Proč ženská období nezačínají a jak to hrozí?

Menstruace je proces, který charakterizuje fungování ženského reprodukčního systému. Je oddělení krve od vnějších pohlavních orgánů.

Tyto změny se vyskytují v ženském těle se správně vytvořeným ženským reprodukčním systémem, včetně vnějších a vnitřních pohlavních orgánů, jakož i endokrinních žláz.

Jedná se o cyklický proces spojený s obnovou sliznice jednoho z hlavních vnitřních orgánů reprodukčního systému - dělohy..

Menstruační cyklus je okamžik fyziologických změn v dané sliznici, který charakterizuje řadu vzájemně souvisejících procesů:

 • Tato fáze se nazývá sekreční. V počáteční fázi je to tvorba hlavní buněčné složky endometria, ke které dochází pod vlivem estrogenů. Ale formované buňky ještě nejsou formovány, což znamená, že nemohou vykonávat hlavní funkci..
 • Další je proliferativní. Jedná se o zrání epiteliálních buněk pod vlivem důležitého hormonu - progesteronu. Ve fázi fázové změny dochází k jednomu z hlavních procesů - ovulaci, tj. V okamžiku, kdy se objeví vytvořená ženská reprodukční buňka - vejce. Pokud nedojde k procesu oplodnění, pak endometrium vytvořené v tomto cyklu podléhá odmítnutí, které se projevuje krvavým výtokem.

Menstruační cyklus se začíná formovat u ženských zástupců v dospívání, průměrná doba je 13 - 15 let. Ne vždy se zpočátku stávají pravidelnými, mohou během roku změnit čas nástupu. To je třeba vzít v úvahu, zejména pokud dívka začne mít sexuální život, takže během tohoto období existuje možnost těhotenství. Čas ukončení menstruace je také odlišný, obvykle je to 50 - 55 let.

Žena také zaznamenává postupný pokles reprodukčního systému, který je charakterizován zastavením vaječníků. Cyklus může také nějakou dobu kolísat. Jeho průměrná doba trvání se pohybuje od 3 do 5 dnů..

Navíc se každý den může lišit, pokud jde o charakteristiky menstruace, na začátku a na konci jsou obvykle vzácnější a uprostřed jsou hojné. V tomto případě by za normálních okolností nemělo být po celou dobu uvolněno více než 100–150 ml krve..

 1. Proč menstruace nezačíná?
 2. Těhotenství
 3. Užívání perorální antikoncepce
 4. Abnormality ovulace
 5. Gynekologická onemocnění
 6. Vnitřní nemoci
 7. Potrat
 8. Perimenopause
 9. Menopauza
 10. Měnící se klimatické podmínky
 11. Změna hmotnosti
 12. Tělesné cvičení
 13. Dopad stresu
 14. Užívání léků
 15. Co dělat, pokud vám menstruace chybí?

Proč menstruace nezačíná?

Těhotenství

 1. To je jeden z nejškodlivějších důvodů pro vynechání menstruace..
 2. Dochází ke složité biochemické reakci, při které dochází ke sloučení ženské reprodukční buňky - mužského vajíčka a spermatu.
 3. K tomuto procesu dochází v době ovulace, tj. Přibližně uprostřed menstruačního cyklu.
 4. Ve výsledku nedojde ke snížení produkce progesteronu, což znamená, že proces transformace endometria bude pokračovat..
 5. Ve vaječníku se začne tvořit žluté tělísko těhotenství a během několika dnů po průchodu vejcovodem se embryo připojí k děložní dutině.
 6. Některé ženy si obvykle mohou všimnout mírného krvácení, které je často zaměňováno s menstruací. Ale jsou nezadaní.
 7. Spolu s absencí menstruace si žena může všimnout dalších známek. Mezi nejběžnější patří ranní nevolnost, zvracení, změny nálady, pocit překrvení mléčných žláz a periodická horečka..

Užívání perorální antikoncepce

To je další důvod pro ukončení menstruace. Je těžké to nazvat fyziologickým, protože za normálních okolností by takový proces v těle neměl nastat.

Nelze jej však připsat ani patologickému, protože tato situace spojená s absencí menstruace nepředstavuje hrozbu pro zdraví a život ženy. Jedná se o uměle vyvolanou situaci.

 1. Existuje stabilizace hormonálního pozadí, která bude zaměřena na nedostatečnou transformaci endometria, jeho pomalý růst a vývoj, pouze když přestanete užívat lék, objeví se menstruace.
 2. Podobný stav při užívání hormonálních léků se nepovažuje za menstruaci, ale za reakci podobnou menstruaci, která charakterizuje stažení hormonální látky. Procedura zrušení by měla být prováděna měsíčně pro úplnou obnovu tkáně.
 3. Ale v některých případech to žena nemusí udělat a při zachování stejné dávky po dlouhou dobu se nástup menstruace zastaví..
 4. Podobný obraz může být také spojen s příjmem určitých typů hormonálních látek, u nichž dochází k postupné reverzibilní atrofii endometria.
 5. V době nástupu menstruace si žena může všimnout pouze malé mazanice, kterou za menstruaci nepovažuje..
 6. Některé ženy se také domnívají, že mají zpoždění v menstruaci, pokud nezačne po užití první neaktivní pilulky nebo prvního dne vynechání, v některých případech se reakce objeví mnohem později, je to kvůli vlastnostem těla.

Abnormality ovulace

To je také jeden z důvodů absence menstruace..

