo doplňky stravy, musí být mezi užíváním vlákniny a drog dodržen interval nejméně 60 minut;
 • železo je nejdůležitějším prvkem, jehož ukazatele ovlivňují hormonální pozadí, psychologickou a emoční pohodu ženy. Dostatečná koncentrace hemoglobinu a feritinu je zárukou dobrého zdraví, energie, aktivity. Aby se zabránilo nedostatku železa, je strava obohacena o droby, vejce, granátová jablka, jablka, listovou zeleninu, ořechy, pohanku, naklíčené obilné výrobky;
 • vápník. Pro prevenci nedostatku vápníku a zvýšené křehkosti kostí je nutné věnovat pozornost sezamu a máku - lídrům v obsahu užitečného stopového prvku. Rostlinné mléko se připravuje ze semen, mletého, přidává se do zdravého pečiva, salátů, cereálií, polévek. Vápník se také nachází ve zralém tvrdém sýru, luštěninách, krucifixech (brokolice, květák);
 • dietní estrogeny se používají pro návaly horka a další příznaky menopauzy. Lněné semínko, tofu, sója jsou zavedeny do stravy. Len musí být předemletý, aby se zlepšila biologická dostupnost. Po mletí spotřebujte 10-15 minut. V budoucnu budou semena oxidována, ztratí své příznivé vlastnosti a stanou se karcinogenními.

Potraviny omezit

Ženám nad 50 let se doporučuje, aby se zdržely určitých potravin, aby se snížily projevy menopauzy a riziko vzniku menopauzálních komplikací. Po 50–55 letech by měl být příjem následujících produktů omezen:

 • alkoholické nápoje, které stahují krevní cévy a vyvolávají návaly horka;
 • uzené maso: nadměrné množství žáruvzdorného tuku vede ke zvýšení koncentrace špatného cholesterolu, tvorbě plaků, zablokování lumen cév s následným vývojem aterosklerózy;
 • silný čaj a káva, které negativně ovlivňují stav nervového systému, způsobují zvýšenou podrážděnost, úzkost;
 • cukr, jednoduché sacharidy;
 • polotovary, které obsahují velké množství trans-tuků;
 • bílý chléb, pečivo, koláče, pečivo;
 • tučné průmyslové omáčky: majonéza.

Doporučuje se také zdržet se konzumace nadměrně slaných pokrmů, které vyvolávají otoky a hypertenzi. Skoky v hormonálních hladinách často vedou k poruchám chuti, používání příliš sladkých nebo slaných potravin.

Lékaři doporučují úplné vyloučení jakéhokoli produktu pouze v extrémních situacích. Často stačí omezit jejich použití na minimální částku..

Dieta s menopauzou

Vzorek jídelního lístku pro ženy během menopauzy by měl být prodiskutován s lékařem a odborníkem na výživu. Strava se vybírá s ohledem na individuální vlastnosti ženského těla, stav gastrointestinálního traktu, játra, ledviny.

Ukázkové menu pro ženu během menopauzy.

pondělí

 • tofu kastrol s čerstvými plody;
 • čerstvě vymačkaná šťáva: pomeranč, celer, lžíce vlákniny;
 • 100 gramů pražených mandlí;
 • bulgur s dušenými řízky.

úterý

 • rýžová kaše vařená v kokosovém mléce s hrstkou lehkých rozinek a ořechů;
 • 2 jablka;
 • králík dušený se zeleninou a pohankovou kaší;
 • červený boršč s pohankovým chlebem;
 • ryby pečené se zeleninou;
 • zeleninový salát se sezamem a slunečnicovými semínky, hrst vařených fazolí.

středa

 • ovesné vločky s malinami;
 • kefír s bakteriálním kvasem;
 • sezónní bobule s mletým lněným semínkem a kokosovými vločkami;
 • banán;
 • minestrone polévka s olivami a plátkem citronu;
 • pečený kuřecí řízek s ananasem.

Čtvrtek

 • tofu tvarohové koláče s ovocem;
 • švestky, broskve, hrušky nebo jablka;
 • žampiónová krémová polévka, květák s krutony a bylinkami;
 • šípkový nápoj s lehkým medem;
 • hnědá rýže, ryby se zeleninou.

pátek

 • kastrol se sušeným ovocem:
 • čerstvý nebo zmrazený rybíz s jablkem nebo broskví;
 • nálev s rýží a nakládanými okurkami;
 • pečené kuře se zeleninou;
 • proso kaše s houbami.

sobota

 • müsli se sušenými plody a ořechy;
 • ayran;
 • rybí polévka s rýžovými koláčky;
 • vinaigrette, dušená ryba;
 • salát z mořských plodů.

Neděle

 • palačinky z bezlepkové mouky s kokosovým mlékem;
 • heřmánkový čaj;
 • oranžový;
 • zelený boršč se špenátem;
 • vařené kuřecí filé;
 • salát s ledovcem, rajčaty, okurkami, bylinkami;
 • plněné zelí plněné zelím.

