Musím očistit po potratu v rané fázi: jak postup probíhá, je možné se obejít bez něj?

Podle statistik asi 20% těhotenství končí potratem. Častěji dochází k potratům v počátečních stádiích, kdy žena ještě nemusí hádat o své situaci.

Je nutné udělat kyretáž dělohy po spontánním potratu? Odborníci tvrdí, že tato operace není předepsána pro všechny ženy, u kterých došlo k selhání těhotenství..

Co může způsobit předčasný potrat?

Hlavní příznaky doprovázející potrat jsou bolestivé bolesti v podbřišku, někdy vyzařující do dolní části zad a krvácení z pochvy. Méně často se objevuje děložní tón, který může být doprovázen také nepohodlí. Důvody spontánního potratu v raných fázích jsou:

 • genetické abnormality ve vývoji plodu (75% případů), vznikající například v důsledku infekčního onemocnění přenášeného matkou;
 • hormonální poruchy (nedostatek progesteronu nebo nadměrná sekrece testosteronu);
 • konflikt rhesus;
 • zánětlivá onemocnění vnitřních orgánů;
 • pohlavně přenosné infekce (kapavka, chlamydie atd.);
 • užívání léků, které mohou vyvolat vývoj vad embrya a potrat;
 • historie potratů;
 • návštěva sauny nebo častý a dlouhodobý pobyt v horké lázni;
 • špatné návyky;
 • silná fyzická aktivita;
 • stres nebo přetížení.

Kdy je čištění nutné a je možné se bez něj obejít?

Pokud byl diagnostikován spontánní potrat, měl by gynekolog vyšetřit ženu na křesle. Poté je žena odeslána na ultrazvukové vyšetření - pouze tato metoda umožní co nejpřesněji určit, zda pacient potřebuje čištění. Statistiky ukazují, že kyretáž po potratu, ke kterému dojde v rané fázi, je nutná pouze v 10% případů. Poměrně často se však postup provádí preventivně, například v nouzové situaci s těžkým krvácením z dělohy nebo když není možné provést ultrazvuk.

Pokud s náhlým přerušením těhotenství v rané fázi vychází oplodněné vajíčko s krví (vypadá to jako kulatý šedý močový měchýř), můžete to udělat bez škrábání. Pokud v děloze zůstanou malé zbytky tkáně plodu, lékaři vyčkají a uvidí postoj. Orgán se musí očistit - tento proces trvá asi 2–3 týdny. Žena detekuje krvácení, které může obsahovat bílé částice.

Čištění je nejčastěji nutné po potratu, ke kterému dochází v období 6-7 týdnů nebo více - v rané fázi těhotenství vajíčko obvykle odchází samo. Mnoho žen považuje postup škrábání za zbytečný a nechodí k lékaři kvůli spontánnímu potratu, ke kterému došlo mimo nemocnici. Pouze lékař však může pochopit, zda je škrábání nutné. Je třeba si uvědomit, že chronický zánět v důsledku rozkladu zbytků plodu může vést ke katastrofálním následkům až k sepse nebo neplodnosti..

Postup postupu

Ženy po potratu se často obávají nadcházející kyretáže, ale je třeba si uvědomit, že se jedná o rutinní a poměrně jednoduchý postup pro odborníky, který většinou dobře dopadne. Lékaři zvolí jednu z metod čištění:

 • Vakuová aspirace. Používá se, pokud došlo k potratu v 6-12 týdnu těhotenství a zbytky plodu jsou malé. Tato metoda se nepoužívá u akutních infekčních onemocnění genitálií, mimoděložního těhotenství a potratů, ke kterým došlo méně než šest měsíců po předchozím narození..
 • Kyretáž (škrábání speciálním nástrojem - kyretou). Metoda se používá s mnoha pozůstatky vajíčka, jejichž umístění je obtížné určit.

Před zákrokem pacient podstoupí obecný krevní test a koagulogram, přestane jíst po dobu 8-10 hodin. V den čištění dostane žena klystýr, lékař provede vyšetření k určení tvaru a velikosti dělohy. Operace probíhá v několika fázích:

 • pacientka sedí na gynekologickém křesle;
 • dostane anestezii (používá se lokální nebo celková anestézie);
 • vagina je ošetřena antiseptikem, aby se zabránilo infekci;
 • cervix se rozšiřuje;
 • pomocí vakuového zařízení nebo kyrety odborník vyčistí horní vrstvu endometria spolu se zbytky plodu;
 • v přítomnosti hysteroskopu (miniaturní videokamera) lékař zkoumá děložní dutinu, aby se ujistil, že operace byla úspěšná;
 • získaný biomateriál lze odeslat ke genetické analýze, aby se zjistily důvody spontánního potratu;
 • na žaludek pacienta se umístí ledový obklad.

Možné důsledky a komplikace

Normální následky po kyretáži jsou mírná bolest v podbřišku trvající několik dní a krvácení, které by mělo trvat nejméně 10 dní a postupně se zmenšovat. Tyto příznaky nevyžadují léčbu. Čištění po potratu však může být doprovázeno dalšími komplikacemi, které vyžadují okamžitou pozornost odborníka:

 • Děložní krvácení. Často se vyskytuje u pacientů s poruchou krvácení. Pokud je výtok příliš silný, může vám lékař předepsat injekce oxytocinu..
 • Hematometr (akumulace krve v děloze). Křeč krku orgánu bezprostředně po zákroku vede k patologii. Pacient by měl být ve střehu, pokud se po operaci krvácení z pochvy úplně zastaví. Abyste předešli komplikacím před zákrokem, musíte si vzít No-shpa nebo jiné antispazmodikum, které uvolňuje svalová vlákna dělohy.
 • Endometritida (zánět sliznice orgánu). Horečka a bolest břicha jsou příznaky nemoci. Aby se zabránilo rozvoji onemocnění, pacientovi jsou předepsána antibiotika.
 • Udržujte vajíčko na svém místě. Vzácná komplikace vakuové aspirace. Embryo zůstává v děloze - v tomto případě se neobejdete bez druhé operace.

Předčasný potrat: je nutné čištění?

Plánování těhotenství a porodu nemusí vždy skončit příznivě. Někdy musí žena z různých důvodů potratit..

Očištění po potratu je nepříjemný, ale nezbytný postup, kterému se málokdy vyhneme. Někteří věří, že následky kyretáže budou mnohem hrozivější než samotný potrat, a bojí se kyretáže (odstranění horní sliznice). Ve většině případů je to však nepostradatelné..

