Co říká černá krev během menstruace?

Menstruace je období odmítnutí vrstvy endometria (výstelky dělohy). K tomuto procesu dochází pod vlivem hormonů menstruačního cyklu: estrogenu a progesteronu.

Trvá asi 28 dní, s některými změnami, které se vyskytnou v těle v době, kdy začíná menstruace. Může to být přibývání na váze, otoky, nepohodlí. Tento proces je bezbolestný, ale černá menstruace je důvodem k obavám..

Menstruační cyklus

Kritické dny začínají během puberty, obvykle ve věku 11–14 let. Jsou to šarlatový krvavý výtok bez zápachu. Optimální množství sekrece je 40-60 ml najednou. Intenzita je různá, protože závisí na fyziologických vlastnostech ženy.

Za odchylku od normy se považuje, když jsou v průběhu období pozorovány následující skutečnosti:

 • krevní sraženiny;
 • příliš malá nebo příliš velká menstruace;
 • černý rozmazaný hlen místo menstruace.

Změna stínu je ovlivněna koncentrací krve ve vylučovaném sekretu. Čím více je, tím odpovídajícím způsobem tmavší. Může to však mít několik faktorů, které to ovlivnily..

Možné příčiny černých období

Reakce na změny související s věkem

Hlavní a nejběžnější situací špinavého výtoku je okamžik, kdy začíná menstruace. Menarche je první menstruační krvácení. Stejně jako všechny následující, cyklus je doprovázen bolestivou bolestí v dolní části břicha, změnami v těle a zvýšením teploty.

Zvláštností menarche je to, že doba úplného vytvoření cyklu trvá až šest měsíců. To znamená, že po prvním černém výboji může trvat několik měsíců, než menstruace začne znovu..

Druhá situace je zcela obrácená, protože může naznačovat menopauzu. Toto je období, kdy ženská reprodukční aktivita mizí. Průměrný věk nástupu je 45 let. Dnes se však stále více gynekologů zabývá časnou menopauzou, kdy plodnost začne po 37 letech slabnout..

Černá menstruace jako příznak onemocnění

 1. Vývoj patologického procesu pohlavních orgánů. V tomto případě pomůže užívání protizánětlivých léků, jinak existuje vysoké riziko operace. Je však také možné léčit pod dohledem odborníka.
 2. Pohlavně přenosné nemoci. Pokud jsou identifikováni, musí oba partneři podstoupit vyšetření a léčbu..
 3. Tvorba cyst a polypů, které lze eliminovat buď chirurgickým zákrokem, nebo užíváním léků předepsaných lékařem.
 4. Adenomyóza nebo endometrióza - diagnózy, které naznačují problémy ve fungování dělohy.
 5. Maligní nebo benigní formace, které lze detekovat pouze po určitých postupech a testech, včetně škrábání.

Kromě tmavého výboje jsou výše uvedená onemocnění doprovázena také:

 • závratě, nevolnost;
 • intenzivní období;
 • pálení, svědění genitálií;
 • chronická únava;
 • selhání cyklu;
 • ostré ostré bolesti v dolní části břicha.

Těhotenství

Absence menstruace je považována za známku těhotenství. Často to signalizuje zpoždění, ale existují některé ošklivé výjimky..

Pokud byl v den začátku cyklu zjištěn hnědý nebo tmavě hnědý výtok, měl by být proveden těhotenský test. Pokud je pozitivní, musíte kontaktovat gynekologa.

V této situaci znamenají černé období následující:

 1. Nízké riziko předčasného potratu.
 2. Výsledek mimoděložního těhotenství. V tomto případě je nutné jej přerušit, protože je zdraví nebezpečný. Pokud se tak nestane včas, existuje vysoká pravděpodobnost prasknutí vejcovodu. Výsledkem je úplné odstranění dělohy.

Navíc slabý tmavý výtok v prvním trimestru může naznačovat nedostatek hormonů..

Laktace

Po porodu potřebuje tělo čas na zotavení a normalizaci všech probíhajících procesů. Nebojte se, pokud období kojení doprovází hnědé tajemství..

Antikoncepce

Užívání OC (perorální antikoncepce) také způsobuje tmavě hnědý výtok. Zpravidla se objevují na začátku, kdy se tělo jen přizpůsobuje působení drogy..

Druhou situací je přeskočení příjmu. V žádném případě byste neměli náhodně užívat zbývající pilulky. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Konec užívání OK se také stává pro tělo stresem. To by mělo být provedeno pod dohledem gynekologa, přísně dodržovat všechny pokyny.

Duphaston

Duphaston je syntetická náhražka progesteronu. Účelem užívání přípravku Duphaston je připravit ženské tělo na početí, porodit a porodit dítě.

Jeho vedlejší účinky jsou podobné účinku užívání perorálních kontraceptiv: výkyvy nálady, přítomnost tmavého výtoku.

Potrat

Jedná se o umělé ukončení těhotenství. Existují následující typy:

 • mikro-potrat;
 • léky;
 • chirurgické: vakuum, metoda „expanze a kyretáže“;
 • břišní malý císařský řez.

Jakýkoli typ přerušení je pro tělo stresující, takže obnovení cyklu bude trvat nějakou dobu.

Krev může téct hned po operaci. Nejedná se o menstruaci, ale krvácení je jedním z důsledků, které trvají až 10 dní. Po mikroabortu jsou pozorovány tmavé skvrny a jejich intenzita závisí na typu operace.

Postinor

Důvodem vzniku černého tajemství je příjem nouzové perorální antikoncepce po nechráněném pohlavním styku, jmenovitě Postinor. Lék si zachovává zralé vejce a brání mu v opuštění vaječníku. Pokud k tomu dojde, působení pilulky ovlivní hlen, ztuhne a zabrání vstupu spermatu do dělohy..

Pokud k příjmu došlo po této fázi, bude ovlivněna stěna dělohy. Všechny akce jsou zaměřeny na vytvoření nepříjemných podmínek pro život, v důsledku čehož se oplodněná buňka nebude schopna připojit.

Drastické hubnutí

Dívky, které se rozhodnou rychle zhubnout, se často setkávají s nepříjemnými špinavými sekrety. Omezení stravy, deficit kalorií přispívá nejen ke snížení hmotnosti, ale také k tomu, že tělo nedostává užitečné a nezbytné látky a stopové prvky.