Hot flush dieta

Během návalů horka se doporučuje zavést do stravy luštěniny, krucifixy, řepu. Jezte bylinné čaje, mezi něž patří máta, heřmánek, šalvěj. Zobrazeny jsou pokrmy založené na bylinných přísadách. Doporučuje se konzumovat sójové mléko, ječmen, hnědou rýži, zeleninu, hlávkový salát, ledový salát a ořechy (kromě arašídů).

Ke zmírnění nepříjemných příznaků konzumujte vlákninu a živiny, ovoce a bobule

Nezapomeňte omezit užívání nápojů na bázi kofeinu a tříslovin: káva, silný čaj. Takové nápoje zvyšují frekvenci návalů horka, vyvolávají pocit únavy a způsobují dehydrataci; kofein také zvyšuje kvantitativní obsah homocysteinu - aminokyseliny, která narušuje integritu krevních cév, zvyšuje riziko tvorby trombů, aterosklerózy.

Výživa s menopauzou

Obecný popis nemoci

Menopauza je období přechodu z reprodukčního stavu ženy do menopauzy (okamžik, od kterého se zastaví menstruační krvácení ženy), spojené se snížením produkce ženských hormonů vaječníky. V průměru trvá menopauza od 45 let do 50 let a skládá se z fází jako: premenopauza, perimenopauza, postmenopauza.

Příznaky menopauzy:

zpoždění menstruace; slabé nebo silné menstruační krvácení; duševní slabost, podrážděnost, strach, nespavost, deprese, hlad nebo nedostatek chuti k jídlu (neuropsychické příznaky); migréna, návaly horka, blikající „černé mouchy“ před očima, otoky, závratě, vazospazmy, zhoršená citlivost, hypertenze, pocení (kardiovaskulární příznaky), poruchy štítné žlázy a nadledvin, únava, změny tělesné hmotnosti, pocit chladu, nemoci kloubů (endokrinní znamení).

Druhy menopauzy:

 1. 1 Časná menopauza - nástup může být ve věku 40 let a dříve (důvodem je dědičná predispozice, špatné návyky, užívání hormonální antikoncepce).
 2. 2 Umělá menopauza - nastává v důsledku odstranění vaječníků.
 3. 3 Patologická menopauza - zhoršený průběh syndromu menopauzy.

Užitečné potraviny pro menopauzu

 • výrobky obsahující vápník (odstředěné mléko, kefír, tvaroh, jogurt, netučný sýr, vejce (ne více než jeden týdně), droždí, mandle, přírodní máslo nebo mléčná zmrzlina, hnědé mořské řasy, sója, hořčičná zrna);
 • potraviny s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin (rostlinný olej, ořechy), které snižují hladinu triglyceridů a cholesterolu v krvi;
 • potraviny s vysokým obsahem mononenasycených mastných kyselin a mega-3 mastných kyselin (makrela, konzervované sardinky, losos, makrela nebo pstruh, vlašské ořechy), normalizují hladinu tuků v krvi;
 • mouka, obiloviny (tmavé obiloviny - ječmen, ovesné vločky, ječmenná kaše) a dušené těstoviny;
 • otruby (produkt s vysokým obsahem vitaminu B a vlákniny) je třeba přidávat do salátů, polévek, řízků;
 • kořeněná koření a byliny (jako náhrada soli);
 • potraviny s vitamíny a mikroelementy (zejména pestrobarevná zelenina, bobule a ovoce, byliny, mrkev, paprika, třešně, rybíz, bílé a červené zelí, červený grapefruit);
 • potraviny s vysokým obsahem boru (rozinky, chřest, broskve, fíky, jahody a sušené švestky);
 • lněné semínko nebo olej, který obsahuje ligniny, které mohou pomoci snížit návaly horka a vaginální suchost;
 • potraviny s vysokým obsahem hořčíku (kešu, salát, řasy), které mají sedativní účinek, zmírňují úzkost, podrážděnost, bojují proti nespavosti a změnám nálady;
 • Potraviny s vitaminem E (hnědá rýže, avokádo, zelený hrášek, fazole, brambory) snižují otoky prsou a chrání srdce;
 • cibule, česnek zvyšuje imunitu, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi;
 • malé množství sladkostí (marshmallow, marmeláda, marshmallow, přírodní domácí sladkosti);
 • potraviny s vysokým obsahem draselné soli (banány, sušené meruňky, mandarinky, pomeranče, šípky, chléb z hnědé mouky, korýši), posilují srdeční sval a nervový systém;
 • potraviny, které posilují imunitní systém, zpomalují stárnutí a podporují hojení ran (petržel, černý rybíz, kiwi);
 • potraviny, které regulují metabolismus a zlepšují náladu (hrozny, hnědá rýže, chléb z kynutého těsta, mořské řasy nebo hnědá mouka, pšeničné krupice);
 • potraviny, které chrání čočku před toxiny (krevety, raky, kraby, meruňky, meloun).

Jídlo by se mělo vařit v troubě, v páře, v mikrovlnné troubě nebo ve speciálním náčiní bez tuku a oleje.