Postup kyretáže po potratu

Manipulace trvá 15–20 minut. Předběžný test na koagulogram a obecné krevní testy, studie infekcí. Čištění po potratu v rané fázi (až 12 týdnů) se provádí, pokud jsou podle ultrazvuku nalezeny fragmenty vajíčka v děloze.

Jídlo a tekutiny by se neměly užívat 8–10 hodin před operací. Procedura škrábání probíhá na gynekologickém křesle: genitálie jsou dezinfikovány antiseptikem, děložní čípek je rozšířen a sliznice je vyškrábána vakuem nebo kyretou. Tyto manipulace jsou velmi bolestivé a provádějí se v lokální nebo celkové anestezii. Pokud je to možné, provádí se hysteroskopie (vyšetření videokamerou) současně s kyretáží: škrábání po potratu je považováno za nejméně nebezpečné, když lékař vidí děložní dutinu.

V případě předčasného potratu může embryo úplně vyjít (vypadá to jako šedý zaoblený močový měchýř), pak čištění není nutné. V ostatních případech se fragmenty plodu rozloží, což bude sloužit jako záminka pro šíření patogenních mikrobů a poškození děložní membrány. Proto i když došlo k potratu mimo lékařský ústav a žena si je jistá, že embryo bylo zcela uvolněno, nezanedbávejte návštěvu lékaře.

Úklid po předčasném potratu

Těhotenství, které je ukončeno okamžitě - v 5–8 týdnech - není neobvyklé. Lékař musí zjistit příčinu a provést revizi dělohy, aby infekce nevnikla do genitálního traktu. V raných fázích se spontánní potrat může obejít bez čištění.

Pokud po neočekávaném ukončení těhotenství dojde k úplnému odstranění vajíčka, nebudete muset dělohu sešrotovat. Specialista se rozhodne na základě výsledků testů a ultrazvuku. Audit dělohy se také provádí u zmrazeného těhotenství.

Odebrat sliznici, aby se zabránilo krvácení, hromadění krevních sraženin, aby nezůstaly kousky vajíčka.

V případě potřeby se provede kyretáž horní vrstvy sliznice dělohy a jejího děložního čípku. Odesílají se vzorky pro histologii, aby se určila příčina potratu.

Důsledky čištění po potratu

Stejně jako u každého zásahu není čištění dělohy v případě potratu vždy bez komplikací. Pokud nastanou problémy se srážením krve, může se otevřít děložní krvácení. K jeho zastavení jsou předepsány injekce oxytocinu..

Bolest břicha a horečka jsou příznaky nástupu zánětlivého procesu. V důsledku křečí cervikálního kanálu během kyretáže se v děloze mohou hromadit krevní sraženiny.

Porucha oběhu se nazývá hematometr. Hromadí se v děložní dutině, krev nemůže vytékat, což způsobuje bolestivé záchvaty. Pokud takovou diagnózu ignorujete, můžete následně ztratit dělohu a možnost porodit..

Komplikací hematomů je otrava krve, která může být smrtelná. Lékaři předepisují jako terapeutické metody léky a speciální postupy pro odstraňování nahromaděné krve z dělohy.

Po očištění v důsledku spontánního potratu se mohou objevit komplikace ve formě endometritidy, při které se zapálí sliznice. Proto je nutně předepsán průběh antibiotik, což je důležité projít podle schématu.

Nejúčinnějším a nejbezpečnějším způsobem kyretáže je vakuové čištění dělohy po potratu. V některých případech však mohou nastat problémy:

 1. Embryo nebylo zcela odstraněno. Lékař musí často manipulovat slepě, takže v děloze mohou být zbytky plodu.
 2. Mechanické poškození cervikálního kanálu nástroji, ke kterému dochází při otevření dělohy. Možné důsledky - potrat příštího těhotenství.
 3. Krvácení způsobené poškozením stávajícího myomu nebo krevních cév. V některých případech musíte dělohu odstranit.
 4. Infekce pozorována, pokud nejsou dodržována hygienická doporučení v důsledku zavinění ženy nebo lékaře. Vede k neplodnosti a zánětu.
 5. Slabost děložního čípku. Během operace může cervikální kanál oslabit a následně vést k potratům.

Neodkládejte výlet do nemocnice, pokud uvidíte tyto příznaky:

 • teplota;
 • intenzivní špinění;
 • absolutní absence výtoku;
 • bolení břicha.

Menstruace po kyretáži

Menstruace po kyretáži děložní dutiny obvykle začíná včas, tj. Po 26-29 dnech. K normalizaci cyklu a prevenci těhotenství může lékař předepsat antikoncepční pilulky v den čištění nebo následující den.

Výtok během menstruace je obvykle vzácný, protože endometrium se ještě nezotavilo.

Pokud dojde k hojnému krvácení, lze předpokládat, že během eliminace hyperplazie nebylo odstraněno celé endometrium. Výsledky ultrazvuku pomáhají potvrdit odhad lékaře. Sekundární čištění není předepsáno, ale pomáhá snižovat ztrátu krve.

Patologie je vaginální výtok, který trvá příliš dlouho (10 dní nebo více), s nepříjemným zápachem, což může naznačovat nástup infekčního procesu. Mělo by být výstraha a prudké zastavení výtoku, což je známkou tvorby krevních sraženin v děloze.

Následné těhotenství

Gynekologové doporučují zdržet se těhotenství po čištění po dobu nejméně šesti měsíců. Organismus, který se z operace nezotavil, není připraven nést dítě. Aby se zabránilo vzniku komplikací, jsou předepsána antibiotika, perorální antikoncepce, lékařský dohled a testy.

Sexuální odpočinek by měl pokračovat alespoň tři týdny po čištění kartáčem, aby se zabránilo infekci a krvácení. Je nutné omezit fyzickou aktivitu, konzumaci alkoholu, odmítnout návštěvu lázní a saun, koupat se (pouze sprcha).

Doporučují se fyzioterapeutické postupy:

 • EHF (k prevenci endometritidy);
 • ultrazvuk (z adhezí);
 • fototerapie (pro protizánětlivé účely).

Pro rychlé uzdravení používají lékaři sorpční léčbu: do děložní dutiny se vstřikuje kompozitní roztok. Řiďte proces regenerace pomocí aspirační biopsie.

Bolest v podbřišku naznačuje přítomnost abnormalit v důsledku kyretáže. Pokud dojde k mírnému nepohodlí - to je norma, nebojte se, po několika dnech, při absenci dalších negativních znaků, to projde.

Úzkost by měla být způsobena silnou bolestí, jejíž příčinou je slza děložního čípku nebo propíchnutí orgánu, zánětlivý proces a hromadění krve. Po vyloučení všech negativních faktorů vám lékař umožňuje naplánovat nové těhotenství..

