Výbuch cysty na vaječnících: první příznaky, komplikace, metody léčby

Cysta je dutina naplněná tekutinou. Tento prvek je neškodný a není považován za nebezpečný. Funkční cysta zmizí sama bez léků. Ale pod vlivem vnějších a vnitřních faktorů prvek rychle roste, což vede k prasknutí dutiny. Žena je indikována k urgentnímu chirurgickému zákroku, protože takový nedostatek lékařské pomoci vede k vážným komplikacím vedoucím k úmrtí pacienta.

 • 1 Obecně
 • 2 důvody
  • 2.1 Ovariální cysta u novorozenců
 • 3 Klinické příznaky
  • 3.1 První známky prasknutí cysty
 • 4 Komplikace
 • 5 Terapie

Ovariální cysta je dutina skládající se z žlázových buněk a uvnitř obsahující serózní tekutinu. Prvek benigní povahy, vytvořený na povrchu nebo uvnitř vaječníku.

Cystický novotvar nevyžaduje naléhavou lékařskou pomoc, prochází několika cykly. Jednou z odrůd folikulárních cyst je prvek žlutého tělíska, který nepředstavuje hrozbu pro život, ale po několika měsících se rozpouští, pokud neexistuje plodná koncepce.

Pokud vzdělání pacienta neobtěžuje, neodmítněte být vyšetřen lékařem. Lékař posoudí dynamiku růstu novotvaru a v případě potřeby zahájí léčbu léky..

Chcete-li zjistit, zda může cysta prasknout nebo ne, je doktor schopen studovat dynamiku růstu prvku. Pokud ženě nepomůže a dutina rychle roste, pak stav vede k prasknutí vaječníku. K tomu dochází v důsledku mechanického poranění..

Predisponující faktory vedoucí k rychlému růstu cysty:

 • hormonální nerovnováha;
 • nepravidelná menstruace;
 • nadváha;
 • cukrovka;
 • patologie urogenitálního systému;
 • potrat;
 • obstrukce vejcovodů;
 • škrábání.

Prasknou pouze tenkostěnné cysty. Samotná žena může vyvolat prasknutí prvku: zvedání závaží nebo provádění příliš aktivních fyzických cvičení.

Důvody pro prasknutí cystické formace:

 • rány, zranění;
 • aktivita v sexu;
 • chirurgický zákrok;
 • hormonální nerovnováha;
 • torze nohy cysty;
 • porucha srážení krve.

Během období nitroděložního vývoje u dívek je kladen vývoj vajíček. Pod vlivem vnějších, vnitřních faktorů (infekce matky během období těhotenství, špatné návyky, špatná ekologie a další) se na vaječníku objeví cysta. Pečeť se však nerozlomí, ale přechází k narození nebo v prvních měsících života.

Klinické projevy prasklé cysty na přívěskech u ženy jsou výrazné. Prvním a hlavním příznakem je akutní bolest, kterou nelze zastavit léky proti bolesti. Během cvičení se to zhoršuje. Aby se snížilo nepohodlí, žena se snaží zaujmout charakteristické držení těla: nohy jsou ohnuté v kolenou a přitahovány k žaludku. Během palpace se bolest v lokalizaci mezery zvyšuje.

K prasknutí dochází v několika fázích:

 1. 1. Snižuje se tlak, objevují se závratě, celková slabost, řídká stolice.
 2. 2. Existuje nadýmání bez jasné lokalizace.
 3. 3. Existuje bolest, která vyzařuje do stehna a konečníku.
 4. 4. Objeví se příznak peritoneálního podráždění.
 5. 5. Při palpaci lékař diagnostikuje otupělost perkusního zvuku.

Všechny příznaky naznačují potřebu okamžité lékařské pomoci..

Typické známky prasknutí cysty:

Mezera vždy nastává s charakteristickými příznaky intoxikace:

 1. 1. Teplota stoupá, teploměr ukazuje 40 stupňů a více, nenechá se zmást drogami. Křeče jsou možné.
 2. 2. U pacienta se objeví slabost, celkový stav se zhorší, objeví se nevolnost a zvracení.
 3. 3. Ženu trápí žízeň v důsledku vysychání ústní sliznice

Krevní tlak klesá, objevují se charakteristické znaky:

 • tachykardie nebo zvýšená srdeční frekvence;
 • snížená srdeční frekvence;
 • bledost kůže nebo její cyanóza;
 • závratě, dezorientace ve vesmíru.

V závažném případě je tlak výrazně snížen, u pacienta se objevují halucinace, ztráta vědomí

Po prasknutí cysty s hnisavým nebo serózním obsahem vstupuje tekutina do břišní dutiny, což způsobuje nadýmání. Břicho pacienta je husté a bolestivé. Je obtížné diagnostikovat takový příznak u obézních pacientů, ale lékař určuje napětí pobřišnice během palpace.

Jiné příznaky rozrušení gastrointestinálního traktu jsou mírné:

 • bolest v epigastrické oblasti;
 • kvašení plynů;
 • řídká stolice;
 • příznaky dráždivého tračníku.

Poruchy trávení jsou zvažovány v kombinaci s dalšími projevy

První příznaky se objevují několik hodin před prasknutím cysty. Předzvěsti:

 • bolest v pánevní oblasti, zhoršená námahou;
 • nadýmání pobřišnice;
 • obecná slabost;
 • horečka;
 • nevolnost.

Prasknutí vaječníkové cysty

Bolestivé pocity se táhnou a zvyšují se s rozvojem zánětu. Pokud žena v této fázi půjde k lékaři, lze se vyhnout vážným komplikacím..

Po plodném početí dítěte se u ženy může vyvinout cysta žlutého tělíska, která prochází sama bez zásahu lékařů. Tento typ novotvaru nevyžaduje žádnou léčbu, těhotenství probíhá normálně a bez odchylek. Během těhotenství rostou formace ve výjimečných případech do obrovských velikostí. Pokud praskla dutina cystického novotvaru, musí těhotná žena okamžitě navštívit lékaře, aby nedošlo k potratu..

Pokud ženská cysta na vaječníku praskla, nešla k lékaři, pak se novotvar zvrhne do maligní formy. Pokud ruptura negativně ovlivnila urogenitální systém, lékaři se rozhodnou odstranit novotvar s částí genitálií.

Prasknutí cysty vede k vážným následkům:

 • intraperitoneální krvácení;
 • hemoragický šok;
 • hnisavý zánět pobřišnice;
 • akutní bolest v břiše;
 • intraperitoneální fibróza a kalcifikace;
 • smrt.

Léčba prasklé cysty u žen může být pouze chirurgická. Po diagnóze lékař odstraní patologickou formaci a okolní tkáně pomocí speciálního zařízení. V případě potřeby se provede částečná nebo úplná excize ženských genitálií.