Lidové léky na menopauzu

 • tinktura z oregana (trvejte na dvou lžících bylin v termosce, užívejte třikrát denně 30 minut před jídlem), uklidňuje neurologické poruchy;
 • infuze šalvěje (nalijte jednu nebo dvě polévkové lžíce bylin se dvěma sklenicemi vroucí vody, vezměte během dne), normalizuje fungování pohlavních žláz, snižuje pocení;
 • infuze kozlíku lékařského (lžička nasekaného kořene kozlíku lékařského ve sklenici vroucí vody, trvají dvě hodiny, užívá se dvakrát denně), snižuje hladinu průtoku krve do hlavy;
 • řepný džus (vezměte, postupně zvyšujte dávku, můžete nejprve zředit převařenou vodou);
 • sbírka bylin: šalvěj, koprová semínka, kozlík lékařský, máta peprná, heřmánek, kukuřičné hedvábí, písečná slaměnka, šípek (dvě lžíce nalijeme do smaltované mísy se sklenicí vroucí vody, přikryjeme a necháme dvacet minut, pak jednu sklenici dvakrát denně ) zmírňuje pocení a návaly horka.

Nebezpečné a škodlivé potraviny pro menopauzu

Měla by být vyloučena jídla jako sůl, rychlé občerstvení, mastná a kořeněná jídla, velmi horká jídla, alkohol.

Měli byste také omezit používání másla (1 čajová lžička denně), uzenin, uzenin, slaniny, uzenin, drobů, kávy, cukrovinek s umělými plnivy.

Výživa s menopauzou

Climax. Pravidla výživy

Většina žen nemyslí na menopauzu až do určitého věku. Proto je jeho ofenzíva často vnímána bolestně a někdy i tragicky - říká se, že všechno příjemné a významné je už za sebou, před námi je jen bezútěšná staroba. Menopauza je ve skutečnosti novou životní etapou, neméně příjemnou než všechny ostatní. Příroda osvobozuje ženu od porodu - tělo se tak dá poslat na dovolenou. A tato dovolená musí být řádně zlikvidována...

Po menopauze závisí zdraví ženy hodně na tom, jak jí. Během tohoto období je správná výživa spojena nejen s vzhledem a štíhlou postavou, ale také se zachováním zdraví, prevencí různých nemocí souvisejících s věkem..

Během menopauzy se syntéza ženských pohlavních hormonů zastaví. A protože je jejich stavebním materiálem „stejný“ cholesterol, stává se důležitá správná volba produktů obsahujících tuky..

Tuky živočišného původu obsahují takzvané nasycené mastné kyseliny, které vstupují do těla a zvyšují hladinu „škodlivých“ tuků - cholesterolu a triglyceridů - v krvi. Zde je důležité nespadat do reklamních triků..

Potraviny nemusí obsahovat cholesterol, ale pokud obsahují nasycené tuky, budou syntetizovány v těle.

Rostlinné produkty (zejména ořechy a rostlinný olej) obsahují hlavně polynenasycené mastné kyseliny, jejichž konzumace pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi.

V rybích výrobcích a v některých rostlinných olejích jsou přítomny užitečné mononenasycené mastné kyseliny, které také přispívají k normalizaci tukového složení krve..

Druhy tuků se od sebe snadno odlišují podle vzhledu: nasycené při pokojové teplotě zůstávají pevné a nenasycené se stávají tekutými. Musím říci, že nenasycené tuky by měly být konzumovány v omezeném množství..

Objevte nové způsoby vaření jídla - páry, trouby nebo mikrovlnné trouby - bez tuku a oleje. Takové jídlo bude nejen užitečné, ale také vás ušetří před velkým přírůstkem hmotnosti, aterosklerózou, hypertenzí..

Omezte příjem tučného masa, před vařením nakrájejte veškerý tuk z masa. Upřednostňujte drůbež, nezapomeňte před vařením odstranit kůži.

Připravené masné výrobky by měly být na vašem stole jako pochoutky - ve velmi malém množství. To platí pro všechny druhy klobás, uzenin, uzenin, slaniny... S droby buďte opatrní.

U vajec je povoleno jedno týdně, protože žloutky mají vysoký obsah cholesterolu..

Zbavte se stereotypů, že odstředěné mléko není mléko. Čím méně tuku v mléce, tím více vápníku obsahuje. První nepotřebujete, ale druhý je prostě nezbytný. Neprocházejte kartony s mlékem, které mají obsah tuku 0,5% - to je kompletní produkt, pro vás mimořádně užitečný.

Při výběru sýra upřednostňujte libové odrůdy, které jsou nejbohatší na bílkoviny a vápník..

Na konzumaci ryb a mořských plodů neexistují prakticky žádná omezení. Pokud jste ryby dříve jedli jen zřídka, začleňte je do své stravy postupně: nejprve 1–2 rybí pokrmy týdně, potom 3–4. Než se nadějete, hlavní část vaší stravy budou mořské plody..

V žádném případě se nevzdávejte mouky, obilovin a těstovin. Zaprvé obsahují nenahraditelný zdroj energie - uhlohydráty, zadruhé nedávají takový přírůstek hmotnosti jako tuky, ale pouze pokud jsou v páře, v troubě nebo v mikrovlnné troubě bez tuku.