Existuje mnoho důvodů pro patologii:

 1. Mohou zahrnovat různé hormonální změny. Jedním z nejčastějších důvodů pro vynechání menstruace je tvorba cysty ve vaječníku. To je způsobeno nedostatkem opuštění vajíčka z jeho dutiny a následným naplněním barvy tekutým inkluzem. V tomto případě nedochází k ovulaci a velikost formace může být poměrně velká, cyklus se obvykle obnoví sám, po zpoždění se často vyskytuje hojnější menstruace.
 2. V některých případech se na pozadí absence menstruace může objevit syndrom silné bolesti, s nímž žena přichází k specialistovi.
 3. Podobný obraz může být navíc spojen s přetrváváním žlutého tělíska, v tomto případě dochází k ovulaci, ale tvorba, která se tvoří ve vaječníku poté, co se začne zvyšovat a nevytváří reakci reakce na odmítnutí endometria.
 4. Mohou to být také změny polycystických vaječníků spojené s tvorbou mnoha dutin. Žena zaznamenává častou nepřítomnost menstruace a tendenci k neustálým zpožděním, stejně jako pravděpodobnost vzniku neplodnosti. Proto by tyto problémy měly být vážně řešeny..

Gynekologická onemocnění

Je to také jeden z nejčastějších důvodů chybějící menstruace..

 1. Je spojován nejčastěji se zánětlivými procesy, které se vyskytují v genitáliích, může to být jako poškození dělohy a vaječníků. Menstruace v tomto případě nemusí přijít vůbec nebo se objeví po zpoždění.
 2. V případě úplné absence menstruace se nejčastěji vyskytuje zánět ve vaječníkové tkáni, charakteristický pro akutní proces. To je doprovázeno silnou bolestí, narušením celkové pohody. Nedojde ke správné tvorbě vajíčka, a proto k ovulaci.
 3. Při poškození dělohy je menstruace nejčastěji zpožděna, což se vyznačuje změnou obvyklého průběhu. Může být bolestivější, skromnější, se spoustou serózního nebo špinavě hnědého výtoku a také vydrží déle.
 4. U některých dívek během puberty může také úplně chybí menstruace, což může být způsobeno anomáliemi ve struktuře ženských pohlavních orgánů, mezi nejnebezpečnější patří nedostatečný vývoj vaječníků nebo dělohy. V první situaci nemůže dojít k menstruaci kvůli nedostatku produkce potřebných hormonů a ve druhé absenci cílového orgánu, který bude ovlivněn estrogeny. Obvykle jsou tyto defekty detekovány buď v raném věku a jsou spojeny s dalšími strukturálními anomáliemi nebo později, v době puberty..
 5. Také po operaci v pozdějším věku nemusí menstruace chybět, například když je děloha amputována na pozadí jiných onemocnění, nebo když je odstraněna ovariální tkáň, například pokud v anamnéze byly případy mrtvice..
 6. Nezapomeňte na maligní léze orgánů reprodukčního systému. Žena si všimne zhoršení celkové pohody, snížení tělesné hmotnosti, pokud je to mladý věk, pak se může změnit menstruační cyklus a následně se úplně zastaví. Nejčastěji je to kvůli malignímu poškození tkáně vaječníků..

Vnitřní nemoci

Tento důvod je natolik vzácný, že zastaví menstruaci. Může ovlivnit pouze jednotlivé změny v cyklu, například když žena čelí závažnému zánětlivému procesu nebo exacerbaci chronického.

Potrat

To je patologický důvod absence menstruace. Vyznačuje se skutečností, že při normálním těhotenství a stabilním hormonálním pozadí dochází k prudkému zastavení všech procesů hormonální regulace těla.

Tento stav se týká patologických stavů, protože tělo prochází silným stresem. Došlo k prudkému poklesu hladiny progesteronu a lidského choriového gonadotropinu.

 1. Pokud byl potrat proveden pomocí léků, existuje vysoká pravděpodobnost, že menstruace rychle přijde s malými prodlevami.
 2. Ale v některých případech, zejména v pozdějších fázích těhotenství, se lékařský potrat provádí škrábáním děložní dutiny. V tomto případě je veškerá zdravá tkáň sliznice násilně oddělena. Menstruace v tomto případě může chybět nejen kvůli silnému stresu na tělo v důsledku hormonálních rázů, ale také mechanickému poškození sliznice děložní dutiny. Absence menstruace v tomto případě může trvat několik měsíců a obvykle se volí očekávaná taktika k obnovení funkce vaječníků. V některých případech může být nutné předepsat hormonální léky ze skupiny antikoncepčních prostředků ke stabilizaci hormonálního pozadí.

Perimenopause

Jedná se o přirozený proces, který bude předcházet nástupu úplné menopauzy, tj. Již nevratnému ukončení menstruace. Vyznačuje se skutečností, že dochází k postupnému snižování obsahu hlavních ženských organismů estrogenu a ke snižování přísunu folikulů do vaječníků.

Délka tohoto období u ženy se může pohybovat od několika měsíců do dvou až tří let..

Žena si může všimnout přerušovaného zastavení menstruace, které se pak znovu objeví. Při absenci dalších příznaků léčba obvykle není nutná.

Menopauza

To je jeden ze zcela přirozených důvodů absence menstruace. Vyskytuje se u ženy v dospělosti, průměrná doba dosahuje asi 50 - 55 let. Někteří mohou tuto situaci zažít v dřívějším nebo pozdějším věku..

Tyto procesy jsou spojeny s nástupem menstruace s přirozeným zánikem funkce reprodukčního systému. K tomu nedochází vždy současně, někdy může být nepřítomnost periodická a projevovat se jako narušení cyklu.

Ale později se úplně zastaví. V některých případech mohou být asymptomatické nebo doprovázené závažnými reakcemi. Většinou jsou spojeny s porušením regulace autonomního systému..

Příznaky:

 1. Takže žena čelí návalům horka, jedná se o pravidelně se vyskytující pocit tepla, který je doprovázen silným pocením a zvýšením tělesné teploty. Vyskytuje se výrazná úzkost a pocit dušnosti.
 2. Kromě podobného příznaku může také dojít ke změně krevního tlaku, zvýšení hladiny cholesterolu atd..

Pro stanovení diagnózy obvykle postačuje ultrazvukové vyšetření s vyšetřením vaječníků. V závažných případech absence menstruace lékař zvolí hormonální terapii.

Měnící se klimatické podmínky

Tyto změny jsou obvykle způsobeny během letního období..