Chudnutí není doprovázeno pouze změnou stravy, ale také událostmi zažitými den předtím..

Kromě černé menstruace je jejich úplná nepřítomnost a selhání cyklu. Je nezbytně nutné konzultovat s lékařem, protože takové experimenty na těle mohou vést k nenapravitelným následkům..

Závěr

Pokud cyklus náhle selže a výběr se změní na černou, tmavě hnědou nebo hnědou, musíte nejprve analyzovat situaci, která se stala den předtím. Je možné, že se jedná o normální přirozený jev, jehož nepohodlí se brzy zastaví. Musíte poslouchat své tělo.

Pokud je situace vážnější, neměli byste se v žádném případě léčit sami. Tradiční medicína a léky zakoupené v lékárně na doporučení lékárníka mohou být škodlivé, proto byste se měli poradit s odborníkem.

Pokud je předepsán léčebný postup, musíte jasně postupovat podle pokynů.

Možné příčiny černého výtoku během menstruace u žen

Tmavý nebo černý výtok během menstruace u ženy naznačuje změny v jejím těle. Mohou být patologické nebo v důsledku fyziologického stavu. Menstruační tok, který má tmavou barvu, je často zaměňován s hmotou, která vychází namísto menstruace. K tomu dochází během těhotenství v důsledku změn hormonálních hladin. Jsou bohaté, řídké, husté, sražené, se specifickým zápachem nebo bez něj. V závislosti na doprovodných příznacích určuje lékař příčinu změny barvy menstruace..

 • 1 Důvody
 • 2 Fyziologické podmínky
  • 2.1 Hormonální poruchy
  • Těhotenství a porod, kojení
  • 2.3 Vlastnosti anatomie
  • 2.4 Provozní zásahy
  • 2.5 Změny životního stylu
  • 2.6 Věk
 • 3 Patologické stavy
  • 3.1 Pohlavně přenosné choroby
  • 3.2 Tvorba rakovinných buněk
  • 3.3 Zánětlivé procesy
 • 4 Diagnostika
  • 4.1 Preventivní opatření

V gynekologii se černý výtok týká sekrece tmavě hnědých, krvavých, tmavých a hnědých odstínů.

 • fyziologický, nemá nepříjemný zápach;
 • patologické, které páchnou drsně a nepříjemně.

Tmavá barva je způsobena slizničními sekrety vylučovanými genitáliemi a krevními částicemi. Fyziologický černý výtok závisí na různých podmínkách, které nezpůsobují další příznaky ve formě slabosti, nepohodlí, apatie.

Patologický výtok se týká příznaků nemocí, které představují ohrožení zdraví. Pokud se barva menstruace změní v důsledku patologií, pak žena kromě nepříjemného zápachu zobrazí i další příznaky:

 • hořící;
 • svědění;
 • silná bolest;
 • bohatá menstruace;
 • výtok ve velkých sraženinách.

Chcete-li spolehlivě zjistit původ černých sraženin z pochvy, musíte kontaktovat gynekologa a diagnostikovat stav a nemoci ženy.

Příčinu černého výboje můžete zjistit v závislosti na době jeho vzniku. Období měsíčního cyklu je jedním z důvodů vzniku tmavého výboje. Na začátku menstruace je vnitřní vrstva dělohy u žen odmítnuta. Během menstruace se vylučuje velkými sraženinami. Barva endometria je světle růžová a dosahuje černé barvy. Tato situace je typická pro ženy v jakémkoli věku..

Černý výtok v posledních dnech menstruace je normou. Tento stav indikuje očistu děložní dutiny. Pokud se tmavé skvrny objeví déle než 3 dny, považuje se to za známku zánětlivého procesu. Také černé sraženiny na konci období naznačují sníženou srážlivost krve..

Mezi další fyziologické příčiny černé menstruace patří:

 • hormonální poruchy;
 • těhotenství a porod, stejně jako období laktace;
 • strukturní rysy orgánů reprodukčního systému;
 • pooperační období;
 • změna životního stylu;
 • věkové změny.

Výše uvedené důvody jsou normální reakce ženského těla na různé podmínky. Chcete-li je stanovit, musíte se poradit s lékařem, abyste vyloučili přítomnost patologických procesů.

Rozlišujte mezi vnější a vnitřní nerovnováhou v hormonech. Při užívání antikoncepce lze pozorovat tmavý výtok. Jedná se o vnější porušení. Perorální antikoncepce má mnoho vedlejších účinků. Kromě toho mají tablety depresivní účinek na vaječníky. Pro reprodukční systém je dávkovaným příjmem hormonů stres.

Pokud je užívání léku předepsaného lékařem příčinou výskytu černé menstruace, musíte o tom informovat lékaře. Trvá však 3 měsíce, než si tělo zvykne na hormony. Pokud černé skvrny po tomto období nadále vyniknou, je to pravděpodobně otázka patologie.

Vnitřní hormonální nerovnováha je způsobena chorobami endokrinního systému: diabetes mellitus, porucha funkce štítné žlázy. V tomto případě je nutné kontaktovat nejen gynekologa, ale také endokrinologa..

Tmavý výtok namísto obvyklého červeného během menstruace nemusí znamenat jeho nástup, ale také početí, protože po začátku těhotenství dochází k prudké změně hormonálních hladin. Takové projevy mohou být známkou nedostatku progesteronu. Tento hormon je nezbytný pro přenášení plodu..

Sekrece černé krve se objevují brzy a v některých případech varují před mimoděložním těhotenstvím. Obvykle je tento stav, kromě hlavního příznaku, doprovázen řadou dalších:

 • Zvýšení teploty;
 • bolest v dolní části břicha a po stranách;
 • slabost;
 • děložní krvácení.

Výše uvedené příznaky jsou také charakteristické pro potrat nebo zmrazení plodu..

Tmavý výtok po porodu je známkou očištění dělohy. Jsou směsí krve, slizničních exsudátů a listnatých částic. Vzhled těchto sraženin může trvat až měsíc..

Po kojení se obnoví menstruační cyklus. Během laktace trvá tmavý výtok až 2 dny, během kterých žena nepociťuje nepohodlí.