Přidejte do jídla otruby. Ve své syrové formě jsou bez chuti, ale jsou velmi cenným produktem, zdrojem vitamínů B. Navíc normalizují funkci střev a odolávají vzniku zácpy. Chcete-li zvýšit obsah otrub ve vaší stravě, přidávejte je do polévek, cereálií, salátů, řízků. To nezmění chuť vašeho oblíbeného jídla, ale bude ještě zdravější a chutnější..

Ořechy jsou dobrým zdrojem nenasycených tuků, kompletních bílkovin, stopových minerálů a vápníku. Z malého množství (až 100 g denně) se stane nejen zdravé jídlo, ale také pochoutka, která dokáže rozveselit.

Jak již bylo zmíněno, v klimakterickém období je možné zhoršení nebo rozvoj různých nemocí, zejména hypertenze. Z tohoto důvodu byste měli omezit příjem soli. Ale jídlo by nemělo chutnat špatně. Objevte bylinky a koření. Dodají známým výrobkům novou neobvyklou chuť a budou prospěšné, protože v drtivé většině jsou to také léčivé rostliny..

Během menopauzy je nutné sledovat dostatečný příjem vitamínů a stopových prvků, které jsou biologickými katalyzátory všech metabolických procesů. Největší množství vitamínů a stopových prvků lze získat z pestrobarevné zeleniny. Užitečné jsou jakékoli zelené, oranžovo-červené bobule, ovoce a zelenina (paprika, mrkev, rybíz, třešně). Jezte červené zelí, ne bílé zelí, grapefruit s červeným spíše než bílým masem.

Ženy, které z nějakého důvodu nemohou správně jíst, by měly užívat multivitamíny s mikroživinami.

Nejlepší je zakoupit speciální vitamínové komplexy v lékárně. Ujistěte se, že obsahují alespoň 12 vitamínů a 12 minerálů. Mohou to být relativně levné léky, ale měly by být užívány pravidelně. Pro každý případ zkontrolujte tabulku doporučeného denního příjmu vitamínů a minerálů. Existují komplexy s vysokým obsahem jednoho nebo jiného prvku - měly by být užívány pouze po omezenou dobu.

Dejte si pozor na vitamínové přípravky, které kromě vitamínů a minerálů obsahují i ​​bylinky. Z nějakého důvodu mohou být pro vás některé bylinky kontraindikovány. Pokud to není vzato v úvahu, existuje z takových doplňků více škody než užitku..

Pamatujte na pravidelné lékařské prohlídky - během menopauzy existuje riziko vzniku různých nemocí. Jsme si však jisti, že budete schopni uspořádat své jídlo a životní styl tak, aby toto období bylo aktivní a plné..

Dejte méně, žvýkat déle!

Během menopauzy je důležité nejen složení potravin, ale také proces stravování. Zde je několik jednoduchých pravidel, která vám pomohou vychutnat si jídlo bez přejídání:

 • Před jídlem vypijte půl sklenice vody, neslazeného džusu nebo nízkotučného vývaru. Tím se sníží vaše chuť k jídlu a nakonec se budete cítit plnější..
 • Umístěte jídlo na malý talíř. Tímto způsobem můžete kontrolovat množství najedeného jídla najednou..
 • Důkladně žvýkat jídlo. Čím více času strávíte jídlem, tím lépe. Lidé, kteří se přejídají, mají tendenci jíst rychle, nechutnají jídlo a musí jíst více, aby měli dost.
 • Vyhýbejte se velkým jídlům večer.

Není den bez minerálů!

Vápník je nezbytný v každém věku, ale během menopauzy je obzvláště důležitý pro prevenci osteoporózy - řídnutí kostní tkáně. Abyste zajistili správné množství vápníku ve svém těle, zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na tento minerál: mandle, droždí, sýr (s nízkým nebo nízkým obsahem tuku), jogurt (s nízkým nebo nízkým obsahem tuku), mléko (s nízkým nebo nízkým obsahem tuku). mléčná nebo máslová zmrzlina (s nízkým obsahem tuku), mořské řasy (hnědé), makrela, losos, konzervované sardinky, hořčičná semínka, sója (tofu).

Studie prokázaly, že bór zadržuje vápník v kostech a tím snižuje jejich křehkost. Bor se nachází v mandlích, švestkách a rozinkách. Jsou bohaté na chřest, zelí, fíky, broskve, jahody.

Mnoho lékařů zastává názor, že přítomnost ligninů zmírní návaly horka a zmírní vaginální suchost. Nejlepším zdrojem ligninů je lněné semínko. Může být mletý a přidán do kaše, jogurtu, mouky na pečení. Denní dávka je 1–2 čajové lžičky. Můžete také použít lněný olej přidáním do salátů nebo mazáním koláčů..

Tento minerál, který má sedativní účinek, zmírňuje podrážděnost, úzkost, výkyvy nálady a pomáhá bojovat proti nespavosti. Rovněž podporuje vstřebávání vápníku kosterním systémem, snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu, uvolňuje svaly, včetně srdce. Hořčík se nachází v mandlích, kešu oříšku, salátu, řase, pšeničných otrubách. Jíst 3 lžíce drcených mandlí vám dá asi 77 mg hořčíku. Celkové množství tohoto minerálu ve stravě by mělo být 320 mg.

