Děložní krvácení - příčiny a příznaky, jak zastavit. Dicinon s děložním krvácením

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Co je děložní krvácení?

Příčiny děložního krvácení

Příčiny děložního krvácení se mohou lišit. Často jsou způsobeny chorobami dělohy a přívěsků, jako jsou fibroidy, endometrióza, adenomyóza), benigní a maligní nádory. K krvácení může dojít také jako komplikace těhotenství a porodu. Kromě toho dochází k dysfunkčnímu děložnímu krvácení - když bez viditelné patologie na straně pohlavních orgánů dojde k porušení jejich funkce. Jsou spojeny s porušením produkce hormonů, které ovlivňují genitálie (poruchy v systému hypotalamus-hypofýza-vaječníky).

Mnohem méně často mohou být příčinou této patologie takzvaná extragenitální onemocnění (nesouvisející s genitáliemi). Děložní krvácení může nastat s poškozením jater, s nemocemi spojenými s poruchami krvácení (například von Willebrandova choroba). V tomto případě se pacienti kromě dělohy obávají také krvácení z nosu, krvácení z dásní, modřin s drobnými modřinami, prodlouženého krvácení s řezy a dalších příznaků.

Příznaky děložního krvácení

Hlavním příznakem této patologie je výtok krve z pochvy..

Na rozdíl od normální menstruace se děložní krvácení vyznačuje následujícími rysy:
1. Zvýšení objemu vylučované krve. Za normálních okolností se během menstruace uvolní 40 až 80 ml krve. S děložním krvácením se zvyšuje objem ztracené krve až o více než 80 ml. To lze zjistit, pokud bude nutné měnit hygienické výrobky příliš často (každých 0,5 - 2 hodiny).
2. Prodloužené trvání krvácení. Obvykle během menstruace výtok trvá od 3 do 7 dnů. V případě děložního krvácení doba krvácení přesahuje 7 dní.
3. Porušení pravidelnosti výtoku - průměrný menstruační cyklus je 21-35 dnů. Zvýšení nebo snížení tohoto intervalu naznačuje krvácení..
4. Krvácení po pohlavním styku.
5. Postmenopauzální krvácení - ve věku, kdy již menstruace skončila.

Lze tedy rozlišit následující příznaky děložního krvácení:

 • Menoragie (hypermenorea) - nadměrná (více než 80 ml) a prodloužená menstruace (více než 7 dní), zatímco jejich pravidelnost zůstává (dochází po 21-35 dnech).
 • Metroragie je nepravidelné špinění. Vyskytují se častěji uprostřed cyklu a nejsou příliš intenzivní.
 • Menometroragie - prodloužené a nepravidelné krvácení.
 • Polymenorea - menstruace, ke které dochází častěji než o 21 dní později.

Navíc kvůli ztrátě poměrně velkého objemu krve je velmi častým příznakem této patologie anémie s nedostatkem železa (pokles množství hemoglobinu v krvi). To je často doprovázeno slabostí, dušností, závratěmi, bledostí kůže..

Druhy děložního krvácení

V závislosti na době výskytu lze děložní krvácení rozdělit do následujících typů:
1. Děložní krvácení novorozeneckého období je skvrnité špinění z pochvy, ke kterému dochází nejčastěji v prvním týdnu života. Jsou spojeny se skutečností, že během tohoto období dochází k prudké změně v hormonálním pozadí. Přenášejí se samy a nevyžadují léčbu.
2. Děložní krvácení prvního desetiletí (před nástupem puberty) - je vzácné a je spojeno s nádory vaječníků, které mohou vylučovat zvýšené množství pohlavních hormonů (hormonálně aktivní nádory). Dochází tedy k takzvané falešné pubertě..
3. Juvenilní děložní krvácení - vyskytuje se ve věku 12-18 let (puberta).
4. Krvácení během reprodukčního období (ve věku 18 až 45 let) - může být nefunkční, organické nebo spojené s těhotenstvím a porodem.
5. Děložní krvácení v menopauze - v důsledku porušení produkce hormonů nebo onemocnění pohlavních orgánů.

V závislosti na příčině výskytu se děložní krvácení dělí na:

 • Dysfunkční krvácení (může být ovulační a anovulační).
 • Organické krvácení - spojené s genitální patologií nebo systémovými chorobami (například onemocnění krve, jater atd.).
 • Iatrogenní krvácení - dochází v důsledku užívání nehormonální a hormonální antikoncepce, léků, které ředí krev, kvůli instalaci nitroděložních tělísek.

Juvenilní děložní krvácení

Léčba může být v závislosti na stavu symptomatická - používají se následující prostředky:

 • hemostatické léky: dicinon, vikasol, kyselina aminokapronová;
 • dodavatelé dělohy (oxytocin);
 • vitamíny;
 • přípravky železa;
 • fyzioterapeutické postupy.

Pokud je symptomatická léčba nedostatečná, krvácení se zastaví hormonálními léky. Kyretáž se provádí pouze u těžkého a život ohrožujícího krvácení.

Pro prevenci opakovaného krvácení jsou předepsány kurzy vitamínů, fyzioterapie, akupunktura. Po zastavení krvácení jsou předepsány estrogeny progestageny k obnovení normálního menstruačního cyklu. V období zotavení má velký význam otužování a cvičení, správná výživa, léčba chronických infekcí.

Děložní krvácení během reprodukčního období

V reprodukčním období existuje mnoho příčin děložního krvácení. Jedná se hlavně o nefunkční faktory - když dojde k porušení správné produkce hormonů po potratu, na pozadí endokrinních, infekčních onemocnění, stresu, intoxikace, užívání určitých léků.

Během těhotenství může být předčasné děložní krvácení projevem potratu nebo mimoděložního těhotenství. V pozdějších stadiích krvácení v důsledku placenty previa cystický drift. Během porodu je obzvláště nebezpečné krvácení z dělohy, objem ztráty krve může být velký. Častou příčinou krvácení během porodu je abrupce placenty, atonie dělohy nebo hypotenze. V poporodním období dochází ke krvácení kvůli částem membrán zůstávajících v děloze, hypotenzi dělohy nebo poruchám srážení krve.

