Když začíná menstruace po hysteroskopii s kyretáží

Zkontrolujte děložní dutinu, cervikální kanál zevnitř umožňuje hysteroskopii. Jedná se o nízko traumatický postup, který pomáhá objasnit diagnózu a dokonce poskytnout léčbu. Období po hysteroskopii se mohou lišit od obvyklých.

Jak se provádí hysteroskopie

Hysteroskopie se provádí, pokud je indikována v lokální anestezii. Pokud je to však nutné, proveďte krátkodobou intravenózní anestezii.

Před zahájením vyšetření jsou vnější pohlavní orgány spolu s děložním čípkem ošetřeny alkoholovým roztokem. Poté se přední ret děložního čípku sníží a lékař pokračuje ve sondování. Pomocí Hegerových dilatátorů se průměr cervikálního kanálu postupně zvyšuje.

Hysteroskop se zavede vagínou a cervikálním kanálem do dělohy. Je připojen k systému přívodu kapaliny nebo plynu, světelnému zdroji a videokameře, pomocí které se výsledný obraz zobrazuje na obrazovce. To umožňuje diagnostiku a požadovanou chirurgickou léčbu..

Nejprve lékař prozkoumá děložní dutinu a posoudí její tvar, velikost a reliéf stěn. Zvláštní pozornost je věnována stavu endometria, dostupnosti vejcovodů. Během vyšetření se hysteroskop v děloze pohybuje ve směru hodinových ručiček. Lékař zkoumá dno dělohy, boční stěny, tubální úhly. Samostatně lékař posoudí stav cervikálního kanálu.

Po dokončení hysteroskopie se zařízení vyjme z dělohy, děložní čípek se sám uzavře.

Indikace a kontraindikace postupu

Hysteroskopie je předepsána pacientům s:

 • porušení menstruace neznámého původu;
 • neplodnost;
 • krvácení během postmenopauzálního období;
 • potrat;
 • abnormality dělohy.

Hysteroskopie se provádí u žen s podezřením na přítomnost takových patologií:

 • endometrióza;
 • adheze v děloze;
 • submukózní myom;
 • endometriální patologie;
 • rakovina děložního čípku nebo dělohy;
 • malformace dělohy.

Doporučuje se provést hysteroskopii v případech, kdy existuje podezření, že části vajíčka zůstávají v děloze, nebo v důsledku kyretáže jsou stěny dělohy perforovány.

Postup je kontraindikován za těchto podmínek:

 • zánětlivý proces v orgánech reprodukčního systému;
 • progresivní těhotenství;
 • stenóza cervikálního kanálu;
 • silné krvácení;
 • exacerbace infekčních onemocnění (pyelonefritida, pneumonie, tromboflebitida atd.);
 • potvrzená rakovina děložního čípku.

Nepředepisujte hysteroskopii u pacientů ve vážném stavu, u kterých byla diagnostikována onemocnění ledvin, srdce, jater.

Jak se správně připravit

Před plánovanou hysteroskopií je nutné podstoupit vyšetření. Seznam doporučených studií zahrnuje:

 • Ultrazvuk reprodukčních orgánů;
 • krevní testy na HIV, hepatitidu, srážení;
 • nátěr k určení vaginální mikroflóry;
 • obecný a biochemický krevní test.

Pokud jsou detekovány pohlavně přenosné infekce, zánětlivá onemocnění v akutním stadiu, je vyšetření zrušeno.

Ve fázi přípravy na diagnostický a léčebný postup gynekologové doporučují pacientům:

 • vzdát se pohlavního styku 2 dny před hysteroskopií;
 • před vyšetřením krátce oholte nebo zastřihněte chloupky rostoucí v perineální oblasti na ohanbí;
 • jíst večer nejpozději do 20:00;
 • pít sedativa večer;
 • odmítnout vodu po 24:00;
 • ráno se osprchujte důkladnou toaletou vnějších genitálií.

Seznam věcí, které si musíte vzít s sebou, závisí na pravidlech kliniky. Většina z nich vám poradí, abyste si vzali pantofle, župan, hygienické ubrousky.

V který den cyklu se provádí hysteroskopie dělohy?

V případech, kdy se hysteroskopie provádí rutinně a ne naléhavě, lékař předepíše datum na základě dne menstruace. Čas postupu je vybrán s přihlédnutím k indikacím. Pokud máte podezření na adenomyózu, endometriózu, přítomnost submukózních fibroidů, je lepší manipulovat ihned po menstruaci. Optimálním obdobím pro jeho zavedení je 7. den cyklu - v tomto okamžiku již krvácení skončilo a endometrium ještě nemělo čas růst. Je vhodné naplánovat manipulaci na 6-11. Den od začátku menstruace.

Pokud je postup nezbytný k posouzení stavu endometria, odstranění polypů, zjištění příčin neplodnosti, je lepší to udělat po ovulaci.

Je možné provádět hysteroskopii během menstruace

V naléhavých případech, kdy je nutné okamžitě získat údaje o stavu endometria a děložní dutiny, je možné během menstruace provést hysteroskopii. Krvácení není kontraindikací, ale odmítnutými částmi endometria, zhoršuje viditelnost krve, takže účinnost postupu klesá.

Teoreticky je studie možná, ale v praxi se lékaři snaží počkat až do konce menstruace. Pokud má žena krvácení nejasné etiologie, vyšetření se provádí bez čekání na jeho dokončení.

Hysteroskopie před menstruací

V druhé polovině cyklu, před menstruací, je v těch případech předepsána hysteroskopie, pokud pacient potřebuje provést samostatnou diagnostickou kyretáž. Jedná se o minimálně invazivní zákrok, který se provádí pod dohledem lékaře. Lékař nejedná dotykem, jako při běžném škrábání, ale celý proces řídí pomocí videokamery.

Kdy bude menstruace po hysteroskopii

Datum příjezdu další menstruace po hysteroskopii závisí na tom, jaký druh postupu byl proveden. Při provádění diagnostické manipulace by cyklus neměl být přerušen. S chirurgickým zákrokem vaše menstruace začne mnohem později. Pokud lékař škrábe endometrium, odstraní polypy, pak se operace považuje za 1 den nového cyklu.