Několik důvodů může způsobit změnu normálního cyklu menstruačního cyklu:

 1. Mezi nimi je především prudká, někdy neobvyklá změna teplotního režimu, hlavně na horkou. V této době tělo prožívá silný stres, který vede k hormonálnímu narušení. Žena zaznamenává hlavně zpoždění menstruace, které se následně obnoví.
 2. Tento stav se vyskytuje u žen, které netolerují stav aklimatizace..
 3. Podobné příznaky se mohou vyskytnout také u ženy po letu, kdy tělo kromě prudké změny klimatické situace zažívá také stav podobný fyzické námaze.

Ženy zpravidla chodí k lékaři, ale v takové situaci není nic nebezpečného nebo život ohrožujícího. Jedná se pouze o narušení cyklických fyziologických procesů, které také ovlivnily menstruaci..

Změna hmotnosti

 1. Nejběžnější forma chybějící menstruace, zejména v dospívání nebo v mladém věku. Je to spojeno se skutečností, že dívky, a to i na pozadí normální nebo nedostatečné tělesné hmotnosti, začínají držet dietu a zhubnout.
 2. V takových situacích zpravidla nezačne odcházet tuková tkáň, ale nezbytná bílkovina. Atrofické změny se vyskytují ve všech orgánech, včetně vaječníků.
 3. Kromě toho jsou také odstraněny esenciální mastné kyseliny, které se podílejí na práci vaječníků. Ženské tělo prožívá silný stres a v důsledku toho může menstruace v počátečních fázích změnit svou pravidelnost a později se úplně zastavit..
 4. Pokud tento proces není zastaven včas, může dojít k úplné atrofii vaječníků a období žen se navždy zastaví. Podobný vzorec se vyskytuje u žen a dívek s anorexií..

Tělesné cvičení

Je to také jeden z faktorů vedoucích k menstruačním nepravidelnostem. To platí zejména pro mladé dívky a ženy..

Fyzická aktivita může vyčerpat rezervní kapacitu těla, což vede k nedostatku živin pro nástup ovulace a procesu nástupu menstruace. V počátečních fázích může být proces absence menstruace reverzibilní..

Dopad stresu

To je vážný důvod pro chybějící období..

 1. Může to být způsobeno vážnými morálními otřesy, při nichž žena zažívá narušení činnosti všech orgánů a systémů. Mnoho z nich si toho nevšimne, ale menstruace je první, kdo na takovou situaci reaguje..
 2. Obvykle dochází k narušení hormonálního pozadí a nepřítomnosti nástupu ovulace, zejména kvůli vlivu adrenalinu a snížení produkce hormonu štěstí a radosti ze serotoninu. Mají inhibiční účinek na práci vaječníků. Některé ženy prostě naruší cyklickost a menstruace se zpožděním přijde později.
 3. Někdy, pokud je stresující situace prodloužena, menstruace nemusí být několik týdnů, cyklů, dokonce i několik let. Později se mohou znovu vzchopit nebo nikdy nepřijdou. Takové situace, kdy může menstruace náhle skončit, nastaly u ženy během války nebo po těžkých morálních otřesech, například po smrti blízkého příbuzného nebo znásilnění.

Užívání léků

V tomto případě mohou být skupiny drog zcela odlišné..

 1. Nejprve léky, které potlačují fungování reprodukčního systému, mění menstruační cyklus, například antagonisté různých hormonů používaných pro endometriózu, hyperplazii endometria a další důvody, které vyžadují úplné potlačení produkce estrogenu.
 2. Výsledkem je, že vaječníky přestanou fungovat a nedojde k menstruaci. Může to být také chemoterapie pro různé onkologické patologie. Porážka se vyskytuje nejen v reprodukčním systému, ale v celém těle. Léky se podávají systémově a v některých případech mohou potlačit menstruaci u ženy v reprodukčním věku, nikoli na určitou dobu, ale navždy.
 3. V některých případech se menstruace neobjeví včas po léčbě antibakteriálními látkami, zejména z rezervní skupiny. V současné době je přiděleno velké množství léků, které mohou pomoci zastavit menstruaci..

Co dělat, pokud vám menstruace chybí?

V případě jakýchkoli poruch a změn v cyklu by žena měla kontaktovat odborníka. Bez ohledu na to, zda se jedná o jednorázové případy nebo systematické.

Je to gynekolog, který může poskytnout užitečná doporučení, provést přesné vyšetření a v případě potřeby předepsat přesnou léčbu k odstranění těchto projevů.

Proč menstruace nejde: příčiny a léčba stavů

Zpožděné menstruační krvácení se může objevit v jakémkoli věku: s tvorbou menstruace u dospívajících dívek, v reprodukčním věku, v premenopauzálním období - a je vždy důvodem k návštěvě lékaře. Může to být způsobeno řadou důvodů, protože hormonální pozadí ženy závisí na různých faktorech prostředí a vnitřního prostředí, od činnosti nervového systému a dalších vnitřních orgánů až po častý silný stres a nezdravou stravu. Amenorea může být známkou patologických změn v ženském těle a vyžaduje pečlivé vyšetření a léčbu.

 • 1 Charakteristika menstruačního cyklu
 • 2 Zpoždění menstruace
 • 3 Důvody absence menstruace
 • 4 Algoritmus akcí při absenci menstruace
 • 5 Plán průzkumu
 • 6 Léčba
 • 7 způsobů, jak vyvolat menstruaci

Fáze menstruačního cyklu

Menstruace je první fází menstruačního cyklu a naznačuje nedostatečné početí a těhotenství. Pravidelnost menstruace naznačuje normální fungování reprodukčního systému ženského těla..

Regulace menstruačního cyklu se provádí pomocí hormonů, které produkují vaječníky a hypotalamo-hypofyzární systém. Pod jejich vlivem během prvních 14 dnů cyklu vaječníky dozrávají a vnitřní vrstva dělohy je připravena na implantaci embrya..

