Silná bolest žaludku během menstruace - co dělat?

Bolest břicha, ke které dochází během menstruace, je velmi častá. Každá žena se s takovým nepohodlí setkala alespoň několikrát v životě. Maximální intenzita bolesti se zpravidla zvyšuje v prvních dnech nástupu menstruačního krvácení a poté postupně ustupuje.

Bolestivé pocity se mohou pohybovat od ostrých a velmi intenzivních až po téměř nepostřehnutelné a mírně vnímatelné. Pokud je posledním typem bolesti fyziologický stav, který může být způsoben měsíčním hormonálním nárůstem, neměla by se ignorovat silná bolest..

V medicíně se silná bolest během menstruace nazývá dysmenorea. Zahrnuje také obecnou slabost, nevolnost, bolesti hlavy, nechutenství a další příznaky malátnosti. Takový jev by neměl být tolerován, je nutné zjistit příčinu dysmenorey a odstranit ji.

Proč se u vás během menstruace mohou objevit bolesti břicha?

Abyste pochopili fyziologickou příčinu bolesti, musíte pochopit, jak dochází k menstruačnímu krvácení. Zevnitř je tedy děloha lemována endometriem, které je aktivně zásobováno krví. Když dojde k ovulaci, endometrium produkuje hormony, které se oplodněné vajíčko musí připojit ke stěně dělohy. Pokud nedojde k oplodnění, je staré endometrium odmítnuto, což se projeví v příštím menstruačním krvácení.

Aby se odstranilo veškeré zbytečné endometrium, děloha se začíná stahovat. Právě tyto kontrakce způsobují bolestivé pocity během menstruace. Normálně by neměly narušovat kvalitu života ženy..

Stává se však, že každý cyklus je doprovázen intenzivní bolestí, jejíž příčiny mohou být následující:

Dědičný faktor. Většina žen obvykle během menstruace nepociťuje silnou bolest. Vždy zažívají určité nepohodlí, ale není to tak intenzivní, aby užívalo léky proti bolesti. Přibližně 35% žen má současně silné menstruační bolesti. Jsou schopni ji vyřadit z obvyklého rytmu života a snížit její pracovní kapacitu. Bylo zjištěno, že čím je dívka mladší, tím více bolesti během menstruace. V tomto případě nemá dědičný faktor malý význam. Pokud maminka a babička trpěly dysmenoreou, pak jejich dcera a vnučka pravděpodobně budou trpět bolestmi břicha během menstruace.

Vrozené vady pohlavních orgánů. Porušení odtoku menstruační krve na pozadí abnormalit ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů povede k silné bolesti během menstruace. Mezi takové vady patří uzavřený vedlejší roh dělohy a uzavřená vedlejší vagina. Bolest u žen s takovými vývojovými abnormalitami se objevuje již během první menstruace a bude přítomna při každém krvácení.

Narušení produkce prostaglandinů. Prostaglandiny jsou biologicky aktivní látky, které jsou produkovány mnoha vnitřními systémy těla. Pokud se jejich koncentrace v krvi zvyšuje, zvyšuje se síla kontrakcí dělohy. To přirozeně vede k bolestivým pocitům..

Endokrinní patologie. S hormonální nerovnováhou selhávají všechny systémy těla. To se týká především reprodukčního systému. Bolest během menstruace se objevuje častěji, když hladina estrogenu v krvi přesahuje normu a hladina progesteronu je naopak příliš nízká. Čím více estrogenů v těle ženy, tím silnější jsou poruchy regulace tónu a kontrakce hladkého svalstva dělohy, což znamená intenzivnější bolest. Takové porušení je často doprovázeno selháním menstruační funkce..

Endometrióza Proliferace děložních endometriálních buněk na jejich atypických místech vede k bolesti břicha během menstruace. Faktem je, že štěpené endometrium se chová podle cyklu. To znamená, že během období dalšího menstruačního krvácení se začíná obnovovat, což způsobuje zánět a bolest v místě jeho připevnění..

Endometrióza je poměrně běžná patologie. Je diagnostikována u 7-9% žen v plodném věku a může způsobit neplodnost.

Myom dělohy. Děložní fibroid je benigní nádor svalové vrstvy dělohy. Nejčastěji se začíná vyvíjet na pozadí hormonální nerovnováhy. Čím větší jsou fibroidní uzliny, tím intenzivnější bude bolest, kterou žena zažívá během menstruace. Kromě toho se krvácení stává hojným, prodlouženým a doprovázeným uvolňováním krevních sraženin..

Přítomnost nitroděložního tělíska. Pokud si žena zavedla nitroděložní tělísko, měla by být připravena na to, že menstruace bude bolestivá. Někdy je cyklus zcela narušen, krvácení je delší a hojnější. Stojí za zmínku, že nitroděložní tělísko takové porušování provokuje jen zřídka.

Zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů. Silná bolest břicha během menstruace může být způsobena zánětem vejcovodů, vaječníků a děložní výstelky..

Proces adheze v pánevních orgánech Adheze jsou šňůry pojivové tkáně, které jsou umístěny mezi vnitřními orgány. Snižují jejich pohyblivost a mohou zvýšit bolestivost během menstruace..

Křečové žíly pánevních orgánů. Tato patologie se často vyvíjí kvůli sedavému životnímu stylu ženy nebo na pozadí endometriózy nebo nádorů pohlavních orgánů. Přeplnění krevních cév, jejich patologické roztahování a strukturální změny vedou k tomu, že během menstruace může žena pociťovat silnou bolest.