Když po hysteroskopii se škrábáním dojde k menstruaci

V případech, kdy během vyšetření děložní dutiny lékař odstraní polypy, fibroidy, odřízne adheze, poškrábá endometrium, pak byste neměli čekat na menstruaci včas. Po takové operaci bude endometrium co do velikosti odpovídat fázi 1. Proto je škrábání považováno za 1 den cyklu. Menstruace po lékařské hysteroskopii začíná za měsíc.

Je nutné se zaměřit na to, jaké bylo trvání cyklu před intervencí. Nelze však vyloučit možnost změny očekávaného data menstruace po hysteroresektoskopii. Některé pacientky začínají menstruovat dříve, jiné mají zpoždění.

Když začíná menstruace po hysteroskopii bez kyretáže

Pacientky, které podstoupily diagnostický postup, by neměly pociťovat menstruační nepravidelnosti. Integrita endometria není při jeho provádění narušena, hormonální pozadí se nemění.

Pokud menstruace začíná 28 dní po hysteroskopii s kyretáží (u pacientů s 28denním cyklem), pak po obvyklém vyšetření hysteroskopem by měla jít za 17-22 dní. Termín bude záviset na tom, v který den od začátku menstruace byla provedena hysteroskopie.

U některých pacientů však může dojít ke zpoždění. Jejich vzhled je způsoben nervovým napětím, které ženy zažívají před manipulací..

Jak probíhá menstruace po hysteroskopii

Při absenci komplikací a zdravotních problémů by se povaha menstruačního toku po hysteroskopii neměla měnit. Krátkodobá změna délky a nadměrného výskytu menstruace však není důvodem k obavám..

Po vyšetření a léčbě se u ženy mohou objevit následující změny:

 • nedostatečné nebo hojné období;
 • posun menstruace;
 • změna barvy a konzistence výboje.

Pokud se objeví odchylky, je lepší poradit se s lékařem. Ale u většiny žen po dobu 2-3 měsíců je stav zcela normalizován..

Těžká období po hysteroskopii

Ženy, které vyšetřovaly děložní dutinu, odstranily novotvary, rozřezaly adheze a někdy si stěžovaly na zvýšení objemu výtoku, když nastala další menstruace. Po hysteroskopii se škrábáním jsou těžké období považovány za normální možnost za předpokladu, že 1 polštářek vystačí na více než 2-3 hodiny.

Hojnost výtoku se zvyšuje, pokud byl během diagnostického a léčebného postupu odstraněn submukózní myom. Vnitřní oblast je zvětšena kvůli oblasti, kde byl nádor dříve. V tomto případě se může kontraktilita dělohy zhoršit..

Není to patologie, pokud se během menstruace po hysteroskopii uvolní sraženiny. Vaše menstruace se může ztenčovat. Takové situace nastávají, když byly adheze rozřezány na ženu a byly odstraněny přepážky. Ale již od 3. cyklu by měl počet sekrecí klesat a jejich charakter by měl být normalizován.

Štíhlá menstruace po hysteroskopii

Není neobvyklé, že po hysteroskopii s kyretáží bude první menstruace vzácná. To je způsobeno skutečností, že endometrium nemá čas růst do dalšího cyklu.

Objem výtoku klesá, pokud byla u pacienta potvrzena adenomyóza a ihned po manipulaci byla předepsána hormonální léčba. Se stanovenou diagnózou jsou předepsány léky, proti kterým se může menstruace úplně zastavit..

Bolestivá období po hysteroskopii

U pacientů, u nichž byla diagnostikována lékařem, se menstruační nepravidelnosti obvykle neobjevují. Pokud začnou mít bolestivá období, pak je to náhoda..

Po lékařské hysteroskopii, během které byly disekovány adheze, septa, polypy, odstraněny uzliny, menstruace může být bolestivá. Je to způsobeno změnou vnitřní dutiny dělohy. Silná bolest během menstruace může ženu obtěžovat po dobu 2-3 cyklů. V průběhu času se stav vrátí do normálu.

Menstruace trvá po hysteroskopii dlouho

S prodloužením trvání menstruace je nutné sledovat objem vypouštění, je také vhodné poradit se s gynekologem. To může být způsobeno skutečností, že po zákroku se děloha začala horší stahovat..

Pokud vaše menstruace trvá o 1–2 dny déle než obvykle, není důvod se obávat. V případech, kdy špinění trvá déle než 8 dní v řadě, je nutná konzultace s lékařem.

Rehabilitační období

Obnova v období po hysteroskopii se obvykle dělí na 2 období:

 • primární zotavení;
 • normalizace struktury a funkcí poškozených tkání.

Je zakázáno podnikat jakékoli kroky, které mohou narušit proces hojení poškozených tkání. Lékaři doporučují:

 • dodržovat sexuální odpočinek;
 • nevkládejte do pochvy čípky, tampony;
 • nestříkejte;
 • odmítnout zahřát, navštívit lázně, sauny;
 • neplavte na otevřené vodě;
 • nekoupat se.

Tento proces trvá 2-3 týdny, po jeho dokončení se vytvoří jediná jizevnatá tkáň. Současně se zastaví a bolestivé bolesti, výtok z genitálního traktu zmizí.

Po dokončení první fáze se tvoří nové tkáně, které v budoucnu zajistí normální fungování těla. Druhá fáze zotavení trvá 3-6 měsíců. Proto lékaři doporučují plánovat těhotenství po hysteroresektomii nejdříve o šest měsíců později..

Možné komplikace

Hysteroskopie je bezpečný, minimálně invazivní postup. Ve vzácných případech však existuje možnost vzniku takových komplikací:

 • endometritida;
 • děložní krvácení;
 • adhezivní onemocnění;
 • perforace stěny dělohy.

Vznikají však hlavně tehdy, když jsou porušena pravidla postupu nebo nejsou dodržována doporučení během prvních 2-3 týdnů po stanovení diagnózy. Častěji se ženy potýkají s poruchou pravidelnosti menstruace..

Může dojít ke zpoždění menstruace po hysteroskopii?

