Doporučení pro zotavení po erozi kauterizace

Poslední aktualizace: 09/07/2019

Mnoho žen čelí erozi děložního hrdla. Takovou diagnózu lze stanovit pouze po konzultaci s odborníkem, který vám může předepsat léčbu..

 1. Co je eroze a jak s ní zacházet
  1. Erozní video
 2. Příznaky a příčiny
 3. Zotavení po moxování
 4. Doporučení pro zotavení:
  1. Co se stane po moxování - video
 5. FAQ

Po operaci je důležité, aby ženy věděly, co nemají dělat po kauterizaci eroze děložního čípku. Pokud budou dodržována a dodržována omezení, obnova bude mnohem rychlejší..

Co je eroze a jak s ní zacházet

Eroze děložního čípku je narušení struktury, poškození sliznice části děložního čípku. Možnost jejího výskytu je zjištěna u ženských zástupců různého věku..

Vyšetření a předepsání léčby lékařem jsou velmi důležité, protože eroze a její příznaky často nesou riziko rakovinového nádoru.

Eroze je oblast červeného epitelu umístěná kolem vnějšího hltanu (velikost od 2 mm do 2 cm).

Erozní video

Příznaky a příčiny

Takovou diagnózu často stanoví gynekolog pouze během vyšetření, protože samotné onemocnění se projevuje ve vzácných případech. Pacienti přicházejí k lékaři s žádostí o radu pouze v případě bolesti při pohlavním styku a krvavého nebo hnisavého výtoku po něm.

Výboj hovoří o vstupu infekce.

Příčiny výskytu:

 • mnohoženství;
 • vývoj sexuálního života v raném věku;
 • infekce přenášené pohlavním stykem a záněty oblasti ženských pohlavních orgánů
 • hormonální abnormality a oslabení imunitního systému;
 • vrozená vada;

Metody léčby:

 1. Chemická koagulace je léčba místa poranění léky k tomu určenými, které pomáhají ničit místo poškození sloupcového epitelu. V tomto případě zůstává dlaždicový epitel neporušený a zavírá místo pro obnovení. Tato metoda odstranění je považována za nejjednodušší, ale pokud potřebujete vážnější postupy, nebude dostatečně účinná.
 2. Kryodestrukce - oblast poškozená zánětem je ošetřena kapalným dusíkem. Vede k okamžitému ochlazení tkání a krystalizaci intracelulární a mezibuněčné tekutiny. Životní aktivita zmrazených buněk, mikrokapilár se zastaví, což vede ke zničení a odumření tkáně, která se následně během 1-2 měsíců vylučuje z těla.
 3. Laserová koagulace - provádí se pomocí laseru, který je zaveden do pochvy. Paprsek je odeslán do formační zóny, aby se vypálené oblasti vypálily a odstranily. Současně se uzdravují malé kapiláry, aby se zabránilo krvácení a bakteriálním infekcím. Eroze děložního čípku po kauterizaci tímto způsobem je zcela odstraněna.
 4. Diathermocoagulation (elektrický proud) je operace využívající elektrický proud. Což odstraňuje poškozené oblasti a podporuje jizvy. Existuje však možnost, že tento postup nebude schopen zvládnout, takže se tato metoda nyní používá jen zřídka..
 5. Chirurgie rádiovými vlnami - metoda spočívá v přeměně záření radiových kmitů na energii umístěnou na konci chirurgické elektrody. Když je vystaven, postižené tkáně jsou odstraněny a okolní zdravé tkáně nejsou zraněny..
 6. Odstranění léku - používá se lék, který způsobuje nekrózu tkání a vytváří suchou kůru, která je následně nahrazena vrstvou nového epitelu.
 7. Léčba - provádí se pomocí léků, které mohou působit na zánět a opravit poškozené tkáně.

Kontraindikace moxování:

 • zánět v genitální oblasti;
 • nemoci přenášené sexuálním kontaktem;
 • velké vypouštění krve;
 • špatná srážlivost krve;
 • maligní formace;
 • těhotenství, často období laktace;
 • nedávné narození;
 • spirála;
 • předchozí císařský řez;
 • papilom;
 • určité typy duševních poruch;
 • přítomnost zhoršených chronických onemocnění;
 • nošení kardiostimulátoru;

Zotavení po moxování

Po operaci musí pacientka dodržovat všechna doporučení svého lékaře, aby se doba zotavení netahala a neobjevily se různé komplikace. Obvykle trvá asi dva měsíce.

Možné důsledky:

 • zánět vejcovodu nebo vaječníků se může vyvinout jak na jedné straně, tak na obou stranách;
 • velká ztráta krve (menší modřiny se považují za normální);
 • porušení menstruačního cyklu;
 • úplné zjizvení;
 • opakování poškození ve stejné oblasti;
 • endometrióza;

Velké množství výtoku a bolest v dolní části břicha nejsou považovány za nebezpečné - je to známka přirozeného hojení tkání. Objevují se v různé míře po každém postupu odstranění.

Krevní sekrece se považují za normální, pokud procházejí samy a ne po dlouhou dobu, jinak musíte kontaktovat odborníka.

Doporučení pro zotavení:

 1. Během prvního a půl měsíce po kauterizaci eroze se člověk nemůže vrátit k sexuální aktivitě. Abyste se vyhnuli zánětu, musíte se zdržet pohlavního styku. K sexuální aktivitě se můžete vrátit až po vyšetření gynekologem, který dá souhlas.
 2. Je zakázáno zvedat závaží, jinak se může zvýšit riziko komplikací a tonusu dělohy.
 3. Po odstranění eroze je zakázáno plavat v nádržích a také navštěvovat instituce věnované vodním procedurám. Sprcha povolena.
 4. Jako malou pomoc může žena udělat trochu domácí léčby. Což spočívá v použití tamponů s rakytníkovým olejem nebo mastí. Díky tomu bude svrab měkčí rychleji a snáze se sundá. Může také pomoci zabránit tomu, aby se správně neodděloval, což může vést ke krvácení.
 5. Plánování těhotenství do měsíce po moxování není možné. Čekací doba - do konce menstruačního cyklu po zákroku. Kromě toho je nutná povinná konzultace lékaře..
 6. Provádění ultrazvukového skenování pomocí vaginální sondy je také zakázáno poprvé po odstranění zánětu.
 7. Ke snížení rizika infekce a vývoje bakteriální mikroflóry věnujte velkou pozornost intimní hygieně. Vyměňte polštářky, jakmile se zašpiní, ale stejné polštářky nenoste déle než tři hodiny. Na chvíli se budete muset vzdát tamponů. Spodní prádlo by mělo být vybráno z přírodních tkanin.
 8. Kouření, pití alkoholu je zakázáno. To ovlivňuje expanzi krevních cév a výskyt jejich křečí. Abyste se vyhnuli krvácení, vzdejte se těchto špatných návyků v prvních dvou měsících..
 9. S lidovými léky byste měli být opatrní, abyste urychlili hojení. Protože mohou způsobit úplně opačný výsledek. Zvláště musíte být opatrnější při různých řešeních, abyste neinfikovali a nezpůsobili popáleniny nebo zranění, která mohou způsobit krvácení. Jakékoli postupy, které chcete provést sami, nezapomeňte nejprve projednat se svým lékařem, jinak mohou neověřené recenze týkající se určitých léků vést ke katastrofálním výsledkům..
 10. Spirálu je možné dát až po uzdravení, aby nedošlo k infekci.

Co se stane po moxování - video

FAQ

Proces je naprosto bezbolestný. Neměli byste se bát a operaci odložit, tím si můžete ublížit. Na děložním čípku je jen velmi málo nervových zakončení, takže si nemusíte dělat starosti s bezbolestnou operací. Takže potenciální pacient může dobře spát.

Těhotenství je možné, ale pouze po čekání na období úplného zotavení - 1–2 měsíce, aby měl čas na zotavení. U žen, které plánují těhotenství, musíte správně určit způsob odstranění. Diatermokoagulace je kategoricky kontraindikována. Protože během této operace se vytvoří jizva, která může komplikovat proces porodu. Když můžete začít plánovat těhotenství, musíte se poradit se svým gynekologem.

Pouze pod podmínkou některých důvodů se zánět může znovu projevit:

 • zranění během porodu nebo potratu;
 • vstup do nebezpečné infekce;
 • faktor předchozího poškození není zcela odstraněn;
 • kauterizace dusíkem nebo chemickou koagulací - postupy, které umožňují neúplné odstranění poškození;

Snažte se těmto důvodům vyhnout, aby nedošlo k opětovnému poranění děložního čípku.

Podle toho, jak byla operace provedena. Nejrychlejší doba hojení je po chemické koagulaci (3 týdny). Nejdelší je po diatermokoagulaci (2,5–3 měsíce). V průměru se děloha hojí asi za 6-8 týdnů.

