Časná menopauza a její léčba

Poslední aktualizace: 06/05/2020

Obsah článku

 • Co je časná menopauza?
 • Časná menopauza: video
 • Příčiny časné menopauzy
 • Příznaky časné menopauzy
 • Proč je časná menopauza nebezpečná??
 • Léčba příznaků časné menopauzy
 • Lidové léky
 • Co dělat pro zlepšení kvality života?

Postupný pokles reprodukční funkce u žen (menopauza nebo menopauza) obvykle nastává ve věku 45-55 let. Někdy však k zastavení menstruace a výskytu doprovodných příznaků menopauzy dochází v mladším věku - asi 30-40 let. V takových případech mluvíme o časné menopauze u žen. Jak je tento jev charakterizován a co to je? Co způsobilo jeho vzhled? Jaké jsou důsledky, příznaky a léčba časné menopauzy u žen? Je tento stav zdraví škodlivý? O tom se můžete dozvědět z tohoto článku od gynekologa O.A. Gartleb.

Co je časná menopauza a jaký je mechanismus jejího vývoje?

Restrukturalizace těla a jeho příprava na klimaxové období (Climax) začíná změnou hormonálních hladin. Nástup příznaků časné menopauzy u žen ve věku 30-40 let je způsoben poklesem produkce pohlavních hormonů - estrogenu a progesteronu (progesteron).

Po určitou dobu (přibližně 1–2 roky) po nástupu menopauzy dozrávají jednotlivé folikuly ve vaječnících, jejich počet je však zanedbatelný a dospělost dominantního folikulu není pozorována. Předpokládá se, že již několik let před nástupem menopauzy způsobuje pokles hladiny estradiolu a progesteronu anovulační menstruační cykly: asi polovině z nich chybí ovulace..

Ukončení zrání folikulů ve vaječnících vede k postupnému snižování frekvence a intenzity menstruačního toku. Pokud menstruace chybí rok nebo déle, mluvíme o amenorei (menorea) a menopauze, která ji způsobila. Tento jev je považován za zcela normální, pokud začíná mezi 45 a 55 lety..

Během menopauzy procházejí pánevní orgány změnami. Ve vaječnících je pozorován pokles aktivity tkáně vylučující hormony, hmotnost a velikost vaječníků klesá přibližně dvakrát, krevní cévy procházejí hyalinní transformací (objevuje se v nich speciální proteinová látka sklivce, lumen cév se zužuje, krevní oběh je narušen). Pokud jde o dělohu, stojí za zmínku postupné ztenčování jejích vrstev - endometria (Endometrium) a myometria (Myometrium). Z tohoto důvodu se zmenší velikost orgánu. Vejcovody také procházejí změnami: jejich svalová vrstva se ztenčuje a transformuje se do pojivové tkáně a lumen klesá.

Změny se týkají také pochvy. Jeho lumen je zkrácen, zužuje se, vaginální vzor se postupně vyhlazuje, snižuje se množství přirozeného mazání. Vzhledem ke snížení vaginálního hlenu, který normálně plní ochranné funkce, je možné narušit kyselost a vaginální mikroflóru, což může vést k rozvoji infekčních a zánětlivých onemocnění.

Časná menopauza: co je důležité vědět o menopauze, video

Společnost „VERTEX“ nenese odpovědnost za přesnost informací uvedených v tomto videoklipu. Zdroj - AiFvision

Časná menopauza u žen: příčiny

Mezi příčiny časné menopauzy patří:

 • Dědičnost. Pokud má žena blízké příbuzné s anamnézou příznaků předčasné menopauzy, je vysoce pravděpodobné, že se tato tendence přenese i na ni..
 • Rychlá akcelerace. Předčasný nástup puberty u dívek (první menstruace se může objevit již po 8–10 letech) je plný předčasného vyčerpání vaječníků. To vede ke změně hladiny progesteronu a estrogenu, které ovlivňují zrání vajíčka..
 • Chirurgické odstranění pánevních orgánů. Někdy u poměrně mladých žen z nějakého důvodu (přítomnost nádorů, vnitřní poranění, prasknutí cysty, hnisavé procesy v přílohách, mimoděložní těhotenství, které se vyvíjí ve vaječnících), je nutné odstranit dělohu, vaječníky nebo jejich části. To vede k výskytu příznaků umělé menopauzy..
 • Celkové vyčerpání těla způsobené stresem, nevyváženou stravou, hladem. Pokud mladá žena trpí neustálou podvýživou, systematicky sedí na přísných dietách nebo je ve stavu chronického stresu, zvyšuje se pravděpodobnost předčasné menopauzy..
 • Chemoterapie, radiační terapie. Vzhledem k tomu, že tyto léčebné postupy ovlivňují nejen novotvar, ale také všechny systémy těla, způsobují chemoterapeutická léčiva (zejména CMF) nástup předčasné menopauzy asi v polovině případů..
 • Kouření. Pokud žena vykouří větší počet cigaret denně (až do 1 balení), je vystavena riziku a v mladém věku se může stát obětí menopauzy.

Příznaky menopauzy u ženy v raném věku

Všechny příznaky předčasné menopauzy lze zhruba rozdělit do tří skupin podle doby jejich výskytu. Přiřaďte časné, střednědobé a pozdní příznaky klimakterického období.

Mezi prvními příznaky časné menopauzy u žen jsou zaznamenány:

 • Přílivy a odlivy. Žena najednou pociťuje krátkodobou horečku, pokožka obličeje, krku a rukou zčervená, její srdeční frekvence se zvyšuje, mohou se objevit závratě a nevolnost. Poté se na pokožce objeví kapičky studeného potu, objeví se zimnice. Útok obvykle netrvá déle než několik minut a zmizí sám.
 • Tachykardie, hypertenze nebo hypotenze, nestabilita krevního tlaku. Estrogeny mají příznivý ochranný účinek na tón srdce a cév. Jak jejich hladina klesá, lze pozorovat změny v klidovém srdečním rytmu, bolesti v oblasti srdce, stejně jako závratě a bolesti hlavy způsobené snížením tónu cév..
 • Emoční nestabilita. Podrážděnost, slzavost a zvýšená úzkost jsou typickými příznaky časné menopauzy u žen ve věku 30-40 let..
 • Snížená sexuální touha. Estrogeny do značné míry utvářejí libido, podporují koketní chování a flirt, takže jejich nedostatek může způsobit poruchy intimního života. Tento příznak předčasné menopauzy často postihuje nejen ženy, ale také jejich partnery..