Omega-3 mastné kyseliny

Tyto složky mastných kyselin chrání před srdečními chorobami svou schopností zvyšovat dobrý cholesterol a snižovat krevní tlak. Nejlepším řešením je mastná ryba dvakrát týdně (100 gramů sardinek, lososů, makrel nebo pstruhů obsahuje více než 1000 mg omega-3 kyselin). Rostlinnými zdroji těchto kyselin jsou lněné semínko, ořech a oleje z nich..

Tento antioxidant chrání srdce, zmírňuje návaly horka a snižuje otoky prsou a vaginální suchost. Chcete-li dostatek vitaminu E, zahrňte do své stravy chřest, avokádo, hnědou rýži, vaječné žloutky, fazole, zelený hrášek, brambory a rostlinný olej (nejlépe kukuřičný nebo sójový)..

Potraviny pro menopauzu by měly zahrnovat:

Tyto potraviny jsou hlavním zdrojem energie. Tmavé obiloviny (ovesné vločky, ovesné vločky Hercules, ječmen, perličkový ječmen) obsahují třikrát více železa a vitamínů B než bílé, stejně jako draslík a hořčík, které jsou nezbytné pro normální fungování srdečního svalu..

Zelenina, ovoce, bobule a houby

Podporuje tvorbu prospěšných bakterií, snižuje hladinu toxinů. Zelenina, ovoce a bobule jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, které nyní ženy zvlášť potřebují. Jíst zeleninu, cibuli a česnek může zlepšit imunitu. Navíc česnek může pomoci snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Tato skupina potravin by se tedy měla stát základem stravy žen tohoto věku..

Mléko a mléčné výrobky

Doporučuje se upřednostňovat fermentované mléčné výrobky: kefír, jogurt, jogurty. Mléko a fermentované mléčné výrobky obsahují hodně vápníku, který je pro ženy tohoto věku tak nezbytný. Doporučuje se také jíst tvaroh a sýry. Použití sýru feta a suluguni by však mělo být omezeno, protože obsahují hodně soli.

Bílkoviny: maso, ryby, drůbež, vejce a luštěniny

Pokud jde o obsah cholesterolu, upřednostňuje se králičí, kuřecí, krůtí maso. Doporučuje se jíst játra ne více než 2-3krát za měsíc. Je lepší používat vejce ne samostatně, ale do pokrmů (tvarohové koláče, omelety, saláty). Je vhodné zařadit ryby do svého jídelníčku každý den. Je třeba dávat pozor na solené, uzené, sušené a sušené ryby, protože jsou obtížně strávitelné. Luštěniny, ořechy a semena jsou také nezbytné pro výživnou a pestrou stravu..

Tuky (máslo a rostlinný olej) a sladká jídla

Vzhledem k vysokému obsahu cholesterolu v másle se doporučuje omezit jeho spotřebu na 1 čajovou lžičku denně. Dietní olej je olivový olej. Použití majonézy ve stravě starších žen je nežádoucí. Sladkosti podporují produkci endorfinů (hormonů rozkoše) v těle a zde můžete doporučit marshmallows, marshmallows, marmeládu v malém množství.

Pokud jde o prevenci nemocí, každý z uvedených produktů má své vlastní „pole činnosti“. Ukažme si to na konkrétních příkladech..

Tvrdý sýr (holandský, švýcarský): kosti a zuby

Vápník nezbytný pro růst a posílení kostry předchází osteoporóze. Jogurty, tvaroh, rybí olej, tučné ryby, vaječný žloutek, máslo, rostlinný margarín, sójové mléko mají podobné vlastnosti..

Banány: nervový systém a srdce

Hlavní prospěšnou složkou jsou draselné soli, které posilují nervový systém a srdeční sval. Stejné vlastnosti mají sušené meruňky, fíky, rozinky, pomeranče, mandarinky, brambory, šípky, ořechy, chléb z nerafinované mouky a obilovin, hnědá rýže, tučné ryby, různé měkkýši, čerstvá zelenina, droždí.

Černý rybíz: imunitní systém

Vitamin C podporuje rychlé hojení ran a zpomaluje stárnutí. Podobné vlastnosti jsou charakteristické pro šípky, sladkou papriku, citrusové plody, jogurty, petržel, kiwi, brambory.

Brambory: metabolismus

Je to skvělý regulátor chuti k jídlu a nálady. Stejný efekt poskytují hrozny, chléb z kynutého těsta, chléb s mořskými řasami nebo hnědou moukou, hnědá rýže, pšeničné krupice.

Korýši (raky, krevety, kraby): oči

Aminokyseliny obsažené v mořských plodech chrání čočku před toxiny. Borůvky (zlepšuje zrakovou ostrost), hrozny, jablka, mango, meruňky, švestky, melouny mají podobné vlastnosti..

Kuřecí maso: nehty a vlasy

Dusík je hlavním stavebním kamenem bílkovin, které vytvářejí, udržují a opravují naše tělesné tkáně. Ovoce, šťáva ze stonků zeleného ječmene, korýši, kachní maso, krůty jsou také bohaté na dusík..