Dodržováním všech těchto jednoduchých doporučení po kauterizaci eroze děložního čípku se můžete vyhnout možným komplikacím a urychlit hojení. Většina žen, které se rozhodly pro tento postup, podle pravidel zotavení po operaci, zapomněla na problémy spojené s děložním čípkem..

Nebojte se jít na tuto operaci, protože je zcela bezbolestná, ale pokud nemůžete svůj strach překonat, může vám lékař poskytnout léky proti bolesti a sedativa. Dodržujte všechny rady lékaře a pečlivě sledujte své zdraví.

Bude provedena kauterizace cervikální eroze: důsledky, výtok, zotavení

Odstranění eroze kauterizací je destrukce povrchově umístěných buněk, které vypadají jako vředy. Na jejich místo se tvoří nové, již zdravé tkáně..

Celý proces hojení trvá asi měsíc. Období zotavení do značné míry závisí na tom, jak hluboce byly tkáně ovlivněny, a také na následujících faktorech:

 • jaká metoda byla použita;
 • zda byla použita další léčba;
 • byly nějaké komplikace.

Hojení trvá nejdéle po diatermokoagulaci - asi 5-6 týdnů. O něco méně po léčbě rádiovými vlnami (přibližně 4 týdny), laserovým zásahem a kryodestrukcí (přibližně 3-4 týdny).

Po kauterizaci potřebuje tělo nějaký čas, aby vytvořilo strup (kůru na povrchu děložního čípku). S téměř úplným uzdravením začíná být odmítán se zvýšeným vylučováním a výskytem krevních pruhů v nich. Celý proces před tvorbou strupů trvá asi týden, poté můžete navíc použít různé místní přípravky, které jsou zaměřeny na urychlení hojení rány na děložním čípku:

 • masti s levomekolem, panthenolem, rakytníkovým olejem pro aplikaci na gázové tampony a poté do pochvy;
 • svíčky "Terzhinan", "Betadine", "Clotrimazol" a další podle uvážení lékaře.

Někdy je nutné kombinovat několik prostředků.

Některé možnosti moxování nevyžadují další léčbu, například po ošetření děložního čípku kyselými roztoky.

Ihned po zákroku a v jeho průběhu můžete pociťovat nepohodlí a dokonce i bolesti v podbřišku. Zastaví je užívání léků proti bolesti, antispazmodik. Intenzivní bolest je důvodem k návštěvě lékaře.

Povaha výboje se mění. Ihned po spálení tam možná nebudou. Následně se jejich počet každý den zvyšuje a maxima dosahuje 7. až 10. den. To je doba, kdy je strup odmítnut. Mohou být hnisavé, s nepříjemným zápachem (zejména po DEC), vodnaté (po kryodestrukci) nebo se jednoduše podobají obyčejné leucorrhoea, pouze většího objemu, mohou se objevit krvavé pruhy. Poté jejich intenzita klesá až do normalizace..

Jakmile výtok již nebude obtěžovat, lze předpokládat, že uzdravení proběhlo úspěšně, ale je třeba potvrdit druhou návštěvu lékaře.

Je také povolena změna menstruačního cyklu: menstruace může přijít se zpožděním, může se mírně lišit od obvyklého.

Doporučení pro zotavení po proceduře:

 • Omezte fyzickou aktivitu, protože může vyvolat krvácení.
 • Dodržujte hygienu, což je dáno zvýšením množství výtoku od ženy. Nejčastěji musíte používat vložky, pravidelně je měnit, umýt se 2-3krát denně během období intenzivní leucorrhoea.

Absolutně kontraindikováno během léčby a zotavení:

 • Pomocí tamponů. Vyvolají zánět a mohou způsobit předčasné odlupování strupy, což může vést ke špatnému hojení a krvácení..
 • Sprchování (povoleno pouze na základě rozhodnutí lékaře na konci léčebného období).
 • Sexuální kontakt. Může způsobit zánět, jizvy nebo dokonce krvácení.
 • Vany, horké koupele, sauny a dokonce i návštěva bazénu.
Sprchování za erozi děložního čípku se provádí pouze se souhlasem lékaře

Při dodržení všech doporučení lékaře je frekvence komplikací po kauterizaci minimální. V některých případech však nelze zabránit následujícímu:

 • Krvácející. Během nebo několik hodin po moxování může být hojné, musíte vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se nezastaví na pozadí konzervativní léčby, je nutné dodatečně blikat cévy na bočním povrchu děložního čípku. Krvácení během odmítnutí strupy je obvykle mírné a zastaví se samo o sobě nebo po užití hemostatických látek.
 • Zánět. Samotný proces hojení zahrnuje mírnou zánětlivou reakci. Pokud však není dodržována hygiena nebo jsou-li ignorovány rady lékaře o dalším použití čípků, může se zánět rozšířit do děložní dutiny, přídavky. Bolesti v podbřišku, horečka - indikace pro druhou návštěvu lékaře.
 • Tvorba drsné jizvy. Nejčastěji se po diatermokoagulaci tvoří ošklivé jizvy, které mohou dokonce zpomalit dilataci děložního čípku během porodu. Po ošetření rádiovými vlnami, laserem, kryodestrukcí, jsou měkké a nepostřehnutelné, neovlivňují funkci ženských pohlavních orgánů v budoucnu..

Důvody pro opakovanou kauterizaci cervikální eroze:

 • zpočátku nebyl zpracováván celý povrch eroze, například pokud byl velký;
 • byla zvolena nesprávná metoda léčby;
 • rána se nehojí dobře.
Příklad úspěšné léčby děložního čípku

U některých metod je přepracování normou. Například kauterizace děložního čípku se směsí kyselin se vždy provádí ve 2-3 nebo více fázích, které jsou předepsány v pokynech. Může se znovu objevit eroze, pak to není chyba lékaře. Často se znovu objevuje po porodu, proto se obvykle doporučuje upustit od léčby, pokud to není nezbytně nutné, a žena plánuje těhotenství.

Úplné zotavení po kauterizaci eroze je v průměru asi 4 týdny.

Přečtěte si více v našem článku o důsledcích a výtoku po kauterizaci děložního čípku..

Co se stane s krkem po odstranění eroze

Moxováním se rozumí různé manipulace, díky nimž se děložní čípek uzdraví. Význam všech postupů je přibližně stejný: místo eroze je vystaveno působení (elektrický proud, laser, směs kyselin, rádiové vlny, kapalný dusík), v důsledku čehož zemřou povrchově umístěné buňky.

To stimuluje další intenzivní dělení tkáňových míst umístěných hlouběji. Následně tvoří budoucí zdravý děložní čípek. Na těch spálených místech se tvoří krusty, které pak odpadávají, jakmile pod nimi konečně dozrál nový epiteliální obal..

Odstranění eroze je tedy destrukce povrchově umístěných buněk, které při vyšetření vypadají jako vředy. Na jejich místo se vytvářejí nové, již zdravé tkáně. Celý proces hojení trvá asi měsíc..

Doba hojení

Období zotavení do značné míry závisí na tom, jak hluboce byly tkáně ovlivněny, a také na následujících faktorech:

 • jaká metoda byla použita;
 • zda byla použita další léčba;
 • byly nějaké komplikace.

Hojení trvá nejdéle po diatermokoagulaci - asi 5-6 týdnů. O něco méně ̶ po léčbě rádiovými vlnami (přibližně 4 týdny), laserovým zásahem a kryodestrukcí (přibližně 3-4 týdny). Obecně lze data posunout.

A tady je více o tom, kdy můžete otěhotnět po kauterizaci eroze.

Je po moxování nutná další léčba

Po kauterizaci potřebuje tělo nějaký čas, aby vytvořilo strup (kůru na povrchu děložního čípku). Kroky hojení jsou poněkud podobné běžným ranám na kůži. Pod touto kůrou je intenzivní proces obnovy epitelu. Jakmile je téměř hotová, strup se začne odlupovat..

Klinicky se to projevuje zvýšenou sekrecí a výskytem krevních pruhů v nich. Celý proces před tvorbou strupů trvá asi týden, poté můžete dodatečně použít různé místní přípravky, které jsou zaměřeny na urychlení hojení rány na děložním čípku..

Často se používají následující prostředky:

 • masti s levomekolem, panthenolem, rakytníkovým olejem pro aplikaci na gázové tampony a poté do pochvy;
 • svíčky "Terzhinan", "Betadine", "Clotrimazol" a další podle uvážení lékaře.

Trvání léčby určuje odborník. Někdy je nutné kombinovat několik prostředků.

Některé možnosti moxování nevyžadují další léčbu, například po ošetření děložního čípku kyselými roztoky.