Anomálie ve vývoji ženských orgánů vedou k výskytu tmavého hlenu během menstruace. Dvojitý nebo sedlový tvar dělohy vede ke stagnujícím procesům.

Při úzkém děložním čípku se krev hromadí v dutině a ztmavne. Při pohybu vycházejí tmavé sraženiny.

Chirurgické manipulace prováděné s orgány reprodukčního systému nevyhnutelně narušují funkce vaječníků a poškozují slizniční vrstvu dělohy. V prvním měsíci po operaci je černý výtok bez bolesti a štiplavého zápachu běžný..

Po odstranění polypů bude vaše první menstruace skrovná. Pokud byly během operace postiženy velké cévy, může dojít k uvolnění malého množství krve. Tmavé sraženiny naznačují, že po operaci zůstává jejich malé množství ve vagině. Normálním stavem je doba trvání takového výboje až 4 dny..

Černá menstruace po chirurgickém potratu hovoří o očištění dělohy. V tomto případě je doba vybíjení za 7 dní považována za normu. Na pozadí častého provádění takového postupu se tvoří synechie - adheze stěn orgánu, které mohou také způsobit tento příznak.

Prudké kolísání hmotnosti vede k nepravidelným obdobím. Během nich výtok zčernal kvůli skutečnosti, že jsou narušeny metabolické procesy. Kvůli těmto změnám navíc krev zhoustne..

K podobným důsledkům může vést také následující:

 • změna bydlení;
 • nové klimatické podmínky;
 • nespavost;
 • přejídání;
 • chronický stres.

Výtok tmavé barvy během menstruace se nepovažuje za odchylku, pokud k ní dojde v důsledku změn hormonálních hladin souvisejících s věkem. Tmavě hnědá sekrece se objevuje také první den menstruace u dospívajících dívek během puberty. Také po čtyřiceti letech u žen začíná období menopauzy, jehož známkou je stejný příznak.

Během tohoto období klesá produkce hormonů, což ovlivňuje barvu menstruačního toku. U mladé ženy to lze pozorovat také kvůli časnému nástupu menopauzy..

Samotný výskyt nepříjemných příznaků a hmatatelného nepohodlí na pozadí černé menstruace naznačuje patologii v těle ženy. Důvody tohoto stavu zahrnují:

 • pohlavně přenosné choroby (STD);
 • tvorba rakovinných buněk;
 • zánět reprodukčního systému.

Infekční onemocnění přenášená sexuálním partnerem ovlivňují menstruaci. Například skupina infekcí, jejichž původci jsou chlamydie, zadržuje krev v děloze. Během zpoždění v něm začíná růst patogenních mikroorganismů. Výsledkem je, že krev mění barvu a sekrece začíná vydávat nepříjemný zápach..

Kromě vůně ve většině případů chlamydie nezpůsobuje výrazné příznaky a u 60% žen je asymptomatická. Zbývajících 40% může mít navíc:

 • hnisavý hnisavý výtok kromě menstruace;
 • hořící;
 • svědění;
 • slabá bolest v dolní části břicha;
 • syndrom zvýšené bolesti před menstruací;
 • krvácení mezi obdobími;
 • slabost;
 • horečka.

Mezi ostatní pohlavně přenosné choroby, které způsobují černou menstruaci, patří:

 • syfilis;
 • specifická salpingitida;
 • kapavka;
 • trichomoniáza.

Novotvary vedou k narušení fungování hladkých svalů dělohy. Patologické změny vedou ke vzácným a slabým kontrakcím, díky nimž je krev zadržována v dutině a získává tmavý odstín.

Podmínky nádoru, které způsobují černý výtok během menstruace, zahrnují:

PatologiePopisDalší příznaky a povaha výtokuVizuální obraz
Rakovina děložního hrdlaOnemocnění je vyvoláno HPV (lidským papilomavirem)Toto onemocnění ovlivňuje cyklus a povahu menstruace. Menstruace trvá déle a je doprovázena větším množstvím krve než obvykle
HyperplaziePřerůstání vnitřní vrstvy dělohy je prekancerózní stavPatologie je charakterizována porušením menstruačního cyklu. U hyperplazie se menstruace objevuje se zpožděním; ve výtoku se objevují tmavé sraženiny, dochází k akutní menstruační bolesti, anemitě, mdlobám a apatii
EndometriózaŠíření endometria mimo dělohu má malou, ale stále docela reálnou šanci vyvinout se v rakovinovou formaciMenstruační tok je hojný, červený s tmavým nádechem, někdy téměř černý. Barva se připisuje poškození cév. Silná konzistence výtoku kvůli velkému množství hlenu

Při zánětu trvá menstruace déle než obvykle a jejich barva se změní na tmavě hnědou nebo černou. Sekreci lze vylučovat jak během těchto období měsíčního cyklu, tak mezi nimi. Je možná přítomnost velkého množství hlenu, což je způsobeno aktivním množením bakterií.

Zánětlivé procesy v pochvě, děložním čípku a samy o sobě, vaječnících a vajíčcích mohou vyvolat černý menstruační tok. Zánět přívěsků lze pociťovat při prodloužené - více než 10 dnech - menstruaci a ostré bolesti.

Cervikální polypy produkují tmavě hnědý výboj. To je nejběžnější, když je jejich velikost větší než 2 cm..

Existují další patologické procesy, které způsobují černý výtok se sraženinami:

PatologiePopisPřidružené příznakyVizuální obraz
AdenomyózaEndometrium roste do svalové tkáně. Není neoplastické onemocněníKonstantní, silná a bolestivá bolest v dolní části břicha, v bederní oblasti, perineu, stranách. Menstruace je hojná, ale také vzácná v počátečním stadiu onemocnění
EndometritidaZánět sliznice dělohyBolest v dolní části břicha během pohlavního styku. Sliznice dělohy je ztenčená, proto je menstruace skrovná a doprovází ji krvavý a hnisavý výtok
Nespecifická salpingitidaJednostranný zánět vejcovoduZánětlivé křeče a bolest, silná menstruace s nepříjemným zápachem

Přesnou diagnózu může stanovit pouze ošetřující lékař.

U těchto onemocnění je ženský menstruační cyklus narušen; kromě toho člověk cítí:

 • obecná malátnost;
 • slabost;
 • snížený výkon;
 • apatie.