Uprostřed menstruačního cyklu se z folikulu uvolní zralá samičí zárodečná buňka - oocyt a při jeho úspěšném oplodnění spermatem dojde k těhotenství. Pokud nedojde k početí, je vnitřní děložní vrstva odmítnuta a vylučována z těla ve formě krvavého výtoku..

První menstruace (menarche) u dívek nastává ve věku 11-15 let. Zpočátku dochází ke krvácení nepravidelně a zpoždění menstruace v tomto období je variantou normy. Po 12-18 měsících by měl být cyklus plně zaveden.

Vzhled menarche před 11. rokem věku a absence po 17. roce věku je považován za projev patologie a vyžaduje odvolání ke gynekologovi.

Absence menstruace před 18-20 lety je známkou takových patologických procesů, jako je zpoždění fyzického vývoje, dysfunkce hypofýzy a hypotalamu, nedostatečný vývoj vaječníků, hypoplázie dělohy.

Trvání menstruačního cyklu u zdravých žen zůstává nezměněno a pohybuje se od 26 do 32 dnů. Stanovení data nástupu menstruace v takových případech není obtížné..

U 60% žen trvá cyklus 28 dní nebo 4 týdny, nebo jeden lunární měsíc, u 30% - jeho délka je přesně 21 dní a u 10% - menstruační cyklus trvá 30-35 dní. Průměrná doba výtoku je od 3 do 7 dnů a ztráta krve během jednoho období je 50-150 ml..

Ženy nad 45 let mají úplné zastavení menstruačního krvácení, což naznačuje nástup menopauzy.

Zpoždění menstruace se nazývá porušení menstruačního cyklu, kdy krvácení nezačne v zamýšlenou dobu.

Jako varianta normy je obvyklé číst nepřítomnost menstruace po dobu nejvýše 7 dnů.

Různé opožděné menstruační krvácení jsou následující poruchy cyklu:

 • oligomenorea - charakterizovaná krátkou, až 2 dny, neustálou spontánní menstruací s intervalem mezi nimi od 36 dnů 6 měsíců;
 • opsomenorea - projevuje se prodloužením trvání menstruačního cyklu až na 35 dní nebo více;
 • amenorea - charakterizovaná absencí menstruačního krvácení po dobu šesti měsíců nebo déle.

Pokud období nepokračuje ve stanovenou dobu, pak to ve většině případů znamená patologické změny v těle ženy a vyžaduje kvalifikovanou lékařskou péči. Gynekologové identifikují fyziologické a patologické důvody absence menstruace..

Fyziologické faktory zahrnují:

ZpůsobitMechanismus popisu a vývoje
Emoční nebo fyzický stresTyto faktory jsou na prvním místě mezi fyziologickými příčinami menstruačních nepravidelností. Stres, nedostatek spánku, únava, zkoušky, rodinné problémy, zvýšené sportovní nebo tréninkové zatížení atd., Mohou oddálit menstruaci. Je to způsobeno tím, že v důsledku stálého stresu zastavuje hypotalamus a hypofýza normální sekreci hormonů odpovědných za regulaci cyklu
Změna obvyklého životního stylu a klimatických podmínekV některých případech menstruace neprobíhají včas kvůli dlouhým letům letadlem, změně časových pásem a změně rytmu života. Příčinou této situace je stres. Nadměrná fyzická aktivita, dlouhodobý pobyt ve vodě a na otevřeném slunci mají také obrovský dopad na ženský cyklus.
Podvýživa a nízkokalorická stravaPůst vede ke ztrátě více než 15% tukové tkáně, která hraje důležitou roli při produkci pohlavních hormonů. Během rychlého poklesu tělesné hmotnosti je narušena tvorba gonadoliberinu hypotalamem, který spolu s hypofýzou reguluje tvorbu folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů, které mají přímý vliv na práci vaječníků. Prudký pokles hmotnosti vede ke snížení tvorby gonadoliberinu a zániku funkce vaječníků
Hormonální úprava během pubertyU dospívajících dívek je „krátkodobá amenorea“ fyziologickou normou. Několik let po menarché je zaveden pravidelný menstruační cyklus.
Reprodukční pokles během menopauzyJe to způsobeno změnami v hypotalamo-hypofyzárním systému souvisejícími s věkem, snížením sekrece estrogenu. Počet ovulací klesá a zvyšuje se počet anovulačních menstruačních cyklů. To vše vede ke zpoždění nebo úplné absenci menstruace.
Zrušení hormonální antikoncepceV důsledku ukončení používání syntetických hormonů dochází k dočasné hyperinhibici funkce vaječníků. Dlouhodobé užívání antikoncepčních přípravků vylučovalo funkci vaječníků a obnovení jejich plné činnosti nějakou dobu trvá. To se projevuje obdobím absence menstruace trvajícím několik týdnů až několika měsíců.
Užívání nouzové antikoncepce (Postinor, Escapel)Postkoitální antikoncepce obsahuje vysoké dávky pohlavních hormonů a používá se k prevenci těhotenství po nechráněném pohlavním styku. Tyto léky však mají negativní vliv na menstruační cyklus a způsobují jeho poruchu.
KojeníZpoždění menstruace během kojení je spojeno s uvolňováním hormonu hypofýzou zvaného prolaktin, který je odpovědný za sekreci mléka a současně potlačuje cyklickou práci vaječníků. Při absenci laktace se menstruace obnoví po 2 měsících po porodu, v případě kojení se menstruace nejčastěji obnovuje po odstavení dítěte
Užívání určitých drogDlouhodobé užívání kortikosteroidů, psychotropních a diuretik, léků na léčbu peptických vředů, depresivních stavů, tuberkulózy atd. Vede k poruchám menstruačního cyklu..
Doprovodné nemociNachlazení (ARVI, chřipka) nebo chronická onemocnění: gastritida, dysfunkce štítné žlázy, diabetes mellitus, onemocnění ledvin mohou vést k absenci menstruace

Patologickými důvody pro zpoždění menstruace jsou onemocnění reprodukčního systému. Tato skupina zahrnuje:

PatologieDůvody pro absenci menstruace včas
Zánětlivá onemocnění reprodukčního systému (adnexitida, ooforitida)Absence menstruace ve stanovenou dobu je způsobena porušením činnosti vaječníků, zráním folikulu a tvorbou pohlavních hormonů, které se podílejí na regulaci ženského cyklu
Onemocnění nádoru (děložní myomy)Hormonální poruchy, které vedou k rozvoji děložních fibroidů, mají negativní vliv na menstruační cyklus. Těžká období, charakteristická pro toto onemocnění, mohou začít se zpožděním. Menstruace s myomy dělohy je nepravidelná a jejich zpoždění se pohybuje od několika dnů do několika měsíců
EndometriózaMenstruační nepravidelnosti se vyskytují v důsledku nadměrné produkce estrogenu a nedostatečného progesteronu. V důsledku těchto patologických změn dochází ke krvácení, které ženy užívají pro nástup menstruace.
Polycystický vaječníkToto onemocnění je charakterizováno porušením syntézy ženských pohlavních hormonů, zvýšením koncentrace mužských pohlavních hormonů, nesprávným fungováním menstruačního cyklu, neplodností atd. Ženy se syndromem polycystických vaječníků nemají ovulaci, což vede ke zpoždění menstruace. Kromě neustálého zpoždění jsou charakteristické následující příznaky: mužský růst vlasů, akné, rychlý přírůstek hmotnosti
Cysta žlutého tělíska vaječníkuTyto formace vedou k nerovnováze ženských pohlavních hormonů a uvolnění zralého oocytu z folikulu. Obvykle tyto cysty zmizí bez vnějšího zásahu s nástupem dalšího menstruačního cyklu.
Mimoděložní těhotenstvíBěhem těhotenství mimo děložní dutinu menstruace také nezačíná ve stanovenou dobu, jako u normálního těhotenství. Patologický stav je však charakterizován mírným krvácením nebo krvavými skvrnami z genitálního traktu. Současně také vždy bolí žaludek, zejména v dolních částech, nebo jsou bolesti lokalizovány v bederní oblasti
Stav po spontánním potratuPo potratu dochází k dlouhodobému poklesu vysoké koncentrace progesteronu, která se během těhotenství zvýšila, a k prudkému zvýšení hladiny estrogenu. Zpoždění menstruace je způsobeno vzniklou hormonální nerovnováhou
Kritická ztráta hmotnostiPři prudkém úbytku hmotnosti je pozorováno narušení endokrinního a nervového systému, což se projevuje výrazným snížením tvorby hormonů hypofýzy a následným potlačením funkce vaječníků. Ztráta hmotnosti na kritickou tělesnou hmotnost 45 kilogramů vede ke zpoždění nebo dokonce úplné absenci menstruace, což se stává ochrannou reakcí ženského těla na stres a podvýživu. Plodnost se obnoví až po dosažení normální hmotnosti

Po potratu je důvodem absence menstruace mechanické odstranění endometria, jehož odmítnutí by mělo nastat nezávisle během menstruace, a hormonální poruchy. Cyklus se vrátí do normálu po několika měsících.

Se zpožděním menstruace je plán dalších opatření určen věkem ženy, pohlavním stykem a životním stylem. Je třeba dodržovat následující doporučení:

Proveďte preventivní prohlídku u gynekologa

Pokud nemáte menstruaci déle než 3 měsíce, je-li těhotenský test negativní, musíte kontaktovat gynekologa k vyšetření a následnému vyšetření

Pokud má žena podezření na gynekologické onemocnění, měli byste co nejdříve kontaktovat gynekologa..

Abychom zjistili příčinu menstruačních nepravidelností, jsou kromě gynekologického vyšetření vyžadována následující další vyšetření:

 • měření a plánování kolísání bazální teploty, což ukazuje na přítomnost nebo nepřítomnost ovulace;
 • studium koncentrace hCG, vaječníkových hormonů, hypofýzy ve venózní krvi;
 • vyšetření na přítomnost pohlavně přenosných chorob (za účelem vyloučení mykoplazmózy, kapavky, syfilisu, trichomoniázy, ureaplasmózy atd.);
 • Ultrazvuk pánevních orgánů, štítné žlázy a nadledvin za účelem zavedení těhotenství (dělohy nebo mimoděložního), nádorových procesů v děloze, vaječnících a dalších faktorech, které způsobily zpoždění menstruace;
 • diagnostická kyretáž endometria pro následné histologické vyšetření;
 • RTG hlavy, encefalografie, magnetická rezonance a počítačová tomografie mozku a malé pánve za účelem diagnostiky nádorů hypofýzy a vaječníků.

Po zjištění onemocnění souvisejících se zpožděním menstruace se provádějí konzultace s endokrinologem, odborníkem na výživu, psychoterapeutem a dalšími odborníky.

Zpožděná menstruace nemusí vždy vyžadovat léčbu. Přijímání opatření, která mohou způsobit menstruaci, je přísně zakázáno, protože ve většině případů se jejich nepřítomnost stává známkou těhotenství a pokusy o stimulaci jejich vzhledu mohou mít vážné následky..

Zpoždění menstruace je důsledek, nikoli příčina patologického stavu, proto, když jsou eliminovány faktory, které ji způsobily, menstruační cyklus se normalizuje sám.

Pokud menstruace nepřišla včas kvůli intenzivnímu sportu, změně klimatu nebo úbytku hmotnosti, cyklus se normalizuje po snížení intenzity fyzické aktivity, zvyknutí si na nové životní podmínky nebo přechodu na normální stravu.

Pokud došlo ke zpoždění menstruace v důsledku silného stresu nebo prudké podvýživy, je indikována konzultace s psychologem nebo psychoterapeutem.

Po léčbě základního onemocnění zmizí menstruační nepravidelnosti způsobené chorobami pohlavních orgánů.

Relativně neškodné způsoby, jak urychlit nástup menstruace, když jsou opožděné, jsou:

 • horká koupel po dobu 20-30 minut;
 • zvýšená frekvence pohlavního styku;
 • aktivní sport (kontraindikováno v případě fyzické přepracovanosti).