Pocity pacienta, výtok, bolest

Ihned po zákroku a v jeho průběhu můžete pociťovat nepohodlí a dokonce i bolesti v podbřišku. Zastaví je užívání léků proti bolesti, antispazmodik. Neměla by být žádná velmi intenzivní bolest, jejich vzhled by měl být důvodem k návštěvě lékaře.

Povaha výboje se mění. Ihned po spálení tam možná nebudou. Následně se jejich počet každý den zvyšuje a maxima dosahuje 7. až 10. den.

To je doba, kdy je strup odmítnut. Mohou být hnisavé, s nepříjemným zápachem (zejména po DEC), vodnaté (po kryodestrukci) nebo se jednoduše podobají obyčejné leucorrhoea, pouze většího objemu, mohou se objevit krvavé pruhy. Poté jejich intenzita klesá až do normalizace..

Jakmile výtok již nebude obtěžovat, lze předpokládat, že uzdravení proběhlo úspěšně, ale je třeba potvrdit druhou návštěvu lékaře.

Je také povolena změna menstruačního cyklu. Období mohou přijít se zpožděním, mohou se mírně lišit od obvyklých.

Podívejte se na toto video o tom, co může být výboj po kauterizaci eroze:

Pomoc při zotavení po kauterizaci cervikální eroze

Po moxibusci lékař obvykle dá ženě celý seznam doporučení, jak se chovat, aby se usnadnilo rychlé hojení rány. Mezi hlavní patří:

 • Je užitečné omezit fyzickou aktivitu, protože mohou vyvolat krvácení, i když byly dříve proveditelné.
 • Je důležité dodržovat hygienu, což je diktováno zvýšením množství výtoku od ženy. Nejčastěji musíte používat vložky, pravidelně je měnit a během období intenzivní leucorrhoea se umýt 2-3krát denně.

Co nedělat během rehabilitace

Během léčby a zotavení je absolutně kontraindikováno následující:

 • Pomocí tamponů. Vyvolají zánět a mohou způsobit předčasné odlupování strupy, což může vést ke špatnému hojení a krvácení..
 • Sprchování je povoleno pouze na základě rozhodnutí lékaře na konci léčebného období.
 • Po celou dobu je nutné opustit pohlavní styk, mohou způsobit zánět, tvorbu drsné jizvy a dokonce i krvácení.
 • Je třeba se vyhnout koupelím, horkým lázním, saunám a dokonce i bazénu.

Možné komplikace a důsledky moxování

Při dodržení všech doporučení lékaře je frekvence komplikací po kauterizaci minimální. V některých případech však nelze zabránit následujícímu:

 • Krvácející. Může nastat jak v časném pooperačním období, tak již v době částečného uzdravení. Krvácení během nebo několik hodin po kauterizaci může být silné, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se nezastaví na pozadí konzervativní léčby, bude nutné dodatečně sešit cévy na bočním povrchu děložního čípku.

Krvácení během odmítnutí strupy je obvykle mírné a zastaví se samo o sobě nebo po užití hemostatických látek.

 • Zánět. Samotný proces hojení zahrnuje mírnou zánětlivou reakci, která je zvláště patrná po DEC (diathermocoagulation). Pokud však není dodržována hygiena nebo jsou-li ignorovány rady lékaře o dalším použití čípků, může se zánět rozšířit do děložní dutiny, přídavky. Proto bolest v podbřišku, horečka ̶ indikace pro druhou návštěvu lékaře.
 • Tvorba drsné jizvy. To do značné míry závisí na použité metodě a vlastnostech ženských tkání. Nejčastěji se po diatermokoagulaci vytvářejí ošklivé jizvy, které mohou dokonce zpomalit dilataci děložního čípku během porodu, takže tato metoda léčby z praxe postupně mizí. Jizvy po ošetření rádiovými vlnami, laserem a kryodestrukcí jsou měkké a neviditelné, neovlivňují funkci pohlavních orgánů v budoucnu..

Příčiny opakované kauterizace cervikální eroze

Eroze musí být často znovu kauterizována, a to se ne vždy stane vinou lékaře. Důvody mohou být následující:

 • zpočátku nebyl zpracováván celý povrch eroze, například pokud byl velký;
 • byla zvolena nesprávná metoda léčby;
 • rána se nehojí dobře.

U některých metod je přepracování normou. Například kauterizace děložního čípku směsí kyselin se vždy provádí ve 2–3 nebo i více stupních. Je to dokonce uvedeno v pokynech..

Zotavení po kauterizaci eroze je v průměru asi 4 týdny. V tomto okamžiku musí žena dodržovat doporučení lékaře, vyloučit sexuální aktivitu, navštívit lázně, sauny a omezit fyzickou aktivitu. Ale i v tomto případě existuje možnost komplikovaného průběhu procesu hojení: se zánětem, krvácením nebo tvorbou drsné tkáně jizvy..

Ke snížení těchto rizik se doporučuje použít další léčbu, obvykle lokální, ve formě čípků nebo mastí podle uvážení lékaře.

Užitečné video

Podívejte se na toto video o tom, jak se eroze léčí po kauterizaci:

To, zda je možné mít sex s cystou, je ovlivněno mnoha skutečnostmi: typem intimity, velikostí a umístěním cysty. Například s folikulárními je to možné, ale buďte opatrní. U cysty děložního čípku a vaginálních útvarů je nutná konzultace s lékařem. Existuje také období sexuálního odpočinku po odstranění cyst, například kauterizace.

Svíčky nejsou po spálení eroze v každém případě nutné. Vše závisí na typu odstranění, schopnosti těla regenerovat tkáně, stejně jako oblasti léze, přítomnosti souvisejících problémů.

Povaha menstruace s polypem se mění - stávají se hojnými, sraženinami. Rozmazání je možné jak po pohlavním styku, tak uprostřed cyklu. Co dělat? Jak odstranit?

Stává se, že po vyšetření gynekologem žena objeví špinění na spodním prádle. Důvody jejich vzhledu mohou být buď zcela neškodné (například při užívání nátěru z děložního čípku, těhotenství), nebo naznačující onemocnění.

Metody kauterizace cervikální eroze: jak dlouho operace trvá, důsledky, co lze udělat

Jedním z nejčastějších onemocnění charakterizovaných asymptomatickým průběhem je ektopie. Dívky se o vadě dozví až při vyšetření u gynekologa. Navzdory tomu vždy existuje zánět na krku orgánu, který je při absenci léčby plný neplodnosti a degenerace do rakoviny. Aby se předešlo těmto komplikacím, je eroze kauterizována. Vystavení laseru, rádiovým vlnám, kapalnému dusíku zajišťuje smrt buněk. Výsledkem je, že dříve postižená oblast je nahrazena zdravou tkání..

 1. Vlastnosti nemoci
 2. Příčiny
 3. Příznaky
 4. Léčba
 5. Výhody a nevýhody
 6. Tabulka 1 - Klady a zápory radikálních metod
 7. Indikace a kontraindikace
 8. Je možné léčit ektopii během těhotenství?
 9. Je možné kauterizovat nulipary?
 10. Příprava na postup
 11. Jaké testy je třeba složit?
 12. Kolposkopie
 13. Základní způsoby
 14. Diathermocoagulation
 15. Kryodestrukce
 16. Laserové ošetření
 17. Chemická koagulace
 18. Terapie rádiovými vlnami
 19. Ablace argonové plazmy
 20. Bolí to?
 21. Jak moc je?
 22. Jak dlouho operace trvá?
 23. Pooperační období
 24. Tabulka 2 - Rehabilitace
 25. Sex po terapii
 26. Možné následky
 27. Přidělení
 28. Zvýšení teploty
 29. Období
 30. Nepříjemný zápach po zásahu
 31. Je v pořádku masturbovat?
 32. Co nedělat?
 33. Recenze
 34. závěry

Vlastnosti nemoci

Patologie charakterizovaná porušením struktury sliznic, abnormálním vývojem epitelu se nazývá cervikální eroze. Běží latentně po dlouhou dobu, a proto je diagnostikována v pozdějších stadiích, kdy je nutné provést zákrok k kauterizaci eroze děložního čípku dusíkem nebo laserem.

Ani jedna žena není imunní vůči rozvoji nemoci. Porucha sliznice je často detekována u nulipar. Bez léčby se může léčit pouze skutečná ulcerace. Ektopie nebo pseudoeroze vyžaduje použití destruktivních metod. S dlouhým průběhem se onemocnění stává chronickým, což je komplikováno tvorbou nádorů, cyst, zjizvené tkáně.

Příčiny

Existuje mnoho faktorů pro vznik vředů. Změna sliznice je vyvolána:

 • genitální infekce;
 • mechanické poškození krku;
 • snížení ochranných vlastností těla;
 • hormonální nerovnováha;
 • nadváha, obezita;
 • špatné návyky (kouření, zneužívání alkoholu);
 • chronická doprovodná onemocnění.