Jak se zbavit černé menstruace způsobené patologickými stavy v těle, řekne vám lékař. Pro diagnostiku lékař předepisuje úplné vyšetření pro ženu:

 • Ultrazvuk;
 • inspekce;
 • absolvování testů na hormony;
 • obecná analýza krve.

Po určení příčiny tmavého výtoku během menstruace předepíše ošetřující lékař vhodnou léčbu.

Nejčastěji se černé znaky během menstruace objevují v důsledku přetížení genitálií. Aby se zabránilo vzniku tak alarmujícího příznaku, je třeba vést zdravý životní styl - bez špatných návyků, přepracování a stresu. Musíte také pamatovat na intimní hygienu..

Během menstruace je kromě uvedených opatření třeba se vyhnout přehřátí a dehydrataci těla, stejně jako plavání v přírodních nádržích..

Proč jsou černá období

Proudění menstruace je u všech sexuálně zralých žen normální. Během menstruace je třetí funkční vrstva děložní výstelky odmítnuta. Jeho účelem je implantace a výživa vajíčka. Pokud nedošlo k početí, endometrium se odlupuje a vystupuje, během menstruace se objevuje šarlatová nebo tmavá krev, ale ne vždy má takové vlastnosti.

Fyziologické rysy menstruace

Ženské tělo je jedinečný mechanismus, každá žena je však výjimečná. Puberta se u každého vyskytuje jinak, od asi 13-16 let starých dívek začíná menstruovat. Jeho vzhled je způsoben pohlavními hormony - estrogen, progesteron. Jejich cíli jsou tvorba menstruačního cyklu, zrání vajíčka, příprava dělohy na znesení embrya.

Měsíční krvácení začíná přibližně v 21-28 dnech cyklu. Vyvolává to postupné snižování obou hormonů. Když je estrogen a progesteron na nízkém vrcholu, kapiláry v děloze začínají praskat a dochází k oddělení endometria. Krev se mísí s hlenem děložního hrdla, enzymy a teprve poté vyjde.

Normální období mají následující charakteristiky:

 1. Mají specifický zápach, ale není tam žádný štiplavý a nepříjemný zápach.
 2. Barva - červená, šarlatová, tmavě červená.
 3. Krev a slizká konzistence, s drobnými nečistotami krvavých hrudek.
 4. Objem 50-60 ml denně.

Zdravá, sexuálně aktivní žena obvykle nemá během menstruace černý, hnědý výtok. Jejich přítomnost naznačuje patologický proces nebo změny související s věkem..

Černá sekrece den před menstruací

Proces separace endometria neprobíhá náhle. Buňky endometria jsou spolu s krví mírně zadržovány uvnitř kvůli svému malému objemu. Rozpad erytrocytů začíná, takže první den nového cyklu se objeví černá, hnědá menstruace. Totéž se děje poslední den menstruace. Proces oddělení již skončil, ale počet buněk v děložní vrstvě je příliš malý. Vycházejí v podobě skrovného nahnědlého mazanice několik dní po skončení hlavního krvácení.

Změny související s věkem a temná menstruace

Normální změny související s věkem nejsou nebezpečné příčiny černé menstruace:

 1. Puberta u dívek. Ve věku 11 až 15 let začínají dospívající ženy s prvním menstruačním krvácením - Menarche. Takový výtok může být ve formě špinavého nátěru, tmavě hnědé, hnědé. Obvykle teplota stoupá (37,2–37,5), objevují se bolesti v podbřišku, slabost a malátnost. Tato možnost je normou, pokud se jedná o první období. Rovnováha pohlavních hormonů dosud nebyla stanovena, takže černé sraženiny před nebo během menstruace budou přítomny po dobu nejméně 6-8 měsíců a teprve poté bude menstruace ustálena.
 2. Menopauza a menopauza. Během tohoto období ženy vstupují do věku 38–45 let. Při menopauze dochází k postupnému zastavení produkce pohlavních hormonů, takže dochází ke zmatení menstruačního cyklu a mohou se objevit černé období a bolesti v podbřišku..

Možné příčiny černého mazání

Patologické procesy mohou být provokatéry tmavého výtoku během menstruace nebo po ní. Vyvolávají je:

Potrat

Náhlá extrakce oplodněného vajíčka, která již zahájila hormonální změny, negativně ovlivňuje zdraví ženy. Po určitou dobu dočasné žlázy stále produkují těhotenské hormony, takže menstruace může chybět až 2–4 měsíce. Místo regul se mohou objevit tmavé skvrny ve formě mazanice. Tento stav není normou, žena musí navštívit lékaře a být vyšetřena, možná gynekolog předepíše hormonální terapii.

Poporodní období

V prvních 6-8 týdnech po porodu se děložní dutina vyčistí - lochie se uvolní. Jsou tmavě červené se sraženinami, ale později jsou růžové a vodnaté. Kvůli produkci prolaktinu (jeho funkcí je tvorba mléka) se menstruační tok dočasně zastaví. Na konci HS se však v procesu hormonálních změn mohou objevit sporná období špinění.

Mimoděložní těhotenství

Když je vajíčko implantováno do vejcovodů, je těhotenský test pozitivní a jsou přítomny všechny příznaky těhotenství. Na začátku těhotenství však vždy existuje hnědý, nahnědlý výtok. Žena musí podstoupit ultrazvukové vyšetření, pomocí něhož lékař vyloučí nebo potvrdí mimoděložní těhotenství. Tento stav je život ohrožující, proto s pozitivním testem na hCG musíte okamžitě navštívit gynekologa a podstoupit vyšetření..

Chirurgické postupy

Chirurgické zákroky na pánevních orgánech - odstranění myomů, císařský řez, odstranění cyst na vaječnících atd. V době operací se může něco pokazit, jak bylo plánováno, lékaři mohou něco infikovat nebo poškodit. To je extrémně vzácné, ale stojí za to ohlásit všechny změny svému lékaři..

Vlastnosti vývoje genitálií

Vrozené anomálie ve tvaru dělohy jsou dvou typů: dvourohé, sedlové. Takové malformace vnitřního pohlavního orgánu vyvolávají oddělení tmavého hlenu během menstruace. To je způsobeno stagnujícími procesy. Z tohoto důvodu nemusí být období bohatá a černá..

