Proč bolí žaludek před menstruací?

Je vzácné najít ženu, která se v předvečer kritických dnů cítí dobře. Každý z nich alespoň jednou v životě pocítil bolest před menstruací. V závislosti na zdravotním stavu a individuálních charakteristikách organismu se nepohodlí v dolní části břicha projevuje jako hormonální poruchy, cyklické změny vnitřních pohlavních orgánů, premenstruační syndrom a latentní onemocnění. Zda je třeba se obávat nežádoucích příznaků, závisí na jejich povaze a intenzitě. Přítomnost silných křečí, těžkých bolestivých období, může být signálem nebezpečného stavu a je vždy důvodem k hlubokému lékařskému vyšetření.

Příčiny

Hranice mezi normou a patologií s vývojem příznaků bolesti před a během menstruačního cyklu je poměrně tenká. Koncept „silné bolesti“ má pro každou ženu svůj vlastní význam. U žen s nízkým a vysokým prahem bolesti způsobuje stejný pocit různé reakce. První z nich doslova spadli z nohou nesnesitelné bolesti, což se pro druhé zdá docela snesitelné. Z tohoto důvodu pouhý popis příznaků bolesti způsobuje potíže lékařům, je nutné zaznamenat další vlastnosti..

Existuje mnoho důvodů, které zhoršují zdravotní stav před menstruací:

 • Premenstruační syndrom (PMS). Je chybou domnívat se, že příznaky blížící se menstruace se objeví za 1-2 dny. Často se vyskytují týden nebo dříve. Typické projevy pro většinu: bolest nebo přetrvávající bolest v podbřišku doprovázené autonomními nebo neurologickými příznaky. PMS je lékařsky normální, pokud způsobuje příznaky nízké intenzity a nenarušuje běžnou rutinu.
 • Podchlazení. Zvyk nosit světlo, sezónní oblečení a boty, vynucené dlouhodobé vystavení chladu často vede k následnému vazospazmu v pánevní oblasti a bolestivosti před nástupem menstruace.
 • Vyčerpávající fyzická aktivita. Obtížná práce, sport nebo zvedání závaží před menstruací téměř vždy vedou k bolesti.
 • Nedostatečná fyzická aktivita. Zvyk sedět na jednom místě po dlouhou dobu, nechuť k chůzi a chůzi způsobují poruchy oběhu a překrvení v pánevní oblasti, což je jeden z faktorů vyvolávajících bolestivost.
 • Patologie gastrointestinálního traktu. Syndrom dráždivého tračníku, dysbióza, kolitida před menstruací se zhoršuje, objevuje se nadýmání, plynatost, kolika.
 • Obezita. Přebytek vnitřní tukové tkáně v břišní dutině vede ke změně hormonálních hladin, zvyšuje stagnaci krve v genitáliích, což se projevuje bolestí před menstruací.
 • Intrauterinní zařízení. Tyto antikoncepční prostředky mají mnoho nevýhod, včetně častých projevů algodismenorey..
 • Gynekologické poruchy. Jedním z běžných stavů, které způsobují bolestivost před kritickými dny, je endometrióza - růst epitelu lemujícího děložní dutinu mimo ni. Odchylky zadního orgánu nebo jeho fyzické nedostatečné rozvinutí vždy vede k bolestivosti před začátkem cyklu.
 • Komplikace po operaci pánevních orgánů nebo po obtížném porodu. Jizvy a další destruktivní změny tkáně často způsobují acyklické a předmenstruační bolesti.
 • Zánět a bolest ledvin. Mnoho forem nefritidy se v předvečer menstruace zhoršuje..

Jaké nemoci jsou bolesti před menstruací

Patologické bolesti před nástupem menstruace nejsou vždy sekundární, mohou se objevit ihned po vytvoření cyklu. V těchto případech hovoří o vrozených zdravotních poruchách. Není snadné zjistit skutečný důvod zhoršení zdraví u dospívajících a mladých dívek, zejména pokud externí vyšetření a obecné laboratorní testy nenaznačují přítomnost porušení.

Běžná onemocnění, při nichž je možná primární bolest před menstruací:

 • nedostatečná endokrinní aktivita vaječníků, nadledvin, hypofýzy;
 • dysplázie pojivové tkáně.

Za takových podmínek se bolest začíná rozvíjet týden nebo dříve před očekávaným cyklem, je pravděpodobný těžký premenstruační syndrom s mnoha somatickými, nervovými příznaky:

 • závratě, bolesti hlavy, migrény;
 • rázy krevního tlaku;
 • silné pocení;
 • necitlivost prstů;
 • porušení termoregulace;
 • tachykardie;
 • obecný otok;
 • vzhled nadbytečných kilogramů;
 • špatné trávení.

Kosti a celé tělo často bolí, pokožka zbledne nebo zčervená, v břiše se objeví bolesti střední nebo silné intenzity.

U endometriózy je typickým znakem kromě bolestivých příznaků také specifická povaha výtoku: začínají a končí tmavě hnědými sraženinami, což naznačuje přítomnost buněk endometria mimo děložní dutinu.

Je velmi nebezpečné, pokud se krátce před menstruací objeví ostré bolesti při roztržení nebo křeče. To může naznačovat progresivní fibroidy, mimoděložní těhotenství nebo začínající potrat..

Adheze v pánevní oblasti, salpingo-ooforitida, cysta způsobují téměř ve všech případech morbidity silnou bolest vaječníků. Algomenorea je často doprovázena porušením samotného menstruačního cyklu - zpoždění nástupu menstruace od několika dnů do dvou nebo více týdnů.

Mnoho sexuálně přenosných infekcí je skrytých a v pokročilých případech ovlivňují dělohu a přídavky. Několik dní před nástupem menstruace se pod vlivem hormonálního posunu aktivuje patogen, který způsobuje řadu negativních příznaků: silné svědění a otoky zevních pohlavních orgánů, pocit pálení, fyzické nepohodlí, přítomnost podivného výtoku - z těchto důvodů se také mohou objevit bolesti břicha.

Nemoci nesouvisející s gynekologií, u kterých se během předmenstruačního období objevují silné bolesti:

 • akutní nebo chronická apendicitida;
 • střevní obstrukce;
 • křečové žíly malé pánve;
 • kámen vycházející z močového měchýře nebo močovodu.