Druhá skupina příznaků menopauzy v raném věku zahrnuje následující:

 • Problémy s močovou inkontinencí jsou způsobeny poklesem hladiny estrogenu, díky kterému se sliznice močové trubice ztenčuje, její jednotlivé záhyby jsou vyhlazeny. V důsledku těchto změn se lumen močové trubice ukáže jako nedostatečně naplněný, a proto je pozorováno nedobrovolné močení (zejména při kašli, smíchu, zvedání těžkých předmětů).
 • Bolestivý proces deurinace je vysvětlen atrofickými procesy ovlivňujícími stěny močového měchýře, močové trubice a pochvy.
 • Pocit suchosti v pochvě, bolestivost při pohlavním styku. Se snižováním hladiny estrogenu se snižuje objem přirozeného vaginálního hlenu, stěny vagíny se stávají tenčími, méně elastickými a náchylnějšími k mikrotraumatům. To vše vede k pocitu sucha a nepohodlí během intimity..
 • Změny stavu pokožky, vlasů, nehtů. Estrogeny chrání tělo před předčasným stárnutím, a tím udržují pružnost a pevnost pokožky, lesk vlasů a sílu nehtů. Během menopauzy je pokožka suchší, tvoří se na ní vrásky, vlasy se lámou, vypadávají, ztrácejí přirozený pigment a začínají šedivět, nehty jsou křehčí a odlupují se.

Nejsou vždy přítomni, proto by bylo rozumnější je připisovat možným důsledkům nedostatečné léčby předčasné menopauzy..

K čemu může časná menopauza vést?

Proč je časná menopauza nebezpečná??

Jaké jsou důsledky předčasné menopauzy, pokud nevěnujete pozornost jejím projevům a neléčíte je?

 • Osteoporóza. Snížení hladiny estradiolu znamená snížení produkce kalcitoninu, hormonu štítné žlázy, který se podílí na metabolismu vápníku. Výsledkem je postupné vyplavování vápníku z kostní tkáně, kosti se stávají křehčími a náchylnějšími ke zlomeninám..
 • Poruchy metabolických procesů. Pokles hladiny pohlavních hormonů vede k narušení metabolických mechanismů. Například při menopauze jsou možné poruchy metabolismu lipidů, které mohou vést k ukládání cholesterolu na stěnách krevních cév a vzniku plaků..
 • Autoimunitní onemocnění (Hashimotova autoimunitní tyroiditida, cukrovka). Problémy s fungováním štítné žlázy (tyreoiditida, hyper- a hypotyreóza (hypotyreóza) jsou způsobeny novými podmínkami pro fungování hypofýzy. S ohledem na možnost vzniku cukrovky během časné menopauzy je to způsobeno změnou v činnosti slinivky břišní a hypersekrecí ostrovního aparátu, což může být zase způsobeno zvýšené vylučování pankreatotropního hormonu adenohypofýzy (Adenohypofýza).
 • Klimakterická neuróza, deprese. Změny v hypotalamu a snížení hladiny pohlavních hormonů mohou způsobit podrážděnost, slzavost, nepřiměřené výkyvy nálady, apatii - to vše jsou příznaky klimakterické neurózy. Nebezpečí tohoto stavu spočívá ve skutečnosti, že s úbytkem reprodukční funkce se může poměrně mladá žena začít cítit méněcenná. Situace se zhoršuje, pokud menopauza začíná dříve, než se dítě narodí..
 • Nadváha, obezita. Zásoby podkožního tuku, díky nimž má postava ženský jemný obrys, jsou zásluhou estrogenu. Když jejich hladina klesá a dochází ke změnám v metabolických procesech, tělo začne usilovně ukládat tuk. To může vést k přírůstku hmotnosti: obvykle v prvním roce menopauzy může žena přibrat přibližně 2 kg (v závislosti na předchozí stravě a denním příjmu kalorií).
 • Možnost vývoje patologických procesů v orgánech reprodukčního systému. Snížení hladiny estrogenu má za následek zhoršení obranyschopnosti těla, v důsledku čehož se mohou objevit příznaky chronických onemocnění i nových onemocnění. Zejména během menopauzy se zvyšuje riziko různých zánětlivých a infekčních onemocnění a novotvarů postihujících hlavně pánevní orgány a hrudník. Mladé ženy, které čelí problému předčasné menopauzy, by měly mít na paměti, že jsou ohroženy. Aby bylo možné včas identifikovat možná onemocnění (myomy, rakovina prsu, endometrióza (endometrióza), salpingitida (salpingitida), vaginitida (vaginitida) atd.), Je nutné pravidelně navštěvovat lékaře - gynekologa a mammologa, podstoupit vyšetření a ultrazvuk pánevních orgánů.

Léčba příznaků časné menopauzy: hormony pro časnou menopauzu

Navzdory skutečnosti, že většina klimakterických změn je atrofické povahy, při správné léčbě mohou být jejich projevy odloženy na dlouhou dobu. Hlavní věcí je včas reagovat na výskyt příznaků předčasné menopauzy a vyhledat lékařskou pomoc.

Nejčastěji je k odstranění nepříjemných projevů menopauzy předepsána HRT - hormonální substituční léčba. Jejich složení, které lékaři aktivně předepisují, léky na časnou menopauzu zahrnují analogy pohlavních hormonů syntetického původu, podobné chemické struktuře jako jejich vlastní. Produkt obsahuje kombinaci estrogenu a progesteronu. Jmenování HRT se provádí po gynekologickém a mamologickém vyšetření, ultrazvuku pánevních orgánů a mamografii, stanovení lipidového spektra, koagulogramu, hladin FSH, TSH.

Jmenování HRT však není vždy možné: léky se neužívají na onemocnění ledvin a jater, trombózu, diabetes mellitus a přítomnost hormonálně závislých novotvarů. Místo toho mohou být předepsány léky s fytoestrogeny. Jedná se o rostlinné sloučeniny, které mají strukturu podobnou estrogenům. Na rozdíl od umělých analogů pohlavních hormonů jsou fytoestrogeny zcela přirozené a lze je doporučit ženám, které jsou ze syntetických HRT kontraindikovány ze zdravotních důvodů. Například ke zmírnění příznaků časné menopauzy můžete užívat doplněk stravy „Climafemin Ginokomfort“. Produkt obsahuje genistein a nutrikosmetický komplex, které pomáhají snižovat frekvenci a intenzitu návalů tepla a pocení a mají příznivý vliv na emoční pozadí a kvalitu spánku. Tato biologicky aktivní přísada umožňuje kromě odstranění vegetativně-vaskulárních poruch zlepšit stav pokožky, pomáhá zvýšit energii, má antioxidační vlastnosti.

K prevenci a léčbě osteoporózy v období předčasné menopauzy lze předepsat přípravky kalcitoninu, fluoridových solí, bisfosfonátů, vitaminu D. Důležitou roli hraje dodržování stravy, která zahrnuje potraviny s vysokým obsahem vitaminu D a vápníku, dále elektroforézu, balneoterapii, cvičení z komplexu cvičební terapie.

Intimní gely lze použít k odstranění vaginální suchosti při menopauze a svědění, které způsobuje. Hydratační gel „Gynokomfort“ působí jako účinný lék na zvládnutí těchto problémů. Vzhledem k konzistenci slézového extraktu slézu obsaženého v jeho složení gel jemně obaluje vaginální sliznici a zvlhčuje ji. Extrakt z heřmánku, panthenol a bisabolol podporují rychlou regeneraci mikrotraumat, eliminují podráždění a mají tonizující účinek. Posoudit účinnost tohoto nástroje na základě Dermatovenerologické kliniky s klinikou St. akad. I.P. Pavlova, byly provedeny klinické studie, které vedl docent a vedoucí ústavu - A.V. Ignácovský a E.V. Sokolovský. Výsledky výzkumu ukázaly, že zvlhčující gel Gynokomfort poskytuje účinnou hydrataci sliznice ženských pohlavních orgánů..