Psycho-emocionální přetížení. Bylo prokázáno, že silné emoční otřesy, stres a deprese mohou ovlivnit práci hypofýzy a hypotalamu. To zase vyvolává zvýšení prahu bolesti, což znamená, že menstruační bolest se projeví v mnohem větší intenzitě..

Psychogenní příčina bolesti. Pokud je psychika ženy velmi labilní nebo má astenicko-vegetativní syndrom, může se během menstruace zvýšit bolest. Strach z menstruace je nejčastěji pozorován u mladých dívek, které právě vstoupily do puberty.

Ne vždy příčina bolesti během menstruace spočívá v přítomnosti jakékoli patologie. Přesto se můžete ujistit, že je vše v pořádku se zdravím, pouze při návštěvě lékaře a absolvování komplexního vyšetření..

Jak se zbavit silné bolesti žaludku během menstruace?

Pokud je žena pravděpodobně přesvědčena, že menstruační bolesti nejsou spojeny s žádnou patologií vnitřních orgánů nebo onemocněním, můžete pro usnadnění pohody použít následující doporučení:

Vezměte si teplou sprchu nebo na dolní část břicha naneste teplou, ale ne horkou vyhřívací podložku. To rozšíří krevní cévy a usnadní jim průchod krve. Svaly se uvolní, čímž bude intenzita jejich kontrakcí méně patrná..

Během odpočinku můžete zaujmout polohu plodu, což pomáhá snížit bolest. Chcete-li to udělat, musíte si přitáhnout kolena k hrudi, stočená do koule..

Horká masáž pomáhá uvolnit spasmodické svaly a zmírnit bolest. K masáži břicha použijte grapefruitový nebo šafránový olej a zřeďte je lehce zahřátým masážním olejem, protože mají antispasmodický účinek.

Můžete vypít dvě tablety kozlíku lékařského nebo čaj s mátou, trávit čas doma v uvolněné atmosféře. To platí zejména pro ženy se zvýšenou úrovní úzkosti..

Kdy okamžitě navštívit lékaře?

V žádném případě byste se neměli léčit, pokud nastanou následující situace:

Je podezření na těhotenství, ale dochází ke krvácení a silné bolesti.

Dříve během menstruace žena takovou bolest nepociťovala..

Kromě bolesti dochází k hojnému krvácení.

Bolest břicha je doprovázena zvracením a zhoršením pohody.

Pokud je pozorován jeden z uvedených jevů, je nutné zavolat sanitku, nedoporučuje se užívat žádné léky před příjezdem lékařů.

Co dělat, pokud vás během menstruace silně bolí žaludek?

Chcete-li se zbavit bolestivých pocitů vyvolaných kontrakcí dělohy, můžete užívat léky k odstranění křečí. Společně se jim říká spazmolytika. Mezi ně patří: No-shpa, Spazgan, Papaverin. Drogy jako Papaverin a No-shpa lze používat i při nošení dítěte. Jedna dávka k odstranění bolesti během menstruačního krvácení jsou 2 tablety. Frekvence přijetí - 3krát denně.

Je možné zmírnit zánět a snížit bolest tím, že užíváte léky ze skupiny NSAID. Jedná se o léky: Butadion, Ibuprofen, Nise, Ketanov. Je třeba vzít v úvahu, že nesteroidní protizánětlivé léky dráždí střevní a žaludeční sliznici, proto je třeba se před jejich užitím ujistit, že neexistují žádné kontraindikace.

Když byly menstruační bolesti vyvolány zvýšeným emočním stresem nebo neurotickými poruchami, můžete si vzít sedativa. Vynikající volbou je výtažek z kořene kozlíku lékařského ve formě tablet nebo ve formě alkoholové tinktury. Bylinnými léky se sedativním účinkem jsou trioxazin a relanium.

K nápravě bolesti během menstruace způsobené hormonálními poruchami je možné užívat perorální antikoncepci. Před zahájením léčby není možné zvolit si lék sami, musíte podstoupit vyšetření. Nejčastěji předepisované perorální antikoncepce jsou: Yarina, Triziston, Ovidon, Diane-35, Anteovin, Duphaston.

Abyste podpořili své tělo a pomohli mu snáze zvládat jakékoli nemoci, musíte jíst správně. Všechny vitamíny a mikroelementy se plně vstřebávají z potravy. Někdy však lékaři mohou doporučit užívání vitamín-minerálních komplexů v tabletách. Ženské tělo často potřebuje vápník, jehož asimilace je nemožná bez vitaminu D3 (přípravek vápníku D3); nedostatek vitamínů B lze doplnit užíváním Magne B6. Pro ženu nebude nadbytečné užívat vitamin E..

Bolesti břicha během menstruace by neměly být tolerovány. Musíte kontaktovat odborníka a zjistit příčinu jeho výskytu. Pokud nebyly nalezeny žádné odchylky ve zdraví, můžete si jednoduše vzít pilulku, která eliminuje křeč a pokusit se co nejvíce relaxovat. Ve všech ostatních případech by léčba neměla být odkládána..

Žaludek bolí během menstruace: co dělat?

Bolest břicha během menstruace je problém, kterému čelí téměř 60% žen na planetě. Intenzita bolesti je různá: od mírného nepohodlí po silnou bolest, která ženu doslova nýtuje do postele. V druhém případě je vhodné okamžitě zkontrolovat gynekologa, protože silná bolest břicha během menstruace může být důsledkem vážného onemocnění.

Příčiny menstruační bolesti

Menstruační bolest obvykle není spojena s žádným onemocněním nebo patologií ženských pohlavních orgánů. Je to normální fyziologický proces způsobený produkcí hormonů (prostaglandinů), které způsobují kontrakci dělohy.