Čokoláda (kakao), čaj, káva: mozek

Theobromin, kofein, serotonin, vitamin E, minerální soli stimulují mozkovou činnost. Totéž platí pro čerstvé ovoce, vejce, mastné ryby, řepkový olej.

Borůvky: proti stresu

Optimální poměr vitamínů B a C poskytuje vazo-posilující, antianemický účinek borůvek; zlepšuje paměť, zvyšuje odolnost proti nervovému stresu. Čerstvě vymačkané ovocné a bobulové šťávy (z citrusů, kiwi, manga, meruněk, broskví, malin, černého rybízu), lískové ořechy, vlašské ořechy, mandle mají podobné vlastnosti..

Tofu (sójový produkt): účinné při problémech způsobených menopauzou a menopauzou

Zmírňuje poruchy spojené s menopauzou a třikrát (!) Snižuje riziko rakoviny prsu. Sójové mléko, sójová mouka, naklíčené obiloviny mají stejné vlastnosti..

Správná výživa pro menopauzu: týdenní nabídka pro hubnutí

V každém věku se žena snaží mít štíhlé a atraktivní tvary. Ale ve věku 20 let jsme nevědomky mohli experimentovat a zažít různé přísné diety a půst. Ve věku 45 let si však člověk uvědomí, že takové metody kontroly hmotnosti jsou nepřijatelné, protože cílem je nejen vypadat dobře, ale také se cítit skvěle. To je zvláště důležité pro ženy, které vstoupily nebo se připravují na vstup do stadia menopauzy. Blížící se období menopauzy si ženy všimnou změn v těle, které jsou pro tento jev charakteristické. Přírůstek hmotnosti se stává častým společníkem této fáze. Správná výživa během menopauzy nejen pomůže napravit postavu, ale také pomůže zmírnit projevy hlavních příznaků menopauzy: návaly horka, pocity únavy, apatie, prudký krevní tlak, nespavost a další..

Proč se během menopauzy zvyšuje chuť k jídlu a objevují se kilá navíc?

Každý ví, že během restrukturalizace ženského těla v klimakterickém období dochází ke zhoršení a zpomalení metabolismu a ke snížení produkce estrogenu vaječníky, což je spojeno se zánikem reprodukční funkce. Pomalý metabolismus a nedostatek estrogenu jsou dvěma hlavními důvody pro zvýšení hmotnosti. Oba důvody jsou fyziologické, a proto je nutné přistupovat k otázce, jak zhubnout při menopauze, moudře.

Pokud je vše jasné se zpomalením metabolismu, jak ovlivňuje estrogen vaši postavu? Po celý svůj život si ženské tělo zvyklo na určitou hladinu hormonů v krvi, a proto, když je narušena rovnováha, snaží se ztrátu kompenzovat jinými způsoby. Tělo se snaží vybudovat tukovou tkáň, protože dokáže kompenzovat ženský hormon, i když v malém množství. Estrogen je syntetizován z tukové tkáně, takže je do mozku vyslán povel o potřebě doplnění a v důsledku toho vzniká neodolatelný pocit hladu.

Dalším důvodem pro přibývání na váze je psychologické vnímání nástupu menopauzy. Ne všechny ženy jsou šťastné, že vstoupily do této fáze. Pro mnohé je to spojeno se stářím a je doprovázeno pocitem radosti ze života, lituji, že žena neměla čas, nemohla to udělat ve správný čas. A pak se jídlo používá jako krátkodobý únik z problémů, jako prostředek k uklidnění a potlačení obav. Existuje možnost získání poruchy příjmu potravy a jejích důsledků v podobě usazenin celulitidy na stehnech a břiše.

Jak jíst správně během menopauzy?

Všechny ženy jsou s úbytkem hmotnosti obeznámeny tak či onak, ale ne každá ví, že klíčovou proměnnou ve „stravovací rovnici“ je věk. Tyto metody a vzorce pro hubnutí, které byly použity ve 23 letech, poškodí zdraví ve věku 53 let. Hlavním úkolem nyní není zhubnout, ale udržet ji. Nyní musíte dodržovat další pravidla:

 1. Zapomeňte na přísná dietní omezení a půst. Musíte zvýšit počet jídel, ale zároveň snížit porci. Po chvíli žaludek pojme méně jídla a zvyknete si jíst méně, aniž byste pociťovali nepříjemnosti a rušivý pocit hladu. Jezte pomaleji. Je normální strávit u jídla až hodinu.
 2. Jezte méně kalorické potraviny. Stačí 1500 kalorií denně. Nezapomeňte však, že vaše strava by měla být pestrá a bohatá na živiny, které podporují tělo během hormonálních změn..
 3. Nejvíce kalorické jídlo by mělo být v první polovině dne. Během tohoto období tělo snáze asimiluje potravu a dokáže denně spotřebovat maximum kalorií..
 4. Vyvarujte se smažených potravin. Doporučuje se vařit jídlo v páře, péct, můžete použít mikrovlnnou troubu.
 5. Dodržujte optimální teplotu jídla. Nejezte příliš horké jídlo, protože by to poškodilo žaludeční sliznici a také by to přispělo ke zředění enzymu nezbytného pro trávení jídla..
 6. Pít hodně vody. Během menopauzy můžete vypít až dva litry vody. Voda přispívá k rychlému odbourávání tuků a zrychluje metabolismus. Pitná voda může být považována za prevenci trombózy, protože voda ředí krev.