Příčiny krvácení z dělohy v plodném období mohou často být různá onemocnění dělohy:

 • myom;
 • endometrióza těla dělohy;
 • benigní a maligní nádory těla a děložního čípku;
 • chronická endometritida (zánět dělohy);
 • hormonálně aktivní nádory vaječníků.

Krvácení spojené s těhotenstvím a porodem

V první polovině těhotenství dochází ke krvácení z dělohy, když hrozí přerušení normálu nebo je přerušeno mimoděložní těhotenství. Tyto stavy jsou charakterizovány bolestí v podbřišku, opožděnou menstruací a subjektivními příznaky těhotenství. V každém případě, pokud dojde ke krvácení po zjištění těhotenství, je nutné naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. V počátečních fázích spontánního potratu, s včasnou a aktivní léčbou, lze udržet těhotenství. V pozdějších fázích bude nutné provést škrábání.

Mimoděložní těhotenství se může vyvinout ve vejcovodech, děložním čípku. Při prvních známkách krvácení doprovázených subjektivními příznaky těhotenství na pozadí i mírného zpoždění menstruace je nutné naléhavě vyhledat lékařskou pomoc.

Ve druhé polovině těhotenství je krvácení velkým nebezpečím pro život matky a plodu, proto vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Ke krvácení dochází během placenty previa (když se placenta netvoří podél zadní stěny dělohy, ale částečně nebo úplně blokuje vstup do dělohy), odtržení normálně umístěné placenty nebo při prasknutí dělohy. V takových případech může být krvácení vnitřní nebo vnější a vyžaduje urgentní císařský řez. Ženy, které jsou ohroženy takovými podmínkami, by měly být pod pečlivým lékařským dohledem..

Během porodu je krvácení také spojeno s previem nebo abrupcí placenty. V poporodním období jsou běžné příčiny krvácení:

 • snížený tón dělohy a její schopnost stahovat se;
 • části placenty zbývající v děloze;
 • poruchy krvácení.

V případech, kdy po propuštění z porodnice dojde ke krvácení, musíte okamžitě zavolat sanitku.

Děložní krvácení s menopauzou

Dysfunkční děložní krvácení

Dysfunkční krvácení je velmi často výsledkem umělého nebo spontánního potratu.

Dysfunkční děložní krvácení může být:
1. Ovulační - spojená s menstruací.
2. Anovulační - vyskytují se mezi obdobími.

U ovulačního krvácení existují odchylky v délce a objemu krve vylučované během menstruace. Anovulační krvácení není spojeno s menstruačním cyklem, nejčastěji po zpožděné menstruaci nebo méně než 21 dní po poslední menstruaci.

Dysfunkce vaječníků může způsobit neplodnost, potrat, proto je nesmírně důležité včas konzultovat lékaře, pokud se objeví nepravidelnosti menstruace..

Průlomové děložní krvácení

Průlomové krvácení se nazývá děložní krvácení, ke kterému dochází při užívání hormonální antikoncepce. Takové krvácení může být malé, což je známkou období adaptace na drogu..

V takových případech byste se měli poradit s lékařem a upravit dávku použitého přípravku. Nejčastěji, pokud dojde k průlomovému krvácení, se doporučuje dočasně zvýšit dávku užívaného léku. Pokud se krvácení nezastaví nebo se zvýší, je třeba provést další vyšetření, protože příčinou mohou být různá onemocnění orgánů reprodukčního systému. Také může dojít ke krvácení, když jsou stěny dělohy poškozeny nitroděložním tělískem. V tomto případě je nutné spirálu co nejdříve odstranit..

Kterého lékaře mám kontaktovat kvůli krvácení z dělohy?

Pokud dojde k děložnímu krvácení, bez ohledu na věk ženy nebo dívky, měli byste se poradit s gynekologem (zaregistrovat se). Pokud krvácení z dělohy začíná u dívky nebo mladé dívky, je vhodné kontaktovat dětského gynekologa. Pokud je však z nějakého důvodu nemožné se k takové osobě dostat, měli byste kontaktovat běžného gynekologa předporodní kliniky nebo soukromé kliniky.

Bohužel, děložní krvácení může být známkou nejen dlouhodobého chronického onemocnění vnitřních pohlavních orgánů ženy, u kterého je nutné plánované vyšetření a léčba, ale také příznaků urgentního stavu. Nouzové podmínky znamenají akutní onemocnění, při nichž žena potřebuje urgentní kvalifikovanou lékařskou péči, aby si zachránila život. A pokud taková pomoc není poskytnuta pro naléhavé krvácení, žena zemře.

Proto je nutné konzultovat gynekologa v polyklinice o krvácení z dělohy, pokud nejsou žádné známky nouze. Pokud je děložní krvácení kombinováno se známkami nouze, měli byste okamžitě zavolat sanitku nebo použít vlastní dopravu, abyste se co nejdříve dostali do nejbližší nemocnice s gynekologickým oddělením. Zvažte, ve kterých případech by mělo být děložní krvácení považováno za nouzové.

Nejprve by si všechny ženy měly být vědomy toho, že děložní krvácení v jakékoli fázi těhotenství (i když těhotenství není potvrzeno, ale existuje minimálně týdenní zpoždění) by mělo být považováno za nouzové, protože krvácení je obvykle vyvoláno život ohrožujícími plody a budoucími matky s podmínkami, jako je odtržení placenty, potrat atd. A za takových podmínek by měla být ženě poskytnuta kvalifikovaná pomoc, která jí zachrání život a pokud je to možné, zachrání život plodícího plodu..

Za druhé, děložní krvácení, které začalo během pohlavního styku nebo nějaký čas po něm, by mělo být považováno za známku stavu nouze. Takové krvácení může být způsobeno patologií těhotenství nebo vážným traumatem genitálií během předchozího pohlavního styku. V takové situaci je nezbytná pomoc ženy, protože v její nepřítomnosti se krvácení nezastaví a žena zemře na ztrátu krve, neslučitelnou se životem. Chcete-li v takové situaci zastavit krvácení, je nutné sešití všech slz a poranění vnitřních pohlavních orgánů nebo ukončení těhotenství..