Když se krev a části exfoliovaného endometria hromadí v děloze, její stěny se začnou rytmicky stahovat, aby uvolnily děložní dutinu. Právě tyto kontrakce způsobují bolest. Čím častěji se děloha stahuje, tím intenzivnější je bolestivý syndrom..

Je to však všechno kvůli fyziologii? Proč žaludek během menstruačního cyklu silně bolí? Nebezpečí, která může bolest představovat, jsou různá a existuje mnoho možných příčin nepohodlí. Někdy se stávají:

 • infekční onemocnění v děložní dutině;
 • hormonální poruchy, vyjádřené nedostatkem estrogenu nebo nadbytkem prostaglandinu, ovlivňující sílu kontrakcí dělohy;
 • dědičnost;
 • nedostatek vápníku v krvi, který ovlivňuje kvalitu svalových kontrakcí;
 • nedostatek hořčíku v těle, který přispívá k normální funkci svalů;
 • nezdravá strava (konzumace mastných jídel, masa, kávy v hojném množství);
 • nedostatek fyzické aktivity způsobující slabost, nepružnost a v důsledku toho neschopnost svalů kontrakce.

Co se považuje za odchylku od normy?

Bolestné pocity během menstruace se považují za normu, pokud nezpůsobují ženě těžké nepohodlí a nezasahují do jejích obvyklých činností. Normální bolest (mírná, střední nebo silná) postihuje dolní část břicha, pánve a dolní část zad. V pánvi jsou pocity tlaku a tíhy, které jsou konstantní nebo pulzující.

Bolest v podbřišku během menstruace se objevuje několik hodin před menstruací a měla by končit krvácením.

Stav silné bolesti během menstruace se nazývá dysmenorea. Pokud je dysmenorea doprovázena následujícími příznaky, musíte neprodleně konzultovat s lékařem:

 • menstruace a bolest trvají déle než 10 dní;
 • bolesti jsou doprovázeny silným krvácením;
 • bolesti se staly nesnesitelnými;
 • dříve nebyla pozorována bolest;
 • objevuje se nevolnost a zvracení, stejně jako závratě;
 • bolestivé bolesti se vyskytují v oblasti křížové kosti a stydké kosti;
 • objeví se průjem.

Takové stavy těla se považují za odchylku od normy a vyžadují okamžitou diagnostiku a chirurgickou léčbu..

Ženy, které jsou sexuálně aktivní, by měly vědět, že menstruace ještě není známkou zmeškaného těhotenství. Přečtěte si zde důvody pro pokračování menstruace po početí. Odpovědi na nejčastější otázky, které ženy kladou gynekologům, naleznete zde.

Prostředky, které mohou zmírnit období

„Bolest během menstruace, co dělat?“ - otázka je docela běžná. A má řešení. Nejdůležitější je dodržovat určitá pravidla. Pokud neexistují žádné patologie reprodukčního aparátu, pak pomocí různých prostředků a léků můžete svůj stav zmírnit sami.

 1. Léky proti bolesti. Když začne menstruace, bolí vás žaludek, co pít? Mnoho lidí se ptá na tuto otázku. Jedním z nejúčinnějších a nejbezpečnějších léků proti bolesti je ibuprofen. Musíte ji užívat v dávkách předepsaných v pokynech. Bolest by měla zmizet během 15-20 minut. Pokud tento lék není doma, můžete také vypít Aspirin, No-shpu nebo Tylenol;
 2. Teplo. Ke snížení bolesti můžete umístit vyhřívací podložku na spodní část břicha. Pod vlivem jeho tepla se děloha uvolňuje a intenzita jejích kontrakcí klesá;
 3. Zvýšené hladiny endorfinů. Je nutné vyživovat tělo hormony radosti, pro které bude stačit jíst čokoládovou tyčinku, banán nebo pít kakao;
 4. Perorální antikoncepční léky. Antikoncepční pilulky mohou také pomoci zmírnit menstruační bolesti. Než je však začnete užívat, musíte se poradit s odborníkem, protože může dojít k opačnému účinku;
 5. Tradiční metody. V případě, že žaludek bolí během menstruace, mohou pomoci odvar z léčivých bylin. Několik dní před nástupem menstruace a během nich byste měli vypít odvar z heřmánku, bodláku, třezalky;
 6. Odpočívej a spi. Pokud je to možné, je vhodné trávit těžké dny doma. Pokud vás začne bolet žaludek, musíte zkusit spát. Uvolněním celého těla a zejména dělohy může bolest projít;
 7. Tělesné cvičení. Existují jednoduchá cvičení, která vám mohou zmírnit bolesti menstruace. Jsou docela lehké, prováděné hlavně v poloze na zádech. Můžete je opakovat několikrát denně, dokud se nebudete cítit unaveni nebo nepohodlně..

Pokud vás žaludek bolí po všechny dny menstruace a jakékoli pokusy o zlepšení situace nepřinášejí požadovaný výsledek, musíte urgentně vyhledat lékařskou pomoc, abyste předešli vážným následkům.

Prevence menstruačních bolestí břicha

Ženy, které mají během menstruace silné bolesti břicha, mohou na tento problém zapomenout, pokud dodržují jednoduchá pravidla. Musí být provedeny před nástupem menstruace. Doporučeno:

 1. Jezte správně 5-6krát denně v malých porcích a aktivně konzumujte čerstvou zeleninu a ovoce. Týden před nástupem menstruace byste si neměli dopřát maso, slaná a velmi sladká jídla, kávu;
 2. Pijte hodně tekutiny ve formě čisté vody (od 2 litrů denně). Čerstvé jablko, mrkev, řepné džusy jsou také velmi užitečné;
 3. Jezte potraviny obsahující vápník a hořčík (bylinky, tvaroh, tvrdý sýr, mák), nezapomeňte pomoci tělu vitamíny a minerály;
 4. Najděte příležitost cvičit. Může to být návštěva fitness centra, procházky, plavání, tj. co se vám blíže líbí. Cvičení posílí svaly a zlepší pohyb krve v pánevních orgánech;
 5. Nepřevařujte;
 6. Koupejte se s mořskou solí;
 7. Dýchejte, používejte cvičení jógy.

