Proč jsou období tmavé barvy: hnědá, černá, tmavě vínová

Každá žena má jiné období menstruace, některé nejsou hojné a trvají dostatečně dlouho, zatímco jiné mají tři nebo čtyři dny skromných období..

Vše závisí na individuálních vlastnostech ženského těla. Kromě toho hrají důležitou roli hormony a celkové zdraví..

Obecně, jak říkají lékaři, lze kvalitu a počet období posuzovat podle zdraví ženy.

Jsou chvíle, kdy menstruace získává neobvyklou konzistenci a barvu. Mohou být hnědé, vínové nebo dokonce černé. Co ženu tak či onak obtěžuje a vyvolává úzkostné myšlenky.

Ve skutečnosti není třeba paniky, stačí pochopit, co takové změny způsobilo a co říkají.

Když je menstruace normální?

Na co jsou menstruace??

Všechno se děje, protože po ovulaci zůstává neoplodněné vajíčko uvnitř ženy, která vstupuje do dělohy..

Pod vlivem hormonů se vajíčko rozpadá na endometrium a opouští ženské tělo v podobě menstruace.

Kritické dny jsou zpravidla doprovázeny mírnými křečovitými pocity bolesti, jejichž intenzita se může časem měnit..

Existuje řada příznaků, které signalizují odchylku od normy:

 • výtok se stává intenzivním, zčervená, sraženiny vycházejí zevnitř;
 • menstruační krvácení trvá déle než 6 dní;
 • menstruace se vyskytuje ve spojení s těžkými záchvaty bolesti a křečemi;
 • nahnědlý nádech menstruace;
 • různé trvání cyklů;
 • po skončení menstruace se objeví bílý výtok nepříjemného zápachu.

Normální menstruace trvá 3 až 6 dnů, přičemž z těla ženy se neuvolní více než 100 ml krve.

V menstruačním toku by neměly být žádné sraženiny. Zároveň zůstává typická jednotná vůně. Stín výtoku krve by měl být šarlatový, vínový.

Příčiny menstruace jsou tmavě hnědé

Na tuto otázku je snadné odpovědět - vylučovaná krev může obsahovat částice srážení krve.

Tmavě hnědá menstruace je považována za bezpečnou a typickou, pokud se takto objevuje na začátku a na konci menstruace..

Tento jev mohou doprovázet také hormonální léky, jako jsou orální antikoncepce..

Ale někdy má žena hnědý výtok doprovázející celé období menstruace..

Ve skutečnosti byste neměli podléhat úzkosti a panice, neměli byste se podezřívat ze závažných odchylek a nemocí..

Možná žena prostě užívá léky, které tak či onak ovlivňují hormonální pozadí. Abyste se ujistili, že to stačí konzultovat s lékařem..

Pouze lékař může přesně potvrdit, že tmavě hnědý výtok během menstruace není důsledkem závažných onemocnění, například fibroidů, cervikální dysplázie, endometritidy nebo endometriózy. Pokud onemocnění stále přetrvává, měli byste okamžitě přijmout opatření, která předepíše ošetřující gynekolog.

Období tmavé barvy v důsledku nemocí

Stává se, že některá onemocnění mohou způsobit takovou černou a tmavě hnědou menstruaci, například:

 1. Hyperplazie endometria je onemocnění hormonální povahy, kdy intrauterinní epitel roste více než obvykle a do této akce přitahuje hluboké tkáně orgánu. To vše vede k heterogenitě a zvýšené tloušťce tkáně endometria, která je považována za patologii. V tomto případě může být tmavý výtok nejen během menstruace, ale také uprostřed cyklu. Toto onemocnění může vést k onkologii, polypům, benigním formacím, ztrátě reprodukční funkce v době, kdy o ní žena neví. Léčba se provádí chirurgicky, lékařsky s hormonální suplementací.
 2. Genitální tuberkulóza je infekční onemocnění, když se bakterie dostanou na genitálie v důsledku nesprávné hygieny a čistoty. V tomto případě žena cítí tupou bolest v dolní části břicha, její období získává tmavý odstín a atypický nepříjemný zápach, nervová zakončení pánevních orgánů je ovlivněna infekcí. Diagnostika a léčba je pracná a složitá.
 3. Poruchy metabolismu jsou fenoménem hormonální povahy, a proto následně dochází k poruchám cyklu, tvorbě fibroidů a zvýšenému růstu endometria. Metabolické poruchy mohou být vyvolány speciálními dietami, které výrazně omezují stravu ženy, a také zvýšeným sportem.

Poruchy hypotalamu (je zodpovědný za metabolismus sacharidů a tuků, pravidelnost cyklu, váhu ženy) vedou k získání hnědého odstínu menstruace. Stávají se vzácnými, procházejí nepravidelně.

Typická situace nastává u ženy s velkou hmotností. Stojí za to revidovat stravu a naplnit ji rostlinnou zdravou zeleninou a ovocem. Základní potraviny obsahující sacharidy, tuky, bílkoviny.

Fyzická aktivita by měla být normální, nedostatek aktivity nebo naopak vyšší trénink škodí zdraví žen.

Prevence

V ideálním případě by vaše menstruace měla být následující:

 • pravidelné a stabilní;
 • určitý odstín;
 • s mírnou bolestí;
 • střední doba trvání.

V tomto případě normální menstruační cyklus trvá nejméně 21 dní a ne déle než 35 dní..

Pokud vše není tak úplně, neměli byste okamžitě myslet na všechny výše uvedené nemoci, obávat se a podlehnout panice.

Tmavě hnědá menstruace je jen signálem, že byste měli věnovat pozornost svému zdraví a celkové pohodě. Pokud je menstruace pravidelná, pak mírně pozměněný odstín není důvodem k obavám..

Pokud se však cyklus neustále ztrácí, menstruace nepřichází podle plánu, dříve nebo se zpožděním, zatímco je nepříjemný zápach a tmavá barva, měli byste se poradit s lékařem.

Je možné, že uvnitř ženy nastanou nepříznivé změny, kterým lze zabránit pouze včasným vyhledáním kvalifikované pomoci..