Zatřetí, krvácení z dělohy, které se ukázalo být hojné, se v průběhu času nezmenšuje, je kombinováno se silnou bolestí v dolní části břicha nebo dolní části zad, způsobuje prudké zhoršení pohody, bledost, snížený tlak, bušení srdce, zvýšené pocení a případně mdloby by měly být považovány za nouzové. Společnou charakteristikou nouze s krvácením z dělohy je skutečnost, že se ženě výrazně zhoršuje její blahobyt, když nemůže vykonávat jednoduché každodenní a každodenní činnosti (nedokáže vstát, otočit hlavu, je pro ni obtížné mluvit, pokud se snaží sedět v posteli, okamžitě spadne atd.), ale doslova leží ve vrstvě nebo je dokonce v bezvědomí.

Jaké testy a vyšetření může lékař předepsat na děložní krvácení?

Navzdory skutečnosti, že děložní krvácení může být vyvoláno různými nemocemi, při jejich výskytu se používají stejné vyšetřovací metody (analýzy a instrumentální diagnostika). To je způsobeno skutečností, že patologický proces s děložním krvácením je lokalizován ve stejných orgánech - děloze nebo vaječnících.

Kromě toho se v první fázi provádějí různá vyšetření k posouzení stavu dělohy, protože děložní krvácení je nejčastěji způsobeno patologií tohoto konkrétního orgánu. A pouze v případě, že po vyšetření nebyla zjištěna patologie dělohy, používají se metody zkoumání práce vaječníků, protože v takové situaci je krvácení způsobeno poruchou regulační funkce vaječníků. To znamená, že vaječníky neprodukují potřebné množství hormonů v různých obdobích menstruačního cyklu, a proto dochází ke krvácení jako reakce na hormonální nerovnováhu..

Při krvácení z dělohy tedy lékař nejprve předepíše následující testy a vyšetření:

 • Obecná analýza krve;
 • Koagulogram (ukazatele systému srážení krve) (registrace);
 • Gynekologické vyšetření (přihlášení) a vyšetření v zrcadlech;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů (přihlásit se).

K posouzení stupně ztráty krve a toho, zda se u ženy vyvinula anémie, je zapotřebí kompletní krevní obraz. Obecný krevní test vám také umožňuje zjistit, zda v těle existují zánětlivé procesy, které mohou způsobit nefunkční děložní krvácení.

Koagulogram vám umožňuje posoudit práci systému srážení krve. A pokud parametry koagulogramu nejsou normální, měla by žena konzultovat a podstoupit nezbytnou léčbu u hematologa (zaregistrovat se).

Gynekologické vyšetření umožňuje lékaři cítit rukama různé novotvary v děloze a vaječnících, určit přítomnost zánětlivého procesu změnou konzistence orgánů. A vyšetření v zrcadlech vám umožňuje vidět děložní čípek a pochvu, identifikovat novotvary v cervikálním kanálu nebo podezření na rakovinu děložního čípku.

Ultrazvuk je vysoce informativní metoda, která umožňuje detekovat záněty, nádory, cysty, polypy v děloze a vaječnících, hyperplazii endometria a endometriózu. To znamená, že ve skutečnosti dokáže ultrazvuk detekovat téměř všechna onemocnění, která mohou způsobit děložní krvácení. Bohužel je však informační obsah ultrazvuku pro konečnou diagnózu nedostatečný, protože tato metoda poskytuje pouze orientaci v diagnostice - například ultrazvuk dokáže detekovat děložní myomy nebo endometriózu, ale zjistit přesnou lokalizaci tumoru nebo ektopických ložisek, určit jejich typ a posoudit stav orgánu a okolní tkáně - není povoleno. Ultrazvuk tedy umožňuje určit typ stávající patologie, ale k objasnění jejích různých parametrů a zjištění příčin tohoto onemocnění je nutné použít další vyšetřovací metody.

Když se provádí gynekologické vyšetření, vyšetření v zrcadlech, ultrazvukové vyšetření a obecný krevní test a koagulogram, záleží na tom, jaký patologický proces byl detekován v genitáliích. Na základě těchto vyšetření může lékař předepsat následující diagnostické manipulace:

 • Samostatná diagnostická kyretáž (registrace);
 • Hysteroskopie (registrace);
 • Zobrazování magnetickou rezonancí (registrace).

Pokud je tedy zjištěna hyperplazie endometria, polypy cervikálního kanálu nebo endometria nebo endometritida, lékař obvykle předepíše samostatnou diagnostickou kyretáž následovanou histologickým vyšetřením materiálu. Histologie vám umožňuje pochopit, zda se v děloze nachází maligní nádor nebo malignita normálních tkání. Kromě kyretáže může lékař předepsat hysteroskopii, během níž se děloha a cervikální kanál vyšetřují zevnitř speciálním zařízením - hysteroskopem. V tomto případě se obvykle nejprve provede hysteroskopie a poté kyretáž..

Pokud byly zjištěny fibroidy nebo jiné nádory dělohy, lékař předepíše hysteroskopii, aby prozkoumal dutinu orgánu a viděl novotvar okem.

Pokud byla zjištěna endometrióza, může lékař předepsat zobrazování magnetickou rezonancí, aby objasnil umístění ektopických ložisek. Navíc, pokud je zjištěna endometrióza, může lékař předepsat krevní test na obsah folikuly stimulujících, luteinizačních hormonů, testosteronu, aby objasnil příčiny onemocnění..

Pokud byly detekovány cysty, nádory nebo záněty ve vaječnících, další vyšetření se neprovádějí, protože nejsou nutná. Jediná věc, kterou může lékař v tomto případě předepsat, je laparoskopická operace (přihlášení) k odstranění novotvarů a konzervativní léčba zánětlivého procesu.

