Co dělat, když dojde ke zpoždění menstruace? Odpovědi, užitečná doporučení

Každá žena se začne obávat, pokud má zpoždění v menstruaci. Někdo se těší na dlouho očekávané těhotenství, někdo se bojí o své zdraví. V každém případě nepanikařte a neztrácejte klid. Proč se to může stát a co dělat, když dojde ke zpoždění menstruace? Zkusme na to přijít.

Menstruační cyklus a opožděná období

Každá žena má jiné trvání menstruačního cyklu. Období od začátku menstruace do dalšího menstruačního krvácení je považováno za normální, rovné 26-32 dnům. Pamatujte, že doby cyklu jsou každý měsíc stejné. Nedostatek menstruačního krvácení v očekávaném čase se považuje za zpoždění.

Pokud vaše menstruace přišla o 1-2 dny později, než bylo očekávané datum, a došlo k ní poprvé, nemějte obavy. Takové krátké zpoždění může způsobit malý stres, náhlé změny počasí a další vnější faktory, které nenaznačují přítomnost závažné poruchy v těle ženy nebo těhotenství. S pravidelným měsíčním zpožděním menstruačního cyklu je však nutná odborná konzultace..

Kromě toho je během těhotenství pozorováno zpoždění menstruace, cysta žlutého tělíska, anovulační cyklus, jiné nemoci reprodukčního a endokrinního systému, pokud žena užívá perorální antikoncepci, má stres nebo změnu klimatu.

Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí?

Krok 1. Věnujte pozornost okolnostem zpoždění

Okolnosti zpoždění menstruace jsou velmi důležité a pomohou určit příčinu. Chcete-li to provést, musíte odpovědět na otázku: zpoždění nastalo poprvé nebo se stalo pravidelně. Mnoho onemocnění, včetně běžného nachlazení, stejně jako nervové vypětí a stres, má obrovský dopad na hormonální pozadí ženy..

I sebemenší výkyvy hladin hormonů mohou vést k posunům nástupu menstruace. Menstruační cyklus je významným ukazatelem zdraví ženy, ale jeden měsíc pečlivého sledování řekne málo ani zkušenému porodníkovi-gynekologovi.

Krok 2. Proveďte těhotenský test doma

Pokud zdravá sexuálně aktivní žena nemá menstruaci včas, je vysoká pravděpodobnost těhotenství. Chcete-li zjistit, zda existuje těhotenství, musíte provést test hCG. Je k dispozici všem a má poměrně vysokou přesnost. V článku Kdy je lepší provést těhotenský test, je podrobněji popsán samotný postup..

Stanovení těhotenství pomocí testu

V počátcích prodlení lze k detekci těhotenství použít jeden z testů prodávaných ve všech lékárnách. Jednoduché testovací proužky pro detekci těhotenství fungují na principu detekce stop hormonu hCG v moči ženy: jeden červený proužek, který se objeví po krátkodobém kontaktu s močí, znamená žádné těhotenství, dva proužky - oplodnění vajíčka a vývoj plodu.

Tato metoda stanovení těhotenství je docela přesná, ale někdy testy ukazují falešné nebo sporné výsledky. Pokud jsou pruhy na testu rozmazané, měli byste si koupit nový test, nejlépe od jiného výrobce, a test opakovat. Je možné zakoupit „tryskový“ test, jehož cena je o něco vyšší než u stripového testu, ale je citlivější a poskytuje přesný výsledek ve srovnání s běžnými testy.

Ačkoli většina výrobců tvrdí, že testy mohou detekovat těhotenství již týden po oplodnění, doporučuje se testování pouze v případě, že je menstruace mírně zpožděna. Poté bude hladina hCG dostatečná k určení možného těhotenství..

Výsledky testů

Pokud je test pozitivní, jste pravděpodobně těhotná. Jděte ke gynekologovi. Zaznamená vás, pošle vás na ultrazvukové vyšetření k určení lokalizace těhotenství (dělohy nebo mimoděložního) a jeho životaschopnosti (přítomnosti / nepřítomnosti srdečního rytmu). Ultrazvukové skenování v jakékoli fázi těhotenství, včetně raného těhotenství, je naprosto neškodné. Podstatně nebezpečnější jsou dny navíc strávené nediagnostikovaným zmrazeným nebo mimoděložním těhotenstvím.

Vezměte prosím na vědomí, že těhotenské testy mohou v prvních dnech vašeho měsíčního zpoždění vykazovat nesprávné (negativní) výsledky. Počkejte 2–3 dny (podle pokynů se dozvíte, jak dlouho čekat). Pokud je opakovaný test negativní, navštivte svého lékaře..

Mám jít ke gynekologovi s pozitivním výsledkem testu??

Mnoho žen, které testují a mají pozitivní test, odkládají návštěvu gynekologa na později. To je naprosto špatná taktika. Pozitivní test koneckonců naznačuje nejen přítomnost těhotenství, ale vývoj plodu může posoudit pouze gynekolog. Pozitivní výsledek testu nevylučuje možný vývoj mimoděložního těhotenství!

Takový nepříznivý vývoj těhotenství nastává, pokud se v cestě vajíčka oplodněného mimo děložní dutinu objeví překážky ve formě adhezí ve vejcovodu. Dalším důvodem mimoděložního těhotenství je příliš pomalý pohyb embrya směrem do děložní dutiny. Nakonec jeho rozměry přesahují lumen vejcovodu a vyvíjející se vajíčko je zavedeno do sliznice, což následně vede k jeho prasknutí.

. Důležité: včasná návštěva gynekologa zabrání nebezpečí dalšího vývoje mimoděložního těhotenství a předepsané studie pomohou určit nediagnostikované zmrazené těhotenství, když se plod přestane rozvíjet.

Krok 3. Navštivte svého gynekologa

Při jmenování lékař poslouchá stížnosti, provede anamnézu, zjistí, co by mohlo ovlivnit menstruační cyklus, v případě potřeby provede vyšetření a předepíše další testy. Patří mezi ně ultrazvukové vyšetření a krevní test na beta-hCG.

Laboratorní krevní test na specifický hormon

Krevní test na hormon beta-hCG vyrobený v laboratoři umožňuje spolehlivější stanovení těhotenství. Pro stanovení hladiny beta-hCG v laboratoři se krev odebírá z žíly. Podle odpovědi obdržené po krátké době lze posoudit nástup těhotenství. Nemožnost provádět tuto metodu doma a čas strávený prováděním analýzy jsou odůvodněny její spolehlivostí a přesným výsledkem. Krevní test na beta-hCG lze provést bez čekání na zpoždění menstruace.

Ultrazvuk pánve

Ultrazvuk je nejkomplexnější metodou detekce těhotenství. Ultrazvukové vyšetření se provádí přední přední břišní stěnou (transabdominální) a vaginálně pomocí snímače zavedeného do vagíny ženy. Je třeba poznamenat, že druhý typ studie poskytuje úplnější obraz o stavu dělohy a lokalizaci těhotenství..

. Důležité: ultrazvuk, transabdominální a transvaginální, je pro plod zcela neškodný. Je třeba si uvědomit, že ultrazvuk detekuje těhotenství až po 2,5-3 týdnech od početí.