Pokud jsou tyto patologické stavy spojeny s PMS, lze bolest v břišní dutině zaměnit za silné kontrakce dělohy před menstruací.

Diagnostika

Chcete-li zjistit, proč žaludek bolí před menstruací, je nutné podstoupit podrobné vyšetření. Zpravidla to začíná anamnézou. Lékař provede rozhovor s pacientem, zjistí, v jakém období se negativní příznaky objevily, a také:

 • bolest se objevuje pravidelně nebo příležitostně, jaká je jejich povaha;
 • existují nějaké další příznaky;
 • zda pacientka používá bariérovou a jinou formu antikoncepce;
 • existují nějaké problémy v sexuálním životě, pokud ano, jaké;
 • ať už byly dříve zjištěny zánětlivé nebo infekční nemoci, zda došlo k těhotenství, potratům, porodu.

Pro obecné laboratorní a biochemické studie je nutná moč, krev, škrábání ze sliznice pochvy a děložního čípku. Může být zapotřebí bakteriální kultura, ELISA, PCR, pokud existuje důvodné podezření, že bolest v podbřišku je důsledkem infekce.

Chcete-li zjistit možné patologie vnitřních orgánů pro jakoukoli povahu příznaků, je předepsáno ultrazvukové vyšetření. Lékař posoudí umístění a tvar dělohy, stav endometria, vaječníky, průchodnost vejcovodů, odhalí známky zánětu nebo změn. V obtížných případech se provádí diagnostická laparoskopie.

Pokud existuje důvod se domnívat, že bolest, která se objeví, je důsledkem onemocnění a bolesti ve střevech, provede se kolonoskopie nebo MRI.

K určení prahu bolesti lze pomocí algezimetru otestovat citlivost nervového systému ženy v kožním záhybu..

V některých případech může diagnóza trvat až několik měsíců..

Bolest před menstruací

Obvyklý premenstruační syndrom při absenci jakýchkoli onemocnění nezpůsobuje výraznou bolest. Charakteristickým nepohodlí tohoto období je pocit napětí nebo rozmazaný, bez jasné lokalizace, komprese v dolní části břicha. Známky se během pohybu nebo v určité poloze nezintenzivňují, mohou být doprovázeny mírnou svalovou slabostí, změnami nálady a ospalostí. Je možné zvýšení citlivosti bradavek. Příznaky se mohou objevit den nebo několik dní před menstruací, každý měsíc ve stejném období.

Patologicky běžící PMS se projevuje různými způsoby a je součástí algomenorey. Silné bolesti se často objevují nejen před menstruací, ale dlouho před nimi, stejně jako uprostřed cyklu. Pocity mají křečovitý nebo bolavý charakter, pokrývají celou břišní dutinu, dávají dolní části zad, konečníku, hýždě, horní části stehen. Bolest špatně reaguje na užívání analgetik. Předmenstruační bolest může být doprovázena nepříjemnými příznaky: gastrointestinální potíže, nevolnost, křeče dolních končetin.

Nesnesitelná bolest při řezání v jednom bodě, která vás nutí ohýbat se napůl nebo hledat vhodnou polohu, nikdy není důsledkem premenstruačního syndromu. Může to být známka slepého střeva, ledvinové koliky, prasklých cyst, myomů, vejcovodů.

Léčba

Jakékoli léky můžete užívat pouze tehdy, jste-li si jisti příčinou bolesti, ke které dochází, tj. Po absolvování diagnózy. V opačném případě můžete zhoršit svůj fyzický stav..

Při stávajících poruchách endokrinních funkcí, onemocněních vaječníků, štítné žlázy je obvykle předepsána hormonální substituční léčba a příjem vitamínů skupiny B, A, E, kyselina askorbová v terapeutických dávkách. Může to být injekce nebo vitamínové a minerální komplexy a speciální doplňky stravy.

Zánětlivá onemocnění urogenitální sféry vyžadují léčbu antibiotiky. Pokud je příčinou bolesti řezné nebo ostré spasmodické povahy systémová nebo střevní onemocnění, nelze se obejít bez obnovení normálního fungování nemocných orgánů pomocí speciálních léků.

U závažné PMS je nutná řada opatření, která pomohou napravit narušení odtoku menstruační krve, zabrání otokům v genitální oblasti a eliminují příznaky. K tomu je předepsán fyzioterapeutický postup: elektroforéza, ultrafialové a laserové záření. Používají analgetika, antispazmodika, s nimiž se můžete zbavit záchvatů silné bolesti. Mezi doporučení: terapeutická cvičení, masáže, bylinná medicína. Uvolněte předmenstruační bolesti a zmírněte další příznaky PMS odvarů šalvěje, byliny křídlatky, kořene mochny, řebříčku, pastýřské kabelky.

Plavání, tanec, lyžování, aerobní fyzická aktivita mají vynikající terapeutický účinek..

Jakého lékaře bych měl kontaktovat, pokud je bolest před menstruací

Bolest před menstruací je důvodem pro kontaktování zdravotnického zařízení, zejména pokud je příznak přerušovaný. První lékař, kterého musíte navštívit, je gynekolog. Na základě výsledků vyšetření, předložených stížností a obdržených analýz bude nutná konzultace s endokrinologem, neuropatologem, psychoterapeutem, protože bolesti břicha před menstruací jsou nejčastěji hormonálně závislé nebo neurogenní povahy. Během vyšetření může být pacient odeslán k osteopatovi, chirurgovi, gastroenterologovi, genetikovi.

Závěr

Velmi silná bolest před nástupem menstruace není normou, ale naznačuje přítomnost hormonálních poruch, genetických abnormalit, malformací fyziologického vývoje reprodukčního systému nebo latentních onemocnění. Abyste se zbavili trápení a předcházeli vážným komplikacím, musíte včas reagovat na jakékoli změny ve svém obvyklém zdravotním stavu a vyhledat pomoc od odborníků.

Bolest před menstruací

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Bolest před menstruací různé intenzity a charakteru znepokojuje polovinu ženské populace. Nepohodlí na hrudi, břiše je často doprovázeno depresivním nebo nervovým stavem, nevolností, zvracením, zvýšeným pocením a vyrážkami na obličeji. Podle lékařských údajů má pouze 10% výrazný bolestivý syndrom.