Tento nástroj byl vyvinut specialisty farmaceutické společnosti a má potřebné certifikáty kvality a související dokumentaci..

Léčba časné menopauzy u žen lidovými léky

 • Infuze koprových semen. 6 lžíce. l. semena se umístí do termosky, nalije se 1 litr vroucí vody a vylije se hodinu. Výsledná infuze se zředí 1 litrem čisté vody a vezme se do 100 ml půl hodiny před jídlem, třikrát denně. Tento nástroj pomáhá snížit frekvenci a intenzitu návalů horka, ale jeho použití je kontraindikováno jak u hypotenzních pacientů, tak u žen trpících určitými chorobami dělohy..
 • Mléčné koupele. Přidání 2 šálků sušeného nebo plnotučného mléka a 2 lžíce mléka do koupele s teplou (ne horkou) vodou pomáhá vyrovnat se s vysušením a ochabnutím pokožky. l. Miláček.
 • Nálev červeného jetele. Tato rostlina obsahuje fytoestrogeny, které pomáhají normalizovat spánek, zlepšují psycho-emocionální pozadí, stav pokožky a vlasů. Chcete-li připravit infuzi 4 lžíce. l. suché suroviny se vloží do termosky, nalije se 0,5 litru vroucí vody, trvá se přes noc, poté se filtruje a pije 50 ml půl hodiny před jídlem.

Časná menopauza: co dělat, aby se zlepšila kvalita života ženy?

I když menopauza přišla v mladém věku, neznamená to, že život skončil. V takové situaci není hlavní věcí ztratit odvahu, najít pozitivní aspekty ve svém novém stavu a včas léčit možné nepříjemné projevy menopauzy. Vyvážená strava, dodržování pitného režimu, sportování a koníčky, odvykání kouření a pití alkoholu, masáže a cestování - to vše má příznivý vliv na emoční a fyzický stav ženy, která předčasně prošla menopauzou.

DEPRESE A SEXUÁLNÍ PORUCHY U ŽEN V PŘÍRODNÍ A CHIRURGICKÉ MENOPAUSE. Perekhov A.Ya. // Porodnictví, gynekologie a reprodukce. - 2009. - č. 4. - S. 6-10.

Klinické a funkční charakteristiky neurologické patologie u žen v klimakterickém období, zvláštnosti její diagnostiky a klinického vyšetření v ambulantním prostředí. Sinitsyna, L.V., kandidát lékařských věd. - 2006.-- S. 154.

Využití hormonální substituční terapie k léčbě atrofické cystouretritidy při urogenitálních poruchách v menopauze. V.E.Bassan // Porodnictví a gynekologie. - 1999. - č. 3. - str. 60–63.

Moderní aspekty depresivních poruch u žen v perimenopauze / A. M. Torchinov [et al.] // Journal of the Russian Society of Obstetricians and Gynecologists. - 2006. - č. 3. - str. 34–38.

Menopauza syndrom: zvláštnosti terapie psychoemotionálních poruch / A. A. Gavisova, M. A. Tverdikova, A. A. Balushkina // RMZh. - 2009. - č. 20 (359). - S. 1408-1413.

Časná menopauza není věta, ale čas jednat

Jelikož jde o fyziologickou normu v určitém věku, v praxi nelze menopauzu přesně datovat. Podle stávajících časových definic je někdy brzy nebo pozdě. Oba stavy jsou považovány za patologie a často vedou k nežádoucím důsledkům pro zdraví ženy..

Časná menopauza může začít nepostřehnutelně, nejprve se vyznačuje mírnými příznaky. K diagnostice je nutné komplexní vyšetření, včetně laboratorních krevních testů na určité typy hormonů. Nejstarší věk pro menopauzu je 30 let. Tato patologie může nepříznivě ovlivnit zdraví žen. Hlavní věc, kterou si žena musí pamatovat: menopauza ve 30 letech není věta a život tím nekončí.

Příčiny časné menopauzy

Předpokládá se, že normou je menopauza ve věku 44 let. A ženy v reprodukčním věku ani nepomyslí na to, že to může přijít mnohem dříve. Případy vývoje klimakterického období před 40letou linií nejsou tak vzácné - menopauza ve věku 30 let je diagnostikována asi v 15% případů.

Mezi příčiny časné menopauzy patří široká škála faktorů, jejichž vzájemné ovlivňování vede k předčasnému zániku reprodukční funkce ženy. Tyto zahrnují:

 • dědičnost;
 • menopauza po odstranění dělohy;
 • autoimunitní poruchy;
 • historie chemoterapie a radiační terapie;
 • psychologické důvody (stres a prodloužená deprese);
 • špatné návyky (kouření).

Dědičnost

Dědičný faktor je způsoben genetickými mutacemi:

 • genové mutace vedoucí k inhibici aktivity X chromozomů;
 • počet chromozomů X přesahuje dva.

V případě normálního vývoje má žena dva chromozomy X, ale aktivní je pouze jeden z nich. Pokud je v důsledku mutací také inhibována aktivita druhého chromozomu X, pak bude s vysokou pravděpodobností diagnostikována časná menopauza - menopauza ve 40 a možná i dříve..

Takzvané „extra“ chromozomy jsou také spouštěčem pro časný nástup menopauzy, protože způsobují funkční poruchy vaječníků.

Chirurgické zákroky

Pro klimakterické období, které v důsledku chirurgického zákroku přijde před časem, existuje speciální definice - chirurgická menopauza. Vyskytuje se v případě operací na vaječnících a děloze až do jejich odstranění ze zdravotních důvodů..

Po takovém zákroku je ženě předepsána HRT - hormonální substituční léčba zaměřená na potlačení projevů nucené menopauzy.

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění jsou patologie, které se projevují ve skutečnosti, že imunitní systém najednou vnímá jakýkoli orgán jako cizí a zahájí proces jeho odmítnutí. Spočívá v syntéze specifických protilátek zaměřených na zničení orgánu, v tomto případě vaječníků. Pod vlivem těchto látek začíná inhibice syntézy ženských pohlavních hormonů - estrogenu a progesteronu, stejně jako vyhynutí systému reprodukčních orgánů. V důsledku toho se zastaví produkce hormonů, funkce vaječníků se nakonec přeruší. To vede k rozvoji časné menopauzy..

Takové patologie mohou být důsledkem následujících endokrinních onemocnění:

 • tyroiditida autoimunitní povahy (zánět štítné žlázy);
 • cukrovka;
 • hypotyreóza v menopauze (snížená funkce štítné žlázy);
 • hormonální nedostatečnost kůry nadledvin (Addisonova choroba).