Zahuštěné zralé endometrium a přítomnost žlutého tělíska ve vaječníku, určeno ultrazvukem ženských orgánů, naznačují druhou fázi cyklu. Pokud je tento obrázek kombinován s negativním testem B-hCG, brzy dojde k menstruačnímu krvácení. Pokud je výsledek sporný, studie se opakuje po 2 dnech. S rozvojem těhotenství se hladina B-hCG zvýší dvakrát..

Pokud ultrazvuk nezjistil známky druhé fáze, není v blízké budoucnosti otázkou ani těhotenství, ani menstruace. Důvod zpoždění je třeba hledat u ovariální dysfunkce nebo porušení obecného hormonálního pozadí.

. Důležité: pouze gynekolog může díky shromážděné anamnéze a předepsaným vyšetřením s jistotou potvrdit nebo vyvrátit těhotenství.

Další výzkum

Pokud ultrazvukové vyšetření určí obraz zralé druhé fáze cyklu, včetně tlustého zralého endometria a žlutého tělíska ve vaječníku, musí pacient darovat krev pro beta-hCG.

Pokud je test negativní, počkejte na menstruaci, bude to brzy. Pokud máte pochybnosti, budete to muset znovu za 2 dny. Vyvíjející se těhotenství dělohy způsobí dvojnásobné zvýšení indikátoru.

Pokud lékař pomocí ultrazvuku neurčil obraz druhé fáze, nemluvíme o těhotenství a menstruace je daleko od toho. Jde o ovariální dysfunkci. Gynekolog se s ní bude zabývat. Poradí, jak nejlépe postupovat: počkejte nebo pomozte s vitamíny, hormony, bylinami atd..

Zpoždění menstruace s vyloučeným těhotenstvím

Neexistuje tedy žádné těhotenství. Proč tedy došlo ke zpoždění menstruace? Existuje pro to spousta důvodů (oba nesouvisejí s ženskými chorobami a signalizují vážné zdravotní problémy).

Stavy nesouvisející s chorobou

Zpoždění menstruace může způsobit následující stavy, které nejsou spojeny s nemocemi:

 • - porušení přiměřené výživy (půst, vyčerpávající strava);
 • - porušení metabolismu tuků (obezita, deficit hmotnosti);
 • - fyzické vyčerpání v důsledku silného namáhání těla;
 • - náhlá změna místa pobytu s jinými klimatickými podmínkami;
 • - silný psychologický šok, stres;
 • - užívání různých léků (včetně různých druhů perorálních kontraceptiv);
 • - období po porodu, kdy matka kojí dítě (produkuje se hormon prolaktin, který podporuje produkci mléka a zastavuje menstruaci).

Faktory vyvolávající zpoždění menstruace by měly být okamžitě vyloučeny, aby se zabránilo vážnějším následkům. Oprava výživy a fyzické aktivity, emoční stabilita přispívají k obnovení normálního menstruačního cyklu. Na druhé straně může gynekolog předepsat léčbu vitamíny, bylinnou léčbu nebo hormonální terapii.

Nemoci vedoucí ke zpoždění menstruace

Zpoždění menstruace může být prvním příznakem poměrně vážného onemocnění, které vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Porušení obecného hormonálního pozadí v těle ženy, jehož výsledkem bude zpoždění menstruace, nastává z několika důvodů:

 • 1. Polycystická choroba vaječníků. Jedním z nejčastějších důvodů zpoždění. Charakteristickým rysem polycystických vaječníků je přítomnost ložisek se zvýšeným růstem vlasů v mužském vzoru (antény, břicho, záda a paže);
 • 2. Onkologická onemocnění. Zpoždění menstruace v kombinaci s bolestmi v dolní části břicha naznačuje přítomnost fibroidů a jiných novotvarů v děloze, onkologická patologie děložního čípku;
 • 3. Časná menopauza. Patologický stav, který se vyvíjí na pozadí hormonálního narušení a problémů v endokrinním systému;
 • 4. Zánětlivé procesy. Bolest a absence menstruace může naznačovat endometriózu (zánět dělohy) a zánětlivé procesy v děložních přídavcích;
 • 5. Endokrinní choroby. Dysfunkce vaječníků, štítné žlázy a nadledvin je detekována pomocí ultrazvuku výše uvedených orgánů. Provádí se také mozková tomografie. V každém případě je nutná konzultace endokrinologa, aby byla stanovena přesná diagnóza se zpožděním menstruace a bez těhotenství.

Krok 4. Nepoužívejte samoléčbu

A nehledejte na internetu a v různých referenčních knihách nemocí příznaky, které jsou velmi podobné vašim příznakům. Samoléčba může být nebezpečná pro vaše zdraví a život. Obraťte se na odborníka a navštivte preventivního lékaře přibližně jednou za šest měsíců.

O prenatální depresi a úspěšné léčbě této patologie se dočtete na stránce „Zajímavá psychiatrie“ v článku Prenatální deprese

Jaké mohou být důvody pro zpoždění menstruace od 1 do 10 dnů?

Menstruace je konečná fáze menstruačního cyklu ženy. Jedná se o komplexní proces odmítnutí vnitřní výstelky děložní dutiny - endometria. Tato změna v reprodukčním systému je doprovázena uvolňováním krvavých mas..

Normálně by tento proces měl trvat 3 - 5 dní a objem ztracené krve by neměl přesáhnout 150 ml po celou dobu. Proces je obvykle bezbolestný..

Pokud k těmto procesům nedojde, měli byste vyhledat radu odborníka. Interval mezi předchozí a začátkem současné menstruace by měl být od 28 do 35 dnů.

 1. Menstruační cyklus a jeho role v těle ženy
 2. Příčiny opožděné menstruace
 3. Těhotenství
 4. Stres
 5. Hormonální nerovnováha
 6. Zánět
 7. Tělesné cvičení
 8. Nadváha
 9. Užívání léků
 10. Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je test negativní?
 11. Kdy navštívit lékaře?
 12. Průzkum
 13. Léčba
 14. Prevence
 15. Recenze

Menstruační cyklus a jeho role v těle ženy

Menstruační cyklus je celý komplex složitých biochemických procesů v těle ženy. Je to on, kdo zajišťuje jednu z hlavních funkcí obsažených v ženském těle - těhotenství. A jeho projevem je menstruace..

Poprvé ženská menstruace signalizuje začátek reprodukčního systému. Pro dívku to znamená, že začíná práce vaječníků a její tělo se připravuje na výkon reprodukční funkce. Normálně se menstruační cyklus objevuje ve věku 13 až 15 let.

Po určitou dobu je to nepravidelné a obvykle by se do jednoho roku měla u ženy rozvinout plnohodnotná reprodukční funkce. Pokud se po delší dobu nestane pravidelným, znamená to, že musíte navštívit odborníka.

Fáze cyklu:

 • Menstruační cyklus začíná od první fáze, nazývá se také sekreční. V této době dochází k růstu endometria bez jeho funkční restrukturalizace. Tento proces probíhá pod neustálou kontrolou hormonu stimulujícího folikuly a estrogenu. Současně s růstem endometria dochází také k tvorbě folikulů jako budoucího vajíčka ve vaječnících. Na konci fáze se vyvine do zralého vajíčka, které vstupuje do břišní dutiny a je připraveno k oplodnění..
 • Druhou fází je šíření. Jedná se o jednu z nejdůležitějších fází nezbytných pro další vývoj těhotenství. Endometrium se začíná transformovat a vyvinout se do zralé tkáně. Ve vaječnících probíhá tvorba žlutého tělíska, tato tvorba je naplněna látkou, která produkuje progesteron. Pod vlivem progesteronu je následně oplodněné vajíčko připojeno k děložní dutině.