V případě, že podle výsledků ultrazvuku (přihlášení), gynekologického vyšetření a vyšetření v zrcadlech nebyla zjištěna žádná patologie dělohy nebo vaječníků, předpokládá se nefunkční krvácení v důsledku porušení hormonální rovnováhy v těle. V takové situaci lékař předepíše následující testy ke stanovení koncentrace hormonů, které mohou ovlivnit menstruační cyklus a vzhled děložního krvácení:

 • Krevní test na hladinu kortizolu (hydrokortizonu);
 • Krevní test na hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH, thyrotropin);
 • Krevní test na hladinu trijodtyroninu (T3);
 • Krevní test na hladinu tyroxinu (T4);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti peroxidáze štítné žlázy (AT-TPO);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti tyreoglobulinu (AT-TG);
 • Krevní test na hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH);
 • Krevní test na hladinu luteinizačního hormonu (LH);
 • Krevní test na hladinu prolaktinu (registrace);
 • Krevní test na hladinu estradiolu;
 • Krevní test na dehydroepiandrosteron sulfát (DEA-S04);
 • Krevní test na hladinu testosteronu;
 • Krevní test na hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG);
 • Krevní test na hladinu 17-OH progesteronu (17-OP) (registrace).

Léčba děložního krvácení

Léčba děložního krvácení je primárně zaměřena na zastavení krvácení, doplnění ztráty krve a odstranění příčiny a prevenci. Všechno krvácení je léčeno v nemocničním prostředí, protože v první řadě je nutné provést diagnostická opatření ke zjištění jejich příčiny.

Metody zastavení krvácení závisí na věku, jejich příčině a závažnosti stavu. Jednou z hlavních metod chirurgické kontroly krvácení je samostatná diagnostická kyretáž - pomáhá také identifikovat příčinu tohoto příznaku. K tomu se pošle škrábání endometria (sliznice) k histologickému vyšetření. Kyretáž se neprovádí s mladistvým krvácením (pouze pokud silné krvácení nezastaví pod vlivem hormonů a je život ohrožující). Dalším způsobem, jak zastavit krvácení, je hormonální hemostáza (užívání velkých dávek hormonů) - estrogenní nebo kombinovaná perorální antikoncepce (non-ovlon, rigevidon, mersilon, marvelon).

Během symptomatické léčby se používají následující léky:

 • hemostatické léky (vikasol, dicinon, kyselina aminokapronová);
 • dodavatelé dělohy (oxytocin);
 • při nízkých hodnotách hemoglobinu - přípravky železa (maltofer, fenul) nebo krevní složky (čerstvá zmrazená plazma, erytrocytová hmota);
 • vitamíny a krevní cévy (askorutin, vitamíny C, B6, V12, kyselina listová).

Po zastavení krvácení zabraňte jejich obnově. V případě dysfunkce se jedná o léčbu hormonálními léky (kombinovaná perorální antikoncepce nebo gestageny), instalací nitroděložního tělíska produkujícího hormony (Mirena). Pokud je zjištěna nitroděložní patologie, léčba chronické endometritidy, polypů endometria, myomů dělohy, adenomyózy, hyperplazie endometria.

Hemostatické látky používané pro dělohu
krvácející

Dicinon s děložním krvácením

Dicinon (ethamsylát) je jedním z nejběžnějších léků používaných k děložnímu krvácení. Patří do skupiny hemostatických (hemostatických) léků. Dicinon působí přímo na stěny kapilár (nejmenších cév), snižuje jejich propustnost a křehkost, zlepšuje mikrocirkulaci (průtok krve v kapilárách) a také zlepšuje srážení krve v místech, kde jsou poškozeny malé cévy. Nezpůsobuje však hyperkoagulaci (zvýšené krevní sraženiny) a neomezuje krevní cévy.

Lék začíná působit během 5-15 minut po intravenózním podání. Jeho účinek trvá 4-6 hodin.

Dicinon je kontraindikován v následujících případech:

 • trombóza a tromboembolismus;
 • maligní onemocnění krve;
 • přecitlivělost na léčivo.

Způsob podání a dávku stanoví lékař v každém případě krvácení. U menoragií se doporučuje užívat dicinon v tabletách, počínaje 5. dnem očekávané menstruace a končí pátým dnem následujícího cyklu.

Co dělat s prodlouženým děložním krvácením?

U dlouhodobého děložního krvácení je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pokud existují známky těžké anémie, musíte zavolat sanitku, abyste zastavili krvácení a další pozorování v nemocnici.

Hlavní příznaky anémie:

 • těžká slabost;
 • závrať;
 • snížení krevního tlaku;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • bledost kůže;
 • mdloby.

Lidové léky

Jako lidové léky k léčbě děložního krvácení se používají odvar a výtažky z řebříčku, vodního pepře, pastýřské kabelky, kopřivy, malinových listů, hořáku a dalších léčivých rostlin. Zde je několik jednoduchých receptů:
1. Nálev bylinkového řebříčku: 2 čajové lžičky suchých bylin se zalijí sklenicí vroucí vody, trvají 1 hodinu a filtrují se. Vezměte 4krát denně, 1/4 šálku infuze před jídlem.
2. Infuze byliny z pastýřské kabelky: 1 polévková lžíce suché trávy se nalije sklenicí vroucí vody, trvá na 1 hodinu, po předchozím zabalení a přefiltrování. Vezměte 1 lžíci 3-4krát denně před jídlem.
3. Infuze kopřivy: 1 lžíce suchých listů se nalije sklenicí vroucí vody, vaří se 10 minut na mírném ohni, poté se ochladí a zfiltruje. Vezměte 1 lžíci 4-5krát denně.

Použití lidových prostředků je přípustné pouze po konzultaci s lékařem, protože děložní krvácení je příznakem různých nemocí, často docela závažných. Proto je nesmírně důležité zjistit příčinu tohoto stavu a zahájit léčbu co nejdříve..

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor projektu obsahu.