Zotavení

Abyste se po neškodném čištění rychle vrátili zpět, měli byste přísně dodržovat pokyny lékaře, dodržovat zdravý životní styl, dodržovat hygienu, nepracovat, plně odpočívat a jíst správně. V tomto případě bude zotavení po kyretáži mnohem jednodušší..

Po potratu jsou některé ženy v depresi. Správným rozhodnutím by bylo kontaktovat psychoterapeuta..

Chcete-li naplánovat nové těhotenství, musíte po vyčištění zcela obnovit zdraví, ujistěte se, že všechny ukazatele (moč, krev) jsou normální, neexistují žádné infekce. Děloha, vaječníky a děložní čípek musí být připraveny na početí a těhotenství. Takové podmínky zaručí narození zdravého dítěte..

Jak probíhá očista po potratu??

Potrat je spontánní potrat, ke kterému dochází v důsledku řady negativních faktorů. Odmítnutí plodu může být v různých časech. Gynekolog někdy poznamenává, že embryo zcela opustilo orgán a není nutná další kyretáž. Navzdory skutečnosti, že se děloha může očistit po dobu dvou až tří týdnů, je v některých případech předepsán postup k odstranění částic embrya z vnitřní dutiny orgánu, který je klasifikován jako čištění. K tomu lékař používá speciální nástroje k otevření děložního čípku a poté škrábe povrchovou vrstvu vnitřní dutiny. Tento postup je nezbytný, pokud spontánní potrat nevyčistí dělohu z plodových membrán a částic vajíčka. Pokud bylo po potratu diagnostikováno krvácení nebo infekce, postup čištění se provede okamžitě. V ostatních případech je potřeba události určena pouze lékařem po vyšetření..

Proces škrábání

Čištění po potratu se provádí až po laboratorní studii o srážení krve - koagulogramu a obecném krevním testu. Kromě toho je ženské tělo vyšetřováno na různé infekční nemoci. Před škrábáním si musíte oholit ochlupení a udělat klystýr. Po přípravných pracích gynekolog vyšetří pacientku, přičemž je důležité určit tvar, velikost a umístění dělohy v pánevní dutině.

Čištění po potratu se provádí na židli gynekologa. Aby se vyloučila infekce orgánu bakteriemi a viry, nejprve se provede antiseptické ošetření děložního čípku a pochvy. Ke škrábání horní vrstvy vnitřní dutiny orgánu se používá speciální nástroj zvaný kyreta. V některých případech lékař předepíše vakuové čištění. Celá horní vrstva je odstraněna. Procedura je poměrně bolestivá, proto se provádí buď v celkové anestezii, nebo v lokální anestezii. Délka procedury trvá přibližně 15 - 20 minut. Aby se vyloučilo opakované čištění, provádí se navíc hysteroskopie. Po operaci žena pociťuje bolest v podbřišku několik hodin až několik dní. Bolest v symptomech je podobná menstruaci, takže se nepoužívá žádné speciální ošetření a úleva od bolesti. Ihned po vyčištění se objeví hojné skvrny. Po dokončení intervence může menstruace trvat až 10 - 14 dní. Tento stav je normální, proto nevydávejte zvuk. Absence krve po čištění může naznačovat její hromadění ve vnitřní dutině. Pokud dívka před operací užívala nějaké léky, je nutné o tom informovat lékaře. Rovněž je zakázáno jíst a pít 8 hodin před operací..

Čištění po časném potratu se provádí pouze v případě, že lékař v důsledku ultrazvukového vyšetření zjistil fragmenty embrya uvnitř děložní dutiny. V některých případech nelze odstranit ani částice, protože děloha je schopna během menstruačního cyklu sama čistit dutinu. Pokud byl postup přesto předepsán, provádí se obvyklým způsobem a úplně seškrábne horní vrstva.

Vysávání

Vakuové čištění po potratu znamená úplné očištění děložní dutiny od obsahu. Podobná metoda je předepsána z několika důvodů:

 • čištění dutiny po porodu;
 • potrat;
 • zmrazené embryo ve vývoji;
 • ukončení těhotenství - potrat.

Tato metoda je nejbezpečnějším a nejúčinnějším způsobem čištění vnitřní dutiny orgánu. Během procedury se odstraní celý obsah spolu s částí sliznice. Potřebu této metody určuje pouze gynekolog. Pacient musí být hospitalizován. Operace je považována za fyziologickou, protože je odstraněna horní slizniční vrstva, která je během menstruačního cyklu z orgánu vyloučena. Nejnepříjemnější věcí v tomto postupu je cervikální otevření. Za tímto účelem je ženě nejprve podána anestézie a poté expandér. Po otevření lékař pokračuje v aspiraci.

Těhotenství po škrábání

Čištění je postup, který způsobuje fyziologické i psychologické trauma. K opakovanému těhotenství proto musí být přistupováno se zvláštním plánováním. Je třeba věnovat čas obnově těla i psychického stavu. Lékaři zpravidla umožňují koncepci tři až šest měsíců po operaci. Pro možnost oplodnění musí lékař vzít v úvahu následující faktory:

 1. Věk pacienta;
 2. Celkový zdravotní stav;
 3. Psychické pozadí;
 4. Rychlost zotavení těla;
 5. Hormonální režim.

Všechny výše uvedené aspekty jsou nezbytné pro zohlednění plánování těhotenství. To je způsobeno ztenčením stěny endometria po kyretáži. Rané těhotenství proto může poškodit placentu a vést k vážným komplikacím. Postup čištění také zraní děložní čípek. Ve výsledku může její retenční svalová síla oslabit a vést k opakovanému potratu. Pokud dívka otěhotní dříve, než je přípustné období, musíte o tom okamžitě informovat lékaře. V takovém případě je nutné zvláštní monitorování stavu ženy a plodu..

Pouze pečlivé plánování těhotenství minimalizuje rizika zhoršení zdraví matky i dítěte..

Jak udělat kyretáž se zmrazeným těhotenstvím

Proč vývoj plodu během těhotenství zamrzá

Zmrazené nebo nevyvinuté těhotenství může být vyvoláno řadou faktorů a není vždy možné určit přesnou příčinu. Může se jednat o genetické abnormality (v případě selhání procesu dělení chromozomů se tvoří defekty neslučitelné se životem), hormonální nerovnováha (snížená produkce progesteronu nebo nadměrné hladiny androgenů - mužských pohlavních hormonů), infekce - jak genitální oblasti, tak i jiných orgánů, používání zakázaných během těhotenství léky, endokrinní patologie, negativní vnější vlivy atd..