K vyvolání menstruace se používají následující recepty tradiční medicíny:

 1. 1. Je nutné důkladně žvýkat 4krát denně a jíst špetku petrželky.
 2. 2. 150 gramů petrželky je třeba nalít 1 litrem vroucí vody a vařit 10 minut. Připravený vývar přeceďte a během dne dvakrát použijte půl sklenice.
 3. 3. Musíte nalít 1 šálek cibulové kůry se 3 šálky vroucí vody a nechat hodinu. Měli byste vypít 200 ml výsledné kapaliny. Výsledek se objeví následující den.
 4. 4. Je nutné smíchat 4 lžíce heřmánkových květů, 3 lžíce kozlíku lékařského a 3 lžíce listů máty a nalijte půl litru vroucí vody. Trvejte na tom 20 minut. Výsledná tinktura musí být filtrována, ochlazena a spotřebována ve 100 ml dvakrát denně po dobu 1 měsíce.
 5. 5. Smíchejte 2 lžíce listů kopřivy, oregano, řebříček, elecampan, Rhodiola rosea, šípky, bylinu křídlatky a zalijte 1 litrem vroucí vody. Trvejte na produktu v termosku po dobu 12 hodin, napněte. Je nutné vypít veškerý výsledný vývar během dne..

Na doporučení gynekologa, když je menstruace zpožděna, lze použít následující léky:

 1. 1. Pulsatilla. Jedná se o homeopatický přípravek založený na lumbago. Chcete-li vyvolat menstruaci, je nutné rozpustit 5-7 granulí po dobu 3 dnů.
 2. 2. Duphaston. Jedná se o syntetický analog pohlavního hormonu progesteronu. Aby se obnovila menstruace, lék se užívá 1 tableta dvakrát denně po dobu 5 dnů.

Léky jako mifepriston, dinoprost atd. Mohou vyvolat menstruaci, ale používají se k ukončení těhotenství přísně pod dohledem lékaře. Vlastní užívání těchto hormonů je nebezpečné.

Proč a co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí - možné příčiny porušení a způsoby jejich odstranění

Menstruační nepravidelnosti se vyskytují z různých důvodů. Každá žena by měla vědět, proč se menstruace prodlužují a jak vyřešit vzniklý problém..

Zpoždění - normální nebo patologické

Ženské tělo je citlivé na účinky vnějších faktorů, což se projevuje tlakovými rázy, změnami složení krve a množstvím hormonů. Kromě toho trpí menstruační cyklus. Nejčastěji mluvíme o zpoždění menstruace.

Abyste pochopili, zda se jedná o normu nebo porušení, musíte vzít v úvahu dobu zpoždění menstruace:

 1. Dva dny - žádný důvod k obavám. Příčinou může být prudká změna počasí a atmosférického tlaku..
 2. Tři dny - zpoždění není známkou porušení. Přesně včas začíná menstruace pouze u těch, kteří vedou měřený životní styl a nejsou vystaveni stresu.
 3. Pět dní je průměr mezi normální a horší. V tomto případě je třeba vzít v úvahu stav těla. Provokujícím faktorem mohou být nedávná onemocnění, záněty a infekce..
 4. Sedm dní - je nutná konzultace s gynekologem. Možná mluvíme o zánětlivém procesu, který vyžaduje léčbu..
 5. Deset dní - doporučuje se vyšetření lékařem, ultrazvuk a další vyšetření.
 6. Měsíc - takové zpoždění naznačuje hormonální poruchy. Výjimkou je období po těhotenství. Při kojení vajíčko nedozrává, protože tělo chrání před nechtěným těhotenstvím. V průběhu času je cyklus plně obnoven.

Odpověď na otázku, proč může být menstruace zpožděna, tedy nemůže být jednoznačná. Vliv mají jak vnitřní, tak vnější faktory..

Těhotenství jako hlavní důvod chybějící menstruace

Pokud menstruace nepřijde včas, musíte nejprve potvrdit nebo popřít nástup těhotenství - to je nejčastější příčina porušení cyklu.

Mohou být přítomny i další příznaky: změny chuťových preferencí, otok mléčných žláz, nevolnost, ospalost. Možnost početí nelze vyloučit, i když jste měli chráněný sex.

Chcete-li objasnit situaci, musíte provést test. Pokud je pozitivní, otázky samy zmizí. V takové situaci byste měli jít ke gynekologovi a sledovat ho všech devět měsíců. Pokud je test negativní, je také nutná pomoc lékaře. Pomůže určit příčinu porušení a odstranit ji..

Jiné důvody

Pokud menstruace chybí a těhotenství není potvrzeno, je důležité pochopit, jaké faktory vedly k této situaci. Možná, že tělo bylo ovlivněno negativními faktory. Důvody, proč je menstruace pozdě, jsou různé..

 • Silné přepětí

Ke zpoždění menstruace často dochází ve stresu, po nadměrné fyzické námaze v důsledku chronické únavy. Tělo považuje tyto podmínky za nepříznivé pro narození dítěte a zastaví menstruaci. K nápravě situace je nutné snížit stres, zajistit si náležitý odpočinek a vyhnout se emočním otřesům. Pokud se dívka aktivně věnuje sportu, měli byste úplně zastavit obvyklý trénink..

 • Změna vašeho životního stylu

Jakákoli změna životního stylu má dopad na menstruační cyklus. Nová práce, změna klimatu, odlišná denní rutina mohou způsobit menší zpoždění. Pokud tedy nemáte menstruaci na dovolené v jiné zemi nebo po dlouhém letu, neměli byste si dělat starosti. Tělo je tedy přestavěno v nových podmínkách. Pokud však kritické dny nezačínají déle než dva měsíce, musíte navštívit lékaře.

