Je vzhled černého výtoku nebezpečný po menstruaci

Po přečtení lékařských článků a vidění černého výtoku po menstruaci některé dívky zpanikařily. Předpokládají, že mají nejstrašnější nemoci, jejichž příznaky se shodují s přítomností nátěrů mimo kritické dny. Neměli bychom však spěchat k závěrům, protože symptom je také indikován za normálních fyziologických podmínek nebo neškodných vrozených patologií.

Normální varianta

Menstruace se nezastaví náhle: 1-2 dny před koncem krvácení se jejich počet postupně snižuje.

Poslední den se může uvolnit příliš málo krve a hlenu, aby mohly rychle projít cervikálním a vaginálním kanálem. Výsledkem je, že vylučovaný má čas stagnovat, erytrocyty se začnou rozpadat na cestě k východu - to u žen po menstruaci vyvolává černý výtok na spodním prádle.

Tento stav nevyžaduje lékařské ošetření, není třeba se obávat, ale pouze pokud neexistují žádné další příznaky.

Fyziologické příčiny černého výboje

Atypická menstruace se může objevit za následujících podmínek:

 1. Vrozená anomálie anatomické struktury reprodukčních orgánů. Častější jsou sedlové, jednorohé a dvourohé formy dělohy. Tvar přispívá ke stagnaci vylučované menstruační krve, vychází mnohem později, než by měl kvůli nepravidelným ohybům.
 2. Užívání hormonálních léků. Perorální antikoncepce se vybírá individuálně. Během období adaptace na ně může žena pociťovat tmavý výtok mimo menstruační cyklus - to je norma. Pokud hnědá mastnota trvá déle než dva měsíce nepřetržitě - poraďte se s lékařem, může být nutné dávku zrušit nebo upravit.
 3. Slabý svalový tonus dělohy po porodu. Během kojení mají některé matky kritické dny. Děloha se ale ještě úplně nezotavila a mléčné hormony brání zrání nových vajíček. Celá období zatím nejsou možná. V okamžiku takového rozporuplného stavu jsou pozorovány černé odlehlé hodnoty..
 4. Nesprávná hygiena pohlavních orgánů. Nedostatek zrudnutí je příznivý pro patogenní mikroorganismy. Aktivně se množí a způsobují zánětlivý proces doprovázený nepříjemnou leucorrhoea..
 5. Násilný nebo drsný styk. Zranění děložního čípku, vaginálního kanálu také vyvolávají špinění, nejsou spojena s cyklem a objevují se několik hodin nebo dní po agresivním sexu.
 6. Prasklá panenská blána. V době deflorace se uvolňuje krev, vychází několik dní a obvykle má jasně červenou barvu. První pohlavní styk podporuje uvolňování velkého množství hormonů do krevního oběhu, které způsobují menstruaci mnohem dříve, než obvykle.
 7. První rok menstruace. V pubertě mají dívky normální menstruační cyklus. Hormonální pozadí během tohoto období je nestabilní, což způsobuje menarche - černý vaginální výtok.

Jaké patologie jsou doprovázeny černými mazanicemi

Existuje mnoho gynekologických onemocnění, u nichž je přítomen černý výtok. Obvykle jsou však doplněny několika příznaky, nebo jsou obecně latentní povahy kurzu. Ženy musí velmi pečlivě sledovat své zdraví a včas se obrátit na lékaře, protože mohou stanovit přesnou diagnózu a předepsat adekvátní léčbu.

Mimoděložní těhotenství

Oplodněné vajíčko je z neznámých důvodů implantováno do vejcovodů a začíná tam růst a vyvíjet se. Vejcovody nejsou pro tento proces určeny. Integrita jejich zdí je narušena a krev začíná vystupovat. Kvůli odlehlosti umístění je krev procházející dělohou a vaginálním kanálem velmi tmavá. U mimoděložního těhotenství může dojít k prasknutí trubice, kde se nachází embryo, a vyvolat silné krvácení nebo dokonce peritonitidu. V případě potvrzeného těhotenství (test hCG) a tmavého vaginálního výtoku - okamžitě jděte do nemocnice.

Endometritida

Zánět ve slizniční vrstvě děložní dutiny. Tento stav je způsoben houbami, bakteriemi, předchozími potraty, porodem..

 1. Menstruační nepravidelnosti jsou skrovné, tmavé barvy nebo naopak velmi hojné se sraženinami.
 2. Černý výtok: špinění po menstruaci, žádný nepříjemný zápach.
 3. Syndrom intoxikace: tachykardie, zimnice, celková slabost, vysoká tělesná teplota.
 4. Bolest v dolní části břicha, vyzařující do břišní dutiny a bederní oblasti.

Endometrióza

Jedná se o množení endometrioidních buněk mimo tělo dělohy: vejcovody, břicho a dokonce i plíce. Taková ložiska růstu jsou důvodem pro vznik tmavě hnědého výtoku po menstruaci a neobvyklých orgánů (konečníku). Nezvyklá leucorrhoea je často jediným příznakem tohoto nebezpečného onemocnění..

Hyperplazie

Hyperplazie je atypický růst endometriální vrstvy po celém obvodu, stěny ostře zesilují. S difuzním růstem endometria se tvoří polypy. K takovému onemocnění dochází v důsledku změn hormonálních hladin v těle..

 1. Silné krvácení během menstruace.
 2. Krvavý výtok uprostřed cyklu.
 3. Intenzivní bolest během kritických dnů až do ztráty vědomí.
 4. Nepravidelná menstruace.

Na základě komentářů lékařů je difúzní léze prekancerózní stav. Polypy mohou kdykoli degenerovat do maligního nádoru. Ženám se doporučuje navštívit gynekologa podle plánu každých 6–8 měsíců. Když se objeví podivné předpisy, musíte si domluvit schůzku s lékařem ve stejný den.

Cervikální eroze

Erozivní poškození děložního čípku nastává, pokud existují chronické infekce a hormonální nerovnováha. To je také často způsobeno traumatem během sexu. Léze „obnažují“ krevní kapiláry, takže neustále vylučují krev, která může zčernat a zhnědnout. Sekrece má však častěji červeno-růžový odstín a krémovou konzistenci. Jiné příznaky někdy chybí.

Eroze je také považována za prekancerózní stav. Rána se dlouho nehojí a v jednom okamžiku buňky kolem ní získají maligní formu.

Myom dělohy

Fibroidy jsou benigní nádory děložního čípku nebo dělohy nebo obojí. Nemoc se skrývá po dlouhou dobu, dokud velikost nádorů nezačne narušovat funkce blízkých orgánů malé pánve - močového měchýře, střev. Pro konečnou diagnózu se provede biopsie tkáňového materiálu.