Děložní krvácení u žen: příčiny, příznaky a léčba doma

V různých věkových skupinách mohou být příčiny krvácení u žen různé - od organických po endokrinní patologie. Nezůstávají bez povšimnutí pro zdraví žen. V budoucnu mohou existovat vážné problémy s počátkem dítěte, navíc děložní krvácení často způsobuje anémii. Až 20% všech případů vyžaduje urgentní léčbu ve 24hodinové a specializované nemocnici.

Léčba krvácení závisí na věku pacienta, zdravotním stavu a těhotenství. Terapie v zásadě zahrnuje užívání drog a lidových prostředků.

 • 1 Co je to děložní krvácení?
  • 1.1 Důvody
   • 1.1.1 Věkové rysy vývoje
   • 1.1.2 Těhotenské období
   • 1.1.3 Pracovní doba
 • 2 Příznaky
 • 3 Léčba
  • 3.1 Alternativní medicína
  • 3.2 Taktika ženy před příjezdem sanitky

Děložním krvácením se rozumí jakýkoli výtok krve z děložní dutiny mimo menstruační období. Trvá 4-5 dní a samotný cyklus je 28. Tok krve z děložní dutiny bezprostředně po menstruaci, uprostřed cyklu nebo pokud jejich trvání trvá déle než 5 dní - to vše naznačuje vývoj patologického děložního krvácení, které se dělí na:

 • polymenorea - cyklicky se rozvíjející menstruační tok s intervalem více než 20 dnů;
 • hypermenorea - silná menstruace trvající déle než týden;
 • metrorrhagia - výskyt menstruačního výtoku mezi menstruací;
 • menometroragie - menstruace v intenzitě nebo trvání delší než obvykle u konkrétního pacienta.

Každý typ krvácení se může objevit spontánně nebo se může objevit po dlouhou dobu. V některých případech je indikována nouzová léčba a odstranění základní příčiny, v jiných - dynamické sledování pacienta po dobu 3-12 měsíců.

Podmíněně lze všechny příčiny vzniku patologie rozdělit podle mechanismu výskytu. Některé vedou k organickým poruchám v tkáních děložní dutiny, což má za následek poškození cév a průtok krve. Další změny jsou charakterizovány selháním hormonálního pozadí, které vyvolává narušení produkce endometria v jeho fyziologickém odmítnutí.

Příčiny krvácení:

Patologická skupinaZpůsobitChoroba
OrganickéPatologie děložního čípkuZánět děložního čípku, polypy cervikálního kanálu, eroze děložního čípku, rakovina
Nemoci těla dělohyMyom, adenomyóza, polypy
Patologie přílohMimoděložní těhotenství, zánět vaječníků, polycystické
Poruchy hemostatického systémuTrombocytopenie, trombocytopatie, porucha syntézy koagulačních faktorů u onemocnění jater, nedostatek vitaminu K, vrozené poruchy syntézy srážení krve u hemofilie, von Willebrandova choroba
TraumaTupé trauma břicha, sexuální zneužívání, bodné rány atd..
NefunkčníOvulační
 • Folikulární dysfunkce - funkční porucha.
 • Hypofunkce žlutého tělíska - snížená funkční schopnost.
 • Perzistence žlutého tělíska.
 • Intermenstruační ovulační krvácení
AnovulačníAtrézie nezralých folikulů a dlouhodobá nebo krátkodobá perzistence

Dysfunkční děložní krvácení je nejčastější u žen s premenstruačním a menopauzálním obdobím. Jsou to příznaky hormonální nerovnováhy a charakteristických změn v žlázových tkáních. Častěji jsou sraženiny, ale existují i ​​průlomy. V druhém případě existuje kombinace důvodů, například přidání organických porušení.

Iatrogenní příčiny - samostatná skupina, jsou důsledkem užívání hormonů, kombinované antikoncepce, nastavení nitroděložní antikoncepce, nedostatečného předepisování antiagregačních látek atd..

Věk nástupu puberty (12-18 let) se nazývá pre-reprodukční. Děložní krvácení během tohoto období má řadu funkcí, nejčastěji se vyvíjejí na pozadí ovariálních dysfunkcí spojených s hormonálními poruchami. Příčinou může být také fyzické přetížení, nedostatek přiměřené a vyvážené výživy, psychické trauma a vrozená onemocnění..

Reprodukční věk, kdy je žena schopná porodit dítě, je období od 18 do 45 let. Mezi hlavní patologické poruchy patří:

 • selhání ovulace;
 • nestabilita menstruačního cyklu;
 • systematické užívání hormonální antikoncepce;
 • možné komplikace spojené s těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím.

U menopauzy je krvácení z dělohy obzvláště závažné, protože již nemůže být spojeno s hormonálními poruchami. Příčiny porušení jsou polypóza, eroze, nádorové formace a poruchy systému srážení krve. Tento stav je naléhavý a vyžaduje okamžité ošetření ve specializované nemocnici.

Krvácení během těhotenství je vždy patologické. Výjimkou je implantace, která je charakterizována připojením vajíčka k sliznicím dělohy, endometria. V tomto případě jsou krevní cévy traumatizovány a uvolní se malé množství krve nebo krve..

Příčiny děložního krvácení v raných stádiích:

 • mimoděložní těhotenství - připojení vajíčka ve zkumavkách nebo jiné necharakteristické lokalizace;
 • spontánní potrat, potrat;
 • zmrazené těhotenství - ukončení dalšího růstu a vývoje plodu;
 • oplodnění na pozadí chronických onemocnění ženského reprodukčního systému.

Krvácení ze spontánního potratu

V pozdější době:

 1. 1. Placenta previa je atypické a netypické umístění placenty v děložní dutině, kdy jsou orgány stlačeny pod hmotností plodu.
 2. 2. Předčasné oddělení normálně umístěné placenty.
 3. 3. Jizvy na děloze, vytvořené po traumatickém poranění, císařský řez v důsledku předchozího porodu, nesprávná instalace nitroděložního tělíska a další.
 4. 4. Různá onemocnění a organické poškození děložního čípku, mezi často diagnostikovanou erozi.