Jednou z nejčastějších komplikací, které nastanou po hysteroresektoskopii, je nedostatek menstruace včas. Zpoždění menstruace po hysteroskopii s kyretáží u většiny žen netrvá déle než 14 dní. Jeho vzhled je způsoben prožívaným stresem, prudkou hormonální změnou, ke které dochází v důsledku odstranění endometria.

Může cyklus po hysteroskopii zabloudit?

U některých žen se během 1-2 cyklů po vyšetření může datum menstruace posunout. Malá zpoždění nebo situace, kdy menstruace po hysteroskopii přišla o 3–5 dní dříve, nejsou důvodem k obavám. Pokud však porušení pravidelnosti doprovází zvýšení nebo znatelné snížení objemu výtoku, výskyt bolesti, měli byste navštívit gynekologa.

Vlastnosti menstruace po hysteroskopii - kdy začít a co očekávat

Hysteroskopie je minimálně invazivní gynekologický zákrok, který se používá k diagnostice a léčbě některých výlučně ženských onemocnění: polypóza dělohy, synechie, obstrukce trubice a endometrióza. Metoda je více informativní než klasický gynekologický ultrazvuk, proto se používá stále častěji.

Vzhledem k tomu, že zákrok zahrnuje penetraci do děložní dutiny a provedení některých terapeutických a někdy i chirurgických zákroků, nemusí menstruace po hysteroskopii přijít včas, prodloužit se nebo být hojnější. Změny v cyklu nebo charakteristikách menstruace po intervenci mohou být normou nebo známkou komplikací, proto je důležité, aby ženy po studii věděly o charakteristikách menstruace..

Vliv hysteroskopie na menstruační cyklus

Normálně by menstruace po hysteroskopii měla začít u pacientky v obvyklou dobu. Všechno však bude záviset na cílech hysteroskopie a technice její implementace. Po rutinním diagnostickém vyšetření je selhání cyklu nepravděpodobné, protože sliznice není ovlivněna nebo je jen mírně zraněna.

Při kombinování diagnózy a léčby je situace poněkud odlišná. Například po resektoskopii novotvarů, včetně odstranění polypu z děložní dutiny nebo hysteroresektoskopii fibroidů, jsou často narušeny hormonální hladiny, takže často dochází ke změně menstruačního cyklu. Dokud tělo neobnoví celistvost sliznic dělohy po hysteroresektoskopii endometriálního polypu nebo myomu, neměli byste očekávat pravidelnou menstruaci.

Podobná situace nastává, když při diagnostice kyretáží v klasickém nebo samostatném (WFD) formátu dochází k rozsáhlému traumatu endometria, takže doba zotavení může být delší než u konvenčního vyšetření.

Důležité! Významné narušení cyklu po hysteroskopii je pozorováno asi u 5% pacientů. Ve většině případů je to způsobeno neuspokojivým celkovým stavem těla a přítomností závažných patologií.

Kdy bude menstruace po hysteroskopii

Specialisté očekávají začátek první menstruace po hysteroskopii v obvyklou dobu pro pacientku. Období, kdy by měli začít, se počítá předem. Vaše první menstruace však může přijít o několik dní dříve nebo později než váš normální cyklus. Začátek krvácení se může v průměru lišit o několik dní nebo dokonce o týden, nahoru nebo dolů..

Je možné předpovědět s přesností dne, kdy po hysteroskopii přejde menstruace, pouze na základě již existujícího kalendáře pravidelného krvácení. U pacientů, kteří podstoupili zákrok v první fázi cyklu, se dostaví nejdříve za 2–4 ​​týdny. U těch, kteří podstoupili hysteroskopii ve druhé nebo třetí fázi cyklu, menstruace obvykle začíná za 3–7 dní.

Může dojít ke zpoždění a kolik

Gynekologové tvrdí, že zpoždění po hysteroskopii je normální, protože tělo potřebuje čas na zotavení. Regenerace tkáně endometria obvykle trvá přibližně 4 týdny, takže menstruace může začít o 1-2 týdny později. Ve vzácných případech dochází k poruchám během několika cyklů, například ke krvácení dochází později po dobu tří měsíců za sebou.

Lékaři nazývají alarmující příznak dlouhým zpožděním, během něhož po hysteroskopii není vůbec žádné období po dobu 7 týdnů a objeví se nepohodlí v dolní části břicha, dolní části zad a perineu. To může naznačovat křeč děložního čípku, v důsledku čehož krev a oddělené endometrium nemohou opustit dutinu orgánu. Takové zpoždění menstruace je plné nebezpečných komplikací a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Co kdyby vaše menstruace začala dříve?

Mnoho žen si myslí, že po hysteroskopii začíná menstruace bez přerušení, zvláště pokud během zákroku byly vyříznuty polypy nebo jiné neoplazmy. Ve skutečnosti tomu tak není: období, kdy začíná menstruace v klasickém smyslu, zůstává stejné, ale v praxi dochází k pooperačnímu krvácení. Není však neobvyklé, že kritické dny přijdou dříve nebo bezprostředně po zásahu..

Někdy je pro pacienty obtížné pochopit, zda je jejich krvácení normální nebo abnormální. Gynekologové doporučují pečlivě zvážit povahu a intenzitu vypouštění, pokud šli před očekávanou dobou. Silné krvácení se sraženinami může naznačovat vážný problém vyžadující lékařskou pomoc..

Kolik dní trvá menstruace po proceduře

Trvání menstruace po hysteroskopii se obvykle nemění. Výjimkou jsou případy, kdy období nástupu menstruace po hysteroskopii s kyretáží, které je vždy doprovázeno uvolňováním krve, spadá na 3-5 den po zákroku. V takovém případě bude celková doba špinění delší. Vaše další období bude pokračovat jako obvykle..

Jaká období by měla být po proceduře

Změny charakteristik menstruace nejsou o nic méně důležité než načasování nástupu menstruace. Ve většině případů je první krvácení méně hojné. Gynekologové berou v úvahu křehkou menstruaci po hysteroskopii v důsledku kyretáže: hlavním objemem menstruačního toku je odmítnuté endometrium, které po zákroku téměř chybí. Pokles objemu sekrecí pokračuje, dokud není endometrium zcela obnoveno.