Důsledky chemoterapie a radiační terapie

Léčebné metody, jako je chemoterapie a radiační terapie, jsou předepisovány pacientům s potvrzenou diagnózou maligního karcinomu různých orgánů..

Pro chemoterapii se používají léky, které jsou vysoce toxické pro lidské tělo. Zničením maligních buněk způsobují vedlejší účinky, zejména na vaječnících, projevují se inhibicí produkce ženských pohlavních hormonů a nástupem menopauzy v průměru o 10 let dříve než biologická norma. Totéž platí pro radiační terapii..

Psychologické důvody

Nelze podceňovat tak silný faktor ovlivňující rovnováhu ženských pohlavních hormonů, jako je nestabilita nervového systému a rozvoj psychosomatických onemocnění. Psychosomatika dosud nebyla dostatečně studována, ale první výsledky již oficiální medicína uznává.

Konstantní stres, deprese způsobují nervové poruchy během menopauzy a přímo ovlivňují rovnováhu hormonů v těle. Vyčerpání nervového systému způsobuje především rozvoj nerovnováhy endokrinního systému. Procesy syntézy pohlavních hormonů jsou narušeny, porucha se stává trvalou, což v konečném důsledku vede k předčasnému vyčerpání funkce folikulů tvořících vaječníky a ke snížení hladiny ženských pohlavních hormonů na kritickou hodnotu.

Špatné návyky

Nedávný lékařský výzkum ve Francii naznačuje, že kouření urychluje plýtvání reprodukčních orgánů, což přispívá k hormonální nerovnováze a předčasné menopauze. A přestože ze všech zkoumaných žen činilo pouze 15% aktivních kuřáků, tyto výsledky jsou oficiálně uznávány.

Hlavní příznaky

Časná menopauza, ke které dochází před 40 nebo 40 lety, často nemá výrazné příznaky a žena ji může užívat pro běžnou poruchu menstruační funkce, zejména s anamnézou hormonální nerovnováhy. Chcete-li zjistit, zda je nástup časné menopauzy důvodem zpoždění menstruace a špatného zdraví, pomůže vám provést testy na hormony - biochemický krevní test.

Pokud však průběh klimakterického období přináší silné nepříjemné projevy, je docela obtížné je zaměnit s obvyklou malátností. Předčasná menopauza je doprovázena funkčními poruchami téměř všech systémů a orgánů ženského těla:

 • nervový;
 • kardiovaskulární;
 • urogenitální;
 • endokrinní.

Vaječníky snižují syntézu pohlavních hormonů (estrogen, progesteron a androgen). První příznaky blížící se menopauzy zahrnují následující příznaky časné menopauzy:

 • prodloužení intervalu mezi menstruacemi (menstruační nepravidelnosti);
 • změna objemu a intenzity menstruačního toku;
 • výskyt návalů tepla (krátkodobé záchvaty tepla a pocení);
 • funkční poruchy nervového systému: podrážděnost, nervozita, zvýšená emocionalita;
 • nespavost;
 • metabolická porucha (přibírání na váze zrychleným tempem);
 • degenerativní změny na kůži, vlasech a nehtových ploténkách;
 • atrofie sliznice vnitřních pohlavních orgánů;
 • degenerativní změny v močovém měchýři (zvýšené nutkání na močení, křeče, pálení).

Během časného nástupu premenopauzy reprodukční funkce ještě nevymřela, ale reprodukční schopnosti jsou výrazně sníženy. K ovulaci stále dochází, ale frekvence klesá. Interval mezi menstruací se zvyšuje, selhání může být od jednoho měsíce do šesti měsíců. Také v této době existuje vysoká pravděpodobnost krvácení z dělohy, jejíž příčiny může zjistit a odstranit pouze gynekolog na základě vyšetření..

Hlavním znamením, že se blíží časná menopauza, jsou návaly horka. Během takového útoku dojde k následujícímu:

 • návaly horka z hrudníku do celé horní části těla;
 • tělesná teplota prudce stoupá;
 • kůže zčervená, existují jasné známky hyperemie;
 • pocení se zvyšuje;
 • objevují se závratě, někdy nevolnost;
 • může dojít ke zvýšení krevního tlaku;
 • útok je doprovázen slabostí;
 • po dokončení se mohou objevit zimnice.

Doba návalů se pohybuje od několika sekund do několika minut.

Climax v raném věku může mít ve svých projevech různé stupně závažnosti. Posuzuje se to podle počtu návalů a jejich intenzity:

 • mírné - ne více než 15 návalů horka během dne;
 • střední stupeň - od 20 do 30 útoků;
 • závažné - od 30 do 50 záchvatů denně.

V normálním stavu, kdy je koncentrace estrogenů normální, potlačují produkci látek, které štěpí serotonin a norepinefrin - takzvané „hormony radosti“, které jsou odpovědné za pozitivní náladu. Při nedostatečné produkci estrogenů v období menopauzy se aktivují enzymy, které ničí hormony radosti, a žena má emoční poruchy, zvyšuje se únava, zvyšuje se podrážděnost, dramaticky se mění výkyvy nálady.

Více než polovina žen v časné menopauze také trpí nespavostí, která zhoršuje již tak nestabilní stav nervového systému kvůli nedostatku správného odpočinku..

Proč je časná menopauza nebezpečná?

Hlavní nebezpečí předčasné menopauzy spočívá v tom, že ohrožuje ženu zrychleným vývojem chronických onemocnění a patologií spojených s vyšším věkem. Předčasná menopauza přispívá k:

 • vývoj diabetes mellitus typu 2;
 • kardiovaskulární onemocnění, jako je vaskulární ateroskleróza, hypertenze, žilní nedostatečnost a zrychlené krevní sraženiny;
 • patologie myokardu: angina pectoris, ischemická choroba srdeční, která může vést k rozvoji infarktu myokardu;
 • osteoporóza: pokles hustoty kostí se vyvíjí v důsledku demineralizace kostní hmoty v důsledku „vymývání“ vápníku a minerálů v důsledku hormonální nerovnováhy, v tomto ohledu se zvyšuje riziko zranění a zlomenin;
 • zvýšení koncentrace cholesterolu v důsledku zpomalení metabolismu, které je do značné míry příčinou výše uvedených onemocnění.

Nepříjemné důsledky časné menopauzy se odrážejí také ve vzhledu. Hormonální změny v těle ženy způsobují:

 • vadnutí kůže, pokles koi turgoru;
 • zvýšená suchost kůže a sliznic, včetně vnitřních pohlavních orgánů;
 • zvýšené vypadávání vlasů a zvýšená křehkost, předčasné šedé vlasy;
 • zvýšená lámavost nehtů.

Jak oddálit patologii

Výše uvedené potíže a nebezpečí, které čekají na ženu v případě menopauzy před 40. rokem věku, nejsou důvodem k oddávání se zoufalství. Pokud příznaky časné menopauzy nejsou vyjádřeny a nejsou doprovázeny závažnými projevy, je její nástup detekován pomocí biochemických krevních testů.