Každá žena, která má během menstruace bolesti žaludku, si může vybrat několik dobrých návyků a postupně každý měsíc je zavádět do svého denního rozvrhu..

Je třeba si uvědomit, že byste nikdy neměli snášet silné menstruační bolesti. V těchto případech by mělo být povinné kontaktovat lékaře, který zvolí správnou možnost léčby podle individuálních charakteristik vašeho těla.

Co dělat, když vás během menstruace bolí žaludek

Ahoj milí čtenáři. Pojďme zjistit, co dělat doma, pokud vás během menstruace bolí žaludek. Není žádným tajemstvím, že menstruace přináší ženám několik dní nepříjemné pocity. Někteří se v prvních dnech cítí nepříjemně, ale jsou takoví, kterým „tato nevyhnutelnost“ způsobí skutečnou bolest a na nějakou dobu vyřadí z obvyklého rytmu. Tento stav může být doprovázen pocitem nevolnosti, nadýmání nebo průjmu, bolesti hlavy, migrény, akutního čichu nebo dokonce bolesti při dotyku těla..

Proč bolí břicho během menstruace

Podle výzkumu lékaři zjistili, že v této době trpí více než 80% žen silnými bolestmi v podbřišku. To je způsobeno skutečností, že během takového období se v těle hromadí látky odpovědné za zánět a bolest ve velkém množství..

Zvyšují schopnost dělohy stahovat se a tvoří se křeče, které narušují krevní oběh, což vede k lokálnímu podráždění nervových zakončení. Objeví se tedy bolest, která trvá pouze první dny nebo po celou dobu..

Existují další důvody, proč se bolest objeví:

 1. Zvláštnost umístění dělohy a tlaku na nervové receptory.
 2. Nízká citlivost na bolest.
 3. Hormonální pozadí.
 4. Zvýšená bolest po 30 letech.
 5. Vysoká hladina hormonu estrogenu.
 6. Zánětlivé procesy.
 7. Důsledky zranění nebo chirurgického zákroku.
 8. Nainstalovaná těhotenská cívka může způsobit bolest během menstruace.

Z lékařského hlediska lze bolest vysvětlit hormonem prostaglandin způsobujícím kontrakce dělohy.

Čím více je jeho koncentrace, tím více se smršťuje a působí nepohodlí. K tomu se přidává pocit nevolnosti, bolesti hlavy nebo dokonce zvracení.

Porušení cyklu také vede k bolesti, ke které dochází před a během menstruace. V mladém věku, kdy se cyklus teprve začíná formovat, mnoho lidí trpí bolestivými pocity. Při řešení stížností může lékař předepsat průběh vyšetření.

Poté se nejčastěji stanoví diagnóza, která se nazývá algodismenorea. Jsou to jeho příznaky, jako je bolest břicha, přechod do horních končetin, poruchy spánku nebo pocení. Někteří lidé přestanou mít menstruační bolesti po prvním narození.

Pokud je menstruační bolest jednoduše nesnesitelná, její příčiny mohou být:

 • ovariální cysta;
 • endometrióza;
 • nedostatek vápníku v krvi;
 • ohyb dělohy;
 • zánět v pánevních orgánech;
 • potrat.

Není možné samostatně určit, co je příčinou. Chcete-li zjistit příčinu bolestivých období, měli byste se poradit s lékařem..

Jak snížit bolest během menstruace

Neexistuje jediný univerzální způsob, který by ulevil všem ženám od pravidelné bolesti..

To prostě nemůže být, protože každý to má jinak. Bolest může být předzvěstí nástupu menstruace a přetrvávat první dny, nebo způsobit nepohodlí, dokud neskončí.

Každý si musí výběrem najít svou vlastní cestu, pokud není úplné vysvobození, pak alespoň tyto pocity sníží.

Chcete-li snížit bolestivost, můžete dodržovat následující body:

 • Najděte si čas na odpočinek. V práci je nutné dělat přestávky a víkendy, dávat pozor, aby tělo nebylo přetížené.
 • Udělejte si čas na spánek, je lepší jít spát současně.
 • Vytvořte si denní rutinu a postupujte podle ní. V tomto případě začne nervový systém odpočívat..
 • Neochlazujte tělo. Průvan nebo nesprávně vybrané oblečení povede k zánětu, který naruší cyklus.
 • Sledujte výživu, měla by být nejen správná, ale také vyvážená (snížit množství moučných výrobků, smažených potravin, vyloučit alkohol).
 • Pijte čistou vodu bez plynu.
 • Přestat kouřit.
 • Zaregistrujte se a navštěvujte kurzy tělocvičny nebo jógy.
 • Jděte do sauny (snižte stres).
 • Věnujte více času chůzi.
 • Procvičujte kalení.

Intimní gymnastika pomůže snížit pocit bolesti. Při provádění Kegelových cvičení dochází k posilování, zvyšuje se pružnost a tón svalů perinea. Zlepšuje se tak krevní oběh v reprodukčních orgánech a klesá pravděpodobnost zánětlivých procesů..

Předpokladem před použitím této techniky je lékařská konzultace, která určí možné kontraindikace.