Přirozené a nebezpečné příčiny černé menstruace

Barva menstruačního toku je u každé ženy odlišná. Mohou to být různé odstíny červené, které zpravidla nevyvolávají obavy. Černá menstruace, i když ji mohou vyvolat jiné než nebezpečné faktory, vyžaduje zvláštní pozornost. Může to být buď jediné selhání, nebo známka vážného gynekologického onemocnění..

Nebezpečné příčiny černé menstruace

Nenechte se okamžitě zastrašit černým výbojem. Příčiny tmavé krve během menstruace nejsou vždy spojeny s patologií:

 1. Premenopauza. Přirozené vyhynutí reprodukčního systému mění hormonální pozadí ženy. Nedostatek estrogenu a progesteronu způsobuje zpoždění, výskyt černé nebo tmavě hnědé skrovné menstruace. Proto by neměla nadměrná černá menstruace u žen po 50 letech vzbuzovat obavy. Přečtěte si o tom, kdy a v který den cyklu užívat progesteron, v článku na odkazu.
 2. Zotavení po porodu. Když těhotenství skončí, tělo se začne očistit a plynule obnoví prenatální stav reprodukčního systému. Výskyt hojného hnědého nebo tmavého výboje během tohoto období není patologie.
 3. Kojení. Laktační amenorea je během kojení normou. Není možné přesně předpovědět období absence menstruace. Jakmile však začne normalizace cyklu, může dojít k měsíčnímu krvácení, a to jak normální červené, tak černé..
 4. Struktura dělohy. Čím déle menstruační tok přetrvává uvnitř, tím více tmavne. Hlavním důvodem je příliš úzký děložní čípek. Je nutné poradit se s ošetřujícím lékařem, pouze pokud se vyskytnou další nepříjemné příznaky.
 5. Vznik cyklu. Menarche u dívek je často charakterizována atypickým výtokem, dokud se menstruační cyklus úplně nestabilizuje. Temná období však nevyvolávají obavy pouze po dobu 1–2 měsíců. Dále je nutné vyloučit možné patologie a poruchy..

Proč je menstruace černá a není hojná, lze vysvětlit vnějšími vlivy. Takové důvody nevedou k vážným onemocněním, ale bez normalizace životního stylu a podpory těla nelze zabránit hormonální nerovnováze:

 1. Těžké diety nebo přejídání.
 2. Stres, emoční stres.
 3. Chirurgické zákroky (kyretáž, manipulace s vaječníky).
 4. Klimatická změna.
 5. Práce v nebezpečné výrobě.
 6. Onkologie.
 7. Užívání perorální antikoncepce.
 8. Tělesné cvičení.
 9. Nedostatek intimity.
 10. Odložené potraty.
 11. Pomocí nitroděložního tělíska.
 12. Zneužívání opalování (nadměrné ultrafialové záření).

Výše uvedené provokující faktory mohou změnit barvu výtoku, způsobit zpoždění menstruace a mírné zhoršení celkové pohody. Pokud se objeví další nepříjemné příznaky, měli byste se obrátit na lékařskou instituci s žádostí o diagnózu.

Když černý výboj vyžaduje ošetření

Zvláštní pozornost je třeba věnovat, pokud jsou temná, téměř černá období doprovázena následujícími nepříjemnými pocity:

 1. Silná bolest v dolní části břicha.
 2. Atypické zvýšení výboje.
 3. Těžké svědění a pálení v genitální oblasti.
 4. Nepříjemný zápach menstruace.
 5. Ztráta energie na začátku cyklu.
 6. Závratě a bolesti hlavy.
 7. Blanšírování kůže.

Kromě změn menstruace se mohou objevit i další příznaky:

 • těžká ztráta vlasů;
 • zpoždění a předčasný nástup měsíčního výtoku;
 • krvavé sraženiny v leucorrhoea;
 • krvácení neznámého původu uprostřed cyklu.

Tato situace nemůže být normální. A čím dříve žena vyhledá lékaře, tím větší je šance, že se vyhne ještě závažnějším porušením..

Tmavá menstruace s nemocemi

Bez testů nelze přesně říci, proč černá menstruace probíhá. Existuje však řada onemocnění, která mohou být indikována atypickým výbojem na začátku i na konci cyklu:

 1. Zánětlivé procesy.
 2. Problémy s imunitou.
 3. Narušení metabolických procesů.
 4. Dysfunkce vaječníků.
 5. Intrauterinní adheze.
 6. Ředění endometria.
 7. Hypertyreóza a hypotyreóza.
 8. Závažné nežádoucí účinky hormonálních léků.
 9. Hypomenorea.
 10. Poruchy v centrální nervové soustavě.
 11. Sexuálně přenosné infekce.
 12. Endometrióza.
 13. Hyperplazie endometria.
 14. Atrofická vaginitida.
 15. Endometritida.
 16. Benigní a maligní formace.

Hypomenorea

Špatný výtok, hnědá nebo černá menstruace první den, bolest a problémy s gastrointestinálním traktem jsou charakterizovány hypomenoreou. Velké sraženiny jsou často pozorovány na začátku menstruace.

Při absenci léčby po několik cyklů se toto porušení přelévá do závažnějšího onemocnění - úplné absence menstruace. Proto by žena měla při prvních příznacích vyhledat radu odborníka. Nejběžnějším znakem patologie je doba menstruačního toku ne více než dva nebo tři dny..

Dysfunkce dělohy a vaječníků

Tyto dva hlavní reprodukční orgány jsou nejvíce postiženy. Neplnění jejich funkcí ovlivňuje celý reprodukční systém a ovlivňuje celkové zdraví ženy. Porušení funkce tvorby hormonů, patologie slizniční vrstvy dělohy nebo adheze způsobují hojné a dlouhodobé období, PMS a dokonce neplodnost.

Ženy nad 35 let jsou ohroženy, ale ovariální dysfunkce, endometrióza a adheze se často vyskytují v mladším věku. Proto je nutné testovat hormony, protože nesprávný poměr estrogenu a progesteronu v těle vyvolává problémy s vývojem a odmítnutím endometria, ovulace a plodnosti..

Onemocnění štítné žlázy

Ženský cyklus, fungování vaječníků a produkce ženských pohlavních hormonů závisí na správném fungování štítné žlázy. U problémů s tímto orgánem dochází nejen ke zpoždění krvácení, ale také ke zvýšení, snížení počtu odmítnutých tkání a výskytu černých sraženin během menstruace.