Další patologie je způsobena časným nástupem sexuální aktivity. Nemoc může být získaná a vrozená. Není vždy nutné provádět kauterizaci eroze v děložním čípku. Druhý typ není léčen, je zobrazeno pozorování gynekologa, pravidelné vyšetření. Není nutná elektrokoagulace eroze děložního čípku ani použití jiných chirurgických metod.

Příznaky

Je těžké najít závadu sami, protože se ne vždy projeví. Alarmující příznaky se objevují s progresí patologie. Ektopii doprovázejí následující příznaky:

 • porušení menstruačního cyklu, bohaté nebo naopak slabé období;
 • vaginální výtok, který je světle růžový nebo jasně červený;
 • krvácení nesouvisející s menstruací;
 • bolest při intimitě.

Příznaky ektopie jsou často vnímány jako projevy jiné patologie, což je hlavní nebezpečí. Bez léčby onemocnění pouze postupuje. Kromě toho je plná poruch reprodukčního systému a neschopnosti počat dítě, stejně jako malignity..

Aby se zabránilo komplikacím, uchylují se ke kauterizaci eroze solkovaginem nebo laserem.

Léčba

Ektopická terapie může být chirurgická a lékařská. Pokud žena plánuje těhotenství, ale již porodila, může jí být předepsána některá z těchto metod. U těch, kteří nerodili, není kauterizace děložního čípku erodována laserem, rádiovými vlnami nebo proudem. Ukazují konzervativní léčbu, která spočívá v užívání léků, které ničí patogenní mikroflóru a eliminují zánět.

Kauterizujte erozi v děložním čípku nebo ne, řekne lékař s přesností po důkladném vyšetření.

Výhody a nevýhody

Každá metoda chirurgické léčby má své výhody i nevýhody. Lékař o tom informuje při konzultaci. Hovoří také o omezeních po intervencích, pooperačním řízení..

Tabulka 1 - Klady a zápory radikálních metod

názevVýhodynevýhody
Kryodestrukce cervikální ektopie
 • Rychlé vedení;
 • absence bolesti, krvácení po lékařské kauterizaci eroze na děložním čípku, jizvy
 • Dlouhé období hojení;
 • vzhled vodnatého výboje
Laserové ošetření
 • Bezpečnost;
 • bezbolestnost;
 • nedostatek jizev;
 • rychlá obnova;
 • minimální pravděpodobnost následků po kauterizaci v děložním čípku eroze
 • Vysoká cena
Terapie rádiovými vlnami
 • Nízké riziko krvácení;
 • krátké zotavení
 • Nepříjemné pocity podobné menstruačnímu
Diathermocoagulation
 • Jednoduchost;
 • dostupnost;
 • účinnost
 • Po kauterizaci eroze děložního čípku existuje vysoké riziko vzniku krve;
 • dlouhodobá rehabilitace;
 • hluboké jizvy
Ablace argonové plazmy
 • Možnost použití nuliparem;
 • rychlé provedení;
 • žádné krvácení, jizvy
 • Velké náklady;
 • obtíže v oblasti břicha.

Indikace a kontraindikace

Ne každý může provádět míchání eroze tak či onak. Intervence se provádí s rozsáhlou lézí sliznice, rychlou progresí ektopie, nedostatečnou účinností konzervativních technik a dysplázií 3, 4 stupně. Existuje více omezení kauterizace eroze dusíkem nebo proudem. Neprovádí se u dívek trpících takovými patologiemi:

 • zánět dělohy nebo cervikálního kanálu;
 • plísňové nebo infekční choroby;
 • schizofrenie;
 • papilomavirus;
 • dekompenzovaný diabetes;
 • špatná srážlivost krve;
 • krvácející.

Neauterujte erozi během těhotenství, ženy, které nosí nitroděložní tělísko. U těch, u nichž je prokázáno, že nosí kardiostimulátor a mají císařský řez, jsou chirurgické metody kontraindikovány. Nepoužívejte kauterizaci eroze v děložním čípku v děloze po porodu s lochií.

Je možné léčit ektopii během těhotenství?

Při nošení dítěte se nepoužívají radikální metody. Před počátkem se doporučuje vyléčit patologii. Lékaři často odkládají terapii na období po porodu, protože se stane, že vada zmizí sama.

Je možné kauterizovat nulipary?

Dívkám s nerealizovaným mateřstvím nejsou předepsány radikální metody. Expozice dusíku, laserovému paprsku, rádiovým vlnám je účinná, ale spolu s výhodami má nevýhody. Po tomto ošetření mohou zůstat jizvy a deformity. V naléhavých případech je nutná léčba eroze děložního čípku solkovaginem nebo jinými léky.

Příprava na postup

Musíte se připravit na manipulaci s kauterizací eroze. Před použitím konkrétní metody lékař předepíše vyšetření. Pokud je zjištěna infekce nebo zánět, je indikována léčba. Za tímto účelem se používají antibiotika, antivirová, protiplísňová činidla..

Jaké testy je třeba složit?

Jednou z fází přípravy na kauterizaci defektu nebo eroze na děložním čípku je důkladná diagnóza. Přidělen k vedení:

 • testy na syfilis, HIV, hepatitidu;
 • obecná a biochemická analýza moči a krve;
 • kolposkopie;
 • biopsie;
 • nátěr na onkocytologii;
 • PCR analýza (detekuje urogenitální infekce).

Kolposkopie

Při vyšetření pomocí zrcadel lékař najde vadu, ale nebude schopen zjistit typ epitelu. Ke stanovení změn je předepsána kolposkopie. Během postupu je problémová oblast zobrazena při 30násobném zvětšení. Tato metoda výzkumu odhaluje benigní nebo maligní povahu onemocnění. Pokud je vyloučen prekancerózní stav, kauterizace eroze kapalným dusíkem na děložním čípku, je předepsán laser.

Základní způsoby

Cauterizace je symbolem pro celou skupinu technik. Dopad je přímý (například při užívání drog, solkovaginu nebo kauterizace eroze v děložním čípku pomocí Surgitronu) a bezkontaktní (při použití zařízení, nástrojů). Druhý zahrnuje:

 • vystavení tekutému dusíku nebo kryodestrukce cervikální eroze;
 • laserové ošetření.

Taková metoda, jako je kauterizace eroze na děložním čípku elektrickým proudem, se dnes prakticky nepoužívá. Je traumatizující, bolestivé a nese riziko komplikací.

Po jakékoli metodě postižené buňky zemřou a na jejich místě se objeví strup. Brzy to zmizí, zdravá tkáň zůstane.

Diathermocoagulation

Traumatická technika zahrnující ošetření defektu elektrickým proudem. Procedura se provádí pomocí anestézie. Trvá půl hodiny. Obnova po kauterizaci eroze je dlouhá, až tři měsíce. Metoda terapie je spojena s tvorbou jizev. Postup je bolestivý. Neprovádí se to. Eroze děložního čípku po kauterizaci elektrickým proudem se může zhoršit.

Kryodestrukce

Tato metoda spočívá v vystavení ulcerace dusíku. To zamrzne. Metoda je jemná, bezbolestná. Během postupu je vyloučena destrukce zdravých buněk. Doba rehabilitace je 1,5 měsíce. Opalování po kauterizaci eroze, návštěva lázní, sexuálně aktivní je zakázáno.

Laserové ošetření

Bezkontaktní metoda terapie, která spočívá v expozici patogenních buněk laserovým paprskem. Procedura se provádí po menstruaci, 6. den cyklu. Doba manipulace je půl hodiny. Terapie není spojena s rizikem poškození elasticity tkáně. Tuto techniku ​​lze předepsat mladým dívkám.

Po kauterizaci eroze oblast nekrvácí, není bolest.

Chemická koagulace

Tato metoda se používá pro malou ektopii. Cauterizace eroze přípravkem Surgitron není spojena s pravděpodobností jizev nebo krvácení. Kyseliny, které se používají k léčbě defektu, mají destruktivní účinek na patologickou tkáň. Je nahrazen zdravým. Chemická koagulace eroze v děložním čípku je úsporná, levná.

Terapie rádiovými vlnami

Manipulace je nákladná, ale k odstranění vady stačí pouze jedna relace. Tato technika nevyvolává krvácení, bolest, zranění. Tělo se zotaví za měsíc. Procedura se provádí 7. den menstruačního cyklu..

Manipulace se provádí speciálním nožem rádiových vln. Nedotýká se zdravé tkáně, odpařuje postižené buňky a současně utěsňuje krevní cévy.