Mnohem častěji než omezený výtok se pacienti obávají velmi těžkých období. Někdy skrývají děložní krvácení, které vzniklo na pozadí zánětlivého procesu nebo perforace dělohy. Abychom pochopili, že silná menstruace je patologie, pomohou vám následující příznaky:

 • tmavé nebo hnědé období;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • přidělení velkých sraženin;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • intenzivní bolest břicha.

Všechny tyto příznaky vyžadují okamžitou pozornost gynekologa. Konzultace je také nutná v případě, že dojde k velkému výboji bez dlouhodobého zastavení. Tento proces je plný poklesu hemoglobinu a významné změny v hormonálních hladinách..

Co dělat, pokud je menstruace bolestivá

Důvodem hysteroskopie jsou často bolestivá období. Pokud vyžadovala kyretáž, bolest může v prvním cyklu přetrvávat. Bolest je obecně normální reakcí na poranění endometria, proto by neměla být důvodem k obavám. Chcete-li to snížit, můžete si vzít antispasmodikum nebo NSAID.

Výjimkou jsou případy, kdy se příznak stává bolestivým, zvyšuje se při chůzi, po jídle a při používání toalety. V tomto případě pacient potřebuje konzultaci s gynekologem.

Jak se provádí hysteroskopie: před menstruací nebo po ní

V který den se provede hysteroskopie, záleží na účelu zákroku. Například k identifikaci nádorových novotvarů a polypů se postup provádí v první fázi cyklu, to znamená bezprostředně po menstruaci. Během tohoto období je endometrium výstelky dělohy tenčí a nádory jsou na ní lépe viditelné. Zánětlivé procesy lze snáze detekovat, když je endometrium oteklé, proto se diagnostika pro podezření na endometritidu provádí v předvečer nástupu menstruace ve druhé fázi cyklu.

Provedení hysteroskopie den před menstruací je méně informativní, protože endometrium se uvolňuje a může začít krvácet. Postup je však možné provést při urgentních indikacích..

Je možné zákrok provést během menstruace nebo před ní

Lékaři mohou provádět hysteroskopii během menstruace pouze v naléhavých případech:

 • s intenzivním krvácením, při kterém jsou tampony a vložky zcela mokré za 1-2 hodiny;
 • pokud máte podezření na přítomnost mrtvého vajíčka v děloze;
 • pokud máte podezření na přítomnost cizích předmětů v děloze;
 • pokud existuje podezření na rupturu dělohy.

Gynekologové doporučují pacientkám první den po hysteroskopii během menstruace zůstat v nemocnici k dalšímu pozorování.

Co dělat v případě odchylek a poruch

Riziko komplikací po hysteroskopii je nízké, ale stále existuje. Ke snížení všech druhů rizik jsou předepsána profylaktická antibiotika. Vzhledem k tomu, že pacientky po zákroku nezbavují menstruačních nepravidelností a následků chirurgických zákroků, doporučuje se věnovat jim pozornost jejich pocitům a pohodě..

Podmínky, které vyžadují okamžitou reakci a přivolání sanitky, jsou následující:

 1. Prudké zvýšení objemu vypouštění. K opožděnému děložnímu krvácení může dojít v důsledku nekvalitní koagulace ran nebo hlubokého poškození tkání dělohy. K eliminaci krvácení se provádí opakovaná hysteroskopie.
 2. Izolace velkých sraženin. Po hysteroskopii zpravidla dochází k těžkým obdobím sraženin v důsledku zánětlivého procesu. Pokud je proces doprovázen zvýšením tělesné teploty, existuje možnost vzniku infekce. K odstranění příznaků lékař předepíše antibiotickou terapii a případně opakovanou kyretáž..
 3. Nepříjemný zápach z genitálního traktu, černý výtok s fragmenty nazelenalého hlenu. Podobné příznaky naznačují hnisavý zánět. Musí být eliminován komplexní antibiotickou terapií v nemocnici.

Pokud má pacient dlouhou dobu zpoždění (7 týdnů nebo více), je situace také považována za patologickou. Pokud se cyklus ztratí na několik dní, můžete to považovat za normu. Pokud menstruace chybí, musíte vyhledat pomoc před porodem. Lékař může předepsat opakovanou hysteroskopii a hormonální terapii.

Menstruace po hysteroskopii: kdy je očekávat a kolik

Hysteroskopie je postup pro vyšetření děložní dutiny pomocí zařízení, které vytváří několikanásobné zvětšení. Existuje klasická hysteroskopie - obvykle se provádí v anestezii, vyžaduje velkou instrumentální expanzi děložního čípku a končí kyretáží endometria. A někdy je to "kancelář" - jedná se o mini verzi, používá se pouze pro diagnostické účely, nevyžaduje anestezii, provádí se v podmínkách předporodní kliniky.

Při kancelářské hysteroskopii není endometrium odstraněno, a proto postup nemá žádný vliv na délku cyklu. I když v tomto procesu lékař vzal špetku - biopsii endometria. Ale první možnost, se škrábáním, může snížit cyklus a změnit povahu menstruace..

Až přijde menstruace

Hysteroskopie v kombinaci s RFE se rutinně provádí v posledních dnech menstruačního cyklu, 26-27, ale před nástupem krvácení. V tomto případě nedochází k dvojímu měsíčnímu krvácení (během a po zákroku a ve dnech, kdy by měla menstruace začít podle data splatnosti). Opravdu, i kdyby lékař chirurgicky neodstranil horní slizniční vrstvu dělohy, za normálních okolností by se začala odlupovat v následujících dnech nebo dokonce hodinách. V tomto případě začíná první menstruace (nezaměňovat s výtokem po proceduře) asi za měsíc. Den, kdy došlo k lékařskému zákroku, by měl být považován za první den cyklu.

Kancelářská diagnostická hysteroskopie se provádí v první polovině cyklu, aby bylo možné lépe vyšetřit děložní dutinu bez rizika přítomnosti vajíčka v ní.
Pokud byl zákrok proveden 10. den cyklu, lze menstruaci očekávat přibližně po 18 dnech.

Pokud vám menstruace chybí

Musíte se ujistit, že nedošlo k těhotenství. Je to možné do 2-3 týdnů. Pokud je koncepce vyloučena, těhotenský test je negativní a kromě absence kritických dnů nejsou žádné stížnosti, čekáme dál. Faktem je, že endometrium potřebuje určitý čas na zotavení, zvláště pokud byla kyretáž (WFD) drsná, horní vrstva dělohy byla úplně odstraněna.