Pacient má následující příznaky:

 1. Těžká období, která trvají 6-8 dní.
 2. Kreslení bolesti v dolní části břicha.
 3. Slabost, závratě, anémie.
 4. Krvavý, krvavý černý výtok se sraženinami týden po menstruaci.
 5. Poruchy stolice a močení.
 6. Zvětšení břicha jako v těhotenství až do 12 týdnů.

Mnohočetné myomy vyžadují včasné odstranění, protože onemocnění může také degenerovat do maligní formy. Zákernost takové porážky spočívá ve slabosti projevů. Po dlouhou dobu si pacient jednoduše nevšimne ničeho neobvyklého a onemocnění se objeví náhodou při rutinním vyšetření.

Sexuální infekce

Pohlavně přenosné nemoci vedou k široké škále leucorrhoea, včetně černé. Patří mezi ně: chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza. Takové bakterie mohou parazitovat na epiteliálních buňkách, narušovat jejich normální metabolismus a narušovat jejich funkce..

Infekce mají často latentní obraz průběhu, proto pronikají až do genitálního traktu a ovlivňují dělohu, tuby a vaječníky. Proto existují tmavě zemité, černé sekrety, které nepříjemně voní. Genitální infekce lze obvykle rozpoznat okamžitě a včas vyléčit..

V případě infekce je důležité dodržovat předepsanou terapii, nepřerušovat příjem antibiotik, protože u bakterií se časem vyvine rezistence na léky.

Alarmující příznaky

 1. Po delší dobu namažte 5-10 dní.
 2. Neobvyklá sekrece, zvýšený objem.
 3. Vylučuje nepříjemný zápach.
 4. Silná bolest břicha.
 5. Přítomnost svědění, pálení, otoku, zarudnutí vulvy a stydkých pysků.
 6. Hnědý výboj bez ohledu na fázi cyklu.
 7. Horečka, slabost a zvracení a další.

Přítomnost jednoho z bodů je důvodem k vzrušení a návštěvě odborníka.

Černý výtok před a po menstruaci může naznačovat fyziologický stav. Jeden takový příznak však může naznačovat vývoj nebezpečného onemocnění. Dívky proto musí pečlivě sledovat své intimní zdraví a včas vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnóza zaručuje úspěch při léčbě i těch nejnebezpečnějších onemocnění.

Černý výtok po menstruaci

Černý výtok, který může jít po menstruaci, je poměrně častým jevem, kterému pravidelně čelí každá dívka nebo žena. Většina z nich se obává takového propuštění a někteří jsou připraveni na paniku. Stojí za to zjistit, proč výboj získává tmavý odstín a nemění ho na světlou barvu.

Hlavní důvody

Gynekologové říkají, že pokud se po skončení menstruace objeví černá mastnota, existuje dlouhá doba, ale nejsou doprovázeni žádnou bolestí, pak byste neměli vydávat poplach. Toto je normální reakce ženského těla spojená s přirozeným zpomalením procesu vylučování krevních zbytků..

Pokud sledujete barvu výtoku během dne, je možné poznamenat, že na konci menstruace krev změní barvu na hnědou a postupně ztmavne. Skládá se a tento odstín je v této situaci docela typický..

Black mazanice v tomto případě může jít ne více než 3-4 dny po skončení období. Je třeba poznamenat, že tento fenomén má přísně individuální povahu a ne všechny ženy tomu čelí. Neměli byste se však bát, pokud výtok není doprovázen bolestivými pocity..

Druhým faktorem vyvolávajícím černý výtok, když menstruace skončila, je nedodržování pravidel osobní hygieny. Tento případ znamená, že žena bude také schopna zaznamenat nepříjemný zápach a bude muset přijmout opatření k odstranění situace..

Konečně třetí normální příčinou jsou černé skvrny během 2–3 menstruačních cyklů po těhotenství a porodu. Podobný jev nastává v důsledku pomalé obnovy svalového tonusu ve stěnách dělohy. Problém zmizí několik měsíců po porodu a výtok zmizí.

U některých žen se výtok jeví jako známka úspěšného procesu oplodnění. To lze potvrdit zpožděním menstruace, kterému by dívka měla věnovat pozornost.

Co může tento jev vyvolat?

Hnědé skvrny mohou být způsobeny:

 • Respiračních onemocnění;
 • infekce;
 • emoční otřesy;
 • únava;
 • zvedání těžkých předmětů;
 • intimní vztahy před menstruací.

Navíc pokud vaše menstruace skončila, nadměrná fyzická aktivita a užívání určitých léků přispívají ke vzniku nepříjemné barvy skvrn. Světlý odstín výboje se postupně mění na tmavý.

Jaké nemoci mohou způsobit černé skvrny po menstruaci?

Některé příčiny mohou být docela vážná onemocnění. V tomto případě, když končí menstruace, se kromě černého výtoku může objevit krvavé mazlení a samotný proces může být doprovázen silnou bolestí v dolní části zad nebo dolní části břicha. Mezi běžné patologie, které mohou způsobit podobnou reakci v ženském těle:

 1. Endometrióza Poměrně závažná patologie, při které dochází k aktivnímu růstu buněk endometria, které následně přesahují dělohu.
 2. Hyperplazie. Gynekologické onemocnění. V tomto případě dochází také k rychlému růstu buněk endometria. Objeví se černá mazanice.
 3. Zánětlivé procesy vnitřních orgánů reprodukčního systému.
 4. Mimoděložní těhotenství. Těžká patologie, při které vajíčko oplodněné spermatem po pohlavním styku nemůže proniknout do děložní dutiny. Těhotenství může vést k potratu.
 5. Tvorba polypů. Mohou se objevit v případě poškození reprodukčního systému.
 6. Eroze. Patologie spojená s problémy uvnitř dělohy.

To může zahrnovat i nemoci pohlavní povahy a poranění děložního čípku, vaginální stěny - nic jasného. Mimo jiné může dojít k výtoku, který má černý odstín, v důsledku nesprávného užívání hormonální antikoncepce. Negativním důsledkem je v tomto případě také silná bolest v těle. Problém končí porušením hormonálních hladin.

Ve všech výše uvedených případech, kdy skončila menstruace a objevil se černý hlen, se doporučuje navštívit gynekologa co nejdříve. Diagnostikuje ženské tělo, stanoví příčinu vzniku sekrecí a předepíše vhodnou léčbu, která může problém odstranit a obnovit hormonální rovnováhu v reprodukčním systému..

