Co signalizuje hnědý výtok u žen??

Hnědé barvy ženského výtoku je dosaženo díky nečistotám krve ve fyziologických tekutinách. Tento hlen se objevuje v různých obdobích menstruačního cyklu. V závislosti na zdroji krvácení se rozlišují přírodní a patologické příčiny hnědého výtoku u žen..

Fyziologické příčiny

Pokud hnědý výtok není doprovázen bolestí, pravděpodobně to neznamená nic špatného:

 1. Měsíční. Špinění před a po menstruaci je normální. Několik dní před menstruací vychází nahromaděné nečistoty. Na začátku cyklu zbytky endometria opouštějí dělohu. Hlen má světle hnědou barvu. Proces netrvá déle než 3 dny.
 2. Ovulace. Uprostřed cyklu praskne folikul, ve kterém se vytvoří vajíčko. Z tohoto důvodu vaginální sekrece mění barvu na světle hnědou. Proces trvá až 72 hodin..
 3. Přizpůsobení hormonálním lékům. Během prvních 3-4 měsíců užívání perorálních kontraceptiv si tělo zvykne na hormonální změny. Podobný proces je pozorován po zrušení léků..
 4. Puberta. V prvních 2-3 letech se menstruační cyklus dívek normalizuje. Během tohoto období jsou období slabá a nepravidelná..
 5. Začátek sexuální aktivity. Po defloraci je několik pohlavních styků doprovázeno malým krvácením. Z tohoto důvodu se hlen stává nahnědlým..
 6. Těhotenství. Přichycení vajíčka ke stěně dělohy způsobuje prasknutí cév. V prvních hodinách po tomto se u žen objeví červenohnědý výtok. Později je tento jev nebezpečný. Znamená to oddělení placenty, hrozbu potratu nebo předčasného porodu..
 7. Poporodní období. Po porodu se hormonální pozadí normalizuje, tělo se začne připravovat na nové oplodnění. Nastává tvorba menstruačního cyklu. Výtok po porodu, špinění a nepravidelný.
 8. Nástup menopauzy. U žen středního věku endometrium atrofuje a vystupuje s malými nečistotami krve. Proces je nezávislý na menstruačním cyklu a je doprovázen návaly horka, pocením a výkyvy nálady.
 9. Nedostatek osobní hygieny. Nedostatek čistoty v intimní oblasti vede k růstu patogenní mikroflóry a změnám v acidobazické rovnováze. V důsledku toho se změní barva vaginálního sekretu..
 10. Zranění. Kvůli nedostatečnému mazání během pohlavního styku se ve vagině objevují mikrotrhliny. K poškození dochází také po potratu a nepřesném gynekologickém vyšetření.

Známky nemoci

Patologické procesy v těle, doprovázené krvácením, probíhají na pozadí bolesti a dalších nepříjemných příznaků:

 • Kolpitida. Zánět vaginální sliznice. Je charakterizován krevními nečistotami ve výtoku. Související příznaky: svědění a pálení; bolesti dolní části břicha; hyperemie sliznic; bolestivé močení.
 • Cervikální eroze. Tvorba vředů a eroze na děložní membráně, které krvácejí po mechanickém poškození. Uvolňuje se hlen s příměsí krve, při pohlavním styku se objevuje bolest v podbřišku.
 • Mimoděložní těhotenství. Objevuje se po určitém zpoždění menstruace. Spočívá v připojení vajíčka ke stěně vejcovodu. Prvními příznaky jsou rozmazání tmavě hnědého výtoku u žen a silná bolest v podbřišku.
 • Zánět močového systému. Infekce ledvin, močového měchýře a močové trubice jsou doprovázeny bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha. Pacienti trpí častým nutkáním na močení a pocitem neúplného vyprazdňování močového měchýře. Krev se odstraní močí. Ve vaginálním hlenu se také objevuje hnědý odstín.
 • Endometriální patologie. Nemoci postihující vnitřní vrstvu dělohy jsou doprovázeny množením endometria. Tkáně se odlupují nebo tvoří polypy. V intermenstruačním období se výtok objevuje s příměsí krve. Menstruace dlouhá a bohatá, sražená. Někdy je v břiše bolest.
 • Myom dělohy. Benigní nádor svalové vrstvy pohlavního orgánu. Jeho charakteristické intermenstruační krvácení způsobuje hnědý vaginální výtok. Zároveň je menstruace bohatá a bolestivá. Cyklus je přerušený. Velký novotvar stlačuje močový měchýř a střeva, což způsobuje zácpu a časté nutkání na močení.

Hnědý výtok u žen často není známkou patologie. Pokud jsou krátkodobé a nejsou doprovázeny bolestí, nebojte se. Pravidelný výskyt hlenu s hnědým nádechem a bolestivostí by měl upozornit. V takovém případě neodkládejte návštěvu gynekologa..

Hnědý výtok u žen: příčiny

Obsah článku

 • Hnědý výtok u žen: příčiny
 • Bílé hrudky v pochvě: co dělat?
 • Kůže jako orgán vylučování

Hnědý výtok u žen je zpravidla signálem z urogenitálního systému o rozvoji zánětu infekční nebo bakteriální povahy. Je nemožné se sami léčit nebo kategoricky používat lidové léky, protože to může vést k nevratným následkům, ztrátě plodnosti nebo onkologii. A i když se hnědý výtok objeví před menstruací nebo trvá nějakou dobu po ní, neměli byste před problémem zavírat oči a doufat, že se jedná pouze o fyziologické rysy těla, musíte jít k lékaři. Je nutná konzultace s gynekologem a nemůžete odložit návštěvu kliniky na dlouhou dobu.

Hnědý výtok u žen - co to je

Výtok u žen, který odpovídá normálnímu fungování urogenitálního systému, je takzvaná leukorea. Jakákoli odchylka ve formě změny barvy nebo vzhledu nepříjemného zápachu by měla způsobit okamžitou lékařskou pomoc..

Hnědá mastnota na prádle s nepříjemným zápachem, doprovázená svěděním, pálením, je charakteristická pro zánětlivá nebo infekční onemocnění. Pokud se kromě barvy nic nezměnilo, mohou být předzvěstí menstruace a v případě těhotenství spontánní potrat nebo jiné problémy s embryem, zejména ve druhém a třetím trimestru. Kromě toho se u žen může objevit hnědý vaginální výtok

Při užívání antikoncepce,

Kvůli změně léku této skupiny,

Na pozadí hormonálního narušení endokrinní povahy,

Po prvním pohlavním styku,

V důsledku komplikací z dlouhodobého nachlazení,

Kvůli problémům s močovým měchýřem.

Pouze lékař může identifikovat příčinu vzniku hnědého výtoku, určit, odkud pocházejí - z pochvy nebo močové trubice, což může znamenat předepsat adekvátní léčbu nebo hlubší vyšetření a doporučit konzultaci lékaře jiným směrem. Ve vzácných případech mohou být příčinou zabarvení výtoku v hnědé barvě problémy s močovým měchýřem, pak je nutné vyšetření terapeutem, urologem, sběr moči pro podrobnou analýzu.

Hnědý výtok u zdravé ženy - jaký je důvod

Vypouštění této barvy vždy naznačuje přítomnost upečených krevních nečistot v látce. U zdravých žen se mohou objevit v kterékoli fázi menstruačního cyklu, pokud selže reprodukční systém. Existuje mnoho důvodů:

Agresivní styk,

Neopatrné pohyby během hygienických postupů,

Používání určitých typů antikoncepce - spirála, sádra, mísa,

Změna antikoncepčního přípravku nebo jeho nesprávný výběr.