U zmrazeného těhotenství je nutná kyretáž dělohy

Jak identifikovat zmrazené těhotenství

Podle lékařských statistik dochází k zmrazení embryí během nitroděložního vývoje v prvních 12 týdnech těhotenství. Méně často ženy mohou slyšet takovou diagnózu ve druhém trimestru (ne více než 15% případů). Je těžké rozpoznat zmrazené těhotenství sami. Pokud se však objeví následující příznaky, měli byste okamžitě vyhledat pomoc odborníka.

 • ostrý konec toxikózy, která je spojena s restrukturalizací těla a prochází postupně po 12. - 14. týdnu;
 • změna stavu prsu - po početí se mléčné žlázy u žen zvětšují. Pokud se prsa vrátí do předchozího stavu nebo se objeví výtok z bradavek, měli byste se poradit s lékařem;
 • vaginální výtok červeného nebo hnědého odstínu je nebezpečným znamením, měli byste okamžitě zavolat sanitku.

Ve vzácných případech je kyretáž dělohy předepsána ve 2. polovině semestru

Když se objeví alarmující příznaky, lékař ženu vyšetří a nahmatá břišní oblast. Problém lze rozpoznat podle prolapsu dělohy, rozporu mezi její velikostí a gestačním věkem, absence srdečního rytmu po 5. týdnu.

K potvrzení zmrazeného těhotenství potřebujete:

 • krevní test na hormony štítné žlázy, hypofýzy, nadledvin a pohlavních hormonů;
 • Ultrazvuk, který vám umožní určit stav embrya, děložní dutiny.

V případě rozporu mezi získanými výsledky testu a ultrazvukovým vyšetřením je diagnóza potvrzena.

Na základě výsledků výzkumu se lékař rozhodne provést následující manipulace:

 • Lékařský potrat je neinvazivní metoda ukončení těhotenství, která se doporučuje ženám před 6. týdnem těhotenství. Metoda zahrnuje použití hormonálních léků, které vyvolávají potrat. Používá se jen zřídka, protože nezaručuje úplné čištění děložní dutiny..
 • Vakuová aspirace je bezpečná metoda odstranění vajíčka po dobu až 5 týdnů. Provádí se bez dilatace děložního čípku zavedením katétru připojeného k sání, kterým je vajíčko odsáváno.
 • Škrábání.

Chirurgický zákrok se provádí na operačním sále po intravenózním podání celkové anestezie.

Jak se provádí škrábání??

Anestezie zajišťuje úplnou absenci nepohodlí. Pokud existují kontraindikace, použije se lokální anestézie.

Poté, co anestezie začne fungovat, jsou akce lékaře následující:

 • provádí se dezinfekce genitálií;
 • je zavedeno gynekologické zrcadlo;
 • provádí se léčba pochvy a děložního čípku;
 • je zavedena speciální látka, která stimuluje kontrakce dělohy a odmítnutí endometria, což výrazně zjednodušuje postup;
 • do dělohy je vložena kyreta - chirurgická škrábací lžíce, pomocí které je orgán očištěn od vajíčka a horní vrstvy endometria;
 • nástroje jsou odstraněny z pochvy.

Po operaci je žena odvezena na oddělení.

Procedura škrábání dělohy se provádí v celkové anestezii

Jak dlouho zůstat v nemocnici po operaci

Kyretáž dělohy trvá 15 až 20 minut. Po operaci je žena na obecném oddělení gynekologického oddělení po dobu 4-6 hodin. Tentokrát stačí, aby anestezie uběhla. Stav pacienta je sledován několik hodin, poté je ženě umožněno jít domů. V případě komplikací může pobyt v nemocnici trvat i několik dní.

Kontraindikace k chirurgickému zákroku

Škrábání se zmrazeným těhotenstvím není předepsáno:

 • během akutního nebo chronického průběhu zánětlivých onemocnění dělohy a jejích příloh;
 • ženy s vadami endometria;
 • pacienti s pohlavními chorobami.

Pokud existují omezení, lékař se rozhodne ohledně jiných, bezpečnějších metod pro odstranění embrya pro ženu.

Komplikace po škrábání

Kyretáž během zmrazeného těhotenství je chirurgický zákrok, který může vést k následujícím komplikacím:

 • poškození dělohy, které vyžaduje další operaci - obnovení její integrity;
 • krvácení může vést ke ztrátě krve ve velkých objemech nebo způsobit zánětlivý proces v děloze v důsledku akumulace biologické tekutiny a jejích sraženin v dutině orgánu;
 • zánět je výsledkem přidání infekce na pozadí snížení lokální imunity;
 • adheze v pánevní oblasti - nebezpečná komplikace, která může zůstat dlouho bez povšimnutí a vést k neplodnosti.

Abyste zabránili nebezpečným následkům, po kyretáži byste měli věnovat zvláštní pozornost svému zdraví, po celé pooperační období se děloha stává velkou zranitelnou ranou. Žena může být narušena krvácením podobným menstruaci, které je doprovázeno bolestmi v bederní oblasti a dolní části břicha, spojenými s intenzivními kontrakcemi dělohy (zmizí během 6–10 dnů). V tuto chvíli je důležité sledovat osobní hygienu, vzdát se fyzické aktivity a pohlavního styku. To pomůže zabránit otevření krvácení, rozvoji komplikací a přidání infekce..

Po operaci lékař předepíše ženě antibakteriální léky, aby se zabránilo přidání infekce, vaginální čípky s chlorhexidinem nebo jodem pro místní expozici. Pro urychlení procesu hojení se doporučují čípky s depanthenolem. Obnova těla může být určena nástupem menstruace. Menstruační cyklus se obvykle vrátí do normálu během 30 až 40 dnů po operaci.

Kdy navštívit lékaře

14 dní po operaci se žena musí dostavit na vyšetření a na ultrazvukové vyšetření k posouzení stavu a stupně zotavení dělohy. Pokud se objeví následující příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa:

 • špinění trvá déle než 10 dní;
 • zápach z pohlavních orgánů;
 • hnědý nebo žlutý výtok;
 • prudké zastavení výtoku;
 • zvýšená teplota;
 • slabost, závratě, mdloby;
 • absence menstruace za 50 dní.

Přítomnost těchto příznaků může naznačovat vývoj zánětlivých procesů, které vyžadují neodkladné lékařské ošetření, nebo hromadění krevních sraženin v dutině dělohy, jejichž odstranění bude provedeno pomocí léků nebo chirurgickým zákrokem.