Žaludek bolí během menstruace - co dělat

Proč žaludek bolí během menstruace, zjistili jsme. Pamatujte, že v případě velmi silné bolesti byste se měli poradit s gynekologem. Nyní pojďme zjistit, co můžete dělat doma, pokud vás během menstruace bolí žaludek. Můžete si vzít prášky, lidové léky, dodržovat denní režim, cvičit, ale nejdříve.

1. Lidové prostředky

Ne všechny ženy chtějí užívat léky z různých důvodů (vedlejší účinky, řada kontraindikací, strach ze závislosti, alergie), aby zvládly měsíční bolest. V takových případech budou stačit některé lidové prostředky.

Suché teplo (topná podložka nebo láhev naplněná vodou)

Je nutné ležet na zádech a aplikovat teplo na žaludek. Poté se zvýší průtok krve v děloze a sníží se pocit bolesti. Je důležité nedržet déle než 5-7 minut, aby nedošlo k silnému krvácení..

Teplý bylinkový čaj

Můžete použít poplatky nebo určité druhy bylin. Následující opatření pomohou snížit bolest:

 • meduňka nebo máta (hlavní byliny pro zdraví žen, mají uklidňující účinek, normalizují cyklus, zmírňují poruchy spánku);
 • heřmánek (oleje, které obsahuje, uklidňují bolest, posilují imunitní a nervový systém);
 • malinové listy (má schopnost zmírnit menstruační bolesti a regulovat cyklus);
 • drcený kořen elecampanu (schopný normalizovat hormony v ženském těle, snižuje pocit bolesti v kritických dnech, je také užitečný pro neplodnost);
 • přeslička (během bolestivých období má protizánětlivý a analgetický účinek, používá se jako posilující nápoj).

Recepty na pití od bolesti

Nalijte 3 čajové lžičky suchých listů malin se sklenicí vroucí vody, nechte je vařit. Pijte během dne po částech, 50 ml.

Nalijte 1 čajovou lžičku suchého kořene elecampanu se sklenicí vroucí vody, nechte hodinu. Pijte lžíci třikrát denně.

2. Masáž

Působí relaxačně, snižuje bolest a posiluje tělo. Pravidelné sezení bude mít pozitivní vliv na vnitřní orgány.

3. Léky

Nejjednodušší a první věc, která vám přijde na mysl, jak se zbavit menstruační bolesti, je vzít si pilulku. Lékaři také předepisují léky různých akcí, aby se zbavili nepříjemných pocitů. Někteří z nich:

 • Sedativa
 • Používají se také během PMS ke zlepšení nálady, odstranění slzavosti a podrážděnosti. Mají dobrý účinek: tinktura nebo tablety kozlíku lékařského, matka. K obnovení spánku může lékař předepsat kurs prášků na spaní nebo „večerních“ bylinných pilulek.
 • Léky proti bolesti
 • Mezi nejúčinnější léky, které v dnešní době rychle zmírňují bolest, patří: Ketanov, Pentalgin, Ibuprofen, Analgin, Ketorol.
 • Antispazmodika
 • Mnoho žen pomáhá No-shpa, často se nahrazuje analogem zvaným Drotaverin nebo Papaverin.

Komplex Supradin, který užívá vitamíny B, E, vápník nebo Magne B6, pomůže předcházet bolesti. Pokud je zjištěna primární algomenorea, jsou předepsány antikoncepční pilulky nebo progestin.

4. Cvičení

Je možné snížit menstruační bolest použitím správného dýchacího systému. K tomu budete muset ležet na zádech, položit lehký předmět na břicho (můžete použít knihu).

Dýchejte pouze nosem a současně provádějte pohyby s břišní stěnou, abyste se ujistili, že předmět stoupá včas. Po dobu 5-7 sekund budete muset udržovat břišní svaly v napjatém stavu. Toto cvičení by mělo být provedeno po dobu dvou minut. Bolesti v podbřišku postupně ustupují.

Akupresura se používá k cílení oblastí bolesti prostřednictvím aktivních bodů. Když si klečíte na kolena, musíte sevřít boky. Poté stiskněte loket, nejprve z vnějšku stehna směrem ke kolenu.

Nakonec jděte po vnitřní straně směrem k pánvi. Další možností je stisknout na místě o 4 prsty výše na vnitřní straně kotníku. Dobrý efekt nastane po kliknutí na umístěné body:

 • pod pupkem a v oblasti třísla;
 • ve středu zad, na ocasní kosti;
 • uprostřed dolní části nohy, uvnitř.

Efektivní cvičení pro bolestivá období

 • Ležíte na zádech, ohýbejte nohy, chodidla by měla spočívat na podlaze a paže držte rovnoběžně s podlahou podél těla. Po dobu dvou minut proveďte hladké ohyby břicha s uvolněnými svaly. Opakujte - 5krát.
 • Ležíte na zádech a přitlačte na něj hýždě. S ohnutými koleny položte chodidla na zeď. Opravte svou pozici po dobu 5 minut.
 • Odcházejte od zdi a ohýbejte jednu nohu co nejblíže bradě. Druhý nechte na podlaze.
 • Nejjednodušší je pokleknout, dát ruce na podlahu, sklonit hlavu mezi nimi, být v této poloze jen 2 minuty.
 • Cvičenci jógy mohou Cobra Pose používat při menstruačních bolestech. Ležet na břiše, napínat kolena, dát nohy dohromady a vydechnout. Poté zvedněte tělo nahoru, vrhněte hlavu dozadu, dvakrát se nadechněte a vydechněte. Udržujte hýždě v napjatém stavu a fixujte 2 minuty.