Krvácení během porodu vždy vyžaduje zvláštní pozornost odborníků, protože svědčí o patologických a nežádoucích změnách, které mohou vést k úmrtí matky a plodu a také k vážným komplikacím poporodního období. Nouzové podmínky zahrnují:

 • nízké umístění placenty nebo její prezentace;
 • prasknutí dělohy;
 • poranění porodních cest;
 • zpoždění oddělení placenty nebo její porušení.

Děložní krvácení v poporodním období je závažná komplikace, která se může vyvinout na pozadí sníženého tonusu dělohy v důsledku traumatu, neúplného odstranění placenty, nekompetentní nebo komplikované mechanické kyretáže děložní dutiny, v případě opožděné placenty.

Pozdní komplikaci lze připsat endometritidě, což je zánět vnitřní slizniční vrstvy dělohy (endometria) v důsledku přidání sekundární infekce. Tento patologický stav se vyvíjí 3-5 dní a později..

Objem uvolněné krve má zásadní diagnostickou hodnotu. Nadměrné krvácení je výtok, který může za 1 hodinu zcela naplnit hygienickou vložku nebo tampon a vést k úniku. Tento stav vede k těžké ztrátě krve a komplikacím. Obvykle se vyvíjí na pozadí poškození tepny.

Trvání krvácení je dalším diagnostickým indikátorem. I když jsou vzácné, lze je pozorovat po dlouhou dobu, nebezpečí je výtok z více než jednoho a půl týdne. Šarlatová krev naznačuje čerstvé uvolnění krve z poškozených tkání dělohy, husté a tmavé - o chronickém ohnisku ztráty krve.

Sekrece šarlatové krve

Při vytváření úplného klinického obrazu je nutné věnovat pozornost vztahu krvácení k určitému období menstruačního cyklu..

Příznaky anémie způsobené krvácením:

 • obecná slabost, zhoršený výkon;
 • bolesti hlavy, závratě;
 • hypotenze, ospalost;
 • bledá barva kůže, ochablost a suchost.

Terapie děložního krvácení v nemocnici se provádí s přihlédnutím k věku pacientky. U dívek mladších 18 let se symptomatické a hemostatické používají pomocí následujících prostředků:

 • Dicinon;
 • Etamsylát sodný;
 • Tranexam.

Spolu s tím se podává uterotonika - Oxytocin, Ergometrin.

Méně často se používají hormonální léky: Klayra, Regulon a samostatná terapeutická a diagnostická kyretáž.

K zastavení krvácení u žen v reprodukčním věku se v rámci urgentní péče provádí samostatná terapeutická a diagnostická kyretáž pod kontrolou hysteroskopie v kombinaci se symptomatickou léčbou uterotonikami a hemostatiky, méně často se používá zavedení hormonální cívky (Mirena) a hormonální hemostáza. Tablety tranexamu lze užívat doma, ale dávkování je regulováno výhradně odborníkem.

Podobné metody se používají u postmenopauzálních žen, používá se také hysterektomie. Doplňování ztráty krve se provádí zavedením koloidních a krystaloidních roztoků, krevních náhražek. Pro účely prevence se nejčastěji používá hormonální terapie k nastolení pravidelného menstruačního cyklu, stimulaci ovulace atd..

Můžete zastavit menstruační krvácení nebo snížit jeho intenzitu doma pomocí lidových prostředků. Následující hemostatické recepty vám pomohou:

 • 2 lžíce. Suchý řebříček nalijte 0,5 litru horké vody. Trvejte na 1 hodinu, vypusťte. Pijte 3 lžíce třikrát denně před každým jídlem. l..
 • 2 lžíce. l. Nalijte 300 ml horké vody do pastýřského sáčku, přikryjte teplou látkou a nechejte 1,5 hodiny. Kmen. Pijte 1 polévkovou lžíci. l třikrát denně.
 • 1 polévková lžíce. l Nalijte suché listy kopřivy se sklenicí vroucí vody a udržujte na mírném ohni 15-20 minut. Ochlaďte, vypusťte. Vezměte 2 lžíce. l. 3krát denně před jídlem.
 • vodní pepřový extrakt (zakoupený v lékárně), užívejte 30 kapek třikrát denně, zvláště určené pro endometriózu a onkologické krvácení, které jsou systematické.

Těhotné ženy v případě krvácení by v každém případě měly okamžitě kontaktovat porodníka-gynekologa.

V případě silného krvácení a porušení celkového stavu musíte zavolat sanitku. Před jejich příjezdem proveďte následující manipulace:

 1. 1. Postavte se do vodorovné polohy - lehněte si na záda, pod nohy si dejte váleček nebo polštář, abyste snížili riziko ztráty vědomí v případě významného krvácení (zvyšuje se intenzita přívodu krve do životně důležitých orgánů - mozku, srdce, ledvin).
 2. 2. Dejte břicho na břicho - ledová láhev zabalená v hadříku po dobu 15 minut s přestávkou po dobu 5 minut, aby se zúžily krevní cévy a snížilo se krvácení.
 3. 3. Před příjezdem specialistů nesmíte užívat žádné léky samostatně. Pouze 30 kapek tinktury z vodního pepře je povoleno jednou.

Příčiny a příznaky děložního krvácení

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno měl problém ztráty krve z první ruky, rozhodl jsem se vám říct, co je to děložní krvácení, jak v takovém případě zastavit a správně poskytnout první pomoc.

Závěr

 • Děložní krvácení se vyskytuje hlavně u žen v reprodukčním věku:
 • způsobené porušením odmítnutí endometria, traumatem, infekčními a zánětlivými onemocněními;
 • jsou léčeni léčivými a chirurgickými metodami;
 • s včasnou léčbou jsou zcela vyléčeni.

Mechanismus vývoje děložního krvácení

Zdrojem sekrece krve je endometrium - vnitřní slizniční výstelka, která je s každou menstruací odmítána.

Po odmítnutí endometria se spirální tepny obnažují a krvácejí. Normálně se tento proces rychle zastaví. Pokud je narušena hormonální rovnováha, bude k zastavení krve nutná hormonální léčba.