Jak určit - normu nebo patologii?

Když se objeví černý hlen, každá žena se může bát a začít panikařit. Existuje však řada charakteristických znaků a symptomů, které dokážou zjistit, zda je jev normální nebo je to stále patologie, a dívka by měla navštívit lékaře.

Mezi běžné příznaky přítomnosti patologie:

 • nepříjemný zápach během vypouštění;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • svědění a pálení oblasti rozkroku;
 • alokace více než 4 dny od okamžiku, kdy příznaky menstruace skončily;
 • nevolnost nebo zvracení.

Po skončení menstruace byste měli věnovat pozornost fyzickému a emocionálnímu stavu. Kterýkoli z těchto příznaků vám řekne, zda byste měli běžet k lékaři, nebo se můžete uklidnit. Pokud je navíc zjištěna patologie, nestojí za to nezávisle určit její typ - je lepší svěřit tuto záležitost odborníkovi.

Černý výtok u žen: v jakých případech jsou nebezpečné?

Povaha vylučované sekrece u žen je hlavním indikátorem stavu jejího sexuálního a celkového zdraví. Odchylky od obvyklých charakteristik jsou pro spravedlivější pohlaví často alarmující, protože to může znamenat normu i patologii. Co naznačuje černý výtok a v jakých případech stojí za to navštívit gynekologa, tento článek odpoví.

Vlastnosti znamení

Definice „černé“ je libovolná a kolektivní. To zahrnuje tmavě hnědé, hnědé, krvavé tmavé výboje..

Černý výtok Tmavě hnědé krevní sraženiny Ouze

Jsou tekuté, husté, řídké, hojné, homogenní a ve formě sraženin. Fyziologické - nemají specifický zápach, patologické - nepříjemně voní. Jsou založeny na slizničním tajemství vylučovaném žlázami reprodukčního systému a také na krvi, která se objevuje v závislosti na místě původu a faktorech, které způsobily tento příznak..

Tmavý a červený Hnědý Černý výboj Hnědý

Vypouštění černé barvy a jejich příčiny závisí na konkrétním fyziologickém stavu nebo nemoci. V prvním případě jsou způsobeny obdobím menstruačního cyklu, těhotenstvím, hormonálními hladinami, anatomickou strukturou genitálií, předchozími operacemi a chorobami, věkem, což je varianta normy. Ve druhé působí jako symptom patologického procesu, který představuje ohrožení zdraví. Pokud má žena černý vaginální výtok, je nutné konzultovat s lékařem diagnózu a objasnění jejich etymologie.

Fyziologické příčiny

Tento příznak je charakteristický i pro dívky, které dosud neměly sex. Vzhled tmavého slizničního výtoku je někdy pozorován před první menstruací - menarchou a do jednoho roku po ní. To se vysvětluje tvorbou hormonálních hladin a kolísáním hladiny estrogenů a progesteronů, které ovlivňují barvu menstruace a kvalitu sekrece mezi nimi..

Tento příznak lze pozorovat v důsledku hormonální nerovnováhy. Antikoncepční přípravky obsahující hormony nebo HRT léky často reagují v prvních měsících jejich užívání. Zrušení těchto nápravných opatření také vede k černým skvrnám..

Během menopauzy je příznak normální před nástupem menopauzy a za předpokladu, že není doprovázen bolestí v dolní části břicha.

Po operaci a gynekologických manipulacích je podobný jev přípustný. Doba výtoku je v tomto případě několik dní, poté se stávají červenými, hnědými nebo růžovými..

Délka krvácení závisí na typu operace: potrat, čištění, kyretáž děložní dutiny, odstranění novotvaru atd..

Existují také častější příčiny z řady fyziologických, které budeme zvažovat níže..

Proč jsou namazané černé výtoky místo menstruace?

Tyto příznaky jsou neoddělitelně spojeny s menstruačním cyklem a jsou indikovány v jakékoli fázi..

Tento jev je vysvětlen následujícími faktory:

 1. Narušení menstruační funkce v důsledku hormonální nerovnováhy.
 2. Nesprávně zvolená hormonální antikoncepce.
 3. Endokrinologická onemocnění.
 4. Černý a hnědý výtok uprostřed cyklu může naznačovat těhotenství, a to: okamžik početí. Oplodněné vajíčko je zavedeno do stěn dělohy a to v reakci na tělo, které je mu stále cizí, vylučuje malé množství krve, které v důsledku náhlé hormonální změny získá tmavý odstín. To je přípustné první den po oplodnění..
 5. Někdy tmavě hnědý výtok místo menstruace během těhotenství nastane v den, kdy měla regulace začít. V tuto chvíli je riziko potratu nejvyšší, protože tělo se dosud neobnovilo do nového stavu, v tomto pořadí je tělo naprogramováno na oddělení endometria. To znamená, že v raných stádiích je přijatelné mírné černé mazání, pokud trvá 1–2 dny a není doprovázeno bolestivými a nepohodlnými pocity.
 6. Černý výtok místo menstruace sraženinami může často znamenat patologické procesy: endometrióza, endometritida, salpingitida, eroze děložního čípku, zánět vaječníků, polypy, nezhoubné novotvary, rakovina. Tyto nemoci se také cítí bolestí v dolní části břicha, na boku, které přecházejí do dolní části zad, slabost, celková nevolnost.

S menstruací

Vzhled černého výtoku během menstruace je na začátku typický pro mnoho žen. Nebojte se: takto je odmítnuta vnitřní vrstva dělohy. Barva endometria se pohybuje od světle růžové po černou. Může se uvolňovat v malém množství během menstruace a výtoku s velkými sraženinami, které při opuštění pochvy vytvářejí pocit, že z perinea vypadává kousek želé. Mnoho pacientů se této situace bojí, ale je to docela přijatelné a závisí to na vlastnostech a stavu těla..

Děloha může vylučovat až 60 ml krve denně. Pokud je odstraněno více krve a sraženin, kritické dny jsou bolestivé a trvají déle, než je předepsané období, měli byste kontaktovat gynekologa. Mnoho ženských nemocí se projevuje podobným příznakem během menstruace..

Taková patologie jako přepážky v děložní dutině - synechie, vytvořené v důsledku mechanického poškození epitelu, zadržuje krev, proto během menstruace dochází k velmi tmavému výboji.

Prudká ztráta tělesné hmotnosti, silné emoční otřesy mohou ovlivnit menstruaci: krev zeslábne a ztmavne.