Užíváním vitamínů, úpravou denního režimu a používáním bylinných infuzí můžete snížit menstruační bolesti, které nejsou způsobeny předchozím traumatem nebo rysem těla..

Ve skutečnosti je to přirozený proces, s nímž se po určité době sám vyrovná. Pomocí navrhovaných tipů a jednoduchých cvičení zmizely bolesti, které každý měsíc trápí mnoho žen. A život se v takové dny nezastaví kvůli nepohodlí.

Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

 1. Bolest během menstruace
 2. Povaha bolesti během menstruace
 3. Stupeň dysmenorey
 4. Příčiny bolestivých období
 5. Diagnostika
 6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
 7. Jak snížit bolest během menstruace?
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Důsledky bolestivých období
 10. Léčba
 11. Antispazmodika
 12. jiné metody
 13. Neléková léčba
 14. Zdravá dieta
 15. Fyzická aktivita
 16. Relaxační techniky
 17. Gestageny
 18. Perorální antikoncepce (COC)
 19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 20. Lidové léky na bolest během menstruace
 21. Prevence
 22. Recenze žen

Bolest během menstruace

Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

 • bolest hlavy (migréna);
 • nepohodlí, bolavé oči;
 • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
 • arytmie, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
 • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
 • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
 • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

Povaha bolesti během menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

Stupeň dysmenorey

Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

 1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
 2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
 3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
 4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

Příčiny bolestivých období

Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

Diagnostika

U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

Co dělat s bolestí první den menstruace?

Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

 • pít více tekutin;
 • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
 • vodní procedury s teplou vodou;
 • užívání kvalitních léků proti bolesti.

Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

Jak snížit bolest během menstruace?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Kdy navštívit lékaře?

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Důsledky bolestivých období

Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

Léčba

Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

Antispazmodika

Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

 • "Analgin",
 • „No-Shpa“,
 • "Spazmalgon",
 • "Baralgin",
 • „Ketanov“ („Ketorol“),
 • "Nimesil",
 • Ibuprofen.

Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

 • Efferalgan,
 • Ibuprofen,
 • Diklofenak,
 • "Paracetamol".

Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

jiné metody

Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

 • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
 • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
 • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
 • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
 • Vitaminové asociace.
 • Akupunktura.

Neléková léčba

Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

Zdravá dieta

Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

 • mořské rybí maso,
 • olej a slunečnicová semínka,
 • sója,
 • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
 • mastné a poloolejové ryby.

Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

 • Pepřové omáčky
 • Smažené pokrmy
 • Kofein
 • Alkohol

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

Relaxační techniky

Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

Jóga s tím může pomoci..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

 • Aspirin,
 • Ibuprofen
 • Ketoprofen,
 • Proxykam,
 • Diklofenak.

Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

Lidové léky na bolest během menstruace

V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

 • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
 • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
 • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
 • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
 • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
 • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

Co dělat, pokud vás během menstruace bolí žaludek?

„Naplánovaná noční můra“ - tak lékaři vtipně nazývají menstruaci a čas před jejich nástupem. Většina žen však nemá čas na vtipy. Několik dní před menstruací se dolní část břicha začne táhnout. To je způsobeno přirozenými procesy probíhajícími v ženském těle. Stává se však, že vážné patologie vedou k bolesti. Pochopení důvodů, které to způsobily, pomůže určit, jak zmírnit nepohodlí, co dělat, pokud to velmi bolí..

Hlavním důvodem je pms

Téměř 2/3 všech žen trpí tak či onak premenstruačním syndromem. Asi týden před nástupem menstruace se objeví následující příznaky:

 • Táhne spodní břicho. Bolest obvykle není silná.
 • V těle se zadržuje tekutina, končetiny bobtnají.
 • Kňourá, táhne dolní část zad. Nepohodlí se někdy vztahuje na celou kyčelní část.
 • Velikost mléčných žláz se zvětšuje.
 • Stolička je narušena, objevuje se nevolnost, žaludeční nepohodlí.
 • Jsou pozorovány neurologické, psychoemočné poruchy: časté výkyvy nálady, zvýšená podrážděnost, nespavost, únava.

Hlavním důvodem, proč žaludek bolí během menstruace, je zvýšená produkce estrogenů nezbytná pro připevnění vajíčka ke stěně dělohy a vývoj embrya. Hormony připravují tělo na těhotenství. Pokud to nepřijde, pod vlivem prostaglandinu začnou děložní křeče, endometrium je odmítnuto. Proces je doprovázen krvácením z dělohy.

Bolest je nejvýraznější první den regulace. Třetí den odchází.

Křeč, zvýšení objemu dělohy se stává příčinou bolestivých pocitů v břiše a dolní části zad během menstruace.

Může to být dysmenorea

Někdy žaludek během menstruace strašně bolí, často s algodismenoreou. Pod pojmem se rozumí bolestivě procházející menstruační krvácení, které je doprovázeno poruchami psychoemoční, neurologické, hormonální povahy.

Přiřaďte primární a sekundární dysmenoreu. V prvním případě se patologie vyvíjí u dospívajících..

Důvody se mohou lišit:

 • Hormonální nerovnováha. Existuje významná převaha estrogenů nad progesterony.
 • Neuropsychogenní. Vyvíjí se u emocionálních dívek, které mají nízký práh bolesti.
 • Endokrinní. Souvisí s poruchou syntézy prostaglandinů, které regulují svalovou kontrakci.
 • Konstituce, jako je nedostatečně vyvinutá muskulatura dělohy, hypoplasticita, nesprávná poloha, anatomické vady.

Jádrem úterní algodismenorey je určitá patologie: myomy, endometrióza, infekční nemoci.