Prevence předčasné menopauzy spočívá v pravidelných testech prokazujících kolísání hladin folikuly stimulujícího hormonu (FSH), který je intenzivně produkován hypofýzou, když nedochází k dostatečné syntéze estrogenu vaječníky. Včasná detekce zvýšených koncentrací FSH v krvi je způsob, jak zabránit předčasné menopauze.

Zároveň nezapomeňte, že během premenopauzálního období s časnou menopauzou reprodukční funkce ženy úplně nezmizí a obnovení funkce vaječníků pro koncepci a porod je docela možné. Časnou menopauzu můžete zastavit hormonální substituční terapií (HRT). Po důkladném vyšetření předepíše ošetřující lékař ženě, aby užívala léky obsahující hormony, což vám umožní oddálit časnou menopauzu.

Pokud existují kontraindikace HRT, je možná léčba rostlinnými fytoestrogeny, které jsou přirozenými analogy ženských pohlavních hormonů. Bylinné přípravky nezpůsobují vývoj nežádoucích vedlejších účinků.

Po konzultaci s lékařem můžete doplnit komplex terapeutických opatření lidovými léky s použitím léčivých bylin. Užívání hormonů a fytoestrogenů může ženě pomoci udržovat mládí a reprodukční funkce co nejdéle..

Dodržováním zásad zdravého životního stylu a výživy můžete nejen zabránit brzkému nástupu menopauzy, ale také zabránit vzniku nepříjemných onemocnění - obvyklých společníků žen v menopauze. Základní principy zdravého životního stylu jsou jednoduché:

 • maximální fyzická aktivita;
 • vyvážená strava;
 • konzumace dostatečného množství vitamínů a minerálů;
 • odmítnutí špatných návyků.

Raná menopauza a její léčba tedy nejsou ve většině případů neřešitelným problémem. Pečlivé provádění doporučení ošetřujícího lékaře, pravidelné prohlídky a zdravý životní styl jsou základem pro zachování ženského reprodukčního systému.

Jaké je nebezpečí časné menopauzy, její příznaky a způsoby léčby

Climax je přirozeným obdobím v životě každé ženy. Přichází, když končí čas, který příroda věnuje porodu a porodu dětí (plodné období). Cyklické výkyvy v hormonálním pozadí postupně slábnou, ovulace zmizí, menstruační krvácení se zastaví. Poslední menstruace v životě ženy se nazývá menopauza a postmenopauzální období trvá další rok, potom menopauza obvykle končí.

Proč je časná menopauza

Nástup hormonálních změn nastává u každé ženy individuálně, ale menopauza v raném věku je nejčastěji spojována s nemocemi. Vyskytuje se asi u 1 ze 100 žen středního věku a výskyt se časem zvyšuje..

K časnému potlačení hormonální aktivity vaječníků dochází u žen ve věku 40 let a starších (do 45 let). Pokud menopauza začíná ve věku 35-40 let, říká se jí předčasná. Nejstarší věk nástupu takového stavu není omezen, protože to může být způsobeno například odstraněním vaječníků v důsledku poranění břicha nebo rakoviny, dokonce iu mladé ženy. Menopauza, ke které došlo ve věku 30 let, je nicméně kazuistika, to znamená velmi vzácný výskyt, který nutně vyžaduje léčbu. Čím dříve se nemoc objeví, tím závažnější jsou její následky..

Činnost ženských pohlavních žláz a menstruačního cyklu je složitý systém, který je regulován jak mechanismem zpětné vazby, tak účastí hypofyzárních gonadotropních hormonů. Gonadotropiny se produkují pod vlivem uvolňujících faktorů (látek, které podporují jejich uvolňování), které produkuje hypotalamus. Celý tento řetězec má spojení s mozkovou kůrou a autonomním nervovým systémem, což zajišťuje fungování těla bez účasti vědomí. Jakýkoli dopad na jeden nebo jiný odkaz regulace může způsobit porušení.

Příčiny nástupu časné menopauzy mají různý původ, ale většina z nich působí přímo na vaječníky a nevratně je poškozuje..

 1. Některé ženy mají genetickou abnormalitu odpovědnou za předčasné ukončení funkce vaječníků. Nejméně dva z těchto genů jsou známy. Navíc s genetickými mutacemi se ovariální tkáň stává necitlivou na folikuly stimulující hormon (FSH), v důsledku čehož se ovulace zastaví nebo vůbec neexistuje (o poruše ovulace si můžete přečíst zde). Genetická povaha vysvětluje případy časné menopauzy v rodinách, kdy k menopauze dochází předčasně u babičky, matky, dcery atd..
 2. Některá dědičná onemocnění se projevují nejen časnou menopauzou, ale i dalšími příznaky. Například ženy s galaktosémií mají poškození mozku, jater, kataraktu (snížená průhlednost rohovky oka) a amenoreu (absence menstruace). Dědičné onemocnění blefarofimóza se projevuje poškozením očí a je doprovázena předčasným vyčerpáním vaječníků.
 3. Zvyšte pravděpodobnost chirurgického zákroku na počátku menopauzy na pánevních orgánech - vaječnících, tubách, děloze. Odstranění ovariální cysty tedy přímo poškozuje aktivně fungující tkáň s folikuly a odstranění myomů dělohy způsobuje adhezivní proces, včetně pohlavních žláz. Dalším mechanismem je aseptický (nemikrobiální) zánět po operaci. Svou roli hrají také chronická zánětlivá onemocnění vaječníků (salpingo-ooforitida).
 4. Léčba maligních nádorů radiační terapií. Pokud byla žena vystavena takovému účinku na rakovinu dělohy nebo sousedních orgánů a dostala celkovou dávku 6 Gray, její vaječníky budou nenávratně poškozeny. Stejná situace může nastat v případě havárií v průmyslových jaderných zařízeních. Při působení nižší dávky záření následky závisí na věku pacienta, délce působení záření a dalších faktorech..
 5. Časný nástup menopauzy je možný při léčbě maligního nádoru jakékoli lokalizace pomocí chemoterapeutických léků. Nejprve potlačují dělení rychle se množících buněk (nádorových i folikulárních buněk). Za druhé, chemoterapeutické léky mají přímý destruktivní účinek na tyto buňky a ničí je.
 6. Autoimunitní onemocnění jsou procesy, při nichž tělo v důsledku chyby v imunitním systému začne považovat své buňky za cizí. Nejčastěji se to děje u infekčních onemocnění, kdy patogeny (bakterie nebo viry) mají ve svém genetickém materiálu oblasti, které jsou v blízkosti buněk těla. Mezi autoimunitní onemocnění patří Addisonova choroba s poškozením nadledvin, diabetes mellitus 1. typu a některé typy hypotyreózy (snížená aktivita štítné žlázy). Všechny tyto stavy jsou doprovázeny poškozením vaječníků. Někdy jsou autoimunitními účinky ovlivněny pouze pohlavní žlázy, u nich se vyvíjí chronický zánět a folikuly jsou nahrazeny jizvou.
 7. U mnoha žen zůstává příčina časné menopauzy neznámá. Nyní existuje stále více důkazů o tom, co způsobuje jeho předchozí virovou infekci. Virové částice se integrují do normálních buněk a nijak se neprojevují, ale postupně způsobují smrt folikulárních buněk.