Po a před menstruací

Černý výtok po menstruaci je přípustný po dobu 3 dnů, což naznačuje normální čištění dělohy. Pokud černá skvrna nezmizí déle, znamená to přítomnost děložních fibroidů, endometriózy nebo polypu.

Černý výtok před menstruací odkazuje na normu, pokud se objevil nejdříve jeden den před jejich začátkem. Na začátku menstruačního cyklu se hladiny hormonů mění, což se projevuje předmenstruační sekrecí krve. Když se před menstruací objeví černý výtok, může dojít ke změně nebo posunu menstruačního cyklu kvůli častému užívání hormonálních léků nebo nouzové antikoncepce.

Snížená srážlivost krve se často stává předpokladem pro uvolnění tmavých sraženin, zejména po menstruaci.

Tmavý hlen se často může objevit v důsledku anatomických abnormalit ženských orgánů. Sedlová nebo dvourohá forma dělohy vede ke stagnaci krve v ní, což se projevuje černým výtokem u žen po menstruaci.

Během těhotenství a po porodu

Jak již bylo uvedeno výše, početí a vynechání menstruace naznačují možnou sekreci černé krve během těhotenství..

Tmavý výtok se někdy objeví brzy (první měsíc), což naznačuje mimoděložní těhotenství. Je doprovázeno tažením bolesti v podbřišku, vyzařujícím do strany, slabostí, horečkou. Sekrece může být ve formě černých mazanic, sraženin, krvácení. Ale to není menstruační tok. Měsíční a mimoděložní těhotenství nejsou kompatibilní a stopy na spodním prádle jsou výsledkem poškození tkáně v důsledku růstu embrya na nesprávném místě. Takové těhotenství vyžaduje okamžité ukončení..

Tento příznak někdy znamená potrat. Zmrazení plodu je poznamenáno příznaky podobnými mimoděložnímu těhotenství.

Po porodu trvá očistný výtok z dělohy až měsíc a vyskytuje se ve formě lochie. Jedná se o eliminaci krve a v prvních dnech poporodního procesu jsou to černé sraženiny, které postupně zesvětlují a přecházejí do mírného krvácení a poté do mazanice.

Poté se menstruační cyklus ustaví po celou dobu laktace a nakonec se vrátí až po ukončení kojení. Kojící matka si proto někdy všimne tohoto jevu na sobě, který trvá 1–2 dny a není doplněn nepříjemnými pocity.

Patologický výtok

Pokud jsou vyloučeny fyziologické důvody a výtok je doprovázen dalšími patologickými příznaky, pak je to výsledek onemocnění. V takovém případě se musíte poradit s lékařem, který by měl diagnostikovat a zahájit léčbu..

Souběžné patologické příznaky zahrnují:

 • tahání bolesti v dolní části břicha, v boku a dolní části zad, křeče;
 • velmi závažné nebo prodloužené krvácení, velká ztráta krve;
 • nepříjemný zápach cibule, shnilého masa, ryb, hnisu, tvarohu;
 • zvýšená tělesná teplota, zimnice;
 • celková malátnost, slabost;
 • nevolnost, zvracení;
 • bolestivé močení;
 • svědění, pálení.

Tento příznak je nejčastěji charakteristický pro zánětlivé procesy, infekce, benigní novotvary. Léčba je předepsána v závislosti na nemoci.

Přidělení černé barvy u žen je přirozený proces, který probíhá na pozadí fyziologických změn v těle. Někdy to však znamená vážné potíže v reprodukčním systému. Pokud tedy tento jev není pro vás typický, pak je při jeho zjištění nutné poradit se s lékařem, aby nedošlo k zahájení nemoci.

Příčiny černého výtoku po skončení menstruace

Mnoho lidí bude souhlasit s tím, že ženské tělo bylo vytvořeno úžasně a moudře. Procesy, které probíhají uvnitř, se často projevují ve formě vaginálních sekretů. Připravenost dámy plodit děti ukazuje menstruace. Neočekávaný černý výtok po menstruaci hovoří o možných onemocněních nebo abnormalitách v pohlavních orgánech. Jak správně rozpoznat jasný signál, aby reagoval včas? Užitečné informace vám pomohou.

Když je tajemství černé nevyhnutelné

Každá dáma se považuje za naprosto zdravou, pokud má měsíční menstruaci bez zvláštních příznaků. Kromě toho je důležité, aby ji po celý cyklus nic neobtěžovalo. Fakta bohužel ukazují, že k tomu nedochází vždy. Jakékoli změny v práci ženského reprodukčního systému jsou vyjádřeny změnou barvy a povahy vaginální tekutiny.

Gynekologové se domnívají, že černý výtok na konci menstruace je za určitých podmínek normou. To je nejčastěji spojeno se snížením množství vaginální tekutiny na konci období. Proces srážení krve probíhá uvnitř pochvy a tajemství ztmavne. Pokud to není doprovázeno bolestivou bolestí, pálením nebo svěděním v genitálním perineu, pak to není nebezpečný signál.

Kromě toho existují další důvody pro výskyt černé sekrece po menstruaci, které nejsou zdraví škodlivé..

Vrozená anomálie dělohy

Protože všichni lidé jsou nedokonalí, včetně žen, lze v těle pozorovat anomálie různých orgánů. Abnormální tvar dělohy vede ke stagnaci krve po každém období. Po několika dnech se objeví černé masti nebo krevní sraženiny. Tento jev neovlivňuje stav ženského reprodukčního systému..

Postpartum zotavení dělohy

Některé ženy si všimnou, že po porodu mají okamžitě menstruační rytmus. Vaše menstruace se nezastaví ani při kojení. Protože se děloha ještě úplně nezotavila, krev v ní stagnuje. Výsledkem je, že se na konci menstruace objeví černé tajemství..

Užívání hormonálních antikoncepčních pilulek

Při plánování počtu dětí v rodině pije žena antikoncepční léky obsahující hormony. Nalezení černého tajemství naznačuje vnitřní hormonální změny. Pokud se to opakuje po dobu 3 měsíců, pak se jedná o fyziologickou reakci těla na hormony.

Nedodržování hygienických pravidel

Jelikož jsou všichni lidé odlišní, není divu, že existují ženy, které zanedbávají hygienické normy. V tomto případě černý výtok s nepříjemným zápachem vyzve ženu, aby se pravidelně umyla..

Aktivní páření

Někdy se stane, že dáma má pohlavní styk bezprostředně po menstruaci. Výsledkem je poškození jemných vaginálních stěn a tmavý vaginální hlen..