V případě, že nedojde k těhotenství, dojde k involuci této formace, hormonálním změnám a odmítnutí vytvořeného endometria. Normálně by tyto procesy měly probíhat synchronně.

Příčiny opožděné menstruace

Těhotenství

To je jeden z nejpříznivějších důvodů pro zpoždění menstruace. Je spojena s oplodněním zralého vajíčka a tvorbou embrya.

Před nástupem menstruace se vajíčko zavede do děložní dutiny.

Od okamžiku oplodnění se hormonální pozadí ženy dramaticky mění.

V tomto případě je velký důraz kladen na progesteron, který brání odmítnutí endometria a nástupu menstruace.

Normálně by ženy neměly mít krvavé výtoky až do doby porodu..

V některých případech žena i po porodu zaznamená zpoždění menstruace, což je spojeno jak s kojením, tak s obnovou vaječníků, které byly po dlouhou dobu neaktivní.

Stres

Stresující situace je jedním z hlavních důvodů zpožděných období..

Může to souviset s nadměrnou produkcí hormonů odpovědných za odolnost těla vůči stresující situaci..

V takovém případě může dojít nejen k závažnému hormonálnímu narušení a nesprávné funkci vaječníků, ale také k jejich vyčerpání v důsledku prudkého nárůstu hormonů nebo poruch oběhu na pozadí zvýšené práce.

Žena může čelit zpoždění menstruace a v důsledku toho s následnou poruchou funkce vaječníků. O několik cyklů později se menstruační funkce znovu obnoví.

Hormonální nerovnováha

Důvod pro zpoždění menstruace může být také spojen s hormonální nerovnováhou..

Problém navíc nemusí vždy spočívat v hormonech reprodukčního systému. Hormony štítné žlázy mohou také vést ke zpoždění menstruace..

Při jejich nedostatečné produkci si žena může všimnout selhání cyklu a nekontrolovaného stálého přírůstku hmotnosti.

Žena by měla věnovat zvláštní pozornost stavu hormonálního pozadí reprodukčního systému; podmínky, jako jsou potraty nebo potraty, mohou také vést k dalším zpožděním..

Výsledkem je prudká změna v práci vaječníků, které se potřebují dlouho zotavit..

Zánět

Zánětlivý proces je jedním z nejčastějších důvodů vzniku opoždění menstruace..

Kromě toho může být jeho lokalizace odlišná, je to jak děloha, tak vaječníky.

Nejnebezpečnějším z hlediska vývoje zpoždění menstruace je zánět vaječníků..

Právě s tímto orgánem je spojen vývoj endometria a nástup menstruace. Nejčastěji dochází ke zpoždění v cyklu, kdy dojde k infekci nebo opakování zánětlivého procesu.

V některých případech může tento proces ovlivnit více než jeden menstruační cyklus, to je právě důležitost včasné diagnostiky a léčby, zejména u osob v reprodukčním věku.

Zánětlivý proces dělohy může vést k podřadnosti tvorby endometria a po takovém důvodu si žena může všimnout změny v povaze menstruace. Po zpoždění mohou být hojnější nebo naopak podezřele vzácné..

Povaha výtoku zůstává hnědá a dlouho rozmazaná. Další cyklus po zpoždění bude bolestivější. V tomto případě zpoždění zpravidla nepřesahuje dva týdny..

Tělesné cvičení

Jedná se o jeden ze závažných faktorů vedoucích k narušení vaječníků a narušení příchodu menstruace..

Problémy s menstruačním cyklem mají ženy, které pravidelně zažívají těžkou fyzickou aktivitu, například v souvislosti s prací, nebo iracionálně přistupují k základním místům hubnutí nebo mají rádi cvičení.

Existuje mnoho důvodů, které vedou ke zpoždění menstruace na pozadí fyzické aktivity, jedním z nich je narušení krevního oběhu orgánu a zvýšený tlak na něj.

Nadváha

V poslední době existuje tendence ke změně menstruačního cyklu u ženy na pozadí zvýšení tělesné hmotnosti.

Je třeba poznamenat, že hmotnost by měla překročit hodnoty vhodné pro koncept obezity.

Podobný problém je spojen se skutečností, že tuková tkáň sama o sobě je zdrojem produkce určitých hormonů a v důsledku toho může významně změnit přirozené hormonální pozadí ženy. Také problém nadváhy může být spojen s hyperandrogenismem..

Užívání léků

V některých případech nemusí menstruace kvůli lékům přijít nebo přijít pozdě.

Nejvíce ovlivněny hormonálními léky zaměřenými na reprodukční funkci ženy.

Nejběžnější skupinou jsou perorální antikoncepce nebo léky, které pomáhají předcházet nechtěnému těhotenství.

To nemusí být vždy způsobeno příjmem finančních prostředků v tomto cyklu..

Mnoho žen čelí tomuto problému po několika cyklech..

Tyto změny jsou spojeny nejen s narušením vaječníku, ale také s abnormálním vývojem endometria. V tomto případě se patologické změny nejčastěji vyskytují při nesprávném užívání léků..

Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je test negativní?

Zpoždění pro negativní test:

 • Zpoždění menstruace o 1 den se nepovažuje za zpoždění, a to ani při pravidelném menstruačním cyklu. Může to být způsobeno mírnou změnou v rytmu sekrece hormonů ve vaječnících..
 • Po dobu 2 - 3 dnů také nestojí za to považovat za patologii. To je způsobeno skutečností, že tyto výkyvy mohou nastat v absolutně zdravém těle..
 • Po dobu 4 dnů lze zpoždění menstruace z předepsaného rytmu považovat za možnost, mezi patologií a její nepřítomností. Spojují podobný problém se skutečností, že během tohoto menstruačního cyklu může dojít nejen k hormonálnímu narušení, ale také k mírnému zánětlivému procesu.
 • Po dobu 5–6 dnů může být problém podobný problému popsanému výše. Zpoždění o týden může být spojeno s výraznějším zánětlivým procesem. Tato situace může vyžadovat léky..
 • Na týden nebo 8-10 dní může být menstruace oddálena cystickými změnami ve vaječnících, jedinou cystou a závažným zánětem nejen vaječníků, ale i děložní dutiny.

Kdy navštívit lékaře?

Vzhledem k tomu, že normální odchylky menstruačního cyklu jsou do tří dnů, není v tomto časovém intervalu nutné kontaktovat odborníka, pokud neexistují žádné stížnosti.

Pokud se žena obává jakýchkoli příznaků, dolní část břicha začne bolet, táhne dolní část zad, je jí špatně nebo teplota stoupá, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka pro další diagnostiku a v případě potřeby zvolit důkladnou léčbu.

Právě předčasné odvolání dívek k lékaři může ohrozit rozvoj komplikací.