Jako operace se používají dvě metody:

PříznakPopis
PřiděleníVypusťte sliznice, obsahující pruhy krve. Pacient by měl věnovat pozornost nejen konzistenci hlenu, ale také vůni. Když praskne cystická formace, není nepříjemný zápach, pacient není rušen svěděním, pálením a jinými příznaky. Pokud se vyvíjí hnisavý zánět, mají ženy žlutohnědý hlen
Opojení
Nižší krevní tlak
Známky poruch v zažívacím systému
ÚkonPopisKomplikaceFotka
LaparoskopieHmota se odstraní pomocí laparoskopu nebo endoskopického zařízení, kterým je tenká trubice s optickým zařízením na konci. Pomocí řezu 1,5-2 cm je dutina odstraněnaKomplikace lze spojit pouze s anestetikem. Pokud cysta není zcela odstraněna, může se znovu vytvořit zánět.
LaparotomieChirurgický zákrok se provádí pomocí skalpelu. Prvek se odstraní řezem v břiše. Po zásahu je žena sešitaKomplikace (infekce rány, opakování cyst) se objevují ve 20–25% případů. Důvodem je zdravotní stav ženy, která má chronická onemocnění.

Je nemožné se vyrovnat s prasklou dutinou doma. Před příchodem lékařů by měla být žena v poloze na břiše. Lékaři před vyšetřením zakazují užívat léky proti bolesti. Toto je povinné opatření, pouze tímto způsobem bude lékař schopen odlišit patologii od jiných onemocnění urogenitálního systému. Užívání analgetik zmírňuje příznaky, takže stanovení diagnózy je obtížné.

Proč se objevuje ovariální cysta a jak je nebezpečná?

Řekneme vám, kdy navštívit gynekologa a zda vždy potřebujete operaci.

Ovariální cysta je druh močového měchýře naplněného kapalným nebo polotekutým obsahem, který se objevuje ve struktuře vaječníku a několikrát zvětšuje svůj objem. Jedná se o poměrně časté onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u žen v reprodukčním věku, ale může se vyskytnout také u starších žen..

Jak vysvětluje gynekolog kliniky "Sám" Victoria Yarovikova, tyto formace mohou být organické nebo funkční, ale druhý typ je častější. Funkční cysta se objeví kvůli abnormalitám v práci vaječníku, obvykle zmizí bez příznaků a může zmizet po 1-3 menstruačních cyklech bez léčby nebo chirurgického zákroku.

Příčiny

Nejčastější příčinou onemocnění je nesprávná funkce vaječníků. Někdy se objevuje kvůli problémům s hormony, endokrinním systémem, zánětlivými procesy v přívěskech, potratem, infekcemi pohlavních orgánů a endometriózou (vzhled děložní sliznice na atypických místech).

Příznaky

Hlavním příznakem cysty je bolest v podbřišku. Vyskytuje se buď uprostřed menstruačního cyklu, nebo během menstruace, během nebo po sexu. Někdy je to při sportu cítit. Bolest může být tažná, bolestivá a monotónní. Onemocnění někdy ovlivňuje menstruaci: mohou zmizet, být bolestivější, hojnější nebo naopak velmi vzácné.

Pokud otok narůstá, může tlačit na stěnu močového měchýře nebo na konečník. V tomto případě se u dívky vyvinou dysurické poruchy (bolest, pocit pálení při močení, časté nutkání), průjem a zácpa.

S komplikacemi, jako je prasknutí cysty nebo torze nohou, dívka cítí ostrou a intenzivní bolest, kterou nelze tolerovat. Z bolesti může cítit závratě a dokonce i mdloby, poznamenává gynekolog. Alarmujícími příznaky jsou také vysoká horečka, zimnice, nevolnost, zvracení, bušení srdce. V takových případech musí dívka naléhavě zavolat sanitku: zpoždění může stát život.

Jak však Yarovikova zdůrazňuje, v počáteční fázi se nemoc nemusí nijak projevit. O existenci vzdělání se lze dozvědět jen náhodou. Například když gynekolog provede ultrazvukové vyšetření z nějakého jiného důvodu.

Léčba

Funkční cysta, pokud nejsou žádné komplikace, je léčena konzervativně - léky. Gynekolog obvykle předepisuje léky na bázi dydrogesteronu, které zpomalují růst vzdělání. Jiný lékař může předepsat jednofázovou nebo dvoufázovou orální antikoncepci a průběh vitamínů skupin B, A, E, C, K.

Operace je předepsána, když léky nepomáhají a nádor se zvětšuje. Nejběžnější metodou je laparoskopie. Během této operace je řez chirurgickým nástrojem řezem 0,5 - 1,5 cm odstraněn bez ovlivnění zdravé tkáně.

Dermoidní, mucinózní a endometrioidní cysty jsou léčeny pouze chirurgicky. Při plánování těhotenství je také nutný chirurgický zákrok, protože během období porodu se zvyšuje riziko prasknutí nádoru a torze jeho nohou..

- Po laparoskopii se ženy rychle uzdraví, obvykle to nemá žádné významné důsledky pro její zdraví, takže se této operace nemusíte bát. Není to technicky obtížné, provádí se to na vlákně. Od prvního dne po laparoskopii je žena již aktivní, tráví až týden v nemocnici, - poznamenala Victoria Yarovikova.

S rozvojem maligního procesu ve vaječnících se laparoskopie neprovádí. V takových případech se používá operace břicha (zahrnuje řez tkáně v plné velikosti) s nouzovým histologickým vyšetřením (vyšetření nádorové tkáně pod mikroskopem).

Lidové léky

Victoria Yarovikova zdůraznila, že jako gynekolog má negativní postoj k léčbě cyst lidovými prostředky. Může to být nebezpečné, vysvětluje. Žena, která se snaží vyrovnat se s nemocí pomocí bylin, zmešká čas, kdy je v této fázi stále možné problém vyřešit pomocí bezpečných léků. Pokud nezasáhnete včas, může se nádor zvětšit a endometrioidní a mucinózní - vyvinout se v rakovinu.

Důsledky ovariální cysty

Důsledky závisí na povaze vzdělání a způsobu léčby. Pokud byl nádor léčen konzervativně, nedochází k žádným následkům. Gynekolog zdůrazňuje, že onemocnění se může opakovat, ale je to známka dalších zdravotních problémů. Opakované cysty mohou být způsobeny hormonálními problémy a endometriózou..

Důsledky odstranění nádoru, pokud byly vaječníky neporušené nebo chirurg odstranil malou část orgánu, jsou obvykle omezeny na dva týdny zotavení. V prvním měsíci po operaci je lepší vyloučit vaginální sex, sport a namáhavou fyzickou aktivitu. Po měsíci stojí za to vrátit se k tréninku postupně, počínaje malými zátěžemi. Cvičení se nejlépe provádí pod dohledem trenéra..

Pokud bylo během operace nutné odstranit vaječník, mohlo by to ovlivnit zdraví ženy, protože tento orgán produkuje estrogeny a progesteron. Pacientkám, které ztratily jeden vaječník v reprodukčním věku, je předepsána dlouhá kúra perorální antikoncepce. Pokud má žena odstraněny oba vaječníky, bude dostávat hormonální substituční terapii, která napodobuje přirozený menstruační cyklus, až do přirozené menopauzy (50–55 let). Současně musí jednou za šest měsíců jít na schůzku s gynekologem a podstoupit nezbytné testy..