Základní vitamíny a minerály ve vaší každodenní stravě

Hlavním pravidlem výživy v klimakterickém období je konzumace jídla bohatého na vitamíny a minerály. Dieta obohacená o stopové prvky a vitamíny zlepšuje metabolismus, což snižuje riziko obezity. Během tohoto období je složení produktů velmi důležité, ale kromě hlavní výživy se doporučuje také užívat multivitaminové komplexy, například: Ladys formula Menopause. Doporučuje se také užívat pantogematogen. Jedná se o přípravek, který obsahuje parohy (mladé parohy jelenice). Parohy altajského marala normalizují hormonální hladiny u žen během menopauzy, zlepšují stav kostní tkáně, posilují imunitní systém.

Vitamíny a minerály, které jsou důležité během menopauzy:

Vápník a bór

Vápník je nezbytný pro prevenci osteoporózy. Dodává sílu kostní tkáni a je také důležitý pro fungování nervového systému, myokardu. Zabraňuje bolesti kloubů, oslabení páteře, pomáhá posilovat zubní sklovinu. Bór také pomáhá zadržovat vápník v těle, což pomáhá snižovat křehkost kostí..

Vápník obsahuje: v mléčných výrobcích; v mandlích; v sóji; u všech druhů ryb; v brokolici; v avokádu. Bor je přítomen: v chřestu; v sušených švestkách; v jahodách; v broskvích.

Hořčík

Tento minerál má příznivý účinek na nervový systém. Pomáhá vyrovnat se s nespavostí během menopauzy. Má sedativní a mírný sedativní účinek.

Hořčík se nachází v těchto potravinách: ořechy (kešu, mandle, pistácie, arašídy, lískové ořechy, piniové oříšky a vlašské ořechy); v obilovinách (pohanka, ječmen, ovesné vločky, pšenice); v luštěninách (hrášek, fazole, sója).

Omega 3

Jedná se o mastné polynenasycené kyseliny, které pomáhají práci srdce, zabraňují lámání vlasů v menopauze, nehtů a také předcházejí neurologickým onemocněním a snižují zánět..

Omega 3 se nachází v rostlinných a rybích olejích. Obsah této kyseliny je především: v lososích atlantických; na sardinkách; v pstruhu; v tuňácích a krevetách.

Ligniny

Nutné k odstranění nepohodlí v pochvě během menopauzy (sucho, pálení, svědění). Ligniny obsahují přírodní hormony, proto jsou velmi užitečné pro výživu během menopauzy. Lze je nalézt v lněném semeni.

Tokoferol nebo vitamin E.

Pomáhá předcházet suchu v intimní oblasti, otokům mléčných žláz, normalizuje práci kardiovaskulárního systému. Tento vitamin navíc pomáhá prodloužit činnost vaječníků, což je pro menopauzu velmi důležité..

Tokoferol lze nalézt: v rostlinném oleji (nejlépe sójový nebo kukuřičný olej, olej z pšeničných klíčků, olivový olej); máslo; mléko, zakysaná smetana, smetana; zelenina (rajče, brokolice, salát); ovoce (jablko, kiwi, mango); všechny druhy ořechů.

Jaké produkty je lepší odmítnout

Menopauza není nemoc, takže neexistují přísné zákazy potravin pro menopauzu. Je však důležité si uvědomit, že pro lepší zdraví by mělo být dávkování jednotlivých potravin mírné. Bude pro vás snazší udržovat si postavu a příznaky menopauzy se budou objevovat méně často a méně intenzivně, pokud snížíte užívání:

 • sůl;
 • Sahara;
 • alkohol;
 • polotovary;
 • majonéza;
 • sádlo a sádlo;
 • uzeniny;
 • sycené vody (sladké);
 • šťáva z balíčků;
 • kořeněná jídla;
 • káva;
 • čokoláda;
 • sýr feta a suluguni;
 • pekařské výrobky (bílý chléb)

Zdravé výrobky pro ženy během menopauzy

Seznam potravin: otrubový chléb; obiloviny (ovesné vločky, hnědá rýže, pohanka, perličkový ječmen, ječmenná kaše); mléko (kefír, zakysaná smetana, fermentované pečené mléko, jogurt, tvaroh, trochu másla, mléko); ořechy (arašídy, kešu, vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle); zelenina (brambory, bílé zelí, brokolice, mrkev, paprika, chřest, hlávkový salát, rajčata, okurky, petržel, hrášek, fazole, cibule, česnek); ovoce a bobule (meloun, meruňka, rybíz, grapefruit, broskve, jahody, třešně, fíky, rozinky, sušené švestky, jablka, šípky, kiwi, banány, hrušky, hrozny, mandarinky, pomeranče); ryby a mořské plody (losos, sardinky, tuňák, pstruh, mořské řasy, krevety, raky a kraby, korýši, makrela, mořské řasy); domácí sladkosti (želé, cukrovinky, marmeláda, zmrzlina, marshmallows); maso (kuřecí, krůtí, králičí, hovězí); sójové výrobky.