Těhotenství po škrábání

Lékaři nedoporučují plánovat koncepci do šesti měsíců po kyretáži, která je spojena s fyzickým a emocionálním zotavením po operaci. Hormonální látky jsou často předepisovány. Nosení plodu po škrábání je velkou zátěží pro ženské tělo. Pokusy o početí dříve než o 6 měsíců později mohou často skončit spontánním potratem v počátečních stádiích nebo tvorbou malformací plodu. Křehká žena také nemusí porodit dítě do očekávaného data a porodit s předstihem..

Při škrábání je tedy vajíčko odstraněno. Operace pomáhá udržovat zdraví reprodukčních orgánů. Je to bezbolestné kvůli zavedení intravenózní anestézie. Období zotavení těla a nástup první menstruace nastává během 30-40 dnů. Lékaři doporučují plánovat těhotenství nejdříve šest měsíců po operaci..

Očištění po potratu

Čištění po potratu je chirurgický zákrok, při kterém se děložní čípek rozšíří speciálními nástroji a poté se vyškrábne horní vrstva děložní dutiny. Tento postup je nezbytný, pokud během spontánního potratu není děložní dutina zbavena plodových membrán nebo částí vajíčka. S krvácením po potratu a příznaky infekce se okamžitě provede kyretáž. To, zda je po potratu nutné čištění, může stanovit pouze lékař na základě vyšetření..

Postup kyretáže po potratu

Před očištěním po potratu lékař nasměruje pacienta na koagulogram (laboratorní studie srážení krve), k obecným krevním testům. Kromě toho je ženské tělo vyšetřováno na přítomnost různých infekcí. Před škrábáním oholejte vlasy v oblasti ohanbí a podejte klystýr. Dále se provede gynekologické vyšetření, během kterého lékař určí tvar, umístění a velikost dělohy.

Čištění se provádí na gynekologickém křesle. Aby se zabránilo infekci, děložní čípek a pochva jsou před operací ošetřeny antiseptiky. Při škrábání je horní vrstva děložní výstelky odstraněna pomocí speciálního nástroje (kyreta) nebo vakuového systému. Tento postup je docela bolestivý, proto se provádí v celkové nebo lokální anestézii..

Celá očistná procedura po potratu trvá patnáct až dvacet minut. Aby se vyloučila opakovaná kyretáž a úplné čištění děložní dutiny, je někdy čištění po potratu kombinováno s hysteroskopií.

Po operaci může žena pociťovat bolest v podbřišku několik hodin nebo dokonce několik dní. Tato bolest je podobná bolesti menstruačního cyklu. To nevyžaduje žádné zvláštní zacházení..

Ihned po škrábání po potratu se často objevuje krvavý a hojný výtok. Normálně může toto krvácení trvat až deset dní po operaci. Pokud se krvácení zastaví okamžitě po potratu, může to znamenat hromadění krevních sraženin v děložní dutině..

Po seškrábnutí mohou být fragmenty děložní výstelky odeslány ke speciální genetické studii za účelem zjištění konkrétní příčiny potratu.

Pokud žena užívala před operací nějaké léky a doplňky výživy, je nutné o tom informovat lékaře. V zájmu bezpečnosti úlevy od bolesti nejezte a nepijte nic osm hodin před čištěním po potratu..

Důsledky čištění po potratu

Po vyčištění po potratu se v děložní dutině mohou hromadit krevní sraženiny a na sliznicích dělohy mohou začít zánětlivé procesy. Takové komplikace po kyretáži ve velmi vzácných případech mohou dokonce vést k rozvoji neplodnosti..

Proto po operaci musí pacient dodržovat hygienu, sledovat povahu výtoku a pravidelně měřit tělesnou teplotu. S prudkým zvýšením tělesné teploty, rychlým zastavením krvavého výtoku musíte okamžitě konzultovat lékaře, abyste zabránili možnému rozvoji komplikací.

Těhotenství po proceduře škrábání

Čištění po potratu je pro tělo psychickým a fyzickým traumatem. Proto po seškrábnutí a před plánováním dalšího těhotenství musí uplynout čas, než se tělo zotaví. Odborníkům je obvykle dovoleno plánovat další těhotenství tři až šest měsíců po operaci. To bere v úvahu věk pacientky, její celkový stav, zdravotní stav a rychlost zotavení těla..

Samotné čištění po potratu výrazně ztenčí endometrium. Pokud dojde k těhotenství bezprostředně po kyretáži, placenta se nemusí správně formovat, což povede k vážným komplikacím.

Během kyretáže může dojít také ke zranění děložního čípku a současně k narušení jeho přídržné síly, což může v budoucnu dále vyvolat potrat..

Pokud přesto došlo k těhotenství bezprostředně po operaci, je třeba věnovat zvláštní pozornost a pečlivě dodržovat všechny předpisy lékaře.

Video z YouTube související s článkem:

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Očištění po potratu

Čištění nebo kyretáž se nazývá škrábání děložní dutiny, při kterém lékař odstraní horní vrstvu děložní sliznice speciálním nástrojem. Tento postup v gynekologii se používá nejen po potratu, ale také v mnoha dalších případech - například po porodu, v případě menstruačních nepravidelností nebo pro diagnostické účely. Mnoho žen se bojí očištění po potratu, protože to přirovnávají k potratu. Ve skutečnosti jsou tyto postupy podobné, ale škrábání v případě potratu se používá, aby se vyloučila přítomnost zbytků vajíčka v děloze. Důsledky toho, že pozůstatky nejsou odstraněny, však mohou být velmi žalostné - od vývoje zánětlivých procesů až po děložní krvácení, které je životu nebezpečné..

Ženy se však bojí škrábání. Jaké jsou důsledky očištění po potratu? Komplikace se mohou objevit po jakýchkoli chirurgických zákrocích a kyretáž není výjimkou. Pokud má žena poruchu srážení krve, může se vyvinout děložní krvácení. Akumulace krevních sraženin v děloze - hematometr - může také vést k zánětu. Endometritida (zánět sliznice dělohy) je také častou komplikací po kyretáži. Dodržováním předepsané léčby jsou všechny tyto problémy minimalizovány. Ženy se bohužel obávají následků očištění po potratu, ale přikládají malé důležitosti neléčení. Po vyčištění lze předepsat injekce oxytocinu, spazmolytik a antibiotik - a poté je riziko zánětu nízké.

Úklid po předčasném potratu

Je možné se po časném potratu obejít bez čištění? Lékaři to samozřejmě provádějí pouze na indikace. Pokud ultrazvukové vyšetření potvrdí, že v děloze nebyly nalezeny žádné zbytky vajíčka, škrábání nebude předepsáno. Potrat však často nezmizí současně a některé ženy odmítají očistit v domnění, že by se všechno mělo stát samo..