Pokud cysta praskne

Ruptura cysty je nebezpečná komplikace, která vyžaduje urgentní chirurgický zákrok. Jeho důsledky, včetně smrti, mohou být. Závažnost situace závisí na množství krve ztracené v důsledku prasknutí. Proto při prvních příznacích (akutní bolest v podbřišku, nevolnost, zvracení, vysoká horečka, ztráta vědomí) přivolejte sanitku.

Ruptura může vyvolat nadměrnou fyzickou námahu, tvrdý sex, poklesy tlaku (lety letadlem, potápění), nepravidelné pohyby střev (zácpa).

Co dělat, když se ovariální cysta zmenšuje nebo je pryč

Malé funkční formace se mohou zmenšit nebo rozpustit bez léčby a chirurgického zákroku. Je to způsobeno změnami hormonálních hladin během různých fází menstruačního cyklu. To je normální a není třeba se bát. Například folikulární cysta do 4 cm může zmizet v 1-3 cyklech a cysta žlutého tělíska do 5 cm často zmizí v jednom cyklu..

Sex s ovariální cystou

Pokud má žena cystu, je třeba vyloučit vaginální sex, dokud tvorba nezmizí nebo není odstraněna, protože to může vyvolat prasknutí. Anální sex se také nedoporučuje ze stejného důvodu (konečník je vedle vaječníků). Sexuální hračky určené k vložení do pochvy by měly být také odloženy, dokud se nezotavíte..

Stručně o hlavní věci:

1. Ovariální cysta je časté onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u žen v reprodukčním věku..

2. Hlavními příznaky onemocnění jsou bolesti v podbřišku, menstruační nepravidelnosti.

3. Cysta je léčena jak léky, tak operativně. Některé typy formací se mohou samy rozpustit v 1-3 menstruačních cyklech.

4. Následky nemoci mohou být různé, záleží na povaze nádoru, přítomnosti komplikací a způsobu léčby. Po konzervativní léčbě nebo laparoskopii (nízko traumatický a orgán zachující chirurgický zákrok) neexistují téměř žádné. Úplné zotavení po operaci trvá asi dva týdny, ale žena je aktivní od prvního dne.

Pokud máte otázky, na které nemůžete najít odpověď, zeptejte se nás a my se pokusíme na ně odpovědět.

Může prasknout ovariální cysta

V přítomnosti benigní opuoly na vaječníku musí žena sledovat jakékoli změny v blahobytu. Patologie vyvolává menstruační nepravidelnosti a další komplikace.

V některých případech dochází k spontánnímu prasknutí ovariální cysty, při kterém hnisavý obsah kapsle vstupuje do břišní dutiny. S komplikací se objeví akutní bolest a je nutná okamžitá hospitalizace oběti. Jinak není vyloučen smrtící isod..

 1. Příčiny
 2. Jak pochopit, že cysta praskla na vaječníku?
 3. První pomoc
 4. Léčba prasklé ovariální cysty
 5. Dopad menstruačního cyklu a těhotenství
 6. Komplikace

Příčiny

Když cysta praskne, může to být přirozený proces resorpce (pokud je velikost pečeti malá). V tomto případě jeho zbytky vyjdou během menstruace. Pokud se novotvar výrazně zvětšil, hrozí vážné komplikace..

V dutině zesílení se časem hromadí hnis, který tlačí na stěny kapsle. Pitvu mohou vyvolat následující faktory:

 • těžká fyzická aktivita. Mluvíme o namáhavém tréninku, zejména těch, které zahrnují vystavení břišní dutině. Nezvedejte těžké předměty, vylučujte aktivní sporty,
 • násilný sex také často vyvolává prasknutí cysty. Při velkém vzdělání je nutné ovládat břemena, protože jakýkoli neopatrný pohyb vede k otevření pláště,
 • lidské trauma. To zahrnuje rány do břišní dutiny, pády atd..,
 • hormonální poruchy, zánět vaječníků, zkroucená forma opuolu jsou také považovány za rizikové faktory.

Jak pochopit, že cysta praskla na vaječníku?

Když cysta praskne, je nemožné si toho nevšimnout. Tento proces je doprovázen silnou bolestí během prvních minut po prasknutí. Těžko to lze tolerovat.

Mezi příznaky prasklé ovariální cysty patří:

 • zvýšení tělesné teploty, výskyt zimnice,
 • těžká ztráta krve, protože krvácení je hojné (sraženiny a hnisavý obsah nejsou ve výtoku vyloučeny),
 • objevuje se nevolnost, někdy zvracení a průjem,
 • dochází k nadýmání v břiše, pocit napětí v břiše,
 • apoplexie ovariální cysty je doprovázena taikardií, tlakovými rázy,
 • celkový zdravotní stav se zhoršuje, objevuje se slabost, je možná ztráta vědomí.

Pokud praskne ovariální cysta, žena to pocítí během prvních dvou minut. Nejprve se objeví ostré bolesti, které budou brzy doplněny dalšími nepříjemnými příznaky..

První pomoc

Důsledky otevření novotvaru na vaječníku mohou být nesmírně obtížné, takže nemůžete váhat ani minutu. Pokud dojde k samovolnému vyprázdnění tobolky, měli byste nejprve zavolat sanitku nebo samostatně hospitalizovat pacienta v lékařském zařízení.

Dokud lékaři nedorazí, oběť se nesmí hýbat. Musí být opatrně položena na záda a zajistit úplný odpočinek. Jakékoli pohyby, které způsobují namáhání břišní dutiny, jsou vyloučeny. Neužívejte léky proti bolesti sami, protože to může ztěžovat objasnění diagnózy.

Je povoleno používat studené obklady, které se aplikují na místo, kde je bolest lokalizována. Pokud použijete topnou podložku s teplou vodou, riskujete zvýšené krvácení. Komplikace v tomto případě budou vážnější..

Léčba prasklé ovariální cysty

Pokud cysta na vaječníku spontánně praskla, způsob léčby je určen v lékařském zařízení po hospitalizaci pacienta. Metody terapie závisí na typu benigní opuoly, jejím umístění, velikosti atd..

Irurgická intervence se ne vždy používá. Pokud existuje podezření na prasknutí opuolu, v břišní dutině, hnisu není žádná tekutina, pak lékař předepíše ženu na odpočinek s minimální fyzickou aktivitou. Kromě toho se používají léky proti bolesti, předepisují se léky, které zastavují krvácení. Je zobrazena pravidelná léčba olodem (studené obklady).

Ve většině případů se během irurgického zákroku kapsle odstraní spolu s obsahem cysty. K tomu lze použít různé metody, včetně laparoskopie. Jedná se o téměř bezbolestnou a nekrvavou metodu provedení řezu, kterým je novotvar odstraněn pomocí lékařského vybavení..

V některých a nejzávažnějších případech je zobrazeno odstranění postiženého vaječníku. K tomu dochází, když byl přívěsek infikován a jeho funkce již nelze obnovit..