Příčiny bolesti před menstruací

Předmenstruační bolest může být způsobena různými faktory, mezi nimiž jsou individuální vlastnosti ženského těla a patologie.

Příčiny bolesti před menstruací jsou následující:

 • hormonální - 7 dní před nástupem menstruace jsou zaznamenány změny v hormonálním pozadí. Druhá část cyklu je charakterizována nadbytkem estrogenu a nedostatkem progesteronu;
 • „Intoxikace vodou“ - hladiny melatoninu a serotoninu v krvi se zvyšují aktivací systému renin-angiotensin-aldosteron (řídí tlak a objem krve). Tyto změny, stejně jako hladina estrogenu pod vlivem aldosteronu, vedou k hromadění vody a sodíku v těle;
 • Poruchy prostaglandinu jsou příčinou mnoha nepříjemných příznaků. U pacientů se schizofrenií jsou pozorovány změny v mozkové aktivitě se zvýšením prostaglandinu E;
 • porušení metabolismu neuropeptidů (serotonin, dopamin, norepinefrin atd.) - vyskytuje se na úrovni centrálního nervového systému, má vztah k neuroendokrinním procesům. Lékaři se zajímají o biologicky aktivní sloučeniny střední oblasti hypofýzy. Bylo zjištěno, že melanostimulační hormon hypofýzy v kombinaci s beta-endorfinem ovlivňuje náladu. Endorfin zase zvyšuje obsah prolaktinu, vasopresinu a také zpomaluje účinek prostaglandinu E ve střevním prostředí, což způsobuje nadýmání, zácpu a „nalévání“ mléčných žláz.

Bolest před menstruací se vyvíjí v důsledku potratu, manipulace s vejcovody, nesprávné antikoncepce léky obsahujícími hormony, infekčních onemocnění, patologického průběhu těhotenství.

Existuje předpoklad o vztahu syndromu bolesti doprovázejícího nástup menstruace s dysfunkcemi štítné žlázy, psycho-emočními poruchami, poruchami obvyklého denního režimu, chronickým nedostatkem spánku.

Příznaky bolesti před menstruací

Předmenstruační syndrom (PMS) je chápán jako společenství patologických stavů, které se objevují před menstruací a mizí s nástupem krvácení. Syndrom je primárně způsoben dysfunkcemi centrálního nervového systému, vegetativní-vaskulární nebo metabolicko-endokrinní patologie.

PMS se vyznačuje: bezpříčinným podrážděním, slabostí a závratěmi, nevolností, depresí, slzavostí, projevy agresivního chování, bolestmi srdce, nepohodlí na hrudi a dolní části zad, otoky, plynatostí, dušností. Některé ženy se chovají nevhodně.

Příznaky bolesti před menstruací se dělí na neuropsychické, edematózní, cefalgické a krizové projevy..

Neuropsychická forma je spojena s depresivními stavy, zvýšenou podrážděností, agresivitou, slabostí a slzavostí..

Edematózní forma premenstruačního syndromu zahrnuje překrvení a zvětšení prsou. Obličej, nohy, prsty mohou nabobtnat. Ženy často vykazují zvýšenou reakci na pachy, zvýšené pocení, nadýmání.

Ke cefalickým změnám patří intenzivní, pulzující bolest hlavy, často vyzařující do oblasti očí. Bolest v oblasti srdce, nevolnost, zvracení, silné pocení nebo necitlivost končetin.

Krizová forma PMS je charakterizována sympaticko-adrenální krizí. Známky procesu jsou zvýšení tlaku, pocit tlaku v oblasti hrudníku, doprovázený strachem ze smrti a zvýšenou srdeční frekvencí. Patologie se projevuje častěji v noci kvůli stresu, silné únavě, kvůli infekční nemoci. Konec krize je často doprovázen aktivním močením.

Podle frekvence, síly a trvání příznaků se rozlišuje mírný nebo závažný průběh premenstruačního syndromu. Mírná forma nemá více než 4 příznaky, z nichž 1–2 jsou jasně vyjádřeny (objevují se za 2–10 dnů). Těžký syndrom má od 5 do 12 nepříjemných stavů a ​​2-5 z nich je nejvýraznějších (zjištěno maximálně 14 / minimálně 3 dny před nástupem menstruačního krvácení).

Bolest na hrudi před menstruací

Většina poctivého sexu je obeznámena s pocitem překrvení, zvýšením citlivosti mléčných žláz před nástupem menstruace. Prsa zvětšuje svůj objem, tkáně orgánu jsou hustší. Důvodem je průtok krve a otok žláz. Změny v hormonální rovnováze jsou příčinou před menstruační bolesti na hrudi.

Pravidelná citlivost prsů nebo mastodynie je přirozený proces. Prsní žlázy jsou orgány závislé na hormonech. Produkovaný vaječníky, progesteron a estradiol způsobují měsíční změny v žlázách. Druhá část cyklu probíhá pod vlivem progesteronu, který zvyšuje množství žlázové tkáně v prsu (příprava na těhotenství a kojení), způsobuje její zesílení. Mírná bolestivost v oblasti hrudníku je normální.

Mastodynie se léčí v kombinaci s dalšími příznaky - bolestmi hlavy, přepětím krevního tlaku, silným otokem končetin, psychoemoční poruchy atd. Komplexní účinek je předepsán s přihlédnutím k závažnosti syndromu bolesti, včetně:

 • dodržování stravy bez solí při omezení tekutin a vyloučení produktů, které působí na nervový systém (káva, řada koření, silný čaj, alkoholické nápoje, čokoláda atd.);
 • správný režim spánku a odpočinku;
 • povinné procházky;
 • postupy kalení;
 • kontrola nad fyzickou aktivitou;
 • vliv metod psychoterapie;
 • léčba drogami.

Bolesti hlavy před menstruací

Reakce vyskytující se v těle na hormonální úrovni způsobují bolesti hlavy před menstruací. Výskyt bolesti různé intenzity před a jejich vymizení po menstruaci je považován za normální fyziologický proces.

Biochemické změny v těle ovlivňují cyklickost hormonálních změn. V důsledku toho se často objevují bolesti v hlavě různé intenzity, vyzařující do oční bulvy, objevují se poruchy spánku, závratě a mdloby..