Hormonální změny

Nestabilita hladin hormonů nastává v důsledku porušení jejich syntézy. Pokud existuje podezření na takovou patologii, je třeba provést biochemický krevní test.

Imunodeficience

Potlačený stav imunitního systému přispívá k poruše vaginální mikroflóry, pronikání infekcí, které vyvolávají vylučování špinavého stínu..

Sexuální infekce

K infekci dochází nechráněným pohlavním stykem. V časných stádiích léze jsou pozorovány žluté, zelené, zakalené odstíny vylučovaných. Hnědý maz může nastat při poškození horních pohlavních orgánů - vaječníků, vejcovodů, dělohy. To je však vzácné, obvykle je možné detekovat a eliminovat bolest v raných fázích pomocí antibakteriálních léků..

Nepravidelný sexuální život

Nedostatek sexu je špatný pro muže i ženy. Během intimity oba partneři produkují hormony. Vagina ženy je schopna absorbovat mužské hormony (androgeny), které jsou obsaženy v obsahu spermatu. Takto se upravují hormonální hladiny..

Změna klimatu, časové pásmo je pro tělo dívky obrovským stresem, dokud se tělo nepřizpůsobí novým podmínkám, místo menstruace se objeví černý výtok.

Těžká fyzická aktivita (sport, práce), strava.

Tento problém znepokojuje sportovce, kvůli fyzické aktivitě v těle je nedostatek energie, v důsledku čehož mozek odkládá plné krvácení do příznivějších okamžiků..

Reprodukční neoplazmy

Černá, tmavě hnědá krev během menstruace může naznačovat polyp v děloze nebo zhoubný nádor. Atypické výrůstky mají schopnost měnit hormonální hladiny, vyvolávat krvácení bez ohledu na cyklus a způsobovat silné bolesti.

Nemůžete se sprchovat a předepsat si léčbu sami.

Nespecifické zánětlivé procesy

Z různých důvodů se u ženy může vyvinout zánět v různých částech reprodukčního systému. Nazývají se nespecifické kvůli skutečnosti, že jejich výskyt není způsoben jedním konkrétním patogenem. Důvody pro vývoj takových patologií byly současně mnoho faktorů. Mezi takové nemoci patří:

 1. Adenomyóza - buňky endometria se šíří do svalové vrstvy dělohy. S takovou patologií je pozorována zemitá sekrece, někdy není spojena s menstruací. Menstruace je velmi bohatá a bolestivá..
 2. Endometritida je zánět těla dělohy. Vyznačuje se tmavým výbojem bez ohledu na fázi cyklu. Existuje syndrom obecné intoxikace a silná bolest v dolní části břicha.
 3. Nespecifická salpingitida je zánět děložních přívěsků (tuby a vaječníky). Pacienti mají: křečové bolesti, narušení cyklu, hnědý výtok s nepříjemným, ale slabým zápachem.
 4. Endometrióza je proliferace buněk ve výstelce dělohy, často na děložním čípku nebo v břišní dutině, toto onemocnění závisí na hormonu estrogenu. Endometrióza je vždy charakterizována uvolňováním tmavě hnědých sekretů krátce před menstruací..

Kdy navštívit lékaře

Ženy by měly být pozorné ke svému tělu. Je třeba si uvědomit, že včasné vyhledání pomoci pomůže vyhnout se negativním důsledkům, zvláště když černé tečky začínají na konci menstruace.

Pokud má dívka následující příznaky, okamžitě kontaktujte LCD:

 1. Systematický vzhled špinění temné sekrece nesouvisející s cyklem.
 2. Nepříjemné pocity, nepohodlí, i když jsou mírné.
 3. Intenzivní bolest v podbřišku, silné krvácení.
 4. Ostrý nepříjemný zápach vylučované leucorrhoea.
 5. Změny celkového stavu: nevolnost, slabost, závratě.

Důvody vzniku černé menstruace se sraženinami mohou být různé, tyto příznaky jsou pro pacienta někdy život ohrožující, pokud se jedná o mimoděložní vývoj plodu. Příznaky také mohou naznačovat zánět nebo dokonce rakovinu..

Jaký druh zkoušky lze složit

Poté, co jste v sobě našli atypický výtok, zvláště pokud získali pravidelný charakter, je nutné se domluvit s gynekologem. Pečlivě shromáždí anamnézu, vyslechne všechny vaše komentáře a provede počáteční vyšetření. Pro potvrzení diagnózy lékař předepíše:

 • nátěr na mikroflóru;
 • nátěr na cytologii;
 • Ultrazvukové vyšetření;
 • hormonální krevní test;
 • obecný krevní test (provádí se k detekci obsahu leukocytů, indikují zánět);
 • ve vzácných případech kolposkopie a další.

Pro každého praktického gynekologa jsou k stanovení přesné diagnózy dostatečné první 4 studie. Je důležité, abyste se nevyléčili sami a nenechali vývoj nemoci ubírat. Pokud si během menstruace všimnete neobvyklé krve, která je tmavě hnědá a hnědá - navštivte lékaře.

Černá menstruace může být za určitých podmínek normální fyziologický stav. Je důležité, aby se žena na začátku sexuální aktivity naučila identifikovat podivné příznaky a pečlivě analyzovala svůj stav. Je lepší jít do nemocnice a podrobit se neplánovanému vyšetření, než zahájit nebezpečné nemoci a ztratit schopnost rodit děti.

Černý vaginální výtok: těhotenství, nemoc nebo normální stav?

Výtok u žen je normální a patologický. Abnormální výtok je prvním příznakem mnoha pohlavních chorob, zánětů a dalších negativních procesů. Žena, která dbá na své zdraví, proto vždy věnuje pozornost těmto okamžikům. Dnes budeme hovořit o černém vaginálním výtoku. Je to norma nebo patologie?