Průzkum

Diagnostické metody budou záviset na údajné příčině vývoje poruch cyklu:

 • V případě podezření na vývoj těhotenství je ženě nabídnuto provést test založený na stanovení specifické látky lidského choriového gonadotropinu v moči. Je to on, kdo se zvyšuje s postupujícím těhotenstvím. Pokud není možné provést neinvazivní analýzu, existuje alternativa. K tomu je třeba darovat krev pro stejný hormon, pouze v tomto případě bude výsledek přesnější.
 • Ultrazvuková procedura. Umožňuje identifikovat přítomnost plodového vajíčka s embryem a na základě jeho velikosti nastavit předpokládané datum.
 • U zánětlivých procesů stačí k přesné diagnóze několik metod. Nejprve se jedná o hodnocení nátěru flóry z obsahu pochvy. Často je také během zánětlivých procesů ve vaječníku zahrnuta vaginální flóra.
 • Obecný krevní test podle jeho výsledků lze vyvodit závěr, že ve vaječnících nebo v děložní dutině dochází k zánětlivému procesu..
 • Narušení menstruačního cyklu spojené s hormonálními poruchami je diagnostikováno pomocí klinického obrazu, kdy lékař jasně vidí hormonální poruchy..
  Laboratorní výzkum k určení hormonálního profilu. Mezi nezbytné hormony patří hormony stimulující folikuly, progesteron, prolaktin a další..

Léčba

Léčba opožděné menstruace bude do značné míry záviset na důvodu, pro který je spojena:

 • Ženy, které mají jako důvod zpoždění těhotenství, tedy terapii nepotřebují. Je pro ně důležité diagnostikovat její stav a zabránit rozvoji komplikací; v některých případech je nutná konzervativní terapie. Poté, co je ženě diagnostikováno těhotenství, musíte se ambulantně zaregistrovat u gynekologa.
 • Léčba spojená s užíváním léků je zaměřena především na zastavení jejich užívání, jakož i na možná nutnou obnovu fungování reprodukčního systému. K tomu lze použít vitamíny. Při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv může také dojít ke zpoždění menstruace a stav nebude vyžadovat léčbu. Je pouze nutné pokračovat v užívání léků v předepsaném režimu bez náhodného opomenutí podle pokynů.
 • Léčba opožděné menstruace spojené s cvičením bude zaměřena na úplné vyloučení z životního stylu a případně nahrazení šetrnější metody. Pro období zotavení může být vyžadována nejen vitaminová terapie, ale také plná a vysoce kvalitní výživa..
 • Léčba opožděné menstruace se zvýšenou tělesnou hmotností vyžaduje její povinné snížení s identifikací příčiny přírůstku hmotnosti. Půst by se neměl praktikovat, protože v některých případech může nastat problém při změně hormonálních hladin, jako je léčba hypotyreózy.
  Ve stresující situaci byste se toho měli zbavit a pokud sami nedokážete zvládnout stav deprese, měli byste se poradit s odborníkem. Možná budete muset brát léky ze skupiny antidepresiv.
 • Zánětlivý proces zahrnuje jmenování léků zaměřených na zničení patogenu, zvýšení imunity a získání vitamínů. Po léčbě bude nutné znovu diagnostikovat a v následujících cyklech opatření proti relapsu.
 • Pokud je zpoždění menstruace způsobeno hormonálním narušením, je nutné zjistit jeho přesnou příčinu. Může to být také porucha jiných orgánů a systémů. O výběru léku se rozhoduje po stanovení diagnózy. Pokud je příčina zpoždění v budoucnu vyloučena, nemůžete provést léčbu.

Prevence

Prevence nepravidelného menstruačního cyklu je v gynekologii poměrně velká část. Zahrnuje primární a sekundární aktivity.

Při primárním použití byste měli zabránit výskytu nemocí, které vedou k menstruačním nepravidelnostem.

To:

 • Prevence pohlavně přenosných infekcí pomocí kondomu. Podobná metoda je nezbytná, pokud sexuální partneři nejsou trvalí nebo pokud mu nebyla diagnostikována pohlavně přenosná onemocnění.
 • Vyvarujte se ložisek chronické infekce, hypotermie a stresových situací, které mohou vést k zánětlivým procesům na orgánech reprodukčního systému ženy.
 • Dodržujte pravidla správné výživy, během formování menstruační funkce se neomezujte v živinách přísnými dietami a vyčerpávající fyzickou námahou.
 • Neužívejte léky samostatně, zejména na hormonální bázi.
 • Pokud se objeví stížnosti na pohlavní orgány, kontaktujte včas odborníka.
 • Vyvarujte se nechtěného těhotenství a v důsledku toho jeho ukončení.

Sekundární prevence zahrnuje včasnou léčbu odhalených příznaků gynekologické a endokrinologické patologie. Absolvování kurzů proti relapsu v přítomnosti ložisek chronické infekce.

Recenze

Recenze žen o zpoždění menstruace:

Není těhotná, ale stále nemá menstruaci: 8 důvodů pro zpožděnou menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

Zpožděná menstruace: kdy a proč si dělat starosti

Možná děláte těhotenské testy příliš brzy.

Co se považuje za zpoždění

Ideální menstruační cyklus (toto je období mezi obdobími, které se počítá od začátku krvácení) pro ženu je 28 dní. Ve skutečnosti může být pravidelný menstruační cyklus 21 dní nebo 40 dní - a to je norma pro zastavené nebo zmeškané období. Kolísání cyklu několik dní je také naprosto normální. A ve skutečnosti jen málo žen může říci, že menstruace přicházejí striktně každou hodinu..

Cyklus závisí na mnoha důvodech, od hormonálních změn až po banální stres.

Pokud se menstruace opozdí o sedm dní, nejde o zpoždění, jedná se o normální variaci cyklu.

Cokoli delší než toto období lze považovat za zpoždění. Řekněme, že jste čekali na menstruaci 3., ale 11. ještě nejsou. Už je to zpoždění.

Pokud po delší dobu, déle než tři měsíce, neexistuje období, pak je to již amenorea Amenorea. A pokud je to pro těhotné ženy, kojící ženy a ženy v menopauze normální, pak pro ostatní ne..

Proč dochází ke zpoždění menstruace

Pouze lékař může přesně říci, proč se vám to stalo. Ale alespoň popíšeme přibližné možnosti.

1. Těhotenství

První možností, která sexuálně aktivní ženě přijde na mysl, je to, že zpoždění menstruace je způsobeno těhotenstvím. I ty nejspolehlivější metody antikoncepce mají míru chyb a mohlo se něco pokazit..

2. Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je situace, kdy vajíčko nedosahuje dělohy a začíná se vyvíjet přímo ve vejcovodu. Samozřejmě na to není přizpůsobena a postupem času dojde k přestávce. Jedná se o život ohrožující stav, ale „domácí“ testy nerozlišují mezi normálním a mimoděložním těhotenstvím, je nutné ultrazvukové vyšetření.

3. Dospívání

Když začne vaše menstruace, může to být nepravidelné. Trvá nějaký čas, než se všechno uklidní - dejte tělu šest měsíců na to, aby si vypracovalo svůj cyklus. Pokud není stanovena do šesti měsíců, přejděte ke gynekologovi. Možná je to jen varianta normy, ale nebude to bolet kontrolovat.

4. Blíží se menopauza

Věk, kdy žena vstupuje do menopauzy (hormonální změny, díky nimž se zrání vajíček zastaví a menstruační cyklus zmizí) je zcela individuální. Ale obvykle byste na to měli myslet, pokud jste již dosáhli 45 let a vaše menstruace jsou pozdě a začínají nepravidelně přicházet Zmeškané období - předčasná menopauza?.