 • Špatná výživa

Zpoždění je docela běžné pro ty, kteří mají přísnou dietu. Na pozadí hladovění a nedostatku živin je nevyhnutelné selhání menstruačního cyklu. A pokud je tělo navíc stresováno prudkým poklesem hmotnosti, může se menstruace na dlouhou dobu zastavit. Jedná se o poměrně nebezpečný stav, proto je důležité upravit stravu a vyhledat pomoc psychologa. Anorexie je vážná nemoc a opožděná menstruace není jediným smutným důsledkem..

 • Hormonální nerovnováha

Nedostatek menstruace v pravý čas může být způsoben hormonálními změnami v těle. To se často stává během puberty, kdy ještě nebyl stanoven cyklus, nebo během menopauzy. U dívek začíná první menstruace přibližně ve věku 11-14 let a cyklus není zaveden okamžitě, proto dochází ke zpoždění. Přestávky mohou být krátké nebo dlouhé, ale postupem času se vše vrátí do normálu. Pokud v patnácti letech menstruace neprobíhá, je nutná odborná pomoc.

Zpoždění jsou možná i po čtyřiceti letech. V tomto věku se práce vaječníků postupně zpomaluje, a proto se menstruace stává nepravidelnou. To je jasná předzvěst bezprostřední menopauzy. Zralé ženy by proto měly být každoročně vyšetřovány gynekologem. Podrobně vám řekne o možných příčinách porušení, vyloučit nemoci reprodukčních orgánů.

 • Zpoždění po porodu

Po narození dítěte je funkce vaječníků na nějakou dobu potlačena. Menstruační cyklus se obnoví přibližně po dvou měsících a pokud jde o kojení, menstruace začíná po jeho ukončení. Pokud během roku chybí kritické dny, musíte se neprodleně poradit s lékařem.

Ukončení těhotenství nevyhnutelně vede k hormonálním poruchám. Menstruace může začít pouze třicet až čtyřicet dní po zákroku. Obecně je takové zpoždění běžné, ale není považováno za normu. Chcete-li vyloučit komplikace, měli byste podstoupit komplexní vyšetření a v případě potřeby hormonální léčbu. Důvodem absence menstruace po potratu může být změna hladiny hormonů nebo mechanické poranění během kyretáže..

 • Nemoci a léky

Užívání určitých léků, stejně jako různých nemocí, může vést ke zpoždění menstruace. Může to být nachlazení a závažné patologické stavy - ledviny, štítná žláza atd. Tento jev se považuje za normální, pokud nepřesáhne týden. Jinak potřebujete konzultaci s gynekologem. Chybějící období po dobu sedmnácti dnů nebo déle může být způsobeno vážnými příčinami.

 • Gynekologická onemocnění

Nejběžnější příčinou zpoždění jsou patologie ovlivňující reprodukční systém. Mohou se lišit:

Kategorie ženNezbytná opatření
Pro ženy a dívky, které nemají žádný sexuální život
 1. 1. Zjistěte přítomnost faktorů, které mohou vést ke zpoždění menstruace (stresové situace, nevyvážená strava, intenzivní fyzická aktivita atd.).
 2. 2. Pokud nemáte menstruaci po dobu 3 měsíců nebo déle bez zjevného důvodu, musíte být vyšetřeni gynekologem
Pro dívky a ženy, které mají sex
 1. 1. Proveďte těhotenský test.
 2. 2. Zjistěte přítomnost faktorů, které mohou oddálit menstruaci (stresové situace, podvýživa, nadměrná fyzická aktivita atd.).
 3. 3. V případě pozitivního těhotenského testu nebo v případě, že žena není těhotná, a v případech, kdy zpoždění menstruace trvá delší dobu bez zjevného důvodu, měli byste okamžitě vyhledat gynekologa
Pro ženy ve věku 40 a více let
Pro ženy, které přestanou užívat antikoncepci nebo po potratu
Nádory a záněty pohlavních orgánůVaše menstruace nemusí začít kvůli vážným zdravotním stavům. Mezi další příznaky patří abnormální výtok a bolest. Všechny tyto nemoci musí být léčeny urgentně, protože následky mohou být zdraví škodlivé. Mluvíme o děložních myomech, adnexitidě atd..
Cysta žlutého tělíska vaječníkuV tomto případě doba zpoždění menstruace nepřesahuje dva týdny. Cysta je tvořena hormonálními poruchami a je léčena vhodnými léky
Polycystický vaječníkToto onemocnění je spojeno s tvorbou velkého počtu cyst na vaječnících. Současně je narušeno zrání a uvolňování vajíček, v důsledku čehož cyklus selhává. Polycystická nemoc může být doprovázena krátkými a nepravidelnými prodlevami, ale někdy mohou období chybět až pět měsíců nebo déle
 • Užívání antikoncepce

Jednou z nejčastějších příčin opožděné menstruace je užívání antikoncepčních pilulek, protože jejich hlavní funkcí je potlačení ovulace. Při nesprávném výběru léku může být zpoždění běžné. Problém je vyřešen jednoduše - stačí zvolit další možnosti antikoncepce. Nejčastěji však k porušení dochází, když nejsou dodržovány pokyny. Antikoncepční pilulky je třeba užívat včas, jinak se sníží jejich účinnost.

Při použití nouzové antikoncepce je zpoždění považováno za normální, protože obsahuje mnoho hormonů. Pokud to však trvá déle než deset dní, těhotenství je možné..

Neustálá zpoždění

Pokud je cyklus narušen příliš často, je důležité zjistit, proč se to děje. Dlouhé zpoždění může být známkou hormonální nerovnováhy, abnormálních změn v genitáliích nebo nedostatečné ovulace. Pokud je test pozitivní, měli byste navštívit gynekologa, abyste vyloučili pravděpodobnost mimoděložního těhotenství. Menstruační krvácení se může opozdit o pět až sedm dní. Pokud je tato doba překročena a test je negativní, je bezpodmínečně nutné určit příčinu poruchy.

Zpoždění menstruace o dva měsíce nebo déle může být způsobeno maligním nádorem vyvíjejícím se v mozku. Tím se zvyšuje hladina prolaktinu v krvi. Pravidelné zpoždění a pokročilá onemocnění mohou vést k neplodnosti a časné menopauze. Gynekologové proto doporučují sledovat váš menstruační cyklus, aby včas zjistili odchylky od normy..

Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí

Pokud vaše období nezačne do tří až pěti dnů po datu splatnosti, nemělo by být nic činěno. Po sedmi dnech by měl být proveden těhotenský test. Pokud je výsledek negativní, neodkládejte návštěvu lékaře..

Kromě toho se nedoporučuje nezávisle způsobovat menstruaci pomocí lidových prostředků. Mohou zhoršit nebo zhoršit krvácení, když dojde k zánětu. Četnost a trvání menstruace jsou regulovány pohlavními hormony a lze je ovlivnit pouze speciálními léky. V každém případě jsou léky vybírány přísně individuálně.

Při absenci menstruačního krvácení v důsledku psychologických faktorů je vhodné opustit sedativa, jejichž působení je zaměřeno na obnovení emoční rovnováhy. Chcete-li normalizovat situaci, musíte více odpočívat, mít dostatek spánku a nebát se maličkostí. Pokud je zpoždění způsobeno příjmem různých léků, stojí za to odmítnout je používat. Po nějaké době se cyklus obnoví. Nedržte také přísnou dietu, jinak budou následky velmi hrozné. Při včasné návštěvě lékaře nebudou postupy normalizace menstruačního cyklu vyžadovat zvláštní úsilí a dlouhodobou léčbu.

Zpoždění menstruace. Proč menstruace nezačíná?

Každá zdravá žena má měsíční období. To naznačuje schopnost otěhotnět a nést dítě. Menstruace je hlavním přirozeným procesem v těle sexuálně zralé ženy, proto je třeba brát sebemenší přerušení cyklu a malátnost vážně a co nejdříve najít řešení problému.

Vlastnosti ženského těla

V reprodukčním věku pracuje ženské tělo s určitou cyklickostí. Konečnou fází cyklu je měsíční krvácení. To naznačuje přítomnost neoplodněného vajíčka a že nedošlo k těhotenství. Výtok by měl být pravidelný a relativně bezbolestný. Jakákoli odchylka od načasování kalendáře nástupu menstruace nebo přítomnosti doprovodných příznaků naznačuje poruchu v těle jako celku..

První menstruace u dospívající dívky začíná ve věku 10-15 let. Nástup puberty během tohoto období je považován za normu, ale existují odchylky. Chaotický výboj během tvorby cyklu nepatří k patologii. Pozdní menstruace, po 17 letech, hovoří o nedostatečném vývoji vaječníků a zhoršeném fyzickém vývoji, hypofýze.

Většina žen má 28denní menstruační cyklus. Některé dívky to zažívají častěji - po 21 dnech nebo méně často - po 35 dnech. Průměrná doba menstruace je 3-7 dní. Alokace mohou být jak objemné, tak omezené. Ve věku 45-55 let se úplně zastaví, nastává menopauza.

Důvody absence menstruace

Lze uvažovat o dlouhé nepřítomnosti menstruace, pokud je zpožděna o 7 nebo více dní. Odchylky od cyklu jsou pozorovány po prvním výboji a během období vyhynutí ženského těla před menopauzou. Za normu se považuje také zpoždění několik dní po prvním styku. Výtok se zastaví s nástupem těhotenství. Po ukončení laktace se hormonální pozadí vrátí k normálu. Následující faktory mohou ovlivnit ženské tělo a způsobit selhání cyklu:

 • Gynekologická onemocnění. Zánět reprodukčních orgánů, tvorba cyst a dysfunkce vaječníků mohou vést k ukončení menstruace. Hormonální rovnováha je narušena v důsledku produkce progesteronu, který je usnadňován buňkami novotvarů.
 • Změna tělesné hmotnosti. Při nadváze jsou ovlivněny všechny vnitřní orgány. Pracují velmi tvrdě. Děloha a vaječníky budou pod neustálým tlakem tukové tkáně, což povede k poruchám jejich práce. Nadměrná hubenost také přispívá k zastavení menstruace. Všechny důležité procesy budou fungovat k udržení podpory života.
 • Změna životního stylu. Menstruační cyklus je citlivý na jakoukoli změnu životního stylu. Důvodem zpoždění může být změna práce, podnebí, výskyt špatných návyků nebo odmítnutí starých. Obnova těla obvykle netrvá déle než dva týdny..
 • Užívání léků. Některé léky mohou pomoci oddálit nebo zastavit výtok. Patří mezi ně diuretika, anabolické steroidy, antidepresiva a další. Perorální antikoncepce, pokud se používá nesprávně, může také ovlivnit menstruační cyklus.
 • Stresující situace. Emoční stavy, úzkost vyvolávají vážné poruchy v těle. S nervovým vyčerpáním je docela možné zastavit menstruaci. Morální únava, nedostatek spánku, fyzická aktivita negativně ovlivňují.

Kdy navštívit lékaře?

Zpožděním menstruace se rozumí jejich dlouhá absence a posunutí cyklu o několik dní. Zpoždění výtoku až o 3 dny naznačuje mírné kolísání hormonálních hladin. Tato občasná zpoždění by neměla být důvodem k obavám..

Nedostatek menstruace po dobu jednoho týdne není důvodem pro naléhavé odvolání ke gynekologovi. Zpočátku by měl být proveden těhotenský test a tato možnost by měla být vyloučena. Zpoždění může být také způsobeno stresem, změnami chuťových preferencí, vnitřními chorobami..

Pokud menstruace nepřijde do 10 dnů, měli byste být opatrní. Tento stav není normální. Pouze odborník může identifikovat příčinu patologie. Zpoždění může předpovídat vývoj zánětlivých onemocnění vaječníků, dělohy, výskyt onkologie.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léků a doplňků stravy, stejně jako použití jakýchkoli terapeutických technik, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Užívání hormonálních pilulek je jednou z nejběžnějších a nejúčinnějších metod antikoncepce. Ženy se často potýkají s problémem, když po zrušení antikoncepčních léků není žádné období.