NÁKLADY NA NĚKTERÉ GYNEKOLOGICKÉ SLUŽBY V NAŠÍ KLINICE VE SVĚTĚ PETERSBURG

"data-medium-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/03/vyideleniya.jpg?fit=448%2C300&ssl=1?v= 1572898566 "data-large-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/03/vyideleniya.jpg?fit=821%2C550&ssl=1?v = 1572898566 "src =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/03/vyideleniya-821x550.jpg?resize=790%2C555 "alt =" černá selection "width =" 790 "height =" 555 "srcset =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/03/vyideleniya.jpg?zoom=2&resize = 790% 2C555 & ssl = 1 1580 W, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/03/vyideleniya.jpg?zoom=3&resize=790%2C555&ssl=1 2370w "sizes =" (max. šířka: 790px) 100vw, 790px "data-recalc-dims =" 1 "/>

Bezplatná volání: 8-800-707-1560

* Klinika má licenci k poskytování těchto služeb

Jaké jsou výtoky: normální a patologické

V závislosti na stavu může být následující obrázek: výtok je hustý, tekutý s příměsí hnisu, krve, rozmazání nebo hojný.

 • Norm - fyziologická leucorrhoea jednotné konzistence bez specifického zápachu,
 • Patologie - nepříjemně voní, obsahuje sraženiny, neobvyklou barvu atd..

Jakékoli odchylky od normy naznačují problémy v reprodukčním systému ženského těla..

Normální černé zvýraznění

Fyziologický, hnědý, téměř černý výtok je bez zápachu, není hojný a má homogenní složení. Může se objevit, když žena užívá hormonální antikoncepci, pokud jsou kapiláry pochvy poškozeny během vyšetření pánve nebo výplachu.

Před menstruací nebo po ní je černé tajemství, s implantací oplodněného vajíčka a ovulací, nedobrovolným potratem v raných stádiích. Tento stav může být vyvolán nervovým stresem, fyzickým přepracováním, nepřesným pohlavním stykem..

U dívek se někdy před první menstruací objeví tmavý slizniční výtok. Je to způsobeno tvorbou hormonálních hladin a nestabilitou hladin estrogenu, které ovlivňují barvu menstruace. Černé skvrny jsou povoleny po dobu 1–2 dnů, pokud v dolní části břicha nejsou žádné stížnosti na bolest a nepohodlí.

Černý výtok místo menstruace

Existuje několik faktorů, které mohou vyvolat černý výtok místo obvyklé menstruace:

 • hormonální poruchy;
 • nemoci endokrinního systému ;;
 • nástup těhotenství (okamžik početí);
 • vývoj patologických procesů.

Černé tajemství během početí je reakce dělohy na oplodněné vajíčko. Normálně takový výtok netrvá déle než 2 dny po těhotenství. Žena, která plánuje porodit a porodit zdravé dítě, by měla být na tento stav pozorná. V počátečních stádiích lze fyziologický černý výtok zaměňovat s krvácením, což naznačuje potrat..

Dalším možným důvodem je zmrazené těhotenství, při kterém se zastaví vývoj embrya a ten zemře. Když jsou membrány endometria odmítnuty, může se objevit tmavý výtok.

Výsledkem těchto podmínek může být černá nebo tmavě hnědá barva výboje:

 • drastická změna hmotnosti - obezita / plýtvání;
 • dlouhodobý stres a deprese;
 • důsledek chemoterapie;
 • endometrióza;
 • hyperplazie endometria;
 • polypy na genitáliích.

Nejen barva výtoku, ale také jejich vůně může naznačovat přítomnost onemocnění. Normálně nemá vaginální výtok silný nepříjemný zápach. Pokud si žena všimne zápachu shnilých ryb nebo fermentovaných mléčných výrobků, lékař může mít podezření na infekční a zánětlivý proces.

Tmavý výtok během menstruace

Nebojte se černých krevních sraženin vycházejících z pohlavního ústrojí během menstruace. Během menstruace mnoho žen pozoruje tmavé, rosolovité sraženiny, které jsou samostatnými oblastmi endometria..

Za normálních okolností lze během menstruace uvolnit z dělohy až 60 ml krve denně. Pokud je krvácení velmi silné, trvá déle než předepsané období a je doprovázeno ostrými bolestmi v podbřišku, je třeba potlačit úzkost..

U nitroděložních synechií (fúze pojivové tkáně) může dojít k retenci krve. To je další možná příčina černého výtoku během menstruace..

Černý výtok s menopauzou

Během období menopauzy dochází v ženském těle k závažným hormonálním změnám. Prudký pokles pohlavních hormonů způsobuje zastavení menstruace. Menopauze předchází prodloužené zpoždění a tmavě hnědý výtok..

Nejčastěji je to kvůli přirozeným procesům v těle, ale ve vzácných případech to může mluvit o závažných onemocněních, včetně maligních nádorů. Kvůli tomuto riziku by měl být výskyt tmavého výtoku během menopauzy projednán s gynekologem..

Společným problémem žen v menopauze je vaginální suchost, ke které dochází v důsledku nízké hladiny estrogenu. Často je doprovázeno pálením, svěděním, brněním a tmavě zbarveným krvácením před nebo po intimitě. Jakmile žena zjistí takové změny, měla by posoudit povahu výtoku: jejich množství, konzistenci, přítomnost nebo nepřítomnost zápachu.

Důležitější je přítomnost doprovodných příznaků - zarudnutí pochvy, svědění, bolest při močení, bolest v podbřišku. V případě výskytu jednoho nebo více uvedených příznaků je nutná konzultace s gynekologem.

Zkušení a kvalifikovaní gynekologové kliniky Diana jsou připraveni pomoci ženám, které čelí neobvyklému vaginálnímu výtoku. Moderní vybavení, diagnostické vybavení a profesionalita našich specialistů nám umožňují zaručit včasné odhalení a účinnou léčbu jakéhokoli gynekologického onemocnění.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter

Černá menstruace: příčiny vzhledu

Stává se, že během menstruačního cyklu mohou k ženě „přijít“ černá období. Je známo, že normální výtok během menstruace je červený výtok bez pronikavého zápachu. Je samozřejmé, že jakákoli změna v podobě menstruace může ženu výrazně vyděsit, ale měli byste vědět, že to není vždy důvodem k obavám..

Kdy navštívit gynekologa?