Dopad menstruačního cyklu a těhotenství

Ruptura zesílení vaječníku nezávisí na tom, zda má žena menstruaci. Pokud dojde k traumatu břišní dutiny nebo jiným rizikovým faktorům, může se kapsle otevřít. Během menstruace reaguje tělo na infekce ostřeji, takže pravděpodobnost prasknutí opuolu je vyšší.

Během těhotenství má tělo také potíže s odoláváním negativním faktorům prostředí v důsledku oslabené imunity. Proto musí být žena v pozici ještě opatrnější, pokud má cystu. Pokud praskne během nošení dítěte, existuje riziko ukončení těhotenství nebo nebezpečí vývoje plodu. V některých případech se k záchraně dítěte používají krevní transfuze.

Komplikace

Následky prasklé ovariální cysty mohou být strašné. Proces je doprovázen vniknutím hnisavého obsahu do břišní dutiny, proto při absenci pomoci začíná peritonitida. Tento proces má negativní dopad na všechny vnitřní orgány a ve zanedbaných případech vede ke smrti pacienta..

Kromě peritonitidy se vyvíjejí následující komplikace:

 • sepse - otrava krve,
 • hemoragický šok nebo anémie způsobená silným krvácením,
 • začíná proces tvorby adheze. Nejčastěji se tvoří, pokud po irurgickém zákroku zůstane krev v břišní dutině.,
 • riziko vzniku mimoděložního těhotenství se zvyšuje,
 • reprodukční funkce se zhoršuje. Získání dítěte je těžší,
 • narušení činnosti vnitřních orgánů (obvykle se objeví, pokud se vyvinula peritonitida).

Pokud praskne novotvar vaječníku, žena to pochopí během několika minut. Prvním a nejvýraznějším příznakem je akutní bolest, která se nezmenšuje, ale pouze zesiluje. V budoucnu teplota stoupne, začne krvácení. Závažnými důsledky spontánního otevření tobolky jsou nadměrná ztráta krve a pronikání hnisu do břišní dutiny. Pokud není oběť při prvním příznaku prasknutí hospitalizována v nemocnici, zvyšuje se riziko úplného odstranění vaječníku a smrtelného isodu.

Jak pochopit, že praskla ovariální cysta - jasné známky

Cysta je benigní novotvar na vaječnících. Jedná se o druh vaku, který se skládá z žlázových buněk, uvnitř nichž je serózní tekutina.

Během zánětu se naplní hnisem a může prasknout. Tento proces způsobuje prudké zhoršení stavu těla, což může vést k vážným následkům..

Příznaky prasklé ovariální cysty jsou mnoho, například silná bolest v podbřišku, krvácení. Jsou docela výrazné a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Může prasknout ovariální cysta

Dívkám se často vyvinou novotvary na vaječnících, které lze odstranit pomocí léků. Ale cysta může prasknout.

Existují takové typy novotvarů na vaječnících, které se mohou objevit a samy o sobě vyřešit během několika měsíců, například folikulární.

Ale někdy také praskne kvůli fyziologickým změnám. Mohou také prasknout novotvary žlutého tělíska..

K prasknutí dochází v důsledku nahromadění benigní tvorby serózní tekutiny v dutině, která se někdy změní na stav hnisu, tlačí na stěny a jakmile nestojí.

K tomu dochází nejčastěji z vnějších faktorů, například v důsledku náhlé fyzické námahy. Pokud praskla ovariální cysta, je nutná urgentní lékařská péče.

Když dívka ví, že má cystu, měla by s ní být zacházeno a vyloučit aktivní sport, sexuální život a těžkou fyzickou aktivitu.

Pokud byla cysta již prasklá, musíte dodržovat stejné metody prevence a po operaci se postupně vracet k obvyklému životnímu rytmu bez přetížení těla.

Jak pochopit, že cysta praskla na vaječníku

Existuje několik důvodů, proč může cystická hmota prasknout, například náhlé zvedání závaží.

A abyste nezhoršili průběh patologie samoléčbou nebo odstraněním příznaků, které přinášejí nepohodlí, a nezvyšujte riziko komplikací, musíte včas rozpoznat příznaky a vyhledat pomoc.

Abychom pochopili, že došlo k mrtvici, nejen pacient, ale také lékař nebude vždy schopen. Faktem je, že příznaky prasknutí jsou velmi podobné prasknutí slepého střeva..

Stále však existuje určitý počet znaků, podle nichž lze rozeznat prasklou cystovou mrtvici:

 • Ostrá silná bolest v pravé nebo levé straně dolní části břicha, v závislosti na umístění patologie.
 • Teplota těla stoupá na 39 stupňů, je téměř nemožné ji snížit.
 • Tep se stává častějším - tachykardie.
 • Slabost, letargie.
 • V důsledku změn střevní motility může pacient pociťovat přetrvávající průjem nebo zácpu.
 • Přední břišní stěna v napětí.
 • Nízký krevní tlak doprovázený závratěmi, dezorientací a nevolností.
 • Vaginální krvácení.
 • V případě těžké intoxikace těla - zvracení, možná ztráta vědomí.

Pokud dívka najde příznaky prasklé ovariální cysty, potřebuje naléhavou lékařskou pomoc a další léčbu..

Když praskne novotvar, použije se chirurgický zákrok s následným použitím léků.

Pokud praskne ovariální cysta folikulárního typu, chirurgické operace se nepoužívají. Je obtížné určit čas prasknutí kvůli utajení příznaků - chybí krvácení z pochvy a ostré bolesti, proto jsou častěji pozorovány příznaky intoxikace.

Ruptura nádoru je pro tělo nebezpečná - její obsah proniká do břišní dutiny a zvyšuje tak riziko vnitřních infekcí, jako je peritonitida.

Známky prasklé ovariální cysty

V jaké velikosti praskne cysta??

Je nemožné přesně pojmenovat velikost cysty, při které došlo k narušení integrity její kapsle. Za velký novotvar se považuje, když nádor dosáhne průměru 10–12 cm. Taková cysta nejen narušuje funkci vaječníků, ale také vyvíjí tlak na blízko umístěné orgány. Riziko prasknutí takového nádoru je poměrně vysoké a nejčastěji k němu dochází při traumatu břicha, drsném pohlavním styku.

Může prasknout folikulární cysta malého průměru - až 3 cm. Čím menší je objem novotvaru, tím slabší budou příznaky mrtvice. Ruptura malé cysty může být bez lékové terapie. Pokud je membrána velkého novotvaru poškozena bez chirurgického ošetření, nebude možné normalizovat stav pacienta.

Příznaky u žen

Asymptomatický průběh apoplexie se v medicíně prakticky nevyskytuje, ale tento stav nelze vyloučit. Nejčastěji u žen, když je membrána nádoru vaječníku prasklá, dochází k postupnému nárůstu příznaků.