V jakém věku se může objevit krvácení

Krev z dělohy se nejčastěji objevuje ve věku 18-45 let, ale existuje riziko onemocnění v dospívání a dokonce i během novorozeneckého období.

U novorozenců je tento jev dočasný, nesouvisí s onemocněním. U dospívajících vaginální krvácení naznačuje potřebu komplexního vyšetření..

Příznaky děložního krvácení

Známky ztráty krve jsou:

 • kardiopalmus;
 • slabé naplnění pulzu;
 • hypotenze;
 • snížená schopnost pracovat, slabost;
 • bledost kůže;
 • závrať;
 • nevolnost;
 • zmatek, mdloby.

Jak odlišit od menstruace

 1. Ve výtoku se objevují sraženiny.
 2. Výboj se zvyšuje v noci.
 3. Více než 5 polštářků se spotřebuje denně.
 4. Delší období.
 5. Krev se objeví po pohlavním styku.
 6. Bolest v dolní části břicha, nepříjemný zápach, teplota těla stoupá.

Druhy a příčiny děložního krvácení

Existuje následující děložní krvácení:

 1. Novorozenci v prvním týdnu života - vyskytují se v důsledku změn hormonálních hladin po narození, nevyžadují léčbu.
 2. První desetiletí - objevují se u dívek před pubertou, jsou vyvolávány hormonálně aktivními nádory, nádory vaječníků.
 3. Juvenilní - typické pro dospívající ve věku 12-18 let.
 4. Plodný věk - vyskytuje se ve věku 18-45 let s patologií těhotenství, porodu, organickými lézemi reprodukčního systému nebo vnitřních orgánů.
 5. Menopauza - pozorována po 45 letech, vyvolaná hormonálním narušením.
 6. Během těhotenství, porodu.
 7. Průlom - vyplývající z užívání antikoncepce.

Děložní krvácení může být spojeno s chorobami:

 • orgány reprodukčního systému;
 • vnitřní orgány břišní dutiny, krev.

Faktory vyvolávající výskyt odchylky zahrnují:

 • v dospívání - infekce, hypovitaminóza, psychické a fyzické přetížení;
 • u žen v reprodukčním věku - onemocnění endokrinního systému, obtížný porod, potrat, zánět pohlavních orgánů, stres;
 • v menopauze - infekce, nádory.

Negenitální příčiny krvácení (extragenitální)

Příčiny děložního krvácení:

 • nemoci krve;
 • infekce s infekcemi - spalničky, chřipka, tyfus, sepse;
 • ateroskleróza;
 • hypertenze;
 • cirhóza jater;
 • hypotyreóza.

Genitální příčiny během těhotenství

V raných fázích:

 • s nástupem mimoděložního nebo děložního těhotenství;
 • v případě onemocnění vajíčka (cystický drift, nádor).

V pozdější době:

 • odtržení placenty nebo previa;
 • tvorba jizev v děloze;
 • cervikální zánět.

Důležité! Během porodu a po porodu se může objevit krvácení, život ohrožující pro matku a plod.

 • patologie placenty (předčasné oddělení, prezentace);
 • poranění, prasknutí dělohy, pochvy, vulvy;
 • porušení oddělení placenty (porušení, opožděné vylučování).
 • poranění reprodukčního systému;
 • onemocnění dělohy (fibroidy, endometritida);
 • zpoždění oddělení a odstranění placenty.

Genitální příčiny nezpůsobené těhotenstvím

V případě poruchy funkce vaječníků během období:

 • puberta;
 • plodnost nebo puberta;
 • menopauza, kdy reprodukční funkce slábne.

Ztráta krve nesouvisející s těhotenstvím způsobená:

 • prasklý nebo polycystický vaječník;
 • nádory tkání dělohy, vaječníků;
 • infekční a zánětlivé procesy pohlavních orgánů (cervicitida, endometritida, endocervikóza, vaginitida).

Dysfunkční děložní krvácení (UBH)

U žen ve věku 30-40 let může být příčinou vzniku krve mimo menstruaci DMK..

Důležité! DMC se vyskytují na pozadí uspokojivého zdraví, bez viditelných důvodů.

DMC se vyvíjí v důsledku poruchy ovulace způsobené nesprávnou funkcí hormonálního systému. Odchylka od normy v hladině hormonů, které regulují menstruační cyklus, vyvolává:

Děložní krvácení. Druhy, příčiny, první příznaky, jak zastavit, první pomoc, léčba krvácení, lidové léky.

Anatomie dělohy

Děloha se skládá ze 3 hlavních vrstev:

1) perimetrie - vrstva, která pokrývá vnější část dělohy a prochází do stěny břišní dutiny;

2) myometrium - nejmohutnější vrstva dělohy, skládající se ze svalových vláken, která obsahuje velké množství cév krmících dělohu;

3) endometrium je skořápka lemující děložní dutinu zevnitř. Jedná se o endometrium, které během menstruačního cyklu zesiluje a připravuje se na zavedení vajíčka.

Endometrium je rozděleno do 2 vrstev: hlavní (bazální) a funkční, která se každý měsíc odmítá, pokud nedošlo k oplodnění vajíčka. Odmítnutí funkční vrstvy endometria je to, čemu říkáme menstruace. Pokud však hormonální systém selže, odmítnutí funkční vrstvy nemusí být účinné. Výsledkem je, že část endometria zůstává as ním mnoho rozšířených žláz a krevních cév, které začínají krvácet. Tak dochází k nefunkčnímu děložnímu krvácení..

Druhy a příčiny děložního krvácení


Existuje mnoho důvodů, které mohou vést k děložnímu krvácení. Proto jsou pro snadné pochopení a pro zjednodušení diagnostiky krvácení příčiny rozděleny do konkrétních kategorií. A tak první dvě velké kategorie jsou:

1) krvácení v důsledku poruch v různých orgánech a systémech, 2) krvácení spojené s poruchami v genitální oblasti.