Kromě bolesti v dolní části břicha s dysmenoreou je onemocnění indikováno silným krvácením, slabostí, poruchami spánku, chutí k jídlu. Méně často se vyskytují otoky stydkých pysků, pocit pálení, svědění v pochvě.

Pokud existuje spirála

Jednou z příčin bolesti během menstruace může být použití nitroděložního tělíska. Je to cizí těleso. V případech, kdy je nesprávně zvolen, stlačí krevní cévy, způsobí poranění sliznice dělohy a zabrání kontraktilní aktivitě.

Posiluje bolest, zvyšuje objem krvácející spirály v přítomnosti genitálních infekcí, nádorů různých typů, některých anatomických rysů pánevních orgánů, endometriózy. Všechny tyto patologie jsou kontraindikace pro instalaci nitroděložního tělíska. V některých případech jsou však ignorovány kvůli chybějící úplné diagnóze..

Skutečnost, že zdrojem nepohodlí je spirála, naznačuje její výskyt po zákroku..

Předpokládá se, že mírná malátnost, která se objevila bezprostředně poté, by měla zmizet. Pokud se naopak během menstruace zintenzivňuje, zhoršuje, je nutné se poradit s lékařem o vhodnosti jeho udržení.

Nemoci jako příčina bolesti

Břicho před menstruací z přírodních důvodů často bolí. V tomto případě dochází k tahání, bolestivým pocitům, nepohodlí. Někdy je bolest taková, že je popsána jako strašná, nesnesitelná. V ostatních případech bolí pouze pravá, levá strana v podbřišku. Tyto příznaky se vyskytují u žen, obvykle s patologiemi. Každý případ musí být vyšetřován samostatně a v žádném případě nesmí být spuštěn. Silná bolest může skrýt nebezpečné nemoci.

Endometrióza

Endometrióza je jednou z běžných příčin menstruačních nepravidelností a intenzivní bolesti. Toto onemocnění je spojeno s množením buněk vnitřní sliznice dělohy nad její hranice. Tkáně se objevují ve vaječnících, vejcovodech, děložním čípku, břišní oblasti.

 • Bolest během menstruace. Bolí to v přírodě. Někdy - silná, ostrá, připomínající kontrakce.
 • Přidělená částka se zvyšuje. Obsahuje krevní sraženiny.
 • Doba menstruace se prodlužuje.
 • Špinavý výtok se objevuje během pohlavního styku, mezi obdobími.
 • Anémie se vyvíjí se všemi charakteristickými znaky: slabost, dušnost, bledá kůže, snížený krevní tlak, závratě.

Existuje několik stupňů endometriózy. Přímý vztah mezi závažností onemocnění a projevy příznaků není vždy nalezen. V počátečních fázích se příznaky neobjevují. Nemoc má rozmazané příznaky, takže je velmi snadné přijít o čas potřebný pro účinnou léčbu.

Zánět

Infekce, hypotermie vede k zánětlivým onemocněním ženských pohlavních orgánů. Někteří z nich:

 • Cervicitida - spojená s cervikálním zánětem;
 • Endometritida - s vnitřní vrstvou;
 • Myometritida - stěn dělohy;
 • Salpingitida - vejcovody;
 • Salpingo-ooforitida je charakterizována zánětem příloh.

Patologie jsou charakterizovány výskytem zarudnutí, otoku, bolesti během menstruace, při pohlavním styku. Vlastnosti vylučované změny - frekvence, barva, konzistence, vůně. Při akutním zánětlivém procesu je možná horečka, zvýšené pocení, slabost, zimnice. Při akutních, ostrých bolestech je obtížné se pohybovat, potíže s močením.

Polycystická

Porušení syntézy hormonů vaječníky vede k výskytu polycystických onemocnění. Dochází ke zvýšení produkce androgenů, pod jejichž vlivem se na vaječnících tvoří četné cysty. Kvůli hormonální nerovnováze vajíčko nedozrává.

Onemocnění způsobuje nadváha, neustálý psycho-emoční stres, chronické infekce pohlavních orgánů, nedostatek pravidelného sexuálního života, těžké těhotenství, potraty, endokrinní onemocnění.

 • Bolestivé pocity v břiše. Lokalizace závisí na tom, z které strany je vaječník ovlivněn. Pokud má pravdu, bolí to v pravé dolní části břicha. V kritických dnech se bolest zvyšuje.
 • Bolest doprovázející proces močení.
 • Přibývání na váze.
 • Mastné vlasy, pokožka, sklon k akné.
 • Zvýšená pigmentace.
 • Nepravidelnost menstruačního cyklu, prodloužené trvání, sporé období.
 • Snížené emoční pozadí, sklon k depresím, podrážděnost, apatie, ospalost.

Cystitida

Bolest během menstruace nemusí nutně souviset s gynekologickými chorobami. Dolní břicho bolí zánětem urogenitálního systému, zejména cystitidou.

Hlavní příčinou onemocnění je hypotermie. Vyvolávají vývoj:

 • Sedavý životní styl;
 • Chronická onemocnění genitální oblasti;
 • Špatná hygiena, včetně nesprávného praní, používání starých tamponů
 • Jíst kořeněná, slaná jídla;
 • Infekční choroby;
 • Sexuální styk bez použití ochranných prostředků.

Vyskytuje se u dospívajících, žen v jakémkoli věku.

Cystitidu poznáte podle výskytu řezné bolesti v podbřišku během močení. Mezi další příznaky patří:

 • Zbarvení moči. Stmívá se, s komplikovanou formou nemoci, získává nahnědlý odstín..
 • Zvýšení teploty.
 • Časté nutkání močit a někdy je objem sekrece malý.
 • Pocit močení je neúplný.