Ablace argonové plazmy

Pro terapii se používá argon, který působí na sliznici ze vzdálenosti 0,5 cm, pod vlivem elektromagnetických vln se erozivní buňky zahřívají a odpařují. Na jejich místě se vytváří zdravá tkáň. Během ablace se nevytváří strup, který po erozi vypadá jako suchá kůra po kauterizaci.

Bolí to?

Téměř všechny ženy se zajímají o toto téma. Strach z výrazného nepohodlí je hlavním důvodem, proč mnozí ignorují ektopii a odmítají terapii. Proces postupuje bez léčby, objevují se komplikace. Lékaři trvají na tom, že je lepší erozi kauterizovat v počáteční fázi..

Chirurgické metody jsou bezbolestné. Protože děloha nemá nervová zakončení, projevy jsou mírné. Moderní metody nejsou spojeny s rizikem nepohodlí a se zvýšeným prahem bolesti se používá anestézie.

Jak moc je?

Cena zákroku závisí na zvolené klinice, absolvování dalších studií a dodání testů před kauterizací eroze nebo ektopie na děložním čípku, typu terapie. Náklady na vystavení rádiovým vlnám - 4 až 6 tisíc rublů, laser - 6 až 8, chemické látky - 1 000. Cena kauterizace elektrickým proudem nepřesahuje 3 000 rublů.

Jak dlouho operace trvá?

Délka procedury obvykle nepřesahuje půl hodiny. Celková doba závisí na metodě. Někdy je nutné ošetřit znovu, pak se doba mírně zvyšuje, v průměru o čtvrt hodiny.

Pooperační období

Eroze dělohy se hojí po kauterizaci za 1-3 měsíce. Jemný účinek eliminuje trauma, takže se sliznice rychle obnoví.

Tabulka 2 - Rehabilitace

Metoda

Doba léčení (dny)

Chemická koagulace20-40Kryodestrukce45-60Laserová terapietřicetÚprava elektřiny

Vystavení rádiovým vlnám60

Po ukončení procedury musíte postupovat podle doporučení:

 • vyloučit koupání ve vaně, rybnících, saunách;
 • odmítnout fyzickou aktivitu (také nemůžete zvedat závaží);
 • vyhněte se stresu, přepracování.

Také byste neměli mít sex po spálení eroze, masturbovat. Nebuďte znepokojeni, pokud je cyklus mírně přerušený. Možné zpoždění menstruace.

Sex po terapii

Intimita je až do zotavení zakázána. Lékaři doporučují zdržet se, dokud není tkáň zcela utažena, jinak se riziko infekce zvýší. Doba sexuálního odpočinku je měsíc. Tento čas je dostatečný pro hojení sliznice. Porušení pravidla je plné odlupování kůry, krvácení. Po kauterizaci bude nutná další léčba, a proto se rehabilitační období prodlouží.

Po kauterizaci eroze (bez kontaktu s povrchem rány) je povolen pouze anální nebo orální sex.

Možné následky

Pokud je postup proveden správně, komplikace nevznikají. Když vás trochu bolí žaludek, nebojte se. Po dvou dnech nepohodlí zmizí. Chirurgický zákrok s sebou nese riziko:

 • zánět ve vejcovodech nebo vaječnících;
 • porušení cyklu (pokud neexistují období až 30 dní, neměli byste se obávat);
 • relaps;
 • silné krvácení;
 • jizvení;
 • endometrióza.

S takovými následky musíte jít do nemocnice. Je také nutné navštívit lékaře u dívek s výtokem s nepříjemným zápachem nebo s krvácením po kauterizaci.

Je možné zabránit komplikacím po kauterizaci eroze. V rehabilitačním období byste měli dodržovat všechny předpisy a schůzky lékaře.

Přidělení

Sekrece je způsobena odmítnutím strupů a hojením vředu. Krvavý výtok a dokonce i narůžovělé, které rychle projdou, jsou považovány za normální. Proces obnovy sliznice - vzhled vodnaté sekrece s nečistotami krve, pak růžový výtok, postupně se měnící na nahnědlou.

Výskyt leucorrhoea s neobvyklým zápachem a barvou signalizuje nedodržování omezení po kauterizaci eroze nebo vředů děložního čípku a rozvoji infekce.

Zvýšení teploty

Zvýšení o několik stupňů se považuje za normální reakci. Pokud příznak obtěžuje v den zásahu, neměl by být učiněn žádný lék. Pokud teplota přetrvává po kauterizaci eroze na děložním čípku po dobu 4–9 dnů, znamená to zánět.

Období

Narušení cyklu je možné, ale bezvýznamné. Rovněž není vyloučeno zpoždění po moxování eroze. Jakmile se sliznice zahojí, cyklus se vrátí do normálu. Pokud menstruace nezmizí déle než 2 měsíce po kauterizaci eroze, je to známkou poruchy reprodukčního systému. Krev, která se hromadí v děložní dutině, může způsobit těžký zánět. Abyste tomu zabránili, musíte se poradit s lékařem.

Nepříjemný zápach po zásahu

To je známka nesprávné nebo nepravidelné hygieny. Pokud je dívka čistá, ale vůně nezmizí, může to být známka infekce. Výtok s nečistotami nažloutlého hnisu je signálem zánětu.

Je v pořádku masturbovat?

Po moxování je zakázána nejen intimita, ale také masturbace. V místě ulcerace zůstává rána a svalové přetížení je plné průtoku krve do cév a rozvoje krvácení.

Co nedělat?

Dívky se nedoporučují:

 • používání tamponů;
 • zvedání závaží;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • plavání v bazénech, koupel;
 • zneužívání drog, včetně perorálních kontraceptiv.

Recenze

Mnoho lidí, kteří byli léčeni na ektopii, bylo s výsledkem pohotově spokojeno. Tato metoda je na rozdíl od konzervativní (Cycloferon, Proteflazid) účinnější. Vadu zcela odstraní. Existují také nevýhody radikální terapie, včetně vzhledu zpoždění menstruace po moxování, silného výtoku. Ale jsou dočasné. Ženy, které se řídily doporučeními lékaře, nemusely ani čelit komplikacím.

závěry

Provozní metody léčby ektopie zajišťují eliminaci patologie, stejně jako normalizaci reprodukčního a reprodukčního systému, prevenci následků, degeneraci do rakoviny. Lékař zvolí metodu kauterizace po stanovení diagnózy. Pro ty, kteří nerodili, se eroze neléčí před porodem, a pokud sama nezmizí, pouze se uchýlí k radikální metodě..

8 metod kauterizace cervikální eroze, důsledky, co dělat po?

Cauterizace eroze děložního čípku je obecný název pro skupinu terapeutických technik, jejichž účelem je ovlivnit pseudoerozi a zcela ji eliminovat. Vzhledem k tomu, že je toto onemocnění rozšířené a čelí mu až třetina všech žen na světě, jsou metody moxování neustále zdokonalovány a rozšiřovány. Právě destruktivní metody ovlivňování eroze jsou nejúčinnější z hlediska jejího zacházení..

Většina žen používá termín „kauterizace“ ve smyslu přímého zahřívání a vzniku popálenin na epitelu. Toto použití slova však není zcela správné. Například pokud je poškozená oblast vystavena dusíku, pak to není nic jiného než zamrznutí a pokud je eroze eliminována pomocí laseru, pak se její buňky jednoduše odpaří. Všechny tyto techniky v každodenním životě se nicméně označují jako moxování.

Kromě toho je kauterizována pouze pseudoeroze - ale není pravdivá a není vrozená. Pseudoeroze vzniká v důsledku narušení hojivých procesů skutečné eroze, kdy je určitá část stratifikovaného plochého epitelu nahrazena válcovitým, který se „vynořil“ z cervikálního kanálu. Ve výsledku se vytvoří web, který se liší jak strukturou, tak vzhledem. Právě tato zóna ektopie musí být vystavena zničení..

Metody kauterizace cervikální eroze

Moderní klinická gynekologie má soubor metod pro fyzickou eliminaci patologického procesu.

Mezi ně patří:

Diathermocoagulation je metoda léčby elektrickým proudem. Jeden ze zastaralých a nejtraumatičtějších způsobů, jak se zbavit eroze.

Kryodestrukce je metoda, jak se zbavit eroze pomocí dusíku. Jedná se o šetrnější způsob, jak odstranit erozi zmrazením patologických buněk a jejich následnou destrukcí..

Laserová vaporizace je metoda, jak se zbavit patologie pomocí laseru. Poměrně bezbolestný a efektivní způsob odstranění eroze při vysoké účinnosti.

Koagulace rádiových vln je metoda kauterizace eroze pomocí rádiových vln. Jedna z nejslibnějších a progresivních metod hojení poškozených oblastí.

Metoda ablace argonovou plazmou - eliminace eroze pomocí argonu. Provádí se pomocí speciálních zařízení, ve kterých je argon ionizován vysokofrekvenčními proudy a plazmový paprsek přesně ovlivňuje erodovanou oblast.