Hormon estrogen hraje hlavní roli při zvyšování náchylnosti žen ke stresovým faktorům, které zase vyvolávají vývoj menstruačních migrén. Tento proces je obzvláště bolestivý na pozadí oběhových poruch, zpravidla se zvracením, zvýšenou citlivostí na světlo a hluk. U antikoncepce obsahující estrogen mohou nastat akutní záchvaty.

Jak rozpoznat před menstruační bolest?

Bolest v dolní části břicha, dolní části zad, nesnesitelná migréna, bolest v mléčných žlázách jsou důvodem lékařského zásahu.

Diagnóza bolesti před menstruací se provádí sběrem stížností, v případě potřeby gynekologickým vyšetřením, podporovaným dalšími laboratorními a instrumentálními studiemi.

Užívání anamnézy během předběžné konzultace podle pacienta:

 • období projevu bolesti a jejich povaha;
 • když byl poprvé zaznamenán syndrom bolesti;
 • informace o přítomnosti sexuální aktivity a dosažení orgasmu;
 • charakteristiky menstruačního cyklu (doba trvání, interval mezi dvěma cykly, pravidelnost);
 • přítomnost bolesti během pohlavního styku;
 • problém neplodnosti;
 • vývoj zánětlivých onemocnění urogenitální sféry;
 • používané léky a metody antikoncepce.

Vyšetření gynekologem odhaluje:

 • fyziologické poruchy ve vnějších pohlavních orgánech;
 • stav dělohy, přídavky;
 • změny v umístění vnitřních pohlavních orgánů;
 • zánětlivá onemocnění.
 • odebírání nátěrů na flóru a provádění analýz metodou polymerázové řetězové reakce (PCR) k detekci „skrytých“ infekcí;
 • bakteriologické očkování za účelem stanovení citlivosti na antibiotika, uroseptika;
 • kontrola hormonálních hladin v první a / nebo druhé fázi menstruačního cyklu;
 • biochemický krevní test, pokud je to nutné, systém hemostázy (odpovědný za zastavení krvácení v případě poškození krevních cév a udržování krve v tekutém stavu);
 • testy na onkologické markery - odrážejí riziko rakoviny oblasti ženských pohlavních orgánů.

Instrumentální studie bolesti před menstruací:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů a hrudníku;
 • mamografie - rentgenová metoda se provádí v první fázi menstruace k určení stavu prsní tkáně.

Léčba bolesti před menstruací

Léčba bolesti před menstruací je založena na integrovaném přístupu a pečlivém výběru léků, stejně jako na individuálním stanovení expozice bez léčby..

Zvláštní pozornost je věnována fungování centrálního nervového systému, protože narušení jeho práce ovlivňuje sílu premenstruačního syndromu. Nervové rovnováhy těla se dosahuje pomocí reflexologie, psychoterapie, viscerální a lebeční chiropraxe a pomocí technik orientální terapie. Na pomoc přicházejí stabilizační trankvilizéry a hypnotika, která jsou v každém případě předepsána lékařem individuálně..

Bolestivý syndrom je eliminován fyzioterapeutickými postupy - proudy, magnetická pole, laser, ultrazvuk atd. Tyto léčebné metody jsou vybírány podle věku pacientky, charakteristik jejího těla a existujících chorob.

Nepohodlí v oblasti mléčných žláz klesá s odstraněním vnějších dráždivých látek - mačkání, těsné podprsenky. Často se používají protizánětlivé léky nesteroidní skupiny: ibuprofen, ketanol, indomethacin, které potlačují syntézu prostaglandinů. Homeopatické látky - mastodinon a cyklodinon - se osvědčily. Musíte odebrat kávu, čokoládu z jídla a sledovat množství spotřebované tekutiny. V závažných případech je možné předepsat léky, které potlačují působení hormonu prolaktinu, a perorální kombinovanou antikoncepci.

Frovatriptan a naratriptan se používají k úlevě od migrény. Léky působí pouze na příčinu bolesti hlavy - krevních cév, aniž by působily na bolesti jiné etiologie. Dávka a terapeutický průběh jsou předepsány lékařem v závislosti na charakteristikách migrény. Některé ženy masáží pojivové tkáně pánve (přibližně 5 dní před nástupem menstruace) předcházejí bolestem hlavy. Antiepileptika (jako je topiramát) se často používají k léčbě migrény. Kombinace kyseliny acetylsalicylové, paracetamolu a kofeinu se osvědčila v boji proti předmenstruační migréně.

Optimální léčba bolesti před menstruací je kombinací léčivé, fyzioterapie a manuální terapie (gynekologická masáž).

Prevence bolesti před menstruací

Prevence bolesti před menstruací zahrnuje:

 • sestavení správného denního režimu (optimální poměr pracovní doby a odpočinku);
 • plný spánek;
 • schopnost zabránit stresovým podmínkám, absence nervového přetížení;
 • volba zdravého životního stylu (zákaz kouření, s omezeným množstvím alkoholu);
 • pokles spotřeby kávy, silného čaje (mohou zvýšit bolestivý syndrom);
 • sledovat svou vlastní váhu (nadváha ovlivňuje projev bolesti během menstruace);
 • jíst zeleninu, ovoce;
 • zásobování těla vitamíny A, E, B;
 • obohacení stravy o ryby, mořské plody, rostlinné oleje, sója;
 • pravidelná fyzická aktivita ke zlepšení pružnosti a tonusu svalů;
 • nenahraditelné vodní procedury (koupání v moři, bazénu atd.).

Bolest před menstruací se bohužel stala normou. Mnoho žen to poslušně prošlo, nevšimlo si poplašných zvonů. Pokud se bolest stane nesnesitelnou, zesílí a nepřestane po skončení menstruace, měli byste se určitě poradit s odborníkem.

Před menstruací vše bolí

Občas téměř každá žena pociťuje před menstruací nepohodlí. Mohou to být bolestivé pocity na hrudi, deprese, podrážděnost, akné na obličeji. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jen málo žen - méně než 10% - trpí velmi silnými bolestmi před menstruací (tzv. Předmenstruační syndrom), kvůli nimž mohou přijít o práci, část s blízkými..