5. Intenzivní sporty

Pokud jste dlouho nic nedělali a rozhodli jste se se vší možnou horlivostí věnovat cvičení, cvičit každý den a chodit do posilovny několikrát týdně, nebo pokud se připravujete na nějaký druh soutěže a dramaticky jste zvýšili zátěž, pak se cyklus může změnit. Zastavené nebo zmeškané období... Poté je zpoždění menstruace oprávněno zátěží těla..

6. Změny hmotnosti

Nezáleží přesně na tom, proč jste zhubli. Nejlepší možností je, že jste zhubli, protože jste se věnovali sportu a dlouho jste se o to snažili. Horší je, pokud jste vyzkoušeli zázračnou dietu nebo je hubnutí spojeno s nemocemi. V každém případě může hubnutí vést ke zpoždění menstruace a ke změně cyklu..

Pokud je index tělesné hmotnosti nižší než zastavená nebo vynechaná menstruace 18,5, musíte navštívit lékaře: buď jste závislí na hubnutí, nebo je něco špatně na vašem zdraví.

Totéž platí pro obezitu. Období: potřebuji lékaře? : může to způsobit nepravidelnost cyklu a budete se bát zpoždění.

7. Stres

Pokud jste nervózní, menstruace se mohou zpozdit nebo přijít dříve. Je jasné, že stres musí být silný. A to samo o sobě znamená, že potřebujete pomoc, abyste se s tím vyrovnali. Musíte se tedy naučit jednoduché relaxační techniky nebo jít k psychologovi.

8. Nemoci

 • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů. Zánět může být způsoben jak pohlavně přenosnými infekcemi, tak těmi, které nesouvisejí se sexuálně přenosnými chorobami..
 • Novotvary. Různé nádory mohou vést k poruchám cyklu. Mohou to být neškodné procesy, ale stále je třeba je kontrolovat.
 • Polycystické onemocnění vaječníků. Jedná se o onemocnění syndromu polycystických vaječníků, při kterém folikuly oocytů plně nedozrávají.
 • Předčasné selhání vaječníků. Toto je onemocnění, u kterého je teoreticky ještě daleko od menopauzy, ale vaječníky již přestaly normálně produkovat vajíčka..
 • Onemocnění endokrinního systému. Mnoho onemocnění souvisejících s hormony vede k problémům s cykly. Nejprve byste měli zkontrolovat štítnou žlázu Zmeškali jste menstruaci, ale nejste těhotná?

9. Zrušení hormonálních léků

Někdy, když žena přestane užívat antikoncepční pilulky, menstruace nepřijde během zúčtovacího období. Je zmeškané období jistým znamením těhotenství?... To je způsobeno skutečností, že hormonální antikoncepce tvoří umělý cyklus. Po zrušení pilulek nebo injekcí tělo obnoví přirozený cyklus. Trvá to chvíli, než se to seřadí.

10. Léky

Některé léky mohou ovlivnit váš cyklus a oddálit menstruaci. Je zřejmé, že mezi ně patří i samotná hormonální antikoncepce. Jiné léky však také způsobují nežádoucí účinky ve formě zpoždění a mohou to být nejčastější léky proti bolesti Mohly by mé léky ovlivnit mé období?... Pečlivě si tedy přečtěte pokyny ke všem lékům, které užíváte..

Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí

Pokud jste sexuálně aktivní, nejprve proveďte těhotenský test. Pokud brzy přišla menstruace, zpoždění bylo pouze jednou a vše je obecně v pořádku, pak si můžete odpočinout a odepsat zpoždění na stres a sport.

Pokud však zpoždění trvá déle než deset dní nebo se cyklus změnil a stal se nepravidelným, musíte běžet k lékaři a zjistit, jaký je důvod pro rozmary těla.

Seznam zjevných důvodů opožděné menstruace

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus je komplex změn v těle ženy zaměřených na schopnost otěhotnět. Jeho regulace se provádí pomocí složitého hormonálního mechanismu.

Průměrný menstruační cyklus je 28 dní. Jeho délka u zdravých žen však může být zkrácena až na 21 dní nebo prodloužena až na 35 dní..

Ovulace je proces uvolňování ženské reprodukční buňky z vaječníku do volné břišní dutiny. Tato událost odpovídá polovině menstruačního cyklu - 12-16 dnů. Během ovulace a 1-2 dny po ní je ženské tělo připraveno na početí dítěte.

Menarche je první menstruační cyklus v životě dívky, je začátkem reprodukční činnosti ženského těla. K této události obvykle dochází ve věku od 11 do 14 let, ale období od 9 do 16 let se považuje za normu. Čas Menarche závisí na mnoha důvodech - genetice, postavě, stravě, celkové zdraví.

Menopauza nebo menopauza je poslední menstruační cyklus v životě. Tato diagnóza je stanovena po skutečnosti, po 12 měsících absence krvácení. Normální rozmezí nástupu menopauzy je považováno za období od 42 do 61 let, v průměru - 47-56 let. Jeho nástup závisí na počtu těhotenství, skladování vajec, užívání orální antikoncepce, životního stylu.

Menstruace nebo menstruace je součástí ženského cyklu charakterizovaného vývojem děložního krvácení. Obvykle je jeho trvání od 3 do 7 dnů, v průměru - 4-5 dní. Menstruace je odmítnutí endometria dělohy - její vnitřní slizniční vrstvy.

V důsledku menstruace se endometrium dělohy obnovuje. Tento proces je nezbytný pro přípravu stěny orgánu na další cyklus, ve kterém je možné početí..

Zpoždění menstruace se považuje za její nepřítomnost o více než 6-7 dní při normálním cyklu. Kratší období se nepovažuje za patologii. Za normálních okolností jsou možné cyklické posuny o 2–3 dny. Zpožděná menstruace se může objevit u žen a dívek v jakémkoli věku z přírodních (fyziologických) a patologických důvodů.

Důvody pro opožděnou menstruaci

Stres

Regulace menstruačního cyklu je složitý proces, který závisí na mnoha faktorech vnitřního prostředí těla. Práce hormonálního systému je velmi náchylná na stres a emoční nepokoje. Tato vlastnost je výsledkem těsné interakce endokrinních žláz a mozku..

Psychologický a emoční stres je nepříznivým prostředím pro těhotenství. Proto mozek vysílá endokrinnímu systému signál, že k početí by nemělo dojít. V reakci na to hormonální žlázy mění svůj pracovní režim a zabraňují nástupu ovulace..

Různé stresy mohou způsobit zpoždění menstruace. Některé ženy klidně snášejí těžké otřesy (smrt milovaného člověka, diagnóza nemoci, propuštění z práce atd.). U některých pacientů může být absence menstruace spojena s menšími zkušenostmi..

Možné důvody pro zpoždění menstruace zahrnují také závažný nedostatek spánku a přepracování. K obnovení cyklu by žena měla vyloučit působení provokujícího faktoru. Pokud to není možné, doporučuje se pacientovi poradit se s odborníkem. Zpoždění menstruace během stresu obvykle nepřesahuje 6-8 dní, ale v závažných případech může chybět po dlouhou dobu - 2 týdny nebo déle.

Těžká fyzická aktivita

Ženské tělo není ze své podstaty přizpůsobeno silné fyzické námaze. Nadměrná námaha může způsobit narušení menstruačního cyklu. Takové poruchy reprodukčního systému jsou často pozorovány u profesionálních sportovců..