Klinický obraz a důsledky

Známky časné menopauzy

 • Narušení menstruačního cyklu, prodloužení intervalu mezi obdobími, snížení objemu výtoku a úplné ukončení menstruace (amenorea).
 • Neplodnost.
 • Projevy nedostatku estrogenu.

Ukončení menstruace je jedním z prvních příznaků selhání vaječníků. Říká se o amenorei, pokud po dobu nejméně šesti měsíců nedošlo k žádnému období. Pokud se vyskytují častěji, ale méně než jednou za 35 dní, tento stav se nazývá oligomenorea. Hovoří také o blížící se časné menopauze. Amenorea je sekundární, to znamená, že před jejím nástupem měla žena normální menstruační cyklus.

Důležitým znakem menopauzy je neplodnost - neschopnost otěhotnět. Má sekundární povahu a je spojena s poškozením ženských pohlavních žláz. Snížení produkce pohlavních hormonů ve vaječnících mechanismem zpětné vazby způsobuje zvýšení uvolňování folikuly stimulujícího hormonu (FSH) hypofýzou, jejíž koncentrace v krvi se významně zvyšuje. Hladina tohoto hormonu se používá k posouzení stupně inhibice aktivity pohlavních žláz. Pokud koncentrace FSH překročí 20 U / L, pak je nástup těhotenství téměř nemožný..

Příznaky časné menopauzy jsou také způsobeny snížením účinku estrogenu na všechny orgány a tkáně. Připomínají obvyklou menopauzu, ale jsou výraznější:

 • pocit tepla, návaly obličeje, pocení, náhlé záchvaty dušnosti - tzv. „návaly horka“;
 • poruchy emoční a duševní sféry - podrážděnost, slzavost, poruchy spánku, potíže s memorováním a analýzou informací, snížený výkon;
 • poškození srdečního svalu s rozvojem dyshormonální dystrofie myokardu, která se projevuje přerušením práce srdce, dušností při chůzi, bodavými bolestmi na levé straně hrudníku bez souvislosti se zátěží, různými nepohodlími na hrudi, někdy dlouhými a poměrně silnými;
 • suchost vaginální sliznice, pálení a svědění v oblasti vnějších genitálií, močová inkontinence při kašli, smích, náhlé pohyby.

Důsledky patologie

V důsledku předčasného narušení hormonálního pozadí ženy se vyvíjejí důsledky časné menopauzy, které významně snižují kvalitu jejího života po mnoho let:

 • osteoporóza;
 • ateroskleróza;
 • autoimunitní procesy.

Osteoporóza a osteopenie jsou stavy způsobené nedostatkem estrogenu. Jak víte, pod vlivem těchto hormonů kosti asimilují minerály z krve, zejména vápník. Estrogeny navíc stimulují produkci kalcitoninu, dalšího hormonu, který posiluje strukturu kostí..

S poklesem hladiny ženských pohlavních hormonů přestává vápník vstupovat do kostní tkáně, a to navzdory vysokému obsahu v krvi. Zároveň se zesilují procesy resorpce kostí, tj. „Resorpce“. Výsledkem je, že kosti ztrácejí svoji sílu, dochází k patologickým zlomeninám. I při lehkém poranění nebo neúspěšném otočení může žena dostat zlomeninu krčku stehenní kosti, poloměr, kompresní zlomeninu páteře. Příznaky osteoporózy - snížená výška, bolesti kostí a zad, změna držení těla.

Estrogeny chrání ženu před rozvojem aterosklerózy. Díky jejich nedostatku lipoproteiny s nízkou hustotou („špatný cholesterol“) aktivně poškozují cévní stěnu a způsobují zánět a tvorbu aterosklerotických plaků v tepnách. Důsledkem časné aterosklerózy je srdeční infarkt, mrtvice, mezenterická vaskulární trombóza a další vaskulární onemocnění.

Ateroskleróza koronárních cév způsobuje rozvoj ischemické choroby srdeční. U mladých žen je vzácný, ale s časnou menopauzou se frekvence onemocnění významně zvyšuje. Ischemie myokardu se projevuje tlačením nebo pálením za hrudní kostí, vznikajícími při chůzi nebo lezení po schodech a rychlým průchodem po zastavení.

Proč je časná menopauza nebezpečná pro jiné orgány? Pokud je to způsobeno takzvaným syndromem rezistentních vaječníků, je to často doprovázeno dalšími autoimunitními procesy. Při současném poškození štítné žlázy se vyvíjí Hashimotova autoimunitní tyroiditida. Toto onemocnění se může projevit známkami hypo- a hypertyreózy. Je narušena činnost srdce, nervového systému, trávení, zhoršuje se stav pokožky a vlasů. Vyskytuje se u těchto pacientů a autoimunitní alopecie - plešatost. Autoimunitní trombocytopenie je doprovázena krvácením s drobnými poraněními, tvorbou modřin na kůži a sliznicích.

Diabetes mellitus 1. typu a Addisonova choroba (adrenální nedostatečnost) jsou autoimunitní povahy. Jedná se o závažné stavy, které mohou vést k invaliditě nebo dokonce ke smrti ženy..

Léčba časné menopauzy

Pokud si vzpomeneme na důvody tohoto patologického stavu, uvidíme, že ve většině případů je nemožné je ovlivnit. Etiotropní terapie se tedy prakticky nepoužívá..

Co dělat s časnou menopauzou? Nejprve musíte kontaktovat svého gynekologa. Lékař vyšetří pacientku, zjistí historii jejího života a nemoci a předepíše studie:

 • stanovení hladiny gonadotropních hormonů, estradiolu, prolaktinu, hormonu stimulujícího štítnou žlázu;
 • vyloučit adenom hypofýzy - rentgenové vyšetření sella turcica, počítačová tomografie nebo magnetická rezonance této oblasti;
 • ultrazvukové vyšetření reprodukčních orgánů - děloha, vaječníky;
 • mamografie nebo ultrazvuk mléčných žláz;
 • genetická analýza k detekci dědičných anomálií;
 • denzitometrie pro včasné rozpoznání osteoporózy.

Bohužel odpověď na otázku, jak zastavit časnou menopauzu, není medicíně známa. Dosud nebyly vynalezeny žádné prostředky pro obnovení ztracené funkce pohlavních žláz, transplantace těchto orgánů se také neprovádí..

Proto se provádí patogeneticky podložená substituční terapie - předepisují se hormonální léky.

Pozitivní účinky hormonální substituční terapie v časné menopauze:

 • odstranění nepříjemných příznaků tohoto patologického stavu - návaly horka, pocení, sexuální dysfunkce atd.;
 • prevence aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění, a tedy jejich komplikací - infarkt myokardu, mrtvice, gangréna končetin a další;
 • normalizace metabolismu lipidů a sacharidů, prevence obezity, diabetes mellitus, sekundární arteriální hypertenze;
 • prevence osteoporózy a jejích následků - zlomeniny páteře a kostí končetin.