Lze zrušit dva patologické stavy:

 1. Zvýšená aktivita. Onemocnění charakterizované příliš aktivním fungováním štítné žlázy se nazývá hypertyreóza. Hlavními důsledky jsou absence menstruace a následná neplodnost. Nejprve žena zaznamenala změnu ve stínu výtoku, zvýšený premenstruační syndrom a potíže s koncepcí.
 2. Nedostatek hormonů štítné žlázy. Když se množství trijodtyroninu a tyroxinu v těle sníží, dojde k hypomenorei, častému zpoždění, krvavému výtoku uprostřed cyklu, velmi tmavé menstruaci.

Neléčte se a nedělejte závěry. V každém z těchto případů atypická menstruace zmizí až po úplné normalizaci štítné žlázy..

Diagnóza onemocnění

Chcete-li zjistit, co vyvolalo výskyt černé menstruace se sraženinami nebo silným tmavým krvácením, musíte projít:

 • vyšetření gynekologem;
 • transvaginální ultrazvuk;
 • kolposkopie;
 • stěr z flóry;
 • analýza krve a moči;
 • biopsie;
 • analýza pro cytologii.

Tento seznam není definitivní. Ošetřující lékař může doplnit nebo odstranit zbytečná diagnostická opatření. Po shromáždění všech potřebných informací odborník stanoví diagnózu a předepíše vhodnou léčbu.

Vzhled tmavé krve během menstruace nemusí vždy znamenat zdravotní problém. Existují však mnohem nebezpečnější důvody pro změnu menstruace než ty přirozené. Materiály z článku by proto měly být používány pouze pro informační účely, nikoli pro samoléčbu. Koneckonců pouze vyšetření v nemocnici pomáhá přesně určit faktor výskytu černého výtoku a zvolit potřebnou léčbu.

Proč jsou černá období

Černá menstruace může být známkou patologie a variantou normy. Menstruace, její barva, frekvence, hojnost, vůně jsou znaky, podle nichž lze posoudit normální fungování ženského těla.

 1. Normální menstruace
 2. Černá menstruace: důvody
 3. Věkové změny
 4. Během těhotenství
 5. Zánětlivé procesy
 6. Hormonální nerovnováha
 7. Stres
 8. Přítomnost sraženin
 9. Musím jít k lékaři

Normální menstruace

Všechny výše uvedené faktory jsou důležité. A pokud černá menstruace zmizela, důvody může uvést pouze lékař po vyšetření.

Normálně menstruační cyklus ženy trvá od 21 do 35 dnů. Menstruace trvá 3 až 7 dní. Výtok je červený, odstín závisí na individuálních vlastnostech organismu, sraženiny jsou přijatelné. Množství vypouštění by normálně nemělo překročit 50 ml.

Normální je také bolest v podbřišku, v bederní oblasti, na hrudi během menstruace.

Černá menstruace: důvody

Pokud existuje černá menstruace, proč to vzniká, je obtížná otázka. To je často příznak patologických procesů v těle..

Důvody mohou být následující:

 • potrat;
 • kyretáž a další chirurgické zákroky;
 • hormonální dysfunkce;
 • imunitní problémy;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • těhotenství, kojení;
 • období po porodu nebo císařském řezu;
 • zánětlivé procesy orgánů reprodukčního systému;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • nepravidelný sexuální život nebo jeho absence;
 • vnější faktory v podobě změny klimatu, stres.

Věkové změny

Hnědé nebo černé období v první den menstruace, stejně jako po celou dobu jejího trvání, mohou být u dospívajících. To může být znakem nástupu puberty. Pokud je však menstruace tmavá, téměř černá, po vzniku menstruačního cyklu, je to důvod kontaktovat gynekologa.

Proč mají ženy černé období po čtyřicítce? Zde může být důvodem zánik reprodukční funkce těla a nástup menopauzy. Současně se mění fungování vaječníků, produkce hormonů klesá, to vše se odráží v povaze sekrecí.

Podobný problém v mladším věku může být výsledkem další patologie - nástup časné menopauzy.

Během těhotenství

Během těhotenství, nebo spíše v prvních dnech po oplodnění vajíčka, je možný slabý tmavý výtok nebo mazání. Po nástupu početí dochází k prudké změně v hormonálním pozadí ženy. Takový výtok může být způsoben nedostatkem progesteronu, který je nezbytný pro normální plod..

Pokud je těhotenství potvrzeno testem hCG nebo krevním testem, může nástup abnormálního výtoku znamenat mimoděložní těhotenství.

Tmavý vaginální výtok po porodu a během kojení může být normou, pokud žena nemá žádné další příznaky patologie.

Zánětlivé procesy

Příčinou černé menstruace v první den menstruace nebo po celou dobu jejího trvání může být přítomnost zánětu. Patologické procesy v děloze, přívěskech, vaječnících, endometrióze, cystách, děložních myomech mohou změnit povahu výtoku.

Je možné změnit barvu menstruace a při infikování pohlavně přenosnými chorobami, jako je kapavka, syfilis, trichomoniáza, chlamydie a další.

Je možné podezření na infekci nebo zánět, pokud je změněná barva výtoku kombinována s dalšími příznaky:

 • bolesti dolní části břicha;
 • selhání menstruačního cyklu;
 • svědění, pálení, zarudnutí, otok v pochvě;
 • bolestivost při pohlavním styku nebo při toaletě;
 • přítomnost cizího zápachu.

Hormonální nerovnováha

Důvody nerovnováhy hormonů mohou být vnitřní i vnější:

 • První jsou způsobeny jinými nemocemi. Může to být diabetes mellitus, dysfunkce štítné žlázy a další. Hormonální nerovnováha vede k vážným poruchám v práci těla, proto je nutné navštívit lékaře.
 • Vnější příčiny hormonální nerovnováhy jsou častější při užívání antikoncepce. Perorální antikoncepční léky chrání ženy před nechtěným těhotenstvím, mohou však způsobovat vedlejší účinky a vést k následkům, jako jsou černé období. V tomto případě je nutné drogu vyměnit nebo ji opustit a použít jiné antikoncepční prostředky (výběr by měl provádět lékař).