Důvodem zpoždění menstruace při těžké fyzické námaze je produkce zvýšeného množství testosteronu - mužského pohlavního hormonu. Díky němu je možný růst svalové tkáně v reakci na jeho napětí. Normálně má ženské tělo malé množství testosteronu, ale jeho zvýšení vede k narušení menstruačního cyklu..

Vysoká hladina testosteronu interferuje s komplexními mechanismy mezi hypofýzou a vaječníky, což narušuje jejich interakci. To vede k nedostatečné ovulaci a opožděnému menstruačnímu krvácení..

Pokud dojde k narušení menstruačního cyklu, měla by žena vyloučit silový trénink. Mohou být nahrazeny aerobním cvičením - tanec, běh, jóga.

Z jakých důvodů dochází ke zpoždění menstruace?

Klimatická změna

Lidské tělo se někdy těžko přizpůsobuje novým životním podmínkám. Náhlá změna klimatu může způsobit menstruační nepravidelnosti. Tato vlastnost je nejčastěji pozorována při cestování do horkých a vlhkých zemí..

Změny podmínek prostředí jsou signálem nutnosti zabránit koncepci. Tento mechanismus je podobný zpoždění menstruace během emočního stresu a šoku. Mozek vysílá signál do vaječníků, aby blokoval ovulaci.

Dalším důvodem pro zpožděné období s negativním těhotenským testem je dlouhodobé vystavení slunci. Ultrafialové paprsky mají negativní vliv na funkci vaječníků. Zpoždění lze pozorovat při zneužívání solária.

Délka zpoždění menstruačního krvácení při cestování obvykle nepřesahuje 10 dní. Při jeho delší nepřítomnosti by se žena měla poradit s odborníkem.

Hormonální změny

U dospívajících dívek jsou možné skoky v cyklu během prvních 2-3 let po menarché. Tato vlastnost je běžným jevem spojeným s regulací aktivity vaječníků. Obvykle je cyklus stanoven ve věku 14-17 let, pokud zpoždění menstruace pokračuje po 17-19 letech, dívka by se měla poradit s odborníkem.

Důvodem zpoždění menstruace po 40 letech je nástup menopauzy charakterizovaný zánikem reprodukční funkce. Menopauza obvykle trvá 5-10 let s postupným zvyšováním v období mezi krvácením. Poměrně často je menopauza doprovázena dalšími příznaky - pocitem horka, pocením, nervozitou, nárůstem krevního tlaku.

Dlouhé zpoždění menstruace je také přirozenou reakcí těla po těhotenství. Během kojení se v hypofýze vytváří speciální hormon zvaný prolaktin. Způsobuje blokování ovulace a nedostatek menstruačního krvácení. Tato reakce je koncipována přírodou, protože ženské tělo se musí po porodu zotavit..

Pokud žena nedojčí ihned po porodu, její normální cyklus se vrátí přibližně za 2 měsíce. Pokud mladá matka začne kojit, menstruace se dostaví po jejím ukončení. Celková doba opožděného krvácení by neměla přesáhnout jeden rok.

Přirozené hormonální změny nastávají po zrušení perorálních kontraceptiv. Během jejich příjmu přestávají vaječníky fungovat, takže zotavení trvá 1-3 měsíce. Taková reakce těla je považována za naprosto normální, nevyžaduje léky..

Dalším důvodem zpoždění menstruace o týden nebo déle je užívání nouzové antikoncepce (Postinor, Escapel). Tyto léky obsahují umělé hormony, které blokují jejich vlastní syntézu. Díky tomuto účinku je ovulace blokována a menstruační cyklus je posunut..

Nedostatek tělesné hmotnosti a špatná výživa

Na endokrinním metabolismu ženského těla se podílejí nejen endokrinní žlázy, ale také tuková tkáň. Jeho procento tělesné hmotnosti by nemělo být nižší než 15-17%. Tuková tkáň se podílí na syntéze estrogenu - ženských pohlavních hormonů.

Nedostatečná výživa způsobuje velkou ztrátu hmotnosti, což vede k amenorei - nepřítomnosti menstruace. Při silném nedostatku hmoty nemusí být cyklické krvácení po dlouhou dobu pozorováno. Tato funkce je adaptivní - mozek vysílá signály, že žena nemůže dítě porodit.

Trvalé zpoždění v menstruaci může být spojeno s nedostatečným příjmem polynenasycených mastných kyselin a vitaminu E. Tyto látky se podílejí na endokrinní funkci vaječníků a způsobují normální dělení zárodečných buněk žen..

Chcete-li obnovit cyklus, žena by měla přibrat chybějící libry a přehodnotit stravu. Mělo by zahrnovat mořské ryby, červené maso, ořechy, rostlinný olej. V případě potřeby je možné použít přípravky obsahující vitamin E..

Obezita

Zvýšení tělesné hmotnosti může vyvolat menstruační nepravidelnosti. Mechanismus patologie reprodukční funkce je spojen s blokováním ovulace v důsledku nadměrné akumulace estrogenů v tukové tkáni.

Na pozadí obezity také dochází k inzulínové rezistenci - stavu, při kterém jsou buňky lidského těla méně citlivé na inzulín. V reakci na to pankreas začne syntetizovat více a více hormonu. Trvalé zvyšování množství inzulínu v krvi zvyšuje hladinu testosteronu.

Zvýšené množství mužských pohlavních hormonů narušuje normální menstruační cyklus. Proto se ženám doporučuje sledovat jejich váhu a předcházet obezitě..

Infekční proces

Jakýkoli zánětlivý proces narušuje normální průběh ženského cyklu. Tělo to vnímá jako negativní pozadí pro nástup početí, proto blokuje nebo posune ovulaci.

Jednou z nejčastějších příčin opožděného menstruačního krvácení jsou nachlazení a další nemoci horních cest dýchacích. Obvykle se s takovými patologiemi cyklus posune o ne více než 7-8 dní..

Specifická onemocnění urogenitálních orgánů (cystitida, afty, vaginóza) mohou způsobit prodlouženou nepřítomnost menstruace v důsledku narušení vnitřních orgánů. Pokud má žena bolesti nebo táhne v dolní části břicha, je pozorován patologický výtok z genitálního traktu, teplota těla stoupá, bolest se objevuje během pohlavního styku, měla by se poradit s odborníkem.

Syndrom polycystických vaječníků

Tato patologie je charakterizována několika změnami v hormonálním pozadí, které způsobují blokování ovulace a posun v menstruačním cyklu. U syndromu polycystických vaječníků je narušena endokrinní funkce hypofýzy. To vede k dozrávání několika folikulů, žádný z nich se však nestane dominantním..

U syndromu polycystických vaječníků je v krvi ženy pozorováno zvýšené množství mužských pohlavních hormonů. Zhoršují průběh onemocnění a dále potlačují ovulaci. Na pozadí patologie je často pozorována inzulínová rezistence, která zvyšuje sekreci testosteronu.

K diagnostice onemocnění je nutné ultrazvukové vyšetření. Ultrazvukové vyšetření ukazuje zvětšené vaječníky s mnoha folikuly. Při patologii je v krvi pozorován nárůst androgenů (mužských pohlavních hormonů) a jejich derivátů. Syndrom polycystických vaječníků je často doprovázen vnějšími příznaky - růst vlasů mužského typu, akné, seborea, nízký hlas.

Léčba patologie zahrnuje užívání hormonální antikoncepce s antiandrogenními účinky. Při plánování těhotenství se může ukázat, že nastávající matka stimuluje ovulaci léky.