Potraviny a byliny, které pomáhají s návaly horka a dalšími příznaky menopauzy: tofu, sójové mléko, sójové boby, lněná semínka, durian, kopr, červená řepa, máta, heřmánek, šalvěj, oregano, šípky, kozlíček lékařský.

Kolekce Monastic pro hubnutí má vynikající složení. Podle recenzí žen pomáhá nejen zhubnout, ale také vyhlazuje projevy menopauzy.

Dieta na týden na hubnutí s menopauzou

Musíte pochopit, že tělo potřebuje během menopauzy správnou výživu. Jak jíst během menopauzy a co znamená „správná výživa během menopauzy“?

To je základ pro budování zdraví ženy. Nejprve věnujte pozornost šesti výše uvedeným pravidlům výživy během menopauzy..

Vezměte prosím na vědomí, že strava pro menopauzu u žen by neměla být přísná, strava by měla být různorodá. Čím více potravin zahrnete do své denní spotřeby, tím více živin obohatí vaše tělo..

Jídlo by mělo obsahovat vysoce kvalitní a optimální poměr bílkovin (1 díl), sacharidů (4 díly) a tuků (1 díl). Taková výživa posílí imunitní systém, sníží riziko vzniku patologické menopauzy a pomůže udržet štíhlou postavu..

Menu pro hubnutí v menopauze:

pondělí

Na snídani si dejte tvaroh s rozinkami a sušenými meruňkami, zelený čaj. Na druhou snídani si dejte sušenku a banán. Během oběda - zeleninová polévka, pohanková kaše s dušeným hovězím masem, čerstvá okurka + salát, kompot ze sušeného ovoce. Lehké odpolední občerstvení zahrnuje kefír nebo fermentované pečené mléko. Na večeři připravte vinaigrette, pečené libové ryby, jablko, zelený čaj.

úterý

Na snídani si dejte ovesné vločky s kravským mlékem bez cukru s medem, domácí jogurt, hrušku, zelený čaj. Nechte druhou snídani sestávat z krutonů, želé vyrobených sami z džusu. Na oběd použijte rýžovou polévku, vařené brambory + krůtí guláš, domácí želé. Nechte odpolední svačinu sestávat z ryazhenky s banánem. Na večeři podávejte pečené libové ryby, salát ze čerstvé zeleniny s tofu.

středa

Na snídani si připravte pohánkovou kaši v sójovém mléce s rozinkami, toasty s máslem, džusem nebo čajem. Druhou snídaní bude kefír nebo fermentované pečené mléko. Na oběd si dejte libový boršč, celozrnné těstoviny + omáčku s houbami a kuřecím masem, kompot. Odpolední svačina - zmrzlina s nízkým obsahem tuku. Na večeři připravte dušenou zeleninu, želé, čaj.

Čtvrtek

K snídani - salát se zeleninou a ořechy, dušená kuřecí prsa v kyselé mléčné omáčce, kompot ze sušeného ovoce. K druhé snídani vás cesta potěší ořechy, jablkem. Oběd bude obsahovat zeleninovou polévku s masovými kuličkami, zeleninový salát s tofu, kuřecí řízečky, čaj. Odpolední svačina - jogurt. Na večeři pečte bramborový kastrol, zelený čaj nebo uklidňující bylinku.

pátek

Na snídani si připravte pšeničnou kaši s mlékem a medem, pečené jablko, bylinkový čaj. K druhé snídani nechte lahůdku z bobulí a ovoce s lněnými semínky, prosím. Na oběd si dejte pohankovou polévku, bramborovou kaši, vařené ryby s jemným kořením. Odpolední svačina - ořechy, mrkev. Na večeři připravte kuře se zeleninou + dušená sója, jogurt, citrónový balzám nebo mátový čaj.

sobota

Snídaně - tvarohový kastrol se sušeným ovocem, toasty z hrubého chleba, džus nebo čaj. K druhé snídani - sušenky sušenky, banán. Na oběd si připravte zeleninovou polévku s přídavkem cereálií, rýžové kaše + hovězího masa, džusu. Odpolední svačina: kefír a krutony. Večeře ať to jsou dušené rybí koláče, bramborová kaše, čaj s mátou.

Neděle

Připravte si rýžovou kaši + vařené maso, kompot na snídani. Druhá snídaně - tvaroh. Na oběd vaříme boršč, vařené brambory + ryby, sójové mléko. Na odpolední svačinu si vyberte ovocný salát, přidejte k němu lněná semínka. Na večeři rolujte zelí se zakysanou smetanou, bylinkovým čajem.

Pravidelné cyklické změny, ke kterým dochází každý měsíc v těle ženy, naznačují zdraví reprodukčního systému. Někdy selhává: dochází k prodloužené menstruaci.