Stres

Emoční stres, obavy, deprese ovlivňují fungování těla, a proto může menstruační tok změnit jeho obvyklou barvu. Takový příznak lze také kombinovat s porušením cyklu ve formě změny jeho trvání, zpoždění menstruace nebo jejich úplné absence..

Přítomnost sraženin

Černé sraženiny během menstruace jsou výsledkem všech výše uvedených důvodů. Anatomické rysy ženy, stejně jako rysy fungování těla, také ovlivňují.

Úzký děložní čípek, nízká fyzická aktivita, například během nočního spánku, vedou k tomu, že krev stagnuje v děložní dutině a sráží se v ní. Při aktivnějším pohybu vycházejí sraženiny tmavé barvy.

Pokud je však přítomnost tmavých sraženin doprovázena nepříjemným zápachem, silnými bolestmi břicha, horečkou, je důležité je vyšetřit.

Proč krevní sraženiny jdou s menstruací, podobně jako játra? Přečtěte si článek o příčinách patologické menstruace, proč se tvoří velké sraženiny a o nutnosti navštívit lékaře.

Proč během menstruace tolik bolelo žaludek? Podrobnosti v tomto článku.

Musím jít k lékaři

Pouze gynekolog by měl zjistit, proč existují černé období. Při kontaktování ženy bude proto přiděleno úplné vyšetření:

 • inspekce;
 • dodání obecného krevního testu;
 • hormonální testy;
 • Ultrazvuk.

Na základě výsledků vyšetření lékař předepíše léčbu zaměřenou na odstranění příčiny patologie.

Výtok tmavé barvy může být buď variantou normy, nebo může naznačovat vážné poruchy v práci těla. Je důležité, aby žena sledovala svůj blahobyt a včas vyhledala radu, pokud se něco pokazí.

Co říká černá krev během menstruace?

Menstruace je období odmítnutí vrstvy endometria (výstelky dělohy). K tomuto procesu dochází pod vlivem hormonů menstruačního cyklu: estrogenu a progesteronu.

Trvá asi 28 dní, s některými změnami, které se vyskytnou v těle v době, kdy začíná menstruace. Může to být přibývání na váze, otoky, nepohodlí. Tento proces je bezbolestný, ale černá menstruace je důvodem k obavám..

Menstruační cyklus

Kritické dny začínají během puberty, obvykle ve věku 11–14 let. Jsou to šarlatový krvavý výtok bez zápachu. Optimální množství sekrece je 40-60 ml najednou. Intenzita je různá, protože závisí na fyziologických vlastnostech ženy.

Za odchylku od normy se považuje, když jsou v průběhu období pozorovány následující skutečnosti:

 • krevní sraženiny;
 • příliš malá nebo příliš velká menstruace;
 • černý rozmazaný hlen místo menstruace.

Změna stínu je ovlivněna koncentrací krve ve vylučovaném sekretu. Čím více je, tím odpovídajícím způsobem tmavší. Může to však mít několik faktorů, které to ovlivnily..

Možné příčiny černých období

Reakce na změny související s věkem

Hlavní a nejběžnější situací špinavého výtoku je okamžik, kdy začíná menstruace. Menarche je první menstruační krvácení. Stejně jako všechny následující, cyklus je doprovázen bolestivou bolestí v dolní části břicha, změnami v těle a zvýšením teploty.

Zvláštností menarche je to, že doba úplného vytvoření cyklu trvá až šest měsíců. To znamená, že po prvním černém výboji může trvat několik měsíců, než menstruace začne znovu..

Druhá situace je zcela obrácená, protože může naznačovat menopauzu. Toto je období, kdy ženská reprodukční aktivita mizí. Průměrný věk nástupu je 45 let. Dnes se však stále více gynekologů zabývá časnou menopauzou, kdy plodnost začne po 37 letech slabnout..

Černá menstruace jako příznak onemocnění

 1. Vývoj patologického procesu pohlavních orgánů. V tomto případě pomůže užívání protizánětlivých léků, jinak existuje vysoké riziko operace. Je však také možné léčit pod dohledem odborníka.
 2. Pohlavně přenosné nemoci. Pokud jsou identifikováni, musí oba partneři podstoupit vyšetření a léčbu..
 3. Tvorba cyst a polypů, které lze eliminovat buď chirurgickým zákrokem, nebo užíváním léků předepsaných lékařem.
 4. Adenomyóza nebo endometrióza - diagnózy, které naznačují problémy ve fungování dělohy.
 5. Maligní nebo benigní formace, které lze detekovat pouze po určitých postupech a testech, včetně škrábání.

Kromě tmavého výboje jsou výše uvedená onemocnění doprovázena také:

 • závratě, nevolnost;
 • intenzivní období;
 • pálení, svědění genitálií;
 • chronická únava;
 • selhání cyklu;
 • ostré ostré bolesti v dolní části břicha.

Těhotenství

Absence menstruace je považována za známku těhotenství. Často to signalizuje zpoždění, ale existují některé ošklivé výjimky..

Pokud byl v den začátku cyklu zjištěn hnědý nebo tmavě hnědý výtok, měl by být proveden těhotenský test. Pokud je pozitivní, musíte kontaktovat gynekologa.

V této situaci znamenají černé období následující:

 1. Nízké riziko předčasného potratu.
 2. Výsledek mimoděložního těhotenství. V tomto případě je nutné jej přerušit, protože je zdraví nebezpečný. Pokud se tak nestane včas, existuje vysoká pravděpodobnost prasknutí vejcovodu. Výsledkem je úplné odstranění dělohy.

Navíc slabý tmavý výtok v prvním trimestru může naznačovat nedostatek hormonů..

Laktace

Po porodu potřebuje tělo čas na zotavení a normalizaci všech probíhajících procesů. Nebojte se, pokud období kojení doprovází hnědé tajemství..

Antikoncepce

Užívání OC (perorální antikoncepce) také způsobuje tmavě hnědý výtok. Zpravidla se objevují na začátku, kdy se tělo jen přizpůsobuje působení drogy..