Řezání bolesti v dolní části břicha je tak intenzivní, že vyzařuje do konečníku.

Během menstruace je možný výskyt nebo exacerbace cystitidy způsobené obecným oslabením těla. V tomto případě je možné oddělit onemocnění od stavu s PMS u ženy podle povahy bolesti v dolní části břicha.

Jak si pomoci od bolesti?

Způsoby, jak zmírnit bolesti břicha během menstruace, závisí na důvodech, které je způsobily. Za přítomnosti patologie určí, co dělat, lékař. Pokud mluvíme o vlastnostech PMS, používá se primární algodismenorea, léky, metody tradiční medicíny, cvičení, relaxační techniky, masáže.

Drogy

Ke zmírnění stavu, při kterém během menstruace velmi bolí, zejména při nízkém prahu bolesti, mohou pomoci léky. Uvolněte křeče hladkého svalstva, cévy No-shpa, Drotaverin, Papaverin. Je povoleno užívat antispazmodické léky až do 3 tablet denně po dobu nejvýše 5 dnů v řadě. Pokud to velmi bolí, injekce je povolena.

Odstraní akutní bolest první den kombinovaného léku - Pentalgin, Spazmalgon, nesteroidní protizánětlivé léky - Nurofen, Ibuprofen, Další.

Můžete trvat maximálně 3 dny, ne tolik dní, kolik chcete. Denní dávka se stanoví v souladu s pokyny. Delší používání povede k nežádoucím vedlejším účinkům.

Perorální antikoncepce se používá k normalizaci hormonálních hladin. Samospráva je kontraindikována. Nekontrolované užívání léků této třídy způsobuje rakovinu prsu, rakovinu vaječníků, neplodnost. Pokud bolest začíná v levé dolní části břicha, je lepší pochopit, co se děje, než začnete užívat léky..

Léky jsou rychle působící. Ale co dělat, pokud existují kontraindikace pro jejich příjem, nebo způsobují vedlejší účinky. Alternativa k domácím lékům - bylinná medicína, masáže, cvičení, strava.

Bylinné čaje

Dobrým lékem na úlevu od bolesti je čaj připravený se zázvorem. Půl lžíce prášku nebo lžíce nastrouhaného čerstvého kořene se vaří ve 200 ml vody po dobu 7-10 minut. Přidejte citron a skořici podle chuti. Bolest se v průměru za půl hodiny zmenší.

Dalším známým lékem na zmírnění bolesti je meduňka a odvar z máty. Prášek nebo čerstvé rostliny si vezměte po 2 g, vařte ve 250 ml převařené vody, trvejte na tom. Přidejte trochu citronové trávy (5 kapek) nebo citronové nebo pomerančové kůry (5 g). Pijte vývar ráno a večer.

Teplejší žaludek

Pokud příčinou silné bolesti v dolní části břicha během menstruace není zánět, můžete na ni na 15 minut nasadit teplou vyhřívací podložku. Postup lze opakovat dvakrát denně. Bylinná koupel nebo sprcha má relaxační účinek. Voda by měla být teplá. Při jeho užívání se doporučuje hladit žaludek žínkou - lehké masážní pohyby zmírní křeče.

Vlastní masáž

Masáž je skvělý způsob, jak zmírnit bolest bez pilulek. Můžete to udělat bez vodních procedur. Několik kapek oleje zahřátého na tělesnou teplotu se aplikuje na ruku, drženou přes dolní část břicha, dolní část zad.

Zmírňuje silné bolesti v podbřišku během menstruace lehkým masírováním aktivních bodů umístěných pod pupkem. Jeden z nich má dva prsty pod sebou, druhý čtyři.

Mnoho lékařů doporučuje, abyste cvičili jednoduchá cvičení i během menstruace. Pokud namáháte příliš mnoho, stav se může zhoršit..

 • Lehněte si na záda u zdi, zvedněte nohy přísně svisle k tělu, poté se ohněte v kolenou a opřete se o svislou plochu.
 • Ležíte na zádech, natáhněte nohy, položte nohy na podlahu, zvedněte trup, vraťte se do výchozí polohy, uvolněte se.
 • Vezměte pózu embrya, obtočte si paže kolem nohou, houpejte se zleva doprava a naopak.
 • Klekněte si na kolena a lokty, ohýbejte se nahoru a dolů.

Strava

Snižuje příznaky PMS, dietní dysmenorea. Po nástupu menstruace je vhodné pít více tekutin. Může to být čaj, odvar. Nápoje obsahující kofein, alkohol jsou vyloučeny. 1-2 týdny před menstruací zahrňte do stravy více zeleniny a ovoce, vyloučte potraviny, které způsobují tvorbu plynů. Toto opatření pomůže zlepšit trávení, předcházet poruchám stolice, které často v kritických dnech stav zhoršují..

Shrnutí

Společným znakem nadcházející menstruace je břišní nepohodlí. Přenáší se do dolní části zad, narušuje práci, studium a běžné činnosti. Vyskytuje se v důsledku hormonálních změn společných pro ženské tělo nebo patologických procesů. Je třeba odstranit nepohodlí, ale mělo by to být provedeno správně, v závislosti na důvodech, které je způsobují. Pokud to bolí špatně, stojí za to nechat si diagnostikovat.

Silné krvácení během menstruace způsobuje nepohodlí. Tento problém může způsobit anémii, když množství hemoglobinu v krvi klesá kvůli velké ztrátě krve. K normalizaci stavu doporučují lékaři užívat vodní pepř během menstruace.