Změna barvy ne vždy naznačuje přítomnost vážných problémů a po odstranění příčiny se sekrece vylučovaná vaginálními sliznicemi opět stává průhlednou nebo mléčně bílou. Je nutné aktivovat alarm, pokud

Množství hlenu se dramaticky zvýšilo,

Objevil se hnilobný zápach,

Konzistence vypouštění se stala heterogenní,

Je pozorováno nepohodlí nebo bolest,

Příznaky jsou stabilní déle než 5 dní a jsou doprovázeny nevolností,

Hnědý výtok se stal náhradou za menstruaci, ale těhotenský test je negativní.

U zdravých žen se hnědý vaginální výtok objeví jeden, 3–5 dní před menstruací, jsou bez zápachu, mají skromný charakter, netečou, jednoduše si potírají spodní prádlo, nenutí je měnit si své kalhotky. Po ukončení menstruace u zdravých žen může hnědý výtok přetrvávat několik dní a příčina příznaku spočívá v individuálních charakteristikách těla a struktuře dělohy..

Výtok hnědé u těhotných žen

Během těhotenství se mění celé tělo ženy. Hlavní zátěž samozřejmě spadá na reprodukční orgány a ty nemusí reagovat úplně normálně, včetně produkce hnědého hlenu. Během těhotenství je nutné pečlivě sledovat barvu, konzistenci vaginálního výtoku. Jejich hnědá barva může být signálem vážných problémů s dělohou, embryem. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

Výtok je doprovázen bolestí v podbřišku,

Spolu s nimi se objevily závratě a slabost,

Tělesná teplota stoupá,

Příznaku předcházela fyzická aktivita.

Stupeň nebezpečí hnědého výtoku během těhotenství může určit pouze gynekolog pozorující nastávající matku. V prvním trimestru může taková barva naznačovat pouze to, že embryo je pevně připojeno ke stěně dělohy, což v malé míře ničí tkáňovou strukturu a způsobuje mikrobiologické krvácení.

Hnědý výtok, i když nevýznamný, během druhého trimestru naznačuje vývoj patologie a signalizuje, že žena potřebuje pozornost lékaře. Nejlepší je zavolat lékaře doma a před jeho příjezdem se pokusit uklidnit, nedělat zbytečné pohyby, zaujmout vodorovnou polohu.

V jakékoli fázi těhotenství, zejména během 3. trimestru, je důležité věnovat náležitou pozornost struktuře hnědého výtoku, pokud existuje. Tekutá konzistence, přítomnost tmavě zbarvených sraženin ve vylučovaném hlenu naznačuje, že může začít předčasný porod.

Hnědý výtok u dospívajících dívek

U dospívajících dívek je produkce hlenu pochvou normální a přirozená. Denní dávka je 4 ml. Výtok u zdravé dívky může být průhledný nebo průsvitný. Mnoho rodičů začíná bezdůvodně obviňovat dívku ze sexu, pokud si všimnou neobvyklých stop na spodním prádle nebo kalhotkách. Hnědá barva neznamená, že ztratila panenství, ale může naznačovat pouze přístup první menstruace nebo rozvoj zánětlivého procesu.

Nestojí za to soustředit pozornost dívky na změnu barvy vaginálního výtoku, protože neopodstatněná obvinění nebo panika ze strany jejích rodičů mohou narušit její psychologickou rovnováhu, způsobit strach, cítit se méněcenná, nemocná a nebezpečná pro ostatní. Je třeba vysvětlit teenagerovi, v jakých případech je nutné navštívit lékaře, jaké problémy mohou naznačovat hnědé výtoky v tomto věku, zjistit, zda byla dívka v poslední době podchlazena, jaké pocity doprovázejí příznak.

Pokud dospívající dívka již začala menstruovat a na jejím pozadí se pravidelně objevuje hnědý výtok, mělo by to upozornit rodiče a stát se důvodem pro kontaktování dětského gynekologa. Po vyšetření a analýze biologických materiálů lékař předepíše léčbu, řekne rodičům, jak se mají chovat a jak dívce vysvětlit výskyt těchto příznaků.

Jak se zbavit hnědého vaginálního výtoku

Samodiagnostika a samoléčba, použití lidových prostředků je v tomto případě nepřijatelné. Žena by měla pochopit, že hnědý výtok z pochvy špiní částice krve, navíc stagnující, již částečně koagulovaný.

Léčba hnědého vaginálního výtoku může být konzervativní nebo v případě potřeby chirurgická. Pokud lékař doporučí druhou možnost, nepanikařte, protože takový zásah v gynekologii se často omezuje na vakuové čištění dělohy. Ve vzácných případech je nutná velká operace. Indikace pro chirurgickou léčbu mohou být:

Fibroidy nebo cysty,

· Eroze děložního čípku,

Komplikovaná endometritida, endometrióza.

Častěji v přítomnosti hnědého výtoku je pacientovi předepsána konzervativní léčba, která spočívá v zastavení zánětlivého procesu, úpravě stravy, omezení aktivity, snížení intenzity fyzické aktivity..

Pokud si těhotná žena stěžuje na tmavě hnědý výtok, je okamžitě přijata do nemocnice pod neustálým dohledem lékařů. Léčba je předepsána po odběru a analýze biologických materiálů, ultrazvukovém vyšetření. Včasná léčba pacienta vám umožňuje zachránit plod a zabránit rozvoji patologických stavů embrya, eliminovat riziko ztráty možnosti porodit v budoucnu.

Neodkládejte návštěvu gynekologa, když se objeví hnědý výtok, i když neexistují žádné jiné nepříjemné příznaky, je těžké najít si čas v rušném pracovním plánu nebo nemáte s kým nechat dítě. Pro ženu by mělo být její zdraví prvořadé, protože je to ona, kdo je zodpovědný za své děti, pohodlí v domě, úspěch jejího manžela a mnohem více a prostě nemá právo riskovat svůj život.

Co dělat, když má teenager hnědý výtok

Vzhled hnědého výtoku u dospívající dívky je normální součástí puberty, ale někdy podobný příznak hovoří o hormonálních poruchách nebo infekčních onemocněních. Hodně záleží na tom, zda je dívka sexuálně aktivní..

To je to, čemu říkáme období od 12 let do 16 let, které se také nazývá přechodné, protože v této době se dítě transformuje na dospělého. Hlavní změny se odehrávají v reprodukčním a endokrinním systému. Z dívky se stane dívka, která již může otěhotnět. Proto má měsíční výtok..

Načasování dospívání je individuální. Obvykle se shodují s daty v životě matky a babičky. Pokud mají menarche - první menstruace nastala ve věku 13-14 let, pak vše pokračuje stejným způsobem. Po cestě se dívka navenek mění - na těle se objevují vlasy, její prsa rostou.

Různé okolnosti mohou narušit pubertu a způsobit hnědé skrovné výtoky:

 • Hormonální problémy;
 • Užívání různých léků, jako jsou antidepresiva
 • Stres;
 • Časný nástup sexuální aktivity;
 • Zranění;
 • Špatná výživa, strava;
 • Nadváha nebo podváha;
 • Těžká fyzická aktivita.

Problém je v tom, že dívky nemají nikoho, kdo by kládl správné otázky. Na internetu najdou různé, často nepřesné informace, dělají spoustu chyb. Proto by matka nebo jiná dospělá žena, například sestra nebo teta, měla najít přístup k dívce a mluvit o výtoku a nemocech z první menstruace. Teenager nemůže vědět, jak by to mělo být. Co potvrzují hloupé otázky na fórech.

Již jsme řekli, že to záleží hlavně na dědičnosti. Někdo má menarche ve věku 10–11 let, jiný v 17 letech. Silnější odchylky naznačují poruchy hormonálního systému a vyžadují léčbu.