Druhou situací je přeskočení příjmu. V žádném případě byste neměli náhodně užívat zbývající pilulky. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Konec užívání OK se také stává pro tělo stresem. To by mělo být provedeno pod dohledem gynekologa, přísně dodržovat všechny pokyny.

Duphaston

Duphaston je syntetická náhražka progesteronu. Účelem užívání přípravku Duphaston je připravit ženské tělo na početí, porodit a porodit dítě.

Jeho vedlejší účinky jsou podobné účinku užívání perorálních kontraceptiv: výkyvy nálady, přítomnost tmavého výtoku.

Potrat

Jedná se o umělé ukončení těhotenství. Existují následující typy:

 • mikro-potrat;
 • léky;
 • chirurgické: vakuum, metoda „expanze a kyretáže“;
 • břišní malý císařský řez.

Jakýkoli typ přerušení je pro tělo stresující, takže obnovení cyklu bude trvat nějakou dobu.

Krev může téct hned po operaci. Nejedná se o menstruaci, ale krvácení je jedním z důsledků, které trvají až 10 dní. Po mikroabortu jsou pozorovány tmavé skvrny a jejich intenzita závisí na typu operace.

Postinor

Důvodem vzniku černého tajemství je příjem nouzové perorální antikoncepce po nechráněném pohlavním styku, jmenovitě Postinor. Lék si zachovává zralé vejce a brání mu v opuštění vaječníku. Pokud k tomu dojde, působení pilulky ovlivní hlen, ztuhne a zabrání vstupu spermatu do dělohy..

Pokud k příjmu došlo po této fázi, bude ovlivněna stěna dělohy. Všechny akce jsou zaměřeny na vytvoření nepříjemných podmínek pro život, v důsledku čehož se oplodněná buňka nebude schopna připojit.

Drastické hubnutí

Dívky, které se rozhodnou rychle zhubnout, se často setkávají s nepříjemnými špinavými sekrety. Omezení stravy, deficit kalorií přispívá nejen ke snížení hmotnosti, ale také k tomu, že tělo nedostává užitečné a nezbytné látky a stopové prvky.

Chudnutí není doprovázeno pouze změnou stravy, ale také událostmi zažitými den předtím..

Kromě černé menstruace je jejich úplná nepřítomnost a selhání cyklu. Je nezbytně nutné konzultovat s lékařem, protože takové experimenty na těle mohou vést k nenapravitelným následkům..

Závěr

Pokud cyklus náhle selže a výběr se změní na černou, tmavě hnědou nebo hnědou, musíte nejprve analyzovat situaci, která se stala den předtím. Je možné, že se jedná o normální přirozený jev, jehož nepohodlí se brzy zastaví. Musíte poslouchat své tělo.

Pokud je situace vážnější, neměli byste se v žádném případě léčit sami. Tradiční medicína a léky zakoupené v lékárně na doporučení lékárníka mohou být škodlivé, proto byste se měli poradit s odborníkem.

Pokud je předepsán léčebný postup, musíte jasně postupovat podle pokynů.

Fyziologické a patologické příčiny černé menstruace

Proč se objevují černé období?

Tradičně se má za to, že menstruace je tok krve z děložní dutiny. Tento názor je správný, ale pouze částečně. Krvácení je sekundární jev, jehož příčinou je smrt a výtok vajíčka, oddělení vnitřní vrstvy dělohy endometria a poškození cév..

Černá menstruace může "přijít" pod vlivem mnoha faktorů, které jsou podle povahy a typu důvodů rozděleny do 2 skupin:

 • fyziologické, spojené s charakteristikami těla zdravé ženy, vnější vlivy;
 • patologické kvůli přítomnosti nemocí.

V prvním případě stačí normalizovat stravu a životní styl a jakékoli onemocnění vyžaduje profesionální léčbu.

Černý výtok fyziologické povahy

Zdravá žena má přirozené výkyvy hormonálních hladin související s věkem. Při nedostatečné estrogenní funkci vaječníků u dívek během puberty a u žen v menopauze může být menstruace černá. S normalizací cyklu u dospívajících tento jev zmizí a u zralých žen nastává menopauza..

Tmavě hnědé a černé mazanice jsou v poporodním období, kdy žena kojí, normální. Není třeba se obávat, je to způsobeno přirozeným poklesem hladiny estrogenu zvýšením produkce prolaktinu, hormonu, který stimuluje produkci mléka..

Role a vliv vnějších faktorů hraje roli: stresové situace, fyzické přetížení, prudká změna klimatu, poruchy příjmu potravy, špatné návyky - kouření, alkohol, závislost na psychotropních sedativách. V těchto případech je černá barva menstruace doprovázena porušením menstruačního cyklu v důsledku inhibice funkce vaječníků. Zpravidla se zotaví po ukončení negativního vlivu..

Patologické stavy

Patří mezi ně velká skupina nemocí, jak souvisejících, tak přímo nesouvisejících s oblastí ženských pohlavních orgánů:

 • nemoci dělohy a přívěsky zánětlivé povahy;
 • genitální infekce - syfilis, kapavka, chlamydie;
 • endometrióza (adenomyóza) dělohy;
 • fibroidy a jiné benigní nádory;
 • zhoubné novotvary děložního čípku, dělohy, přívěsků;
 • atrofická vaginitida;
 • potrat;
 • mimoděložní těhotenství;
 • smrt embrya, plodu;
 • stav po gynekologických manipulacích a chirurgických zákrocích - hysteroskopie, umělé potraty, odstranění dělohy, přívěsků, kauterizace a odstranění polypů;
 • poruchy endokrinního systému - hypotyreóza, cukrovka, obezita;
 • onemocnění krve s poruchami srážení;
 • onkologická patologie - po ozařování, chemoterapii.

Uvedené příčiny a související nemoci může určit lékař pouze po dodatečném vyšetření.

O tom, jak se mění normální stav a co určuje barvu menstruace, říká odborník ve videu.

Čas vzhledu vybití

Chcete-li zjistit příčinu tmavé menstruace, je velmi důležitá doba jejího výskytu. Tuto otázku vždy objasní lékař při vyšetřování ženy..