Nebezpečné signály ženských onemocnění

Je smutné, že příčiny tmavého výboje nejsou vždy neškodné. Existuje řada konkrétních signálů, které naznačují vývoj vážné nevolnosti. Patří mezi ně následující příznaky:

 • změny povahy vaginálních sekrecí (páchnoucí zápach, černá barva);
 • svědění a pálení v intimní oblasti;
 • bolest (v dolní části zad a dolní části břicha);
 • výtok se nezastaví déle než pět dní po menstruaci;
 • časté močení;
 • zhoršení celkového stavu (slabost, nevolnost, zvracení, horečka, vnitřní třes).

Uvedené příznaky jasně naznačují vývoj nebezpečných ženských onemocnění..

Pouze zkušený gynekolog může stanovit přesnou diagnózu a příčiny černého vaginálního hlenu. Za tímto účelem provádí klinické vyšetření. Poté vyvodí závěr na základě výsledků testů a osobního vyšetření.

Indikátory rakoviny mohou být neočekávané tmavé výboje týden po menstruaci. Jsou nutně doprovázeny výše popsanými příznaky. Záměrné ignorování signálů, vedoucí k předčasné smrti.

Kromě toho jsou onemocnění, jako je eroze děložního čípku, endometritida nebo zánět vaginální sliznice, důležitými příčinami vzniku černých sekretů..

Abnormálním výskytem je mimoděložní těhotenství, často identifikované černou vaginální tekutinou. I když to může být bez zápachu, neznamená to, že hrozba neexistuje. Tmavé tajemství naznačuje prasknutí malých kapilár a nepřirozený tón reprodukčních orgánů..

Pokud test ukazuje dva pruhy, ale po 7 dnech po údajné menstruaci je černý výtok, je vhodné poradit se s lékařem. Aby nedošlo ke ztrátě dítěte, mělo by být rozhodnuto okamžitě.

Stojí za zmínku, že černý vaginální hlen po skončení menstruace je u žen běžným jevem. Pečlivé pozorování vašeho těla proto pomůže vyhnout se smrti. Taková péče o sebe sama hovoří o projevu lásky ženy k rodině. Koneckonců, zdraví matky, dcery, sestry nebo drahé manželky je to nejcennější, za co stojí za to bojovat.

Pokud by došlo k výtoku po menstruaci: jakou barvu a charakter mají normální

Menstruační cyklus je fyziologický proces určený povahou ženského těla. Jedním z faktorů, které určují normální stav oblasti ženských pohlavních orgánů, je sekrece.

Na každé vlastnosti záleží: barva, vůně, konzistence vylučovaného sekretu. Znalost toho, co by měl být výtok po menstruaci normální, pomůže ženě najít problém.

Jaký výtok by měl být normální u žen po menstruaci?

Sekrece odráží procesy, které probíhají v oblasti ženských pohlavních orgánů. Odmítnutí tekutiny po cyklu je normální. Vysvětluje to zvláštnost struktury děložního orgánu a hormonální změny v těle. Podrobné informace o tom, jaký výtok by měl být normální po menstruaci, jsou uvedeny níže.

O jaké barvě se mluví?

Vaginální sekrece je přítomna ve všech fázích menstruačního cyklu. Proces zabraňuje rozvoji infekčních onemocnění, provádí samočisticí funkci a přispívá k neustálé hydrataci pochvy. Barva sekrece oddělené od pohlavních orgánů naznačuje, v jaké fázi vývoje je vajíčko samice.

Je lepší poradit se s lékařem

Růžový

Při absenci doprovodných faktorů (příznaky bolesti, podivný zápach, sraženiny) je růžový výtok po menstruaci považován za normu. Existuje několik důvodů, proč se objevují ve spravedlivém sexu:

 • sportovní trénink;
 • vystavení slunci, horké vodě;
 • pohlavní styk během menstruace;
 • léky, které zvyšují ředění krve nebo zabraňují těhotenství;
 • alkoholické nápoje;
 • přepětí.

Temný

Tmavý výtok po menstruaci jsou zbytky sliznice těla dělohy, která vychází ze stěn vagíny. Pokud proces nepřesáhne tři dny a není zatížen dalšími příznaky, které vyvolávají obavy (specifický zápach, bolest), považuje se to za normální fyziologický jev.

Černá

Černý výtok po menstruaci má přirozenou povahu: snížení a srážení menstruačního toku. Tento jev je běžný u zdravých žen. Alarmujícím signálem je černý výtok u žen po menstruaci, ke kterému dochází v těle společně s následujícími příznaky:

 • je neobvyklý zápach;
 • nepohodlí v intimní oblasti;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • dávivý proces;
 • přítomnost sraženin;
 • bolest v hrudní nebo hřbetní oblasti.

Žlutá

Žlutý výtok po menstruaci je běžným jevem, jehož přirozenou příčinou je kontakt vylučovaných sekretů se vzduchovými hmotami. Při absenci dalších příznaků se považuje za normální..

Pokud má žena po menstruaci žlutý výtok bez zápachu nebo je výrazný její odstín, je nutné problém odstranit pomocí lékaře. Takový výtok symbolizuje přítomnost aktivního zánětlivého procesu nebo infekce v intimní oblasti v těle..

Bílý

V ženských pohlavních orgánech (děloha, děložní hrdlo, pochva, tuby) se tvoří bílý výtok po menstruaci. Intenzita procesu a doprovodné příznaky naznačují potřebu kontaktovat gynekologa. Přirozený nárůst leucorrhoea nastává s nástupem těhotenství, bezprostřední ovulací, po pohlavním styku.

Tenký a průhledný jako vaječný bílek

Důvody pro vznik sliznic po menstruaci jsou spojeny s následujícími faktory:

 • infekční onemocnění pohlavních orgánů;
 • zánětlivé procesy reprodukčního systému;
 • ochrana proti spirále před těhotenstvím;
 • nepravidelná děloha.

Chcete-li problém vyřešit, musíte se poradit s lékařem.

Transparentní výtok po menstruaci je známkou, která charakterizuje zdravotní stav ženy uprostřed cyklu. Pokud jejich počet nebo jiné parametry nezpůsobují podezření a tělo nesignalizuje bolestivé poruchy, neměli byste se obávat. Výtok po menstruaci, jako vaječný bílek, beze změny odstínu, objemu, konzistence je považován za bezpečný, nevyžaduje léčbu.

Když si žena všimne po menstruaci, jako je hlen, neměla by být znepokojena, pokud má povaha výtoku následující vlastnosti:

 • bezbarvý nebo pruhovaný s bílou;
 • žádný specifický zápach;
 • žádné další příznaky;
 • krátký.

Jiné projevy vyžadují lékařskou pomoc.