Obvykle se jedná o hnědé skvrny po dobu 1 až 7 dnů ve formě skromných skvrn na prádle. Mohou však existovat následující možnosti:

 • Černé malé sraženiny - nebojte se, tak vypadají kousky endometria, které během menstruace vytekají s krví. Při silném krvácení jsou téměř neviditelní, ale na začátku puberty se dívky stanou zjevnými bez tekutin;
 • Béžový hojný slizniční výtok může být také menarche. Je to jen tak, že ve velkém objemu vaginálního sekretu je málo krve. Rovněž se vyskytují sraženiny červených odstínů;
 • K normálnímu špinění u mnoha dívek dochází od prvního cyklu..

Od několika měsíců do 2 let je hnědavý výtok místo menstruace normální, různě dlouhý a také v jiných situacích, které nejsou pro dospělou ženu typické. Někdy to mezi cykly trvá až 2–3 měsíce a samotná menstruace někdy trvá 7–8 dní v podobě namazání.

Dívka si musí dělat starosti, pokud rok po menarché existuje alespoň určitá stabilita. Proto gynekologové důrazně doporučují, aby dospívající dívky i dospělé ženy byly každých 6 měsíců kontrolovány..

Zajímavý fakt! Podle zákona Ruské federace může dítě od 15 let samostatně podstoupit gynekologické vyšetření. Navíc od nynějška lékař nemá právo sdělovat informace rodičům..

Pokud je dívka přesvědčena, že krvavá mazanost se nevztahuje na menstruaci, mělo by být podezření na vývoj nemoci. Dnes je mnoho dívek sexuálně aktivních, ještě nečekají na konec zrání - od 12 do 14 let. Proto se u nich vyvíjejí patologie charakteristické pro dospělé ženy..

Infekce trichomoniázou nebo kapavou je charakterizována hojným výtokem žlutého nebo zeleného odstínu podobným hlenu a velmi nepříjemným zápachem. Chlamydie je doprovázena lepkavou transparentní leucorrhoea, mykoplazmóza vodnatě šedá nebo nazelenalá. Virové infekce - herpes nebo HPV způsobují u dívky tekutý výtok s odpudivým zápachem. V průběhu času se u infekce vyvine zánět v tkáních vaginální výstelky a vyvolá vzhled hnědé skvrny s nepříjemným zápachem. Všechny sexuálně přenosné infekce se vyvíjejí postupně, výtok se stává patologickým po několika dnech a týdnech. Zároveň genitálie začnou silně svědit a někdy se objeví bolesti v dolní části břicha a bolesti v dolní části zad. Infekce se může rozšířit do dělohy a přívěsků a také projít močovou trubicí do močového systému dívky.

Často se vyvíjí na pozadí infekce pohlavním onemocněním. V tomto případě mohou být negativní změny lokalizovány ve vnitřní výstelce dělohy, ve zkumavkách a vaječnících. V tomto případě jsou bolesti zaznamenány na jedné straně břicha, dolní části a zad. A také sporé hnědé světlé nebo tmavé výboje. K zánětu dochází také u panen v důsledku snížení imunity a množení oportunních bakterií. Jedná se o stafylokoky, streptokoky, E. coli, které žijí na kůži a sliznicích zdravých lidí. Podchlazení, stres a další okolnosti vedou k tomu, že se tyto mikroby množí v ženských pohlavních cestách a způsobují zánět.

Příčinou může být cizí předmět. Kousek hedvábného nebo toaletního papíru, který se dostane do pochvy, může způsobit hnisání velkým množstvím nepříjemně páchnoucího výtoku žlutozeleného odstínu. A pokud je zánět doprovázen poškozením sliznice, bude tu hnědá mazanice.

U takových procesů někdy dochází ke zvýšené teplotě a dívka cítí neustálou nevolnost, slabost a závratě.

Pozornost! Postupem času se zánětem zmizí výtok, protože proces se stal chronickým. K exacerbacím dochází pravidelně.

Pokud patogenní mikroby infikují močovou trubici, stává se močová trubice zdrojem malého krvácení. Dívka má bolesti při používání toalety a také krev v moči. Často dochází k zánětu v pochvě a v močových cestách.

Těžká nerovnováha v endokrinním systému narušuje normální fungování genitálií. Dívky mají poruchy, rozmazávají menstruaci a hnědé výtoky týden před menstruací a uprostřed cyklu. V důsledku nesprávné produkce hormonů, které řídí všechny procesy v těle dívky, se může vytvořit ovariální cysta, endometrióza, adenomyóza, hyperplazie endometria, polycystické a další nemoci.

Postupem času se narušení objevují. Za určitých podmínek dochází k nadváze, jindy vypadávají vlasy a na tváři dívky se objevuje akné. Podle těchto znaků je pouze endokrinolog schopen pochopit povahu negativních změn. Endokrinní onemocnění mají za následek neplodnost, růst nádorů, chirurgický zákrok.

Hnědý výtok nezpůsobuje svědění ani podráždění, ani nepáchne nechutně.

Pokud nedochází k sexuální aktivitě, ale zároveň se u dívky objeví příznaky infekce - vůně a svědění, může být příčinou bakteriální vaginóza. O tom jsme již psali výše, když se dříve neškodné mikroby kvůli snížení imunity začaly chovat jako patogeny. Výtok je bohatý nazelenalý, bílý nebo žlutý a občas nahnědlý mazanice.

Pokud dívka již alespoň jednou v životě měla sex, je možné početí. Prvním znakem u některých žen je světle hnědý výtok, když se menstruace opozdí. Test ukáže pozitivní výsledek 2-8. Dne absence menstruace. Vzhledem k nevyřešenému cyklu je obtížné určit jakékoli načasování. Proto je nutné provést několik testů nebo provést krevní test na hladinu hCG.

Pozor! Můžete otěhotnět, i když došlo k přerušenému pohlavnímu styku nebo po dotyku vzrušeného člena ke vstupu do vagíny dívky. V mužském mazivu jsou také spermie.

Na fórech existuje mnoho otázek o tom, zda je neobvyklá leucorrhoea spojena s procesem sebeuspokojení. Skutečnost těchto akcí nevede k nemoci. Ale v některých případech může dívka poškodit sliznici, panenskou blánu nebo infikovat močovou trubici a pochvu nemytými rukama..

Existují dokonce recenze, ve kterých dívky s hnědým podezřelým výtokem pochybují, zda po masturbaci otěhotněly. To je samozřejmě vyloučeno bez proniknutí mužských spermií do genitálního traktu, orgasmus nevede k početí. Ale zranění, bakteriální vaginóza a drozd jsou docela reálné.

V každé situaci, ať už jde o menarche nebo infekci, dívka potřebuje pomoc lékaře. Po vyšetření a analýze vám lékař řekne, zda je vše v pořádku, a pokud je to nutné, předepíše léčbu.

Jaká je diagnóza:

 1. Nejprve lékař promluví s pacientem, aby zjistil stížnosti, vlastnosti cyklu a další důležité informace.
 2. Poté se na židli provede vyšetření prstem přes konečník s palpací břicha, pokud dívka ještě neměla pohlavní styk. A přes vagínu, když došlo k sexuálnímu kontaktu. Někdy se pro nevinné dívky používají dětská zrcátka, což nepovede k defloraci..
 3. Poté lékař vezme některé sekrety na sklenici, aby zkontroloval infekci a zánět..
 4. Pokud je to nutné, odeberte krev na hladinu hormonů.
 5. Standardní testy na HIV, prostitutky, hepatitidu.
 6. Ultrazvuk dívčích přívěsků a dělohy s hnědou mazanicí odhalí jakékoli anomálie, nádory, cysty i časné těhotenství.