Pokud se problém vyskytne v předvečer nebo první den menstruace, nejedná se o patologii. První, kdo opustí děložní dutinu, je mrtvé vajíčko spolu s odlupovanou sliznicí a získávají tmavou barvu.

Nesmíme zapomínat, že uvolňování tmavé krve může způsobit nesprávně vybranou nitroděložní antikoncepci. Jejich přítomnost se nepovažuje za patologii, ale lze ji vyprovokovat. Otázku antikoncepce je třeba vyřešit s odborníkem.

Zcela jiná situace, když se obsah černé objeví v posledních dnech menstruace.... Může to být u endometriózy, polypů, nádorů a další patologie, což je důležité diagnostikovat co nejdříve, než se objeví komplikace. Nemůžete váhat navštívit lékaře.

Menstruace se sraženinami

Když žena zjistí, že se z pohlavního ústrojí uvolňuje nejen tmavá, ale také srážená krev, může to být v těchto případech:

 • se zúžením děložního čípku ústavní povahy nebo v důsledku jizevnatých změn;
 • po dlouhém pobytu bez pohybu, kdy obsah dělohy stagnuje v pochvě;
 • v důsledku těžké fyzické námahy, která vyvolává krvácení a uvolnění krvavé sražené hmoty;
 • pokud není děložní dutina zcela odstraněna z předchozí menstruace.

Pro ženu je obtížné orientovat se v příčinách problému, proto je nutná odborná pomoc.

Kdy navštívit lékaře?

Vzhled černé menstruační krve v jakémkoli množství a v kterýkoli den cyklu může být příznakem různých nemocí nebo poruch dočasné povahy. Kontaktování odborníka bude v každém případě užitečné, i když je tento stav dobrý a neexistují žádné další stížnosti.

Povinná a neodkladná lékařská prohlídka je nutná v případech, kdy se příznaky objevily během těhotenství, po operaci se objevily známky infekčního zánětu - bolest, horečka nebo ztráta krve - závratě, celková slabost, snížený krevní tlak. Je také nutné naléhavě navštívit lékaře, pokud existuje podezření na infekci pohlavně přenosnou infekcí (STI).

Závěr: Černá barva výtoku z genitálního traktu během menstruace může být variantou normy nebo projevem patologie, někdy docela závažným. V každém případě byste měli v blízké budoucnosti konzultovat gynekologa, podstoupit vyšetření a včasnou léčbu, pečlivě dodržovat všechna doporučení odborníka.

Černá menstruace: příčiny vzhledu

Stává se, že během menstruačního cyklu mohou k ženě „přijít“ černá období. Je známo, že normální výtok během menstruace je červený výtok bez pronikavého zápachu. Je samozřejmé, že jakákoli změna v podobě menstruace může ženu výrazně vyděsit, ale měli byste vědět, že to není vždy důvodem k obavám..

Kdy navštívit gynekologa?

Příliš temné období by mělo ženu obtěžovat, pouze pokud má silný a nepříjemný zápach. Je to vůně, která může být prvním poplašným signálem při poruše ženského reprodukčního systému. A pokud jsou v menstruačním toku sraženiny a leukorea, pak je to důkaz zánětu. Tyto příznaky mohou signalizovat určitou patologii:

 • pohlavně přenosné nemoci;
 • těžký zánět v ženských pohlavních orgánech;
 • nádory;
 • polypy, stejně jako endometrióza nebo adenomyóza.

V takové situaci, pokud by se krev tmavě červené (téměř černé) barvy objevila první den menstruace v malém množství, existuje riziko, že žena otěhotněla a její těhotenství je ohroženo. V takové situaci by měl být proveden test, a co je nejdůležitější, vyhledejte lékařskou pomoc..

Vliv dalších faktorů na barvu výboje

Tmavou menstruaci u dívek a žen lze pozorovat z následujících důvodů:

 • porušení hormonálních hladin v těle ženy;
 • menopauza;
 • silné a poměrně ostré změny hmotnosti (v důsledku změn hormonálních hladin);
 • různé chirurgické zákroky;
 • stres a silné nervové šoky, frustrace.

Menstruační cyklus ženy je vždy regulován jejími hormony. Například pokud žena užívá perorální hormonální antikoncepci, může se pro ni standardem stát černý výtok v první den menstruace. Antikoncepční pilulka může způsobit tyto změny ve vašem těle během prvních několika měsíců. Faktem je, že tímto způsobem se tělo snaží přizpůsobit novým dávkám hormonů..

Těhotenství a porod mají také významný dopad na hormonální rovnováhu ženy. Během tohoto období se může také objevit menstruace s černým výtokem. Po porodu se děloha zvětší a někdy prostě nemá čas se smrštit do původního stavu. Z tohoto důvodu může krev během menstruace trochu stagnovat a vytvářet sraženiny..

Menstruace černá se sraženinami při absenci pohlavního styku

Ale při absenci sexuální aktivity a těhotenství a jakékoli genitální infekce jsou vyloučeny. Současně však může hormonální nerovnováha v těle vyvolat hormonální nerovnováha, endometrióza, endometritida, různé cysty, záněty, přepracování, stres a nadměrný stres. Tyto faktory vůbec nezávisí na sexuálním životě dívky..

Proč je menstruace přerušená

 • Patologie v práci endokrinního systému, obecné porušení metabolických procesů;
 • Silná změna hmotnosti, nadměrná fyzická aktivita nebo naopak obezita;
 • Hypovitaminóza těla, jeho anémie, podvýživa ženy;
 • Dlouhodobé a závažné infekce v těle i zranění ženy;
 • Nervové poruchy a silná emoční tíseň;
 • Folikulární ovariální cysta, stejně jako cysta žlutého tělíska a další cysty;
 • Jakékoli operace a chirurgické zákroky na orgánech urogenitálního systému, například předchozí císařský řez, odstranění dělohy, potraty a všechny druhy vývojových anomálií orgánů;
 • Vystavení toxickým a škodlivým látkám (to zahrnuje i pracovní intoxikaci člověka);
 • Onkologická léčba - záření nebo chemoterapie.

Černý výtok před a po dalším období

Tmavý výtok před menstruací nebo první den je zcela normální. Faktem je, že jakákoli menstruace je výsledkem smrti neoplodněného vajíčka. Je to ona, která bude odstraněna z těla s mrtvým endometriem. Takový proces prostě nemůže nastat náhle a náhle. Je proto velmi přirozené, že se nejprve mohou objevit individuální, někdy spíše tmavé tahy..