 • Bolestivé pocity. Roztržení tobolky je doprovázeno podrážděním nervových zakončení. Žena obvykle najednou pocítí ostrou lokalizovanou bolest, která se postupně šíří po jejím žaludku.
 • Krvácející. Čím větší je objem folikulární cysty, tím silnější bude vnitřní krvácení. Vyskytuje se v důsledku poškození vnitřních cév a může být doprovázeno vylitím krve z genitálního traktu..
 • Zvýšená tělesná teplota. Akutní zánětlivý proces, který se vyvíjí v břišní dutině, způsobuje intoxikaci těla a hypertermii.
 • Závratě a slabost. To jsou důsledky narušení integrity cév. Při velké ztrátě krve může dojít k mdlobám..
 • Cyanóza kůže a oslabení pulzu. Tyto příznaky se vyskytují také v důsledku ztráty krve. Pokud dáváte pozor na ženský pupek, můžete kolem něj vidět namodralý prsten..
 • Dyspeptické poruchy. Kvůli zvýšené kontrakci svalové tkáně může mít žena průjem nebo nedobrovolné močení. Nevolnost a nutkání na zvracení jsou příznakem intoxikace.

K objasnění diagnózy provede gynekolog punkční test. Pokud dojde k nahromadění krve v zadní části pochvy a ultrazvuk ukazuje volnou tekutinu v zadním prostoru, stává se to jasným znamením mrtvice.

Léčba

Technika terapie se volí podle typu a objemu cysty. Léčba je přístupná pouze malým funkčním cystám. K normalizaci stavu je pacientovi předepsána protizánětlivá vstřebatelná terapie. Žena potřebuje odpočinek v posteli a absolutní odpočinek. Na místo nádoru se aplikuje chlad.

Nefunkční cysty jakékoli velikosti vyžadují chirurgický zákrok. Během operace je patologická oblast resekována ve zdravé tkáni. Během období zotavení se terapie provádí pomocí antibakteriálních, hormonálních, analgetických a vstřebatelných léků.

Roztržená ovariální cysta je nebezpečný stav, který při absenci včasné pomoci může vést ke komplikacím. Pokud jsou příznaky dlouhodobě ignorovány, může být patologie smrtelná..

Může prasknout ovariální cysta

Pokud je na vaječníku benigní nádor, musí žena sledovat jakékoli změny v jejím blahobytu. Patologie vyvolává menstruační nepravidelnosti a další komplikace.

V některých případech dochází k spontánnímu prasknutí ovariální cysty, při kterém hnisavý obsah kapsle vstupuje do břišní dutiny. S komplikací se objeví akutní bolest a je nutná okamžitá hospitalizace oběti. Jinak není vyloučen smrtící výsledek..

Příčiny

Když cysta praskne, může to být přirozený proces resorpce (pokud je velikost pečeti malá). V tomto případě jeho zbytky vyjdou během menstruace. Pokud se novotvar výrazně zvětšil, hrozí vážné komplikace..

V dutině zesílení se časem hromadí hnis, který tlačí na stěny kapsle. Pitvu mohou vyvolat následující faktory:

Sex také často vyvolává prasknutí nádoru..

 • těžká fyzická aktivita. Mluvíme o intenzivním tréninku, zejména těch, které zahrnují dopad na břišní dutinu. Nemůžete zvedat těžké předměty, měli byste vyloučit aktivní sporty;
 • násilný sex také často vyvolává prasknutí cysty. U velké velikosti formace je nutné ovládat břemena, protože jakýkoli neopatrný pohyb vede k otevření pláště;
 • mechanické zranění. To zahrnuje rány do břišní dutiny, pády atd.;
 • hormonální poruchy, zánětlivé procesy ve vaječnících, zkroucená forma nádoru jsou také považovány za rizikové faktory.

Jak pochopit, že cysta praskla na vaječníku?

Když cysta praskne, je nemožné si toho nevšimnout. Tento proces je doprovázen silnou bolestí během prvních minut po prasknutí. Těžko to lze tolerovat.

Prasklá cysta je doprovázena syndromem silné bolesti.

Mezi příznaky prasklé ovariální cysty patří:

Silné krvácení.

 • zvýšení tělesné teploty, výskyt zimnice;
 • těžká ztráta krve, protože krvácení je hojné (výskyt sraženin a hnisavého obsahu není ve výtoku vyloučen);
 • existuje nevolnost, někdy zvracení a průjem;
 • v břišní dutině je nadýmání, pocit napětí v břiše;
 • apoplexie ovariální cysty je doprovázena tachykardií, tlakovými rázy;
 • celkový zdravotní stav se zhoršuje, objevuje se slabost, je možná ztráta vědomí.

Pokud praskla ovariální cysta, žena to pocítí během prvních dvou minut. Nejprve se objeví ostré bolesti, které budou brzy doplněny dalšími nepříjemnými příznaky..

Při prvním náznaku je nutné oběť hospitalizovat v nemocnici.

První pomoc

Důsledky otevření novotvaru na vaječníku mohou být nesmírně obtížné, takže nemůžete váhat ani minutu. Pokud dojde k samovolnému vyprázdnění tobolky, měli byste nejprve zavolat sanitku nebo samostatně hospitalizovat pacienta v lékařském zařízení.

Dokud lékaři nedorazí, oběť se nesmí hýbat. Musí být opatrně položena na záda a zajistit úplný odpočinek. Jakékoli pohyby, které způsobují namáhání břišní dutiny, jsou vyloučeny. Neužívejte léky proti bolesti sami, protože to může ztěžovat objasnění diagnózy.

Žena musí být položena, na bolavé místo by měl být použit studený obklad.

Je povoleno používat studené obklady, které se aplikují na místo, kde je bolest lokalizována. Pokud použijete topnou podložku s teplou vodou, riskujete zvýšené krvácení. Komplikace v tomto případě budou vážnější..

Léčba prasklé ovariální cysty

Pokud cysta na vaječníku spontánně praskla, způsob léčby je určen v lékařském zařízení po hospitalizaci pacienta. Metody terapie závisí na typu benigního nádoru, jeho umístění, velikosti atd..

Chirurgický zákrok se ne vždy používá. Pokud existuje podezření na prasknutí nádoru v břišní dutině, není tekutina, hnis, lékař předepíše ženu na odpočinek s minimální fyzickou aktivitou. Kromě toho se používají léky proti bolesti, předepisují se léky, které zastavují krvácení. Je indikována pravidelná studená terapie (studené obklady).

Několik dní je oběť v nemocnici pod dohledem lékařů. Pokud se stav zhorší nebo je konzervativní léčba zpočátku nemožná, je předepsána operace.

Ve většině případů se během operace kapsle odstraní spolu s obsahem cysty. K tomu lze použít různé metody, včetně laparoskopie. Jedná se o téměř bezbolestnou a nekrvavou metodu provedení řezu, kterým je novotvar odstraněn pomocí lékařského vybavení..

Laparoskopie je bezbolestný a nekrvavý způsob provedení řezu.

V některých a nejzávažnějších případech je indikováno odstranění postiženého vaječníku. K tomu dochází, když byl přívěsek infikován a jeho funkce již nelze obnovit..