Béžový

Béžový výtok po menstruaci je známkou postupného dokončení menstruačního cyklu. Neodkládejte návštěvu gynekologa, pokud spolu s výtokem existuje:

 • světlé skvrny v hlenu jiných odstínů;
 • páchnoucí zápach vylučovaného hlenu;
 • pěnivá silná struktura;
 • nepohodlí v pochvě.

Tyto příznaky naznačují vážné poruchy reprodukčního systému..

Hnědý

Hnědý výtok po menstruaci se vyskytuje u žen několik dní po jejich ukončení. Pokud se kromě nich objeví bolestivé pocity v dolní části břicha, podráždění v oblasti genitálií nebo jiné příznaky, je důvod se poradit s lékařem. Jinak se nebojte..

oranžový

Oranžový výtok po menstruaci je jedním ze znaků tvorby regulace u nezletilých dívek. Tato barva je považována za normální při absenci dalších příznaků (bolest, podráždění). Příčinou oranžového výtoku u žen mohou být patologické změny v pánevních orgánech nebo zvýšení počtu leukocytů. Patologie je spojena s dalšími faktory a vyžaduje zásah odborníka. Situace s leukocyty nastává při nachlazení, porušení pravidel osobní hygieny, užívání léků.

Hnědý

Důvody způsobující hnědý odstín výtoku jsou fyziologické i patologické povahy. První možnost je způsobena oxidací nebo procesy srážení krve, je považována za přirozenou. Druhá je charakterizována projevy příznaků různých onemocnění: děložní myomy, vaginální infekce, krční ohyb.

Krvavý pruh krve

Slizniční výtok s pruhy krve, které se objevily po menstruaci, je důvodem věnovat pozornost osobnímu zdraví. Jediný projev takového jevu bez doprovodných faktorů, které narušují normální fungování těla, je v normálním rozmezí, spadá do období ovulace menstruačního cyklu. Gynekologická onemocnění (eroze děložního čípku, cysty, polypy), další fyzická aktivita může vyvolat výtok s pruhy krve.

Čich

Vůně je hlavním signálem indikujícím poruchy v těle. Výtok s vůní po menstruaci je důvodem, proč se žena obrací na lékaře. Je nutné složit zkoušku a složit požadované zkoušky.

Nepříjemný

Výtok po menstruaci s nepříjemným zápachem charakterizuje přítomnost zánětu v pánevních orgánech (kolpitida, vaginóza, infekce přenášené sexuálním kontaktem). Přesná diagnóza se provádí v lékařském zařízení.

Vůně ryb

Výtok s vůní ryb po menstruaci je prvním důkazem gynekologické patologie. Nejčastěji se tak vyvíjí bakteriální vaginóza. Včasné odvolání k lékaři pomůže vyhnout se vážným následkům..

Bez zápachu

Přítomnost vaginálního hlenu bez zápachu je ve zdravém těle přirozeným procesem. Žlutý výtok bez zápachu, ke kterému dochází po menstruaci, není strašný, vysvětluje se to oxidací sliznic.

Rozmazaný charakter výboje

Špinavý výtok po menstruaci má hnědý odstín a je zbytkem krve sražené v pochvě. Převážná část ženské poloviny lidstva čelí podobnému jevu. Na trvání menstruace má vliv řada faktorů:

 • užívání antikoncepce nebo jiných léků;
 • sport;
 • sex;
 • strava;
 • stres.

Když špinění po menstruaci trvá týden, při nepříjemném stavu těla je proces vysvětlen fyziologií. V jiných situacích, kdy se vyskytnou bolestivé syndromy nebo se objeví hlen týden po menstruaci, proces trvá dlouho, musíte okamžitě konzultovat lékaře.

Hojné vypouštění

Každá žena má výtok po menstruaci. Normální tajemství má:

 • hustá konzistence;
 • odstíny od transparentní po bílo - žlutou;
 • sotva znatelný zápach, omezený objem (1-4 ml).

Povaha výtoku pomáhá diagnostikovat příčinu jeho projevu..

Bohatý výtok po menstruaci se objevuje ze 2 důvodů. První je spojen s procesem ovulace, je přirozený. Během tohoto období vytváří tekutý výtok po menstruaci příznivé prostředí pro oplodnění..

Druhý se projevuje o problému a vydává výstražný signál s dalšími příznaky. Nezapomeňte věnovat pozornost barvě a vůni, nepohodlí v břiše, genitáliích. Příčinou těchto příznaků jsou jak hormonální poruchy, tak onemocnění životně důležitých tělesných systémů. Žena se musí poradit s lékařem.

Výtok před menstruací

Přítomnost výtoku v předvečer menstruačního cyklu naznačuje řadu faktorů: funkční selhání ženského těla, nadcházející mateřství nebo příchod menstruace. Příčiny se dělí na fyziologické a patologické. První jsou normální, druhá slouží jako indikátor odchylek. Normální leucorrhoea má mírně nažloutlou barvu, není doprovázena zápachem a ztmavne blíže k datu zahájení cyklu.

Hnědý výtok místo menstruace

Podobný jev, jehož období nepřesahuje 3 dny, je předzvěstí bezprostřední menstruace. Považuje se za normální, pokud je výtok homogenní, má červenohnědou barvu, uvolňuje se v malém objemu a je bez zápachu. Mezi důvody vyvolávající takové propuštění patří:

 • nerovnováha v hormonálních hladinách;
 • užívání antibiotik, jiných léků;
 • klimatická změna;
 • změny související s věkem;
 • nástup těhotenství;
 • poporodní projevy;
 • Životní styl.

Proč dochází k hnědému výtoku po menstruaci

Žena by neměla být zastrašována nebo odpuzována takovým přirozeným jevem, jako je menstruace. Samozřejmě pro mnohé to nemusí plynout příliš příjemně. Ale hodně záleží na menstruačním cyklu: reprodukční zdraví, krása kůže a vlasů, stav nervového systému. Proto byste měli být opatrní, pokud se po menstruaci objeví hnědý výtok. Někdy je to norma a někdy je to příznak závažných gynekologických onemocnění..

Kdy je to považováno za normální

U zdravých žen končí menstruace vždy hnědým výtokem, ale neměly by být hojné a páchnoucí. Mohou páchnout jako sražená krev, to je norma. Některé dívky mají také velmi bolestivý den ovulace, který velmi zřídka může být doprovázen malými tmavými skvrnami na spodním prádle. Zjistíte-li, že se jedná o těhotenství, proveďte test po zpoždění menstruace..