Hypotyreóza

Hypotyreóza je onemocnění charakterizované sníženou funkcí štítné žlázy. Existuje mnoho faktorů, které způsobují tento stav - nedostatek jódu, patologie hypofýzy, trauma, autoimunitní poškození.

Hormony štítné žlázy jsou odpovědné za všechny metabolické procesy v lidském těle. S jejich nedostatkem je pozorován pokles reprodukční funkce v důsledku blokování ovulace. Proto je u hypotyreózy často pozorováno prodloužení menstruace až do její nepřítomnosti..

K diagnostice patologií štítné žlázy se používá její ultrazvukové vyšetření a počítání množství hormonů v krvi. Léčba je založena na typu onemocnění a může zahrnovat doplnění jódu, substituční terapii, chirurgický zákrok.

Hyperprolaktinémie

Toto onemocnění je charakterizováno zvýšenou syntézou hormonu hypofýzy - prolaktinu. Nadměrné množství blokuje ovulaci a narušuje menstruační cyklus. Hyperprolaktinémie se vyskytuje v důsledku traumatu, nádorů hypofýzy, léků nebo hormonálních poruch.

Diagnóza patologie zahrnuje dodání krevního testu na hormony, stejně jako MRI nebo CT vyšetření mozku. K léčbě tohoto onemocnění se používají léky - agonisté dopaminu.

Hyperprolaktinémie: hlavní mechanismus vývoje PMS

Těhotenství

Zpoždění menstruace je považováno za jeden z prvních příznaků těhotenství. K potvrzení početí může nastávající matka použít testovací proužky, které určují hladinu hCG v moči. Nejmodernější z nich mohou určit těhotenství ještě před zpožděním menstruace..

Kromě těhotenství může být zpoždění menstruace způsobeno vzácnějšími patologiemi a chorobami:

  • Itsenko-Cushingova choroba (hyperprodukce hormonů kůry nadledvin);
  • Addisonova choroba (hypoprodukce kůry nadledvin);
  • nádory hypotalamu a hypofýzy;
  • poškození endometria dělohy (v důsledku chirurgického zákroku, čištění, potratu);
  • syndrom rezistentních vaječníků (autoimunitní onemocnění);
  • syndrom plýtvání vaječníky (předčasná menopauza);
 • syndrom hyperinhibice vaječníků (na pozadí dlouhodobého užívání perorální antikoncepce, ozařování).

Co dělat, když dojde ke zpoždění menstruace? Odpovědi, užitečná doporučení

Každá žena se začne obávat, pokud má zpoždění v menstruaci. Někdo se těší na dlouho očekávané těhotenství, někdo se bojí o své zdraví. V každém případě nepanikařte a neztrácejte klid. Proč se to může stát a co dělat, když dojde ke zpoždění menstruace? Zkusme na to přijít.

Menstruační cyklus a opožděná období

Každá žena má jiné trvání menstruačního cyklu. Období od začátku menstruace do dalšího menstruačního krvácení je považováno za normální, rovné 26-32 dnům. Pamatujte, že doby cyklu jsou každý měsíc stejné. Nedostatek menstruačního krvácení v očekávaném čase se považuje za zpoždění.

Pokud vaše menstruace přišla o 1-2 dny později, než bylo očekávané datum, a došlo k ní poprvé, nemějte obavy. Takové krátké zpoždění může způsobit malý stres, náhlé změny počasí a další vnější faktory, které nenaznačují přítomnost závažné poruchy v těle ženy nebo těhotenství. S pravidelným měsíčním zpožděním menstruačního cyklu je však nutná odborná konzultace..

Kromě toho je během těhotenství pozorováno zpoždění menstruace, cysta žlutého tělíska, anovulační cyklus, jiné nemoci reprodukčního a endokrinního systému, pokud žena užívá perorální antikoncepci, má stres nebo změnu klimatu.

Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí?

Krok 1. Věnujte pozornost okolnostem zpoždění

Okolnosti zpoždění menstruace jsou velmi důležité a pomohou určit příčinu. Chcete-li to provést, musíte odpovědět na otázku: zpoždění nastalo poprvé nebo se stalo pravidelně. Mnoho onemocnění, včetně běžného nachlazení, stejně jako nervové vypětí a stres, má obrovský dopad na hormonální pozadí ženy..

I sebemenší výkyvy hladin hormonů mohou vést k posunům nástupu menstruace. Menstruační cyklus je významným ukazatelem zdraví ženy, ale jeden měsíc pečlivého sledování řekne málo ani zkušenému porodníkovi-gynekologovi.

Krok 2. Proveďte těhotenský test doma

Pokud zdravá sexuálně aktivní žena nemá menstruaci včas, je vysoká pravděpodobnost těhotenství. Chcete-li zjistit, zda existuje těhotenství, musíte provést test hCG. Je k dispozici všem a má poměrně vysokou přesnost. V článku Kdy je lepší provést těhotenský test, je podrobněji popsán samotný postup..

Stanovení těhotenství pomocí testu

V počátcích prodlení lze k detekci těhotenství použít jeden z testů prodávaných ve všech lékárnách. Jednoduché testovací proužky pro detekci těhotenství fungují na principu detekce stop hormonu hCG v moči ženy: jeden červený proužek, který se objeví po krátkodobém kontaktu s močí, znamená žádné těhotenství, dva proužky - oplodnění vajíčka a vývoj plodu.

Tato metoda stanovení těhotenství je docela přesná, ale někdy testy ukazují falešné nebo sporné výsledky. Pokud jsou pruhy na testu rozmazané, měli byste si koupit nový test, nejlépe od jiného výrobce, a test opakovat. Je možné zakoupit „tryskový“ test, jehož cena je o něco vyšší než u stripového testu, ale je citlivější a poskytuje přesný výsledek ve srovnání s běžnými testy.

Ačkoli většina výrobců tvrdí, že testy mohou detekovat těhotenství již týden po oplodnění, doporučuje se testování pouze v případě, že je menstruace mírně zpožděna. Poté bude hladina hCG dostatečná k určení možného těhotenství..

Výsledky testů

Pokud je test pozitivní, jste pravděpodobně těhotná. Jděte ke gynekologovi. Zaznamená vás, pošle vás na ultrazvukové vyšetření k určení lokalizace těhotenství (dělohy nebo mimoděložního) a jeho životaschopnosti (přítomnosti / nepřítomnosti srdečního rytmu). Ultrazvukové skenování v jakékoli fázi těhotenství, včetně raného těhotenství, je naprosto neškodné. Podstatně nebezpečnější jsou dny navíc strávené nediagnostikovaným zmrazeným nebo mimoděložním těhotenstvím.

Vezměte prosím na vědomí, že těhotenské testy mohou v prvních dnech vašeho měsíčního zpoždění vykazovat nesprávné (negativní) výsledky. Počkejte 2–3 dny (podle pokynů se dozvíte, jak dlouho čekat). Pokud je opakovaný test negativní, navštivte svého lékaře..

Mám jít ke gynekologovi s pozitivním výsledkem testu??

Mnoho žen, které testují a mají pozitivní test, odkládají návštěvu gynekologa na později. To je naprosto špatná taktika. Pozitivní test koneckonců naznačuje nejen přítomnost těhotenství, ale vývoj plodu může posoudit pouze gynekolog. Pozitivní výsledek testu nevylučuje možný vývoj mimoděložního těhotenství!