Příliš temné období by mělo ženu obtěžovat, pouze pokud má silný a nepříjemný zápach. Je to vůně, která může být prvním poplašným signálem při poruše ženského reprodukčního systému. A pokud jsou v menstruačním toku sraženiny a leukorea, pak je to důkaz zánětu. Tyto příznaky mohou signalizovat určitou patologii:

 • pohlavně přenosné nemoci;
 • těžký zánět v ženských pohlavních orgánech;
 • nádory;
 • polypy, stejně jako endometrióza nebo adenomyóza.

V takové situaci, pokud by se krev tmavě červené (téměř černé) barvy objevila první den menstruace v malém množství, existuje riziko, že žena otěhotněla a její těhotenství je ohroženo. V takové situaci by měl být proveden test, a co je nejdůležitější, vyhledejte lékařskou pomoc..

Vliv dalších faktorů na barvu výboje

Tmavou menstruaci u dívek a žen lze pozorovat z následujících důvodů:

 • porušení hormonálních hladin v těle ženy;
 • menopauza;
 • silné a poměrně ostré změny hmotnosti (v důsledku změn hormonálních hladin);
 • různé chirurgické zákroky;
 • stres a silné nervové šoky, frustrace.

Menstruační cyklus ženy je vždy regulován jejími hormony. Například pokud žena užívá perorální hormonální antikoncepci, může se pro ni standardem stát černý výtok v první den menstruace. Antikoncepční pilulka může způsobit tyto změny ve vašem těle během prvních několika měsíců. Faktem je, že tímto způsobem se tělo snaží přizpůsobit novým dávkám hormonů..

Těhotenství a porod mají také významný dopad na hormonální rovnováhu ženy. Během tohoto období se může také objevit menstruace s černým výtokem. Po porodu se děloha zvětší a někdy prostě nemá čas se smrštit do původního stavu. Z tohoto důvodu může krev během menstruace trochu stagnovat a vytvářet sraženiny..

Menstruace černá se sraženinami při absenci pohlavního styku

Ale při absenci sexuální aktivity a těhotenství a jakékoli genitální infekce jsou vyloučeny. Současně však může hormonální nerovnováha v těle vyvolat hormonální nerovnováha, endometrióza, endometritida, různé cysty, záněty, přepracování, stres a nadměrný stres. Tyto faktory vůbec nezávisí na sexuálním životě dívky..

Proč je menstruace přerušená

 • Patologie v práci endokrinního systému, obecné porušení metabolických procesů;
 • Silná změna hmotnosti, nadměrná fyzická aktivita nebo naopak obezita;
 • Hypovitaminóza těla, jeho anémie, podvýživa ženy;
 • Dlouhodobé a závažné infekce v těle i zranění ženy;
 • Nervové poruchy a silná emoční tíseň;
 • Folikulární ovariální cysta, stejně jako cysta žlutého tělíska a další cysty;
 • Jakékoli operace a chirurgické zákroky na orgánech urogenitálního systému, například předchozí císařský řez, odstranění dělohy, potraty a všechny druhy vývojových anomálií orgánů;
 • Vystavení toxickým a škodlivým látkám (to zahrnuje i pracovní intoxikaci člověka);
 • Onkologická léčba - záření nebo chemoterapie.

Černý výtok před a po dalším období

Tmavý výtok před menstruací nebo první den je zcela normální. Faktem je, že jakákoli menstruace je výsledkem smrti neoplodněného vajíčka. Je to ona, která bude odstraněna z těla s mrtvým endometriem. Takový proces prostě nemůže nastat náhle a náhle. Je proto velmi přirozené, že se nejprve mohou objevit individuální, někdy spíše tmavé tahy..

Pokud vás však černá menstruace obtěžuje nejen první den, ale poté se pouze zesiluje, měli byste se neprodleně poradit s gynekologem.

Hlavní příčiny tmavého výtoku před menstruací

 • Prudká změna podnebí, silné stresové faktory a nerovnováha hormonů v těle;
 • Endometrióza dělohy nebo děložního čípku;
 • Hyperplazie endometria dělohy;
 • Užívání hormonů (například ve formě antikoncepce) nebo jejich náhlé zrušení;
 • Všechny druhy polypů na děloze.

Nevýznamný tmavý výtok po menstruaci je normou, pokud trvá méně než 3 dny. Svědčí tedy, že děloha je postupně a úplně očištěna. Jinak tomu tak může být v případě endometriózy..

K určení příčin takového patologického odstínu menstruace lze použít některé typy diagnostiky:

 • studium historie pacienta;
 • vyšetření pomocí gynekologického zrcadla;
 • kolposkopie a biopsie;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • obecný krevní test, stejně jako studie o hormonálním pozadí ženy;
 • výtěr z pochvy;
 • v případě potřeby lze provést diagnostickou kyretáž a výsledné endometrium bude odesláno na histologii.

Příčiny černého výtoku místo menstruace

Normální období jsou červená. Odstín se může pohybovat od bohaté po tmavou. Černý výtok místo menstruace není normou. Tento příznak určitě musí navštívit lékaře a podstoupit komplexní diagnostiku. To platí zejména pro dívky, které mají řadu negativních příznaků..

Výtok je během menstruace obvykle červený.

Černá období jsou obvykle výsledkem hormonálních poruch. Existuje také riziko mimoděložního těhotenství. Embryo roste a zraňuje oblast připojení. Žena je hospitalizována a připravena na urgentní chirurgický zákrok. Z jiných důvodů není léčba vždy nutná. Někdy stačí upravit životní styl.

Jaké jsou znaky označení

Černá menstruace je podmíněná definice. Mezi tyto sekrece patří:

 • tmavě hnědá;
 • hnědý;
 • šedá.

Jakýkoli konkrétní špinavý odstín se označuje jako černá menstruace. Konzistencí může být menstruace tenká nebo neobvykle silná. Příznak je jak patologický, tak fyziologický..

Při fyziologické změně barvy nemá výtok cizí zápach. S patologiemi je vůně ostrá, shnilá, nepříjemná. To je jeden z nejviditelnějších rozdílů..

Sekrece obsahují krev a hlen. Není možné nezávisle zjistit příčinu porušení. Nejlepší je vyhledat pomoc co nejdříve..

Někdy je krev oxidována a výtok ztmavne

Tmavá barva je výsledkem dlouhodobé přítomnosti shluků v děloze. Sekréty jsou v tomto okamžiku oxidovány. Menstruace může být sraženina nebo bez ní..