Hnědá barva výtoku je spojena s koagulačními procesy. Když krev vytéká z cévy, koaguluje poměrně rychle (4 minuty). Poté krev připomíná želé a mění se na tmavě žlutou. Rozdělením na dvě frakce - koagulovanou sraženinu a kapalnou část plazmy - vychází ve formě světle hnědých sekretů. V další fázi opouští průhledná část plazmy část krve, která již koagulovala. Proto je výtok hustý a rozmazaný..

Menstruace trvá 4–7 dní a gynekologové tvrdí, že hnědý výtok může trvat další 2–3 dny. Není tedy třeba se obávat, zvláště pokud k tomu dochází na pozadí pravidelného menstruačního cyklu. Takové sraženiny se tvoří, protože v posledních dnech menstruace vychází krev stále pomaleji a uvnitř koaguluje, protože se jí podařilo získat tmavý odstín. Měli byste být opatrní, když výtok trvá déle než tři dny..

Příčiny hnědého výboje

Po menstruaci může být tmavý výtok u žen způsoben různými patologiemi. Pokud má výtok štiplavý páchnoucí zápach, který není spojen s krví, může to znamenat vyvíjející se infekční proces v pochvě nebo dutině dělohy a o některých onemocněních.

 • Myom dělohy. Jedná se o benigní nádor, který se vytvořil v děložní vrstvě. Po dlouhou dobu se fibroidy nemusí nijak projevovat, proto je nutné jednou ročně podstoupit komplexní vyšetření těla. U myomu se stává, že se po menstruaci dlouho rozmazává.
 • Rakovina, jako jsou maligní nádory dělohy, pochvy nebo děložního čípku.
 • Polypy. Jedná se o růst na sliznici, který se objevil v důsledku hormonálního narušení. To je často doprovázeno hnědým, páchnoucím výtokem po menstruaci..
 • Sexuální infekce. Mohou vést k tvorbě nahnědlých krevních sraženin. Patogenní flóra může způsobit vnitřní svědění pochvy, změnit strukturu tkání. Epitel se může uvolnit a cévy se stávají tenkými a lámou se. Proto se tvoří hnědý výboj. A také se na intimním místě objevuje velmi nepříjemný zápach, který je dokonce patrný sexuálnímu partnerovi. Navíc v důsledku bakteriálních infekcí může výtok zešednout..
 • Endometritida. Je doprovázena nejen řídkými krevními sraženinami, ale také bolestmi v břiše a dolní části zad, zvyšujícími se slabostmi a horečkou. Nemoc může vést k vážným komplikacím, pokud nenavštívíte lékaře včas. Příčinou tohoto onemocnění je penetrace stafylokoků, streptokoků a pneumokoků. Někdy může dojít k infekci během porodu, diagnostické kyretáže a chirurgického potratu.
 • Endometrióza dělohy. Jedná se o patologickou proliferaci epiteliálních buněk dělohy, což vede k jejímu zesílení. Dívky jsou náchylné k této nemoci. Stojí za to věnovat pozornost takovým známkám endometriózy, jako jsou systematické nepravidelnosti cyklu, neustálé bolesti břicha, silná a dlouhá menstruace, tvorba hnědého mazu do 10 dnů po menstruaci.
 • Eroze dělohy. S erozivní lézí dělohy se často rozmazává tmavě.
 • Perorální antikoncepce. V počátečním období užívání antikoncepce se může objevit tmavý výtok. Je to také možné při dlouhodobém užívání pilulek..
 • Hyperplazie endometria. Pokud se neléčí, může se vyvinout v rakovinu dělohy..
 • Mimoděložní těhotenství. Pokud se vajíčko neimplantuje do dělohy, ale do břišní dutiny, vejcovodu nebo vaječníku, musí být odstraněno chirurgicky. Pokud je mimoděložní těhotenství detekováno včas ultrazvukem, pak to vejcovod zachrání.
 • Ovariální cysta. Kromě tmavého krvavého výtoku musíte věnovat pozornost příznakům, jako je zvýšení břicha, opožděná menstruace, nevolnost a zvracení, časté močení, vysoká tělesná teplota, hormonální nerovnováha (snížený tón hlasu, vzhled hrubých vousů). Bolest a nepohodlí se objevují nejen v bederní oblasti, ale také v sakrální oblasti. Bolest se může objevit náhle při pohlavním styku nebo při intenzivní fyzické námaze.
 • Těhotenství. Pokud došlo k výtoku během ovulace a předtím nebylo nic takového pozorováno, může to znamenat těhotenství. Během tohoto období se endometrium může odlupovat z dělohy v důsledku hormonálních změn, ke kterým dochází v těle..

Pokud žena nekontaktuje gynekologa včas, mohou tato onemocnění vést k neplodnosti a rakovině. Každá žena by proto měla alespoň jednou ročně (nejlépe 2) přijít na konzultaci s gynekologem, i když ji nic neobtěžuje.

Jiné důvody

Ženy potřebují vědět, proč po menstruaci přichází hnědý nebo černý výtok. Nakonec mohou vzniknout z relativně neškodných důvodů. Mohou prodloužit menstruaci o několik dní, což u dívky způsobí úzkost..

 • silný duševní stres;
 • zasedání;
 • dlouhá strava;
 • intimní život během menstruace, zejména na konci;
 • dlouhá procházka v horku během menstruace;
 • příliš horká koupel;
 • užívání léků, které ovlivňují srážení krve;
 • fyzické přepracování;
 • nachlazení, které se shoduje s obdobím menstruace;
 • nesprávné používání antikoncepce.

V takových případech stačí jen mírně upravit životní styl a sledovat změny. Pokud výtok doprovází ženu po 4, 5 dnech nebo dokonce týdnu po menstruaci, začne nepříjemně páchnout a perineální oblast svědí, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Co dělat s tmavým výbojem

Je lepší nehledat příčiny mazání po menstruaci hnědé na vlastní pěst. To je dostatečný důvod k návštěvě gynekologa. Předepíše nezbytná vyšetření a testy, které určí přítomnost patologického procesu. A po konzultaci určí komplexní řešení problému.