Pokud vás však černá menstruace obtěžuje nejen první den, ale poté se pouze zesiluje, měli byste se neprodleně poradit s gynekologem.

Hlavní příčiny tmavého výtoku před menstruací

 • Prudká změna podnebí, silné stresové faktory a nerovnováha hormonů v těle;
 • Endometrióza dělohy nebo děložního čípku;
 • Hyperplazie endometria dělohy;
 • Užívání hormonů (například ve formě antikoncepce) nebo jejich náhlé zrušení;
 • Všechny druhy polypů na děloze.

Nevýznamný tmavý výtok po menstruaci je normou, pokud trvá méně než 3 dny. Svědčí tedy, že děloha je postupně a úplně očištěna. Jinak tomu tak může být v případě endometriózy..

K určení příčin takového patologického odstínu menstruace lze použít některé typy diagnostiky:

 • studium historie pacienta;
 • vyšetření pomocí gynekologického zrcadla;
 • kolposkopie a biopsie;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • obecný krevní test, stejně jako studie o hormonálním pozadí ženy;
 • výtěr z pochvy;
 • v případě potřeby lze provést diagnostickou kyretáž a výsledné endometrium bude odesláno na histologii.

Proč jsou černá období

Proudění menstruace je u všech sexuálně zralých žen normální. Během menstruace je třetí funkční vrstva děložní výstelky odmítnuta. Jeho účelem je implantace a výživa vajíčka. Pokud nedošlo k početí, endometrium se odlupuje a vystupuje, během menstruace se objevuje šarlatová nebo tmavá krev, ale ne vždy má takové vlastnosti.

Fyziologické rysy menstruace

Ženské tělo je jedinečný mechanismus, každá žena je však výjimečná. Puberta se u každého vyskytuje jinak, od asi 13-16 let starých dívek začíná menstruovat. Jeho vzhled je způsoben pohlavními hormony - estrogen, progesteron. Jejich cíli jsou tvorba menstruačního cyklu, zrání vajíčka, příprava dělohy na znesení embrya.

Měsíční krvácení začíná přibližně v 21-28 dnech cyklu. Vyvolává to postupné snižování obou hormonů. Když je estrogen a progesteron na nízkém vrcholu, kapiláry v děloze začínají praskat a dochází k oddělení endometria. Krev se mísí s hlenem děložního hrdla, enzymy a teprve poté vyjde.

Normální období mají následující charakteristiky:

 1. Mají specifický zápach, ale není tam žádný štiplavý a nepříjemný zápach.
 2. Barva - červená, šarlatová, tmavě červená.
 3. Krev a slizká konzistence, s drobnými nečistotami krvavých hrudek.
 4. Objem 50-60 ml denně.

Zdravá, sexuálně aktivní žena obvykle nemá během menstruace černý, hnědý výtok. Jejich přítomnost naznačuje patologický proces nebo změny související s věkem..

Černá sekrece den před menstruací

Proces separace endometria neprobíhá náhle. Buňky endometria jsou spolu s krví mírně zadržovány uvnitř kvůli svému malému objemu. Rozpad erytrocytů začíná, takže první den nového cyklu se objeví černá, hnědá menstruace. Totéž se děje poslední den menstruace. Proces oddělení již skončil, ale počet buněk v děložní vrstvě je příliš malý. Vycházejí v podobě skrovného nahnědlého mazanice několik dní po skončení hlavního krvácení.

Změny související s věkem a temná menstruace

Normální změny související s věkem nejsou nebezpečné příčiny černé menstruace:

 1. Puberta u dívek. Ve věku 11 až 15 let začínají dospívající ženy s prvním menstruačním krvácením - Menarche. Takový výtok může být ve formě špinavého nátěru, tmavě hnědé, hnědé. Obvykle teplota stoupá (37,2–37,5), objevují se bolesti v podbřišku, slabost a malátnost. Tato možnost je normou, pokud se jedná o první období. Rovnováha pohlavních hormonů dosud nebyla stanovena, takže černé sraženiny před nebo během menstruace budou přítomny po dobu nejméně 6-8 měsíců a teprve poté bude menstruace ustálena.
 2. Menopauza a menopauza. Během tohoto období ženy vstupují do věku 38–45 let. Při menopauze dochází k postupnému zastavení produkce pohlavních hormonů, takže dochází ke zmatení menstruačního cyklu a mohou se objevit černé období a bolesti v podbřišku..

Možné příčiny černého mazání

Patologické procesy mohou být provokatéry tmavého výtoku během menstruace nebo po ní. Vyvolávají je:

Potrat

Náhlá extrakce oplodněného vajíčka, která již zahájila hormonální změny, negativně ovlivňuje zdraví ženy. Po určitou dobu dočasné žlázy stále produkují těhotenské hormony, takže menstruace může chybět až 2–4 měsíce. Místo regul se mohou objevit tmavé skvrny ve formě mazanice. Tento stav není normou, žena musí navštívit lékaře a být vyšetřena, možná gynekolog předepíše hormonální terapii.

Poporodní období

V prvních 6-8 týdnech po porodu se děložní dutina vyčistí - lochie se uvolní. Jsou tmavě červené se sraženinami, ale později jsou růžové a vodnaté. Kvůli produkci prolaktinu (jeho funkcí je tvorba mléka) se menstruační tok dočasně zastaví. Na konci HS se však v procesu hormonálních změn mohou objevit sporná období špinění.

Mimoděložní těhotenství

Když je vajíčko implantováno do vejcovodů, je těhotenský test pozitivní a jsou přítomny všechny příznaky těhotenství. Na začátku těhotenství však vždy existuje hnědý, nahnědlý výtok. Žena musí podstoupit ultrazvukové vyšetření, pomocí něhož lékař vyloučí nebo potvrdí mimoděložní těhotenství. Tento stav je život ohrožující, proto s pozitivním testem na hCG musíte okamžitě navštívit gynekologa a podstoupit vyšetření..