Příčiny bolesti před menstruací: Jsou bolesti před menstruací způsobené hormonální nerovnováhou nebo psychosociální? Existují velmi silné důkazy, že bolest před menstruací je spojena s hormony, protože během týdne před menstruací se mění hladiny ženských hormonů, estrogenu a progesteronu (nadbytek estrogenu a nedostatek progesteronu ve druhé fázi menstruačního cyklu) a během menopauzy dříve měsíčně opakující se příznaky zmizí - hormonální teorie.

Teorie „intoxikace vodou“ vysvětluje příčinu bolesti před měsíčními změnami v systému renin-angiotensin-aldosteron a vysokými hladinami serotoninu. Aktivace systému renin-angiotensin zvyšuje hladinu serotoninu a melatoninu. Estrogeny mohou také způsobit zadržování sodíku a tekutin v těle zvýšením produkce aldosteronu.

Teorie poruch prostaglandinu vysvětluje mnoho různých příznaků premenstruačního syndromu změnami v rovnováze prostaglandinu E1. Zvýšená exprese prostaglandinu E, pozorovaná u schizofrenie v důsledku změn v procesech excitace mozku.

Hlavní role v patogenezi bolesti před menstruací je spojena s porušením metabolismu neuropeptidů (serotonin, dopamin, opioidy, norepinefrin atd.) V centrálním nervovém systému a souvisejících periferních neuroendokrinních procesů. V posledních letech byla věnována velká pozornost peptidům středního laloku hypofýzy, zejména melanostimulačnímu hormonu hypofýzy.

Tento hormon může při interakci s beta-endorfinem přispívat ke změnám nálady. Endorfiny zvyšují prolaktin, vazopresin a inhibují působení prostaglandinu E ve střevech, což vede k překrvení prsou, zácpě a nadýmání.

Podnětem pro vznik bolesti před menstruací může být potrat, podvázání vejcovodů, neúspěšná hormonální antikoncepce, infekční onemocnění, abnormální těhotenství a porod. Všechny tyto události, ke kterým dojde v životě téměř každé ženy, mohou vést ke stejnému „rozpadu“ - snížení hladiny přirozeného progesteronu, který produkují vaječníky ve druhé polovině menstruačního cyklu..

Několik vědců zkoumalo možnou souvislost mezi před menstruační bolestí a dysfunkcí štítné žlázy, sezónním emočním stresem a poruchami cirkadiánního rytmu, které jsou léčeny vysokodávkovaným jasným světlem s plným spektrem. Ale až dosud zůstává příčina bolesti před menstruací stejně záhadná jako v roce 1931, kdy porodník-gynekolog, lékař Robert Frank, poprvé použil termín „premenstruační syndrom“ k popisu cyklické poruchy psychického stavu, kterou jeho pacienti utrpěli.

Předmenstruační syndrom (PMS) je soubor patologických příznaků, které se objevují několik dní před menstruací a mizí v prvních dnech menstruace. Předmenstruační syndrom se projevuje hlavně poruchami centrálního nervového systému, vegetativně-vaskulárními a metabolicko-endokrinními poruchami.

Mezi příznaky premenstruačního syndromu patří podrážděnost, deprese, slzavost, agresivita, bolest hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, bolest srdce, tachykardie, překrvení prsou, otoky, plynatost, žízeň, dušnost a horečka. Neuropsychické projevy premenstruačního syndromu se odrážejí nejen ve stížnostech, ale také v nevhodném chování pacientů.

V závislosti na převaze určitých příznaků se rozlišují neuropsychické, edematózní, cefalgické a krizové formy premenstruačního syndromu.

1. V klinickém obrazu neuropsychické formy premenstruačního syndromu převládá podrážděnost nebo deprese (u mladých žen převládá deprese častěji a v adolescenci se projevuje agresivita), slabost, slzavost.

2. Edematózní forma premenstruačního syndromu se projevuje výrazným překrvením a bolestivostí mléčných žláz, otokem obličeje, nohou, prstů a nadýmáním. Mnoho žen s edematózní formou pociťuje pocení, zvýšenou citlivost na pachy.

3. Cefalgická forma premenstruačního syndromu se klinicky projevuje intenzivní pulzující bolestí hlavy ozařující oční bulvu. Bolest hlavy je doprovázena nevolností, zvracením, krevní tlak se nemění. Jedna třetina pacientů s cefalgickou formou premenstruačního syndromu má deprese, bolesti srdce, pocení a necitlivost rukou..

4. Krizová forma premenstruačního syndromu se sympaticko-adrenální krizí. Krize začíná zvýšením krevního tlaku, dochází k pocitu tlaku za hrudní kostí, strachu ze smrti, palpitace. Krize obvykle nastávají večer nebo v noci a mohou být vyvolány stresem, únavou nebo infekčním onemocněním. Krize často končí hojným močením.

V závislosti na počtu, trvání a intenzitě příznaků se rozlišuje mírný a těžký premenstruační syndrom. U mírného premenstruačního syndromu jsou pozorovány 3–4 příznaky, 1–2 z nich jsou výrazně výrazné. Příznaky se objevují 2-10 dní před zahájením menstruace. U těžkého premenstruačního syndromu se 5-12 příznaků objevuje 3–14 dní před menstruací a 2–5 z nich je výrazných.

Máte bolesti před menstruací? Chcete vědět podrobnější informace nebo potřebujete prohlídku? Můžete si domluvit schůzku s lékařem Euro lab, vždy k vašim službám! Nejlepší lékaři vás vyšetří, vyšetří vnější příznaky a pomohou identifikovat onemocnění podle příznaků, poradí vám a poskytnou potřebnou pomoc. Můžete také zavolat lékaře doma. Laboratoř Clinic Euro je pro vás otevřena nepřetržitě.

Jak kontaktovat kliniku:
Telefonní číslo naší kliniky v Kyjevě: (+38 044) 206-20-00 (vícekanálové). Sekretářka kliniky zvolí vhodný den a hodinu pro návštěvu lékaře. Naše umístění a pokyny jsou uvedeny zde. Podrobněji se o všech službách kliniky podívejte na její osobní stránce.