Léky na patologické výtoky u dívek jsou předepsány v souladu s diagnózou:

 1. U infekčních a zánětlivých onemocnění jsou vybrána antibiotika. To není snadný úkol, žádný antibakteriální prostředek nebude fungovat. Někdy musíte provést další testy - PCR, bakteriální kulturu a další, abyste mohli zvolit správnou terapii. V některých případech, s hnědým výbojem, stačí použít svíčky po dobu 6-7 dnů, zatímco v jiných jsou vyžadovány pilulky a injekce. Ale se správnou diagnózou jsou infekce dnes léčeny rychle - od 1 dne do několika týdnů.
 2. Pokud je hnědý výtok dospívajících způsoben hormonálními poruchami, pak je lék vybrán na základě krevního testu dívky.
 3. Bakteriální vaginóza je léčena antimikrobiálními čípky a místními látkami obnovujícími imunitu.
 4. Pokud byla hnědá skrovná mazanice první menstruací, pak musí dívka každých šest měsíců navštívit lékaře, i když se nic neobtěžuje.
 5. Když je nalezena ovariální cysta, je někdy předepsána operace k jejímu odstranění. Takový zásah se provádí malými vpichy v břiše dívky, takže nezůstanou ani jizvy..

Pozornost! Pohlavně přenosné nemoci s patologickými sekrecemi se často objevují ve 2–3 najednou, například Trichomonas spolu s mykoplazmaty nebo chlamydiemi.

Aby dívka nemusela čelit hnědému výtoku kvůli hormonálním poruchám, infekcím nebo neplánovanému těhotenství, musí dodržovat některá důležitá pravidla:

 • Vyvarujte se přísné stravy, jíst vyváženou stravu;
 • Věnujte se sportu, vedte aktivní životní styl;
 • Vyhněte se psychickému a fyzickému přetížení a nedostatku spánku;
 • Nedělejte špatné návyky. Alkohol a kouření ovlivňují především hormony;
 • Při sexu vždy používejte kondom. Je důležité si uvědomit, že prosté dotyky v intimní oblasti, orální pohlazení také vedou k infekci;
 • Prát a převlékat se denně;
 • Nepoužívejte holicí potřeby, ručníky, žínky ani jiné osobní předměty jiných osob.

Hnědý vaginální výtok u dívek v různé dny cyklu může znamenat cokoli. U dospívajících je obvykle pravděpodobnější menstruace. Ale i menarche je důvodem k návštěvě gynekologa. Nebojte se, pokud existuje sexuální život, o kterém rodiče nevědí. Těhotenství bude stále nalezeno a čas ztracený během infekce bude mít za následek vážná onemocnění vnitřních orgánů.

Hnědý vaginální výtok: komentáře lékařů

Změna vaginální sekrece vždy způsobuje u žen smíšené emoce. Hnědý výtok často naznačuje normální stav těla, ale tmavá sekrece může být jediným příznakem základního onemocnění. Mezi nimi jsou různé onkologické a život ohrožující nemoci reprodukčního systému. Je důležité naučit se, jak určit hranice normy a patologie pro včasné doporučení gynekologovi.

Fyziologické příčiny hnědého výtoku

Vzhled řídkého nahnědlého výboje na prádle by neměl být alarmující za následujících podmínek:

 1. Perorální antikoncepce. Během prvních několika měsíců užívání hormonálních léků se tělo přizpůsobuje novým dávkám pohlavních hormonů, což vyvolává oddělení endometria a krve mimo menstruační cyklus.
 2. Ovulační období. Během prasknutí zralého folikulu je krev oddělena, ale její množství je zanedbatelné. Tmavě hnědý výtok nebo nečistoty krve v leucorrhoea se objevují 14. - 16. den menstruačního cyklu a nejsou doprovázeny dalšími příznaky během ovulace.
 3. Připojení oplodněného vajíčka. Po úspěšném početí vajíčko sestoupí do dělohy a tam se zavede do její volné stěny. V tomto okamžiku implantace jsou krevní kapiláry traumatizovány, což vyvolává hnědý, hnědý slizniční výtok 1-2 dny před menstruací. Mohou jít ven jen první, druhý den předpokládaných kritických dnů..
 4. Premenopauza a menopauza. Během těchto období se mění rovnováha pohlavních hormonů, cyklus je narušen a dochází k podivné leucorrhoea.
 5. Tvrdý styk, traumatické vyšetření lékařem. Poškození stěn pochvy nebo části děložního čípku nastává v důsledku hrubého zacházení s gynekologickými nástroji, prodlouženého pohlavního styku. Alokace jsou často růžové nebo šarlatové, které se objevují několik dní po popsaných manipulacích.
 6. Poporodní období. Po porodu se reprodukční systém čistí po dlouhou dobu (asi 6-8 týdnů). Po asi 5 týdnech rozmazání hnědé není vyloučen hnědý výtok. Jsou způsobeny dočasnou změnou hormonálních hladin..
 7. Těžká fyzická aktivita. Při aktivní práci svalového systému tráví tělo velké množství energie, která následně nestačí na úplné očištění pohlavních orgánů.
 8. Nevyvážená strava. Vyčerpání stravy vede k nedostatku energie a živin, uvádí ženské tělo do stavu stresu, proto se místo menstruace objeví červenohnědá sekrece.
 9. Tvorba menstruačního cyklu během puberty. V prvním roce vzniku menstruačního cyklu mají dospívající dívky vždy hnědý vaginální výtok. Tento jev je vyvolán „skoky“ pohlavních hormonů.
 10. První 2-3 dny po plné menstruaci. V poslední den kritických dnů se může uvolnit malé množství krve a hlenu, takže to bude trvat déle než obvykle. Krev se sráží a oxiduje, což způsobí změnu barvy a konzistence - po menstruaci se u žen objeví krémově tmavě hnědý výtok.

Hnědá leucorrhoea během těhotenství

Výskyt tmavé nebo hnědé leucorrhoea s potvrzeným těhotenstvím naznačuje nedostatek hormonu progesteronu. Kvůli jeho nedostatku dochází k tonusu dělohy, prasknutí cév a oddělení endometria, což vyvolává tmavou barvu sekrece. Tato podmínka ohrožuje život plodu. Z tohoto důvodu často dochází k potratu..

Mimoděložní těhotenství

První známky mimoděložního těhotenství se objevují ještě dříve, než žena ví o své situaci. Oplodněné vajíčko neklesá do dělohy, ale nachází se ve vejcovodu. Jak embryo roste, stěny trubek začnou krvácet. Vylučovaná krev cestuje z vejcovodu dlouhou cestou do pochvy, má čas se srážet a způsobit výtok barvy tmavé čokolády. Takové těhotenství je důvodem pro naléhavou lékařskou pomoc..

Hnědá sekrece během normálního těhotenství v pozdější fázi naznačuje nástup odtržení placenty nebo její nesprávné umístění.

Patologické procesy v reprodukčním systému

Atypický výtok vždy doprovází různé zánětlivé procesy. Mohou být spojeny s dříve neléčenými nebo latentními genitálními infekcemi, které již pronikly do horních reprodukčních orgánů - jsou to chlamydie, trichomoniáza, ureapplasmóza a další. Pohlavní nemoci však zřídka způsobují malé hnědé, krvavé výtoky tekutin, častěji jsou to bělavé, vínové, žluté, průhledné šedé a špinavé leukorea..