Po zákroku lékaři často předepisují orální antikoncepci (OC) po dobu několika měsíců, v závislosti na reprodukčních plánech pacienta. Pak obvykle s cyklem nejsou žádné problémy. K krvácení z vysazení dochází do 7 dnů po ukončení balení léku.

Pokud nebyly OK přijaty a po RFE uplynuly více než dva měsíce, je čas udělat ultrazvukové vyšetření a navštívit gynekologa. Pokud ultrazvukové vyšetření vykazuje známky nedostatku progesteronu, je předepsán progesteron (lék "Duphaston" nebo "Utrozhestan"). Po ukončení jejich užívání začíná menstruační krvácení..

Existují vážnější důvody pro absenci měsíčního krvácení po hysteroskopii - jedná se o hormonální poruchy, včetně poruch vyplývajících z blížící se menopauzy nebo problémů s vaječníky (polycystických). Ale obvykle se nevyskytují přes noc. Pokud žena dříve měla zpoždění v menstruaci, musíte hledat příčinu ne v tomto diagnostickém postupu.

Příliš sporé nebo krátké období

Pokud byl během mini-chirurgického zákroku odstraněn problém, kvůli kterému probíhala silná menstruace, například polyp nebo submukózní děložní myom, je zcela přirozené, že měsíční krvácení bude mírné nebo dokonce slabé..
Perorální antikoncepce, hormonální nitroděložní tělísko významně snižují ztrátu krve.

Pokud existuje pouze tmavá, hnědá mastnota a více než jeden měsíc po gynekologickém zákroku, existuje podezření na tvorbu nitroděložní synechie. Jedná se o filmy, adheze, které obklopují stěny dělohy nebo cervikálního kanálu. Jejich tvorba není chybou lékaře, který léčí dělohu, ale častou komplikací WFD. Nejde jen o to, že se to nyní snaží předepisovat ženám v reprodukčním věku tak zřídka, jak je to jen možné, pouze za přísných indikací. Také tato patologie se nazývá Ashermanův syndrom..

Adheze způsobují slabou, krátkou a občasnou menstruaci a neplodnost. Odstraněno opakovanou hysteroskopií.

Pokud existují údaje o adhezích pouze v lumenu cervikálního kanálu, provede se snadnější a méně traumatický postup - bougienage.

Důležité! Na ultrazvuku nejsou intrauterinní synechie jasně viditelné. Podezření na ně může mít pouze klinický obraz..

Diagnóza spojená s Ashermanovým syndromem:

 • hypoplázie endometria;
 • atrofie endometria.

Po disekci adhezí může znovu dojít k relapsu, takže ženy plánující těhotenství by ji neměly odkládat na dlouhou dobu po léčbě.

Těžká, prodloužená a bolestivá období

Hysteroskopie přímo není příčinou dysmenorey a menoragie. A problém se obvykle projeví před ním. Možné důvody:

 • koagulopatie - dědičný problém s krvácením;
 • adenomyóza (vnitřní endometrióza);
 • hormonální poruchy, které vyvolávají nadměrné množení endometria - hyperplazie;
 • rakovina endometria;
 • fibroidy dělohy - benigní novotvar umístěný mimo dělohu nebo uvnitř její stěny, který neumožňuje jeho odstranění hysteroresektoskopem, to znamená zevnitř, je nutná laparoskopie nebo operace břicha.

Bohatá menstruace by měla být považována za ztrátu krve více než 80 gramů po všechny dny.

Léčba je předepsána v závislosti na příčině - chirurgická nebo konzervativní (užívání hormonálních nebo hemostatických tablet, instalace nitroděložního systému Mirena), jinak v případě ne-gynekologického onemocnění.

Pokud druhá menstruace přišla příliš brzy, 1-2 týdny po první, jsou silně šarlatové, pak by to mělo být považováno za děložní krvácení. Musí to být zastaveno. Obvykle se k tomu používají hormonální pilulky podle určitého schématu a hemostatických léků..

Jak vypočítat ztrátu menstruační krve

1. Porovnejte svou ztrátu krve podle tohoto obrázku. Denními (běžnými) kalhotkovými vložkami se rozumí klasické - 3 kapky. Ml - gramy.

2. Spočítejte počet použitých hygienických prostředků od samého začátku menstruace. Tato metoda poskytuje pouze přibližné informace o tom, zda máte silné menstruace nebo ne..

Pokud je po celou dobu menstruace počet namočených tamponů nebo vložek šestnáct nebo více, pak máte problém..

3. Kupte si elektronickou kuchyňskou váhu a zvážte podložky před a po použití. Napište rozdíl.

4. Zkuste menstruační kalíšek. Je to takové opakovaně použitelné silikonové zařízení.

Před použitím změřte objem misky. Při používání se dále řiďte jeho plností. Například pokud je objem kalíšku 10 ml a je plný 3/4, množství krve, které menstruační kalíšek obsahuje, je 7,5 ml..

Články, které doporučujeme číst jako doplněk:

Dobré video o problémové menstruaci od Eleny Malyshevy. Podrobný a velmi přístupný.

Jak hysteroskopie ovlivňuje menstruaci

Podle menstruačního cyklu lze posoudit stav ženského těla. K vyšetření dělohy se nejčastěji používá hysteroskopie. Tento postup pomáhá diagnostikovat nebo vyléčit nádor, vypořádat se s neplodností a mnoha dalšími patologiemi. Provedení zahrnuje penetraci do děložní dutiny. Proto může být menstruace po hysteroskopii zpožděna nebo změněna v hojnosti. Ženy potřebují vědět o zvláštnostech menstruace během procedury.