Pokud jste již dříve prováděli jakýkoli výzkum, ujistěte se, že jeho výsledky můžete konzultovat s lékařem. Pokud výzkum nebyl proveden, uděláme vše potřebné na naší klinice nebo s kolegy v jiných klinikách.

Bolí vás tělo před menstruací? Obecně musíte být velmi opatrní. Lidé nevěnují dostatečnou pozornost příznakům nemocí a neuvědomují si, že tyto nemoci mohou být životu nebezpečné. Existuje mnoho nemocí, které se zpočátku v našem těle neprojevují, ale nakonec se ukázalo, že je bohužel na jejich léčbu příliš pozdě. Každá nemoc má své vlastní specifické znaky, charakteristické vnější projevy - takzvané příznaky nemoci. Identifikace příznaků je prvním krokem při diagnostice nemocí obecně. K tomu musíte být několikrát ročně vyšetřeni lékařem, abyste nejen zabránili strašlivé nemoci, ale také udrželi zdravou mysl v těle a těle jako celku..

Pokud se chcete zeptat lékaře, použijte sekci online konzultace, možná zde najdete odpovědi na své otázky a přečtete tipy na péči o sebe. Pokud vás zajímají recenze klinik a lékařů - zkuste najít potřebné informace na fóru. Zaregistrujte se také na lékařském portálu Euro lab, abyste byli neustále informováni o nejnovějších zprávách a aktualizacích informací na webu, které budou automaticky zasílány na vaši poštu.

Mapa příznaků slouží pouze pro vzdělávací účely. Nepoužívejte samoléčbu; ohledně všech otázek týkajících se definice nemoci a metod léčby se obraťte na svého lékaře. EUROLAB není odpovědný za důsledky způsobené použitím informací zveřejněných na portálu.

Je vzácné najít ženu, která se v předvečer kritických dnů cítí dobře. Každý z nich alespoň jednou v životě pocítil bolest před menstruací. V závislosti na zdravotním stavu a individuálních charakteristikách organismu se nepohodlí v dolní části břicha projevuje jako hormonální poruchy, cyklické změny vnitřních pohlavních orgánů, premenstruační syndrom a latentní onemocnění. Zda je třeba se obávat nežádoucích příznaků, závisí na jejich povaze a intenzitě. Přítomnost silných křečí, těžkých bolestivých období, může být signálem nebezpečného stavu a je vždy důvodem k hlubokému lékařskému vyšetření.

Hranice mezi normou a patologií s vývojem příznaků bolesti před a během menstruačního cyklu je poměrně tenká. Koncept „silné bolesti“ má pro každou ženu svůj vlastní význam. U žen s nízkým a vysokým prahem bolesti způsobuje stejný pocit různé reakce. První z nich doslova spadli z nohou nesnesitelné bolesti, což se pro druhé zdá docela snesitelné. Z tohoto důvodu pouhý popis příznaků bolesti způsobuje potíže lékařům, je nutné zaznamenat další vlastnosti..

Existuje mnoho důvodů, které zhoršují zdravotní stav před menstruací:

 • Premenstruační syndrom (PMS). Je chybou domnívat se, že příznaky blížící se menstruace se objeví za 1-2 dny. Často se vyskytují týden nebo dříve. Typické projevy pro většinu: bolest nebo přetrvávající bolest v podbřišku doprovázené autonomními nebo neurologickými příznaky. PMS je lékařsky normální, pokud způsobuje příznaky nízké intenzity a nenarušuje běžnou rutinu.
 • Podchlazení. Zvyk nosit světlo, sezónní oblečení a boty, vynucené dlouhodobé vystavení chladu často vede k následnému vazospazmu v pánevní oblasti a bolestivosti před nástupem menstruace.
 • Vyčerpávající fyzická aktivita. Obtížná práce, sport nebo zvedání závaží před menstruací téměř vždy vedou k bolesti.
 • Nedostatečná fyzická aktivita. Zvyk sedět na jednom místě po dlouhou dobu, nechuť k chůzi a chůzi způsobují poruchy oběhu a překrvení v pánevní oblasti, což je jeden z faktorů vyvolávajících bolestivost.
 • Patologie gastrointestinálního traktu. Syndrom dráždivého tračníku, dysbióza, kolitida před menstruací se zhoršuje, objevuje se nadýmání, plynatost, kolika.
 • Obezita. Přebytek vnitřní tukové tkáně v břišní dutině vede ke změně hormonálních hladin, zvyšuje stagnaci krve v genitáliích, což se projevuje bolestí před menstruací.
 • Intrauterinní zařízení. Tyto antikoncepční prostředky mají mnoho nevýhod, včetně častých projevů algodismenorey..
 • Gynekologické poruchy. Jedním z běžných stavů, které způsobují bolestivost před kritickými dny, je endometrióza - růst epitelu lemujícího děložní dutinu mimo ni. Odchylky zadního orgánu nebo jeho fyzické nedostatečné rozvinutí vždy vede k bolestivosti před začátkem cyklu.
 • Komplikace po operaci pánevních orgánů nebo po obtížném porodu. Jizvy a další destruktivní změny tkáně často způsobují acyklické a předmenstruační bolesti.
 • Zánět a bolest ledvin. Mnoho forem nefritidy se v předvečer menstruace zhoršuje..

Otázka, zda zdravé břicho ženy může bolet před menstruací, je v lékařských kruzích hodně diskutováno. Většina z nich je toho názoru, že fyziologické bolesti jsou vždy nízké intenzity, vágní povahy, neměly by být vnímány jako bodnutí, řezání nebo tahání.

Jaké nemoci jsou bolesti před menstruací

Patologické bolesti před nástupem menstruace nejsou vždy sekundární, mohou se objevit ihned po vytvoření cyklu. V těchto případech hovoří o vrozených zdravotních poruchách. Není snadné zjistit skutečný důvod zhoršení zdraví u dospívajících a mladých dívek, zejména pokud externí vyšetření a obecné laboratorní testy nenaznačují přítomnost porušení.

Běžná onemocnění, při nichž je možná primární bolest před menstruací:

 • nedostatečná endokrinní aktivita vaječníků, nadledvin, hypofýzy;
 • dysplázie pojivové tkáně.