Dopad menstruačního cyklu a těhotenství

Ruptura zesílení vaječníku nezávisí na tom, zda má žena menstruaci. Pokud dojde k mechanickému traumatu břišní dutiny nebo pokud existují další rizikové faktory, kapsle se může otevřít. Během menstruace reaguje tělo na infekce ostřeji, takže pravděpodobnost prasknutí nádoru je vyšší.

Pokud víte o přítomnosti ovariálního novotvaru, měli byste být při intimitě opatrní. Aktivní a drsný sex často vyvolává podráždění a prasknutí tkáně.

Během těhotenství má tělo také potíže s odoláváním negativním faktorům prostředí v důsledku oslabené imunity. Proto musí být žena v pozici ještě opatrnější, pokud má cystu. Pokud praskne během nošení dítěte, existuje riziko ukončení těhotenství nebo nebezpečí vývoje plodu. V některých případech se k udržení dítěte používají krevní transfuze.

Komplikace

Následky prasklé ovariální cysty mohou být strašné. Proces je doprovázen vniknutím hnisavého obsahu do břišní dutiny, proto při absenci pomoci začíná peritonitida. Tento proces má negativní vliv na všechny vnitřní orgány a v pokročilých případech vede ke smrti pacienta..

Kromě peritonitidy se vyvíjejí následující komplikace:

Otrava krve.

 • sepse - otrava krve;
 • hemoragický šok nebo anémie způsobená silným krvácením;
 • začíná proces tvorby adheze. Nejčastěji se tvoří, pokud po operaci zůstane krev v břišní dutině;
 • riziko vzniku mimoděložního těhotenství se zvyšuje;
 • reprodukční funkce se zhoršuje. Počítání dítěte se stává obtížnějším;
 • narušení činnosti vnitřních orgánů (obvykle se objeví, pokud se vyvinula peritonitida).

Nejzávažnější důsledky se týkají úplného odstranění vaječníku, na kterém se vytvořilo zesílení. V tomto případě hrozí ženě neplodnost. Kromě toho se po prasknutí membrány riziko maligních nádorů významně zvyšuje..

Pokud praskne novotvar vaječníku, žena to pochopí během několika minut. Prvním a nejvýraznějším příznakem je akutní bolest, která se nezmenšuje, ale pouze zesiluje. V budoucnu teplota stoupne, začne krvácení. Závažnými důsledky spontánního otevření tobolky jsou nadměrná ztráta krve a pronikání hnisu do břišní dutiny. Pokud při prvních příznacích prasknutí není oběť přijata do nemocnice, zvyšuje se riziko úplného odstranění vaječníku i úmrtí.

Co dělat, když praskne cysta ve vaječníku: důsledky pro tělo

Cysta je útvar ve formě bubliny naplněné tekutinou. V závislosti na odrůdě vyžaduje odlišný přístup k léčbě. A ačkoli tento problém zřídka vyvolává u ženy velkou úzkost, jeho ignorování je plné komplikací. Proto stojí za zvážení, jaké mohou být důsledky prasknutí ovariální cysty. A co je třeba udělat.

Druhy cyst a důvody jejich prasknutí

V ženském těle se mohou objevit novotvary, různé struktury a stupně agresivity. Na základě řady znaků se rozlišují 3 kategorie cyst:

 1. Funkční typ se objevuje v žlutém těle. Je spuštěn přebytečnou tekutinou po ovulaci. Obvykle to vyřeší samo po několika měsících. Pokud však lékaři diagnostikují folikulární odrůdu tohoto typu, doporučují, abyste ji začali okamžitě léčit..
 2. Endometriotické cysty jsou výsledkem podlitin na vaječnících, které způsobují endometriózu. Proto je formace naplněna krvavým obsahem. Protože je to považováno za potenciálně nebezpečné, snaží se ho co nejdříve odstranit..
 3. Cystická forma je klasifikována jako nádor. Vyžaduje také chirurgický zákrok..

Tenkostěnné formace jsou nejčastěji náchylné k prasknutí. Porušení může být vyvoláno určitými činy ženy. Zvláště pokud po zjištění onemocnění pokračuje ve zvedání závaží nebo v jiné práci související s fyzickou aktivitou. Další příčinou patologie mohou být poranění, zejména v oblasti slabin. To zahrnuje vysokou sexuální aktivitu..

Ruptura cysty může být také způsobena čistě fyziologickými charakteristikami těla. Chirurgický zákrok, hormonální nerovnováha tedy může vést k podobnému problému. Mezi příčiny patologie patří rozvoj zánětu v genitální oblasti, problémy s koagulací krve. Nebo zkroucený novotvar.

Důležité. Bez ohledu na příčinu vyžaduje toto porušení okamžité odstranění..

Příznaky patologie

Pokud byla přítomnost cyst zjištěna dříve, musí dívka nebo žena pečlivě sledovat její blahobyt. Protože to odhalí známky, které předcházejí prasknutí vzdělávání. Obvykle je tento proces doprovázen mírně tupou bolestí v dolní části břicha, mírným nepohodlí.

Pokud by byly první příznaky ignorovány, mohlo by to prasknout. A příznaky této poruchy nelze ignorovat. Závažnost příznaků prasklé ovariální cysty může záviset na typu tekutiny, která byla naplněna. Důležitý je také den menstruačního cyklu, na který spadl nástup nemoci. Mezi hlavní známky porušení patří:

 • silná, ostrá bolest v místě prasknutí, postupně pokrývající celé břicho;
 • prudké zvýšení tělesné teploty, proti kterému jsou léky bezmocné;
 • nevolnost, zvracení, průjem a další příznaky otravy;
 • nadýmání;
 • vaginální výtok, často včetně krevních sraženin;
 • pocit slabosti s postupným blednutím pokožky obličeje a těla;
 • pokles tlaku;
 • možná ztráta vědomí.

Vzhledem k tomu, že zpoždění může vést k peritonitidě a otravě krve, musí se okamžitě objevit sanitka, pokud se objeví jeden nebo více příznaků. Úspěšná léčba patologie je možná pouze v nemocničním prostředí.

Schéma akce pro prasknutí cysty na vaječníku

Než dorazí sanitka, můžete udělat pár věcí. Vzhledem k tomu, že porucha je často doprovázena ztrátou krve, je vhodné se ji co nejdříve zastavit. Tajemstvím správného provádění této funkce je často poskytnout chlad v oblasti mezery. K tomu je vhodná láhev s horkou vodou naplněná ledem..

Když je pacient s prasklou cystou přijat do nemocnice, lékaři se nejprve pokusí diagnózu potvrdit nebo vyvrátit. Za tímto účelem se provádí ultrazvuk a laparosoria. Na základě výsledků těchto diagnostických postupů je učiněno chirurgické rozhodnutí. Zahrnuje několik fází:

 • zavedení lékařského vybavení do řezu v pobřišnici;
 • výzkum stávajícího vzdělávání;
 • s malým poškozením bude stačit odstranit samotný folikul;
 • pokud dojde ke komplikaci, provede se částečná nebo úplná excize genitálií.