Elektrokonizace používaná k léčbě těžké dysplazie vám umožňuje zbavit se atypických buněk i hlubokých vrstev epitelu.

Ultrazvuk. Zbavení pacienta eroze pomocí ultrazvuku.

Chemické nebo drogové moxování. Nejčastěji se pro tento účel používá lék Solkovagin, který způsobuje nekrózu tkáně, tvorbu strupů, po které následuje jeho nahrazení vrstvou nového epitelu.

Volba této nebo té metody léčby bude záviset na stavu ženy, jejím věku, přítomnosti souběžných onemocnění atd..

Cauterizace cervikální eroze laserem

Aby mělo ošetření poškozené oblasti laserem pozitivní účinek, je nutné důkladné předběžné vyšetření. V jednom případě bude efekt s nízkou intenzitou skutečně účinný, ve druhém naopak s vysokou intenzitou a ve třetím - oxid uhličitý. V tomto ohledu je významná oblast postižené oblasti a doba eroze. Čím starší a větší je patologie, tím intenzivnější bude její dopad. Kromě toho by žena neměla trpět infekčním onemocněním genitální oblasti. Je-li k dispozici, je nutná předběžná léčba.

V medicíně koncept kauterizace děložního čípku laserem neexistuje, lékaři tento postup nazývají „laserová vaporizace“. Provádí se v ambulanci, nevyžaduje anestezii, ani lokální. Podstata postupu je následující: lékař nastíní hranice, které se mají zpracovat (k tomu se používá laser, který funguje jako tužka), poté začíná systematické odpařování. Odpařování atypických buněk začíná od cervikálního kanálu a končí na dříve nakreslené hranici (pro účely pojištění je zdravá zóna zachycena do 2 mm). Celý postup trvá méně než 7 minut.

Výhody. Výhodou této léčby je, že neexistuje žádné riziko krvácení: cévy okamžitě koagulují.

Nuance. Žena by měla vědět, že velká eroze nemůže být vyléčena najednou, může to trvat až 2 - 3 procedury, přičemž interval mezi nimi by měl být alespoň měsíc.

Po moxování. Po provedení laserového ošetření může žena po určitou dobu pociťovat mírný výtok. Nelze je pozorovat déle než 3 týdny. Úplná obnova sliznice děložního čípku nastává za 1,5 měsíce. Tato metoda je vhodná i pro nulipární ženy. Mezi hlavní kontraindikace: období po porodu, těhotenství, zánět pochvy, dělohy nebo přívěsků, stejně jako maligní novotvary.

Léčba cervikální eroze rádiovými vlnami

Lékaři zabývající se problémem eliminace erozivního procesu tvrdí, že tato konkrétní terapie je ve srovnání s jinými metodami nejúčinnější a nejbezpečnější. Tento postup je bezkontaktní, málo traumatický a bezbolestný, nezpůsobuje krvácení a minimalizuje možné komplikace. Avšak vzhledem k tomu, že metoda je zcela nová, nerozšířila se..

Před provedením postupu je bezpodmínečně nutné provést histologické vyšetření, namazat mikroflóru za účelem identifikace pohlavně přenosných chorob.

Terapie rádiovými vlnami se provádí v první polovině menstruačního cyklu (optimální období je od 5 do 10 dnů po nástupu menstruace). To je způsobeno skutečností, že jsou minimalizována rizika komplikací a samotné tkáně se zotavují rychleji.

Podstata postupu spočívá ve skutečnosti, že rádiové vlny zvyšují teplotu ošetřených tkání prostřednictvím vystavení teplu kapalině uvnitř buněk. Ohřívá se a odpařuje se a cévy kolem něj koagulují. Přímé působení se provádí pomocí elektrody, která emituje vlny. Samotné zařízení se nedotýká povrchu děložního čípku. Nejčastěji se k provedení zákroku používá přístroj Surgitron. Díky tak jemnému efektu se po zpracování netvoří strup, ale vytvoří se tenký film.

Anestezie se zpravidla nepoužívá, protože pocity, které žena zažívá, jsou srovnatelné s mírnými bolestmi během menstruace. Pokud je však práh její citlivosti na bolest příliš vysoký, je vhodné použít lokální anestezii. Souběžně lze odstranit stávající adheze nebo jiné defekty na děložním čípku a cervikálním kanálu.

Proces obnovy obvykle nepřesáhne jeden měsíc. Žena může být narušena nevýznamným výtokem, který po 10 dnech úplně zmizí..

K úplnému vyléčení stačí jedno sezení. Koagulace rádiovými vlnami je vhodná pro všechny ženy, včetně těch, které plánují těhotenství v blízké budoucnosti. To lze provést již o měsíc později, po plánované návštěvě gynekologa.

Z doporučení po proceduře: odmítnutí intimního života po dobu 4 týdnů, omezení fyzické aktivity, zákaz plavání v otevřených vodních plochách, bazénech a saunách. Jedinou nevýhodou této progresivní a bezpečné metody odstraňování eroze jsou vysoké náklady na zákrok a také nedostatek přístrojů a specialistů na obecních klinikách..

Cauterizace cervikální eroze elektrickým proudem

Nejzastaralejší metodou eliminace eroze je její spalování proudem. V medicíně se tato metoda terapeutického působení nazývá „diathermocoagulation“. Z nesporných výhod lze vyčlenit jeho širokou dostupnost a vysokou účinnost. Proto ještě nebyl zcela opuštěn..

Před zahájením léčby proudem je nutné dezinfikovat vagínu a vyloučit jakýkoli infekční a zánětlivý proces.

Podstata metody spočívá v tom, že se elektroda, vyzařující proudové výboje, dotýká bodově postiženého povrchu, dokud není veškerá eroze pokryta strupem. Výsledkem je, že se na tomto místě vytvoří rána, která krvácí, ale současně je nahoře pokryta kůrou. O dva měsíce později se epitelizuje. Samotná strupovitost odchází asi za 10-12 dní. Vzhledem k tomu, že během procedury nedochází k okamžité koagulaci krevních cév, má žena během období zotavení špinavé krvácení.

Vážnou nevýhodou této metody je navíc tvorba hrubé jizvy pojivové tkáně. To může dále negativně ovlivnit průběh porodu. Proto se tato metoda kauterizace nedoporučuje pro nulipární dívky..

Cauterizace cervikální eroze dusíkem

Tato metoda je založena na ošetření za studena. Transformovaný kapalný dusík se aplikuje na poškozené tkáně pomocí kryoprobe. Procedura je jednorázová, nejčastěji netrvá déle než 5 minut. Abnormální buňky krystalizují a poté odumírají. Po průměru 2–3 měsíce jsou nahrazeny zdravými. Optimální doba pro proceduru je od 7 do 10 dnů menstruačního cyklu..

Kontraindikace zahrnují velkou erozní plochu - více než 3 cm, poranění děložního čípku, myomy, jakékoli infekční a zánětlivé procesy v genitáliích, stejně jako těhotenství a nádory.

Procedura je bezbolestná, ale na žádost pacientky jí může být podána lokální anestézie, protože je zde mírný pocit pálení nebo mírné brnění. Tato metoda je použitelná pro ženy, které nejsou v mateřství. Mezi další výhody - rychlost ambulantního výkonu, absence krvácení.

Metoda má však některé nevýhody: dlouhý proces obnovy, vzhled vodnatého výtoku, nemožnost zpracování hluboce zasažených tkání. Může být navíc nutná opakovaná léčba..

Metoda chemické koagulace

Postup se omezuje na léčbu erodovaného povrchu léky. Pokud dřívější lékaři používali hlavně Vagotil, nyní jej nahradil modernější a účinnější lék - Solkovagin.

Během procedury lékař používá vatový tampon k osušení poškozené oblasti. Jiný tampon je pečlivě nasáklý zvoleným výrobkem a ošetřeno ním místo s erozí. Doba zpracování je 3 minuty. Přebytek léčiva se odstraní dalším suchým vatovým tamponem. Pro přesnější aplikaci se celá relace řídí kolposkopií.

Procedura je naprosto bezbolestná a nevyžaduje ani lokální anestezii. Tato metoda léčby je vhodná pro ženu, která nikdy nerodila. Tato metoda se však nepoužívá, pokud má eroze průměr větší než 1 cm. Ale vzhledem k tomu, že léky jsou mnohem mírnější než fyzikální léčba, může být pro úplné vyléčení zapotřebí několik postupů..

Jak dochází k moxibuci?

Jakýkoli proces moxování je zaměřen na zničení abnormálních buněk, které musí být následně nahrazeny zdravým stratifikovaným plochým epitelem. Jak již bylo zmíněno, termín „moxování“ není vždy správný. Je to však on, kdo odráží podstatu jakékoli techniky..