Za takových podmínek se bolest začíná rozvíjet týden nebo dříve před očekávaným cyklem, je pravděpodobný těžký premenstruační syndrom s mnoha somatickými, nervovými příznaky:

 • závratě, bolesti hlavy, migrény;
 • rázy krevního tlaku;
 • silné pocení;
 • necitlivost prstů;
 • porušení termoregulace;
 • tachykardie;
 • obecný otok;
 • vzhled nadbytečných kilogramů;
 • špatné trávení.

Kosti a celé tělo často bolí, pokožka zbledne nebo zčervená, v břiše se objeví bolesti střední nebo silné intenzity.

U endometriózy je typickým znakem kromě bolestivých příznaků také specifická povaha výtoku: začínají a končí tmavě hnědými sraženinami, což naznačuje přítomnost buněk endometria mimo děložní dutinu.

Je velmi nebezpečné, pokud se krátce před menstruací objeví ostré bolesti při roztržení nebo křeče. To může naznačovat progresivní fibroidy, mimoděložní těhotenství nebo začínající potrat..

Adheze v pánevní oblasti, salpingo-ooforitida, cysta způsobují téměř ve všech případech morbidity silnou bolest vaječníků. Algomenorea je často doprovázena porušením samotného menstruačního cyklu - zpoždění nástupu menstruace od několika dnů do dvou nebo více týdnů.

Mnoho sexuálně přenosných infekcí je skrytých a v pokročilých případech ovlivňují dělohu a přídavky. Několik dní před nástupem menstruace se pod vlivem hormonálního posunu aktivuje patogen, který způsobuje řadu negativních příznaků: silné svědění a otoky zevních pohlavních orgánů, pocit pálení, fyzické nepohodlí, přítomnost podivného výtoku - z těchto důvodů se také mohou objevit bolesti břicha.

Nemoci nesouvisející s gynekologií, u kterých se během předmenstruačního období objevují silné bolesti:

 • akutní nebo chronická apendicitida;
 • střevní obstrukce;
 • křečové žíly malé pánve;
 • kámen vycházející z močového měchýře nebo močovodu.

Pokud jsou tyto patologické stavy spojeny s PMS, lze bolest v břišní dutině zaměnit za silné kontrakce dělohy před menstruací.

Chcete-li zjistit, proč žaludek bolí před menstruací, je nutné podstoupit podrobné vyšetření. Zpravidla to začíná anamnézou. Lékař provede rozhovor s pacientem, zjistí, v jakém období se negativní příznaky objevily, a také:

 • bolest se objevuje pravidelně nebo příležitostně, jaká je jejich povaha;
 • existují nějaké další příznaky;
 • zda pacientka používá bariérovou a jinou formu antikoncepce;
 • existují nějaké problémy v sexuálním životě, pokud ano, jaké;
 • ať už byly dříve zjištěny zánětlivé nebo infekční nemoci, zda došlo k těhotenství, potratům, porodu.

Pro obecné laboratorní a biochemické studie je nutná moč, krev, škrábání ze sliznice pochvy a děložního čípku. Může být zapotřebí bakteriální kultura, ELISA, PCR, pokud existuje důvodné podezření, že bolest v podbřišku je důsledkem infekce.

Chcete-li zjistit možné patologie vnitřních orgánů pro jakoukoli povahu příznaků, je předepsáno ultrazvukové vyšetření. Lékař posoudí umístění a tvar dělohy, stav endometria, vaječníky, průchodnost vejcovodů, odhalí známky zánětu nebo změn. V obtížných případech se provádí diagnostická laparoskopie.

Pokud existuje důvod se domnívat, že bolest, která se objeví, je důsledkem onemocnění a bolesti ve střevech, provede se kolonoskopie nebo MRI.

K určení prahu bolesti lze pomocí algezimetru otestovat citlivost nervového systému ženy v kožním záhybu..

V některých případech může diagnóza trvat až několik měsíců..

Bolest před menstruací

Obvyklý premenstruační syndrom při absenci jakýchkoli onemocnění nezpůsobuje výraznou bolest. Charakteristickým nepohodlí tohoto období je pocit napětí nebo rozmazaný, bez jasné lokalizace, komprese v dolní části břicha. Známky se během pohybu nebo v určité poloze nezintenzivňují, mohou být doprovázeny mírnou svalovou slabostí, změnami nálady a ospalostí. Je možné zvýšení citlivosti bradavek. Příznaky se mohou objevit den nebo několik dní před menstruací, každý měsíc ve stejném období.

Patologicky běžící PMS se projevuje různými způsoby a je součástí algomenorey. Silné bolesti se často objevují nejen před menstruací, ale dlouho před nimi, stejně jako uprostřed cyklu. Pocity mají křečovitý nebo bolavý charakter, pokrývají celou břišní dutinu, dávají dolní části zad, konečníku, hýždě, horní části stehen. Bolest špatně reaguje na užívání analgetik. Předmenstruační bolest může být doprovázena nepříjemnými příznaky: gastrointestinální potíže, nevolnost, křeče dolních končetin.

Nesnesitelná bolest při řezání v jednom bodě, která vás nutí ohýbat se napůl nebo hledat vhodnou polohu, nikdy není důsledkem premenstruačního syndromu. Může to být známka slepého střeva, ledvinové koliky, prasklých cyst, myomů, vejcovodů.

Jakékoli léky můžete užívat pouze tehdy, jste-li si jisti příčinou bolesti, ke které dochází, tj. Po absolvování diagnózy. V opačném případě můžete zhoršit svůj fyzický stav..

Při stávajících poruchách endokrinních funkcí, onemocněních vaječníků, štítné žlázy je obvykle předepsána hormonální substituční léčba a příjem vitamínů skupiny B, A, E, kyselina askorbová v terapeutických dávkách. Může to být injekce nebo vitamínové a minerální komplexy a speciální doplňky stravy.

Zánětlivá onemocnění urogenitální sféry vyžadují léčbu antibiotiky. Pokud je příčinou bolesti řezné nebo ostré spasmodické povahy systémová nebo střevní onemocnění, nelze se obejít bez obnovení normálního fungování nemocných orgánů pomocí speciálních léků.