Hysteroskopie - metoda, která vám umožní vyšetřit dělohu

Co je podstatou hysteroskopie

Nejprve musíte pochopit koncept postupu. Hysteroskopie je činnost, která se nejčastěji používá v gynekologické oblasti k léčbě nebo diagnostice různých patologií. Během manipulace se k vyšetření orgánu používá hysteroskop s kamerou. Postup je několika typů, které jsou uvedeny v tabulce.

názevPopis
DiagnostickýVýsledkem je, že vedení nepoškozuje genitální tkáň. Tento typ hysteroskopie se používá k diagnostice nebo detekci novotvaru.
MikrohysteroskopieJe možné určit stav orgánových buněk bez poškození děložní tkáně
HysteroresektoskopieU tohoto typu jsou určeny nebo odstraněny malé nádory v děloze. Podává se lokální anestézie, operace se provádí s nízkým traumatem
Hysteroskopie s kyretážíNa základě tohoto postupu je možné diagnostikovat a léčit děložní patologie (fibroidy, polypy). Metoda zahrnuje použití celkové anestezie
ŘízeníSpecialista předepisuje tuto metodu, pokud je nutné sledovat proces léčby, aby bylo možné posoudit účinnost léčby.

Hysteroskopie je zakázána v případě:

 • Akutní infekční nemoci (ARVI, chřipka, pyelonefritida a další).
 • Exacerbace chronické formy onemocnění.
 • Zánět dělohy akutní povahy (endometritida, kolpitida).
U nachlazení se postup neprovádí
 • Těhotenství. Týká se situací, kdy žena nechce vyrušovat a dítě je žádoucí.
 • Mimoděložní těhotenství nebo podezření na něj.
 • Rakovina děložního čípku, která se rozšířila do dalších orgánů.
 • Nemoci, které narušují činnost orgánů (onemocnění jater, ledvin, srdce a cév).
 • Děložní krvácení v důsledku komplikací žaludečního vředu.
 • Atrézie cervikálního kanálu.

Procedura se nejlépe provádí před nebo po menstruaci, ne během ní. Pokud provádíte hysteroskopii během menstruace, bude výsledek neinformativní..

Jaké jsou indikace pro postup

Hysteroskopie má následující indikace:

 • porušení menstruačního cyklu v jakémkoli věku ženy;
 • výskyt sekrece krve během postmenopauzálního období;
 • podezření na maligní nádor, cizí těleso v děloze, adenomyóza a další patologické stavy;
 • monitorování polohy nitroděložního tělíska;
 • neschopnost otěhotnět;
 • přípravná fáze před oplodněním in vitro (IVF);
 • hodnocení účinnosti léčby hormonálními léky;
 • komplikace po porodu.
Diagnostika se provádí v případě porušení cyklu

Hysteroskopie je efektivní a populární procedura, proto pokud ji objednal odborník, není třeba událost odmítat.

Jaký je vliv manipulace na menstruaci

Ne u všech typů hysteroskopie je menstruace nepravidelná. Výsledkem diagnostického postupu není poškození orgánových tkání, menstruační cyklus zůstává normální..

Pokud byla provedena hysteroskopie, která zahrnuje poškození tkání dělohy, je možné změnit menstruaci v důsledku:

 • vstup infekce během výkonu nebo v pooperačním období;
 • ztenčení endometria během manipulace;
 • stresující situace, protože každá chirurgická operace způsobuje stres;
 • porušení v pozadí hormonů. Pokud byl postup použit k ukončení těhotenství, dochází k hormonálním změnám.

Co může být výboj

Po hysteroskopii jsou důležité všechny charakteristiky. Nejčastěji při prvním nástupu menstruace mění hojnost směrem dolů. Nízký výtok je způsoben použitím procedury kyretáže v důsledku uvolnění odmítnutého endometria.

Příznakem patologie může být bolest břicha.

Hojné tajemství u žen je častěji než skromné. Může to být známka krvácení z dělohy v důsledku zánětu. Patologii s hojným výbojem lze určit podle následujících znaků:

 • barva tajemství je hnědá a tmavá;
 • je nepříjemný zápach;
 • tělesná teplota stoupá;
 • tajně jsou velké sraženiny;
 • žena se obává silné bolesti v podbřišku.

Pokud se vyskytnou uvedené příznaky, doporučuje se urgentně domluvit schůzku s gynekologem nebo zavolat záchrannou službu.

Pokud se vaše menstruace nezastaví, existuje vysoká šance na ztrátu krve a pokles hladiny hemoglobinu. Z tohoto důvodu se mění hormonální pozadí..

Totéž platí pro situaci, kdy po hysteroskopii přichází podruhé menstruace s kousky endometria. Příznak naznačuje přítomnost patologie (fibroidy, endometrióza atd.).

Pokud výtok páchne, musíte jít k lékaři

Jaké komplikace lze vytvořit

Po hysteroskopii se pravděpodobně vyskytnou následující komplikace:

 • zánětlivý proces v děloze a břišní dutině;
 • hemolýza uvnitř cév;
 • vzhled krvavého tajemství. Vyskytuje se v důsledku poranění tkání pohlavního orgánu.

Jako pozdější komplikace se děloha deformuje, chronická onemocnění se zhoršují a odstraněné nádory se znovu objevují.

Jak se může menstruace změnit

V důsledku hysteroskopie se může menstruace měnit a lišit od obvyklé. Možné situace jsou uvedeny v tabulce.

Název porušeníPopis
Zpožděné vybitíLékaři-gynekologové připouštějí mírné zpoždění menstruace. Výsledkem výzkumu během události je, že žena zažívá silný stres, takže výtok je opožděn. Obvykle by se však trvání a povaha neměly lišit od tajemství před zahájením procedury.
Pokud byla událost provedena pomocí kyretáže, je povoleno zpoždění menstruace až o měsíc.
Pokud se výtok neobjeví 6-7 týdnů po hysteroskopii, je nejlepší navštívit lékaře. Příznak může být známkou různých komplikací, v důsledku čehož je pro krev obtížné opustit dělohu.
Dlouhotrvající tajemstvíMenstruace se může prodloužit v důsledku individuální reakce. To je normální, pokud není bolest a celkový zdravotní stav se nezhorší. Pokud jsou příznaky přítomny, je lepší navštívit lékaře.
Menstruace přišla brzyÚzkost, stres ovlivňují pravidelnost výtoku. Proto se silným napětím může menstruace přijít dříve než obvykle. V takovém případě věnujte pozornost stavu těla a rozlišujte krvácení od menstruace.
Změny v objemu vašich obdobíJe povoleno slabé nebo mírně hojné vypouštění.
Pokud se objeví silné tajemství (výměna hygienických produktů každou hodinu) spolu se snížením krevního tlaku a celkovou slabostí, je naléhavě nutné navštívit lékaře
Selhání menstruačního cykluPři provádění hysteroskopie se škrábáním může být menstruace mírně narušena. V normálním stavu by se výtok měl obnovit během 2–3 měsíců. Pokud po dlouhou dobu neexistuje období, je lepší se poradit s odborníkem.