Jaké jsou fyziologické důvody

Narušení, ke kterému došlo, nemusí vždy vyžadovat urgentní léčbu. Černý odstín Regulus je fyziologický a neměl by vzbuzovat obavy. V tomto případě je odchylka bezpečná..

Hlavní fyziologické důvody pro výskyt černé krve místo menstruace jsou uvedeny níže.

Cena jmenování gynekologa1000 rub.
Rozšířená kolposkopie1300 rbl.
Ultrazvuk pánve (všechny orgány)1300 rbl.
PubertaU dospívajících je tmavá menstruace způsobena fyziologickými vlastnostmi. Po první menstruaci dochází v těle k řadě hormonálních změn. Menstruační cyklus bude trvat asi rok..
U dívek je menstruace rozmazaná nebo tekutá. Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud jsou v hromadě velké sraženiny nebo je jich větší počet.
ClimaxTvorba menopauzy nastává po 40. V těle dochází k mnoha změnám, včetně změn ovlivňujících hormonální pozadí. Menstruace ženy má značné nesrovnalosti. Asi ve věku 50 let menstruace úplně zmizí a žena již není schopná rodit děti..
Tmavý výtok během menopauzy je vzácný. Vaječníky nejsou schopny plně fungovat.
TěhotenstvíNěkdy je tmavá skvrna výsledkem úspěšného oplodnění. Doporučuje se darovat krev pro analýzu nebo použít rychlý test doma. Někdy je špinění prvním příznakem těhotenství u ženy..
Malá mazanice označuje připojení vajíčka ke stěnám dělohy.

U těchto faktorů není léčba nutná. Výtok může také ztmavnout, když je v jedné poloze, například když spíte v noci.

Jaké nemoci mohou být

Když je poškozena děloha a přídavky, může dojít k vybití tmavého odstínu. Odchylka je způsobena:

 • endometrióza;
 • endometritida;
Pokud výtok ztmavne, nevylučujte přítomnost fibroidů
 • děložní myomy;
 • polypy;
 • cystické útvary.

Uvedené patologie narušují včasné oddělení a odstranění sekrecí venku. Odchylky nemusí být zpočátku doprovázeny dalšími projevy. Je lepší nečekat na nástup závažných příznaků a vyhledat pomoc lékaře.

Existuje vysoká pravděpodobnost průběhu zánětlivých onemocnění. Možné odchylky zahrnují:

 • salpingitida;
 • salpingo-ofritida;
 • parametritida.

Porušování uvedená v seznamu je výsledkem dlouhodobého vystavení chladu a komplikací primárních onemocnění. Pravděpodobnost patologií během tvorby menopauzy se zvyšuje. Je to způsobeno rychlými hormonálními změnami.

Syfilis je jednou z možných infekcí.

Zánět není neobvyklý po operaci, jako je potrat nebo lékařská kyretáž. Během operace jsou zraněny sliznice.

Při tmavé menstruaci musí lékař vyloučit pohlavně přenosné choroby:

 • syfilis;
 • kapavka;
 • trichomoniáza;
 • ureaplasmóza.

Konečná diagnóza je stanovena na základě diagnostických výsledků.

Ovlivňuje užívání léků

Příznak může naznačovat změny vyvolané užívanými léky. Porušení může být důsledkem užívání antibiotik. Léky neovlivňují hormonální pozadí, ale vaginální mikroflóru. Při nesprávném použití se vyvíjí vaginální dysbióza.

Na menstruační cyklus mají vliv léky předepsané k léčbě vředů. V tomto případě může menstruace přijít dříve nebo později, než se očekávalo, a také změnit vzhled..

Po užití hormonální antikoncepce může výtok ztmavnout

Hormonální antikoncepce, kterou žena v poslední době začala používat, vede k černému mazání. Menstruační cyklus se přizpůsobí požadovaným podmínkám. Hormonální pozadí se změní. Bude trvat několik měsíců, než se stav vrátí do normálu.

Hemostatické léky a antidepresiva vedou ke vzniku černého výtoku. Má silný účinek na menstruační cyklus.

Jakékoli léky by měly být užívány pouze po předchozí konzultaci s lékařem. Jedině tak lze zabránit možným komplikacím..

Kdy se obávat a navštívit lékaře

Jakékoli neobvyklé příznaky musí konzultovat lékař. Existují však příznaky, při nichž musíte urgentně navštívit lékaře, například:

 • bolest v dolní části břicha, vyzařující do bederní oblasti;
 • křeče a pocity brnění v genitáliích;
 • svědění a pálení v genitáliích;
 • nepohodlí během močení a pohlavního styku;
 • přítomnost hnilobného zápachu z krve;
 • nadměrně těžké nebo sporé období.
Pokud se objeví svědění, navštivte svého lékaře.

Další příznaky téměř vždy poukazují na patologickou hlavní příčinu změny..

Je mimoděložní těhotenství možné?

Nevylučujte riziko mimoděložního těhotenství. Nejprve se porušení nijak nepociťuje. Stav dívky je uspokojivý. Postupně se objeví známky označující úspěšné oplodnění:

 • nevolnost;
 • slabost;
 • ospalost;
 • pocit těžkosti v dolní části břicha;
 • změna chuti k jídlu;
 • zvýšená citlivost prsou.

Objeví se tmavá krvavá skvrna. Tento výtok není menstruace. To je důsledek poranění oblasti připevnění vajíčka. Pokud se neléčí, začne vaginální krvácení. Pacient by měl zavolat sanitku. Žena je hospitalizována a odeslána na operaci.

Důvody tmavého výtoku místo menstruace naleznete v tomto videu:

Jaké zacházení

Léčba je individuální a závisí na diagnóze. Při zánětu jsou předepsány antibakteriální léky. K udržení normálního zdraví budete muset užívat probiotika a komplexy vitamínů.

U novotvarů a mimoděložního těhotenství je předepsán chirurgický zákrok. Jedná se o radikální metodu, která pomáhá, když jsou tradiční metody neúčinné. Samoléčba je kontraindikována. Vyhledejte lékaře.

Téměř každá žena viděla během menstruace na podložce krevní sraženiny. Jsou malé a velké, zřídka nebo často vyniknou. Sraženiny někdy připomínají kousky roztrhané jater, což ženu děsí..