Pokud byla patologie doprovázena velkou ztrátou krve, jsou předepsány postupy ke stabilizaci hladiny červených krvinek a doplnění cévního objemu. Některé z terapeutických metod jsou zaměřeny na prevenci šoku a na snížení rizika jeho projevu v budoucnosti..

V pooperačním období je přijata řada opatření ke zlepšení fyzického stavu ženy. Užívání hormonálních a protizánětlivých léků může pomoci minimalizovat škody způsobené cystickou tekutinou. Dále lze předepsat fyzioterapii. Na konci pobytu v nemocnici si žena připomene nutnost pravidelné návštěvy gynekologa, aby mohla včas identifikovat a léčit benigní genitální masy.

Riziko prasknutí cysty během těhotenství

Období nosení dítěte může být také doprovázeno tvorbou cyst. V prvním trimestru po oplodnění se u ženy mohou vyvinout funkční cysty. Jelikož se obvykle vyřeší samy, nebudou zdrojem velkého znepokojení..

Pokud však stávající cysta začala aktivně růst, má smysl vyhledat pomoc od odborníka. I když se jedná o vzácný případ, jeho ignorování může vést ke katastrofě. Pokud cysta na vaječníku praskne během těhotenství, může to vést ke ztrátě plodu..

Když je chirurgická léčba nemožná

Ačkoli chirurgie je hlavním způsobem řešení následků prasknutí cysty na vaječnících, tato metoda není vždy přijatelná. Přemýšlení o alternativách je nutné v následujících situacích:

 • při detekci patologií v práci srdce a cév;
 • v přítomnosti chronického onemocnění jater nebo ledvin;
 • na počátku patologie na pozadí akutního infekčního onemocnění;
 • s akutní nebo chronickou anémií.

V těchto případech se do popředí dostává tradiční léčba drogami. Nějaký čas po terapii se studie opakuje. Operaci lze předepsat, pokud dříve předepsaný průběh léčby nepřinesl hmatatelné výsledky.

Důsledky prasknutí cysty

Pokud cysta na vaječníku praskne a opatření k odstranění porušení nebyla přijata včas, může začít řada destruktivních reakcí pro tělo. Nejprve je život ohrožující intoxikace. Jakmile se dostane do těla, ovlivňuje cystická tekutina všechny orgány a tkáně, se kterými přichází do styku. Společníkem tohoto porušení se často stává vážná ztráta krve..

Pokud nebylo možné zahájit terapii včas, bude chirurg muset rozhodnout o odstranění vaječníků. I při částečném zásahu to může znamenat neplodnost. Neméně závažným důsledkem mohou být další gynekologická onemocnění, která se vyvíjejí na pozadí základního vzdělání. V tomto ohledu bude léčba vyžadovat hodně času a úsilí..

V některých případech lékaři diagnostikují přechod benigní formace na maligní. Ale při včasné terapii se to stává poměrně zřídka. Ruptura cysty na vaječnících se proto nepovažuje za onemocnění, jehož léčbu lze odložit na později..

Prevence nemoci

Vzhledem k tomu, že cysty jsou považovány za poměrně časté ženské onemocnění, jejich včasná detekce ochrání před neočekávanými obtížemi spojenými s prasknutím formací. A pokud již ženě byla diagnostikována tato nemoc, měla by přijmout určitá opatření, aby zabránila prasknutí:

 • pravidelně podstupovat gynekologické vyšetření za účelem sledování dynamiky rozvoje vzdělávání;
 • jelikož se patologie vyvíjí rychleji při častém a nechráněném pohlavním styku, musí být minimalizována;
 • pokud lékař předepíše léky, nezapomeňte je vypít, protože to pomůže snížit riziko průniku cystové stěny;
 • pokusit se snížit počet stresových situací;
 • pokud je to možné, změňte svůj životní styl, abyste předešli přepětí;
 • vyhněte se tvrdé fyzické práci.

Některé typy cyst vyžadují chirurgický zákrok. A pokud lékař připouští takovou možnost, stojí za to zbavit se novotvaru, pokud to neovlivní genitálie. Vyhnete se tak rozsáhlé operaci, která urychlí proces obnovy. A zmírněte stres způsobený příznaky prasklé ovariální cysty.

Pojďme to shrnout

Ačkoli se cysta označuje jako benigní formace, její vzhled ne vždy představuje žádnou hrozbu pro zdraví. Velkým nebezpečím je mezera, která může vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc, vyprovokovat ztrátu příležitosti mít děti. A v zanedbaném stavu vést k smrti.

Známky, že praskla ovariální cysta, nelze ignorovat. Místo toho, abyste se sami pokusili problém vyřešit, měli byste co nejdříve zavolat sanitku. V nemocničním prostředí rozhodnou lékaři o složitosti a rozsahu operace v závislosti na výsledcích diagnózy. Takovému vývoji situace lze zabránit, pokud je přítomnost cysty v těle detekována včas. A poté postupujte podle pokynů lékaře a preventivních opatření.

Jak pochopit, že praskla ovariální cysta a jaké to bude mít následky?

Ostrá silná bolest v břiše může být příznakem nebezpečného onemocnění a vyžaduje okamžitou pozornost odborníka, aby se zabránilo nevratným následkům.

Neléčte se léky proti bolesti nebo zahřívacími obklady. Jedním z těchto onemocnění, které je často charakterizováno bolestmi v podbřišku, je mrtvice.

Bolest s touto diagnózou způsobuje prasknutí ovariální cysty. Jedná se o extrémně závažné onemocnění, které vyžaduje chirurgický zákrok..

Vlastnosti

Ovariální cysty jsou běžné u žen, obvykle mezi 20 a 35 lety. Často je diagnostikována během ultrazvukového vyšetření, ale ne všechny ženy věnují náležitou pozornost tvorbě cysty v domnění, že to pro ně nepředstavuje nebezpečí..

Ale prasknutí cysty je považováno za akutní formu patologie a vyskytuje se u 1-2,5% pacientů. Vyskytuje se hlavně během druhé fáze menstruačního období. Zvláště ohroženy jsou představitelky v plodném věku..

Když praskne, cystová tobolka se zhroutí a zaplní dutiny v pánevní oblasti vnitřní tekutinou a krví. Vaječník je tvořen mnoha krevními cévami.

Ve zvláště nebezpečných situacích, kdy dojde k prasknutí, dojde k hojné ztrátě krve, objeví se hematom, krev spadne mimo vaječník.

Pravý vaječník je více zásobován krví, proto je v něm nejčastěji diagnostikována mrtvice. V situaci, kdy se ven dostane trochu krve, mohou příznaky chybět nebo nemusí být vyjádřeny.

Při velké ztrátě krve jsou příznaky velmi akutní, pacient potřebuje okamžitou hospitalizaci.

Léčba apoplexie je ve většině případů chirurgická. Existují situace, kdy již není možné uložit vaječník a je odstraněn. Aby se zabránilo extrémním opatřením, měla by diagnóza apoplexie trvat velmi krátkou dobu..

Hlavními příznaky prasklé ovariální cysty jsou hmatatelná bolest v podbřišku a výskyt vnitřního krvácení.