Co užívat s časnou menopauzou, poradí lékař. Obvykle se jedná o estradiolové přípravky nebo jejich kombinaci s progestogeny. Gestagenní složka se používá k prevenci stimulačního účinku estrogenů na endometrium, aby se zabránilo hyperplazii nebo maligní transformaci vnitřní vrstvy dělohy. Často jsou tedy Duphaston (gestagen) a Estrofem (estradiol) předepisovány společně.

Nejčastěji jsou předepsány pilulky, ale existují kožní náplasti, vaginální krémy nebo gely, které lze použít, pokud jsou formy tablet špatně tolerovány. Příkladem je transdermální systém obsahující Klimara estradiol, estrogelový pleťový gel.

Jedním z nejpopulárnějších léků na léčbu menopauzy, včetně časné menopauzy, je Angelique. Obsahuje estradiol a drospirenon, které mají gestagenní účinek a další prospěšné vlastnosti. Lék je předepisován neustále, nezpůsobuje krvácení a účinně eliminuje všechny příznaky a komplikace předčasné a časné menopauzy.

Léky předepsané pro časnou menopauzu

Alternativní terapie

Zbytek metod léčby je pouze pomocný. Vitamíny A, E, C jsou předepsány ke zpomalení poškození vaječníků a vaskulární patologie. Po konzultaci s odborníkem se také používá homeopatie: přípravky Acidum Sulfuricum, Glonoin, Remens, Klimadinon. Zmírňují vegetativní příznaky menopauzy - návaly horka, slabost.

Je třeba si uvědomit, že žádný z těchto léků neprokázal účinnost ve vědeckém výzkumu a jejich použití se nedoporučuje například podle zahraničních pokynů. To znamená, že při užívání těchto léků žena ve většině případů utratí peníze, ale nedosáhne požadovaného účinku. Bude jí však chybět čas potřebný k získání správné léčby..

Některé kliniky nabízejí léčbu plazmaferézou ke zmírnění příznaků časné menopauzy, zejména návalů horka. Metoda spočívá v extrakci části krve venózní cévou, jejím rozdělení na krevní buňky a sérum a nahrazení části séra neutrálními roztoky.

Plazmaferéza fungovala dobře při otravě, chronickém selhání ledvin, popáleninách a dalších stavech doprovázených intoxikací. U menopauzy není takový postup nijak zvlášť nutný. Je to docela drahé, jeho účinek je velmi krátkodobý a zdravotní přínosy a dopad na kvalitu života jsou v tomto případě sporné..

Některé zajímavé otázky týkající se patologie

Je možné obnovit menstruaci časnou menopauzou?

Mnoho žen, které v mladém věku trpí zánikem funkce vaječníků, se zajímá o tuto problematiku. V některých případech je to možné, ale pouze po úplném vyšetření kvalifikovaným gynekologem. A samozřejmě je nepostradatelná hormonální terapie, která stimuluje práci pohlavních žláz..

Je možné otěhotnět s časnou menopauzou?

Ano, v časných stádiích onemocnění, zatímco je stále přítomna menstruace a existuje možnost ovulace, můžete otěhotnět. Pokud to není součástí plánů pacienta, měla by se o vhodných metodách ochrany poradit s lékařem. Pokud je třeba těhotenství, mělo by to být hlášeno také gynekologovi. Poté, co menstruace zmizí déle než rok, je pravděpodobnost těhotenství obvykle nulová..

Existuje poměrně přetrvávající mýtus, že dlouhodobé kojení způsobuje časnou menopauzu během laktace. Ve skutečnosti tomu tak není. Příčinou časné menopauzy je nevratné poškození ovariální tkáně, ke kterému nedochází při kojení dítěte..

Fyziologická absence ovulace během kojení je přirozenou reakcí těla, která je přirozeně „koncipována“ jako ochrana před opakovaným těhotenstvím před krmením předchozího dítěte (laktační amenorea). Tato laktační amenorea nemá nic společného s časnou menopauzou..

Jak zabránit předčasné menopauze?

Odpověď na tuto otázku se stane zřejmou, pokud si znovu připomeneme hlavní příčiny tohoto stavu. Žena nemůže změnit svou genetiku, není schopna ovlivnit vývoj dědičných onemocnění.

Proto je prevence následující: od útlého věku je třeba dívku a poté dívku a ženu naučit pečovat o své zdraví, vyhýbat se zánětlivým onemocněním pohlavních orgánů, příležitostnému pohlavnímu styku a potratům. Každá žena by měla být pravidelně sledována gynekologem a terapeutem, aby včas odhalila nádor nebo jiné závažné onemocnění, které lze vyléčit v rané fázi bez závažných následků pro pohlavní žlázy..

Časná menopauza: příčiny a důsledky předčasného vadnutí. Jak prodloužit mládí?

Časná menopauza jako bodnutí do zad. Nečekaný a nezvaný host, kterého nelze vyndat ze dveří. Ale je to vždy nevyhnutelné? A jak se s ním vyrovnat a naučit se žít tak, aby neuróza a deprese dále nezrychlovaly stárnutí? Menopauza je snazší pro ty, kteří jsou na to psychologicky připraveni a kteří od mladého věku chápou, že se jedná o nevyhnutelný článek v životním cyklu. A musíte se k němu přiblížit plně ozbrojený. Je v moci většiny žen, zaprvé, co nejvíce oddálit jeho příjezd, a zadruhé zmírnit jeho nepříjemné projevy.

Definice a stadia menopauzy

Menopauza nebo menopauza je věková fáze v životě každé ženy spojená s postupným únikem reprodukčních funkcí. Jeho struktura zahrnuje:

 • premenopauza - počáteční fáze menopauzy, která předchází úplnému ukončení menstruace. Začíná to kolem 40–45 let a trvá 5–8 let. Vaječníky začínají pracovat horší, produkce pohlavních hormonů oslabuje, období začínají přerušovaně;
 • menopauza - konečné zastavení menstruace v důsledku zastavení fungování vaječníků. Datum jejího příjezdu se počítá jeden rok po příchodu poslední menstruace, pokud není amenorea spojena s žádnými chorobami;
 • perimenopause - období poklesu funkční aktivity vaječníků a sekrece pohlavních hormonů, kombinující premenopauzu a rok po poslední menstruaci;
 • postmenopauza je závěrečná fáze menopauzy, kdy již nejsou vytvářeny vaječníkové hormony a tělo se přizpůsobuje fungování bez jejich účasti. Trvá až asi 65–70 let. Prvních pět let této fáze se nazývá časná postmenopauza a dalších 10 let se nazývá pozdní.

Uvedené průměrné doby nástupu klimakterických fází odpovídají normě. Raná menopauza, která začala v rozmezí od 25, častěji od 30 do 44 let, však tento rámec významně posouvá. Tomuto problému čelí přibližně 1–2 ze 100 žen.

Jak se projevuje časná menopauza?