Toto rozhodnutí je nebezpečné, protože riziko komplikací se dramaticky zvyšuje. Pokud žena potratila doma, musí určitě kontaktovat gynekologa, aby podstoupila příslušné vyšetření a zjistila příčinu toho, co se stalo.

Důsledky nečesání po potratu mohou být mnohem vážnější než následky samotného škrábání. Samoléčba je v tomto případě také nepřijatelná. V tomto případě je na váze příležitost znovu otěhotnět, a proto by měla být dodržována všechna doporučení lékařů.

Jak je škrábání po potratu?

Procedura se nutně provádí v celkové nebo lokální anestézii, takže byste se neměli bát bolesti. Čištění probíhá ve dvou fázích: nejprve se pomocí speciálního nástroje rozšíří děložní čípek a poté se provede samotné škrábání. Všechny manipulace se provádějí v nemocnici na gynekologickém křesle. Před operací žena podstoupí krevní testy, včetně krevních testů. 8-10 hodin před manipulací je nutné přestat brát jídlo a vodu.

Pokud existuje taková možnost, čištění po potratu se provádí současně s hysteroskopií: vyšetření děložní dutiny speciální malou videokamerou. Tento průběh operace je považován za nejbezpečnější možný, protože lékař přesně vidí obsah dělohy. Před plánovanou operací může žena přesně objasnit, jak půjde.

Škrábání se provádí pomocí speciálního nástroje zvaného kyreta (odtud název „kyretáž“). Kyreta připomíná malou lžičku s dlouhou rukojetí. Lékař jemně seškrábe horní vrstvu sliznice. Výsledný materiál je odeslán do laboratoře k histologickému vyšetření.

Celý postup spolu s anestezií netrvá déle než 30-40 minut.

Pohoda po škrábání

Kyretáž po potratu by neměla přinést žádnou významnou bolest - v prvních dnech mohou lékaři předepsat léky proti bolesti, pokud žena netoleruje bolest. Ale obecně bude žaludek bolet stejně nebo o něco více než při menstruaci..

Krvácení také připomíná období, možná trochu bohatší. Pokud se vyskytnou následující příznaky (v nemocnici nebo již doma), musíte o nich okamžitě informovat svého lékaře:

 • Pokud se necítíte dobře, máte závratě nebo omdlíte;
 • Jestliže máte horečku;
 • Pokud je bolest břicha příliš silná;
 • Pokud je špinění jasné a hojné;
 • Naopak, pokud krvavý výtok náhle zmizel.

Čištění po potratu vyžaduje dodržení určitých rehabilitačních podmínek. Stejně jako po jakékoli jiné manipulaci se nemůžete koupat v horké lázni, navštívit lázeňský dům, saunu nebo pláž. Fyzická aktivita musí být omezena. Sexuální život by neměl být veden asi měsíc. V závislosti na příčině potratu může být ženě předepsána hormonální léčba několik měsíců. V každém případě si však musíte pamatovat, že těhotenství může nastat doslova v příštím cyklu, kdy tělo na to ještě není zcela připraveno. Proto musíte po dobu nejméně tří měsíců po kyretáži pečovat o antikoncepci.

Čištění dělohy po potratu

Když tělo pocítí časnou ztrátu plodu, je vystaveno intenzivnímu stresu. Když se naladí na přepravu dítěte, vydá selhání interních programů, kvůli nimž embryo zemře. Než zjistíte, jak čištění zmrazeného těhotenství, provokace spontánního potratu s léky a jak po těchto postupech probíhá období zotavení, pojďme se trochu zabývat samotným těhotenstvím, které se nazývá nevyvinuté.

Každá žena slyšela příběhy o nerozvinutém těhotenství, ale jen málo jich jde do podrobností. Čím méně toho víte, spíte tvrději a sebejistěji. Na základě tohoto principu se budoucí porodnice záměrně chrání před zbytečnými znalostmi, které mohou negativně ovlivnit náladu a vyvolat zbytečné obavy před počátkem. Mnoho žen však zažije syndrom zmrazení plodu z vlastní zkušenosti, očistí se a připraví se znovu na matku. Abychom měli vždy po ruce materiály pro studium abnormálního stavu, pokusili jsme se shromáždit všechny potřebné informace v jednom článku..

Definující terminologie

Než přejdeme k vyčištění zmrazeného těhotenství, definujeme samotný koncept. Proč normálně se vyvíjející plod v děloze zmrzne? Jak včera přestalo vyvíjející se dítě žít pod vlivem vnějších faktorů? Dělá matka chyby v průběhu těhotenství? A může otec způsobit potrat? Všechno v pořádku.

Je obvyklé nazývat zmrazené těhotenství stavem smrti embrya kvůli nemožnosti jeho dalšího vývoje. Mnoho žen si tento koncept mylně zaměňuje s opožděným vývojem plodu. Jedná se však o zcela odlišné jevy. S vývojovým zpožděním může lékař předepsat kompetentní včasnou léčbu, která umožní, aby se dítě narodilo zdravé a silné. S nevyvinutým těhotenstvím dítě v matčině lůně zemře, není šance na záchranu. Žena zároveň ne vždy chápe, že těhotenství skončilo. To může diagnostikovat pouze lékař a předepsané zdravotní vyšetření.

Nejčastější spontánní těhotenství mizí v raných fázích vývoje dítěte. Zahrnuje až 80% z celkového počtu požadavků. Navzdory skutečnosti, že matka není schopna pochopit, že se těhotenství zastavilo, může pečlivým nasloucháním svému tělu cítit, že něco nebylo v pořádku. Jakým kritériím by měla být věnována zvláštní pozornost?

 1. Toxikóza - toxikóza se obvykle zastaví ve druhém trimestru těhotenství nebo se stává mnohem slabší než ta původní. Pokud však pocit nevolnosti náhle a trvale zmizí, existuje důvod k opatrnosti - je s dítětem vše v pořádku. Obraťte se na porodníka-gynekologa, který vás sleduje, a co nejpodrobněji mu vysvětlete příznaky, které vás trápí.
 2. Prsa - během těhotenství se stává těžší, bobtná, zvětšuje objem, podobá se objemnému jablku, přesněji většímu plodu. To vše je o nich, o mléčných žlázách. Takto hormonální pozadí ženského těla ovlivňuje prsa. Jakmile tyto příznaky zmizí, vyhledejte odborníka. Řekněte nám, co se stalo, a podělte se o své obavy.
 3. Bolest a výtok z pochvy - pokud vám tahání bolesti v křížové kosti a dolní části břicha nedává odpočinek, valí se ve vlnách a je doprovázeno krvavým výtokem - je to špatná věc. To není přesný údaj o potřebě následného očištění zmrazeného těhotenství, ale signalizuje hrozící katastrofu. Okamžitě začněte odpočívat a zavolejte sanitku. Obejděte se bez potíží, stresu a jakékoli činnosti. Je docela možné, že vám bude po vyšetření umožněno jít domů. Pokud existuje možnost zachránit dítě, můžete jej uložit v ambulanci předporodní kliniky.