Poměrně často je černá a hnědá sekrece mezi obdobími jediným příznakem zákeřných a nebezpečných onemocnění ženských pohlavních orgánů. Mezi nimi:

 1. Cervikální eroze. Vyskytuje se pod vlivem patogenních organismů nebo při selhání hormonálního pozadí. Eroze je povrchová vada epitelu na děložním čípku. Tento stav je předrakovinový a vyžaduje pozornost gynekologa. Pacient má před menstruací rozmazaný hnědý nebo krvavý výtok s menší bolestí v podbřišku v různých fázích cyklu.
 2. Endometritida je zánět sliznice děložní dutiny. Je to způsobeno různými důvody: potraty, chirurgické zákroky na orgánech v malé pánvi, nedostatek hormonů, hypotermie a další. Počáteční příznaky budou silný nebo tenký hnědý, krvavý výtok. Poté se objeví příznaky obecné intoxikace těla: zimnice, horečka, slabost a silná vyzařující bolest v postižené oblasti.
 3. Endometrióza je abnormální šíření a implantace endometrioidních buněk do okolních orgánů. Nevysloveným důvodem je porušení syntézy pohlavních hormonů. Ženy s touto diagnózou mají často těžká bolestivá období. Uprostřed cyklu nebo před menstruací se náhle objeví hnědý, hnědý výtok z análního, vaginálního otvoru, doprovázený bolestivou bolestí.
 4. Polyp na děložním čípku nebo v těle dělohy. Polypy jsou benigní výrůstky v dutině nebo děložním čípku. Nemoc může kdykoli změnit tvar a stát se maligním. Nástup onemocnění přímo závisí na hormonálních hladinách a životním stylu. Gynekologické onemocnění je doprovázeno neobvyklým hnědým, tmavým výtokem místo menstruace a neustálým silným krvácením uprostřed cyklu, prodlouženou regulací. Léčba je zřídka omezena pouze na konzervativní léčbu. U vícenásobné polypózy se léčby dosáhne odstraněním těla dělohy a přídavků.
 5. Hyperplazie je bodkovaná nebo úplná indurace výstelky dělohy. Vyvolávají onemocnění: chirurgické potraty, pokročilé zánětlivé procesy, onemocnění polycystických vaječníků, selhání hladiny hormonů atd. Známky: přítomnost nepravidelné menstruace, silná bolest během menstruace, hnědá mastnota místo menstruace nebo hnědý mírný výtok s krví. Hyperplazie je prekancerózní stav, proto byste měli po zjištění těchto příznaků navštívit lékaře a provést vyšetření.
 6. Maligní novotvary v reprodukčním systému. Takové nádory vznikají v důsledku častého porodu, potratů, metabolických poruch, chronických virových a bakteriálních lézí atd. Přední světoví vědci stále nemohou jmenovat jednoznačný důvod. Možná existuje kombinace několika negativních faktorů. Maligní nádory se někdy objevují náhle bez zjevného důvodu. Často je lze odhalit až v posledních fázích, kdy se zhoršila celková pohoda ženy. Příznaky: výtok se stává ve formě „masa“ s ostrým nepříjemným zápachem, který nelze odstranit, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, silná bolest v podbřišku.

Ženy by měly sledovat své intimní zdraví. Mírná rozmazaná sekrece tmavě červené barvy nemusí vždy znamenat začátek patologického procesu, ale pokud trvá déle než 2–3 dny, měli byste se poradit s lékařem a podrobit se neplánovanému vyšetření. Zvláště pokud je mírně hnědý, silný nebo tenký výboj. Komentáře praktických gynekologů ukazují, že včasné hledání pomoci předchází neplodnosti a pokročilým stadiem rakoviny.

Dotazy pro lékaře

Bylo dnes ráno poprvé u lékaře na gynekologické vyšetření. Po obědě se objevily skvrny s načervenalým nádechem. To je normální? Proč a co to znamená? Je možné, že mi lékař dal infekci a musím se vrátit ke gynekologovi?

Během vyšetření byl lékař zjevně trochu nedbalý a poškodil sliznici pochvy, v důsledku čehož se objevily krvácející mikrotraumy. Tato možnost je normou, nepropadejte panice, pokud je růžová leucorrhoea pozorována po dobu nejvýše 1-2 dnů. Pokud jde o infekci, pokud lékař použil jednorázová zrcátka při vyšetření děložního čípku, je infekce vyloučena. Opakovaně použitelné nástroje se používají zřídka a také podstoupí sterilizaci, pravděpodobnost nakažení lékařem je extrémně malá.

Nedávno jsem měl první sexuální zkušenost, o den později se objevil červený výtok s hlenem, všechno strašně bolí. I když moje menstruace byla jen před dvěma týdny, co mám dělat? Takové vypouštění je normou?

Při pohlavním styku došlo k prasknutí panenské blány, právě proto okamžitě vytéká malá krev. Zvýšená sekrece pohlavních hormonů může také dříve vyvolat menstruační krvácení. Nebojte se, ale pokud dojde k silné bolesti a otoku genitálií, měli byste si domluvit schůzku s gynekologem.

Mám menopauzu, více než rok jsem neměl kritické dny, ale dnes mám na spodním prádle hnědé, jako by špinavé. Nevím, co si mám myslet! Co radíš? Přítel říká, že mnoho lidí se takových problémů zbavuje pomocí antikoncepčních pilulek. Stojí za to si dělat starosti a co lze dělat?

Menopauza je v životě každé ženy velmi obtížné období. Výskyt takového výtoku může být spojen s „skokem“ hormonů, možná jste užili léky na zmírnění tohoto období. Měli byste se poradit se svým lékařem a zjistit povahu jejich původu, zvláště pokud se objeví další příznaky. Neměli byste takovou leucorrhou sami léčit a užívat antikoncepční pilulky bez souhlasu lékaře..

Jsem ve 22. týdnu druhého těhotenství, na denní podložce se objevila tmavá leucorrhoea, předtím byla žlutá. Co tím myslí? Nemůžu ještě jít k lékaři, takže potřebuji zjistit důvod... Mohu jít za 10 dní, protože bydlím na vesnici a nyní není možnost.

Vzhled černého výboje v tomto okamžiku naznačuje nesprávnou prezentaci placenty nebo její oddělení. Takové podmínky jsou život ohrožující a normální vývoj plodu. V případě nesprávné prezentace je placenta umístěna blízko lumen děložního čípku nebo jej úplně blokuje. Odloučení je vážným problémem a znamená to, že dítě nedostává dostatek kyslíku a živin. Je možné, že v důsledku nedostatku progesteronu dochází k tonusu svalů dělohy, což může znamenat, že brzy začne potrat. Neměli byste riskovat život svého dítěte. Musíte urgentně zavolat sanitku a nechat se otestovat!

Kojím svou dceru, na konci 4 měsíců po přirozeném porodu se mi objevil jasně žlutý výtok. Šel jsem k místní porodní asistentce, ani se nedívala, okamžitě mi poradila antifungální čípky na 7 nocí. Od té doby uplynuly 3 měsíce, podivná leucorrhoea je znovu rozmazaná, můj manžel říká, že během intimity cítí silný kovový zápach, i když nic necítím. Řekni mi, co by to mohlo být?

Jakékoli léky jsou předepsány po gynekologickém vyšetření a laboratorních testech vaginální mikroflóry. Po porodu je ženské tělo oslabeno, při průchodu dítěte porodními cestami velmi trpí prospěšná mikroflóra. Poté lochie opouští během 6-10 týdnů, což je příznivé prostředí pro reprodukci patogenních mikroorganismů. Škodlivé bakterie způsobují vaginózu, která má často latentní průběh. Jedinými příznaky tohoto onemocnění jsou žlutá nebo nazelenalá leukorea s kovovým zápachem. Měli byste kontaktovat prenatální kliniku a podstoupit úplné vyšetření, provést analýzu.