Takový nepříznivý vývoj těhotenství nastává, pokud se v cestě vajíčka oplodněného mimo děložní dutinu objeví překážky ve formě adhezí ve vejcovodu. Dalším důvodem mimoděložního těhotenství je příliš pomalý pohyb embrya směrem do děložní dutiny. Nakonec jeho rozměry přesahují lumen vejcovodu a vyvíjející se vajíčko je zavedeno do sliznice, což následně vede k jeho prasknutí.

. Důležité: včasná návštěva gynekologa zabrání nebezpečí dalšího vývoje mimoděložního těhotenství a předepsané studie pomohou určit nediagnostikované zmrazené těhotenství, když se plod přestane rozvíjet.

Krok 3. Navštivte svého gynekologa

Při jmenování lékař poslouchá stížnosti, provede anamnézu, zjistí, co by mohlo ovlivnit menstruační cyklus, v případě potřeby provede vyšetření a předepíše další testy. Patří mezi ně ultrazvukové vyšetření a krevní test na beta-hCG.

Laboratorní krevní test na specifický hormon

Krevní test na hormon beta-hCG vyrobený v laboratoři umožňuje spolehlivější stanovení těhotenství. Pro stanovení hladiny beta-hCG v laboratoři se krev odebírá z žíly. Podle odpovědi obdržené po krátké době lze posoudit nástup těhotenství. Nemožnost provádět tuto metodu doma a čas strávený prováděním analýzy jsou odůvodněny její spolehlivostí a přesným výsledkem. Krevní test na beta-hCG lze provést bez čekání na zpoždění menstruace.

Ultrazvuk pánve

Ultrazvuk je nejkomplexnější metodou detekce těhotenství. Ultrazvukové vyšetření se provádí přední přední břišní stěnou (transabdominální) a vaginálně pomocí snímače zavedeného do vagíny ženy. Je třeba poznamenat, že druhý typ studie poskytuje úplnější obraz o stavu dělohy a lokalizaci těhotenství..

. Důležité: ultrazvuk, transabdominální a transvaginální, je pro plod zcela neškodný. Je třeba si uvědomit, že ultrazvuk detekuje těhotenství až po 2,5-3 týdnech od početí.

Zahuštěné zralé endometrium a přítomnost žlutého tělíska ve vaječníku, určeno ultrazvukem ženských orgánů, naznačují druhou fázi cyklu. Pokud je tento obrázek kombinován s negativním testem B-hCG, brzy dojde k menstruačnímu krvácení. Pokud je výsledek sporný, studie se opakuje po 2 dnech. S rozvojem těhotenství se hladina B-hCG zvýší dvakrát..

Pokud ultrazvuk nezjistil známky druhé fáze, není v blízké budoucnosti otázkou ani těhotenství, ani menstruace. Důvod zpoždění je třeba hledat u ovariální dysfunkce nebo porušení obecného hormonálního pozadí.

. Důležité: pouze gynekolog může díky shromážděné anamnéze a předepsaným vyšetřením s jistotou potvrdit nebo vyvrátit těhotenství.

Další výzkum

Pokud ultrazvukové vyšetření určí obraz zralé druhé fáze cyklu, včetně tlustého zralého endometria a žlutého tělíska ve vaječníku, musí pacient darovat krev pro beta-hCG.

Pokud je test negativní, počkejte na menstruaci, bude to brzy. Pokud máte pochybnosti, budete to muset znovu za 2 dny. Vyvíjející se těhotenství dělohy způsobí dvojnásobné zvýšení indikátoru.

Pokud lékař pomocí ultrazvuku neurčil obraz druhé fáze, nemluvíme o těhotenství a menstruace je daleko od toho. Jde o ovariální dysfunkci. Gynekolog se s ní bude zabývat. Poradí, jak nejlépe postupovat: počkejte nebo pomozte s vitamíny, hormony, bylinami atd..

Zpoždění menstruace s vyloučeným těhotenstvím

Neexistuje tedy žádné těhotenství. Proč tedy došlo ke zpoždění menstruace? Existuje pro to spousta důvodů (oba nesouvisejí s ženskými chorobami a signalizují vážné zdravotní problémy).

Stavy nesouvisející s chorobou

Zpoždění menstruace může způsobit následující stavy, které nejsou spojeny s nemocemi:

 • - porušení přiměřené výživy (půst, vyčerpávající strava);
 • - porušení metabolismu tuků (obezita, deficit hmotnosti);
 • - fyzické vyčerpání v důsledku silného namáhání těla;
 • - náhlá změna místa pobytu s jinými klimatickými podmínkami;
 • - silný psychologický šok, stres;
 • - užívání různých léků (včetně různých druhů perorálních kontraceptiv);
 • - období po porodu, kdy matka kojí dítě (produkuje se hormon prolaktin, který podporuje produkci mléka a zastavuje menstruaci).

Faktory vyvolávající zpoždění menstruace by měly být okamžitě vyloučeny, aby se zabránilo vážnějším následkům. Oprava výživy a fyzické aktivity, emoční stabilita přispívají k obnovení normálního menstruačního cyklu. Na druhé straně může gynekolog předepsat léčbu vitamíny, bylinnou léčbu nebo hormonální terapii.

Nemoci vedoucí ke zpoždění menstruace

Zpoždění menstruace může být prvním příznakem poměrně vážného onemocnění, které vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Porušení obecného hormonálního pozadí v těle ženy, jehož výsledkem bude zpoždění menstruace, nastává z několika důvodů:

 • 1. Polycystická choroba vaječníků. Jedním z nejčastějších důvodů zpoždění. Charakteristickým rysem polycystických vaječníků je přítomnost ložisek se zvýšeným růstem vlasů v mužském vzoru (antény, břicho, záda a paže);
 • 2. Onkologická onemocnění. Zpoždění menstruace v kombinaci s bolestmi v dolní části břicha naznačuje přítomnost fibroidů a jiných novotvarů v děloze, onkologická patologie děložního čípku;
 • 3. Časná menopauza. Patologický stav, který se vyvíjí na pozadí hormonálního narušení a problémů v endokrinním systému;
 • 4. Zánětlivé procesy. Bolest a absence menstruace může naznačovat endometriózu (zánět dělohy) a zánětlivé procesy v děložních přídavcích;
 • 5. Endokrinní choroby. Dysfunkce vaječníků, štítné žlázy a nadledvin je detekována pomocí ultrazvuku výše uvedených orgánů. Provádí se také mozková tomografie. V každém případě je nutná konzultace endokrinologa, aby byla stanovena přesná diagnóza se zpožděním menstruace a bez těhotenství.

Krok 4. Nepoužívejte samoléčbu

A nehledejte na internetu a v různých referenčních knihách nemocí příznaky, které jsou velmi podobné vašim příznakům. Samoléčba může být nebezpečná pro vaše zdraví a život. Obraťte se na odborníka a navštivte preventivního lékaře přibližně jednou za šest měsíců.

O prenatální depresi a úspěšné léčbě této patologie se dočtete na stránce „Zajímavá psychiatrie“ v článku Prenatální deprese

Kalendářní metoda antikoncepce, založená na výpočtu plodných nebo takzvaných nebezpečných dnů pro těhotenství, má nízkou účinnost. Pearlův index (počet těhotných žen ze 100, které tuto metodu použily) se pohybuje od 9 do 40.