Chirurgické postupy

Chirurgické zákroky na pánevních orgánech - odstranění myomů, císařský řez, odstranění cyst na vaječnících atd. V době operací se může něco pokazit, jak bylo plánováno, lékaři mohou něco infikovat nebo poškodit. To je extrémně vzácné, ale stojí za to ohlásit všechny změny svému lékaři..

Vlastnosti vývoje genitálií

Vrozené anomálie ve tvaru dělohy jsou dvou typů: dvourohé, sedlové. Takové malformace vnitřního pohlavního orgánu vyvolávají oddělení tmavého hlenu během menstruace. To je způsobeno stagnujícími procesy. Z tohoto důvodu nemusí být období bohatá a černá..

Hormonální změny

Nestabilita hladin hormonů nastává v důsledku porušení jejich syntézy. Pokud existuje podezření na takovou patologii, je třeba provést biochemický krevní test.

Imunodeficience

Potlačený stav imunitního systému přispívá k poruše vaginální mikroflóry, pronikání infekcí, které vyvolávají vylučování špinavého stínu..

Sexuální infekce

K infekci dochází nechráněným pohlavním stykem. V časných stádiích léze jsou pozorovány žluté, zelené, zakalené odstíny vylučovaných. Hnědý maz může nastat při poškození horních pohlavních orgánů - vaječníků, vejcovodů, dělohy. To je však vzácné, obvykle je možné detekovat a eliminovat bolest v raných fázích pomocí antibakteriálních léků..

Nepravidelný sexuální život

Nedostatek sexu je špatný pro muže i ženy. Během intimity oba partneři produkují hormony. Vagina ženy je schopna absorbovat mužské hormony (androgeny), které jsou obsaženy v obsahu spermatu. Takto se upravují hormonální hladiny..

Změna klimatu, časové pásmo je pro tělo dívky obrovským stresem, dokud se tělo nepřizpůsobí novým podmínkám, místo menstruace se objeví černý výtok.

Těžká fyzická aktivita (sport, práce), strava.

Tento problém znepokojuje sportovce, kvůli fyzické aktivitě v těle je nedostatek energie, v důsledku čehož mozek odkládá plné krvácení do příznivějších okamžiků..

Reprodukční neoplazmy

Černá, tmavě hnědá krev během menstruace může naznačovat polyp v děloze nebo zhoubný nádor. Atypické výrůstky mají schopnost měnit hormonální hladiny, vyvolávat krvácení bez ohledu na cyklus a způsobovat silné bolesti.

Nemůžete se sprchovat a předepsat si léčbu sami.

Nespecifické zánětlivé procesy

Z různých důvodů se u ženy může vyvinout zánět v různých částech reprodukčního systému. Nazývají se nespecifické kvůli skutečnosti, že jejich výskyt není způsoben jedním konkrétním patogenem. Důvody pro vývoj takových patologií byly současně mnoho faktorů. Mezi takové nemoci patří:

 1. Adenomyóza - buňky endometria se šíří do svalové vrstvy dělohy. S takovou patologií je pozorována zemitá sekrece, někdy není spojena s menstruací. Menstruace je velmi bohatá a bolestivá..
 2. Endometritida je zánět těla dělohy. Vyznačuje se tmavým výbojem bez ohledu na fázi cyklu. Existuje syndrom obecné intoxikace a silná bolest v dolní části břicha.
 3. Nespecifická salpingitida je zánět děložních přívěsků (tuby a vaječníky). Pacienti mají: křečové bolesti, narušení cyklu, hnědý výtok s nepříjemným, ale slabým zápachem.
 4. Endometrióza je proliferace buněk ve výstelce dělohy, často na děložním čípku nebo v břišní dutině, toto onemocnění závisí na hormonu estrogenu. Endometrióza je vždy charakterizována uvolňováním tmavě hnědých sekretů krátce před menstruací..

Kdy navštívit lékaře

Ženy by měly být pozorné ke svému tělu. Je třeba si uvědomit, že včasné vyhledání pomoci pomůže vyhnout se negativním důsledkům, zvláště když černé tečky začínají na konci menstruace.

Pokud má dívka následující příznaky, okamžitě kontaktujte LCD:

 1. Systematický vzhled špinění temné sekrece nesouvisející s cyklem.
 2. Nepříjemné pocity, nepohodlí, i když jsou mírné.
 3. Intenzivní bolest v podbřišku, silné krvácení.
 4. Ostrý nepříjemný zápach vylučované leucorrhoea.
 5. Změny celkového stavu: nevolnost, slabost, závratě.

Důvody vzniku černé menstruace se sraženinami mohou být různé, tyto příznaky jsou pro pacienta někdy život ohrožující, pokud se jedná o mimoděložní vývoj plodu. Příznaky také mohou naznačovat zánět nebo dokonce rakovinu..

Jaký druh zkoušky lze složit

Poté, co jste v sobě našli atypický výtok, zvláště pokud získali pravidelný charakter, je nutné se domluvit s gynekologem. Pečlivě shromáždí anamnézu, vyslechne všechny vaše komentáře a provede počáteční vyšetření. Pro potvrzení diagnózy lékař předepíše:

 • nátěr na mikroflóru;
 • nátěr na cytologii;
 • Ultrazvukové vyšetření;
 • hormonální krevní test;
 • obecný krevní test (provádí se k detekci obsahu leukocytů, indikují zánět);
 • ve vzácných případech kolposkopie a další.

Pro každého praktického gynekologa jsou k stanovení přesné diagnózy dostatečné první 4 studie. Je důležité, abyste se nevyléčili sami a nenechali vývoj nemoci ubírat. Pokud si během menstruace všimnete neobvyklé krve, která je tmavě hnědá a hnědá - navštivte lékaře.

Černá menstruace může být za určitých podmínek normální fyziologický stav. Je důležité, aby se žena na začátku sexuální aktivity naučila identifikovat podivné příznaky a pečlivě analyzovala svůj stav. Je lepší jít do nemocnice a podrobit se neplánovanému vyšetření, než zahájit nebezpečné nemoci a ztratit schopnost rodit děti.

Menstruace je složitý proces, který se vyskytuje u ženy. Patří k hormonálně závislým. Je charakterizován hlavním příznakem pro ženu je oddělení krve..