Pokud vezmeme v úvahu jakýkoli postup ve fázích, pak se skládá z řady postupných akcí:

Žena podstoupí úplnou diagnózu pro detekci jakýchkoli kontraindikací při moxibuci.

Pokud nejsou nalezeny žádné, pacientka přijde k lékaři, nejčastěji v první polovině menstruačního cyklu..

Provádí se příprava ošetřené oblasti (jsou stanoveny její hranice, někdy je povrch vysušen).

Eroze je ovlivněna tak či onak a ničí její buňky.

Místo ošetřeného povrchu se vytvoří strup nebo tenký film.

Během několika týdnů odejde strup a poškozená tkáň se nahradí zdravou.

Na ošetřeném povrchu se vytvoří jizva. Moderní medicína však umožňuje vyhnout se této nepříjemné fázi.

Kontraindikace moxování

Chcete-li podstoupit postup moxování kteroukoli z výše uvedených metod, musíte se ujistit, že neexistují žádné kontraindikace.

Mezi nimi jsou následující:

Jakékoli zánětlivé procesy v oblasti genitálií.

Mít jakoukoli pohlavně přenosnou nemoc.

Jakékoli aktivní krvácení.

Poruchy srážení krve.

Maligní novotvar erodované oblasti.

Těhotenství a někdy laktace.

Trvalé lochie a rané období po porodu.

Instalované nitroděložní tělísko.

Byl proveden císařský řez.

Přeprava lidského papilomaviru.

Některé duševní poruchy, jako je schizofrenie a sklon k záchvatům.

Nosit kardiostimulátor (pro některé metody).

Exacerbace chronických onemocnění.

Některé metody jsou navíc nepoužitelné pro značné množství eroze..

Jaké testy je třeba absolvovat před kauterizací eroze?

Před zahájením léčby konkrétní metodou bude žena muset podstoupit komplexní diagnostiku. Zahrnuje dodávku testů, z nichž jsou povinné:

Krevní test na HIV.

Klinický krevní test.

Chemie krve.

Klinická analýza moči.

Krevní test na hepatitidu.

Krevní test k detekci urogenitálních infekcí, včetně HPV. Nejspolehlivější v tomto ohledu je PCR analýza..

Rozetření na onkocytologii (Papanicolaouův test) a flóru.

Rozšířená kolposkopie, a je-li indikována, biopsie.

Pokud podle výsledků těchto analýz nenastanou odchylky od normy, bude žena odeslána k podstoupení procedury moxování. Pokud jsou nalezeny jakékoli pohlavní nebo jiné infekce, je nutná předběžná léčba.

Důsledky kauterizace cervikální eroze

Přestože medicína učinila v léčbě eroze velké pokroky, nebyl nalezen ideální postup, který by neměl žádné důsledky pro tělo ženy. Každá metoda má své vlastní výhody a nevýhody. Proto je tak důležité nejen správně zvolit metodu moxování, ale také vyhledat kvalifikovaného odborníka..

Mezi možnými důsledky kauterizace eroze se rozlišují okamžité i vzdálené příznaky..

Nejbližší, tj. Ty, které se mohou objevit během prvních 8 týdnů po podstoupení procedury, zahrnují:

Exacerbace zánětu vejcovodu nebo vejcovodu a vaječníků. Tento proces je nejčastěji jednostranný, i když se může rozvíjet na obou stranách..

Krvácení s významnou ztrátou krve (tato komplikace nezahrnuje menší krvácení, které je normou).

Menstruační nepravidelnosti, zejména vývoj amenorey.

Mezi další důsledky, které nastanou dva měsíce po kauterizaci, jsou pozorovány častěji než jiné:

Kompletní zjizvení nebo stenóza cervikálního kanálu.

Zjizvení podkladové vrstvy, tato komplikace se v medicíně nazývá „syndrom koagulovaného krku“.

Znovuobjevení eroze na stejném místě.

Endometrióza, ke které dochází na pozadí pomalé obnovy epiteliální vrstvy děložního čípku. Pokud se tak nestalo na začátku příští menstruace, pak mohou endometriální buňky, které zůstaly s krví, napadnout nezhojenou ránu a vytvořit ohnisko zánětu.

Pokud vezmeme v úvahu takové důsledky jako malé tažné bolesti v dolní části břicha a výtok, pak se zpravidla nepovažují za komplikace. To je způsobeno skutečností, že nárůst sekrecí a jejich poněkud neobvyklá povaha je přirozeným fyziologickým procesem obnovy epitelu. Jsou pozorovány do určité míry po absolvování jakékoli metody moxování. Dokonce i při srážení krevních cév se na dně uměle vytvořené jámy zvyšuje produkce poškozených žláz, které začínají ve velkých objemech vytvářet tajemství.

Jantarový výtok se objevuje v důsledku místního poškození krevních cév. Krev se také může tvořit tam, kde není strup zcela správný nebo nesprávný. Tyto jevy by však měly projít rychle a samy o sobě. Jinak musíte navštívit lékaře. Rovněž stojí za to vědět, že čím agresivnější bude metoda moxování, tím hojnější bude výboj. To se v první řadě týká diatermokoagulace. Lékař je povinen pacienta na to předem upozornit..

Oblíbené otázky a odpovědi:

Je bolestivé provádět kauterizaci cervikální eroze? Je to otázka bolestivosti postupu, která ženu nejčastěji znepokojuje. Mnoho pacientů, kteří se obávají silné bolesti, odkládají zahájení léčby a poškozují své vlastní tělo. To se neoplatí dělat, protože moxování je téměř bezbolestný proces. Faktem je, že děložní čípek má zanedbatelné množství nervových zakončení. Právě tato skutečnost vysvětluje skutečnost, že onemocnění má mírný klinický obraz. Proto byste se neměli bát bolesti, zvláště pokud si žena vybrala jednu z moderních metod moxování. Pokud lékař navštíví pacientku se zvýšenou úzkostí nebo strachem, může jí nabídnout lokální anestezii. Nejčastěji se to dělá uklidnit pacienta, stejně jako u diathermocoagulation, ve kterém je přímý kontakt s poškozeným povrchem. Jako anestetikum dává většina lékařů přednost lidokainu (lék se podává injekčně nebo se používá jako sprej).

Je možné otěhotnět po kauterizaci cervikální eroze? Postup moxování pro erozi není překážkou následné koncepce. Je možné otěhotnět, stojí za to počkat 1-2 měsíce před zahájením nošení dítěte, protože během této doby se tkáně úplně zotaví a lékař bude schopen posoudit úspěšnost léčby. Zásadně důležitým bodem pro ženy, které ještě nerodily, je kompetentní stanovení s volbou metody moxování. Diatermokoagulace není pro takové pacienty kategoricky vhodná, protože způsobuje tvorbu jizev, což často komplikuje proces porodu. Proto je lepší použít šetrnější způsoby, jak se zbavit patologie..

V který den menstruačního cyklu je lepší kauterizovat erozi? Lékaři jednomyslně souhlasí s tím, že optimální doba pro zákrok je buď 5 nebo 6 dnů cyklu. Bude tedy možné dosáhnout maximálního hojení epiteliální tkáně před další menstruací. Pokud nebylo možné se zbavit patologie druhý den po ukončení menstruace, pak se maximální možné období stane 9-10 dnů. I když v tomto případě je vhodné poradit se s lékařem a pokud je to možné, odložit relaci na další měsíc.

Porod po kauterizaci cervikální eroze. Většina žen, které porodily a které nerodily, se obává, jak může moxování ovlivnit následný porod. Tyto obavy pocházejí z minulosti, kdy jediným způsobem, jak eliminovat patologii, byla vaskulární diatermokoagulace. Výsledkem takové relace je, že na krku zůstává jizva, která hrozí prasknutím, když dítě projde přirozeným porodním kanálem. Moderní metody léčby však umožňují vyhnout se těmto problémům, protože jsou: bezkontaktní, lékař kontroluje hloubku expozice epiteliálním tkáním, pečlivě sleduje hranice ošetřeného povrchu. Výsledkem je, že na děložním čípku, který se zotavil po zákroku, nejsou žádné viditelné stopy kauterizace. To znamená, že moderní metody léčby nemají žádný vliv na proces porodu, protože je nebezpečnější počat dítě s „aktivní“ ektopií, zejména zánětlivého původu..

Může se po kauterizaci znovu objevit eroze? Vada se může po léčbě objevit u ženy znovu..

Ale bez jakéhokoli důvodu nevzniká:

Zaprvé může vyvolat erozi zavedení agresivní genitální infekce, sprchování roztoky nevhodnými pro tento účel, poranění při porodu nebo při potratu atd..