U závažné PMS je nutná řada opatření, která pomohou napravit narušení odtoku menstruační krve, zabrání otokům v genitální oblasti a eliminují příznaky. K tomu je předepsán fyzioterapeutický postup: elektroforéza, ultrafialové a laserové záření. Používají analgetika, antispazmodika, s nimiž se můžete zbavit záchvatů silné bolesti. Mezi doporučení: terapeutická cvičení, masáže, bylinná medicína. Uvolněte předmenstruační bolesti a zmírněte další příznaky PMS odvarů šalvěje, byliny křídlatky, kořene mochny, řebříčku, pastýřské kabelky.

Plavání, tanec, lyžování, aerobní fyzická aktivita mají vynikající terapeutický účinek..

Bolest před menstruací je důvodem pro kontaktování zdravotnického zařízení, zejména pokud je příznak přerušovaný. První lékař, kterého musíte navštívit, je gynekolog. Na základě výsledků vyšetření, předložených stížností a obdržených analýz bude nutná konzultace s endokrinologem, neuropatologem, psychoterapeutem, protože bolesti břicha před menstruací jsou nejčastěji hormonálně závislé nebo neurogenní povahy. Během vyšetření může být pacient odeslán k osteopatovi, chirurgovi, gastroenterologovi, genetikovi.

Velmi silná bolest před nástupem menstruace není normou, ale naznačuje přítomnost hormonálních poruch, genetických abnormalit, malformací fyziologického vývoje reprodukčního systému nebo latentních onemocnění. Abyste se zbavili trápení a předcházeli vážným komplikacím, musíte včas reagovat na jakékoli změny ve svém obvyklém zdravotním stavu a vyhledat pomoc od odborníků.

Příznaky bolesti před menstruací

Předmenstruační syndrom (PMS) je chápán jako společenství patologických stavů, které se objevují před menstruací a mizí s nástupem krvácení. Syndrom je primárně způsoben dysfunkcemi centrálního nervového systému, vegetativní-vaskulární nebo metabolicko-endokrinní patologie.

PMS se vyznačuje: bezpříčinným podrážděním, slabostí a závratěmi, nevolností, depresí, slzavostí, projevy agresivního chování, bolestmi srdce, nepohodlí na hrudi a dolní části zad, otoky, plynatostí, dušností. Některé ženy se chovají nevhodně.

Příznaky bolesti před menstruací se dělí na neuropsychické, edematózní, cefalgické a krizové projevy..

Neuropsychická forma je spojena s depresivními stavy, zvýšenou podrážděností, agresivitou, slabostí a slzavostí..

Edematózní forma premenstruačního syndromu zahrnuje překrvení a zvětšení prsou. Obličej, nohy, prsty mohou nabobtnat. Ženy často vykazují zvýšenou reakci na pachy, zvýšené pocení, nadýmání.

Ke cefalickým změnám patří intenzivní, pulzující bolest hlavy, často vyzařující do oblasti očí. Bolest v oblasti srdce, nevolnost, zvracení, silné pocení nebo necitlivost končetin.

Krizová forma PMS je charakterizována sympaticko-adrenální krizí. Známky procesu jsou zvýšení tlaku, pocit tlaku v oblasti hrudníku, doprovázený strachem ze smrti a zvýšenou srdeční frekvencí. Patologie se projevuje častěji v noci kvůli stresu, silné únavě, kvůli infekční nemoci. Konec krize je často doprovázen aktivním močením.

Podle frekvence, síly a trvání příznaků se rozlišuje mírný nebo závažný průběh premenstruačního syndromu. Mírná forma nemá více než 4 příznaky, z nichž 1–2 jsou jasně vyjádřeny (objevují se za 2–10 dnů). Těžký syndrom má od 5 do 12 nepříjemných stavů a ​​2-5 z nich je nejvýraznějších (zjištěno maximálně 14 / minimálně 3 dny před nástupem menstruačního krvácení).

Většina poctivého sexu je obeznámena s pocitem překrvení, zvýšením citlivosti mléčných žláz před nástupem menstruace. Prsa zvětšuje svůj objem, tkáně orgánu jsou hustší. Důvodem je průtok krve a otok žláz. Změny v hormonální rovnováze jsou příčinou před menstruační bolesti na hrudi.

Pravidelná citlivost prsů nebo mastodynie je přirozený proces. Prsní žlázy jsou orgány závislé na hormonech. Produkovaný vaječníky, progesteron a estradiol způsobují měsíční změny v žlázách. Druhá část cyklu probíhá pod vlivem progesteronu, který zvyšuje množství žlázové tkáně v prsu (příprava na těhotenství a kojení), způsobuje její zesílení. Mírná bolestivost v oblasti hrudníku je normální.

Mastodynie se léčí v kombinaci s dalšími příznaky - bolestmi hlavy, přepětím krevního tlaku, silným otokem končetin, psychoemoční poruchy atd. Komplexní účinek je předepsán s přihlédnutím k závažnosti syndromu bolesti, včetně:

 • dodržování stravy bez solí při omezení tekutin a vyloučení produktů, které působí na nervový systém (káva, řada koření, silný čaj, alkoholické nápoje, čokoláda atd.);
 • správný režim spánku a odpočinku;
 • povinné procházky;
 • postupy kalení;
 • kontrola nad fyzickou aktivitou;
 • vliv metod psychoterapie;
 • léčba drogami.

Reakce vyskytující se v těle na hormonální úrovni způsobují bolesti hlavy před menstruací. Výskyt bolesti různé intenzity před a jejich vymizení po menstruaci je považován za normální fyziologický proces.

Biochemické změny v těle ovlivňují cyklickost hormonálních změn. V důsledku toho se často objevují bolesti v hlavě různé intenzity, vyzařující do oční bulvy, objevují se poruchy spánku, závratě a mdloby..

Hormon estrogen hraje hlavní roli při zvyšování náchylnosti žen ke stresovým faktorům, které zase vyvolávají vývoj menstruačních migrén. Tento proces je obzvláště bolestivý na pozadí oběhových poruch, zpravidla se zvracením, zvýšenou citlivostí na světlo a hluk. U antikoncepce obsahující estrogen mohou nastat akutní záchvaty.

Je to menstruační cyklus, který ženě pomáhá včas diagnostikovat poruchu reprodukce. Dlouhá období s ovariální cystou a jejich zpožděním se považují za první příznaky vzhledu funkčního novotvaru.