Je možné rozpoznat přístup menopauzy, jak předčasné, tak včasné, podle řady příznaků:

 • období se stávají vzácnými, nepřicházejí včas, prodlevy se prodlužují; jejich příjezd méně než jednou za 35 dní by měl upozornit;
 • amenorea do šesti měsíců;
 • nedostatek ženských pohlavních hormonů estrogeny. Jejich nedostatek je příčinou „návalů horka“, emočních a duševních poruch, nespavosti, přerušení srdečního rytmu, bolestí na hrudi, dušnosti, přibývání na váze, suché kůže, poruch močových cest;
 • neplodnost spojená s nízkou aktivitou pohlavních žláz. Výsledkem je, že hladina folikuly stimulujícího hormonu - FSH, produkovaného hypofýzou, stoupá v krvi. Překročení jeho hladiny až o 20 U / L zabraňuje těhotenství;
 • suchost a pálení v genitální oblasti.

Pro přesnou diagnózu mohou být předepsány krevní testy na FSH, estradiol a luteinizační hormon.

Příčiny časné menopauzy

Časnou menopauzu ve věku 40–45 let lze považovat za normu, pokud k ní existuje genetická predispozice a k jejímu předčasnému příchodu došlo v rodině mnoha ženských linií. V ostatních případech by výše popsané příznaky měly být signálem pro naléhavou návštěvu lékaře a úplným vyšetřením, aby se zjistily důvody dysfunkce reprodukčního systému. Typické příčiny časné menopauzy jsou:

 • operace vaječníků, jejich odstranění;
 • nádory vaječníků;
 • radiační expozice nebo radiační terapie pro onkologii;
 • účinek chemoterapie v onkologii na sekreční funkce vaječníků;
 • chromozomální abnormality;
 • časný nástup menstruace (10-11 let);
 • autoimunitní poruchy, při nichž jsou vaječníky vnímány imunitním systémem jako cizí prvek;
 • porušení režimu nebo příliš dlouhé užívání hormonální antikoncepce;
 • infekce, včetně pohlavně přenosných infekcí - pohlavně přenosné choroby;
 • endokrinní poruchy, dysfunkce nadledvin a štítné žlázy;
 • cukrovka;
 • fyzické vyčerpání, anorexie;
 • stres;
 • obezita;
 • špatné návyky, zejména kouření;
 • nezdravá strava, závislost na nevyvážené stravě;
 • hypodynamie;
 • špatná ekologie.

Proč je časná menopauza nebezpečná??

Předčasná menopauza nejen zbavuje ženu schopnosti rodit děti, ale také vystavuje její tělo vysokému riziku rozvoje celé řady nemocí..

 • Nerovnováha hormonů může vyvolat tvorbu benigních a maligních nádorů ženských reprodukčních orgánů - vaječníků, dělohy, prsu. Mnoho rostlinných přípravků slouží jako bezpečná prevence onkologie: Pampeliška P, Eleutherococcus P, Dihydroquercetin Plus, Ivan-čaj P.
 • Předčasné hormonální změny a nedostatek estrogenu mají extrémně negativní vliv na zdraví kardiovaskulárního systému. Porucha metabolismu lipidů související s hormony vede ke zvýšení koncentrace lipoproteinů s nízkou hustotou v krvi, to znamená takzvaného špatného cholesterolu. V důsledku toho se vyvíjí ateroskleróza, zvyšuje se riziko zvýšené tvorby trombů, mozkové mrtvice a infarktu. Cardioton a Dihydroquercetin Plus pomohou podpořit zdraví srdce a cév během časné menopauzy. Často se vyvíjí hypertenze, jejíž projevy mohou být oslabeny použitím Motherwort P a Memo-Vit.
 • S poklesem pohlavních hormonů se osteoporóza rychle rozvíjí. Pokud nepřijmete opatření k posílení kostní tkáně, riziko patologických zlomenin se každým rokem zvyšuje. Trpí také tkáň chrupavky, v raném věku se mohou cítit artrózy a artritidy. Faktem je, že osteoartikulární onemocnění jsou spojena se společným mechanismem, ve kterém hrají hlavní roli hormony a minerální metabolismus. Pro normalizaci hladin hormonů a obnovení rovnováhy minerálů byly vytvořeny přírodní osteoprotektory Osteomed, Osteomed Forte a Osteo-Vit. Na rozdíl od přímé hormonální substituce (HRT) nepotlačují přirozenou produkci hormonů, ale stimulují ji tím, že dodávají tělu přirozené prohormony u včel..
 • Časná menopauza může také způsobit zhoršení štítné žlázy, nadledvin, autoimunitních onemocnění, cukrovky závislé na inzulínu, obezity a dalších zdravotních problémů..

Jak zabránit předčasné menopauze a lze ji vyléčit?

Pokud je dědičnost viníkem časného zániku reprodukčních funkcí, je problematické výrazně oddálit menopauzu. Nástup menopauzy však také závisí na životním stylu ženy. Vyvážená strava, příjem všech potřebných vitamínů a minerálů, odmítání špatných návyků, potraty, příležitostné sexuální partnery, absence pohlavně přenosných chorob a pravidelné návštěvy gynekologa jsou významnými faktory zdraví žen. Včasná diagnóza nedostatku estrogenu, nádorů a dalších nemocí umožňuje včasné opatření a znásobuje šance na zachování reprodukčních funkcí.

Ve stravě byste měli snížit procento rychlých sacharidů (sladkosti a pečivo), smažených, kořeněných a tučných jídel a zvýšit množství ryb, libového masa, zeleniny, ovoce, bylin a obilovin. Mnoho přírodních produktů obsahuje látky, které mají příznivý účinek na hormonální sféru.

Například včelí produkty mateří kašička, pyl a zejména homogenát dronu jsou jedinečnými zdroji entomologických hormonů a hormonálních prekurzorů, které přispívají k produkci lidských pohlavních hormonů. Moderní technologie umožnily uchovat všechny své bioaktivní složky ve složení doplňků:

Některé byliny, například lékořice, jsou bohaté na fytoestrogeny - analogie ženských pohlavních hormonů.

Nezapomeňte na tělesnou výchovu. Život plný pohybu zlepšuje metabolismus a produkci hormonů, stejně jako kardiovaskulární a muskuloskeletální systémy. Měli byste se také vyvarovat nervového vyčerpání, stresu, nespavosti. Přírodní léky na nervový systém Nervo-Vit, Valerian P, Motherwort P, Třezalka tečkovaná P - věrní pomocníci při poruchách spánku, zvýšené úzkosti, depresích.

Všechny výše uvedené léky lze užívat k oddálení menopauzy a oslabení jejích nepříjemných příznaků, když k ní dojde, jakož i k prevenci jejích negativních důsledků..

Hormonální alergie je relativně vzácný, ale docela nebezpečný typ alergické reakce, při níž si alergen - to jsou určité hormony - produkuje samotné tělo. Z tohoto důvodu je obtížné diagnostikovat a léčit onemocnění, i když jen zřídka vede k vážným následkům, jako je anafylaktický šok.