Diagnóza zmrazeného těhotenství před čištěním

Pouze odborník je schopen určit potřebu čištění zmrazeného těhotenství, stejně jako ve skutečnosti sama. K tomu porodník-gynekolog důkladně vyšetřuje těhotnou ženu pomocí diagnostických nástrojů:

 • Ruční vyšetření je nejčastějším důvodem pro stanovení zmrazeného těhotenství, kdy matka ještě neví o neštěstí, ke kterému došlo. Při vyšetřování ženy, která mu byla podána ručně, lékař zaznamená rozdíl mezi velikostí dělohy a očekávanou životností embrya.
 • Krevní test - množství těhotenských hormonů se zvýšením jeho trvání by se mělo zvýšit a vykazovat pozitivní trend. Pokud se tak nestane a hormony hladinu sníží, můžeme uvést vážný problém v podobě zmeškaného těhotenství..
 • Ultrazvuková diagnostika dělohy je povinným postupem při komplexním vyšetření ženy. Je zkoumána samotná děloha, vajíčko, embryo. Lékař pečlivě zkoumá plod, zaznamenává jeho aktivitu nebo pasivitu, poslouchá tlukot srdce. Pokud nejsou zaznamenány žádné pohyby, není slyšet tlukot srdce, můžeme mluvit o zmrazeném těhotenství.

Po stanovení diagnózy zbývá rozhodnout, co je nejlepší udělat pro odstranění embrya - vyčištění zmrazeného těhotenství nebo vyčkávání na spontánní vyloučení plodu, což se nemusí stát.

Čištění zmrazeného těhotenství nebo způsob, jak vyloučit plod z těla

Při potvrzování diagnózy je velmi důležité, aby žena dostala okamžitou lékařskou pomoc. Pokud to není provedeno včas, existuje vysoké riziko vzniku komplikací spojených s oplodněným vajíčkem, které zůstalo v děloze. Existuje mnoho možností pro vývoj událostí - od zánětlivého procesu po nejsilnější otravu krve. Úkolem číslo 1 pro blízké období je čištění zmrazeného těhotenství, aby se vyloučilo vajíčko z těla.

V zahraničí je rozšířená praxe, podle které je porodní ženě dána doba, aby mohla vajíčko z dutiny samostatně vypudit. Aby se zabránilo negativním událostem, doporučuje se ženě provádět týdenní ultrazvukové vyšetření a navštívit gynekologickou ordinaci. Pokud nedojde k potratu a začne se objevovat zánětlivý proces v tkáních, použije se čištění zmrazeného těhotenství, aby se odstranily zbytky embrya v děloze a zastavil se vývoj infekce v těle. V Rusku se používají tři hlavní metody léčby:

 • Léky, v důsledku čehož je zmrazené těhotenství ukončeno. Pacient vezme pilulky a potraty po 1-3 dnech. Metoda připomíná lékařský potrat, ale není stoprocentně spolehlivá. Lékař neposkytne žádnou záruku, že v děložní dutině nezůstane přebytečná tkáň, která by později mohla způsobit zánět. Často se vyskytují případy, kdy byla technologie doplněna očištěním zmrazeného těhotenství, aby se z děložní dutiny úplně seškrábaly všechny cizí tělesa..
 • Vakuová aspirace - když pod vysokým tlakem nasaje hadička zavedená do děložní dutiny zbytky mrtvého těla embrya. Metoda se používá pouze na počátku těhotenství.
 • Škrábání je spolehlivé čištění zmrazeného těhotenství metodou chirurgického zákroku. Děloha je očištěna chirurgem a jemně ručně odstraněna z placenty a plodu.

Specialista určuje, kterou metodu použít. Samoléčba je zde nepřijatelná.

Jaké je čištění zmrazeného těhotenství škrábáním

Z nějakého důvodu se ženská polovina společnosti bojí očištění zmrazeného těhotenství škrábáním, i když se tento postup v gynekologické praxi používá již dlouhou dobu. Je to tak propracované, že je téměř nemožné, aby profesionální lékař narušil průběh operace. Speciální studie ukázaly, že hlavním faktorem strachu v očekávání kyretáže je očekávání bolesti. Moderní medicína však dosáhla takových výšek, že nepohodlí a bolest v době čištění zmrazeného těhotenství zcela chybí..

Pro tyto účely se používá celková anestézie, která blokuje bolest a neutralizuje citlivost těla během operace. Před přijetím do nemocnice provede anesteziolog rozhovor se ženou, která určí, který lék se má během zákroku použít a jakou dávku vypočítat, aby anestezie nepoškodila zdraví a pohodu pacienta. Její gynekolog navíc komunikuje se ženou, jejímž úkolem je vyloučit možné kontraindikace postupu. Mezi nimi:

 • infekce;
 • zánět dělohy;
 • zánět přídavků;
 • podezření na porušení integrity sliznic dělohy.

Operace k vyčištění zmrazeného těhotenství se provádí na gynekologickém křesle po podání dávky celkové anestézie. Pacient se probudí po dokončení všech postupů prováděných na oddělení. Proto si nemůže vzpomenout, co se stalo do nejmenších podrobností. A žena necítí silnou bolest. Situace se mírně liší, když pacient nemůže být anestetizován. V tomto případě čištění zmrazeného těhotenství probíhá v lokální anestezii..

Lékař opatrně vstřikuje dělohu specializovanými léky, které blokují citlivost, ošetřují genitální oblast roztokem jódu, pokrývají vagínu lékařským alkoholem, aby se vyloučila možnost infekce. Je důležité dodržovat opatření při zpracování, jinak mohou agresivní dezinfekční roztoky spálit sliznici. To ovlivní pacientův pocit nepohodlí v pochvě na několik následujících dní..

Pokud se vyhnete komplikacím, postup čištění zmrazeného těhotenství obvykle netrvá déle než 20 minut. Lékař rozšíří děložní čípek speciálním nástrojem a pomocí kyrety odstraní vajíčko z dutiny.