Je mi 14 let, všechny moje kamarádky mají dlouhou dobu menstruaci, nic takového jsem neměl. Ale dnes uvnitř byl zvláštní pocit, zdá se mi, že tam bylo všechno oteklé a na kalhotkách jsem si všiml hnědočerného výtoku, jako by byl vláknitý v konzistenci. Stydím se zeptat svých rodičů, nechci, aby to někdo věděl. To je normální? Proč se díra zdá být oteklá?

Ahoj. Každý organismus je individuální, proto se u každého menstruace vyskytuje jinak. Výtok tmavě hnědé barvy, gynekologie nazývá Menarche - první menstruační krvácení. Měsíční cyklus jako takový dosud neexistuje, bude regulován od 6 do 12 měsíců, což znamená, že tento charakter přiděleného se stále opakuje. První kritické dny jsou někdy doprovázeny otokem vaginálního otvoru a změnou celkové pohody. Normální jsou: hnědá sekrece, mírné zvýšení teploty, bolesti těla v podbřišku, nevolnost. Je to způsobeno změnami hormonálních hladin..

Příčiny hnědého výtoku u žen na kalhotkách

Vaginální výtok je fyziologický proces, který je považován za normální, pokud je bezbarvý a bez zápachu. V případě, že se objeví hnědý výtok, může dojít k ohrožení zdraví ženy. Měli byste co nejdříve zjistit, proč se objevil hnědý výtok: jinak existuje riziko zmeškání okamžiku a latentní onemocnění povede k nepříjemným následkům.

Povaha temného výboje

U žen bez zdravotních problémů je výtok transudát žláz umístěných na vaginální stěně. Za normálních podmínek je hlen bezbarvý a bez zápachu. Pokud zbělá a přijme kyselý zápach, může to znamenat problém s vaginální mikroflórou..

Pokud je narušena bakteriální rovnováha a na pozadí různých nemocí se může barva transudátu změnit. Podle barvy výtoku mohou lékaři zhruba odhadnout onemocnění, které takové změny způsobilo..

Vypouštění hnědé barvy u žen velmi často naznačuje přítomnost závažné patologie. Existují však podmínky, za kterých transudát zhnědne, ale bude to považováno za normu. Mluvíme o fázích cyklu a příjmu určitých léků.

Vzhled tmavě hnědého výboje by měl být alarmující, pokud jsou spolu s nimi odhaleny následující příznaky:

 • Mezi obdobími dochází k hnědému výboji.
 • Mezi obdobími se objevuje tmavý transudát a žena neužívá léky obsahující hormonální složky.
 • Vzhled hnědé leucorrhoea je doprovázen výskytem bolesti v dolní části břicha, dolní části zad a křížové kosti.
 • Leucorrhoea doprovázená pálením v pochvě.
 • Sexuální styk se stává bolestivým.
 • Na vaginální sliznici se objevují vyrážky.
 • Výtok se objeví během menopauzy.
 • Výtok se objeví po sexu.

Hnědá barva obvykle indikuje přítomnost krvinek v transudátu. Pokud krvavé nečistoty vyjdou mimo určité fáze cyklu, měla by žena okamžitě kontaktovat odborníka, aby zjistil příčinu hnědého výtoku.

Příčiny hnědého transudátu

Tmavý výtok se může objevit v důsledku normálních fyziologických procesů a různých patologických stavů. Z tohoto důvodu lékaři rozdělují faktory ovlivňující vzhled hnědého transudátu do 2 skupin: normální a patologické.

Normální faktory

Den před začátkem menstruace se často objevuje hnědý výtok. Vždy naznačují, že endometriální buňky jsou v děloze odmítány. Toto je norma, ale pouze pokud skvrnitá leucorrhoea zmizí do 2 dnů. Pokud se tak nestane, měli byste vyhledat radu od gynekologa.

Hnědý výtok může úplně nahradit vaši menstruaci. K tomu obvykle dochází v prvním měsíci těhotenství. V tomto případě je výskyt tmavé leucorrhoea vysvětlen implantací embrya do endometria dělohy, což vyvolává neškodné krvácení uprostřed cyklu..

Tmavý transudát může být také uvolněn po menstruaci. Důvodem je rychlé srážení krve. Na konci cyklu množství krvavého výtoku klesá a pohybuje se pomaleji. Krev v nich má čas se srážet, což sekrecím dodává specifický odstín..

A konečně, antikoncepční prostředek, jako je nitroděložní tělísko, může vyvolat tmavou leucorrhoea. Po jeho odstranění zpravidla patologické příznaky zmizí..

Patologické příčiny

Pokud tmavá leucorrhoea přetrvává po menstruaci po dlouhou dobu, lze ji považovat za patologickou. Chcete-li zjistit jejich důvody, musíte jít ke gynekologovi a podstoupit úplné vyšetření.

Hnědý odstín výtoku indikuje přítomnost nečistot sražené krve. To může naznačovat jak vaginální dysbiózu, tak závažnější onemocnění a patologické stavy:

 • Endometritida. Nemoc je považována za jednu z nejnebezpečnějších. Příčinou zánětu endometria je vniknutí pneumokoků a stafylokoků do dělohy. Není těžké identifikovat vzhled patologie. Jedním ze znaků onemocnění je výskyt hnědého výtoku před a po menstruaci. Leucorrhoea je obvykle doprovázena mírnou bolestí, hypertermií a pocením. Pokud léčba není provedena včas, může se u ženy vyvinout neplodnost..
 • Endometrióza Toto je benigní nádor. Novotvar by neměl být považován za bezpečný. I v počáteční fázi může patologie vést k vážným následkům. Onemocnění začíná silnou menstruací a bolestmi v podbřišku. Poté se před menstruací objeví hnědý výtok a přicházejí několik dní před menstruací. Později se k těmto znakům přidá nadýmání..
 • Polypy dělohy a děložního čípku. Polypy jsou benigní nádory. Mohou být lokalizovány uvnitř dělohy nebo na děložním čípku orgánu. Polypóza nedává zvláštní příznaky, proto je nemoc zjištěna během vyšetření. Někdy mohou vyvolat výskyt tmavé leucorrhoea..
 • Hyperplazie endometria a eroze epitelu děložního čípku. Tato onemocnění vyvolávají výskyt špinavého hnědého výtoku po menstruaci. Obě patologie jsou velmi nebezpečné, protože mohou zhoubné..
 • Infekce urogenitálního systému. Tmavý transudát se může objevit, když je žena infikována chlamydií, herpes virem, kandidou, gonokokem atd..
 • Mimoděložní těhotenství. Když žena jde k lékaři se stížnostmi na hnědou leucorrhoea, lékař nejprve udělá vše pro to, aby zajistil, že tento patologický stav chybí. Faktem je, že mimoděložní těhotenství může mít hrozné následky..
 • Cystitida. Při zánětlivém procesu v močovém měchýři nebo močové trubici dochází ke krvácení. V tomto případě žena kromě bolesti charakteristické pro onemocnění vidí hnědý výtok z močové trubice. Někdy mohou mít červené pruhy..

Hnědý a někdy téměř černý výtok u žen může být také vyvolán stresem, nedostatkem spánku, nedostatkem hormonů, nezdravou stravou a špatnými návyky.

Mimochodem, vášeň pro přísné diety může také způsobit vzhled rozmazání bílé na dívčích kalhotkách..