Takové změny v menstruaci jsou možné při hysteroskopii a laparoskopii..

Po ukončení procedury může vaše menstruace začít před plánovaným termínem.

Co dělat v případě porušení

Pro rychlou normalizaci menstruačního cyklu se doporučuje dodržovat všechny předpisy gynekologa. K léčbě komplikací se nejčastěji doporučuje:

 1. Vyloučit pohlavní styk. Intimita by měla absentovat alespoň měsíc. Někteří odborníci však doporučují, abyste neměli sex delší dobu, a po uzdravení používejte antikoncepci.
 2. Udělejte si čas na hygienu. Je zakázáno účastnit se jakékoli úpravy vody, kromě sprchy. Pro udržení neutrálního pH se doporučuje kupovat speciální výrobky. Mytí by mělo být prováděno nejméně dvakrát denně.
 3. Používejte léky. Léky předepisuje pouze lékař. Nejčastěji je předepsána antibakteriální a antimikrobiální terapie ke snížení zánětlivého procesu. Je zakázáno užívat léky s kyselinou acetylsalicylovou v kompozici, protože složka způsobuje krvácení.

Žena musí vyloučit silnou fyzickou aktivitu, sprchování, používání tamponů nebo jiných prostředků pro zavedení do pochvy.

Hysteroskopie je moderní a efektivní způsob léčby a diagnostiky děložních patologií. Nejčastěji může být menstruace po určité době odložena, protože tělo potřebuje čas na zotavení. Chcete-li urychlit hojení, musíte dodržovat všechna doporučení lékaře. Pokud po hysteroskopii není menstruace, je lepší se poradit s odborníkem.

O funkcích hysteroskopie se dozvíte z tohoto videa:

Navíc by měl být konzultován gynekolog v případě zhoršení zdraví, horečky, silné bolesti. Specialista provede vyšetření a předepíše léčbu.

Měsíc po hysteroskopii: jak se cyklus obnovuje

Menstruace je jakýmsi zrcadlem zdraví. Proto je otázka, kdy a jak začne první menstruace po hysteroskopii, nejčastěji znepokojena pacienty po tomto postupu. Povaha krvavého výtoku pomůže pochopit, zda se tělo zotavuje normálně, nebo je důvod k obavám..

Jak dlouho trvá cyklus

Hlavním faktorem ovlivňujícím dobu trvání normalizace cyklu je typ a povaha nárazu během hysteroresektoskopie. Pokud bylo provedeno diagnostické opatření, měl by cyklus po hysteroskopii zůstat nezměněn. V tomto případě je menstruační krvácení podle plánu, nemění jeho barvu, konzistenci, trvání a intenzitu.

Diagnostika se provádí v následujících případech:

 • identifikace příčin neplodnosti;
 • vyšetření na hormonální antikoncepci;
 • studium stavu genitálií.

Procedura je také požadována, pokud má pacient podezření:

 • hyperplazie endometria;
 • děložní myomy;
 • benigní formace;
 • nitroděložní adheze;
 • abnormality ve vývoji dělohy;
 • polypy;
 • jiné patologie.

Pokud porušení nebylo potvrzeno a lékař nepředepsal operaci, nebude to mít žádný vliv na menstruační cyklus.

V důsledku postupu jsou povolena zpoždění až dva týdny. Krvácení je běžné a není příliš bolestivé ani prodloužené.

Podobná situace se vyvíjí také u následujících postupů:

 • mikrohysteroskopie;
 • kontrolní hysteroskopie.

Po postupu samostatné diagnostické kyretáže, hysteroskopie s odstraněním novotvarů, disekce adhezí se žena zotavuje déle. V normální situaci toto období trvá 2-3 týdny..

Datum operace by mělo být považováno za začátek cyklu..

Je důležité si uvědomit, že po operaci může trvat několik měsíců, než se reprodukční systém stabilizuje. Ale menstruační krvácení po hysteroskopii by nemělo být odloženo o více než 14 dní. I když existují výjimky.

Co ovlivňuje formování ženského cyklu

Chcete-li odpovědět na otázku, kdy po hysteroskopii půjde menstruace, je třeba vzít v úvahu přítomnost některých faktorů:

 • nakažení během zásahu nebo po zákroku;
 • výrazné ztenčení děložní výstelky;
 • reakce těla na manipulaci ve formě silného stresu;
 • hormonální nerovnováha;
 • komplikace během operace.

Jak rychle v takových situacích začne menstruace, může říci jen odborník.

Nejprve je třeba odstranit škodlivý účinek (vyléčit infekci atd.) A poté zachovat své zdraví. A také k určení data prvního menstruačního krvácení po operaci se bere v úvahu věk pacientky a celkový obraz nemoci.

Někdy menstruace nezačne kvůli těhotenství. Některé ženy mohou otěhotnět po 14 dnech, proto odborníci doporučují v pooperačním období používat antikoncepci..

Nejdelší normalizace cyklu je zaznamenána během kyretáže (kyretáže), zejména na pozadí zmrazeného těhotenství. Tělo trpí vážnou hormonální nerovnováhou. První menstruace přijde za 2-3 měsíce a jejich nepravidelnosti a trvání jsou povoleny.

Proč výboj začíná předem

Menstruační tok, který se předčasně objeví, není patologie, pokud posun cyklu nepřesáhne pět dní. Dřívější nástup menstruace může být způsoben emočním přepětím a stresem u ženy. Pokud máte pocit, že nemůžete zvládnout svou úzkost, poraďte se s lékařem o možnosti předepisování sedativ..

Předčasná menstruace také naznačuje následující problémy:

 • výskyt zánětu tkáně;
 • krvácející otvor.