Jaké komplikace mohou nastat

Operace neprobíhá vždy hladce. V minimálním procentu případů jsou možné komplikace po operaci. Mezi nimi:

 • Poškození integrity stěn dělohy je druh perforace, uznávané jako velmi vážná komplikace s vážnými následky. Podle statistik se taková patologie vyskytuje v 1% případů po neúspěšné operaci..
 • Otevřené krvácení po vyčištění zmrazeného těhotenství - tento jev musí být okamžitě nahlášen lékaři, i když je výtok mírného rozmazání. Hrozí nebezpečí hromadění krevních sraženin v děložní dutině, což bude vyžadovat druhou kyretáž.
 • Zánět - nastává, když se infekce dostane do rány. Po očištění zmrazeného těhotenství je třeba upozornit na vysokou horečku, zimnici, bolestivé příznaky pulzující povahy.
 • Adheze - tato odchylka od normy se může objevit několik let po operaci. Proces adheze negativně ovlivňuje stabilitu menstruace, oplodnění a mnoho dalších funkcí ženského těla..

Po dokončení čištění zmrazeného těhotenství musíte pečlivě dodržovat doporučení lékaře. Tělesná teplota by měla být pečlivě sledována. Od druhého dne by se to mělo vrátit k normálu. Je nutné kontrolovat vaginální výtok - nemělo by docházet k silnému krvácení a výtoku s nepříjemným zápachem. Pokud se žena po vyčištění zmrazeného těhotenství cítí dobře, vypracuje lékař po několika dnech výpis a umožní jí opustit nemocnici a pokračovat v léčbě doma.

Doma by mělo sledování vaší pohody pokračovat alespoň další 2-3 týdny. Podle doporučeného harmonogramu prohlídek u gynekologa navštivte konzultaci, abyste se mohli podívat na ošetřujícího lékaře a ujistit se, že to jde dobře. Po skončení rehabilitačního období je nutné zjistit důvody zmrazeného těhotenství, abychom je v budoucnu vyloučili. Početí je nutné plánovat nejdříve za rok. Není třeba se bát, že po neúspěšném těhotenství a vyčištění se nebudete moci stát matkou. Odstraněním nebezpečných faktorů z anamnézy obou rodičů a dodržováním všech předpisů odborníků se stanete matkou k radosti sebe i svých blízkých..

Očištění po potratu

Čištění po spontánním potratu

Čištění po potratu - je to nutné a v jakých případech? Lékaři se opravdu nelíbí tento název postupu - "čištění", oficiálně se to nazývá "škrábání", "kyretáž" nebo "revize" dělohy, ale pro ženy je známější a srozumitelnější. A to nemění podstatu.

U ženy tedy došlo k spontánnímu ukončení dlouho očekávaného těhotenství. Začalo krvácení, objevily se děložní křeče. Co dělá? Okamžitě jde k lékaři, pokud je všední den, a o víkendu - jde nezávisle do nemocnice na gynekologické oddělení nebo zavolá sanitku.

Tam ji lékaři vyšetřují. V dobrých nemocnicích se ultrazvuk také provádí okamžitě. A rozhodnou se, zda ženu poslat domů, nechat v nemocnici pod dohledem nebo okamžitě provést kyretáž dělohy.

Poslední chirurgický zákrok je docela traumatizující a otázka, zda je po potratu vždy nutné vyčistit, je pro zahraniční lékaře vždy překvapivá. Tento postup je skutečně nezbytný pouze v 10% případů. Zatímco v Rusku a zemích SNS se provádí téměř každému s „preventivním účelem“.

V Evropě se čištění po předčasném potratu provádí pouze v případě známek infekce dělohy, v případě, že těhotenství trvá déle než 10 týdnů nebo pokud žena silně krvácí. Tedy pouze v případech, kdy se postupu nelze vyhnout. A pak se snaží zvolit ne klasickou revizi dělohy pomocí nástrojů, ale vakuovou aspiraci. Koneckonců, následky škrábání po potratu mohou být pro zdraví žen nebezpečnější než nezasahování.

Pokud žena přišla o dítě v krátkém čase, například po 6 týdnech, aniž by došlo k závažnému život ohrožujícímu krvácení, silné bolesti, měla by navštívit lékaře a udělat ultrazvuk. Kromě toho, pokud ultrazvuk nevidí významné odchylky ve stavu endometria, zbytků membrán, žena je ponechána na pozorování a doporučuje se vrátit se k ultrazvuku po dalších 2-3 týdnech. V některých případech jsou předepsány protizánětlivé léky k prevenci infekčních komplikací. Žena by však měla vědět, že pokud je děloha úplně prázdná, výtok by měl velmi brzy skončit. Doslova za 2-3 dny.

Dalším důležitým bodem je měření hladiny hCG, pokud zbytky vajíčka nejsou nalezeny v děloze a přítomnost těhotenství dělohy nebyla předem potvrzena ultrazvukem. Pokud je hCG vysoký a nadále roste, je velmi pravděpodobné, že těhotenství zůstalo. Navíc je docela možné, že ektopická. A pak budete potřebovat operaci.

Pokud jde o to, zda bolí očistit dělohu po potratu, hodně záleží na typu úlevy od bolesti a také na tom, zda je otevřený děložní čípek. Během nasazení se často používá lokální anestézie. Když je žena vzhůru. Pokud ne, provede se krátkodobá intravenózní anestézie. Pak žena jednoduše „usne“. A pokud byla anestézie „dobrá“, pak ji žena snadno opustí a potom nebude cítit žádnou bolest.

Výtok po očištění potratu obvykle netrvá déle než normální období. A pro některé jsou jen „mazanicí“ a úplně zmizí během několika hodin. Hojnost krvácení do značné míry závisí na kvalitě provedeného gynekologického zákroku, délce těhotenství v době jeho ukončení a také na individuálních vlastnostech ženského těla.

A skutečná menstruace po potratu, v případě užívání hormonální antikoncepce (obvykle se doporučuje po této události po dobu tří měsíců), přijde na 24-28 dní. Pokud hormony nejsou užívány, může dojít k mírným zpožděním. Je třeba mít na paměti, že k těhotenství po očištění může dojít během několika dní. A pokud to dosud není zahrnuto v plánech, musíte přijmout opatření, která zabrání jejímu nástupu..

Publikováno: 23. prosince 2019Všechny krásné ženy vědí, co je to menstruační cyklus. Ale jen málo lidí ví, co je u žen luteální fáze. Toto období hraje důležitou roli v případě těhotenství.