Je lepší se zdržet sexuální aktivity po dobu 2-3 dnů před konzultací. Fáze konzultace zahrnují několik manipulací:

 1. Externí vyšetření genitálií a pochvy na gynekologickém křesle. Nebojte se vyšetření: s největší pravděpodobností vám lékař poradí, abyste se uvolnili, a pak bude vše bezbolestné..
 2. K vyloučení zánětlivých procesů ve sliznici dělohy se provádí kolposkopické vyšetření, které detekuje nebo vylučuje místo, kde proudí krev.
 3. Pokud jsou vagina a děložní čípek normální, může lékař předepsat ultrazvuk vejcovodů a dutiny, který může odhalit hyperplazii, novotvar, mimoděložní těhotenství.
 4. Pokud jsou vnitřní orgány v pořádku, jsou předepsány testy moči a krve k detekci hormonálních poruch a infekcí.
 5. Někdy může gynekolog doporučit provést analýzu nádorových markerů, aby se ujistil, že neexistuje tendence k maligním nádorům.
 6. Nejpřesnější metodou diagnostiky gynekologických patologií je laparoskopie.

Taková lékařská vyšetření jsou mnohem přesnější než jednoduchá vyšetření na židli. Pomáhají identifikovat nemoci v raných fázích, pokud se žena dostaví včas.

Proto je pro zdraví reprodukčního systému, dobrý intimní život, dobrou náladu a vzhled prostě nutné pravidelně navštěvovat gynekologa.

Černý výtok po menstruaci

Menstruační cyklus je extrémně citlivý mechanismus, který okamžitě reaguje na nepravidelnosti v práci ženského těla. A jedním ze známek dysfunkce může být změna povahy výtoku. Černý výtok po menstruaci je ve většině případů skutečným důvodem k obavám a naše dnešní téma na webu Koshechka.ru.

Jak vysvětlit jejich vzhled? Za jakých okolností je tmavý výboj normou a kdy patologie?

Černohnědý výtok po menstruaci - je to normální?

Gynekologové tvrdí, že u většiny žen je černý výtok po ukončení menstruace normální. A to je způsobeno poklesem objemu krve vylučované v posledních dnech. Dokáže se stočit i v pochvě a získává hnědočerný odstín. To není alarmující signál, pokud v intimní oblasti nejsou žádné bolesti a další příznaky: horečka, zvracení, svědění a pálení..

Existuje řada dalších okolností, kdy se menstruační výtok vyznačuje tmavým nebo dokonce černým odstínem. A tato skutečnost není odchylkou od normy. Více se o tom dozvíte hned teď na webu ko6e4ka.ru.:

 • abnormální tvar dělohy. V tomto případě ženy pociťují stagnaci krve téměř během každé menstruace. Výsledkem je, že tři nebo čtyři dny po menstruaci se objeví rozmazaná temnota, někdy s přítomností krevních sraženin. Jedná se zpravidla o chronický jev, který nepředstavuje žádnou hrozbu pro zdraví žen..
 • pomalý proces obnovy svalového tonusu dělohy po porodu. Některé mladé matky, které kojí, mohou začít menstruovat krátce po narození svého dítěte. Do této doby svalový tonus dělohy nemá čas na úplné zotavení, kvůli kterému krev stagnuje. Proto není černý výtok po menstruaci v poporodním období neobvyklý a může nastat během několika cyklů..
 • užívání hormonální antikoncepce. Černý výtok v tomto případě naznačuje hormonální změny v těle ženy. A pokud je to pozorováno do tří měsíců ode dne prvního podání léku, pak lze tuto reakci ženského těla ve vztahu k hormonům považovat za normální.
 • nedodržování základních pravidel intimní hygieny. Není divu, že v tomto případě je výtok tmavý, téměř černý a je doprovázen ostrým nepříjemným zápachem..
 • důsledek drsného styku. Může dojít k poškození jemné a tenké kůže na stěnách dělohy a pochvy, a pokud byl pohlavní styk proveden po ukončení menstruace, je vysoká pravděpodobnost výskytu tmavých skvrn.

Ve všech ostatních případech, kdy po menstruaci dochází k černému výtoku a který je doprovázen alarmujícími příznaky, doporučujeme neprodleně kontaktovat svého gynekologa.

Kdy zazní alarm?

Každá žena s černým výtokem, která není charakteristická pro její menstruační cyklus, se může vážně bát. Koneckonců, existuje spousta nebezpečných nemocí, které bez včasné léčby mohou ohrozit zdraví ženy a schopnost rodit děti..

Proč je po menstruaci černý výtok s příměsí krve? Může to být známka následujících nemocí:

- eroze děložního čípku;

- oddělení vajíčka;

- mykoplazmóza, ureaplasmóza, chlamydie;

- zánětlivé procesy v děložní dutině a v pochvě;

- poškození stěn dělohy v důsledku chirurgického zákroku, gynekologického čištění, zavedení nitroděložního tělíska nebo potratu.

Je třeba si uvědomit, že černý výtok po menstruaci s rozvojem gynekologického onemocnění je jen jedním z mnoha příznaků. Pokud onemocnění postupuje, pak se objevují doprovodné příznaky a zhoršení celkového zdraví, což je již alarmující signál a důvod k vyhledání lékařské pomoci.

 • S patologií endometria dělohy a pochvy je výtok rozmazaný s příměsí krve. Kromě toho existuje bolestivost.
 • U infekčních onemocnění může žena pociťovat svědění a pálení v intimní oblasti.
 • Mimoděložní těhotenství je charakterizováno tažnou bolestí v dolní části břicha, dolní části zad a krvavým výtokem. Koneckonců, embryo, které se „omylem“ připojilo například ke stěně vejcovodu, kde je mnoho malých kapilár, je může poškodit.
 • U myomu dělohy a hypotyreózy je týden po menstruaci charakteristický tmavě červený nebo černý výtok.
 • Nemoci způsobené chlamydiemi a ureplasmou mohou způsobit tvorbu černého hlenu s nepříjemným zápachem.

Věnujte více pozornosti svým sekrétům, protože v rané fázi rozpoznají nebezpečné onemocnění. Povinnou věcí s černým postmenstruačním výtokem na pozadí jiných příznaků je vyšetření odborníkem, složení všech nezbytných testů a provedení ultrazvuku.

Doporučujeme přečíst si recenze těch, kteří se s takovým jevem setkali:

 • Používám tampony místo vložek již druhý rok a pokaždé po menstruaci - černý nebo hnědý maz. Gynekolog uklidňuje a říká, že se jedná o zbytkový jev po menstruaci. Všechny analýzy jsou normální. Inna
 • Potřetí za sebou, pět dní po menstruaci, se objevil černý výtok s krví. Každý styk s jejím manželem přinesl bolest a krvavé šmouhy. Šel jsem ke gynekologovi, ukázalo se, že mám endometritidu. Maria

Mezi všemi možnými způsoby prevence nechtěného těhotenství si mnoho moderních žen vybírá kombinovanou perorální antikoncepci (COC). Účinnost těchto léků přesahuje možnosti bariérových metod (kondomy, bránice).