Negenitální příčiny krvácení (extragenitální)

 • Infekční onemocnění (chřipka, spalničky, tyfus, sepse);
 • Nemoci krve (hemoragická vaskulitida, hemofilie, nedostatek vitaminu K a C atd.;
 • Onemocnění jater (cirhóza);
 • Nemoci kardiovaskulárního systému (vysoký krevní tlak, ateroskleróza atd.);
 • Snížená funkce štítné žlázy.
 1. Děložní krvácení v důsledku genitálních poruch (genitálií).
Genitální příčiny krvácení mohou nebo nemusí souviset s těhotenstvím.

Genitální příčiny spojené s těhotenstvím (raná stadia)

 1. Přerušení těhotenství (děloha, mimoděložní)
 2. Onemocnění vajíčka (cystický drift, chorionepiteliom - maligní nádor)
Genitální příčiny spojené s těhotenstvím (pozdní období, porod, poločas):
 • Příčiny v pozdním těhotenství
  • Placenta previa
  • Jizva na děloze
  • Předčasné odtržení placenty
  • Procesy destrukce tkáně na děložním čípku
  • Jiné porodnické důvody
 • Příčiny během porodu
  • Předčasné odtržení placenty
  • Placenta previa
  • Nízko položená placenta
  • Prasklá děloha
  • Vaginální a vulvální poranění
  • Zpoždění výtoku oddělené placenty
  • Porušení placenty
  • Porušení připevnění placenty
  • Poranění měkkého porodního kanálu
 • Příčiny po porodu
  • Snížený tón dělohy
  • Poranění měkkých pohlavních cest
  • Zpoždění částí placenty
  • Endometritida
  • Chorionepiteliom
  • Myom dělohy

Genitální příčiny nesouvisející s těhotenstvím

 1. Dyscirkulační děložní krvácení
 • Juvenilní (v pubertě 12-18 let);
 • Reprodukční (v pubertě ve věku 18-45 let);
 • Menopauza (menopauza);
 1. Nádory
 • Děloha
 • Vaječník
 1. Ruptura vaječníků, prasklá ovariální cysta
 2. Poranění dělohy
 3. Infekční a zánětlivá onemocnění

Dysfunkční děložní krvácení (UBH)

Krvácení, ke kterému dochází během normální menstruace, je důsledkem odmítnutí funkční vrstvy endometria v důsledku snížení hladiny ženských pohlavních hormonů (estrogeny, gestageny).

Obvykle je množství ztráty krve 30-40 ml, horní hranice normy je 80 ml. U DMC dochází k hojnému krvácení nad 100 ml, což se může nebo nemusí shodovat s dobou menstruace.

Přidělte krvácení, které se časově shoduje s menstruací - menoragie, bohatá a prodloužená. Stejně jako krvácení, které se objevuje v intervalu mezi menstruací - metroragií, mají různou intenzitu a jsou nepravidelné.

Dysfunkční děložní krvácení je rozšířené u žen, zejména u žen ve věku od 30 do 40 let. Hlavní příčinou DMC je porušení procesu ovulace..

Nemožnost ovulačního procesu je způsobena poruchou hormonálního systému ženy (změna hladiny a rytmu sekrece luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu). Výsledkem je, že sliznice dělohy (endometria) roste s nedostatečným vývojem žláz a krevních cév, dochází k hromadění a stagnaci krve, je narušen krevní oběh a mění se propustnost cév. Jsou tak vytvořeny příznivé podmínky pro výskyt krvácení. A když je endometrium odmítnuto, není odmítnuto rovnoměrně, což má za následek krvácení různé závažnosti a trvání.

Kromě toho se během takových hormonálních poruch na úrovni dělohy snižuje funkce krevních destiček (hlavních buněk koagulačního systému) a zvyšují se procesy ředění krve, což dále zvyšuje krvácení.

Faktory způsobující narušení hormonálního systému

Příznaky děložního krvácení

Běžné příznaky:

 • Slabost, závratě
 • Bledost kůže
 • Možná nevolnost, zvracení
 • Mdloby
 • Rychlý a slabý puls
 • Nižší krevní tlak
Místní příznaky:
 • Výtok krve z pochvy
 • Během menstruace, velké množství krevních sraženin. Podložka nebo tampon rychle a hojně navlhnou. Častá výměna těsnění v noci (každé 1-2 hodiny).
 • Prodloužení doby krvácení (o více než 7-8 dní). Normální menstruační krvácení trvá 3-8 dní.
 • Možné krvácení po pohlavním styku
 • Dysfunkční děložní krvácení je prakticky bezbolestné
 • Častější krvácení se neshoduje s obdobím menstruace
Hlavní příznaky děložního krvácení během puberty: prodloužený, krvavý vaginální výtok (více než 7-8 dní); krvácení, jehož interval je kratší než 21 dnů; ztráta krve více než 100–120 ml denně.

Děložní krvácení, ke kterému dochází po zpoždění menstruace, zpravidla naznačuje jejich funkční povahu.

Cyklické silné krvácení se častěji vyskytuje u fibroidů, adenomyózy a krevních onemocnění.

První pomoc při krvácení z dělohy

Musím zavolat sanitku?
Ano, potřebujete to co nejdříve! Zejména pokud je krvácení poprvé, je žena těhotná a stav se rychle zhoršuje. Neodkládejte volání sanitky, rozhodující může být každá minuta.

Děložní krvácení je impozantní signál o porušení v těle ženy. Proto byste na to měli reagovat velmi vážně. Nejprve musíte zavolat sanitku nebo navštívit lékaře. Pouze lékař je schopen adekvátně posoudit situaci, protože existuje mnoho důvodů, které mohou způsobit krvácení z dělohy, a pouze lékařská zkušenost vám umožní komplexně se podívat na problém.

Následující doporučení jsou použitelnější v případě dysfunkčního děložního krvácení..

Průvodce krok za krokem:

Nitroděložní tělísko (IUD) je populární a spolehlivá metoda antikoncepce. Má však životnost, po které musí být odstraněn. V některých případech musí být spirála odstraněna předčasně, například s rozvojem nemocí, bolestí, nepohodlí a silného krvácení.