Často, krátce před prasknutím, jsou pravidelně pociťovány bolesti v podbřišku, příležitostně dochází k rozmazání hnědého výtoku, bolestivé pocity se objevují během sexu nebo při nadměrné námaze. Tyto příznaky jsou přerušované a často jsou ignorovány..

Příčiny

Hlavní důvody provokující tuto nemoc:

 • Vysoká fyzická aktivita, intenzivní tělesná výchova, drsný styk, které přispívají ke zvýšení rychlosti nitrobřišního tlaku.
 • Podchlazení.
 • Stresující situace.
 • Užívání léků, které ovlivňují srážení krve.
 • Onemocnění endokrinního systému.
 • Těžké rány a zranění břicha.
 • Různé patologie a vývoj zánětu ve vaječnících.
 • Hormonální poruchy.

Příznaky

Jak zjistit, že praskla ovariální cysta? Příznaky prasknutí jsou následující:

 • Ostré silné bolestivé pocity v dolní části břicha. Mohou být přenášeny do oblasti rozkroku v dolní části zad a konečníku a ovlivňují vnitřní stehna. V okamžiku prasknutí jsou pocity obzvláště intenzivní, ale pak se mírně snižují a šíří se po břiše. V předvečer prasknutí můžete cítit periodické nepohodlí a tažnou bolest postihující břicho a třísla.
 • Nedostatečné krvácení z genitálního traktu, někdy chybí. Vzhledem k tomu, že se tato propast často vyskytuje v předvečer očekávané menstruace, ženy si ne vždy uvědomují, že krvácení je spojeno právě s nebezpečným onemocněním.
 • Pocit slabosti, výskyt dušnosti, kůže zbledne. Méně častá ztráta vědomí.
 • Zrychlení srdeční frekvence, zvýšení tlaku.
 • Časté nevolnosti, zvracení.
 • Někdy teplota mírně stoupá.

Příznaky prasklé ovariální cysty jsou podobné příznakům mimoděložního těhotenství, zánětu slepého střeva nebo žaludečního vředu. Rychlá a přesná diagnóza, identifikace závažnosti onemocnění vám umožní vyhnout se nepříznivým následkům.

Pokud je ztráta krve menší než 150 ml, lékaři diagnostikují mírný stupeň onemocnění a pokud je více než 500 ml - těžký..

Taktika léčby se vyvíjí v závislosti na těchto faktorech. Vyšetřují se krevní testy pacienta, předepisuje se ultrazvukové vyšetření a v případě potřeby se provádí laparoskopie.

Diagnostika

Předběžnou diagnózu lze často provést návštěvou ordinace gynekologa. Pokud praskla ovariální cysta, jsou pozorovány následující příznaky:

 • Vaginální klenby mění svůj vzhled v důsledku tlaku na velké objemy krve se silným krvácením.
 • Vaječník se zvětší, pacient cítí bolest při palpaci.

Nejrychlejší, nejpřesnější a nejmodernější diagnostickou metodou je laparoskopie. S ním můžete okamžitě zjistit, že ovariální cysta praskla, vyhodnotit ztrátu krve a diagnostikovat doprovodná onemocnění.

Důsledky prasknutí

Když praskne ovariální cysta, následky jsou velmi vážné a život ohrožující:

 • Hemoragický šok. Stane se silnou ztrátou krve, což může být fatální.
 • Tvorba adheze. Pokud během operace na vaječníku nebylo možné odstranit veškerou krev, která při prasknutí vstoupila do dutiny.
 • Neplodnost. S touto možností, pokud je odstraněn pouze jeden vaječník, není vyloučena pravděpodobnost početí v budoucnu s dobře fungujícím menstruačním cyklem a absencí pooperačních komplikací.
 • Vývoj mimoděložního těhotenství.
 • Riziko recidivy mrtvice.

V pooperačním období je terapie zaměřena na snížení rizik možných negativních důsledků a zbavení se hormonálních poruch, které jsou považovány za hlavní provokující faktor mrtvice.

Odrůdy

Při předepisování léčby se bere v úvahu typ apoplexie. Existují následující typy:

 • Bolestivá forma. Je charakterizována akutní bolestí v podbřišku bez krvácení do břišní dutiny. Nedochází ke ztrátě krve. Pokud je tento typ potvrzen, je předepsána konzervativní terapie..
 • Hemoragická forma. Vyznačuje se vaskulárním poškozením a velkou ztrátou krve. Léčí se pouze chirurgickými metodami.
 • Smíšená forma. Rovněž vyžaduje výhradně chirurgický zákrok..

Při malé ztrátě krve s prasknutím ovariální cysty jsou příznaky mírné, proto pacienti často nejsou bráni vážně a odmítají podstoupit operaci.

Statistiky však dokazují, že nejlepší volbou pro mrtvici je okamžitá operace..

Téměř 90% pacientů, kteří si zvolili terapii místo chirurgického zákroku, následně trpí tvorbou adhezí, což je ve 43% případů plné neplodnosti. Opakování je také běžné při léčbě..

Léčba

Terapeutická léčba je předepsána až po důkladném vyšetření. Konzervativní terapie (bez chirurgického zákroku) je předepsána, pokud je stav pacienta hodnocen jako uspokojivý, je potvrzena absence nitrobřišního krvácení a akutní bolesti.

Pacientovi je předepsán odpočinek v posteli, léky proti bolesti a hemostatické léky, chladicí obklady na spodní části břicha. I léčebné procedury musí být prováděny v nemocnici pod neustálým dohledem lékařů..

Pro zachování reprodukční funkce stojí za to včas kontaktovat odborníky a v některých případech vám zachránit život..

Úkon

Nejspolehlivějším způsobem, jak vyléčit toto onemocnění a vyhnout se negativním následkům, je chirurgický zákrok. Nelze však předem přesně předpovědět, k jakému scénáři dojde.

Chirurg se rozhodne až po důkladném vyšetření poškozených orgánů. V jednom případě je nutné urgentně zastavit vnitřní krvácení, kauterizovat krvácející oblasti a podvázat postižené cévy..

V jiném případě je nutné obnovit integritu vaječníku. Vizuální kontrola vám umožňuje posoudit stupeň poškození a rozhodnout o zachování nebo odstranění vaječníku.

V případě, že diagnóza byla provedena včas, může být orgán zachován - poškozené místo musí být odstraněno, vaječník je sešit. Pokud je poškození nevratné, je lékař nucen odstranit vaječník.

Během operace se provádí důkladná eliminace odtoku krve, protože její zbytky mohou následně vést k rozvoji různých zánětů a přispět k tvorbě adhezí.

Zotavení po úspěšné operaci trvá pouze jeden týden, poté se pacient může vrátit do normálního života..

Pokud praskne ovariální cysta, následky mohou být velmi akutní - od neplodnosti až po smrt. Aby se zabránilo různým gynekologickým onemocněním, měla by každá žena každoročně podstoupit gynekologické vyšetření a ultrazvukové vyšetření..

Pokud pocítíte bolest v břiše a malé pánvi, krvavé výtoky, musíte okamžitě navštívit lékaře.