Stanovení diagnózy

Vnější příznaky a výsledky anamnézy nestačí k přesné diagnóze. Před rozhodnutím o léčbě lékař předepíše pacientovi následující typy výzkumu:

 • Analýza krve a moči pro obecné ukazatele.
 • Krevní biochemie.
 • Vaginální a cervikální výtěry. Jsou nezbytné pro cytologické vyšetření..
 • Ultrazvuk ženského reprodukčního systému.
 • Krevní test na obsah hormonů a jejich poměr.
 • Analýza HCG.
 • Kolposkopie.
 • Hysteroskopie.
 • Testy na pohlavně přenosné choroby.

V případě potřeby mohou být do vyšetření zapojeni lékaři jiných specializací. V budoucnu se budou podílet na přípravě taktiky léčby..

Terapeutická taktika

Všechny léky k léčbě hnědého výtoku musí být předepsány lékařem. Samoléčba je velmi nebezpečná. Největším nebezpečím je navíc nekontrolované užívání hormonálních léků..

Léčebný režim je určen výsledky studií..

Pokud je zjištěna bakteriální vaginóza, může být ženě předepsán klindamycin a metronidazol.

Pokud je špinění leucorrhoea vyvoláno urogenitální kandidózou, pacient dostane flukonazol nebo klotrimazol.

U trichomoniázy je ženě předepsáno léky, jako je Thieidazol, Nimorazol, Ornidazol.

Detekce novotvarů v děloze léčbu trochu komplikuje. K jejich léčbě lze použít hysteroskopii nebo chirurgický zákrok. U endometriózy se dnes lékaři často uchylují k laparoskopii..

K léčbě fibroidů v počátečních fázích jsou předepsány hormonální antikoncepce: Janine, Duphaston, Regulon.

K léčbě různých infekcí se často používají erythromycin, roxithromycin, acyclovir, panavir.

Léková a chirurgická léčba je vždy doplněna příjmem imunomodulátorů a vitamínových komplexů.

Použití alternativních metod léčby je povoleno, ale předtím musíte získat povolení od ošetřujícího specialisty.

Když se objeví rozmazané bílé, tradiční medicína doporučuje použít následující prostředky:

 • Pijte nejméně 100 ml dřišťálového džusu denně.
 • Žvýkejte bílé akátové květy po celý den, ale nepolykejte je.
 • Jezte čerstvé plody jalovce nejméně 3krát denně.
 • Sprchujte vagínu odvarem z nemravných květů.
 • Pijte 3 sklenice vývaru třezalky denně.

Mnoho tradičních léčitelů doporučuje léčbu odvarem z bóraxové dělohy. Jedná se o poměrně účinný prostředek, ale lze jej použít pouze v případě, že lékař ženě nepředepsal hormonální léky. Kromě toho by měla být opuštěna děloha borovoy, pokud má pacient nízkou srážlivost krve.

Preventivní opatření

Každá žena může, pokud tomu nezabrání, snížit riziko nahnědlého výtoku z genitálií. Postupujte podle těchto pokynů:

 • Vyvarujte se nadměrné fyzické aktivity.
 • Procházky venku tak často, jak je to možné.
 • Vyvarujte se negativních emocí.
 • Vzdejte se přísných diet.
 • Dostatek spánku, pokud je to možné.
 • Být selektivní při pohlavním styku.
 • Chraňte se během sexu.

Doporučuje se také navštívit kancelář gynekologa nejméně dvakrát ročně. Preventivní prohlídka odhalí onemocnění, i když je asymptomatické.

Neměli byste si myslet, že se můžete zbavit rozmazaných sekrecí pomocí vložek a tamponů. Indikují přítomnost patologického procesu v těle. Musíte si okamžitě domluvit schůzku s odborníkem. Pouze lékař dokáže nemoc identifikovat a vyléčit.

Hnědý výtok u žen: tmavý a světlý, bohatý a rozmazaný

Vaginální sekrece je schopna indikovat přirozené a signalizovat patologické procesy v těle ženy, proto je nejprve věnována pozornost. Je možné uhodnout, co může znamenat hnědý výtok, na základě doby jeho výskytu, trvání kurzu a přítomnosti dalších příznaků..

Pokud je příznak v normálním rozmezí

Za určitých podmínek nejsou příčiny výskytu hnědého výtoku u žen spojeny s patologií. Může být vyvolána nahnědlá vaginální tekutina s hlenem:

 • nedbalý nebo prodloužený styk;
 • prasknutí folikulárního vaku během ovulace;
 • početí;
 • počátek těhotenství;
 • poporodní zotavení;
 • adaptace na antikoncepční pilulky;
 • intenzivní fyzická aktivita nebo sport;
 • stabilizace měsíčního cyklu dívky;
 • příprava těla na menstruaci;
 • uvolnění zbývajícího endometria po menstruaci;
 • premenopauza a menopauza.

Všechny tyto podmínky mají jeden společný rys - slabě hnědý, středně tenký, rozmazaný výtok. Na kalhotkách zůstává malá skvrna - asi 4 - 5 cm, výjimkou je období po porodu, kdy reprodukční systém může vylučovat větší objem sekrece. Přečtěte si v článku na odkazu, jak dlouho trvá výtok po porodu.

Pokud k jevu dojde uprostřed cyklu

Během plodného období nebo ovulace se může v hojné sliznici cervikálního kanálu objevit krev. Zpočátku je vaginální sekrece průhledná, ale po prasknutí folikulu, ve kterém vajíčko dozrává, může hlen ztmavnout v důsledku vniknutí koagulované krve a získat hnědý odstín. Normálně by kapalina měla mít následující vlastnosti:

 1. Nevýznamný objem.
 2. Otravná postava.
 3. Světle hnědá barva výboje (viz foto).
 4. Doba trvání až dva dny.
 5. Žádný zápach, bolest nebo pocit napětí v oblasti vaječníků.
Špinění Špinění Krémové špinění

Je bezpodmínečně nutné jít do nemocnice, pokud je neustále pozorována podobná situace, celkový stav se zhoršuje a před a po ovulaci se objevuje nahnědlá sekrece, bez přerušení, přechodu do menstruace.

Před menstruací

Několik dní před měsíčním krvácením může dívka pozorovat stopy na spodním prádle nebo denně z drobných hnědých sliznic. Tento jev je sporadický. Vláknitá struktura sekrece by se neměla děsit, protože tak tělo signalizuje začátek procesu odmítnutí slizniční vrstvy dělohy.

Prodloužené vylučování rozmazané povahy nahnědlého nebo kaštanového odstínu týden před menstruací může být způsobeno:

 • stres;
 • nesprávná strava;
 • přísné diety;
 • mít nadváhu;
 • špatný způsob života;
 • nedostatek spánku;
 • kouření, drogy a alkohol;
 • neustálý fyzický stres;
 • závažný nedostatek hormonů.

Hnědý výtok mezi obdobími ve většině případů naznačuje porušení menstruačního cyklu nebo přítomnost patologie. Zvláště nebezpečným příznakem je nepříjemný zápach vylučované tekutiny a neustálá bolest v břiše a dolní části zad..

Po menstruaci

Nátěr po menstruaci je normou. Tento stav je způsoben postupným uvolňováním endometria, jehož poslední fragmenty vycházejí ve formě koagulované krve. Většina žen má malé množství hnědého nebo nahnědlého výtoku po dobu nejvýše dvou nebo tří dnů a postačuje pravidelná denní vložka..

Tmavě hnědá nebo hnědá vaginální sekrece, připomínající menstruaci a trvající déle než jeden týden, by měla určitě upozornit. Způsobují problém hormonální nerovnováha, zánět, infekční onemocnění a další patologie reprodukčního systému.