Zadruhé, pokud byl faktor, který vyvolal výskyt předchozí eroze, nesprávně diagnostikován nebo nebyl zcela vyloučen. Ukazuje se, že vada byla kauterizována, ale její „kořen“ nebyl odstraněn. Výsledkem je, že se po nějaké době znovu objeví.

Za třetí, pacient by měl vědět, že postupy, jako je odstraňování eroze dusíkem nebo chemická koagulace, jsou celkem jemné. To znamená, že to bude trvat několik relací. Po prvním terapeutickém účinku nebude eroze odstraněna, ale to neznamená, že se znovu objevila.

Pohlaví po kauterizaci cervikální eroze. Po odstranění problému stojí za to vydržet určitou dobu, než se znovu zapojíte do sexu..

Nejprve záleží na tom, který způsob odstranění defektu byl zvolen, protože epitel se bude regenerovat různými rychlostmi:

Pokud žena prošla úplnou kryodestrukcí, je optimální doba pro nástup sexuálních vztahů o 6 týdnů později..

Když pacient podstoupí laserovou vaporizaci, bude možné mít sex nejdříve za měsíc, ale je lepší počkat 2 měsíce.

Pokud bylo rozhodnuto ve prospěch operace rádiovými vlnami, obnova tkáně nastane v průměru po 1,5 měsíci, právě na toto období by měl být intimní život odložen.

Nejdelší období sexuální abstinence bude u ženy, která prošla diatermokoagulací - je to 2,5 měsíce.

Když byl děložní čípek léčen solkovaginem, budete muset počkat alespoň týden a nejbezpečnější doba je 3 týdny.

Lékaři doporučují: před zahájením pohlavního styku nezapomeňte přijít na vyšetření a ujistěte se, že je cervix plně obnoven. Pokud se tak nestane, lze sexuální odpočinek prodloužit na delší dobu..

Krvavý výtok po kauterizaci eroze. Po provedení procedury může žena pociťovat nejrůznější výtoky. Většinou přicházejí s krevními nečistotami.

Jejich povaha však závisí na stupni uzdravení:

Krvavý výtok může ženu normálně obtěžovat až 10 dní. Mohou být mírně narůžovělé nebo mohou mít bohatší odstín. Po stanovené době by měl být výtok slizký, silnější a měl by se objevit v menším objemu. Vzhled krve je vysvětlen skutečností, že některé krevní cévy praskly bezprostředně po zákroku nebo po odchodu strupy.

Růžový výtok může změnit svou barvu na sytější hnědou, ale normálně týden poté by se měl úplně zastavit.

Normální cyklus obnovy cervikálního epitelu je následující: nejprve se objeví vodnatý výtok, který má drobné nečistoty krve, jsou nahrazeny silnějším růžovým výbojem, který je následně nahrazen hnědým a skrovným. Kromě toho u každého z těchto druhů může žena pozorovat malé sraženiny - tmavé kousky. Obvykle jsou to částice unikajícího strupa..

Mírné krvácení u ženy, která podstoupila moxování, se může otevřít mezi 8 a 21 dny. Je spojena s úplným vybitím strupy a měla by být hotová během několika hodin. S tím byste se neměli bát, protože se jedná o přirozený fyziologický proces hojení. Je nutné se poradit s lékařem, když se objeví hojný výtok krve, je pozorováno zvýšení tělesné teploty, silná bolest břicha a další alarmující příznaky. Směrnice je následující normou: výtok by neměl překročit objemy, které žena zvykne ztrácet během menstruace.

Zápach po kauterizaci cervikální eroze. Nepříjemný zápach po zákroku není normální. Může to znamenat nedostatečnou nebo nesprávnou intimní hygienu. Pokud žena dodržuje všechna pravidla a doporučení lékaře pro péči o sebe a nepříjemný zápach i nadále pronásleduje, může to znamenat infekci. Určitě byste měli navštívit svého lékaře a udělat si nátěr z pochvy, abyste určili patogenní mikroflóru. Důvod pro naléhavou cestu k lékaři je hnisavý nebo má nazelenalý nádech výtoku. Tyto příznaky jednoznačně naznačují související zánětlivý proces.

Jak dlouho se po kauterizaci hojí eroze děložního čípku? Za prvé, načasování zotavení po moxování závisí na tom, jak bylo provedeno. Nejkratší doba zotavení u ženy je pozorována po chemické koagulaci. Zpravidla jsou tři týdny dostatečné na úplnou regeneraci epiteliální tkáně děložního čípku. Nejdelší období zotavení bude muset projít ženou, která podstoupila diatermokoagulaci. Ošetřená oblast se plně zotaví po 2,5 a někdy i třech měsících. Průměrná doba zotavení je od 4 do 8 týdnů za předpokladu, že jsou dodržována lékařská doporučení a bez komplikací..

Je možné po eroze moxováním sportovat? Pokud žena až do okamžiku, kdy musela projít moxibuscí, začala sportovat, může po týdnu pokračovat v tréninku. Měly by však sestávat z rozcvičovacích cviků a provádět je se sníženou intenzitou. Pokud dojde k bolesti nebo když se zvyšuje výtok, budete se muset na měsíc vzdát fyzické aktivity. Právě pro toto období lékaři doporučují zdržet se sportu. Během této doby strup odejde a děložní čípek se částečně obnoví. Lékaři dělají výjimky pouze pro profesionální sportovce, kteří mohou ztratit svůj tvar. Toto omezení je vysvětleno skutečností, že zvýšená fyzická aktivita může vyvolat vážné krvácení z cév zraněných po zákroku..

Co dělat po kauterizaci cervikální eroze? Doporučení

Postup kauterizace ektopie je vážným zásahem do ženského těla, proto musí dodržovat všechna lékařská doporučení. Díky tomu bude proces obnovy co nejrychlejší a minimalizováno riziko vzniku možných komplikací..

Mezi mnoha doporučeními je důležité dodržovat následující:

Pokud je to možné, měl by být sexuální odpočinek dodržován během prvního a půl měsíce po moxování. Návrat do intimního života je možný po vyšetření děložního čípku gynekologem.

Jakákoli vyčerpávající fyzická aktivita je zakázána. Žena by neměla zvedat závaží, protože to zvyšuje riziko komplikací.

Neplavte na otevřené vodě. Také byste měli odmítnout navštívit lázně, sauny, parní lázně a koupele. Všechny hygienické postupy musí být prováděny pod tekoucí vodou nebo pod sprchou.

Jako doplňkovou terapii může žena použít místní léčbu. Použití tamponů s léčivými kompozicemi (rakytníkový olej nebo levomekolová mast) pomáhá strupům měknout rychleji a snáze odcházet. Kromě toho je to vynikající prevence jeho nesprávného oddělení, což znamená, že zabraňuje rozvoji krvácení..

Těhotenství by nemělo být plánováno bezprostředně po zákroku. Žena musí počkat alespoň měsíc, než skončí další menstruační cyklus. Kromě toho je důležité zajistit, aby po zásahu nedocházelo k žádným komplikacím vzdáleným v čase..

Navíc, pokud to není nezbytně nutné, neměli byste v prvním měsíci po moxibusci podstoupit ultrazvukové vyšetření, pro které se používá vaginální senzor..

Je důležité dodržovat pravidla intimní hygieny. Jakmile dojde k zašpinění, měla by se těsnění vyměnit. Nosení stejné hygienické vložky po dobu delší než 3 hodiny podporuje rozvoj bakteriální mikroflóry, a proto zvyšuje riziko infekce. Prádlo by mělo být vyrobeno z přírodních tkanin, tampony by měly být zlikvidovány.

Během prvních dvou měsíců stojí za to vzdát se špatných návyků, protože například kouření a alkohol přispívají k výskytu vazospasmu a jejich expanzi. To zase vede ke zvýšenému riziku krvácení..

K urychlení hojení ošetřeného povrchu byste neměli používat žádné lidové prostředky. To platí zejména pro douching s různými řešeními. Můžete tak přinést infekci, způsobit popáleniny nebo poranění, podpořit rozvoj krvácení atd. Jakákoli manipulace je možná pouze po konzultaci s lékařem..

Dodržování těchto jednoduchých doporučení vám umožní vyhnout se komplikacím a zotavit se v co nejkratším čase. Eroze je velmi častým problémem žen. Většina z nich úspěšně prošla moxovací procedurou a navždy zapomněla na cervikální defekt. Pokud tedy lékař doporučí podstoupit takovou léčbu, neměli byste ji odmítnout. Hlavní věcí je správná volba metody moxování..

Žena se o dosaženém početí může dozvědět ještě před datem očekávané menstruace. Již v této fázi dává embryo, které proniklo do dělohy, signály o jeho existenci. V ženském těle dochází k významným změnám, které ovlivňují její pohodu.