Naléhavá diagnóza vyžaduje bohatý prodloužený menstruační tok, který začal mnohem dříve než v den porodu a je doprovázen bolestí v dolní části zad a břicha.

Zpoždění po hysteroskopii

Dlouhodobá absence menstruace po hysteroskopii se škrábáním je povolena až po eliminaci neúspěšného těhotenství. V jiných situacích je obtížné přesně určit, jak dlouho bude menstruace chybět a kdy bude menstruace po škrábání probíhat. Měsíční krvácení však musí nutně začít nejpozději o pět týdnů později..

Prodloužená zpoždění představují vážné obavy. Žena doma nemůže samostatně zjistit příčinu selhání a zpoždění stav jen zhoršuje.

Menstruaci lze odložit z následujících důvodů:

 • krční křeče;
 • adheze;
 • silný zánětlivý proces;
 • patologické zjizvení tkání;
 • hormonální poruchy;
 • nedodržování pravidel pooperačního období.

Taková porušení způsobují selhání cyklu ve formě zpoždění, zhoršují pohodu ženy a negativně ovlivňují stav reprodukčního systému. Pokud nedochází k přirozenému odtoku menstruační krve, dochází ke stagnaci. Toto hromadění tkáně sliznice vyvolává příznivé podmínky pro nebezpečné bakterie a infekce. Může se také objevit vysoká tělesná teplota, silná bolest v pánevní oblasti.

Štíhlá menstruace

Menší období po hysteroskopii by nemělo ženu obtěžovat. Signálem k obavám a odeslání do zdravotnického zařízení je méně silná menstruace, která má nepříjemný zápach a také způsobuje ženě bolest. Důvodem může být tvorba adhezí v postižené oblasti, kvůli kterým nemůže krev úplně úplně vyjít. A také porušení je často způsobeno endometritidou, která se objevila v důsledku infekce.

Mezi nejnebezpečnějšími příčinami omezeného výboje je třeba zdůraznit:

 1. Nízký krevní obraz v důsledku stresu nebo individuálních charakteristik těla.
 2. Předispozice ženy k řídkým sekrecím, která se projevila dříve.
 3. Odběr tkáně během zásahu, který by mohl ovlivnit intenzitu menstruačního krvácení.
 4. Odstranění během hysteroskopie příčiny hojného ženského výtoku (novotvary, submukózní děložní myom).
 5. Užívání hormonů nebo perorálních kontraceptiv před i po zákroku.

Bohatá období

Výskyt těžkých období po hysteroskopii nelze považovat za normální. K určení porušení stačí provést test. Pokud do hodiny obvyklá vložka ženy úplně zvlhne, je tato ztráta krve zdraví nebezpečná..

 • těžká slabost;
 • závrať;
 • snížení krevního tlaku;
 • bledost kůže.

Je velmi důležité udělat vše pro to, aby se žena rychle dostala do nemocnice. Na místě lékař přijme opatření k odstranění těžké ztráty krve a stabilizaci celkového stavu.

Doporučení

Aby se menstruace po hysteroskopii vrátila do normálu a měsíční cyklus se plně zotavil, musíte přísně dodržovat pokyny lékaře.

Většina doporučení je dána povahou postupu, typem eliminované patologie, věkem pacienta a dalšími faktory..

Tento seznam nejčastěji obsahuje následující tipy:

 1. Odmítnutí sexu. Je nutné zdržet se intimity po dobu nejméně 3-4 týdnů. Mnoho lékařů však trvá na absenci pohlavního styku, dokud není dokončena první menstruace. Také stojí za to použít kondomy později..
 2. Hygiena a koupání. Nemůžete se vykoupat, jít do sauny nebo lázeňského domu, navštívit bazény, sázky, jezera a další otevřené vodní plochy. Pro intimní hygienu je lepší používat speciální výrobky s neutrálním pH. Nezapomeňte se umýt dvakrát denně a každý den se osprchovat při příjemné teplotě vody.
 3. Léky. Jakékoli léky se užívají výhradně podle pokynů lékaře. Ve většině případů jsou předepsána antibiotika a antimikrobiální látky, aby se zabránilo zánětu. Je také třeba vyloučit aspirin, který vyvolává špinění a dokonce krvácení..
 4. Další tipy. Žena se musí vzdát fyzické aktivity, sprchování, tamponů a dalších intravaginálních prostředků. Je také důležité chodit na toaletu včas a vyloučit ze stravy těžké jídlo..

Kdy navštívit lékaře

 1. Zpoždění na pozadí silné bolesti v dolní části břicha může naznačovat hromadění krvavého výtoku v děložní dutině.
 2. Horečka, silná bolest a páchnoucí sraženiny jsou příznaky infekce.
 3. Silná menstruace vyžadující více než 6 vložek denně často signalizuje krvácení.
 4. Černý výtok s hnisem, doprovázený nesnesitelnou bolestí a horečkou, naznačuje vývoj endometriózy.

Hysteroskopie během menstruace

Je možné provést hysteroskopii během menstruace, rozhodne lékař. Menstruace je pouze relativní kontraindikací, proto není postup vyloučen v přítomnosti krvavého výtoku. Nejčastěji si však odborník zvolí dny po skončení menstruace, protože krev činí postup méně informativní. Výjimkou jsou mimořádné události..

Ve všech ostatních případech bude lékař stavět na stavu pacienta a endometriu. Ideální doba je uprostřed cyklu, kdy je stále zaznamenána tenká vrstva sliznice s minimálním počtem cév. Je to 7-9 den cyklu, kdy se specialistovi podaří dobře vyšetřit děložní dutinu.

Terapeutická, kontrolní nebo hysteroskopie s WFD jsou nejmodernější a nejinformativnější diagnostické metody, sběr materiálů pro vyšetření a eliminaci různých patologií. Ve většině případů začíná menstruace včas, může se mírně změnit, ale brzy se vrátí k normálu. Je nutné vyhledat lékařskou pomoc, pokud se zdravotní stav velmi zhorší, bolest zesílí, krvácení se otevře nebo dojde k dlouhému zpoždění.

Menstruační cyklus: vlastnosti, fáze, úrovně regulace a poruchyZměny v reprodukčním systému ženy, které se projevují krvavým výtokem a vyskytují se cyklicky, se nazývají menstruační cyklus.