Stává se, že hnědý výtok nastane během zpoždění menstruace. Kliknutím na odkaz zjistíte, co tato značka naznačuje.

Krvácení z implantátu

Pro nástup těhotenství nestačí spojení mužských a ženských reprodukčních buněk. Říkají o početí, ke kterému došlo při zavedení oplodněného vajíčka do děložní dutiny. Tento proces v reprodukčním systému může vyvolat vzhled řídkých hnědých nebo růžových sekretů. Oslavují se však jen několik hodin nebo dní..

Špinavé růžovo-hnědé výboje

Z genitálního traktu by neměl být hodně hnědého hlenu, protože implantace poškozuje malý počet krevních cév. Některé ženy nemají vůbec časné příznaky, takže sekrece krví nemusí vždy znamenat těhotenství..

Hnědý výtok u žen po ovulaci po 6-12 dnech může naznačovat oplodnění. Časový interval závisí na jednotlivých charakteristikách organismu..

 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • časté nutkání používat toaletu;
 • zvýšená ospalost;
 • náhlé změny nálady;
 • závratě a únava.

Hormonální výkyvy

Na začátku užívání perorálních kontraceptiv nebo nitroděložního tělíska se tělo postupně přizpůsobuje antikoncepci. Adaptační období může trvat asi tři měsíce, doprovázené menším krvácením mezi obdobími.

V této situaci je nutné věnovat pozornost nepohodlí a také konkrétní době cyklu, kdy dojde k té či oné vaginální sekreci. Žena může způsobit tmavý vaginální výtok:

 • přeskočení tablety;
 • porušení pokynů;
 • užívání velké dávky léku;
 • nesprávně vybraný pohled OK.

Když výtok naznačuje patologii

Bez vážných znalostí gynekologie je obtížné nezávisle určit, proč dochází k hnědému výtoku, a v dolní části břicha jsou značné nepohodlí a bolest. Žena však může věnovat pozornost následujícím znakům, které by měly být důvodem pro okamžitou návštěvu gynekologa:

 1. Krvavé sekrece jsou příliš silné nebo vodnaté.
 2. Uvolněná tekutina je pokaždé stále více.
 3. Těsnění navlhne za méně než hodinu.
 4. Krev je v hlenu zaznamenána systematicky.
 5. Sexuální kontakt je bolestivý.
 6. Má vysokou tělesnou teplotu bez důvodu.
 7. Je nepříjemný zápach.
 8. Cítí svědění a pálení.
 9. Po dlouhou dobu neexistují žádná období.
 10. Během pseudomenstruace je velké množství sraženin.

Patologický stav reprodukčního systému se často projevuje uvolňováním velkého množství sekrece krví. Gynekologické patologie se však ne vždy projeví živými příznaky, proto je lze mylně korelovat s důsledky stresu, hladovění, nepřesného soužití a dalších relativně neškodných provokátorů. Pokud tedy zjistíte nahnědlý výtok jakékoli intenzity, měli byste navštívit gynekologa. Zvažte nejčastější patologie doprovázené popsaným příznakem.

Pokud výtok jde místo menstruace

Toto tajemství lze zaznamenat místo menstruace. Jedná se o hubenou sekreci mazu (až 50 ml), která je doprovázena následujícími příznaky:

 • bolesti zad;
 • pocit napětí nebo bolesti na hrudi;
 • stínujte dolní část břicha nebo suprapubickou oblast;
 • závrať;
 • nevolnost.

Příznak může být způsoben následujícími důvody:

 1. Hormonální nerovnováha.
 2. Dysfunkce hypofýzy.
 3. Poranění endometria.
 4. Důsledek potratu.
 5. Prodloužený zánětlivý proces.
 6. Nesprávné fungování endokrinního systému.
 7. Silná fyzická aktivita.
 8. Vyčerpávající sport.
 9. Začátek těhotenství.

Proč výběr mění barvu?

Hnědá barva vaginální tekutiny se mění v závislosti na faktoru výskytu: světle hnědá, hnědá nebo dokonce černá. Vaginální sekrece mohou v mysli ztmavnout:

 • užívání antibiotik;
 • hormonální nerovnováha;
 • zhoršení nemoci;
 • rozvoj diabetes mellitus;
 • porucha funkce endokrinního systému;
 • hormonální léčba.

Nezapomeňte, že normální sekrece, když se po chvíli pod vlivem kyslíku dostáváte na prádlo, mírně ztmavne a získá světle žlutohnědý odstín..

Gynekologická onemocnění a patologie těhotenství

Výskyt hojného tmavě hnědého výboje nelze spojit s průběhem normálních procesů v těle. Podobné označení označuje:

 • zánětlivé procesy;
 • genitální infekce;
 • mimoděložní (mimoděložní těhotenství);
 • hrozba potratu (od prvního do třetího trimestru);
 • endometritida;
 • cystitida;
 • endometrióza;
 • eroze děložního čípku;
 • polypy;
 • hyperplazie endometria;
 • benigní novotvary;
 • rakovina.

Nemoci nemusí být diagnostikována po dlouhou dobu, protože příznaky se neobjeví okamžitě. Žena si nemusí být vědoma patologie a nemusí pozorovat žádné zjevné příznaky. Vzhled tmavě hnědého výboje často naznačuje již pokročilý případ, který bude mnohem obtížnější léčit. Z tohoto důvodu byste měli bez dobrého důvodu každých šest měsíců navštívit gynekologa, a pokud máte nepřirozené příznaky, okamžitě.

Problémy s těhotenstvím a maligními nádory jsou považovány za obzvláště nebezpečné, protože v těchto situacích hrozí život pacienta bez včasné léčby nebo chirurgického zákroku..

Cystitida

Při zánětu močové trubice nebo samotného močového měchýře se uvolňuje krev, která nesouvisí s chorobami reprodukčního systému. Po častém močení si žena všimne nejen krvácení z močové trubice, ale také bolestivých pocitů v dolní části břicha nebo dolní části zad. Další příznaky uretritidy jsou podobné příznakům běžného nachlazení. Měly by být varovány následující příznaky a vlastnosti vylučované tekutiny:

 • vzhled krve v moči;
 • časté nutkání močit;
 • zakalená moč;
 • vysoká tělesná teplota;
 • zvracení a nevolnost.

Infekční choroby

Infekce ženských genitálií při absenci včasné léčby způsobuje zdlouhavé zánětlivé procesy. Taková porušení ovlivňují množství a odstín vaginálních sekretů. Aby se zabránilo komplikacím, musí ženy znát povahu nebezpečného hnědého výtoku a to, s jakými infekcemi se setkávají.

 • chlamydie;
 • kapavka;
 • trichomoniáza;
 • kandidóza (drozd);
 • genitální opar;
 • mykoplazmóza;
 • ureaplasmóza;
 • bakteriální vaginóza;
 • gardnerelóza.

Nástup těchto onemocnění může být asymptomatický, dokud infekce nevyvolá zánět. Každý typ patologie má své vlastní příznaky, ale v každém stavu je hnědý vaginální výtok vážným důvodem k návštěvě lékaře a provedení nátěru pro mikroskopické vyšetření.

Tmavý výtok lze považovat za normální nebo indikovat vývoj patologického procesu v těle. V případě jakýchkoli onemocnění se musíte poradit s odborníkem a v žádném případě se léčit sami. Pouze na základě výsledků vyšetření a analýz lékař předepíše účinnou léčbu.

Absence menstruace ženu neznepokojuje, pouze pokud plánuje mít potomky nebo je již těhotná.V jiných situacích signalizuje nepravidelný cyklus nemoc, přepracování nebo změnu životního stylu ve směru, který nutí tělo přizpůsobit se novým podmínkám.